MGR. JOSEPH BERAN UIT PRAAG VERBANNEN Schrijven van Kardinaal De Jong m Z.H. Paus Pius XII twaalf jaar geleden gekroond WA De Kardinaal 63-jarige Primaat sinds Jani 1949 gevangen gehouden in het Aartsbisschoppelijk paleis Over benoeming van een Coadjutor Radio-rede tot de Spaanse arbeiders over het sociale probleem Vliegrampen eisen 28 doden TITO WIL VRAAGSTUK TRIËST MET ITALIË AFHANDELEN ROMME BIJ DE KONINGIN Korte maar hevige brand aan Camplaan te Heemstede INCIDENTEN TIJDENS LAATSTE NACHT VAN STILLE OMGANG Tot hoofd en hart „Patriottisch priester" thans vicaris Kerk leverde religieuze en morele programma Nog onzekerheid over lot van 18 personen Men moet de Sovjet-Unie niet toestaan de kwestie aan de orde te stellen Het weer. Gesneuveld op Korea Politie maakt korte metten met o rdeverstoorders TWEE BISSCHOPPEN IN DE STOET Droeve plechtigheid te Amsterdam J Maart-temperatuur twee graden beneden normaal MAANDAG 12 MAART 1951 74e JAARGANG No. 25019 „Aviflora" komt in Soest Vogelpark en... modeshow Begin gemaakt met zalig verklaring Hong-bisschoppen De inval te Hilversum LEIDER WETENSCHAPPELIJKE AFDELING IN ARREST Vader redt twee kinderen E.V.C. eist: Loonsverhoging en prijzenstop Margarine en vetten AFLEVERING ONDER CONTROLE FALCON REGENKLEDING BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. Umuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: J. J. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W, Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter» hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 42 cents per week, f 1.82 per maand, 5.45 per kwartaal. Het Herderlijk Schrijven van Jo hannes Kardinaal de Jong, Aarts bisschop van Utrecht, dat Zon dag j.l. in alle kerken en kapellen van het Aartsbisdom is voorgelezen, heelt officieel de geruchten bevestigd die sinds geruime tijd reeds de ronde deden. De gezondheidstoestand van de Kardinaal laat veel te wensen over en om de kerkvorst van een deel ziiner zorgen en werkzaamheden te ontlas ten, zal een voordracht voor de benoe# ming van een Coadjutor met recht an opvolging naar Rome gaan. De Kardinaal zal zich mettertijd in een Zusterhuis in Amersfoort terugtrek ken om de zo noodzakelijke rust voor zijn geschokte gezondheid te gaan ge nieten. De officiële bevestiging van Wat sinds lang verwacht en gevreesd werd heeft bijzondere ontroering ge wekt, omdat de waarlijk nationale figuur van Kardinaal de Jong, die op de zetel van St. Willibrordus als een zots in de branding van oorlog en oe- zetting en verbijstering der geesten onverzettelijk leiding- en richtingge vend stand hield, een symbool van kracht en sterkte was. Maar r,ok de allersterksten ontkomen met aan de wet van de vergankelij kheick Met simpele en zijn voorbeeldige be scheidenheid typerende woorden heeft de grote Nederlandse kerkvorst de aan hem verknochte kudde voor haar volgzaamheid bedankt, maar veel meer hebben de 'gelovigen van het Aartsbisdom en van geheel Katholiek Nederland reden hem te bedanken voor de steun en de wijsheid en de onwrikbare overtuiging, die hij order de moeilijkste omstandigheden met moed en beleid en grote zelfopoffering en zelfverloochening geheel en al ter beschikking stelde van het geestelijk en stoffelijk welzijn van de aan hem toevertrouwde scharen. Voorzeker zul len allen zonder uitzondering aan zijn verzoek om te bidden voor een waar dige Coadjutor voldoen en daaraan een innig gebed toevoegen voor het welzijn van de Kardinaal, die niet alleen ons, maar geheel het land aan zich verplicht heeft. Hij gaat straks de geschiedenis van Nederland in, waar zijn naam met lichtende letters zal blijven staan opgetekend tot in leng'e van dagen. De Primaat van Tsjechoslowakije, Aartsbisschop Joseph Beran, is buiten Praag verbannen, aldus heeft het Tsje- choslowaakse „Staatsbureau voor kerke lijke aangelegenheden" in een door ra dio-Praag uitgezonden mededeling, vol gens A. P. en U. P. verklaard. De Aarts bisschop heeft bevel gekregen zich bui ten Praag, de zetel van zijn diocees, te vestigen „wegens zijn negatieve houding ten opzichte van de kerkelijke wetten", aldus zou radio-Praag volgens U.P. ver klaard hebben. Reuter meldt, dat als reden voor de overbrenging slechts werd opgegeven, dat Mgr. Beran zich schuldig gemaakt zou hebben aan „een daad tegen de wet". Volgens dit persbureau zou ra dio-Praag niet alleen verklaard hebben, dat Mgr. Beran is verbannen, maar te vens dat hij buiten Praag in arrest is ge steld. De 63-jarige Primaat is, zoals be kend, sinds Juni 1949 in het aartsbis schoppelijk paleis te Praag gevangen ge houden. Radio-Praag heeft volgens Reuter tevens meegedeeld, dat de Vicaris van het kathedrale Kapittel van de St. Vitus in Praag, dr. Opatrny, „is afge treden". De Tsjechoslo waakse radio voegde hieraan toe, dat de „patriotti sche priester Antonin Stehlik" als Vi- carius Capitularis is geïnstalleerd enhet Aartsbisschoppelijk ambt zal overne men. De nieuwe Vicaris is altijd pa triottisch en democratisch geweest en van het begin is zijn houding tegen over het democratische volksbelang duidelijk en positief geweest. Het Kapittel van de St. Vitus zóu de nieuwe Vicaris met algemene stemmen benoemd hebben. Het „Staatsbureau voor kerkelijke aangelegenheden", zo werd gezegd, heeft zijn goedkeuring aan de benoeming gehecht. Tegelijkertijd zijn drie kanunniken benoemd, die sa men met pater Stehlik de plaatsen in nemen van vier kanunniken, die in Ja nuari door een staatsgerechtshof wegens hoogverraad en spionnage tot gevange nisstraffen veroordeeld waren, aldus verklaarde radio-Praag. De radio deelde voorts mede, dat mgr. Beran een boete is opgelegd. Het bedrag werd niet ge noemd. Mgr. Beran bracht enige jaren door in Duitse concentratiekampen. Op 8 December 1948 werd hjj Aartsbisschop van Praag en primaat van Tsjechoslo wakije, met jurisdictie over 9 millioen katholieken. In 1948 mislukten definitief de pogingen der communistische rege ring, met mgr. Beran en zijn bisschoppen tot een accoord te komen. Mgr. Josef Beran, aartsbisschop van Praag en primaat van Tsjechoslowa kije, die sinds Juni 1949 in zijn aarts bisschoppelijk pa leis gevangen werd gehouden, is uit Praag verbannen. Mgr. Beran is voorts een boete opgelegd. Men ziet hem hier op bovenstaande, enige tijd geleden genomen, foto in gesprekmet presi dent Cottwald. Er gaan geruchten dat president (Jottwalci gevaar Loopt afge zet te worden. In alle kerken van het Aartsbisdom Utrecht is gisteren het volgende schrij ven van Kardinaal De Jong voorgelezen: JOHANNES KARDINAAL DE JONG door de genade Gods en de gunst van de Apostolische Stoel AARTSBISSCHOP VAN UTRECHT aan de geestelijkheid en de gelovigen in het Aartsbisdom Zaligheid in de Heer. Beminde Gelovigen, Reeds geruime tijd laat Onze gezond heid veel te wensen over en daarom hebben Wij de H. Vader gevraagd Ons toe te staan, dat Ons een hulpbisschop Wet recht van opvolging wordt toege voegd. De H. Vader heeft hierin toegestemd en goedgekeurd dat het Hoogwaardig Kapittel een voordracht indient. Dezer dagen zal de keuze hiervoor plaatsvinden. Wij vragen U, Beminde Gelovigen, vurig te bidden, dat een Waardige hulp-bisschop benoemd wordt Van harte bedanken Wij U, Beminde Gelovigen, voor de volgzaamheid, die gij Ons steeds betoond hebt, ook in zeer Woeilijke omstandigheden, die ook aan U zware offers vroegen, en niet minder voor de steun, die Wij van zovelen van U mochten ontvangen. Te zijner tijd hopen Wij het gehele bestuur aan de hulp-bisschop over te laten en Ons verblijf te nemen in het Moederhuis van de Zusters van O.L. Vrouw te Amersfoort. Wij bepalen dat, van nu af totdat er een hulp-bisschop benoemd is, na iedere gelezen H. Mis zal gebeden worden het gebed: Kom, H. Geest. En zal dit Ons herderlijk schrijven in alle tot Ons Aartsbisdom behorende kerken, alsmede in de kapellen, waar over een rector is aangesteld, op Passie- Zondag op de gebruikelijke wijze van de preekstoel worden voorgelezen. Gegeven te Utrecht, op Zondag Lae- tere van het jaar 1951. Aartsbisschop van Utrecht Vandaag; herdenkt Paus Pius XII de dag;, waarop hij twaalf jaar geleden tot Paus werd gekroond. Vanmorgen woonde de Heilige Vader een ponti ficale Hoogmis bij in de Sixtijnse kapel, waarna hij de Kardinalen zou ont vangen, die hem hun gelukwensen zouden aanbieden. Uit alle delen van de wereld zijn gelukstelegrammen ontvangen van staatshoofden, kardinalen, aartsbisschoppen en bisschoppen. De Heilige Vader heeft zich gisteren in een radio-rede gericht tot de Spaanse arbeiders, die in Madrid en alle provinciale hoofdsteden bijeen waren gekomen, om de twaalfde verjaardag van 's Pausen kroning te vieren. letariaat. De Kerk heeft nooit de so ciale revolutie gepredikt, maar altijd en bovenal getracht, de mens boven de techniek te plaatsen en gepredikt, dat iedereen zijn taak moet volbren gen, zodat allen een christelijk en menselijk leven konden leiden." „Zonder dc Kerk", aldus sprak de Heilige Vader volgens A. P., „is het sociale vraagstuk onoplosbaar. Doch de Kerk alleen kan het niet oplossen. Zij heeft de medewerking nodig van dc in tellectuele, de economische en de tech nische krachten van de wereldlijke macht. De Kerk heeft het religieuze cn morele programma geleverd, doch de wetgevingen van vele enf verschillende landen hebben deze beginselen niet toe gepast. Men mag niet vergeten, dat al les wat in andere stelsels goed en rechtvaardig is, reeds in de katholieke sociale leer Is te vinden", zo verklaarde de Heilige Vader. „Gedurende 2000 jaren heeft de Kerk moeten leven onder vele socia le structuren, van die van de oud heid met haar slavernij tot de moder ne economische stelsels, gekenmerkt door de woorden kapitalisme en pro- In het afgelopen weekeinde hebben vier vliegrampen acht en twintig men senlevens geëist, terwijl over het lot van achttien personen nog onzekerheid be staat. Het ernstigste vliegongeluk ge beurde bij Hongkong. Zes en twintig personen zijn daar gisteren om het leven gekomen, doordat een vliegtuig van een Siamese luchtvaartmaatschappij op de Parkerberg de hoogste van Hongkong neerstortte. Alle inzittenden achttien passagiers en een bemanning van acht koppen vonden de dood. Het vliegtuig stortte vijf minuten na de start voor een vlucht naar Bangkok neer. Ten gevolge van de dikke mist was de machine op instru menten gestart. De oorzaak van de ramp is nog niet bekend. Twee Italiaanse militaire vliegers kwa- Maarschalk Tito heeft zich Zondag uitgesproken tegen een thans aansnij den van het vraagstuk-Triëst. In een t°espraak tot het tweede congres van "Joegoslavische oorlogsveteranen zeide fii o.m.: „Men moet de Sovjet-Unie met •oestaan thans het vraagstuk-Triëst aan Je orde te stellen; dat kan slechts na delige gevolgen hebben. Het is in het Oelang van de volken van Joegoslavië Italië dit probleem thans niet aan te "'jden. Ue Sovjet-Unie heeft de kwestie op- seworpen tijdens de besprekingen der ootsvervangers te Parijs, doch uitslui- om druk op Joegoslavië uit te jLfe«en. Het Kreir-lin wil een tweede s'ck eaanse oorlog" aan de Joegoslavi- lia e grenzen ontketenen, maar het Ita- var>se volk weet, dat het beter in endschap met ons kan leven. Indien "hen611 de Ttalianen dit vraagstuk teza- éëJ °nder handen namen, zou het in dat ag °P zodanige wijze zijn opgelost. 4owel Joegoslavië als Italië voldaan zouden zijn. Het vraagstuk-Triëst is geen groot probleem doch slechts een klein. Het moet niet in de huidige gespannen internationale toestand worden behan deld. Het wordt opgelost, wanneer de tijd er voor rijp is", aldus verklaarde Tito. Tito, die heftig van leer trok te gen de dreiging van de cominform- landen, sprak ten overstaan van on geveer 1000 veteranen van het verzet gedurende de tweede wereldoorlog. Voor het eerst viel hij Stalin per soonlijk aan. Hij verklaarde, dat de Cominform het feit, dat minister Kar- delj minister van Buitenlandse Zaken, die griep heeft afwezig was, uitlegde als een bewijs, dat Joe goslavië bezig is, naar het „imperia listische kamp" over te gaan. „Daar om sta ik hier", verklaarde Tito met een grijnslach, „in de Oostelijke lan den gaat dat anders. Als Stalin niest, dan wordt dat beschouwd als een bij drage tot de wetenschap van het marxisme en het leninisme". men Zaterdag om het leven toen hun toe stel bij San Donato in een storm veronge lukte en in brand vloog. Verder worden twee militaire toestellen een Amerikaans en een Brits vermist Een Amerikaans B-29 superfort met twaalf man aan boord wordt sedert Zaterdag ver mist. Het vliegtuig werd het laatst gesigna leerd in de buurt van Almeria, aan de Z.-Oost kust van Spanje. Tientallen vlieg tuigen van verschillende bases in Engeland, Flankrijk, Duitsland en Spanje zijn opge stegen om het vermiste toestel, dat een routmevlucht maakte, te zoeken. Het laatste, wat van het toestel gehoord werd, was een radioboodschap vanaf de kust van Spanje waarin werd meegedeeld dat de benzine voorraad opraakte. Een woordvoerder van het Britse mi nisterie voor luchtvaart heeft Zaterdag medegedeeld, dat een vliegtuig van de R.A.F. met zes personen aan boord tussen Gibraltar en Noord-Afrika in zee is gestort of op zee is gedaald. Het vliegtuig, een „Anson" van de luchtbasis te Gibraltar, is waargenomen door het schip „Monarch", ten Westen van. Spaans Marokko. (Van onze verslaggever) De kunsthandel „Fetter" aan de We teringschans te Amsterdam is in liqui datie en de eigenaar, de heer C. M. Hen- ning, zoekt thans ander emplooi. In het gebouw van de kunsthandel zal een tele visie-proefstation worden geopend. De heer Henning verhuist naar Soest, waar hij eenvogelpark gaat exploiteren „Aviflora" genaamd, dat half Juni wordt geopend op het 2 ha. grote landgoed „Anna Marie" aan de weg naar het vliegveld Soesterbcrg, een zijweg van de Rijksweg AmsterdamAmersfoort. Maar de heer Henning blijft toch te gelijk in zijn oorspronkelijke branche want in het hoofdgebouw, dat restau rant wordt er komt een groot pavil joen bij krijgen de schilders uit Soest en omgeving expositieruimte. .Aviflora", dat 5000 vogels in zeer grote volières zal omvatten, wordt een combinatie van een park voor vogels en bloemen met rotsen en waterpartijen. Architect A. Brouwer uit Soest heeft de plannen ontworpen, die reeds door B. en W. van Soest zijn goedgekeurd. Daar men de mensen niet voor de vogels, die des zomers hun mooiste pakje aanheb ben, wil laten onderdoen, worden er ook modeshows georganiseerd.i „Daarom", aldus de Paüs, „verdedigt de Kerk het recht van particulier be zit, een recht dat als fundamenteel on aantastbaar wordt beschouwd. Tegelijk heeft de Kerk gehamerd op de noodza kelijkheid, de eigendommen zo recht vaardig mogelijk te verdelen. Zij heeft als strijdig met de natuur een sociale toestand veroordeeld, waarin tegenover een kleine groep rijken en bevoorrech ten een enorme massa verarmde men sen staat". „Er zal altijd economische ongelijk heid zijn, maar iedereen, die hoe dan ook de gang der maatschappij kan be ïnvloeden, past het middelen te bera men om een toestand teweeg te bren gen, waarin een ieder die doet wat hij kan, niet alleen kan leven maar ook sparen." „Er zijn vele factoren, die tot een spreiding van het bezit bijdragen. De voornaamste zal altijd zijn een recht vaardig loon. Gij weet zeer goed, dat het rechtvaardige loon en een betere verdeling der natuurlijke rijkdommen de twee dwingendste eisen vormen van het sociale program der Kerk." „De Kerk maant allen, die de be trekkingen tussen werkgever en arbei der bepalen, aan, menselijker en chris telijker te zijn. De klassenstrijd kan nooit een sociaal doel zijn. Nooit was de oplossing van de sociale kwestie gemakkelijk. Maar de onuitsprekelijke catastrofen van deze eeuw hebben haar uitzonderlijk moeilijk gemaakt". „De verzoening der klassen, de be reidheid om offers te brengen en el kaar onderling te eerbiedigen, de een voud van het leven, het afstand doen van weelde, dat zijn dingen die door de huidige economische toestand on verbiddelijk worden geëist. Al deze dingen en vele andere kunnen worde» bereikt uitsluitend met de bijstand der Voorzienigheid cn de Genade Gods. Weest dan mensen die bidden. Heft uw handen op tot God, opdat door Zijn genade en ondanks alle moeilijkheden dit grote werk volbracht kan worden". Radio Vaticana heeft medegedeeld, dat in Hongarije de eerste stappen zijn gedaan voor de zaligverklaring van twee Hon gaarse bisschoppen, William Apor, in leven bisschop van Cyor, en Ottocaro Prochasz- ka, in leven bisschop van Alba Reale (Szeskesfehervar). Bisschop Apor werd in 1945 neergescho ten toen hij trachtte te verhinderen, dat Russische soldaten in zijn paleis doordron gen, waar Hongaarse vrouwen en kinde ren hun toevlucht hadden gezocht. Bis schop Prochaszka is de schrijver van ..Cul tuur en terreur", dat beschouwd wordt hls een katholiek antwoord op Marx* /.Das Kapital". Hij stierf in 1947. Een standbeeld van hem in Boedapest is in 3947 door de Russen vernield, aldus meldt A.P. Verwachting tot Dinsdagavond: Aanvankelijk opklaringen, weinig wind en in de nacht hier en daar lichte vorst. Later weer toenemende bewolking met op vele plaatsen enige regen of sneeuw en overwegend ma tige, tijdelijk naar Oostelijke rich tingen draaiende wind. Morgen over dag dezelfde temperaturen als van daag of iets lagere. Zon 7.01—18.39 Maan 8.30—0.41 In vervolg op het uitgebreid justitieel onderzoek, dat zoals bekend bij een bedrijf te Hilversum gehouden werd is thans de leider van de wetenschappe lijke afdeling de heer J. v. d. G. gear resteerd en ingesloten, in afwachting van het verder onderzoek. H. M. de Koningin heeft prof. mr. C. P. M. Romme op haar verzoek Zonda ond ontvangen, teneinde Haar in te lichten over het verdere verloop van de gang van zaken van zijn onderzoek naar de mogelijkhe den tot het vormen van een kabinet. De informateur heeft Zaterdag mei prof. Albregts een bezoek gebracht aan dr. Drees. Daarna heeft hij besprekin gen gevoerd met de Staatssecretaris van Oorlog en Marine, vice-admiraal Moor man. Prof. Romme heeft hedenochtend bij zich ontvangen de heer H. H. Wemmers, thans een der directeuren van de Staats mijnen. De heer Wemmers is partijloos en beschouwt zich als een exponent van de gedachte van de „derde macht". Men mag aannemen, dat prof. Romme hem heeft gevraagd of hij eventueel voor een ministerszetel in aanmerking wenst te komen. De heer Wemmers zai zijn ant woord nader overwegen. Een korte maar hevige brand dreigde vanmorgen een perceel aan de Camp laan te Heemstede, waar de bakker J. Jansen woont, in de as te leggen. Dank zij het kordate optreden van de heer Jansen konden diens twee kinderen, die geen kans meer zagen weg te komen, gered worden. Aan het snelle optreden van de Hcemsteedse brandweer is het eveneens te danken, dat de materiële schade min of meer beperkt bleef. Omstreeks elf uur vanmorgen waren twee jonge kinderen van de bakker aan het spelen in een kamertje. Waarschijn lijk hebben zij daarbij een petroleum- vergasser omgestoten, waardoor direct een geweldige vuurgloed ontstond. De kinderen begonnen te schreeuwen en op het gegil rende de vader, die in de bak kerij aan het werk was, naar boven. De vlammen versperden hem echter de toe gang tot het kamertje en daar er geen andere mogelijkheid was om de kinde ren te bereiken, baande hij zich kordaat De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen tijdens de actie bij Hoengsong op 12 Fcbr. j.l. is gesneuveld de korporaal P. G. Kruyt, legernummer 290106000, afkomstig uit 's-Gravenhage. Pieter George Kruyt werd geboren 6 Januari 1929. Hij was beroepskorporaal en.diepde destijds bij het regiment ver bindingstroepen. Hij was ongehuwd. Dc naaste familie is gewaarschuwd. Hij ruste in vrede. een weg door de vlammen en wist hij de kinderen in veiligheid te brengen. Met vereende krachten toog men aan het blussingswerk en binnen enkele mi nuten was de Heemsteedse brandweer reeds aanwezig om het werk te vol tooien. Van de inventaris kon een en ander worden gered, zodat de schade achteraf tamelijk meeviel. De heer Jan sen liep verschillende schroeiwonden op aan het gezicht. In het leger van de Verenigde Staten is men weer begonnen met het oefenen van de „Rangers", de soldaten. die de keurtroepen van het leger moeten vormen Tijdens de tweede wereldoorlog onderscheidden zij zich door de wijze, waarop zij de vijand afbreuk deden en door staaltjes van moed en zelfopoffering. De hui dige „Rangers" worden met zorg uit het leger gekozen en krijgen een speciale opleiding, waarin o.m. de ervaringen, op gedaan in de strijd op Korea, benut worden. „Rangers" in opleiding trekken een rivier over. Om de werkelijkheid zoveel mogelijk te benaderen, worden tijdens de oefening springladingen tot ontploffing gebracht. (Van onze verslaggever) Twee bisschoppen: Mgr. J. P. Huibers, Bisschop van Haarlem en Mgr. Dr. J. M. J. A. Hanssen, Co-adjutor en Vicaris-Generaal van de Bisschop van Roermond, hebben Zondag aan de Stille Omgang deelgenomen te zamen met 22.000 deelnemers van buiten Amsterdam en 10.000 Amsterdammers. In totaal hebben meer dan tachtigduizend Katholieken dit jaar de Stille Omgang gemaakt en het aantal was vooral op de laatste Zondag zo groot, dat het nauwelijks te verwerken was, vooral toen een extra-trein uit West- Friesland een half uur vertraging kreeg. Over het algemeen had de Stille Om. gang, die dit keer ver voor het officiële aanvangstjjdstip van 1 uur begon, een vlot verloop, behoudens enkele vertra gingen, die varieerden van tien minu ten tot een half uur. De grootste toe vloed kwam ditmaal o.a. uit 't Gooi, van het platteland van Noord- en Zuid holland, uit Friesland, de Achterhoek, Rotterdam, Noord-Brabant en Limburg. Bijzonder indrukwekkend waren de grote groepen militairen: luchtstrijd krachten en vrijwilligers van de Natio- nalc Reserve, die in gesloten formatie aan de Stille Omgang deelnamen. Het zou overigen voor het volgend jaar wel aanbeveling verdienen als de groepen, die van het C.S. komen, op de N.Z. Voorburgwal links houden, waardoor de thans noodzakelijke onderbrekingen voor het verkeer overbodig worden. Mgr. Hanssen ging aan het hoofd van duizend Zuid-Limburgers en droeg na de Stille Omgang gemaakt te hebben, een pontificale H. Mis op in de „Mozes en Aaron" in de voormalige Jodenbuurt. Een zangkoor uit Maastricht zong de vaste gezangen. Na de H. Mis volgde het Lof, waarna de Bisschop een korte predicatie hield. Uitgaande van de spe ciale Limburgse intentie: „Dat de Chris telijke geest in de huisgezinnen bewaard moge blijven", zette mgr uiteen dat zulk een Limburgse geloofsmanifestatie als het deelnemer aan de Stille Om gang te Amsterdam eigenlijk ook in Limburg zelf nodig is, want ook in dit gewest moet een felle strijd gevoerd worden om het geloof in steden en dor pen te kunnen behouden. Mgr. Huibers heeft Zaterdagavond in de Begijnhof het jaarlijkse pontificaal Lof gecelebreerd met assistentie van de rectoren A. C. Schaaper en E. J. M. Hupperetz. Na de Stille Omgang gemaakt te heb ben droeg Mgr. in de Begijnhofkerk een H. Mis op. waaronder de bisschop een korte predicatie hield over het H. Mi rakel. Op het Spui zijn tijdens de .Stille Om gang een paar incidenten ontstaan. De aanleiding vormden een aantal in vro lijke stemming verkerende jongelui, die ^de Kalverstraat wilden ingaan. Toen zij door de politie werden tegengehouden, beriepen de jongelui er zich op, dat zij als Amsterdammers toch zeker wel het recht hadden de Kalverstraat te betre den. De politie verzocht hun als Amster dammers dit keer de Kalverstraat aan de mensen van buiten te laten en toen het oorspronkelijk gemoedelijk gesprek wat te lang ging duren kwam de gum mistok te voorschijn. Op het Rokin kwam het zelfs tot een formele vecht partij, waarbij drie overvalwagens van de politie de jongelui naar de Munt joegen. Een der recalcitrante Amster dammers werd wegens wederspannig- heid gearresteerd. Nog was de politie hiermee bezig, toen haar hulp werd ingeroepen omdat op het Spui twee vechtende dronke mannen over de straat rolden. Ook in dit geval volgde een arrestatie. De Stille Omgang werd door deze incidenten niet onderbroken. Wel was het in de binnen stad rumoeriger dan op de vorige Zon dagen. Zaterdagavond is in de Diamant beurs te Amsterdam een loon- en prijs- congres gehouden, dat georganiseerd was door de Eenheidsvakcentrale. Na een uitvoerig betoog van de heer Blok zijl heeft het congres een resolutie aan genomen, waarin o.a. geconstateerd wordt, dat de kosten van bet levens onderhoud sinds het devalueren van de gulden en ook na de loonsverhogingen stelselmatig omhoog zijn gegaan. Ge ëist wordt een nieuwe verhoging van lonen, salarissen, pensioenen e.d. met vijf procent en instelling van een abso lute prijzenstop. Zaterdag is onder grote belangstel ling op de Oosterbegraafplaats te Am sterdam de teraardebestelling geschied van de zes door kolendamp om het le ven gekomen Indonesische schepelin gen van het m.s. „Tarakan". Namens de Stoomvaart Maatschappij „Nederland" waren bij deze plechtigheid aanwezig de directeur, mr. J. A. G. Jonckheer, de inspecteur, kapitein A. Steen, de chef van de technische dienst, de heer M. Meeuwig en de chef van de afdeling equipage, de heer S. Storckmeyer; de gezagvoerder van de „Tarakan" was wegens ziekte verhinderd. Ook het Ho ge Commissariaat was bij deze voor de Indonesische gemeenschap zo droeve plechtigheid vertegenwoordigd Aan de groeve werd gesproken door mr. Jonckheer, die uiting gaf aan de grote ontsteltenis die dit tragisch on geluk bij de „Nederland" had veroor zaakt. Na hem spraken nog de heer Wahjudi van het Hoge Commissariaat en de heer Sinito namens de Perhim- punan Indonesia. Het bedrijfschap voor margarine, vet ten en oliën heeft de producenten van margarine en van bak- en braadvet de verplichting opgelegd, thans per week niet meer van deze producten af te le veren dan zij in de periode van 7 tot 28 Januari gemiddeld per week hebben af geleverd. Dit geldt zowel voor margarine en bak- en braadvet in verpakking van een kwart en een half kilogram als voor margarine in buikverpakking. Deze maatregel, welke analoog is aan die voor tarwebloem, -meel en -griesmeel. heeft volgens het ministerie van Landbouw. Visserij en Voedselvoorziening ten doel zonder moeilijkheden voor een normale voorziening aan de mogelijkheid van spe culatieve voorraadvorming en geforceer de verkoop een einde te maken. Advertentie Men zegt zijn vijanden gemakke lijker de waarheid dart zijn vrienden BaRTELOORISSTRAAT 20 TEL. 13439 Het weer heeft zich in de eerste de cade van Maart, nu velen uitzien naar het voorjaar, niet gunstig gedragen. Wel kwamen enkele dagen met veel zonne schijn voor en steeg het kwik op de 7de en de 10de op verschillende plaatsen tot even boven tien graden, maar de gemiddelde temperatuur, aldus deelt het K.N.M.I. te De Bilt mede, was ongeveer twee graden beneden normaal, en be droeg in De Bilt niet meer dan 1Y- graad boven nul hetgeen normaal is voor de winterdag. Op verschillende dagen had het weer een winters karakter met flinke Oos tenwinden, nachtelijke minimumtempe raturen van ongeveer 5 graden onder nul en hier en daar wat sneeuwval. De luchtdrukverdeling vertoont de laatste tijd een beeld dat gunstig is voor het optreden van koud weer over grote gebieden van West- en Noord-Europa. Het ziet er naar uit dat het weer de komende dagen een wisselend karakter zal behouden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1