Dingen van alle dag voor de politierechter Schoenprijzen stegen in één jaar met gemiddeld 44 pet. Angstaankopen Beweging in Zuid-Molukken levensvatbaar BILJART-MATADOREN IN HAARLEM InmAJick DUIZENDSTE BABY BIJ ZUIGELINGENZORG VAN WIT-GELE KRUIS Vreugdevolle toespraken met begeleiding van zeer jeugdig kinderkoor mmm AGENDA c Hoofdklasse libre kampioenschap bij Brinkmaan Gesneuveld op Korea Hoe spelen de R.K. clubs? zandvoort uw matrassen reparatie DINSDAG 13 MAART 1951 PAGINA 2 „Wij willen nóg samenwerken" aHECS Wachtverbod RIOLERINGSWERKZAAMHEDEN VOORLOPIG TEN EINDE „Mij vangen ze niet meer"', verklaart aannemer Hulsebosch Middenstand in storm der prijsevolaties VOOR DE BABy Spaar bankboekj e voor jonggeborenen Tweede Passie-avond Burgerlijke Stand M. Erik Hazelhoff Roelfzema: Bijeenkomst in Haarlem van „Door de Eeuwen Trouw" Bezinningsdag Haarlemse Korenbond AERDENHOUT Auto reed tegen tram BRAND IN APOTHEEK Schade aanzienlijk Ned. Kath. Graf. Bond Heeft Piet Kobus kans PATER MEUWESE TERUG NAAR NIEUW-GUINEA Gouden eremedaille bij gele genheid v. 40-jarig jubileum K.A.B. (Kring Centrum) HEEMSTEDE KATH. ARBEIDERS BEWEGING JAN VAN HONSCHOOTEN GEHULDIGD Emigratie-avond Textiel uit auto gestolen zonder prijsverhoging HAARLEMS MATRASSEN HUIS H. DE GRAAFF Ongeveer vijftig jonge moeders met zuigelingen op de arm tussen vier weken en een jaar hebben gistermiddag in het Consultatiebureau van het Wit-Gele Kruis aan de Westergracht een wedstrijd gehouden in het zoet houden van baby's. Vele ontzag inboezemende autoriteiten, allemaal mannen, waren bij uitzondering op het spreekuur van de kinderarts aanwezig, om de blijde incomste van de dui zendste ingeschreven baby mee te maken en deken Kuilman mocht van een sen satie in zijn leven gewagen, toen hij zijn speech met driftige muzikale begeleiding in dit milieu afstak. MM Er was reden tot grote vreugde en dankbaarheid. Tien maanden geleden begon het Wit-Gele Kruis met deze bé- langrijke tak van gezondheidszorg en reeds nu mocht het trotse getal van duizend ingeschreven zuigelingen ge noteerd worden. De voorzitter, de heer R. Scblatmann, straalde temidden van rijn bestuursle den, onder wie enkele medici en de gasten: deken Kuilman, plebaan Ag- terof. rector Rutten van de Mariastich- ting, de broeder-overste en de econoom van het ziekenhuis St. Joannes de Deo, pater Bertels, die zijn medewerking gaf voor het bureau in Noord e.a. Velen, zelfs in de gemeenteraad, zei spreker, vroegen zich af of er behoefte aan deze zorg bestond en of er kans van slagen was. Men heeft het ons niet gemakkelijk gemaakt, maar wie voor een goede zaak vecht en wint, heeft een dubbele voldoening. Gij herinnert u nog, dat de gemeenteraad me.t één stem meerderheid het verlenen van subsidie van de hand wees. Wij hebben dit ge voeld en blijven het voelen als een on recht, ging spr. voort. Het ergste was echter, dat men het levensbeschouwe lijke in deze zorg ontkende. De tegen standers betwijfelden zelfs of de. katho lieke bevolking wel achter deze onder neming stond. Katholiek Haarlem heeft echter een klinkend antwoord gegeven, eerst door het verlenen van geldelijke steun en daarna door het gebruik ma ken van de bureaux. De voorzitter dank. te deken Kuilman, die de pastoors door een overtuigend woord tot een kerk- collecte wist te bewegen; verder de katholieke raadsfractie, die vooral bij monde van mej. Bolsius op de bres stond, de milde gevers van grotere be dragen en degenen, die het mogelijk maakten op vier „strategische" punten in de stad een consultatiebureau te ope nen. De installatie van de vier bureaux kóstte f 6000.in totaal en dit geld kwam ert Hoewel spr. de zegenrijke 40-jarige arbeid van de neutrale vereniging „Zui gelingenzorg" geenszins te kort wilde doen, achtte hij zich toch verplicht er op te wijzen, dat deze vereniging in het afgelopen jaar 1150 baby's insóhreef. terwijl het W.G.K., pas beginnend, de 1000 in tien maanden haalde. En on danks de vroeger geweigerde samen werking drong de heer Schlatmann er nogmaals op aan, omdat beide hereni gingen hetzelfde doel beogen en men Advertentie met een tandem sneller vooruit komt dan op een gewone fiets. Nadat de voorzitter God bedankt had voor de zichtbare zegen, huldigde hij de medische leider, dr. Naessens, die ge rust van z ij n zuigelingenzorg mag ge wagen en verder zr. Van Beek, de voor treffelijke schakel tussen de dokter en de moeder, de andere medewerksters en last but not least de katholieke moe ders, die het levensbeschouwelijke in de zorg massaal erkenden. Spr. kondigde aan, dat zeer bin nenkort vanwege het Wit-Gele Kruis een bureau voor prae-natale zorg wordt geopend, als eerste in de stad Haarlem. Mevrouw A. Miltenburg, Korte Hout straat 19 zw., stond daarna met haar vier weken oude zoontje Han in het brandpunt van de belangstelling. Zij ontving een spaarbankboekje en enkele andere, geschenken, waarna alle aan wezige moeders met een zakje paas eitjes werden verblijd. Deken Kuilman uitte zijn vreugde over de geweldige groei van „de baby" uit het Wit-Gele Kruiswerk. Wij mo gen constateren, dat deze baby in de behoefte voorzien heeft en nogmaals vaststellen, dat' de roem der afdeling Haarlem in het land verdiend is door het taaie vasthouden en de onderne mingslust van het bestuur, dat beloond dient te. worden met een gewijzigde opvatting van de plaatselijke overheid De deken bood de gelukkige moeder een zilveren scapuliermedaille voor haar zoontje aan. Toen mochten de baby's krijsen, schreeuwen, protesteren of vreugde kreten uiten. En dokter Naessens stond voor de moeilijke taak een half uur achterstand in te halen Wat zegt de nieuwe wet? Een wachtverbod (parkeerverbod! geldt voor plaatsen, waar dit door borden is aangegeven. Bovendien geldt een wachtverbod voor een uitrit. BIOSCOPEN: Rembrandt: De vader van de bruid, (a 1.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Palace: Bud Abbott en Lou Costello ontmoeten Boris Kar lof f (14' j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Mannen (14 j.), 2, 4.15, 7 ert 9.15 u.; Frans Hals: De erfge name (18 j.), 2.30 u.; City: The third man (14 j.) 2 15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne: In de schaduw van de misdaad (18 j.) 2.30, 7 en 9.15 u. Dinsdag 13 Maart Schouwburg: A.T.G. met „Noach op de wateren", 8 uur. Concertgebouw: H.O.V.-concert o. 1. v. Toon Verhey. Soliste: Janny van Wering, clavecimbel, 8 uur. Frans Hals: Un si joli petit plage (Fran se" filmavond H.K.G.) 8 uur. Woensdag 14 Maart Schouwburg: A.T.G. met „Het dubbel le ven van Sir William", 8 uur. Voor de aannemer Hulsebosch uit Bloemendaal nadert het einde van de rioleringswerkzaamheden in Haarlem, waarmedp hij bijna een jaar lang bezig is geweest. Vorig jaar Mei werd begon nen met het graafwerk aan het eind van de Wilhelminastraat. Volgens het werk schema zou het door aannemer Hulse bosch aangenomen werk eind November 1950 klaar hebben moeten zijn. Reeds direct in het begin kreeg men minder prettige ontmoetingen met di verse obstakels, die het werk zeer stag neerden en waarover wij reeds meer dan eens geschreven hebben. Gedurende de gehele ondergrondse tocht ontmoet ten de arbeiders hindernissen in de vorm van oude fundamenten en paal- schoeiingen. Zelfs bii het eindpunt op de Kinderhuisvest. waar wellicht over veertien dagen de laatste buis gelegd wordt, zien de arbeiders zich gesteld tegenover gewelven en zgn. remming- palen. Daar houdt het werk va^ aanne mer Hulsebosch op. De rest van de rioléringswerkzaam- heden in Haarlem zal door andere aan nemers uitgevoerd moeten worden, maar naar men ons mededeelde zijn de financiële omstandigheden niet bijzonder gunstig voor een vlotte afwer king van het Haarlemse rioleringsplan. „Mii vangen ze niet meer", verklaar de de heer Hulsebosch. Hij is blij, dat hij van het sloopwerk af is. Blijkens het cijfermateriaal, dat door het Econom. Instituut voor de Midden stand is gepubliceerd met betrekking tot het omzetverloop in detailhandel en ambacht in Januari j.l., kon in vele branches een oelangrijke omzetterug- gang worden waargenomen. Zeer sterk was deze omzetdaling in het banket bakkersbedrijf, het chocolateriebedrijf» de detailhandel in alcoholhoudende en alcoholvrije dranken, in parfumerieën, cosmetische en toiletartikelen en in glas, porcelein, aardewerk en huishoudelijke artikelen. In enkele branches werden in Januari j.l. opruimingsverkopen gehouden en deze leverden met name in de detail handel in textiel, in schoeisel en in meubelen en aanverwante artikelen, bevredigende resultaten op. De verkoop werd nog gestimuleerd door de bij een deel van de Nederlandse bevolking be staande vrees voor komende prijsverho gingen van tal van artikelen. Vergelijkt men de omzet in Januari van het lopende jaar met die in de over eenkomstige maand van 1950, dan treedt aan het licht, dat in vrijwel alle takken van detailhandel in Januari j.l. sprake is geweest van 'n stijging van de geld- omzet. Hierbij dient evenwel te worden De banketbakkersknecht W. H. uit Haarlem was van oordeel dat hij te weinig verdiende (dit menen overigens méér mensen op deze aardbodem) en omdat hij een agres^eve natuur bezat en niet van plan was het er bij te laten zitten, handelde hij als volgt. Wanneer hij er met zijn broodkarretje op uit trok nam hij een extra hoeveelheid broodjes, beschuit en koekjes mee en verkocht deze, zonder medeweten van zijn baas natuurlijk, voor eigen rekening. Inder daad had hij zo enfge weken achter el kaar een mooie bijverdienste, maar toen kwam zijn werkgever er achter en daar deze ook niet van het soort mensen is, dat het er bij laat zitten, stond de bak kersknecht gistermorgen in het beklaag denbankje voor de Haarlemse politie rechter. De officier van Justitie vond het geen werk van verdachte en eiste een voor waardelijke gevangenisstraf van zes weken op een proeftijd van drie jaar. De politie-rechter veroordeelde de man conform de eis. „Jij had beter op het platteland kun nen blijven, want je kan klaarblijkelijk niet tegen de grote stad", dat zei de of ficier van justitie tegen het 23-jarige dienstmeisje J. v. D., dat in Heemstede werkte en van haar werkgever vijf en zeventig gulden had gestolen. Het was bovendien de tweede maal in tien da gen. dat het meisje voor de rechtbank stond en dat was toch wel een beetje kras, aldus de officier. Het meisje wist hierop niets beters te antwoorden dan te blozen. De politie-rechter veroordeel de haar conform de eis van de officier tot een geldboete van vijftien gulden. Het waren twee stoere kerels, die na dit smalle wezentje in het bankje plaats namen. Ze waren beiden chauf- ANE,GANG 46 Een Haarlemse firma in babykleding heeft het idee opgevat om aan alle jonggeborenen in Haarlem en omgeving een spaarbankboekje uit te reiken. De ouders krijgen een folder met biljet in de bu dat zij na invulling weer terug mceten sturen naar de firma. Het spaar bankboekje met een bedrag van vijftig cent wordt daarna thuisbezorgd. Met genoegen kan de K.A.B. mede delen, dat er veel belangstelling bestaat voor de Passieavond, welke 20 Maart a.s. zal plaats vinden en verzorgd zal wor den door een groep jonge kunstenaars „Homo Ludens" uit Amsterdam. Gisteren werd met plaatsbespreken begonnen en binnen enkele uren was de zaal uitver kocht. Om aan al de aanvragen voor kaarten te voldoen, heeft het bestuur besloten alsnog een tweede avond te organiseren en wel op Maandag 19 Maart, eveneens in het g^jouw St. Bavo. Wie dus gisteren teleurgesteld is, neeft thans nog de gelegenheid plaatsen te bespreken. Men kan daarvoor terecht iedere dag van 9.30 tot 12 en 's middags van 3 tot 5 uur, aan het gebouw St. Bavo Smedestraat Het programma is reeds uitvoerig in ons blad besproken Ondertrouwd: J. G. Turkenburg en A. M. Kraaij, P. A. G. Flick en M. Remmé. Geboren: S. HaverschmidtTinholt, z.; S. StrijbisVreugdenhil, z.; J. J. Nieuwdorp Huijsman, z.; C. J. van der Wielvan War merdam, z.; G. J. van RijnRozenhart, z.\ J. C. A van RixelVan Halteren d.; E. Fa kesSchipper, d.; I. M. UitendaalBastiae- nen, d.; H. A. van der Weijden—Vreenegoor, d.; B. Landzaat—Kleijn, d.; A. G. Ederveen Bakker, d.; M. BolijnBal, z. Overleden: M. M. Strik—SaAvegter, 86 j., Delf tl., G. J. Pothoff—Popta, 85 jaar, Schouwtjesl., H. J. van den Anker, 75 j.. Garenkokerskade, A Witlou—Brasser, 82 j., Amsterdamsevaart, M. PlegingDrommel, 86 j Jansweg, M. Oli]Bouwman, 88 j., O. In- diestraat, C. A. Weesenaar—Veshoog. 92 j., Jansweg. M E. Bonsema BentumAbelaar, 86 j„ Kanaupark. Op een gróte bijeenkomst, die gister avond, door de afdeling Haarlem van de stichting „Door de eeuwen trouw" in het Concertgebouw belegd was, sprak mr. Erik Hazelhoff Roelfzema, die on langs uit Ambon via Amerika in ons land is teruggekeerd Een consequente gedachte van mij is, aldus spreker, dat ik een groot wan trouwen koester tegen de uiteindelijke bedoelingen van Sukarno en de zijnen. Bij de gebeurtenissen van de laatste jaren zaten dë kwaliteit van onze op eenvolgende regeringen en zeker ook het wereldgebeuren tegen. Er is nu ech ter een nieuw getij in het Verre Oosten en dit zal leiden tot een overwinning, ik heD veie verbaasde gezichten in Ne derland gezien, toen ik dit beweerde. Het is mij trouwens niet mogelijk om alles vrij uit te zeggen. Dat heb ik ge merkt bij mijn radiopraatje dat in wer kelijkheid acht minuten lang was, maar na vier minuten plotseling werd afge broken. Nadat ik in Juli 1950 voor het eerst .in contact kwam met de stichting „Door de eeuwen trouw", prooeerde ik in het gebied van de Zuid-Moiukken door te dringen. Ik zat toen in Manilla en daar las ik plotseling in de krant, dat ik be schouwd werd als een geheime commu nistische agent. Het was moeiüjk om in een vreemd land mijn doel te bereiken. Nadat ik geprobeerd had om ergens een schip te charteren, hetgeen aanvankelijk wel lukte, volgde een arrestatie door de politie. Men beschouwde mij als zeer ge vaarlijk en in verband daarmee werd zelfs het staatsiebezoek aan de Philip- pijnen door Sukarno uitgesteld. Ik had toen een zwaar hoofd in mijn on derneming. Na verloop van tijd werd ik weer op vrije voeten gesteld, maar ik werd steeds geschaduwd door twee agenten. De Indonesische autoriteit, die in 1946 en 1947 als voorlichtingsman in Amerika fungeerde, raadde mij aan om via Djakarta naar Ambon te reizen, welke raad ik voorzichtigheidshalve maar niet opvolgde. Eindelijk lukte het mij een water- vliegtuikje op de kop te tikken. De voorbereidingen van de vliegtocht moes ten echter zeer onopvallend geschieden. Hiervoor had ik de hulp ingeroepen van een bevriende piloot. Het vliegtuig werd voor de reis klaargemaakt in een baai, die dicht bij een zwembad lag. Er werd een extra-benzinetank ingebouwd. Via het zwembad, waar ik me tamelijk vrij kon bewegen, verdween ik op een goede dag naar de baai. De pogingen om op te stijgen mislukten echter, omdat het vliegtuig door de bijgebouwde ben zinetank veel te zwaar was geworden. Nadat het van zijn radio, een stoel en nog enige andere dingen ontdaan - was, lukte de opstijging voortreffelijk. Ik was op weg naar Ambon. Via Halma- heira en Ceram bereikte ik dit eiland, waar ik door de Ambonese militairen danig werd beschoten, omdat mijn vliegtuig geheel rood was geschilderd en van een witte kap was voorzien. Het slot van mijn reis was een veilige lan ding in een baai, waar ik uitbundig werd begroet. Men kan zich afvragen of de onaf hankelijkheidsbeweging van de Zuid- Molukken ook levensvatbaarheid heeft Het antwoord hierop is zeer zeker be vestigend. De absolute onverzettelijkheid van de Ambonezen staat tegenover de onzekerheid van het R.I.S.-leger, dat eigenlijk niet precies weet, waarvoor het temidden van een vijandig gezinde bevolking verblijft. De Ambonezen hebben gezworen hun vlag niet neer te halen en zullen hun stad en eiland volledig heroveren. Deze gedachte is voldoende om de zaak weer geheel en al onder de aandacht van de politieke wereld te brengen. De stem van Amerika zal in de toekomst een overheersende factor zijn en deze uit zich nu reeds in ontevredenheid over de gang van zaken in het Oosten. Amerika is niet bepaald dol op de R.I.S. en stelt geen vertrouwen in haar standvastigheid. Wij moeten zorgen bij de financie ring van dit gebied niet bij Amerika ten achter te staan en onze volle aan dacht niet alleen richten op de R.I.S., die op een zeer wankele basis blijkt te staan. Naast deze realistische overwegingen moeten wij ook het nodige idealisme opbrengen, zodat wij, aldus besloot spreker, er toe komen om tegen de re gering te zeggen „nu ls het genoeg." De collecte, die tijden^ de pauze on der de talrijke aanwezigen werd gehou den, en de verkoop van diverse artike- .len hadden een opbrengst van f768,65. Zondag heeft de bond van Kerkkoren in Haarlem en omgeving zijn eerste be zinningsdag gehouden in het Veronica- gesticht aan het Spaarne. De dag begon met een gezongen Et. Mis opgedragen door de voorzitter van de bond, kap. J. v. Ingen. De zang werd verzorgd door een schola van de Lidwina-parochie o.l.v. Jan Stammeijerl Na het ontbijt hield kapelaan B. G. Stammeijer uit Bever wijk, ,een causerie over de liturgie en zang van Palmzondag en Pasen en lichtte een en ander met muzikale illustratie toe. Uit de reacties bij de gelegenheid tot vragen stellen bleek, hoezeer de zan gers door deze causerie geboeid waren. Duidelijk kwam ook naar voren, dat de hedendaagse kerkganger, meer dan voor heen, behoefte heeft aan grotere kennis van de liturgie om zijn taak meer te doorleven en daardoor beter te kunnen uitvoeren. Na de koffie werd de dag be sloten met het gezamenlijk zingen van de Vespers. Een leerzame dag, die door meerdere gevolgd zal worden. Gisteravond omstreeks zes uur reed de heer B. C. H. R. uit Aerdenhout met zijn auto tegen de tram uit Zandvoort op. De heer R. reed in Noordelijke rich ting over de Oosterduinweg en zag noch de tram. die deze weg kruist, noch het rode seinlicht. De auto werd tengevolge van deze botsing licht beschadigd. De heer R. kwam er met de schrik af. feur bij een slachthuis en in December 1950 hadden ze een hoeveelheid reuzel van hun lading achtergehouden en voor eigen rekening verkocht. Ze „vingen" er ƒ25.voor en dit deelden ze samen. Mr. Van der Valk Bouman oordeelde een straf van ƒ25.boete of vijftien da gen zitten bij niet-betaling plus een voorwaardelijke gevangenisstraf van een maand op zijn plaats. De politie rechter was het hier mee eens. De koper van het vlees, de slager S. uit Haarlem, kreeg een zelfde straf. Hij was in zijn slagerij, toen de chauffeurs bij hem kwamen en hem vroegen of hij niet een partijtje reuzel van heni wilde kopen. De slager kon dit altijd zeer goed gebruiken en had daarom aan verschei dene relaties gevraagd of ze geen sla gers enz. wisten, die reuzel over hadden en dit aan hem wilden verkopen. Zo kwam het, dat hij het aanbod van de chauffeurs niet vreemd vond. Is het mogelijk, dat hij zich hierin ver giste de officier van justitie betwij felde het minder mooi was het, dat hij de chauffeurs bedroog met het ge wicht. Enige weken na de koop hadden ze pas afgerekend, doch over de her komst van het vet was nooit gesproken. De schoonvader van de slager had de officier een brief geschreven, waarin hij zeide, dat de handeling van zijn schoonzoon geen misdrijf was maar een grote domheid! De politierechter was echter van mening, dat het zowel het een als het ander was en veroordeelde de slager, conform de eis Van de offi cier. De verdachte luisterde met een hoogrood gezicht en ging er toen met beschaamd gebogen hoofd vandoor. Past op uw duiven! Dat dit nodig is werd bewezen in December van het vo rige jaar, toen de kellner B. B. uit Haarlem twee duiven, die bij ongeluk tussen zijn kippen terecht waren geko men, had geslacht en opgegeten. De die ren vlogen al enige dagen om zijn huis en hadden ook wel eens 'n graantje van zijn kippenvoer opgepikt. Dit vond de man blijkbaar voldoende om ze als zijn eigendom te mogen beschouwen en toen hij met Kerstmis iets extra's voor vrouw en kinderen wilde klaarmaken, ving hij de duiven, die zó tam waren, dat ze ge makkelijk te pakken waren, draaide ze de nek om en braadde ze met een beet je boter heerlijk gaar. Achteraf bleek het goedkope Kerst-dinertje toch geen succes te zijn, want de officier vond dertig gulden of achttien dagen zitten niet te veel. De politierechter had ech ter medelijden en halveerde de straf. 9 December 1950 reed de apothekers assistent M. Z„ uit Haarlem, na een vrolijke avond in Amsterdam genoten te hebben, met zijn auto via Haarlëm- merliede huiswaarts. Hij was met een paar kennissen wezen borrelen in een Amsterdamse kegelclub en verkeerde dientengevolge in een vrolijke stem ming. Dit war natuurlijk te zien aan zijn wijze van sturen, althans zo oor deelde agent R. en deze ging dus met een rood lichtje op de weg staan en sommeerde de autobestuurder te stop pen. De apotheker had echter al zoveel veroordelingen wegens het dronken Advertentie VOOR BRILLEN icpx oervice-^ Grote Houtstraat 37 Haarlem achter het stuur zitten, achter de rug, dat hij in totaal tien weken hechtenis en twee jaar leven zonder rijbewijs voor de boeg heeft en daarom overlegde hij als volgt: „Als ik stop, dan ruiken ze mijn adem en dan ben ik de sigaar! Wees dus slim en rij door." Hij min derde zijn vaart tot vijf kilometer en wilde zo de agent passeren. Deze sprong opzij om er niet onder te ko men, trok zijn revolver en schoot op de achterband Door de knal van het schot schrok de apotheker en daardoor bleef hij zijn voornemen niet getrouw, maar stopte toch. Nog vóór de agent iets had kunnen doen, had hij het por tier al opengegooid en geschreeuwd: „Denk nou maar niet, dat ik dronken ben, hoor!" Gistermorgen stond de man voor de politierechter, die vroeg waarom hij dat gedaan had. „Het was zo'n mist, edel achtbare. en toen zag ik die agent niet. „Zat die mist in je ogen van de bor rels?" vroeg de edelachtbare toen. „Nee, het was een échte mist", was het antwoord, maar de officier van Justitie mr v. d. Valk Bouman, hield zich aan de lezing van de politierechter en' eiste twee weken gevangenisstraf. Nadat de raadsman van de apotheker zijn pleidooi had gehouden, veroordeel de de politierechter hem tot vijftig gul den boete of vijftien dagen. Vanmorgen om half twaalf was - een leerlinge van de apotheek Grijseels en Van Hees in de Lange Veerstraat in de spoelkamer achter de apothekerswinkel, waar een aanzienlijke voorraad drankjes, flesjes en recepten was opgeslagen, bezig met het vullen van een flesje aether. Het meisje verkeerde in de veronder stelling dat het gascomfoor uit was, maar dit brandde en hierdoor ontstond een flinke brand. De brandweer was spoedig ter plaatse en wist erger te voorkomen, maar toch was de schade groot. De fles jes zijn gedeeltelijk gebarsten en ge sprongen en de inhoud is verbrand of over de vloer gevloeid. Er stonden ook veel flessen levertraan in het kamertje; de inhoud hiervan is uitgevloeid. Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. Verzekering dekt de schade. De kath. Graf. Bond van de afdeling Haarlem houdt hedenavond acht uur in het gebouw St Bavo, Smedestraat, een ontwikkelingsavond onder het motto: „Wat weet u ervan?" De hoofdbestuur der, de heer J. J. Hölseher, zal aanwezig zijn om de gestelde vragen te beant woorden. Donderdag 15 Maart zal een soortgelijke bijeenkomst in het café res taurant „Suisse". Rijksstraatweg, worden gehouden, des avonds acht uur, waar de heer B. J. van Werkhoven het gesprek zal leiden. tr' Donderdag begint in Café-Rest. Brink- maun het tournooi om het Nederlands hoofdklasse Lib're biljartkampioenschap. Vier dagen lang zal onze stad in het teken van de biljartsport staan en de meest bekende matadoren van het groene laken zullen elkander in een uiterst spannende strijd de eer der over winning gaan betwisten. Vier dagen lang staat Haarlem in het teken van de bil jartsport. Het District Haarlem van de Neder landse Biljartbond herdenkt binnenkort z'n tienjarig bestaan en heeft, dank zij deze gebeurtenis, de organisatie toege wezen gekregen van het Libre kam pioenschap, zodat de Spaarnestad dan eindelijk ook eens een groot biljart- tournooi krijgt te verwerken. Voor zo ver wij het ons kunnen herinneren, heeft een dergelijk groot tournooi nog nimmer binnenonze muren plaats gevonden en van de gelegenheid om eens met onze cracks op biljartgebied kennis te maken, zullen vele Haarlemmers gebruik willen maken. Aan het Libre kampioenschap nemen acht spelers deel, van wie er diverse zijn die een grote reputatie hebben in deze sport. Om te beginnen krijgen we hier Kees de Ruyter in actie te zien. De Waalwijker bezit een reputatie waarover we hier niet lang behoeven uit te wijden. Hij is Europees kampioen in dit genre en wordt in elk geval dit jaar afgevaardigd naar de Europese Kam pioenschappen. Maar Nederland heeft recht op een tweede plaats in het Euro pese biljartkampioensehap en deze tweede plaats vormt dan ook, naast de kampioenstitel, de grote inzet van het a.s. Haarlemse tournooi. Hoewel we ook in de biljartsport voorzichtig dienen te zijn met voorspellingen, mogen we toch wel aannemen dat Kees de Ruyter ntet de titel zal gaan strijken, maar daarom is de strijd om de zo belangrijke tweede I dagresultaten. plaats er des te interessanter om ge worden. Hoe zeker we ons voelen inzake de bezetting van de eërste plaats, zo hui verig zijn we om! te voorspellen wie onze tweede vertegenwoordiger in Luxemburg zal worden. Met spelers als Sweering, de bekende Amsterdam mer, Eichelsheim, Kruythof en Teege- laar is alles mogelijk, terwijl Beekman en Mol ook een vinger in de pap kun nen steken. Het wordt dan ook een open strijd tussen deze favorieten, waarvan het re sultaat met belangstelling wordt tege moet gezien. Maar.onze stad heeft ook nog een troef in handen. De bekende hoofdklas ser Piet Kobus, de gemoedelijke kapper die de biljartsport zuiver om de sport beoefent en nimmer de gelegenheid kan vinden om zich extra op een tournooi voor te bereiden, is van nature een groot biljarters, die het iedere tegenstander geducht lastig kan maken. Nu „ligt" het libre spel Kobus niet bepaald, maar we zijn er van overtuigd dat onze sympa thieke Haarlemmer de eer van de Spaar nestad op waardige wijze in dit select gezelschap zal hoog houden. Donderdagochtend wordt het tournooi feitelijk reeds geopend met een officiële entvangst ten stadhuize. Het gemeente bestuur zal daar de deelnemers en of ficials ontvangen en om half twee 's mid dags neemt dan het eigenlijke tournooi een aanvang. Het programma voor de eerste ronde luidt: half twee: EichelsheimKobus en Sweering—Beekman. Half vier: De Ruy. terMol en KruythofTeegelaar. Het programma voor de avondpartijen wordt samengesteld aan de hand van de mid- opgemerkt, dat de sedert Januari 1950 ingetreden prijsverhogingen mede hun invloed hebben doen gelden, betwijfeld moet worden of deze vergroting van de geldomzet gepaard is gegaan met een stijging van de hoeveelheidsomzet. Zoals was te verwachten daalden de omzetten in het banketbakkersbedrijf van December op Januari aanzienlijk en wel met 39 pet. Toch werden ook in deze branche de omzetten van de ge lijknamige maand in 1949 overtroffen. De in dit opzicht behaalde omzetver- meerdering bedroeg in de deelnemende banketbakkersbedrijven 7 pet. In het chocolateriebedrijf vertoonden de omzetten ten opzichte van de vooraf gaande maand een daling van 37 pet. Dit is een van de weinige branches, waar de omzet in Januari eveneens la ger was dan die in de overeenkomstige maand van 1950. De omzetdaling ten op zichte van Januari 1950 bedroeg 9 pet. De indexcijfers betreffende het om zetverloop in de detailhandel in tabaks fabrikaten wijzen uit, dat de Januari- omzet in 1951 18 pet. beneden het peil was van dat in de voorgaande maand. In tal van schoenwinkels werden in Januari opruimingsverkopen georgani seerd en de indexcijfers voor deze bran che brengen aan het licht, dat deze niet zonder succes zijn gebleven. Hierbij dient wel te worden opge merkt, dat de vrees voor prijsstijging mede tot de gunstige omzetbeweging heeft bijgedragen. De geldomzet in Januari 1951 was in deze branche 53 pet. hoger dan die in de gelijknamige maand van 1950. Zulks komt voor een belangrijk deel op reke ning van reeds doorgevoerde prijsver hogingen, hetgeen duidelijk blijkt uit het feit, dat de stijging van de parenom- zet ten opzichte van Januari 1950 slechts 9 pet. bedroeg. De gemiddelde opbrengst per paar schoeisel was gestegen van f 12.35 in Januari 1950 tot niet minder dan f 17.78 in Januari 1951, dus met f 5.43. In de detailhandel in textiel steeg de omzet van December op Januari met 26 pet., hetgeen dient te worden toege schreven aan de gehouden opruimings verkopen, alsmede aan de ook hier be staande vrees voor komende prijsver hogingen. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen tijdens de actie bij Hoengsong op 12 Februari j.l. is gesneu veld de adjudant-onderofficier-instruc teur M. Schuringa, iegernummer 16061000,0, afkomstig uit Eindhoven. Dat hij ruste in vrede. Donderdag zal de „Willem Ruys" voor de twintigste maal van Rotterdam naar Djakarta vertrekken. Onder de passa giers bevinden zich dertien priesters, onder wie de bekende Nieuw-Guinea-pa- ter en ontdekker van de Juliana-rivier, pater C. Meuwese, MSC, die gedurende zijn verblijf hier te lande in talloze plaatsen lezingen over Nieuw-Guinea heeft gehouden en die ook door H. M. de Koningin werd ontvangen. Pater Meuwese gaat terug naar Merauke op N ieuw-Guinea, Voorts schepen zich op de „Willem Ruys" o.a. in: de eerwaarde moedér J. M. M. Scholten, algemeen overste van de Zusters van Amersfoort, die een visita- tiereis naar Java gaat maken, en dr. J. C. Haest, geestelijk leider van -de Rome bedevaart uit Indonesië. Ter gelegenheid van zijn 40-jarig ju bileum bij de N.Z.H.V.M. is de heer L. Burggraaf, chef U.D., in zijn woning aan de Wilhelminalaan te Hillegom vanmor gen gehuldigd. Bij deze huldiging werd hij toegesproken door de heer J. J. Jur- rissen. directeur van de Maatschappij. Deze overhandigde hem de gouden me daille verbonden aan de orde van Oran je Nassau en het getuigschrift van de Maatschappij voor Handel en Nijverheid met de daarbij behorende gouden me daille. Maandag 12 Maart j.l. werd in boven genoemde kring de laatste ontwikke lingsavond gehouden van het seizoen. De heer Paagman, voorzitter, opende de ze avond, waarna de heer v. d. Veldt de op de convocatie gelanceerde waarschu wing: „Laten wij oppassen!!!! Weest toch waakzaam!!!!", behandelde. Spreker begon zijn betoog met te wij zen op het in alle dagbladen geplaatste artikel van de E.V.C. omtrent een op het congres van 11 Maart j.l. genomen be sluit om op te treden tegen de prijsver hogingen en drong aan op loonsverho ging en prijsstop. Spreker wees op deze reclamestunt van de E.V.C. en toonde aan, dat de vakcentrale van de drie bo nafide organisaties reeds op 8 Maart stappen had gedaan bij de overheid, en de E.V.C. wist hiervan. De vakcentrale heeft hieraan alsnog geen ruchtbaarheid gegeven, maar de E.V.C. benutdeze kans om de mening te wekken dat de vakorganisaties, vooral de K.A.B., niets maar dan ook niets voor hun leden doen. Spreker wees dit resoluut van de hand. Vervolgens hield de heer L. F. Luys- terburg een lezing met lichtbeelden over de TBC. Het eerste gedeelte ging over de oorsprong, ontstaan en aard van deze ziekte. Het tweede gedeelte óver de bestrij ding er van en liet verschillende mooie platen zien van ons eigen sanatorium „Berg en Bos". In het overzicht dat de voorzitter, de heer N. J. v. Linden, op de jaarver gadering van de afdeling Heemstede der K.A.B. gaf, die Donderdagavond in het R. K. Verenigingsgebouw werd ge houden, kwam o.m. de zo geslaagde Vastenavondviering tot uiting. Uit de gedane mededelingen bleek dat op wens van het Hoofdbestuur de kascommissie haar werkzaamheden ook tot de onderafdelingen moet uit breiden en eens per 3 maanden verslag dient uit te brengen. Op 14 en 15 April wordt op Huize Vijverduin te Bloemen daal een weekend voor jonge K.A.B.'ers georganiseerd. Uit het jaarverslag van de 2e secre taris, de heer J. Kuipers, bleek, dat ook in 1950 de afdeling een grote ac tiviteit heeft ontwikkeld. Het verslag van de penningmeester, de heer J. Spann, wees een behoorlijk batig saldo aan en de kascommissie uitte haar te vredenheid over diens werk. De be groting 1951 was ditmaal aan gewone -komsten niet in staat de extra grote litgaven te dekken, zodat de reserves moeten worden aangesproken. GVOWijk aan Zee DTSVelsen VitesseBeverwijk HPSV—TYBB ADOPurmersteyn DSS—Wilskracht Swift—NAS LisseRouwkoop LugdunumV V SB Inzendingen tot Zaterdagochtend 9 uuf op open briefkaart aan de sportredactie van de Nieuwe Haarlemse Courant, N.Z- Voorburgwal 6573, Amsterdam. Over de prijsvraag wordt niet gecor respondeerd. Binnenkomende klachten over onjuistheden in de uitslag worden onderzocht en zo nodig gerectificeerd. Meent men, dat de thuisclub wint, dan vult men het cijfer 1 in, bezoekende club is 2, gelijk spel 3. Voor iedere goede oplossing wordt één punt toege kend. Onder grote belangstelling vierde de 84-jarige Jan van Honschooten te Zand voort zijn 60-jarig jubileum als jacht opziener van de familie de Favauge- Quarles van Ufford. Het feest werd voor de familie van Honschoten ingezet met een H. Mis van dankbaarheid in de parochiekerk van St. Agatha. Drie generaties van dit geslacht van jachtopzieners waren hier bij tegenwoordig. Een voor de stropers gesteld dat die onder de parochianen van St. Agatha te vinden zouden zijl* indrukwekkend gezelschap. In de morgenuren kwamen de heren van de jacht de jubilaris in zijn woning bezoeken. Bij monde van jhr. P. N» Quarles van Ufford werd hij gehuldigd om zijn trouw en onverflauwde ijver; deze felicitatie ging vergezeld van eed geschenk benevens een enveloppe me* inhoud. Burgemeester van Fenem8 kwam met de verrassing van de dag» namelijk de mededeling dat H. M. de Koningin de heer van Honschooten bi) bevordering heeft toegekend de zilveren ere-medaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau. Bij deze huldiging was ook pastoor van Diepen aanwezig- In de loop van de dag kwam nog eed stroom van bezoekers onder wie de korpschef van politie, de heer Vremaf* en het lid van de raad. de heer C. SI®* gers de jubilaris gelukwensen. Donderdagavond hield de heer A. va" der Veldt uit Haarlem voor de afdeling Zandvoort van de Kath. Arbeidersbewe ging een inleiding over de emigratie. D® spreker wees allereerst op de overbevol king van ons land. Het aantal inwoners is sedert 1830 verviervoudigd en men verwacht, dat Nederland in 1970 twaa'n millioen inwoners zal tellen. Om de be staanszekerheid van de bevolking 10 waarborgen streeft de overheid twee doeleinden na: industrialisatie en emj' gratie. De laatste staat in het, middel punt van de belangstelling van de ar beidende bevolking. Bewuste of onbe wuste vrees voor werkloosheid speel' hier een rol. Het bevorderen van emigr8' tie door de overheid moet niet ontaar den in het „leveren" van emigranten- Hier is een geschilpunt van de rege ring met de standsorganisaties, die willeI1 dat men bij emigratie ook waarborgen moet hebben, dat de arbeider in de vreemde niet alleen verzekerd is van werk, maar ook van zodanige omstan digheden, dat het hem mopelijk is el5 mens, zowel in geestelijk als Jijdelijk op zicht te leven. Waarschijnlijk zal deze strijd ten gunste van de standsorganisa ties worden beslist. De emigratie-dien sten van de standsorganisaties zullen dan een belangrijk deel van de taak van de Gewestelijke Arbeidsbureaux op he* terrein van de emigratie overnemen. He* is trouwens de wens van het Doorluchtig Episcopaat, dat de standsorganisaties belangen van hun emigrerende leden vóór en na de emigratie behartigen. SPr' wijdt vervolgens uit over de zware psy chische eisen, welke aan de emigranten worden gesteld, daar zij verstoken zul len zijn van 90 pet. van alles wat hun het vaderland dierbaar en vertrouw0 was. Spr. beschrijft het werk vqn d® emigratiedienst van de KAB, welke aa° alle belangstellenden inlichtingen ver schaft over het land waarheen men denkt te emigreren. Er zijn cursussen in gesteld waarin zowel de taal als gods dienst en EHBO worden onderwezen- Enige kennis van de taal is noodzakelijk voor de man, maar ook en vooral -f voor de vrouw. Het plan tot emigrate moet door de man terdege besproken worden met zijn vrouw en eventue®1 met de grotere kinderen, want zij zuil®'1 hem in de vreemde een onmisbare stedd moeten zijn. In de nacht van Donderdag op Vrijdag is in een garage naast het perceel Kosj' verlorenstraat 36 een inbraak gepleeg0" Er bevond zich daar een gesloten aU*° met textiel ter waarde van f 15.000. Me° heeft het slot van de auto verbroken e° getracht met de wagen weg te rijde*^ De inbreker is waarschijnlijk door l8* waai verschrikt en heeft de benen êe' nomen met medeneming van vijftig m8' ter textiel. De Zandvoortse recherc0 stelt een onderzoek in. Gisteravond om kwart over elf verlig een 19-jarig meisje per fiets de Corste*' fabriek aan de Noorder Duinweg Zandvoort. Daar werd zij plotseling d°°_ een tot nu toe onbekend gebleven mahs persoon van de fiets getrokken en d« H duinen in gesleurd. Toen het meisje zic' daartegen verzette, kneep de man haa de keel dicht en stopte haar een Pr°? duingras in de mond. Inmiddels waT?A drie arbeiders van de fabriek toegesneJ°£ waarna de onverlaat het meisje losl*® en de vlucht nam. Advertentie Door onze grote voorraad 's morgens 's avond® gehaald gebrach' Grote Houtstraat 103 - Haarlet11 Telefoon 11485 Advertentie

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 2