SCHADEVERGOEDING VOOR VERVOLGDE JODEN PARAFERING VANPLANSCHUMAN VÓÓR PASEN VERWACHT Bel evenissen van de struisvogel Rasmus tm W o Een addertje onder het gras gesignaleerd? k Uitgebreide verhuur discussie van strand over r Wij luisteren naar Mumantv et Israël eist anderhalf milliard dollar van Duitsland Nota's aan Grote Vier „Herbewapeningvan hei Westen onvoldoende Adenauer zwicht voor aandrang van hoge geallieerde commissie Sim, Sam en Rasmus in de Dieren tuin Protest tegen overheidsbemoeiing bij vaststelling van salarissen Zal Duitse parlement de regering volgen? NOG GEEN RESULTAAT IN PARIJS J Brief van een lezer en ons commentaar schuimgevaar WOENSDAG 14 MAART 1951 PAGINA 4 Italië moet met Joegoslavië gaan praten Senaatscommissies steunen voorstel van Truman Beperkende bepalingen voor troepenzendingen blijv en Paul van Zeeland GEMEENTERAAD ZANDVOORT Gromyko geeft niet toe KAMPEERGELEGENHEID TE HEEMSKERK STRANDEXPLOITATIE Verhuur van strand MOTIE K.A.B. UITGEEST Verkrachting sociale rechtvaardigheid Arbeider steelt arbeiders brood N.Z.H.-garage in Noordwijk wordt opgeheven MARKTBERICHTEN Scheepvaartberichten bakt „rustig", dus Maak 'n eind aan Het verbluffend verbeterde Diamant Vet bakt en braad iltijd „rustig' Geen schuim, geen spatten, geen gevaar. Heerlijke resultaten! Haai 'n pak wty (7 kunt er haagt niet afblyven Israël heeft aan de Verenigde Staten, Groot-Brittannië, Frankrijk en de Sov jet-Unie nota's overhandigd, waarin om anderhalf milliard dollar schadevergoe ding van Duitsland wordt gevraagd voor „de ruim zes millioen Joden, die door middel van foltering, uithonge ring, massa-executie en vergassing om het leven zijn gebracht" tijdens de tweede wereldoorlog, en voor de „Jood se eigendommen, welke door de Duit sers in beslag genomen en geroofd wer den". In de nota wordt geconstateerd, dat Israël de enige staat is, die uit naam van het Joodse volk kan spreken en dat volgens een globale schatting door de Nazi's in Duitsland en andere Europese landen voor een bedrag van zes milliard dollar aan Joodse eigendommen gecon- fiskeerd is, waaronder een milliard dol lar boete, opgelegd aan de Joden in Duitsland, alsmede andere boeten en speciale belastingen, die de Joden on der het nazi-regime moesten opbrengen. Het totale bedrag komt precies overeen met de volle waarde van Duitslands exporten in 1950. Indien Duitsland weigert de som te voldoen, aldus de nota's, behoorden de bezetten de mogendheden te weigeren alle macht aan de Duitse regering over te dragen. In de nota werd o.m. gezegd, dat „een misdaad van dergelijke enorme en schrikaanjagende afmetingen niet door materiële herstelbetalingen goedgemaakt kan wordenalles wat men kan doen is de schadeloosstelling van de slachtoffers en de overlevenden te ga randeren". Volgens de nota's zouden de gevraag de herstelbetalingen het betalingsver mogen der Duitsers niet te boven gaan. „De betaling", zo werd hier aan toe ge voegd, „zou verdeeld kunnen worden over een periode van jaren en gedeel telijk in de vorm van goederen kunnen plaats hebben". Groot-Brittannië heeft er gisteren bij Italië op aangedrongen met Joegoslavië over het lot van Triest en het om deze stad gelegen vrije gebied te gaan onder handelen. Officiële woordvoerders deelden mee, dat minister-president Attlee opnieuw bevestigd had, dat Groot-Brittannië vasthoudt aan de Engels-Frans-Ameri kaanse verklaring van 1948, waarin voorgesteld wordt het vrije gebied aan Italië terug te geven. Maar de woord voerders zeiden, dat Attlee hieraan meteen een voorwaarde vastgeknoopt had. Groot-Brittannië is n.l. van oordeel, dat Italië en Joegoslavië met het oog op een verzoening de driemogendheden- verklaring behoren te gebruiken als basis voor de onderhandelingen over een duurzame regeling. De Amerikaanse Senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen en strijdkrachten hebben met algemene stemmen het voorstel van Truman, om nog vier divisies bij de verdedigings macht voor West-Europa in te delen, goedgekeurd. Truman heeft reeds de twee Amerikaanse divisies, die thans in Duitsland zijn, onder het commando van generaal Eisenhower geplaatst. Odanks bezwaren van voorzitter Ton Connally en tien andere democraten hebben de commissies echter de beperkende voor ziening gehandhaafd, waarin wordt ge zegd, dat voor toekomstige troepenzen dingen toestemming van het Con gress nodig is. Morgen begin in de Se naat het debat over de uitzending van troepen naar Europa. De in Duitsland gestationneerde Ame rikaanse divisies moeten thans in over eenstemming met de in Korea opgedane gevechtservaringen opgebouwd worden, in het bijzonder moe'.-n zij zich oefenen in de bestrijding van het infiltreren van vijandelijke troepen, aldus heeft gene raal Handy, opperbevelhebber van dg Amerikaanse strijdkrachten in Europa, te Frankfort verklaard. De generaal gaf te kennen, dat het mogelijk is, dat nieu we Amerikaanse troepen ook in het Britse bezettingsgebied zullen worden gelegerd. Paul van Zeeland heeft verklaard, dat de West-Europese naties met uitzon dering van Engeland zich onvoldoen de inspannen voor de herbewapening. De minister, die het woord voerde in de Amerikaanse club te Brussel, zeide dat de schuld ten dele lag bij de Noord-Atlan tische verdragsorganisatie, als gevolg van het ontbreken van concrete plannen voor wapenorders. België kan wapens produceren, ver klaarde Van Zeeland, maar kan ze niet gratis aan de andere naties van het Atlantisch Pact leveren; België moet in de een of andere vorm compensatie heb ben. Van Zeeland onthulde, dat de ver dragsorganisatie nog een betalingssche ma heeft ontworpen voor wapenleveran ties tussen de continentale onderteke naars van het Pact. „Zonder een dergelijk schema kunnen we niet begin nen", aldus de minister. Van Zeeland deelde mee een beta lingsplan voor wapens voorgesteld te hebben op de zitting, die de Noord- Atlantische ministers van Buitenlandse Zaken en van Defensie in December hielden. Dit plan was naar de ver dragsorganisatie in Londen gestuurd, maar men had er nog niets mee ge daan. Van Zeeland merkte nog op, dat de tegenwoordige restricties, die aan de Duitse staalproductie zijn opgelegd, op de lange duur als theoretisch beschouwd moeten worden. „Zij zullen niet beletten, dat Duitsland een belangrijke rol in de herbewapeningsactie zal spelen." (Telefonisch van onze Parijse correspondent) PARIJS, hedenmorgen. Een hausse van optimisme heerst thans weer op het bureau van het plan- Schuman. óór Pasen verwacht men dc parafering van het plan en zo spoedig? mogelijk daarna tijdens een bijeenkomst van de ministers van de zes deelnemende landen de tekening^ van het accoord. Deze plotselinge wending van vrees naar hoop is toe te schrijven aan de overeenkomst, die met de Duitsers bereikt is. De hoge geallieerde commissie heeft zich op hartige wjjze met Bonn verstaan met als gevolg, dat Adenauer gezwicht is. Copyright P. t. B. Bo» 6 Copenhogen IWf -Mly* 36. Sam en Jumbo sloten toen weer vrede en Sam beloofde Jumbo, dat hij die middag een emmer vol limonade zou krijgen. De konijntjes vonden evenwel, dat zij best nog wat meer pret konden maken en daarom schilderden zij een olifantskop op de ach terkant van Jumbo, en toen kon zijn staart best voor een slurf doorgaan. Toen Sam met de emmer limonade kwam aandragen, lette hij niet erg goed op en zette de emmer aan de verkeerde kant neer. „Ben je van plan mijn staart met limonade te wassen?" vroeg Jumbo en hij lachte, en Rasmus en de konijn tjes lachten mee. Men is het eens geworden hierover, dat het Duftse kolenkartel, dat het mo nopolie van de verkoop bezit, niet zo als de Duitsers wilden na drie jaar zal worden geliquideerd, maar binnen drie jaar, met dien verstande, dat met de opheffing onmiddellijk een aanvang zal worden gemaakt. De tweede Duitse wens, aan elke staalonderneming een kolenonderneming vast te koppelen, die voor het grootste percentage in de behoeften van deze onderneming zou voorzien, is evenmin aanvaard. Men zou daardoor voor het Ruhrgebied een apart statuut maken binnen het kader van het plan-Schuman. Men heeft dit begin sel derhalve verworpen, doch van de andere kant toegegeven, dat sommige feitelijk bestaande natuurlijke verbin dingen tussen hoogovens en kolenmij nen dienen erkend te worden. Nu deze overeenkomst bereikt is, kan men eindelijk het nog open ge bleven art. 61 gaan opvullen. De strekking van dit artikel immers was elke concentratie van ondernemingen slechts te gedogen met de uitdrukke lijke goedkeuring van het Hoge Ge zag. Betekent dit, dat de Duitsers er niet bij zouden winnen? Geenszins. Men schijnt hun in het vooruitzicht gesteld te hebben, dat bij het in wer king treden van het plan-Schuman de geallieerde Ruhrcommissie zal verdwijnen. De campagne van generaal Patterson, die met veel geraas de Duitse kartels te hulp gesneld is, mag hiermede als mislukt beschouwd worden. De officiële politiek van het Amerikaanse ministe rie van Buitenlandse Zaken, gericht op decentralisatie van de Duitse industrie, teneinde deze iets de democratiseren, is dan consequent tot het einde gevolgd. De vraag, die nu gesteld wordt, is of het Duitse parlement bereid zal zijn zijn regering op deze weg te volgen. (Telefonisch van onze Parijse correspondent) PARIJS, hedenmorgen. De resultaten van de achtste bijeen komst van de Conferentie van Vier kon men gisteravond in één zin samenvat ten: geen enkele overeenstemming over geen enkel punt. De zaak gaat blijkbaar vooruit aangezien eergisteren de ene karakteristieke volzin kon luiden; een stap vooruit, twee stappen achteruit. Gromyko blijft hardnekkig vasthouden aan het eenmaal ingenomen standpunt de Duitse ontwapening als afzonderlijk punt te willen behandelen. De Weste lijke partners willen voornamelijk de algemene oorzaken van de huidige in ternationale spanning bespreken. De speculaties op de tegemoetkomen de houding van de Engelsen, die in ver band gebracht worden met het optreden van de nieuwe Engelse minister van Buitenlandse Zaken en waarin men een begin van gebrek aan overeenstemming tussen de Westerse mogendheden wens te te zien, worden in Parijs met kracht van de hand gewezen. Regelmatig heb ben de besprekingen tussen de drie Westerse mogendheden in de ochtend uren plaats. Daar is natuurlijk verschil van mening hoe zou dat niet maar over de te volgen gedragslijn tij dens de conferenties is men het prin cipieel voortdurend met elkaar eens. DONDERDAG HILVERSUM I, 402 m. AVRO: 7.00 nieuws, 7.15 gram. VPRO: 7.50 prot. pr. AVRO: 8.00 nieuws, 8.15 gram., 9.00 prot. pr., 9.15 gram., 9.35 gram., 10,30 De Antwoordman, 10.45 gram., 10.50 kinderen, 11.00 kamerork., 11.45 vrouw, 12.00 walsmuz., 12.33 In 't spionnetje, 12.38 gram., 12.45 Metropole-orkest, 13.00 nieuws, 13.20 Metropole-orkest, 13.45 U kunt het geloven of niet, 13.50 gram., 14.00 vrouw. 14.30 blaaskwintet en piano, 15.00 zieken, 16.00 gevar. progr., 17.00 jeugd, 17.50 K. H. Smit; Architecten van de zee, 18.00 nieuws, 18.15 Practische wenken voor zeilers, 18.20 sport, 18.30 dansmuziek, 19.10 Voor burger en militair, 19.20 zang en piano, 19.45 Hoe nu verder?, causerie, 20.00 nieuws, 20.05 De groeten van Nuchteren, 20.15 omroeporkest en koor, 21.15 Barabbas. hoorspel, 22.25 gram., 23.00 nieuws, 23.15 sport, 23.30 gram. HILVERSUM II. 298 m. KRO: 7.00 nieuws, 7.15 gymn., 7.30 lichte muziek, 7.45 Morgengebed, 8.00 nieuws, 8.15 gram., 9.00 huisvrouw. 9.40 schoolradio. NCRV: 10.00 gram., 10.15 prot. pr., 10.45 gram. KRO. 11.00 zieken, 11.45 school radio, 12.00 Angelus, 12.03 gram., 12.55 reportage, 13.00 nieuws, 13.20 lichte mu ziek, 13.40 zang en orgel. NCRV: 14.00 gram.. 14.45 vrouw. 15.15 gram., 15.30 vocaal dubbelkwartet, 15.50 gram., 16.00 lezing. 16.45 gram., 17.00 jeugd. 17.30 mondharmonica, 17.45 kamerorkest en solist. 18.30 C.M.B.-kwartier, 18.45 Le ger des Heils, 19.00 nieuws, 19.15 Le vensvragen van allerlei aard en een pastoraal antwoord. 19.30 In dienst van het vaderland, 19.40 radiokrant, 20.00 nieuws, 20.05 gevar. progr., 22.10 gram., 22.15 buitenl. overz., 22.35 gram., 22.45 prot. pr., 23.00 nieuws. 23.15 gram ENGELAND, BBC, home service 330 m: 16.40 BBC Northern Orchestra en soliste. 20.30 strijkkwartet en altviool. BBC. light progr. 1500 en 247 m.: 12.15 orkestconcert, 13.15 dansmuziek, 13.45 BBC Light Orchestra en soliste, 16.00 lichte muziek, 16.45 dansmuziek, 17.45 dansmuziek. 18.30 Schots Variété orkest. 23.20 dansmuziek. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK 309 m.: 12.00 lunchconcert, 13.20 om roeporkest, 15.40 Tangomuziek, 0.35 dansmuziek. BRUSSEL, 324 m.: 12.15 lichte muz., 12.40 lichte muziek, 15.00 Engelse les. 15.40 Franse les. 21.00 Roer Roer-Rom- me-De-Pot, 23.05 dansmuziek. 484 m.: 12.05 omroeporkest, 17.10 Continental kwintet, 19.00 omroepork. FRANKRIJK, nationaal progr. 347 en 249 m.: 12.30 operamuziek, 13.15 opera muziek, 17.10 orgelconcert, 19.00 lichte muziek. 20.00 Le Convive de Pierre, opera. Alhoewel het college van B. en W. van Heemskerk nooit de stichting van kampeerterreinen zal bevorderen, heeft het toch gemeend te moeten overwegen de mogelijkheid open te stellen tot het plaatsen van een beperkt aantal zomer huisjes op particuliere terreinen. B. en W. merken hierbij op dat deze zomer huisjes alleen mogen worden geplaatst op terreinen die gelegen zijn ten wes ten van de Rijksstraatweg. De duur van het seizoen waarin de zomerhuisjes mo gen worden geplaatst en gedurende wel ke gelegenheid tot bivak mag worden gegeven willen B. en W. bepalen op een periode van 15 Mei tot 15 September, dus gedurende vier maanden. In ver band hiermede is een verordening voor gesteld tot aanvulling van de verorde ning op de heffing van leges ter se cretarie die genoemd wordt de Kam- peervergunningsverordening. Voor één dag of minder wil men vijftig cent voor een vergunning berekenen, voor één week of minder doch meer dan één dag een gulden, voor meer dan een week voor iedere week of gedeelte daar van vijfenzeventig cent. Voor een ver gunning tot het mogen beschikbaar stel len van particulier terrein voor het plaatsen van zomerhuisjes worden de volgende leges gevraagd. Voor het plaatsen van ieder zomerhuisje gedu rende een week of minder een gulden, langer dan een week doch minder dan een maand voor iedere week of ge deelte daarvan een gulden, en voor het plaatsen van ieder zomerhuisje geduren de langer dan een maand voor iedere maand of gedeelte daarvan, tot een ma ximum van tien gulden, drie gulden. Voor een vergunning om gebouwen, schuren, zolders e.d. beschikbaar te mo gen stellen voor het houden van bivak ken worden eveneens bepaalde leges vastgesteld. B. en W. stellen de raad voor de strandexploitatie dit jaar in handen te geven aan drie exploitanten. Op de eerste plaats de N.V. Noorderbad te Beverwijk 500 m. strand gelegen aan sluitend aan de grens der gemeente Be verwijk, 500 m. daarop volgend aan de heer L. Gelderman te Beverwijk (ge deelte dat genoemd wordt Zeestrand Kruisweg Zuid), 850 m. aan de heer H. Dil te Zaandam, welk gedeelte genoemd wordt Zeestrand Kruisweg Noord. Met de twee laatstgenoemde exploitanten zijn B. en W. overeengekomen dat over een lengte van 150 m. aan beide zijden van de toegang op het strand geen ge legenheid mag worden gegeven tot het nemen van baden of zonnebaden omdat dit gedeelte van 300 m. evenals in voor afgaande jaren zal worden aangewezen als zgn. familiestrand. In verband met een en ander hebben B. en W. aan de inspecteur der domeinen te Haarlem verzocht aan de gemeente voor de tijd van vijf jaren 1850 m. zeestrand te ver huren. Men rekent daarvoor te moeten betalen een prijs van vijftig gulden per honderd meter. De Zandvoortse raad vergaderde gisteravond onder voorzitterschap van burgemeester Van Fenema. Bij de ingekomen stukken was een adres van eigenaren en bewoners van de Wilhel- rninaweg, waarin bezwaar wordt ge maakt tegen de voorgenomen betonweg van het terrein aan de Zuidzijde van die weg. De heer TATES (VVD) wees op de bebouwing van de Stolbergweg, welke de omgeving niet verfraait. Spr. be greep dat de bewoners van de Wilhel- minaweg bezwaar maken nu dezelfde bouwondernemers ook aan die weg willen bouwen. Hij citeerde de „Nieu we Haarl. Crt." waarin de schoon heidscommissie wordt aangeraden te gaan zien wat op de Stolbergweg is tot stand gebracht en de hoop wordt uit gesproken dat de sterke degradatie van de woonwijk voorkomen wordt. Spr. vroeg aan B. en W. de toezegging dat een nieuwe bouwvergunning niet zal wor den verleend alvorens het bouwplan ter kennis is gebracht van de raad. De heer LINDEMAN (K.V.P.) onder steunde dit verzoek. De VOORZITTER zegde toe, dat daarmede rekening zal worden gehou den. Bij het voorstel tot herziening van de salarisregeling voor het gemeenteperso- neel betreurt de heer SLEGERS (KVP) het. dat de minister niet goed vindt dat' de directeur van publieke werken de bezoldiging krijgt welke hem naar het oordeel van de raad, gelet op diens veelzijdige en verantwoordelijke arbeid, toekomt. De heren VAN DER WERFF (CH) en TATES (VVD) maakten bezwaar tegen de voorgestelde eis dat secretarie-amb tenaren boven de rang van klerk een vakdiploma moeten hebben. De heer LINDEMAN (K.V.P.) protesteerde te gen de verregaande bemoeiingen van de regering op dit punt. Het voorstel werd aangenomen, nadat de diplomabepaling was geschrapt. Bij het voorstel om te verklaren dat het uitbreidingsplan voor het terrein tussen trambaan en Haarlemmerstraat wordt herzien, begreep de heer KONING (AZB) niet dat men hier voor de bouw van een ULO-school een bouw- verbod wil leggen op grond van derden, terwijl de gemeente nog grond be schikbaar heeft. De oude begraafplaats, waarop sinds 1911 niet meer is begra ven, kan men „schudden" en dan heeft men een ideaal terrein voor een ULO- school. De heer GOSEN (A.R.) wilde de school liever bouwen in de omgeving van de Clara-stichting. De heer SLE GERS (KVP) vond het terrein langs de trambaan ook ongunstig evenals de heer TATES (VVD). De heer WEBER (AZB) was tegen het voorstel; als men he oude algemene begraafplaats ruimt (dat zal wel eenmaal moeten gebeuren) kan men daar wei een school met twaalf klassen stichten. De heer LINDEMAN (KVP) achtte een bouwverbod niet ver antwoord nu er nog drie andere moge lijkheden zijn. De VOORZITTER ver klaarde dat de oude begraafplaats in derdaad geruimd kan worden; die vraag is thans nog niet aan de orde. Het bouwverbod zal hoogstens een jaar van kracht blijven. Dit besluit kan de gemeente van nut zijn bij de onderhan delingen met de grondeigenaars. Spr. zegde toe, dat B. en W. binnen drie maanden de raad een voorstel zullen doen tot intrekking van het bouw verbod, want dan is de schoolbouw vol doende voorbereid. Het aldus gewijzigde voorstel wordt met zeven tegen vijf stemmen aange nomen. De verhuur van het strand gaf aan leiding tot een uitgebreide discussie. Verschillende raadsleden maken be zwaar tegen het voorstel, om in de huurovereenkomst een bepaling op te nemen krachtens welke de gemeente dc huur tussentijds kan opzeggen. De heer VAN KUIJK (P.v.d.A.) meende dat men hier een misplaatst wantrouwen koestert tegen B. en W. en de raad. De raad heeft hier eventueel te beslissen en dat is voldoende waar borg tegen ongerechtigheden. De heer SLEGERS (KVP) wees er ook op dat de raad altijd de belangen van de strandhuurders in het oog heeft gehou den want een goede strandexploitatie is een reclame voor de badplaats. De heer KONING (AZB) was bevreesd dat het nieuwe artikel gehanteerd zal worden als de plannen van een grote volks badinrichting weer eens ter tafel moch ten komen. De VOORZITTER was verrast door de bedenkingen tegen het artikel dat de raad de bevoegdheid geeft de huur overeenkomst drie maanden vóór het seizoen op te zeggen als dringende om. standigheden van algemeen belang dit vereisen. Wat het volksbad betreft (de heer GOSEN noemde doelende op de beide armen van 't geprojecteerde zo- mercentrum het „kreeftenbad"), dit heeft hier niets mee te maken, maar een bepaalde exploitatie op de duin- reep of de boulevard kan het nodig maken dat wijziging wordt gebracht in de indeling van de strandexploita- ties. Mevr. MOL (P.v.d.A.) bracht het kam peren op het Zuiderstrand ter sprake; spr. vroeg hoe het daarmede staat. De VOORZITTER verklaarde dat de Plano logische dienst een advies heeft uitge bracht dat in de eerstvolgende vergade ring van het „Strandschap" zal worden behandeld. Als het strandschap besluit dat er niet in „De Zuid" gekampeerd mag worden, dan is daar niets aan te doen. Mevr. MOL (P.v.d.A.) vond hierin aanleiding om te verklaren dat zij voortaan terdege zal uitkijken voor zij weer haar stem aan een dergelijke dele. gatie van 'sraads bevoegdheden geeft Bij de rondvraag informeerde de heer v. d. WERFF (C.H.) naar de stichting van een caravan-camp te Zand voort. De VOORZITTER antwoordde, dat een der gelijk camp aan verschillende eisen op het gebied van hygiëne, e.d., moet vol doen. Spr. heeft contact met de Neder landse Caravan-club en de A.N.W.B. en hoopt dat in de volgende vergadering een desbetreffend voorstel kan worden gedaan. De heer SLEGERS heeft verno men dat iemand die de opdracht kreeg een belangrijk bouwwerk voor de ge meente te ontwerpen (n.l. de water toren) nu tegen zijn principaal ingaat wat betreft het aanbrengen van reclame. Spr. keurde dat af. De VOORZITTER koesterde de hoop dat hier een bevredi gende oplossing kan worden verkregen. De heer WEBER (A.Z.B.) klaagde over Naar aanleiding van de motie van de K.A.B. te Uitgeest ten aanzien van dc woningbouw en het migratie-plan van de Provincie, de K.A.B. staat op het standpunt, dat industriearbeiders in eigen dorp moeten kunnen blijven wo nen en niet naar de industriecentra „ge zogen" mogen worden ontvingen we een schrijven van onze Haarlemse lezer N. Westerman, die in deze motie een ad dertje onder het gras ontdekt. De heer Westerman redeneert aldus: de KAB heeft een idealistische motie ingediend, maar een bijgedachte ont breekt daaraan niet: de arbeiders wil len in Uitgeest en de andere dorpen blijven wonen omdat ze daarin een ma terieel voordeel zien. Hij schrijft na melijk: „Het Hoogovenpersoneel met de continudienst beschikt over veel vrije dagen. De arbeiders uit de dorpen rond Beverwijk en Velsen benutten deze vrije tijd plus hun vacantie-dagen om in de tuinen en bij de boeren te gaan werken. Hierdoor helpen ze de werkloosheid bevorderen. De organisa ties schijnen hiertegen niets te kunnen doen." De heer Westerman noemt hier inder daad een groot kwaad, dat veel schade berokkent aan de sociale ordening in Kennemerland, maar hij brengt het in een verkeerd verband aan de orde. Er ie geen twijfel mogelijk: de K.A.B. t* Uitgeest heeft bij het opstellen van haar motie geen enkele bijbedoeling gehad, noemt het optreden van arbei ders (niet zoals de heer W. schrijft van ,.de" arbeiders) even verwerpelijk als schrijver van het ingezonden stuk. Er is in de streek, het gesignaleerde ge beurt niet alleen in de dorpen, maar ook te Beverwijk veel te doen ge weest over dit „werken bij derden", dat a-sociaal wordt genoemd en een ver krachting van de sociale rechtvaardig heid. Het komt ons voor, dat het na de acties van de Vakorganisaties en van de bedrijfsdirecties, werken bij der den is een overtreding van het regle ment van orde bij de Hoogovens een minder actueel onderwerp geworden is, mede doordat de werkgelegenheid voor losse krachten in de tuinbouw steeds kleiner wordt. Onlangs bleek dit heel duidelijk, togn de jaarvergaderingen van de R.K. Landarbeidersbond „St. Deus Dedit" te Beverwijk en Heemskerk ge houden werden. Beide afdelingen boek ten een aanmerkelijke teruggang in het ledental, door „overboekingen" naar „St. Eloy", de Kath. Metaalbewerkers- bond. In voorgaande jaren had „St. Deus Dedit" vaak klachten over de in dustrie-arbeiders, die hen het brood uit de mond stootten door als goedkope ar beidskrachten in de tuinen te werken, nu constateert men een zekere uittocht van landarbeiders naar de industrie door het ontbreken van werkgelegen heid. Niettemin komt het voor, dat landarbeiders in de DUW werken, ter wijl industrie-arbeiders in de land- en tuinbouw meehelpen. Broodroof van arbeiders onderling. Mede in verband met het komende seizoen in de tuinbouw is het dus wel van betekenis iets dieper door te gaan op het door de heer Westerman ge wraakte, in verkeerd verband ge brachte euvel. Heel scherp heeft de voorzitter van „St. Eloy" te Beverwijk, de heer G. Langendijk, het werken bij derden ver oordeeld. Sociaal niet verantwoord, noemt hij het. Wanneer men meent, dat de eigen boterham te klein is, vraagt hij zich af, is het dan verantwoord er maar een stuk van een ander bij te nemen, die ook met dezelfde of mis schien nog grotere moeilijkheden zit? Waar is de solidariteit van de arbeiders? Bovendien acht hij het werken bij derden onverantwoord tegenover eigen taak in het bedrijf, men is niet voldoen de fit meer, belast een mede-arbeider extra zwaar en kan niet voldoende in staan voor eigen veiligheid en die van de mede-arbeiders. De Vakorganisatie staat dan ook af wijzend tegenover werken bij derden. Solidariteit onder de arbeiders is hard nodig. De wantoestand moet dan ook geli quideerd worden! Er ware over dit onderwerp nog veel te zeggen, maar uit het bovenstaande zal het de heer Westerman en met hem waarschijnlijk vele industrie-arbeiders, die in de grote stad wonen, duidelijk zijn, dat in midden-Kennemerland met grote vurigheid gestreden wordt tegen wat kernlid W. J. Gomes van Hoogovens verkrachting van de sociale rechtvaar digheid noemde („Samen", Sept. 1950) en dat het niet aangaat te zeggen, wat inzender schreef „dat de arbeiders uit de dorpen hun vrije dagen en hun va- cantietijd benutten om in de tuinen en bij de boeren te gaan werken." Deze a-sociale daad wordt door individuele gevallen gepleegd, de meerderheid is er tegen, het reglement van orde, de ar beidsvoorwaarden van net bedrijf ver bieden het. En zeker gaat het niet aan een zo laag bij de grondse bedoeling te vermoeden achter de Uitgeester K.A.B.- motie, die een waardevol document is, een bijna historisch gebeuren in de ontwikkeling van het nieuwe industrie centrum. Heerst er niet een klein beet je teveel wantrouwen onder de arbei ders onderling? Naar wij van de directie van de NZH vernemen, zal de garage te Noordwijk met ingang van 22 Mei worden opgehe ven. Het gebouw, dat in Noordwijk aan Zee staat, was geen eigendom van de maatschappij. De nieuwe bestemming van de garage ligt dus in handen van de eigenaar, van wie de NZH het gebouw gehuurd had. Al het materieel zal nu ondergebracht worden in de NZH-garage aan de Haag se Schouw onder Voorschoten, terwijl het tevens in de bedoeling ligt ook het Noordwijkse personeel, dat ongeveer dertig man telt, naar Voorschoten over te plaatsen. Aanvankelijk meende men deze mensen daar ook te kunnen huis vesten, maar het ziet er naar uit, dat zulks niet geheel mogelijk zal zijn. Dit probleem zal derhalve nog enige tijd op een oplossing moeten wachten. VEEMARKT GRONINGEN, 13 Maart. Kalf- en melkkoeien f 925975, f 850—900, f 650—775, kalfvaarzen f 825—875, f 625— f 750, voorjaarskalvende koeien f 850— f 950, f 675800, vare koeien f 600675, f 450525, stieren f 2.10.2.20, f 1.70 f 1.90 per kilogram slachtgewicht, kalve ren en pinken f 150500, slachtvee f 2.35 f 2.40, f 2.15—2.25. f 1.70 per kilogram slachtgewicht, nuchtere kalveren f 2042, weideschapen f 95110, f 7585, vette lam meren 70115, vette schapen 110150, loopvarkens 5075, biggen f 3238, f 26 f 28, vette varkens f 1.64—1.68 f 1.48 f 1.52 per kilogram levend gewicht, zou ters f 1.571.59 per kilogram levend ge wicht. Aanvoer: 1237 runderen, 1856 kalveren, 93 schapen. 683 varkens, 416 biggen, 38 paarden, 4378 totaal. ROTTERDAM, Veemarkt, 13 Maart. Aan in totaal 6638. Vette koeien en ossen 1046, gebruiksvee 1420, vette kalveren 25, graskalveren 194, nuchtere kalveren 2570, varkens 403, biggen 483, paarden 248, scha pen of lammeren 143, weide/zuiglammeren 17. Vette koeien resp. le, 2e en 3e kw. in cents per kg. 2.45—2.65 2.15—2.45 2.00—2.15, vette kalveren 2.60—2.90, 2.30—2.50, 2.10—2.30, slachtpaarden 2— 1.90 1.80. Graskalveren resp. le, 2e en 3e kw. in guldens p. stuk 325 225 150, nuchtere kalveren f 50 45 40. biggen f 38 33 25, schapen f 160 125 85. melk en kalfkoeien f 1000 800 700, vare koeien f 620 550 500, vaarzen f 675 600 500, pinken f 475 400 325. Nuchtere kalveren iets hogere prijzen, graskalveren iets hoger, varekoeien iets hoger. VETTE VARKENSMARKT LEIDEN, 13- Maart: Aanvoer 293 vette varkens. Per kg. levend gew.: zware f 1.721.76, lichte f 1.68—1.71, zeugen f 1.51—1.58, zouters £1.58 f 1.65. Handel vlug. KAASMARKT BODEGRAVEN, 13 Maart. Aanvoer 34 partijen. Eerste soort f 2.16 f 2.23, tweede soort f 2.102.15, extra tot 2.30. Handel kalm. het onvoldoende politietoezicht op de Burgemeester van Alphenweg. De VOORZITTER zeide dat dit een gevolg is van de inkrimping van het politie corps welke men ondanks spr.'s pro test heeft doorgedreven. Spr. heeft aan de hogere instanties gezegd op die wijze niet de verantwoordelijkheid voor de politiedienst te kunnen aanvaarden. Het Zandvoortse corps is te klein om re gelmatig manschappen naar het circuit te zenden. Er gaan geruchten welke op nieuwe gevaren van inkrimping van de corpsen wijzen, maar spr. zal zich daar met hand en tand tegen verzetten. AGAMEMNON 14 te Aruba, ALCYONE 13 n. Bombay, ALDABI 13 bij Casablanca, ALDEGONDA 13 te Bangkok, ALKAID 14 te Can. Eilanden, ALNATI p. 13 Finisterre n. Bahia, AMSTELDIEP 10 n. Bombay, AMSTELDIJK p. 13 Start Point n. Gal veston, AMSTELPARK p. 13 Ferim n. R'dam. ARAK 12 n. Honfleur, ARENDS- KERK 13 n. Bremen. ARIADNE 13 te Ge nua. ARY SCHEFFER 13 te Amsterdam, ARMILLA 14 te Haiphong, ARNEDIJK p. 13 Bahamas n. Houston, ARUNDO p. 13 Ouessant, ATLAS 14 te Malaga, AVER- DIJK 13 n. Antwerpen, BINTANG p. 14 Kp. Guardafui n. N. York, BONAIRE p. 13 Finisterre n. W.-Indië, BORNEO 14 te Hol- landia, BRITSUM p. 13 Guardafui, CAL- TEX DELFT p. 13 Bougaroni n. R'dam, CALTEX PERNIS p. 13 Kreta n. Sidon. CAMPHUYS 13 n. Menado, DEO FAVEN- TE p. 13 Holtenau n. A'dam, DIEMER- DIJK 13 n. Bremen. DRENTE 13 n. Bah rein. EDAM p. 13 SciUy's, EEMLAND 13 n. Ilheos. ETREMA p. 13 Khorya-Morya Eil., GAASTERLAND 13 van Las Palmas n. A'dam. HAARLEM 13 n. Aruba, HE LENA 14 te Barbados, HERMES 12 n. Puerto Cabezas, HESTIA 14 te Curacao, IRIS 13 n. Amsterdam, JAPARA (K.P.M.) 13 n. Bangkok, JUPITER 14 te Napels. KEDOE 14 te Singapore, KERTOSONO 13 van Djeddah n. R'dam, KOTA INTEN p. 14 Malta n. Rotterdam, LAAGKERK p. 13 Dahlae n. Calcutta, LANGKOEAS 14 te Semarang, LAWAK 13 n. Tandjong Priok, LEERSUM 14 te Bermuda, LOENERKERK p. 13 Gibraltar n. Perz. Golf, LUCITA 13 n. Londen, LUNA 13 te Lissabon. LUT- TERKERK 14 te Suez, MAAS 14 te George town, MAASKERK 20 van Duala n. Accra, MACOMA 14 te Sydney, MARPESSA P- 14 Perim n. Ras Tanura, MATARAM 13 Golf van Biscaye. MENTOR p. 13 Bougi n. Alexandrië. MERWEDE p. 13 IJmuiden n. Houston. MIDAS 13 n. Palermo. MITRA 14 te Pladjoe, MODJOKERTO 13 te Makassar, MUIDERKERK 13 van Aden naar Am sterdam NERO 13 n. A'dam, NIEUW AM STERDAM 14 te New York, OBERON 14 te Carupano, ORANJE 14 te Colombo, ORESTES 14 t.e Iquique, ORION 13 te IstanboulOVULA 13 n. Singapore, PO LYPHEMUS p. 12 Gibraltar n. N. York, PRINS WILL. v. ORANJE 13 Finisterre n. Antwerpen. REMPANG p. 12 Ouessant n. Curacao. RIDDERKERK p. 13 Kp. Blanco n. A'dam, RONDO 14 te Durban, ROTTI 14 te Singapore, RIJNLAND 14 te Santos, SALAWATI 13 n. Tandjong Priok, SIBA- JAK 13 te Brisbane. SIBEROET 13 bU Palembang. SINGKEP p. 13 Finisterre m Amsterdam. SLAMAT p. 13 Guardafui n. N York. SLIEDRECHT 14 te Suez, SLO- TERDIJK 13 te Semarang. STAD MAAS SLUIS 13 van Saffi n. R'dam, STRABO D te Oporto. SUNETTA 13 van Sabang naaf Colombo. SWARTENHONDT 14 te Dong- gala, TABINTA p. 10 Kp. Guardafui nara Djakarta. TIBERIUS 13 n. Port of Spain, VAN RISBEECK 14 te Surabala. VTTLCA- NUS 13 van Gibraltar n. A'dam, WILL. BARENDSZ (walvisv.) 18 te Kaapstad, WAIKELO 14 té Tandjong Priok, WA TERLAND 13 van Santos n. A'dam. IJS- SEL p. 13 Azoren n. Antwerpen. ZEELAND p. 13 Perim n. R'dam. ZIJPENBERG 1* te Casablanca. ZEELAND (SSM), pass. 12 Holtenau naaf Kopenhagen, HEEMSKERK 12 van Imming' ham n. Elsenor, FREJO 12 van Middlesbro n. Dieppe, VIKING 13 van Frederiksund n. Huil, CORONA 12 van Hayle n. Westpoint. DA CAPO 13 van Glassondock n. London derry, DEP A 11 te Galway, MAT AR N 12 te Barrv. PACIFIC 12 te Goole, PRINSES MARGRIET 11 te Dublin. SPURT 12 van Liverpool n. Port Rivals, TEXEL 13 van Ant- werpen n. Londen, UNI F, 12 van Roche- fort n. Liverpool. WESTLAAN 12 te Ham burg, CONSTANT 12 te Dieppe, RIKA 13 van Oslo n. Halmstad, VENUS 12 te Dublin* VIVO 12 van Honfleur n. Bristol, DENEB 12 te Cardiff, INGEBORG 13 van Sandefjord n. Gdynia, TIMOR 12 te Antwerpen. van die ouderwets-lekkere, gezellige zoute griotten! Nu in handige, hygiënische pakjest gemakkelijk meenemen in een handtasje of in de zak. Natuurlijk t

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 4