Twee en een half jaar tegen ex-bankdirecteur geëist Parijs couturier gaat ontwerpen Nederlandse mantelfabriek voor Communisten voeren versterkingen naar het Koreaanse front CRITIEK Transportmoeilijkheden voor de Roden NIEUWE FRANSE KABINET MAAKT KENNIS MET DE KAMER PAS OP UW KEEL ABDSISIROOP van Lekkere Officier noemt hem een „groot zwendelaar"; verdediger spreekt van „fatale vergissing" Slaapt U slecht MARIAGE BALMAIN—GOYARTS: Staat der Nederlanden verkoopt trawlers Internationale gidsen- conferentie Nonchalant weerzien van oude bekenden INCIDENT MET DE COMMUNISTEN Congres voor religieus toneel door leken Verkoop van Argentijns dagblad verhinderd Belgische parachutisten in winschoten Het Westen wil een ronde-tafelconferentie Canadees ijshockey- team wint met 17-1 Bartali negende in Parijs-Nice Adenauer minister van Buitenlandse Zaken Centrale training voor schermers WOENSDAG 14 MAART 1951 PAGINA 5 1111111 MIDDENSTAND VRAAGT MIN MANSHOLT OM OVERLEG Van 30 Juni tot 9 Juli I te Vught Na critiek op Peron Tijdens de oorlog gesneuvel de kameraad overgebracht Ter opheffing kleine blokkade" van Berlijn Om wereldtitel te Parijs IJshockey om wereldtitel in 1952 te Oslo Berlijnse Zesdaagse Tenniscompetitie 1951 „Vrouwen zonder Naam" film van de maand Sportsnippers Advertentie door rheumatiek, spit. ischias, hoofd- en zenuwpijnen, neemt dan Togal. Verdrijft in al die gevallen snel en afdoende die pijnen en U slaapt heerlijk. Togal baat! Zui vert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. 0.88, 2.08. (Van onze Haagse redactie) Naar wjj vernemen heeft de commis sie van overleg van de drie centrale middenstandsorganisaties heden aan de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening het verzoek gedaan om bij 't nemen van maatregelen, die hij nodig aeht om tot versobering te komen, tevoren overleg te plegen met genoem de commissie voorzover deze maatrege len de middenstand raken. Zoals bekend heeft de commissie enige tijd geleden aan de minister van Economische Zaken eenzelfde verzoek gedaan, waarop welwillend beschikt werd. De middenstand werd echter zeer on aangenaam getroffen door het feit, dat tegelijk met het afkomen van die wel willende beschikking van de minister van Economische Zaken zijn ambtge noot van Landbouw tot publicatie overging van de maatregelen ten aanzien van de suiker. Men had gedacht, dat een verzoek om vooroverleg niet nodig zou zijn in verband met de destijds inge stelde interdepartementale commissie, die onder persoonlijke leiding staat van de Staatssecretaris van .Economische Zaken en die juist werd ingesteld om dergelijke zaken te coördineren. Het is echter nodig gebleken om aan de mi nister van Landbouw nog eens apart dit verzoek te doen. Sedert ongeveer anderhalf jaar nemen vanuit IJmuiden drie trawlers aan de visserij deel onder Scheveningse vïs- nummers, drie grote trawlers, respectie velijk Abraham SCH 91, Herman. SCH 92 en Tzonne SCH 93. welke als resti tutie uit Duitsland naar Nederland wer den overgebracht en door de Staat der Nederlanden aan de rederijen Van Toor (Vlaai-dingen), VEM (IJmuiden) en Pet ten (IJmuiden) in charter werden ge geven. Naar wij vernemen zijn de huur ders thans met de Staat der Nederlan den tot overeenstemming gekomen en zullen deze de schepen van de Staat kopen. In Juli 1949 kwamen de drie schepen, die van de zogenaamde „Holland"-klas- se zijn err gemiddeld 535 ton meten, in IJmuiden. De Staat der Nederlanden kon deze schepen niet direct verkopen, maar omdat zij rendabel moesten wor den gemaakt, werden zij voor de duur van een half jaar aan rederijen in char ter gegeven. De Abraham, toegewezen aan een Vlaardingse rederij, bleef toch vanuit IJmuiden aan de visserij deel nemen, omdat daar de marktmogelijk- heden groter zijn. Alleen aan het vis- nummer, voorafgegaan door de letters SCH, kon men zien, dat deze drie sche pen nog gedeeltelijk vreemde eenden waren in de IJmuidense bijt. De schepen waren voor een half jaar in charter gegeven, maar begin 1950 werden de huur-overeenkomsten ver lengd. De rederij VEM te IJmuiden ging later over tot het aanbrengen van het maatschappijmerk in de schoorsteen en dat wees er reeds op, dat de huur wel zou worden omgezet in een koop. Naar wij vernemen is de toekomstige benaming van de schepen nog onzeker. De in IJmuiden thuishorende schepen zullen zeer waarschijnlijk een IJmuidens visnummer krijgen en de kans is groot, dat de Abraham een Vlaardings num mer gaat voeren. In hoeverre de namen Abraham, Herman en Tzonne zullen veranderen, is nog niet bekend. Van 30 Juni tot 9 Juli wordt in Vught in huize „Bergen" een tiendaagse inter nationale conferentie gehouden van de topleiding der bij de wereldbond van padvindsters (The world association of girl guides and girl scouts) aangesloten Rooms-Katholieke padvindsters (gid sen). Het onderwerp dat besproken zal worden is „de opvoedkundige waarde van de gidsenbeweging, de hulp voor huisgezin, kerk en school" briek te Hilversum. Hij wist van de voze positie van het bedrijf en van falsifica ties in de boekhouding. Hij heeft door geldschieters, van wien hij als bank directeur wist, hoeveel zij hadden, onder valse voorwendsels leningen doen ge ven. Hjj deed vrolijk mee aan een zwen- delzaak. Gezien zijn positie, de aard van de fraude en het misbruik van vertrou wen eiste hij bovengenoemde straf met het verzoek aan de rechtbank om bij uitspraak tot onmiddellijke gevangen neming over te gaan. De verdediger, mr. M. J. van der Fliet, zei, dat zijn cliënt zelf te goeder trouw is geweest. Hij was volkomen overtuigd van het welslagen van de onderneming te Hilversum. Spr. betwijfelde of opzet van oplichting bewezen was en verzocht een voorwaardelijke veroordeling. Uitspraak 22 Maart. „Een fatale vergissing", riep de ver dediger van G. A. A., oud-directeur van het bijkantoor Scheveningen van de Rotterdamse Bank Vereniging. „Hij is ontmaskerd als een groot zwendelaar", aldus de woorden van de officier van Justitie t0 Den Haag, die tegen A. we gens oplichting twee-en-een-half jaar gevangenisstraf eiste. De oud-directeur, die inmiddels ge- pensionneerd is, raadde zijn aanklaag ster, mevr. H. J. C. in Maart 1947 aan, haar liquide middelen te gebruiken als kortlopende leningen tegen vijf procent aan een bedrijf te Hilversum. In de loop van dat jaar heeft mevr. C. f 71.500 tegen schuldbekentenis aan dit bedrijf geleend onder voorwaarde, dat het geld dadelijk cpvorderbaar zou zijn, indien belasting aanslagen binnenkwamen. De rente is altijd betaald, doch aangezien het bedrijf Riedio-1949 failliet sloeg, heeft mevr. C. slechts vijfduizend gulden van haar ka pitaal terugontvangen. Ook aan vele an deren, die echter geen klachten hebben ingediend, heeft A. naar zijn zeggen als privé-persoon, raad voor beleggingen gegeven. In totaal is op die manier bijna vier ton in later mislukte ondernemin gen belegd geworden. De bank heeft geen verantwoordelijkheid voor de ad viezen van haar ex-directeur op zich genomen, omdat deze volhoudt als privé- persoon gehandeld te hebben en, naar gebleken is, de bank niet in deze affai res heeft gemengd. Tal van getuigen werden gehoord, omdat de Officier van Justitie wilde aantonen, dat verdachte A. mevr. C. opzettelijk misleid zou hebben. Dit was aanvankelijk door hem bij ver horen toegegeven, doch voor de rechtbank herriep hij die bekentenis, zeggende, dat hij zich toen onder de zenuwspanning van die verhoren niet voldoende realiseerde, wat hij zei. Mevrouw C. verklaarde, dat A. haar bedrogen had. Zij had liquide geld lig gen in haar safe om belastingen te vol doen. De aanslagen bleven uit en het geld lag renteloos. Tijdens een gesprek op zijn kamer zei de directeur, dat hij dat renteverlies „zonde" vond. Men kwam overeen een tijdelijke belegging te zoeken. Tien dagen later vertelde A. mevr. C„ dat hij tien mille uitgeleend had tegen vijf procent. „Ik was ver baasd, dat dit zonder mijn voorkennis gebeurde," aldus mevr. C., „maar ik vond het goed, toen ik hoorde, dat het een kortlopende lening was." Tot begin 1948 werd aan dit bedrag nog ruim zes tig mille toegevoegd, alles op schuld bekentenis. „Mij werd behalve de rente nog een douceurtje voorgespiegeld," zo vertelde de oude dame. „Enfin, dat dou ceurtje heb ik gehad...." In zjjn requisitoir zei de Officier nog, dat A. onder een hoedje speelde met zijn neef en met O., de vennoten van de fa- - Parijse ontwerpers, o.a. Dior, zich in de New Yorkse confectie-wereld genesteld, -■> waar ze het gehele kledingterrein beïn- WW .jsMT vloeden. 21e willen dat nu in Europa ook m mV proberen. Maar in Europa ligt de si- i. tuatie anders. Want de verschillende landen zijn er resp. specialiteit op een bepaald gebied, of mantels, of blouses, I JHSGI Jkjogm of japonnen of jersey. De verschillende J couturiers nu. willen een bepaald con- ^HhHhJhh9|^K fectie-onderdeel waarin een land uit- \V munt, gaan beïnfluenceren. Nederland v mHMHM» llm wordt door de Franse couture he- 1 M :|j schouwd als het land waar de beste JbL XBWï, Ijl, jgKyw88 mantels gemaakt worden. Daarom is Sm si fÊÊtÊÊiwk. - K &S Balmain er gaan zoeken naar een fabri- lï 'Wh lUil wl. kant die zo goed geoutilleerd is en over w mËèfa zodanige moderne fabricagemiddelen beschikt, dat hij hem het in vermenig- llBMTi' BmSmÊmmJm vuldiging uitvoeren van de door hem gecreëerde couture-modellen kan toe- 'I i jf i 1 wpmiBiS I vertrouwen. Na enig zoeken kwam de IT lil f „mariage Balmain-Goyarts", zoals Bal- I M U main het voor een kring van pers en Wilt iï JHhNHHSHH f 11 belangstellenden uitdrukte, tot stand. i ll B SBHmEhEB» J Eind Mei zullen ongeveer dertig van 1 H B ;ilW|wP||BfWlp I Li deze. door de couture geïnspireerde en 1 X. I JaKEJfTj^ i 11 door de confectie uitgevoerde mantels lil K IISbhBIkS I'S H f en tailleurs, voor de winter 1951/1952 m K r* C SÉg gereed zijn en getoond worden. En als H K S4 j|(|nSË t>, ffi| enige maanden later deze confectieman- jBa tels met signatuur van de Parijse mees- ter (hoe heerlijk voor sommige vrouwen WËÊÊKêKK om zo'n jas quasi achteloos over ren BHJDm t 8» stoel te hangen zodat de binnenzijde WSBÊSttÊSÊÊÊÊÊÊS^^ÊtKmmÊÊBÊmBÊ baar kostbaar geheim bloot geeft) dé verkoop ingaan, in Nederland en Euro- Voorjaarstailleur uit de Parijse collectie pa. in Afrika, Amerika en Canada dit Balmain. zijnde de exportmarkt van Goyarts dan staat er een mijlpaal in de Neder landse modegeschiedenis, kaanse „career woman" die kans ziet 7 en 8 April komt Balmain, die nu om er met een gelimiteerd budget toch naar Amerika vertrekt en dan Spanje altijd perfect uit te zien. Hij wil de zaj aandoen, zijn Parijse zomercollectie vrouwen in andere landen daar ook wel hier tonen, met de lievelingsmannequin graag behulpzaam mee zijn. van dit htiis die de veelzeggende naam En hij niet alleen. Want zoals men „Praline" draagt! weet. hebben verschillende der grote A. Bgl. Het kleine meisje in het rode jurkje met de bos gekleurde tulpen in de hand, moest een half uur wachten Zaterdag ochtend, in het Victoriahotel, Amster dam, voordat ze die kon overhandigen aan Pierre Balmain. Want de Franse couturier arriveerde over tijd. Hij had de vorige avond zijn collectie in Brussel getoond, en het was laat geworden. In Amsterdam kwam hij ditmaal ech ter niet om iets te tonen, maar om iets te doen, wat een primeur is in de Ne derlandse confectie-geschiedenis, name lijk het ontwerpen van een collectie mantels en tailleurs die dan in serie ver vaardigd zullen worden door de hoofd stedelijke confectiefabrikant Goyarts. Zoals alle ontwerpers is Balmain een artist, hij liefhebbert in architectuur, hij is pianist en schilder, hij ontwerpt cos- tuums en decors voor het toneel. Maar hij is ook een zeer goed zakenman en het steekt hem, dat het gecreëerde mo- denieuws van iedere Parijse couture- collectie (waar tot een bedrag van hon derd millioen francs mee gemoeid kan zijn) kan overgenomen worden door iedere confectiemaker die de 100 en- trée betaalt en een model koopt voor vijfhonderd dollar. Maar tegelijkertijd ongelimiteerd ideeën meeneemt, wat finantieel niet verdisconteerd wordt. Zijn bereidheid om tot samenwerking met de confectie over te gaan, zoals reeds gebeurd is in Manchester, waar Balmain ontwerpt voor een regenkle- ding-fabrikant, is dan ook niet louter het ideële genoegen om ook de con fectie dragende vrouw gekleed te zien in een mantel die de couture-verfijning verraadt. Alhoewel Balmain een warme plek in zijn hart heeft voor de Ameri-, Advertentie dit bericht heeft communistisch China indirect toegegeven, dat memnNoord- Korea met transportmoeilijkheden te kampen heeft. De Chinese regering heeft de arbeiders en b.oeren in China gelast, meer steun te verlenen aan „de vrijwilligerseenheden" in Korea en aan het Noord-Kóreaanse leger. Radio Peking maakte eveneens be kend, dat Chinese zakenlieden in Indo nesië 50 millioen won (ongeveer 31.250 gulden) voor hulpverlening aan Noord- Korea hadden geschonken. De Noord-Koreaanse en Chinese strijd krachten hebben gisteren geprobeerd tijd te winnen om een nieuwe berglinie in Centraal-Korea aan te leggen. Daar toe verbraken zij het contact aan vrijwel het gehele 115 kilometer lange front. De terugtrekkende roden werden door de luchtstrijdkrachten en artillerie der ver bonden legers geteisterd. Verbonden troepen naderen de 38ste breedtegraad tot op 35 kilometer zonder op ernstige tegenstand te stuiten. Er zijn echter berichten binnengeko men over grote communistische aanvoe ren uit Noord-, Noord-West- en Noord- Oost-Korea naar het front. In de afge lopen 24 uur zijn meer dan 1500 voer tuigen gesignaleerd, hetgeen er op wijst, dat een grote nieuwe veldslag vlak ten Zuiden van de 38ste breedtegraad tot de plannen der roden zou kunnen be horen. In fronttelegrammen wordt ge zegd, dat de roden het plan schijnen te koesteren de verkeersweg van Seoul via de basis Chuchon in Centraal-Korea naar de Oostkust te verdedigen. Radio Peking heeft verklaard dat een „spoorweg-vrijwilligerscorps" is opgericht en dat 95 vrijwilligers reeds op weg naar Korea zijn. Verdere vrij willigers worden georganiseerd. Met daar tentoongestelde gestaan. Nu had men maar zijn oren open te zetten om de critiek van alle kanten te horen los komen! Wij kunnen ons zeer goed voorstellen, dat tal van mensen deze moderne. Franse schilderkunst niet kunnen waarderen, zeker niet bij een eerste kennismaking. Maar zijn nu deze mensen, die klakkeloos allerlei suiker zoete bazarprenten als mooi accepteren, de aangewezen personen om deze kunst te beoordelen? De museumdi rectie, die de tentoonstelling hierheen haalde, mag toch geacht worden over voldoen de onderscheidingsvermogen te beschikken om niet de waardeloze prullen van ex centrieke aanstellers als kunst ten toon te stellen. Het zou dus van meer eerlijkheid getuigen als men probeerde er achter te komen wat deze kunstenaars met hun werk hebben willen zeggen, dan he.t meteen maar voor lelijk uit te krijten. Een ander ergerniswek kend voorbeeld van deze geest van critiek trof ons weer dezer dagen Z. H. de Paus heeft bepaald, dat de liturgie van Paaszaterdag in de nacht van Zaterdag 00 Zondag mag worden gevierd, zoals dat van ouds in de Kerk gebruikelijk was. wat trouwens uit de tekst van deze liturgie overduidelijk blijkt. Maar daar barst de critiek los! Waar is a) die „nieuwig heid" voor nodig? Is het niet altijd goed geweest, zoals he.t was? Tientallen redenen vindt men, waarom het be sluit geen genade kan vin den in de ogen van deze bet weters. Men vraagt zich op het ho ren hiervan toch wel even af, of de Paus niet de aange wezen persoon is om te be kijken. waar en wanneer een bepaalde liturgie moet wor den gevierd. We mogen ge rust aannemen, dat Hij een dergelijk gewichtig en in grijpend besluit pas na rijpe overweging heeft genomen. Critiek op een dergelijk besluit getuigt toch wel van Die kinderen van tegen woordig! Een praat jes, dat ze hebben en een critiek! Alles weten ze betert" Na deze uitroep schudt moeder haar hoofd en is er vast van overtuigd, dat het in haar jeugd toch anders was. Natuurlijk was he.t dat ook. Geen enkele tijd is gelijk aan de voor gaande en evenmin aan de volgende De mensen echter van de verschillende tijdper ken verschillen in wezen niet zo veel van elkaar. Moe der herinnert he.t zich waar schijnlijk niet meer zo, maar toen zij zestien, zeventien jaar oud was, zat ze vermoe delijk precies even boorde vol critiek op haar ouders als haar dochter nu. Toege geven, ze zal het misschien niet gewaagd he.bben haar op- en aanmerkingen open lijk ten beste te geven, maar dat ze inwendig even op standig is geweest, staat vast. Dat is nu eenmaal een ge steltenis, die alle eeuwen door bij alle jongens en meisjes tussen tafellaken en servet ontstaat. Als ze wat ouder worden, komen ze vanzelf tot de ontdekking, dat vader en moeder het misschien toch niet zo ver keerd voor hadden en dat er toch wel veel goeds zat in hun opvattingen. Die betweterij en critiek van de jeugd lijkt ons niet zo e.rg. Wat veel erger is, is de ongemotiveerde critiek en betweterij van de ouderen. Men verbaast zich soms over de eigengereidheid en domheid, waarmee menigeen maar klaar staat met zijn oordeel over van alles en nog wat. Als nu nog die zucht tot oordelen en critiek leveren voortkwam uit be langstelling of uit het ver langen om te verbeteren, zou men er zich over kunnen verheugen, maar de feiten wijzen uit. dat dat geenszins het geval is. Er is in de af gelopen weken bijv. een ten toonstelling van religieuze kunst geweest in Eindhoven. In tal van kranten en tijd schriften hebben een of meer afbeeldingen van het Advertentie •en verstandige vrouw koopt uitsluitend gemltlnisoor-tfe J wol en wolgoer/Ë Toen de minister-president daarop antwoordde, dat de regering de plicht heeft het vaderland te beveiligen tegen een invasie, en in milde wijsheid de be schouwing er aan vastknoopte, dat de communistische spreker dat moeilijk zou kunnen begrijpen, omdat hij niet wist waar zijn vaderland lag, ontstond er geschreeuw, geklap en gekrijs, waarbij men meer de indruk kreeg bij een open bare verkoping aanwezig te zijn dan in de Kamer. Ondanks dit incident ver kreeg de regering in een uur tjjd het vertrouwen van de Kamer, met 388 tegen 180 stemmen. Het nieuwe Franse kabinet maakte gisteren kennis met de Kamer. Hartelijk was de kennismaking niet bepaald. Veeleer nonchalant. Waarom ook niet? Zijn het eigenlijk geen oude bekenden? Het nieuwe kabinet is immers geheel gelijk aan het oude met uitzondering van het hoofd, de heer Queuille, die de plaats van de heer Pleven heeft ingeno men. De uitwisseling van de radicaal- socialistische minister Giacobbi tegen Bidault, was, voor wat de opoffering van de eerste betreft, alreeds in deze kolom men voorspeld. Het was duidelijk, dat iemand met zo'n uitgesproken standpunt over de kieswethervorming niet paste in een kabinet, dat als hoofdmotto de ver zoeningsgedachte in zijn devies heeft geschreven. De nieuwe minister-president heeft de M.R.P. gelijk gegeven inzake de ene ronde. Wat is de prijs, die de M.R.P. tegen opname van Bidault heeft moeten betalen? Misschien is dit op te maken uit het uiterst schriele Kamerdebat van gisteren, waarin Queuille heeft gezegd, dat de regering het plan heeft haar standpunt over deze romantische zaak te bepalen als ze voor tweede lezing in de Kamer komt. Dat wil zeggen, dat eerst de mening van de oude Senaat, de Raad van de Republiek, gehoord zat worden. De M.R.P. zal dan nog wel eens onaangename verrassingen kunnen in casseren. Voor het overige heeft de regering haar zin gekregen door de Kamer mee te krijgen met haar voorstel, de inter pellaties over de samenstelling en de politiek van de regering mitsgaders andere netelige aangelegenheden on beperkt uit te stellen. Een ogenblik ging het hartig toe, toen een communist in de Kamer verklaarde, dat de regering zoveel ijver aan de dag legde voor de nieuwe manier van stem men, omdat zij de burgers in de armen van De Gaulle wilde drijven. „Neen, zij verhindert liever het welslagen van de Conferentie van Vier, helpt Krupp weer in zijn wapenbedrijf en jaagt grote vol keren tegen elkaar in het harnas. Dan is de houding van de stakers in Barcelona iets anders." Hulde werd gebracht aan de stakers. Handgeklap op 611e commu nistische banken. Een van de door de regering gesteun de Argentijnse vakverenigingen is in de provincie-hoofdstad Cordoba op nieuw te velde getrokken tegen een dagblad, dat het gewaagd heeft voort durend critiek op de regering van pre sident Peron uit te oefenen. De vak bond slaagde erin de verkoop te verhin deren van „La Voz del Interior", een der bekendste provinciale bladen in Ar gentinië. De vakverenigingen hebben gisteren door een algemene proteststaking van een kwartier eveneens hun bijdrage geleverd in de strijd tegen het onafhan kelijke blad „La Prensa", dat door een boycot reeds vanaf 26 Januari uit de circulatie wordt gehouden. De staking is te beschouwen als tegen het blad ge richt machtsvertoon. Gedurende de staking werden evenwel in het Zuide lijk deel van Buenos Aires uit auto's en van balkons pamfletten gegooid, met de woorden „Viva La Prensa". Er wer den echter geen incidenten gemeld. Andere Argentijnse bladen, die reeds maandenlang noodgedwongen niet ver schijnen, zijn „El Intransigente" uit Sal- ta en „Neuva Pronvincia" uit Bahia Blanca. In Hotel Boschlust te Zeist wordt van 30 Maart tot en met 1 April a.s. een congres voor religieus toneel georgani seerd door „Ons Leekenspel" te Bussum. Dit congres kan gezien worden als een verlengstuk van de prijskamp, die vorig jaar is gehouden en waaraan twintig groepen lekenspelers op religieus terrein hebben meegedaan. Met het uitschrij ven van de kamp deed Ons Leekenspel een poging het religieuze spel in de be langstelling van Katholiek Nederland te Plaatsen. Op het congres zullen enkele eminente sprekers uit buiten- en bin nenland hun licht over het onderwerp „religieus toneel door leken" laten schij nen. De drie amateurploegen, die om de eerste, tweede en derde subsidie, resp. f 500.f300.— en f200.— strijden, zul len achtereenvolgens Vrijdag 30 Maart 's avonds, Zaterdag eveneens 's avonds en Zondag 's middags voor het voetlicht treden. „De Narrenkap" uit Hoensbroek brengt onder regie van Kees Heyboer „Ik ken dien mens niet", een passie-spel van Herman DivendaL „Maet hout staet" uit Hilvarenbeek brengt onder regie van Jan Naaykens diens spel „Het zout der aarde" en „St. Jan" te St. Jans steen tot slot, zal onder regie van L. Lockefeer „De ijver voor uw huis" van Dorothy L. Sayers opvoeren. Op het Congres zal Jan Nieuwenhui- Zen spreken over de waarde van het religieus toneel in het algemeen. Zater dag spreken Henri Brochet, de navol ger van Henri Ghéon, over de praktijk Van het religieus toneel in Frankrijk en Pater Edmund Johannes Lutz, Salesiaan, lekenspelleider uit Duitsland. De con gresleider Lou Hoefnagels treedt als tolk op. 's Middags wordt een bezoek ge bracht aan de K.R.O., waar Leon Povel een inleiding houdt over het religieuze hoorspel, 's Zondags na de Hoogmis houdt de bekende Vlaamse Toneelregis seur Anton van de Velde een inleiding over Vondel en Claudel als exponenten Van het religieuze toneel. Na de laatste toneelvoorstelling zal de jury, Eduard Ver kade, Albert Welling en Anton Sweers, een uitvoerig rapport uitgeven over de uitslag van de prijskamp. (Van onze correspondent) Op 16 April 1945, bij de bevrijding van Fmsterwolde, werd de Belgische para chutist Joseph Wathelet, vanuit de toren neergeschoten door een S.S.-eiHet stof- clijk overschot werd voorlopig^ begra- op het erf van een boerderij in Win- schoter Oostereind. Op indrukwekkende ^'ijze is thans het stoffelijk overschot overgebracht naar Vielsalm in België. if,rtoe was een detachement van 't Bel- l'sche parachutistenregiment naar Win schoten gekomen onder commando van 3|henant Seegers, zoon van de Belgische jL'hister van Waterstaat, die met Wathe- heeft gevochten. Honderden bewo- Trs uit Winschoten en omgeving had- zich langs de route opgesteld, eral was de vlag halfstok gestoken. jj?°r het stadhuis werd halt gehouden, bracht burgemeester, mr. Romijn, laatste groet namens de gemeente wieden er vele kransen op de baar I De Westelijke geallieerde autoriteiten hebben de vertegenwoordiger van de Russische controle-commissie te Berlijn gisteravond uitgenodigd tot het houden van een ronde-tafelconferentie ter be ëindiging van de „kleine blokkade" van West-Duitse schuiten in de Sovjet-zone en Oost-Duitse schuiten in West-Ber- lijn. De uitnodiging werd gedaan in ant woord op een protest van de Sovjet vertegenwoordiger, Sergei Dengin, te gen het ophouden van Oost-Duitse schuiten bij de sluizen in West-Berlijn. Dengin zei, dat het tegenhouden van de schuiten een „opzettelijke schending is van de te New York en Parijs ge nomen besluiten", waarbij een einde werd gemaakt aan de verkeersbeleir.me- ringen te Berlijn, in Mei 1949. Op 6 Maart bezette Britse en Duitse politie de drie West-Berlijnse sluizen (in de Britse sector) om Oost-Duitse schuiten te controleren, ter voorkoming van „illegale Oost-West-handel". Het Britse optreden geschiedde na het besluit van de Oost-Duitse autoriteiten op 12 Januari om de sluizen van Maag- denburg-Rothensee voor reparaties te sluiten, waardoor het Mittelland-kanaai. dat de West-Berlijnse waterwegen met West-Duitsland verbindt, werd geblok keerd. Advertentie Op de wereldkampioenschappen ijs hockey te Parijs is het Nederlandse team gisteren niet in de „ring" geweest. In groep A won Zweden met 52 van Noorwegen (10, 41, 0UCanada zegevierde over Engeland met liefst 171 en Finland moest op de knieën voor Zwitserland, dat met een zege van 41 uit de bus kwam. De stand in groep A luidt thans: Canada 3 3 0 0 6 36—2 Zwitserland 3 3 0 0 6 193 Zweden 3 3 0 0 6 183 Ver. Staten 3 1 0 2 2 5—15 Noorwegen 4 1 0 3 2 621 Finland 3 0 0 3 0 6—20 Engeland 3 0 0 3 0 3—29 De eerste etappe ParijsNevers (231 km.) van de wedstrijd ParijsNice of ParijsCote d'Azur, zoals de officiële benaming luidt, is gewonnen door de Fransman Teisseire voor Caffi, De Cork en Remy. De renners arriveerden met een uur vertraging op het tijdschema. Bartali werd negende op twee minuten. In de keel beginnen enkele der gevaarlijkste aandoe- ninaen. Neem bij de gering- ste klacht, zoals kriebel, hees heid, pijn of gezwollenheid de slijmoplossende, snelwerkende AKKERS Kanselier Konrad Adenauer heeft zichzelf benoemd tot minister van Buitenlandse Za ken van West-Duitsland, en de West-Duitse Bondsregering heeft zich hiermee accoord verklaard. Adenauer zal deze functie voorlo^ pig hekleden, aldus werd officieel verklaard. De West-Duitse kanselier is dus de eerste minister van Buitenlandse Zaken van Bonn sedert het einde van de tweede wereldoor log. Op het voorjaarscongres van de in ternationale ijshockeyfederatie, de F. I. H. G„ dat te Parijs wordt gehouden, werd besloten de. organisatie van het tournooi om het wereldkampioenschap 1952 aan Noorwegen toe te wijzen. Aan gezien de Olympische Winterspelen van 1952 te Oslo worden gehouden, zal dit tournooi samenvallen met dat om de Olympische ijshockey-titel. Dinsdagavond was de. stand van de Berlijnse Zesdaagse: 1. KohlbeckIntra (D.) 162 pt.; 2. LapelzieGillen (Fr. Lux.) 48 p. Op één ronde: 3. Prieskeit Decorte (Duitsl.Belg.) 194 p Op twee ronden: 4. ThijssenDe Paauw (Belg.) 151 p.; 5. SaagerVooren (Duitsl.) Ned.) 101 p. De indeling van de hoogste klassen van de tenniscompetitie 1951, welke Zondag 22 April begint, is als volgt: hoofdklasse A: DDV, THOR—RW, Léi- monias I en Leimonias II; hoofdklasse B Afd. I: Enschedesche LTC. Het Spieghel Alta. NMC; Afd. II: Phil harmonic, Hilversumse LTC, Haarlem se LTC Fastina. De Ronde van Noord-Holland fun geert dit jaar als opening van het wie- Ierseizoen en het staat reeds van te voren vast, dat a.s. Zondag van een kalm begin geen sprake zal zijn. De N.W.U. heeft deze ronde tot klassieker gepromoveerd, welke dus meetelt voor klassering voor de nationale- en wereld, kampioenschappen. Er zullen in de 222 km. lange wedstrijd meer dan twee honderd amateurs starten, o.w. Dekkers, Koeman, Roks, Snijders, Witteveen, Van Breenen, Voorting, Willekes en andere bekende renners. Start en finish zijn te Koog aan de Zaan, resp. om elf en on geveer 12 uur. Het bestuur van de Nederlandse Film club heeft aan de Italiaanse film „Vrou wen zonder Naam", vervaardigd door Ge- za Radvanyi, het praedicaat „Film van de maand" verleend. de de nacht werden gearresteerd om verhoord te worden. In de textiel centra Badalona, Tarrasa, Corenella en Manresa is de toestand eveneens weer rustig. Het is duidelijk, dat de Spaanse regering de situatie meester is. U.P. meldt, dat twee van de drie personen, die Maandag gedood wer den, deel uitmaakten van een groep die de „internationale" zong. Vakbondsleiders nemen krachtige maatregelen. Zij hebben naar de werk gevers een circulaire gestuurd, waarin gezegd wordt dat van de lonen en sala rissen alle werkuren afgetrokken moe ten worden die door de staking verlo ren gingen. De directies der fabrieken kregen bevel deze maatregel na te leven op straffe van boetes. De Spaanse regering heeft gister avond medegedeeld, dat alle arbeiders, die in verband met de staking gearres teerd zijn, onmiddellijk ontslagen moe ten worden en dat tegen alle werkge vers, die hun arbeiders voor de tijd ge durende de staking betalen, strenge maatregelen genomen zullen worden. De technische commissie van de Kon. Ned. Amateur Scherm Bond heeft een centrale training te Den Haag ingesteld met de bedoeling een overzicht te krij gen van het schermersmateriaal met het oog op een eventuele selectie voor de Olympische Spelen en internationale wedstrijden. Deze training, die voor elk wapen afzonderlijk eenmaal per maand wordt gehouden, staat onder leiding van de leden van de T. C. In de Rivièra-hal te Rotterdam wer den bokswedstrijden gehouden tussen amateurs en professionals van Neder land en België. De partij tussen Jan de Bruin (Ned.) en de Belg René Knockaert werd door De Bruin gewonnen dcor opgeven van de Belg in de vijfde ronde. Het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft aan de Nederland se kunstorganisatie „Stichting Duinrell" wederom een subsidie van f M.0M.— ver leend.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 5