Truman: „Bevelhebber te velde moet zelf een beslissing nemen" Adenauer wil taak fricde noorman: - mysterie* Ta I 7-uóie.n H.aui en leppen Laat heb ik IJ bemind Kwestie heden in de V.N. Boycot van Argentijns blad verscherpt *51 WESTERSE PLAATSVERVANGERS DOEN WATER BIJ DE WIJN Engelse oliebelangen in Iran in groot gevaar gekomen Overpeinzingen Voogd mishandelt kind Volgens MacArthur ligt deze beslissing echter niet binnen zijn bevoegdheid Franse studenten demonstreren Weer staking bij Parijse metro en busdiensten Commissie tegen vast stelling van maximum GEDE-ZALF Internationale autobuslijnen J* CS# Antwoord op verzoenend gebaar van Gromyko 'n kwaliteitsproduct Gevolg van besluit van ïraanse parlement tot nationalisatie der olievelden Londen overweegt maatregelen New York Times rekent op gehard program van Snorrebor f door ETHEL MANNIN VRIJDAG 16 MAART 1951 PAGINA 3 HET PROBLEEM VAN DE 38ste BREEDTEGRAAD Tegen plannen om de staatssteun te verminderen V.S.-troepen naar Europa VOLLEDIG UITOEFENEN "?m-ak tot LIKDOORNS Peron roept congres bijeen IN PARIJS IETS MILDERE ATMOSFEER Nederlaag voor het Westen in koude oorlog Het nieuwe kabinet Betoverende Grootmoeder Kinderen spreken de W aarheid Een Groot Rondje De Duiven van Leven 61) Wegens snoepzucht Terwijl een dubbele eensuur weinig nieuws doorlaat over de vorderingen aan het front in Korea en in het bijzonder het aantal kilometers geheim gehou den wordt, dat de verbonden troepen nog van de 38ste breedtegraad verwij derd zijn, schijnt de strijd aan het diplomatieke front over de vraag of de breedtegraad al of niet overschreden moet worden een hoogtepunt te hebben bereikt. President Truman heeft gisteren op een persconferentie verklaard, dat het besluit of de verbonden troepen de breedtegraad zullen overschrijden er een van tactische aard was en genomen diende te worden door de bevel hebber te velde en niet door de opperbevelhebber, die 7.000 mijl van Korea Verwijderd was. En de bevelhebber te velde, gene raal MacArthur, heeft in een telegra fisch interview met de president van United Press verklaard, dat hij onder de tegenwoordige omstandigheden geen «inde ziet voor de vijandelijkheden in Korea". ,,Het probleem vergt veel meer fundamentele beslissingen dan binnen mijn bevoegdheid liggen, beslissingen, die echter de zware prijs in geallieerd bloed niet moeten negeren, welke een langdurige en besluiteloze campagne zou eisen", zo verklaarde MacArthur. „Zoals ik bij verschillende gelegenhe den heb verklaai-d", aldus telegrafeerde MacArthur, „maken de omstandigheden, Waaronder wij de militaire operaties in Korea voeren, een positie-oorlog niet goed mogelijk op enige verdedigingsli nie dwars over het schiereiland. Er zijn geen natuurlijke defensielinies ergens in de onmiddellijke nabijheid van de 38-ste breedtegraad". „Het terrein is zodanig, dat het vor men van een conventionele verdedi gingslinie van enige diepte zulk een grote strijdmacht zou vorderen, dat, als wij die al hadden en konden ver zorgen, wij ook in staat zouden zijn de Chinese communisten terug te drij ven over de Yaloe en deze rivier te houden als onze voornaamste defen sielinie. Wij zouden dan onze missie in Korea kunnen voltooien door de unificatie van het land". Onder de bestaande omstandigheden «ehter kunnen en willen wij tenzij de Situatie radicaal zou veranderen onze «ampagne van manoeuvres voortzetten als de beste manier om het militaire na deel, waaronder wij strijden, te neutra liseren, en de vijand bezig te houden, daar waar onze militaire doeleinden het »ui*c«den studenten hebben te Pa- Tan S® cm°nstreerd tegen de plannen n het kabinet om de sociale voor- -cmngen voor studerenden te vermin- eren met 235 million! francs. Het be- bedrag is thans 535 millioen francs. De studenten, die o.m. recht hebben op fkortingen op prijzen van restaurants en hotels, eisen meer i.p.v. minder staats steun. In geheel Frankrijk hebben ongeveer •honderdduizend studenten het universi- tcitsbezoek gestaakt. Zesduizend Parijse studenten gingen in de brede „Hue 5>ouffiot", in de studentenwijk, het >_Quartier Latin" op de grond zitten. Op de „Boulevard Saint Michel" ont stonden verkeersopstoppingen, toen talrijke studenten zich bij de „zitters" 111 de „Rue Soufflot" wilden voegen. De politie kreeg versterkingen en urong daarna, gemoedelijk optredend, ut studenten langzaam achteruit de zij straten in. In Parijs zelf hebben vijftig •luizend studenten het universiteitsbe- Soek gestaakt. Sommige hoogleraren Saven. als teken van solidariteit met demonstrerende studenten, geen col leges. Het personeel van de Parijse open bare vervoermiddelen heeft besloten, Vandaag voor de tweede keer in een jhaand, in staking te gaan voor hoger 'bon, nadat hun looneisen opnieuw zijn *fgewezen. De besturen van zowel de communistische als de niet-communis- "sche vakorganisaties van het perso neel der busdiensten en van de Métro hadden hun leden aangeraden te mid dernacht het werk neer te leggen. De taking, waarvan de duur niet is be haald, moet de eisen voor een algemene loonsverhoging van 6.000 francs per htaand kracht bjj zetten. In de Amerikaanse Senaat begint ^andaag het belangrijke debat over het /raagstuk van het zenden van Ameri kaanse troepen naar Europa. - pe strijdkrachten-commissie van het Huis van Afgevaardigden stemde gis pen tegen vaststelling van een maxi mum voor de sterkte van de strijd machten. Voorstellen inzake vaststel- 'ug van maxima van achtereenvolgens millioen, 8.5 millioen en 4 millioen j^an konden niet de instemming van o commissie verkrijgen. De commissie keurde een wetsont- erP goed. waarin de leeftijd waarop Logemannen onder de wapenen geroe- j 11 kunnen worden op 18 jaar wordt Ij steld en waarin voorts de duur van „e militaire dienst van 21 op 26 maan- eh wordt gebracht. v ^r Adenauer heeft gisteren te Bonn fjfblaard. dat hij op den duur de t Acties van bondskanselier èn minis- jj van Buitenlandse Zaken niet in zijn i r.rsoon zal kunnen blijven verenigen. a-?ch zolang ik het laatstgenoemde kit t bekleed, zal ik pogen het volledig pr te oefenen", zeide hij in een toe- biiii-3^ tot ambtenaren van het nieuwe B l3uitJ de opbouw van het ministerie van van hlandse Zaken zou de organisatie tfeki. 1 vroegere ministerie in grote Ml r p-o--* **-* a St. te oefenen", zeide hij in een toe- 'J'sterie li,ijj de °1 ®kv «a,^Ken als voorbeeld dienen, maar 6as, tie huidige verhoudingen aange- Vf0 tvorden. Volgens Adenauer was het lanri®ere Duitse ministerie van Buiten- ligti-Ji Zeken nooit een nationaal-socia- c"e instelling geewest. beste gediend zijn. Dit punt van het strijdfront zal noodzakelijkerwijze ver anderlijk en verplaatsbaar zijn. Het zal afhankelijk zijn van de veranderende onderlinge krachtsverhoudingen der troepen en zal voortdurend op en neer bewogen worden", aldus MacArthur. Het pleidooi van generaal MacArthur om fundamentele beslissingen te nemen ten aanzien van de Koreaanse oorlog, zal naar te Washington verwacht wordt aanleiding worden tot een nieuwe ronde van urgente besprekingen over de vraag of men en masse de 38ste breedtegraad zal oversteken. Verscheidene Congress leden noemden MacArthur's visie een „gedegen waardemeter" en „een nieuw bewijs, dat men zijn handen niet langer mag binden." Het staat vast, dat de kwestie van de 38-ste breedtegraad vandaag aan de orde komt, wanneer Dean Rusk zijn we kelijkse conferentie heeft met de ver tegenwoordigers bij de V.N. van landen die troepen in Korea hebben. De defini tieve besluiten zullen echter in de V.N. zelf moeten worden genomen, in elk geval formeel. Ongeveer 35 km. ten Zuiden van de breedtegraad trokken de verbonden troepen Hongchon binnen. De Zuid- Koreanen vonden de omgeving van Seoul verlaten. Zesduizend communis ten graven zich, naar gemeld wordt, 15 km 'ten N.W. van de stad in. De Zuid- Koreaanse regering heeft- gisteren haar voornemen kenbaar gemaakt, de re geringsdepartementen weer naar Seoul over te brengen. Generaal Douglas MacArthur heeft intussen de Zuid-Koreaanse president dr. Syngman Rhee gewaarschuwd, dat een onmiddellijke terugkeer naar de ze tel van zyn regering te Seoul „niet ver standig" zou zijn. Advertentie verdwijnen pijnloos, snel en zeker met: De bediening per telex van het onaf hankelijke Argentijnse blad „La Prensa" door het 'Amerikaanse persbureau United Press is gisteren onderbroken, daar het bedienend personeel, leden van de regeringsgezinde bond van telegrafisten op last van de bond het werk ge staakt heeft. De bond besloot eerder in de week de boycot van „La Prensa", die al geruime tijd het verschijnen van het blad onmogelijk maakt, te steunen. „La Prensa" was tot dusverre blijven doorgaan met publiceren van nieuws op bulletinborden voor het hoofdgebouw te Buenos Aires en het bijkantoor te Mar Del Plata en United Press had tot dus verre „La Prensa" voorzien van nieuws per speciale telexlijn. Het radicale blad „La voz del inte rior" dat te Corboda wordt gedrukt, werd ook Donderdag niet op straat ver kocht. Het blad heeft vaak critiek op president Peron uitgeoefend. President Peron heeft voor vandaag 'n speciale vergadering van het Argen tijnse Congres belegd, ter bespreking van het geschil over het blad „La Prensa". Hij heeft dit gedaan op ver zoek van een aantal senatoren en af gevaardigden. Het decreet waarbij de vergadering wordt bijeengeroepen ge waagt van „de hevige campagne, <in het buitenland) die op de persvrij heid heet te zijn gebaseerd, maar in werkelijkheid is bedoeld om het inter nationale aanzien van Argentinië en de onverwoestbare eenheid van zijn volk met de regering te schaden." Op een conferentie van spoorweg directies te Bern is besloten tot instel ling van ongeveer twintig internationale autobuslijnen. De belangrijkste lijnen, die de spoorwegen zullen instellen, zijn: Amsterdam-Hamburg-Kopenhagen. Am sterdam-Luxemburg-Bazel, Frankfort- Bazel-Interlaken-Montreux, Parijs-Genè- ve-Montreux, Milaan-Montreux, Nice- Genève-Bazel, Frankfort-Innsbruck-Ve- netië, Marseille-Barcelona-Madrid. 50. Vele tweegevechten heeft Eric reeds moeten leveren en tot nog toe is hij als overwinnaar te voorschijn getreden. Deze tengere man, de Fretis eigenlijk geen partij voor hem, maar hij heeft het zwaard Tyr. De eerste uitval van de Noor* man, heftig en sneldoet Vagen terugdeinzen, maar hij herstelt zich en Tyr flitst heen en weer met een snelheid, die Eric verbijstert. Neen, niet de verrader is zijn tegenstander maar dat zwaard. Het is alsof er vlammen uit dat staal springen, die het vertrek in een onnatuurlijke gloed zetten. Het flonkeren van het zwaard brandt in Eric's ogen en bij de minste beweging doet het staal de lucht trillen in een mysterieus, zangerig geluid, onheilspellend en huiveringwekkend, klaaglijk als een doodszang. Wanhopig vecht de Noorman tegen de beklemming, die zijn borst schijnt toe te snoeren. Slag na slag weet hij af te weren, maar hij moet achteruit, alsof een geheimzinnige macht hem drijft Pum-Pum wringt zich in wanhoop de handen. Tranen van angst en spanning glijden langs zijn bolle wangen omlaag. „Meester Eric?" snikt hij voor zich heen, „neen, neen, niet gaan terug gij Fret verslaan moeten.." Radeloos schudt de arme dwerg het hoofd... In een flits neemt Eric waar hoe het strijdtoneel zich plotseling wijzigt. Het rumoer van stemmen vermengt zich met het gekletter van hun zwaarden. Wil men hem te hulp komen? Neen, dat kunnen slechts de handlangers van Vagen zijn, dit daar door die andere gang binnenkomen. De beide strijdenden kunnen zij niet be- naderen, zo snel als daar de wapenen heen en weer flitsen. Maar de oude krijger, die de bende aanvoert, neemt onmiddellijk zijn besluit. „De burcht, mannen!*9 schreeuwt hij, „aanvallen!!!" Na het enigszins verzoenende gebaar van de Russische afgevaardigde Andrei Gromyko zijn gisteravond de Westerse gedelegeerden op de conferentie van de plaatsvervangers van de „Grote Vier" met een nieuw voorstel voor de dag ge komen, dat eveneens in geringe mate tegemoet komt aan de wensen van de tegenpartij. De plaatsvervangende Rus sische minister van Buitenlandse Zaken heeft echter laten blijken, dat hij nog niet voldaan is. Van hun kant hebben de Westerse gedelegeerden er op gewezen, dat hoewel de nieuwe, door Gromyko ingediende agendapunten een kleine vooruitgang betekenen, een aantal pun ten nog onbevredigend voor het Westen zijn. Het nieuwe Westelijke voorstel werd gedaan in de vorm van een herzien punt op hun agenda. Het werd ingediend door de Amerikaanse afgevaardigde, dr. Phi- Advertentte lip Jessup. Volgens het nieuwe voorstel moet een onderzoek ingesteld worden naar de oorzaken van de huidige span ningen op de wereld en naar de midde len tot verzekering van een „werkelijke en duurzame" verbetering in de betrek kingen tussen Rusland. Amerika. Groot- Brittannië en Frankrijk. Ook werd ge sproken over het bestaande bewape- ningspeil en zijn effect op de „demilita- risatie van Duitsland", maatregelen- tot het wegnemen van de vrees voor agres sie en de naleving van de verdragsver plichtingen. De Britse afgevaardigde, Ernest Da- vies, verklaarde gisteravond, dat de Wes telijke mogendheden trachten met de Russen tot een vergelijk te komen. Hij hoopte, dat men in staat zou zijn over de agenda voor de conferentie van de ministers van Buitenlandse Zaken tot een accoord te geraken. In zijn antwoord zei Gromyko op gemerkt te hebben, dat men thans het woord „demilitarisatie" in de Weste lijke tekst kon lezen. Zijns inziens stond het woord daar echter in wezen ondersteboven. Hij zei, dat het voor stel. dat de Russische delegatie op dit punt ingediend had, een kans bood voor de oplossing van deze problemen, maar dat in het Westelijke ontwerp „de werkelijke kwesties ondergedom peld werden in een moeras van alge meenheden". In hun reactie op de nieuwe Russische agendapunten, die Gromyko Woensdag ingediend heeft, zeiden de Westelijke mogendheden het eveneens te betreuren, dat in het derde Russische aanbod slechts gesproken werd over een ver mindering van de bewapening door de vier mogendheden en niet over het alge mene bewapeningspeil. Het Westen heeft gisteren in dc koude oorlog een flinke nederlaag geleden, door dat het Ïraanse parlement eenstemmig besloot de olievelden van Iran te nationali seren. De olieondernemingen in Iran nemen ruim 6 procent van de wereldpro ductie van olie voor hun rekening. Het parlementsbesluit treft de onder Britse zeggenschap staande Angio-Iraansc oliemaatschappij, die een monopolie op dc ïraanse olie bezit. Het ïraanse parlement sloeg dc Britse nota in de wind, waarin Engeland er Woensdag op gewezen heeft, dat Iran de olic-concessics van dc Anglo-Iraansc maatschappij niet wettig kan nationaliseren. Het parlement verklaarde zich ac coord met de nationalisatie-plannen van de speciale olie-commissie en be sloot de levensduur van deze commissie met twee maanden te verlengen. De commissie zal intussen de bijzonderhe den van het nationalisatieplan uitwer ken. In kringen van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken is verklaard, dat, indien Iran het plan om de olie te nationaliseren doorzet, Engeland de zaak waarschijnlijk bij het Internatio nale Hof van Justitie aanhangig zal maken. Doch behandeling door het Hof kan jaren vergen en er bestaat enige vrees in Londen over wat gebeuren kan, voordat een uitspraak is gedaan. Tot dusverre gaat niets van de ïraanse olie naar Rusland of haar sa tellieten. In geval van oorlog zou die olie de Russen echter van groot nut kunnen zijn. Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft te kennen gegeven, dat de Britse rege ring maatregelen zal overwegen ter be scherming van de Britse oliebelangen in Iran. De woordvoerder merkte op, dat het ïraanse parlement de olie-commissie twee maanden de tijd heeft gegeven om de overname van de Anglo-Iraanse olie maatschappij tot in details te regelen. Er zal voorlopig waarschijnlijk nog niets gebeuren, aldus de woordvoerder, daar de commissie eerst moet nagaan, hoe het besluit van het parlement in oractijk kan worden gebracht. Groot- Brittannië is van mening, dat Iran noch het technisch personeel de beno digde bekwaamheid bezit om de maat schappij te exploiteren. Dc plaatsvervangende Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Georg Mcgree, zal morgen in Teheran aankomen voor besprekingen met de Amerikaanse ambassadeur Henry F. Crady over dc moeilijke situatie, die ontstaan is als gevolg van het besluit van de ïraanse regering om de enorme petroleumvoorraden van het land tf na tionaliseren. y.v,* „Solider dan voorheen" is het verbrede kabinet uit de crisis te voorschijn geko men, schrijft de New York Times, en het blad stelt met tevredenheid vast, dat het nieuwe Nederlandse kabinet met een „gehard en moedig" programma komt, met een groot aandeel voor de bewape ning en het verhogen van de belastin gen, weinig populair als deze punten ook mogen zijn. Bovendien verheugt het blad zich in de terugkeer van premier dr. Drees en als minister van Buiten landse Zaken van mr. Stikker, „wiens grote bekwaamheid op internationaal gebied onweerlegbaar is," aldus de N.Y.T. Voorts verklaart de New York- Times, dat de kwestie-Nieuw-Guinca het voorwendsel, niet de eigenlijke oorzaak van de crisis was, „aangezien tussentijds niets met betrekking tot Nieuw-Guinea veranderd is." De „Nieuwe Gids" behoort tot de wei nige Belgische bladen, die reeds een commentaar gaven op de nieuwe Neder landse regering. Het blad schrijft, dat men zich in politieke en economische kringen afvraagt, welke de weerslag zal zijn op de onderhandelingen in het ka der van de Benelux. Afgewacht dient te worden welke de invloed zal zijn van de nieuwe vice-president mr. Teulings, ex pert in budgetaire kwesties. Men mag verwachten, dat de regering-Drees het economisch programma van Nederland op vrij drastische wijze zal saneren, al dus het blad. De partij, die de meeste offers heeft gebracht, is ongetwijfeld de Katholieke Volkspartij. „Het Laatste Nieuws" stelt vast, dat de regering opnieuw onder leiding staat van de heer Drees. „Wie niet op de hoogte is van de politieke schakeringen n het land van Rembrandt," aldus het blad, „zal dit bevreemdend vinden en zal ook de lange duur van de crisis be treuren." Het besluit met erop te wijzen dat zich geen 'ophefmakende ommekeer heeft voorgedaan en slechts de positie van liberalen en christelijk-historischen iets verstevigd is. riiniitiHiiimtimiiiiiiHiitiiiiiiifiiimiiiittNimiHimiiiiiimii „Het is waarachtig geen lolletje als je vandaag de dag minister wordt," zei Snorrebor. „Zo ben je Excellentie en zo ben je het aj, tenzij je bij de ge lukkige plakkers behoort, maar dat is niet iedereen gegeven. Van Maarse veen mag Oud wel dankbaar zijn, dat die hem indertijd de voet zo opzich tig en persoonlijk heeft dwars gezet, anders was hij nu misschien ook wel geStruyckeld. Nu mocht dat niet. Dat zou capituleren voor do V.V.D. zijn geweest. Prestige-politiek noemen ze dat. Proost.' Trouwens Van Maarseveen is een veelzijdig man. Binnenlandse Zaken, Justitie, Minuor, het is om het even. Hij heeft alles onder de knie en trekt er nog een lachend gezicht bij óók. Nee. dan is die s'Jacob een andere kerel. Die gaf Kruis z'n con gé, vlak voordat hij zelf de bons kreeg. En toen hij demissionnair was. gaf hij Kruis nog een trap na. Nou, dat heeft die niet op zich laten zitten. Enfin, nu is ook s'Jacob definitief uitgeran geerd. Daar zal wel niemand rouwig om zijn, behalve hij zelf. Maar met die arme Struycken heb ik te doen. Die heeft het als minister van Justitie niet slecht gedaan. In ieder geval heel wat beter dan Van Maarseveen aan Minuor. Dat wordt wel een blijvertje, dacht ik zo. Maar niks, hoor. Struycken heeft plaats moeten maken voor een C.H.-er. 't Zal je gebeuren. Je ver huist van Breda naar Den Haag en geeft een goede advocatuur er aan om een blauwe Maandag minister te spe len. Je doet je best. Iedereen is over je tevreden en dan zeggen ze, alsdat je bedankt bent. Nee, minister wor den is óók niet alles. Minister blij ven, dat is wat anders. Als Romme mij had gevraagd, zou ik gezegd hebben: „Mij niet gezien, want als ik gedaan krijg, deug ik niet als een Gielen en een Beel voor professor." Hij lachte een beetje schamper en moest een paar maal slikken, omdat het hem blijkbaar hoog zat. Hert Amerikaan uit de staat Miami heeft een apparaat geconstrueerd, waarmee hij onder water pijlen af kan „vuren", die het water met grote snelheid door klieven. Dit „onderwatergeweer", een omgebouwd brandblusapparaat, kan vijf tig keer achtereen worden gebruikt voor het opnieuw geladen moet worden. Als projectielen worden speren gebruikt, die met hun enorme kracht dwars door een dikke vis kunnen boren, en waaraan een stevige lijn is bevestigd, zodat de vis niet meer kan ontsnappen. Naar uit Hollywood wordt gemeld heeft de 45-jarige filmster Mary Astor een kleindochter gekregen. Zij is daar door opgenomen in de rij van „betove rende grootmoeders", waartoe Mariene Dietrich en Joan Bennett reeds behoren. Mary Astor's dochter, die het kleinkind ter wereld bracht, is negentien jaar. Zo als de ouden zingen, piepen de jongen, maar in filmland doen de ouden vaak jonger dan de jongen. Toen in Boston de vierjarige Anthony Bombardieri voor het ontbijt naar bene den kwam hollen en zei, dat het huis in brand stond, glimlachte de familie toe geeflijk en zei, dat hij maar gauw en braaf zijn bordje moest leeg eten. Even later werd er een bombardement op de deur ontketend. Vader Bombardieri deed open en een verschrikte voorbijganger deelde hem mede, dat het huis in brand stond. Aangezien kapitein Patrick Taylor voor een carteringsvlucht van twee we ken naar Chili uit Grafton in Nieuw- Zuid-Wales vertrok, bood de burgemees ter der plaats aan alle inwoners gratis een glas bier aan, opdat zij een toast op de kapitein zouden kunnen uitbrengen. De duiven zijn in het Engelse plaatsje Leven, ondanks het feit, dat zij het sym bool van vrede, zachtmoedigheid en ver- •iefderigheid zijn, tot een plaag gewor den, daar zij ten gevolge van hun vlotte spijsvertering de gevel van het stadhuis witten op een wijze, die allerminst de coratief wordt geacht, en de hoofddek sels en klederen van gemeenteraadsleden en boden verontreinigen. Men heeft al lerlei middelen te baat genomen om de dieren te verdrijven, maar tot nu toe heeft geen enkel gebaat. Toen is een zekere Samuel op een lumineus idee gekomen. Hij stelde voor in Schotse whiskey gedrenkte graankorrels te strooien om ze zo dronken te voeren, dat zij zich gemakkelijk zouden laten vangen, subsidiair hun zulk een afkeer Uit het Engels vertaald door DICK OUWENDIJK Zweden. De 55-jarige mej. Hildur Nygren zal morgen tijdens een speciale zitting van het Zweedse kabinet be noemd worden als minister voor Opvoe ding. Zij zal de tweede vrouw zijn. die zitting krijgt in een Zweeds kabinet. Francis ging heen. Hij snelde de trap af. het huis uit. Het zou dwaasheid zijn te proberen drank te krijgen in het Gasthaus. De Amanshausers zouden hem niets schenken; in elk geval niet zoveel als hij wilde. Hij had slechts een paar uren tijd om zich een roes te drinken. Over enkele uren zouden zijn moeder en Sue Lester er zijn, en on der geen voorwaarde wilde hij de blik in zijn moeders ogen zien, de smart in haar stem horen. Het onderzoek kon hij echter niet ontlopen; hij moest daarvoor blijven.... anders zouden ze gaan denken, dat bij zijn zuster op de berg vermoord had. Haar vermoord" Had hij dit dan ook niet gedaan? O God! Johann haalde Dorothea en Sue af. Het kostte hem geen moeite hen te identificeren, omdat zij de enige vrou wen waren die uit het vliegtuig kwa men; hij was er trouwens van over tuigd dat hij reeds bij intuïtie de moe der van Cathryn zou herkend hebben Hij stelde zichzelf voor: Francis had hem gestuurd, zei hij, omdat hij zelf te zeer gebukt ging onder het verdriet Lady Sable keek hem aan; een don kere, krachtig gebouwde jongeman in de grove klederdracht van het land. die voortdurend een gedeukte groene hoed met koord er omheen in zijn handen liet ronddraaien; zij zag de ernst in zijn ogen en stelde ineens de vraag die onvermijdelijk moest ko men. „U wilt zeggen, dat mijn dochter dood is?" Hij antwoordde eenvoudig: „Ja, gna dige Frau". Lady Sable sloot de ogen en maakte het kruisteken, daarop begaven zij zich gedrieën naar de gereedstaande auto. „Wanneer is,het gebeurd?", vroeg Sue, toen zij in de auto zaten. Hij vertelde het haar. Dus Cathryn was reeds dood. toen Francis haar zijn telegram stuurde. Hij had haar kunnen telefoneren. Hij had dit niet gedaan om dezelfde reden waarom hij haar het nieuws aan zijn moeder had laten over brengen en om dezelfde reden waar om hij deze jongeman gezonden had om hen af te halen. De jongeman liet nog steeds zijn hoed in zijn handen ronddraaien en zei in eens: „We zouden met elkander trou wen". Zij keken hem beiden aan. „Zij had er mij niets van verteld", zei lady Sable zwak. „Daar was nog geen gelegenheid voor geweest, gnadige Frau. Pas nu zij weer kwam begrepen we, dat we van elkan der hielden. Maar we wisten het ook dadelijk en de volgende dag ben ik in Wenen een ring voor haar gaan kopen Zodra zij weer van de Drindelhorn kwam, zou ze me vertellen wanneer we gingen trouwen". Hij keek uit het raampje naar de me nigte, die zich over de weg naar het vliegveld bewoog. Zij zwegen een poos. Eindelijk sprak lady Sable: „U bent katholiek, veron derstel ik?" „Natürlich, gnadige Frau". Opnieuw zwegen zij en toen hij haar weer aankeek, zag hij, dat zij ogen en mond bedekt hield met haar hand en stil zat te schreien. Hij klemde zijn handen samen boven de bol van zijn hoed. „Het was Gods Wil", zei hij wanho Pig- Zij opende de tas, welke in haar schoot lag. en nam er een zakdoekje uit, waarmede zij ogen en neus bette. Ze zei, bijna onhoorbaar: „Het is soms hard voor ons, arme zondaars, om ons bij Gods Wil neer te leggen. Maar Onze Lieve Vrouw begrijpt dit wel. Zij was ook moeder en weet wat het be tekent om een kind te verliezen....". Opnieuw bedekte zij het gelaat met haar hand en de gehele verdere reis sprak zij geen woord meer. Met bitterheid dacht Sue: „Het zou beter voor haar geweest zijn als Fran cis was gekomen". Zij geloofde niet, dat Francis Johann had gestuurd. Zij be greep heel goed, waarom hij zelf niet gekomen was Toen zij aan het Gasthaus waren ge arriveerd en Frau Amanshauser lady Sable naar haar kamer bracht, greep Johann de gelegenheid aan om met Sue Lester te spreken. „Gnadiges Fraulein, er is iets, waar ik met u over moet spreken. Het gaat over Herr Francis. Hij voelt zichzelf verantwoordelijk voor de dood van Cathryn. Haar moeder wilde niet, dat zij een hoge berg beklom, en ik wilde het ook niet. Herr Francis wist dat. Ik heb haar tenslotte zelf de Riesenalp mee op genomen, die veel moeilijker is dan de Drindelhorn, maar ik deed dat, omdat ik wist, dat ze bij mij veilig zou zijn, en ik wilde van alles zeker zijn. Ik dacht dat zij. als ze geen moeite had met de Riesenalp, ook geen moeilijkheden zou krijgen op de Drindelhorn. Ik heb me vergist, zoals we nu heiaas weten. Maar zij was vermoeid, gnadiges Frau lein. Zij had geen twee bestijgingen ach ter elkaar mogen doen. Ze wilde het met alle geweld, maar wanneer Herr Francis het haar had gevraagd zou z# wel een paar dagen hebben gewacht; ze zou tot Maandag hebben gewacht, om dat er op Zondag niet geklommen wordt Maar het kwam Herr Francis uitstekend uit, dat zij Vrijdag en Zaterdag wilde klimmen, omdat hij voor Maandag an dere plannen had. Daarom durft hij zijn moeder niet onder de ogen komen, gna diges Fraulein. Hij heeft een slecht ge weten. Hij probeert dat in jenever te verdrinken. Het zou voor lady Sable niet goed zijn als zij hem nu zag. Hij heeft zich in dagen niet geschoren en nu hij ook nog te veel drinkt, ziet hij er uit als ja. hoe zal ik het zeggen?" ,Ik begrijp het wel. Maar wat raadt u me eigenlijk aan?" „Dat u eens met hem praat, wanneer hij zijn roes heeft uitgeslapen...." „En dat is?" „Ik vrees niet voor morgenochtend". „Dus u denkt, dat ik dan moet probe ren zijn geweten weer tot rust te bren gen? Dat is niet gemakkelijk, Herr Amanshauser. Wroeging is een ver schrikkelijke kwelling". (Wordt vervolgd). van het Levense voedsel in te boezemen, dat zij naar „drogere" streken zouden vertrekken. Het plan vond bijval, niet enkel bij de Levenaren, maar ook helaas bij de duiven, zodat het op een volkomen fiasco is uitgelopen. De duiven van Le ven zijn met een verzotheid, doorgefour neerde drinkebroers waardig, op het met whiskey tot in de tweede macht verheven graan neergestreken en hebben het met welhaast onfatsoenlijke haast geconsu meerd. Nog nooit was het pikken van een graantje hun zo goed bevallen. Zij werden de vrolijkste vogels van de stad en waggelden en fladderden lustig op het gemeentehuis. Hun spijsvertering verliep zo mogelijk nog vlotter. Wel zal hun een kater (maar niet de echte, of schoon wel een dierlijke) wachten, doch zij zullen die wel weer te boven komen met de verkwikkende gedachte: Dit is Leven. De Haagse politie heeft proces-ver baal opgemaakt tegen een 42-jarige „student" en tegen diens 67-jarige moe der, wegens vrij ernstige mishandeling van een 8-jarig jongetje, dat aan hun zorgen was toevertrouwd. In het holst van de nacht, toen het kind reeds lang slapende was, moest het op last van zijn oom, die in Delft woont, uit zijn bedje komen om nog even een flinke afstraf fing in ontvangst te nemen, zulks van wege het feit, dat het geld voor de Zondagsschool had versnoept. De moe der van de jongen vertoeft in Indone sië, de student trad op als toeziende voogd. Bij het geneeskundig onderzoek vertoonde het gehele lichaam van het kind bloeduitstortingen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 3