NOG GEEN VORDERINGEN TE PARIJS AFSCHAFFING VAN HET FOOIENSTELSEL Aflevering meel en bloem onder controle Nationalisatie van Engels- Iraanse oliemaatschappij Gromyko last herstel der Duitse eenheid in agendapunt in Bedieningsgeld met garantie loon voor de kellners Ook de rok verdwijnt VERBONDEN TROEPEN DRIJVEN RODEN VERDER TERUG »,Evertsen" weer in actie Tot hoofd en hart De gordel van smaragd VIER PUNTEN VAN OVEREENKOMST ZES OVERLEVENDEN GERED Complot in Pakistan VERHOGING TOELAGE van KOREA-VRIJWILLIGERS IN KOREA GEVALLEN Drie militairen terug Dochter van Leopold gedoopt 19 Maart: revolutie in de Horeca-bedrijven Percentage bedieningsgeld wordt op bordjes aangegeven volop Moordenaars gepakt in Indonesië lp J HORECA-PRIJZEN COADJUTOR VOOR AARTSBISSCHOP Verongelukte vlieger uitgegraven Tien maanden voor oplichter Om speculaties te voorkomen Het weer Razmara zou als slachtoffer gevallen zijn van intriges der groot-grondbezitters 'ee riUftKiü uefcieyou uutj! Twee kleuters dodelijk verongelukt Von Falkenhausen twaalf jaar VRIJDAG 9 MAART 1951 74e JAARGANG No. 25017 Van vliegramp bij Italië Daders zijn gearresteerd Blijk van waardering voor zeer goede prestaties „General Macrae" zal vrijwilligers vervoeren zullen weinig veranderen Benoeming kan nog geruime tijd duren DE OLIE IN IRAN I LEDEREN SPORTKLEDING Journalist veroordeeld wegens belediging TEGENSLAG VOOR TRUMAN Niet eigenmachtig troepen naar Europa sturen BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. Omuiden Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Rui*. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het rechi voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 42 cents per week, f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal. Op de Donderdag: gehouden bijeenkomst van de plaatsvervangers der ministers van de Grote Vier zijn al evenmin vorderingen geboekt. Gromyko wijzigde alleen de formulering van het tweede zijner drie agendapunten, waarin thans het herstel der Duitse eenheid is opgenomen. Jessup drong er nog eens op aan, dat de Sov jet-Unie haar agressieve politiek zou wijzigen. Gromyko heeft op de bijeenkomst van Donderdag medegedeeld, dat de Sovjet- Unie wijziging van de formulering van punt twee der door haar voorgestelde agenda voor de conferentie der ministers van Buitenlandse Zaken nodig achtte. De nieuwe voorgestelde formulering is: „Herstel van Duitslands eenheid en be spoediging van het sluiten van het vredesverdrag met Duitsland en, in overeen stemming hiermee, terugtrekking van alle bezettingstroepen uit Duitsland". Toen de Sovjet-delegatie haar tweede agendapunt in de oorspronkelijke vorm indiende, geloofde zij. dat de Oplossing van de kwestie met het vredesverdrag met Duitsland tegelijkertijd oplossing van de kwestie der Duitse eenheid zou betekenen, zo zeide Gromyko. Hij had er geen bezwaar tegen, dat oorzaken van spanning op de agenda verschenen, maar hij had wèl bezwaar tegen het feit, dat de Westelijke agenda niet sprak over ontwapening van Duitsland. Hij criti- seerde de Westelijke voorstellen verder omdat zij niet de terugtrekking van de bezettingstroepen omvatten. Tegen het slot van de zitting wees Jessup er op, dat de verschillende ont- werp-agenda's op vier punten overeen komst met elkaar vertoonden: L De spanningen in Europa en. de methoden tot verbetering van de be trekkingen. 2. Het bestaande peil der bewapening met inbegrip van de Duitse bewape ning. 3. Een Oostenrijks vredesverdrag. 4. Andere Duitse kwesties met inbe grip van de eenheid van Duitsland en een Duits vredesverdrag. Jessup zei verder, dat de Sovjet-Rus sische agenda niet alleen onderwerpen noemt, maar besluiten impliceert, waar aan dus de ministers van Buitenlandse Zaken gebonden zouden zijn. „De bezorgdheid van de mensen in de vrije wereld en van hen, die aan slaver nij trachten te ontkomen, is veroorzaakt door de grote en overweldigende om vang van de bewapening in de Sovjet- Unie en het Sovjet-blok", meende hij. Deze bezorgdheid zou groter worden in plaats van kleiner indien het Westen zijn bewapening vermindert en een nog grotere onevenwichtigheid van strijd krachten schept, tenzij er een of andere verzekering in woord en daad was ge weest, dat de Sovjet-regering haar agres sieve politiek had opgegeven. Een Italiaanse torpedobootjager heeft ter hoogte van Nettuno, 50 km. ten zuiden van Rome, zes overlevenden opgepikt van een transportvliegtuig van de Ame rikaanse marine dat Woensdag in zee stortte. De zes dreven in twee rubberbo ten rond. Ze zouden verklaard hebben dat de anderen in zee waren gespron gen omdat er geen plaats meer was in de rubberboten. Een der geredden is ernstig gewond. De premier van Pakistan, Liaquat Ali Khan, heeft vandaag bekend gemaakt, dat een komplot is ontdekt „gericht °P het stichten van verwarring in het land door middel van geweld en het onder mijnen van de loyaliteit van de Pakistan- se strijdkrachten". De eerste minister heeft tevens de arrestatie bekend gemaakt van de „lei ders van het komplot". Het zijn: gene- raal-majoor Akbar Khan, chef van de generale staf, brigade-generaal M. A. Latif, de hoofdredacteur van de „Pa kistan Times", Faiz Ahmad Faize, en mevrouw Akbar Khan. De twee „bij het komplot betrokken" officieren zijn vol gens de bekendmaking onmiddellijk uit de dienst ontslagen. Volgens de correspondent van de „Straits Times" in Bangkok (Siam) zijn Veiligheidstroepen aldaar gealarmeerd in verband met een samenzwering, die ook daar zou zijn ontdekt. Deze had ten doel de regering omver te werpen. Een aan tal politie-officieren, wier namen niet werden bekend gemaakt, zouden in ver band met het beweerde complot voor een verhoor worden vastgehouden. Naar verluidt zouden meer officieren van de politie en. het leger gearresteerd worden. Als blijk van waardering voor de zeer goede prestaties van de Nederlandse militairen in Korea en met het oog op de bijzonder moeilijk gebleken omstan digheden, waaronder zij dienen, heeft de minister van Oorlog besloten, met terug werkende kracht van X October 1950 de toelage voor deze militairen aanzienlijk k vefhogien. De verhoging geschiedt met '100 per maand en voorts met f 8 voor elke dag, waarop aan militaire acties is deelgenomen. De toelage bedroeg tot nu toe voor gehuwden 70 pCt. van hun Ne derlandse bezoldiging en voor ongehuw- den 35 pCt. Het bedrag van f 100 zal, na beëindiging van de diensttijd in Korea, worden uitbetaald. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen tijdens de actie bij Hoengsong op 12 Februari is gesneuveld de oorspronkelijk als vermist opgegeven reserve-eerste-luitenant J. A. Tober, legernr. 271101140, afkomstig uit Loenen aan de Vecht. Hij ruste in vrede. Donderdagmiddag zijn wederom en kele zieke militairen van het Ned de tachement Ver. Naties in Nederland aan komen. Zij arriveerden Woensdag per Brits militair vliegtuig op een vliegveld in Engeland en werden gisteren van daar per vliegtuig van de Ned. Lucht strijdkrachten naar Nederland overge bracht. Het zijn de soldaat W. C. Barmentlo uit Amsterdam, de soldaat H. A Bruyn, uit Amsterdam en de soldaat eerste klasse W. Roulaux uit Venlo. Terstond na aankomst zijn de patiën ten voor onderzoek naar het militair hospitaal te 's Graven hage gebracht. De tweehonderd Nederlandse Korea- vrijwilligers, die, zoals gemeld, 19 Maart sullen vertrekken, zullen zich te Rot terdam inschepen op het Amerikaanse troepentransportschip „General J. H. Macrae". Er bestaat een redelijke kans, dat op dit Schip zich ook ongeveer gelijke contingenten Koreavrijwilligers uit Bel gië en Zweden zullen inschepen. Donderdagmorgen is prinses Maria- Christina, Daphne, Astrid, Elisabeth, Leofcoldine, dochter van koning Leopold de Derde en van de 34-jarige prinses de Réthy, in de kapel van het konink lijke paleis te Laken ten doop gehouden. Prinses Maria-Christina werd op 6 Fe bruari in het paleis te Laken geboren. De doopplechtigheid voltrok zich in de intimiteit van de familiekring en er waren geen functionarissen aanwezig. Slechts een fotograaf had vergunning een foto van de plechtigheid te maken. Prinses Maria-Christina werd gedoopt door kardinaal Van Roey, aartsbisschop van Mechelen Bij de doop waren aan wezig koning Leopold, de prinses de Réthy, prins Boudewijn, peter van het prinsesje, koningin Elisabeth, prinses Jo- Het nieuwe Belgische koninKhjke prinsesje, Maria-Chnstme, dochter van koning sephme, zuster van konmg Albert prin- Uopold en prinses De Réthy> is gisteren door kardinaal Van Roey in het Ko- ses Josephine-Charlotte en prins Albert. nklijk Paleis in Laken gedoopt. Rechts en links van de baby de peet-ouders: De broer van de koning, prins Karei, gravin de Marome (prinses Marie Christine van Spanje) en de koninklijke prins was niet aanwezig. Boudewijn. (Van onze speciale verslaggever) Op 19 Maart a.s. staan er in onze Nederlandse Horeca-bedrijven grote dingen te gebeuren. Op die dag namelijk wordt het vaak en met reden vermaledijde fooien stelsel officieel afgeschaft, het onhebbelijke woord zelf wordt officieel uit de vak taal verbannen, het wordt vervangen door het meer euphemistische bedienings- geld, waarvan het percentage in alle richtingen duidelyk op bordjes wordt be kend gemaakt, en al deze zonder meer sensationele veranderingen worden mogelijk gemaakt door een op die dag in werking tredende nieuwe loonregeling, waarbij de Nederlandse kellner voor het eerst in zijn bestaan een garantieloon krijgt toegewezen. Laat ons de betekenis van al deze schokkende feiten door enkele hope lijk treffende détails mogen verdui delijken. Wanneer u op die bewuste Maandagmorgen uW hotel, café, restau rant of cafetaria betreedt, dan zult ge bemerken, dat daar duidelijk met bordjes aan de wand of desnoods met opdrukken op de spijskaart staat ver meld: het bedieningsgeld in deze zaak bedraagt procent. Dat betekent dan, dat het in die zaak de kellner op straffe van ontslag verboden is méér bedieningsgeld te rekenen (dat is anders dan ontvangen) dan op het bordje staat aangegeven. Hij dient bovendien zo althans wil het de officiële regeling, de practijk is natuurlijk weer afiders een bonnetje af te geven voor iedere consumptie. Op dat bonnetje staat dan: conspmptie zoveel, bedieningsgeld zo veel procent, samen zoveel. De bedoeling van deze nieuwe regeling is, dat het De 19eMaart wordt niet alleen zoals men hiernevens lezen kan de Diës Ater van het fooienstelsel, hij betekent ook het begin van het einde van de kellnersrok. En ofschoon wij het te eeuwigen dage zullen betreuren dat men zelfs de indrukwekkende hotelportiers hun generaals-uniform wenst te ontnemen, deze gedachtengang ontslaat ons niet van de plicht U uitvoerig over deze ingrijpende verandering te informeren. Welnu dan, weet dat met ingang van 19 Maart a.s. het officiële kellners- en het offi ciële portiersuniform in Nederland ingrijpend wordt gewijzigd. Weet dat vanaf die datum de officiële Nederlandse kellner gekleed zal gaan in een eenvoudige zwarte broek, een simpel zwart jasje met twee rijen knopen, een gewoon wit hemd (geen front je), een stijve witte boord en een zwarte das. De portier zal weg dromen onzer kinderjaren, toen wij zo vurig begeerden ook ooit zo'n prachtig uniform te mogen dragen precies de zelfde kledij krijgen. Alleen met dien verstande, dat hij een lange zwarte jas zal mogen verkiezen en dat hij bovendien als bijzondere gunst de keuze heeft tussen de kleuren zwart en blauw. De oorzaak van deze ingrij pende revolutie schuilt in het feit, dat de kellner zijn eigen beroepskleding moet betalen en dat men de financiële consequenties daarvan door deze wijziging ingrijpend beknot. Bovendien blijken de onderscheidene werk gevers in deze branche de (door hen archaïsch genoemde) rok niet over eenkomstig de- eisen van deze moderne tijd te achten. Overigens heeft men voor deze ommezwaai van de zwierige naar de sobere kellner een ruime termijn gesteld. Eerst in Maart 1954 rekent men dat het boven aangeduide eostuum overal en algemeen ingang zal hebben gevonden. Tot zolang mo gen de kellners hun slijtende rokken afdragen en mochten er zaken zijn, die ook daarna op de gerokte kellner en de met goud behangen portier prijs blijven stellen, het staat hun de hemel zij dank vrij. In dat geval moeten zij echter hun personeel een kleding-toelage van drie- gulden per week betalen. publiek zich in den vervolge ook aan deze vastgestelde bedieningsgeldtarieven houdt. Daarmede dan, aldus zegt men, is de eerste stap gezet op de weg naar de definitieve ondergang van de fooi. Zij is niet meer willekeurig. Zij is bepaald Ieder weet wat van hem als bedienings geld verwacht wordt en wanneer nu het publiek zich blijvend aan deze regeling gewent, wanneer het niet op het bedie ningsgeld nog eens een extra fooi gaat leggen, dan ziet men in een verre toe komst de mogelijkheid de fooi geheel af te schaffen. Dan immers zal uit de som consumptieprijs plus bedieningsgeld ooit «en nieuwe vaste prijs groeien en aan zal het de eigenaren mogelijk zijn hun bedienend personeel inplaats van het nu in te voeren garantieloon een vast loon te geven. De iet of wat simplistische redenering, dat men dit toch even goed in één keer kan doen, gaat namelijk niet op. Dat heeft men immers in Engeland gedaan. Daar heeft men de kellners in één keer vaste salarissen gegeven. Gevolg was dat de consumptieprijzen niet onbelang rijk stegen voordien immers werd zestig procent van het hotelpersoneel, evenals hier, betaald uit fooien ter wijl het publiek toch oudergewoonte bleef tips geven. De kellners voeren er wèl bij, doch de eigenaren minder. Want door de prijsverhoging om de salarissen plus daar bovenop die nu onnodige fooien, die voor het publiek een tweede prijsverhoging betekenden, zagen zij hun omzet aardig dalen. Daar voelt men hier niets voor. En dus heeft men hier de weg gekozen: eerst de fooi fixeren en dan wan neer het publiek aan het geven van bepaalde tevoren vastgestelde fooien gewend is de tweede stap: het bedie ningsgeld bij de prijs in calculeren en de kellner een vast salaris. Ook bij de huidige regeling echter is de sociale zekerheid in het kellnersvak reeds aanmerkelijk vergroot. Tot dus verre kreeg de kellner als regel een (zeer kléin) basis-salaris. De rest was fooi en dat kon mee-, maar ook tegen vallen. Thans komt dat basissalaris ge heel te vervallen. De kellner leeft voort aan uitsluitend van het bedieningsgeld. Dat is zijn erkende salaris. Aangezien het echter ook nu nog te zeer aan schom melingen onderhevig kan zijn, wordt hem door de werkgever een vast inko men gegarandeerd. Voor een hotel-, bar- of cafékellner is dat f 49.55f 53.35. Een restaurant-kcllner heeft iets meer en een oberkellner kan klimmen tot f 68.20. Het is dus nu zo, dat wanneer de kellner per week minder aan bedieningsgeld zou verdienen de eigenaar tot het boven- De verbonden troepen bleven ook gis teren langzaam in Noordelijke richting "Prukken, daarbij de communisten moei- *a.am van bergrug na bergrug verdrü- vcnd. Uit de gisterochtend van de verschil- 'ende sectoren van het 240 kilometer brede centrale Koreaanse front ontvan gen berichten blijkt dat de communisten }n de afgelopen nacht geen tegenaanval- *?n op grote schaal hebben ondernomen, rjet is niet duidelijk wat de communis- n in de naaste toekomst op militair jj politie en militairen te Tangerang ebben twee van de drie moordenaars de planter Hessels van de onderne- een Serpong gearresteerd. Zij hebben r\b volledige bekentenis afgelegd, de ruit bleek, dat roof het motief van moord was. Ruim zes duizend van de j,c,b°fde twintig duizend gulden werden n_terhaald. De derde moordenaar ie 8 voortvluchtig. gebied voornemens zijn. Wel zjjn er toenemende aanwijzingen dat zij voor bereidingen treffen voor een beslissende slag. In het gisteren door het hoofdkwartier van generaal MacArthur te Tokio uitge geven communiqué wordt o.m. verklaard dat het eerste geallieerde legerkorps, dat twee dagen geleden in de Westelijke frontsector de Han wist over te steken, een communistische tegenaanval af sloeg. Dit korps vergrootte zijn brugge- hoofd over de Han en het is gegonnen van daaruit verder op te rukken. In de centrale frontsector blijft het tiende legerkorps langzaam oprukken, waarbij niet al te grote tegenstand wordt onder vonden. De Nederlandse torpedobootjager „Evertsen" heeft zich gisteren bij de Amerikaanse kruiser „Manchester" gevoegd voor een bombardement van Noordelijke troepenconcentraties, geschutsstellingen en wegen- en spoorwegknooppunten bij Wonsan, aan de Noord-Oostelijke Koreaanse kust. De Chinese communistische radio heeft Donderdag bevestigd, dat Noord-Kore- aanse vrouwen deelnemen aan de strijd aan het front. In een radio-uitzending werd een bericht uit de Noord-Koreaan- se hoofdstad Pyongyang geciteerd, dat meldde: Alle wouwelyke studenten in Langs smalle en stenige bergwegen rukken geallieerde colonnes op in het gebied van Wonju, waar de Chinezen en Noord-Koreanen in de afgelopen dagen moesten wijken voor de verbonden troepen. Noord-Korea zijn dienst gaan doen aan het front. In bevrijde gebieden in Zuid- Korea gaven zich duizenden vrouwen als vrijwilligers op. Op 1 Januari j.l. rapporteerden geal lieerde troepen in Centraal-Korea, dat zij met 500 Koreaanse vrouwelijke schut ters slaags waren geraakt. Een slecht geweten is een zware straf iiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiii (Eigen bericht) Naar aanleiding van diverse berichten over prijsverhogingen in het hotel-, ca fé- en restaurantbedrijf, welke de laat ste dagen de ronde deden, deelt men ons desgevraagd van de zijde van de federa tie van werkgeversorganisaties in het Horeca-bedrijf mede, dat dergelijke geruchten over aanstaande en ingrijpen de prijsverhogingen onjuist zijn. Slechts indien zulks noodzakelijk is, zullen hier en daar heel voorzichtig de prijzen worden opgetrokken, aldus onze zegs man. De op 19 Maart ingaande wijziging in salariëring voor kellners, waarover elders in dit blad bericht wordt, zal op zich genomen geen invloed op het prijs peil hebben. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiimiiiiiiiiMiimmiiiiiiiiiiniii bedoelde bedrag suppleert. Ontvangt hij meer dan heeft hij na tuurlijk voordeel.. Eenzelfde regeling geldt voor serveersters (gegarandeerd salaris rond f 35portiers, toilet- juffrouws, barkeepers, garderobejuf- frouws, enz. enz. Tenminste, als men overal tot overeenstemming kan komen. De practische uitvoering van deze rege ling zal namelijk wel minder eenvoudig blijken dan wij hier in enkele woorden aangeven. Wij wensen dan ook over eventuele voor- of nadelen van deze overeenkomst vooralsnog geen oordeel uit te spreken. Zij is het resultaat van drie jaren dokteren. Er zijn echter nog enkele pikante details die de aandacht verdienen. Ten eerste, dat vastgesteld bedieningsper centage. In restaurants bedraagt dat minimaal 10 procent, in café-restau rants 12 Y- procent, in cafeteria's 10 en in café's 15 procent. Bij logies, logies met ontbijt of ontbijt alleen is het mi nimaal 15 procent. Dat wil zeggen wanneer het gaat om één nacht. Van 1 tot en met 3 nachten bedraagt het 12 >2 procent en bij 4 of meer nachten 10 procent. Ten tweede: perronkell- ners mogen bij verkoop van chocolade, verpakt ijs en tabaksartikelen geen bedieningsgeld berekenen. Dan bestaat er natuurlijk geen enkele juridische verplichting voor de klant om dat bedieningsgeld ook inderdaad te be talen. Het behoort echter tot de goede zeden, het wordt nu officieel als het salaris van de kellner aangemerkt, doch wanneer men desniettemin in gebreke zou wensen te blijven, dan is daarvoor in de regeling voorzien. In dat geval betaalt de werkgever het bedieningsgeld aan de werknemer. Tenslotte, terwijl wij ons in deze materie verdiepten, hebben wij een interessante taalkundige ontdek king gedaan. Er bestaan cafeteria's en cafetaria's. Een cafeteria is met bedie ning (bedieningsgeld 10 procent), een cafetaria kent geen bediening, dat is een soort winkel, waar men aan de toon bank dranken of etenswaren koopt. Het is maar een weet. Naar thans ook het A.N.P. meldt, ligt het in het voornemen van de aartsbis schop van Utrecht, Z. Em. Johannes Kar dinaal de Jong, aan Z. H. de Paus de be noeming van een coadjutor te verzoeken om hem bij te staan in hef bestuur van het Aartsbisdom. De Kardinaal zou zich vestigen in het klooster der Zusters van O. L. Vrouw te Amersfoort. Aangezien nog candidaten moeten worden aange wezen, waaruit de H. Stoel een keuze zal doen, kan het nog geruime tijd duren, voor uitvoering wordt gegeven aan de thans bestaande plannen. Thans is het stoffelijk overschot van sergeant-vlieger E. B. Kraayo uit Rot terdam, die Woensdag 28 Februari met zijn straaljager boven Leeuwen, Maas en Waal, was t pletter gevallen, opge graven. Men heeft ongeveer vijf meter diep in de grond moeten delven om het lichaam en ook een deel van het toestel vrij te krijgen. Er werden nog enkele voorwerpen, welke aan de vlieger toe behoorden, naar boven gebracht. Ook vond men een gedeeltelijk verbrande parachute en stukken van de stuur stoel. De rechtbank te Breda heeft de 68- jarige G. de B. uit Haarlem, die er van was beschuldigd, dat hij drie inwoners van St. Willibrord ,iad opgelicht door hen een aantal stukjes glas voor dia manten te verkopen, .veroordeeld tot een gevangenisstraf van tien maanden met aftrek. De eis luidde 18 maanden met aftrek Dat wat Multatuli eens „de gordel van smaragd" noemde, die zich slin gert om de evenaar, en thans Indonesië heet, staat economisch aan de rand van de afgrond. De prijzen van de noodza kelijkste levensbehoeften zijn er schrikbarend opgelopen en de produc tie ervan is even schrikbarend terug gelopen. En zo is een der rijkste en vruchtbaarste gebieden van geheel Oost-Azië tot een economische ruïne geworden, waarop alleen maar het giftige onkruid van het communisme een kans kan krijgen om welig te ge dijen. Mocht dat het geval worden, dan zal president Soekarno, die bewezen heeft alle richtingen uit te kunnen behalve de Nederlandse, zich daar niet tegen verzetten, zoals hij indertijd zelf expressis verbis heeft verklaard. Zo ziet het er op het ogenblik uit in de Indonesische archipel en wij vragen ons af op welke gronden de vertegen woordigers van de Nederlandse kapi- taalbelangen aldaar de illusie baseren, dat zij deze belangen veilig kunnen stellen, wanneer N. Guinea Indonesië maar in de souvereine schoot geworpen wordt. Het nationale sentiment der Indonesiërs is .en blijft erop gericht die belangen binnen de kortst mogelijke tijd te liquideren en alles zelf in han den te nemen. De oprichting van de Indonesische staatsrederij moet op de duur een einde maken aan de positie van de K.P.M. in Indonesië en de Gamda Indonesian Airways zullen ge leidelijk de K.L.Mmoeten vervangen. Wij begrijpen dit streven van het In donesisch nationalisme, al betivijfelen wij of het niet zoveel hooi op de vork neemt, dat alles tenslotte op de grond zal vallen. De onrust en de onveilig heid en de economische achteruitgang in de grasgroene staat doen het ergste vrezen. Wij begrijpen echter niet het hardnekkig optimisme van het Neder landse groot-kapitaal in Indonesië. Of staat dit misschien op het „après nous le deluge"-standpunt van: ..Elke dag langer is winst?" Eens zal het d'r uit moeten, want als het niet door de hond van het com munisme wordt doodgebeten dan zal het door de kat van het Indonesisch nationalisme successievelijk worden afgeslacht. De gordel van smaragd dreigt een waardeloos fantasiekettinkje te worden voor naievelingen. REFLECTOR Het Bedrijfschap voor granen, zaden en peulvruchten heeft de fabrikanten van tarwemeel, tarwebloem en tarwe- griesmeel verplicht met ingang van vandaag deze producten ter beschikking te houden van het Bedrijfschap. Deze verplichting geldt evenwel niet voor hoeveelheden, die per week afgeleverd worden in een kwantum, dat niet gro ter is dan de hoeveelheid, die in de pe riode 13 Januari tot 11 Februari, ge middeld per week is afgeleverd. Voor de bereiding van tarwemeel, .bloem en -griesmeel is eveneens een dergelijk voorschrift uitgevaardigd. Het Bedrijfschap neemt op deze wijze de productie en de aflevering van deze artikelen onder controle. Naar het ministerie van Landbouw. Visserij eri Voedselvoorziening mede deelt. betekent de maatregel, dat de maalindustrie kan blijven zorgen voor een normaal verloop van de gewone leveranties aan de bakkerij, de verwer- A KOE USSR "USi/SCHf CXPlOKATtt •TEHEftA^ JA/VlO. :f)awah On-Cr SAUOl ARABlÈ DMANR»* kende industrie en de handel, zodat moeilijkheden voor de normale voorzie ning niet kunnen optreden. Nu het bedrijfsleven een prijsverho ging, met name van brood en brood grondstoffen. verwacht, acht de over heid het echter nodig aan de mogelijk heden van speculatieve uitbreiding van producti en voorraadvorming even als bij de suiker een einde te maken. Verwachting tot Zaterdagavond: Zwaar bewolkt met op de meeste plaatsen enige neerslag, overwegend in de vorm van sneeuw. Temperatu ren om het vriespunt. Langs de Wad- denkust aanvankelijk nog af en toe harde, overigens krachtige tot matige Noord-Oostelijke wind. Zon: 7.08—18.34; Maan: 7.46—22.07. De commissie voor olie van het Per-, Volgens U.P. is nog geen opvolger ge- zische parlement, welke onlangs de aan- kozen voor het premierschap, doch in vullende olie-overeenkomst met de En- gels-Iraanse oliemaatschappij van de hand heeft gewezen, heeft Donderdag avond een brief gezonden aan het par lement, waarin zij de nationalisatie van de maatschappij goedkeurt. Generaal Razmara, de Woensdag ver moorde Perzische premier, was tegen nationalisatie gekant. De nationale begrafenis van generaal Razmara vond Donderdag plaats in de sepahsalar moskee, in tegenwoordigheid van prins Ali Reza, broeder van de Sjah, Hossein Ala, minister van het hof als vertegenwoordiger van de vorst, het corps diplomatique en talrijke vooraan staande personen. De moskee werd streng bewaakt. Volgens het Franse blad „Le Monde" bestaat volgens sommigen de mogelijk heid, dat Razmara het slachtoffer is ge worden van de groot-grondbezitters, daar hij bekendheid had gegeven aan zijn plannen voor sociale hervormingen. Mogelijk, aldus „Le Monde", is de aan slag verhaast door het onbevestigde ge rucht, dat Razmara van plan was op 8 Maart tot ontbinding van het parle ment over te gaan, dat vrijwel geheel bestaat uit groot-grondbezitters, partij gangers van het hof en tegenstanders van de door Razmara gevolgde neutra liteitspolitiek- kringen van het parlement zou men er de voorkeur aan geven Hussein Ala, functionnaris aan het gerechtshof, als premier te benoemen. Ook werd de naam genoemd van Ali Soheili, de hui dige ambassadeur in Londen. Hussein Ala zou door de Sjah reeds zijn gepolst, doch geweigerd hebben om gezondheids redenen. De regering van Iran zag zich intus sen voor een nieuw probleem gesteld. De reserve aan bankbiljetten was zo ge slonken, dat de ambtenaren niet betaald konden worden. De salarissen van ver leden maand waren volgens de Perzische kalender 17 dagen over tijd. Razmara had bij het parlement een wetsvoorstel ingediend voor het drukken van 2.200.000.000 rialen in bankbiljetten, doch de oppositie beweerde dat hier door inflatie zou ontstaan. Advertentie BaRTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 Op de onbewaakte overweg aan de Hulteneindsestraat te Huli«« aan de spoorlijn Breda—Tilburg is Donderdag een vierjarig kindje, Joke Broers, on der een 'trein gelopen. Zij liep haar driejarig broertje achterna, die juist de overweg gepasseerd was. Haar tante, die bij de kinderen was, trachtte tever geefs het meisje nog te grijpen. Het kind werd door de trein gegrepen en vrijwel op slag gedood. In de Beukemastraat te Hoogezand- Sappemeer heeft zich een tragisch on geluk voorgedaan, dat het leven heeft gekost aan het driejarig kindje A. R. Veldman. Het kind holde uit de ouder lijke woning en liep met een vracht auto mee, die zich juist in beweging zette. Het struikelde evenwei en kwam zo ongelukkig te vallen, dat het met het hoofdje onder het rechterachter- wie.l van de met kolen beladen wagen terecht kwam. Het slachtoffertje was vrijwel op slag dood. De bestuurder van de auto, die niets van het ongeluk had bemerkt, treft geen schuld. Conform de eis van de advocaat-ge neraal heeft het Haagse gerechtshof de aan de journalist A. L. F. uit Arnhem opgelegde geldboete van f200.subs, veertig dagen hechtenis bevestigd. De Haagse rechtbank had F. tot deze straf veroordeeld, omdat hij in het blad „Bou wend Nederland" van 16 Juli 1949 een artikel heeft geschreven, dat beledigend was voor J. J. van A. uit Voorburg. De Amerikaanse senaatscommissies voor buitenlandse betrekkingen en voor de strijdkrachten hebben Donderdag met 14 tegen 10 stemmen besloten, dat zowel de Senaat als het Huis van Afge vaardigden hun goedkeuring moeten hechten aan het detacheren van Ameri kaanse troepen bij het leger van het Noord-Atlantisch pact. Dit wordt in politieke kringen te Wash ington als een ernstige parlementaire tegenslag voor president Truman be schouwd. Generaal von Falkenhausen en Hans Reeder zijn vandaag te Brussel tot twaalf lar dwangarbeid veroordeeld. Eertram werd tot tien jaar dwangarbeid veroor deeld. Von Claer werd vrijgesproken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1