I Vijftien maanden voor geknoei met schadeformulieren BLOEMENDAAL IN DE TOEKOMST KARPETTEN 1 Amerikaan heeft afkeer van gezag Inventaris van Vis- conservenf abriek geveild Ir. Kuiper ontwierp belangrijk plan met zelfstandigheid als inzet Waar 1381 woningen gebouwd kunnen worden I In alle sectoren geheime genootschappen Kampioenschap groot biljart libre AGENDA' Tegen medeplichtigen een jaar geëist Een kleine greep uit onze massa-collectie: TAPIJTHUISsI H.INEKE Jaarvergadering Haarlemse Beddingsbrigade Winnaars sportprijsvraag ROMME DEZE WEEK NOG NIET KLAAR? uw matrassen reparatie VRIJDAG 9 MAART 1951 Pagina 2 I I 1 1 PROF. SCHLICHTING VOOR ST. ADELBERT De bocht naar links Van 15 tot 18 Maart District Haarlem organiseert wedstrijden bij Brinkmann SCHOUWBURG t ARDATH Vityutio.: Betere Virginia KAMERMUZIEKAVOND Theo Bruins, piano Telefonische opdracht van zwendelaars Inkopen onder valse naam Zwarte huurprijzen Raadslid stelt enquête naar omvang voor SCHOOLVOETBAL in Haarlem Tournooi van 167 elftallen begint 21 Maart Blikken brachten f 26.180 op STILLE OMGANG Bloemendaal protesteert Katholieke Woningbouw verenigingen Ook kinderwagens moeten wel eens in revisie. Wendt U dan tot SchousSchous maakt een oude kinderwagen weer als nieuw OUDE GROENMARKT 16-14 HAARLEM TELEFOON 11266 Burgerlijke Stand Biljarten Verenigde Kath. Dammers Bezwaren van B. en W. Alleen bij INEKE vindt U de grootste collectie KWALITEITSKARPETTEN TEGEN DE LAAGSTE PRIJZEN 200x300 275 325 225x325 325 425 U slaagt altijd èn BETER èn VOORDELIGER bij: 170x240 cm. ƒ198.— 200x300 cm. 225. 225x325 cm. ƒ269.— SCHAGCHELSTRAAT 19 (bij de Anegang) HAARLEM Telefoon 14762 UTRECHT DE ZAAK WAAR U MET VERTROUWEN KOOPT Dierenmishandeling Sluiting hoekzaken H.V.B.-PROGRAMMA Van Maarseveen mogelijk naar Binnenl. Zaken Door onze groie voorraad zonder prijsverhoging HAARLEMS MATRASSENHUIS H. DE GRAAFF Prof. mr. L. G. A. Schlichting sprak gisteravond voor de afdeling Haarlem van de St. Adelbertvereniging over het Amerikaanse verenigingsleven. Spreker, die zelf jarenlang in Amerika is geweest, wees op de verkeerde indruk, die er in Europa over de Amerikanen bestaat. Het soms zeer scherpe onderscheid, dat hier tussen ouderdom en nieuwheid gemaakt wordt, is in Amerika zeker niet te vin den. Het is verkeerd te menen, dat het materialisme en de geldzucht Amerika zouden overheersen. Het bezit van geid wordt niet zozeer gewaardeerd, maar wel de prestatie, waarbij men laat zien, dat men in staat is geld te verwer ven. Het is dan ook heel gewoon, dat de mensen tegen Kerstmis hun juwelen verkopen, om geld te hebben voor het kopen van Kerstcadeautjes. Een Amerikaan heeft een afkeer van gezag. Een politicus is slechts dan bij hem eervol, wanneer hij in de politiek gaat om er beter van te worden en niet om de baas te spelen. In het maatschappelijke leven van Amerika nemen allerlei soorten geheime genootschappen een belangrijke plaats in. Zij hebben een voornaam aandeel ga- had in de opbouw en de samenbinding van de maatschappij. De vrijmetselaars loge, die op het ogenblik nog 2% mil- lioen leden telt, heeft zeer veel invloed gehad. De bijeenkomsten van de gehei me genootschappen gaan gepaard met zeer grote rituele ophef. Het 13 een ge noegdoening voor iemand, die overdag aan het station kaartjes verkoopt, om 's avonds te kunnen deelnemen aan een beweging, die het gehele mysterie van de schepping schijnt tc omvatten. Voor mannen, vrouwen en zelfs voor kinderen zijn aparte organisaties in het leven ge roepen. Een organisatie, waarvan de legende wil. dat haar oorsprong ergens in Arabië ligt, beschouwt haar leden meer als pret makers. Voor een buitenstaander zijn hun activiteiten echter niet bepaald prettig. Zij zelf vinderi het plezierig om papieren zakken vol met water vanuit de hoogste verdieping van een hotel midden tussen de voorbijgangers op straat te gooien. Daarentegen doet deze organisatie ook zeer veel nuttig werk voor kreupele kinderen. Door toedoen Wat zegt de nieuwe wet? Snelverkeer moet de bocht naar links tegen de wegas aan nemen. Langzaam verkeer MAG dit doen. Uit veiligheidsoverweging word* aangeraden kinderen te leren de bocht naar links altijd zo groot moge lijk te maken, dus zo rechts als moge lijk is. In het programma ter gelegenheid van het kampioenschap van Nederland hoofdklasse grootbiljart libre 19501951, dat door het district Haarlem van de Nederlandse Biljartbond wordt georgani seerd, spreekt de burgemeester van Haarlem, mr. Cremers, de voldoening uit, dat de organisatie van deze belang rijke kampioenswedstrijden in handen is gelegd van het district Haarlem, niet alleen om het vertrouwen, dat hierbij gesteld wordt in het districtsbestuur, maar ook, omdat d« biljartliefhebbers uit Haarlem en omstreken daardoor in staat zijn het precisiespel van Neder lands bekendste ..kunstenaars van het groene laken" van nabij te beschouwen en te waarderen. Het libre-spel. dat tot grondslag de z.g. serie americaine heeft, werd tot voor betrekkelijk korte tijd in Nederland wei nig beoefend. Het eerste wereldkam pioenschap libre werd in 19271928 te Bazel gehouden. Onze eerste nationale kampioen was N. van Vliet. Kees de Ruyter is een waarlijk groots libre- speler en werd in 1950 kampioen van Europa. Het is vooral aan hem te dan ken, dat het libre-spel in ons land zo'n grote oopulariteit verkreeg. Tot 1948 werd dit spel gespeeld met verboden zones van 21 x 21 c.m. De in ternationale vergadering van Brussel 1948 besloot tot verboden zones van 3514 X 71 c.m. Hierdoor is het spel aanzien lijk verzwaard, maar veel minder een tonig en veel interessanter geworden. Het komende weekend wordt de Stadsschouwburg weer bespeeld door de toneelgroep „Comedia". Zaterdag wordt de 50ste voorstelling gegeven van „De Verraders", toneelspel van Her man Wouk, onder regie van Cor Her mus. Zondag wordt een volksvoorstelling gegeven van „Oom Wanja", van Anton Tsjechof. De regie is van prof. Scharof. van de leden zijn er vijftien orthopae- dische ziekenhuizen opgericht. Het zakenleven is zo eentonig, dat de mensen als het ware gegrepen worden door deze rituele aantrekkelijkheden. De „aloude orde der Samaritanen" is een organisatie, die zich geheel ingesteld heeft op de vrolijkheid en het genoegen. Er is een speciale orde opgericht om de saaie Zondagen wat aangenamer door te komen. De organisatie van een bijeen komst is geweldig. Men heeft eens een bridge-drive georganiseerd, waaraan niet minder dan 32.000 mensen deelnamen. De gelden, die door de kaartjesverkoop verkregen worden, komen ten goede aan liefdadigheidswerken. Het ritueel van de bijeenkomsten be staat uit inwijdings- en andere plechtig heden met bijbehorende wachtwoorden en handdrukken, hetwelk in de meest fantastische variëteiten voorkomt. De ordes en clubs oefenen een grote verscheidenheid aan taken uit, o.a. zelf- cultuur, onderlinge levensverzekering, jeugdwerk en maatschappelijke „ser vice". Vooral de vrouwenclubs beïn vloeden zeer de publieke opinie. Zij be moederen het maatschappelijk leven. Er bestaat in Amerika zeer sterk de beroeps-idealisering. Een winkelier, die een nieuwe pui aan zijn winkel laat maken, krijgt in de eerstvolgende ver gadering van zijn genootschap een lof rede te horen, omdat hij het aanzicht van zijn zaak voor zijn klanten mooier heeft doen worden. Zo wordt ook iemand, die een nieuwe woning bouwt, zeer gewaardeerd, omdat hij het stads- ol dorpsbeeld verfraait. Er bestaan ook een aantal katholieke „ordes". De grootste is de orde van de Knights of Columbus". Deze werd in 1882 gesticht als een „gemeime katholie ke broederschap met katholiek ritueel", verbonden met een onderlinge ver zekering. Zij telt meer dan 750.000 leden en breidt haar werkzaamheden uit op het terrein van Katholieke Actie. BIOSCOPEN: Bembrandt: De vader van de bruid (a. 1.) 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Palace: Bud Abbott en Lou Costello ontmoeten Boris Karloff (14 J.) 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Man nen (14 j.) 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: De erfgename (18 j.) 2.30, 7 en 9.15 u City: The Third Man (14 j.) 2.15, 7 en 9.15 u.; Spaarne: In de schaduw van de misdaad (18 j.) 2.30, 7 en 9.15 u. Zaterdag 10 Maart Schouwburg: Comedia met „De Verra der", 8 uur. Concertgebouw: Concert m. m. v. An ton Karas (citer), Freddie Alberti, Lu- cien Lupi, Jean Wetzell en Jacqueline Du- rand, 8 uur. Advertentie De serie kamermuziekavonden, uit gaande van de Haarlemse afdeling van de Maatschappij tot bevordering der Toonkunst, werd besloten met een reci tal door de jonge Hollandse pianist Theo Bruins. Alhoewel wij het ten zeerste betreuren, dat we dit seizoen geen enkel kamermuziek-ensemble hebben gehoord zelfs niet eenmaal een strijkkwartet en waarvoor toch de schoonste kamer muziek is geschreven zijn we niette min dankbaar, dat bij uitzondering één onzer, eigen, meest talentvolle pianisten in deze serie mocht optreden. Talentvol is eigenlijk al niet meer het goede woord, want zodanig kon men Bruins' spel op zeer jeugdige leeftijd al noemen. Met „volkomen gerijpt kunste naar" mag men hem natuurlijk ook nog niet betitelen, hoch in enkele jaren be speurt men bflrhem een grotere, inner lijke verdieping en hiermede gaat een fijner genuanceerd spel gepaard, wat bij zonder ten goede komt van kamermuziek. Ondanks de grote zaalruimte hebben we daardoor bepaald intieme kamermu ziek gehoord. B.v. in Chopin's Etude in es mineur, in „Le gibet" uit Ravel's mees terwerk „Gaspard de la Nuit" en in twee Preludes en Fuga's van Bach. Zelden hoorden we Bach-werken zo fijn'trans parant van klank, het polyphone stem- menweefsel zo duidelijk en dit zonder over te hellen naar een abstracte ver klanking. Ook Beethoven's Sonate, opus 110, werd in zijn geheel lichter en be haaglijker gespeeld dan gewoonlijk, wat onnodige schittering voorkwam. In genoemd werk van Ravel gaf Bruins niet alleen een verbluffend staal tje van techniek, maar tevens van stijl begrip en karakterisering. Dit laatste be reikte hij vooral door het verkrijgen van die z.g. half-tinten. Deze en ook die hoge, licht parelende klanken verkreeg hij op fascinerende wijze en dat op een niet- nieuwe Bechstein-concertvleugel! Bruins' toucher kan zo nodig wel bijzonder teer en soepel zijn. Na de 5 Klavierstukken van Schön- berg zo aannemelijk mogelijk voorge dragen, wat nog niet wil zeggen, dat ze voldeden kwam de Chopin-reeks: Noc turne, Etudes en de Ballade in f mineur. Deze reeks deed zuiver romantisch aan, ondanks de opvallend brillante techniek. Het bleef een echt-poëtische' vertolking, zij het dan ook met een visie van deze tijd. Bleef men bij de afsluiting van het eerste deel met Ravel nog ietwat gere serveerd (hoort men Ravel eigenlijk niet te weinig?), aan het slot huldigde men Bruins op spontane wijze. Deze avond vormde een waardig slot van de „Toon- kunst"-avonden. OL. KOOP Een bedrijfsschap van een groot kle dingmagazijn werd op 2 Maart opgebeld door een „beambte van de Stichting 1940/1945", die opdracht gaf om op reke ning van de stichting kleding te ver strekken aan personen, die zich nog wel zouden melden. Even later verscheen een man, die een costuum en een overjas ter waarde van f 200 kwam halen. Toen de rekening gepresenteerd werd bleek men te doen te hebben met een zwendelaarscomplot. Op verzoek van de Haarlemse recher che is te Beverwijk aangehouden de 21- jarige los werkman S. H. E. de B. Hij wordt ervan verdacht onder valse naam bij een Haarlems garagebedrijf auto materialen te hebben gekocht zonder directe betaling, voor een waarde van f 600, die hij weer ver onder de prijs verkocht heeft. In de komende raadsvergadering zul len vragen gesteld worden door de heer G. K. Janssen (P.v.d.A.) betreffende zwarte huurprijzen. Tengevolge van de huisvestingnood zouden onderhuurders van woningen in vele gevallen te hoge huurprijzen betalen en nu vraagt dit raadslid, of de plaatselijke prjjzencom- missie opdracht kan worden gegeven een onderzoek in te stellen naar de om vang, waarin inwoning plaats vindt en naar de prijzen, die voor deze inwoning worden betaald. Werkloze hoofdarbei ders zouden als enquêteurs kunnen op treden. Tevens meent dit raadslid, dat het onderhuren en verhuren van woon ruimte slechts mogelijk moet zijn na vooraf gekregen toestemming van en goedkeuring der voorwaarden door het Gemeentelijk Bureau voor Huisvesting. Dat systeem wordt o.a. in Alkmaar ge volgd. Op Woensdag 21 Maart zal het jaar lijkse Schoolvoetbaltournooi weer be ginnen, thans voor de twintigste maal. De deelname te Haarlem is groter dan ooit te voren, want begonnen met een bescheiden tournooi van 36 elftallen is het thans uitgegroeid tot een jeugdfes- tijn van niet minder dan 167 elftallen. Er wordt gespeeld op alle werkdagen vanaf Woensdag 21 Maart (op die dag alleen 's middags) tot en met 2 April, behalve op de Zaterdagmiddagen. Ook op Goede Vrijdag wordt niet gespeeld. Vervolgens komen enkele halve eind strijden en de slotdag op resp. 4 en 7 April. Van de 167 elftallen zijn er 46 van R.K. scholen. Advertentie Na een urenlange voortzetting van de rechtszaak tegen de Santpoorter N. K., die ervan werd beschuldigd vlak na de oorlog een schade-enquête-formulier niet naar waarheid te hebben ingevuld, zodat het Rijk voor een aanzienlijk be drag was opgelicht, kwam de Officier van Justitie, mr. Van den Burg, gister middag tot zün eis van een jaar en drie maanden gevangenisstraf met aftrek. Tegen de medeplichtigen van deze ver dachte, de vier en zestigjarige E.V. git Oisterwijk en de ambtenaar J. v. Z. uit Amsterdam, eiste hij een jaar met af trek. De rechtszitting werd gistermiddag voortgezet met het verhoor van de econoom V. uit Oisterwijk, die destijds aan K. opdracht had gegeven om de De Nieuwe Gracht zag gistermiddag zwart van de auto's, die in twee lange rijen geparkeerd stonden en voor het doorgaande verkeer slechts een nauwe gang open lieten. Talloze fietsen ston den geleund tegen het bordes van het veilinggebouw, waar een belangrijke verkoping plaats had van een complete fabrieks- en kantoorinventaris. De eigenaars van deze auto's en fietsen had den zich samengedrongen in de grote vendu-zaal, waar slechts met moeite nog een staanplaats te veroveren viel. Op een podium aan het eind van de zaal troonde achter een groene tafel de vendumeester, wiens keiharde stem ondanks de wervel wind van getallen geen greintje onzeker heid deed vermoeden en als een mes door het rookgordijn sneed, waarmee zijn toehoorders in een minimum van tijd de zaal hadden gevuld. De inventaris van de in staat van faillissement verkerende Nederlandse Visconservenfabriek „Esvece" N.V. stond in al zijn omvangrijkheid en variëteit afgedrukt in de catalogus, waarin ieder de voor hem van belang zijnde nummers had aangestreept. De aandacht was ver deeld tussen deze catalogus en de ge tallen, die concurrerende collega's met niet aflatende verbetenheid steeds weer op hoger niveau brachten. De belangstelling voor dubbelbladige werktafels was enorm. Met sprongen van tien gulden ging het bod de hoogte in om uiteindelijk, ondanks de aanmoe digende ondertoon in de stem van de vendu-meester, te blijven steken op f 70, hetgeen aan iemand de opmerking ont lokte. dat men voor zo'n bedrag beter een nieuwe werktafel kon laten maken. Drie eikenhouten balies konden de aanwezigen blijkbaar niet bekoren en het duurde nogal even, voordat het ope ningsbod van slechts één gulden los kwam. „Maeck Uw Saeck" stond er boven een muurschildering in de zaal en het was duidelijk, dat iedereen de bedoeling van deze spreuk op de juiste waarde schatte en wachtte op het moment, dat zijn kans gekomen was. De eerste nummers van de catalogus vormden slechts een inlei ding tot de strijd om de technische in stallaties van de fabrieksinventaris. Het hoogste bod op een visserijmachine was f 42. Bij de veiling van een etiquetteer- machine ontstond enige deining, omdat bij de afslag meerdere liefhebbers ieder op hun manier „mijnde". Uiteindelijk ging deze installatie voor f 3000 van de hand. Het hoogste bod voor een complete overdruk autoclave voor stoomverhittin- gen was f 1125. De complete blikinventaris was ln de catalogus onderverdeeld in soort en grootte. Een aantal van 1500 ronde blik ken verkreeg een bod van f710. De tota le blikinventaris bracht een bedrag van f 26.180 op. ambtenaar v. Z. een „douceurtje" van viif procent te geven. De president, mr. Top. noemde deze verdachte de man achter de schermen, omdat, zijn aandeel in dit misdrijf per br.ief geleverd was. K. had een uitgebreide correspondentie met V. gevoerd, waarbij V. o.a. eens ge schreven, had: „Als een fooi kan helpen, geef hem dan, maar zorg dat je de goede man te pakken krijgt, want an ders kost het ons twee.maal geld." Op de rechtszitting verklaarde ver dachte, dat hij deze fooi niet had willen geven om méér te krijgen dan waar hij recht op had, maar slechts om dat wat hun eerlijk toekwam te verkrijgen. Daarvoor zijn geen steekpenningen nodig, oordeelde de president. „U geeft dus toe, dat u de wederop bouw met deze valse aangifte bedro gen hebt?" „O nee", was het verrassende ant woord. „Wij hebben ons zelf bedrogen." De Officier van Justitie gaf dan in zijn requisitoir nog een kort overzicht van deze ingewikkelde geschiedenis. K. en V„ die destijds beiden in het be stuur van de Nederlandse Visserijge meenschap zaten, hadden voor de oor log een kotter in aanbouw. Deze werd door de Duitsers gevorderd, terwijl hij nog niet helemaal gereed was. Ze kre gen hiervoor vqn de Duitsers een schadevergoeding, maar gaven de boot na de oorlog weer als vernield op, later kregen ze de kotter bovendien weer in handen en kregen zodoende wederom een schadevergoeding, die tevens nog te hoog was. Er was een overstelpende hoeveel heid van bewijsstukken, aldus mr. Van den Burg, en de schuld van de drie verdachten is dus zonneklaar. Tegen K. eiste hij dan terzake van valsheid in geschrifte en oplichting, waardoor een grote fraude van zeer langdurige aard was gepleegd, een gevangenisstraf van een jaar en drie maanden. Terzake van medeplichtigheid aan. valsheid in ge schrifte en oplichting was de eis tegen v Z. een jaar en V. hoorde terzake van valsheid in geschrifte en omkoping een jaar tegen zich eisen,. Mr. van, den Burg wees er op, dat het Rijk door deze handelingen ernstig is benadeeld. De verdedigers van de drie verdach ten, mr. W. Veenhoven, mr. J. Botten- heim en mr. A. Graftdijk, bepleitten de uiterste clementie. Uitspraak over veertien dagen. In de nacht van Zaterdag op Zondag gaan de katholieke mannen van Santpoort de traditionele Stille Omgang maken ln Santpoort. Het lof is 's nachts om kwart voor twee, waarna de bedevaartgangers per trein naar de H Stede trekken. Om kwart voor vier begint de Stille Omgang vanaf het Spyi en om 5 uur is de H. Mis in de Papegaai in de Kalverstraat, tegelijk met de bedevaartgangers van IJmuiden en Driehuis. Voor de terugreis vertrekt de trein om 7.02 uur uit Amsterdam. Het gemeentebestuur van Haarlem heeft van dat in Bloemendaal een be zwaarschrift ontvangen tegen het ont- werp-^uitbreidingsplan ..Omgeving sta tion Bloemendaal". Zoals bekend wordt o.a. aan een nieuwe verbinding Orion- wegKennemerweg gedacht. Het bestuur der R.K. Coöp. Woning- bouwver. St. Jozef heeft B. en W. ver zocht in aanmerking te komen voor de bouw van een complex woningen in Haarlem-Noord. Het R.K. Kerkbestuur in Noord heeft daarbij gevoegd zowel „St. Jozef" als „St. Bavo" zo ruim mo gelijk in staat te stellen woningen te bouwen. Ook daarop zal praeadvies volgen. Advertentie GEBOREN: V. V Baartvan de Rid der, z; D E. var. der VoetGroen, z; A. E. HuiskensMoreels, z- W van NordeSchippers, z; W. A. van Min nenAbma, d; W A. M. Slot—van den Broek, d; H C. van DeventerGieliam, d; C. J. P. Hegman—Swets, d; J. M. M. FranseKnape, d: J. Koopmanvan der Eist, d; C. HulshoutApeldoorn, d; A. C. de Vriesvan Duivenbode, d. ONDERTROUWD: J. A. de Graaf en C. Goeman; W. K. Kroon en M. Vos. GETROUWD: W. van der Walle en J. C. Leautaud; J. J. van den Aardweg en W. Meinders. OVERLEDEN: F. J. Engelman, 6 j„ Rijksstraatweg; A. Wolzak—van Scha- gen, 82 Burretstraat; K. F. Ebing 46 j., Kolkstraat: A. van der Plas, 47 i. Neptunusstraat; W. Anema, 71 j., Kam- perlaan. De uitslagen van de wedstrijden om de Hof van Holland-beker, Donderdag avond gehouden, luidden: Baart 250 32 37 7.81 Broerse 244 32 39 7.62 Diekmann 250 36 40 6.94 Van Nierop 207 36 27 5.75 Nobels 230 30 39 8.33 Lunenburg 177 30 33 5.90 Er wordt gespeeld 38/2 zonder vrij middenvak. De wedstrijden worden hedenavond, Zaterdagmiddag en -avond. Zondagmiddag en -avond verder ge speeld. Groep A: D. A. RumpP. Mul 20 Groep B: G. KampG. A. Hesselman 2—0 G. KraakP Beelen 02, W Bes- selinkC Mul 11, B. MoorsR. Kok afgebroken. In de vergadering, die de raad van Bloemendaal op Donderdag 15 Maart houdt, komt in behandeling het ont werp uitbreidingsplan in hoofdzaak voor de gehele gemeente. De ontwer per, ir. J. A. Kuiper, zal tevoren een toelichting aan de raadsleden geven. Geprofiteerd is van de resultaten van het stedebouwkundig onderzoek, dat door middel van ir. L. H. Jacobsen in opdracht van het gemeentebestuur werd ingesteld. Het uitbreidingsplan, dat door het Architectenbureau Kuiper e.a. is samen gesteld, geven wij hieronder in beknopte vorm weer. De voornaamste taak van het plan is het bevorderen en het versterken van de zelfstandigheid der gemeente. Deze versterking van de zelfstandigheid heeft als voornaamste doei het scheppen van een duidelijk centrum (zowel bestuur lijk als cultureel) voor de drie bebou wingskernen, Aerdenhout. Overveen en Bloemendaal; anderzijds het verbeteren van momenteel zeer onvoldoende ver bindingswegen tussen deze drie kom men. Het eerste doel is op gelijke wijze als in het structuurplan nagestreefd door het projecteren van een cultureel cen trum op het terrein van Belvedère en dat van de theater-directeur Prager aan de Dompvloedslaan, terwijl inmid dels de beslissing is gevallen over de stichting van een raadhuis op het ter rein van Bloemenheuvel. De bedoeling is dat het tussen deze twee polen lig gende gebied van de bebouwde kom Overveen zich mettertijd zal ontwikke len tot een winkel, en eventueel kan toorcentrum, waardoor daar een brand punt kan ontstaan, dat op gelijke af stand van de uiterste punten van Bloe mendaal en Aerdenhout gelegen een inderdaad centrale functie kan ver vullen. Wat de verbindingswegen be treft, rijst de vraag, of de landschappe lijke bezwaren van de verharding van de Van Vollenhovenlaan voldoende worden gecompenseerd door de daar uit voortvloeiende verkeersvoordelen. De mooie en intieme Vogelenzangseweg moet voor een intensiever verkeer be langrijke verbreding ondergaan, maar dan gaat het karakter volkomen ver loren. Daarom is nu slechts een door gaande locale Noord-Zuid-weg door Aerdenhout geprojecteerd en wil via de zgn. viersprong, die in ieder geval in grijpend verbeterd zal moeten worden. Voor het verkeer vanuit de richting Vogelenzang naar Zandvoort is een on dergeschikte verbinding ontworpen tus sen de Nachtegalenlaan en de Zandvoor- terweg, maar deze is, ook al weer om het karakter niet te bederven, niet al te aanlokkelijk gemaakt. Zoals bekend is een Noord-Zuid-ver- keersweg geprojecteerd angs de Lorentz- kade in Haarlem, waarbij dan de door trekking van de Ramplaan het contact tussen Overveen en Aerdenhout tot stand zou brengen. Een wijziging van de Elswoutslaan moet echter voorkomen worden. Het contact van Overveen met Bloe mendaal kan worden verbeterd door de Willem de Zwijgerlaan op een eenvou dig profiel door te trekken naar de Kle verlaan. Deze verbinding zou o.a. voor de leerlingen van het Kennemerlyceum van groot nut zijn, evenals voor de in woners van Overveen, die het station Bloemendaal willen bereiken. In de kom Bloemendaal zijn geen belangrijke verkeersverbeteringen aangegeven. Mocht een aangegeven bebouwing in het Duinrustpark tot stand komen, dan zal op de lange duur een eenvoudige verbinding over de Schapenduinen en Wildhoef naar het winkelcentrum van Bloemendaal niet achterwege kunnen blijven. Er is niet langer gerekend op een contact van de Donkerelaan met de Orionweg in Haarlem-Noord, maar de streekplan commissie heeft de verbinding weer noodzakelijk geacht. De provinciale planologische dienst heeft gevraagd om parallel aan de Zand voorter weg een tweede Oost-West verbinding op te nemen, die uitgaande van de Haarlemmerrondweg ten Noor den van Aerdenhouts Kopje en over Ko ningshof heen zou leiden en op Zand- voorts grondgebied weer op de Zand- voorterweg zou aansluiten. De vrees, dat door een dusdanige weg een belangrijk deel van Aerdenhout tussen twee ver keerswegen zou worden ingesloten, was voor het gemeentebestuur van Bloemen daal aanleiding om dit denkbeeld niet over te nemen. Wel is er een ontslui- tingsweg voor de nieuwe noordelijke woongebieden van Aerdenhout ontwor pen, die van de Haarlemmerrondweg via de De Waal Malefijtlaan naar de Bent- veltweg voert. Wat de doortrekking van de Dompvloedslaan naar de Zeeweg be treft, zijn de inzichten van de streek plancommissie gevolgd. Het denkbeeld om mettertijd vanaf de Zeeweg door middel van een overbrug ging van de spoorlijn een ontsluitings- weg te maken over Belvedère is ge handhaafd. Het gewijzigde schema van de ver keerswegen geeft ook aanleiding om de touristische wegen opnieuw te bezien Langs de noordrand van Aerdenhout is een reeks van groenwegen ontworpen, die aansluiten op de Elswoutslaan en Duinlustweg en die tevens dienst zul len doen ter ontsluiting van de ontwor pen woongebieden. De Brouwerskolkweg denkt men door te trekken naar de Hoge Duin en Daai- scweg. Een zichtbaar groen contact tus sen het Brouwerskolkpark en het com plex van Lindenheuvel is noodzakelijk. Enkele terreinen zijn als natuur-re- servaat aangegeven. Het belangrijkste daarvan is het bosgebied in het Naalden- veld. Het park rondom Wildhoef zal in zijn huidige vorm gehandhaafd worden. Ook is als natuur-reservaat in het plan opgenomen een bijzonder mooi beboste helling langs de' Zanderijvaart. Tegen, dit ontwerp hebben B. en W. verschillende bezwaren. Het project van de grote Noord-Zuid-verkeersweg moet uit het plan gelicht worden voor zover het betreft het gedeelte tussen de Domp vloedslaan en de De Waal Malefijtlaan bij de Houtvaart. Ook tegen de Oost- West-verkeersweg via de Dompvloeds laan heeft het college bezwaren, daar de vraag is, of hij wel noodzakelijk is; mocht deze weg worden opgelegd, dan mag hij niet worden doorgetrokken door „Lindenheuvel". Eveneens kan het college zich niet verenigen met het kostbare plan be treffende het overbruggen van de spoor baan bij Belvedère. Ernstig bezwaar bestaat er tegen de terrasbebouwing op de duinterreinen ten Westen van Hoge Duin en Daalseweg. Verschillende andere wijzigingen zul len in de raadsvergadering nader be sproken worden. WOLLEN SMYRNA'S ROYAL AXMINSTERS 225x325 cm. ƒ325.— PEIGNé-WILTONS zeer exclusief. 225, 298, 395, 495 enz. enz. enz. enz. enz. enz. enz. enz. enz. enz. enz, enz, enz, enz, WOLLEN HOLTAPS 200x300 cm, 85. IJzersterke MOQUETTE KARPETTEN 200x300 cm. 80. 240x340 cm. ƒ125.— WOLLEN WILTONS 200x300 cm. h nn 225x310 cm lïjQ.- ONZE EXPORT- KWALITEITEN Iedere dag geopend van 1012 en 26 uur Onder voorzitterschap van de heer Joh. M. Schmidt heeft de Haarlemse Reddingsbrigade, in café restaurant Brinkman, Donderdagavond de jaarver gadering gehouden. Het uitvoerig jaar verslag van de secretaris werd met een hartelijk applaus door de vergadering goedgekeurd. Het jaarverslag van de penningmeester, dat een nadelig saldo aangaf, werd eveneens onder dankzeg ging vastgesteld. Naar aanleiding van de minder gunstige financiële toestand werden de mogelijkheden besproken om hierin verandering te brengen en be sloten een actie op touw te zetten voor het aanwerven van aanmoedigende le den, de contributie hiervoor werd vast gesteld op 2.50. Door de voorzitter werd de toezegging gedaan van een kunstvoorwerp om uit te reiken aan die gene die in 1951 het grootste aantal aanmoedigende leden aanbrengt. Voorts werden de gediplomeerde leden opge wekt zich voor het lidmaatschap van de Ongevallendienst op te geven daar het lidmaatschap van de H.R.B. hiertoe toch het leidende motief is. De periodiek af tredende bestuursleden werden met al gemene stemmen herkozen. Het bestuur is samengesteld: Joh. M. Schmidt, voor zitter; dr. D. Heymans, vice-voorzitter; Joh. G. van Gennip, secretaris, Z. B. Spaarne 122; A. G. J. v. d. Berg, pen ningmeester; V. H. Snel, tweede secre taris; mej.\ Ton Bossen en Th. van Ko- ningsbrugge, J. M. Thuis en C. H. Vrugt, commissarissen. Bij acclamatie werden periodiek aftredende leden van de tech nische commissie, mevr. S. C. Dijkstra van Baren en P. ter Haak, herbenoemd. In hetzelfde tempo werd ook de heer Th. van Koningsbrugge, als hoofdin structeur, wederom voor een jaar be noemd. De benoeming van de heer C. H. Vrugt tot ere-lid werd met algemene stemmen door de vergadering bekrach tigd. Zonder tegenstand werd aangeno men het voorstel van het bestuur om de verhoogde contributie voor het jaar 1952 te handhaven. Het wedstrijdprogramma kwam vervolgens ter sprake en luidt: 11 Maart districtswedstrijd „Hersengym nastiek", Tweede Paasdag puzzle-fiets- tocht. half April districts-z wem wedstrij den. 8 Juli Bondskampioenschappen, 21 en 22 Juli in Zandvoort Bondsstranddag en voorts in Juli of Augustus de jaarlijk se wedstrijd om de dr. W. E. Merens- beker. Een voorstel om ten bate van de kankerbestrijding een zwemfeest te or ganiseren verkreeg aller instemming. Na een geanimeerde rondvraag werd deze zeer goed bezochte vergadering met een opwekkend woord door de voorzitter ge sloten. Gisteren reed op de voormalige Oude Weg een met paard bespannen wagen, waarop twee kalveren werden vervoerd, die met een stuk touw aan een ring wa ren vastgebonden. Onderweg viel één van de dieren van de kar en bleef aan het touw hangen. Nadat de voerman ge probeerd had om het kalf weer op de wagen te trekken, heeft hij, toen dat mislukte, het dier bij de achterpoten vastgepakt en op de kar gesmeten. Bij onderzoek bleek een bijklauwtje geheel gescheurd te zijn. Tegen de man. C. G. Z., een veehouder uit Haarlemmerliede, wordt proces-verbaal opgemaakt. Het bestuur van de Haarlemse Boek verkopersvereniging en van de Kan toorboekhandelaren heeft het gemeente bestuur verzocht de zaken in plaats van Dinsdagmiddag od Maandagmorgen te mogen sluiten. B. en W. stellen voor hierover praeadvies uit te brengen. In het zeer belangrijke ontwerp „Uit breidingsplan in hoofdzaak" voor de gemeente Bloemendaal wordt medege deeld, dat in de gehele gemeente nog maximum 1381 woningen kunnen verrij zen, waarvan 300 in het park Duinlust voorlopig niet te realiseren zjjn. De verdeling over de wijken is als volgt: Bloemendaal 335, Overveen 500, Aerden hout 345, Vogelenzang 201. Het plan ten westen van de Vogelen zangseweg, tussen de gemeentegrens en de kerk, biedt nog ruimte voor 160 wo ningen in een intensieve bouw. Langs de Bekslaan kunnen nog zes woningen in zeer open bouw worden geprojec teerd. Aan de Zuidlaan te Aerdenhout het Naaldenveld is het stichten van een flagebouw gedacht. Het aantal woningen, dat in het Naaldenveld kan worden gebouwd bedraagt 120, waar van 75 luxe flatwoningen. De terreinen nabij de gemeentekwekerij, klein-Ben- teveld, Koningshof en Aerdenhouts Kopje, bieden plaats aan 70 woningen in zeer open en open bouw. Ten oosten van Aerdenhout nabij de Westerlaan en op Rijnegom kunnen voorts nog 75 wonin gen worden ondergebracht; op de ter reinen tussen de Zandvoorterweg en de Houtvaartkade 80. De uitbreidingsmogelijkheden van Overveen liggen voornamelijk op het errein besloten tussen Lombar Petri- iaan—Zeeweg en verlengde Domp vloedslaan. Daar is een betrekkelijk in tensieve bebouwing gedacht. Op het terrein van Belvedère is gedacht aan een gemengde bebouwing van flatge bouwen en villa's. Het gedeelte van Belvedère, dat tegen de Bloemendaalse- weg is gelegen, is, evenals het terrein tussen de Dompvloedslaan en het sport park, bestemd voor een cultureel cen trum (concertzaal met bioscoop). Resultaten Zondag 4 Maart le prijs (f 10.K. van Maris, School- laan 94, Bennebrock, 9 pnt. 2e prijs (f7.50): T. Sleper, Teylerplein 31, Haarlem. 8 pnt. 3e prijs If 5.B. Mense, Weerenstein 46, Hillegom, 8 pnt. 4e prijs (f2.50); W. J. van Schie, Ver- gierdeweg 159, Haarlem. 8 pnt. Eén inzending met 8 punten werd uit geloot. IA: DIO 2Heemstede, RCH 4EDO 4, ConcordiaKinheim 2, BSMADO 2, Stormvogels 4Haarlem 4, Spaarndam— Zandvoortmeeuwen 3. IB: OG 2IEV, VVD—Haarlem 3A, DSK—DEM 2, Nw. VennepHFC 3, RCH 5Zandvoortmeeu wen 4. 2A: EDO 5Halfweg 2, Zandvoort meeuwen 5THB 2. NAS 2Spaarnevo- gels, VI. Vogels 3—Ripperda 2, TYBB 2— v. Nispen. 2B: DIO 3Wijk aan Zee 2, Geel WitSpaarnestad, HFC 4Kenne- mers 4, Beverwijk 2Schoten 3, VSV 5— Terrasvogels 2. 2C: Hoofddorp Boys RCH 6, Haarlem 6Hillegom 2, Vogelen zangHillinen 2, VI. Vogels 2HBC 3, DSBDCO 2. 2D: Beverwijk 3—VVB 3, Kennemers 5DSS 2, WHHaarlem 5, VSV 4—TYBB 3, Spaarndam 2—SVY. 3A: DIOS—Hillinen 3, Concordia 2ETO 2, BSM 2Vogelenzang 2. 3B: Bloemend. 3 TYBB 4. 3C: Wijk aan Zee 3—Kinh. 3. IEV 2—DEM 3. 3D: DSS 3—HBC 4. 3E: Bloemendaal 4OG 4, Geel Wit 2DCO 4. 3F: IEV 3Kinheim 4, ADO 3Stormvo gels 5. DEM 4Beverwijk 5. 3G: TYBB 5 EHS 2. 3HVelsen 4—VVH 2, DIO 5 OG 5. 4A: Bloemendaal 7^0G a TYBB d —Kinheim fi. 4B: DSOV—DIOS 1. Heemste de 3BSM 3, HBC 6v. Nispen 2. Hoofd dorp Boys 3Concordia 3. 4C: RCH 9— DSS 4, DSB 2—NAS 3 4D: TZB—RCH 10, SHS—DSK 3. 4D: TZB—RCH 10. SHS— DSK 3. 4E: VVD 4—DEM 5. 4FSpaarne stad 3BSM 4, DCO 5Concordia 4. 4G: Zandvoortmeeuwen 9OG 5. HFC 10— SHS 2. 4H: Velsen 5—VVB 5, VSV 8— IEV 4. 41: DCO 6—TYBB 7, DSS 5—Voge lenzang 3. (Van onze parlementaire redacteur) Prof. Romme heeft Donderdag bespre kingen gevoerd met de heren Moorman en Van Maarseveen. Wat de laatste betreft, verkeert men in afwachting, of hij het departement Minuor blijft bezetten het is zelfs nog altijd een vraag, of di'. departement in ongewijzigde vorm zal blijven bestaan, doch wij menen te mo gen veronderstellen, dat dit laatste in derdaad het geval zal zijn dan wel of hij zal overgaan naar een ander mi nisterie, waarvoor men het meest denkt aan Binnenlandse Zaken. Dat de staats secretaris Moorman gepolst zou zijn voor een ministersportefeuille, lijkt ons niet zonder meer af te leiden uit een gesprek, dat hij me* de informateur ge voerd heeft. Het is heel goed denkbaar, dat het eventueel verschijnen van de heer Meynen aan Oorlog en Marine een zekere verandering in zijn huidige func tie tengevolge zal hebben. De heer Moorman is thans staatssecretaris van beide departementen. Voorts blijft er een zekere verwach ting bestaan, dat Justitie in handen zal komen van de P.v.d.A., waarvoor mr. Donker als de favoriet beschouwd wordt. De woordvoerder van de Informateur deelt mede, dat prof. Romme Donderdag verder nog achtereenvolgens heeft ge confereerd met prof. Lieftinck, mr. In Veld, mr. Teulings, prof. De Gaay Fort man en mr. Joekes. Voorts heeft hjj in de loop van de dag enige bestuurdereP van de Tweede-Kamerfractie van de K.V.P. ontvangen en gesproken met de voorzitter van de Christelijk-Historische Tweede-Kamerfractie, de heer Tilanus- Intussen moet men de kans, dat de samenstelling van het Kabinet nog slechts een kwestie van enkele dagen zal zijn, niet overschatten. Prof. Romtne ziet klaarblijkelijk nog moeilijkheden genoeg. Zijn woordvoerder schatte al thans de kans. dat de informateur nog deze week zijn werkzaamheden za» kunnen beëindigen, zeer twijfelachtig- De informateur heeft Woensdag ook prof. dr. A. Albrcgts en mr. D. Stikkef ontvangen. Hedenmorgen heeft prof. Romme ac9' tcreenvolgens besprekingen gevoerd nay en Mansholt. Advertentie Aan de noordzijde van de Domp vloedslaan is gedacht aan een inten- mtaiVters'°taT'Veld*'Van'den'Brïn* sieve bebouwing van eenvoudige wo- -- - - ningen in meërdere woonlagen. Ach ter het Kennemerlyceum Is ook nog enige bebouwingsmogelijkheid. De capaciteit van de uitbreiding in Over veen bedraagt 500 woningen, waarvan de helft ter weerszijde van de Domp vloedslaan. Bouw van villa's in Bloemendaal is nog mogelijk op het hellende terrein ten westen van de Hoge Duin en Daal seweg. Daar kan terrassenbebouwing ontstaan voor 35 woningen m zeer open oouw. De enige verdere uitbreidingsmoge lijkheid is gelegen in het noordelijk en zuidelijk deel van het Duinlustpark. Het noordelijk deel is eigendom van de pro vincie, die van bebouwing tot nu toe nog niets wil weten, Er zouden daar on geveer 300 woningen kunnen verrijzen. Op het terrein Hartelust is gedacht aan de bouw van een flatgebouw 's morgens 's avonds gehaald gebrach' Grote Houtstraat 103 - Haarle"1 Telefoon 11485

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 2