ONTWERP VAN NIEUWE KIESWET INGEDIEND ET5ICDE noorman: 4fat - Mysterie* m AUTEURSRECHTEN OP DE RADIOCIDS IN HET GEDING msa I Jussen neus en (Lippen Laat heb ik IJ bemind Mr. Witteman: „Omroepen kunnen inkomsten ervan niet missen99 Duizend gulden boete geëist tegen Jo van Ammers-Küller Overpeinzingen Bestaande stelsel van de enkelvoudige voorkeur blijft gehandhaafd Uitbreiding stemmen bij volmacht VOOR VLIJTIGE HANDEN K.L.M. haalde genees middel uit Amerika Lege goederenwagens w. ontspoord DINSDAG 6 MAART Ï951 PAfGBm 3 KIESRECHT VOOR WIE OP DE DAG DER CANDIDAATSTELLING AAN DE REEDS DESTAANDE EISEN VOLDOEN Elders stemmen Stemmen bij volmacht Bescherming van de academische titels Vermist knaapje in Utrecht verdronken Stemhokjes afgesloten En redde het leven van een zieke SÉ11I mmml lllMSiis n kwaliteitsproduct Officier van Justitie acht de bewerking van „Dorstig Paradijs" verboden beroepsuitoefening P. EPHREM SL00TS O.F.M. 25 JAAR PRIESTER Prof. dr. Gunning overleden ÉÉt van Snorrebor I KOSTELOZE VISA VOOR AUSTRALIË Carnaval en politiek door ETHEL MANNIN Sok G ramofoonplaten Mr. Teulings somt de bezwaren op. ^elke aan te voeren zijn tegen de bestaande voorschriften met betrek king tot de kiezerslijst. Hij acht de bezwaren van zodanig gewicht, dat het hem gerechtvaardigd voorkomt daaraan tegemoet te komen. De mi nister meent, dat zulks slechts mo gelijk zal zijn indien men afstapt van het telkenjare vaststellen van de kiezerslijst. Hij heeft derhalve voor gesteld een kiezersregister in te stel len, dat na zijn vaststelling verder zal blijven bestaan en dat zal wor den bijgehouden op dezelfde wijze, als thans ten aanzien van het be volkingsregister geschiedt. De voordelen van de incorporatie Welke mogelijkheid in de nieuwe opzet behouden blijft gelden dan mede voor die gemeenten, welke evenals thans een afzonderlijk register aanleggen, ter- Wijl bovendien verkregen wordt, dat het kiezersregister, ongeacht de wijze waar op het wordt ingericht, van dag tot dag de wijzigingen registreert, zodat ook aan de bestaande bezwaren van de in gezetenen tegemoet wordt gekomen. Uiteraard zal het ook bij dit stelsel nimmer mogelijk zijn allen, die op de stemdag de drie en twintig-jarige leef tijd zullen hebben bereikt, aan de stem ming te doen deelnemen. Het gereed maken van de uittreksels uit het kie zersregister en het rondzenden van de 0proepingskaarten dienen nu eenmaal een bepaalde tijd voor de stemming te geschieden. Om deze reden heeft de minister in het ontwerp voorgesteld het kiesrecht toe te kennen aan al degenen, die op de dag der candidaatstelling, het begin van 'edere verkiezing, aan de reeds bestaan de eisen voldoen. Het is thans zo, dat 'een kiezer bij de .Verkiezing van de leden van de Tweede Kamer en can de Provinciale Staten in Plaats van in de gemeente, op welker kiezerslijst hij voorkomt, in een andere gemeente aan de stemming kan deel nemen, mits, voorzover het de laatstge noemde verkiezing betreft, die andere gemeente gelegen is in dezelfde provin cie. De kiezer, die van deze mogelijkheid gebruik wenst te maken, geeft zulks op ter secretarie ener gemeente en hij ont vangt dan het recht om in de door hem aangewezen gemeente aan de stemming deel te nemen. Heeft hij evenwel deze bevoegdheid gekregen, dan is het hem niet meer toegestaan om in de gemeente op welker kiezerslijst hij voorkomt aan de stemming deel te nemen, zelfs indien achteraf blijkt, dat hij, in afwijking van zijn oorspronkelijke plannen, op de dag der stemming in die gemeente aanwe zig zal zijn. Deze gevallen blijken zich in de practijk herhaaldelijk voor te doen en zij geven dan tot het verlies aan stemmen aanleiding. De minister meent, dat aan dit be zwaar op eenvoudige wijze kan wor den tegemoetgekomen door aan de kiezers op hun verzoek toe te staan hetzij in de gemeente, in welker kie zersregister zij op de dag der candi daatstelling zijn opgenomen, hetzij in een door hen bij het indienen van dat verzoek aan te wijzen gemeente aan de stemming deel te nemen. Tenslotte is ook het stemmen bij vol macht aan een herziening onderworpen. Tegen de bestaande regeling wordt reeds Reruime tüd als bezwaar naar voren ge bracht, dat deze te omslachtig is. De dbnister onderschrijft dit ten volle. De procedure kan aanzienlijk vereen voudigd worden. In het ontwerp wordt voorgesteld de mcgelijkheid te openen bet verzoekschrift om bij volmacht te togen stemmen tot veertien dagen vóór de dag van de stemming in te dienen. Er blijft dan nog voldoende tijd over de terzake nodige handelingen te verrich ten. De minister heeft er geen bezwaar Het ontwerp-Hoger Onderwijs-wet van de commissie-Van der Pot bevat bepa- bngen tot bescherming van de titel Professor; het gebruik er van wordt alleen toegestaan aan hoogleraren aan universiteiten en hogescholen, aan ker kelijke instellingen als bedoeld in art. '49 van de vigerende Onderwijswet, en aan speciaal aan te wijzen onderwijsin richtingen (o.a. aan hoogleraren van hiet-kerkelijke bijzondere hogescholen); dit heeft ook betrekking op buitenge wone hoogleraren; het behoud van hun Titel wordt slechts vergund aan in ver band met hun leeftijd of op grond van ^validiteit eervol ontslagen hoogleraren. De titel „doctor" wordt eveens be~ ?chermd en er is een bepaling, die wil 'hgaan tegen het gebruik van de titel hir. dr ü.p.v. dr. mr.) voor hen, die in de rechtswetenschappen gepromoveerd 2ijn. Voor wie met goed gevolg een docto- Jaal examen heeft afgelegd, wordt de 'del „magister" voorgesteld, afgekort tot h>g. De baccalaureus zal zijn titel kun- b«l aanduiden hetzij door B.A. hetzij door B„ met toevoeging van één of meer 'etters, die de afgesloten studie aandui den, achter de naam geplaatst. Na dagenlang dreggen heeft de utrechtse politie Maandagmiddag uit de P'ltse Grift bij het fort aan de Biltstraat ?et stoffelijk overschot van de zeven- Jarigg Appie Verbeek opgehaald. Het ^Paapje was 21 Februari in Utrecht boorloos verdwenen. Op die dag had ?en hem het laatst in de omgeving van Biltse Grift gezien. Advertentie :'Uurbrand op Uw maag kunt ge blussen - I even weinig tijd s Sc 'n lucifer uitblaast. Ja'st die prompte weldadige werking "an wip,nies maakt de Bennies-remedie zo ge- aji-d- Maak er een vaste gewoonte van, Om een Paar Rennies bij U te steken, v" gewapend te zijn tegen elke aanval. Wee een Paar Rennies bij dé hand kunt ge bourtt rust'g alles eten, waarvan ge zo Ren maar dat wel eens verkeerd valt. één z^n handig verpakt één voor ir,en on ge kunt ze onopvallend lnne- tie gewoon maar laten smelten op ztin g' zonder water of wat ook. En ze Vra n°S smakelijk bovendien! Renv,? Uw Apotheker 0f Drogist een pak li Vandaag nog. Mogelijk komen morgen te pas. tegen dat aan degenen, die aan alle eisen voldoen, de gelegenheid moet wor den gebeden bij volmacht te stemmen, wanneer vaststaat, dat zij anders het hun toekomende recht niet kunnen uit oefenen. Hij denkt hier in de eerste plaats aan de kiezers, die ten gevolge van hun lichamelijke toestand niet aan de stemming kunnen deelnemen, doch tevens aan hen, die op de dag van de stemming ter verkiezing van de leden van de Tweede Kamer, van de Provin ciale Staten of van de raad buiten de ge meente, in welker kiezersregister zij zijn opgenomen, zullen vertoeven. Vele van de kiezers, die onder de laatste ca tegorie vallen, zullen uiteraard, althans bij Tweede-Kamerverkiezingen, ook ge bruik kunnen maken van de bevoegd heid om in een andere gemeente te stemmen. Zij zullen deze weg waar- schiinliik veelal bewandelen. Is zulks evenwel niet mogelijk en bij een ge meenteraadsverkiezing is dit nimmer mogeliik dan staat het hun tóch nog vrij hun stem bij volmacht uit te bren gen Rekening is gehouden met de wens om de verkiezingen niet in de va- cantie te doen vallen. In dit verband wordt voorgesteld de dag van de candidaatstelling voor de verkiezing van de leden van de gemeenteraad met één maand te vervroegen. In de nieuwe bepaling is opgenomen, dat de afsluiting der stemhokjes nader wordt geregeld. De minister is tot dit voorstel gekomen, omdat naar zijn me ning het stemgeheim bij de bestaande toestand niet voldoende gewaarborgd wordt. Het is onder de bestaande rege ling voor de in het stemlokaal aanwe zigen n.l. vrij gemakkelijk na te gaan of een kiezer b.v. links of rechts op het stembiljet zijn stem uitbrengt. Naar de mening van de minister dient dit onder alle omstandigheden voorkomen te worden. Hij stelt zich voor in de algemene maatregel van bestuur te bepalen, dat de stemhokjes voor wat de bovenste helft van de ingang betreft met een gordijntje dienen te worden afgesloten. Advertentie in het schoonmaakgetijHamea-Gelei. Een ir levensgevaar verkerende in woner van Hengelo (Overijssel), die leed aan rhythmestoornis van het hart, is gered, doordat het enige middel, dat in dit geval baat zou kunnen, brengen, onmiddellijk bij een apotheek in New York werd besteld, vervolgens naar Nederland werd overgevlogen en in een ziekenhuis te Hengelo werd toegediend. Dit alles speelde zich af in een tijdsver loop van nog geen vier en twintig uur, n.l. van Vrijdagmorgen 2 Maart tot Za terdagmorgen j.l. Dertien dagen lang had men he'. uiter. ste geprobeerd om he.t leven van de 35-jarige Twenthenaar te redden, de toestand werd echter met de dag cri- tieker. Sen collega van de behande lende geneesheer, die juist een bezoek aan Amerika had gebracht, herinnerde zich daar van het nieuwe geneesmid del, pronestyl voor rhythmestoornis van het hart, vernomen te hebben. Di rect werd contact met de K.L.M. op Schiphol opgenomen en onmiddellijk zond de Luchtvaartmaatschappij een telegram naar haar vertegenwoordiger in New York. Het vertrek van de K. L. M.-lijnma- chine, die te New York voor de vlucht naar Amsterdam gereed stond, werd en kele ogenblikken uitgesteld, tot een snelle auto met het geneesmiddel op het vliegveld arriveerde. Intussen hadden de Twenthsche en de Nederlandsche Bank de nodige hulp verleend bij het overmaken van de benodigde dollars en had ook de douane op Schiphol haar volle mede werking toegezegd. Direct na aankomst op Schiphol werd he.t waardevolle pak ketje met grote haast naar Hengelo overgebracht. Tien uur na de toedie ning van het geneesmiddel bevond de patiënt zich reeds buiten levensgevaar. ph 41. Zozeer zijn de Noorman en Olaf in hun gedachten verdiept, dat het achter blijven van Pum-Pum hun ontgaat. Peinzend bekijkt Eric de massieve steenklompen, waarop deze burcht gebouwd is. Binnen deze muren, denkt hij, moeten zich de aan stokers bevinden van het complot. Zij willen Tyrfing in een kwade reuk brengen. Maar waarom dan? Hebben zij misschien geen macht genoeg om de burchtheer te overmeesteren? Die aanvallen buiten Tyrfing zijn zo vreemd Ineens krijgt hij een ingeving, die hem de adem doet inhouden. Ja, dat kcLn, dat moet de oplossing zijn. Maar dan gaat het ook niet alleen om Tyrfing, doch ook „Meester Eric! Meester Eric!" Opgewonden kreten van Pum-Pum onderbreken de gedachtengang van de Noor man. Verwonderd wendt hij het hoofd om. Pum-Pum komt toegelopenzo snel als zijn kleine benen hem dragen willenHijgend staat hij voor de koning. „Wel, Pum-Pumvraagt Eric, „waart ge achtergebleven „Vreemde man," hakkelt Pum-Pum, „achter mij, hem horen lopenPum-Pum kijlèen gaan Olaf fronst het voorhoofd. „Een man? Waar?" Bij kamer van zwaard!" zegt Pum-Pum. V er ontrust ziet Eric hem aan. „Bij het zwaard?" m „Ik man zag lopen met zwaard." vertelt Pum-Pum. „Hij boos kijken. Eric's ogen ontmoeten die van de burchtheer en hij leest er dezelfde gedachte m. Zonder een woord te spreken, keren zij snel op hun schreden terug. In zenuwachtige haast opent Olaf de geheime deur. Een ogenblik staan zij verstijfd. Het stenen voet stuk, waar Tyr's zwaard eeuwen lang in gerust heeft, is geschonden. ,Jiet zwaard is gestolen!" roept de Noorman. In een speciale zitting van het Gerechts hof te Leeuwarden is Maandag in hoger beroep oehandeld de zaak van de vier grote radio-omroepverenigingen tegen het „Nieuwsblad van Friesland" te Hee renveen, dat in kort geding door de pre sident van de Leeuwarder rechtbank was veroordeeld tot een dwangsom van f 1000.voor iedere publicatie van de (al of niet verkorte) radioprogramma's dezer omroepen. Mr. J. Vis te Leeuwarden, pleitende voor de gedaagde, bracht naar voren, Advertentie 9U, s J "V (Van een speciale verslaggever) Een buitengewone kamer van de Am sterdamse rechtbank heeft de dag van gisteren (van goed half tien tot bij half zes) besteed aan de beantwoording van de vraag, of mevrouw Jo van Ammers Kuiler al dan niet de schrijfster is ge weest van de roman „Dorstig Paradijs", die in 1949 onder het pseudoniem Adri- aan Hulshof is verschenen. Toen de offi cier van justitie jhr. mr. A. Reigersman tegen half vier requisitoir nam, kon hp alleen wettig en overtuigend bewezen achten, dat mevrouw Van AmmersKül- ler het manuscript voor de roman be werkt had, een feit, dat de schrijfster nimmer bestreden heeft. Tussen de officier en de verdediger, mr. A. J. M. van Dal. bleef toen nog verschil van mening heersen, óf dit be werken (het „aanbrengen van toevoe gingen, wijzigingen, het omzetten van zinsneden en het aldus tot een roman ver- of bewerken en/of aan de markt brengen van het boek", noemde de dagvaarding dat) gerekend mag wor den tot de uitoefening van het beroep, waarvan de schrijfster tot 1 Juli 1951 is uitgesloten. De officier rekende het daar wel toe en eiste dientengevolge een boete van 1000, bij niet betaling te vervangen door vier maanden ge vangenisstraf. Mr. van Dal rekende deze bewerking niet tot de uitoefening van het beroep. Hij gaf daar enkele theoretische be schouwingen over, die wij verder in het midden zullen laten en baseerde zich verder voornamelijk op deze twee pun ten: ten eerste heeft mevrouw Van Am mersKüller zo stelde hij deze ro man bewerkt, omdat het ae eersteling was van haar schoondochter, dus zuiver om haar te helpen, en ten tweede heeft zij voor dit werk geen honorarium ont vangen noch zelfs bedongen. Bij dit laatste punt haalde hij een uitlating aap van prof. dr. G. van der Leeuw bij de verdediging van het ontwerp van wet op de kunstenaarszuivering in de Kamer. Prof. Van der Leeuw heeft daar toege licht, dat hij onder uitoefening van be roep verstaan wilde zien een dusdanige werkzaamheid, dat het resultaat ervan tegen betaling onder het publiek ge bracht wordt. Eigenlijk wil dit slot van de lange zit ting zeggen, dat de officier zich neer legt bij de voorstelling van zaken, die Jo van Ammers-Küller over het ont staan van de roman gegeven heeft. Heeft mr L. P. M. Loeff, die de be handeling soepel en niet zonder humor leidde getracht 'n verdergaand bewijs ter zitting te construeren? De punten, die bij het vooronderzoek niet opgehel derd waren, werden' het ook niet ter zitting. Heeft de mysterieuze figuur, die „An nie Koster" genoemd wordt, bestaan? Zij is bij mevrouw Van Ammers zo luidt haar voorstelling gekomen, kort nadat deze van haar familiebezoek op Curacao in Amsterdam terug was; zij had een geschreven verhaal bij zich, dat een stiamien voor een roman kon zijn Me vrouw Van Ammers wilde haar schoon dochter in Curacao die roman laten schrijven en stuurde „het stramien" op, vergezeld van allerlei aanwijzingen over indeling en opzet. De naam van deze „Annie Koster" is voor het eerst ge noemd, toen een artikel in Augustus 1949 in het Handelsblad het aan zeker heid grenzende vermoeden uitte, dat Jo van Ammers-KüUer de schrijfster was van „Dorstig Paradijs"; Annie Koster werd genoemd, zegt mevr. v. A., om haar schoondochter Curacaose moei lijkheden te besparen. Inmiddels had prof. Donkersloot in een brief aan O., K. en W. verzocht een onderzoek te doen instellen naar de ge grondheid van de vermoedens t.a.v. het auteurschap van „Dorstig Paradijs". Het gevolg is o.m. geweest zoals inr. Van Dal enkele malen met kennelijk genoegen zeide dat in Engeland vier Nederlandse Annie's Koster werden ge vonden maar intussen heeft mevrouw Van Ammers toen verteld, dat „Annie Koster" maar een gefingeerde naam was, omdat zij beloofd had de ware naam van deze vrouw te verzwijgen en zich aan deze belofte wilde houden ook nog ter zitting. Wie deze „Annie Koster" verant woordelijk dus voor het gegeven van het verhaal is, zal wel een geheim blijven; evenzeer is het niet duidelijk geworden, waarom deze mysterieuze fi guur toen zij in September 1949 een schriftelijke reconstructie gaf van haar ontmoetingen in 1948 met mevrouw van Ammers die brief antidateerde op Jul) 1948. Grafologen hebben zich met deze schriftelijke verklaring bezig gehouden; de ene herkendb er de verdraaide hand van mevrouw Van Ammers in, de an dere verwierp de mogelijkheid, dat bei de handschriften van dezelfde schrijf ster waren. De verdediger heeft getracht deze laatste bewering op een ingenieuze ma nier te staven. Hij heeft „Annie Kos ter" via mevrouw Van Ammers-Küller toen deze laatste, omdat haar pas poort bij de justitie berustte, het land niet kon verlaten weten te bewegen op een Engels notariskantoor een gele- ga'.'ieerde proeve van haar handschrift te vervaardigen en op te zenden. De mogelijkheid, dat „Annie Kos ter" en mevremw Van Ammers-Kül ler een en dezelfde persoon waren heeft de officier dan ook in zijn be wijsvoering niet gebruikt. Wel heeft hij daarbij genoemd een verklaring van de schoondochter, in Curagao op gesteld, waarin deze enerzijds wel zegt, het oorspronkelijke gegeven tot een roman verwerkt te hebben, maar anderzijds beweert, dat in haar ma nuscript zoveel veranderd is, dat zij niet meer als de schrijfster aange merkt wilde worden. Mr. Van Dal heeft overigens herhaaldelijk bezwaar gemaakt tegen de opneming van deze verklaring in de bewijsvoering, om dat zij was opgesteld ondanks het beroep van de schoondochter op het verschoningsrecht. Overigens trok ook de officier uit de ze verklaring slechts de conclusie, dat mevrouw Van Ammers-Küller de ro man nogal ingrijpend bewerkt had. De rechtbank zal nu moeten uitmaken, of dit inderdaad onder verboden beroeps uitoefening valt; haar beslissing geeft zij 19 Maart om half tien. dat een groot gedeelte van het publiek bezwaren heeft zich te abonneren op een omroepgids, omdat het abonnement als regel het lidmaatschap inhoudt van de betrokken omroepverenigingen, die voor het grootste gedeelte een sterke politieke of/en religieuze inslag hebben. Hij deelde in dit verband mede, dat circa één millioen luisteraars niet zijn geabonneerd op enige radiogids. De door het „Nieuwsblad van Friesland" gevoer de actie is derhalve z.i. niet te beschou wen als een poging van een enkeling om te profiteren van andermans werk en is ook zeker niet te beschouwen als geestelijke diefstal. De raadsman van dc omroepver enigingen, mr. P. J. Witteman zei, dat de omroepverenigingen dit soort procedures sinds 1934 voeren, niet voor hun plezier, maar omdat het moet. Enige tijd geleden meende een comité van ontevreden radioluiste raars door zelf een gids uit te geven onder de auteurswet uit te kunnen komen, maar tot nu toe iser geen gids verschenen. Pleiter kwam er rond voor uit, dat de gidsen niet tegen kostprijs worden ver strekt, integendeel. De helft van de in komsten van de radio-omroepverenigin gen wordt gevormd door de bijdragen voor de radiogidsen. De andere helft komt uit de kas van de P.T.T., die jaar lijks voor een bedrag van twintig mil lioen gulden incasseert aan luisterbij dragen. waarvan de omroepen ieder i: één millioen ontvangen, terwijl ook de Nederlandse Radio Unie een deel krijgt. In vele gevallen kunnen de program makosten niet dpor één millioen gulden bestreden worden, zodat het duidelijk is dat de omroepen de inkomsten uit de gidsen niet kunnen missen. Na re- en dupliek deelde de president, mr. R. P. Cleveringa, mede, dat het Ge rechtshof zo spoedig mogelijk uitspraak zal doen. Pater prof. dr. Ephrem Sloots O.F.M., leraar in oude geschiedenis, patrologie en aanverwante wetenschappen in het Minderbroedersklooster te Venray, zal op 14 Maart a.s. zijn zilveren priester jubileum vieren. Pater Ephrem werd 6 Maart 1901 te Leiden geboren. Hij stu deerde aan het Franciscanenklooster te Megen en trad in 1908 in bij de minder broeders. Na zijn priesterwijding stu deerde hij verder aan de R.K. Univer siteit te Nijmegen, waar hij in 1937 pro moveert. Hij schreeft enige boeken en werkte mede aan binnen- buitenlandse periodieken. De laatste jaren is hij te vens professor aan de Jan van Eyck-aca- demie te Maastricht. - - Prof. dr. J. H. Gunning, een van Nederlands meest bekende paedagogen, is Maandag in de leeftijd van 91 jaar in Hilversum overleden. H(j was oud-hoog leraar in de paedagogie aan de rijksuni versiteit te Utrecht. Prof. Gunning was een van de promo toren van de wetenschappelijke paeda gogie in ons land. die dank zij hem tot de universiteiten doordrong. Op de vraag „Wat is christelijke opvoeding?" heeft hij een antwoord gegeven, dat wel duidelijk de protestantse signatuur droeg, maar niettemin ook voor katholieken verhelderend en leerzaam kon zijn. Johannes Hermanus Gunning werd 13 Juli 1859 te Utrecht geboren. Aan de ge meente-universiteit te Amsterdam pro moveerde hij in 1882 tot doctor in de klassieke letteren. Op 3 Februari 1900 deed hij zijn intrede als privaat docent in de paedagogiek aan de rijksuniversiteit te Utrecht. Dit is hij geweest van 1900 tot 1904 en later weer van 1917 tot 1923 In de tussenliggende jaren was hij in dezelfde functie verbonden aan de Am sterdamse universiteit. Van 1923 tot 1929 was hij buitengewoon hoogleraar in de paedagogiek te Utrecht. Jaren lang was hij lid van het algemeen college van toe zicht. bijstand en advies voor het rijks tucht- en opvoedingswezen. Op zijn tachtigste verjaardag is hij benoemd tot commandeur in de orde van Oranje- Nassau. ,JHet is zonde van de tijd, die er aan de kabinetscrisis verknoeid wondt, nu het land in nood is en er geweldige belangen op het spel staan," zuchtte Snorrebor. „Zelfs Romthe heeft niet een zo brede basis kunnen vinden als gezien de omstandigheden wenselijk werd geacht. We sukkelen' nu weer te. rug naar het platje van het oude ka binet. Misschien wordt het een snip pertje breder, misschien ook' niet. Men moet zich in het onvermijdelijke schik ken. Maar het onvermijdelijke is een gevolg van partij-politiek, die het landsbelang en de wil van het volk geringer telt dan haar eigen ambities. De regering-Drees ging uit eigen be weging heen. Ze zal nu noodgedwon gen en bij gebrek aan beter min ol meer gewijzigd terug komen. Maar deze regering had in brede tapen van ons volk heel wat sympathie en ver trouwen verspeeld. Dat zou wel aan het licht gekomen zijn als er vervroeg de verkiezingen zouden zijn gehouden. Voor vier jaar legt de stembus de wil van het volk vast en als de partijen niet willen, wordt het volk aan die uit. spraak gehouden, onverschillig wat er gebeurt. Nou, en er is zo wat gebeurd. Indonesië is naar de knoppen en de gulden navenant. We zullen het tot 1952 moeten zien uit te zingen, als toe tenminste nog adem om te zingen over hebben. Een Miserere zal er misschien nog wel uitkomen, denk ik zo." Met ingang van 1 April 1950 kunnen Nederlanders, die in het bezit zijn van een geldig Nederlands paspoort en tij delijk dan wel duurzaam in Australië wensen te worden toegelaten, kosteloos visa van de daartoe voor afgifte bevoeg de autoriteiten verkrijgen. Zij, die naar Australië reizen met een ander doel dan voor een duurzaam verblijf, zul len Australische visa verkrijgen, geldig voor een tijdsduur van twaalf maanden en goed voor een onbeperkt aantal rei zen naar Australië. Anderzijds zullen met ingang van die datum onderdanen Pan Australië, hou ders van geldige Australische paspoor ten, die Nederlanders wensen te bezoe ken. voor een verblijf van niet meer dan drie maanden zonder visum in Ne derland worden toegelaten. Maandagavond om ongeveer kwart over acht is tijdens rangeren te Ter- borg een tweetal lege goederenwagens ontspoord. Het baanvak Arnhem-Win terswijk kan daardoor van Doetinchem tot Varsseveld niet bereden worden. De dienst op het traject Varsseveld-Doetin chem wordt onderhouden met bussen. Naar de oorzaak van de ontsporing wordt een onderzoek ingesteld. Dat de Duitsers er alle belang bij hebben of menen te hebben om zich af kerig te tonen van herbewapening en deelname aan de militaire defensie van West-Europa en erop spelen om voor een eventuele deelname een zo hoog mogelijke politieke prijs te' bedingen, is ook weer gebleken bij de carnavals feesten in het Rijnland. Overal in de grote straatoptochten, bij de wilde danspartijen der gecostumeerden, in de toespraken en dwaze liederen, werd er gezinspeeld op het echte of voorgewen de antimilitarisme. „Ohne mich" (Zon der mij) was het wachtwoord, waarmee de eens zo militaristische Duitsers uit drukking gaven aan hun afkeer om op nieuw de wapenrok aan te trekken. De „Schlager" van het carnaval was een liedje, waarin de feestvierders te ken nen gaven zich niet opnieuw te willen Uit het Engels vertaald door DICK OUWENDIJK 52) Maar hoe eerder het achter de rug was des te beter, want toen zij en Johann naar Glocken waren, waren de twee jonge Duitsers van hun tocht naar de Drindelhorn teruggekeerd en, hadden gesproken over het beklimmen van de Kitzsteinhorn, die nieuw voor hem was; zij hadden vcorgesteld dat hij mee zou gaan en hij had hun gezegd, dat hij het graag zou doen. wanneer zij tot de vol gende week konden wachten; hij zou dan 's Zondags met hen vertrekken. Zij wilden tot dan wachten, doch niet lan ger, omdat een ervaren derde man mee zou gaan. Het kwam dus voor Francis goed uit, dat Cathryn het beklimmen van de Drindelhorn had vastgesteld op Vrijdag, de dag na haar terugkeer uit Glocken. „Vrijdag?" zei Frau Amanshauser, „dat is geen geschikte dag cm iets ge wichtigs te doen, zoals trouwen, in een betrekking gaan, verhuizen of een berg beklimmen". Zij verzekerden haar lachend, dat ze niet bijgelovig waren en deden een be roep op Johann, die zei, dat er slechts één dag was, waarop hijmiet klom. doch dat had met bijgeloof niets te maken." Francis bedwojig de lust om te vra gen wat godsdienst anders was, en zij kwamen overeen dat Cathryn en hij de volgende ochtend zouden vertrekken. Ze zouden Zaterdag terug komen en Zondag vertrok hij wetr voor een paar dagen met Hans en Willi. „So!" was Johann's enig commentaar. Hij zou Cathryn voor hem alleen heb ben. Cathryn dacht niet zo ver vooruit. Zij en Francis stonden op het punt ein delijk de witte berg te beklimmen. „Na de Riesenalp zal het gemakkelijk voor je zijn", zei Johann. „Op de eerste plaats hoéf je niet de gletscher over in het donker en je hoeft ook geen glet- scherval te beklimmen. Er zijn een paar steile sneeuwwanden en dan die smalle graat, waar Francis over sprak, maar die haalt niet bij de Winde-graat op de Riesenalp. Maar tot aan de top toe ben je blootgesteld aan de wind. Dat is al tijd een lelijk ding; maar, je gaat naar de top als je geslapen hebt je hoeft hem niet te nemen na uren geklommen te hebben, en dat is heel wat." Zij glimlachte hem toe. „Het enige, dat werkelijk van belang is. is dat je je niet meer bezorgd maakt. Wat doe je als ik weg ben?" „Voor je bidden." „Maar je kunt toch niet de hele dag en de hele nacht voor me blijven bid den!" „Toch meer dan je denkt. Ik wilde ook nog wat in Augustinus lezen." „Helpt je dat, om minder bezorgd te zijn. Zij drukte zijn hand met kracht. „Én als je terugkomt spreken we af, wanneer we trouwen en gauw?" „Dat heb ik niet gezegd. Ik zei alleen, dat je het me kon vragen." „Maar jij wil het toch ook?" Zij zag de gloed in zijn ogen sterker worden en haar glimlach werd teder. „Ja, Johann, ik wil het ook Zij waren, na het Abendessen, weer naar de zomerhut gewandeld. Zij zou den elkander gedurende twee dagén niet zien en waren het er over eens,, dat het een hele tijd was. „Arme Johnnn! Je hebt vacantie ge nomen, omdat ik er zou zijn en nu ben ik hele dagen weg." „We zullen gauw voor altijd bij elkan der zijn, lieveling." „Francis zou zeggen, dat dit juist het verschrikkelijke is van het huwelijk." „Francis heeft nooit echt lief gehad." Zij keken omlaag naar het dal; het vloeide traag vol met een weemoedig grijs licht dat uit de velden scheen te vloeien, uit de bergen, uit de hemel. Ze zei, met zachte stem, meer alsof zij een gedachte luidop uitsprak dan dat zij zich tot Johann richtte: „Misschien heeft zij toch gelijk", en zij citeerde: „What pleasure have we Of our changeless bliss? Nay, if love lasted There were joy in this..." „Waarom zou liefde niet kunnen blij ven duren?" vroeg hij, bijna boos. „Omdat", zei ze „Life's way is the wind's way; All these things Are but brief voices Brethed on shifting strings." „Als je dit gelooft, waarom trouw je me dan?" „Francis zou zeggen: vanwege een na tuurlijke biologische drang. Ik zou zeg gen, omdat ik van je houd en liefde is onberekenbaar." „Misschien verstaan we niet hetzelfde onder liefde. Liefde is even redelijk als het gploof. Geloof is onveranderlijk of het is'geen geloof. Liefde is onveran derlijk of het is geen liefde." „De persoon of de zaak die je bemint kan veranderen." „Shakespeare geeft je daar een ant woord op." Hij glimlachte. „Ik kan ook werken met citaten ..Love is not love which alters when alteration finds Oh, no, it is an ever fixed mark"Als jij zou veranderen zou ik je blijven be minnen om wat je bent geweest, om wat ik mij van je herinner en om wat niet veranderde want niemand kan geheel en al veranderen." „Een bekering is een algehele veran dering", meende zij. „O nee. Augustinus bijvoorbeeld zou nooit.een heilige zijn geworden, wanneer het niet in hem had gezeten een heilige te zijn. Zijn passies waren vleselijk en werden geestelijk. De intensiteit van zijn liefde bleef dezelfde. Zij werd van het riool, waarin Zij nutteloos verdween, ge leid naar de tuin, waar zij de oorzaak werd van een schitterende opbloei. Zo beschrijft hij het zelf." Hij nam haar hand in de zijne. „We zullen geen van beiden veranderen, lieveling. Onze liefde is niet oppervlakkig. We zullen elkander altijd liefhebben." „Altijd is voor immer, en voor immer wil zeggen eeuwig." „Ja, voor immer wil zeggen eeuwig. Het betekent tot aan het graf en zelfs daar voorbij." Hij sloeg zijn arm om haar heen en trok haar tegen zich aan. (Wordt vervolgd) laten beetnemen. In de optochten reed een als kerstman verklede reusachtige Uncle Sam mee, die uit een enorme mand speelgoed-geweertjes, stalen hel men en gasmaskers uitdeelde. Allerlei anti-militaire grapjes deden opgeld, waaronder ook bepaald wrange, zoals bijv. het volgende: „Ik sprak laaitst met een Amerikaanse generaal over het nieuwe Europese leger en ik vertelde hem, dat ik mij niet zou aan sluiten." ..Waarom niet?" vroeg de ge neraal. „De plannen liggen klaar. De Amerikanen zullen de luchtmacht leve ren, de Engelsen de vloot en de Fran sen de infanterie." „En wat zullen de Duitsers dan moeten leveren?" vroeg ik. „De oorlogsmisdadigers natuurlijk," antwoordde hij. Ook de bezettende mogendheden en de Duitse regering moesten het ontgel den. Zo vertelde een grapje, dat een Duitser een Engelsman de beroemds Dom van Keulen liet zien en daarbij de aandacht vestigde op een kleine zil veren muis, die honderden jaren gele den tijdens een muizenplaag in de kerk was geplaatst, waarop de muizen prompt waren verdwenen. „Geloof je dat werkelijk?" vroeg de Engelsman. „Natuurlijk niet," antwoordde de Duitser. „Als we het geloofden, hadden we heus wel een kleine zilveren En gelsman in de Dom gezet." Een verkoopster in een staatswinkel in Boedapest trachtte met alle geweld een Hongaarse journaliste een paar sok jes op te dringen, die ze niet hebben wou. De verkoopster wees op de goede kwaliteit en- zei, dat het verstandig was ze maar te kopen en opzij te leggen, want zulke goede sokjes zouden er bin nenkort wel niet meer te krijgen zijn. De journaliste verliet zónder de sokjes geërgerd de winkel en schreef in haar blad, dat ze niets voelde voor hamste ren. „Ik heb mijn vaderland lief", zo schreef ze. „Ik ben niet bang, dat er de volgende week misschien niets te krij gen zal zijn. In de toekomst zal er van alles overvloed wezen en alles zal mooier en beter zijn dan ooit tevoren." Wij vermoeden, dat zij onmiddellijk opslag heeft gekregen en daarmee stie kem de sokjes toch nog gekocht heeft De Amerikaanse fabrikanten van gra- mofoonplaten keren weer terug tot het gebruik van schellak voor de vervaar diging van platen, omdat als gevolg van het defensieprogramma er een steeds grotere schaarste ontstaat aan synthe tische harsen. Schellak is er echter nog voldoende.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 3