Eisenhower vertrouwt zich te kunnen handhaven Hart van communistisch China getroffen LAATSTE STADIUM BEREIKT? Zes hoogwaardigheidsbekleders zouden trouw gezworen hebben m Terreur van de angst Saboteurs vernielen reusachtige generator in Peiping „Men werkt al lang genoeg" Gereserveerde houding van Vaticaan Mgr. Beran in arrest Tot hoofd en hart Geheime verklaring uitgelekt GEHEIME KAPITTEL VERGADERING Het weer Spoorlijn Kanton- Hongkong verbroken Resultaat enquête van Nederlands Instituut voor de Publieke Opinie 44 pet. der mannen wel bereid langer te werken Nehroe over Kashmir Ir. Staf zou besloten hebben portefeuille van Oorlog te aanvaarden Record-vlucht van een KLM-Constellation J Ir. Peters uit de West aan Uniezaken? Wordt „Haagse Post" verkocht? DINSDAG 13 MAART 1951 74e JAARGANG No. 25020 INDIEN RUSLAND AANVALT MET EEN KLEIN LEGER GEDEKT DOOR EIGEN ZEE- EN LUCHTMACHT Noorwegen in leger van Ike Voor candidaatstelling van Coadjutor voor Kardinaal LICHTRECLAMES WEER TOEGESTAAN Treinstagnatie op traject AmsterdamZaandam BESPREKINGEN VAN PROF. ROMME Houding van V.V.D. beslissend GROTE ACTIVITEIT IN DE LUCHT BOVEN KOREA TSJECHOSLQWAAKS PERSBUREAU MELDT: DAMES-SHORTS BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. IJmuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: J. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 42 cents per week, f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal. De Russische onderminister van Buitenlandse Zaken Gromyko mag in Parijs de internationale Westerse wereld nog trachten te im poneren hetzij met doorzichtige propa gandastunts voor de Moskouse vrede, hetzij met 8e legermacht der millioenen rode soldaten, de Westerse volken zijn liet zo naïef meer het spel niet te doorzien, een spel, dat een mengeling is van bluf, angst, kracht, propaganda en zwakte. Want tegenover de iMos- house vrede stelt het Westen zijn trede, een vrede voor vrije mensen, Biet eigen rechten en plichten, maar Séén slavernij van geest en lichaam; Wgenover de millioenen rode soldaten Stelt het na lange aarzeling zijn mil lioenen. zijn machtig potentieel aan Biateriële krachten, zijn potentieel ook aan krachten van de vrije geest, die vooral op de duur altijd onoverwinne- üjk zal zijn. Hierdoor wordt Rusland langzamerhand in het defensief g'e- Örongen. Het Kremlin raakt in ver warring, want tegelijk met de toe- lemende kracht van het Westen wor den ook de onder Russische knoet le vende volken in de satelliet-staten on rustig. Immers deze volken weten nu W-at het Russische paradijs betekent: één onafgebroken uitplundering van geld en goed. één voortdurend leven onder angst en terreur van de geheime politie. Zij wachten. Ook hun tijd komt im- Biers. Achter heel het IJzeren Gordijn zijn de gevolgen voelbaar, nu het Wes ten zich onder leiding van Amerika opmaakt en zich desnoods tot de tan den zal bewapenen om zijn vrijheid te verdedigen. Hoe lang nog moeten wij ons laten vertrappen door Moskou, vra gen zich steeds duidelijker de volken af in Polen, Tsjechoslowakije. Honga rije en Roemenië. Het Kremlin begint Zich onzeker te voelen. Daarom slaat het overa] alarm. Angst heeft zich van hem meester gemaakt en daarom ver scherpt het de terreur. Het laatste middel van de dictatuurstaat. de laat ste phase ook meestal voor zijn onder gang, al kan die phase lange tijd du ren. Zo moeten wij ook de gebeurtenissen Zien, die zich thans in Tsjechoslowakije afspelen. De communistische kop stukken die zich zo voorbeeldig voor hun Moskouse meesters hebben uit gesloofd krijgen nu stuk voor stuk het gebruikelijke Russische loon: de dood of in het gunstigste geval levenslange gevangenisstraf, wat een langzame dood binnen enkele jaren betekent onder de afschuwelijkste omstandigheden. Zui vering noemen ze dat, zuivering tus sen vechtende rode tijgers tot de tijde lijk sterkste overblijft, met op de ach tergrond een grijnzende Stalin of Molo- tof. Men voelt zich zwak, op dit ogen blik vooral in Tsjechoslowakije. Zoals wij reeds zeiden: het Wes ten wordt met de dag sterker en ook Tito maakt school. Tenslotte houden zelfs communisten nog wel een plaatsje ih hun hart open voor hun eigen va- i der land. Het bloed kruipt sops ten slotte ook bij hen, waar het niet gaan kan. Tegelijk met de zuivering in eigen gelederen in Tsjechoslowakije moet een monument van stabiele kracht ver nietigd worden: de Katholieke Kerk met aan het hoofd de onverschrokken strijder in Praag mgr. Jozef Beran. Moskou acht de toestand thans blijkbaar nijp om de aartsbisschop uit te bannen. Natuurlijk heeft hij het recht wat zij dan het. recht noemen overtreden. Twee jaar hebben de communisten hem in zijn eigen paleis gevangen gehouden. Mgr. Beran wist echter het contact met Zijn priesters te handhaven. Ook hier aan willen de communisten thans een einde maken. Mgr. Beran wordt opge- Volgn hetgeen vanzelfsprekend geen opvolging is waaraan enig gezag door de Kath. Kerk wordt toegekend door een pro-communistisch priester, die vo rige week met nog drie andere „pro gressieve" priesters in het kapittel van de kathedraal te Praag is opgenomen. Och, ook O. L. Heer had onder zijn Apostelen een Judas, die zijn meester Verried Maar Moskou vergist zich als het de Kath. Kerk denkt te kunnen uit roeien. Het tegendeel zal geschieden. Het Tsjechoslowaakse katholieke volk Zal zich met afschuw wenden van de Judassen, die voor wat geld hun ziel aan het Kremlin verkopen. De figuur Van Mgr. Beran. ook al zien de gelovi gen hun werkelijke Aartsbisschop niet, zal in hun harten gegrift staan en zijn stem zal klinken, ook al is zijn mond gesloten. Stil. verbeten zal het Tsjechi sche voik wachten, tot zijn uur komt, het uur, waarop de satellietstaten alle Wachten: de ondergang van het com munisme. Het Kremlin en de Kominform heb ben dit uur weer naderbij gebracht. Mgr. Beran heeft ook jaren in de con centratiekampen der Nazi's doorge bracht. Hij kwam er als overwinnaar uit te voorschijn. Mgr. Beran, die nu m ballingschap is weggevoerd, zal_ook over de communisten triompheren. Misschien Biet zijn lichaam, dat zij kunnen vernie len zoals zij dat gedaan hebben j Hard. Mindszenty, misschien zelfs zui len zij zijn geest kunnen vergiftigen en hem tot een wrak maken, maar in de H, Moederkerk zal hij mede triomphe- fen, omdat de Katholieke Kerk er nog Zal zijn, wanneer het communisme van het Kremlin reeds lang in puin ligt. Voor zijn vertrek naar Europa heeft de opperbevelhebber van het Atlantisch leger in Europa, generaal Eisenhower, voor de Amerikaanse Senaatscommissies voor de buitenlandse betrekkingen en de strijdkrachten in een vertrouwelijke verklaring gezegd: „Geef mij een klein leger van zeg twaalf divisies. Ik zou deze divisies dan b.v. in het schier-eiland Btétagne, in Frankrijk, kunnen onder brengen, waar zij door onze eigen zee- en luchtmacht zouden worden gedekt en ik geef u de verzekering, dat geen enkel Russisch leger ter wereld in staat zou zijn om ze ook maar een haar op het hoofd te krenken", aldus meldf Reuter uit Washington. Eisenhower voegde hier aan echter toe, dat, indien de troepen over een grote oppervlakte zouden wor den verspreid, de dekking door de lucht macht zich niet op één enkel punt zou kunnen richten. „Ik streef er naar," vervolgde Eisen hower, „een leger onder mij te krijgen waarmee Europa voor een Russische be zetting kan worden gevrijwaard. Het is niet de bedoeling een strijdmacht op te bouwen, waarmede de Sovjet-Unie zou kunnen worden aangevallen. Wij zouden ons ten doel kunnen stellen een linie langs de Rijn of de Elbe in stand te hou den. Met veel minder strijdkrachten dan de aan Rusland toegeschrevene zouden wij grote gedeelten van West-Europa voor een bezetting kunnen vrijwaren." „Indien het er op zou lijken," ver volgde Eisenhower, „dat de Russen de hand zouden kunnen leggen op West- Europa, moeten de V. S. alles in de strijd werpen waarover zij beschikken, al zouden wij er onze gehele voorraad atoombommen voor moeten gebruiken." Een officieel woordvoerder van het hoofdkwartier van generaal Eisenhower te Parijs heeft naar aanleiding van ver schillende persberichten over dit onder werp verklaard, dat de generaal voor een Senaatscommissie te Washington inderdaad verklaringen heeft afgelegd, die hij als geheim beschouwde. De ge neraal weet niet, aldus de woordvoer der, of de verklaringen die hem worden toegeschreven correct geciteerd zijn. Het Noorse parlement heeft met alge mene stemmen een regeringsvoorstel aangenomen, dat Noorwegen moet deel nemen aan het gemeenschappelijke ver dedigingssysteem voor Europa met een gezamenlijke Atlantische strijdmacht onder bevel van generaal Eisenhower. De Duitse deelneming aan de verdedi ging vanftEuropa werd goedgekeurd met r«' pPar.f» «rjs Meer dan ooit is er gebrek aan schroot, waaruit staal gemaakt kan worden. 80 van het in Nederland vervaardigde staal had schroot tot grondstof en stagnatie in de levering van oud-metaal aan de Hoogovens zou ernstige gevolgen kunnen nebben. Op het Nederlandse volk wordt dan ook een beroep gedaan het oude metaal niet weg te gooien, doch in te leveren bij de handelaren, die zich met het verder vervoer belasten. Sinds enkele dagen is hiervoor een grote campagne aan 146.stemmen tegen 4. De tegenstemmers i de gang. Op grote dekschuiten wordt het oudroest opgeslagen en in stukken behoorden tot de socialistische partij. gebrand, om naar de Hoogovens vervoerd te worden. (Van onze correspondent) Vandaag is het Metropolitaan kapittel te Utrecht in geheime zitting bijeen ge weest teneinde te komen tot de candi daatstelling voor een bisschop-coadjutor van Z. Em. Johannes Kardinaal De Jong. De bijeenkomst werd voorafgegaan door een plechtige votiefmis ter ere van de H. Geest, die in de kathedrale kerk werd gecelebreerd. Met ingang van vandaag zijn de be palingen inzake het branden van licht reclames enigszins verzacht. Thans is weer toegestaan het verbruik van elec- triciteit voor lichtreclame, inhoudende de aanduiding van naam en/of bedrijf ten behoeve van hotels, café's, res taurants, verkoopautomaten, taxistand plaatsen, benzinestations, garages en onderhouds- en reparatieinrichtingen ten dienste van het wegverkeer, en zie kenhuizen, kraaminrichtingen en apo theken. Bij theaters, bioscopen en an dere amusementsinrichtingen mogen lichtreclames branden, doch slechts voor de tijd, dat de inrichting ter bediening van het publiek in bedrijf is en voor zover de lichtreclame voor een doel matige dienstverlening aan het publiek noodzakelijk is. Tenslotte is het verbruik van electri- citeit voor lichtreclame toegestaan in voor het publiek toegankelijke inrich tingen gedurende de tijd, dat deze voor het publiek geopend zijn. Verwachting tot Woensdagavond: Veranderlijke bewolking met en kele verspreid optredende buien. Matige tot krachtige wind tussen Zuid-Oost en Zuid. Zacht voor de tijd van het jaar. Zon: 6.59—18.41. Maan: 8.56—1.56. Ten gevolge van een verzakking in de Oostelijke baan van het traject Amster damZaandam, ontstond Maandagavond omstreeks acht uur een treinstagnatie. Twee treinen uit de richting Amsterdam, n.l. die van 20.16 en 20.46 vielen hieidoor uit. De treinen van Zaandam naar Am sterdam konden normaal doorlopen over het Westelijke spoor. Sabofeurs hebben het hart van com munistisch China getroffen door een reusachtige, clectrische generator in de hoofdstad Peiping te vernielen, aldus blijkt uit berichten van het officiële communistisch-Chinese nieuwsagent schap. Volgens deze berichten is een sabotagecomplot van „imperialistische agenten" ontdekt in Peiping. Enige tientallen personen zijn gearresteerd voor het vernielen van de 25.000 kw. Iran. Ook de Perzische Tweede Kamer, de Majlis, heeft de keuze van de Sjah voor de post van eerste-minister, Hoesain Ala, ge wezen Perzisch ambassadeur in Washington, goedgekeurd. Hoessain Ala is in zijn land algemeen geacht. Het Nederlands Instituut voor de Publie ke Opinie (Nipoj heeft aan vele mannelijke en vrouwelijke personen over het gehele land verspreid de vraag gesteld: „Wat denkt u: is verlenging van de werktijden een goe de maatregel om de productie te vergro ten?". De antwoorden luidden: goede maat regel 30 pet., geen goede maatregel 51 pet., geen oordeel 19 pet. De voorstanders motiveren hun mening als volgt: Goed, want de productie wordt daardoor inderdaad groter 14 pet.; het is nodig om ons land zo sterk mogelijk te ma ken 3 pet.; diverse antwoorden 7 pet.; geen antwoord 6 pet. De meningen van de tegenstanders waren zeer verdeeld: productie is al hoog genoeg, er wordt al lang en hard genoeg gewerkt 10 pet., eerst alle werklozen aan het werk 6 pet., dan wordt er nog minder ge presteerd 5 pet., er kan in dezelfde tijd meer geproduceerd worden 5 pet., mensen raken overwerkt 5 pet., mensen krijgen tegenzin in het werk 3 pet., heeft geen zin, lonen te laag, slechte levensstandaard, moeten te veel belasting betalen 2 pet., diverse ant woorden 13 pet., geen antwoord 4 pet. Vervolgens heeft het Nipo de vraag aan de „werkers" zelf gesteld, dus alleen aan volwassen mannen. De resultaten van deze vraag: „Bent u bereid om langer te gaan werken om mee te helpen de productie van ons land te vergroten of niet?" waren als volgt: wel bereid- 44 pet., niet bereid 39 pet., geen oordeel 17 pet. Kantoorpersoneel en ambtenaren zijn het meest bereid langer te gaan werken. De ar beiders, boeren en landarbeiders daarentegen "zijn in meerderheid gekant tegen langer werken. De motiveringen van de personen die be reid zijn langer te werken waren: is een nationaal belang 15 pet., als iedereen het doet; als 't niet anders kan, als 't verplicht is 11 pet.; voor betere levensstandaard 4 pet., als de lonen dan ook omhoog gaan 1 pet., als het maar niet voor oorlogsdoeleinden is 1 pet., diverse antwoorden 5 pet., geen ant woord 7 pet. Dit zijn de antwoorden van de personen, die niet bereid zijn langer te werken: ar beidsuren zijn al lang genoeg 15 pet., ben er te oud voor 3 pet., eerst alle werklozen aan het werk zetten 3 pet., dan wordt er nog minder gepresteerd 2 pet., er kan meer in beschikbare tijd gepresteerd worden 1 pet., diverse antwoorden 9 pet., geen ant woord 6 pet. Men werkt al lang genoeg is het belang rijkste antwoord van de tegenstanders van langer werken. Wij wijzen er hierbij op dat de arbeiders, boeren en landarbeiders, die het minst be reid zijn langer te werken, op 't ogenblik langer werken dan de kantoorbedienden en de ambtenaren die op 't ogenblik de kort ste arbeidstijd hebben. „Iedere aanval op Kashmir zal be schouwd worden als een aanval op India", aldus heeft Pandit Nehroe, mi nister-president on minister van Buiten landse Zaken van India, op een perscon ferentie verklaard, Kashmir maakt een integrerend deel uit van India, zo zeide Nehrce. Met be dreigingen van een heilige oorlog en beschuldigingen van samenzwering, was het niet mogelijk te onderhandelen. generator. Bovendien hebben saboteurs in de hoofdstad 59 auto's in brand ge stoken. Uit vroegere berichten bleek dat anti-communistische guerilla's ope reerden tot op 75 km. afstand van Pei ping, doch de jongste berichten vor men de eerste communistische erken ning van grotere sabotagedaden in de stad zelf, Intussen is de „zuiveringactie", die twee weken geleden door de minister van Justitie, Hsu Liang, is bevolen, in volle gang. Nog grotere massa-execu ties zijn gelast om de „contra-revolu- tionnairen" te straffen. Meer dan 500 vrouwelijke agenten zijn opgeleid om subversieve elementen in fabrieken, kantoren en amusementsgelegenheden op te sporen. Het te Kanton verschijnende dag blad „Southern Daily" meldt, dat com munistische troepen in de provincie Kwangsi alleen in de maand Januari 62.000 „bandieten" hebben gedood of gevangen genomen. Berichten, die Hongkong van het vastelanfl bereiken, maken er melding van, dat de anti-corhmunistische ge voelens daar toenemen, ondanks scherpe represailles. Guerilla's hebben de ver bindingen afgesneden tussen de Zuide lijke Chinese provincies. Het officiële Chinese nieuwsagentschap geeft in dit verband toe, dat een deel van de spoor lijn KantonHongkong, in de provin cie Kwangtoeng, is verbroken. (Van onze parlementaire redacteur) Men kreeg; gisteravond de indruk, dat prof. Romme meent in staat te zijn het decisieve stadium van zijn werkzaamheden in te treden. Hij is met de heer Wemmers alsmede met de heren Mulderije en Staf op beZoek geweest bij dr. Drees, en als het waar is, wat men veronderstelt dat de heer Wemmers nog; niet het definitieve jawoord gegeven heeft, dan schijnt prof. Romme er toch op te vertrouwen, dat hij het alsnog; wel van hem zal krijgen. Met de C.H. mr. Mulderije is de zaak al beklonken en men neemt aan, dat ir. Staf (van dezelfde partij) zich nu ook eindelijk ervan heeft laten overtui gen, dat het landsbelang hem gebiedt de portefeuille van Oorlog op zijn schouders te nemen en de Landbouw te laten varen. In dit g;eval ploegt de boer dan eens niet voort. Hoe het zij, de informateur heeft te gen hedenmiddag de vier fractieleiders met wier steun hij denkt, dat het kabi net in elkaar is te timmeren, bijeenge roepen en daar zal dan vermoedelijk moeten blijken of deze fractieleiders er hun zegen aan willen geven. Over drie van de vier partijen maakte men zich gisteravond niet veel zorgen. K.V.P. en C.H. immers doen reeds lang mee, en men veronderstelt wel, dat dr. Drees, die overwegende bezwaren heeft tegen twee volbloed V.V.D.-ers, de partijloos heid van de heer, Wemmers zwaarder heeft doen wegen dan zijn exponent schap van de derde macht-theorie des heren Oud. M.a.w. de socialisten schij nen er mee tevreden te zijn. dat de heer Wemmers partijloos is. Dit is echter de heer Spitzen ook, zodat het moeilijker wordt te begrijpen, waarom dan de heer Spitzen niet minister kan blijven, tenzij hij geen exponent van de derde macht theorie zou willen zijn. Wat nu echter de V.V.D. betreft, moet het nog bezien worden, of deze de heer Wemmers zal willen erken nen als exponent van mr. Oud's aller eigenste gedachten. Wij vernamen uit de V.V.D.-hoek grote ontstemming over de trouvaille van de heer Wem mers, en als men leest, wat de parle mentaire redacteur van het Handels blad, die een getrouwe barometer is van het politieke weer in de con treien der V.V.D., gisteravond schreef, dan zou men gaan denken, dat prof. Romme inderdaad nog een kwaad halfuurtje tegemoet gaat. Want ge noemde parlementaire redacteur schrijft, dat de heer Wemmers in par tijkringen een volkomen onbekende is. Nu is dit uit een oogpunt van lid maatschap wel te begrijpen, want de heer Wemmers is partijloos. Maar het is toch vreemd, als men bedenkt, dat de heer Wemmers zelfs een exponent is van een politieke gedachte, waarvan de leider der V.V.D. het geestelijk vader schap draagt. De heer Wemmers moet dus een onzichtbaar exponent zijn. doch de onzichtbaarheid lijkt ons een wat on gerijmde kwaliteit van het exponent- Volgens een mededeling van het K.L.M.-bureau in New York heeft een Viermotorige Constellation van deze [Baatschappij Maandag een nieuw snel heidsrecord in Westelijke richting ge vestigd. Een woordvoerder van de K.L.M. zei, 'lat het vliegtuig de afstand tussen Shannon in Ierland en het vliegveld Idlewild in 10 uur en 25 minuten heeft ?fgelegd. De afstand tussen deze punten gedraagt 3 110 mijl en de Constellation, He bestuurd werd door de Amerikaan- Piloot captain Wilkin, vloog met een bemiddelde uursnelheid van 323 mijl. Naar de K.L.M.-woordvoerder mede deelde, is genoemde tijd de kortste ooit °or een commercieel vliegtuig bij het "Versteken van de Oceaan in Westelijke 'ehting gemaakt. öe grootste slavernij is die der zonde Het officiële Tsjechoslowaakse pers bureau CTK heeft meegedeeld, dat zes katholieke hoogwaardigheidsbekleders, onder wie vier bisschoppen, gisteren de eed van trouw aan de staat hebben af gelegd. Onder hen bevindt zich ook de pas geïnstalleerde vicaris capitularis van het bisdom Praag, mgr. Antonin Stehlik. A.P. heeft van Vaticaanse zijde vernomen, dat men nadere bijzonderhe den afwacht alvorens een definitief standpunt ten opzichte van de betrokken geestelijken in te nemen. Men acht het niet uitgesloten, dat zij onder pressie gehandeld hebben. Ook wjj geven, zoals van zelf spreekt, bet bovenstaande bericht van het offi- cciële Tsjechoslowaakse persbureau on- dei het grootste voqrbehoud weer (Red.). De vier bisschoppen zijn: mgr. dr. Jo sef Carsky, bisschop van Kosice, Ooste lijk Slowakije, mgr. dr. Moric Picha, bisschop van Hradetsj Kralove, Noorde lijk Bohemen, mgr. dr. Stefan Trochta, bisschop van Litomerice, Noordelijk Bo hemen en mgr. dr. Ambroz Lazik, bis schop van Trnava, Midden Slowakije. Naast mgr. Antonin Stehlik, vicaris van het kapittel van het aartsdiocees Praag, legde nog de eed af dr. Frantisek Onde- rek. apostolisch gedelegeerde voor Tesin bij de Poolse grens. De zes geestelijken werden beëdigd door de plaatsvervan gende premier Zdenek Fierlinger, hootd van het Staatsbureau voor kerkelijke aangelegenheden, aldus werd meege deeld. De geestelijken, aldus meldt CTK, zwoeren „trouw aan de republiek en het volksdemocratische bewind". De plech tigheid werd bijgewoond door dr. Josef Eltschkner, de wij-bisschop van Praag, die het vorig jaar ook de eed heeft af gelegd. De geestelijken „beloofdendat zij altijd en te allen tijde de belangen van de staat zouden verdedigen de arbeidende bevolking zouden hel pen bij haar poging om een nieuwe, betere en sociaal meer rechtvaardige orde op te bouwen". Dit is, voor zo ver kan worden nagegaan, de eerste maal, dat bisschoppen, die aan het hoofd van een diocees staan, de eed hebben afgelegd. Tsjechoslowakije telt twaalf diocesen. Van Vaticaanse zijde verneemt A.P., dat de omstandigheden, waaronder de eed werd afgelegd, beslissend zullen zijn, of de zes geestelijken zich hierdoor ge ëxcommuniceerd hebben. Mcchten de geestelijken onder pressie gehandeld hebben, dan zouden zij, aldus de Vati caanse zegslieden, niet als geëxcommu niceerd beschouwd worden. Over de positie van mgr. Stehlik, van wie drie dagen geleden door radio-Praag gemeld werd, dat hij door de regering geïnstal leerd was als vicaris van het kapittel ter vervanging van mgr. Beran, bestaat ook twijfel. Excommunicatie zou automatisch van toepassing zijn op zijn geval, indien hij deze positie van de wereldlijke en niet van zijn kerkelijke overheid aan vaard had, zo verneemt A.P. van Vati caanse zijde. De installatie van mgr. Stehlik is afgekondigd op hetzelfde moment dat bekend werd dat Tsjechoslowakije's Primaat, Aartsbisschop Josef Beran uit Praag was weggevoerd. Autoriteiten geven te kennen dat de order aan mgr. Beran betekent, dat de aartsbisschop in arrest is. aldus meldt U.P. uit Praag. Ten paleize van Josef Matocha, Aarts bisschop van Olomouc de enige andere aartsbisschop van Tsjechoslowakije verklaarden bevoegde personen dat mgr. Matocha daar nog altijd woont. Zij had den nietó gehoord over een soortgelijk uitwijzingsbevel als dat aan mgr. Beran. De lagere Tsjechische geestelijkheid legde verleden jaar de eed van trouw aan de staat af, nadat mgr. Beran hier voor toestemming had gegeven, mits de geestelijken het voorbehoud maakten, dat zij bij het verwezenlijken van hun belofte geen inbreuk zouden plegen op de kerkelijke wetten. Aan de hogere geestelijkheid gaf mgr. Beran echter geen toestemming de eed af te leggen. Daarna werd dit slechts gedaan door „patriottische priesters" die samenwerk ten met het communistische regime. Hoewel de infanterie van de verbon den troepen het verzet van de commu nisten langs het gehele, meer dan hon derd kilometer brede front verder ineen doet schrompelen en de geallieerden een punt bereikt hebben, dat slechts twaalf km. van de 38ste breedtegraad verwij derd is, leidt de activiteit in de lucht dc aandacht af van de succesvolle strijd te velde. Deze activiteit is opmerkelijk groot en verloopt voor de UNO-strijd- krachten eveneens naar wens. Nadat vier Amerikaanse F-80 Shooting Stars gisteren in een luchtgevecht met zestien MIG-15 straaljagers van Russische ma kelij vier vijandelijke toestellen hadden beschadigd, botsten twee Rode straalja gers met enorme snelheid tegen elkaar en explodeerden in de lucht. De beide MIG's, die bij de achtervol ging van een Amerikaanse Shooting Star een korte bocht trachtten te maken, bot sten hierbij tegen elkaar en ontploften. „De mooiste vertoning, die ik ooit mee gemaakt heb", verklaarde luitenant Arthur Walton, een van de piloten van de vier Shooting Stars. Hij en de andere piloten deelden mede, dat zij in een ge vecht van 10 minuten vier van de zes tien razendsnelle MIG's beschadigd had den. Daardoor werd het totaal der be schadigde MIG's op zeven gebracht xn de grootste luchtstrijd van deze oorlog, die gisteren en Zondag boven Noord- West-Korea gewoed heeft. In totaal 61 MIG's in groepen van 10 a 20 hebben gedurende deze twee dagen de strijd aangebonden tegén Amerikaanse. Shootings Stars (en de nog snellere Sabre's. Er is een zekere tegenstelling tussen de verklaring die generaal MacArthur zes dagen geleden aflegde en waarin hij voorspelde, dat de Koreaanse oor log onvermijdelijk in remise zou ein digen. als de bestaande beperkingen op zijn offensieve bevoegdheden zou den blijven voortduren, en een uitla ting van lt.-gen. Matthew Ridgway op een persconferentie voor frontcorres pondenten. Ridgway verklaarde giste ren, dat het een geweldige overwin ning voor de V.N. zou betekenen als de Koreaanse oorlog zou eindigen bij de 38ste breedtegraad, maar dat hij niets wist van plannen om de vijande lijkheden aan die grens te beëindigen. Een Amerikaanse officier, die com mentaar leverde op deze tegenstrijdig heid, merkte op: „MacArthur sprak tot de V.N., Ridgway sprak tot zijn troepen". Ridgway verklaarde, dat de commu nisten tevergeefs geprobeerd hebben de V.N.-troepen de zee in te drijven, en „zij zullen daarin altijd falen". Tegen over iedere soldaat, die de V.N. door verwonding, vermissing of door de dood verliezen, staan 60 man aan rode ver liezen, aldus Ridgway. schap. Men komt daar eerlijk gezegd niet goed meer uit. Maar misschien komt de V.V.D. er nu wel heel goed uit, althans de parlemen- taire redacteur van het Handelsblad schrijft: „Wanneer op deze wijze wordt te werk gegaan, is het niet moeilijk te voorspellen, dat ook de nieuwe poging van de heer Romme zal moeten mis lukken". Nu. wij voorspellen niets, want ner gens is de leans op verrassingen groter dan bij politieke partijen. Maar als het waar zou zijn. dat de verrassing heden middag zal vallen, waar de parle mentaire redacteur van het Handelsblad het voorspelt, dan nemen velen aan. dat de heer Romme niets anders zal over schieten dan het verhaal van de negen kleine nikkertjes voort te zetten op het couplet: „Toen bleven er nog maar drie". Maar ook dit moet u niet als een voorspelling opvatten, want de verras singen ontstaan altijd bijzonder op de inspiratie van het moment bij de P.v.d. A. en prof. Ronjme is een zeer inspire rend man. Maar toch, zo menen sommi gen, zou het in dat geval wel eens kun nen zijn, dat prof. Romme de V.V.D uit zijn ruime hart zou bannen. Want men heeft nu eenmaal de gedachte, dat hij plotseling niet meer zoveel tijd heeft. (Van onze parlementaire redacteur) Wij hebben gegronde reden om aan te nemen, dat ir. L. A. H. Peters, gouver neur van de Nederlandse Antillen, in aanmerking kan komen or de porte feuille van Uniezaken. Het lijkt ons evenwel niet zeker dat de heer Peters reeds door de informateur gepolst is, zodat in het geheel niets te voorspellen valt aangaande zijn bereidheid om een eventt 1R uitnodiging te aanvaarden. Het is tamelijk waarschijnlijk dat mi nister "ötzen aan het deoartement zal terugkeren als Staatssecretaris voor Fi nanciële en' Economische Aangelegenhe den. Aan de andere kant wordt ons te verstaan gegeven, dat het plan om het departement Minuor te splitsen in een gedeelte «Rijksdelen en Nieuw-Guinea) dat met de heer Van Maarseveen naar Binnenlandse Zaken zcu overgaan, en een gedeelte Uniezaken is opgegeven. (Van onze Haagse redacteur) Naar te Den Haag vernomen wordt, zijn dfe eigenaren van het vooral vóór de oorlog bekende weekblad de „Haagse Post" voornemens dit blad te verkopen. In verschillende richtingen worden thans onderhandelingen gevoerd om de „Haag se Post" in nieuwe handen te doen over gaan. België. In Antwerpen en de Schelde- mond zijn de bemanningen van sleepboten gisteren een staking voor hoger loon begon nen. Vandaag zouden de schippers in de ha ven en op de binnenwateren beslissen of zij zich bij hen zullen aansluiten. In Henegou wen duurt de staking van het trampersoneel, die dertien dagen geleden begon, voort en ligt het tramverkeer lam. Het absenteïsme in mijnen en fabrieken is sedert de staking begon met 50 procent toegenomen. Advertentie BaRTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 wCjWWÉWo.. Na de zware slag bij Hoengsong en Wan jong hebben de Nederlandse troepen vlak achter Genietende van de zon lezen de soldaten hun krantje en „werken do het front even rust gehouden. post by".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1