„Looncorrecties nog deze week nodig WINKELS VOL GEPEPERD COMMENTAAR I J Juiste verdeling der offers Zal MacArthur zelf een beslissing moeten nemen? Arine von Ribbentrop GAS- EN ELECTRICITEITSBED RIJVEN SCHAREN ZICH NAAST DE VERVOERSBEDRIJVEN Tot hoofd en hart Gebruik van drank, snoep en rookartikelen vacantiereizen en autotochtjes moeten beperkt worden UITSTEL DER PRIJSVERHOGING BLEEK ABSOLUUT ONMOGELIJK TELEGRAM K.A.B. IN AMSTERDAM Looncompensaties OVERLEG BEGONNEN Diplomaten der V.N. dralen met hun besluit Het weer Humor, klachten en dreigementen over het dure brood en de dure margarine Mr. Struycken gouver neur Ned. Antillen? KABINET-NATSIR GAAT HEEN Franse regering overweegt maatregelen DINSDAG 20 MAART 1951 74e JAARGANG No. 25023 RADIOREDE VOORZITTER CHRISTELIJK NATIONAAL VAKVERBOND 99 BRAND OP NEDERLANDSE Bemanning in veiligheid COASTER Telegram aan prof. Romme Verzoek de prijsstijging te verschuiven DE 38STE BREEDTEGRAAD Omroepverenigingen contra „Het Radioprogramma" VAKRAAOSVERGADERING VAN R.K. MIDDENSTAND Prae-historische schedels in Deventer gevonden TENNIS-SHORTS STAKINGSACTIE IN FRANKRIJK SPITST Zlbfi TOE LOONSVERHOGING DE EIS Konirgin en Prinsessen naar Sankt Anton BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk-. Stumphiusstr. 45, tel 3998 Bijkant. Omuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: J. 3. W Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H W M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m -hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zondèr opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 42 cents per week, f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal. Het is nu wel duidelijk, dat de Re geringsverklaring van verleden Zaterdag geen academische be schouwing is geweest omtrent moge lijkerwijs te nemen maatregelen met welker uitvoering het wel zou meeval len. De eerste klappen zijn inmiddels reeds aangekomen: een scherp voelbare verhoging van de prijs van enige be langrijke levensmiddelen, alweer ge volgd door de eerste berichten omtrent prijsverhoging van diverse andere ver- bruiksgoederen. Men zal zich uit de Regeringsverkla ring herinneren welke directe oorzaak daarvoor moet worden aangewezen: de vermindering der rijkssubsidies, of lie ver: het niet verhogen dezer subsidies boven een bedrag van 175 millioen gul den. op welk bedrag de Regering zich heeft moete$ vastleggen in verband met haar onvermogen tot een grotere tege moetkoming in de huidige omstandig heden, wil er enige kans bestaan op het sluitend maken van het staatsbudget. De prijzen der van elders ingevoerde eerst noodzakelijke levensmiddelen zijn dermate gestegen op de internationale markt, dat de Regering dit jaar onge veer 450 millioen gulden zou moeten bijpassen in de vorm van consumenten- subsidies, wanneer zij het huidige prijs peil zou willen handhaven. Volgens Bartjens zullen de betroffen verbruiks- goederen in totaal dus met 275 millioen gulden stijgen, gesteld dat overigens de werkelijkheid zal zijn overeenkomstig het vooronderstelde. Het is duidelijk, dat het hele Neder landse volk hiervan de_ terugslag zal ondervinden. En door wie zal het op de meest pijnlijke manier worden gevoeld? Wel natuurlijk door al diegenen, wier levenspeil overeenkomstig staat en stand toch reeds tot angstig dicht nabij het. minimum gedaald mag heten. Men be hoeft daarbij niet alleen te denken aan de werkers van hoofd en hand uit de lagere inkomensgroepen, maar minstens evenzeer aan de bejaarden, de pensioen- trekkenden. de kleine zelfstandigen aan een grote categorie van hen die een intellectueel beroep uitoefenen en ten slotte over het algemeen aan de grote gezinnen. Reeds heeft de Raad van Vakcentralen zijn ernstige teleurstelling uitgesproken over het feit, dat de Regering m weer wil van herhaalde telegraphische ver zoeken zonder voorafgaand overleg met de Stichting van de Arbeid tot de be kend gemaakte prijsverhogingen heeft besloten. En dezelfde Raad is al e\ en ontstemd over een soortgelijke gedrags lijn van de Regering met betrekking tot de suikerprijsverhoging, waartoe vorige week plotseling werd overgegaan. Inmiddels zou vandaag een spoeoy - gadering met de Stichting van de Arbeid gehouden worden, waartoe de Ra Vakcentralen Zondag een telegrapmsch verzoe^ heeft gericht aan de minister- President. Op het ogenblik waarop vi] dit schrijven is over de uitslag daarvan nog niets bekend. Men houde wel in het oog, ten eerste, dat de Regering zelf reeds in haar ver klaring zulk een overleg nadrukkelijk in het meest nabije vooruitzicht had ge steld. zodat er thans niet iets gebeurt wat de Regering eigener beweging nooit zou hebben gedaan en, ten tweede, dat het niet alleen de volksgroepen zijn, waarvoor de Raad van Vakcentralen representatief is, die de weerslag der nationale krachtproef aan den lijve zul len ondervinden. Een kwestie terzij is het of de Regering zich aan haar be lofte van een voorafgaand overleg, zoals aan de vakcentralen zou zijn toegezegd, niet in ieder geval had moeten houden. Tegenover het verwijt van de heer Andriessen. gisteravond door hem in de Kamer geuit, dat dc Regering niet tac tisch heeft gehandeld door plotseling en zonder vooroverleg tot prijsverhoging van enige lévensmiddelen over te gaan, staat echter de niet onverstandige over weging, dat er anders een groot gevaar voor hamsteren en een anderssoortige onrust zou zijn geweest dan nu werd veroorzaakt. Wel kunnen wij de heer Andriessen bijvallen, wanneer hij stelt, dat de Regering de afgekondigde maat regelen van een uitvoeriger toelichting vergezeld had kunnen dofn gaan. zodat er een beroep zou zijn gedaan op het begrip van het volk en langs redelijke weg de bezielde bereidheid tot het bren gen der eerste offers zou zijn gewekt. Bij dat alles dient echter nadrukke lijk te worden vooropgesteld, dat de andere volksgroepen, die, zoals gezegd, een even pijnlijke inkrimping van de' levensstandaard terwille van de noodzakelijke krachtsinspanning zullen moeten gedogen, gelijke rechten hebben op overleg met de Regering, teneinde te overwegen door welke bijzondere hulp maatregelen dc sociale rechtvaardigheid zoveel mogelijk kan worden veilig ge- steld. Tegenover en ten dele naast de éis van de P.v.d.A. tot een derde loon- ronde heeft de heer Andnessen terecht de wenselijkheid naar voren gebracht van compenserende maatregelen mede teil gunste van de grote gezinncn ook in de andere aan hun levensminimum toe zijnde kringen dan die der Terecht aanvaardde hij het uitgangs punt, dat een volledige compensatie niet zou kunnen worden bereikt, maar even terecht nodigde hij de Regering uit spoe dig kenbaar te maken welke correcties dan wél werden beoogd. En de heer Ruppert, voorzitter van het C.N.V., heeft in een gisteravond gehouden radiorede aangedrongen op nog deze week te ne men compenserende maatregelen. Tot nog toe heeft men kunnen vast stellen. dat het Nederlandse volk over het algemeen met een bewonderenswaar dige zelfbeheersing kennis heeft geno men van de genomen maatregelen. Men ziet blijkbaar in. dat, hoe men het ook keert of wendt, niemand zal kunnen Worden vrijgesteld van het brengen van offers tot verdediging van het bestaan der ganse gemeenschap. Niet tegen het brengen van deze offers moet worden gewaakt, maar tegen hun onrechtvaar dige verdeling. Wij herhalen nogmaals, dat daarbij in het bijzonder moet wor den gelet op de belangen van alle eco nomisch zwakkeren en niet alléén op de belangen van hen die zich, dank zij hun hechte organisatievorm, het meest na drukkelijk kunnen doen horen. Het ware te wensen, dat de Regering hij de practische uitvoering der aange kondigde maatregelen de middelen zou Weten te vinden om aan al de econo misch zwaksten enigermate tegemoet te komen en dat de meest drastische ver sobering zou worden doorgevoerd in die sector, waar het veiligst kan worden bezuinigd zonder de geestelijke en stof- *ehjke gezondheid van ons volk aan te Lasten, waarmee wij de sferen bedoelen van alles wat naar luxe of overdaad Jweemt. Men versta ons goed, wij bedoe- 'en niet het gebied der cultuur, want in dingen van de geest wordt de wijs heid gauw door de zuinigheid bedrogen, blaar wij bedoelen wèl de voornamelijk „In de loop van de vorige week en met name Vrijdag en Zaterdag hebben de Vakcentralen reeds al het mogelijke gedaan om de prijsverhogingen b.v. één week uit te stellen, opdat er mogelijkheid zou zijn tot overleg en het treffen van maatregelen om de noodzakelijke loon correcties tot stand te brengen. De rege ring heeft als haar oordeel uitgesproken, dat dit onmogelijk was en wel omdat de speculatie van de zijde van de handel en liet hamsteren door bepaalde delen van het publiek, die onder invloed van lopende geruchten over komende prijs verhogingen waren ontstaan, de voedsel voorziening in gevaar brachten", aldus dc heer Ruppert, voorzitter van het C.N.V., in een toespraak over de loon- en prijspolitiek, gisteravond voor dc radio. Het uiterste uitstel dat de regering wilde toestaan was, dat het tijdstip van publicatie werd verschoven van Zater dagavond tot Maandagmorgen, zodat de vakcentralen en de hoofdbesturen van de aangesloten organisaties in staat zou den zijn. de bonden, de besturenbonden en de andere besturen en de vertrou wenslieden op de hoogte te stellen. Dit feit van de afkondiging op zó korte ter mijn maakt het noodzakelijk om ook op zeer korte termijn een oplossing te vin den voor de moeilijkheden, welke in het bijzonder voor de arbeidersgezinnen, die van een laag inkomen moeten leven, uit de prijsverhogingen zullen voortvloeien. Wordt daarvoor nog niet deze week een oplossing gevonden, die in het raam van de huidige ontwikke ling past, dan zou de prijsverhoging een directe en ernstige aantasting van de eerste verzorging van onze gezinnen betekenen. De prijsverhoging raakt immers de eerste levensbehoeften: brood, marga rine, vet, suiker. Wie ook aan de hand van de officiële statistieken nagaat, wat deze posten voor de huishoudrekening van een arbeidersgezin betekenen, weet, dat de prijsverhogingen, die vorige weeK en Maandagmorgen werden afgekondigd, een grote invloed hebben en het blijft daartoe niet beperkt. Andere producten, zoals jam, stroop, papkost e.d. zullen direct volgen: omdat de prijs daarvan met de eerder genoemde artikelen nauw verband houdt. Het zal noodzakelijk zijn, dat onmid dellijk. d.w.z. nog deze week maatrege len getroffen worden om dit alles op te vangen. Maar er is nog meer. Berekend kan worden, dat reeds in November 1950 een achteruitgang van het reële loon met drie en een half procent genoteerd moet worden. Ongetwijfeld heeft de verslechtering zich sindsdien voortgezet. Het bestuur van het CNV meent, dat naast de direct noodzakelijke maatrege len met betrekking tot de lonen, de regering thans eindelijk de kracht moet tonen om in de eerste plaats werkelijk doeltreffend op te treden op het gebied van de prijsvorming en de prijsbeheer- sing en in de tweede plaats de noodza kelijke beperkingen tot stand te brengen, niet alleen op het gebied van de ele mentaire levensbehoeften, maar vooral ten aanzien van het in ons land nog steeds aanwezige luxe gebruik, dat zo wel in de sector van de consumptie als in die van de investering grote bedragen vraagt. Spr. wees in dit verband op het onnodige verbruik van deviezen voor vacantiereizen, voor het onnodig autorijden, speciaal op Zondag en op het hoge drankverbruik, op het veel vuldig kopen van snoep en luxe rookartikelen. In deze en dergelijke luxe uitgaven zal de beperking van het gebruik in de eerste plaats ge- Op de Nederlandse coaster „Bonaire", groot 500 ton en toebehorende aan J. Westers te Groningen, is Maandagmid dag voor de Engelse zuidkust brand uitgebroken. De uit aeht leden bestaan de bemanning heeft het schip moeten verlaten. De Franse trailer „Tarana", die het eerst aanwezig was, nam twee schepelingen aan boord; de overigen gingen met het Noorse stoomschip „Knudsen" mee. Toen de „Bonaire" verlaten werd stonden de machineka mer en de hutten in lichter laaie. Het schip was op weg van Londen naar Bayonne en bevond zich toen de brand uitbrak acht mijl van Start Point. Vele schepen spoedden zich na het S.O.S.-bericht naar het Nederlandse vaartuig, o.a. de sleepboot „Portland Bill" van de fa. L. Smit en Co., „Ellen M", een Engelse coaster, een Deense coaster en de Engelse sleepboot „Purm- oil", voorts de Franse trailer „Tara na" en het Noorse s.s. „Knudsen". De Franse trailer slaagde er in het brandende vaartuig op sleeptouw te nemen en kwam Dinsdagmorgen te Brixham aan, verbonden aan de sleee boot „Freebooter". Uit het achterste ge deelte van het schip kwam toen nog rook. Later op de dag is de coaster de haven van Plymouth binnengesleept. Van de reder van de „Bonaire" ver nemen wij, dat de brand ontstaan moet zijn door het breken van het „dagting- gïaasje", een onderdeel van de olie stookinrichting, dat met gasolie gevuld was. In een kort telefoongesprek, dat de kapitein aan boord van de „Knud sen"' met de reder heeft gevoerd, sprak de kapitein als zijn vermoeden uit, dat er in de machinekamer gerookt is. Voor zover bekend heeft niemand van de be manning enig letsel opgelopen. zocht moeten worden. Door de be perking van de import en door het treffen van belastingmaatregelen is dat ongetwijfeld bereikbaar. De katholieke stichting Bejaardenzorg te Utrecht heeft het volgende telegram gezonden aan de voorzitter van de Twee de Kamer-fractie der KVP, prof. Rom me. „Attenderen dringend op onhoud bare positie van het overgrote deel dei- bejaarden in en buiten inrichtingen. Het is onwaarachtig compensaties te beper ken tot Drees-bejaarden. Vragen u ge legenheid tot overleg". De afd. Amsterdam van de K. A. B. heeft evenals vele. andere afdelingen op haar kadervergadering besloten het volgende telegram aan het Ver- bondsbestuur van de K. A. B. te zen den: Dc K. A. B., afd Amsterdam, spreekt als haar overtuiging uit, dat de. gehele Nederlandse bevolking naar draag kracht dient bij te dragen in de buiten gewone lasten, welke de huidige om standigheden eisen, teneinde ons volk te vrijwaren voor een communistische dictatuur: betreurt, dat de regering te voren geen overleg heeft gepleegd met de organen uit het bedrijfsleven, vertegen woordigd in de Stichting van de Ar beid, omtrent de door haar afgekondigde maatregelen inzake de loon. en prijspo litiek; en spreekt haar vertrouwen uit in de leiding van de K. A. B., dat zij de noodzakelijke stappen zal doen om tot een zo ruim mogelijke compensatie le komen, teneinde prijsstijgingen op de allernoodzakelijkste levensmiddelen zoveel mogelijk ongedaan te maken, o.a. door deze lasten te verschuiven naar minder noodzakelijke consumptie-arti kelen. Hedenmorgen is in de Stichting van de Arbeid het overleg begonnen ter zake van de (gedeeltelijke) looncompensatie voor de prijsstijgingen. De besprekingen werden vandaag met grote intensiteit gevoerd: men wil op korte termijn tot resultaten komen en het zou niet onmo gelijk zijn, dat het inderdaad, zoals door de voorzitter van het C.N.V. verlangd is, binnen enkele dagen tot. een beslissing komt. Daar wordt althans naar gestreefd. Hedenavond treedt de Stichting van de Arbeid in contact met de L. P. C. (de. interdepartementale commissie voor de loon- en prijspolitiek). Wel licht duidt dit er op, dat vandaag nog binnen de Stichting van de Arbeid een standpunt bepaald kan worden. Een enorme rookwolk stijgt op uit het 10.000 ton metende Italiaanse tankschip „Montallegro", terwijl het achterste deel van het schip wegzinkt in het water, na een geweldige ontploffing, die het schip in de haven van Napels in twee stukken spleet. Het tankschip was gelukkig niet geladen. De ontploffing schijnt te zijn veroorzaakt door het vlam vatten van olie. of benzinedampen tijdens werkzaamheden met een lasapparaat. 300 arbeiders stonden op de kade, om zich voor werk op het schip aan te melden op het tijdstip van de ontploffing. Ongeveer 60 van hen werden gewond. Do ontploffing versplinterde een groot aantal ruiten van huizen aan de kade. Militaire noodzaak zal wellicht, aldus U.P., generaal MacArthur dwingen eigenmachtig een beslissing te nemen inzake de overschrijding van de 38ste Breedtegraad aangezien het er naar uit ziet, dat de troepen van de Verenigde Naties deze lijn zullen bereiken vóór de diplomaten van de Verenigde Naties hierover tot een besluit zijn gekomen. MacArthur heeft verklaard, dat hij zijn troepen niet over de Breedtegraad zou zenden indien er enige „redeljjke bezwa ren bestaan tegen de overschrijding van de 38ste Breedtegraad". Sommige krin gen te Tokio zijn van oordeel, dat als de Verenigde Naties niet tot actie overgaan MacArthur zal aannemen, dat er geen bezwaren aanwezig zijn. Zuid-Koreaanse troepen zijn gisteren bij hun achtervolging van de communis- Verwachting tot Woensdagavond: Overwegend droog weer met over drijvende wolkenvelden, vooral in het Zuiden van het land. Zwakke tot matige wind uit Noordelijke richtin gen. Vannacht vooral in het Noorden van het land zware nachtvorst. Mor gen overdag ongeveer dezelfde tem peraturen als vandaag. Zon: 6.43—18.53; Maan: 16.37—6.10. „Och, (Van onze verslaggeefster) 't is toch verschrikkelijk" zegt het oude vrouwtje, dat in haar zeildoeken tas een pakje margarine bij de overige boodschappen bergt: „vijftien cent duurder, en dat zómaar". Ze was een van de weinigen, volgens de verkoopster, die de acute prijsverho gingen nog niet had gehoord door de radio. De meeste klanten namelijk kwamen Maandagochtend, door de radio voorber cid, hun boodschappen halen en betaalden margarine en vet niet alleen met vijftien of zeventien cent extra, maar ook met commentaar. Dat gepeperd was, overeenkomstig de stadswijk en de wijze waar op men zich daar pleegt uit te drukken. „We moesten maar staken", werd er gezegd, „in België krU»cn ze met staken ook alles gedaan. Vijftig cent voor een pakje margarine, ze doen maar, en wie is er de dupe van? Natuurlijk de kleine man". „Zaterdag was er al stagnatie in de aflevering", zegt de winkelier, „de fabriek beweerde dat er een tekort was aan grondstoffen. Maar ik heb toch al mijn klanten kunnen helpen". Minder is er dus niet verkocht, con cluderen wij. Of dat voor sommige ge zinnen het gevolg zal zijn? Heel waar schijnlijk wel, moeders die véél mon- Twee en een half jaar geleden vertrok Hans Kaart met drie kameraden en een kraai in een jeep naar Indonesië, om in het kader van de N. 1. W. 1. N. voor ae Nederlandse soldaten aldaar op te treden. Daarna trok hij naar Zuid-Afnka, waar hii een revuegezelschap stichtte. Maandagavond keerde hij alleen op Schiphol terug waar hij werd verwelkomd door zijn oom Johan Kaart en diens echtgenote. 'Over enige tijd zal Kaart zich weer bij zijn gezelschap in Zuid-'Afrika voegen. In het restaurant van Schiphol moest Hans direct enige ervaringen van zijn tocht vertellen. V. I. n. r.: mevrouw Kaart, Hans Kaart en Johan Kaart. stoffelijke bijkomstigheden, welke best kunnen worden gemist zonder de mens waardige levensstandaard wezenlijk aan te tasten. Een welgericht afwegen van waarden en de nodige vindingrijkheid, waarbij de Regering ook de hand in eigen boezem moge steken, zullen in dat op zicht misschien nog tot maatregelen kunnen leiden, welke, gezien de nood der tijden, door ieder verstandig mens zullen worden gebillijkt zo niet toe gejuicht. Naar wij vernemen is bjj de regering in ernstige overweging in opvolging van ir. Peters, ter benoeming tot gou verneur van de Nederlandse Antillen oud-minister mr. A. A. M. Struyken aan H. M. de Koningin voor te dragen. den open te houden hebben, klagen al, dat ze het met dun smeren niet meer zullen kunnen redden, dat er nu voort aan ook wel eens droog brood onder de jam zal zitten. De drie cent méér per brood, hakt er ook in! En de te verwachten nieuwe loonron- de, die een en ander zal moeten opvan gen? Die is voor velen nog helemaal geen realiteit. Sommigen schampen er ook over: „Jawel, vijf procent geven en vijftien nemen. Waar is het allemaal voor nodig?" En daar zit hem dc kneep, volgens een wijze winkelier, die al veertig jaar achter de toonbank staat. „De mensen weten er niets van, dat we in een schijnwelvaart leven, dat er subsidie zit op de levensmiddelen. Dacht u, dat ze er iets van wisten, dat dit nu allemaal is, omdat de subsidiegelden uit de grote pot niet meer toereikend zjjn door de stijging van de grondstoffenprijzen? Ze weten van niets en ze leven alle maal in luxe. Had een vrouw vroeger, wat ik zie als ze haar beurs pakt, ciga- retten in haar tasje? En ze moeten al lemaal iedere veertien dagen naar de kapper. Is dat nodig?" Bij de bakker waar wij binnenvallen, reiken de verkoopsters ijverig brood uit aan een schare van twaalfuur-hon- gerigen. Niemand uit er één klacht als hij of zij de drie surplus-centen per brood neerlegt. De verkopers trek ken rimpels bij de kassa, als ze zich de nieuwe tafels van vermenigvuldiging eigen maken. „Nee. als de winkel vol is. wordt er niet gemopperd", zegt de bakker, die, naar zijn zeggen, zowel millionnairs als orgeldraaiers tot zijn klanten heeft. Een vrouw die vanochtend hier was en een tas vol broden meenam voor haar gezin, zei lachend, dat ze er maar een kerel bij zou nemen om voor haar huishouden te verdienen. Och ja, dat we maar moeten staken, is hier vanochtend ook al gezegd. Maar wil ik u eens wat zeggen, de mensen vergeten dat we in het weelderigste land van Europa wonen. De mensen zijn ver wend. Hoeveel wit brood verkoop ik. en hoeveel bruin? Wit kost nu veertig cent en bruin acht en twintig cent. En bruin is daarbij veel gezonder Maar de ge wone man neemt het niet. En als het niet vers is laat hij het staan". Wij hebben ineens een visioen, terwijl de idealistische bakker, die ons volk verwend noemt wat voor de grote groep die van een beknibbeld maand loon leeft, zeker niet opgaat ons de voordelen voor de spijsvertering van bruin brood uitlegt. Wij zien brood- resten liggen op straat, achter bomen, in schillekarren en in vuilnisemmers. Eén weggegooide boterham per Neder lander betekent vijfhonderd duizend broden per jaar. Alleen in de hoofdstad wordt per week circa twintig duizend kg. brood per week weggedaan. We hebben eens gekeken in de afval bak in de cantine van een groot bedrijf, die na schafttijd vol ,ligt met „resten" Soms hele boterhammen, besmeerd en belegd. En in datzelfde bedrijf werken huisvaders, die sinds gisteren diepere groeven in het gelaat hebben omdat hun vrouw er nu werkelijk niet meer uit komt. In véél gezinnen zijn de zorgen zwaar, zwaarder of ondraaglijk geworden. Vooral daar waar men kinderen wil la ten leren, waar men zijn maatschappe lijke positie naar buiten heeft té hand haven en waar dat nu moet gaan ten koste van het allernoodzakelijkste om dat de vrouw de teugels reeds op z'n strakst hield. Zorgen aan dc ene kant, onnodige verspilling aan dc andere kant. „Het zijn altijd de conscientieuzen die de klappen opvangen", zegt de wijze bak ker, dc klappen die dc bestuurderen in één nacht tjjds uitdelen. tische troepen, die in de richting van de 38ste Breedtegraad terugtrekken, de ri vier de Hongtsjon overgestoken. De Zuid-Koreanen vormden de voorhoede van een geallieerde troepenmacht hoofdzakelijk bestaande uit onderdelen van het Amerikaanse achtste leger die aan het centrale front optrekt en op nog slechts 27 km. ten Zuiden van de 38ste Breedtegraad staat. Amerikaanse piloten vielen gisteren het dorp Kapjong 46 km. ten Noord- Oosten van Seoul aan, waar zien 1500 communisten hadden samengetrokken 300 van de Communisten werden gedood of gewond. Ook werd er in de sector Tsjoentsjon een tank beschadigd. Aan het Westelijke front sloeg een Ameri kaanse pantserpatrouille, die ten Noor den van Seoul optrok, op een punt 32 km. ten Zuiden van de 38ste Breedte graad, een aanval van een vijandelijk peleton af. Aan het Oostelijke front stootten geallieerde patrouilles door tot op enkele kilometers van de Breedte graad. Zij ondervonden slechts geringe tegenstand van de communisten. Na een spoedeisende zitting van het Indonesische kabinet heeft Natsir van morgen een onderhoud gehad met Su karno, Aan de pers deelde hij na afloop hiervan het volgende mede: „Ik heb de president informeel medegedeeld, dat ik vanavond zal terugkomen, om officieel het ontslag van mijn kabinet in te dienen." De ministers van Justitie en Sociale Aangelegenheden hebben zich reeds uit de regering teruggetrokken, omdat hun partij de Groot-Indonesische Partij niet accoord gaat met de politiek van de regering inzake de opheffing van de districtsraden. Woensdagmiddag zal voor de president van de Arnhemse rechtbank een kort geding dienen tussen de omroepvereni gingen AVRO. VARA, KRO en NCRV als eiseressen (procureur mr. dr. P. J. Witteman) en de stichting „Het Radio programma". nauw verbonden aan de Vereniging van Radioluisteraars als gedaagde (procureur mr. J. W. F. Donath). Zoals men weet, heeft de West- Duitse regering in Bonn een ministerie van Buitenlandse Za ken gekregen. De Bondskanselier Ade. nauer heeft de functie van minister van Buitenlandse Zaken voorlopig persoonlijk op zich genomen. Tot zo ver kunnen allen, die inzien, dat de oorlogstoestand met Duitsland niet tot in het oneindige kan worden ge prolongeerd, nu het leven van heel West-Europa onder de communistische bedreiging op het spel staat, zich daar. otier verheugen. Maar minder verheu gend is, dat Adenauer verklaard heeft, dat de opbouw van het nieuwe mi nisterie naar het voorbeeld van dat van Hitler's kortstondige Derde Rijk zal geschieden, aangezien dit volgens hem nooit een nationaal-socialistische instelling zou zijn geweest. Wij vragen ons af, of Adenauer misschien van me ning is. dat Von Ribbentrop tengevolge van een gerechtelijke dwaling in Neu renberg werd ter dood veroordeeld en terechtgesteld. Duitsland heeft nooit veel grote di plomatieke diplomaten gehad en het wil ons voorkomen, dat Adenauer geen uitzondering maakt op deze regel. Er zijn nu eenmaal bepaalde volksstam men, die het nooit leren. REFLECTOR. De regeringsverklaring Naar wii vernemen zal de Neder landse R.K. Middenstandsbond op Woensdag a.s. een spoedeisende bui tengewone vergadering beleggen in verband met de Regeringsverklaring en de daaruit voor de middenstand voortvloeiende gevolgen. Als resultaat van deze vergadering mag men een nieuwe kocrs-bepaling verwachten van de N.R.K.M. Al geruime tijd geleden maar naar eerst thans bekend is gemaakt heeft de heer Butter uit Deventer, een prae- historicus van wereldnaam, bij de op gravingen in de Koerhuisbeek te De venter, een aantal schedels opgegraven van mensen die zeker 8000 jaar voor Chr. geleefd moeten hebben. Advertentie BaRTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 Communistische en niet-communis- tisehe vakverenigingen hebben gister avond een staking van de arbeiders der gas- en electriciteitsbedrijven in het ge bied van Parijs uitgeroepen, die van daag is begonnen. Parijs heeft reeds vijf dagen te kam pen met een staking van de vervoers bedrijven. De Franse gas- en electrici teitsbedrijven zijn staatseigendom. Het Parijse vervoersbedrijf is eigendom van een autonoom lichaam, dat bezit der gemeente is De stakingen bij de gas- en electrici teitsbedrijven worden gesteund door de communistische C.G.T. en de socialis tische Force Ouvrière. De katholieke C.D.T.C., na de C.G.T. de grootste vak vereniging, houdt zich afzijdig van de jongste stakingen. Alle drie de vakbonden dringen echter met kracht aan op hogere lorjen in ver band met de stijgende kosten van het Ievensonderhc ud. Er wordt rekening gehouden met dc mogelijkheid, dat de staking zich za! uitbreiden tot de regeringsambtenaren, buschauffeurs in de vooreteden. arbei ders in de metaalindustrie, vrachtwagen chauffeurs. bouwvakarbeiders en zelfs de schillenophalers. De helft van de Pa rijse taxi's heeft gisteren niet gereden bij wijze van waarschuwing. Het Franse kabinet is vandaag voor de tweede maal in twaalf uur in spoed zitting bijeengekomen om de stakings- Een tevreden mens viert altijd feest golf tc bespreken. Na gisteravond Iaat reeds geconfereerd te hebben, hield de Franse regering vanmorgen opnieuw een spoedvergadering. Naar verluidt is de legering van plan de hulp van militaire technici in te roepen om de openbare nutsbedrijven op gang te houden. Zij zou voorts overwegen de stakers te mo biliseren zodat staking als dienstweige ring beschouwd kan worden. Premier Henri Queuille heeft er met nadruk op gewezen, dat hij er niet over denkt tot loonsverhoging over te gaan, zolang de stakingi voortduurt. Met de koninklijke trein zullen Woensdagmorgen van Soestdijk naar Sankt Anton reizen de drie prinsessen Beatrix. Irene en Margriet. Gedurende haar Paasvacantie zullen zij in dit oord van wintersport vertoeven. H. M. de Koningin is voornemens Prins Bernhard bij zijn vertrek naar Z. Amerika op 24 Maart te vergezellen tot Zurich en vandaar door te reizen naar Sankt Anton. waar zij hoopt enkele dagen in gezelschap van haar oudste drie dochters van de wintersport te ge nieten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1