DRINKEN WIJ ZOETE MELK MET ROOM Een democratisch drankje, waarbij ieder zonder risico eerlijk aan zijn trek komt k D KLEDERDRACHTEN VOOR STAATSLIEDEN I OP DE KRUK IN EEN MELKBAR Z v 4 MEI NATIONALE HERDENKINGSAVOND Het vee een staag vloeiende deviezenbron voor Lieftinck Van wassen thans geen sprake meer Ontsnapte inbrekers weer gevangen Rode Duivefe voor de strijd tegen Zwaluwen NEDERLANDS CARILLON NAAR MANILLA WOENSDAG 7 MAART 1951 PAGINA 5 (Van onze speciale verslaggever) e Nederlanders zijn meer melk gaan drinken na de oorlog, maar zij blijven toch altijd nog onder de drie liter gemiddeld per week. Een Engelsman drinkt bijvoorbeeld meer, een Amerikaan gebruikt een beduidend groter kwantum. Hij eet veel pap en hij is verslingerd aan zijn milkshakes. Wanneer wij ooit in ons stamcafé een glas melk bestellen, stoot men elkaar aan: Heeft ie een kater? Is ie weer ziek? Collega's, als zij aanwezig zijn, barsten uit in Homerisch gelach. Zij wensen een verklaring en wij zien ons gedwongen om ons glas melk in ernst te verdedi gen. De Amerikanen drinken melk aan de bar, melk met vruch tensap, ijs en nootjes er in, dat zij lepelen en slurpen, als het moet de lieve lange dag. Zo kom je gauw aan een behoorlijk aantal liters per hoofd. Hier in Nederland geven anderhal' mi' hoen koeien jaarlijks tegen de zes milliard liter melk, een ge duchte slok, die dan ook voor een belangrijk deel in buitenlandse magen verdwijnt. Onze zuivelexport bedraagt ongeveer 10 pet. van de totale uitvoer; het vee van Laban is vee van Lieftinck ge worden, een staag vloeiende blanke deviezenbron. Voor binnen lands gebruik is de weg van uier naar consument thans wel tot in details geëffend: een rechte, veilige, billijke weg, die elk zijn Portie gelijkwaardig koesap garandeert. Nu ja, achter de scher men rommelt het nog wel en zijn niet alle betrokken instanties met de gang van zaken content, maar de tijden van melkoorlog zijn voorbij: het vreedzame witte kolommetje in glas, zoals dat de verbruiker bereikt, is iets, naar welks herkomst men niet lan ger gist, waarin geen luno-oog meer spiegelt, vervreemd van dampende melkemmers, het vette der welige plokken, dat bo vendreef als room. Men weet wat men er aan heeft, aan zo'n flesje: kwantum, kwaliteit, twee en een half procent vetgehalte, Vrij van de boosaardigste bacteriën en met behoud van de hoog ste voedingswaarde. Wat wil men meer, een democratisch drankje, waarbij ieder eerlijk aan zijn trek komt, zonder risico, Zonder avontuur. Éi fjufUsaC RUZIE MET DODELIJKE AFLOOP Een jaar geëist tegen Hagenaar „Sjefke" in Utrecht gepakt Grote order voor gieterij te Heiligerlee MEINEED VOOR PARL. ENQUÊTECOMMISSIE Arts tot f 500 veroordeeld Sluiting klooster te Arcen NEDERL. IJSHOCKEYPLOEG WINT VAN NOORWEGEN: 7-5 Schulte-Peters uit Zesdaagse genomen AdriaenssensB ruyland winnaars te Parijs DRIE NED. SCHAKERS NAAR W.-EUR0P. Z0NE-T0URN00I VINGERHOEDT KAM PIOEN BANDSTOTEN Sweering zesde Wereldkampioenschappen tafeltennis te Wenen men proeft er van, men aan en men bekijkt het. ruikt er eens In de laboratoria wordt de melk dagelijks onderzocht. Onder leiding van dr. G. Tierie, die inmiddels benoemd werd tot di recteur van de Keuringsdienst van Waren te Haarlem, hebben wij het Haagse controlestation bekeken, aan de Laan van Meerdervoort, waar een staf van laboranten de meestal zelf getrokken monsters onderzoekt. In deze wereld van flessen en retorten, pipets en cedimentbuisjes, butyro- meters en waterbroedstoven geeft de melk haar geheimen prijs. Daar wordt aan de hand van de monsters, die aan de lopende band passeren, precies vastgesteld hoeveel van het vette der vaderlandse aarde elke boer in zijn melk geleverd heeft en dus in klinkende munt in het holle tje van zijn hand mag terugver wachten, maar bovendien elke, ook de kleinste en schielijkste bacterie onherroepelijk betrapt. Opdat Neder land zijn zoete melk met room, met een gerust hart consumeren mag, deze nectar van zijn bodem, ooit Verheerlijkt in het liedje, waar het schuitje in ter Overtoom vaart, maar thans in een gezuiverde, verheerlijk te staat, een sereen product, want voor die Overtoomse melk van voor heen bood niemand enige garantie, al dreef de room er ook vingerdikop. F. Th. De volstrekte democratisering van de •"elk is eigenlijk pas tien jaar oud. Hoe öe melk nog in de tachtiger jaren der vorige eeuw werd behandeld en afgele erd heeft Justus van Maurik beschre- ven in „Toen ik nog jong was". De Am sterdamse melkmarkt werd destijds ge houden op de Sliiosteenen en aan de haringpakkerij, tegenwoordig de Prins Hendrikkade, waar in het prille ochtend- Uur over het open IJ de melkschuiten kwamen aangezeild. Boeren in blauwe huizen tilden de vaten met koperen hoepels, waarin de melk werd aange voerd op de wal. En daar stonden de melk verkopers gereed om het product, dat in de Overijse dorpen al van de vee. houders een beurt had gehad, nog eens duchtig over te wassen. Voor dit doel V^ad een ondernemend man ter plaatse %en waterleidingkraan doen aanbrengen, «■'aar hij voor twee centen de emmer 'ris, zuiver duinwater leverde, dat grif fifname vond. De meeste vaten waren van binnen blauw geverfd, zodat de hielk daar goed bij afstak. Sommige jhelkboeren reden trouwens naar een kelder in de Buiten-Visschërstraat, waar ®en welpomp was, die donkergeel water Saf. Melk, daarmee vermengd, kreeg ®een blauwachtige kleur, maar werd in tegendeel romig van tint en dat was je ^are. Toch was er in dié dagen al een begin van overheidscontrole, maar .de keurmeesters konden de mensen wei nig maken, zolang zij zuiver water ge bruikten bij het aanlengen en hun Vaatjes van een letter V voorzagen. En die „beste melk" bracht evengoed nog zeven tot tien cent per kan op. Het zijn de melkinrichtingen geweest, die geleidelijk aan een einde hebben gemaakt aan de practijk van de melk- Wassende „prutboeren", zoals ze wer den genoemd. Die leverden onder con trole klinkklare melk voor vijf cent ber kan, waar je bij wijze van spre ken de boter in proefde. In melksalons en winkels, de zogenaamde katten- kroegen, schonken zij een voedzaam glas en was elke dag de melk weer best. De eigen venters reden met wa gentjes uit, waarop grote koperen bussen blonken als goud. En zo kwam de dag, dat aan Haringpakkerij en Slijpsteenen de laatste waterhandelaar afscheid nemen moest van zijn vroe gere klantjes: 't Is doodjammer en zonde, zei hij, dat de burgers zo wijs bennen gemaakt; die satanse Inrich tingen en die keurmeesters nemen een fatsoenlijk mens z'n stukkie brood uit de mond! Overigens bleef het in Amsterdam tot h*12 toegestaan melk voor de verkoop Jet water te vermengen. Verder beston den er plaatselijke verordeningen, die fjas in 1925 voor de uniforme controle 'hgevolge de Warenwet plaats hebben femaakt. En het zou tot 1940 duren eer et verboden werd direct van de koe ®an de klant te leveren, dus zonder tussenkomst van melkinrichting of win- JeÜer. Thuis in onze jeugd kwam altijd P°g een boer uit Oostzaan zelf zijn melk ?Jengen. Hij droeg onveranderd de P'auwe kiel, een nauwsluitende, grijze r°ek om de welige dijen en klompen de voeten. Zo had hij onze groot- Uderg ai bediend en korte tijd zou hij L°k de derde generatie, dus ons eigen Jhsgezin, nog van melk voorzien. Maar JU verschijning is uit de tijd gei aakt, 'o al "H® andere leveranciers uit onze hge jaren: de Wijkerboer met zijn groentekar, het Huizer botboertje, altoos in het zwart, met een kanariegeel wa gentje en de struise Scheveningse, die haar emmertje Hollandse nieuwe aan haar arm droeg. Wij denken met weemoed aan hen terug; zij gaven kleur aan het stadsbeeld dier dagen en aan heel het huiselijk bedrijf. Inderdaad zat er tot '40 avontuur in de melk. Al naar de tijd van het jaar, de streek waar men woonde, de leve rancier, van wie men betrok, wisselde het product in kwaliteit. Toen maakte het wel degelijkverschil van welke wei en wat voor beest men dronk, dan zat de room er meer of minder dik op en kon men zich ver beelden bij elke slok het vette land te proeven, dat oud-Testamentisch van weelde overvloeide. Het is tenslotte als gevolg van Duitse maatregelen ge weest, dat aan alle melkromantiek een eind is gekomen, aan de ,ventende melkveehouder, aan de oudo melkza ken met koperen bussen, de fuchsia's achter het venster en grote eierstol- pen. De melk zou van nu af een uni form vetgehalte heb ben; ieder dezelfde waar voor hetzelfde geld. En de boeren zouden voortaan naar het vetgehalte van hun product worden uitbetaald. Dit vetgehalte werd bepaald op 2% pet., terwijl het vroeger al naar de weide grond tussen 3 en 4 pet. had geschom meld. Tegelijk mocht de melk niet anders dan gepasteu riseerd worden af geleverd en met kunst- en vlieg werk zijn toen de bestaande melkfa brieken en gros sier sbedrijv en in korte tijd op deze uitbreiding van hun bedrijf ingericht. Want de oude melk inrichtingen pasteu riseerden wel reeds, maar nu moest plot seling alle consump- tiemelk aan dit pro ces onderworpen worden. Gestreefd werd bovendien naar zoveel moge lijk aflevering in flessen, tot op heden wordt echter nog slechts de helft gebotteld. Zoals bekend is het pasteuriseren van melk een warmte-behandeling, waarbij de meest gevaarlijke ziektekiemen worden ge dood zonder de voedingswaarde te schaden. Steriliseren is radicaler, het verduurzaamt de melk voor langere tijd, maar doodt te gelijk veel goede bestanddelen en de beste vitaminen. Vergeleken met vroeger is er in het systeem van melkaflevering dus wel wat veranderd. Na melktijd zetten de boe ren de met melk gevulde fabrieksbussen langs de weg, waar auto's ze komen op halen. In de bedrijven wordt de melk dei- afzonderlijke veehouders gemonsterd op vetgehalte, gewogen, gestort en na tot het vastgestelde gehalte te zijn afgeroomd ge pasteuriseerd. Ten dele wordt de melk ge botteld, voor het overige in bussen afge leverd. alles voor de detailhandel. Van de schuimende, dampende, welig geurende em mers melk op de deel, of straks weer in het veld, tot de koele, serene wacht der wit- gehemde flesjes, is als een snelle educatie van natuur- tot cultuurproduct. Er verlo pen slechts weinige uren tussen het ogen blik, dat de boer zijn bussen voor de deur zet en later de fabriek het afgewerkt pro duct aflaadt bij de winkelier, de flessenmu- ziek in de rammelende kratten behorende tot het nachtgerucht van een moderne stad. De anderhalf millioen koeien van de va derlandse veestapel kunnen de tien mil- President Truman wandelde dezer dagen door de straten van een dorp in Florida, waar hij enige dagen vacantie houdt. Hij was gekleed in een fel gekleurd sporthemd, een dracht, waarin men niet iedere dag staatslieden ziet ver schijnen. Naast hem Joseph Short, de perssecretaris van de president. Berekend op enigszins andere weersomstandigheden was de dracht van Jean Monnet, toen McCloy hem deze week in Parijs bezocht om over het plan-Schuman te confereren. Monnet droeg een pelsjas, welke men eerder in de Rus sische steppen zou verwachten. De Commissie Nationale Herdenking heeft de richtlijnen ontworpen voor de Nationale Herdenkingsavond op Vrij dag 4 Mei. Herdacht zullen worden de militairen van de Nederlandse strijdkrachten, de zeelieden, de verzetstrijders, de geal lieerde militairen en alle overigen, die waar ook ter wereld in de jaren van de oorlog te land, ter zee of in de lucht voqr de vrijheid van het Konink rijk zijn gevallen dan wel als Neder lander of als Nederlands onderdaan ten gevolge van tegen hen gerichte vijan delijke actie zijn omgekomen. Van zes uur 's avonds af zullen van alle openbare gebouwen, particuliere woningen en vaartuigen de vlaggen half; stok worden gehangen. Om half acht zal eenieder kunnen deelnemen, aan een „stille tocht", welke zal aanvangen van een punt, niet verder dan ongeveer dertig minuten verwijderd van die plaats in de gemeente of naburige ge meente, waar Nederlandse militairen, verzetstrijders of militairen onzer bond genoten in de strijd de dood hebben ge vonden of zijn begraven. Van kwart voor acht af tot dertig seconden voor acht zullen de klokken van alle kerken luiden. Om acht uur kleine Nachtmusik" in 'de moderne grote stad: de kratten met flessen melk worden in het prille uur bij de winkelier op het plaveisel gedeponeerd. lioen Nederlanders het hele jaar door rij kelijk drenken en bovendien een bloeiende zuivelindustrie voor binnen- eiv buiten land in stand houden. Vele maanden ech- ter zijn de Westelijke en dichtstbevolkte provincies daarbij in het nadeel, omdat zij uit eigen omgeving niet toe kunnen komen. Dan moet bij voorkeur uit het Oosten, uit Overijsselen Gelderland, de boter-producerende s'treken, het tekort ■worden aangevuld. Slechts voor het ge val van uiterste noodzaak, wanneer vorst of sneeuwval tijdige levering van aanvul- lingsmelk verhinderen, is melkpoeder in voorraad om in de grootste behoefte te voorzien. Zoals in de aanhef gezegd, con sumeert Nederland 29 millioen liter melk per week, ongeacht 4% millioen liter on der- en karnemelk en nog 170.000 kg. room Daarnaast is er een uitvoer van ge pasteuriseerde en gesteriliseerde melk, die over het vorig jaar bijna vier en halve ton bedroeg, voor het grootste deel naar Duitsland en verder in hoofdzaak naar België, Luxemburg en Senegal. België is onze grootste afnemer voor room: 7.395 van de i:i totaal 7.830 ton. Aan geconden seerde melk kwam men, in hoofdzaak naar tropische landen, alles bij elkaar, volle en magere, met cn zonder suiker op 1C2.749 ton. Aan melkpoeder, vol en mager, ging tenslotte nog 16.400 ton over de grenzen. Met de herinnering aan Haringpakkerij en Slijpsteenen is het interessant, dat er vandaag geen streek ter wereld is waar de melk onder zo zware controle staat als thans in Nederland, in het bijzonder het Westelijk gebied' binnen de lijn Amersfoort - Utrecht- Gouda - Dordrecht. Want naast en ingeschakeld in de con trole ingévolge de Warenwet bestaat hier bovendien een rigoureuze controle, uitgaande van particuliere instellingen en organisaties, waar alle betrokkenen zich vrijwillig aan onderwerper!. Er zijn grote melkcontrölestations in Amster dam, Den Haag, Utrecht en Rotterdam, die ten dele weer een aantal filialen hebben: laboratoria, waar de bóeren- melk op haar vetgehalte wordt onder zocht, mede als basis voor uitbetaling van de geleverde melk, door fabriek aan veehouder, en verder op bacteriën en eventuele verontreiniging. De melkmon- sters, meestal van twee weken verza meld, afkomstig van de melk van de ongeveer 20.000 veehouderr. in dit Wes telijk gebied, komen bij deze contróle- stations binnen. Daarnaast ook monsters van de verdere melkartikelen, zoals die in de aangesloten bedrijven worden ver. vaardigd: karnemelk, yoghurt, pap; vruclitengruwel. Deze laatste worden bovendien organoleptisch onderzocht: wij van ouds een melk- drinkend volk? Wij geloven het te mogen betwijfelen. Jan Salie was in elk geval geen helden figuur. En ook het woord slemperij heeft geen gunstige klank. Toch be hoort de geur van saliemelk en slemp tot het oud-vaderlands binnenhuis. En rond het koek en zoopje van ons stoer, levenslustig ijsvermaak hing de wasem van hete melk of chocola, al zet onze oude vriend Koenen in zijn woordenboek nadrukkelijk ach ter zoopje: slokje sterke drank. Nee, melk was stellig geen mannelijk drinken, maar van ouds verbonden aan schaapjes met witte voetjes. En de zoete romantiek der belommerde roomtuintjes zal ook wel meer om de room des levens dan om het melk product begonnen zijn geweest. De Amerikanen, dit vreemdsoor tig volk, hebben de Milkbar uitge vonden en de milkshakes in het le ven geroepen. Een Europese navol ging daarvan zagen wij voor het eerst in Zweden, de Mjolkbar op de Birgel Jarlsgatan in Stockholm. Daar zaten blonde sportieve Zweedse rau zen aan groto glazen te lebberen, met schuim er op en in allerlei bloemzoete kleurtjes op wit fond. Dit is al weer jaren geleden, maar in Nederland, hoe ook ijverig méé in de navolging Amerika's, heeft de. Melkbar nog geen veroveringstocht gemaakt. Wij wisten zelfs niet eens, dat er in Den Haag een was. Schrijvende over de melk hebben wij de Sierkan-Milkbar ontdekt: een echte bar met hoge krukken en bin nenhuis-luifel met ingebouwd licht, zoals deze hoogaltaren van onze Westerse beschaving er uit behoren te zien. Daar konden wij te kust en te keur gaan bij Milk en Yoghurt Shakes, de eerste bestaande uit melk natuurlijk, waar in de shaker ijs en allerlei siropen doorheen wor den gemengd. Maar bijzonder wer den w\j geboeid door de speciale winterdranken, aangekondigd als top-creaiies van de Soda Fountain Manager. Nee, van zo'n titularis kan men geen saliemelk of slemp ver wachten. Bij hem mag men voor zijn wihterdrank keuze maken tussen Cook and Soapy, The egg and I, Lost Weekend, Brasilian Nightmare. Nu, wij wilden geen Jan Salie zijn tus sen al die rondom ons heen gretig toetastende jongelui. Wij lieten ons een Brasilian Nightmare voorzetten, die volgens de drankkaart bestond uit mocca- en vanille ice cream, chocoladesiroop, voltanamelk, slag room, gebroken waaier, kers. Wat worden wij ouderwets. Den kende aan wat zo'n nachtmerrie kon wezen, met een moccabruine Brazi liaanse, haar mond als een exotische kers van achter de gebroken waaier, kwamen wij hier voor een glas te zitten vol schuimende zoetigheid, in derdaad overwegend bruin, met ijs er in, verbrokkelde koek er boven op en een kers. Die hebben wij er aar zelend uitgevist, terwijl wij schuwe blikken om ons heen wierpen wat de mensen pel van ons denken moesten met zoiets voor ons. Nie mand echter, die op ons lette. Toen zijn wij maar gaan lepelen en het was nog lekker ook. Maar wij zou den rood tot achter de oren zijn ge worden als een van de stamtafel- vrienden uit de verre wereld van zand op de vloer, mahonie en horren ons hier had kunnen zien. En zij niet alleen. Nee, wij geloven nog niet, dat wis mllk-mmded zijn, wij houden ons ir. het openbaar maar aan het zoopje van Koenen. Advertentie Wegens opzettelijke zware mishande ling, de dood ten gevolge hebbende, heeft de Officier van Justitie bij de Haagse rechtbank Dinsdag een jaar met aftrek van voorarrest geëist tegen de 25-jarige Hagenaar C. V., die 21 Octo ber van het vorig jaar zijn 21-jarige vriendin A. de W., tijdens een ruzie, met een in foudraal gehuld mes zodanig verwondde, dat zij korte tijd later over leed. Verdachte had tijdens deze ruzie zijn mes te voorschijn gehaald. Hij specu leerde erop, dat het meisje bij het zien van dit mes, dat in een niet zeer hechte lederen schede stak, wel zou terugdein zen. Zij liet zich echter niet afschrik ken. Een worsteling ontstond, waar door het mes, door de schede heen, de jonge vrouw in de borststreek. trof. Zij stierf kort daarna. Uitspraak 20 Maart Sjefke Demmers, de 62-jarige Bra bantse recidivist, „laatste der Mohica- nen" uit de Brabants-Rotterda.mse on derwereld der twintiger jaren, die 9 Februari door het Amsterdams Ge rechtshof tot 3% jaar werd veroordeeld wegens een poging tot het forceren van de kluis in het gebouw van de gemeen teontvanger te Velsen, zit opnieuw ach ter slot en grendel, nadat hij veertien dagen geleden met twee andere gevan genen had weten uit te breken uit het Huis van Bewaring aan de Levantkade te Amsterdam. Eén van hen meldde zich vrijwillig bij de politie te Nieuwer, kerk aan de IJssel en tenslotte is Dins dag Sjefke, die van zijn 62 jaren er 26 in de cel heeft doorgebracht, weer in handen van de politie gevallen, die hem in Utrecht arresteerde. LEIDEN Doctoraal Zuid Afrikaans recht L. Beyers, Leiden. UTRECHT Gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde G. Hakman, geb. te Mep- pel, op het proefschrift „Orthostatiscbe reacties van het vaatstelsel". precies zal, nadat dertig seconden te voren door middel van het voor elke gemeente meest geschikte signaal dit tijdstip is aangekondigd, op de plaats der herdenking gedurende twee minu ten volkomen stilte in acht worden ge nomen. In overeenstemming met de geest, welkg de gevallenen bezielde, zullen geen toespraken worden gehou den. De weg naar de plaats der plech tigheid zal te voet en in volkomen stil zwijgen zonder vlag of vaandel worden afgelegd. In aansluiting aan en in overeen stemming met vorenstaand program ma zullen in de kerken of andere gebouwen herdenkingsbijeenkomsten worden belegd, terwijl verder ver zocht wordt het daarheen te leiden, dat die avond van zes uur af geen openbare vermakelijkheden worden geboden en alle verkooplokaliteiten zijn gesloten. Op de inrichtingen van onderwijs zullen de laatste uren ge wijd worden aan de geschiedenis van de strijd voor Nederlands vrijheid. Dc klokkengieterij van de Gebr. Van Bergen te Heiligerlee heeft thans op dracht gekregen voor de vervaardiging van een van de grootste carillons ter wereld, n.l. een buitengewoon groot ca rillon voor Manilla, hoofdstad van de Philippijnen. Dit carillon, dat zal bestaan uit 48 klokken, waarvan de grootste 7000 kg zal wegen, zal gemaakt worden naar het voorbeeld van het klokkenspel in de Rockefeller Tower te New York. Een architect uit Manilla is hiervoor speciaal naar New York geweest, terwijl muziek- deskundigen uit dit land vele landen hebben afgereisd, alvorens zij de op dracht aan de firma Van Bergen gaven. Spoedig zal met de aanmaak worden begonnen, zodat het carillon nog dit jaar zal worden afgeleverd. Met deze opdrachten zijn duizenden dollars gemoeid, hetgeen onze deviezen- positie stellig ten goede komt. Hoewel de schaarste aan materialen de aanmaak van klokken zo goed als stil zet, gaan exportorders normaal door. Nog onlangs gingen vier grote luidklokken naar New York. Toronto krijgt een carillon en voor Florida wordt eveneens een groot caril lon vervaardigd. De heer Van Bergen zal binnenkort naar Amerika vertrekken om de relaties aldaar uit te breiden. De Haagse rechtbank heeft de arts J. B. van der W., die voos de Parlemen taire Enquêtecommissie een meinedige verklaring heeft afgelegd, tot 500 gulden boete subs. 60 dagen hechtenis veroor deeld als ook tot een half jaar gevange nisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De generaal-overste van de Congrega tie der Zusters van de Goddelijke Voor zienigheid te Steyl heeft besloten tot opheffing van het klooster te Arcen, zulks met ingang van 1 Augustus a.s., wegens gebrek aan roepingen. Het klooster, waarvan de zusters zich be lasten met het geven van onderwijs en de verzorging van ziekenverpleging, be staat zeventig jaar. Het elftal van de Rode Duivels, dat 14 Maart a.s. te Rotterdam tegen de Zwa luwen uitkomt, is als volgt samengesteld: Doel: Seghers (La Gantoise). Achter: Dirix (Union St. Gilloise) en Van Brandt (Lierse S.K.). Midden: De Buck (Eendracht Aalst), Van Pottelberghe (F.C. Brugge) en Del- mulle (La Gantoise). Voor: De Bruyne (St. Niklaas), Van Steenlant (St. Niklaas), Annicq (F.C. Renaisien), Givard (A.S. Herstal) en Chaves (La Gantoise). Reserves: Carels (F.C. Brugge), Van- neste (Kortrijk), Fenaux (Kortrijk) en Vandierendonck (Oostende). Het Nederlands ijshockey-team heeft op de Ijsbaan te Tilburg met 7-5 gewon nen van Noorwegen. Al met al was het een wedstrijd, die de 3000 toeschouwers ten zeerste heeft geboeid. Ook al bleven de Noren beneden de verwachtingen, toch betekende deze ont moeting een waardig slot van het ijs- hockey-seizoen te Tilburg. De Neder landse doelpunten werden gemaakt door Van der Ven, Fischer, Loek (3x), Cre- mers, F eenstra. Tussenstanden: 1-1, 3-2, 3-2. Dinsdagavond om ongeveer tien uur werd het Nederlandse koppel Schulte Peters door de wedstrijdleiding van de Parjjse Zesdaagse uit de strijd genomen. Onze landgenoten hadden gezondigd tegen artikel 13 van het reglement, door de course van de Belgen Bruyland— Adriaenssens te begunstigen. Dit spelle tje was reeds in de middaguren van de laatste dag begonnen. Elke poging van het koppel AdriaenssensBruyland om zijn positie te verbeteren werd door de Nederlanders toegelaten, en wanneer de andere deelnemers een aanval op de Bel gen wilden inzetten werd hun dit door SchultePeters vrijwel onmogelijk ge maakt. De Zesdaagse te Parijs is gewonnen door het Belgische koppel Adriaenssens Bruyland. De eindstand luidt: 1 AdriaenssensBruyland (Belg.) 506 pnt. (in 145 uur afgelegd: 3.713.50 km). Op een ronde: 2 BruneelDebeucke- laere (Belg.) 406 pnt.; 3 GoussotVan Steenbergen (Frankr.-Belg.) 506 pnt. Op drie ronden: 7 Van VlietBucher (Ned.Zwitserl.) 498 pnt. Op vijf ron den: 8 LapébieTerruzzi (Frankr.-It.) 463 pnt. Het zone-tournooi (schaken) voor West-Europa, waarvan de nummers 1 tot en met 5 worden geplaatst in het interzone-tournooi voor het wereld kampioenschap, zal van 27 April tot 19 Mei te Bad Pyrmont in IJuitsland wor den gehouden. Daar dr. M. Euwe direct in het candidaten-tourpooi is geplaatst, konden drie Nederlandse spelers wor den aangewezen om in dit tournooi uit te komen. Het bestuur van de K.N.S.B. heeft besloten hiervoor aan te wijzen T. D. van Scheltinga (Amsterdam), L. Prins (Amsterdam) en H. Kramer (Leeuwarden) Naar bekend mogen Nederland, Duits land en Zuid-Slavië met drie spelers uitkomen, Engeland met twee en Schot land, Ierland, België, Frankrijk, Luxem burg, Spanje, Portugal, Griekenland, Zwitserland en Italië elk met één spe ler. In totaal nemen dus 21 spelers deel. De Belgische biljarter René Vinger- hoedt heeft gisteren te Barcelona het Europees kampioenschap bandstoten behaald. Onze landgenoot Sweering, die de laatste twee partijen tegen Nuss- berger (Zwits. en Schwarzer (Oost.) won, plaatste zich als zesde. Sweering (Ned.) 150 32 Nussberger (Zwits.) 53 32 Sweering (Ned.) 15C 52 Schwarzer (Oost.) 91 52 De eindstand luidt: 36 4.68 9 1.65 17 2.88 12 1.75 In de strijd om het wereldkampioen schap tafeltennis hebben zich in de finale geplaatst: heren (Swaithling- beker)Hongarije. Tsjechoslowakije, Zuidslavië; dames (Corbillonbeker) Roemenië, Oostenrijk. De uitslagen van de wedstrijden, waarbij de Nederlandse teams betrok ken zijn. luiden: Swaithling-beker (heren): Nederland Portugal 51; NederlandN.-Zee- land 5—0. Corbillon-beker (dames): Roemenië Nederland 30. De kans bestaat, dat Egypte het ver der spelen ontzegd wordt, omdat het land weigert uit te komen tegen Israël. In een stormachtige zitting verklaarde Egypte, dat het niet tegen Irsaël kan spelen, omdat het daarmee nog steeds in oorlog is. Het bestuur van de tafel- tennisbond dreigt met uitsluiting. Het Nederlandse herenteam eindig de in poule B op de zesde plaats met twee gewonnen partijen vóór Portugal en Nieuw-Zeeland. De dames brachten het met geen enkele gewonnen partij niet verder dan de negende en laatste plaats. match- alg. pnt. gem. 1. Vingerhoedt (Belg.) 15 3.78 2. Domingo (Spanje) 13 3.94 3. Reicher (Oostenr.) 12 3.71 4. Romero (Spanje) 10 2.69 5. Alhinho (Port) 8 2.80 6. Sweering (Ned.) 8 2.67 7. Boutry (Frankr.) 4 2.20 8. Schwarzer (Oost.) 2 1.99 9. Nussberger (Zwits.) 0 1.99

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 5