Gromyko neemt te Parijs starre houding aan Volgens Jessup kan het gesprek op deze wijze niet doorgaan West-Duitsland krijgt ministerie van Buitenlandse Zaken 68 moderne vliegtuigen gezamenlijk naar .73 steden in 56 landen Geruchten over prijsstijgingen Goedkopere nachttarieven, betere aansluitingen, groter snelheid BRITSE LUCHTVLOOT WORDT ZEER AANZIENLIJK VERGROOT Tot hoofd en hart Aankoop tin door Amerika stopgezet Naar smallere basis? m OOSTENRIJK PUNT OP DE AGENDA Belangrijke stap in richting van normale betrekkingen met het Westen K.L.M.-ZOMERD1ENSTREGELING 1951 Negen maal per week naar New York Het weer Over twee jaar overtreft de begroting die voor de vloot of de landmacht Vliegtuigen met grotere ktimsnelheid Méérproductie reeds 60.000 ton kolen Financiële „planning" bij de gemeenten De premier van Perzië vermoord GEALLIEERDEN OYER DE HAN GESTOKEN Beslissing ligt bij nieuwe regering Öee MORRIS 6e(mycu iiy! Gasoline in de brand door vuur van sigaret WOENSDAG 7 MAART 1951 74e JAARGANG Nó. 25015 Geen verdere strategische voorraadvorming Mr. Romme confereert met vier fractieleiders Overwerk in de mijnen Militairen vertrekken naar Korea Gabardine regenjassen Verf winkel in Nijmegen uitgebrand BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon. Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. Umuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 42 cents per week. f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal. (Telefonisch van onze Parijse correspondent) PARIJS, Dinsdagavond Een door het Russische persbureau Tass uitgegeven bericht over de conferentie in het Rose paleis, waarin de Engelse gedelegeerde er van beschuldigd werd alles in het werk te hebben gesteld om de verantwoordelijkheid voor het slechter worden van de betrekkingen tussen de grote mogendheden op Rusland te wer pen, vormde vandaag de inleiding tot de tweede bijeenkomst van de vertegen woordigers van de Grote Vier. Volgens een Franse woordvoerder heeft Jessup, de rose-rode atmosfeer ten spijt, Gromyko grondig onderhouden en hem een verwijt gemaakt, dat hij op onbehoorlijke wijze het afgesproken stilzwijgen had verbroken. Daarna ging men over tot de.orde van de dag: de bespreking van de beide ontwerpen. Zowel de Engelse als de Franse vertegenwoordiger hebben in een vijf-minuten-speech er op gewezen, dat het de taak van deze bijeenkomst was zich bezig te houden met de technische samenstelling van een agenda. 3 ol- gens hun opvatting moest de bespreking van de vraagstukken zelf voorbehou den blijven aan de eigenlijke ministersconferentie. Ondanks deze opmerking heeft Gromyko daarop anderhalf uur het woord gevoerd over de vraagstukken door beide agenda's opgeworpen om natuurlijk te betogen, dat het Kussiscnc Voorstel het juiste was. Van geallieerde zijde is men op deze uiteenzetting niet ingegaan, maar is be langstelling gevraagd voor het vraag stuk Oostenrijk. Gromyko heeft het punt Oostenrijk niet ontweken en heeft tevens het Japanse probleem aangeroerd. Hij stemde er in toe Oostenrijk tot punt op de agenda te maken. Op de opmerking van geallieerde zijde, dat bij het opma ken van een agenda slechts de te be spreken problemen dienen te worden aangeduid en elke oplossing moest over gelaten worden aan de eigenlijke mi nistersconferentie men denkt hier aan de ontruiming van Duitsland en het te rugbrengen van het troepenaantal in Europa ging Gromyko eveneens niet in. De reizende ambassadeur Jessup, die enige ervaring heeft opgedaan in zijn maandenlange onderhandelingen met Malik te Lake Success, tijdens de blokkade van Berlijn, heeft daarop op min of meer dynamische wijze, om Het Sovjet-persbureau Tass heeft een verslag van de eerste vergade ring der plaatsvervangers gegeven. Volgens Tass verklaarde de Sovjet afgevaardigde, Gromyko, dat de po gingen van de Britse afgevaardigde om Rusland verantwoordelijk te stel len voor de huidige internationale spanning „van alle gronden zijn ont bloot". De bewering van de Britse afgevaardigde, dat Engeland geen agressieve bedoelingen zou hebben, wees hij van de hand. ,,Het is moei lijk te geloven, dat er vredelievende oogmerken kunnen schuilen achter de bewapeningswedloop, de vermeer dering der strijdkrachten in Groot- Brittannié en enkele andere landen, de maatregelen om strijdkrachten te vormen in West-Duitsland en om dit land weder te bewapenen, zo zei hij. Het is bekend, dat er op het ogen blik niet alleen een dreiging van agressie bestaat van de zijde der sta ten, die een bewapeningscampagne uitvoeren, maar ook daden van agressie worden verricht, waaraan Engeland deelneemt. Dwars door de Brabantse Biesbos wordt een kanaal aangelegd, dat uitkomt in de Merwede. In dit kanaal. Westelijk van Werkendam, wordt een schutsluis ge bouwd, welke men nog dit jaar gereed hoopt te hebben. Thans is men bezig met het leggen van het eerste vloerdeel in deze sluis. Vóór Pasen zal de gehele vloer klaar "moeten zijn. Dit omvangrijke project kan uitgevoerd worden dank zij de hulp van het Marshall-plan. *e geallieerde Hoge Commissaris in West-Duitsland heeft de regering te Bonn tinsdag toestemming gegeven onmiddellijk een ministerie van Buitenlandse Zaken in het leven te roepen. Verder krijgt Bonn grotere bevoegdheden in het binnenlands bestuur. De geallieerden behouden zich evenwel het recht voor Zo nodig alle regeringsfuncties weer in te trekken. Te Washington, Londen en Parijs zal de West-Duitse regering officiële agenten detacheren. De Hoge Com- hJissarissen in Duitsland blijven echter de schakel vormen tussen de geallieerden en West-Duitsland. Dr. Adenauer, de West-Duitse minister-president, heeft Maandagi West-Duits- lands verantwoordelijkheid erkend voor de vooroorlogse buitenlandse schulden l'an het Duitse rijk en „in beginsel" voor de naoorlogse schulden, voortvloeiende hit buitenlandse economische steunverlening. Een geallieerd communiqué, dat werd Uitgegeven naar aanleiding van de over bracht van bevoegdheden aan de West- Duitse regering, noemde de wijzigingen •>een belangrijke stap in de richting van hormale betrekkingen tussen de regerin- Scn van Frankrijk. Groot-Brittannië en V.S. en de regering van de federale republiek". In het geallieerde communiqué Werd verder aangedrongen op over leg inzake „afschaffing van het be zettingsstatuut en feitelijke ophef fing van de bezetting door de Wes telijke mogendheden door middel Van een reeks uit vrijwillige onder handelingen voort te vloeien over- eenkomsten, waarbij de Duitse sou- Vereiniteit worde hersteld, maar Worde besloten tot achterlating van geallieerde soldaten, echter niet als «bezettingstroepen", maar voor de- tensiedoeleinden. jj Dp hun beurt hebben de geallieerden e^n controle op de buitenlandse handel het euphemistisch te zeggen, Gromy ko verweten, dat het gesprek op deze manier geen voortgang kan vinden. Gromyko volhardde echter in zijn houding, hetgeen de Amerikaanse delegatie deed opmerken, dat, indien hij in deze houding volhardde, de con ferentie in een impasse zou geraken. Het woord impasse is gevallen. In Franse kringen wordt evenwel daarbij aangetekend, dat deze wending van het gesprek men kan beter spreken van een dialoog niet betekent, dat de goe de verstandhouding van het gezellige kopje thee van gisteren geheel A>erdwe- nen is. Na de vijf uren lange yitrgade- ring van heden, waarbij men rekening moet houden met het feit, dat de drie talen officieel zijn, zodat alles tweemaal vertaald moet worden, ziet men hier met enige spanning uit naar de voortzetting van morgen. Dan zal Gromyko preside ren, en men hoopt, dat hij zich zelf het eerst het woord zal geven om terug te komen op zijn starre houding van van daag. Geeft Gromyko, als voorzitter, on middellijk het woord aan de tegenpar tij, dan acht men de uitzichten minder gunstig. De lentezon van gisteren ver keerde vandaag te Parijs in edn lichte mist. In het rose paleis is blijkbaar een zelfde atmosferische storing. 'Tijdens zijn bezoek aan Suriname werd aan 'Amsterdams burgemeester mr. A. J. d'Ailly verzocht te willen bevorderen, dat er een draaiorgel gestuurd zou worden om de bevolking daar kennis te doen maken met zulk een instrument. De burge meester deed zijn gelofte gestand en zo zal binnen afzienbare tijd een Amsterdams pierement nacfr Suriname vertrekken om daar aan de hoede van de Stichting Cul tureel Centrum Suriname te worden toevertrouwd. Voor het zover is, moeten ech ter eerst nog draaiboeken van echt-Surinaamse liedjes gemaakt worden. Enige Surinaamse musici. Max Woiski en Lex Vervuurt, zullen daaraan medewerken. De draaiboeken worden vervaardigd door mr. R. de Waard, wiens liefhebberij het is orgelboeken te vervaardigen. Het pierement voor Suriname draait proef onder het critisch gehoor van de heer Möhlmann (rechts met hoed op), de bekende Amsterdamse draaiorgel-expert. (Van onze Haagse redactie) Wanneer dc zomerdienstregeling van de K.L.M. is ingegaan, op 15 April a.s., zullen 68 moderne vliegtuigen gezamenlijk 13 steden in 56 landen verbinden en per dag ruim 2% maal de omtrek van de aarde afleggen, aldus deelde dr. Ples- man gistermiddag tijdens een persconferentie mede. Met het zelfde materieel als voorheen en met minder personeel zal méér gedaan worden; er zullen goed kopere nachtdiensten komen, betere aansluitingen en een grotere frequentie. De afstand, die gemiddeld per dag zal worden gevlogen, is ruim 108.000 km. Door dat hierbij intensiever gebruik wordt gemaakt van de grotere en snellere vlieg tuigen, stijgt de productie naar verhouding nog meer. De ton/km.-productie in 1950 bedroeg n.l. 190 millioen en wordt voor 1951 geraamd op ruim 220.000.000. Het aantal K.L.M.-vertegenwoordigingen in het buitenland is thans 85; het aantal buitenlandse personeelsleden bedraagt ongeveer 3.000. Het ligt in de bedoeling om, in sa menwerking met buitenlandse lucht vaartmaatschappijen, de mogelijkheid te openen voor goedkoper luchtvervoer in Europa op een nieuw nachtdienst-net, dat Amsterdam, Kopenhagen, Stock holm, Londen, Parijs, Bazel, Brussel en Zürich omvat. De tarieven voor enige dezer nachtdiensten zullen aanmerke lijk lager liggen dan de normale, waar door een nog talrijker publiek zich van het vliegtuig zal kunnen gaan bedienen. Óp de lijn naar Londen zijn deze tarie ven reeds vastgesteld: in de periode van 1 Mei tot en met 30 September zal men tussen 10 uur 's avonds en 6 uur 's morgens naar Londen kunnen vliegen tegen een passageprijs. die ongeveer 25 pet. lager is dan het dagtarief. De luchtdiensten naar en van Duits land worden uitgebreid. Als zesde Duitse stad zal nu Stuttgart in het Nederlandse luchtnet worden opgeno men. Ook in het intercontinentale en transatlantische verkeer neemt Duits land in de nieuwe dienstregeling een belangrijke plaats in. Opmerkelijk is ook, dat de K.L.M. be- jVreemde valuta opgeheven met uit- te "bering evenwel van de maatregelen te'voorkoming van de uitvoer van stra- ja^'sch belangrijke materialen naar de Voirt n achter het ijzeren gordijn en ter 'doening van de Duitse schulden. 6eairt binnenland betreft hebben de Wett ^den hun controle op de Duitse geijjfi1 ingetrokken. Deze worden thans to '8 zonder voorafgaande geallieerde .^temming. Maar de geallieerden be- Vai het recht van veto voor het ge- gen Wetten aangenomen worden, die te- Vau jUn belangen indruisen of de doelen e bezetting bedreigen. Verwachting tot Donderdagavond: Matige, af en toe vrjj krachtige wind tussen Zuid-Oost cn Oost. In het Noord-Oosten van het land droog weer met weinig bewolking en van nacht plaatselijk nachtvorst, morgen overdag ongeveer dezelfde tempera tuur ais vandaag. In het Zuid-Westen van het land tijdelijk zwaar bewolkt met een klei ne kans op enige regen. Vannacht iets hogere en morgen overdag over het algemeen iets lagere temperatuur. Zon: 7.13—18.30; Maan: 7.25—19.32. zig is het Nabije Oosten intensiever in zijn lticRtnet op te nemen. Het plan be staat cdn de tweemaal wekelijkse dienst AmsterdamNiceRomeAthene bijv. eenmaal door te trekken tot Damascus en de andere maal tot Beiroet, een stad, die nog niet eerder door de K.L.M. werd aangedaan. Deze zomer zal men naar Londen een keuze kunnen maken uit zes diensten op werkdagen en drie op Zondagen. Ver laders kunnen op een speciale dagelijk se vrachtdicnst rekenen. Amsterdam- ManchesterDublin zal zes in plaats van vier maal worden gevlogen. Parijs zal men drie maal per dag kunnen berei ken; Zurich één maal per dag in het topseizoen twee maal Brussel 29 maal per week en Oslo één maal per dag. Het aantal vluchten naar New York zal geleidelijk worden opgevoerd van zes tot negen per week. Bovendien zal één van de diensten naar de West over New York lopen. Op 13 April a.s. zal op de jonge lijn naar Paramaribo de K.L.M. zijn 100ste vlucht beleven. Half Juni zal de K.L.M. voor de 500ste maal raar Zuid-Amerika vliegen. AmsterdamDjakarta gaat zijn 1500ste vlucht tegemoet; Amster damNew York zal binnenkort 1300 maal gevlogen zijn. Verder deelde dr. Plesman mede, dat de K.L.M. hoopt een lijndienst te kun nen opnemen op Sydney. Op het ogen blik voert men twee maal per week een chartervlucht uit ten behoeve van de emigratie. Het probleem van de retour vlucht is echter nog moeilijk. Bij de K.L.M. is op het ogenblik in studie een plan om in de „Super-Con- nie", die in 1953 zal worden afge leverd, drie klassen in te stellen: slaap-accom'modatie, fauteuils en „bus"-zitplaatsen. Plannen voor het hervatten van de binnenlandse diensten zijn nog zeer vaag, aldus dr. Plesman. Op deze diensten zou veel verloren worden en op het hervatten hiervan bestaat dan ook weinig kans. (Telefonisch van onze Londense correspondent) De Britse minister van „militaire" Luchtmacht gaf gisteren een aantal bijzonder heden over de uitbreiding van de Britse luchtvloot, welke indirect verklaren hoezeer de Britse ontsteltenis over de benoeming van de Amerikaanse admiraal Fecliteler misplaatst is. Want het is piet langer de Britse vloot welke de kern vormt van 's lands defensie, doch de luchtmacht. De minister, Henderson, deelde mede, dat men van plan was een bedrag van 328.750.000 te besteden aan de luchtmacht in het komende jaar, een bedrag, waarbij niet inbegrepen waren de extra sommen welke beschikbaar zijn gesteld door het verhogen van het gehele Britse defensiebudget voor de komende drie jaren van 3.600.000.000 tot 4.700.000.000. De voorlopige raming, dus zonder de laatste nog te specificeren verhoging», is alleen voor de luchtmacht reeds een milliard gulden meer dan het vorig jaar. En Henderson kondigde aan, dat over twee jaren de begroting van de luchtvloot groter zou zijn dan die voor de vloot of de landmacht Volgens de minister was de huidige frontliniesterkte van de Britse lucht macht meer dan vijftig procent groter dan in Maart 1948. Doch vanaf heden zou de uitbreiding worden voortgezet in een belangrijk verhoogd tempo. De sterkte aan gevechtsvliegtuigen overtrof die van 1939. Het aantal gevechtsvlieg tuigen in vaste dienst was gedurende het afgelopen jaar meer dan verdubbeld. Doch ook hier zou het tempo belangrijk worden versneld. Men had orders ge plaatst voor nieuwe types gevechtsvlieg tuigen welke een grotere klimsnelheid zouden hebben dan enig gevechtsvlieg tuig ter wereld. De jagers en bommenwerpers in Duitsland zouden ter beschikking wor den gesteld van Eisenhower. Binnenkort zouden de eerste Canberra-Squadrons worden gevormd (Canberra is de lichte Britse bommenwerper die onlangs een indrukwekkende recordvlucht maakte over de Atlantische Oceaan en die de beste lichte bommenwerper met straal aandrijving ter wereld heet te zijn). De Canberra wordt nu gebouwd in verschil lende productiecentra. Australië zou ook Canberra's gaan bouwen en Ame rika zou Canberra's gaan bouwen voor de Amerikaanse luchtmacht. Amerika had eveneens de licentie gekocht voor twee Britse straalmotoren, namelijk de Sapphire en een andere die nog op de geheime lijst staat. Binnenkort zou En geland beginnen met de productie van een viermotorig bombardementsvliegtuig met straalaandrijving. Dit vliegtuig zou de Canberra, die een snelheid heeft van meer dan 800 kilometer per uur, in snel heid overtreffen. De verwachting was dat de luchtmacht in Maart 1952 255.000 man sterk zou zijn. Laat uw ondergeschikten de azijn der aanmerkingen niet rijkelijker proeven dan de honing der beloningen De Amerikaanse regering heeft met ingang van Dinsdag alle nieuwe aan kopen van tin voor de strategische voor raadvorming stopgezet, zulks in over eenstemming met de aanbevelingen van de senaatscommissie voor de militaire voorbereiding. Zij deelde mede, dat zij waarschijnlijk geen nieuwe aankoper zal verrichten, zolang de tinprijs niet een redelijker peil heeft bereikt. De informateur, prof. Romme, heeft Dinsdagmiddag bij de gezamenlijke be spreking met de fractieleiders van de KVP, de P. v. d. A. de C'HL cn de VVD gevraagd naar de mogelijkheid van hun medewerking tot de bevordering van de totstandkoming van een kabinet op de basis van het reeds eerder ook door hen aanvaarde ontwerp-programma, doch thans bezien in het kader van een kabinetssamenstelling als door de in formateur met betrekking tot het al gemene politieke beeld en de zake lijke zetelverdeling opnieuw is uitge werkt. In de loop van uiterlijk vandaag in dc vroege namiddag hadden de frac tie-voorzitters aan de informateur hun antwoord toegezegd. (Van onze correspondent) Dc eerste 5 ovcrwerk-Zaterdagen in de mijnen hebben ons land een méér- productie van ruim 60.000 ton Jcolen op geleverd. De productie was op deze da gen niet minder en in enkele gevallen zelfs hoger dan die op een gewone door deweekse dag. Zoals bekend heeft minister van den Brink de mijnen om een extra-productie van 100.000 tot 150.000 ton kolen ge vraagd hetgeen de helft is van het ge schatte tekort voor het eerste kwartaal van dit jaar. In totaal wordt op 10 Za terdagen overgewerkt en het ziet er dus naar uit dat het gevraagde kwantum zal worden geleverd. Als eerste aanvulling van het Neder lands detachement Verenigde Naties is vandaag een twintigtal officieren, onder officieren en soldaten per vliegtuig naar Korea vertrokken. De twee honderd vrijwilligers, die te Roosendaal worden opgeleid, zullen 19 Maart per schip vertrekken. Na de vorming van dit detachement zal worden voortge gaan met het aannemen vaVi vrijwilli gers, omdat de vrijwilligers, die zich thans in Korea bevinden, een verbinte nis hebben aangegaan voor de duur van een jaar, om welke reden omstreeks October 1951 allen, die naar Neder land wensen terug te kfren, dienen te zijn vervangen. Aan wijlen de heer Bob Bouman destijds hoofd van de C.C.D. in Limburg die in Mei 1942 door de Duitsers werd gefusilleerd, is door de Franse regering het „Legioen van Ber" toegekend. (Van een medewerker) Dp armoede van het Nederlandse volk. welke thans niet langer meer kan worden gecamoufleerd door een schijnwelvaart, noodzaal,; de overheid plannen op te maken voor de investeringen in de komende aren, waarbij meer dan voorheen rekenschap moet worden gegeven van de jaarlijks terugkerende lasten. Dit was het sobere uitgangspunt van de voordracht, welke vorige week door de heer J. P. de Looff hoofdcommies-re dacteur bij de vereniging van Neder landse Gemeenten, werd gehouden in het gebouw der provinciale grifiie te Haarlem. Het nationaal inkomen werd m de jaren na de oorlog voor 12 tot 15 pro cent verkregen door liquidatie van de mritenlandse activa en de Marshall-hulp. Dit is thans afgelopen. Planning van kapitaalsuitgaven is vol gens de heer De Looff bovendien nood zakelijk door de steeds toenemende groei van de overheidstaak en voor bot voeren van een juiste conjunctuur-poli tiek Wat dit laatste betreft, dient in het bijzonder de te voeren politiek ten op zichte van de openbare werken te wor den uitgestippeld. In de hausse-periode moet de overheid de conjunctuur met verder opvoeren door grote investerin gen, terwijl deze juist dienen te geschie den ten tijde van depressie. Op deze wiize kan de depressie enigszins worden opgevangen en kunnen de werken bo vendien tegen lagere kosten worden uit gevoerd. Het Rijk dient hierin voor te gaan en de provincies en gemeenten mogen hier het. beleid van de centrale overheid niet doorkruisen. In het bijzonder moet gewaakt worden dat een grote werkloosheid wordt voor komen. Het recht op arbeid moet be schouwd worden als een ongeschreven grondrecht van de mens. De zaak staat er thans echter veel moeilijker voor dan in de dertiger jaren. Toen was er een grote werkloosheid, doch een overvloed van besparingen, welke een welvar.rts- politiek mogelijk hadden kunnen maken. Bij de thans dreigende werkloosheid is er echter een gebrek aan besparingen. Er kunnen voor de depressie derhalve geen „kapitaalintensieve" werken, doch slechts „arbeidsintensieve" werken (wer ken dus, waarvan de kosten voor het grootste deel bestaan uit arbeidslonen) worden gereserveerd. Men zal zich, aldus de heer De Looff, afvragen, wat heeft plannen in deze zeer onzekere tijd nog voor zin? We kunnen hier echter bouwen op een grote zeker heid, n.l. dat er van een optimisme op het terrein van de overheidsfinanciën geen sprake kan zijn. In dp groei van de bevolking is bovendien een zekere stabiliteit waar te nemen. Een eenmaal opgemaakt werkplan kan ook op grond van gewijzigde omstandigheden worden veranderd. Reeds is aan de gemeentebesturen meegedeeld, dat. met het oog op s lands precaire financiële positie, de kapitaals uitgaven van de gemeenten in de toe komst door een centrale investerings commissie zullen worden beoordeeld. Slechts de meest urgente werken zullen mogen worden uitgevoerd. De gemeente- en provinciale besturen zullen goed doen een plan op te stellen voor investeringen voor een reeks van jaren, rekening houdend met de urgentie én de te verwachten conjunctuurschom melingen. Zij dienen hierbij tevens een schema samen te stellen van de baten en lasten, welke bij de uitvoering vol gens het plan in de loop der jaren de gemeentebegroting zullen beheersen. Verschillende gemeenten hebben reeds een dergelijk plan gemaakt, o.a. Den Haag, Tilburg. Zaandam. Amersfoort en Zandvoort. Het plan van Amersfoort was het meest nauwkeurig uitgewerkt. De cijfers voor de toekomst gaven ech- ter ontstellende resultaten aan. hetgeen wel voor de noodzaak van „planning"^ kan pleiten. Een kwestie van beleid bij het opma ken van een urgentieplan is de vraag: „Wat is urgent?" Dit vraagstuk zal. naar gelang de sociale en economische toe stand veranderd, uit andere gezichts hoek worden bezien. Op het ogenblik biivoorbeeld is industrialisatie eet) kwestie van levensbelang voor het Ne derlandse volk. In het Rijksmuseum voor Volken kunde, het Nederlands Openluchtmu seum te Arnhem, dat met Pasen weer geopend zal worden, is de Voorjaars schoonmaakin volle gang. Op de uit gestrekte terreinen is een legertje van werklui bezig met het opknappen en verfraaien van de vele gebouwen, die straks de belangstelling van de bezoe kers zullen trekken. Op de achtergrond de bekende „Zaanse Buurt". De minister-president van Perzië, Ali Kazmara, is vandaag vermoord. Bjj de Maschedc Soitaneh moskee te Teheran werden twee schoten op hem gelost, aan de gevolgen waarvan hij een uur later in het ziekenhuis overleed. Volgens de politie is de moordenaar een fanatiek lid van de Islamietische religieuze secte Fedaieh. De verbonden troepen zjjn van och tend, bij het aanbreken van de dag, zeven en twintig kilometer ten Oosten van Seoul de Han overgestoken. Dit geschiedde door Amerikaanse troepen. Tevoren had Amerikaans en Brits ge schut de communistische stellingen hevig beschoten. Een veldslag van grote afme tingen heeft zich ontwikkeld. Waarnemers te Tokio zijn van mening, dat het oversteken van de Han door Amerikaanse troepen mogelijk het begin is van een omsingeling van Seoul door de verbondenen. Zjj menen, dat de ver honden troepen ook van het Westen uit op de Zuid-Koreaanse hoofdstad zullen aanrukken. Hier doorkruisen de verbon den troepen het schiereiland Kimpo, waarbij zij slechts lichte tegenstand ontmoeten. Noord-Koreaanse troepen, die uit Tea- mi werden verdreven, verdedigden hard nekkig hun nieuw betrokken stellingen. Luchtverkenners namen verse troepen eenheden waar. In industrie- en handelskringen doen hardnekkige geruchten de ronde, dat de subsidies op levensmiddelen zouden ver dwijnen, althans sterk ingekrompen zou den worden. Reeds worden stijgingen van de consumentenprijzen van suiker van 75 cent op een gulden per kilogram, van margarine van 37 op 60 tot 65 cent per half pond en van „regeringsbrood" van 26 op 40 cent per 800 gram ge noemd. Deze geruchten worden versterkt door het bericht, dat de aflevering van suiker zou zijn stopgezet. Van officiële zijde werd op deze geruchten als commentaar gegeven, dat de aflevering van suiker for meel onder controle van het bedrijf schap is gesteld, teneinde abnormale bestellingen van industrie en grossiers te voorkomen. Normale leveranties kun nen onder goedkeuring van het Bedrijf schap gedaan worden. Industrie en han del, aldus deze zegsman, kunnen dus gewoon hun gang gaan. Het maken van grote voorraden suiker, waartoe neiging bestond, wordt door deze maatregel tegengegaan. In bevoegde kring werd voorts gezegd, dat gemelde geruchten over prijsstijgingen voortkomen uit cal culaties van industrie en handel. Men verwacht daar verkleining of op heffing van subsidies en noemt dan prijzen, die naar inzicht dezer kringen zouden moeten gelden, indien de sub sidies geheel werden opgeheven. Derge lijke calculaties, of moet men zeg gen speculaties? worden voor tal van andere levensmiddelen en veevoeder gemaakt. Met de meeste nadruk werd ver klaard. dat niemand op het ogenblik kan zeggen, wat gebeuren gaat. Velen gaan bij hun redeneringen van het standpunt uit, dat de grondstoffenprijzen op de wereldmarkt zodanig gestegen zijn, dat de in de begroting van het Landbouw-Egalisatiefonds genoemde bedragen voor subsidies niet toereikend zullen zijn. Waaruit geconcludeerd wordt, „dat de subsidies dan wel zullen verdwijnen." Een beslissing op deze punten ligt echter geheel bij de nog te vormen re gering. Alle geruchten, die omtrent deze zaken rond gaan, hangen volko men in de lucht, weshalve men ze niet kan bevestigen of ontkennen, aldus de opvatting in bevoegde kringen. Advertentie BaRTELJORISSTRAAT 20 —TEL. 134(39 Dinsdagavond omstreeks zes uur kwam er een klant in de verfwinkel van de firma Toms in de Bloemstraat te Nijmegen. De man moest gasoline heb ben en had een brandende sigaret in de mond. Terwijl de winkelier de gas oline overtapte in een fles, vloog de vloeistof plotseling in brand en in een minimum van tijd stond dc gehele verfwinkel in lichterlaaie. De vlammen waren zo fel, dat de grote spiegelruiten van tegenover liggende winkels spron gen. Het vuur in de winkel was vrijwel onblusbaar door de vele synthetische verven, grote voorraden papier, etc. De brandweer slaagde er in de brand tot de winkel en het bovenhuis te beperken. Boven de winkel woonde een oude vrouw, die echter toevallig beneden was en daardoor gered kon worden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1