ZONDERLINGE OEFENINGSOORLOG ERIC DE NOORMAN: 44^ - kTUfSéecfe bt^ Levensbijzonderheden nieuwe ministers Jussen neus dippen Laat heb ik IJ bemind Saboteurs en bewakingstroepen in een hevig vuistgevecht slaags Scheidsrechters winnen de oorlog Kruideniers etaleren in Rotterdam Overpeinzingen facuiti S Zevenklapper verwondt militaire chauffeur -bed is ook voor U ideaal! kindje verkouden? WOENSDAG 14 MAART 1951 PAGINA 3 STRIJD OP DE VELUWE ZONDER SCHERPE PATRONEN Troependefilé voor H.M. de Koningin t£?n' Lekker warm en volkomen geruisloze vering. OMZETBELASTING BIJ KAPPERS Afdracht voortaan per maand Ir. Peters Prof. Albregts Ir. Staf H. Wemmers Kustvaarder vast in het ijs bij Finland Infanteriekaderschool naar Bussum Italiaanse gezant bij de Koningin Telefoon Nuntiatuur van Snorrebor I De Amerikaanse belastingen SS Mr. Mulderije door ETHEL MANNIN Het middelpunt van Europa Wanhoop SIGARENMAKERS ONTSLAGEN Fietser door trein gedood (Van onze speciale verslaggever) Wij hebben het gisteren al duidelijk laten doorschemeren, deze oefeninggoorlog Crescendo is de meest zonderlinge die wij nog ooit beleefd hebben. Hij wordt uitgevochten zonder dat er een scherpe patroon verschoten wordt en toch telden tvjj gisteren reeds twee flinke gewonden. Dat gebeurde langs de Hjn Zwolle Almelo. Die lijn ligt in het blauwe achterland en dat achterland is volgens onze officiële gegevens bijzonder onveilig. Er bevinden zich namelijk grote rode sa botagegroepen en zeer terecht heeft de blauwe opperbevelhebber dan ook een heel lnfanteriebataljon ter bewaking van die lijn, zijn belangrijk 'e achter waartse verbinding, achtergelaten. Gelukkig voor ons bleek dat ook in de prae- tijk geen overbodige weelde. Het regende saboteurs. En natuurlijk niet, zoals dat in een serieuze oorlog te doen gebruikelijk is: in burger met de brood kar of bakfiets. Nee het waren echte saboteurs in de geest van deze onbegrijpelijke oefening: leden van de commandotroepen, die zich alleen door middel van een groene baret van de bewakers onderscheidden. Desniettemin hebben zij zich met verve van hun taak gekweten. Zij deden de ene sabotagedaad na de an dere en ware het blauwe bewakingsbataljon niet zo actief geweest, noch de spoorlijn noch de daaraan parallel lopende verkeersweg zouden intact zUn ge bleven. Trouwens zelfs nu slaagden die ver woede commandotroepen er hier en daar in hun tegenstanders behoorlijk om de tuin te leiden: op meer dan één plaats werd de spoorlijn onder doodse stiite met een hoopje zand tot explosie gebracht. Maar om nu op die gewon den terug te komen. Plotseling ont moetten elkaar gisteren een jeep met een groep iet of wat overmoedige sa boteurs en aan de andere kant een car rier bewakingstroepen. Die bewa kingstroepen lieten de jeep stoppen en de commandant zei: „Uitstappen. Jullie bent gearresteerd." Zo eenvoudig wa ren die groen gebarette saboteurs ech ter niet te vangen. Al mogen wij dan niet schieten, zo redeneerden ze, slaan heeft niemand verboden. En dus sloe gen zij met de blote vuist en de ge weerkolven er lustig op los. Het werd een waarachtige knokpartij, waarbij twee blauwen enige behoorlijke op stoppers moesten incasseren. Hun ogen zwollen en verkleurden tot rood en paars en door die regenboog zagen zij nog juist hoe enige saboteurs zich hals over kop uit de voeten maakten. Een paar anderen waren echter min der gelukkig en wie schetst de vreug de van de blauwen zelfs van die gekneusden toen zich onder hen een luitenant bleek te bevinden, die als bijzonder staaltje van sabotage-intelli- gentie behalve wapens, munitie en springstoffen ook een appcllijst plus een volledig uitgewerkt sabotageplan bij zich droeg. De man werd onder ge juich ingerekend en met enthousiasme werd de jacht op de ontsnapten voortgezet. Na lang zoeken werd daar bij vastgesteld, dat zij in een bepaald huis een toevlucht moesten hebben gevonden. Het huis werd omsingeld. De commandant belde aan en in de deuropening verscheen een kleine grij ze oude dame. Of zich in huis mis schien soldaten bevonden, zo luidde de vraag. Nee, was het antwoord, na tuurlijk niet, niemand. Mogen wij dan even een onderzoek instellen? Nee, dat mocht niet; de gang was juist schoon gemaakt en al <jie vieze soldatenlaar zenDe grijze oogjes fonkelden. De commandant keek zijn mannen eens aan, dacht toen mogelijk even aan bet ontzagwekkende leger journalisten dat de soldaten bij al hun doen en la ten bespiedt, en trad toch het huis bin nen Zijn mannen volgden hêm en binnen een kwartier ontdekten zij eerst militaire kleding onder de divan en vervolgens de manschappen zelf op Zolder. De oude dame, die door beide vluchtelingen zonder enige voorberei ding in hun spelletje was betrokken, had haar rol voortreffelijk gespeeld. Overigens, om weer op ons uitgangspunt terug te komen: wij vinden deze oefe ning niet alleen maar vreemd omdat de saboteurs in uniform lopen en met ge weerkolven slaan. Daar zijn nog meer gekke dingen. In de veronderstelling bij de aanvang van de gevechtssituatie bij- Voorbeeld wordt het rede Westland Voorgesteld als bijzonder agressief. Des niettemin mobiliseert blauw veel snel ler en heeft om elf uur vanmorgen als eerste de grote aanval ingezet. De staf van de C.S.V. heeft ons de logica van een dergelijke veronderstelling nu al drie keer proberen uit te leggen. Nog steeds hebben wij haar echter niet geheel be grepen. Dan kunnen wij ook maar geen Vrede vinden met de scheidsrechtersre- geling bij deze oorlog. Neem bijvoor beeld de aanvullingsplaats voor levens middelen, olie. benzine en smeermidde len in de buurt van Apeldoorn. Daar is scheidsrechter nummer een, gen. maj. Opsomer, gistermiddag op bezoek ge- Veest en hij heeft geconstateerd dat met tame de beveiligingsmaatregelen alles te pensen overlieten. GevolgT De arme Jongens van die aanvullingsplaats kre gen gisteravond om negen uur plotseling een gloeiende aanval van een afdeling commandotroepen te verwerken, of schoon er officieel in de verste verte geen vijand te bekennen viel. Zo leer je, *eggen" de militaire autoriteiten, je Ook bij de aanval op de aanvullings- blaats van levensmiddelen, olie en smeer middelen in de buurt van Apeldoorn, V'aarover in nevenstaande reportage ge sproken wordt, werd gisteravond nog c<-»n militair gewond. Door allerlei oiïï- ^andigheden ontaardde die aanval name- •'ik in een overval op een zich in de rich- hpg van deze aanvullingsplaats bewe gende colonne. Een van de chauffeurs van deze colonne werd door de comman dotroepen met een zevenklapper zo ern- aan het hoofd verwond, dat hij voor het aanleggen van een verband enige '■id in een ziekenhuis moest worden op genomen. Bovendien werd de laatste wa- sen van deze colonne door de comman dotroepen meegenomen naar hun uit- ®angspunt. Toen het bericht van deze verval de manschappen op de aanvul- j'dgsplaats zelve bereikte, ontstaken zij ;d vrij 'grote woede. Verschillenden van 6t gingen naar hun tenten en voorza- hun geweren van bajonet met de cdoeling zich in het geval van een t^eede aanval stevig te verdedigen. Die v'Veede aanval kwam natuurlijk niet en hogerhand werden de bajonetten «er ingenomen. tj^°als bekend, zullen de tot de llch- 1949-11 behorende troepen, die mo- 'Cr deelnemen aan de oefening v^dscendo", 16 Maart in de omgeving Amersfoort defileren. Dit défilé zal n hieden voor Hare Majesteit de Ko- en Z.K.H. de Prins der Neder- ti-ofj koninklijke Militaire Kapel en het Zsrpbdtterscbrps van het regiment hu- van Boreel verlenen medewer- manschappen de fouten zien in hun eigen opstellingen. Wij nemen het voet stoots aan, maar ons totaalbeeld wordt door al dergelijke nevenacties behoor lijk vertroebeld. Er is trouwens nog meer. Scheids rechters, denk je, die beslissen wie wint of verliest, maar in een leger is het natuurlijk weer anders. Zo is bij voorbeeld vanmorgen om 11 uur de grote aanval op Putten begonnen. Daarvoor moesten de blauwe troepen eerst een heel eind oprukken. Goed, zei de commandant, daar beginnen wij vanmorgen om zeven uur aan. Nee, antwoordde echter het scheidsgerecht, dan komt die aanval niet meer als een verrassing en wij hebben haar als ver rassing gepland, want jullie moeten winnen. Ergo niet 's morgens om zeven uur naar voren, maar midden In de nacht. De hemel hoort die arme blauwen mopperen. Zo gaat het voort durend. Niet de blauwen zullen straks deze oorlog hebben gewonnen, maar de scheidsrechters. Hetgeen ons ove rigens, om geheel andere redenen, ook Internationaal een aanbevelingswaar dig initiatief lijkt. Tenslotte voor de fijnproevers twee letterlijke citaten uit de handleiding voor scheidsrechters (iet wel, bij deze oefening is geen mu nitie verstrekt). 1. Wees realistisch in het controleren van het vuur. Wan neer de troep haar munitie heeft ver schoten, laat daar dan ophouden met vuren tot rij aanvoer heeft gekregen 2. Wees realistisch in het maken van gewonden en doden. Het is heerlijk! De oefening Crescendo. Boven: be manning van een tank wacht op verdere bevelen tijdens een concen tratie der troepen. Onder: een wa terzuiveringsapparaat, dat aan het kanaal onder Epe is opgesteld. Het kan ongeveer 190 liter zuiver water per minuut afleveren. 4S. Onwillekeurig zijn de twee samenzweerders teruggedeinsd, nu de koning zelf daar zo volkomen onverwachts in het midden is verschenen. Zijn rust en zijn onbe wogenheid boezemen hun vrees in. In angstige afwachting zien zij hoe Eric naderbij komt. „Blijf waar ge zijt!" waarschuwt de Fret dreigend. Maar Erie ziet hem vast in de ogen en komt langzaam, stap voor stap nader. Eerst wanneer de getrokken zwaarden elkaar bijna raken, zégt hij „Verraad aan uw burchtheer en verraad aan t»i» koning, Vagen? En daarop wilt ge uw troon bouwen?" Een diepe Verachting klinkt in zijn stem wanneer hij voortgaat: Gij kent toch het loon van de verrader, nietwaar Vagen?" Het onmannelijke gezicht van de Fret vertrekt tot een gemene grijns. Met een plotselinge haast begint hij te spreken: ,GIj zift In de val gelopen, die ik voor u heb opgesteld. Gij en uw vazal Olaf. Die burchtheer, die mij, de toekomstige heer van Tyrfing, het geheim van Tyr's zwaard niet wilde mededelenf Een duivels licht flikkert in zijn ogen. „Maar mijn plan was beter! Gij zelf, heer Eric, zoudt Olaf verjaagd hebben om wat rondom Tyrfing geschiedde. Een onschuldige zoudt ffi? treffen en verbitterd, zou hij de plaats van het zwaard gezegd hebben, om daarmede de burcht voor zich terUg te winnen. En dan .1" De Fret laat zijn stem dalen tot eert dreigend gefluister: „Dan zou ik u beiden fn mijn macht hebben gekregen, zoals ik u nu in mijn macht heb, in de macht van dit zwaard van Tyr, in de macht van mij, koning Vagen!'* De laatste woorden stoot hij er, in waanzinnige triomf, bijna gillend uit. Volko men onbewogen btUft Eric hem aanzien. De spieren tot het uiterste gespannen, wacht hij af, tot de man met een akelige lach voortgaat: „En nu, Noorman! Maak u klaar om te sterven!" Hij brengt de hand met Tyr's zwaard omhoog Advertentie "3 Tijdens een middenstandsvergadering in Den Haag heeft de heer J. Bakker medegedeeld, dat de kappers hun om zetbelasting voortaan niet meer per drie maanden behoeven af te dragen. De af dracht zou voortaan per maand kunnen geschieden. Zoals bekend werd bij de verlaging van de omzetbelasting bepaald, dat dc omzetbelasting voor verrichte diensten met een procent verhoogd zou worden. Men kan in deze maatregel, zo verzekerde men ons; een zekere tege moetkoming zien, daar het gemakkelij ker is het aan omzetbelasting verschul digde bedrag voor één maand terug te leggen dan voor dre maanden. Overigens blijkt het voor de kappers een schrale troost te zijn. Na de op 13 Maart goedgekeurde aankoopmachtigingen is de totale Marshall-hulp aan West-Europa tot bo ven de 11 milliard dollar gestegen. Advertentie Dan rug, keel en borstje i n w r ij y e n met Naar thans vrijwel vaststaat, zuilen als nieuwe ministers van het nieuwe ka binet deel uitmaken Ir. L, A. H. Peters, prof. dr. A. H. M. Albregts, mr. H. Mul- derije, ir. C. Staf en H. H. Wemmers. Hieronder vindt men de levensbijzon derheden van de nieuwe gezagsdragers. Ir. Leonard Anton Hubert Peters werd op 8 Juli 1900 in Well (gemeente Bergen-Limburg) geboren, waar zijn vader burgemeester was. Na zijn eind examen gymnasium B in Rolduc te hebben gedaan begon hij in 1918 zijn studie aan de Landbouwhogeschool te Wageningen, waarbij hij zich in het bijzonder toelegde op het economische deel hiervan; in 1923 was ir. Peters af gestudeerd. Van 1924 tot 1927 was hij directeur van het uitvoercontrölebu- reau voor groenten, fruit en aardappe len. In 1927 werd ir. Peters tot land- bouwattaché bij de Nederlandse legatie te Washington benoemd, in welke func tie hij aldaar werkzaam bleef tot 1934, toen hij werd overgeplaatst naar de Nederlandse legatie te Brussel, aan welke legatie nij tot 1937 verbonden bleef; van 1935 tot 1937 was hij tevens werkzaam als secretaris van de minis ter van Landbouw en Visserij. Van 1937 tot zijn benoeming tot gouverneur van Curacao in 1948 was ir. Peters eerst als landbouwattaché, daarna als landbouw raad verbonden aan de Nederlandse le gatie, later de Nederlandse ambassade te Washington. Sedert de oprichting van de Caraibische commissie in 1946 was ir. Peters hiervan lid voor Nederland. Daarvoor was hij reeds voor Nederland waarnemer en deelnemer aan de confe renties welke uitgingen van de „Anglo- American-Caribean-Commission". Ir. Peters is Officier der orde van Oranje Nassau. Officier der orde van de Kroon van België, Officier der orde van de Eikenkroon van Luxemburg, Ridder eerste klas der orde van St. Olaf van Noorwegen en Ridder der or de van de Poolster van Zweden. Prof. dr. A. H. M. Albregts, die te Scheveningen woont, is 22 November van het jaar 1900 geboren en dus vijf tig jaar oud. Hij ontving zijn opleiding aan de bisschoppelijke kweekschool te 's Hertogenbosch, waarna hij de acten M.O. voor staathuishoudkunde en sta tistiek behaalde, vervolgens de acten M.O. handelswetenschappen en staats inrichting. Van 1932 tot 1937 studeerde hij aan de Katholieke Economische Ho geschool te Tilburg, waar hij promo veerde op het proefschrift „De leer der maatschappelijke economische organisa tievormen". Hij is thans buitengewoon hoogleraar aan die school. Prof. Al bregts vervult voorts de functies van algemeen secretaris van de Alg. Kath. Werkgevers Vereniging, directeur-secre taris van het R.K. Verbond van Werk geversvakverenigingen, plaatsvervan gend lid voor het R.K. Verbond van Werkgeversvakverenigingen van de so ciaal-economische raad, secretaris-gene raal van.de „Union Internationale des Patrons Catholiques". Vóór de vervulling van zijn tegen woordige functies was prof. Albregts o.a. leraar aan een HBS te Hilversum en aan de MTS te Utrecht. Toen hij in Hilversum woonde, nam hij daar een ac tief aandeel ln het sociale en culturele leven. ten in de inundatiegebieden en met de uitvoering dier maatregelen in de oor logsdagen. Na dc bevrijding werd ir. Staf belast met het landbouwherstel en in 1945 benoemd tot directeur-generaal van grondgebruik en landbouwherstel. In 1940 werd hij tenslotte waarnemend di recteur-generaal van de Landbouw en daarna belast met de leiding van het directoraat-generaal van de Landbouw. Daarna Is de benoeming tot directeur- generaal van de Landbouw in vaste dienst gevolgd. De heer Staf is lid van de Chr. Hist Unie. zich met mrs. G. H. A. Grosheide en D. W. O. A. Schut. Gedurende vijftien jaren was hij secretaris van de Neder landse Vereniging van Aardewerkfa brikanten en van de Amsterdamse In dustrie Vereniging. Thans is hij secre taris van de optische groothandel van de vereniging grootwinkelbedrijven voor woninginrichting en met mr. H. Dolk, secretaris van de vereniging grootdetailbedrijven in brandstoffen. Voorts is hij een der oprichters en ge durende 23 jaren secretaris van „Het Hervormd Lyceum". Gedurende de bezetting maakte mr. Mulderije deel uit van de commissie voor kerkelijk overleg van de Ned. Herv. Kerk en was hij secretaris van de werkgroep kerk en overheid. Thans is hij lid van de oecumenische raad van kerken in Nederland en voorzitter van de Chr. Vacantiekolonievereniging „Bos en Duin". Ir. Cornells Staf, die thans directeur- generaal van de Landbouw is, werd 23 April 1905 te Ede geboren. Na de H. B. S. te hebben doorlopen, studeerde hij aan de Landbouwhogeschool te Wa geningen, afdeling bosbouw, waar hij in 1928 zijn ingeneursdiploma behaalde. Na vervulling van zijn militaire dienst plicht, trad ir. Staf in dienst van de Ned. Heide Maatschappij, waar hij alle rangen doorliep. Intussen voltooide hij zijn technische opleiding o.a. als as sistent van prof. Zunker te Breslau. In 1934 werd hij benoemd tot Inspecteur en in 1938 tot adjunct-directeur van de Nederlandse Heidemaatschappij, in April 1940 tot directeur. In het najaar van 1939, toen de oorlogsdreiging boven ons land hing, werd ir. Staf tevens di recteur van het bureau Ontruiming, dat belast werd met de voorbereiding tot de afvoer van vee en landbouwproduc- I van de Staatsmijnen. H. H. Wemmers, die thans 53 jaar oud i3, trad 1 Juni 1916 op de leeftijd van 19 jaar als bureaubeambte in dienst van de Staatsmijnen in Limburg. Hij was daar werkzaam op verschillende afdelingen van het hoofdbureau, totdat hij in 1924 als bureauchef werd overgeplaatst naar het verkoopkantoor te 's-Gravenhage. In de jaren, die daarop volgden, kreeg hij volop gelegenheid zijn organisatorische en commerciële gaven te ontplooien. In 1937 werd hij belast met de verkoop der huisbrandkolen on cokes in Nederland en met de afwikkeling van alle finan ciële aangelegenheden, welke met de verkoop, zowel in binnen- als buiten land, verband houden. In 1946 volgde zijn benoeming tot directeur van voor noemd verkoopkantoor, nadat hij sinds 1940 met de waarneming daarvan was belast. Behalve deze functie had hij van 1940 tot 1949 de leiding van het Rijkskolenbureau. De regering erkende zijn verdiensten in moeilijke tijden ons land bewezen, door hem in 1946 te be noemen tot Ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. Sinds 1 Januari 1949 is hij directeur 23 April a.s. zal in de Ahoy'-hal te Rot terdam waarschijnlijk door burge meester Oud geopend worden een ex positie, welke onder de naam „ROKA", gedurende vijf dagen één grote étalage zal te zien geven van nagenoeg alle pro ducten, die in kruideniers- en chocola teriezaken verkocht worden. Tevens zullen ook artikelen, welke in deze branche gebruikt worden, zoals vakkle- dlng en winkellnventarissen, ten toon worden gesteld. Deze kruideniersbeurs wil een contact leggen tussen fabrikanten, handel en verbruiker. De eerste drie dagen komt de handel te gast: er zijn ca. 12.000 uit nodigingen verzonden aan handelaren en grossiers in Zuid-Holland, Zeeland en Noord-Brabant en ook winkeliers uit de Noordelijke provincies en zelfs uit Zwitserland hebben hun komst aange kondigd; daarna blijft de beurs nog twee dagen open voor de consumenten, die bij hun leveranciers toegangsbewij zen zullen kunnen kopen. 110 eerste-klas melkfabrieken, waar onder vijf Belgische firma's, zullen hun waren op deze expositie tonen, waarbij de opzet meer is propaganda te maken voor de diverse producten, dan het di rect plaatsen van orders. Er komt een demonstratie voor het gebruik van slaolie, er zal een minia tuur mosterdfabrlek te zien zijn en het ligt ook in de bedoeling naast een mo derne levenemiddelenzaak een echt ouderwetse „komenijswinkel" ln te richten, waarvoor men de attributen reeds te Delft gevonden heeft. De 650 ton metende kustvaarder ,,Fra- ternite", kapitein J. Ruiter te Delfzijl, ligt sinds Maandag vast in het Jjs bij Abo (Finland). De „Fraternite" was met hout onderweg van Abo tiaar Amsterdam; het schip heeft een bemanning van negen kop pen. De infanteriekaderschool te Harderwijk zal per 2 April a.s. worden overgeplaatst naar Bussum. H. M. de Koningin heeft ten paleize Soestdijk de heer A. Carissimo, buiten gewoon gezant en gevolmachtigd minis ter van Italië, in afscheids-audiëntie ont vangen. De telefoonnummers van de Aposto lische Internuntiatuur te 's-Gravenhage zijn vanaf 12 Maart 18.46.18 en 18.46.19. Sedert voornoemde datum zijn de oude telefoonnummers vervallen. „Het nieuwe Kabinet is het oude Kabinet op oude poten met alleen maar een paar nieuwe koperen knoppen", zei Snorrebor. „Zeven weken is er door verschillende schrijnwerkers aan ge dokterd en Romme bereikte tenslotte dit resultaat. Een pover resultaat voor zeven weken werk, als je wilt, maar toch niet helemaal voor niks. Want nu is tenminste komen vast te staan, dat er in Nederland met de heersende po litieke verhoudingen, de mentaliteit van de partijen en haar politici niets anders en beters te bereiken viel. Dat ts op zichzelf óók wat waard, alleen geen zeven weken crisis in een tijd van de hoogste nood." Snorrebor streek over zijn walvis- senknevel, ofschoon die zeer anti-re- volutlonnair in de gewone plooi hing. Men heeft in Amerika nagegaan, wat een gewone Amerikaanse burger moet verdienen, als hij, na de voorgestelde verhoogde belastingen te hebben betaald. z;jn kinderen even goed wil voeden, zijn vrouw even goed wil kleden en even goed voor zijn gezin wil zorgen als hij vóór de oorlog deed. Het geld, dat de staat hem laat, is nu tengevolge van de inflatie slechts de helft waard van vroe ger. Een getrouwde man met twee kinde ren, die in 1940 met 60 dollar per week thuiskwam, vulde een netto-inkomen in van 3000 dollar per jaar en was vrij van inkomstenbelasting. Hij had dus dit bedrag geheel ter beschikking voor zijn levensonderhoud. Verdient hij thans nog ditzelfde bedrag, dan moet hij 144 dollar belasting betalen. Hij houdt dan dus 2856 dollar over, maar hiermee kan hij niet meer kopen dan hij in 1940 voor 1428 dollar kon doen. Van sommige goe deren rijn de prijzen maar weinig ge stegen, maar andere zijn twee tot drie maal zo duur geworden. Gemiddeld is de dollar, vergeleken met 1940, niet meer dan 50 dollarcenten of de helft waard. Voor een getrouwde man met twee kinderen, die ln 1940 negentig hon derd dollar por week verdiende, waren de cijfers in 1940: netto inkomen 5000 dollar, inkomstenbelasting 75 dollar, le vensonderhoud 4925 dollar. Thans bij de nieuwe belastingen zijn ze: 5000 dollar netto-inkomen, 624 dollar belasting, over 4376 dollar met een koopkracht van 2188 dollar, gerekend naar de levensstan- Advertentie IB Mr. H. Mulderije werd geboren te Zutphen 4 Januari 1896 en bezocht daar het stedelijk gymnasium. Hij studeerde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, pro moveerde in 1920, vestigde zich als ad vocaat te Amsterdam en associeerde Uit het Engels vertaald door DICK OUWEN DIJK 59) I Nu hij alleen was zou het sneller gaan. Hij kon in een paar uur bij de Hütte terug zijn; hij kon met een van de Oos tenrijkers naar de gletscher terugkeren zolang het nog licht was; zij zouden zelfs Cathryn het ijs kunnen afdragen voor het helemaal donker was. Hij kon niet naar Drindel terug zonder haar. Zij wa ren samen weggegaan en moesten samen terugkomen. Misschien was het ook niet nodig om helemaal naar de hut te rug te gaan. Misschien kon hij de Oos tenrijkers voor die tijd waarschuwen, door te roepen. Geluiden droegen ver in de bergen. Hij bracht zijn handen aan zijn mond en slaakte een langgerek te, jodelende kreet. Hij rees en daalde in de diepe stilte. Hij luisterde. Hij meen de vaag een kreet als antwoord te ho ren, doch dat was natuurlijk onzin. Hij zou opnieuw roepen wanneer hy boven op de rand van de sneeuwhelling stond. Het was beter om maar ineens te gaan. Terwijl hij langzaam via de reeds in de sneeuw gehakte treden de wand be klom, drong het tot hem door, dat hij geen bijl meer had. En dat hij helemaal geen kreet had gehoord toen Cathryn viel. Zij was heengegaan zonder een ge luid te geven. Zij verwachtte waat- schijnlijk, dat zij zich ieder ogenblik kon vasthouden. Ze had haar koelbloedigheid waarschijnlijk niet verlorentot ze haar hoofd verpletterde tegen de rots; toen was alles donker. Dat was het ein de, duisternis, stilte, zwijgen. Niets meer. Alles uit. Niets. Hij ging verder, tegen de wind in. Hij stond op het ter ras, bracht de handen aan zijn mond en riep opnieuw. Weer meende'hij, dat zijn geroep beantwoord werd. Het was na tuurlijk dwaasheid, een echo. Ja, dat was het, e'en echo. Luister maar. Hij riep en luisterde, en daar was de echoof wat het ook mocht zijn.... maar hij hoorde iets. Hij had nog zijn rugzak om; hij liet die van zijn schouders glijden, trok de riemen los en haalde zijn verrekijker te voorschijn. Hij liet die glijden langs de overgang, over het massief van de Schwarzkogel tot aan het terras bene den de piek. Wolken dreven langs, be namen hem het gezicht. Hij wachtte tot er een opening kwam in de draaiende nevels en probeerde het opnieuw. Hij kon niets zien. Maar terwijl hij daar stond te kijken hoorde hij een kreet, die rees en daalde, een langgerekte jode lende kreet. Zijn hart bonsde. Hij liet de verrekijker vallen, bracht zijn han den aan zijn mond en brulde in de wind. Hij wist, dat het antwoord ditmaal geen echo was. Wanneer hij een tent had, dacht hij, had hij in de sneeuw kunnen kamperen en wachten, maar hij had geen tent en kon niet in de sneeuw gaan zitten kou lijden. Bovendien, degene die hem, te hulp kwam, klom misschien liever niet alleen. Hij keerde terug over de scherpe graat. Onder in de kloof riep hij weer. Er kwam geen antwoord. In een gevoel van paniek haalde hij weer zijn verrekijker te voorschijn en onderzocht de wanden van de schoorsteen. Het duurde even voordat hij het kleine figuurtje ontdekte met de rug geklemd tegen de ene en de knieën tegen de andere wand.... God dank. Hij deed de verrekijker weer in zijn rugzak en wachtte. De man, die ten laatste omlaag gleed in de rulle sneeuw op de bodem van de kloof, was de jongste van de twee Oos tenrijkers. Hij zei vlug, sprekende in het Duits: „We keken naar u door de ver rekijkers. We zagen wat er gebeurde". Hij aarzelde, voegde er aan toe: „Is de juffrouw zwaar gewond?" „Zij is dood", antwoordde Francis. Met een ruk wendde hij zich af en raapte zijn rugzak op. „Laten we gaan", zei hij. De Oostenrijker zei, hulpeloos: „Wat spijt me dat Zij bonden zich aan elkander vast en keerden terug over de graat, met het hoofd omlaag naar de sneeuw, als die ren, die een spoor volgen. Toen zij op de rand van de sneeuw helling kwamen, zei Francis: „Ik moet u nog bedanken, omdat u bent geko men". De jongeman maakte een verlegen, af werend gebaar. Zij daalden zwijgend de helling af.... tot aan het grote rots blok, tot dc donkere bundel in de sneeuw, de vormeloze donkere hoop, die Cathryn was. L In het dalende licht de lange, trage en moeilijke tocht naar omlaag over de gletscher, een tocht welke Francis ging als in een droom. Vanaf het ogenblik, dat zij bij het rotsblok waren terugge keerd, leek hij geheel verdoofd. De jonge Oostenrijker nam onmiddellijk de lei ding. Hij deed wat Francis met geen mogelijkheid van zich had kunnen ver krijgen: hij verbond Cathryn's achter hoofd met zijn zakdoek en wond zijn sjaal om haar gelaat. Hij nam Francis' zakdoek en bond haar handen samen op haar borst. Op zijn voorstel trokken zij hun jassen uit, bonden de mouwen aan elkaar en improviseerden zo een draag baar. Francis deed trouwens alles wat de Oostenrijker zei.. Toen hij voorstelde, dat Francis over de gletscher voorop zou gaan omdat hij er beter mee vertrouwd was, deed hij zonder meer wat hem ge vraagd werd; hij hield zijn blik geves tigd op het ijs, maar zijn geest werkte slechts automatisch, zodat hij als het ware op het gevoel zijn weg vond. Later had hij slechts een vage herinnering aan deze tocht, hij herinnerde zich niets meer van de met rotsblokken bezaaide gruishelling beneden de gletscher, niets van het overschrijden van de boomgrens of van de afdaling over de almen; noch van hun terugkomst in de schemering in het stadje, noch van hun aankomst aan het Gasthaus of van wat daar ge beurde. Slechts één ding herinnerde hij zich, zijn leven lang Johann in het kleine, donkere portaal, toen zij binnen traden; Johann's blik op de geïmprovi seerde baar, Johann die het hoofd op richtte en hem aankeek. Ineens een wilde, onbeheerste kreet. „Om Godswil!" (Wordt vervolgd) daard van 1940. Om net zo te leven als in 1940 moet deze Amerikaan thans een jaarlijks inkomen van meer dan 10.000 dollar hebben. Daarvan moet hij 1896 dollar belasting betalen, waardoor hij 8104 dollar overhoudt, die vergeleken met de koopkracht van 1940 in werke lijkheid ongeveer gelijk zijn aan de 4925 dollar, die hij in 1940 overhield. Men moet dus zijn salaris verdubbeld hebben om nagenoeg op dezelfde voet te kun- nén leven als in 1940. De Amerikanen hebben de afgelopen tien jaar in een tredmolen gezeten. Zij hebben gestre den voor loonsverhoging, maar op enke- ie uitzonderingen na zijn ze door de voortschrijdende inflatie van het betaal middel er op achteruitgegaan voor wat de levensstandaard betreft. Zij zijn ech ter heus de enigen niet. Integendeel. Op het huidige inflationistische peil probeert Washington thans alles te be vriezen. Of dat lukken zal. is nog een vraag. In Nederland kan het zeker niet. Vandaar dat de Nederlandse belasting betaler denkt: „Vriezen we dood dan vriezen we dood." Het middelpunt van Europa werd ge acht zich te bevinden op de top van een berg aan de huidige Beiers-Tsjechoslo- waakse grens. Het Oostenrijkse Aard rijkskundig Genootschap had op die plek indertijd een koperen plaat laten aanbrengen. Naar de „Neue Wiener Ta- geszeitung" meldt, heeft de communisti sche Tsjechische regering die plaat» thans laten verwijderen. Waarschijnlijk omdat voor haar het middelpunt van Europa thans in Moskou ligt. In het Amerikaanse plaatsje Wal den liet Waldo F. Davis een half ngevuld aangiftebiljet voor de inkomstenbelas ting achter op de tafel in zijn eetkamer, ging naar de badkamer en opende op oud-Romeinse wijze de slagader in zijn pols. Met ingang van Maandag is het per soneel san de sigarenfabriek Lapento te Tegelen omvattende ongeveer tach tig arbeiders en arbeidsters ontsla gen. De onderneming motiveert dit ont slag wegens de onlangs verminderde toewijzing van ruwe tabakken voor de sigarenindustrie, welke toen werd ge baseerd op het verbruik in het jaar 1939. Het quantum tabak dat men thans ontvangt vormt slechts een gedeelte van de hoeveelheid, die men nodig heeft voor de wekelijkse productie van 130.000 sigaren, waarop het bedrijf de laatste tijd was afgestemd. Bij voort zetting van deze productie zou men in Juni zonder grondstoffen komen te zitten. Het ligt in de bedoeling, nog deze week de helft van het personeel weer in dienst te nemen, waarmee dan de productie tot November a.s. verze kerd zal zijn. Op de onbewaakte overweg tussen Lot- tum en Horst is een ernstig ongeluk ge beurd, waarvan de heer T. Pirlo uit Lot- tum het slachtoffer is geworden. Op deze overweg werd P., .die op een fiets reed, door een goederentrein gegrepen, waarbij hij een ernstige wonde aan het hoofd op liep. Hij werd near een hospitaal te Venlo overgebracht, waar hij later overleed. Advertentie PRAAT JOUW MOEDER OOK DE HELE DAG OVER DE HUISHOUDBEURS?*

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 3