„Aantal vliegtuigongelukken in laatste maand zeer verontrustend" Van gebrek aan vliegdiscipline zeker geen sprake Twee A.R.-figuren buiten fractie om in het kabinet? Sü De moord op de premier van Perzië V.V.D. en C.H. zouden zich er mee accoord hebben verklaard GEALLIEERDEN STORMEN OVER DE HAN Zo breed mogelijke basis WIJ MOETEN ZINGEN OM ER DOOR HEEN TE KOMEN" Tot hoofd en hart Het weer Voorstel De Gasperi aangenomen Limiet strijdkrachten V.S. vier miilioen man Sabotage „hoogst onwaarschijnlijk" Nederlandse planter op Oost-Java vermoord VRACHTAUTO RIJDT OP STILSTAANDE MOTOR Grote communistische concentraties De dag komt als een verlossing, want dan kunnen de soldaten slapen Rust in gebouwen zonder ramen en deuren DONDERDAG 8 MAART 1951 74e JAARGANG No. 25016 VERKLARING CHEF VAN DE LUCHTMACHTSTAF Twee straaljagers in één week ernii in in ui mil i—i i nana l^fcCON REGENKLEDING Eén dode en één gewonde ONDER DEKKING VAN MACHTIG SPERVUUR Bij de Nederlandse vrijwilligers in Korea ff P0RT0RICAAN TOT DE DOODSTRAF VEROORDEELD FELLE FABRIEKSBRAND IN WORMER OOK ZACHTE ZEEP IN PRIJS OMHOOG Symbolische overdracht van Canadees materiaal HANDHAVER VAN NEUTRALE POSITIE TUSSEN OOST EN WEST BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM' Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. Umuiden. Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 13 cents per m.m.-hoogie. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 42 cents per week, f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal. Het feit, dat binnen een week twee Gloster-Meteors van de vliegbasis Twente zijn verongelukt, waarbij de beide jonge piloten om het leven kwamen, heeft alom in ons land diepe indruk gemaakt. Het heeft ook een zekere ongerustheid teweeg gebracht niet in de laatste plaats bij ouders van piloten en het is in verband hiermede, dat een onze redacteuren zich om inlichtingen heeft gewend tot de chef van de Luchtmachtstaf, luitenant-generaal I. A. Aler. De ge neraal heeft.onze redacteur een inter view toegestaan, waarin hij op vol komen openhartige wijze antwoord heeft gegeven op alle hem in dit ver band gestelde vragen. In nevenstaan de bijdrage heeft onze redacteur zijn bevindingen vastgelegd. (Van onze redacteur) „Ook voor ons is de frequentie der vliegtuigongelukken in de laatste maand zeer verontrustend," aldus verklaarde ons gistermiddag de chef van de Lucht machtstaf, luitenant-generaal I. A. Aler, tijdens een interview in de „Nep- tunusflat" te Scheveningen, waar de voornaamste bureaux der luchtmacht gevestigd zijn. „Wij richten dan ook al onze aandacht en energie op het onderzoek. Wij hebben er onze beste mensen voor ingeschakeld. Wij trach ten de oorzaken ervan op te sporen en wij zoeken met alle kracht naar een synthese, want het is van het allergrootste belang om vast te stellen of er in deze ongelukken „lijn" zit. Op dit ogenblik, aldus de generaal, lijken het echter nog volkomen verschillende ongelukken, doch het is nog te vroeg om definitief conclusies te trekken". (Van onze parlementaire redacteur) ïroA, Romme is er blijkens een mededeling, die hij gisteren in de loop van de middag lanceerde, in geslaagd de V.V.D. en de C.H. te vinden voor de door hem, na de weigering van de anti-revolutionnairen, ontworpen zetelverdeling. En hij heeft aanstonds laten merken, hoe hij zich die zetelverdeling gedacht had: hij is terstond begonnen met twee niet parlementair ervaren, derhalve twee niet par tijpolitiek geëxponeerde, anti-revolutionnaire figuren te polsen, namelijk de heer Meynen en prof. De Gaay Fortman, daar mede diegenen gelijk gevend, die zoals Wij reeds meldden de verwachting koesterden, dat hij zou trachten enkele A.R.-mensen van het bovenbedoelde politieke kaliber aan te trekken. Prof. Romme Wil dus anti-revolutionnairen hebben, als het niet door middel en met medewer king van de fractie kan, dan buiten de fractie om, maar in ieder geval anti-revo lutionnairen en in het aantal, dat hij zich oorspronkelijk had voorgesteld. De V.V.D. en de C.H. hebben zich daar klaarblijkelijk mee accoord verklaard. Het kan ook precies het middel geweest zijn om bepaalde niet te onderschatten moeilijkheden, welke ontstaan zouden zijn zonder anti-revolutionnairer. te om zeilen. Immers, de stroming in de C.H.- fractie om niet zonder vertegenwoordi gers van de A.R.-richting aan het Kabi net mee te doen, werd er in zekere zin door tevreden gesteld en de moeilijk heid. die ontstaan zou zijn als er twee netels meer te verdelen waren geweest, kW am niet verder aan de orde. De C.H. behoefde geen tweede minister te leve ren, die zij feitelijk niet heeft, en de V.V.D. had geen bezwaar meer te maken tegen het feit, dat de informateur aan de C.H. twee portefeuilles wilde toebe delen en aan de V.V.D. slechts één Tot zover is alles heel rationeel en Practisch. en het meest tot voldoening stemmende voor de formateur is onge twijfeld, dat hij er toch in zou slagen een kabinet in het veld te brengen, waar anti-revolutionnairen in zitten, zij het dan twee buiten-fractionele figuren, om het zo maar kortheidshalve uit te druk ten. Toch rijzen hier wel enkele vragen. Wij hebben namelijk reden om aan tr nemen, dat de heren Meynen en De Gaay Fortman in beginsel ook ac eoord zijn gegaan met de voorstellen die de informateur hun heeft voorge legd. Het zou ons zeer verbazen, als zy dit hadden gedaan met instemming, laat staan op advies van de leider der anti-revolutionnaire fractie. Wij kon den ons eerder voorstellen, dat dr Schouten hun dit, indien zij hem om advies zouden hebben gevraagd, ont raden zou hebben, doch in ieder geval lijkt het ons vast te staan, dat deze heide heren zich hebben gerealiseerd dat zij geheel op eigen rekening in het kabinet zullen zitting nemen en ofschoon zjj dus als anti-revolutionnai ren zijn gevraagd, niet als vertegen woordigers van hun partij in het ka binet zullen verschijnen. Wat nu prof. De Gaay Fortman be treft, men weet van hem, dat hij enige Weken geleden, toen hij door de heren ■Drees en Van Schaik werd gepolst, be dankt heeft. Dit ging toen om een ande re, nog te creëren en tamelijk wel ephe- hrere portefeuille die overigens ook du, zij het voor een ander, gecreërd zal borden maar een tweede reden was d°k gelegen in het feit, dat de heer De paay Fortman er niet voor voelde zit- uhg te nemen in een kabinet buiten de tractie van zijn partij om. Voor een ver- He Italiaanse Kamer van Afgevaardig- ^en heeft Woensdagavond met 308 tegen stemmen het regeringsvoorstel voor *en buitengewone defensietoewijzing van milliard lire aangenomen. Zoals be- ®nd had De Gasperi Dinsdagavond in dei kwestie reeds de eerste overwin- '''hS behaald, toen de Kamer «tel defi een voor van de communisten, om over de ensiewet een geheime stemming te "ouden, verwierp. ')p Amerikaanse Senaat heeft Woens- c een limiet van vier miilioen man °or de Amerikaanse strijdkrachten ^osdgekeurd. De limiet werd met 49 8eu 41 stemmen aanvaard. Advertentie '^TEIOORISSTRAAT 20 TEL. 13439 klaring van zijn in beginsel toestem mend antwoord aan prof. Romme staat men dus voor een alternatief: ofwel prof De Gaay Fortman heeft daar nu. nadat zijn fractie gepolst is over deelneming aan het kabinet en zich heeft terugge trokken, geen bezwaar meer tegen, of wel overleg met zijn fractie-voorzitter over zijn persoonlijke deelneming heeft inderdaad plaats gehad en de heer De Gaay Fortman heeft een waarschijnlijk afwijzend advies besloten niet op te vol gen. Voor welke portefeuille hij gepolst is, staat nog niet geheel vast, doch het is denkbaar, dat het die van justitie is De heer Meynen is natuurlek ge polst voor oorlog. Dit schynt van meet af aan de bedoeling van prof. Romme geweest te zijn en dit moet dan ook een van de struikelblokken zijn geweest, waar hy bij de heer Schouten niet overheen is gekomen De heer Schouten verstond de brede basis toch nog iets consequenter dan de heer Romme het blykbaar deed en verlangde, dat de deelneming van zijn geestverwanten zou bestaan in figuren van parlementaire en politieke ervaring, mensen dus, die de kwesties terdege zouden kennen en thuis wa ren in de verhoudingen alsmede in de techniek van het regeren in het parle mentaire bestel en reeds gedeeltelijk ingespeeld waren op de vele ministers die uit het oude kabinet zullen over komen. Bovendien wilde de heer Schouten mensen, die karakteristiek zouden zijn voor de politieke gezindheid van de A.R.-fractie. Dan eerst kon men naar zijn, niet onredelijk lijkende mening spreken van een brede basis, waarin de partijen gelijkwaardig vertegenwoordigd zouden zijn. De heer Meynen nu voldoet aan al deze eisen niet, al is hij in het kabinet Schermerhorn een jaar minister geweest, doch toen was er aanvankelijk helemaal geen en later geen echt parle ment. Karakteristiek voor zijn partij is hij niet, nog minder voor de fractie van deze partij in de Tweede Kamer. Ten overvloede is het beleid, dat de heer Meynen gevoerd heeft, zeer aangevoch ten. Om al deze redenen kon hij niet de man van dr. Schouten zijn. Maar hij was kennelijk de man van prof. Romme en is het gebleven, al zijn de redenen ervoor alsnog niet duidelijk. Men kon zich nauwelijks voorstellen, dat de A.R.- fractie zich met hem op enigerlei wijze verbonden zou kunnen voelen. Zo ligt het dus voor het ogenblik. De informateur timmert thans aan een vier- partijen-regering, doch is al terstond begonnen met daar weer aanhangsels aan te maken. Streeft hij dus aan de ene kant naar een sterk met de fracties verbonden kabinet, aan de andere kant komt er weer iets bij, dat buiten enige fractie en derhalve buiten de Kamer staat. Eensdeels worden het beeld van het kabinet en zijn karakter er niet dui delijker door. Van de andere kant wordt de formule van de informateur gered. Eergisteren, onmiddellijk na het twee de ongeluk, heeft de generaal zich naar de vliegbasis Twente begeven. „Ik heb er volkomen openhartig gesproken met alle vliegerofficieren. Er was geen spra ke van, dat hun moreel een knak heeft gekregen. Zij bleken ook tegen derge lijke pijnlijke ondervindingen ten volle opgewassen en de enige conclusie, die ik dan ook op het ogenblik trekken kon, was: Normaal doorgaan, echter met de grootste voorzichtigheid en een sterk verantwoordelijkheidsgevoel. Het was deze opmerking, die ons de vraag ontlokte of deze ongelukken- cyclus ook in de toekomst geen speciale maatregelen tot gevolg zou hebben. Hierop gaf de generaal slechts aarzelend antwoord. „De experts confereren nog over de vraag of zij mij bepaalde advie zen zullen voorleggen," zo zeide hij, „doch het onderzoeken van een derge lijk vliegtuigongeluk is een zo omvat tend werk, dat men nooit binnen drie weken een definitief rapport mag ver wachten. Eerst dan als alle onderdelen zijn onderzocht, als alles is gedemon teerd, als door de deskundigen is be paald welke beschadigingen reeds in de lucht en welke eerst door de klap op de grond zijn ontstaan, als de gehele ontwikkelingsgang van de verongelukte piloot en diens opdracht uitvoerig zijn bestudeerd, kan worden vastgesteld welke zekerheden en welke mogelijk heden er ten aanzien van het ongeval bestaan." Desniettemin kon de generaal ons op enige van de meest voor de hand liggen de vragen reeds nu een afdoend ant woord geven. De eerste betrof de vlieg discipline. „Het staat vast," zo verklaar de hij, „dat van een gebrek aan vlieg discipline geen sprake is." Hij herinner de daarbij aan een andere „ongelukken- piek" tijdens de na-ooriogse vliegerij, waarbij duidelyk was komen vast te staan, dat de desbetreffende piloten b.v, van de hun voorgeschreven route waren afgeweken. „Dit is nu beslist niet het geval. De piloten waren jonge mensen in opleiding, die hun werk zo getrouw en zo goed mogelijk verrichtten." Ook de altijd weer opduikende gedachte, dat mogelijkerwijs sabotage in het spel zou zyn geweest, verwierp de generaal on- De grootste binnensluis van Europa in het 'Amsterdam-Rijnkanaal nadert haar voltooiing. Hoog bovqn het Betuwse landschap uit rijzen de twee 37 meter hoge torens, die straks, door een „bovenbalk" verenigd, de sluisdeuren zullen dragen. Foto toont de beide torens, die het landschap ten Noorden van het plaatsje Wamel zullen beheersen. Woensdagochtend is in Oost-Javk we derom een Nederlandse planter ver moord, n.l. de 58-jarige tuin-employé Kayes van de suikerfabriek Tjandi. De heer Hayes, die in een jeep op de grote v. eg reed. werd bij de dessa Tangulangin nabij Sidoardjo door een bende aange houden en in het zijterrein gevoerd: na enige tijd liet men hem vrij. Hayes liep terug naar de plaats waar de jeep was achtergelaten. Toen hij echter een In donesische arbeider ontmoette, scheen de bende argwaan te krijgen; zij be schoot de planter, die op slag werd ge dood. De chauffeur van de vrachtauto van de firma W. te Goes is op de Rijksweg tussen Kloetinge en Kapelle in volle vaart op een stilstaand motorrijwiel gereden, waarop de heer S. uit Krab- bendijke met zijn 30-jarige echtgenote was gezeten. Mevrouw S. werd van de duo afgeslingerd en een aantal me ters door de auto meegesleurd. Zij kreeg een zware schedelbasisfractuur. Haar man brak het linkeronderbeen. Beiden werden naar het ziekenhuis St. Joanna te Goes vervoerd, waar mevr. S. kort na aankomst is overleden. middeliyk. „Persoonlijk houd ik dat voor hoogst onwaarschynlijk. En ware dit geen interview, maar een gesprek onder vier ogen, ik zou zeggen: het is uitge sloten. Geen der betrokkenen heeft in die richting enige aanwijzing. Nu kies ik echter deze formele term: „hoogst on waarschynlijk." De mogelijkheid, dat er fouten in het Gloster-Meteortype zouden schuilen, wees de generaal eveneens van de hand. „Wij hebben er duizenden uren mee gevlogen en er bestaat geen enkele re den tot deze veronderstelling." Een ver gelijking met de ongevallen-frequentie in het buitenland wilde generaal Aler bij voorkeur niet maken. „Wij hebben een bureau Voorkoming van Ongeluk ken, dat over alle moeilijkheden met de landen binnen de Western Un#on contact opneemt en gegevens uitwisselt. Het is echter moeilijk voor mij zo zei hij openhartig om mij over de situatie in andere landen uit te spreken. Wel kan ik U zeggen, dat wij, afgezien van deze plotselinge .piek,", in 1950 wat het aantal ongevallen betreft, volkomen binnen dts normale grenzen gebleven zijn." Tenslote gaf de generaal op een vraag van ons als zijn mening te kennen, dat er naar de eerste aanwijzingen niet vol doende redenen zijn om aan te nemen, dat van een plotseling psychisch of physisch dieptepunt bij de betrokken piloten sprake zou zijn geweest. „Ik ben hierover nog een bepaald rapport te wachten en in het algemeen kan men natuurlijk wel stellen, dat de biologische lijn na deze vrij zonloze winter op een dieptepunt is, doch concrete aanwijzin gen heb ik niet." Daarop stond de gene raal op. „Neemt U hiermede genoegen," zei hij. „Deze ongelukken hebben ons evenzeer verontrust als het publiek. Wij hebben op het onderzoek al onze krach ten geconcentreerd. Deze plotselinge „piek" is pijnlijk. Ze is echter in de luchtvaart niet onbekend en wij zullen bij onze nasporingen werkelijk geen facet overslaan. Wij zullen trachten te ontdekken of hier inderdaad „lijn" in zit. Op dit ogenblik lijken het echter nog volkomen verschillende ongeluk ken." Wij behoren evenmin als prof. Rom me tot diegenen, die het zoeken naar een zo breed mogelijke basis voor het nieuwe kabinet een zinloze illusie achten. Al is de breedst denkbare ba sis, zoals mr. Steenberghe die ver langde, onbereikbaar gebleken door de houding van bepaalde personen en partijen, daarmee zijn de pogingen om een naar bevind van zaken zo breed mogelijke basis te construeren geens zins irreëel geworden. Wij juichen het dan ook van harte toe, dat prof. Rom me zich moeite geeft zo geen officiële vertegenwoordigers van de Anti-Re- volutionnaire Partij, dan toch Anti- revolutionnaire figuren buiten de fractie om aan te trekken. Een terug vallen op een basis als die, waarop het demissionnaire kabinet berustte, of op de smalst denkbare basis van uit sluitend P. v. d. A. en K. V". P. zouden wij ten zeerste betreuren. Immers nu er zeer nijpende en uiterst moeilijke vraagstukken in het belang van ge heel ons land en geheel ons volk om een zo spoedig en redelijk mogelijke oplossing schreeuwen, dient de even tuele nieuwe regering op de loyale medewerking en de verantwoordelijk heid van zoveel mogelijk waarachtig vad erland lievende volksvertegen woordigers te kunnen steunen. Wij achten het ontbreken van een loyale oppositie geen voordeel voor een ge zonde democratie, maar onder de hui dige omstandigheden moet bij voor baat vast staan, dat een eventuele op positie ook wezenlijk loyaal en ge ïnspireerd door het lands- en niet door het partijbelang zal zijn. Wij hopen dan ook, dat de bemoeiin gen van prof. Romme succes zullen hebben. REFLECTOR. Onder dekking van het machtigste ar- tilleriespervuur, dat tot nu toe in de Koreaanse oorlog losgebarsten is, storm den Woensdag tank. en infanterie-een- heden van de verbonden strydkrachten op drie punten over de Han, in een ge bied, dat ongeveer 23 kilometer ten Oosten van Seoul is gelegen. De Chi nese verdedigers aan de Noordelöke oever vluchtten in alleryi, nadat bin nen 20 minuten niet minder dan 50.000 artilleriegranaten op hen waren losge laten. De overtocht van de Han was het be gin van een geallieerde aanval van al gemeen karakter, waarbij langs een zes tig kilometer breed front terreinwinsten van anderhalve tot vier en een halve kilometer werden geboekt. Zonder het overschrijden van de 38ste breedtegraad met name te noemen, heeft Verwachting tot Vrijdagavond: Matige tot krachtige en langs de Waddenkust af en toe harde Ooste- telijke wind. Over het algemeen veel bewolking, maar overwegend droog weer. Vannacht temperaturen om het vriespunt, morgen overdag iets kou der dan vandaag. Zon: 7.10—18.32. Maan: 7.35—20.50. De eerste-luitenant W. Dussel schrijft cLd. 23 Februari uit Korea: „Onze commandant, onze dominee en nog vijftien gesneuveld, tientallen gewond, vele auto's en nog veel meer persoonlijke uitrusting en eigendommen zijn wij kwijtgeraakt in de dagen van Hoengsong en Mon-Zan. De meesten heb ben alleen nog dat, wat zij aan hebben en dat is vuil, kapot en nu, vandaag, nat. Want het is gaan regenen, het eerste teken van een naderende lente. Bij het vallen van de eerste druppels hebben we elkaar aangekeken zonder iets te zeggen. Maar onze ogen zeiden genoeg: Weg sneeuw, weg bittere kou. weg kei-harde grond, waarin we met houwelen onze „foxholes" moesten hakken. De regen is gekomen en we zijn er zeker van, dat Pluvius in dit land van grote teleurstellingen een nieuwe grote moeilijkheid zal vormen. Een dag regen veroorzaakt een watersnood op de smalle, gevaarlijke bergwegen, een dag regen veranderde valleien in meren, wegen in mod dermassa's, waarin elke truck zich grommend efi sputterend en glijdend een weg moet zoeken. Ja, onze trucks, wantwe zijn weer „gemoved". Eindelijk, eindelijk hopen we wat rust te zullen vinden, enige mijlen achter de lijn. Rust en warmte hebben, deze mannen nodig na al die dagen en weken van spanning; die dagen, die niemand ooit zal verge ten. Rust en warmte hebben ze nodig, maar helaas behoort het byna tot de Een klein aantal officieren en onderofficieren, die zich vrijwillig voor het Ne derlandse Detachement Verenigde Naties hebben gemeld, zijn Woensdagavond per lijn-vliegtuig van de K. L. M. vertrokken, teneinde enkele opengevallen officiers- en onderofficiersplaatsen aan te vullen. In de vertrekhal op Schiphol werd de tijd voor het vertrek bekort met het zxngeri van liedjes bij de guiUtgr. on mogelij kheden. Twee dagen van die zogenaamde „rust" hebben we al gehad, enkele mij len achter de lijn in een verlaten kam pong, waar de artillerie dag en nacht heeft staan donderen. Hier was de rust: de rust van de kou, de rust in vuile kleren, late maaltijden, die van heinde en ver moesten worden aangevoerd. De rust ook te midden van geruchten, die hardnekkig zeiden, „dat we weer gauw naar voren zouden gaan. Maar de z o n scheen. De zon, die warmte gaf, waarin je je weer even kon koesteren. Een vuur, waarom heen je kon zitten, een paar oude borden of de schaal van de een of andere vrucht, waaruit je kon eten. Een paar brieven van thuis, ge bracht door een facteur, die er een dag en een nacht mee onderweg is geweest. Wat kan een mens rijk zijn. Rijk met de zon, rijk met wat droog stro, rijker dan rijk met een paar brieven. En er weer gezongen met hele koren tegelijk, dat het schalde tegen de bergen. En dan zegt u: „Wat zeggen jullie: zingen? Zingen jullie nu? Met die ge sneuvelde kameraden, met al die ge wonden?" Het antwoord is: „Ja, wy zingen, w|j moeten wel zingen om er doorheen te komen, om onszelf voort te stuwen door de grote moeilijkheden van deze dagen." Vraag de soldaten waarom zU zingen, waarom zij vroiyk kunnen zyn en zijj zullen antwoorden: „Omdat wy leven." Zo is het. zy jui chen en lachen weer. ZU vertellen weer grappen en steken de draak met alles, ook al schreit het hart om hen, die wy verloren. Grote sterke kerels kijken je aan, als je ze een paar velletjes postpapier geeft en een goedkope ballpointpen. En in hun gescheurde, vuile kleren en met ruwe en vuile handen schrijven naar de ouders van de gesneuvelde vrienden en dan een briefje naar huis: „Alles O.K. Maak je niet ongerust.*' De brieven zijn naar huis gegaan met de trucks, die naar voren gingen, weer in de „fox holes", weer dagen van onafgebroken, ja zelfs versterkte^ waakzaamheid. Op een van die nachten kwam het bericht „Alarm". Er is paardengetrap pel gehoord dn hoorngeschal en er is gepraat in het voorterrein. De harten hebben weer sneller geklopt, de span ning is weer gestegen, het wapen werd weer in de hand genomen, klaar om te schieten. Een half uur heeft de grote spanning geduurd voor de geruststel ling kwam: „Alles veilig. Het was een loslopend paard. Het hoorngeschal kwam van een auto-claxon in de verte en het gepraat van een rok-patrouille in het voorterrein. Ze hebben ons van te voren niet gewaarschuwd". En zo konden we dus weer gaan slapen. Slapen noemen we dat, met alles aan op de grond liggen, met de ogen en oren als het ware open, ge weer en handgranaten in de onmid dellijke nabijheid, zo niet in de slaap zak. Want o, wij hebben zoveel ge leerd. Ik heb het gevraagd aan offi cieren en manschappen: „Wat denken jullie van de nachten dan zeiden ze dit: „De nacht is het ergste wat er bestaat tegenwoordig. De dag komt als een verlossing, want dan kun je slapen, 's Nachts kijk je op je horloge. Twee uur: wat kan er nog veel ge beuren. Ze kunnen nog komen. Je hoort elk geluid, je luistert in je slaap en je kijkt in de duisternis. Als er tegen dageraad niets is gebeurd kijken we elkaar aan en weten dan genoeg: Gelukkig, het is weer dag, vandaag is er weer licht en misschien zon". Zo is de mens. Zo zijt gij en zo zijn wij. De dapperen, die hier vechten op leven en dood, de kerels, die geen duim breed wijken zonder uitdrukkelijke op dracht, die ejkaar meesleepten uit ue hel van Hoengson en Mon-Zan. Nu zijn zij weer op rust, sedert gis teren. Bijna twaalf uren lang hebben zij op veelal open trucks in een stro mende regen gezeten alvorens zij op de plaats van bestemming aankwamen. Op rust, op rust in een stel gebouwen zonder een raam of deur, zonder een kachel, we hebben de twintig, die we eindelijk kregen natuurlijk verloren, zonder schoon of droog goed, kaal en berooid. Maar de humor laat ons nog niet in de steek. Want nog maken ze grappen over onze „voorraad" trucks, over onze „enorme hoeveelheid baga ge", over het feit, dat ze op de order „we gaan moven" slechts behoeven op te staan en te zeggen: „klaar voor ver trek sergeant". O Nederland, o volk, wat kunt ge trots zijn zulke mannen hier te hebben. generaal MacArthur gisteren tydens een bezoek aan het front deze kwestie in een verklaring opnieuw aangeroerd. Hij drong wederom aan op internationale richtiynen voor het voeren van de oorlog in Korea. Er moeten vitale beslissingen worden genomen beslissingen, die ver uitgaan boven de bevoegdheden, welke ik als militaire bevelhebber bezit. be slissingen, die noch uitsluitend een poli tiek, noch uitsluitend een militair ka rakter dragen, doch die op het hoogste internationale peil een antwoord moeten verschaffen op de duistere aspecten van onopgeloste problemen, die door de strijd van China in Korea zyn opgeroepen. MacArthur stelde de troepen onder de huidige omstandigheden geen volledige overwinning in het vooruitzicht. Hij be toogde, dat het huidige karakter van de strijd erop wijst, dat er aan het front tenslotte een soort theoretische militaire schaakmat-positie zal ontstaan. „Daarna ZOU een verder optrekken de vijand meer pilitair voordeel bezorgen dan onszelf". De reden is, dat het effect van de superioriteit aan manschappen, waar over de communisten beschikken, ver loren gaat naarmate hun ravitaille- ringslijnen langer worden. Een opmars van de verbonden legers verkort ech ter de aanvoerwegen van de Noorde lijken. De generaal verwachtte het intreden van een impasse onder de volgende om standigheden. die, volgens hem, thans heersen: „geen vermindering van de vijandelijke aanvoer van troepen en materiaal naar de Koreaanse gevechts zone; geen belangrijke uitbreiding van onze organisatorisch kracht, en hand having van de bestaande beperkingen op onze vrijheid van tegenoffensieve actie." Hoewel MacArthur over het laatste punt niet uitweidde, is het genoegzaam bekend, dat Groot-Brittannië zich ver zet heeft tegen een hernieuwde over schrijding van de 38ste breedtegraad. Bovendien mogen de geallieerde vlieg tuigen de communistische bases in China niet bombarderen. Oscar Collazo, een der twee Portori- canen, die in November j.l. een aanslag pleegden op president Truman, is Woensdag ter dood veroordeeld. Woensdagavond heeft een felle brand gewoed in de vier verdiepingen hoge cacaofabriek „De Moriaan" van de N.V. Wessanen's Koninklijke Fabrieken te Wormer. Hoewel het betonnen pand overeind is blijven staan, is enorme schade ontstaan en zal het bedrijf voor lopig niet kunnen werken. Omstreeks zes uur liep een drijfriem in de schepperij vast. Door verhitting spatten vonken in het rond, die in de houten omgeving en het cacaopoeder een gretig voedsel vonden. De fabrieks- brandweer was spoedig aanwezig, doch daar de pomp in reparatie was, kon geen water worden gegeven. Inmiddels ver scheen ook de brandweer van Wormer met groot materieel ter plaatse. Het vuur breidde zich zodanig uit, dat om half negen de hulp van de Wormerveerse brandweer werd ingeroepen en het vuur met veertien stralen moest worden be streden. Ongeveer elf uur was men het vuur meester. Een grote partij cacao poeder en cacaoboter is bij de brand en door het vele bluswater verloren gegaan. De schade, die zéér groot moet zijn, is bij benadering niet op te geven. Naar wij vernemen, zijn met ingang van Maandag j.l. de prijzen van zachte zeep verhoogd. De fabrikanten delen mede, dat deze prijsverhoging noodzake lijk was in verband met de prijsstijging van grondstoffen en van verpakkings materiaal. Voor het publiek zijn de nieuwe prijzen nu als volgt: zachte zeep los f 0.55 per 500 gram (voorheen f 0.50); zachte zeep in wikkels f 0.59 per 500 gram (voorheen f 0.54); zachte zeep in cartonnen pot f 0.59 per 500 gram (voorheen f 0.54). De troepenonderdelen, welke deelne men aan de oefening „Crescendo" en de ze oefening besluiten in de morgenuren van Vrijdag 16 Maart, zullen des mid dags defileren op de Leusderheide ten Zuiden van Amersfoprt. Ook een afde ling cavalerie zal aan het défilé deel nemen. De symbolische overdracht van het Canadese materieel, dat onlangs in Nederland is ontscheept, zal aan dit de- filé voortgaan. Vandaag zyn in de Sepah Salar Mos kee te Teheran rouwdiensten gehouden voor de Premier van Iran, Hadji Ali Razmara, die gisteren, zoals gemeld, door een fanaticus werd doodgeschoten. Er waren weinig tekenen van rouw in do straten van de stad, aldus meldt A.P. Razmara's dood vormde een climax op twee weken politieke onrust. De natio nalisten van Perzië waren fel gekant tegen de Premier, omdat deze zich ver zette tegen de nationalisering van de Anglo-Iraanse oliemaatschappij. De moordenaar, de zes en twintigjarige Ab- doella Rastegar, zou naar verluidt, deel uitmaken van de fanatieke Fadayea Is lam organisatie. Dadelijk na het gebeurde deed de Sjah een beroep op de militaire en ci viele autoriteiten van het district om de orde te handhaven. Berichten over inci. denten zijn niet ontvangen. In Teheran bleef alles rustig. De Engelse minister van Buitenlandse Zaken, Ernest Bevin. heeft de Sjah van Iran een condoleantie-telegram gezon den naar aanleiding van de moord op premier Razmara. Uit Key West, Florida, wordt verno men, dat president Truman, die aldaar zijn vacantie doorbrengt, diep geschokt was door het nieuws van de moord. Truman noemde Razmara een waar vriend der V.S. en verklaarde, dat zijn diepe sympathie uitging naar de Sjah van Iran bij dit tragische verlies. Tijdens zijn premierschap ontwik kelde Razmara geleidelijk een poli tiek van neutraliteit tussen Oost en West, In October van het vorige jaar verkreeg hij een lening van 25 mii lioen dollar van de im- en export- bank. De maand daarop sloot hij een Het verstand kan ons bedriegen, het getveten nooit j handelsverdrag met Rusland voor een goederenwaarde van 20 miilioen dollar. Radio Teheran zette de her uitzending van de „Stem van Ame rika" stop. Vreemdelingen werd het reizen in de grensgebieden nabij Rusland verboden. In Engelse en Amerikaanse kringen houdt men er rekening mee, dat de moord op Razmara in het olierijke Iran tot politieke onlusten zou kunnen leiden en dat Ruslands druk op het vrijwel onverdedigde land zou kunnen toene men. De Fadayeh-partij, waarvan de moor denaar Abdoellah Rastegar lid is, is een orthodoxe beweging, die gekant is tegen de emancipatie van de vrouw en andere Westerse invloeden. Sinds 1936 hebben de Perzische bewindvoerders de greep van deze beweging steeds losser ge maakt zonder er rechtstreeks tegen in te gaan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1