TWEE MILLIARD EXTRA UITGAVEN VOOR Verhoging belastingen en nieuive belastingen DEFENSIE Moeder en zoontje verdronken ÉS V Aan noodzakelijkheid van prijs stijgingen niet te ontkomen Belastingver zwaring Auto in Rotterdam te water gereden Tot hoofd en hart ëmmmm 'mm Een belangrijke motie I' Hevige botsing tussen twee autobussen bij Vogelenzang .Het weer. PROF. ROMME'S TELEURSTELLING NEGEN PERSONEN BIJ EXPLOSIE GEDOOD '''MtèW- IRRIS ietw wit U VOLLEDIGE COMPENSATIE DOOR VERHOGING VAN LOON NIET MOGELIJK Het Regeringsprogramma op de moeilijke situatie Howard's garderobe geveild T ZATERDAG 17 MAART 1951 74e JAARGANG No. 2502 Hedenmiddag heeft dr. Drees namens de regering in de Tweede Kamer de regeringsverklaring afgelegd. De minis ter-president heeft er daarbij op gewezen, dal de verhou dingen in de wereld en de omstandigheden, waarin Neder land verkeert, in het afgelopen jaar en in hel bijzonder nog in de laatste maanden een zó diep gaande wijziging heb ben ondergaan, dat de aandacht van regering, volksverte genwoordiging en volk moet worden geconcentreerd op een aantal hoofdpunten, die de levensbelangen van ons volk raken, en ten aanzien waarvan de koers opnieuw moet worden bepaald. De regering denkt daarbij: aan de vergroting van de Nederlandse bijdrage in de samenwerking der vrije volkeren ter verzekering van de collectieve veiligheid; aan het daardoor moeilijker geworden, maar even noodzakelijk blijvend sluitend maken van het staatsbudget; aan het dekken van het tekort op de Nederlandse be talingsbalans, dus het scheppen van evenwicht tussen het geen wij aan het buitenland moeten betalen en uit het buitenland ontvangen. geheel afgestemd Vraagstuk Nieuw-Guinea Nederland moet zich opnieuw aangorden ter bescherming van vrijheid, volksaard en volksbestaan Heden zijn bij de Staten-Ge neraal twee wetsontwerpen ingediend, die een aantal belastingverzwaringen in houden. De wetsontwerpen betreffen o.m. verhoging van de vennootschapsbelasting. De inkomstenbelasting wordt verhoogd voor zover deze geheven wordt van bedrijfs winsten. Tenslotte 'is er een voorstel ingediend, waarbij de leeftijdsgrens voor kinder aftrek wordt verlaagd van 21 tot 16 jaar. Voor een uitvoerige beschou wing hierover verwijzen wi~ naar pag.3. Lonen en prijzen C.N.V. GAAT ZICH BERADEN Bonn wil ambassade in Nederl. vestigen MGR. ERAS OPGENOMEN IN ZIEKENHUIS Spoorwegwerker gedood Jongetje door trailer gedood Haven van Napels schudde By een hevige ontploffing in de haven van Napels aan boord van de 10.000 ton metende Italiaanse tanker „Montallegro", zijn gisteren negen personen om het leven gekomen. Van de 59 gewonden moesten er 35 in allerijl naar het zieken huis worden vervoerd. Missie op Flores W ëmmgm 'Mm. .--I-':: mm. r?v KOLEN WORDEN DUURDER Inblikverbod ten dele opgeheven C.A.O. grafisch bedrijf Whipcord regenjassen Zeventien gewonden „Ik kan er niets aan doen, dat het maar vier poten heeft BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. Umuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 530 uur 's avonds 21544 Directeur: J. 3. W Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 42 cents per week, f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal. oor het dekken van het tekort op de Nederlandse betalingsbalans zal een drukken van het consump. tiepeil noodzakelijk zijn. Bovendien no pen de prijsstijgingen op de wereld markt tot een drastische verlaging van de regeringssubsidies op de prijzen der levensmiddelen. Uit betekent, aai de prijzen van tal van artikelen nog zullen stijgen. Wij achten het een teken van verstandig beleid, dat de Regering niet haar toevlucht zal nemen tot verplichte rantsoenering wegens de demoraliseren de gevaren daaraan verbonden. Zoals de Regering aankondigt, houdt zij met de sociale gevolgen hiervan terdege reke ning en zal zij zo spoedig mogelijk over leg openen met de Stichting van de Ar beid, waarin, zoals bekend, werkgevers en werknemers vertegenwoordigd zijn. Zij schijnt derhalve de gevolgen der prijsstijgingen enigszins te willen opvan gen aoor een soort van compensatie, welke echter, zoals de Regering uitdruk kelijk te kennen geeit, ditmaal niet vol ledig zal kunnen zijn. Men mag zich er over verheugen, uai de positie van de Ouden van uagen en die der grote ge- zinnfen zo weinig mogelijk zal worden aangetast. Bij deze vluchtige kanttekening kun nen wij wel met nadruk onze hoop uit spreken, dat de oilers, die van ieder gevraagd worden, de sociale rust niet in gevaar zullen brengen. Naast een recht vaardige verdeling van de oilers zal daarvoor nodig zyn een bereidheid van geest om in eendrachtige samenwerking het hooid te bieden aan de bedreigingen tegen de vrijheid van West-Europa in het felgemeen en daardoor ook van ons eigen land in het bijzonder. Alleen met zo een algemene bereid willige offervaardigheid, welke de beste en hechtste, want morele, oasis voor de onvermijdelijke opbouw van ons defen sie-apparaat zal vormen, zullen wij de toekomst van ons land én volk voor de komende generaties kunnen verzekeren. Meer nog dan naar de uiteindelijke samenstelling van het kabinet zag het Nederlandse volk de laat ste \veken uit naar een verklaring van de Regering* welke de sluier zou moeten oplichten over de precaire toestand, waarin ons land op het ogenblik ver keert. Dat het beeld, dat de Regering ons zou schetsen, weinig opwekkend moest zijn, wist ieder maar al te goed, omdat hij de begeleidende verschijnselen van de zorglijke situatie in versneld tempo zeer bijzonder de laatste maanden aan den lijve ondervonden had in de prijsstijging van zelfs de allernoodzake lijkste levensbehoeften. Trouwens tijdens de jongste kabinetscrisis was al zoveel uitgelekt over de drastische versobe ringsmaatregelen die ons te wachten zouden staan, en reeds zó vaak hadden wij gehoord van de zware offers, die heel ons volk zou moeten brengen, dat wij reeds vóór de Regeringsverklaring op het ergste waren voorbereid. Was ook niet de inhoud van het advies van de Sociaal-Economische Raad over de loon- en prijspolitiek een waarschu- w'ngssein, dat er een harde tot storm achtige wind zou gaan waaien? Wisten nnnreeds niet lang' dat 6r een gat van 1100 millioen gestopt moest worden in het gunstigst^ geval dan nog we gens onze verplichtingen in het Noord- Atlantisch Pact? En stelde die zelfde S.E.R. niet voor dat de investeringen en het totale verbruik beperkt moesten worden, maar de productie opgevoerd? Neen, niet geheel onvoorbereid wachtte het Nederlandse volk op de regerings verklaring. Wanneer wij op haar hedenmiddag bekend gemaakte inhoud letten, bemer ken wij, dat de Regering weliswaar on verbloemd zegt, waar het in deze be narde tijd op staat, doch anderzijds zich gelukkig er voor hoedt een alarmtoon aan te slaan, die onvruchtbaar deprime rend op ons volk zou werken. Weliswaar zijn de middelen, die de Regering aan geeft om aan de moeilijke toestand het hoofd te bieden, zeer ingrijpend, maar aan hun noodzakelijkheid valt nu een maal niet te ontkomen, willen wij onze vrijheid veilig stellen. Immers, de gehele Regeringsverkla ring staat in het teken van ons aandeel in de defensieve krachtsinspanning van de vrije wereld. Zoals blijkt, is de eerst volgende vier jaar hiervoor niet minder dan 2 milliard, nodig aan extra uitgaven, uitgetrokken, hetgeen neerkomt op 500 millioen per jaar. De in verband hiermee in het vooruitzicht gestelde be lastingverhogingen zullen bijzonder zwaar drukken op het bedrijfsleven, zo als uit de Regeringsverklaring blijkt. Vol begrip hiervoor, he.bben de werkge vers gisteren reeds van hun bereidheid getuigd om hun specifièke bijdrage in hét landsbelang te leveren. Over een tijdvak van vier jaar wordt het totaal der extra uitgaven voor de de fensie geschat op nagenoeg twee milliard. Voor de eerstkomende jaren valt te rekenen met een extra uitgave van 500 millioen per jaar boven hetgeen in uit zicht werd gesteld; hieruit zal ook de burgerlijke verdediging moeten worden bekostigd. De kosten zullen voor ongeveer de helft uit belastingen en voor de andere helft uit leningen moeten worden verkregen. Het ligt in de bedoeling spoedig voorstellen in te dienen tot verhoging van de vennootschapsbelasting en van de inkomstenbelasting naar de maatstaf van de winst, van de omzetbelasting op minder noodzakelijke artikelen, de omzetbelas- tjng bij de groothandel en van de motorrijtuigenbelasting. Verder zal de moge lijkheid worden onderzocht van een overwinstbelasting, terwijl andere belas tingen in overweging zijn. Het zal niet mogelijk zijn te ontkomen aan de noodzakelijkheid de prijsstijgingen op de wereldmarkt te doen doorwerken op bepaalde prijzen van levensmiddelen, die tot nu toe door subsidies constant werden gehouden. Dit brengt voor de con sumenten prijsstijgingen met zich mede. Teneinde hamsteren en ongeoorloofde winsten te voorkomen, is de regering genoodzaakt de grondstoffenprjjzen van daag reeds op de nieuwe basis vast te stellen. Dit brengt met zich mede, dat prijs verhogingen onmiddellijk van kracht kunnen worden. Over de sociale gevolgen van de prijsstijgingen, in verband ook met de reeds ontstane achterstand bij de lonen, zal de regering zo spoedig mogelijk overleg openen met de Stichting van de Arbeid. Men zal zich echter moeten realiseren, dat ditmaal een volledige compensatie niet mogelijk is. De letterlijke tekst van de regerings verklaring luidt als volgt: Nu na een kabinetscrisis van zeven weken weer een ministerie voor de volksvertegenwoordiging kan treden, stelt het kabinet er prijs op zonder uitstel zijn inzich ten omtrent de toestand, waarin ons land verkeert en zijn voorne mens ten aanzien van het te voeren beleid kenbaar te maken. Men zal in deze regeringsverklaring niet een nabetrachting verwachten ovqr het ontstaan van de crisis, noch een be schouwing over de pogingen tot kabinetsformatie, die niet tot een resultaat hebben geleid. Toen tenslotte prof. Romme, de voor zitter van de grootste fractie in de Tweede Kamer, belat werd met een taak, aanvankelijk van informatie, later ook van formatie, al was hij van oor deel zelf geen deel te moeten uitmaken van het kabinet, heeft hij onderzocht of de medewerking van vijf parlemen taire fracties was te verkrijgen voor wat men pleegt te noemen een kabinet op zo breed mogelijke basis. Voortbou wend op wat reeds in het oude kabinet en bij het overleg omtrent formatie mogelijkheden was voorbereid, legde hij aan deze fracties een ontwerppro- gram voor, waarbij' hij tevens de vraag stelde, of zij in beginsel bereid waren vertegenwoordigers uit hun ■kring, als deze aangezocht werden voor het ministerschap, te adviseren aan zulk een uitnodiging gevolg te geven. Hierop werd, zij het in enkele geval len met enig voorbehoud, bevestigend geantwoord. Meningsverschil over de samenstelling van het kabinet gaf ech ter de Anti-Revolutionnaire fractie ten slotte aanleiding van die bereidverkla ring af te zien. De vier andere fracties bleven zich positief stellen ten opzichte van deelneming aan het kabinet. Zo is weer een ministerie gevormd, waarin vier politieke partijen vertegenwoordigd zijn. Anders dan bij de formatie van 1948 is ditmaal het ontwerpprogram, dat een bijzondere betekenis heeft, in deze zin, dat het geheel is afgestemd op de moei lijke situatie, waarin ons land op dit ogenblik verkeert, vooraf aan het oor deel der fracties onderworpen. Het is in algemene zin aanvaardbaar gebleken voor een grote meerderheid in het par lement, al zal geen enkele groepering de eigen denkbeelden daarin ten volle weerspiegeld hebben gezien. Een goede samenwerking tussen re gering en Staten-Generaal zal bij de uitermate zware taak, die voor ons ligt, dringend noodzakelijk zijn. Na de te leurstelling, die het slepend karakter van de crisis ongetwijfeld in ons volk heeft gewekt, is het van des te meer belang, dat de Nederlandse parlemen taire democratie zich weer krachtig, doelbewust en besluitvaardig toont. Meningsverschillen zijn onvermij delijk en de crisisweken hebben wellicht sommige tegenstellingen eerder verscherpt dar verzacht. Toch vertrouwt de regering, dat ook het besei is versterkt van de ernst van de toestand, waarvoor ons volk staat en van de plicht om ondanks geschillen en verschillen alle krach ten in te spannen teneinde daaraan het hoofd te bieden. In het kabinet is een groot deel van de vroegere ministers overgegaan. An deren zijn uitgevallen om omstandighe den buiten hun persoonlijkheid gelegen. Men zal het van mij kunnen verstaan, dat ik behoefte gevoel uiting te geven aan mijn overtuiging, dat zij met toe wijding en bekwaamheid en met een sterk verantwoordelijkheidsbesef het land hebben gediend. Bij de besprekingen over een ontwerp- program bleek, zoals te verwachten was. dat ten opzichte van het Nieuvy-Guinea- vraagstuk, dat de directe, aanleiding tot de crisis is geweest, de meningsverschil len zijn blijven bestaan, die in de daar over gevoerde debatten in deze Kamer tot uiting zijn gekomen. De regering acht een goede verstandhouding tussen Nederland en Indonesië van vitaal be lang en zal het mogeiijke doen om een vruchtbare samenwerking te bevorderen. Zij betreurt het, dat in Indonesië het geschil over Nieuw-Guinea geacht wordt daarvoor een belemmering te zijn. Voor het ogenblik echter kan geen weg wor den aangegeven langs welke dit geschil op voor beide partijen aannemelijke wijze zou kunnen worden opgelost. In donesië schijnt slechts hervatting van ae besprekingen te wensen, wanneer vooraf vaststaat, dat de souvereiniteit over Nieuw-Guinea aan Indonesië zal worden overgedragen. Het is duidelijk, dat de Staten-Generaal een hervatting op die voorwaarde niet verantwoord achten en dat een kabinet, dat de steun van de volksvertegenwoordiging moet genieten 'op deze grondslag niet zou kunnen wor- i den gevormd. Onder de gegeven omstandigheden kan geen kabinet anders doen dan een afwachtende houding aannemen en de ontwikkeling op de voet volgen. Indien te eniger tijd het kabinet in verband met een belangrijke verandering in de omstandigheden zou menen een wijzi ging in de status van Nieuw-Guinea te moeten bevorderen, dan zal het, gezien de unieke betekenis welke deze aange legenheid kennelijk voor de volksverte genwoordiging heeft, het parlement vooraf in de gelegenheid stellen, zijn mening hierover kenbaar te maken. In deze regeringsverklaring wordt niet het gehele terrein van het regeringsbe leid bestreken^ dat gold ook voor het program, dat aan de vorming van de regering ten grondslag heeft gelegen. Slechts ongeveer één en een kwart jaar scheidt ons nog van de verkiezingen van 1952. Veel stond op stapel of was in voorbereiding, dat ook onder het nieuwe kabinet zal zijn af te werken. Tengevol ge van de achterstand, door de crisis ontstaan, zal afdoening daarvan reeds veel vergen van regering èn Staten- Generaal Verwachting tot Zondagavond: Overwegend zwaar bewolkt met enige regen, maar morgen ook plaat selijk opklaringen. Matige tot krach tige en aan de kust wellicht tijdelijk harde wind tussen Zuid en West. Morgen overdag op de meeste plaat sen iets minder zacht. ZONDAG: Zon: 6.50—18.48. Maan: 12.38—5.17. MAANDAG: Zon: 6.48—18.50. Maan: 13.56—5.40. Naar het A.N.P. verneemt. zal het pleno bestuur van het C.N.V. (Christe lijk Nationaal Vakverbond) zich Maan dag beraden over de loon- en prijspoli tiek. in het bijzonder naar aanleiding van de recentp stijging van de kosten van levensonderhoud. 6 Maart heeft het hoofd der Neder landse missie in Bonn de Duitse Bonds regering verwittigd van het voornemen van de Nederlandse regering, diploma tieke betrekkingen met de Duitse Bonds regering aan te knopen en een ambassa de in Bonn te openen. Bondskanselier Adenauer heeft nu in een brief aan het hoofd der Nederlandse missies de vol doening van de Bondsregering over dit voornemen uitgesproken en verklaard, dat de Bondsregering voornemens is in Nederland eveneens een ambassade te vestigen. Mgr. Dr. B. Eras, rector van het Ne derlands Priestercollege te Rome, is ter observatie opgenomen in het Maria- paviljoen te Amsterdam. Vrijdagavond is een auto met drie in zittenden te Rotterdam in de Delfsha- vense Schie gereden. Twee hunner, de 31-jarige mevr. E. de G.van Z. uit Schiedam en haar vijfjarige zoontje, kwa nten daarbij om het leven. De levens feesten van de bestuurster van de auto, de 33-jarige mevr. P.van Z. uit Rotter dam, konden nog tijdig worden opge wekt. De auto kwam uit de richting Den Haag en reed op de Abraham van Stolk- weg te Rotterdam, toen door onverklaar bare oorzaak de wagen plotseling naar rechts zwenkte en het water in reed. De auto zonk binnen enkele ogenblikken. Voorbijgangers en automobilisten snel den toe en stelden nog pogingen in het Werk om de inzittenden te redden, maar zij slaagden er niet in de portieren van de wagen te openen. Ijlings werd de brandweer gerequireerd; deze heeft met behulp van een staaldraad de auto zover boven de waterspiegel gebracht, dat de beide vrouwen en het jongetje eruit kon den worden gehaald. De bestuurster bleek nog in leven te zijn en kwam spoe dig bij kennis. Haar zuster en het kind gaven echter g;een teken van leven meer; °9k het toedienen van zuurstof mocht biet meer baten. Op zijn baancontröle is Vrijdagmiddag de 24-jarige spoorwegwerker J. van P. Uit Vught op de spoorlijn aan de Bos- Het leven is alleen maar saai, als men zelf saai is scheweg, aldaar, door een goederentrein, komende uit Den Bosch, gegrepen en op slag gedood. Hij laat een vrouw en een kind achter. Ongeveer tezeifder tijd zijn Vrijdag in Gorssel bij Deventer twee verkeers ongelukken gebeurd, waarbij een drie jarig zoontje van de f&milie Wunderink om het leven kwam en de elfjarige P. Pietersen een hersenschudding kreeg en een sleutelbeen brak. Het driejarig jon getje werd, toen het plotseling de weg overstak, door een met papier beladen trailer uit Zutphen overreden en vrijwel op slag gedood. De elfjarige jongen ge raakte onder een volkswagen afkomstig uit Tilburg. Door de ontploffing schudde het ge hele havenkwartier op zijn grondvesten Het schip brak in tweëen en op de werf werd in een straal van 100 meter om het schip zware schade aangericht. De achtersteven" van de gebroken tanker zonk. De paters A. Thijssen S.V.D. en W. van Bekkum S.V.D. zijn resp. benoemd tot apostolisch administrator van de nieuwe vicariaten Midden- en West- Flores. iJPC' n V*. V:' - v - ..Tv: ■L- -ïV Naar te Den Haag vernomen wordt is binnen enkele weken enige stijging van de prijzen zowel voor industrie- als huisbrandkolen te verwachten. Vermoedelijk vindt deze prijsstijging haar oorzaak in gestegen loon. en ma teriaalkosten, die tot dusverre onvol doende tot uitdrukking kwamen 'n de kolenprijzen. Een herziening van deze prijzen is daarom reeds lang overwogen. Dat zij thans tot stand gaat komen zal waarschijnlijk mede kunnen worden toegeschreven aan de grotere import van kolen, welke deze winter heeft piaats gevonden. Er bestaat namelijk een kolenegalisatiefonds. dat ruwweg gesproken een drukkende invloed uit oefent op de hoge prijzen van import kolen, voor welke „subsidie" om bet eenvoudig uit te drukken de middelen gevonden worden in een hogere prijs van de kolen uit eigen productie Mede door de toegenomen import schijnt het kolen- egalisatiefonds te zwaar belast te zijn en er wordt nu een oplossing gezocht door de hierboven aangekondigde prijs- correctie, welker omvang overigens nog met precies bekend is. Zoals in de praktijk reeds werd toe gepast, geldt ten aanzien van het ver bod tot inblikken van voedselvoorzie ningsproducten een algemene onthef fing voor artikelen, die voor export of defensie-organen zijn bestemd In ver ordeningen en besluiten van de Bedrijf schappen voor de Voedselvoorziening is een en ander thans nader geregeld. Voor enkele producten is daarbij ook ontheffing van het inblikverbod ver leend ten behoeve van verkoop in bet binnenland, nl. voor leverpastei, spinazie, doperwten, spercie- en snijbo nen, champignons, asperges en speciaal kindervoedsel. Deze producten zullen dus in blik verkrü'gbaar biyven De Staatscourant bevat een bijvoegsel, waarin is opgenomen een beschikking van het College var. Rijksbemiddelaars over het algemeen verbindend verklaren van bepalingen van de Collectieve Ar- beids Overeenkomst voor het grafisch bedrijf in Nederland. Advertentie ISSTRAAT 20 TEL. 13439 (Van een bijzondere medewerker) n het Noord Hollands Industriegebied boven het Noordzeekanaal bestaat gegronde onrust onder de arbeiders in verband o.a. met de vraag waar zij in de toekomst zullen moeten wonen. Het gemeentebestuur van Velsen blijkt o.a. op het standpunt te staan, dat een arbeider woonachtig moet zijn in de gemeente waar hij zijn werk heeft. Een jongeman uit Velsen die wil gaan trou wen en b.v. te Beverwijk werkt, moet zich te Beverwijk bij het Huisvestings bureau laten inschrijven. Wij kunnen ons voorstellen, dat onder de huidige buitengewoon moeilijke omstandigheden een huisvestingsbureau al het mogelijke onderneemt om het huisvestingspro bleem voor het eigen gebiedsgedeelte zo sterk mogelijk in te perken. Maar de consequenties van het Velser standpunt tonen duidelijk aan, dat het hier niet gaat om een poging zoveel mogelijk mensen „kwijt" te worden. De uitbrei ding van de Velser industrieën zal im mers voortdurend arbeiders blijven aan trekken. zodat er alweer als consequen tie van het standpunt steeds groter ar beiders-woonwijken in Velsen zullen moeten worden geschapen. De K.A.B. te Uitgeest, daarin bijgevallen door haar zusterafdeiing te Beverwijk, heeft zich in een uitvoerige motie, besproken in ons blad van Vrijdag 2 Maart, tegen dit merkwaardige standpunt nadrukkelijk uitgesproken. Terecht heeft deze motie de belangstelling door heel het land ge wekt. omdat hiermede een probleem acuut is geworden, waar reeds geduren de meerdere jaren de aandacht op is ge vestigd. Trouwens reeds voordat het ..Nationale Plan"' met het bekende ont werp voor industrie-vestiging kwam, hebben we in Nederland een soortgelijk vraagstuk gekend dat destijds op een voortreffelijke wijze werd opgelost. Wie vóór de oorlog onze mijnwerkers- dorpen in Zuid-Limburg bezocht, stond verbaasd over de huisvesting van de mijnwerkers. Op het socialistisch we reldcongres, in 1925 te Berlijn gehouden, noemde de bekende deskundige op het gebied van arbeiders-huisvesting, Hu- dig, de behuizing van de Nederlandse mijnwerkers een voorbeeld voor de ge hele wereld. Een erkenning van zo on verdachte zijde moge wel als bewijs gelden, dat het huisvestingsprobleem, dat altijd gepaard gaat met de vestiging van jonge, zich uitbreidende industrieën, op het juiste moment goed was gezien er. goed was aangepakt. Onverbrekelijk blijft de naam van Dr. Poels aan de op lossing van dit zo uitermate belangrijke probleem in Zuid-Limburg verbonden. Bij het overlijden van Dr. Poels schreef mr. P. M. C. Palmen: „In de tijd dat dr. Poels. na zijn terugkeer uit Washing ton in 1910. zijn werk in de mijnstreek aanvatte, was het vraagstuk van de volkshuisvesting van bijzondere actuali teit. De mijnindustrie was in volle op komst. En de ervaring is er om te be wijzen, welke gevaren aan een opko mende grote industrie voor de volks huisvesting verbanden zijn. Dr. Poels heeft het bij woorden alleen niet gela ten. Reeds in 1911 bewerkte hij de op richting van de verenigin f „Ons Lim burg", onder welker auspiciën talrijke woningcoöperaties werden opgericht. In 1913^werd de N.V. Tijdig opgericht, wel ke voorbestemd was om nauw met „Ons Limburg" samen te werken. „Tijdig" is een giondmaatschappij, welke zich ten doel stelt voor redelijke prijzen de gron den, welke voor woningbouw nodig zijn, beschikbaar te krijgen." Op deze wijze zorgde Dr. Poels voor eerst dat de arbeiders niet kwamen te wonen in woningen van de industrie eigenaren; dat de gronden werden ont trokken aan mogelijke speculaties van op winst belusten. dat de arbeiders zelf een woonplaats konden kiezen, dat omschakeling van plattelandsarbeider tot industrie-arbeider zich op een ge leidelijke wijze zou ontwikkelen. „Door deskundigen in binnen- en buitenland", aldus schrijft dr. Palmen, „is dan ook met grote waardering getuigd van het geen in de mijnstreek op het gebied van volkshuisvesting is bereikt. Niet slechts geestverwanten van de Doctor, doch ook b.v. socialisten als Hudig, Bloemers en Moltzer. hebben van hun waardering onomwonden doen blijken". Ook thans nog werken de door Dr. Poels genomen initiatieven volledig en vormen zij een belangrijke bijdrage in de oplos sing van het woningprobleem. (Vervota ->v ra a i> Vanmorgen om half acht zijn twee autobussen van de N.Z.H.V.IH. op de Vogelenzangscweg met een hevige klap tegen elkaar gereden. Vijftien passagiers en de twee chauffeurs werden gewond. De beide bussen werden zwaar bescha digd en z«n eerst later op de dag weg gesleept. Het ongeluk gebeurde, toen een bus uit de richting Haarlem moest uitwij ken voor een op de rijweg stilstaande melkwagen. De bestuurder zag heiaas de uit de tegenovergestelde richting komen de autobus niet, waardoor een botsing onvermijdelijk werd. De chauffeurs en vijftien man van de inzittenden werden in de buurt ondergebracht en aldaar verbonden. Het verkeer moest worden omgeleid. Wij hebben op de plaats waar het ongeluk gebeurde gesproken met me vrouw Freriks, die de hevige klap Vrijdag is in het Scheveningse Pala ce-hotel a contant en zonder verhoging van opgeld de bagage verkocht van Mi chael Rowson (alias Howard), die daar het vorige jaar zijn intrek had geno men, zich voordoende als manager van een filmmaatschappij. Voor de verkoop bestond slechts geringe belangstelling. De ene leren handkoffer van Howard bracht f 50.op en de andere f 34. Zijn smoking ging voor f 46 weg: zijn colbertcostuums brachten resp. f 42. f 28.—, f 62.—, f 80.—, f 30.— en f 64.— op. Het hoogste bedrag werd geboden voor een klein draagbaar radio-toestel letje, dat f 100.opbracht. hoorde en spoedig ontdekte wat er ge beurd was. Tien gewonden werden bij haar binnengebracht. „Het is een won der, dat deze botsing geen mensenle vens heeft geëist", vertelde zij ons. De bussen zaten propvol, grotendeels met atelijrmeisjes van de kousenfabriek Hin. uit Haarlem en werklieden van andere bedrijven. Zowel van voren als opzij werden de bussen in elkaar ge drukt. Het eerste wat wij deden, was aan alle kanten telefonisch om hulp verzoeken. Vele passagiers bloedden aan gezicht, handen en benen, huilden en waren vol komen overstuur. Een der meisjes was bewusteloos maar dit bleek later geluk kig van de schrik te zijn. Een ander meisje van ongeveer 17 jaar bloedde hevig aan de mond en bleek enige tanden te missen. Een van de chauffeurs was zodanig van streek, dat medische hulp onmiddellijk nodig was. De doktoren Van Aalst uit Vogelenzang en Mansholt uit Bloemendaal en de ver pleegster zuster Van Benthem waren spoedig ter plaatse en begonnen met het verbinden der slachtoffers. Intussen was ook de directie van de N.Z.H. ter plaatse gearriveerd. Er werd voor gezorgd, dat de gewon- 'en met personenauto's vervoerd wer den. De chauffeurs konden later tegen over de politie hun verklaringen afleg gen. Mevr. Freriks mag een compliment je voor haar optreden en gastvrijheid, waardoor de meeste gewonden spoedig op hun gemak waren, niet onthouden worden. HELPr DE BISSCHOP KEKKE At BODH/&V' ;V\

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1