Ook Nijmegen heeft een Universiteitshuis Gancia VofcrrtVoSt Als iedereen naar de bollenvelden gaat 100 PAGINA'S GEESTIGHEID VOOR 1 SHILLING Honderd studenten kunnen er tegelijk een maaltijd krijgen zelfbediening) Zoontje aan wettig gezag onttrokken Het sterke hart, dat Uw costuum jong houdt! P&fectU (k Confectie Radio-installatie ingeschakeld bij verkeers-regeling De verantwoordelijkheid van overheid en ondernemer Ook van de werkgevers zullen in de toekomst offers worden gevraagd Wat „Punch" voorschotelt is een portie humor van zeer aparte kwaliteit Ook verhuur van kamers PSEUDO-VOGELPEST BEDWONGEN Nederlandse kustvaarder Apostolisch vicaris van Larantuka Vergiftigingszaak voor het gerecht CRESCENDO GESLAAGD Gouverneur Peters werd op Saba gepolst VRIJDAG 16 MAART 1951 PAGINA 5 90.000 stuks pluimvee afgemaakt Koopman tot twee weken veroordeeld LOTERIJ „MEISJESSTAD" BIJ DENEMARKEN IN NOOD 1&.5 millioen paar schoenen vermouth Torino Mgr. Manek benoemd PATER MEUWESE GAAT PER VLIEGTUIG Dr. Walter gepromoveerd Audiënties Officieel geopend Vier jaar geëist Het drama te Leeuwarden Zes jaar tegen kellner geëist RUM OVER MOORDAANSLAGEN OP NEDERLANDERS VERKIEZINGEN IN SURINAME WETTIG GEDEPONEERD 20.000 bromfietsen verwacht Gen.-maj. Opsomer Examens Onderscheiden Zeepost voor Oost en West (Van onze speciale verslaggever) Na Utrecht heeft nu ook Nijmegen zijn universiteitshuis. Het plan om tot de oprichting van een dergelijk huis over te gaan leefde al geruime tijd vn de boezem van. het Nijmeegse studentencorps Carolus Magnus en net college van curatoren. Want de mensa, die tot heden toe was ondergebracht m het corps- aebouw. kwam ruimte te kort en zocht een nieuwe gelegenheid om haar taak, de hongerigen te spijzigen, naar behoren te voldoen. Bovendien was het corps- aebouw te rommelig om rustig te eten en de mensa in eigen beheer te nemen. Min of meer toevallig kon men een groot herenhuis aan de Oranjesingel verwer ven dat tot voorheen bij gebrek aan beter als huishoudschool had dienst gedaan. Dit 'ruime huis biedt vele mogelijkheden voor die activiteiten, die liggen tussen het zuivere universitaire, het wetenschappelijke, en het meer uitbundige stude tenleven. Voor die activiteiten, die een niet tè ernstige en met te rumoerige omgeving vragen. Een huis om te wonen.. te slapen. en te werken. Het Nijmeegse universiteitshuis is zeer centraal gelegen tussen corpsge bouw, aula, meisjeshuis en Stella Maris met de collegezalen. Hier zal komen het Bureau Werkende Studenten, dat thans aan plm. 60 a 70 mensen werk verschaft. Daar zal de mensa komen, waar hon derd studenten tegelijk voor weinig geld een goede maaltijd kunnen verkrijgen. Bij het verstrekken van deze maaltijden is'het Amerikaanse systeem van de zelf bediening toegepast, waardoor een grote besparing op de serveerkosten wordt verkregen. De Praeses van het N.S.C., de heer Van Baars heeft een dezer dagen op die wijze de eerste maaltijd in ont vangst genomen, waarmede dit fraai en modern ingerichte studenten-eethuis was geopend. De officiële opening van het gehele gebouw zal 15 Maart plaats vin den. Teneinde een lonende exploitatie van dit huis mogelijk te maken, zün momen teel acht kamers verhuurd aan studen ten. Het was op deze kamers dat wij op een vriendelijke morgen, toen de zon haar weg langs de hemel nog maar nauwelijks was begonnen, plotseling binnenvielen en Ja" Tacken, die rech ten studeert, tussen de lakens van zijn bed vonden. Dit huis dient tenslotte, voor de studenten die er. wonen, om er te slapen. Huispraeses Rudi v. d. Ven zat aan zijn ontbijt, karig vanwege de Vasten. Twee boterhammen en niet meer. matig belegd volgens het Bis schoppelijk voorschrift. Men kan in het universiteitshuis alleen eten en met velen. Wij namen de eenling omdat de mensa nog niet geopend was en ten slotte is het dikwijls opwekkender de eenling te zien vasten dan de massa, hetgeen wij, hoewel sterkend voor de moraal, toch maar een triest gezicht vin den. Een student dient te studeren, dat is nu eenmaal in haerent aan zijn staat en stand. Vandaar en dat hoeft u hele- «De pseudo-vogelpest in Nederland is °P het ogenblik bedwongen, maar waak zaamheid blijft geboden", is de conclusie, die de heer E. J. A. A. Quaedviieg, di- recteür van de Veeartsenijkundige dienst, trok in een uiteenzetting over de bestrijdingsmiddelen van de ziekte, die hi j voor de Veterinaire faculteit van de Utrechtse universiteit op de Universi teitsdag gegeven heeft. Hij gaf de volgende resultaten van de in ons land toegepaste maatregelen: Tot op heden is de pseudo-vogelpest geconstateerd op 297 bedrijven, waar van 232 in de eerste en 65 in de tweede periode, waarbij 14 bedrijven met meer dan 1000 stuks en 1 met meer dan 10.000 stuks. Afgemaakt of geslacht werden inclusief de eendagskuikens ongeveer 90.000 stuks pluimvee d.i. 0.4 pet van de pluimvee- Stapel. De 297 bedrijven waren verspreid over 65 gemeenten, verdeeld over 8 provincies. Groningen, Friesland en Drente zijn ge heel vrij gebleven. Thans zijn reeds alle provincies geruime tijd vrij met uitzon dering van Overijssel. Noord-Holland en Zuid-Holland, waar de laatste maanden en zelfs weken nog enkele gevallen zijn voorgekomen. Op dit ogenblik is echter in geheel Nederland geen enkel geval van pseudo-vogelpest bekend. Het Amsterdamse Gerechtshof heeft in hoger beroep de 37-jarige koopman R. A. T„ uit Velsen, veroordeeld tot twee weken hechtenis. Eenzelfde von nis was de verdachte voor hetzelfde teit opgelegd door de Haarlemse recht- bank. T. werd er van beschuldigd, dat hij zijn vijfjarig zoontje, dat door de Justitie, hangende de echtscheidings procedure. aan de zorgen van de fee der was toevertrouwd. ,.aan het wettig gezag had onttrokken". Veertien dagen geleden eiste de procureur-generaal. mr. J. Hoeffclman. zes weken met af trek van achttien dagen preventieve hechtenis. Zoals elk jaar heeft ook nu op 15 Maart de trekking plaats gehad van de nationale verloting „Meisjesstad", waar bij de hoofdprijzen gevallen zijn op de Volgende nummers: le prijs: 114097; 2e Prijs: 57838; 3e prijs: 113423; 4e prijs: '0308; 5e prijs: 13592; 6e prijs: 54313. De Nederlandse kustvaarder „Hout- fttan'', afkomstig uit Rotterdam en met ®en lading kolen onderweg naar Ka- iandborg heeft ter hoogte van de Öeense Jammerbocht noodseinen uitge- *°nden. Het schip heeft zeven opvaren den. De „Houtman", waarvan de scheeps- *ndio en de machine niet meer functio neren heeft de hulp van een Engels schip geweigerd. Het wenst uitsluitend assistentie van een sleepboot. Een der gelijke boot heeft de Deense haven Ksbjerg verlaten om naar de kustvaar der te zoeken. Van een aantal ondernemingen, die 'Xiamen bijna 90 pet van de totale oenproductie voor hun rekening ne llen, heeft het C.B.S. de productie in *»50 berekend. Totaal zijn vervaardigd 8.497.000 paar schoenen, waarvan lede- j schoenen 11.174.000 paar, pantoffels *•567.000 paar en rubberschoeisel •56.000 paar. Advertentie Monseigneur Manek, rector van het seminarie te Atambua, op Timor, is be noemd tot apostolisch vicaris van Laran tuka. Larantuka is een der drie vicaria ten. waarin bij Pauselijk besluit Flores is verdeeld. Mgr. Manek, een Timorees, is de eerste Indonesische bisschop sedert in 1940 Mgr. Sugijapranata apostolisch vicaris van Semarang werd. De „Willem Ruys" is Donderdagmid dag naar Indonesië vertrokken, maar niet met pater C. Meuwese M.S.C. aan boord. Zijn oorspronkelijke plan was met de „Willem Ruys" naar Djakarta te varen en daar voor N.-Guinea over te stappen op de „Materam" van dezelfde maatschappij, die aan het eind van de vorige week reeds van Rotterdam naar Nieuw-Guinea vertrok. Pater Meuwese gaat nu de „Materam" per vliegtuig ach terna en hoopt in Port Said, waar de „Materam" zal aanleggen, nog tijdig aan boord te kunnen stappen. De Amsterdamse deskundige op Rijn- vaartgebied de heer Jac. Walter is Don derdag aan de Katholieke Economische Hogeschool te Tilburg gepromoveerd tot doctor in de economische weten schappen. Promotor was prof. H. A. Kaag. De titel van het proefschrift luid de: „Enige economische beschouwingen over de Rijnscheepvaart". De Aartsbisschop van Utrecht, Z. Em. Joh. Kard. de Jong, zal in de komende week alleen Maandag, Dinsdag en Woensdag audiëntie verlenen. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal Dinsdag 20 Maart geen audiëntie verlenen. maal niet te verbazen dat wij de heer Tacken studerend terugvonden. Tot dat studeren behoort niet alleen het tot zich nemen van wijsheid van bedrukt papier, maar evenzeer her zich koesteren op vergaderingen en bijeenkomsten van culturele inslag, waar men zichzelf kan horen spreken, waar men zich kan be kwamen in de schone „conste van het discuteren en debatteren en zich kan verrijken met de wijsheid van de ande ren. Bij dergelijke gelegenheden zal de mensa haar spijskaarten en tafellakens verwijderen en velen de kans bieden hun toehoorders geestelijke spijs toe te dienen. „Dit huis biedt mogelijkheden om het studenten- en universiteitsleven naar alle kanten te ontwikkelen", aldus pater Van O strop. Indien noodzakelijk kan men ruimte voor bijeenkomsten e.d. vrij maken door het aantal studentenkamers in te krimpen. Voor het beheer van het Nijmeegse universiteitshuis is een stichting in het leven geroepen, waarin prof. dr. L. J. M. Beel het voorzitterschap vervult. Vocirts hebben afgevaardigden van de universiteit, het studentencorps, de stad Nijmegen en de moderator zitting in deze stichting. Van vele zijden is mede- werking ondervonden bij de totstand- koming van dit huis. Zo hebben de in woners van Nijmegen na een oproep van de moderator de meubilering van de studentenkamers verzorgd. Dit huis voorziet in een grete behoefte in de nog jonge en groeiende universiteitsstad Nijmegen. Onder zeer grote belangstelling van kerkelijke en gemeentelijke autoriteiten van Nijmegen, professoren en studenten, heeft prof. dr. L. J. M. Beel in zijn func tie van voorzitter van het Stichtingsbe stuur het Nijmeegs Universiteitshuis gis teren officieel geopend. De moderator van het Nijmeegse Studentencorps pater B. v. Ogtrop S.J. heeft daarbij een korte schets gegeven van het ontstaan van dit huis. Hij sprak er zijn leedwezen over uit dat het Episcopaat geen goedkeuring heeft verleend voor de inrichting van een kapel in dit huis, hetgeen een vurig gekoesterd ideaal van hem was. Wanneer na de opening van de medi sche faculteit in September a.s. het aan tal studenten aan de R. K. Universiteit te Nijmegen sterk zal stijgen, zal al dus pater v. Ogtrop dit Universiteits huis misschien te klein blijken te zijn, tenminste voor de Mensa Academica, die daar is ondergebracht. Daar kan mo menteel aan honderd studenten tegelijk een maaltijd worden uitgereikt, terwijl de behoefte spoedig groter kan worden. Allen, die aan de totstandkoming van dit huis hebben medegewerkt, van hoog tot laag, werden bedankt. Velen voerden vervolgens het woord. Prof. mr. F. Duynstee als rector-magni- ficus, mr. Ch. Hustinx, burgemeester van Nijmegen, prof. Hermesdorf als voorzitter van de Stichting Mensa Aca demica, de heer A. van Baars, praeses van het Studentencorps, en pastoor Hanckx S.J„ die de plechtige inzegening verrichtte. Donderdag stond in hoger beroep voor het Gerechtshof te Arnhem te recht de 34-jarige Bennekomse krui denier E R., die er van verdacht wordt te hebben getracht zijn dertien jaar oudere vrouw om het leven te brengen door haar op vergiftigde bon bons te tracteren en vergif in haar thee en koffie te mengen. De Arnhemse rechtbank heeft de kruidenier veroordeeld tot zeven jaar gevangenisstraf met aftrek. De procureur-generaal hield, gezien de psychiatrische rapporten, rekening met de gebrekkige ontwikkeling van verdachte's geestvermogens. Hij eiste vier jaar gevangenisstraf met aftrek en ter beschikking stelling van de rege ring. Uitspraak 29 Maart. Het drama dat zich in dc nacht van 2 op 3 Juli 1950 bij het café Lido te Leeuwarden afspeelde, is Donderdag door het gerechtshof aldaar in appèl be handeld. De zes en twintigjarige kellner A. M. D. te Leeuwarden, die door de rechtbank tot vijf jaar en drie maan den is veroordeeld, had toen in een dronken bui zijn collega J. F. zo ge schopt en geslagen, dat de man spoe dig overleed. De procureur-generaal eiste thans zes jaar gevangenisstraf met aftrek Uitspraak 23 Maart. Op vragen inzake de moordaanslagen op Nederlanders in Indonesië heeft de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, Rum, geantwoord, dat de Indo nesische regering het ten zeerste be treurt, dat zich dergelijke feiten heb ben voorgedaan. Zij zal positieve maat regelen nemen. De schuldigen zullen worden gestraft, aldus zei Rum. Volgens de voorlopige stembusuitslag van de algemene verkiezingen, die Don derdag in Suriname werden gehouden, krijgt de Nationale Partij Suriname twaalf zetels, de Verenigde Hindustaanse Partij zes en de Kaum Tani Persatuan Indonesia twee zetels in de Staten. Wel ke partij de resterende zetel toevalt is nog niet bekend. Van de 35.000 kiezers van Paramaribo hebben slechts 9.800 hun stem uitge bracht. De verkiezingen verliepen rustig. AdtJertentie Een Vormvast costuum heeft vanzelfspre kend atle eigenschappen van een goed costuum: het zit prettig, het past perfect, het is gemaakt van het allerbeste materiaal; Maar een Vormvast costuum heeft méér een Vormvast costuum heeft een hart, een stérk hart. De soepele veerkracht van het onovertroffen Vormvast binnenwerk houdt Uw costuum blijvend jong! CA A Vormvast is inderdaad: j Verleden jaar reden op een drukke bolIen-Zondag 40.000 auto's, waarvan uit België, naar de bollenstreek. Het gevolg daarvan was, dat een geweldige opstopping ontstond, die eenvoudig niet te voorkomen was. Bij de auto's voeg den zich duizenden fietsers en dit jaar staat de rijksverkecrspolitie voor een nieuw probleem door de verschijning „en masse'' van de bromfietsen. Misschien komen er wel 15.000 a 20.000 op een bollendag, steunde commandant mr. R War- moltz, die de verantwoordelijkheid voor het verkeer draagrt. Wat te doen? Moeten de bromfieisers de motor afzetten? Is het beter hen op de grote weg toe te laten. De praktijk zal het leren. Het is niet de opzet een voor alle om standigheden gepexfectionneerde ver keersregeling te treffen, maar het hoofd doel is, mede in het belang van de streek en het blcembollenvak, de weggebrui kers. waaronder de zeer vele vreemde lingen, in de gelegenheid te stellen van de bollenvelden te genieten. De verkeersregeling behoeft derhalve niet ingesteld te zijn op snelverkeer. In dien de stroom auto's en rijwielen zich langzaam kan blijven voortbewegen, is aan het doel van de verkeersregeling in wezen voldaan. Maar ook deze opdracht schept een zeer moeilijk probleem, omdat de mees te weggebruikers de gewconte hebben op bepaalde uren (Zondags namiddags tussen 3 en 5 uur) de bollenvelden te bezoeken wat gezien hun steeds stijgend aantal tot opstoppingen aanleiding moet geven, daar de capaciteit van de wegen gering is. Daarbij komt, dat op verschillende punten de wielrijders gelegenheid ge geven moet worden over te steken, wat weer stagnatie in het autoverkeer te weeg brengt. Gelet op bovenvermelde oorzaken, zal het ook dit jaar wel niet mogelijk zijn om steeds een voor ieder bevredigende verkeersregeling te treffen. Wie op bollendagen op de top-uren naar de bollenvelden gaat, zal er steeds rekening mee dienen te houden, dat het verkeer aldaar een ernstige vertraging zal ondervinden. Wil men dat voorko- In hotel „De Wittebrug" te 's Graven- hage is een vergadering gehouden van het pleno-bestuur van de A.K.W.V.- federatie van de volledige besturen van de werkgeversverenigingen, welke bij hst R. K Verbond van Werkgeversvak verenigingen zijn aangesloten. Deze ver gadering stond in het teken van de ver antwoordelijkheid van de overheid en van de ondernemers. De algemene voor zitter, de heer L. A. J. M. van Heijst, hield een inleidende voordracht. Verwacht kan worden, aldus spr., dat wii ons nauwer aaneensluiten, zoals in moeilijke tijden de kracht altijd gezocht wordt in eensgezindheid en samenbun- In het Rijksmuseum te Amsterdam zal IS Maart een tentoonstelling van „Het Franse landschap" van Poussin tot Cézanne geopend worden. Een van de kostbaar ste doeken is wel „Fête de St. Claud", van Fragonard, dat 125.000.000 francs waard is. Het is eigendom van de Banque de France. Foto: Het schilderij wordt aan de wand gehangen. Wanneer dezer dagen mr. Bernhard Hollowood, die voor het genootschap „NederlandEngeland" een reeks lezin gen houdt in cms land, u op straat de weg zou vragen, zult ge een gezicht voor u zien, waarvan er misschien wel der tien in een dozijn gaan. Hij behoort niet lot de oubollige types, die moppen uit hun mouw schudden en hij heeft zelfs geen de-hoogte-in-lopende wenkbrauw uiteinden, wat een gegarandeerd ken merk van een gevoel voor humor heet te zijn. Maar wie in gesprek met hem komt, zal ontdekken, dat hij, onzegbaar droog, zich zeer geestig uit weet te drukken en daarom werd hij, aanvanke lijk econoom, tenslotte redacteur en tekenaar van het oudste en vermaardste humoristische blad ter wereld: „Punch". Bernard Hollowood heeft ons gisteren in Den Haag het een en ander verteld over zijn weekblad met de perron kaartjes en het gebruik van weegschalen ongeveer het enige artikel, dat sedert 1914 niet in prijs omhoog is gegaan. Voor sixpence krijgt de lezer nog altijd een portie humor voorgeschoteld van zeer aparte kwaliteit. Punch acht het aan zijn standing verplicht te zorgen voor liter- aire waarde, alie „sex" uitgebannen te houden en niet geestig te zijn ten koste van anderen invaliden, geestelijken of wie dan ook. Al deze normen gelden al sedert meer dan een eeuw en als er iets is, dat bij Punch hoog gehouden wordt, dan is het traditie daar is het tenslotte ook een Engels blad voor. Toen een paar jaar geleden besloten werd de reeds 600 millioen maal gedrukte omslag van het blad, nog getekend door Richard Doyle, de vader van Conan Doyle, een beetje te veranderen, ging er een schok door het land, verklaart Hollowood met diepe ernst. Een andere traditie schijnt te zijn, dat de deur van het redactie-bureau nooit op slot gaat er is toch maar weinig te halen en we zijn er ook niet veel, want we hebben een vrij korte werkweek, aldus de Engelse gast. Éénmaal per week gebruikt de re dactie op kosten van de uitgever een zeer goede maaltijd, waarna het nieu we nummer ontworpen wordt, maar dikwijls lukt het toch niet met de humor, zoals men het eigenlijk had gewild. De beste humor is die, welke binnen een bepaalde familie bestaat en die de buitenwacht niet snapt Punch brengt de geestigheden van de grote familie der Engelsen in een land. dat nog te overzien is, terwijl b.v. de befaamde „New-Yorker" maar in een deel van Amerika geappreci eerd kan worden. 190.000 exemplaren drukt men thans per week en de ad vertentie-tarieven zijn zeer hoog, om dat men er van uitgaat, dat ieder nummer door ongeveer vijftien men sen gelezen wordt de beklagens waardige lieden, die het in de wacht kamer van de tandarts onder ogen krijgen, nog niet eens meegerekend. Ter gelegenheid van het „Festival of Britain" zal er voor de kapitale som van één shilling een speciaal nummer van Punch verschijnen met 100 pagina's bloemlezing van dwaasheden uit het verleden en ook de nodige zotternij over het Festival zelf. Bernard Hollowood vertelt dit alles met een milde humor, die de toehoorder niet doet schudde buiken van het lachen, maar hem een pleizierig gevoel van geamuseerd-zijn geeft: Hollowood is zelf een stukje „Punch". Hij heeft zich dan ook, gelijk de andere leden van de vaste redactie staf, voor zijn leven verbonden aan het blad en hij is er trots op, dat hij sinds de nieuwe hoofdredacteur, Keneth Birth, twee jaar geleden daartoe be sloot, zijn werk voluit mag onderteke nen het is zoiets als: „Getting your colours!" deling van krachten, aaneensluiten op de eerste plaats met elkander in onze eigen verenigingen; door elkander op de hoog te te houden, door contact te zoeken via onze vergaderingen. We zullen het grote goed, dat er gelegen is in de uitwisse ling van gedachten, moeten laten op wegen tegen de ontegenzeglijke last, welke de vele vergaderingen en bijeen komsten op onze schouders leggen. Met kracht zal er naar gestreefd wor den de publiekrechtelijke organen in te stellen, omdat het ten slotte de werk zaamheid van de bedrijfsschappen moet zijn, die de Publiekrechtelijke Bedrijfs organisatie tot een levend practisch wer kend geheel zal moeten maken. Dat by de instelling daarvan een gezonde gelei delijkheid in acht genomen zal dienen te worden en dat die bedrijfstakken, waarvoor de verhoudingen het gunstigst liggen, zullen moeten voorgaan, spreekt vanzelf. Belangrijk is slechts de oprechte wil van deze nieuwe maatschappelijke structuurvorm in de practijk te maken tot een practische en reële werkelijk heid. Offers zullen worden gevraagd, ook van ons werkgevers. De vereniging heeft het voorbeeld te geven door na langdurige overwegingen zijn algemeen secretaris beschikbaar te stellen voor het algemeen belang. Maar laten wij ook ons individueel geen illusies maken. Aan de consumptie-beperking zullen ook wij moeten mee doen, ai was het alleen maar om de psychologie van het voorbeeld (in de practijk zal het aan deel van onze kleine groep betrekke lijk weinig uitmaken). Ontegenzeg lijk is het, dat de wel eens te royale manier, waarop zakenonkosten en zo genaamde franje-investeringen worden uitgegeven, op zijn minst genomen een verkeerde indruk vestigen. Dat ter dekking van de tekorten op onze volkshuishouding ook de investeringen zullen moeten vermin deren, is in zoverre te betreuren, omdat hierdoor de zo noodzakelijke industrialisatie van ons land dreigt te worden afgeremd. Inzoverre ech ter deze investeringen betrekking hebben op minder essentiële of ur gente artikelen en werken, zal ver mindering hiervan onder de huidi ge omstandigheden de algemene economie van het land slechts ten goede komen. Daarna werd het woord gevoerd door de eerste secretaris van de vereniging, mr. B. J. M. van Spaendonck uit Til burg. Spr. beperkte zijn inleiding tot twee onderwerpen en wel op de eerste plaats de materiaalvoorziening, zowel internationaal als nationaal en op de tweede plaats de ontwikkeling van hel handelsverkeer. Bij het eerste onder werp besprak hij meer uitvoerig het vraagstuk der allocaties, thans zeer concreet aan de orde gesteld door de oprichting van de International Mate rials Conference te Washington, de consequenties van de internationale verdeling van schaarse grondstoffen door eventuele nieuwe distributiemaat regelen in het binnenlands verkeer der afzonderlijke staten en de organisatie problemen, die daarmede samenhangen. Bij de bespreking van de ontwikke ling van het handelsverkeer in de pe riode na 1945 werd bijzondere aandacht geschonken aan het streven naar libe ralisatie, de moeilijkheden, die zich daarbij voordoen, de gevaren' van een liberalisatie, die zich beperkt tot de op heffing van kwantitatieve invoerbeper kingen met behoud van grote verschil len in invoerrechten en andere handels belemmeringen, het wederopkomen van bilaterale tendenzen onder invloed van de moeilijkheden, die de Europese Be talingsunie ondervindt. Voorts sprak nog dr. W. yA. F. Stok- huyzen, gedelegeerde van de Stichting Vertegenwoordiging in Indonesië van de Nederlandse Industrie, over „Het Indonesië van thans". (Van onze speciale verslaggever) Onmiddellijk na beëindiging van de oefening Crescendo heeft de comman dant strijdkrachten te velde, gcn.-maj. A. T. C. Opsomer, ten overstaan van een aantal vertegenwoordigers van de Nederlandse pers, over het verloop daar van. een verklaring afgelegd. De oefe ning is geslaagd, aldus de generaal, en ik ben tevreden. Er zijn veel, heel veel fouten gemaakt, maar daar staan vele en nog meer goede dingen tegenover. Als oorzaak van het grote aantal fou ten noemde gen.-maj. Opsomer de moei lijkheden, ontstaan door de in tweeën gedeelde opleiding van de lichting 1949 II, de grote problemen ten aanzien van het tekort aan instructeurs en tenslotte het gebrek aan voldoende materieel. Hij voorspelde voor de komende her halingsoefeningen eveneens vele grote moeilijkheden en hij besloot: de geest van de troepen is uitstekend en waai de geest goed is, daar mogen fouten ge maakt worden, want dan worden ook die fouten weer overwonnen. Do gouverneur van de Nederlandse Antillen, ir. L. A. H. Peters, werd aan gezocht op te treden als minister van Uniezaken en Overzeese Rijksdelen, toen hij op een tournee was met Hr. Ms. Van Speyk naar de Bovenwindse Eilanden. Toen het desbetreffende te legram hem bereikte, bevond de gou verneur zich op het hoogste punt van het eiland Saba. Na het vertrek van Saba naar Sint Eustatius werd hij door de commandant van de .Van Speyk, de eerste luitenant ter zee Roberti, na mens officieren en bemanning toege sproken. Advertentie AMSTERDAM Doctoraal wiek. J. Haak, Amsterdam; doctoraal scheik. H. v. d. Straatcn, Amsterdam; cand. wis- en nat. mej. C. v. Straalen, Amsterdam, mej. A. Crets, Amsterdam, mej. C. Dinger, Am sterdam, P. A. v. Berge, Oostzaan, J. van Aken, Amsterdam en F. Hoenen, A dam. AMSTERDAM. Bevorderd tot doctor in de lett. en wijsb. op proefschrift: „Historisch-systematisch onderzoek naar de betekenis van het persoonssymbool" 1. de Wilde, geb. te 's-Gravenhage. Geslaagd cand. Engels mej. S. v. Dam, Amsterdam; cand. Ind. reclit P. Iedema, Amstelveen; H. v. Scherpenseel. Amster dam en G. Veltman, Amsterdam. AMSTERDAM Bevorderd tot arts mevr I. Thiel—Kalz, Amsterdam; mej. E. Pijls, Echt; W Boogaard, Amsterdam en F. de Jong, Middelburg. Artsex. le ged. W. de Jonge, A. Cohen en J. Heoing, Amster dam en C Stockman, Aerdenhout. LEIDEN Doctoraal Ned. recht W. Kleijn, Den Haag, J. Jager, Den Haag, C. v. d. Graaf, Den Haag; doctoraal Indol (econ.) J. Vermeer, Leiden, J. Maramis, Leiden; cand. sociol. L. de Raadt, Noordwijk. Gepromoveerd tot doctor in ,de lett. en wijsb. op proefschrift „Cultus- en ritueel van het orthodoxe Hindoeïsme in Surina me" C. de Klerk geb. te Noordwijkerhout, won. te Amsterdam; gepromoveerd cum lau- de tot doctor in de geneeskunde op proef schrift „Bijdrage tot de keratoplastiek" mevr. C. KokVan Alphen, geb. te Rotter dam, won. te Leiden. ROTTERDAM Cand. econ. wetensch. G. Elshove, Rotterdam, W. Buiskool. Delft, J. Elshof, Schiedam, C. Schilling, Rotterdam, A v. d. Berg, Rotterdam en K. Houtman, Rotterdam; doctoraal: J. Kerseboom. Rotter dam, J. v. d. Laan, Den Haag, H. Molenaar, Schiedam, P. Oudemon, Rotterdam en C. v. d. Heijden. Delft. TILBURG Doet econ. wetensch.: A. Janssen, Baarlo. Cand. soc. wetensch.: P. Korte. Utrecht; E. Helmer, Velsen; A. Mantel, Enschede. men. dan moet men niet cp de spitsuren komen. Spreiding van het bezoek zal reeds aanzienlijk meewerken tot het op lossen van het verkeersprobleem. Om van het gehele verkeer in de bol lenstreek een beter overzicht te verkrij gen en daardoor het regelen van het verkeer van uit een centraal punt moge lijk te maken, zal dit jaar gebruik ge maakt worden van radioinstallaties, die op verschillende punten zullen worden ceDlaatst. Bovendien zullen er proeven genomen worden met het gebruik van luidspre kers op enkele zeer belangrijke plaatsen. Zoals het parkeerterrein van Keuken hof. Het verkeer kan nu. dank zjj boven genoemde radioinstallaties centraal geregeld worden vanuit de hoofdpost, die op Keukenhof wordt gevestigd. Dit is daarom van veel belang, omdat nu vanaf Keukenhof beoordeeld kan worden, welke fase van omlegging van het verkeer toegepast moet worden. Het is de bedoeling zo spoedig moge lijk de verkeersomlegging toe te passen in het belang van de weggebruikers en van de streekbewoners. Dit houdt echter wel in, dat op de drukke bollendagen, de aanvoer naar Keukenhof en de af voer daarvan dwingend m et worden voorgeschreven. Vooral de afvoer speelt een grote rol, aangezien gebleken is dat bij geen voldoende spuiing van het ver keer vanaf Keukenhof, ook de aanvoer naar de tentoonstelling gaat stagneren. De aanvoer naar Keukenhof van Haar lem is gedacht via de Venenburgerlaan te Hiilegcm. terwijl vanuit de richting Den Haag eerst het verkeer om Sassen- heim geleid wordt, langs de hoofdver keersweg naar Amsterdam, vervolgens langs de provinciale weg naar Sassen- heim daarna langs de Herenweg door het dorp Lisse en via de Van Bunning- hausenlaan en Stationsweg naar Keu kenhof. De afvoer zal in de richting Den Haag geschieden langs de Stationsweg. Van Lijndenweg. Loosterweg via Voorhout en de Leidsevaart naar de hoofdver keersweg Amsterdam-Den Haag. Die weggebruikers, die nog naar Noordwijk willen, kunnen bij de krui sing LoosterwegProvinciale weg, langs laatstgenoemde weg naar de badplaats. Bij deze regeling is rekening gehou den met de omstandigheid, dat vooral vele buitenlanders na he.t bezichtigen van de bollenvelden nog Noordwijk wensen te bezoeken. Daar het niet uitgesloten is, dat daardoor de verkeersdrukte naar Noordwijk zeer intens wordt, zal op een bepaald moment het verkeer uit Noordwijk, richting Bollenstreek, om geleid dienen te worden en wel langs de Leidsevaart, verkeersweg Den Haag AmsterdamSassenheim. De afvoer van Keukenhof naar Haar lem zal zoveel mogelijk langs de Sta tionswegDelfwegvia De Zilk ge schieden, alhoewel deze afvoer zeer be trekkelijk is, daar de spoorwegover gang, zoals verleden jaar is ge bleken, in verband met de grote toe voer van reizigers veel en soms voor lange tijd is afgesloten. Mocht dit euvel zich weer veel voor doen, dan zal ook het verkeej- naar Haarlem met het ver keer in de richting Amsterdam afge voerd dienen te worden via de Sta tionswegVan LijndenwegAchter wegCatharijnelaan, of Loosterweg EssendaanCatharijnelaanHe.renweg Van RijckevorsellaanOranjelaan, rich ting Hille.gom. Uit deze regeling blijkt, dat de nieuwe afvoer (verleden jaar was dit nog niet mogelijk) via de Van Lijndenweg Looste.rweg een geweldige rol speelt. Daarom is het noodzakelijk, dat deze weg geheel vrij blijft van ander ver keer en voor wielrijders in beide rich tingen verboden wordt. Voor het locale verkeer zal het wel mogelijk zijn vanaf KeukenhofSta tionswegVan LijndenwegVuursteeg in Lisse te komen. De, afvoer van wielrijders kan in de richting Den Haag geschieden via het dit jaar aangelegde rijwielpad langs de Van Lijndenweg en de Vuursteeg. Het doorgaande verkeer kan, dank zij de nieuwe aangelegde Van Rijcke vorsellaan om de. kom der gemeente Lisse geleid worden, terwijl het door gaande verkeer uit Den Haag, bij Sas senheim, de bovengenoemde aanvoer- richting naar Keukenhof moet volgen. Het doorgaande verkeer op de. Duin weg te Noordwijkerhout kan, komende uit Haarlem, deze weg volgen, maar bij topdagen kan het verkeer, komende uit Noordwijk, de kans lopen omgestuurd te. worden De wielrijders kunnen met uitzonde ring van bovenvermelde Loosterweg Van Lijndenweg en eventueel Spekke- laan, Vuursteeg, Achterweg, Catharij nelaan en Essenlaan te Lisse. alle we gen in beide richtingen berijden. He.t is de bedoeling om aan het busverkeer geen beperkingen op te leggen. Iedere verkeersregeling wordt ont worpen om aan een bepaald doel te voldoen. Mocht in de loop van de bol- lentijd blijken, dat het beoogde doel niet bereikt kan worden door deze voorgestelde regeling, dan zal zij naar gelang van omstandigheden gewijzigd dienen' te worden. Mr. J. Thomassen, honorair adviseur van Prins Bernhard. is benoemd tot commandeur in de huisorde van Oranje- Nassau. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes achter dc naam van het schip vermeld: Indo nesië s.s. „Radjah" (29 Maart). Antillen s.s. „Bennekom" (27 Maart). Suriname sjt. „Herstlia" (3# Maart)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 5