VOORSTEL VAN DE SOVJETS WEKT GEEN VERRASSING ALGEMENE STAKING IN BARCELONA Mathias Kemp geridderd I I mm Uitbreiding Jaarbeursgebouwen noodzakelijk Agenda der Grote Vier Huldiging van de dichter-publicist bij zijn zestigste verjaardag TOREN VAN VIJFTIG METER VOOR VIERDE JAARBEURSGEBOUW Spaans kabinet bespreekt in speciale zitting de ongeregeldheden Hugenberg overleden Prijsstop in België Dortmund-Eemskanaal wordt verbeterd Ballonpostvlucht Sanering van het rommelige Vreeburg Concurrentie van Duitse beurzen thans nog niet gevaarlijk Ruimtegebrek fataal DINSDAG 13 MAART 1951 PAGINA 5 DECREET OPPERSTE SOVJET Oorlogspropaganda „mis daad tegen de mensheid" DE GASPERI EN SFORZA IN LONDEN AANGEKOMEN ACTIE ONDER LEIDING VAN COMMUNISTISCHE AGITATORS Tram AlkmaarBergen gaat weer rijden Van Gelder Zonen keert 9 pet. (8 pet.) uit „ROOFOVERVAL" BLIJKT ZELF BEDACHT Zichzelf met een klomp op het hoofd geslagen WEER MOEILIJKHEDEN VOOR NATSIR Ten bate van Oostenrijks kinderdorp „Het Radioprogramma" stuurt brief naar V.P.R.O. §r BOUWPLANNEN VRIJGEGEVEN pyfln 'JsSÈmT émt jar INTERVIEW MET MR. MILIUS INDONESISCH BLAD OVER N.-GUINEA Appelen naar Frankrijk RIJDEND STEMBUREAU IN N.O.-POLDER Scheepvaartberichten De Russische plaatsvervangende mi nister van Buitenlandse Zaken, Andrei Gromyko, heeft gisteravond zoals ver wacht werd de westelijke pogingen om tot een schikking te komen over de agenda voor de conferentie der Grote Vier kort en bondig van de hand gewe zen en een Russisch tegenvoorstel aan de bijeenkomst der plaatsvervangers Voorgelegd. Gromyko heeft het tweede punt van de Russische agenda veran derd om, zoals een Sovjet-woordvoerder tegenover de buiten wachtende journa listen verklaarde, „tegemoet te komen aan de westerse bezwaren m.b.t. een te rugtrekken der bezettingstroepen uit Duitsland." Het gewijzigde agendapunt luidt: „Be spreking van het herstel der Duitse een heid en het sluiten van een vredesver drag met Duitsland", terwijl het oor spronkelijk was: „Bespreking van het sluiten vah een vredesverdrag met Duitsland en de daaruit voortvloeiende terugtrekking der bezettingstroepen". De westerse gedelegeerden hebben ver klaard dat zij het Russische tegenvoor stel zullen bestuderen. De bereidheid der Sovjets om iede re verwijzing naar een terugtrekking der bezettingsstrijdkrachten uit Duits land te laten vallen, heeft te Parijs geen al te grote verrassing verwekt. Deze aangelegenheid is steeds gekop peld geweest aan de sluiting van een Duits vredesverdrag, dat uiteindelijk De Opperste Sovjet van de U.S.S.R. heeft een decreet uitgevaardigd, waarbij oorlogspropaganda als „een ernstige misdaad tegen de mensheid" wordt ver boden. De nieuwe wet definieert voor standers en propagandisten van oorlog in welke vorm ook, als de eerste cate gorie van snode misdadigers. De streng ste straffen, die het Russisch strafrecht kent, zjjn daarop van toepassing. De nieuwe wet noemt de straffen voor „oorlogshitserij" niet nauwkeurig, doch op grond van de normale bepalingen Van het strafrecht is de maximum straf 25 jaar hechtenis plus confiscatie van al het bezit. De doodstraf stelt de wet al leen op gevallen van hoogverraad en spionnage. De nieuwe wet werd in aanwezigheid Van Stalin aan de gemeenschappelijke zitting van de twee Opperste Sovjet kamers voorgelegd door Nikolai Tikho- nov, voorzitter van het Sovjet-vredes- comité. Hij zeide, naar aanleiding van het „vreedzame" decreet in één adem, dat de recente gebeurtenissen bewezen hebben dat de V.S. de voorbereidingen tot 'n oorlog opvoeren. Deze voorberei dingen namen zonder precedent zijnde vormen aan, zoals de proclamatie van een nationale noodtoestand „welke in vredestijd niet gerechtvaardigd is". De premier en de minister van Bui tenlandse Zaken van Italië, de Gasperi en graaf Sforza, zijn te Londen aange komen voor besprekingen met de Britse •"egering. De besprekingen van de Gasperi en graaf Sforza met Attlee en Morrison Zouden niet tot besluiten leiden. Zowel Van de zijde van het Britse ministerie Van Buitenlandse Zaken als van de zij de van de Italiaanse ambassade is er op gevezen, dat het geen conferentie be treft, maar slechts besprekingen van al gemene aard. Zij begonnen vandaag en Zullen Woensdag voortgezet worden. in een dergelijke maatregel zou moe ten voorzien. Niettemin ziet rrren in het Sovjet-voorstel voor de eerste maal een aanwijzing, dat de Russen wellicht tot „loven en bieden" -.ver een aanvaardbare agenda bereid zijn. Sprekend over de door hem verwor pen westelijke compromisformule zeide Gromyko, dat deze „erger dan de eer ste" was en dat het voornemen van het Westen om een Duits leger op de been te brengen een „schreeuwende" schen ding van de overeenkomst van Potsdam was. Toen een lid van de Franse delegatie gevraagd .werd of de nieuwe Russische versie van de agenda een vooruitgang in de onderhandelingen betekende, ant woordde deze: „Vooruitgang? Ik zou eerder zeggen, dat het een manoeuvre was. De Russische delegatie schijnt con cessie gedaan te hebben ter zake van punt twee, teneinde zijn standpunt met betrekking tot andere, haars inziens be langrijker agendapunten te handhaven." Officiële woordvoerders hebben ver klaard, dat de Britse gedelegeerde Er- nest Davies geen nieuwe instructies mee teruggenomen heeft van de bespreking, die hij dit weekend in Londen gehad heeft met Herbert Morrison, de nieuwe Britse minister van Buitenlandse Zaken. Moderne twee-motorige straaljagers van het type Gloster Meteor worden in groten getale in Nederland gebouwd als bijdrage in de verdediging van het Vrije Europa. Hierbij wordt tevens een' goed voorbeeld gegeven van saihenwerking tussen de West-Europese landen. De oorspronkelijke ontwerpen voor deze straaljagers komen uit Engeland; de Rolls- Royce-motoren worden onder licentie gebouwd in België; Canada levert het aluminium en Nederland maakt de rom pen en bouwt de vliegtuigen af. Het gehele werk wordt mogelijk gemaakt door de Marshall-hulp. Bijna 31a millioen gulden zijn beschikbaar gesteld voor de aankoop van aluminium en tot het einde van 1950 een bedrag van ruim 75.000 gulden voor uitbreiding en modernisering van de Fokkerfabrieken. Een aantal Gloster Meteors staat klaar voor een proef- vlucht"bii de Fokkerfabrieken te Amsterdam. Voor de tweede maal sinds het einde van de Spaanse burgeroorlog en sinds Franco het staken buiten de wet stelde is gisteren in Spanje een algemene staking uitgebroken. De staking begon in Barcelona, de hoofdstad van de gelijknamige provincie, en breidde zich tegen de middag uit tot enkele an dere steden in de provincie. In Barcelona zelf was de staking vrijwel spon taan. Bjj botsingen met de politie werden enkele personen licht gewond. Generaal Franco heeft zijn kabinet in speciale zitting in zijn paleis té Madrid bijeengeroepen, om de ongeregeldheden in Barcelona te bespreken. De sta king is gericht tegen de hoge kosten van het levensonderhoud. Gisteravond om zeven uur was de rust in Barcelona weergekeerd. De Spaanse autoriteiten schrijven de relletjes aan communistische invloeden toe, maar waarnemers zijn van mening, dat de gehele bevolking verbitterd over de hoge prijzen achter de staking staat, aldus meldtdteuter. De staking begon in de fabrieken doch sloeg spoedig over tot bijna alle takken van bedrijf. Rijdende taxichauffeurs werden behandel^ als stakingsbrekers. Trams werden met stenen bekogeld. Bij alle fabrieken werd gepost. Vele arbei ders bleven in de fabrieken maar wei gerden te werken en winkelbedienden stonden voor de winkels zonder te verkopen. De meeste banken bleven echter geopend. De openbare nuts bedrijven functionneerden normaal. Voor het gemeentehuis en het bureau voor controle op de voedselprijzen ver zamelde zich een menigte. De kosten van het levensonderhoud zijn de laat ste tijd met sprongen omhoog gegaan. Een woedende menigte wierp in benzine gedrenkte brandende lappen naar het gemeentehuis van Barcelona, terwijl de raad in vergadering bijeen was. Men stak een ambulance-auto in brand, die voor het gebouw stond en belette brandweerlieden het vuur te blussen. In het raadhuis zelf werd enige brandschade aangericht. Het plein voor het .gebouw werd later door de politie ontruimd. Verleden week boekten de inwoners van Barcelona met een soortgelijke, doch minder gewelddadige actie, een over winning doordat de stedelijke autori teiten een aangekondigde tariefsverho ging voor het openbare vervoer in- öe Italiaanse minister-president De Gasperi en zijn minister van Buitenlandse Zaken graaf Sforza voeren momenteel besprekingen te Londen. Hier ziet men de Ministers bij het verlaten van het Victoria-station. Zij zullen gedurende hun ver blijf in de Britse hoofdstad de gast van de Engelse regering zijn. Dr. Alfred Hugenberg, die gedurende laatste jaren van de republiek van Weimar voorzitter van de rechtse -Deutschnationale Volkspartei" was, is j>P 86-jarige leeftijd te Rohbraken, in ^eder-Saksen, overleden. Hugenberg Was een dergenen, die Hitier aan de h^cht brachten. Voor de eerste wereld oorlog was hij lid van de Raad van Be- JJeer van Krupp's wapenfabrieken. In ?ot eerste jaar van Hitler's bewind was "ij minister van Landbouw en Economi sche Zaken, doch hij werd in het zelfde J«ar ontslagen. De Belgische regering heeft thans in begrepen in de prijsstijgingen die steeds érnstiger vormen aannemen. In het Belgische Staatsblad zijn maximumprij- vastgesteld voor katoenen artikelen, 'Weiwol en zeep. Een aantal levensmid- re'en en verbruiksgoederen zullen voor lig worden gesubsidieerd. Getracht Wordt, de index voor kleinhandelsprjj- h rond de 410 te stabiliseren. Voorts zal onmiddellijk een speciale W'asting van 25 pet. worden ingesteld extra winst. Naar verluidt zouden als j Wlanig alle inkomsten boven de 500.000 ahcs per jaar worden aangemerkt. .De New Yorkse „City Centre Opera" ^ft Theo Baylé geëngageerd voor de panden September, October en Novem- r van dit jaar. In December treedt *n»in Barcelona op. 1 Januari begint contract met de Weense Opera. De Westduitse Bondsdag heeft met instemming van alle partijen een. besluit genomen, waarbij de regering wordt verzocht, de vergroting van de capaciteit van het DortmundEems-kanaal ter hand te nemen. Het ligt in de bedoeling het kanaal te verruimen, teneinde het verkeer met schepen van duizend ton van het Roergebied naar Emden moge lijk te maken. De werkzaamheden zullen zich over zes jaren uitstrekken en de kosten zijn begroot op 75 millioen mark. De burgemeester van Bergen heeft medegedeeld, dat de tram Alkmaar Bergen aan Zee 20 Mei weer begint te rijden, indien althans de kolenschaarste opgeheven is. Met Pasen en Pinksteren zal de tram telkens drie dagen rijden, zij het met zeer beperkte dienstregeling. In de vergadering van commissarissen en directie van de N.V. Van Gelder Zonen is besloten aan de op II April a.s. te houden algemene vergadering van aandeelhouders voor te stellen over te gaan tot uitkering van een dividend over 1950 van 9 pet. (8 pet.J op de preferente en gewone aan delen. trokken na een algemene boycott van de trams, die negen dagen duurde. Van officiële zijde is verklaard, dat de staking is georganiseerd door de verboden „Verenigde socialistische par tij van Catalonië", die onder communis tische controle staat. Ook wordt ge zegd dat de communistische instigators van de staking financieel gesteund worden door industriëlen. De gouverneur van de provincie Bar celona heeft verklaard, dat vele be roepsagitators, die de staking hebben georganiseerd, gearresteerd zijn en be recht zullen worden. Vakverenigings leiders te Barcelona hebben hun leden opgedragen het werk te hervatten. Zij verklaarden dat de eerder uitgevaar digde stakingsbevelen, waarvan was gezegd dat zij van hen afkomstig wa ren, vervalst zijn. De politie te Barce lona is Maandagmiddag niet eenheden te voet en te paard van de civiele gar de versterkt. Aan het einde van de vorige week werd Almelo opgeschrikt door een „roofoverval" op de 42-jarige vrouw H. H., die in een der buitenwijken van de stad woont. De „buit" van de indringers bleek slechts f 33.50. Achteraf blijkt echter, dat de vrouw de gehele „overval" in scène heeft ge zet en dat er van een „overval" en „roof" geen sprake is geweest. Bij het onderzoek kwam de politie al direct voor een aantal onwaarschijnlijkheden te staan. Na een langdurig verhoor be kende de vrouw de overval in scène te hebben gezet. Zij had enige uitgaven gedaan en daarbij het geld van haar zoon gebruikt. Zij leefde in angst dat deze dat zou ontdekken en kwamtoen op de gedachte van een z.g. roofover val. Zij opende een dressoirlade en gooi. de papieren en bankbiljetten in het rond. Daarop bond zij zichzelf vast aan de tafelpoot met een ketting en een touw en sloeg zich vervolgens met een klomp op het hoofd. De vrouw is onder doktersbehande ling gesteld. Politieke kringen te Djakarta hou den zich intensief bezig met beschou wingen over de stabiliteit van het ka- binet-Natsir. De zeer populaire maatregel van het invoeren ener omzetbelasting, waarin door velen de oorzaak wordt gezien van de aanzienlijke prijsstijgingen van de laatste tijd, is een recente aanleiding tot scherpe critiek tegen het kabinet- Natsir en zou mede kunnen leiden tot een kabinetscrisis. Op de achtergrond staat de volgens vele parlementsleden onbevredigende stand van zaken in de kwestie-N.-Guinea. De opneming van de P.N.I. in het ka binet bij een kabinetsherziening wordt onmogelijk geacht. De P.N.I. zou alleen in de regering kunnen worden opge nomen, als Natsir zijn mandaat ter be schikking zou stellen. -Sukiman, de voorzitter van de „Masjumi", wordt een aanvaardbare formateur geacht. Reeds enige jaren organiseert de Oostenrijkse kinderdorpvereniging „Pro Juventute" ballonpostvluchten. De ba ten, welke worden verkregen uit de verkoop van speciale enveloppen,zijn bestemd voor de bouw van een kinder dorp, waarmede men reeds is begon nen. Aangezien ook bij de> Nederlandse philatelisten veel belangstelling voor deze bijzondere poststukken bestaat, verleent de Stichting „Voor het Kind" haar bemiddeling bij het bestellen van deze enveloppen. De eerstvolgende ballonpostvlucht vindt plaats op 25 Maart a.s., en de verzamelaars, die in het bezit willen komen van een enveloppe, kunnep zich tot uiterlijk 19 Maart a.s. bij ge noemde stichting melden. Deze aanmel ding dient uitsluitend te geschieden per postwissel aan de Stichting „Voor het Kind", Herengracht 478, Amsterdam-C. (over te maken be drag f 2.per enveloppe), terwijl op het strookje in blokletter naam en volledig adres van de afzender dienen te worden vermeld met de aanduiding: 6e ballonpostvlucht Oostenrijk. De namen en adressen worden aan de Oost'enrjjk- se organisatie door gegeven, waarna men omstreeks 30 Maart de speciale enveloppe thuis kan verwachten. Het bestuur van de stichting „Het Radioprogramma" van de vereniging van radioluisteraars deelt mede, dat het een brief aan de V.P.R.O. heeft gezon den. Hierin verklaart het bestuur er prijs op te stellen de V.P.R.O. mede te delen, dat de in „Het Radioprogramma" opgenomen Nederlandse programma's uit „Vrije Geluiden" (het programma blad van de V.P.R.O.) zijn overgenomen buiten medeweten en zonder goedkeu ring van de V.P.R.O. Voorts geeft het bestuur de V.P.R.O. de vrijheid van ge noemde brief een hem dienstig gebruik te maken. (Van onze correspondent) In tegenwoordigheid van de hoogste gezagdragers der beide Lintburgen, de kerkelijke overheid der stad, waarbij mgr. Ingendael ook namens het bis dom, vertegenwoordigers uit het cultu rele leven der beide Domburgen en talloze vrienden en bewonderaars, is Maandagavond in de Redoutezaal van de Stadsschouwburg te Maastricht de Limburgse dichter, journalist en publi cist Mathias Kemp gehuldigd bij gele genheid van zijn zestigste verjaardag. Bij deze huldiging bleek ook de waar dering van H. M. de Koningin, toen de burgemeester van Maastricht, mn W. baron Michiels van Kessenich namens de staatssecretaris mr. Cals de mededeling deed van het Koninklijk Besluit, waar in de letterkundige Mathias Kemp be noemd werd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Aan dit hoogtepunt van déze huldi ging was allereerst voorafgegaan een welkomstwoord van de voorzitter van het werkcomité dr. M. van Can, die te- vèns mededeling deed van de instelling Mathias Kemp (Van onze correspondent) Nadat de Utrechtse gemeenteraad het plan voor de uiteindelijke bebouwing rond en vormgeving van het Vreeden- burg onlangs in comité-generaal had besproken, is thans dit z.g. „plan-Oud" voor publicatie vrijgegeven. Iedere Jaarbeursbezoeker en vrijwel elke an dere vreemdeling, die in de Domstad vertoeft, kent het rommelige Vreeburg aan de voet van het massale Jaarbeurs complex en afgesloten door het lage „semi-permanente" secretariaatsgebouw der Kon. Jaarbeurs. Nu de ontwikkeling der Jaarbeurs een vierde gebouw dringend noodzake lijk maakt, kan men de kwestie van het gehele aanzien van dit voornaamste stadsplein niet meer omzeilen. De opdracht, hiervoor een plan te ont werpen, verleende de gemeenteraad op 1 September 1949 aan architect J. J. P. Oud en het is dit plan, dat thans is vrijgegeven. /juitmjUclf %u»i ?»xxeu«pt% y f? s - -N v v (Van onze correspondent) In een interview, dat wij gisteren met de directeur van de Kon. Ned, Jaarbeurs mochten hebben, heeft mr. Milius het een en ander meegedeeld n.a.v. de oriën tatiereis, die hij de afgelopen week in Duitsland maakte en welke vooral een bezoek aan de jaarbeurzen te Hannover en Keulen gold. Heeft de Ned. Jaarbeurs op organisatorisch terrein niet veel meer te leren van het buitenland, de uitgebalanceerde ligging van de verschillende hallen en stands op de na de oorlog onder Engelse protectie gestichte Hannoverische Mes- se toont de betekenis dan van een tevoren opgezet bouw- c.q. uitbreidingsplan, m.a.w. van „planning." En waar in Utrecht nog altijd plannen bestaan tot uit breiding van het terrein aan de Croeselaan plannen, die ondanks hun grote urgentie nog steeds geen overheidsgoedkeuring verkregen daar komt een der gelijk voorbeeld zeer te stade. Dit geldt trouwens zowel de aanleg in het alge meen, als het bouwtype; men heeft in Hannover behoorlijk ingerichte, maar lichtgebouwde hallen neergezet door een onevenredig toenemende be langstelling voor het Duitse product. Bovendien is de Keulse Messe in ster ke mate een regionale beurs voor de détailhandel, zodat „gevaar" alleen van uit Hannover zou kunnen dreigen. Reëel zou dit gevaar kunnen worden, wanneer in Utrecht de outillage in gebreke zou blijven. Wij mogen uit mr. Milius' woorden wel concluderen, dat dan de door de departementen van Financiën en van Wederopbouw en Volkshuisvesting zo geremde uitbrei ding der Utrechtse Jaarbeurs Neder lands handelspositie en daarmee de economische situatie ten zeerste zou schaden. In Duitsland heeft men veel eer wat het zwaarst was, ook het zwaarst laten wegen. Desondanks heeft men ook in Duits land nog met ruimtegebrek te kampen. De in Keulen en ook in Hannover, zij het in mindere mate doorgevoerde splitsing in twee snel op elkaar volgende deel-beurzen moet men dan ook zeker niet zien ais een ontwikkeling in de Ook nog op ander terrein valt er lering te trekken van een land, dat, meer nog dan het onze, verarmd en verwoest is. Het frappeerde n.L de heer Milius. hoe eenvoudig de wijze was, waarop de deelnemers hun stands hadden ingericht. Vooral wanneer men bedenkt, dat deel nemers aan de Utrechtse beurs nog wei eens klagen over hoge kosten waar van de standhuren slechts een fractie vormen dan ligt hier een weg, waar langs zij hun uitgaven zelf kunnen be perken. Ten opzichte van eventuele concurren tie door de Duitse beurzen was mr. Milius niet pessimistisch gestemd. Een „aftappen" van deelnemers treedt im mers alleen dan op, wanneer deze in het betrokken land grotere belangen en mogelijkheden menen te zien, en een vermindering van het aantal bezoekers zou alleen veroorzaakt kunnen worden richting van vakbeurzen. In een enquête hebben de belangrijke Duitse fabrikan ten zich tegen deze laatste organisatie vorm uitgesproken. Slechts een groep van minder belangrijke producenten sprak zich vóór vakbeurzen uit. Dit ver schijnsel is overigens ook in Nederland uit de nood der tijden geboren. In be paalde gevallen kan de Utrechtse jaar beurs momenteel niet aan een aanvrage om meer ruimte, en in verband daarmee aan speciale wensen, voldoen. Ook hier zou alleen uitbreiding de oplossing kuu- nen bieden. Slechts voor zeer bepaalde branches, waarvoor de data der beide beurzen zeer ongunstig vallen, zou mr. Milius de kwestie van een vakbeurs on der de loupe willen nemen. Voorts zou men misschien reeds aan een deel der wensen tegemoet kunnen komen, door binnen de „grote" beurs een vakbeurs te organiseren, die niet voor het grote publiek toegankelijk zou zijn. Doch een eerste vereiste hiervoor isruimte! Tenslotte komend tot de onlangs door de Duitse regering getroffen beperkende maatregelen t.a.v. de buitenlandse han del, merkte mr. Milius op. dat deze fu nest zijn voor de export. Hij betwijfelde daarom, of deze maatregelen door de Duitsers in al hun gestrengheid kunnen worden gehandhaafd. Wanneer men im mers wèl wil exporteren, doch niet im porteren, dan schept men een economi sche onmogelijkheid. Zou de Bondsrege ring echter op haar standpunt blijven staan, dan zouden onvermijdelijk Neder landse tegenmaatregelen moeten volgen. Het spreekt wel vanzelf, dat een der gelijke toestand de handel ter beurze zeer ongunstig zou beïnvloeden. Indien voor deze problemen geen oplossing zou worden gevonden, dan zou men moeten terugkeren van de weg der liberalisatie, maar een gunstige wending zou het te rugkeren van het bilateralisme nöcn voor ons land, nóch voor ons werelddeel zijnl De beer Oud gaat bij zijn plan van het feit uit, dat het leven op het Vree burgplein van volkomen andere aard is dan het dynamische element op de beide verkeerswegen, die het ten N. en ten O. omgeven. Zolang het verkeer niet méér óm de stad geleid wordt, valt aan deze feitelijke verhouding weinig te veranderen, daar dit ingeklemde stadsdeel weinig speling vertoont. Zo zal er tussen het plein en de drukke verkeersader, SmakkelaarsbrugVree- denburgLange Viestraat, een afschei dende, maar niet compleet scheidende begrenzing moeten komen. Deze zal zijn zwaartepunt vinden in een vrij laag gebouw voor het Jaarbeurssecretariaat in de N.O.-hoek, dus tegenover het huidige V.V.V.-gebouwtje, waar binnen enige tijd het nieuwe hotel-café-rest. zal verrijzen. Daar het secretariaats gebouw tot de Jaarbeurs behoort, zal het zijn ingang aan de zijde van het plein hebben. Zodoende zal tegen het vrijwel gesloten, ronde muurvlak aan de straatzijde ruimte overblijven voor de kraampjes en stalletjes, die hier deels permanent, deels alleen op markt dagen staan. De drie aaneengesloten Jaarbeurs gebouwen vormen een zeer neutraal complex zonder begin, of einde, d.w.z. het is architectonisch niet „af". Deze neutraliteit aanvaardend, wil de heer Oud het complex van twee belangrijke accenten voorzien, t.w. de Jaarbeurs toren, waarin de nieuwe uitbreiding (het vierde gebouw) is opgenomen, en een architectonische accentuering van de ingang. Deze Jaarbeurstoren, die ong. 50 m. hoog zal worden, moet de blikvanger zijn, waarop het totale ge zichtsbeeld over het plein zich zal con centreren. Voor de hoofdingang zullen de trap jes vervangen worden door een heel flauw hellende weg, waarlangs op een zware natuurstenen sokkel een 6 7 meter lange groep van fors figuraal beeldhouwwerk kan worden geplaatst. Het plateau voor de ingang zal worden overdekt door een grote luifel, welke de ellips-vormige pijlers rust, die ook beeldgroepen dragen. Een rij bomen langs het Jaarbeursgebouw en een beeld of fontein in de hoek bij het se cretariaat vormen de belangrijkste punten in de verdere aankleding. Met betrekking tot de verklaring van Sukarno „dat vóór 1 Januari van het vol gend jaar N.-Guinea bij Indonesië zal zijn teruggekeerd, indien het volk wer kelijk één is, niet alleen in het verlangen daartoe, maar ook en vooral in eenheid van daden", schrijft Waspada in Medan o.aDe bijzondere reden, die Sukarno heeft genoopt dit vraagstuk weer aan te roeren is min of meer in verband te brengen met de door enkele leiders in Nederland gegeven verklaring, dat zij het N.-Guinea vraagstuk in de ijskast willen stoppen. Of het volk werkelijk zwak staat, om dat de regering zwak wordt geacht in dit vraagstuk, is nog een grote vraag, aldus Waspada. die vervolgt met te zeg gen, dat de verklaring van de president als een waarschuwing kan worden opge vat, hoe Nederland het aan het ver keerde eind heeft in het interpreteren van de houding van Indonesië. Is het alleen nodig één te zijn in het steunen van het kabinet-Natsir, dat duidelijk zijn zwakheid heeft bewezen inzake het N.-Guinea-vraagstuk? Of moeten de oppositie-groepen, die mo menteel de steun en de grote sympathie hebben van het volk, voor een tijdje hun actie staken en voorlopig hun eisen in trekken aangaande het te niet doen van de Nederlands-Indonesische Unie?, aldus Waspada. Tussen Frankrijk en Nederland wer den met succes onderhandelingen ge voerd over de invoer van Nederlandse appels in Frankrijk. Tegen 20 Maart kan deze export beginnen. Volgens onze in formaties geldt het hier uitsluitend Bel le de Boscoop. van de Mathias Kemp-prijs. Hierna sprak mr. dr. F. Houben, Commissaris van de Koningin in Limburg. Hij schil derde de jubilaris als de literator met een eigen kenmerk, die nimmer zijn per soonlijkheid heeft laten verloren gaan. Hij heeft gewerkt aan de emancipatie van Limburg, waarbij geen chauvinis me te bespeuren was, terwijl hij als regionalist eerbied had voor de cul tuur in andere gebieden. Tenslotte wees spr. op het pionierswerk van Ma thias Kemp met betrekking tot de Be- neluxgedachte en de versteviging van de culturele betrekkingen met België. Mr L. Roppe, gouverneur van Bel gisch Limburg, bracht hierna in een zeer waarderende toespraak de dank over van Belgisch Limburg aan Mathias Kemp wiens stem over de economische, literaire, geschiedkundige en sociale aspecten van de beide Limburgen ook in het nabuurland in goede aarde is gevallen. De. aanwezigheid van zoveel Belgische Limburgers met het gemeen tebestuur van Hasselt aan het hoofd is een belwijs, dat het vrucht heeft afge worpen en dat het werk bewonderd en geapprecieerd wordt. Tot slot wees spreker op de krachtige, jeugdige en tegelijk bezielende stijl van Mathias Kemp, waarvoor hij hem namens de vele bewonderaars hulde en dank bracht. Vervolgens huldigde de burge meester van Maastricht in een gees tige toespraak de jubilaris als de kampioen en voorvechter van het baanbrekende werk der verbroede ring, om tenslotte de mededeling te doen van de boven omschreven hoge onderscheiding. Namens de stad Maastricht verzocht spreker de Com missaris van de. Koningin de jubilaris de versierselen op de borst te willen spelden, hetgeen geschiedde onder al gemene bijval van de stampvolle zaal. Hierna werd Mathias Kemp nog ep hartelijke wijze toegesproken door prof. W. Rouckens namens de Maat schappij van Nederlandse Letterkun de, Jgs Droogmans namens de Vereni ging van Limburgse Schjijvers te Has selt, waarbij bloemen namens de vele culturele verenigingen uit het Land van Loon en de Nederlanders in Has selt woonachtig, G. J. Bertels namens de Kath. Ned. Journalistenkring, Ber nard Verhoeven namens de Jan van Eyck Academie en tenslotte drs Jef Notermans. die namens het huldigings comité Mathias Kemp zijn gedicht „De papaver" in een nieuwe creatie van de meesterdrukker W. Veltman en Huun- ges, leerling van de J. v. E.-Academie, voor zijn werkkamer aanbood. Mevrouw Kemp werd in de huldiging betrokken door het aanbieden van bloemen. Met een kort, hartelijk woord heeft tenslotte Mathias Kemp voor deze hul de bedankt. „De verkiezingen in de Noordoost polder ziin niet het gevolg geweest van een krachtige actie onder de bevolking, want die was er niet. doch van een eigen initiatief van de landdrost, dr. ir. S. Smeding, die een stap verder wenste te gaan op de weg naar volledige ..demo- - cratisering*' van de polder", aldus de''' secretaris van het openbaar lichaam, dr. A. Blaauboer. tijdens een onderhoud met het. A.N.P. Om de werkzaamheden m de polder zo min mogelijk te stagneren, is de ver kiezingsdatum thans vastgesteld op een Zaterdag, n.l. 16 Juni. Gelijk in norma le gemeenten zullen de negen stembu- reaux geopend zijn van acht uur 's morgens tot vijf uur 's middags, maar er is toch één uitzondering. Het aantal kiezers in Nagele, Espel en Kuinder- brug zal zó klein zijn, namelijk beneden de honderd, dat het vestigen van een vast stembureau in die plaatsen onpro ductief zou zjjn. Zo zullen daar wèl stemhokjes en een stembus worden ge plaatst. maar leden van een rijdend stembureau zullen met verkiezingsbil jetten per auto een rondrit langs deze plaatsen maken, zodat de bewoners slechts gedurende weinige uren de ge legenheid tot stemmen krijgen. In to taal nemen volgens de laatste gegevens ruim 3.800 N.O.P.-ers aan de verkiezin gen deel. npnr?i?Ei?IJKo13 Hoek van Holland, AB- 13 n; Rl0 de Janeiro, ALBLASSER- DIJK 12 te Antwerpen, ALDABI 12 v. Las Palmas n. R'darn, ALDERAMIN 13 te Da- n?12. ïe Smgapore, ALPHARD wanri^o' jeTo' n' Buenos Aires, AL- A.r f?, ei_Para"uga- AMPENAU 12 te Aden, AMSTELKERK 12 v. Dakar n. W. Afrika, AMSTELLAND 12 bij Makalia n. Calcutta, ARKELDIJK 10 te Coatzacoalcos ATLANTIS 13 n. Rotterdam. ATLAS 12 te Cartagena, BAARN 12 naar PimenteL ?™FC;?US 13 te Paramaribo, BANDJERMA- SIN 12 te Surabaja, BARENDRECHT 12 te Casablanca, BENGKALIS p. 13 Azoren u. Charleston, BLITAR 13 te Tandjong Priok. BLOEMFONTEIN 12 te Teneriffe Iosci£ FONTEIN 12 v. Aden n. A'dam, BREDA p. 12 Fimsterre, BRITSUM 11 v. Aden n Ma dagascar, CALTEX DEN HAAG p. 12 Kreta n. Rotterdam, CALTEX UTRECHT p 13 Ouessant n. Sidon, CAMPHUYS 12 n. Ter- nate, CELEBES p. 13 Gibraltar n. Djakarta, CERAM 13 te Antwerpen, CISTULA 13 te Calcutta, CONGOSTROOM p. 13 Las Palmas A'dam, CORILLA 13 te Lissabon, DEO FAVENTE 12 n. A'dam, DRACO 13 te Ko penhagen, ERINNA 13 te Singapore, FELI- PES 12 n. Pladju, GAASTERLAND 12 te Las Palmas, GKUOTF BEER p. 13 Minicoi n. Fremantle, GROOTEKERK 13 te Lorenzo Marques, HERCULES p. 12 Kp. Bon n. Le vant, INDRAPOERA 13 te Surabaja, JA PARA 13 te Bombay, JAVA 13 te Belawan, JUPITER p. 12 Kp. Spartivento n. Napels. KERTOSONO 12 te Djdeddah, KOTA AGOENG p. 12 P. de Galle n. Makassar, LAERTES p. 13 Burlings n. Djakarta, LANG- KOEAS 13 te CheriBon, LARENBERG p 12 Ouessant n. A'dam, LEUVEKERK 12 v Aden n. Basrah, LOENERKERK p. 13 Gi braltar n. Bahrein, LOOIERSGRACHT p. 12 Brunsbuttei n. R'darn, LOOSDRECHT 13 te Madras, LUTTERKERK p. 12 Port Sudan n. Rotterdam, MAASHAVEN 12 n Buenoe Aires, MAETSUYCKER 12 n. Djakarta, MA- RISA p. 12 Recife n. Buenos Aires, MAR KEN 12 n. Accra, MARPESSA 12 bij Port Sudan n. Ras Tanura, MATARAM 12 van Ouessant n. Hollandia, MERWEDE 12 van Hamburg n. N. Orleans, METULA 12 te Ma deira, MOLENKERK 12 te Bandarshapur, MU1DERKERK-12 te Aden, MIJDRECHT 13 te Rio de Janeiro, NELLY 17 te IJmuiden verw., NOORDWIJK 12 Str. Bonifacio, ODYSSEUS 12 n. Venetië, OMALA 12 te Se- marang, ORANJE 13 bij Colombo n. Am sterdam, ORION 12 n. Istanboul, OVULA 12 te Miri, PAPENDRECHT 12 van Horta n. Aruba, PRINS MAURITS 13 te Gandia, PRINS WILLEM IV p. 13 Gibraltar n. Rot terdam, PRINS WILL. v. ORANJE p. 12 Lissabon n. Antwerpen, REMPANG p. 12 Wight n. Curasao, RIDDERKERK p. 12 Kp. Verd. Eil. n. A'dam, ROELFF 12 n. Am sterdam, ROEPAT p. 13 Mmicoi n. A'dam, KOMA 13 te Colombo, ROSSUM 12 te Sluis kil, SALLAND p. 13 Ouessant n. Buenos Aires, SIBAJAK 12 n. Surabaja, SIBEROET 12 n. Palembang, SINGKEP p. 12 St. Vin cent n. Amsterdam, SOESTD1JK 12 n Gal- vestone, STENTOR 13 te Amsterdam, SUMA TRA 13 te Madras. TABIAN p. 13 Kreta n. Calcutta, TANKHAVEN 1 12 n. Saigon, TANKHAVEN III 12 n. Prt. Swettenham, •TARIA p. 13 Kp. St. Vincent n. Piraeus, TERNATE 12 te Djakarta, TOSARI 12 te Makassar, WARKELO 12 n. Tandjong Priok, WATERLAND 12 te Santos, WESTLAND 12 n. Santos, WIEBOLD. BÖHMER 13 te Am sterdam, WILLEMSTAD 12 n. Kingston. ZEELAND p. 12 Kielex kanaal n. Kopenha gen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 5