Straaljagers in duikvlucht over de Veluwe etuc de noorman i{et TZ/rfinq - a Voor de ministers dit Pakje Uw shaS dat pakje DE PERS OVER DE NIEUWE REGERING jussen neus en. (lippen Laat heb ik II bemind Training van groot belang voor de wederopbouw van het leger Goereese schokker gestrand j Overpeinzingen R.A.F. -vliegveld aan grens van Limburg De eerste Ambonezen Bemanning gered door ETHEL MANNIN DONDERDAG 15 MAART 1951 PAGINA 3 INDRINGERS GEBLINDDOEKT UIT PUTTEN GEVOERD NED. VLIEGERS UIT N00RD- IERLAND VERTROKKEN IVOROL voor landenprachi, frisse mond dag en nachi. „ROVERSHOL" BIJ ENSCHEDE Uit Rijksobservatiehuis te Zeist ontvlucht Hoofdredacteur „Parool" Volgende week Donderdag in Rotterdam Nieuwe commandant Abel Tasman K.V.P. Groningen protes teert tegen arrestatie Mgr. Beran Over boord geslagen Zaligverklaring Mère Thérèse van Snorrebor Bijzonderheden over de nieuwe koffiebon met Mascotte gaat-ie goed! De Tijd De Maasbode De Volkskrant Trouw Het Parool Het Handelsblad Het Vrye Volk De Telegraaf Nieuwe Rotterd. Crt. De millioenste s ASPIRIN Gij, die hier binnen gaat, laat alle hope varen Orchideeën Veilige vrouwen Maskers (Van onze speciale verslaggever) Om elf unr gistermorgen is de grote aanval van de blauwe op de rode troepen begonnen. HU werd uitgevoerd door een bataljon infanterie en de plaats van het gevecht was de heide tussen Ermclo en Putten. Het was een merkwaardige aanval, merkwaardig omdat wij het gehele verloop tevoren nauwkeurig op onze kaart bestudeerd hadden, zodat wij dus precies wisten wat ons te wachten stond en desniettemin met angst om het hart de strijd gevolgd hebben. Dat kwam door de Meteors. Daarvan weet u natuurlijk het een en ander af. U heeft ze wel eens ooit hoog langs de hemel zien jagen. U kent hun angstaan jagend gehuil en u weet hoe verschrikkelijk snel zij zich weer aan uw oog ont trekken. Wat li echter niet weet is hoe je je voelt als deze staal geworden mon sters met loeiende motoren in een jagende duikvlucht op je toeschieten. Hoe je instinctief ineenkrimpt, hoe je een volle seconde met ontzetting denkt aan de mogelijkheid dat de piloot zijn machine niet meer zal kunnen optrekken en hoe je dan onmiddellijk na zo'n aanval met verbijstering achterom ziet naar die nu plotseling zo sierlijke vogel, die licht als een leeuwerik naar de hemel klimt. Wij weten dat nu wel. Wij hebben samen met een zware mitrailleurschut- ter in een foxhole gezeten. Wij hebben viermaal achtereen een aanval van vier Meteors moeten doorstaan en wij weten nu, dat wanneer dit geen spel geweest ware, wij vanavond in onze krant zou- den zijn herdacht. „Onze frontcorres pondent X, die zijn leven gaf in dienst van ons blad". Op zich genomen is het natuurlijk een nogal bizarre gedachte, doch als zo'n razende straaljager op je toeschiet tot op enkele tientallen meters hoogte, lijkt het een ogenblik hinderlijk waarschijnlijk. In ieder geval realiseer je je dan de mogelijke werkelijkheid, die achter deze oefening schuil gaat. Je realiseert je hoe nodig een dergelijke training in feite is en hoezeer deze oefe ning dus, ondanks de onmiskenbare fouten die er aan kleven, van groot be lang voor de wederopbouw van ons leger genoemd moet worden. Ondertus sen, ook gisteren heeft het speelse ele ment weer niet ontbroken. Het initiatief daarvoor kwam ditmaal eens van blau we zijde. Blijkbaar geprikkeld door het feit, dat de roden- wel voortdurend hun gebied mochten infiltreren, hebben ook zij nu gistermorgen vlak voor het offi ciële tijdstip van de aanval, een kleine actie ontketend, die echter weinig re sultaten opleverde. Via efen onvoldoend bewaakte weg drongen namelijk zes blauwe wagens onder commando van een inlichtingenofficiei door tot in het dorpje Putten, waarschijnlijk met de bedoeling zich ergens in de omgeving te nestelen en vandaar uit op het mo ment van de hoofdaanval storingsacties te ondernemen. Dit snode plan werd echter verhinderd. In Putten werd de gehele colonne braafjes opgevangen en na verhoord te zijn werden de indrin gers geblinddoekt via een andere weg naar hun uitgangsstellingen terug ge zonden. Hopelijk te laat om aan het officiële offensief deel te nemen. Tenslotte nog dit. Vanmorgen acht «ur is de gehele blauwe Regimentsge vechtsgroep, gadegeslagen door Z.K.H. Prins Bernhard, tot de laatste grote aan val overgegaan. Daarbij zijn doden en gewonden gevallen. De scheidsrechters hebben aan diverse manschappen kaart jes uitgereikt, waarop hun letsel nauw- keurig staat aangegeven. En op het ogenblik, dat deze regels onder uw ogen komen, liggen zö waarschijnlijk reeds geheel verbonden in de verbandplaat. sen te velde, terwijl de grote hoofd macht inmiddels Putten bezet heeft. Geen enthousiaste rode commandogroep kan aan de gang van deze feiten iets veranderen. Het Nederlandse marine-eskader, dat zeven weken op de Britse vliegbasis Ellington in Noord-Ierland geoefend heeft, is Woensdag naar de vliegbasis St. Merryn op Cornwall vertrokken voor verdere opleiding. Advertentie Omwonenden hadden reeds enkele dagen geconstateerd, dat een oude schuur in de buurt van de ijsbaan Broekheurne te Enschede bewoond werd. Telkens zagen zij twee jongens naar de schuur gaan en gewoonlijk wa ren deze voorzien van allerhande pak jes, bossen stro, levensmiddelen en der gelijke. Toen de politie op een vroege morgen een onderzoek instelde trof zij twee knapen aan, die in diepe rust wa ren. Het bleken te zijn de 17-jarige A. L. van G., afkomstig uit Breda, en de 17-jarige J. G. W., uit Enschede, die on langs uit het Rijksobservatiehuis te Zeist waren ontvlucht. Zij hadden de wijk ge nomen naar Enschede, waar W. goed beke'nd was. Toen zij zich in het schuur tje te Enschede hadden geïnstalleerd, gingen zij elke dag in Enschede op pro viand uit. Zij stalen dekens om 's nachts warm te liggen en bij winkeliers werd de nodige mondkost verzameld, terwijl andere artikelen werden meegesleept naar het „rovershol". Thans is aan hun vrij- buitersbestaan een eind gekomen. Als opvolger van mr. G. J. van Heu- ven Goedhart is dr. P. J. Koets, indertijd adviseur van de toenmalige luitenanl- gonverneur-generaal Van Mook. be noemd tot hoofdredacteur van „Het Pa rool". 49. In de ban van het schouiuspeldat zich in het onderaardse vertrek voor hun ogen afspeelt, zijn Olaf en zijn getrouwen op de trappen blijven staan. De burchtheer in diep geschokt, nu daar de Fret in rauwe bewoordingen zijn eigen plannen pralend uitschreeuwt. Hij ziet hem grijpen naar Tyr, het machtig zwaard, en onwillekeurig deinst hij even terug. Alleen Pum-Pum is stokstijf op zijn plaats vooraan blijven staan. In machteloze woede balt hij zijn kleine vuisten. Zijn geliefde meester weer in gevaar en hij, wat kan hij doen? Maar noch door de schimpscheuten van de Fret, noch door het dreigend opgeheven zwaard, laat de Noorman zich van zijn stuk brengen. Tot het uiterste gespannen wacht hij de aanval af. Zijn blikken boren zich in de ogen van dc tegenstander en het is alsof hij daarin een andere uitdrukking ziet komen. Nog altijd houdt Vagen het zwaard in de hoogte, maar hij schijnt nog te aarzelen. „Heel dit land zal het mijne zijn!" roept de Fret hoogmoedig uit. „Iedereen zal mij huldigen als vorst en dan Eric denkt hoe gemakkelijk hel zou zijn de snoever nu met Néén slag onschadelijk te maken, maar hij verwerpt de gedachte onmiddellijk. Neen, ook deze verrader mag zich verdedigen in een eerlijk gevecht. Maar waarom tracht hij niet toe te slaan? Waarom opnieuw dit gepraat Ineens is het de koning duidelijk. Tijd winnen wil deze man! Hij wil wachten tot zijn handlangers aangekomen zijn. Maar zover zal het niet komen Met een snelle beweging van zijn zwaard dwingt Eric de Fret tot de strijd en meteen kletteren de wapens op elkaar. Het grote zwaard Tyr schijnt plotseling als tot leven te komen. Vonken schieten naar alle kanten en een sinister zoemen begeleidt iedere bevjeging. Het onoverwinnelijk zwaard! hamert het in Eric*s hoofd. Heeft hij wel een kans daartegen? Is hij niet gedoemd deze strijd te verliezen? :-x Op het vliegveld Ypenburg heeft het gisteren ook gestormd. Men had er echter vergeten een twaalftal vliegtuigen van de Rijksluchtvaartschool iets vaster te zetten dan ze tot nu toe pleegden te staan. Weshalve het tvmalftal nu en dan even bij het spel van de wind werd betrokken met als nadelig resultaat een paar duizend gulden schade. De uitgebreide gevolgen zijn hierboven te aanschouwen: het lesmateriaal, zoals het in, op en over elkaar geschoven was. Op de aan de Zuid-Limburgse gemeen ten Schinveld en Ubach over Worms grenzende Tevernerheide in Duitsland welk heideveld één geheel vormt met de Brunssummerheide, zal ten behoeve van de ..Royal Air Force" een groot vlieg veld worden aangelegd. Oorspronkelijk was het de bedoeling dat dit vliegveld op het grondgebied van zeven ten Noorden van Geilenkirchen gelegen dorpen zou komen. De „Kota Inten", het eerste schip dat met Ambonezen naar Nederland komt, wordt volgende weck Donderdag In de morgenuren te Rotterdam verwacht. Het aantal Ambonezen, dat zich die dag zal ontschepen, bedraagt 956. Ten einde de administratieve werk zaamheden die aan de vestiging van de Ambonezen in Vught verbonden zijn op de meest doelmatige wijze te doen verrichten, zijn B. en W. van Vught voornemens een hulpsecretarie in te richten, waar de akten van de Burger lijke Stand kunnen worden opgemaakt. Tevens zal een administratieve kracht, die ook ambtenaar van de Burgerlijke Stand moet ziin. aldaar worden gedeta cheerd. Vught beschikt over eerj derge lijke kracht die Maleis spreekt. Als commandant van het Internaat Abel Tasman is door B en W. van Delf zijl uit 121 sollicitaties benoemd de heer F. W. van Duim te Den Helder, thans tijdelijk leraar aan hst Chr. Lyceum te Sneek. De heer Van Duim was lui tenant ter Zee Ie klas. Woensdag tegen de avond heeft de reddingboot „Arthur" voor Schevcningen de vier leden van de bemanning van de Goereese schokker Sch. 183, die in nood verkeerde, van boord gehaald. Men heeft nog getracht vast te maken, doch de be manning gaf er in het vliegende storm weer de voorkeur aan over te springen op de „Arthur". Het schip is 's avojids ten Noorden van het Noorderhaven hoofd te Scheveningen gestrand. De Sch. 183 had veertig mijl ten N.W. van Scheveningen machinestoring ge kregen. De „Goeree 8", die in de buurt was, nam het schip op sleeptouw. Voor Scheveningen brak de tros. In verband met de krachtige wind werd de toestand voor de „Sch. 183" spoedig hachelijk. Er bestond vrees, dat het schip op een der havenhoofden zou slaan. De bemanning liet het anker vallen. De „Arthur", die reeds buitengaats was, nam omstreeks zeven uur de vier leden van de beman ning van het in nood verkerende schip aan boord. Zij zijn behouden aangeko men en van droée kleren voorzien. Om kwart over zes Woensdagavond moest de loodsdienst voor IJmuiden worden gestaakt. De windkracht was 8 en de zee erg wild. Verscheidene vis sersschepen, die uit de Noordzee naar IJmuiden of Scheveningen onderweg waren, moesten de dichtst bijzijnde haven binnenlopen. Zo zijn bijv. de IJ muiden 11 en de Scheveningen 70 de ling overboord geslagen en verdronken. De overige opvarenden hebben nog ge tracht de drenkeling binnenboord te halen, doch Bakker kon de lijnen niet meer houden en gleed opnieuw in het water. Hij sloeg onder het schip door en werd enige tijd later bewusteloos opgehaald. Bijna twee uur is men bezig geweest met het toepassen van kunst matige ademhaling. De overledene, af komstig uit Urk, was gehuwd en vader van acht kinderen. De JK.V.P, te Groningen heeft op haar vergadering een protestmotie ingediend tegen de arrestatie van Mgr. Beran. Met algemene stemmen werd een motie aan vaard, waarin met diepe verontwaardi ging kennis werd genomen van de ar restatie van de Aartsbisschop van Praag en Primaat van TsjechoslowakUe. De K.V.P. Groningen protesteert met kracht tegen deze nieuwe schending door een communistische terreur tegen de hoogste rechten van de mensheid, n.l. gewetensvrijheid en geloofsvrijheid, zo als deze nadrukkelijk na de jongste overwinning der democratische volkeren op de fascistische machten van terreur en geweld, aan de vrije volken gewaar borgd zUn door het Atlantic Charter. In deze protestnota wordt er op aan gedrongen bij alle democratische rege ringen en volkeren, aan deze voortdu rende schending van de menselijke rech ten door het communisme met alle toe laatbare middelen een einde te maken haven van Den Helder binnengelopen, t Er wordt een beroep gedaan op alle Vanmorgen is in de haven van Den Helder binnengelopen de Urk 126, van schipper Tokke Baaren, met aan boord het stoffelijk overschot van de 57-jarige Tromp Bakker. Tijdens de hevige Zuid wester storm is Bakker Woensdagmor gen 30 mijl Noordwest van 'Serschel- Advertenti M-32-M K.V.P.-afdelingen en andere politieke instanties om dit protest te ondersteu nen. Besloten werd dit protest ter ken nis te brengen van de vertegenwoordiger van het Tsje#hoslowakisch bewind in Den Haag en van het bestuur der K.V.P 17 Juni zal de eerbiedwaardige diena resse Gods. Thérèse Couderc, meer alge meen bekend onder de naam Mère Thérèse, Stichteres van de Congregatie van Onze Lieve Vrouw der Afzondering in het Cenakel, worden zalig verklaard. Deze congregatie heeft c.a. een huis in Nederland, het alombekende retraitehuis „Cenakel" te Tilburg. tuattmniiimiimfiMMHmiMvlimifntmnminiiMimtnittinS „Toen minister Schokking de laan werd uitgestuurd en door s' Jacob iverd vervangen, was het vooral prof. Romme, die de basis van het eerste kabinet-Drees onduldbaar afgebrokkeld achtte en aandrong op de opname van een uitgesproken C.H.-figuur tot her stel van die basis. Romme mag dan al als informateur gehengeld hebben naar anti-revolutionnairen om een nóg bredere basis voor de nieuwe regering te krijgen, de anti's lieten zich niet vangen. Erg veel spijt zal prof. Romme hierover wel niet hebben, want eigen lijk heeft hij eindelijk toch z'n zin ge kregen, zoals hij die na Schokking's heengaan openlijk uitte. We hebben in hem toch maar een beste voorman, die altijd gedaan krijgt wat hij wil, al doet h\j soms ook alsof hij meer wil dan hij wil. Mij lukt dat spelletje niet b Mien", zei Snoi"rebor. Advertentie De koffiebon, welke vandaag wordt be kendgemaakt, heeft voor vele huisvrouwen dubbele waarde. In de eerste plaats kunnen zij zich nu weer verkwikken met een pittig kopje koffie. Maar bovendien komen zij ooK dichter bij de vervulling van een van hun liefste wensen. Dat is het kostbare ,,Safira"-tafelbestek, door en door vlekvrijZonder enige kosten ontvangt U die schitterende lepels, vorken en ander bestek in ruil voor de waarde bonnen op elk pakje Niemeijer's pittige Paarsmerk-Koffie. U geniet dus dubbel van elk kopje Nie meijer's Koffie. De beroemde kwaliteit schenkt U volledige voldoening en tevens kunt U straks Uw luxe „Safira"-tafelbestek vol trots gebruiken. Oók op elk pakje Niemeijer's geurige Gala-Thee en Princess-Thee vindt U een waardebon voor het prachtige „Safira tafelbestek. U ontvangt reeds een lepel of vork voor een betrekkelijk gering aantal Niemeijer's waardebonnen. Besteed Uw koffiebon zó, dat U er dubbel van geniet; vraagt Niemeijer's Koffie Een briefkaartje aan Theodorus Nie- meijer N.V., afdeling Geschenken te Gro ningen en U ontvangt de geschenkenlijst franco thuis. Hieronder volgen enige commentaren van de Nederlandse pers over het op treden van het nieuwe kabinet. „Het Kabinet is er en wij moeten daar aan toevoegen: het bleek er inderdaad reeds te zijn, want wat vijf formateurs in precies zeven weken bij elkaar heb ben gezwoegd, is werkelijk niet van die aard, dat men van een nieuw Kabinet kan spreken. Zelfs lijkt de term „ver nieuwd Kabinet" ons een euphemisme. Practisch is er niets anders gebeurd dan dat het oude Kabinet is teruggekomen, en men kan er ook al weer niet van beweren, dat er in de structuur iets we zenlijks is veranderd". Nadat De Tij d er vervolgens op ge wezen heeft, dat het overleg met de informateur omtrent het programma zeer summier is geweest en dat het zal aan komen op de eensgezinde uitvoering van dit programma, schrijft het over de hou ding der A.R. te dezen opzichte: „Dit hebben de A.R.-en ook zo gevoeld en zij hebben er geen vertrouwen in ge had. weshalve zij zich niet tevreden heb ben kunnen stellen met een positie in het Kabinet, die hun niet wezenlijk leek". Het blad wijst er met nadruk op, dat het blijven van een oppositie verheugend is in zoverre het overeenstemt met de politieke realiteit en vat zijn oordeel dan nog eens als volgt samen: „Overziet men dit gehele resultaat nog eenmaal, dan kan men zich moeilijk indenken, waarom dit zeven weken heeft moeten duren. Zeven weken, waarin het land ontstellende schade heeft geleden, omdat beslissingen van het grootste ge wicht, die reeds lang genomen hadden moeten zijn, ongetroffen bleven". „De KVP heeft getoond in het belang van het land offers te willen brengen. En dat heeft tenslotte misschien de VVD er wel toe gebracht met deze samenstel ling accoord te gaan", aldus „De Maas bod e". Het is slechts enkele malen in de parlementaire geschiedenis voorge komen zo gaat dit blad verder dat de formateur zelf niet in het kabinet zitting nam. Ook Nolens rekent men al gemeen tot deze gevallen. Geheel juist is dit echter niet, daar toen Ruijs de Eeerenbrouck tenslotte een groot deel van de werkelijke formatie zelf heeft Verricht. Hoe het zij. in een allermoei- Üjkste tijd waarin de grootste zorgen op ons land drukken en grote offers van ons volk zullen en moeten worden gevraagd, beeft prof. Romme het land aan zich verplicht door het uit een impasse te bevrijden, waarin het dreigde te geraken. Prof. Romme schrijft in D e Volks krant", „dat het nieuwe kabinet er ®an eindelijk is". Een schaap met vijf boten is het niet geworden. Maar op ler poten lijkt het nogal stevig te staan zowel door zijn personele samenstel- i ling als door zijn verbinding met het parlement. De loop van zaken heeft ertoe geleid, aldus prof. Romme, dat een parlementariër het nieuwe kabinet bij elkaar heeft geïnformeerd en het ver vólgens heeft geformeerd. De zuiver heid der politieke verhoudingen eist, dat de informateur-formateur, nu hij zijn taak heeft volbracht, van het vaderschap van het kabinet volledig afstand doet. Dit betekent niet een afschuiving van verantwoordelijkheden, welke de infor mateur-formateur op zich heeft geladen het betekent wel zijn hernieuwde aanvaarding van zijn volle verantwoor delijkheid als lid der volksvertegenwoor diging, die onbevangen met s lands re gering heeft samen te werken en de daden van het kabinet met objectiviteit heeft te controleren en te beoordelen. „Trouw" is van mening, dat dit nieuwe kabinet in feit het „oude"' kabi net is. Want dit kabinet aldus het blad stamt af van het kabinet-Drees- Van Schaik, dat op zijn beurt afstamde van het kabinet-Beel. dat op zijn beurt weer afstamde van Nederlands na oorlogse oude-Adam, het kabinet- Scnermèrhorn-Drees. Nu, die stamboom deugt met. Want die oude-Adam deugt niet. En daarom hebben de anti-revolu- tionnairen niet mee kunnen doen. Wij nTenen. dat het een geluk voor Neder land is, dat althans de A.R.-partij niet onder het Caudijnse juk van de Rooms- rode zelfhandhaving is doorgegaan Dat er nog één partij is, die haar vrijheid van spreken heeft behouden en die niet heeft ingeruild voor een meedoen aan een pseudo-nationaal kabinet. Romme is tegenover de anti-revolu- tionnairen royaal genoeg geweest. Hij bood meer dan zij vroegen. Maar zijn aanbod hield mede in het aanvaarden van een kabinet, dat de tegenstellingen van het verleden niet terzijde stelde: dat het beleid van het verleden continueer de; dat een zeer zware socialistische hypotheek op de Nederlandse politiek aanvaardde. Het was niet fh het lands belang, aldus besluit „Trouw", dat de anti-revolutionnairen daarin zouden tre den. „Het Parool" wijst er op, dat er een winstpunt te behalen valt: het op treden van de nieuwelingen ir. Peters en de heer Wemmers. Zij hebben beiden een grote kennis van internationale ver houdingen; de eerste door een langjarig verblijf in Noord- en Midden-Amerika, de tweede door zijn functie bij de Staatsmijnen, die nem onder meer deel deed uitmaken van de Nederlandse on derhandelingsdelegatie voor het Schu- man-plan. Hun inzicht zal een waarde volle aanvulling zijn van de activiteit van de minister van Buitenlandse Za ken. Een tweede winstpunt zou kunnen zijn, dat mr. Romme's geduldige, syste matische en ingenieuze vervulling van de informatie-opdracht de CHU en de VVD in de komende moeilijke maanden tot een meer positieve houding in het parlement heeft verplicht Aan prof. Romme komt de eer toe met onuitputtelijk geduld de puzzle te heb ben opgelost, die gedurende deze wel zeer lang gerekte crisis soms onoolos- baar scheen, aldus „Het Handels- b 1 a d". Vergelijkt men het oude met het nieuw geformeerde kabinet, dan blijken enkele zwakke plekken versterkt te zijn. Wat de nieuwe mannen en ook de nieuwe functies betreft, zal moeten blij ken welke omlijnde taak in de practijk aan prof. Albregts. belast met de pro- ductie'oevordering, is toegedacht. Geluk kig heeft men geen gevolg gegeven aan de heilloze* suggestie om Nieuw-Guinea te brengen onder het departement van Binnenlandse Zaken. Het is trouwens moeilijk in te zien, waarom dit over. zeese gebiedsdeel op „gelijk niveau" zou moeten worden behandeld met Zwijndrecht en Tietjerksteradeel „Het V r ij e Vol k" is van mening, dat het nieuwe kabinet voor wat zijn structuur betreft, overeenkomt met het oude kabinet in zijn oorspronkelijke vorm. Vier partijen hebben aan de tot standkoming meegewerkt, nadat zij wa ren accoord gegaan met het programma, wat meer was dan in 1948 is gebeurd. Het christeliik-historische element in de ploeg is versterkt: de liberalen hebben geen uitbreiding van hun invloed ver kregen: de KVP en de P.v.d.A. zijn zich zelf gelijk gebleven. Het nieuwe kabinet zal het ongekend moeilijk krijgen. Het heeft weinig kansen zich populair te ma ken, maar het zal zijn belangrijkste taak zijn ons volk bij voortduring te door dringen van de ernstige omstandigheden waarin wij onsb evinden. Het is ongetwij feld een geruststelling, aldus dit blad. dat het aandeel van de PvdA in het ka binet niet gewijzigd is en dat met name dr. Drees wederom de minister-presidenl zal Zijn Het fiere: „Wacht op onze daden!" kan elk nieuw kabinet tot zijn aanvankelijk wachtwoord maken. Het nieuwe pro gramma zal moeten worden afgewacht, ::o schrijft de „TelegrasfMaar één ding is, volgens dit blad, duidelijk: Men kan in Den Haag wel breuken helen, in de realiteit is dat moeilijk. Harde feiten kloppen aan de deur. De grijze vrouw, die Zorg heet, is bereids naar binnen ge glipt. De werkelijkheid, welke men zo lang heeft verdoezeld, treedt aan het licht. Er zijn dingen, die met politiek ge- schermutsel weinig te maken hebben. Welk een weldaad zou het zijn, indien wij thans een kabinet van mannen had- don gekregen. Echt wagenschot. Doen dit kabinet-in-wording lijkt reeds zo oud. Het zal zijn alsof er niets" veranderd is. „We kunnen nog niet vaststellen, of dit kabinet sterker zal blijken dan het oude" schrijft de N. R. Crt. De Zaterdag af te leggen regeringsverklaring zal te dezen meer aanwijzingen kunnen ge ven. Maar vooralsnog kunnen we op grond van de samenstelling van het nieuwe ministerie de vraag, ol' de uitge lokte kabinetscrisis zin heeft gehad, niet bevestigend beantwoorden. En dan vin den dus de argumenten tegen deze crisis ook achteraf nog niet het vereiste tegen wicht. Integendeel, het oude kabinet was reeds doende aan de noodtoestand het hoofd te bieden en het beloop van de crisis heeft aangetoond, dat bij bet op stellen van het nieuwe program in aan zienlijke mate is geput uit de voorberei dende arbeid van het oude kabinet. Ergens in Korea zal een onbekende Amerikaanse soldaat sneuvelen als de millioenste, die voor de Verenigde Sta ten in de loop van hun bestaan het leven liet. Misschien is hij al gevallen, want de Amerikaanse verlieslijsten in Korea zijn twee a vier weken achter Verleden week Woensdag maakte het Amerikaanse ministerie van Defensie bekend, dat het aantal gesneuvelden in Korea 8.853 bedroeg en het aantal ver misten 9.899. Hierdoor werd het aantal Amerikaanse doden in deze oorlog op ongeveer 300 man per week gebracht Advertentie alleen echt met het BAYER kruis Uit het Engels vertaald door DICK OUWENDI.JK 60) Het was niet Johann, die dit riep, maar Francis. „Om Gods wil sta niet zo te staren Er kwam een dokter en er kwamen politie-autoriteiten; er werden vragen gesteld, wat ze echter vroegen en wat hij antwoordde wist hij ternauwernood. De dokter bevrijdde hem eindelijk van deze nachtmerrie. „Herr Sable moet gaan rusten", zei hij, en hij gaf hem een slaapmiddel. Het was meer enige tijd liggen in een verdoving dan dat hij sliep en in de morgen ont waakte hij uitgeput en geheel in de war. Hij lag naar de zoldering te staren tot de nevels in zijn brein eindelijk oplos ten. Er was iets niet goed. Er was iets verschrikkelijks gebeurd. Ineens keerde de herinnering tot hem terug, en daar mee de loomheid een loomheid, waar achter zijn geest zich verschanste. Hij stond op, waste zich met koud water en kleedde zich aan. Er moest een telegram verzonden worden. Er waren besluiten te nemen. Maar hoe moest je een tele gram opstellen voor je moeder, waarin je haar mededeelde, dat wat zij altijd gevreesd had, gebeurd was en dat haar lieveling dood was? Hoe moest je haar vragen wat er gedaan moest worden of haar kind naar huis gebracht moest worden of begraven onder aan de berg. waarop zij de dood gevonden had? Hoe kon je, om Gods wil, zulke dingen doen? Dat kan niet; het blééf, hoe dan ook, onmenselijk. Maar iets moest er gedaan worden. Je deed iets lafs; het enige wat je kon doen: telegraferen naar Sue Lester in Parijs. Cathryn ernstig onge luk in bergen, laat moeder onmiddellijk met vliegtuig overkomen. Bereid haar voor op ergste. Telegrafeer aankomst. Hij had Sue in Parijs op kunnen bellen, maar het was gemakkelijker om een telegram te sturen. Haar antwoord kwam de volgende dag in de middag. Ga met middag-vliegtuig naar Londen. Zal je moeder morgen met eerste vliegtuig naar Wenen brengenKom afhalen. Hij kreeg het telegram niet voor de volgende dag. omdat hij. toen het aankwam, totaal beschonken in bed lag. De Amanshausers hadden het geopend en Johann bracht het Francis de volgen de morgen. „We zullen samen naar Wenen gaan", zei hij. „Ik kan niet", zei Francis. „Kun je niet en je moeder dan?" „Hoe kan ik nu gaan?" Francis' stem had een snijdende klank. „Ik overtuig de mijn moeder ervan dat iets, waar ze altijd als de dood voor yms, niet zou gebeuren. En toch is het gebeurd! Cathryn betekende alles voor haar. Dat weet je toch? Vooral nu ze katholiek wilde worden". „Ia", zei Johann. „Dat wist ik". „Mijn moeder noemde haar „mijn ooilam". Begrijp je die uitdrukking?" „Ja. het is een Bijbelse uitdrukking." „Goed, dan kun je ook begrijpen, dat ik mijn moeder niet onder de ogen kan komen, nu niet en nooit." „Maar zij komt hier naar toe. En die andere dame je moet hen toch gaan afhalen." „Dat kan ik niet, mijn beste, brave, godvruchtige Johann, omdat ik dron ken zal zijn zo dronken als een ka non. Goddank weet ik dan van niets meer." „Goddank, lijkt mij hier niet op zijn plaats, Herr Francis." „O, loop naar de hel." Francis stond op en begaf zich naar de wastafel. Hij had zich de dag tevo ren niet gescho-en, en was ook niet van plan het die dag te doen en toen hij van de berg kwam had hij al een baard van twee dagen. Johann keek naar hem terwijl hij koud water in zijn gezicht wierp en zich afdroogde. „Denk je niet. dat ik me al in de hel bevind?" vroeg hig ineens heftig. Francis nam zijn colbert van de stoel. „Heeft moeder de heilige Kerk geen troost voor je in deze uren van nood'" vroeg hij met spot. Johann negeerde de spot. „Het is vreselijk voor ons allemaal" zei hij, zijn woede bedwingend. „Voor jou, voor mij, voor je moeder. We moesten liever proberen elkander te helpen," „We bevinden ons ieder in onze eigen hel, wil je zeggen? Nu goed. Ik wee' toevallig een middel om aar. de mijne te ontsnappen. Neem een tip van me aan, mon vieux! Als moeder de Kerk je in de steek laat, probeer het dan maar eens met de jeneverkruik." Hij wilde de kamer uitlopen, maar Johann greep hem bij de arm. „Blijf nog even hier. Dan haal ik je ontbijt boven. Koffie zal je goed doen... Misschien voel je je dan wat beter en kunnen we er over praten wat we zul len doon." „Je bedoelt, dat koffie goed is voor een kater?" Toevallig heb ik geen ka ter ert de dorst die ik heb is alleen maar te lessen door alcohol." Johann deed nog een laatste poging. „Je moeder is hier vanmiddag al en als je nog een beetje gevoel voor haar over hebt Francis voer woedend tegen hem uit. „Mijn God, man. denk je dat ik dat niet heb? Heb je dan geen verbeelding genoeg om te begrijpen, dat ik zo'r. medelijden met haar heb, dat ik het niet kan dragen." „Je maakt het op deze manier maar erger voor haar...." „Niets kan het erger voor haar ma ken. Het ergste dat haar kon gebeuren is nu gebeurd." „Je maakt het ook moeilijk voor Ca thryn." „Cathryn is dood „Haar ziel heeft je gebed nodig. Mis schien hot) je zelf geen verbeelding, Herr Francis." „Ik ben een rationalist. Voor mij is dood, dood. Onherroepelijk dood. Dal wat we een ziel noemen, sterft met het lichaam." „Wij hebben het eeuwig leven." „Het heeft geen zin om dat aan een rationalist te vertellen, beste kerel." 'Wordt vervolgd). sedert het begin van de gevechten in Juni van verleden jaar. Sedert de vestiging van de Verenigde Staten van Noord-Amerika hebben deze thans 995.100 man verloren aan gesneu velden of tengevolge van op verschillen de slagvelden opgelopen verwondingen overledenen. Een millioen doden voor de verdediging van een der belangrijkste staatkundige scheppingen van levenden. Boven de poort van de hel schreef Dante Alighieri, de beroemde dichter van de Divina Comedia: „Gij, die hier binnengaat, laat alle hope varen". In de Britse zone van Berlijn, waar de door de Russen gecontroleerde Radio-Berlijn ge vestigd is, hebben de West-Berlijnse autoriteiten grote waarschuwingsborden bij het betreffende gebouw laten plaat sen om noodlottige misverstanden te voorkomen. Kortgeleden liep n.l. een man bij vergissing het Russische radio station binnen in de mening, dat het een gebouw van de geallieerden was. Men heeft sindsdien niets meer van hem ver nomen en Radio-Berlijn zond natuurlijk geen S.O.S.-bericht namens de familie uit. Dante's opschrift voor de hel zou uitstekend van toepassing zijn op d:t Radio-gebouw, waar zich onmenselijke comedies afspelen. In Amerika heeft men twee nieuwe soorten orchideeën gekweekt. De ene is naar Mahatma Gandhi genoemd en een exemplaar ervan werd aangebo den aan mevi. Shiva Rau, schoonzuster van de Indiase gedelegeerde bij de Verenigda Naties Sir Benegal Rau, en aan mevr. SheiJa Ryal, de vrouw van de Indiase gezant in Washington. De tweede soort draagt de naam van de vrouw van de burgemeester van New York Impellitteri. Ook zij werd met een exemplaar van haar soort vereerd. Volgens D. S. Buck, Amerikaans lo- ger-deskundige voor veilig verkeer, rijden vrouwelijke chauffeurs veiliger dan mannen. Ongeveer 90 pet. van de totale afstand wordt door mannen ge reden, maar zij zijn bij 95 pet. van de ongelukken betrokken, zei hij. Uit proe ven, waarbij mannen en vrouwen onder gelijke omstandigheden moesten rijden, zou gebleken zijn, dat de vrouwen al thans op verkeersgebied de mannen in veiligheid de loef afsteken. Toch vragen wij ons af, of er niet minder ongelukken zouden gebeuren, indien er alleen maar mannen of alleen maar vrouwen chauf feerden. In Amerika worden op het ogenblik maskers gemaakt voor burgers, die wo nen of werken bij doelen, waartegen de biologische of chemische oorlog zich waarschijnlijk zou richten, indien deze onverhoopt zou uitbreken. Na de gas maskers van 1914—1918 thans maskers tegen bacteriën en gifstoffen. Een lu gubere maskerade.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 3