Op bedrijfsleven rust de zware plicht zijn bijdrage in het landsbelang te leveren Groots défilé besluit de oefening Crescendo JONGE VROUW MET EEN MES DOODGESTOKEN m Eventuele extra winsten dienen aan de gemeenschap toe te vallen Lichting 1949-11 eerder met verlof f? WAAROM GEEN A.R. IN HET KABINET? Moordenaar verwondt ook zich zelf en springt in de Amstel Tot hoofd en hart WAT DE BOLLENSTREEK STRAKS BIEDT Het weer Götzen staatssecretaris Crisis in de volkshuisvesting r. v Verklaring der vier werkgeversorganisaties PRODUCTIEVERHOGING EN CONSUMPTIE BEPERKING NOODZAKELIJK Betalingsbalans moet sluiten Mededelingen bij koffiepotten op waxine-licht Met scherp beschoten Zesduizend man paraderen voorH.M. de Koningin, prins Bernhard en luit.-generaal Hasselman Grote aanval op Putten 1® SCHOUTEN LICHT ZIJN STANDPUNT TOE Voorzitter A.R.-Kamerfractie wenste twee politiek en parlementair ervaren ministers Nieuw-Guinea en Antwerpen— Rijnverbinding punten van voorbehoud J Mr. W. v. d. GRINTEN w riUKKlo oefoteifcu owj! V.N. toch naar Parijs? yRIJDAG 16 MAART 1951 74e JAARGANG No. 25023 Incident bij Crescendo ftthuta VLIEGTUIGEN EN ZWARE TANKS EVENEENS IN ACTIE 99 99 MILITAIRE PETTEN WEER ALS VROEGER Van Uniezaken en Over zeese Rijksdelen Gaat heen als Staats secretaris I FALCON REGENKLEDING BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. Umuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: J. J. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 42 cents per week, f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal. De Centrale Werkgeversorganisaties hebben naar aanleiding van de economische situatie van ons land de volgende verklaring afgelegd: „De zich toespitsende internationale tegenstellingen hebben ons land voor de zware taak geplaatst om als lid van het Noord-Atlantisch Pact een bijdrage tc leveren voor de opbouw van een gezamenlijke verdediging. Van de gehele Neder landse samenleving zal daarvoor een uiterste inspanning worden gevergd. Met de hiermee samenhangende problemen hebben de vier verbonden van werkge vers, te weten het Verbond van Nederlandse Werkgevers, het Centraal Sociaal Werkgevers Verbond, het R. K. Verbond van Werkgevers-Vakverenigingen en het Verbond van Protestants-Christelijke Werkgevers in Nederland zich in de afgelopen weken diepgaand bezig gehouden. Zij zijn daarbij tot de conclusie ge komen, dat op het bedrijfsleven de zware plicht rust om onder de huidige moei lijke en wellicht in de toekomst nog moeilijker omstandigheden zijn bijdrage in het landsbelang te leveren. teit moeten worden gestreefd. In de ge geven omstandigheden is dit echter on voldoende om de moeilijkheden te bo ven te komen. Het middel, dat op korte termijn in belangrijke mate daartoe kan bijdragen, is een algemene con sumptiebeperking. Daarnaast mag wor den aangenomen, dat de investeringen zich, door de zich wijzigende omstan digheden, eveneens op een lager niveau zullen bewegen, hoezeer dit met het oog op de toekomstige werkgelegenheid is te betreuren. Ongetwijfeld zal een consumptiebe perking, veroorzaakt door een stijging van de prijzen, en een daarbij achter-, blijven van de inkomens, spanningen te weeg brengen, die alleen kunnen wor den gedragen, indien in alle lagen van de bevolking het besef leeft, dat er in derdaad door allen offers worden ge bracht om onze bestaansmogelijkheid te handhaven. In dit verband behoort naar de me ning van de verbonden een consumptie beperking mede in te houden een sterke Een ernstig probleem, waarvoor ons volk zich in de laatste jaren ziet ge steld, is het tekort op de betalingsba lans. Met de mogelijkheid dient reke ning te worden gehouden, dat door de stijging van de wereldmarktprijzen, en het tengevolge daarvan ongunstiger worden van de ruilvoet, dit tekort gro ter wordt. Onder deze op zichzelf reeds moeilijke omstandigheden wordt van ons volk ten behoeve van de defensie een aanzienlijke extra krachtsinspanning gevraagd. Desondanks zal een sluitende beta lingsbalans moeten worden bereikt om een catastrophale daling van het levens peil en een omvangrijke werkloosheid in de naaste toekomst te voorkomen. Hiervoor zal bij voortduring naar een verdere opvoering van de productivi- Overladen met communique's, kleurige folders, dienstregelingen van trein, tram en boot, met cijfers, verkeerspuzzles en voorspellingen, verlieten we gistermiddag de „Keukenhof" te Lisse, waar de jaarlijkse persconferentie ter voorbereiding van het bloembollenseizoen zijn einde vond, nadat in Warmond één van de zeven s"er^emeesters, die stonden opgesteld om de koningin der aarde te begroeten, een k0f<-:Se yede had uitgesproken. Het was daar gezellig in Meerrust, waar de stenen voo ten pruttelden op waxine-lichtjes, die bij het donker worden van de zaal v "r def vertonen van de nieuwste bollen-kleurenfilms .noodden tot het zingen an Kerstliedjes. Het was er koud genoeg voor, maar woord en beeld deden ons ai spoedig- geloven in de komende lente Het tragische van onze jaarlijkse mis sie is, dat wij naar de bollenstreek wor den geroepen als er nog niets te zien is, omdat u moet weten wat er te zien zal zijn als er wat te zien is. Wij wor den langs de bollenvelden gereden met de mededeling, dat het tempo waarme de wij van het ene dorp naar het an dere trekken, over enkele weken niet meer zo hoog zal zijn, omdat dan de bolbloemen bloeien en iedereen met iedereen komt kijken. En om nu met een positieve mede deling te komen: met Pasen zal in de grote nieuwe kas op Keukenhof een keur pronken van hyacinten en tulpen en als de weergoden een beetje mee werken. zal op het vrije veld en in de tuin van Treslong te Hillegom ook al een en ander te genieten zijn. Keuken hof gaat 20 Maart open en Treslong vier dagen later. Over de permanente tentoonstelling in het onvolprezen Lissese bos schreven Wij enkele weken geleden, zodat w;j kunnen volstaan met u te melden, dat de demonstrat'etuin te Hillegom met ruim 600 soerten bollen beplant is. In alle dorpen van de bollenstreek zullen parken, lanen en plantsoenen met duizenden bloemen gesierd zijn; de win kelstraten zullen er feestelijk uit zien en allerlei attracties worden de bezoe ker bereid. In de week van het bloe mencorso, dat op 21 April wordt gehou den, zullen overal de mozaïeken weer de aandacht trekken. Zaterdag 28 April Wordt in Hillegom een kinderbloemen corso gehouden, vertrek van de Pas- foorslaan om 2 uur; Woensdag 25 April in Noordwijk, waartoe nadere berichten zullen volgen. In deze badplaats wordt het hoogtepunt van de feestelijkheden gecombineerd met de aankomst van de deelnemers aan dc tulpenrallye. Op Hemelvaartsdag moet u in Noord- Wijkerhout gaan kijken naar de „bloem- 'ietsenrallye" en als u er dan toch bent kunt u tegelijkertijd deelnemen aan een hloemen-bridge-drive. Sassenheim spookt weer iets uit met (Van onze speciale verslaggever) Tijdens de laatste grote aanval van de blauwe troepen heeft zich gisteren 'n de buurt van Voorthuizen een ern- süg incident voorgedaan. Geconstateerd [s namelijk, dat tegen de meest sterke bevelen in een met scherp geladen ge- cer is afgevuurd, waardoor een man ,^an de aanvallende blauwe troepen een 'chte verwonding heeft opgelopen. !~Ver de toedracht van deze zaak kon r^n ons vooralsnog niet inlichten, doch werd namens de commandant riJdkrachten te velde medegedeeld, 3at onmiddellijk door de hoofdhulplei- er en de marechaussee een ernstig on- dei v rzoek is ingesteld, dat men grote L°°rtvarenheid wordt voortgezet. In de hurt van Putten heeft zich gisteren bo- e|}dien nog efn tweede incident voor- cdaan. Tijdens de gevechtsactie, die ai- ^aar in de loop van de morgen ont snelde, is een der militairen vrij ern- i. g in de rug verwond. Het slachtoffer r. „verg: in Amersfoort. Tegen de avond v_ - Worden medegedeeld, dat het le- jjsRevaar was geweken, j totale aantal gewonden, dat de 'jHing Crescendo geëist heeft, is hier af6 gestegen tot zes. Jacoba van Beieren, maar er hangt nog een geheimzinnige sluier om de plannen met deze jonkvrouwe. Bij deze onthul lingen moeten we het dan ditmaal la ten, omdat u straks, als de bollen bloei en, toch niet meer zoudt weten wanneer er extra treinen lopen, hoe laat de boot van Haarlem naar Keukenhof vertrekt en hoe gemakkelijk het u de N.Z.H, maakt. Wij weten het, maar zijn zui nig met ons nieuws. verlaging van dat verbruik, dat in dc huidige omstandigheden als weelde moet worden beschouwd. De onderne merswereld is bereid een uiterste in spanning te leveren om aan de verhoog de eisen, die aan dc productie worden gesteld, te voldoen. Het is naar de mening der ver bonden zeker vereist, dat eventuele extra winsten, die als gevolg van deze vergrote inspanning in som mige delen van het bedrijfsleven mochten worden behaald, voor zo ver zulke winsten reëel zijn. aan de gemeenschap ten goede dienen te komen. De Nederlandse ondernemerswereld heeft er bij haar bespreking van boven genoemde problemen naar gestreefd zich ernstig te realiseren, dat de offers, die het Nederlandse volk zich in de huidige noodtoestand dient te getroosten, gelij kelijk verdeeld moeten worden over de verschillende lagen van de bevol king. Zij is er zich van bewust, dat het Nederlandse bedrijfsleven ten volle zijn deel zal hebben te dragen in de verhoogde lasten, die op ons volk zullen drukken". Honderden Parijse studenten hebben gisteren een sitdown-staking gehouden uit protest tegen het regeringsbesluit, waarbij de subsidie van 3 millioen gulden voor de studentensanatoria werdingetrokken. De weg bij het Pantheon werd door de studenten volledig geblokkeerd. (Van onze speciale verslaggever) De oefening Crescendo is voorbij. Vannacht om twaalf uur zijn de met zoveel ernst en verve gespeelde vijandelijkheden tussen beide strijdmachten plotseling geëindigd. Rood en blauw hebben zich de schoensmeer van het gezibht gewassen en vanmiddag om drie uur hebben alle deelnemende troepen aan de Doomse Grindweg nabij Amersfoort gedefileerd voor H. M. de Koningin, Z. K. H. Prins Bernhard en de chef van de Generale Staf It.-gen. Hasselman. Het was het grootste en meest omvattende défilé, dat Nederland na de oorlog gekend heeft. Er werd aan deelgenomen door zesduizend man infanterietroepen, door een vlucht van 101 Meteors, Spitfires en Harvards, terwijl het imposante schouwspel, dat bijkans anderhalf uur duurde, werd besloten met de opmars van niet minder dan 80 zware tanks. Verwachting tot Zaterdagavond: Veel bewolking met op vele plaat sen enige regen of motregen. Zwakke tot matige, later vrij krachtige wind hoofdzakelijk tussen Zuid-Oost en Zuid-West. Hogere temperaturen, vooral in de nacht en ochtend. Zon: 6.53—18.46; Maan: 11.25—4.45. Als blijk van waardering voor de bij de oefening „Crescendo" getoonde toe wijding en ijver zal de lichting 1949 II 22 Maart met groot verlof gaan in plaats van op 1 April, aldus in een dagorder van gen. majoor A. T. C. Opsomer, de commandant strijdkrachten te velde. Deze dagorder is voor de aanvang van het défilé voor de Koningin en Prins Bernhard voorgelezen aan alle troepen, die aan de oefening „Crescendo" hebbel, deelgenomen. Binnenkort is een legerorder te ver wachten, waarbij het invoeren van de nieuwe onderscheidingstekenen op mi litaire petten tot nader order wordt op geschort. Na het verschijnen dezer thans aangekondigde legerorder zullen dus de onlangs ingevoerde onderscheidingste kenen niet meer mogen worden gedra gen. Crescendo d.w.z. de eerste oefening Crescendo behoort hiermede tot het verleden. Drie dagen lang hebben ruim zesduizend man op de nu eens zonnige dan weer stormachtige Veluwe gelegerd en als wij hun stemming mogen meten naar het enthousiasme waarmee zij gis teren aan de laatste aanval op Putten deelnamen, dan moeten wij zeggen dat zij prima was. Want, mijn hemel, het is daar gisteren heet toegegaan. Het leek zo nu en dan compleet een echte oorlog en er werd door allen geschoten en ge vochten met een entrain als gold het de eerste en niet de laatste grote oefening van deze toch bijzonder zwaar bezochte lichting. Om nu de chronologische volg orde te handhaven. De jeugd heeft grote belangstelling voor het anti-tankwapen. Het feest begon in de nacht van Woensdag op Donderdag rond een uur of vier. Toen namelijk trok er weer zo'n ondertussen berucht geworden rood overvalscommando op uit met het stellige voornemen de commandopost van de blauwe regimentsgevechtsgroep van de aarde weg te vagen. Misschien wie weet zou dit ook wel gelukt zijn ware niet juist op dat ogenblik een scheidsrechter-jeep met volle lichten aan de commandopost binnen gereden. Die jeep bescheen de eerste aanvallers, de wacht werd daardoor juist nog op het allerlaatste ogenblik gealarmeerd en zo ging de kostelijke kans teloor. Verder bleef het de gehele nacht een beetje rumoerig. Gevechtsactiviteit hier en gevechtsactiviteit daar. Tot om acht uur gistermorgen de grote aanval op Putten losbrak. Het 44ste verkenningseskadron wist zich in no time een weg te banen tot de rand van het historische dorp Putten en daar brak toen zo rond een uur of tien een oorlogje uit zo furieus, dat menig ingezetene van Putten, na even nieuwsgierig op straat te zijn verschenen, zich hals over kop weer in de veilige be slotenheid van zijn woning terugtrok. Er werd geschoten en geknald en beide partijen vertoonden een geladenheid, die zo nu en dan bijna angstaanjagend ivas. Blauw wilde met alle geweld oprukken en rood dacht er niet over ook maar een meter grond zonder noodzaak prijs te geven. Zodat er daverende straatgevech ten ontstonden, waartussen door overi gens enige Leger des Heilssoldaten on verdroten voortgingen met een collecte: voor een betere toekomst. Tenslotte moest rood natuurlijk, zo was het bepaald, voor de drievoudige blauwe overmacht wijken. Maar het moet deze dappere knapen toch wel een zeer bij zondere voldoening zijn geweest dat de blauwe commandant na de oefening ruiterlijk erkende: wij hebben Putten veroverd, maar de scheidsrechters heb ben ons eigenlijk te spoedig de over winning gegund. Voor de centrale A.R. kiesvereni ging te Rotterdam heeft de voorzitter van de A.R. Tweede-Kamerfractie, dr. J. 'Schouten, Donderdagavond gespro ken over het onderwerp: „Waarom geen A.R. in het kabinet?" en als begin van de moeilijkheden met prof. Romme genoemd spreker's eis, dat de beide op te nemen A.R.-ministers politiek en parlementair ervaren personen zouden moeten zijn. De heer Schouten sprak over de po gingen van de (in) formateurs en deelde mede, dat hij aan mr. Steenberghe de door hem gevraagde steun niet had kunnen verlenen. De reden tot die wei gering lag in de samenstelling en het karakter van het voorgenomen kabinet en de plaats, welke mr. Steenberghe de A.R. daarin wilde toekennen. Zij houdt verder verband met de zeer beknopte inhoud van het opgestelde kabinetspro- gram, waarin belangrijke vragen z.i. geen beantwoording vonden. Dr. Schou ten had ten overstaan van prof. Romme op een tweetal punten voorbehoud ge maakt. n.l. ten aanzien van de kwestie- Nieuw-Guinea en van een nieuwe Antwerpen-Rijnverbinding. Tegen be vriezing van de kwestie-Nieuw-Guinea verklaarde spr. geen bezwaar te hebben, want dan wordt de Nederlandse souve- reiniteit gehandhaafd. Er moet z.i. dan echter vaststaan, dat het bestuur van en het beheer over Nieuw-Guinea voort gang vinden en alle mogelijke maatre gelen worden genomen met inbegrip van defensiemaatregelen om te zor gen, dat bestuur en beheer effectief kun nen werken. Terecht of ten onrechte nemen sommigen aan, dat binnen niet al te lange tijd Indonesische infiltratie op Nieuw-Guinea zal plaats hebben met behulp van geregelde of ongeregelde troepen. Mocht zo'n omstandigheid zich voordoen, dan zal Nederland naar de mening van dr. Schouten verplicht zijn door middel van defensiemaatregelen te voorkomen, dat een dergelijke infiltratie kans van slagen heeft. Er dient volgens spr. rekening mee te worden gehouden, dat van Indone sische of andere zijde iets zal kun nen worden gezegd of gedaan, waar door de bevriezing niet bestendigd kan worden en de zaak opnieuw in behandeling moet worden gebracht. Een belangrijke vraag is dan wat er dan geschieden gaat en welk stand punt het nieuwe kabinet dan zal in nemen. In dit verband heeft spr. ge meend onder de aandacht te moeten brengen, dat de A.R. vrij zouden zijn om overeenkomstig hun bekende standpunt te handelen en bij onenig heid de A.R.-ministers uit het kabi net zouden moeten kunnen treden, indien zij dat wensten. Ten aanzien van een nieuwe Antwer pen-Rijnverbinding schijnt het zo te zijn. zei dr. Schouten, dat zowel het ont werpprogram van mr. Steenberghe als dat van mr. Romme daaromtrent een passage bevat. Als de Nederlandse re gering meent, zo ging spr. verder, op dit punt tot een verklaring te moeten ko men, dan mag deze niets bevatten, wat aan de Belgen in het algemeen het recht zou geven aan te nemen, dat de Nedèr- landse regering geen bezwaren tegen de aanleg zou hebben. Zulk een verklaring achtte spr. praematuur en niet oppor tuun. Ook ten aanzien hiervan wilden de A.R. hun vrijheid van handelen be houden. De A. R. zouden in Romme's kabinet dc departementen van Oorlog en Mari ne en van Verkeer en Waterstaat krij gen. Uitgaande van de overweging, dat er wel negen of tien demissionnaire mi nisters zouden terugkeren en het kabi net op korte termijn diep ingrijpende beslissingen zou moeten nemen, is spr. tot de conclusie gekomen dat medewer king slechts zou kunnen worden ver leend, wanneer aan A. R.-ministers werd gedacht, die politiek en parlementair ervaren zouden zijn. Op dit punt, zei spr., zijn de moeilijkheden ontstaan. Prof. Romme kende aan de betekenis ervan vergelijkenderwijs zo geringe waarde toe, dat hij meende dit punt niet te mogen laten wegen. Dr. Schouten heeft toen verklaard er een conditio sine qua non van de moeten maken. In zijn functie van Inspecteur-Generaal der Koninklijke Landmacht heeft Z. K. H. Prins Bernhard Donderdag een bezoek aan het „front" gebracht, waar hij de verschillende legeronderdelen, die bij de oefening betrokken zijn, bezocht. Op een stafkaart worden de krijgsverrichtingen nagegaan; links naast Z. K. H. (met don kere bril, gedeeltelijk zichtbaar) generaal-majoor A. T. C. Opsomer, Comm. Strijdkrachten te Velde. Donderdagavond omstreeks tien uur is een bijna 18-jarig meisje in het Achter- Oosteinde. een nauw straatje tussen de Sarphatikade en de Sarphatistraat te Amsterdam, doodgestoken. De 21-jarige dader trachtte daarna zelfmoord te plegen, door zich met zijn mes ver wondingen toe te brengen. Vervolgens sprong hij in het water van de Amstel. Enkele wachtmeesters hebben hem uit het water gehaald. Zijn toestand is niet levensgevaarlijk. Een agent van politie die in de omge ving van de Sarphatibrug surveilleerde werd omstreeks tien uur aangesproken door een burger, die hem mededeelde, dat hij een vrouw had horen gillen en een man snel in de richting van de Am stel had zien lopen. De agent vroeg de burger onmiddellijk op het gegil af te gaan en zétte zelf de achtervolging van de man in. Bij de Amstel gekomen zag hij een man op ongeveer l>/2 meter afstand van de wallekant in het daar zeer ondiepe water staan. Hij trachtte" hem te bewegen naar de wal le komen, maar in plaats van dat te doen, stak de man zijn hoofd onder water. De agent is toen snel naar het bureau van de Rijkspolitie te water aan de Sarphati kade gegaan en teruggekomen met en kele wachtmeesters. Gezamenlijk heeft men de man uit het water gehaald. Hij bleek bewusteloos en verwond aan de polsen en borst. Inmiddels was de GG en GD gewaar schuwd en met bekwame spoed is de nog onbekende man naar het O.L.Vrou- wegasthuis vervoerd, waar werd gecon stateerd, dat hij met een mes getracht had zijn polsen door te snijden en dat hij zichzelf een ernstige Wond in de hart streek had toegebracht. De man kon nog niet gehoord worden. Intussen had men in het Achter-Oost einde een jonge vrouw op de grond lig gend aangetroffen. Zij was deerlijk verwond met een mes en gaf de geest De mensen hennen elkaar zo goed en zich zelf zo slecht voor het mogelijk was iets voor haar te doen. Het stoffelijk overschot van de vrouw is eveneens naar het O.L. Vrou wegasthuis overgebracht. Het wordt aannemelijk geacht, dat jalouzie het mo tief van dit drama is geweest. Naar wij vernemen zal de gewezen minister zonder portefeuille L. Götzen, optreden als Staatssecretaris van het ministerie voor Uniezaken en Overzeese Rijksdelen. De heer Götzen is vandaag reeds door de Koningin beëdigd. De Staatscourant van Donderdag be vat het officiële bericht over de wijzi gingen in het kabinet. Hieruit blijkt, dat de Staatssecretarissen mr. Blom, mr. Cals, mr. Van Rhijn en dr. Muntendam in functie blijven. Verder is op de meest eervolle wijze ontslag verleend aan: mr. J. R. H. van Schaik, als minister zonder portefeuille; mr. A. A. M. Struycken, als minister van Justitie; mr. H. L. s'Jacob, als minister van Oorlog en mi nister van Marine; mr. D. G. W. Spit zen, als minister van Verkeer en Water staat; L. Götzen. als minister zonder portefeuille; mr. W. C. L. van der Grin ten, als staatssecretaris van Economi sche Zaken, met dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten, ook onder zeer moeilijke omstandigheden aan ons en het Koninkrijk bewezen. Het curatorium der Katholieke Econo mische Hogeschool heeft mr. v. d. Grin ten benoemd tot gewoon hoogleraar in het burgerlijk en handelsrecht. (Van een medewerker) Er kan op dit ogenblik gesproken worden van een crisis in de volks huisvesting. De minister van We deropbouw en Volkshuisvesting heeft een bouwstop afgekondigd, doch ook zonder die maatregel zou de aanbouw van woningen met rijkssteun tot stil stand zijn gekomen. Twee factoren zijn daarvan de oorzaak. Ten eerste de sterk toegenomen bouwkosten. Op de nog steeds omhoog lopende prijzen van de bouwmaterialen valt geen peil meer te trekken. Het hieraan verbonden risico moet de aannemer in zijn aanneemsom calculeren, evenals het risico van stag natie van het werk door een niet ver zekerde aanvoer der materialen. Het gevolg hiervan is, dat de bouwkosten var: arbeiderswoningen, usslke een jaar geleden geleidelijk tot beneden ƒ33 per m3 waren gedaald, thans tot bijna 50.per m3 zijn gestegen. De huren voor nieuwe woningen mogen 30 pet. liggen boven het peil van 1940; ver hoging van dit percentage is practisch niet mogelijk. Het gevolg van de hoge bouwkosten is dus vergroting van het exploitatietekort, dat door het rijk moet worden gedekt. Bij het bepalen van die bijdragen volgt het rijk echter een gedragslijn welke tegengesteld is aan die van het beeld dat de bouw kosten vertonen: Middels herhaalde wijziging van de terzake geldende re geling is de rijksbijdrage in het exploi- tie-tekort in ongeveer een jaar tijds verminderd van 390.tot 200. per woning per jaar. Zelfs een leek kan uit het voren staande de. conclusie trekken, dat het met de volkswoningbouw volledig spaak moet lopen. In de kringen van hen die bij de volks huisvesting betrokken zijn heerst grote ongerustheid. Men constateert daar niet zonder bezorgdheid, dat het wo- ningbouwbeleid der regering meer en meer door financiële overwegingen wordt beheerst; dat niet de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, maar zijn ambtgenoot van Financiën het laatste woord spreekt over de om vang van het woningbouw-programma. Men vraagt zich af of de regering een honger naar werk bij de aannemers en een werkloosheid onder de bouwvak arbeiders wil verwekken en anderzijds de bestuurders van de woningbouwver enigingen murw wil maken om de bouwplannen te versoberen tot het mi nimum dat nodig is om nog van wo ningen te kunnen spreken. Zal men met die middelen een verlaging van de bouwkosten willen forceren? Of wil men door een stagnatie in de bouwbe- drijvigheid het onmogelijk maken, het voor 1951 voor die sector geressorteer de bedrag aan investeringen geheel te besteden? Hoe het ook zij, de crisis in de' volkshuisvesting verdient de aan dacht van het gehele Nederlandse volk. Wij besluiten met de volgende nood kreet, opgenomen in het jongste num mer van het Tijdschrift voor Volkshuis vesting en Stedebouw: De verzwaring van de militaire las ten. die Nederland te dragen heeft, stelt de regering voor de taak een nieuw evenwicht te zoeken in de verdeling van ons nationale in komen. Het is waarschijnlijk, dat dit vraagstuk bij de opstelling van het pro gramma, dat- als grondslag voor het nieuwe kabinet moet dienen, een cen trale plaats inneemt. Zal het bedrag van meer dan 500 millioen, dat ter uit voering van het woningbouw-program ma voor dit jaar als investering nodig' is ongeschonden uit de strijd te voor schijn komen? Het is niet uitgesloten dat er aanslagen op worden beraamd. Aan alle zijden klinken dreigende eisen, tot voortzetting van de investering in de economische sector, tot behoud van het peil van de consumptie. Wij willen hier met de grootste nadruk stellen dat inkrimping van het woningbouw-pro gramma een maatschappelijke ramp zou zijn. Er mag geen woning en geen cent af. Dit is geen bewering, die voort komt uit een naïef specialisme, uit over schatting van een eng belang, met ver waarlozing van het geheel. Integendeel, juist bij een beschouwing, die de soci aal-economische toestand van ons land als geheel overziet, spreekt de nood zaak van een onverzwakte voortzetting van de woningbouw het sterkst. Wij hebben de oorlog nu bijna zes jaar achter ons en hebben in dat tijd vak in bijna alle opzichten een krachtig materieel herstel doorgemaakt. In vele richtingen zijn wij de oorlogsnood zelfs volledig te boven. De woningnood steekt bij die algemene verbetering schril af. Hij is aanvankelijk na de oor log nog verergerd en eerst in de laat ste tijd lopen wij iets in op de achter stand, zij het ook niet overal. Zouden wij nu het tempo vertragen, al is het maar weinig, dan zouden wij terugval len op het dode punt, waarop alleen het accres van de behoefte wordt bijge houden en van het tekort niets afgaat. Dan zou het vooruitzicht, op de over winning van de woningnood in tien of vijftien jaar. vervallen. Dan zou wor den aanvaard dat de t ij d e 1 ij k e el lende als een blijvende ellende op ons volk komt te rusten. Wat dit in- hcudt aan aantasting van lichamelijke en geestelijke volksgezondheid, van energie en werklust, aan ontwrichting van sociale verhoudingen is onbereken baar. Naar alle zijden zou ons sociaal- economisch bestel de fatale gevolgen van zulk een beleid ondervinden. Laten de financiers zich die consequenties helder voor ogen stellen, voor Zij iets beslissen. Laten zij desnoods alleen maar denken aan de uitwerking op ons productie-vermogen en aan de dreigen de werkloosheid in de bouwvakken." Advertentie BaRTELJORISSTRAAT 20 TEL. 134(39 Dc Franse Nationale Vergadering heeft in een motie de regering verzocht „alle nodige stappen" te doen, teneinde de komende Algemene Vergadering der V. N. in Parijs te doen houden. De uit eindelijke beslissing moet door de mi nisterraad genomen worden. Waarne mers menen, dat de regering geneigd is haar houding in deze te herzien. Aan vankelijk was zij tegen een uitnodiging.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1