VOORLOPIG GEEN DISTRIBUTIE; wel productievoorschriften Grondstoffenprijzen heden op nieuwe basis vastgesteld w De praktijk en bedoelingen der Yogin Mi Briliant schouwspel op de Leusderheide ■■j Een belangrijke motie Grootste militaire parade, die Nederland ooit heeft gezien Regeringsprogramma voor de komende jaren SOCIALE GEVOLGEN VAN PRIJSSTIJGINGEN ZULLEN WORDEN VERZACHT GEERVLIET VEERTIEN DODEN BIJ TREINONTSPORING Gevonden reddingboei deed scheepsramp vermoeden Angstaanjagend en groots Hf 1 - ZATERDAG 17 MAART 1951 PAGINA 5 r~ Vijf divisies Militaire uitgaven Belastingverhogingen Betalingsbalans ongunstig Haal de spons er overl Voorlopig geen distributie Productie-verhoging Prijsstijgingen Sociale gevolgen Sociale rechtvaardigheid Ook hoort hoortoestel Keizersgracht 411 Amsterdam-C Attlee naar het ziekenhuis Medisch standpunt iHi i&i j 1*5' (Vervolg van pag. 1) De verhoudingen in de wereld en de omstandigheden, waarin Neder land verkeert, hebben echter 'n het afgelopen jaar en in het bijzonder nog in de laatste maanden een zó diepgaande wijziging ondergaan, dat de aandacht van regering, volksver tegenwoordiging en volk moet wor den geconcentreerd op een aantal hoofdpunten, die de levensbelangen van ons volk raken, en ten aanzien Waarvan de koers opnieuw moet worden bepaald. De regering denkt daarbij aan de vergroting van de Nederlandse bijdrage in de samen werking der vrije volkeren ter ver zekering der collectieve veiligheid; aan het daardoor moeilijker gewor den, maar even noodzakelijk blij vend sluitend maken van het staats budget; aan het dekken van het te kort op de Nederlandse betalings balans, dus het scheppen van even wicht tussen hetgeen wij aan het buitenland moeten betalen en uit het buitenland ontvangen. De drie problemen zijn inViig met el kaar verweven en alle sterk beïnvloed door de gevolgen van de aanval op Zuid-Korea. Deze heeft de reeds ern stige spanningen in de wereld zéér ver- Scherpt. Hij heeft ons het gevaar van agressief optreden van bepaalde mo gendheden duidelijk voor ogen gesteld en heeft tevens doen zien, welk een krachtsinspanning de afweer kan eisen. Ik stel er prijs op hier namens de re gering een woord van warme bewon dering te spreken jegens het kleine, maar kloeke Nederlandse detachement, dat deelneemt aan de strijd en dat zich daarbij door zijn houding zozeer heeft onderscheiden, maar ook zo smartelijke Verliezen heeft geleden. De gesneuvelde commandant, luit-kolonel Den Ouden, *n vele anderen zijn gevallen in de strijd der Verenigde Naties tegen agres sie, gevallen voor de bescherming van veiligheid en recht. Ik moge hieraan tevens woorden van grote waardering toevoegen voor de inspannende taak, die de Koninklijke Marine hierbij ver- Vult. De strijd op Korea heeft de moge lijkheid van conflicten ook elders in de Wereld doen toenemen. De door het Atlantisch Pact verbonden landen hebben zich genoodzaakt gezien een snelle versterking der defensie ter hand te nemen ter beveiliging van het tot J°g toe slechts door zwakke krachten beschermde West-Europa. De continen- J?1® tanden van West-Europa kunnen, aanv iZii d't Pact. b« een onverhoopte enk 7 0p een van hen rekenen niet nn j op aller samenwerking, maar ook f? de bijstand van de Verenigde Sta- van Amerika. Groot-Brittannië en Canada. Dit in de wereldgeschiedenis tot dusver ongekende feit, kan er ont zaglijk veel toe bijdragen, dat agressie tegen West-Europa, welke zou kunnen leiden tot een nieuwe wereldoorlog, die aan de menselijke beschaving een vrij wel dodelijke slag zou toebrengen, uit blijft. Deze bijstand kan echter slechts dan in volle omvang verzekerd worden geacht, als' in de eerste plaats de West- Europese landen zélf een zo groot mo gelijke bijdrage leveren. Nederland heeft reeds verschillende ingrijpende maatregelen genomen. Met het in de loop van dit jaar voor her halingsoefeningen oproepen en in gro ter verband trainen van de mannen, (Vervolg van pag. 1) e zijn min of meer uitvoerig op deze Limburgse historie inge gaan, omdat wat zich rond Vel sen afspeelt in feite dreigt te worden, Wat dr. Poels heeft weten te voorkomen; een probleem van industrie-proletariaat. En zulks niet alleen rond Velsen. In bijzondere mate geldt dit voor de gebie den waar het „Nationale Plan" nieuwe industrievestiging heeft geprojecteerd. JJiij denken hierbij bijzonder aan de 2 O.-hoek van Drente, aan de Gelder se Achterhoek, aan de Peel. De omscha keling van plattelands-arbeider tot in dustrie-arbeider is reeds een psycholo gisch probleem op zich. De ervaring «eeft geleerd, dat indien de „jonge" in dustrie-arbeider niet gebonden blijft aan zijn milieu, plotseling breken moet met aUe gewoonten, die in een zeer lange traditie met hem zijn meegeboren, hij todanig de koers dreigt kwijt te raken, dat hij gaat behoren tot de geestelijke armoelijders, die de massa, dat gevaar lijke beest onzer hedendaagse samen leving, vormen. Op zich zijn er verschil lende redenen die er voor pleiten, dat ®en arbeider niet aj te ver van zijn werk Woont. Het vervoer naar en van de fa briek heeft inderdaad vele nadelen. Daartegenover staat evenwel, dat indien de plattelandsgemeenschap doorbroken Wordt, dan blijkt de mens als regel niet 'n staat te zijn, de eigen geaardheid te bandhaven; dan is er alle reden voor de Vrees dat de fabriek het middelpunt zal Worden, waarnaar de rest zich richt. Om de mens gaat het ons, om zijn levens geluk, zijn rechten als mens en als Christen. Daarom dient gepleit te wor den voor een gebonden industrialisatie, P-w.z. een industrialisatie, waarbij de bogere geestelijke levenswaarden maat lat zijn. Een naakte industrialisatie, bhur economisch opgezet en uitgevoerd, dient in elke katholiek een principiële e&enstander te vinden. Voorkomen bioet worden, dat de industrialisatie het Platteland overrompelt, zoals eens de 'hdustrialisatie de stadsbevolking heeft errast. Dr. Cornelissen heeft het eens ais volgt geformuleerd: „De industria lisatie mag niet als een koepel van ijzer steen, waaronder het al spoedig *waar gaat vallen te ademen, worden deergezet, maar moet harmonisch wor- aangepast aan de structuur van het °l.k, aan het streekeigene en de plaat- w e geaardheid." .Hetgeen thans in Velsen dreigt te ge- JJJuren draait de zaken om. Daar dreigt ion*1 alles dienstbaar te maken aan de Jijbustrie, alles, ook de diepste mense- Za waarden. Zonder twijfel zal deze t,ak de aandacht hebben van alle in- v dties, die met zorg de ontwikkeling bet massaprobleem in Nederland die reeds jarenlang de wapenen hebben gedragen, vragen wij van hen een groot offer, maar stellen wij ook een waar devolle en effectieve daad. Terwijl van de bevoegdheid om ook infanterie langer dan twaalf maanden onder de wapenen te houden, reeds gebruik werd ge maakt voor de manschappen, die anders 1 October naar huis zouden zijn ge gaan, ligt het thans in de bedoeling voorshands een diensttijd van achttien maanden aan te houden, vooral ten einde voortdurend enige parate troe penformaties beschikbaar te hebben. Wij hebben bovendien op ons genomen op den duur niet drie, maar vijf divisies te vormen. Aan de versterking van onze lucht macht wordt ernstig gewerkt en onze vliegers, die elders oefenen, hebben zich daar een goede naam verworven. Onze marine zal in At lantisch verband haar taak vervul len en tevens de andere verplichtin gen nakomen, die op haar rusten. Willen wij gelijke tred houden met hetgeen anderen doen, dan zullen wij echter verder moeten gaan, zowel in het belang van onze veiligheid als ter- wille van ons economisch bestaan. Voor Nederland is de versterking van het to taal der in Atlantisch verband beschik bare krachten van bijzonder belang, omdat daardoor voor de toekomst het uitzicht wordt geopend, dat, mocht het onverhoopt tot een gewapend conflict komen, een zo groot mogelijk deel van het continent kan worden beschermd. Besprekingen zijn gaande om te berei ken, dat binnenkort een deel ook van onze troepen in Duitsland gelegerd zal kunnen worden, waar grotere oefen terreinen beschikbaar kunnen worden gesteld dan in ons kleine en dichtbe volkte land. Gaan wij zó ver als wij organisato risch kunnen verwerken, dan zal wel, als alle omstandigheden overigens onge veer gelijk blijven, na enige jaren weer kunnen worden volstaan met militaire uitgaven als wij ons de laatste tijd voor 1951 dachten, n.l. ca. één milliard gul den, maar dan zullen gedurende fle eer ste jaren hogere uitgaven onvermijdelijk zijn, ten dele voor éénmaal. Over een tijdvak van vier jaar wordt het totaal dér extra uitgaven geschat op nagenoeg twee milliard. Het volbrengen van dit defensieplan Impliceert niet alleen maatregelen tot dekking van het budget in guldens, maar ook een buitenlandse hulp in bondgenootschappelijk verband, zowel op het zuiver militaire gebied als op het economische, ter ondersteuning van on ze reeds zo zwaar belaste volkshuishou ding. Wij mogen niet riskeren, dat wij op het militaire gebied de vereiste maatregelen nemen, terwijl tegelijker tijd een economische uitholling zou plaats vinden met alle sociale gevol gen daarvan. Niet alleen op het gebied van de zuivere defensie, maar ook op het vitale terrein van de militaire pro ductie, zal Nederland zich inspannen teneinde zowel voor eigen behoeften als voor de behoeften van de Noord-Atlan tische partners bijdragen te kunnen le veren. De regering stelt er prijs op deze ge legenheid aan te grijpen om nog eens te getuigen hoezeer zij het waardeert, dat bij de beschikbaarstelling van wapens en uitrusting in bondgenootschappelijk verband ook Canada zich naast de Ver enigde Staten tegenover Nederland zo hulpvaardig en genereus heeft getoond. Voor de eerstkomende jaren is der halve te rekenen met een extra uit gave van 500 millioen per jaar hoven hetgeen in uitzicht werd gesteld. Hieruit zal ook de burgerlijke verde diging moeten worden bekostigd. Budgetair is dit alléén te verant woorden, indien dekking daarvoor verzekerd is. De kosten zullen voor ongeveer de helft uit belastingen en voor de andere helft uit leningen moeten worden verkregen. Lenen is gerechtvaardigd voor zover het gaat om de uitgaven voor éénmaal, waarvan ik sprak. Het ligt in de bedoeling spoedig voor stellen in te dienen tot verhoging van de vennootschapsbelasting en van de in komstenbelasting naar de maatstaf van de winst, van de omzetbelasting op min der noodzakelijke artikelen, de omzetbe lasting bij de groothandel en van de mo torrijtuigenbelasting. Verder zal de mo gelijkheid worden onderzocht van een overwinstbelasting, terwijl nog andere belastingen in overweging zijn. Tegelij kertijd zal de fiscale winstvaststelling in overeenstemming worden gebracht met redelijke bedrijfseconomische over wegingen. De regering vertrouwt, dat de Staten-Generaal bereid zullen zijn bij de behandeling van de noodzakelijke belastingontwerpen de grootst mogelijke spoed te betrachten. Aangezien de uitgaven hand in hand met de uitvoering van het programma stijgen, dienen ook de middelen onver wijld te worden versterkt, wil het mone tair evenwicht gehandhaafd blijven. Overeenkomstig hetgeen de minister van Financiën naar aanleiding van de verhoging van uitgaven uit anderen hoofde bij de algemene beschouwingen over de begroting heeft toegezegd, zul len overigens op de begrotingen bezui nigingen tot een bedrag van ca. 150 mil lioen gulden worden aangebracht. De betalingsbalans over 1950 heeft voor zover betreft de verhouding tus sen in- en uitvoer, met inbegrip van het saldo voor diensten en voor renten en aflossingen, een ongunstig beeld ver toond. De vooruitgang, die de laatste ja ren en in het bijzonder in 1949 was te constateren, heeft zich niet kunnen hadhaven. In 1946 bewoog het buiten lands handelsverkeer zich op een ni veau van nog geen drie milliard. Slechts 36 pet. van de invoer werd door de uit voer gedekt. In 1949 bevond de buiten landse handel zich op een niveau van boven de negen milliard en was 71 pet. van de invoer door de uitvoer gedekt. Wel was 1949 door verschillende om standigheden abnormaal gunstig, maar toch mocht aangenomen worden, dat onze moeilijkheden in het buitenlandse betalingsverkeer als geheel hun oplos sing naderden, al bleven nog moeilijk heden ter zake van het specifieke dollar tekort te verwachten. 1950 gaf echter een geheel ander beeld. De liberalisatie van het handelsverkeer deed de invoer Sterk stijgen, in het bij zonder in de textielsector, zowel in ver band met aanvulling van de te geringe voorraden in het bedrijfsleven, als ten gevolge van grotere aankoop door par ticulieren. Kon aanvankelijk met reden worden verwacht, dat dit ten dele een tijdelijk verschijnsel zou zijn, na Korea deden zich andere en veel ernstiger fac toren gelden. De prijzen van grondstof fen stegen met grote sprongen en klom men tot een ongekende hoogte. Terwijl het prijspeil van grondstoffen op de we reldmarkt van 1948 op 1949 daalde van 100 tot 84, steeg het in Juni 1950 tot 95, in September tot 113 en in Januari 1951 tot 122. Dat de Nederlandse productie juist in 1950 in snel tempo is toegenomen, heeft daartegen niet kunnen opwegen. Wij moeten vrijwel alle zo sterk in prijs gestegen grondstoffen invoèren, terwijl de prijzen van onze uitvoer- producten in veel mindere mate om hoog gaan, zodat onze ruilvoet slech ter wordt. De gunstige uitwerking van het feit, dat ons land vrij ruime voorraden heeft ingevoerd, loopt bo vendien na enige tijd ten einde. Ook in 1950 is ons tekort nog geble ven binnen de grenzen van de midde len, die aan hulp beschikbaar kwamen. Er kan echter niet meer op worden gerekend, dat zulks ook in de toekomst het geval zal zijn. Onzeker is welke bedragen wij aan Marshall-hulp en hulp voor de bewapening zullen ontvangen. Het feit, dat Duitsland de liberalisatie niet onverminderd blijkt te kunnen handhaven, is voorts een ernstige slag voor onze uitvoer. De betalingsbalans baart dus door verschillende oorzaken grote zorgen. Het zou niet verantwoord zijn monetaire reserves, die het laatste middel zijn om onvoorziene tegenslagen op te vangen, in enigszins belangrijke Advertentie Grote schoonmaak Tegen Och, waarom Advertentie Op de eergisteren door het ANP gepubliceerde foto van het nieuwe kabinet, ziet U 1-14: De ministers met de formateur. 15Actetas vol verrassingen. 16Een doosje Bond Street sigaretten. Met Bond Street xi sta rellen ie meet» steed* rmeheni mate in te zetten tot dekking van te korten, die wij zonder geëigende maat regelen met zekerheid zien aankomen. Ingrijpende maatregelen zullen moeten worden genomen om aan de toestand het hoofd te bieden. De liberalisatie- van het handelsver keer en het bijna geheel beëindigen van rantsoenering en distributie hebben ten gevolge, dat de consumptie niet kan worden beheerst op dezelfde wijze als gedurende de jaren na de oorlog. Ster ke rantsoenering van artikelen, die in landen om ons heen vrjj verkrijgbaar zijn, zou overigens smokkelarij en zwar te handel op grote schaal doen herle ven. Al kan het noodzakelijk zijn in bij zondere gevallen 'maatregelen in die geest te nemen, zoals "oor koffie nog steeds geschiedt, zo acht vooralsnog de regering in het algemeen de nadelen, die hieraan verbonden zouden zijn, gro ter dan de voordelen. Wél zullen In een aantal gevallen productievoorschriften moeten worden gegeven, opdat schaarse en dure grond stoffen zoveel mogelijk door andere worden vervangen. Internationaal over leg is hierbij geboden om te voorkomen, dat uit het buitenland zou worden in gevoerd, wat hier niet meer op dezelf de wijze wordt gefabriceerd. Verspil ling zal zowel bij de bedrijven als bij de consumenten zoveel mogelijk moe ten worden tegengegaan. In overleg met het bedrijfsleven zal verdere verhoging van de productie met kracht worden bevorderd. Het ligt niet in de bedoeling van de regering op algemene verlenging van de arbeids tijd aan te sturen. Blijvende toeneming van de productie zou daarvan waar schijnlijk ook niet te verwachten zijn. Er kunnen zich echter gevallen voordoen, zoals bij de mijnen in verband met de kolenschaarste, waarin bereidheid van de arbeiders om tijdelijk langer te wer ken voor de behoeftevoorziening van ons volk van grote betekenis .is. De re gering vertrouwt, dat ook andere ar beidersgroepen dan de mijnwerkers in bijzondere omstandigheden hun mede werking niet zullen weigeren. Hoeveel waarde de regering hecht aan het stimuleren vgn een verhoging der productiviteit, die kan voorkomen, dat de oplossing slechts in beperking zou zijn te vindep, moge blijken uit het feit, dat in het kabinet een minister zonder portefeuille is opgenomen wïens hoofdr taak op dit gebied zal liggen. Afdoende verkleining van de kloof tussen in- en uitvoer zal echter in korte tijd slechts kunnen worden verkregen door ook maatregelen te nemen, die de investe ringen en het verbruik treffen. Nederland heeft in de laatste tijd meer dan een vijfde van het natio nale inkomen besteed aan investe ringen, aan herstel van wat verwoest werd en aan zorg voor de toekomst. De oorlogsverwoestingen, zowel als onze snel groeiende bevolking dron gen daartoe. Al zijn hij wat tot nog toe geschied is misgrepen voorgeko men, in het algemeen kan gezegd worden, dat productie en verkeer, werkgelegenheid, huisvesting, on derwijs en volksgezondheid er mede gediend zijn geweest. Ook in de ko mende jaren zal Nederland in dit op zicht méér moeten doen dan vele andere landen. Beperking echter zal nodig zijn en zal naar het oordeel der regering, juist in verband met het vele, dat is tot stand gekomen, zonder te ernstige schade mo gelijk blijken. Kijk, provinciën, gemeen ten en semi-publieke lichamen zullen hierbij hebben voor te gaan. Wij ver trouwen, dat loyale medewerking in ruime mate zal kunnen worden verkre gen. Zo nodig echter zal de Rijksover heid scherper moeten toezien en hetgeen men in bepaalde gewesten of plaatsen wenst te dóen, moeten toetsen aan de belangen der nationale economie. De particuliere investeringen zullen indirect druk ondervinden van de ook uit andere oogpunten onvermijdelijke verhoging van belastingen. Ook kapi- taalschaarste als gevolg van credietcon- tróle en van het plaatsen van consolida tie- en defensieleningen zal tot zorgvul dige selectie der investeringen en zuinig gebruik van kapitaal dwingen. In be paalde gevallen kan zo nodig recht streeks invloed worden uitgeoefend. Met dit alles mag echter niet tè ver worden gegaan, willen wij de toekomst van ons volk niet in gevaar brengen. Woningbouw blijft noodzakelijk en in dustrialisatie blijft geboden, tërwille van de behoefte-voorziening van ons volk, evenzeer ais ten behoeve van de werkgelegenheid van het groeiend aantal arbeiders. Er zal daarom een zeker evenwicht moeten zijn tussen de vermindering van de investeringen en van het verbruik. Teneihde allereerst luxe-verbruik te be perken zal, zoals in verband met de be lastingen reeds werd aangeduid, nog verder worden gegaan met de belasting van minder noodzakelijke artikelen dan reeds geschiedt. Het evenwicht in de be talingsbalans zal in het algemeen niet worden nagestreefd door instellen van invoerrestricties, al kan daartoe in uit zonderingsgevallen buiten de gelibera liseerde sector worden overgegaan. Het zal echter ook niet mogelijk zijn te ontkomen aan de noodzake lijkheid de prijsstijgingen op de we reldmarkt te doen doorwerken op bepaalde levensmiddelenprijzen, die tot nu toe door de toegekende sub sidies constant werden gehouden. Deze noodzakelijkheid vloeit mede voort uit onze internationale positie. Het subsidie-stelsel ontneemt n.l. aan de exportprijzen de reële basis, aan gezien het niet mogelijk is de invloed van de subsidies, b.v. op veevoer, ten volle tot uitdrukking te doen komen in maatregelen tot regeling van de exportprijzen. Wij waren reeds een eind op de weg naar geleidelijke afschaffing der consu mentensubsidies gevorderd. Thans ech ter dreigen door de prijsstijging op de wereldmarkt de subsidies voor 1951, die aanvankelijk 175 millioen zouden bedra gen, maar om enige speling te behouden geraamd worden op 200 millioen, op te lopen tot 450 millioen of meer. De rege ring acht algehele afschaffing op het ogenblik niet verantwoord. Het totaal zal echter moeten worden begrensd op 175 millioen. Voor de consumenten zullen hieruit prijsverhogingen voortvloeien. Teneinde hamsteren en ongeoorloofde winsten te voorkomen is de regering genood zaakt de grondstoffenprijzen vandaag reeds op de nieuwe basis vast te stel len. Dit brengt met zich mede, dat prijsverhogingen onmiddellijk van kracht kunnen worden. Reeds de ge ruchten omtrent te verwachten vermin dering der subsidies hebben een regel matige voorziening, eerst ten aanzien van suiker, daarna ook van andere ar tikelen, in gevaar gebracht. Daarom kan, nu de officiële mededeling gedaan is. niet, zoals de regering gaarne zou heb ben gewild, worden gewacht totdat deze maatregel met andere onderdelen van de plannen gecoördineerd is. De omstandigheid, dat hierdoor ook ten aanzien van noodzakelijke levens middelen een prijsstijging zal intreden, die de gehele bevolking treft, maakt het anderzijds noodzakelijk, dat gewaakt wordt tegen onnodige prijsverhogingen, die bepaalde bevolkingsgroepen doen profiteren van wat voor het volk als geheel een zwaar te dragen last is. Wél zullen de sterk stijgende prijzen op de wereldmarkt en de daling van de geldsomloop hier te lande remmend inwerken op pogingen om te hoge winstmarges te nemen. Indien echter in een bedrijfstak ongemotiveerde prijs verhogingen worden geconstateerd, zal onverwijld tot het vaststellen van een gedetailleerde prijsregeling worden overgegaan. Een scherpe controle zal worden uitgeoefend op onverantwoor delijke prijsafspraken. Over de sociale gevolgen van de prijsstijgingen, in verband ook met de reeds ontstane achterstand bij de lonen, zal de regering zo spoedig mogelijk overleg openen met de Stichting van de Arbeid. De rege ring vertrouwt, dat, evenals in de achter ons liggende jaren, zodanig overleg met medewerking van de organisaties van werkgevers en werknemers, zal bijdragen tot hand having van goede verhoudingen in het bedrijfsleven. Men zal zich ech ter moeten realiseren, dat ditmaal een volle compensatie niet mogelijk is. Aan de positie van de ouden van dagen zal in dit kader bijzondere aandacht worden besteed, terwijl zal worden gewaakt tegen een on evenredige achteruitgang van de grote gezinnen. De regering geeft er zich ten volle rekenschap van, dat van ons volk, dat zich nog slechts zo korte tijd hersteld heeft van de oorlogsgevolgen en waar van vele groepen nog slechts geringe welstand genieten, ophieuw veel wordt gevraagd. Er staan echter ook grote waarden op het spel en gezamenlijke inspanning en redelijke verdeling van de lasten kan voorkomen, dat tè veel wordt gevraagd. Wij staan, hoe donker het soms ook om ons heen moge zijn, niet voor een toekomst zonder uitzicht. De collectieve veiligheid, waartoe wij in de Atlantische samenwerking onze bijdrage leveren, schept kans op een behoud van vrede en vrijheid, zoals vroeger bij dreigende agressie niet was te verkrijgen. Ook het betrachten van Europese en continentale solidariteit, waarbij het samengaan van ons land met België en Luxemburg op de voor grond blijft staan, zal van grote beteke nis kunnen blijken Tegenover de zware materiële druk, die op velen zal komen te rus ten, zal het te meer ons aller plicht zijp niet af te laten van het pogen om het geheel van onze maatrege- Advertentie U er weer bij met een modern van Vraagt gratis brochure. Nabij Doncaster is Vrijdag de expres- setrein naar Londen ontspoord. Veertien personen werden gedood en meer dan honderd gewond. De expresse was onderweg van Don caster naar het Londense King Cross Station. Kort na het vertrek ontspoorde de trein bij de ingang tot het Balbay- viaduct. Door een nog onbekende oorzaak ont spoorde het derde rijtuig en botste ver der over de dwarsliggers. Het rijtuig helde zoveel, dat de bovenkant in bot sing kwam met een steunbeer van de brug. De Britse premier, Attlee, zal Woens dag ter observatie in het ziekenhuis opgenomen worden Vrijdagmiddag kwam vanuit zee van de tonnenlegger „Barnhurst" bericht, dat ter hoogte van Noordwijk een redding boei gevonden was, afkomstig van de 947 ton metende Engelse tanker Amity. Tevens dreef daar hout rond en was op het water een olievlek waar te nemen. Direct na ontvangst van dit bericht ver trok om tien minuten voor half twee uit IJmuiden de reddingboot „Neeltje Jacoba" naar de aangegeven plaats. Het hout, dat daar werd gevonden en waar van de „Neeltje" enige delen als bewijs stuk mee terugbracht, kon moeilijk als wrakhout worden gekwalificeerd en is vermoedelijk als overbodige rommel door een of ander schip over boord ge gooid. Ook de olievlek was niet groot genoeg om een vermoeden van scheeps ramp te wettigen. Toen de reddingboot om kwart over vijf weer in de haven van IJmuiden meerde was intussen bericht gekomen van de Amity, die meldde, dat in de storm een reddingboei was weg geslagen. len mede te richten op het betrach ten van sociale rechtvaardigheid. Wij kunnen slechts dan bij ons volk begrip verwachten voor hetgeen ge offerd moet worden, indien men ziet, dat met alle kracht wordt ge streefd naar een juiste besteding der gelden en een billijke verdeling van de persoonlijke en geldelijke lasten. Wij moeten ons tijdelijk beperkingen opleggen om de moeilijkheden, waar voor wij staan, te overwinnen en om straks weer te kunnen voortgaan op de weg omhoog, die wij sedert de bevrij ding zijn opgegaan. Tevens moeten wij het belang van het materiële en geeste lijke welzijn van ons volk voor -gen houden, opdat behouden blijve, wat aan wezenlijke waarden werd verworven. Doordrongen van de grote betekenis van het gezin, van een doeltreffende organi satie van de arbeid en van de noodzaak van ware geestelijke cultuur, moeten wij blijven waken voor het onderwijs in de opvoeding van onze kinderen, voor werkgelegenheid voor de groeiende be volking, voor de handhaving van goede rechtsverhoudingen, voor het oehoud van de arbeidsvrede en van een vrije ontplooiing van het Nederlandse gees tesleven in zijn rijke verscheidenheid. Tegenover de taak, die thans vóór ons staan wij, gelukkig, als een ge zonder en sterker volk dan wij waren bü het einde van de bezetting. De her innering. aan wat wij in de bezettings jaren hebben doorstaan, moge ons volk opwekken en sterken, nu wij ons op nieuw hebben aan te gorden ter be scherming van onze vrijheid, onze volks aard en ons volksbestaan. (Van onze medische medewerker) enigeen hoorde voor het eerst over Yoga praten in de film „Mijnheer de gouvernante", sommigen .kwamen grip tegen in Arthur Koest- Iers „De Yogi en de Com missaris". Omdat het gebied der Yoga-techniek in de ver te verband houdt met de ge neeskunde en vooral in de geheimzinnige practijken der Oosterlingen nog steeds een grote rol speelt, zullen we trachten een tipje van de sluier, die de eeuwen over dit begrip hebben gespreid, op te lichten. De oorspronke lijke Yoga-methoden ontston den omstreeks 1500 vóór Christus, werden aanvanke lijk mondeling overgeleverd en later, in de eerste helft van de tweede eeuw v. Chr., door Patanjali opgetekend. De Yogin streven ernaar met behulp van bepaalde licha melijke en geestelijke han delingen de geest los te ma ken van de stof, de mens te prepareren voor een diep gaand onderzoek van het eigen Zelf, teneinde op den duur een hogere bewustzijns toestand te bereiken. „De dappere wijze (mens) laat vreugde en smart achter zich". Het doel heeft een uit gesproken godsdienstig ka rakter: de eenwording van het eigen bewustzijn met het Goddelijke. In de vroegste tijden waren de gebruikelijke oefeningen: vasten, zwijgend stilzitten in een kleine don kere ruimte, het ondergaan van vermoeiende inspannin gen en gewrongen lichaams houdingen (bijv. geruime tijd op hoofd en handen staan). Het gevolg hiervan is een soort innerlijke verhitting, begeleid door geestelijke ver anderingen, die nog het meest lijken op een toestand van droom of zielsverrukking. In later jaren vervolmaakten de oefeningen zich: gecontro leerd in- en uitademen, „te rugtrekken" van de zintui gen, concentratie van de aan dacht op één bepaald punt; daarbij kwamen de vijf „gro te geboden" (nief doden, niet stelen, niets bezitten, geen onkuisheid begaan, niet lie gen) en de voorschriften tot reiniging, zelfkastijding, op dreunen van spreuken en on derworpenheid aan God. Men ziet dat de Katholieke leef regels en kloosterreglemen ten enige gelijkenis vertonen met deze Indische Yoga. Het doel van de ademcon- tröle is de „levensadem" in lichaam en geest te leren oe. heersen. Op deze en derge lijke wijze streeft de Yogi er naar om ieder deel van zijn lichaam onder contró'e te krijgen, de bewustzijnsbewe gingen stil te leggen,'waar door zijn innerlijke wereld tot rust komt en de ideaal gestelde toestand optreedt,, de toestand van „verlossing": het nirvana. De volgelingen van Boeddha hebben verschillende Yoga- oractijken overgenomen. De hedendaagse fakirs teren nog steeds op deze zelfde Yoga. Dat zij het uren lang op een „spijkerbed" uithou den, berust op een „terug trekken" van het gevoels- zintuig; gedurende enige dagen levend begraven blij ven wordt uitvoerbaar door alle stofwisselingsprocessen zo gering mogelijk te maken middels concentratie; de ons allen bekende Nederlandse fakir Mirin Dajo, die uitein delijk aan zijn eigen experi menten is overleden, be heerste op Yoga-wijze de stolling van zijn bloed, en was bijgevolg in staat om zijn lichaam met breinaal den en floretten te doorbo ren zonder dat er ook maar één druppel bloed vloeide. Van de Laplanders is be kend, dat zij, indien zij grote pijn moeten verduren, hun aandacht concentreren op een onschuldige plek van hun lichaam (hand, been), waar zij met een gloeiend staafje een uiterst pijnlijke brandplek veroorzaken. Ook wij kennen dergelijke afleidingsmanoeuvres. Niet voor niets wordt de arts al tijd 's avonds of bij voorkeur midden in de nacht geroe pen. omdftt juist dan de pa tiënt door niets meer wordt afgeleid en alle aandacht heeft voor zijn eigen gevoe lens, die dan ook veel erger 1 ij k e n dan overdag. Ik zou dit verhaal willen besluiten met de raad om, indien de dokter U heeft medegedeeld, dat Uw lichamelijke of geestelijke pijnen als zodanig ongevaarlijk zijn, een aflei ding te zoeken van Uw aan dacht voor de pijn, waar door die pijn zich geheel of gedeeltelijk aan Uw bewust zijn onttrekt en dus minder wordt gevoeld. De reden, waarom vaak bij nacht en ontij de arts geroepen wordt, is niet zozeer de pijn, als wel de angst om die pyn. J. M. (Van onze speciale verslaggever) Gistermiddag is in Amersfoort de grootste militaire parade gehouden, die Nederland ooit gekend heeft, en zij werd bijgewoond door H. M. de Koningin, Z. K. H. Prins Bernhard, door de nieuwe minister van Oorlog ir. C. Staf en zijn bijna even nieuwe chef van de Generale Staf It.-gen. B. Hasselman. Voorts waren er nog een zevental andere ministers, onder wie de minister-president dr. W. Drees, de voorzitter van de Tweede Kamer, tal van ambassadeurs, gezanten, atta ches en bijkans alle militaire autoriteiten van ons vaderland. Deze parade, laat ons dat oprecht bekennen, heeft ons overweldigd. Zij was een unieke demonstratie van ons leger in opbouw en zij heeft de duizenden en duizenden uitgelopen Amersfoorters langs de weg bij tijden eenvoudig sprakeloos gemaakt van verba zing. Mogelijk klinkt deze uitdrukking de ietwat sceptisch ingestelde lezer nogal overdreven in de oren. Zij is het echter geenszins. Dat komt omdat deze parade een duidelijke lijn vertoont. De parade werd geopend door de in fanterie en wel door die troepen, wel ke deze ganse week op de Veluwe had den deelgenomen aan de oefening Cres cendo. Nu is het lot van infanteristen in parades zo ongeveer gelijk aan dat wat hun in een onverhoopte oorlog te wach ten zou staan. Zij verrichten het zwaar ste werk, maar zij verwerven nooit een dienovereenkomstig aandeel in de be langstelling. Daarvoor zijn zij nu een maal te weinig spectaculair. En zo ver ging het hun ook nu. Zij defileerden en de eersten, commandotroepen met groe ne baretten, verkregen nog wel luide bijvalsbetuigingen. Dat was voor de hand liggend. Zij droegen immers allen die merkwaardige camouflagepakken en zij hadden deze week de trieste rol van het verliezende rode leger moeten spe len. Dat rode leger, het is een publiek geheim, is in Nederland nu eenmaal po pulair. Ons volk*is altijd begaan met verliezers en zeker met die verliezers, die tevoren het ene huzarenstukje na het andere hebben mogen presteren. Dus werd er geapplaudisseerd. Maar toen daarop achtereenvolgens vier bataljons van de lichting 1949 II voorbij marcheer den, taande de belangstelling ietwat. Marcherende infanteristen beteke nen nu eenmaal geen hartveroverend schouwspel en ook hun voertuigen zijn weinig interessant. Dat wil zegden voor de oningewijde. De insider merkt op hoe oud ze vaak al zijn. Hij wijst zijn collega op de dekzeilen van de vrachtauto's, die niet zelden zo versteld zijn dat ze angstvallig overeenkomst met schilderijen van Picasso gaan ver tonen. Het is het leger van heden. Nog volop in dé materiële moeilijkheden. Doch onmiddellijk na die vier infan- terIcbataljons kwam dc luchtmacht. Een paradevluc.ht van honderd vliegtuigen, een schouwspel dat in Nederland nog nooit vertoond is. Stel u voor 49 Har- vards, 16 Spitfires en tot slot niet min der dan 36 gillende straaljagers, die plotseling in strakke formatie over uw hoofd daveren. Dat ts ook het leger van heden, maar nu met een duidelijk per spectief voor de toekomst. Doch na de luchtmacht kwam eerst dc grootste sensatie, die werd gevormd door de cavalerie: twee verkenningsescadrons van het Regiment Huzaren van Boreel, de Cavalerieschool van de Huzaren van Boreel en drie tankeskadrons van het Regiment Huzaren Prins Alexander. Dat was als wij het zo zeggen mogen het leger van de toekomst. Uitsluitend Amerikaans materieel. Meer dan hon derd tanks in totaal. Honderd tanks, die in strak gesloten formatie met hoge snelheid voorbij denderden. Het was een adembenemend, angstaanjagend schouwspel. Het was ook groots. Zo groot zelfs dat het ook in feite vootr dit kleine land nog te veel leek. Het slot van deze gigantische stoet werd namelijk gevormd door de dave rende opmars van meer dan veertig enorme zagwekkende reuzen, die dit arme kleine waterland uit puur zelfbehoud niet op zijn wegen mag dulden. Eén tank en de weg is grondig vernield. Daarom was de koninklijke tribune dan ook achter waarts in de heide opgesteld, zodat deze reuzen vlak voor haar langs door de hei en niet over de weg konden op rukken. Zo illustreerden ook deze mon sters weer een van de problemen, die bij de wederopbouw van ons leger ge steld worden. Voor zulke wagens is ons land eenvoudigweg te klein. Desniette min, ze zijn er, en geen van de duizen den, die gistermiddag langs de Leusder heide stonden opgesteld, zal de opmars van deze tankformatie ooit vergeten. Duidelijker dan welke ministeriële re devoering ook demonstreerde zij de noodzaak en de mogelijkheid van de weerbaarmaking van ons volk. Zij vorm. de een schrille tegenstelling tot de nier en daar nog wat povere uitrusting der infanteriebataljons en daarom dan ook dat wij in de aanvang van dit verslag van een lijn durfden spreken. Deze parade demonstreerde naast de actuele noden van dit ogenblik het materieel, en het ruimtegebrek ook reeds de eerste vruchten van het gestage zwoegen der legerleiding, de eerste gevechtsklare lichting en daarnaast een luchtmacht en een cavalerie, welker uitrusting ver trouwen schenkt. Want als wij het eens jongensachtig mogen zeggen: met zo'n gesloten tankformatie kun je beter geen ruzie maken. Ze lijkt schier onoverwin nelijk. En toen de rond honderd tanks wijd over de i - - >j -- - na het voorbijtrekken wijd over Sherman- en Ramtanks. Ont- heide uitzwermden, zei een collega, diep .[nl,IMl. ..n,(l onder de indruk: J „Wat een macht, het lijkt Korea wel." Tenslotte, de stoet was bijna negen kilometer lang. Het voorbijtrekken duurde tachtig mi nuten en het geheel werd opgeluisterd door het voortref felijk musiceren van de Kon. Mili taire Kapel, samen met het trompet- terscorps van de Huzaren van Bo reel, welke beide corpsen bij nade ring der daverende tanks de Faust. ouverture van Gou. nod inzetten. On middellijk voor de parade heeft de Ca nadese ambassadeur in Nederland het door Canada be schikbaar gestelde oorlogsmaterieel, enige vuurmonden waren voor de ko ninklijke tribune opgesteld, symbo lisch aan de Neder, landse regering overgedragen. De Koningin, gekleed in bontmantel, groene hoed en groene robe, en de Prins in generaals, uniform, woonden deze korte plech tigheid bij. Koningin Juliana en prins Bernhard slaan met veel belang stelling de formaties vliegtuigen gade.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 5