Geheime politie in de Sovjet-zone methodisch en zonder scrupules EERSTE PRINCIPE: Verdachte is schuldig werkt Mac Arthur: Tegenoffensief van rode troepen te verwachten EUCHARISTISCH CONGRES AAN DE GOUDKUST REGERING HOUDT VAST AAN BASISPRIJS VOOR DE MELK Een cel van 90 cm bij één meter Verbonden troepen dringen verder door Jachtopziener schiet moilenvanger neer „Ongeoorloofde informaties" mm Dansend en zingend in de processie H. Vader stemt niet in met de Wereldvredesr aad Clementis gedood bij ontvluchtingspoging Ingezetenen bij sommige gemeenten geweerd uit gevoelsoverwegingen Nooit zag West-Afrika grootser religieuze plechtigheid Negers verbraken bij aankomst van de pauselijke legaat de betonnen omrastering iSiiS! Antwoord aan Joliot- Curie DINSDAG 6 MAART 1951 PAGINA 5 Het netwerk der vrees Anti-Russisch complot 7 Uitbreiding telefonische weerberichtgeving Distributiegoed - iMPi Rijtijdenwet overtreden mKÊÊÊm M&M Hossende menigte Elf jaar geëist tegen Vietor DR. J. H. HOLWERDA OVERLEDEN Scheepvaartberichten Vanuit een onopvallend uitziend gebouw in Potsdam, de traditioneel militaire voorstad van Berlijn, leiden drie man. "en heden ten dage de machtigste en meest gevreesde ge heime politie, die Duitsland of de Sovjet-TJnie ooit gekend) heeft. Het zijn de chef en zijn twee sous-chefs van een organisatie, die men kent aan de initialen U.K.K., te weten tpravknie Kontr-Razvedki. De naam voluit luidt U.K.R., M.G.B., G.O.F.G., wat uit het Russisch vertaald betekent: Directoraat van de contra-spionnage, ministerie voor de vei- 'igheid van de staat, organisatie der bezettende macht in Duitsland. Deze drie officieren hebben de macht over leven *n dood van alle Sovjet-burgers, militair of civiel, en van de Duitsers, die in de Sovjet-zone van Duitsland bij de bezet tingsmacht in dienst zijn. Zij hebben op hun beurt hun chefs; als laatste de minister voor de veiligiheid van de staat in Moskou en achter deze Stalin. Maar op Duitse bodem vormen zij, zo lang zij Moskou behagen, voor iedereen, van de hoog ste Sovjet-officier tot de gewoonste Duitse werkman, een voortdurende bedreiging met arrestatie, wegvoering naar Rusland, gevangenschap, dwangarbeid, dood. Officieel en in theorie is wat zjj doen: contra-spionnage. In democratische landen is van contra-spionnage gemak kelijk een definitie te geven. Hoofdzakelijk wordt er mee bedoeld het land te beveiligen tegen de infiltratie en de praktijken van buitenlandse agenten. In de Sovjet-Unie betekent contra-spionnage een geweldige ingewikkelde be weging, die tegen het leven van iedere man, iedere vrouw en ieder kind gericht kan zijn. De reden voor dit verschil is gelegen in het feit, dat de mannen, die regeren in de Sovjet-Unie, vast en zeker geloven, dat het land wemelt van spionnen, verraders, saboteurs of mensen met het zaad van het verraad in zich en dat de staat tegen hen beschermd moet worden met alle kracht en zonder rustpoze. Op het ogenblik geldt dat niet alleen voor de Sovjet-Unie zelf, maar to mogelijk nog sterker voor de Sovjet-zone van Duitsland. In de loop van de laatste vijf jaar hebben zeer vele Russische soldaten, die deel uitmaken van de bezettings troepen in Duitsland, de vlucht ge nomen naar het Westen. Onder deze vluchtelingen bevonden zich vrijwel geen leden van de alom gevreesde Russische geheime politie. Een van de weinige gevluchte Russische beamb ten van deze geheime dienst heeft in een viertal artikelen verhaald, hoe deze geheime politie op het ogenblik in Oost-Duitsland werkt. Van deze artikeleh hebben wij het publicatierecht voor Nederland ver worven. Vandaag publiceren wij het eerste artikel van deze reeks van vier. Dit geloof is gebaseerd op vrees en dat is tot op zekere hoogte niet zo onjuist. De communisten "zien heel goed, dat hun burgers, hun strijd krachten en de hun onderhorige vol keren in niet geringen getale wensen te ontkomen aan de door de com munisten geregeerde gebieden. En wie probeert te vluchten is een ver rader. De vrees voor verraad is over al waarneembaar in alle communis tische partijen. Geheime activiteit en diep onderling wantrouwen is er het gevolg van. De oudste Sovjet-burger kan zich nog een woord of een groep letters herin beren, die het gewone volk vrees moes ten aanjagen. Ten tijde van de Tsaren Xvas er de Oprichina, met de bolsjewis ten kwam de OGPU, die tijdens de laat ste oorlog veranderde in de NKVD. Nu is er de MGB, of zijn agentschap in het Sovjet-leger: de UKR. Maar altijd 'be tekent dit hetzelfde: de steeds gevrees de klop op de deur, die vernietiging kan betekenen, dwangarbeid in Siberië of de dood. Voor de buitenstaander, die alleen de democratie kent, zijn de vertakkingen, de macht en de methoden van de VK.R. niet alleen schrikaanjagend, maar °ok ongelooflijk. Tot het hoofdkwartier van Potsdam behoort een staf van 150 officieren, waarvan 98 percent lid is der communistische partij, en de rest van de Komsomol (de communistische jongeren organisatie). Alvorens hen te benoemen, heeft men hun antecedenten zorgvuldig onderzocht. Het systeem van onderlinge spmnnage en informatie is zo ontwik keld, dat zij heel goed weten hoe groot ue vrees is, die ze bij anderen opwekken. riev eerste principe van het werk bij de U.K.R. is, dat iedereen, met wie dit lichaam zich bemoeit, schuldig is, tenzij zijn onschuld bewezen wordt. Van Pots dam uit is een enorm ingewikkeld web Sesponnen over de hele zone met een subhoofdkwartier van de U.K.R. (het Z-g. O.K.R.) bjj elke legerdivisie en agen ten in iedere militaire afdeling. Alleen si in één sectie, die van de surveillance, hebben een aantal officieren een gigan tisch netwerk van agenten en spionnen opgebouwd, dat doordringt in het gehele leven in Oost-Duitsland. Het grote pu bliek ziet deze officieren nooit en kan hen niet identificeren. Zij dragen geen uniform, gaan niet om met andere leden van de Veiligheidsdienst en vormen een kleine, ruwe, luidruchtige en zwaar drin kende clan, die een voortdurend en krachtig gebruik maakt van de macht, die hun over andere Sovjetburgers is gegeven. Onderling ongedisciplineerd, zijn zij slechts soamhorig in hun werk. Agenten in verschillende rangorde wer ken voor hen. Daarmee wordt het door de commu nisten beoogde resultaat bereikt, dat ten slotte niemand weet wie een agent of verklikker is en wie niet. Er zijn vele vrouwen en chauffeurs onder deze agen ten. Verdachte personen laat men bij voorkeur observeren door de chauffeur van een geparkeerde auto. Wanneer men begint met een onder zoek in te stellen al is het op geen andere grond dan op wat praatjes of een gerucht dan worden de eerste onder zoekingen verricht door Duitsers, die v/erken op de onderste sport van de lad der der U.K.R. Zij gaan in het geheim de gangen na van de buren en collega's van de verdachte en brengen verslag uit aan de agent der U.K.R., die onmiddel lijk boven hen staat. Als men meer in formaties verlangt en dat gebeurt ge woonlijk worden extra agenten aan gewezen, en een tijd lang worden elke be weging en ieder contact van de verdach te gecontroleerd en gerapporteerd. De rapporten gaan hun weg door de hele hiërarchie der U.K.R. tot men óf de, zaak laat schieten óf, wat veel vaker gebeurt, een arrestatie wordt verricht. De U.K.R. heeft haar eigen gevan genis, die door speciaal daarvoor uit gekozen soldaten wordt beschermd en bewaakt. Er is epphemistisch uitge drukt accommodatie voor 100 tot 120 gevangenen en ze is doorgaans vol. De vensters zijn dichtgemetseld met slechts een kleine opening, ongeveer 20 bij 25 c.m., hoog in de muur. Het noodzakelijke minimum aan lucht kan er door heen, maar de gevange ne kan niet naar buiten kijken. De Sovjet-wetten verbieden het iemand langer gevangen te houden dan 48 uur zonder hen te vertellen waarom Generaal Mac Arthur heeft Dinsdag te Tokio medegedeeld, dat er aanwijzingen bestaan, dat de communisten voorberei dingen treffen voor een tegenoffensief Jh de centrale sector van het Koreaanse D"ont. Hij verklaarde, dat zich thans in ®et gebied van de strijd negen tot twaalf {■'6r.se of opnieuw gegroepeerde Chinese nivisies bevinden. Geallieerde vliegers h'aken melding van grote aantallen •anks van de communisten, die in de richting van Hoengsong, het gehavende peutelpunt van de communistische stel- {{hgen in de centrale frontsector, trek ken. Ook kleine eenheden communisti- Sthe cavalerie zijn nabjj het front waar- gnomen. De verbonden troepen zijn er Maan dag in geslaagd door te dringen in een belangrijke vijandelijke verdedigings linie in het gebied van Oost-Korea. „De „Commissie voor een vrij Tsjecho- •Jowakije" samengesteld uit Tsjechi sche vluchtelingen heeft vandaag te l w York meegedeeld, dat volgens ge- 2,ehne, doch onbevestigde berichten uit *siechoslowaküe de vroegere minister tja» Buitenlandse Zaken Vlado Clemen- «ij een poging om te ontsnappen, ge- °°d zou zijn. In dezelfde berichten (.ifd ook gemeld, dat president Clement ottwald en eerste minister Antonin „fPotocky huisarrest hebben, omdat zij in Verzetten tegen de Russische eisen <ake de Tsjechische industrie. De mi- hih van Buitenlandse Handel, Anto- Gregor, zou ontslagen en eveneens ,earresteerd zUn. I-,° commissie deelde verder mee, dat de zouden Deze stoot bracht hem tot binnen 38 kilometer van de 38ste breedtegraad. Een omvangrijke geallieerde artillerie actie en geconcentreerde luchtaanval len dragen het hunne bij tot het ver drijven van 6000 Noord-Koreanen van een 4000 voet hoog plateau aan het Taemi-front, 26 kilometer ten Oosten van Hoengsong, waar de zevende Ame rikaanse divisie opereert. Aan het centrale front stootten de Amerikaanse mariniers op een vijande lijke verdedigingslinie ten Noorden van Hoengsong. Volgens frontberichten is dit de voornaamste Chinese defensielinie ten Zuiden van de 38ste breedtegraad. Door de geallieerde opmars van Maan dag aan het Oostelijk deel van het cen trale front is de verdedigingslinie van de communisten scherp naar het Noorden omgebogen. De Zuid-Koreaanse troepen dringen hier in Noordelijke richting op aan de rechterkant van de Amerikaanse zevende divisie. Hun voorhoede drong tot diep in het gebied van Hajinbou door. Hajinbou is slechts 38 kilometer van de 38ste breedtegraad verwijderd. Vijftien kilometer ten Zuid-Westen van Hajinbou baanden de troepen van de zevende divisie zich een weg naar de toegangspoorten van Changpyong, een wegenkruispunt, dat de grote wegen in het gebergte beheerst. Een geallieerde patrouille pioniers rapporteerde nader hand, dat het dorp door het geweld van luchtmacht en artillerie nagenoeg een begrip was geworden. hij gevangen zit. De wetten en de praktische uitvoering ervan verschil len nog al wat Verhoren na de arrestatie nemen dik wijls maanden in beslag, niet alleen van wege de omslachtige opzet. Traineren is namelijk een geliefde techniek. Men heeft ontdekt, dat iemand, die verschei dene maanden alleen in een cel heeft gezeten, zonder te weten waarom en zonder te weten of hij er ooit uitkomt, zijn weerstandsvermogen kwijt raakt en zelfs de belangstelling voor .zijn eigen lot. Een verfijning van de techniek der verhoren bestaat hierin, dat men het slachtoffer na enige weken aan een ver hoor onderwerpt en als hij dan niet tot de verlangde bekentenis bereid is de «ge vangene meedeelt, dat hij aan zijn lot zal worden overgelaten net zolang tot hij meer „tot medewerking" bereid is. Bin nen een week of twee vraagt hij dan meestal al om een nieuw verhoor en is hij bereid bijna alles te „bekennen". Bij het eerste verhoor leest men hem gewoonlijk een lang rapport van zijn zaak voor. Het is vol onduidelijke en ver warring-wekkende data en het slachtof fer verlaat het verhoor veel onrustiger en met veel meer angst dan toen hij er heen ging. Dan wordt hij in een cel ge worpen, die ongeveer 95 cm. bij een me ter meet. Hij kan er zelfs niet in liggen. Er zijn geen vensters in. Vijf dagen leeft hij alleen op water en brood. Wanneer hij dan weer wordt ondervraagd is hij veel meer geneigd „mee te werken" en bijna alles „te bekennen" wat men hem suggereert, als hij maar niet naar dat hol behoeft terug te gaan. Deze bekentenis sen, ook al zijn ze in volkomen tegen spraak met alle andere verklaringen van de „verdachte", worden op de gramo- foonplaat vastgelegd en kunnen jaren la ter nog dienst «"oen. Zou hij voor de rechtbank komen en ontkennen, dat hij ze heeft afgelegd, dan zijn de bewijsstuk ken toch nog aanwezig. Dat kan de be klaagde twintig jaar kosten, die hij in een „verbeteringskamp" als dwangarbei der moet doorbrengen- In het Hel voir tse Broek onder Vught was Maandag De H. bezig met mollen van gen, hetgeen de aandacht van jachtopzie ner S. uit Vught niet ontgaan was. En kele kilometers verder legde laatstgenoem de zich in hinderlaag wetend, dat de moi lenvanger daar passeren moest. Toen De H. even later per fiets voorbij kwam ge lastte de jachtopziener hem halt te hou den. De H. gaf hieraan geen gehoor, waar op de jachtopziener enkele schoten uit zijn pistool loste. Getroffen in het onderlijf stortte De H. van zijn rijwiel. Hij moest naar een der Bossche ziekenhuizen worden overgebracht. Vóór deze zomer mag worden ver wacht, zo vernemen wij, de plaatsing van een tweede „weerberichtenmachi ne", zodat de plannen tot uitbreiding van de mogelijkheid om het weerbe richt per'telefoon te beluisteren, vaste re vormen aan kunnen gaan nemen. Dat er overigens voldoende belangstelling bestaat voor deze service, bewijzen de tellingen van het district Utrecht, waar men sinds 1 October 1949 het weerbe richt kan draaien. Wekelijks worden daar n.l. gemiddeld 10.000 aanvragen genoteerd. Bij het opmaken van de plannen zal uiteraard rekening worden gehouden met de belangen van de land en tuinbouw. De telefonische weerberichten, die be halve de weersverwachting ook een korte toelichting bevatten, zijn vrijwel gelijkluidend aan de mededelingen, die via de radio worden verspreid. Deze berichten zijn dus vooral van belang voor hen, die de radio-uitzending door een of andere oorzaak hebben gemist. Aceton, zwavel en natriumhydrosulfiet zijn tot distributiegoed verklaard. Tot deze maatregel werd besloten in verband met de onzekere aanvoermogelijkheden van deze chemische producten. Alhoewel het voors hands niet in de bedoeling ligt deze pro ducten stringent te distribueren, wil men door enquêtering een inzicht verkrijgen in zake de positie van deze producten. „Het is begrijpelijk, dat het bestuur van een gemeente het getal harer inge zetenen bij voorkeur vergroot ziet door vestiging van door dat bestuur om welke redenen dan ook acceptabel geachte gezinnen en dat het dus liever minder gewenste personen uit de ge- meent& zou weren. Men bedenke echter wel, dat we leven in een vrij land, waar in een ieder, die niet rechtens van zijn vrijheid beroofd of in de vrijheid van zijn bewegingen beperkt is, kan gaan en staan, waar hij wil en kan wonen, waar hjj wil, zij het dan tegenwoordig niet in elk huis, dat hem aanstaat...." Aldus schrijft in het jongste nummer van net orgaan „De Nederlandse Gemeente" mr. A. W. Joolen n.a.v. het steeds meer voorkomend verschijnsel, dat in verband met verzoeken om huisvestingvergun ningen door autoriteiten uit de toekom stige woonplaats van de gegadigden in lichtingen worden gevraagd over de be trokkenen aan de autoriteiten van de oude woonplaats. Onder de titel „Ongeoorlopfde infor maties" betoogt genoemde jurist o.m. het volgende: Het is een goed gebruik, dat de gemeentebesturen en de verschil lende gemeentelijke diensten over en weer allerlei gegevens uitwisselen en elkaar inlichtingen verstrekken en uiter aard zal het hoofd der politie in een gemeente over de in zijn administratie ongunstig bekend staande personen, die zich elders gaan vestigen, overeenkom stig de ter zake van hogerhand gegeven instructie, steeds aan het hoofd der po litie in de nieuwe woonplaats de ante cedenten van die lieden mededelen. Het moet echter onjuist worden geacht, dat anders dan krachtens wettelijk voor schrift omtrent ingezetenen inlichtin gen worden verstrekt over hun politieke of criminele antecedenten. Dergelijke inlichtingen worden de laatste tijd meer en meer gevraagd. Wanneer iemand niet daar kan wo- (Van onze speciale, verslaggever) T"""v e zwarte bevolking van de Goudkust in West-Afrika J heeft twee weken geleden eert voor ons Westerlingen moeilijk voorstelbaar feeft meegemaakt. Een feest van zo grote omvang, zo intens beleefd en zo enthousiast gevierd als dit zon-geblakerde land in zijn historie nog nooit heeft meegemaakt. Wij doelen hierbij op het Eucha ristische congres, door de Kath. Missie georganiseerd, dat een religieus festijn is geworden, dat zijns gelijke aan Afrika's Westkust nog niet heeft gevonden. Pater Terlinden, mis sionaris van de Paters van Cadier en Keer, die van zijn sta tie naar Kumasi, de congresstad is gereisd, geeft ons van dit grote gebeuren een geestdriftig relaas, hetgeen wij hieronder weergeven. Aansluitend op het Dinsdag 27 Fe bruari in ons blad gepubliceerde re laas van pater Mondé, provinciaal van de Sociëteit der Afrikaanse Mis siën van Cadier en Keer over het door tienduizenden negers met groot enthousiasme gevierde Eucharistisch Congres van Kumasi aan de Goud kust, publiceren wij hierbij een twee de artikel, waarin pater Terlinden vertelt over de overweldigende ont vangst, die de Pauselijke Legaat voor de Goudkust, Mgr. Mathews, ten deel viel bij zijn aankomst in Kumasi. Tienduizenden juichten Mgr. Mathews toe en brachten hem naar de stad, waar het Eucharistisch feest gevierd werd op een wijze, als filleen kan geschieden door een volk, dat nog uit eigen ervaring weet wat de overgang van de duisternis naar het Licht betekent. Bruidjes in de feeststoet. Zondag 16 Februari ben ik. met een karavaan van 32 lorries, volgestouwd met pelgrims, uit Swedru in Kumasi aangekomen. In totaal hadden tenminste 2000 mensen een plaatsje in de versierde wagens gevonden. De rit was lang en snikheet. Over slechte wegen hobbelden de vrachtwagens in wolken van stof naar de congresstad. Onderweg sloten zich duizenden pelgrims te voet bij de lange stoet aan. In Kumasi heerste een onbe- schryfelijke drukte. De hele stad was versierd met vlaggen en wimpels en honderden symbolen, alles in het teken van het Eucharistische Congres. Des avonds kon men er letterlijk over de hoofden lopen. Alle straten waren ge vuld met een kleurrijke, deinende men senzee. De volgende morgen om half vijf barstte een geweldge donderbui boven Kumasi los. Alle Europeanen dachten aan de arme paters, die maanden lang zich in het zweet hadden gewerkt aan de voorbereidingen van het congres, aan pater Evers, die weken lang niets anders had gedaan dan vlaggen en wimpels schilderen, aan pater Homber gen, oie een prachtig altaar had ge bouwd. Alles was op slag verregend. De vanen hingen slap langs de touwen en alle kleur was ervan verdwenen. Maar de negers juichten. Regen op het verdorde, door de droogte gescheurde land. Dit was voor hen de „Zegen van Boven". Want wanneer het regent in de Goudkust, na maanden van on draaglijke hitte en droogte, dan be groeten de negers het hemelwater met grote blijdschap. De kinderen trekken hun kleren uit en staan met lachende gezichten in de druppelstromen, die aflopen van goten en daken. Het grote verkennerskamp, waar 1500 verken ners bijeen waren, was geheel onder gelopen. Maar de scouts hadden het licht opgenomen. Midden in het water en de modder stonden zij te zingen. De regen hield vrij snel op en toen om half acht door de Maastrichtenaar, Mgr. Paulissen, bisschop van Kumasi, in de kathedraal de eerste pontificale H. Mis van het congres werd opgedragen, was het weer droog. Vele Aartsbisschoppen en bisschoppen en andere Hoogwaardig- v;r,e commissie deelde verder mee, staat "°°ggeplaatste autoriteiten van ^iin er van beschuldigd zoud hie met Clementis te hebben deelgeno- lidn aan een anti-Russisch complot. Een teri Yan de commissie zei, dat de berich- v - betrekking hadden op gebeurtenissen 'beidt'ApVeer een week geleden- aldus hiu? kantonrechter te Rotterdam heeft UllSr\y ivuuciuaiu cha,Y,,aak gedaan in de zaken tegen de 'eiir F. H. F. en het garagebedrijf da» keide te Rotterdam, die "veertien van geleden terecht stonden, verdacht kerd°vertreding van de rijtijdenwet. Zij boot,resP- veroordeeld tot zes geld- t&nis b van f 6.subs, drie dagen hech- boet„J''oor iedere boete en tot zes geld- teqiv Van f 10.subs, drie dagen hech- bor iedere boete. heidsbekleders van Katholiek Afrika woonden deze plechtigheid bij. *s Middags zon de Pauselijke Degaat voor de Goudkust, Mgr. Mathews, op het vliegveld arriveren. Volgens het protocol mochten slechts de Bisschoppen van de Goudkust naar het vliegveld gaan. De andere geestelijkheid zou in de Kathe draal wachten. Langs de stoffige wegen, die naar het vliegveld leiden, holden echter duizenden zwarten om de aan iMwij De Moria-proce&sML Zelfs de kleinste kinderen waren prach tig uitgedost. komst bij te kunnen wonen. Er was geen doorkomen aan. Honderden, vehikels be wogen zich met een slakkengangetje voort. Het vliegveld gaf vervolgens een fantastische aanblik. Een zee van mensen deinde langs de afrasteringen. De Afrikaanse zon speelde met de variëteit van de Afrikaanse kleu ren. Honderden hadden de nacht op het vliegveld doorgebracht, teneinde ver zekerd te zijn van een plaatsje. Er wa ren naar schatting 35.006 mensen. Een half uur later waren er 50.000 en steeds maar stroomde de mensenrivier over het veld. Dit alles verliep niet volgens pro tocol, noch volgens plan. Maar enthou siaste negers storen zich niet aan proto collen en plannen, zij zijn niet te stuiten en niemand heeft de moed ze tegen te houden. Toen de Skymaster met Mgr. Mathews als een grote glanzende vogel op het vliegveld neerstreek, braken de tiendui zenden onder luid geschreeuw door net zwakke politiecordon heen en stormden op het vliegveld af. Voor een ogenblik leek het alsof de gehele Hiërarchie in het gedrang zou komen. Met geweld moest de politie de menigte terugdrijven. Op de open plek, die zij rond het vlieg tuig vrij maakte, lagen duizenden san dalen armbanden en kleurrijke lappen stof. De cementen afrastering lag in puin en een zware ijzeren ketting aan stuk ken. Weer moest met geweld een baan ge maakt worden naar de gereedstaande wagens voor de prelaat, die vervolgens een onvergetelijke triomftocht maakte naar de stad. Het was de bedoeling ge weest hiaat een geordende tocht van to maken, met vaandels, verenigingen, maagdenrijen enz., zoals dat bij derge lijke gelegenheden in Europa gebruike lijk is. Maar de zwarten deden het op „z'n negers", dansend en zingend trok ken zij met de Pauselijke Legaat mee. Meer dan 60.000 mensen hosten naar de stad in het stof van de wegen. Zij hin gen aan de wagens en probeerden erop te klimmen. De vrouwen wuifden met hun grote kleurige omslagdoeken, zoals zij dat ook voor hun eigen koningen en stamhoofden doen. En dat, terwijl dit toch een ontvangst van blanken betrof en de leider der nationalisten Kwami Nkruma zojuist in de verkiezingen een geweldige meerderheid had behaald, waarmede het volk zijn afkeer van de Europeanen uitdrukte. In de Kathedraal heeft Mgr. Mathews de Eucharistische Week toen plechtig geopend. De duizenden aanwezigen zon gen daarbij op ontroerende wijze het Christus Vincit. De tweede dag, zo schrijft pater Ter linden in zijn brief, was gewijd aan de jeugd. Er was weer wat regen gevallen, maar het Congrespark was door de zon snel gedroogd. 35.000 mensen zaten reeds vroeg in de morgen amphitheatersge- wijze tegen de flanken van de vallei, waarin het prachtig altaar was opgesteld, om de pontificale Hoogmis, die door Mgr. Porter, Aartsbisschop van Cape- coast, werd opgedragen, bij te wonen. Duizenden niet-katholieken volgden met groot ontzag deze grootse plechtigheid. 's Middags trok de jeugd in de gran dioze optocht met veertig prachtige praalwagens rond. De politie had ver schillende kruispunten met prikkeldraad moeten afzetten, maar dit mocht niet baten, want weldra trokken de toe schouwers allen in de optocht mee. Het werd een bewegende massa van wel 90.000 mensen. En ook hier dansten de negers weer. Zo kon het gebeuren, dat voor een praalwagen, de verrezen Chris tus voorstellende, 'n honderdtal pelgrims hossend een Paaslied zongen. Het feest duurde tot diep in de nacht. In de bio scopen van Kumasi draaiden religieuze films, o.a. Het Lied van Bernadettc, De Sleutels van het Koninkrijk, Kom naar de Stal en een film over het Eucharis tisch Congres in Amsterdam. Het stort regende weer toen de- mensen 's nachts naar huis gingen. hu de „Osservatore Romano" is een briefwisseling gepubliceerd tussen het Vaticaan en de voorzitter van de com munistische Wereldvredesraad Joliot- Curie, die Z. H. de Paus verzocht heeft in te stemmen met het vredesprogramma van zijn organisatie. Het antwoord van de Heilige Vader op dit verzoek in een schrijven van Mgr. Montini aan Joliot- Curie behelst een duidelijke verwer ping van hetgeen de Wereldvredesraad zegt te verrichten en voor te staan. Joliot-Curie, aldus de „Osservatore Romano" merkte in zijn op 26 Januari gedateerd schrijven op, dat zijn organi satie volledig instemt met pauselijke uitspraken over de gruwelen, die een derde oorlog zal meebrengen en over de onbeschrijfelijke ellende, die onschul dige burgers en de gehele beschaving te wachten zou staan. Hij meende daar om zo vrij te mogen zijn uit naam van de „Wereldvredesraad" de Heilige Va der te verzoeken de vredesvoorstellen van die Raad te steunen. Hjj betoogde, Voor de bijzondere strafkamer van de Roermondse rechtbank heeft de zaak ge diend tegen de in 's-Gravenhage gedeti neerde hoofdrechercheur van de Staatsre- cherche, J. N. Vietor, die in de bezettings jaren optrad in het trio P.L.V., in dienst van de Duitse bezetters. V. was lid geweest van de N.S.B., van Rechtsfront en van de Germaanse SS. Zijn tenlastelegging omvatte twee folio vellen met een treurig proza, waarbij twee grote lijsten opvielen met de namen van vele goede vaderlanders bij wier arresta tie V. steeds betrokken was geweest. Ve len van hen keerden nooit meer terug. Na een uitgebreid requisitoir eiste de Officier van de Roermondse rechtbank een gevangenisstraf van elf jaar met aftrek van het voorarrest van 5 Mei 1945 af en ontzetting nit het actieve en passieve kies recht. dat die voorstellen algehele ontwape ning kunnen helpen bevorderen en „waarlijk overeenkomen met de aspira ties en behoeften van al degenen, na mens wie de Wereldvredesraad heeft willen spreken". Op 16 Februari j.l. antwoordde Mgr. Montini zeer gereserveerd: „Men kan niet anders dan met vreugde herinneren aan het feit dat de Heilige Vader zich altijd heeft uitgesproken voor vrede, voor een waarachtige en rechtvaardige vrede. De woorden en daden van de Heilige Vader zijn evenwel in een zoda nige mate verdraaid, dat machtige or ganisaties, die niettemin beweren voor vrede te ijveren, zo ver zijn gegaan, dat zij trachten bij de massa het geloof in gang te doen vinden aan de absurde aantijging, dat de Paus oorlog heeft verlangd en voorgestaan". De, briefwisseling werd op verzoek van net Vaticaan volledig gepubliceerd om te voorkomen dat het antwoord van Mgr. Montini zou worden verdraaid ten einde de indruk te wekken dat de Paus het werk van de „Wereldvredesraad" zou steunen. nen, waar hij wil, dan zij dit slechts vanwege de woningnood en het gaat niet aan deze noodtoestand aan te grijpen om lieden te weren, die men ook onder nor male omstandigheden liever zou zien gaan dan komen. Voor de uitvoering van de Woonruimtewet zijn naast naam, adres, leeftijd, beroep, burgerlijke staat en gezinssamenstelling niet nodig: ge gevens over politieke gezindheid, gods dienst, begane overtredingen, de helder heid der huisvrouw, of de aanvrager schulden heeft en hoe hij en zijn gezins leden overigens bekend staan. Het zou onjuist zijn het vergunningsrecht te hanteren ter bereiking van een ander doel te weten: het weren van ingeze tenen uit sentimentsoverwegingen. Te Nijmegen is op 78-jarige leeftijd in zijn villa onder Berg en Dal over leden dr. J. H. Holwerda, oud-directeur van het Rijksmuseum voor Oudheid kunde te Leiden en oud-directeur van het Rijksmuseum Kam te Nijmegen. Dr. Holwerda is een der baanbrekers geweest van het oudheidkundig onder, zoek op vaderlandse bodem. Hij heeft onder meer in Nijmegen bij opgravin gen de grondlagen van de oude Bataaf se vesting en van de grote Romeinse legerplaats van het tiende legioen op AAGTEKERK 2 te Nagoya, ABBEDIJK 6 v. N. Y. n. Pt. of Spain, AGAMEMNON 6 te Philadelphia, AKKRUMDIJK p. 6 Messina n. Genua, ALAMAK 6 te Rott., ALBIREO 6 van Las Palmas n. R'dam, ALCYONE p. 5 Guardafui n. Calcutta, ALDABI p. 5 Fern.'o Nor'a, ALDEGONDA 6 te Pladju, ALMKERK 6 te Colombo, AMPENAK p. 6 Napels n. Balikp., AMSTELDIEP 2 v. Houston n. Bom bay. AMSTELPARK 5 van Abadan n. Suez, ANNENKERK 6 te Pt. Saïd, ARENDSDIJK 6 v. Antw. n. N. Y„ ARENDSKERK 6 te Antw., ARIADNE 5 te Tunis, ARKELDIJK 4 te Tampico, ATLAS p. 6 Kp. Gata naar Barcelona. AXELDIJK 5 te Vittoria, BAARN 6 te Antofagasta n. Callao. BACCHUS 5 te Ciudad Trujello, BALI 6 te Surabaja. BAN TAM 9, 21 u. te Rott. vrw., BENNEKOM 5 te Antw. vb., BLOEMFONTEIN p. 4 St. He lena n. A'dam. CALTEX DELFT p. 6 Kreta n Sidon, CALTEX PERNIS 5 te Sidon, CAMPHUYS 6 te Ternate, CASTOR 6 te N. Y„ CELEBES 6 te Antw., CERAM p. 6 Kp. Gata n. R'dam, CHAMA p. 6 Gibr. n. Stanlow, CISTULA p. 5 Cp. Comorm n. Madras, CONGOSTROOM 7 te Freetown vw„ DANAE p. 6 Oporto n. A'dam, DELFT 5 v. Guayaquil n. Chimboto, DIDO 6 te Kopen hagen, DRACO 6 te Amst., ELMINA 6 te Monrovia, ESSO ROTTERD. 7 te Rott. vw„ ETREMA p. 5 Rasalhadd n. Kowelt, FARM- SUM p. 6 Bermuda n. Hamptonr., FELIPES 5 n. Bangkok, GAASTERLAND p. 6 Recife n. A'dam, GAASTERKERK 3 te Philadel phia, GOOILAND 6 te Rio de Jan., GOUWE p. 6 St. Thomas n. Libreville. GROOTE BEER p. 6 St. Johns n. Sydney, GROOTE- KERK 5 Daressal. n. Pt. Amelia. HEC TOR 6 te Algiers, HELDER p. 5 Falkland- eil. n. Montevideo, HELENA p. 4 Azoren n. Barbados, HERA p. 5 Turks eil. n. R'dam, HESTIA p. 5 Guadeloupe n. W. Indië. JA- PARAT 5 van Basrah n. Karachi, JAPARA 6 te Singapore, JAVA p. 5 Socotra n. Dja karta, JOH. v. OLDENB. 6 te Amst., JUPI TER p. 6 St. Vinct. n. Italië, KELBERGEN 6 te Civita Vecchia, KLIPFONTEIN 6 t. hoogte St. Helena n. Kaapst., KOTA IN- TEN p. 6 Perim n. R'dam. LAWAK 5 van Calcutta n. Rangoon, LEMSTERKERK 6 te Koweit, LEUVEKERK 6 van Suez n. Basrah. LIEVE VROUWEKERK 6 te Calcutta, LIM BURG 1 van Trinidad n. Kaapst., LUNA 5 van Tunis n. Algiers. MAASKERK 5 van Lagos n. Duala, MANOERAN p. 5 Enggano n. Colombo, MARIEKERK 6 te Rott., MAR- KELO 5 te Pebane, MARKEN 6 te Pto. Am- boina, MIDAS 5 van Tel Aviv n. Patras, MU- RENA p. 5 Sombrero n. Oslo, MUSI 6 te Tarakan, NELLY p. 5 Djeddah n. A'dara, NESTOR 5 te Alexandrië. ONDINA p. 5 Sombrero 7 te Cur., ORION 6 te Piraeus, PR. JOH. WILL. FRISO p. 5 Cp. Sable n. St. John, PR. MAURITS p. 6 Finisterre n. Gibr., PR. PHIL. WILL. p. 6 Finisterre n. Tunis. PR. WILLEM m p. 6 Gravesend n- Malta, RIDDERKERK 3 van Walvisbaai n. R'dam, ROSSUM p. 6 Oporto n. Sluiskil, RUFINA 2 te Trinidad, RIJN p. 6 Oporto n. Hull, RIJNKERK 2 te R Elisab., SALA- WATI 5 van Akyab n. Belawan, SALATI- GA 6 te San Francisco, SAMARINDA vtr. 8 van Djakarta n. Perzië, SAPAROEA 6 te Antw., SARANGAN 5 van P. Pinang n. Ba- iikp., SAROENA 6 te Singap., SARPEDON 6 te Turkseil., SCHIEDIJK 4 te N. Orelans, SINGKEP p. 5 Kreta n. A'dam, SLAMAT 7 te Colombo vrw., STAD ARNHEM p. 6 Do ver n. Sluiskil, STAD SCHIEDAM 6 te Rot terdam, SUNETTA 6 te Miri, TJIMENTENG p. 5 Singap. n. Blntang, TROMPENBERG 5 van Zanz. n. Lorenzo M., TJIPONDOK 2 te Houston, v. RIEMSDIJK 6 te Belawan, WESTERDAM 5 te Rotterd., WIELDRECHT 5 van Tdj. Uban n. Sydney, WILLEMSTAD 6 van Aruba n. Pta. Cardon, ZEELAND 6 te Colombo, ZIJPENBERG p. 5 Majorca n. Savona verb. KLEINE VAART SOEMBA, 3 Maart van Shoreham naar Grangemouth, DENEB 3 te Belfast, CLAES COMPAEN 3 van Sable d'Olonne n. Bor deaux, KEMPHAAN 5 v. Dema n. Tobroek, WESTPOLDER 5 te Lissabon, VROUWE POLDER pass. 4 Dungeness n. Oporto. HOF- LAAN 2 te Gibraltar, CORNELIA B, 2 te Casablanca, AALSMEER 4 te Brussel, BRANDARIS 4 te Londen, CALAND pass. 3 Beachy Head, n. Gyon, DE RUYTER 4 te Vlissingen, EREBUS 3 te Antwerpen, JOZO 4 te Antwerpen, MATAR N 4 van Havre n. Liverpool, MERAK 4 van Vlis singen n. Bristol, TWENTE 3 te Antwerpen, IJSTROOM 5 te Bristol, ZEEHOND 4 te Gent, NAUTILUS 3 te Brest, JOOST 2 te Bor deaux, PONTO 3 van Bordeaux n. Zaan dam, LARIZ 5 te Bordeaux, RIGEL 3 te Garston, MIRA 4 te Londen, KUWI 5 te Antwerpen, ELMA pass. 5 Brunsbuttel naar Antwerpen, MARIA THERESIA 5 van Ros- lare n. Bayonne, DEKLA 5 te Cuxhaven te ruggekeerd, HOP 5 van Portland n. Antwer pen, MARSDIEP pass. 5 Dunnet n. Dram- men, NOORDKAAP 3 te Londen, NIMROD 3 te Londen, FIVEL 4 te Londen. PARA MOUNT 4 te Londen, EMERGO 4 te Lon den, NOORDSTAD 4 te Londen, WESTLAND 4 te Bristol, INSP. MELLEMA 4 te Barry, LARK 3 te Goole, NANNY 4 te Goole CRESCENDO, 4 te Runcorn, VIVO 4 te Cork, WESTKUST 4 te Kirkcaldy, HENK 3 van Rouaan n. Manchester, HEEMS KERK 3 te Aberdeen. BARENDSZ 4 van Kmgslynn n. Fosdyke, VIKING pass. 4 Kiel n. Gothenburg, MULAN pass. 4 Kiel n. Ostende, CASANA 4 van Malmö naar Antwerpen, VREDE 3 te Halden. SABA 3 van Auray n. Cardiff, ACTINIA 3 te Londonderry, CARPO pass. 5 Lizard naar Amsterd., CITADEL pass. 4 Brunsbuttel n. Avonmouth, CONFID 3 van Goole n. Blyth, DEPA 4 te Manchester, CORONA 5 te Fre- derikstad. HAST I, 3 te Newport, UNI F. 3 te Eling, VIRGA 5 te Bordeaux. Naar aanleiding van vragen over de basis-melkprijs, gesteld door het Twee de-Kamerlid Droesen op 23 Januari j.l., heeft de minister van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening aan de voor zitter van de Tweede Kamer een uiteen zetting gezonden. Na er op gewezen te hebben, dat de argumenten, die door de Stichting voor de Landbouw naar voren werden ge bracht voor de door haar gewenste handhaving van de melkprijs op 18 cent door de ministerraad niet konden wor den aanvaard, zegt de minister, dat hij uit het kostprijsrapport van het Land- bouw-Economisch Instituut niet de over tuiging heeft gekregen, dat dit instituut het juiste verband tussen kosten en op brengsten heeft gevonden. De raming van de melkproductie, zoals die door het L.E.I. wordt gedaan, acht hij nog steeds aan de voorzichtige kant. Daarnaast wijst hy er op, dai by een hogere melkproductie, ook al gaat deze gepaard met hogere kosten, in zodanige mate, dat de kostprijs per liter gelijk blijft, het inkomen van de veehouder eveneens groter zal zijn. De absolute hoogte van de geraamde melkproductie blijft daarom uitermate belangrijk voor de beoordeling van de vastgestelde prijs. Het gaat immers in wezen om het „re delijk bestaan", derhalve het inkomen van de veehouder. Hij zou het, zo zegt de minister, dan ook gelukkiger hebben gevonden, indien het L.E.I. in dit rapport was uitgegaan van een hogere productie en de meerdere kosten, welke daarmede gepaard zouden moeten gaan, had ingecalculeerd. Gezien het karakter van de garantie prijs meent de overheid het niet met haar verantwoordelijkheid tegenover de overige bevolkingsgroepen in overeen stemming te kunnen brengen de prijs op een hoger niveau dan 17 cent vast te stellen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 5