BROOD DRIE CENT DUURDER VRIJHEID VAN GODSDIENST IN INDONESIË BEDREIGD Ontploffing in cokesfabriek „Maurits eist drie doden Chinees hoofdkwartier in Zuid-Korea waarschijnlijk al ontruimd Ook margarine, bak- en braadvet, zeep en wasmiddelen stijgen in prijs DRIE VAKCENTRALEN ZIJN ERNSTIG TELEURGESTELD Katholieken over de afgekondigde regeringsbesluiten verontrust f ffm, SIèSiS Brabant en Limburg korte tijd van gastoevoer verstoken Een slag voor Engeland D Tot hoofd en hart i m VERKLARING VAN H.C. WEKT VERBAZING Geen overleg over de prijsverhogingen gepleegd Het weer Herdenking gevallenen in Korea Jfa ili! - f fsiy ENORME VUURSTRAAL SCHOOT OMHOOG w nuftmo Mfoteycu oiüj: Jo van Ammers-Küller vrijgesproken „De Waarheid" veroordeeld Defensielinie der UNO-troepen ten Noorden van de 38ste breedtegraad? Trygve Lie streeft naar wapenstilstand J 74e JAARGANG No. 25025 De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening deelt mede, dat de vermindering van subsidies, zoals Zaterdag in de Regeringsverklaring is aangekondigd, hogere prijzen bete kent voor de grondstoffen voor brood, margarine en bak- en braadvet. Als gevolg hiervan kunnen de prijzen van volkswit brood en bruinbrood voor de consument ten hoogste worden verhoogd met drie cent per brood van achthonderd gram, van margarine met vijftien cent per halfpondspakje en van bak- en braadvet met zeventien cent per half pond. Naar onze Haagse redactie voorts verneemt, zullen de prijzen van toiletzeep, huishoudzeep en zelfwerkende wasmiddelen een lichte stijging ondergaan. Alléén de prijs van zachte zeep zal gehandhaafd blijven. Indon. woordvoerder: Nederlanders in arrest Ook prijsverhoging van mengvoeders Ons Hoofdartikel Uitzending via K.R.O. i fr f' V M i 1* l rAÈ i' m IM 11 99 mmi ZEGEN „URBI ET ORBI" OP EERSTE PAASDAG Detachement voor Korea vertrekt eind Maart Géén voetbalpool» IR. A. W. v. d. PLASSCHE Belast met leiding van de landbouw FALCON REGENKLEDING Verboden beroepsuitoefening niet bewezen Hoofdredacteur schreef smaadschrift BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. IJmuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 42 cents per week, f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal. Wijziging in de prijzen van de grondstoffen moest onmiddellijk ge schieden, zo deelt de minister voorts mede, teneinde een ongestoorde voorziening te waarborgen en moge lijke speculaties met ongeoorloofde winsten te voorkomen. Door de duurdere grondstoffen kunnen even eens prijsverhogingen optreden van een aantal artikelen voor menselijke consumpties, waarin granen, meel, „De verklaring van de Nederlandse Hoge Commissaris wekt verbazing. Het ■ou misplaatst zijn, indien van de Indo nesische veiligheidsorganen speciale maatregelen werden gevraagd ter be scherming van have en goed, speciaal Voor de Nederlanders", aldus heeft de woordvoerder van het Indonesische mi nisterie van Defensie, majoor Bachter Lubis tegenover Aneta verklaard. Hij zei, dat voor de regering de kwes tie van de veiligheid een zaak voor het gehele volk is. „Dit betekent niet, dat het ministerie van Defensie de vele ramPckpartijen en moordaanslagen op de Nederlanders niet betreurt, doch de ly^i'landse Hoge Commissaris dient de re te bezien in het licht van de vele £,mn?entie factoren die er ten aanzien herstel van orde en veiligheid in Indonesië ziin". Op geheel Java en Madura zijn tot op heden 10.000 bendeleden en leden van strijdorganisaties gevangen genomen, aldus majoor Lubis, van wie 6000 leden van de Darul Islam sedert 1 Maart; in het Merapigebied op Midden-Java wer den sedert de zuiveringsactie door T.N.I.- bataljons 1700 leden van de Gerakan Rakjat (volksbeweging) gevangen ge nomen. Majoor Lubis zei tenslotte, dat tijdens een zuiveringsactie in de om geving van Bogor een Nederlander werd doodgeschoten, die geïdentificeerd werd als Kerkhoven. Van officiële zijde werd hier aan toe gevoegd, dat Zaterdag in Semarang vijf Nederlanders zijn gevangen genomen, 1.1. Bastiaans, Smit, Broek, Viesbeen en Robinson. bloem en/of vetten zijn verwerkt. Voor die artikelen, waarvan de prij zen niet aan maximumprijsvoorschriften zijn gebonden, zal de regering nauwlet tend toezien op de prijsontwikkeling en zij zal maximumprijzen instellen, indien de prijswijzigingen daartoe aanleiding geven. Het ligt in de lijn der verwachtingen, dat de bakkers van hun organisaties zeer binnenkort advies omtrent de nieuwe prijs van „vrij 'wittebrood" zullen krijgen. In kringen van deskundigen is men van oor deel, dat dit advies een prijsverhoging van vier cent per brood van 800 gram zal behelzen. Men verwacht geen advie zen omtrent verhoging van prijzen betref fende artikelen als luxe broodjes, koek en beschuit, doch aangenomen kan worden, dat deze en dergelijke producten, afhan kelijk van prijsverhoging van de grond stoffen, waaruit deze zijn samengesteld, op eenzelfde basis als het wittebrood zullen stijgen. Op banket heeft de stijging van de meelprijzen minder invloed, al zal de verhoogde suikerprijs ook moeten meetel len. Naar het A.N.P. voorts verneemt, zal de Stichting van de Arbeid Dinsdag vergaderen met de interdepartementale commissie voor de lonen en prijzen, teneinde na te gaan in welke mate com pensatie voor de prijsverhogingen zal kunnen worden geboden. De contactcommissie van de Amster damse bakkerij deelt mede dat de prijs van het z.g. kleinbrood kadetjes etc. in Amsterdam met een halve cent per stuk zal stijgen. De prijs van het witbrood, dat bij de cliënten wordt thuisbezorgd, zal in het algemeen niet met drie, doch met vier cent worden verhoogd. De stijging van de zeepprijzen wordt veroorzaakt door een verhoging van de heffingen op de vetzuren. Naar men ons verzekerde is deze stijging reeds ge deeltelijk verdisconteerd in de loons verhogingen van onlangs, terwijl zij ver der voor de producent een evenredige tegemoetkoming betekent voor de ver hoging van de heffing op de vetzuren. Het valt niet met zekerheid te zeggen hoe de prijzen van de zeep-artikelen thans komen te liggen. Men mag echter wel aannemen, dat een stuk toiletzeep thans 35 ct. gaat kosten; een stuk huis houdzeep ongeveer 37 ct. en de zelfwer kende wasmiddelen rond 46 cent zijn. Door de regeringsverklaring is thans ze kerheid verkregen omtrent de reeds lang verwachte verlaging van de subsidies op veevoeder. Over enkele weken zullen de meeste geïmporteerde grondstoffen voor de mengvoeders belangrijk in prijs worden verhoogd. Begin volgende maand zullen de De besturen van het NVV, KAB en CNV wijzen er op, dat een aantal minis ters namens de regering op een in Sep tember 1950 gehouden bespreking uit drukkelijk aan de Raad van Vakcentra- len heeft toegezegd geen prijsverhoging tot stand te zullen brengen dan na over leg met het georganiseerde bedrijfsle ven. De suikerprijsverhoging is echter tot stand gekomen zonder enig overleg met het georganiseerde bedrijfsleven. De Raad van Vakcentralen heeft daar tegen onmiddellijk ernstig bezwaar ge maakt. Ondanks uitdrukkelijke toezeg ging der regering en in weerwil van de herhaalde telegrafische verzoeken van de Raad van Vakcentralen heeft de re gering thans zonder overleg met de Stichting van de Arbeid tot zeer ingrij pende. prijsverhogingen besloten De besturen van de drie vakcentralen betreuren deze gang van zaken in hoge mate. Begrip hebbende voor de ernstige situatie hadden de vakcentralen noch tans mogen verwachten dat de regering inzake de thans door haar getroffen maatregelen overleg met het georgani seerde bedrijfsleven zou hebben ge pleegd. Het NVV, de KAB en het CNV zul len de. thans ontstane situatie objectief onder het oog zien. Te dien einde heb ben vandaag de besturen van elk der drie vakcentralen vergaderd. Zij hebben een telegram gezonden ®an de minister-president, waarin er let kiem op wordt aangedrongen dat de regering onmiddellijk de in de re geringsverklaring aangekondigde be sprekingen opent tussen de regering ®n de Stichting van de Arbeid over de loonconsequenties van de. prijsstijgin gen. Te dien einde heeft de Raad het bestuur van de Stichting van de Arbeid ^erzocht Dinsdag in spoedvergadering bijeen te komen. Het P.v.d.A.-bestuur heeft een verkla ring gepubliceerd, waarin o.m. wordt ge- ..Tengevolge van een betreurenswaar de technische fout is ons hoofdartikel a.n Zaterdag j.l. getiteld: „Het Onver- h.idelijke" in het ongerede geraakt. Het do i de hoofdletter „V" beginnende ge- ^ojte was het slot en dat, wat met een aanving behoorde daaraan vooraf g? gaan. Al zullen vele lezers deze mis er wel bemerkt hebben, wij stellen toch prijs op hun onze excuses aan bieden. Hoofdredactie zegd, dat de Partij van de Arbeid niet kan aanvaarden, dat tegenover de prijs verhogingen, die van ogenblikkelijke in vloed zijn op het levenspeil van de grote massa, de maatregelen die deze prijs verhogingen in belangrijke mate zullen moeten opvangen, op zich laten wachten. Daarom heeft het bestuur van de P.v d.A. met instemming kennis genomen van het voornemen van de drie bona fide vakverenigingen, het NVV, de KAB en het CNV, om de loonconsequentie van de prijsstijgingen onmiddellijk in de Stichting van de Arbeid aan de orde te stellen. Het spreekt daarbij het vertrou wen uit, dat in de kringen van de werk gevers de behoefte zal bestaan te be wijzen, dat het hun ernst is met de uit voering van de gedachte omtrent de noodzaak van offervaardigheid, gelijk die tot uitdrukking kwam in de verkla ring van de samenwerkende organisaties van werkgevers. prijzen, waarvoor de regering de verschil lende grondstoffen voor de mengvoeder industrie beschikbaar zal stellen, als volgt worden verhoogd: voor Maïs met f8.65 per 100 kg., voor haver met f 7.15, voor voeder gerst met f 7.65. De prijzen voor dierlijke eiwitten worden met ongeveer een derde verhoogd. Voor tarwe-afvallen (grintzeme- len en gries) zal de prijsstijging van f 5.50 per 100 kg. waarschijnlijk pas in de tweede week van April ingaan. Voor veekoeken zullen de prijzen tot het einde van dit stalseizoen ongewijzigd blij ven. De veehouder kan van zijn leve rancier nog voor de eerste helft van de thans geldige bonnen (van de serie M en N) aflevering tegen de oude prijzen ver langen. Dit geldt eveneens voor het volle dige tegoed van vroegere bonnen. Voor rundveevoer zal hij ook de tweede helft van de huidige toewijzing tegen de oude prijzen kunnen kopen, omdat de prijzen van de veekoeken voorlopig nog niet zul len stijgen. De prijsverhogingen hebben geen betrek king op de prijzen van binnenlandse gra nen, doch gelden uitsluitend voor die grondstoffen voor de veevoeder-industrie welke worden geïmporteerd en van rege ringswege tegen vaste prijzen aan de mengvoederindustrie beschikbaar worden gesteld. Verwachting tot Dinsdagavond: Zwakke tot matige wind uit rich tingen tussen Noord en West, maar tijdelijk veranderlijk. Zwaar bewolkt met verspreide opklaringen en plaat selijk enkele buien. Iets kouder. Zon: 6.45—18.51. Maan: 15.16—5.57. Dinsdag 20 Maart, van 19.1519.23 uur, zal de K.R.O. uitzenden een opname van de kerkelijke plechtigheid ter nage dachtenis aan de gevallen Nederlandse soldaten in Korea, gehouden in de kapel van het Army Main Hospital te Tokio op 6 Maart 1.1. De plechtigheid werd ge. leid door aalmoezenier L. van de Vrande M.S.C. en een Amerikaanse dominé. In de Ridderzaal heeft minister president dr. W. Drees Zaterdag de regeringsverklaring uitgesproken, waarin van het land grote offers gevraagd worden. (Van onze Romeinse correspondent) Het agentschap Fides publiceert he den een bericht, waaruit dit officieuze orgaan van de Congregatie de Propa ganda Fide afleidt, dat de vrijheid van godsdienst op de katholieke scholen in Indonesië bedreigd wordt. De Indonesi sche minister van Onderwijs en zijn ambtgenoot voor Eredienst hebben in de laatste tijd namelijk een reeks be sluiten afgekondigd. waardoor het godsdienstonderwijs op alle scholen van de Republiek Indonesië geregeld wordt. Deze maatregelen hebben onder de In donesische katholieken grote ontstelte nis verwekt, aangezien daardoor de vrijheid van godsdienst, die door de constitutie e kend is, bedreigd wordt. Er is bepaald dat het godsdienst- ■:v' ,n jr I S s>-s SS. .V.X-V f «g® V V s 'l V 5 ^5 j.' U ft> A.y-v?:' ,v iï "ï-u.ï. mr s vV>.s Jv (Van onze correspondent) Met een enorme slag, welke tot in Heerlen, op 16 km. afstand, hoorbaar was, is Zaterdagmorgen tegen 9 uur een deel van dc installaties van het gasreinigings- en ventilatorengebouw van de cocesfabriek Maurits, een van de chemische bedrijven van de Staatsmijnen te Lutteradc, in de lucht gevlo gen. Op hetzelfde ogenblik stokte de gastoevoer naar het Stikstof-bindings- bedrijf en in het hoge-druk-leidingnet, dat Brabant en een groot deel van Limburg van gas voorziet. Met vereende krachten is men er in geslaagd de gastoevoer in de nacht van Zaterdag op Zondag te herstellen. Zondagmor gen had het verzorgingsgebied van de Staatsmijnen weer normaal gas. Drie minuten vóór de ontploffing op de cokesfabriek hadden in de schakelruimte van de electrische centrale van Staatsmijn Maurits door nog onopgehel derde oorzaak twee 10.000 Volt leidingen met donderend geweld kortsluiting gemaakt. De electriciteitsvoorziening stokte enige ogenblikken. De hoofd ventilator van Staatsmijn Maurits, welke het ondergrondse bedrijf van lucht voorziet, bleef acht minuten buiten bedrijf. Bij de ramp verloren drie per sonen het leven, vier personen werden ernstig gewond, terwijl een aantal anderen lichte kwetsuren opliepen. De ontploffing deed de huizen in de omgeving schudden. Tot ver in de om trek vielen vensters en winkelruiten in scherven. Op het eerste ogenblik dach ten velen aan nieuwe aardschokken. Ooggetuigen zagen op het terrein van de cokesfabriek een vuurstraal van tien tallen meters lengte omhoog schieten. Op het geluid van de ontploffing en het geloei van de aiarmsirene groepten hon derden vrouwen en kinderen angstig bijeen voor de hoofdingang van de co kesfabriek om nieuws te vernemen over het lot van de mannen. EHBO-ploegen rukten onmiddellijk uit om de slacht offers te bergen en gewonden te verzor gen. Onder het puin van een ingestorte muur van gewapend beton vonden zij het deerlijk verminkte stoffelijk over- Op doorreis van Bangkok naar New Y^irk vertoefde gisteravond een gezelschap wilde dieren op Schiphol, die enige dagen geleden nog in volle vrijheid in de jungle liepen. Tijdens het oponthoud werden vier jonge olifanten uitgelaten in afwachting van het vertrek naar Amerika. K. L. M.-personeel heeft de dieren naar hun nachtverblijf gebracht, maar eerst kregen ze een emmertje water te drinken. Gezagvoerder Katz heeft zijn toestel voor deze gelegenheid „Circus Metz" genoemd. schot van de 38-jarige machinist W. Bockting uit Beek. 's Middags omstreeks drie uur kon men het tweede slacht offer bergen, de 64-jarige J. Hendriks uit Geleen, die in dienst van een aan nemer op de cokesfabriek werkte. Het derde slachtoffer was de 22-jarige MTS- er J. Vermeulen, die als volontair in de electrische centrale werkzaam was. Hij kwam in aanraking met de steekvlam die bij de kortsluiting ontstond en werd zwaar gewond naar het ziekenhuis te Sittard overgebracht. Hier is hij kort daarop overleden. De kortsluiting in de centrale is ver moedelijk de oorzaak geweest van de ontploffing op de cokesfabriek. Het on dergrondse bedrijf van Staatsmijn Mau rits heeft weinig stagnatie ondervonden. Wel viel de hoofdventilator acht minu ten uit, maar het electrisch licht in de ondergrondse werken was slechts enkele seconden gestoord. De voorziening met perslucht, welke onontbeerlijk is voor de aandrijving van afbouwhamers en vele machines, vond normaal voortgang. De Commissaris van de Koningin in Limburg, dr. F, Houben bracht Zondag in gezelschap van de burgemeester van de gemeente Geleen een bezoek aan het Mauritscomplex. Minister Van den Brink heeft in een telegram zijn deelneming betuigd met de nabestaanden van de slachtoffers. Het mag een prestatie heten, dat men reeds zo spoedig de gaslevering aan Bra bant en Limburg heeft kunnen hervat ten. Belangrijke industrieën als Philips in Eindhoven, Organon in Oss, de tex tielindustrieën in Tilburg en vele andere bedrijven behoefden het productieproces niet te onderbreken. Op Eerste Paasdag kort na 12 uur 's middags zal de Heilige Vader van het hoofdbalkon van de Sint Pieter de ze gen „Urbi et Orbi" geven. Radio Vaticana zal om 10.45 uur op de. golflengten 31.10, 25.55 en 19.84 de plechtigheden in de Sint Pieter uitzen den. Deze uitzending zal door verschei dene zenders worden gerelayeerd. Het tijdstip van vertrek van het aan vullingsdetachement voor het Ned. de tachement Ver. Naties in Korea, dat aanvankelijk was bepaald op begin vol gende week, is thans nader vastgesteld op het eind van deze maand. De oud-minister van Justitie, mr. Struycken, heeft kort voor zijn aftreden afwijzend beschikt op enige verzoeken om toestemming te verlenen tot het houden van zgn. voetbalpools. De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft de heer ir. A. W. v. d. Plassche, directeur van de Tuinbouw en reeds plv. directeur-gene raal van de Landbouw van het mi nisterie, belast met de leiding van de directie van de Landbouw, nu de heer ir. C. Staf het ministerschap voor Oor log en Marine heeft aanvaard. Advertentie BaRTELOORISSTRAAT 20 TEL. 13439 onderricht op alle regeringsscholen verplicht is voor alle leerlingen, die een godsdienst belijden. Het ministe rie van Eredienst salarieert de gods dienstleraren en zorgt voor alles, wat voor het onderricht der verschillende godsdiensten, de Mohammedaanse, de Protestantse en Katholieke, nodig is. De minister van Eredienst heeft het recht, de godsdienst-leraren te benoe men, te verplaatsen en te vervangen. Het studieprogramma en de methode van het onderricht worden vastge legd door de minister. Zijn bepalin gen gelden ook voor de gesubsi dieerde privé-scholen. Volgens Fides doet de Indonesische republiek die overigens zegt, een volkomen vrijheid van godsdienst te garanderen een aanval op de rechten van de Katholieke Kerk. De oorzaak hiervoor is. dat het ministerie van Ere dienst volkomen gedomineerd wordt door zeer actieve propagandisten van de Islam en het is niet te veel gezegd, als men vaststelt, dat de besluiten van het ministerie de strekking hebben, de Islam op alle regeringsscholen te pro pageren. De kerkelijke overheid, die de besluiten van het ministerie niet kan aanvaarden op een gebied dat niet bin nen de competentie van het ministerie ligt, heeft stappen ondernomen om de decreten gewijzigd te krijgen. Men hoopt dat het gezond verstand het zal winnen en dat de Katholieke Kerk in Indonesië de volle vrijheid terug zal krijgen, die haar door de constitutie ge. geven is. (Van een speciale verslaggever) De Amsterdamse rechtbank heeft van morgen Jo van AmmersKüller vrijge sproken van het haar ten laste gelegde: verboden beroepsuitoefening bij de tot standkoming van de roman „Dorstig Pa radijs", verschenen onder het pseudo niem Adriaan Hulshof. De buitengewone Kamer, die onder voorzitterschap van mr. L. P. M. Loeff deze zaak veertien dagen geleden behan deld heeft, achtte beroepsuitoefening na melijk niet bewezen. Uit de overwegin gen van het vonnis blijkt, dat zij, af gaande op de voorgeschiedenis van de totstandkoming van de wet op de zuive ring van kunstenaars, onder beroepsuit oefening meent te moeten verstaan: werkzaamheden tegen betaling verricht. Aangezien het op geen enkele manier is gebleken, dat mevrouw Van Ammers Küller voor haar werkzaamheden aan „Dorstig Paradijs" een honorarium be dongen of genoten heeft, is er van uit oefening van haar beroep in de zin van de aangehaalde wet geen sprake ge weest, zodat zij dient te worden vrijge. sproken. Daarmede is de rechtbank dus inge gaan op het argument, dat mr. A. J. M. van Dal in zijn pleidooi heeft gebruikt. Hij heeft er aan herinnerd, dat prof. dr. G. van der Leeuw bij de verdediging van het wetsontwerp op de zuivering van kunstenaars in de Tweede Kamer uitdrukkelijk gesteld heeft, dat men on der beroepsuitoefening in dezen moest verstaan werkzaamheden tegen betaling verricht. Van een dergelijke betaling, zeide hij, is nooit sprake geweest, om dat mevrouw Van AmmersKüller de roman alleen bewerkt heeft, om de wer kelijke schrijfster ervan, haar schoon dochter, te helpen. De Officier van Justitie, jhr. mr. A. Reigersman, had het in zijn pleidooi niet bewezen geacht, dat mevrouw Van Am mersKüller de roman geschreven heeft, maar de bewerking ervan rang schikt hij ook onder verboden beroeps uitoefening (de schrijfster is tot 1 Juli 1951 uitgesloten), zodat hij een boete eiste van duizend gulden subs, vier maanden gevangenisstraf. "TJet eenstemmige besluit van het f~1 Iraanse parlement om de olie- -*■ velden van Iran te nationalise ren is een zware slag voor Engeland en mogelijk ook voor geheel de Wes terse wereld. Immers de olieonderne mingen van de Anglo-Iraanse olie maatschappij, die onder Brits beheer stond en een monopoliepositie in Per- zië innam, leverden ruim 6 pet. van de werelldproductieDoor de nationali satie wil Perzië thans zelf het gehele oliebedrijf binnen zijn grenzen in eigen handen nemen, natuurlijk niet zonder betaling van een schadever goeding aan de Britse aandeelhouders. De Labourregering in Engeland, die zelf halsstarrig het nationalisatie stokpaardje berijdt en tegen de zin van brede lagen der bevolking in mil- lioenen verknoeit door een vaak on oordeelkundige ambtelijke exploitatie van de genationaliseerde bedrijven, zoals de spoorwegen en de mijnindus trie, en door de nationalisering van de ijzer- en staalindustrie zelfs de wa penproductie voor Engeland zelf en voor het gehele Westen ernstig dreigt te benadelen, is aanstonds op haar ach terste benen gaan staan, om tegen de Perzische maatregel te protesteren. Wat aan Jupiter geoorloofd is, is nog niet geoorloofd aan zijn vee, schijnt de Labour-opvatting te zijn. De La- bour-regering koestert zelfs het plan het eigenmachtig en eenzijdig optreden van Iran voor het Hof van Internatio nale Justitie te brengen, maar gezien de gewoonlijke duur van dergelijke processen zal ze daar weinig baat bij vinden. e positie van Iran is en blijft een hachelijke. Het tracht steeds tussen de Scylla van de Sov jet-Unie en de Charybdis van het even zeer op zijn olie beluste Westen door te varen. Het is te begrijpen, dat l.et de Angelsaksische invloed in zijn be langrijkste industrie wil liquideren om daardoor 't zeer nabije Sovjet-Rusland minder aanleiding te geven om tegen zijn zelfstandigheid te intrigeren. Van de andere kant steunt het Westen en vooral Amerika Perzië niet zo scheu tig als het dat wel verlangt. Door de nationalisatie van zijn olievelden neemt het een troef in handen, waar mee het naar twee kanten kan mani puleren, naar het Oosten en naar het Westen. Bovendien zal het streven van de Arabische liga, waarvan Iran deel uitmaakt, om een zelfstandige politiek tussen Oost en West te voeren, wel niet vreemd zijn aan het nationalisa- tiebesluit. De olieproductie van Iran zal door dit besluit in zwakkere en minder betrouwbare handen overgaan dan waarin zij onder Brits beheer is geweest, terwijl haar omvang niet on waarschijnlijk zal gaan verminderen onder het beheer van een minder za kelijke en minder bekwame en meer ambtelijke leiding. Voor Engeland en zijn politieke invloed in Iran is dit rechtstreeks van groot nadeel, maar indirect kan het dat ook voor geheel het democratische Westen en zijn de fensie worden. REFLECTOR Op 12 Maart stond de hoofdredacteur van het dagblad „De Waarheid" voor het Amsterdamse Gerechtshof in hoger be roep terecht wegens een hem ten laste gelegd smaadschrift jegens de heer E Kupers. destijds voorzitter van het NVV en wegens een smaadschrift jegens dr. L. J. Beel. De procureur-generaal, mr. J. Fabius, had toen inzake het eerste smaadschrift f500,boete geëist en een voorwaarde lijke gevangenisstraf van zes weken. In zake het tweede smaadschrift eiste mr. Fabius f500.subsidiair 1 maand hechtenis. Uitspraak doende veroordeel de het Hof hedenochtend de verdachte wegens het smaadschrift Kupers tot een gevangenisstraf van 6 weken voorwaar delijk met een proeftijd van drie jaar en een geldboete van f 300,subs. 30 da gen. Wegens het smaadschrift dr. Beel, veroordeelde het Hof hem tot een geld boete van f 300,subs. 30 dagen. De geallieerde strijdkrachten hebben gisteren hun opmars naar dë 38ste breedte graad op een front van 100 k.m. in een sneller tempo voortgezet. De weerstand der Chinezen is plotseling verminderd. Er zijn steeds meer aanwijzingen, dat dc Chinezen hun laatste bolwerk in Zuid-Korea, Tsjoensjon, zullen ontruimen of reeds hebben ontruimd. Een correspondent van Associated Press verklaart in een bericht, dat de scherpste censuur heeft gepasseerd: „Het schijnt, dat de stad Tsjoentsjon zowel door de militairen als door de burgerlijke bevolking is verlaten". De stad ligt 12 km. ten Zuiden van de 38ste breedtegraad. Tsjoentsjon is sinds 1 Januari het hoofdkwartier geweest van het Chinese opperbevel. De Chinezen hebben heuvels en berg ruggen ten Noord-Westen van Hongstjon ontruimd. Deze heuvels hadden zjj de laatste dagen nog fel verdedigd. Hongtsjon zelf is in geallieerde handen. De terugtocht der Chinezen heeft plaats in goede orde. zy leveren slechts kleine achterhoedegevechten. Intussen hebben de Chinezen tussen 25 Januari en 17 Maart naar een schatting van het achtste Amerikaanse leger zeker 177.000 man verloren. Doch zij beschikken nog over grote intacte legers en zonden te allen tijde een tegenaanval kunnen uitvoeren. Men schat, dat er vier Chinese legers van 120.OOC tot 160.000 man elk aan het front staan en dat vier corpsen van ge lijke sterkte als directe reseive ter beschikking zijn. zoen de troepen der V.N. ongetwijfeld nieuwe en misschien zelfs grotere moei lijkheden zullen brengen, dan deze waarvoor zij tot dusver stonden en die zij overwonnen hebben. Diplomatieke kringen te Washington zeggten, aldus U.P., dat Dean Rusk, onder-minister van buitenlandse zaken voor het Verre Oosten, spoedig een aide mémoire zal opstellen, waarin vermoe- delijk gezegd zal worden dat de Ver enigde Staten menen dat de 38ste breedtegraad in Korea door de geallieer den om tactische redenen overschreden De geallieerde opperbevelhebber, ge neraal Douglas MacArthur, heeft Zater dag onverwachts een fyszoek aan de centrale frontsector in Korea gebracht. De generaal reed in een jeep tot een a twee kilometer achter de frontlinie. „Ik wilde mijn oude vrienden, de mariniers, weer eens zien", zeide hij. Generaal Ridgway heeft de troepen gelukgewenst met het verloop van net winteroffensief. In een dagorder zei hij, dat de geal lieerden onder buitengewoon slechte omstandigheden zware nederlagen heb ben toegebracht aan een vijand, die nu meriek veel sterker is. Ridgway waarschuwde evenwel, dat de vijand en het voortschrijdende sei- J Dikwijls is een grote beproeving onze redding kan worden. Dit zou betekenen dat de Verenigde Naties de vijand kunnen be strijden aan gene zijde van de breedte graad, doch men zou niet kunnen spre ken van een politiek besluit om het ge bied over de breedtegraad permanent te bezetten. Het verluidt dat landen der V.N., die zich verzetten tegen militair op treden op Noord-Koreaans gebied, nu bereid zijn MacArthur toe te staan zo nodig een strategische defensie-linie even ten Noorden van de 38ste breedtegraad te vestigen. Engeland en de andere naties die troepen in Korea hebben, staan er niet op om de krijgs verrichtingen strikt tot deze breedte graad te bepalen. Intussen zeggen ingelichte kringen dat Trygve Lie de delegaties der Westerse mogendheden gepolst heeft over een nieuwe Koreaanse vredesformule geba seerd op een simpel Staakt-Het- Vuren, zonder dat andere kwesties van het Verre Oosten er bij gehaald worden. Lie meent dat een nieuwe vredes poging een kans maakt omdat Peking misschien genoeg heeft van de Ko reaanse oorlog. Ook Sir Benegal Rau, afgevaardigde van India bij de V.N., heeft Zaterdag op een persconferentie in Ottawa verklaard dat „de huidige im passe" in Korea de V.N. of communistisch China een gelegenheid zou kunnen ver schaffen om stappen te ondernemen naar een vredesregeling. India was be reid zijn goede diensten in Peking hier voor te verlenen. Het kon echter niet op eigen initiatief handelen zonder dat een concreet voorstel was gedaan, hetzij door de Chinese communisten, hetzij door de Commissie van Goede Diensten der V.N. In een door Radio Moskou omgeroepen bericht van het Chinese persbureau „Nieuw China" wordt gezegd, dat de Chinese troepen op Korea zullen blijven, zolang er Amerikanen zijn. De verklaring verscheen aan het slot van een lang artikel, waarin de Ameri kanen op Korea beschuldigd werden van wrede en onmenselijke misdaden, waar onder het gebruik van gifgas.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1