MODERNE ZWITSERSE MOTORSCHEPEN VAREN OP DE RIJN ETtiCDE noorman: - nufsiecle* VAN HOUTEN BANDEN MET IERLAND WORDEN VERSTEVIGD Jjutsen neut en (lippen Gancia Laat hel» ik U bemind Gebouwd op Neder 1. werven; vaak bemand met Nederlanders VREEMDELINGEN MOETEN ZICH IN NIEUW VADERLAND THUISVOELEN imssmsssmtBrnm NEDERLAND KREEG EEM SCHERPE CONCURRENT Overste Den Ouden in Pusan begraven televisieverbinding met HERDENKING BIJ DE „WOESTE HOEVE" Christelijke opvoeding van de kinderen iH aero Vele mogelijkheden voor industrie, handel en emigratie dr. j. voorhoeve Kachel explodeert, één gewonde HULPACTIE voor Grieks meisje door ETHEL MANNIN VRIJDAG 9 MAART 1951 PAGINA 3 FRANKRIJK EN ENGELAND? Goedkoper dan een eigen programma Belangstelling daalt sterk Zeepost voor Oost en West Brief van Australische bisschoppen Melkchocolade, luch tig en bros, waardoor de fijne smaak en kwaliteit nóg beter tot hun recht komen. Het Nederlandse Merk met Wereldreputatie. IERLAND-WEEK TE ROTTERDAM OVERLEDEN Katholieke Illustratie FRATER VAN ZON ERNSTIG ZIEK ZESTIG JAAR ESSO LIKDOORNS Amor gaat voor Nóg meer gijzelaars Geef mij maar rijst Zwitserland, de kleine bondsrepubliek, die vóór de oorlog nauwelijks een rol speelde bij het vervoer op de Rijn alleen Nederland en Duitsland beheersten practisch dit vervoer is op dit ogenblik een zeer scherpe concurrent voor alle Rijnoeverstaten. Het is er bijv. mede de oorzaak van ge weest, dat de positie van Nederland is teruggedrongen naar de Beneden Rijn. Het doet wel enigszins ironisch aan te weten, dat Nederland zelf hieraan het hardst heeft meegeholpen! Direct na de oorïog lieten de Zwitsers n.l. nieuwe en zeer moderne motorschepen voor hun Rijnvloot bouwen op Nederlandse wer ven. Daarnaast varen zeer veel Zwitserse schepen met Nederlands personeel. °e verklaring voor deze toestand ligt in het feit, dat Zwitserland zich direct ha de oorlog de weelde kon permitteren, een moderne Rijnvloot op te bouwen, omdat het land beschikte over harde valuta en de Nederlandse scheepsbouwers £aarne de Zwitserse opdracht aanvaardden. Nederland was na de oorlog arm cn kon pas in 1948 gaan denken aan de eventuele vernieuwing van zijn Rijn vloot. De oorlogsschaderegeling liet lange tijd op zich wachten en ook de werf- capaciteit was niet in staat aan de vraag om nieuwe schepen te voldoen. Vóór de oorlog bedroeg de gezamen- hjke tonnage van de Zwitserse Rijn- schepen 76.000 ton. Voor het overgrote deel waren het verouderde sleepsche- Pen. Op het ogenblik bedraagt de Zwit serse tonnage ruim 225.000 ton 80.000 'on sleepschepen en 145.000 ton moderne |hotorschepen. De gezamenlijke sleep- Kfacht bedraagt 23.000 P.K. Hierdoor is de capaciteit van de Zwitserse vloot ZeÜs groter geworden dan die van de 'ranse vloot! De Franse Rijnvaart is door de gevolgen van de oorlog sterk achteruit gegaan en de totale tonnage bedraagt thans ruim 203.000 ton slechts 35.000 ton hiervan bestaat uit diotorschepen. Nederland bezat voor de oorlog 204.000 ton aan motorschepen; op "et ogenblik is deze tonnage opgelopen tot 482.000 ton. Er zijn inderdaad een aantal nieuwe motorschepen bijge bouwd, maar men heeft het toch hoofd. zakelijk gezocht in de motorisering van °Ude schepen. In Rijnvaartkringen is men er ech ter wel van overtuigd, dat men zich zal moeten gaan instellen op een ge heel nieuwe vervoerstechniek op de Rijn. Het motorschip gaat de sleep schepen steeds meer verdringen. Dit geldt nu nog niet zozeer voor de Be neden Rijn, waar de kolen en erts transporten overheersen, maar voor de 'est van het vervoer zal Nederland zich zo snel mogelijk moeten gaan Luit.-kol. M. A. P. den Ouden, de ge keuvelde commandant van de Neder- 'andse troepen in Korea, is vandaag acht km. ten Oosten van Pusan, op het kerkhof van de V.N., begraven. Het achtste leger legde een krans op het eenvoudige graf, waarboven de vlag Van Nederland en die van de V.N. half stok hingen. Luit.-gen. Ridgway, commandant van ïet Ach,tste le§er, mr. A. H. C. Gieben, °e Nederlandse vertegenwoordiger bij "bommissie voor Korea, luit.-kol. ltlCi c°mmandant van de Neder- ndse troepen in Korea, John Muccio, de Amerikaanse ambassadeur in Korea, de plaatsvervangende Koreaanse minis ter van defensie en andere Koreaanse regeringsvertegenwoordigers waren aan wezig. Een Amerikaanse erewacht vuurde een saluutsalvo af. Een negerorkest speelde het Wilhel mus. De heer Gieben roemde de dapper- jmid van overste Den Ouden en bracht bet achtste leger dank voor het feit, dat ~e rouwdienst in de Nederlandse taal kon worden gehouden. Generaal Ridgway sprak woorden van 'of over ,je kwaliteiten van de Neder landse troepen en sprak tot overste bekhout: „Ik heb de moed van de Ne derlandse troepen bij hun actie rondom ftoengsong zeer gewaardeerd en ik be- eUr de dood van uw vroegere com mandant". Aalmoezenier Van der Vrande leidde rouwdienst, waarna de kist door een ;,nder]ands peleton in het graf werd Neergelaten. Wanneer wü een televisie-verbinding t°t stand brengen met Engeland (waar "Je programma's op hoog peil staan) en nog een met Frankrijk, dan zullen Mj maar een klein gedeelte uitgeven Ja»» hefbedrag, dat er voor de produc- 'e van een eigen Nederlands televisie programma nodig is. Dit houdt de Ver- k'ging voor Experimenteel Radio-on- "erzoek (de Veron) de Nederlandse te- '•visie-autoriteiten voor ogen in een l«vies, gericht aan de ministers van O., en YV. en van Verkeer en Water rat, aan de directeur-generaal van de T. T., aan de televisie-commissie en de Nozema. Omdat het Engelse televisiebeeld uit ^U5 beeldlijnen is opgebouwd kunnen overgebrachte programma's slechts °or middel van een tussenfilm door j.?t Nederlandse systeem, dat 625 beeld- Jhen gebruikt, worden uitgezonden. De 'erdoor veroorzaakte vertraging hoeft chter niet meer dan één minuut te be- j. aëen. Ook is het niet ondenkbaar, dat 'adelen zullen worden gevonden waar- °r omzetting van het beeld in het ge- tj.bhste lijnenaantal in nog veel kortere J dan één minuut mogelijk wordt. De Veron wijst er verder op, dat door t J^ramma-uitwisseling kan worden be- o- kt dat het programma veel gevari- aanpassen, wil het niet helemaal uit het Boven Rijnverkeer verdrongen worden. Tot nu toe is men in ons land nog te veel uit geweest op het oplap pen van oud materiaal. Wanneer dit niet het geval was geweest, zou de Nederlandse Rijnvaart ongetwijfeld thans op een punt zijn gekomen al thans verhoudingsgewijs waarop Zwitserland zich nu bevindt. Het geld is op een verkeerde wijze geïnves teerd; 20 tot 30.000 gulden heeft men soms besteed aan het „Rijnwaardig" maken van oude schepen. Hierdoor heeft men in feite een concurrent als Zwitserland op het paard geholpen. Daarnaast is het voor de Nederlandse Rijnvaart natuurlijk ook fataal geweest, dat er zo weinig te vervoeren was. Het klinkt dan ook aannemelijk, dat men er huiverig voor was geld te steken in de opbouw van de Rijnvloot. Thans lijkt het echter dringend geboden om het oude materiaal te slopen en daarvoor in de plaats een kleiner aantal moderne motorschepen te bouwen. In Duitsland is men hiermede reeds met succes aan begonnen. (Van onze correspondent) Ter gedachtenis aan de 117 Nederlan ders, die op 8 Maart 1945 op de Arnhem- seweg bjj de Woeste Hoeve tussen Apel doorn en Arnhem naar aanleiding van de op die plek gepleegde aanslag op Rauter vielen als slachtoffers van de Duitse terreur, hield de Reünistenver eniging van oud-illegale werkers te Apeldoorn gistermiddag bij het ter plaatse opgerichte monument haar jaar lijkse samenkomst, waarbij autoriteiten en de familieleden en vrienden dezer slachtoffers aanwezig waren. Burgemeester mr. A. L. des Tombe, van Apeldoorn, merkte in een toespraak op te geloven, dat het handhaven dezer jaarlijkse herdenking zeer goed is, om dat de vrede der volkeren nog steeds niet verzekerd is. Hij bracht op deze toestand verzen van het Wilhelmus van toepassing en besloot met aan te moedi gen God als Schildt ende Betrouwen in deze moeilijke tijd te kiezen. Vervol gens spraken nog ds. J. de Groot, her vormd predikant te Apeldoorn, en de heer M. Buitenhuis, voorzitter van de Reünistenvereniging. Deze laatste con stateerde een verminderde belangstel ling voor deze jaarlijks weerkerende plechtigheid, hetgeen hij betreurde. Na afloop werden bloemstukken bij het mo nument neergelegd. Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waar op de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tussen haak jes achter de naam van het schip ver meld. Indonesië; m.s. „Willem Ruys" (13 Maart); Ned. Antillen: m.s. „Oran jestad" (13 Maart); Suriname m.s. „Hersilia" (22 Maart). TOPHOER 44. Snel treedt de Noorman op de wachter toe. „Waar is uw makker?" vraagt hij scherp. De oude soldaat ziet de koning verschrikt aan. „Hij is even weggegaanstamelt hij, „hij zei, dat hij onmiddellijk zou terug komen!" „Mijn hevelen luidden anders!" zegt Eric met nadruk. Strak kijkt hij de man in de ogen Met uw leven staat gij er borg voordat deze post bewaakt blijft!" Snel begeeft de Noorman zich naar de andere doorgangen. Hier, daar en daar ook weeroveral zijn mannen verdwenen! Dus toch! denkt Eric. Niet alleen de Fret, maar ook anderen! Een deel van de krijgslieden moet dus in het complot betrok ken zijn! Met afgebeten bevelen spoort hij de overgebleven wachters aan tot de grootst mogelijke waakzaamheid. Met Olaf en zijn eigen ridders Awain en Ewoudneemt hij zelf de meest belangrijke punten voor zijn rekening. Van minuut tot minuut stijgt de spanning in de burcht. Waar is Vagen gebleven? Zal hij een aanval durven wagen? Intussen stapt in een van de gangen Pum-Pum krijgshaftig heen en weer. De algemene opwinding heeft ook de dwerg aangetast en aan alle kanten heeft hij zich met wapens omhangen. Een veel te wijde helm zakt hem op de oren, in zijn gordel steekt een vervaarlijke dolk en aan een boog en lans heeft hij de kleine handen vol. De oude wapenknechten hebben moeite hun lachen te bedwingen, als zij Pum- Pum met argwanende blik zien voorbijstappen. Spijtig kijkt Pum-Pum naar de oude snorrebaarden. „Pum-Pum geen snor meer," denkt hij, „met snor veel meer echt soldaat!" Maar al is hij dan zijn snor ook kwijt, de ogen van de dwerg zijn er niet minder scherp en waakzaam door geworden. En het ontgaat Pum-Pum niet, dat daar, net om die 'hoek, een gewapende wachter wegsluipt. Waar wil die man heen? „Ik hem volgen denkt Pum-Pum. I In een herderlijk schrijven, overgeno men in „Herstel", heeft het Australisch Episcopaat de gelovigen in dit wereld deel gewezen op de grote verantwoor delijkheid, die de opzienbarende groei van de bevolking in dit onderbevolkte land de katholieken oplegt. In dit schrij ven wordt o.a. gezegd, dat in de onna- Advertentie Ha..,dat is aero is thans overal verkrijgbaar oe wordt, terwijl ook de toekomsti- f Nederlandse televisie-artisten goede (höen trekken. Tenslotte wordt een 4. Plllflirool nnnfnnf tnccnn dn jjg, uit buitenlandse programma's j,a nen trekken. Tenslotte wordt tf.r^ cultureel contact tussen de Rken landen bereikt. - (Van onze correspondent) bjj 68-jarige leeftijd is te Oudenrijn -'-'„Utrecht overleden de geneesheer-di- <,l6, -r van 't bekende Homoeopathische Tolhuis aldaar, dr. J. N. Voorhoeve. 'h0 promoveerde hij tot doctor in ais ®G"eeskunde, waarna hij te Leiden ktt. ®ssistent van prof. Van Calcar in SC(^*|s kwam met de Duitse hoogleraar >nogp5'. die in de homoeopathie grote en zag. Geruime tijd stu- thijp?6 dr. Voorhoeve toen in homoeopa- hjS f16 klinieken te Berlijn, Leipzig, Pa- W* Londen. In 1915 werd hij tot de ki® geroepen, die hij tot zijn dood de ,?Ur mm lip'JVen uitoefenen en waarin hij zich achtj^ de zijner patiënten en de hoog- S van zijn collèga's wist te ver- zijner patiënten en de hoog- j'Srvp., -r— cwL Dr- Voorhoeve was officier in Otd e van Oranje-Nassau. Morgenmiddag wordt te Rotterdam de Ierland-week geopend. De Ierse gezan te, H. Exc. mrs. J. McNeill, zal dan in het Museum voor Land- en Volkenkun de een folkloristische en foto-tentoon stelling openen. De bedoeling van deze Ierland-week, die georganiseerd werd door de vereniging „De Ierse Vrienden kring", is. de banden tussen Nederland en Ierland te verstevigen en wel door de Nederlanders iets te tonen en te ver tellen van het eiland en zijn bevolking. Tot voor kort hoorde men weinig van Ierland. Zo nu en dan kwam het voor in het weerbericht en dan was het nog ongunstig, daar er zeer dikwijls depres sies voorkomen! Na de oorlog breidde de belangstel ling zich echter uit en kwamen er be halve een groter commercieel ook een cultureel contact. Deze week zal een ge legenheid zijn om Nederland en Ierland nog dichter bij elkaar te brengen. Ierland is een nog betrekkelijk jong land, dat echter zeer vele mogelijkheden biedt ook voor de Nederlandse handel en industrie. Er bestaat in Ierland be langstelling voor Nederlandse kapitaals investeringen en vestigingen van Neder landse industrieën. Voor de Nederland se export ligt in Ierland ook een zeer groot gebied braak. Ondanks de jaren lange strijd tussen Ierland en Engeland zal dit laatste land echter wel een grote concurrent voor ons blijven. Onder bepaalde omstandigheden is emigratie naar Ierland mogelijk. Grote aantallen emigranten kunnen echter niet toegelaten worden en het betreft hier voornamelijk boeren en tuinders. Zoals bekend zijn er enige tjjd gele den strubbelingen geweest met Ier land naar aanleiding van de oefeningen die Nederlandse vliegers in Noord-Ier- land in het kader van het Noord-At lantisch Pact hielden. Het protest, dat Ierland hierop liet horen was niet zo zeer gericht tegen Nederland als wel tegen de hele wereld, die maar niet wil erkennen, dat de Ieren de souvereiniteit hebben over het hele eiland. Wanneer het een ander land betroffen had, zou men even goed geprotesteerd hebben. Een boycott van Nederlandse producten was hiervan het gevolg. Achteraf is ge bleken, dat Engeland te voren wist, dat het laten oefenen van Nederlanders op Noord-Ierland deze gevolgen zou heb ben. Men wist ook tevoren en dit stelt de zaak wel in een merkwaardig daglicht dat men zijn belofte, de Ne derlanders te laten oefenen op een vlicg- dekschip er zou dan niets aan de hand geweest zijn niet gestand kon doen. Vlak vóór de komst van de Ne derlanders vertrok het schip n.l. naar de Middellandse ZeeIntussen is de zaak tussen Nederland en Ierland weer in het reine gebracht. De K.R.O. geeft Zondag een Ierland- Dag, waarop men o.a. zal kunnen be luisteren een Hoogmis vanuit „St. Patrick's College" te Maynooth. Er is verder Ierse muziek en er zijn Ierse verhalen en volksliederen en er is een hoorspel: „Matt Talbot" van Philip Roo- ner. Maandag a.s. wordt er een Ierse schil derijen-tentoonstelling gehouden in het Stedelijk Museum te Amsterdam. Ver der zijn er toeristische avonden te Rot terdam (Maandag); Amsterdam (Dins dag) en Den Haag (Woensdag). Op St. Patrick's Dag wordt de Ier land-week op de Ierse Legatie gesloten. speurljjke wegen van de Goddelijke Voorzienigheid Australië een toevluchts oord en een schutse wordt, een tehuis voor duizenden ontheemden, statenlozen en vervolgden uit de oude wereld. Aan gezien de toekomst van de Kerk hij Haar en bij Haar kinderen ligt, moet alles in het werk worden gesteld om de duizen den nieuwe kinderen de christelijke op voeding in de eigen katholieke scholen te geven. Op scholen, kerken, weeshuizen, zie kenhuizen en andere katholieke instel lingen zal een beroep gedaan worden om bestaande gebouwen te vergroten en nieuwe op te richten. Geduld, vriendelijkheid, sympathie en practische hulp moeten zonder uitstel aan allen bewezen worden. Grote edel moedigheid en onbaatzuchtigheid moe ten de gestes zijn van het Australische volk bij de voortdurende hulp aan de nieuwe burgers, die zich een bestaan wensen te vormen onder het Zuider kruis. Door vriendelijkheid en hulp vaardig advies zal aan de nieuwe bur gers de acclimatisering binnen het Australische kathdieke leven gemakke lijk gemaakt moeten worden. De bisschoppen vervolgen; Laat ons edelmoedig zijn voor allen van alle landen, die de veiligheid en vrijheid in Australië zoeken. Zjjn zij eenmaal hier, laat ons dan zorgen, dat zjj zich thuis- voelen. Laat iedere Australische katho liek het als een heilige plicht beschou wen te helpen in het plaatsen en op nemen van immigranten binnen de Australische gemeenschap. In het hij zonder: hebt sympathie voor hen en spreekt niet over hen als vreemdelin gen! Wist u, dat Vlaardingen binnen een paar jaar zal uitgroeien van één tot drie parochies? Een-reportage hierover in het nummer van deze week doet dienst als „steekproef" in het complex van problemen, waarvoor de bevolkingstoe name en de industrialisatie van ons land ook de kerkelijke overheden stellen. Een artikel van de Romeinse correspondent over de taak van de sacrista van de Paus is geïllustreerd met een serie fraaie foto's van de bisschopwijding van mgr. van Lierde. „Achter de muren van de studio" is de titel van een serie ar tikelen over de inwendige organisatie van de K.R.O.het eerste vertelt over het totstandkomen van een programma. Er zijn voorts interessante fotorepor tages uit het buitenland: over Spitsber gen, waar de Russen een grote geheim- zinnighèid tentoonspreiden, over de be tekenis van de ezel als trek- en lastdier in het arme Ierland, en van de rei zende redacteur over een vergadering van het parlement van Ethiopië. Een ar tikel over gedresseerde katten- met charmante foto's geeft een goede karak teristiek van dit zelfbewuste, uiterst moeiliik te dresseren huisdier. Verder de gewone rubrieken. De in binnen- en buitenland bekende esperantist frater Wigbertus van Zon uit Vught is in het ziekenhuis van Johannes de Deo in Den Bosch opgenomen. Zijn toestand is ernstig. De familie H. de Groot te Oudega in Friesland had zich geruime tijd reeds bezig gehouden met het benauwende probleem, hoe een kurk van een kruik te krijgen. Totdat de heer des huizes op het lumineuze idee kwam om de kruik in de kachel te, houden. De kurk zou er zeker afvliegen. Maar de kurk zat er vaster op. dan de kruik sterk was, met als gevolg dat er een explosie volgde. De explosie was zo enorm, dat de gehele kachel uit elkaar sprong. De eierkolen vlogen gloeiend en brandend door de kamer. De heer des huizes werd ern stig door brandwonden verwond, doch het vuur was men spoedig meester. De Apeldoornse groentehandelaar, die tussen zijn voorraad vijgen een Grieks briefje vond, weet thans, dat dit afkomstig was van Ekaterini Ko- raki, Taxiarchon 39 te Calamata (Griekenland). Een nadere informatie heeft uitgewezen, dat de bevolking van Calamata door de plunderingen van de partisanen reeds meer dan een jaar in grote nood verkeert. De ouders van de zeventienjarige Eka terini, vroeger welgestelde lieden, wonen nu in een krot en lijden ge brek aan voedsel en kleding. Het meisje, dat bij een exportbedrijf van vijgen werkt, heeft haar briefje om hulp op goed geluk tussen een zen ding vijgen gestoken, welke in Apel doorn terecht is gekomen. De heer Slijkhuis aan de Nieuwe Enkweg 19 te Apeldoorn heeft zich bereid ver klaard levensmiddelen en goederen in te zamelen voor dit ondernemende Griekse meisje. 1 April a.s. bestaat de Standaard Amerikaanse Petroleum Compagnie N.V. 60 jaar. Dit feit zal op 30 Maart herdacht worden met een feestelijke bijeenkomst in het Esso-gebouw in Den Haag. Personeel van het hoofdkantoor en deputaties uit het gehele land zullen daar worden toegesproken door de directeur van de N.V., de heer B. Klaa- re. Zes plaatsen in het land zullen dan door de P. T. T. met het hoofdkantoor verbonden worden, zodat het daar aan wezige personeel de toespraken kan horen en ook op zijn beurt kan antwoorden. Het is voor de eerste keer, dat iets dergelijks in Nederland zal gebeuren. Tenslotte zal voor het eerst het Esso-museum worden openge- I steld. De maatschappij is opgericht 1 April 1891 met als hoofdkantoren Rotter- d-m en Antwerpen. In 1920 ontstonden i daarop twee A.P.C.'s, een te Antwerpen en een te Rotterdam., De Nederlandse tak behield het afzetgebied op de lin- ker-Rijnoever. Dit werd in 1930 aan de Duitse zustermaatschappij afgestaan. De verschillende naamswijzigingen leidden tenslotte in 1948 tot die van Esso. De Esso is een volbloed Nederlandse maatschappij. Van directeur tot jongste bediende zijn de personeelsleden Ne derlander. Alle mate.rialen worden ook zoveel mogelijk in Nederland besteld. Een deel van de producten komt inder daad uit het buitenland, maar 50 pet van de opbrengst van de Nederlandse Aardolie Maatschappij komt de Esso ten goede, aangezien de Standard Oil Company (N. J.) voor 50 pet. mede eigenares is van de N. A. M. In de eerste jaren verkocht de maat schappij in hoofdzaak lichtpetroleum; men herinnere zich „De Automaat". Thans brengt men nagenoeg alle olie producten aan de markt. Men bezit thans d'ie motortanksche.pen met een totale capaciteit van 50,000 ton. De bin nenvloot beloopt 8.000 ton: men bezit verder 200 eigen spoorwegtankwagens. De Universiteit van Oxford heeft beslo ten op 1 Mei het eredoctoraal in de natuur wetenschappen te verlenen aan dr. J. H. Oort, hoogleraar in de Astronomie te Lei den, zo meldt de „Times". De uitvoer van 200 ton r(jst van Suri name naar Venezuela is om redenen van voorzichtigheid uitgesteld. De aanvoer op de binnenlandse markt is van dien aard, dat er stagnatie zou kunnen ontstaan. In Nickerie is namelijk nog niet voldoende padi ten verkoop aangeboden. Advertentie verdwijnen pijnloos, snel en zeker met Tussen Watlington in Oxfordshire en Princess Risbourough in Buckingham shire in Engeland rijdt sinds enige dagen geen trein meer, omdat de machinist Vincent Benham van dit lokaaltreintje twee weken vacantie heeft genomen om te gaan trouwen. Zijn liefde moge dan al geen bergen verzetten, zij is sterk genoeg om een trein stop te zetten. De Britse spoorwegen hebben medegedeeld, dat het niet mogelijk was een plaatsver vanger aan te wijzen, omdat de man, die Benham anders regelmatig vervangt, voor militaire dienst is opgeroepen. De reizigers op dit traject kopen als ge woonlijk hun kaartje op het spoorweg station, maar worden dan per bus ver voerd. De 17de Maart zal het reizigers leed tengevolge van Benham's huwelijks vreugde weer zijn geleden, want dan zal de machinist met de smaak van h,et wittebrood in de mond weer aan het werk gaan op zijn zwarte machine. De twee gevangenen, die, zoals wij gisteren vertelden, in Omaha twee gij zeiaars n.l. de plaatsvervangend sheriff en een advocaat bij hun ontsnapping uit de plaatselijke gevangenis meena men, hebben tijdens hun verdere vlucht hun collectie gijzelaars nog uitgebreid Zij maakten zich n.l. meester van een Advertentie Uit het Engels vertaald door DICK OUWENDIJK 55) Hij dacht: wanneer ik deze berg heb gehad en Cathryn veilig heb terugge voerd in de armen van Johann ga ik andere bergen beklimmen met Hans en Willi; nog meer bergtoppen bij mijn verzameling. Ik keer weer terug naar Parijs om drukproeven te verbeteren; ik zal weer een boek schrijven; weer naar partijen gaan en er zal wel weer een andere Merrilee Browne opduiken...,,,, omdat Sue weigert bij de verzameling gevoegd te worden.... Je maakte de Merrilee's het hof, omdat de Sues niet te krijgen waren, tenzij op haar eigen voorwaarden en die wenste je niet te aanvaarden. En de Sues bleven interes sant, omdat zij onbereikbaar bleven, wat heel verstandig van hen was, maar het bracht ze ook geen steek verder. Enfin, er waren genoeg vrouwen, die je het hof kon maken, het was alleen geen liefde; je dronk en maakte pret, het was alleen geen pret; je pakte maar weer je koffers en ging op reis, omdat de duivel der rusteloosheid in je woonde en zo hield je jezelf aan de gang... Dan voelde je, hoezeer je geestelijk en psychisch uitgeput was, je wilde er uit en beklom weer bergen, leed kou, werkte je in het zweet op rotspartijen, voelde je geeste lijk en lichamelijk weer verfrist., en keerde naar Parijs terug om opnieuw boeken te gaan schrijven, te fuiven, te flirten... en dat was nu je leven. Wat gaf het echter? Duizenden die hem benijd den! Het was al metal een gemakkelijk leventje. Zijn boeken eisten niet veel van hem, omdat hij schreef vanuit zijn intellect en niet vanuit dat onzinnige samenstel van emoties, dat men „het hart" beliefde te noemen. Hij had succes en verdiende geld een hele boel geld en zonder veel moeite; leidde een prettig leven; was niet gebonden, had geen verantwoordelijkheden omdat hij die niet zocht. Er was een tijd, dat hij zich echt verbeeldde socialist te zijn, 'n Shelleyaanse revolutionnair, toen hij een ballast meedroeg van zogenaamde beginselen en idealen... hij was daar echter weer aan ontgroeid. Als hij er over nadacht wat zelden gebeurde ontdekte hij dat de beginselen nog stand hielden. Nog altijd hield hij vol, dat iemand geen berg, meer of moeras of bos in eigendom mocht bezitten; hij was zich terdege bewust van de ongelijkheid en de onrechtvaardigheden, welke voort vloeiden uit het vigerende sociale systeem, maar kon niet toegeven, dat Sovjet-Rusland de oplossing had ge bracht, niet omdat die oplossing com munistisch was maar omdat ze in het geheel geen oplossing was. Analyseerde hij zijn politieke idealen, dan ontdekte hij, dat hij in zo-iets oudmodisch ge loofde als democratie; hij wenste een socialistische democratie. Maar dit ana lyseren deed hij hoegenaamd nooit, omdat het hem eigenlijk weinig kon schelen. Want in de grond van de zaak had hij weinig sympathie voor het men selijke ras. Als massa was het smerig, stompzinnig en grof. Wat zei Wilde toch' ook over de democratie dat zij een slachting was van het volk, door het volk, voor het volk. Dat hoefde echter niet. De ware democratie was zo niet. Tenminste niet die welke hij zelf be doelde. In dit opzicht kon hij volmaakt sym pathiseren met die figuur van Aldous Huxley, die zei: „die verdomde armen die ellendige armen, weg met de wer kende klassen' Sociale revolutie was een sociale noodzaak, best maar dit was hun zaak, niet de zijne. Daar zat jij, Francis Sable, oud dertig jaren, op tien duizend voet hoogte op de Drindelhorn, en dit was je politieke filosofie en voor de rest was je een epicurist. Je leidde het zinnelijke leven, dat Augustinus van Hippo, filosoof, geleerde, mathematicus, gedurende drie en dertig jaren had geleid, voordat hij van het Manicheïsme tot het Christen dom overging, en de koestering van het lichaam verving door zijn kastijding. Wanneer je geloofde in het eeuwig le ven was dit mogelijk; geloofde je, dat er niets meer was dan dit leven, was het niet mogelijk. En voor Francis Sa ble was het niet mogelijk. Dus je ver zamelde rozen, vrouwen, bergen en al les wat zijn bezit waard was, zolang je kon. En je genoot. Je genoot het le ven. „Geef mij mijn momenten. U moogt uw jaren houden!" Dat was het Leven als in een sprookjeswereld. Maar wan neer je dertig was kreeg je het gevoel, alsof alles zich slechts herhaalde. Je had alles al gehad, alles gedaan, wist alles en kwam er iets bij dan was het toch bedroevend weinig. Je voelde je op een of andere wijze bedrogen. Je had je momenten gehad, maar je citeerde toch graag Wilde „Het leven is een aaneenschakeling van kwade kwartie ren met enkele seconden van verruk king!" Je geloofde nog wel, dat het zo was. maar het voldeed toch niet hele maal. Je voelde je ergens bedrogen, het leven moest méér zijn. Wat betekende het voor Cathryn? Een droom, dacht hij, een ononderbroken droom waaruit zij nimmer ontwaakte; waaruit zij ook niet verlangde te ontwaken. Zij had een droomlandschap geschilderd en zij dreef op een stroom van dromerig mys ticisme naar de Katholieke Kerk en in een droom zou ze Johann Amanshauser trouwen. Zelfs deze berg was, ondanks al zijn ruwheid, deel van haar droom, en daarom kon zij op duizend voet hoogte op de berg vredig liggen sla pen zonder zich in haar kooi te liggen kwellen met vragen, waar toch geen antwoord op was. Hij benijdde haar... wat (zei hij bij zichzelf, boos de slaap zak dichter om zich heen trekkend) be lachelijk was. Hij sloot, vastberaden zijn ogen, maar sliep niet. De wind huilde en de hemel werd donkerder, het was avond. Hij stond op en stak de kaarsen aan, welke zij hadden meegebracht, hij stak de primus aan, opende een blikje soep en goot die in een kleine pan. Zijn be wegingen, het licht en het suizen van de primus deden Cathryn ontwaken. Zij bleef een ogenblik verward stil lig gen, starend naar de beweeglijke scha duwen op de muren en de zolder. „Het is nacht", zei ze verbaasd. „De nacht onder de nachten",' zei hij. (Wordt vervolgd). auto en de chauffeur daarvan werd hun derde gijzelaar. Toen de benzine op was, requireerden zij een tweede auto en ook de chauffeur van deze wagen werd mee genomen. Dit escorte van vier gijzelaars werd hun 80 km ten Zuiden van Omaha blijkbaar toch wel wat te omvangrijk. Daarom lieten zij het zorgvuldig gebon den, maar overigens ongedeerd in een boerderij achter en gingen er met een derde auto vandoor. Manus Oly doet het anders, maar is vooralsnog ook nog onvindbaar. Dr. Walter Kempner, die verbonden is aan de Duke Universiteit jn Durham in Amerika, heeft een rapport uitge bracht over de invloed van een rijst dieet. op te hoge bloeddruk. Dit rapport is gebaseerd op waarnemingen bij 1800 patiënten. Van deze 1800 hebben volgens Kempner 1200 bij zijn rijstdieet veel baat gevonden, zó zelfs, dat men kan zeggen dat voor hen een nieuw leven is begonnen. Sinds 1944 zijn hem de patiënten toegestroomd. JEr waren er, die op brancards moesten worden ge bracht; sommige waren blind, vele bijna stervende, alle ellendig van duizeligheid en de pijn aan het hart, die met te hoge bloeddruk gepaard plegen te gaan. In bepaalde gevallen daalde de bloeddruk tot normaal, hartvergrotingen verdwe nen, blinden konden weer zien en aan gedane bloedvaten kregen hun tonus terug. Het dieet bestaat uit een beker droog afgemeten rijst per dag en zoveel vers fruit en sap als gewenst plus on geveer een handvol suiker. Hieraan worden vitamine-tabletten toegevoegd. Naarmate de patiënten vooruitgaan kan dit dieet met kleine hoeveelheden aard appelen, mager vlees of een schijf to maat worden uitgebreid. Dr. Kempner erkent, dat dit een on prettig dieet is, dat bijna evenveel van de dokter als van zijn patiënten eist, omdat hij voortdurend moet blijven controleren of zij zich eraan houden. Immers alleen dan kan een goed resul taat worden verwacht. De behandeling duurt lang, omdat de ziekte even lang zaam komt als verdwijnt. Het Rocke feller Instituut te New York en de Co- lumbia-Universiteit hebben gedurende twee jaar patiënten, die dit dieet hiel den, bestudeerd en gerapporteerd, dat twee derden van hen zich er wel bij bevinden. Ook een groep doktoren van de British Medical Research Council bevestigt de conclusies van dr. Kemp ner. Waarom deze methode succes heeft, is niet bekend. Dr. Kempner kwam op het idee door het feit, dat Aziaten, die hoofdzakelijk van rijst leven, nooit last hebben van te hoge bloeddruk. Hij be weert, dat dit rijstdieet ook goede re sultaten oplevert bij hartkwalen en aderverkalking. Advertentie

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 3