ROOD EN BLA UW BEKAMPEN ELKAAR OP DE VEL UWE Ettic dé noorman 'Uri - 1 Laat heb ik II bemind VALDA Jussen neus en (lippen Oefening „Crescendo" van zeer groot gewicht •.Verhoging suikerprijs erg onsociaal" Mgr. Gabriël van der Westen Twaalfde verjaardag Pauskroning Pius XII Overpeinzingen Minder emigranten naar Australië Noodlanding van een straaljager Eerste Ap. Vicaris van Banka-Billiton DINSDAG 13 MAART 1951 PAGINA 3 Per dag 15.000 kg voedsel nodig Gewonden uit Korea Britten werken mee met het vervoer Kleine man moet gelag betalen „Willem Barendsz" half April thuis Gunstig walvisvaartseizoen Tot 15.000 personen beperkt Mr. J. CRAMER Commissaris in Drenthe? GOEDERENTREIN IN BOTSING Schoonmaak in den lande PlTltOL voor de handen Piloot licht gewond Statistiek van de Delftse studenten -L" ,-,a^g|g - >s 4 W>« fes Receptie op Pauselijke internuntiatuur RIJKSWERKINRICH TINGEN EN STRAF- GESTICHTEN Drastische bezuinigingen door ETHEL MANNIN UITVOER GOEDEREN VAN EMIGRANTEN Neem een dops echte r=> A S -r 1I. L L- E s KEELPIJN van Snorrebor I M. P. Gorsira gezaghebber van Curasao Proces tegen de Staat „Piet Hein" in Mei terug m ons land Burger van het heelal Chapeau Claque Onhandige hengelaars Overal hetzelfde T'« i' 'f (Van onze speciale verslaggever) Vannacht om nul uur nul is op de Veluvve in een bijkans klassieke stortregen de oefening Crescendo in alle (militaire) ernst begonnen. Zonder twijfel is dit een uiterst gewichtige zaak. Het is de eerste keer dat een complete regiments gevechtsgroep samen met de luchtmacht, alles georganiseerd volgens het thans in zwang zijnde Amerikaanse systeem, een grote driedaagse oefening houdt en de commandant strijdkrachten te velde is ons zelfs persoonlijk komen verzeke ren dat na deze oefening Nederland eindelijk zijn eerste eenheid voor de Atlan tische verdediging gereed zal hebben. Aan het gewicht van deze oefening kan dus werkelijk niet worden getwijfeld. moeten incasseren, bijzonder boeiend zijn, voor ons frontcorrespondenten is de spanning al gebroken. Wij hebben ons namelijk bereids met het scheids gerecht verstaan ja zeker, zulke oefenoorlogjes hebben een scheidsge recht, anders zou de verkeerde partij wel eens kunnen winnen en van deze heren hebben wij, zij het onder verplichting van de striktste geheim houding, de afloop van deze oorlog reeds vernomen. Wij weten wie Don derdag verslagen terneer zal liggen, ja wij weten zelfs tot hoever de zege vierendetroepen zullen zijn op gerukt. Het is deze wetenschap, die ons steeds weer de bittere ernst der deel nemende militairen met een glimlach doet bezien en die ons altijd weer in de verleiding brengt bepaalde troepen officieren eens duchtig inzage van on ze geheime stukken te geven om zo doende het ganse oefenschema grondig in de war te sturen. Wij doen dat na tuurlijk niet, want wanneer u op grond van bovenstaande lichtzinnige taal zou concluderen dat Crescendo die deze zomer nog vijfmaal herhaald wordt dus bijzonder weinig om het lijf heeft, vergist u zich deerlijk. Natuurlijk, wat er vand&ag, morgen of overmorgen ge beurt met die blauwe Oostlandse regi mentsgevechtsgroep, die vannacht zompend van het regenwater zich in de buurt van Oldebroek en Nun- speet heeft gelegerd, is bepaald niet zo belangrijk. Belangrijk is dat 6200 man drie da gen lang op een 400 km.2 groot terrein in volstrekte oorlogstoestand zullen leven. Belangrijk is dat deze oefening voor negentig procent op particulier terrein wordt gehouden en dat geen grondeigenaar geweigerd heeft vrij willig hieraan zijn medewerking te verlenen. Belangrijk is dat op deze wijze de lichting 1949 II een klaar blijkelijk voortreffelijke oefentijd af sluit en belangrijk is tenslotte dat al leen al het nuchtere verloop van deze eigenlijk nog zeer simpele oefening een klein meesterstuk aan militaire organisatie betekent. Het betekent namelijk dat per dag vijftienduizend kilo voedsel in de vorm van oorlogsrantsoenen moet worden aangevoerd. Het betekent, dat per hon derd km. verplaatsing vijfenvijftig duizend liter benzine nodig zijn. Het betekent dat alleen al voor de begin- phase zes duizend kisten munitie moeten worden aangevoerd. Het zijn deze as pecten en hun afwerking, die Crescen do haar betekenis moeten verlenen en waarop wij in onze frontberichten van de komende dagen bijzonder de nadruk zullen leggen. P.S. Het wordt werkelijk serieus mét Crescendo. Zojuist legt men zelfs een dagblad te velde op onze tafel. Het is het Lichtspoor in babyformaat. Desniettemin moet men het ons maar niet euvel duiden, dat wij er tot dusver maar bitter weinig van onder de indruk zijn gekomen. Dat komt door het merk waardige karakter, dat die klassieke oorlogjes op de Veluwe nu eenmaal steeds eigen is. Het gaat namelijk zo als altijd weer om een strijd van blauw tegen rood, hoewel men dit keer waarschijnlijk om het wat ingewikkel der te maken zelfs spreekt van een blauw Oost- en een rood Westland. Tus sen die landen dan, die gescheiden wor den door een lijn van Arnhem naar een punt ten Zuiden van Harderwijk, heerst al lange tijd een politieke spanning. Za terdag hebben ze gemobiliseerd en nu uitgerekend vannacht om twaalf uur zijn ze al of niet na een voorafgega ne oorlogsverklaring met onplezieri ge handtastelijkheden begonnen. Dat moge misschien voor de troepen, die drie dagen lang regen, wind en de bevelen van hun commandanten zuilen In verband met de aankomst van de eerste groepen zieke en gewonde mili tairen Van het Ned. detachement Ver. Naties in Nederland wordt van bevoeg de zijde medegedeeld, dat in de toe komst meermalen kleine groepen zieke en gewonde militairen per vliegtuig naar Nederland zullen worden overge bracht. Dit vliegtuigvervoer geschiedt, dank zij de welwillende medewerking van de Britse regering, die in de militaire zie kentransportvliegtuigen der R.A.F., wel ke zieke en gewonde manschappen der strijdkrachten van de Ver. DJaties in Korea naar Engeland vervoeren, tevens plaatsen beschikbaar heeft gesteld voor het overbrengen van militairen van het Nederlands detachement. De familieleden van de betrokken militairen ontvangen enige dagen vóór aankomst van het vliegtuig in Neder land officieel bericht van het hoofd van de Geneeskundige Dienst Troepen schepen te 's-Gravenhage, vermeldende de dag van aankomst van de militair en het tijdstip waarop zij hem in het militair hospitaal kunnen bezoeken. Men wordt nadrukkelijk verzocht alleen op dit officiële bericht af te gaan. De Raad van Vakcentrales heeft in een telegram aan de ministerraad als zijn mening uitgesproken, dat de sui kerprijsverhoging betekent mede toege ven aan speculanten ten koste van ver bruikers. De verhoging geschiedde, zo wordt gezegd, zonder overleg met het georganiseerde bedrijfsleven. De Vak- centralen maken daartegen ernstig be zwaar. „Op de meest onsociale wijze is de demissionnare regering, zonder enig oveileg met het georganiseerde bedrijfs leven, bezig de eindjes aan elkaar te breien. Beoogt men met de prijsverho ging van de suiker consumptiebeper king? Want deze prijsverhoging gaat verder dan voortvloeit uit de prijsont wikkeling. En daardoor zal de kleine beurs het gelag moeten betalen. Mocht men inderdaad consumptiebeperking beogen, dan zou men toch moeten over gaan tot distributie met bonnenstelsel", aldus heeft de voorzitter van het Chris telijk Nationaal Vakverbond in Neder land, de heer M. Ruppert, aan het A.N.P. medegedeeld. Op 9 Maart jl. eindigde het op 22 Dec. 1950 aangevangen seizoen voor de vangst op walvissen, aldus deelt de Ned. Mij. voor de Walvisvaart ons mede. Het vorige seizoen heeft geduurd van 22 Dec. 1949 t/m 15 Maart 1950. De totale productie heeft dit jaar bedra gen 91.969 barrels (15228 ton) traan en 12.191 barrels (2.032 ton) spermolie, tegen 17.377 barrels (12.896 ton) traan en 4.957 barrels (826 ton) spermolie gedurende het seizoen 1949/50. Onvoorziene omstandigheden voorbehou den kan de „Willem Barendsz" in de twee de helft van April in Nederland verwacht Worden. De lieer Vinke, één der directeuren van de Mij., verklaarde, dat het een gunstig seizoen is geweest, met gunstige prijzen. Naar wij vernemen, is het niet te ver wachten, dat dit jaar 25.000 emigranten naar Australië zuilen vertrekken. Zoals bekend hebben onlangs de regeringen van Australië en Nederland een ver drag ondertekend, waarbij men over eengekomen is jaarlijks een aantal van 25.000 Nederlanders naar Australië te doen emigreren. Men zal rekening moe ten houden met de beperking van 8 tot 10.000 mensen. Het gebrek aan vervoersmogelijkheid is wel de voornaamste reden die tot deze beperking heeft geleid. Er zullen nu. ongeveer 12.000 emigranten per schip vervoerd worden en ongeveer 3.000 per vliegtuig. Het is, gezien het zeer klemmende woningprobleem in Australië, een gelukkige omstandigheid, dat aan de emigrantenstroom beperking is opgelegd. Binnenkort, aldus vernemen wij na der nog, zullen gezinnen, die uit meer dan twee kinderen bestaan, alleen dan naar Australië kunnen vertrekken, wan. neer er huisvesting voor hen gevonden is. Reeds thans wordt dergelijke gezin nen, wanneer zij zich voor emigratie aanmelden, de raad gegeven niet zon- der de zekerheid van een huisvestings mogelijkheid naar Australië te vertrek ken. Volgens berichtgeving in „Het Parool" komt ernstig in aanmerking om be noemd te worden tot commissaris van de K.onginin in Drenthe, als opvolger van mr. dr. H. Baron de Vos van Steenwijk, die met pensioen gaat, mr. J. Cramer, lid van de P.v.d.A.-fractie in de Eerste Kamer. De juistheid van dit bericht kan bevestigd worden voor zover het de wens van P.v.d.A.-zijde betreft om voor deze functie een socialist aan te wijzen en voor wat de candidatüur aangaat: mr. J. Cramer, die zich o.a. verdienstelijk heeft gemaakt in de Stichting „Opbouw Drenthe", wordt daarvoor reeds enige tijd een van de meest aangewezen figu ren geacht. Hiermede valt echter nog weinig te zeggen over de waarschijnlijk heid van de benoeming; de tegenwoor dige commissaris is van V.V.D.-huize en aan te nemen valt, dat ook van andere politieke zijden belangstelling bestaat voor deze post. Hangende de kabinets formatie is het moeilijk over de aan wijzing van een nieuwe commissaris in Drenthe reeds een deugdelijke prognose te geven. In de afgelopen nacht is te Eist een uit de richting Arnhem binnenkomende goederentrein in aanrijding gekomen met een rangeerdeel. Beide locomotieven werden beschadigd en van het rangeer deel ontspoorden tien wagens, die daar door eveneens schade opliepen. Daar de hoofdsporen onmiddellijk vrij gemaakt konden worden ontstond geen vertraging in de reizigersdienst van hedenmorgen. De oorzaak is onbekend. SH4 V 47 De Noorman neemt geen halve maatregelen tegen de dreiging van buiten. Twintig vertrouwde mannen, door de burchtheer zelf uitgezocht om nun jarenlange trouwe dienst, treden aan en krijgen hun bevelen: Zonder dralen de oude vluchtgang bezetten en op het eerste signaal de uitgang versperren. Met hun leven staan zij er borg voor, dat niemand de burcht zal betreden. Gij blijft bij de uitgangbeveelt Eric. „Uw mannen niet zelf in de vluchtgang laten komen!"' Ridder Ewoud, die met het bevel belast is, knikt en gaat zijn „Wijs mij nu het luik;" zegt de koning tot Pum-Pum. „Wij zullen de Fret in zijn hol gaan opzoeken!" In het onderaardse vertrek, waar hij de samenzweerders verzameld heeft, wacht Vagen zelfbewust de komst af van zijn hulptroepen. Zeker van de overwinning wrijft hij zich vergenoegd in de handen. In zwijgende spanning staan twee van zijn handlangers langs de wanden van het verérek. „Kijk niet zo ernstig, kerels!" roept de Fret hen toe. „Straks troont hier een koning op Tyrfing!" Hij laat een smadelijke lach horen. „Hoe hebben zij mij geholpen, die domkoppen! Ik meende, dat toynet „o lang onrust moesten verwekken rondom Tyrfing, tot onze heer N oorman z^ jcoJ"ar' om zijn leeman Olaf af te zetten. En wat doet dit Noorman? Hö komt uit «pen beweging, nog voor we met alles klaar zijn! Haha! En onze brave burchtheer. Hv heeft me zelf zijn zwaard gebracht!" Een duivels plezier straalt uit de ogen van de Fret. „Nog even mannen," zegt hij dreigend. Als allen hier zijn, dan „uilen u j Olaf en zijn vorst eens een kort bezoek brengen Een krachtige stem onderbreekt hem. Niet nodig, heer Vagen! Uw koning weet u zelf te vinden. Groot en rustig staat de Noorman daar op de laatste treden van de trap Z jn onverwachte verschijning doet Vagen even terugdeinzen. Maar W b"SteU zich snel. Het zwaard van Tyr flikkert in zijn hand en met een koude dreiging tn -<jn Stejk fel u\en warme ontvangst bereiden, heer Noorman!" Advertentie Een één-persoons Gloster .Meteor"- straaljager van de luchtstrijdkrachten (vliegbasis Leeuwarden) heeft Maandag middag omstreeks vier uur in de omge ving van Hardegarijp (Fr.) een nood landing moeten maken. De straaljager is daarbij zeer ernstig beschadigd. De piloot werd slechts licht gewond. Het aantal ingeschreven studenten aan de Technische Hogeschool te Delft be draagt thans 5610 tegen 5538 het vorig jaar. Hiervan zijn 5532 (5458) mannelijke en 78 (80) vrouwelijke studenten. Het aantal ingeschrevenen voor de studie van civiel-ingenieur liep terug van 1187 tot 1120, terwijl de aantallen van hen, die studeren voor bouwkundig en mijningenieur, stegen resp. van 369 op 416 en van 170 op 203. Het aantal voor de eerste maal ingeschreven studenten bedraagt 899, tegen 959 het vorig jaar. Hier is de teruggang het grootst in de civiele afdeling (143 op 113), de electro- technische (193 op 143) en de vliegtuig- bouwkunde (32 op 28). Daarentegen steeg de belangstelling voor de afd. bouw kunde (van 59 tot 70), scheepsbouwkun- de (van 5 op 26) en mijnbouwkunde (van 31 op 40). 35.--K s/% WÊÊÊÊÊÊÊÊMMMt..-, ps* X A W A -SS: -: «M? In de Maquettezaal worden aan de hand van grote kaarten alle voorkomende gevechtshandelingen van de oefening „Crescendo" uit eengezet. Ter gelegenheid van de twaalfde ver jaardag van de kroning van Paus Pius Xli is Maandagmiddag op dé Pauselijke internuntiatuur te 's-Gravenhage een receptie gehouden. Zeer velen kwamen aan Mgr. Paolo Giobbe, de Pauselijke internuntius, hun gelukwensen aanbie- den.Tot hen behoorden de grootmees teres van H M. de Koningin, mevrouw F. W. Baronesse van Tuyll van Seroos- kerken, geb. jonkvrouwe Boreel, jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, vice- President van de Raad van State, Mgr. <1. p. Huibers, bisschop van Haarlem, S® demissionnaire ministers Van Schaik, Teulings, Rutten en Van Maarseveen, ^e staatssecretarissen Cals en Blom, mr. L. G. Kortenhorst, voorzitter der Twee de Kamer, mr. L. A. Kesper, Commis- saris der Koningin in Zuid-Holland, dr. N. Blom, secretaris-generaal van het ministerie van Buitenlandse Zaken, ge- Peraal mr. H. J. Kruis, de heer Clarence Hunter, hoofd van de ECA-missie in gas land, de oud-ministers Sassen en Rijers, leden der K.V.P.-fractie in Eer ste en Tweede Kamer, prof. mr, A. L. de Block, griffier der Eerste Kamer, ^ele leden van het corps diplomatique h provinciaals van verschillende kloos terorden. (Van onze correspondent) In het kader van de bezuiniginssmaat- regelen worden momenteel drastische besnoeiingen toegepast b(j de Rijkswei K- inrichtingen en strafgestiehten. Deze be zuinigingen doen zich, naar V®T vooral gevoelen bij de strafgestiehten van de rijkswerkinrichting te Norg. Ver. schillende ambtenaren, werkzaam op ar beidscontract, en werkend in de inwen dige dienst, is per I Mei a.s. ontslag aan gezegd, terwijl de overige arbeidscon tracten is verzocht naar een andere be trekking uit te zien. Drastisch wordt ook ingegrepen in de afdeling landbouw. Van de 17 boerde rijen zullen 15 worden verpacht, evenals zulks vroeger geschiedde. Al het losse personeel in deze dienst heeft de aan zegging gekregen ander werk te nemen. Ambtenaren met 35 dienstjaren zullen met pensioen worden gezonden. De Rijkswerkinrichtingen Beugelen en Ampsen zijn, naar verluidt, reeds opge heven. Ook het strafgesticht Banken- bosch zal worden gesloten. De nog aan wezige gestraften zullen naar de Rijks werkinrichting Marum worden overge bracht. Uit het Engels vertaald door DICK OUWENDIJK 58) De graat eindigde bij de kam van de steile sneeuwhelling en je kon weer rechtop gaan staan. De treden, welke de Oostenrijkers in de wand hadden gehakt, trokken een grillig slingerende trap over de glinsterend witte wand'. „We zullen van hun treden gebruik maken en met de rug tegen de wand omlaag gaan." Bijna mechanisch namen haar gedach ten het in zich op. Met de rug tegen de wand omlaag. Verder. Even voelde zij een haast onbedwingbaar verlangen om te gaan zitten, doch dat was niet mogelijk op de steil naar beneden lo pende wand. Je kunt alleen je houweel vastslaan, je hielen dieper ingraven en een paar minuten stilstaan; maar de wind giert tegen je aan vanaf de glet scher en stort zich bovenop je uit gaten, nolen en kloven van de top; je kunt niet rusten, dus je gaat verder. Maar had zij eenmaal de gletscher be reikt dan kon zij gaan liggen op een rotsblok, met armen en benen los han gend om de vermoeidheid uit haar weg te laten vloeien. Verder ging alles, zoals Johann zou zeggen, van een leien dak je Ook Francis bewoog zich mechanisch. Hij was niet erg moe, maar de wind en de monotonie van het dalen werkten verdovend op zijn geest. Plotseling voel de hij een ruk aan het touw en met een ruk ontwaakte ook weer zijn geest kracht. Cathryn was uitgegleden; hij dreef zijn pickel in de sneeuw, leunde achterover, groef zijn hielen in, voelde dat het touw strak ging staan, wachtte op de ruk, als Cathryn haar bijl had vastgedreven, realiseerde zich in een flits dat zij nog viel en op hetzelfde ogenblik liet ook zijn eigen bijl los. Zijn handen klauwden naar de steunpunten boven zijn hoofd, maar hij werd door het gewicht aan het touw en de snel heid waarmee het viel meegetrokken en zo gleed hij de tweehonderd voet van de helling achter haar aan. Hij klauwde zich vast in de sneeuw terwijl hij viel, maar de sneeuw was zo hard als ijs en de treden die als een grijze kronkelende slang over de wand lie pen waren buiten zijn bereik. De snel heid van zijn val verminderde; zijn handen groeven zich vast in de witte wand en gaven weer steun; hij groef zich vast met de punten van zijn schoenen, maar voelde geen gewicht meer aan het touw. Zich achterover buigend en om laag kijkend zag hij het rotsblok dat aan de rand van de gletcher Cathryn's val had gebroken. Hij klom naar omlaag. Zij lag in een zonderlinge houding, met de ledematen onnatuurlijk wijd uit gespreid, haar hals zonderling gedraaid. Monseigneur Gabriël (in de wereld Nicolaas Petrus) van der Westen, van de Paters der H.H. Harten, die, zoals gemeld, onlangs is benoemd tot eerste Apostolisch Vicaris van het nieuwe vi cariaat van Banka en Billiton, werd 5 Juli 1913 geboren te Made (N.-B.). Zijn humaniora maakte hij op de apos tolische school te Sint Oedenrode, Mis siehuis Pater Damiaan. Daarna trad hij in het noviciaat te Ginneken, waar hij 25 September 1933 de tijdelijke ge loften aflegde. Zijn philosophische stu dies maakte hij in het Philosophicum te Nuland. zijn theologische in het Theo- logicum te Valkenburg, resp. van 1933 tot '35 en van 1935 tot '39. 31 Juli 1938 ontving -hij de H. Priesterwijding in de kloosterkapel te Valkenburg uit de handen van mgr. dr. J. M. H. Buckx S.C.J. In 1939 ontving mgr. Gabriël de obediëntie voor de missie van Banka en Billiton. Zijn eerste standplaats was Singapore; November 1941 vertrok hij naar het eiland Karimoen in de Riouw: Archipel. Begin Maart 1942 werd hij geïnterneerd te Singapore, waar nij verbleef in het Changi-kamp en het Sime„Road-kamp. Hier werd hij 9 Sep tember 1945 vrij gelaten. Hij hielp toen enige tijd bij de zielzorg in Singapore. In Februari 1949 werd Mgr. Gabriël benoemd tot (religieus-) directeur van de missionarissen op de Riouw-Archipel en te Singapore. Zijn standplaats was te Tandjong Pinang op het eiland Bin- tam. Hier ontving hij in Februari 19.71 ziin benoeming tot eerste apostolisch vicaris van Banka en Billiton. Hij is titulair bisschop van Bladia; zijn resi dentie is Pangkai Pinang op hot eiland Banka. Deze missie werd 27 December 1923 In overleg met de commissaris voor de emigratie is bepaald, dat met ingang van heden aanvragen ter verkrijging van vergunning voor de uitvoer van goederen door of ten behoeve van emi granten, met uitzondering van de nor male verhuisboel, moeten worden inge diend bij de Nederlandsche Bank N.V., kantoor deviezenvergunningen, afdeling Emigratie, postbus 838, Amsterdam. Voor het indienen van deze aanvragen bij de Nederlandsche Bank blijven de tot nu toe gebruikelijke formulieren van kracht. Na behandeling zullen de formu lieren en bijgevoegde bescheiden door de Nederlandsche Bank ter verdere be oordeling en afhandeling worden gezon den naar de centrale dienst voor in- en uitvoer. De inspecteur der invoerrechten en accijnzen, binnen wiens dienstkring de emigrant is of was gevestigd, is bevoegd uitvoervergunning te verlenen voor een verhuisboel, welke wordt medegenomen dan wel binnen zes maanden na het vertrek wordt nagezonden, voor zover deze boedel uit gebruikte goederen be slat en geen zeer waardevolle goederen omvat. Advertentie Hij dacht in het eerst, dat de donkere vlek bij haar hoofd de rots was onder de sneeuw. Toen hij echter dichterbij kwam, zag hij dat het bloed was. Zij had zich een gat in het hoofd gevallen tegen de rots. Haar ogen stonden open. „Cathryn", zei hij. Toen, luidop: „Zij is bewusteloos". Zij had haar rugzak en ook haar muts verloren. Hij nam zijn sjaal af, vouwde die samen en legde hem onder haar hoofd. Toen knielde hij bij haar neer en keek een poos naar haar. „Ik weet niet wat ik moet doen", zei hij eindelijk. Had hij maar wat hete koffie, of cog nac. Maar er was geen koffie meer over en cognac hadden zij niet bij zich ge had. Alles wat ze nog hadden was cho colade en rozijnen. Het drong plotseling tot hem door dat ze die daar hadden willen opeten. Hij wist niet wat te moe ten doen. Met wilde blik keek hij om zich heen. Er waren daar drie mensen in de hut. Terug over de sneeuwwanden, over de scherpe sneeuwgraat, door de kloof. Veronderstel dat hij hen bereikte. Ze zouden hem kunnen helpen haar de gletscher af te dragen. Maar als zij weer bij kennis kwam en hij was er niet, dan zou zij niet weten wat er gebeurd was. Hij kon haar niet alleen laten. Maar hij kon haar evenmin de gletscher af dra gen; het zou niet zo gemakkelijk zijn als toen zij hem beklommen; de zon had de sneeuw aan de kant doen smel ten; ze zouden het midden van de glet scher moeten houden en een weg moe ten zoeken door een wildernis van klo ven, waarvan de sneeuwbruggen ver dwenen waren. Ongelukken in de ber gen waren des duivels. Maar ze gebeur den nu eenmaal. En naar men beweerde vooral op gemakkelijke plekken, zoals hier, omdat je zorgelozer werd, zeker wanneer je moe was. Maar het had geen zin daarover na te denken. Hij aan de Nederlandse Provincie van de Paters der H.H. Harten toevertrouwd als apostolisch prefectuur, op diezelfde dag opgericht. Onder de oorlog verloor de provincie er tien paters (onder wie mgr. Vitus Bouma, de tweede aposto lische prefect) en een broeder. Deze missie werd relatief het zwaarst getrof fen van heel Indonesië, maar richt zich nu weer langzaam op. Van 7 Juni 1946 af was monseigneur Marcellinus (in de wereld Wilhelmus Maria Jozef) yan Soest uit Venlo er apostolisch admini strator. Op het ogenblik zijn er eenentwintig paters en twee broeders van deze con gregatie werkzaam, bijgestaan aoor de broeders van Dongen en de Zusters van de Voorzienigheid uit Amsterdam; bo vendien is er een inlandse seculaire priester en een nog jonge inlandse zus- ter-congregatie. de Kleine Zusters van de H. Familie, die drie geprofesten, een novice en een postulante telt. 1 Juli 1950 waren er 2150 katholieken op een bevolking van ongeveer 464.225. Mgr. Gabriël van der Westen. UfiiiiinMitiiiiiitmtf „We moeten versoberen of zo gezegd de consumptie inkrimpen, als we niet op de fles willen gaan", zei Snorrebor. „Van alle kanten wordt men niet moe dit van de daken te verkondigen. De obers geven het voorbeeld. De dure rokdie op het ogenblik op rond dne- honderd pegels komt te staan, wordt afgeschaft, maar de PTT gaat nieuwe uniformen en het leger nieuwe offt- cierspetten invoeren. En dat hij de krankzinnige wolprijzen van tegen woordig. Wat zeg je me daarvan? „De obers behoren niet tot enigerlei vorm van een hele of halve over heidsorganisatie*, antwoordde ik. Bij K. B. is met ingang van 15 April benoemd tot gezaghebber van het eiland Curasao de heer M. P. Gorsira, thans vertegenwoordiger van de Ned Antillen bii de Nederlandse regering. Tot gezaghebber van Bonaire is be noemd de heer H. C. M. Kruger. Een op Curasao verblijfhoudende militair van de Koninklijke Land macht, de adjudant-onderofficier J. J. van Os heeft toij de rechtbank te 's-Gra venhage een kort geding aanhangig gemaakt tegen de Staat der Nederlan den. Zoals bekend, wordt de K.L. in de West vervangen door mariniers. Ge noemde militair is van meping, dat de Staat de verbintenis ten onrechte zou hebben verbroken. De zaak zal 17 Maart voor de president van de Haagse recht bank dienen. Hr. Ms. torpedobootjager „Piet Hein", die medio Augustus verleden Jaar uit ons land vertrok voor een wereldreis via Ame rika en de Pacific wordt medio Mei in Ne derland terugverwacht. Wij kennen de lotgevallen en het roemloos verdwijnen van de „wereld burger" Davies, maar van burgers van het heelal hadden we tot nu toe nog niet gehoord. Thans is echter zulk een uniek exemplaar verschenen en wel in de per soon van een zekere in Rusland geboren Salkazanof. Deze „burger van het heelal", zoals hij zichzelf noemt, heeft bij de ingang van het Palais Rose te Parijs, waar de plaatsvervangers van de ministers van Buitenlandse Zaken van de Grote Vier op het ogenblik zitten te harrewarren over de samenstelling van een agenda, een memorandum achter gelaten, waarin o.a. het volgende staat: „Scheidt er mee uit u te gedragen als kwajongens. Wij staan aan de vooravond van interplanetaire reizen. In het ge zicht van het grote en schitterende on bekende moeten de aardbewoners op houden met hun gepraat en zich vereni gen onder een wereldregering met aan het hoofd Attlee, Aurio], Stalin en Tru- man." Deze burger is van het heelal blijk baar zo duizelig geworden, dat hij het onderscheid tussen staatshoofden en mi nister-presidenten niet meer ziet. moest er over denken wat te doen. Of zou ze er te zwak voor zijn? Misschien had zij ook wel een hersenschudding. Als dit zo was, kon zij wel eens dagen lang bewusteloos blijven. Hij keek op haar neer. De donkere vlek bij haar hoofd werd steeds groter. Hij moest het bloed zien te stelpen. Hij haalde zijn zakdoek te voorschijn, lichtte haar hoofd op en draaide het om. Toen werd hij onpasselijk. Hij vocht, kokhalzend, er tegen, niaar het baatte niet. Er steeg iets in hem op, een golf van misselijk heid, heet en donker, onbedwingbaar. Hij braakte. Zij bloedt dood, zei een stem in hem. Zij bloedt dood. Hij keerde weer naar haar terug. Haar ogen staarden hem on beweeglijk aan. Haar mond stond open- Ineens begreep hij dat zij dood was. Zij was niet bewusteloos; zij had geen her senschudding. Haar schedel was tegen de rots verbrijzeld en zij was dood. Zijn verstand zei het hem. maar slaag de er niet in het diep in hem te laten door; dringen als iets dat wérkelijk was. Hij wist nog altijd niet wat te doen. Hij kon de berg weer op gaan om hulp te halen en hij kon ook omlaag gaan Een deel van zijn geest werkte zeer helder, In de tijd, dat hij naar de Hütte was ge gaan en weer met hulp teruggekeei'd, zou het te laat geworden zijn om de gletscher af te dalen. En in de tijd, dat hii naar Drindel zou gaan en weer te rug zou het ook te laat geworden zijn om weer omlaag te gaan. Hij kon haar niet heel de nacht daar alleen laten. Dus die nacht daar blijven? Wat voor moeilijkheden zich ook voordeden, je bleef geen nacht buiten; je vond cp een of andere manier een uitweg. Nog was er een weg. In het donker kon je niet klimmen, behalve wanneer het moest. Er hadden mensen geklommen in het donker en ze zouden het weer doen. (Wordt vervolgd). Zoals wij indertijd berichtten, hield het Lagerhuis in Engeland zich bezig met een allergewichtigst probleem. De regel van het Lagerhuis eist, dat een parlementslid slechts zittend en met een hoed op een voorstel van orde kan doen. Nu was er niet ajtijd een behoorlijke hied voorhanden, zodat het wel eens gebeurde, dat Lagerhuisleden gebruik maakten van een dameshoed van het conservatieve lid Miss Irene Ward. Dit zeer partiële travesti vond mevr. Flo rence Lucy zo shocking, dat zij premier Attlee een chapeau claque, een dicht- klapbare zijden hoge hoed. ter be schikking stelde, die in dank werd aan vaard. Daarmee is tevens een einde ge komen aan het zoeken naar het ontwerp vcor een ten algemenen diénste staande baret, die voor deze gelegenheden ge bruikt zou kunnen worden. n r Hengelaars uit Connecticut in Ame rika hebben de wetgevende vergade ring van hun staat onlangs verzocht een verbod uit te vaardigen tegen het wer pen van voorwerpen in zoet of zout wa ter, die de dood van een deel van de visstand tengevolge kunnen hebben. Zij keken echter vreemd op, toen iemand hen er terecht opmerkzaam op maak te, dat onder% die voorwerpen ook ze ker vishaken zouden moeten vallen. Toen hebben zij hun verzoek maar in getrokken en zijn er over gaan peinzen, hoe zij het handiger zouden kunnen in kleden. De Deense 'minister van Financiën, Thorkild Kristensen, heeft de veelzeg gende bijnaam van „Thorkild, de buik- riemaanhaler" gekregen. ii-, •i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 3