STAD EN OMGEVING De beruchte beek langs Santpoorts hoofdstraat EEN TEER EN POËTISCH VERHAAL MERCEDES -BENZ GARAGE VAN WIJK - OVERVEEN - TEL. 10503 AGEIVDA Hoge Raad verwerpt beroep van inspecteur Keukenhof geopend Glorie van de liefhebberij HONDERD JAAR HANDEL IN AARDAPPELEN Techniek verdrong mensen- en paardenkracht Kinderboek van Antoine de Saint-Exupéry Oud zeer door raadsleden weer aangeroerd Hoe spelen de R.K. clubs? uw matrassen reparatie Wie kwaliteit weet te waarderen Zal LINCOLKOPERPOETS begeren! DIESEL-PERSONENWAGEN DINSDAG 20 MAART 1951 PAGINA 2 „Judas Iscarioth" Voordracht voor Haarlemse W.M. en A.R.K.A. Colonnes R.K. OPENB. LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK Huurder moest f 650 sleutelgeld betalen Burgerlijke Stand OPRUIMEN AFDEKKING WATERMETER „Op hoop van zegels" te Haarlem Snoeper gestraft „Velser-af faire" Feest in de Kokstraat Huisvlijttentoonstelling Toneelavonden K.A.J. Haarlem-N. Spreekuur wethouder REORGANISATIE VAN DE MILITAIRE KAPELLEN RECORD BEZOEK VAN TOURISTEN IN 1950 School-voetbaltournooi KRUIDENIERSBEURS IN PATRONAATSGEBOUW Diploma-uitreiking Nijverheidsschool Hoe laat is het? Jongeren op Drakenburgh VOOR DE PAASDAGEN heeft de Andere oplossing ONREGELMATIGE MARKT Beurs van Amsterdam 5 Beurs van New York 68% Tekenwedstrijd ECA Uitverkorenen in Haarlem en omstreken HEEMSTEDE Vergadering Katholieke Middenstand Proces-verbaal opgemaakt Door onze grote voorraad zonder prijsverhoging 's morgens 's avonds gehaald gebracht HAARLEMS MATRASSEN HUIS H. DE GRAAFF Grote Houtstraat 103 - Haarlem Telefoon 11485 wederom beperkt leverbaar, waaronder de opzienbarende met een brandstof- „--a. „„„1/ l| verbruik van c.a. C6lltpCrn.M« Een zaal, geheel in de trant van de middeleeuwen, koperen kronen met rus tig brandende kaarsen en aan de muren grootse doeken met deftige „persona- giën 'uit de historie, die onbewogen en rustig op de aanwezigen neerzagen. De achtergrond van het geïmproviseerde „toneel" werd gevormd door een gezel lige schouw met koperen huisgerei en Delftsblauwe borden op de bovenrand. Ziedaar de sfeer, waarin de aanwezige leden van de Werknemende Midden stand en A.R.K.A. zouden luisteren naar de eeuwenoude geschiedenis van Judas' verraad en Christus' doodsnood. Ben van Hest. de jeugdige Haagse voordrachtskunstenaar en Joop Schou ten, de Rijswijkse pianist en organist zouden vcor de aanwezigen „Judas Is carioth" van Leonid Andrejew vertol ken. Na de korte inleiding van de voorzitter van de A.R.K.A. waarin hij op de pret tige samenwerking van de W.M. en A.R.K.A. wees bij het tot stand komen van deze avond, gaf de heer Loerakker het woord aan Ben van Hest. Deze leid de zelf zijn voordracht in en wees op het feit. dat Leonid Andrejen Judas Is carioth niet schilderde als een verrader zonder meer. maar veeleer psycho analytisch de reden van zijif verraad naar voren bracht n.L zijn grenzenloos cynisme en geraffineerde jalouzie. De markante kop en voor iedere aan doening gevoelige gelaatsuitdrukking van Ben van Hest vertolkte meeslepend en plastisch de diverse hartstochten van de verrader, het cnmenselijk lijden van de Zaligmaker en de rauwe moordlust van de Joodse beulen. Ademloos volg den de aanwezigen de tragiek van Judas' val en de volkome overgave van Chris tus aan het lijden. De muzikale omlijsting en begeleiding door Joop Scheuten verbrak deze sfeer niet, doch veeleer voerde hij de tragiek nog op d or zijn fijngevoelde accoorden, waarin h(j oude en bekende Hjdensmelo- dieën verwerkte De dood van Christus, tevens het top punt van Judas' zielespanning werd niet omlijst door Joop Schouten. En toen Judas, na een gefaalde poging om zich te wreken op de leerlingen, zich in gekrenkte hoogmoed het leven benam in een stormachtige nacht, was het Joop Schouten weer, die in zijn mu ziek de storm en de wild stromende bergbeek vertolkte tezamen met het wegvliedende leven uit Judas' lichaam. Ontroerend mooi waren zowel voor dracht als begeleiding. Wij hopen dan ook dat dergelijke en andere evenwaar dige avonden in de toekc mst meer ge organiseerd zullen worden. De voorzitter van de W.M. de heer Tel besloot de avond met een dank woord aan de kunstenaars. Wat zegt de nieuwe wet? Voetgangers, een marscolonne vor mende, mits onder leiding' van een tenminste zestienjarige, mogen in het algemeen de rijbaan volgen: een langs deze baan liggend voetpad be hoeft dan niet gebruikt te worden. Breedte colonne ten hoogste drie per sonen, lengte ten hoogste dertig per sonen. Linkervleugelman-vóór bij avond een wit licht dragend, linker vleugelman-achter bij avond een rood licht. Militaire colonnes mogen te allen tijde van de rijweg gebruik maken. Toegelaten processies, toegelaten op tochten en begrafenissen mogen van de rijbanen gebruik maken. Een militaire colonne of een be grafenisstoet, welke op groen licht is begonnen de stopstreep te passeren, blijft voortgaan ook nadat een an dere kleur licht zichtbaar is gewor den. In de R.K. Openbare Leeszaal en Bi bliotheek, Nieuwe Gracht 70, zijn deze week de volgende aanwinsten op het gebied van taal- en letterkunde ter in zage: D. Bax. Nieuwe Afrikaanse poëzie. F. J. J. Buytendijk. De psychologie van de roman; studies over Dosto ievsky. J. T. R. van Greevenbroek. E. J. Pot gieter; l'homme et l'oeuvre dans leurs rapports avec la littérature frangaise. B. A. van Groningen. De literatuur van het oude Hellas. H. Houwens Post. Het heroïeke leven van Luis Vaz de Camoëns, Portugees re naissancedichter en avonturier. Meesters der Russische vertelkunst. Morriën, A. De muze op zee; een bloemlezing van gedichten over de zee. Top Naeff. Zo was het ongeveer. Pieter van der Meer de Walcheren en Vlaanderen. A. S. Poesjkin. Jewgenij Onégin; ro man in verzen. E. Sapir. Wat is taal? Inleiding tot de taalkunde. F Schurer. D. A. Tamminga en Anne Wadman. Kleine keur uit Friese dichters sinds 1880. G. Stuiveling. Rekenschap. M. Valkhoff. De expansie van het Nederlands. A. Weijnen. De kunst van het ver talen. De Haarlemse recherche heeft proces verbaal opgemaakt tegen de 30-jarige Haarlemse PTT-besteller A. S. Deze be zat een huisje in het centrum van Haar lem. dat hij voor drie gulden per week aan de arbeider M. de V. verhuurde. Hij had echter ook een sleutelgeld van f 65Ö bedongen. Terzake van dit misdrijf heeft de politie hem aangehouden. GEBOREN: C. A. J. M. Koelemij- Bruyns z; J. H. Verboom-Den Hartog z; M. H. van der Veldt-Smit z; C. Bas- tiaanse-Berends z; A. Bont-Idzenga z; W. T. Breuker-Gubbeis z; E. Terpstra- Van Veldhuizen z; J. Mudde-Bakker z; H. P. Hartman-De Goede z; E. M. van Marsbergen-Tangermann z; G. J. Hen driks-Boerlage z; J. M. E. Kooiman- Spook z; H. van der Vlugt-Verwoerdt d; M. J, van der Westen-Vermeulen d; A. F. G. van Dongen-Leeerff d. ONDERTROUWD: C. Boeklagen en A. A. J. Schmidt. OVERLEDEN: K. de Vries, 61 j; K. van Willigenburg 13 m.; J. C. Kramer 76 j.; S. van der Heijden-Kalter. 62 j.; D. Hendriks-Molenaar, 68 j.; D. H. Luk- keveld. 71 j.; H. P. A. Gort. 1 d.: H. A. A Gort 2 d.; W. G. Blesgraaf, 4 d.; G. P. van der Meij, 74 j. In de loop van de winter vestigden wij op verzoek van de directeur van het Waterbedrijf Haarlem, de aandacht op de maatregelen, welke toen genomen moesten worden tegen het bevriezen van de watermeter. Thans, nu geen vorst van betekenis meer valt te verwachten, is de tijd aan gebroken om de bedekking van de wa termeter te verwijderen en ae meter- put schoon te maken. Alle zakken, stro, couranten en der gelijke, dienen derhalve nu uit de me- terput gehaald te worden, opdat de me- teropnemers behoorlijk hun werk kun nen doen. Deze zijn geenszins verplicht de bedekking van de watermeter te verwijderen, integendeel, zij kunnen vorderen, dat dit terstond door of van wege de bewoner geschiedt. Indien een en ander niet tijdig opge ruimd wordt is er grote kans dat* er door rotting een vieze boel met onge dierte in de watermeterput ontstaat, welke daar in geen geval geduld kan worden. Indien men overeenkomstig het ad vies van het waterbedrijf de waterme ter tegen vorst beschermd heeft door een houten tussendeksel met handvat op halve hoogte in de meterput, dan moet ook dit tussendeksel thans verwij derd en opgeborgen worden. Het tussendeksel kan het volgende jaar dienst doen en is op de duur niet alleen veel goedkoper, doch vooral veel zindelijker en gemakkelijker dan zak ken. stro of andere materialen, welke in de vochtige meterput aan verrotting onderhevig zijn. Op meterputten, welke nog niet voor. zien zijn van een goed sluitend boven deksel. dient nu ten spoedigste een houten deksel te worden aangebracht. De Nederlandse phiiatelistische ver eniging „Op hoop van zegels" te Haar lem organiseert ter gelegenheid van haar veertig-jarig jubileum een postzegelten toonstelling in het Frans Halsmuseum, ingang Groot Heiligland. Deze expositie wordt geopend op Vrijdag 30 Maart des middags om drie uur en is verder voor het publiek toegankelijk op 31 Maart en 1 April van 10 tot 17 uur. De fa. Joh. Enschede en Zn. verleent medewerking. „Op hoop van zegels" werd op 1 Maart 1911 opgericht. Er traden toen tien le den tot de vereniging toe. Het bestuur bestond uit de heren W. E. B. Versfeit, voorzitter en F. M. Westerouen van Mee. teren, secretaris-penningmeester Bij K.B. van 1 November 1912 werd de ver eniging officieel erkend. Momenteel heeft de vereniging bijna vijfhonderd leden, waarvan de meesten in de omgeving van Haarlem wonen. Er zijn er echter ook in Amsterdam en zelfs in Indonesië. Het huidige bestuur bestaat uit de heren P. de Jong, voorzit ter, P. H. S. Mos, penningmeester en M. W. v. d. Koog, secretaris. De 29-jarige kantoorbediende W. v. d. G bestelde Donderdag een hoeveelheid repen voor een bedrag van f 55 bij een grossier in chocoladewaren. Hij liet deze bestelling bij zich thuis bezorgen, maar gaf het adres van een ander op voor de rekening. Natuurlijk kwam alles uit, toen deze laatste weigerde het bedrag te betalen. De Haarlemse recherche heeft de kantoorbediende ingesloten. Vrijdag 23 Maart hoopt de heer H. P. v. d. Poll, chef-vakwerkman bij de Rijkstelefoondienst, wenende Essen- straat 8, de dag te herdenken dat hij voor 25 jaren bij genoemd bedrijf in dienst is getreden. In verband met de Goede Vrijdag zal hij Donderdag 22 Maart door directie en personeel worden gecomplimenteerd. BIOSCOPEN: Rembrandt: Prima Ballerina (a. 1.) 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Palace: Gereserveerde kamers (14 j2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Mannen (14 j.) 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Het teken van de Gorilla (14 j.) 2.30 en 8 u.; City: De Indische graftempel (volw.) twee de deel: Het monument ener grote liefde, 2.15, 4.30. 7 en 9.15 u.; Spaarne: De onder gang van de Red Witch (18 j.) 2.30, 7 en 9.15 uur. Dinsdag 20 Maart Gebouw Sint Bavo: Passie-avond K.A.B., 8 uur. De Hoge Raad heeft uitspraak ge daan in het beroep van de Haarlemse inspecteur van politie G. van S., tegen een arrest van het Gerechtshof te Am sterdam. Deze inspecteur was belast met het onderzoek in de „Velser affai re" en werd ervan beschuldigd zijn zwijgplicht betreffende dit onderzoek te hebben geschonden door mededelin gen te doen aan een zijner tipgevers. De Haarlemse rechtbank sprak hem vrij, welk vonnis echter vernietigd werd door het Hof te Amsterdam, die een maand gevangenisstraf oplegde. De Hoge Raad overwoog o.m., dat door de inhoud van de ambtseed mede wordt gestaafd, dat de aard van requi- rant's ambt een zwijgplicht meebracht ten aanzien van de inhoud der proces sen-verbaal jegens een tot kennisneming onbevoegde. Het cassatie-beroep werd op deze en andere gronden verworpen. Hedenmiddag is in het bijzijn van tal rijke autoriteiten en met medewerking van de zon de tentoonstelling Keuken hof te Lisse voor de tweede maal ge opend. Nadat de voorzitter, de heer T. H. M. van Waveren, de gasten, onder wie de commissaris van de Koningin in Zuid-Holland en vertegenwoordigers van ambassades welkom had geheten, sprak hij als volgt: Het bestuur wil bij de verdere ontwikkeling van de Keu kenhof daarvan niet alleen een blijvend middelpunt tijdens de jaarlijkse bloei periode maken, maar ook in de tien jaren van zijn opbouw een waardige re clame in het buitenland voor de Neder landse tuinbouw en het bloembollenbe- drijf in het bijzonder. Zonder twijfel zal deze tentoonstelling, die louter en alleen gedragen wordt door de liefhebberij van de inzenders en het bestuur, een niet te onderschatten stimulans zijn voor de vergroting van de export. De voorzitter verklapte, dat de stichting nog steeds werkt met een kapitaal van honderd gulden en dat men het vorig jaar zonder enige subsidie van een renderende on derneming kon spreken. Het batig saldo van verleden jaar is gebruikt om de aanleg belangrijk te verbeteren en te vergroten en bovendien een warenhuis van 2000 m2. op te richten. Spreker hoopte, dat de belangstelling van offi ciële personen en het grote publiek ook dit voorjaar groot zal zijn. Hij wees ver volgens op de reeds door ons gepubli ceerde verkeersregeling en dankte de verschillende instanties voor die mede werking om deze nationale bloementen toonstelling nog beter tot haar recht te laten komen. Door de Haarlemse recherche is de 30- jarige loswerkman A. M. Z. uit Haarlem aangehouden. Deze heeft in het begin van Januari voor f 40 lood en koper uit een schuur in Haarlem-Noord gestolen. Het was 26 Februari honderd jaar geleden dat de heer G. A. Ver beek zijn aardappelhandel opricht te. Dit feit zal Woensdag 4 April feestelijk herdacht worden, 's Mor gens is er een plechtige H. Mis in de parochiekerk van de H. Jozef aan de Jansstraat en 's middags is er een receptie van 35 uur in de kroonzaal van restaurant Brink- mann. Het bedrijf heeft een eeuw lang de stormen van de tijd weerstaan. Groot vader Verbeek begon met een winkel in aardappelen, groente en fruit in de toenmalige Koksteeg. In 1893 nam zijn zoon Jos Verbeek de zaak over, die zich allengs naast de kleinhandel had uitge breid tot een grossierderij in aardappe len. De regering nam in 1916 echter een besluit, dat het combineren van klein handel en groothandel niet langer toe stond en de heer Verbeek zag zich ge noodzaakt geheel over te schakelen op de groothandel. Vroeger geschiedde het aardappelenvervoer met paard en wagen. Er zullen nog wel Haarlemmers zijn, die zich het beroemde witte paardje van Verbeek herinneren, dat vriendelijk en gemoedelijk door de straten draafde en op zijn tocht langs de huizen steeds weer door de klanten van lekkernijen werd voorzien. Het moest echter in 1932 zijn taak overdragen aan een technische plaatsvervanger, de auto. Het beeld van de zwoegende arbeiders, die via een trappetje de aardappelen uit de schui ten in het Spaarne losten, is thans ook verdwenen. De firma Verbeek maakt nu gebruik van een electrische trans porteur. Nadat in 1923 de vader overleden was, werd het bedrijf overgenomen door zijn zoon G. A. Verbeek. Deze dreef de zaak voort onder de naam firma Jos Ver beek en richtte in 1937 een conserven- afdeling op. Deze huidige eigenaar ver- Als onderdeel van het binnenkort te herdenken twaalf en een halfjarig be staan van de buurtvereniging Haarlem Zuid-West zal een tentoonstelling wor den gehouden op het gebied van'de huis vlijt. De wethouder van onderwijs zal haar Zaterdag 24 Maart des middags om half drie openen in de Christiaan Huy- gensschool. De Kajotterstoneelgroep Haarlem- Noord geeft 27. 28 en 29 Maart om acht uur een opvoering van het toneelstuk „Gebro.eders Kalkoen" in het gymnas tieklokaal aan de Eemstraat. Wethouder A. J Geluk houdt deze week niet Woensdag maar Donderdag half elf spreekuur. telde ons hoe de verkoop aan huis vroe ger veel gemoedelijker was. Nu zijn de mensen te zeer gejaagd. Er is veel ver anderd sinds de oprichting van het be drijf. Eén ding is echter gebleven. Dat is de attractie van de Opperdoesronde. Ieder jaar wanneer 't er de tijd voor is wordt door de firma Verbeek een spe ciaal soort aardappelen aan de markt gebracht, die geteeld wordt in de buurt van Opperdoes. Dat was vroeger zo maar ook nu nog zijn er mensen, die zich met niet aflatende verbetenheid verheugen op dit bijzonder intermez zo in de aardappelentijd en alleen dit soort aardappelen wensen. Uit de buurt bewoners heeft zich een feestcommissie gevormd, die er voor zorg draagt dat de Kokstraat een feestelijk aanzien krijgt. Op de feestdag zal een gedenksteen wor den aangebracht in de gevel van het huis in de Kokstraat. De heer G. A. Verbeek biedt op zijn beurt de buurtbewoners een feestavond aan in „De Nijverheid" aan de Jans straat. Naar wij vernemen worden aan het eind van deze maand in de organisa tie van de militaire kapellen enkele veranderingen doorgevoerd, die het aantal tot drie terugbrengen, n.l. de Marinekapel, de Kon. Mil. Kapel en een luchtmachtkapel, alle gevormd uit be roepsmusici. Tengevolge van deze in krimping wordt de kapel der lucht vaarttroepen ontbonden. Met behulp o.a van stoottroepers wordt een nieu we Luchtmachtkapel gevormd. Buitenlandse toeristen hebben in 1950 voor 58 millioen gulden aan deviezen in ons land besteed. In 1949 besteedden zij 49,5 millioen. Ruim 400.000 buiten landse toeristen bezochten in het vo rige jaar ons land, ofwel ruim 80.000 meer dan in het jaar tevoren. Volgens het A.N.V.V. staken onze Belgische bu ren in 1950 bovendien nog ruim vier eneenhalf millioen dagbezoeken in ons land af. In 1949 telde Nederland 35.000 Ame rikaanse toeristen, die samen twee millioen zevenhonderduizend dollar uit gaven. De 40.000 Amerikanen, die in 1950 kwamen, lieten viereneenhalf mil lioen dollar achter. Woensdagmiddag beginnen in het sportpark „Schoonenberg" de eerste wedstrijden in het Paas-voetbaltourncoi voor de schooljeugd. Van 2 tot 3 uur worden in afdeling E gespeeld de wed strijden St. LiduinaschoolEmmaschool, LigthartschoolA. v. Nassauschool, Ju- lianaschoolSchool met de Bijbel en St. Franciscusschool IITheo Thijssen- school, waarna van 3 tct. 4 uur in deze afdeling volgen Jan Campertschool Moerbergschool, InsingerschoolOssen- doroschool II en MarnixschoolEngel- mundusschool. De P. Vermeulenschool heeft in deze afdeling vrijgeloot. Van afdeling D. wordt Woensdagmid dag van 3 tot 4 uur nog gespeeld St. Joannes U.L.O. IIOssendorpschool I, waarna van 4 tot 5 uur nog volgen W. de Zwijgerschool IIISt. Franciscusschool 1 en H.B.S. Ill— Chr. V.G.L.O.. In deze afdeling heeft H.B.S. 4 vrijgeloot. Tenslotte kan ten aanzien van dit tourncoi nog worden medegedeeld, dat V.S.V. en Stormvogels ieder een prijs beschikbaar hebben gesteld. Een over eenkomstig verzoek is ook aan de an dere voetbalverenigingen in Velsen ge daan. Het Patronaatsgebouw te IJmuiden- Oost was Maandagavond omgetoverd in een verkleinde uitgave van het Jaar beursgebouw te Utrecht. Op uitnodiging van de inkoopvereniging „Kennemer- land" waren er diverse fabrikanten naar IJmuiden gekomen en onder elkaar wedijverden zij in de meest aantrekke lijke stands. Deze beurs, waarvan de organisatie in handen was bij de be drijfsleider van „Kennemerland", de heer G. Kersemaker, was niet alleen be stemd voor de leden van de vereniging, maar voor alle kruideniers in de ge meenten Velsen, Beverwijk, Uitgeest en Castricum. De voorzitter van de vereniging, de heer D. P. Bouhof, heeft de standhouders en bezoekers welkom geheten en daarna de eersten bedankt voor hun medewer king en de laatsten voor hun belangstel ling. Middels deze beurs wordt het cojn- tact tussen leverancier en detaillist ver stevigd en bovendien krijgt de winkelier gelegenheid nu zelf te zien, welk assor timent iedere fabrikant afzonderlijk heeft te bieden. Over gebrek aan belangstelling heeft deze „een-dags-beurs" zeker niet te kla gen gehad. De gehele avond was het een komen en gaan van zakenmensen en ook werden er orders gemaakt, en daar gaat het op zo'n beurs tenslotte toch om. De belangstelling beperkte zich niet alleen tot de uitgenodigde kruideniers, maar ook» züster-organisaties en midden standsverenigingen kwamen deze avond een kijkje nemen. Donderdagavond 7 uur vindt in de Nijverheidsschool te IJmuiden-Oost de diploma-uitreiking plaats aan die leer lingen van de avond-cursussen, die met goed gevolg het eind-examen hebben afgelegd. Zaterdag 7 April zal er 's middags van 2 tot 4 uur in de school weer een open bare les worden gegeven om ieder, die met de gang van zaken in de school cp de hoogte wil raken, in de gelegenheid te stellen het leven en werken tijdens de normale lessen mee te maken. Het Staatsvissershavenbedrijf te IJmuiden gaat zijn service verder uit breiden. Er zullen namelijk in de hallen drie electrische klokken worden aange bracht en ook komt er een aan de bui tenkant van het havenkantoor. Met deze laatste klok hoopt men speciaal de op varenden van de in- en uitgaande sche pen te gerieven, want regelmatig wordt het perscneel van het havenkantoor juist door deze mensen gevraagd naar de juiste tijd. Antoine de Saint-Exupéry toen ik nog op school zat was zijn „Vol de nuit" erg populair heeft onder de oorlog in Amerika het verhaal van „Le Petit Prince" geschreven. Er is nu en dat is een reden om verheugd te zijn bij J. B. Wolters in Groningen in de serie „Le petit Roman" een schooluitgave van verschenen met de tekeningen van de schrijver. Antoine de Saint-Exupéry vertelt zijn verhaal ook aan kinderen maar er zijn grote (en geleerde) mensen, die zeggen, dat het toch wat meer is dan een kinderverhaal. Het is de geschiedenis van zijn eigen innerlijk leven, zeggen zij. Goed. Maar het is veel pleizieriger, daar onder het lezen maar niet al te zeer op te puzzelen. „Grote mensen houden van cijfers", zegt Antoine de Saint-Exu péry in zijn verhaal. „Als je hun van een nieuwe vriend vertelt, vragen zij nooit naar de dingen waar het op aankomtZij zeggen nooit tegen je: „Wat voor een stem heeft hij? Wat speelt hij graag? Verzamelt hij vlinders?" Zij vragen je: „Hoe oud is hij? Hoeveel broers heeft hij? Hoeveel weegt hij? Wat verdient zijn vader?" En zij denken, dat zij hem dan pas kennen." Als iemand aandachtig het verhaal leest van de kleine prins, dan ontdekt hij de dingen, waar het op aan komt in het leven van de kleine prins, en, nou ja, ook in de gedachten van de Saint- Exupéry. En dat is het geheim, dat de vos aan het prinsje vertelt: „Het is heel eenvoudig. Alleen maar met je hart kun je goed zien. De dingen, waar het op aankomt zijn voor de ogen onzichtbaar." Het prinsje hoort thuis óp een klein planeetje (zo klein, dat je maar even je stoel hoeft te verschuiven om de zon opnieuw te zien ondergaan) met drie vulcanen (waarvan één uitge doofd), die hem tot de knieën reiken, en vooral met één roos. Die roos was mooi, maar coquet en veeleisend en lichtgeraakt. Zij heeft het prinsje wan hopig gemaakt (want hij hield van haar en deed erg zijn best om het haar naar de zin te maken) en toen is hij gevlucht. „Ik begreep er niets van" zegt hij later op de aarde. „Ik had op haar daden moeten letten en niet op haar woorden. Zij geurde zo voor mij en zij maakte het mij zo licht. Ik had nooit weg moeten gaanMaar ik was nog te jong om te weten, hoe ik moet beminnen." Het prinsje komt terecht op de planeet van een koning, wiens enige onderdaan hij wordt, een koning, die zich haast te bevelen wat hij weet dat gebeuren moet; daarna bij een ijdeltuit, die alleen maar luistert naar bewondering; en bij een drinker, die drinkt om te vergeten, dat hij zich schaamt, omdat hij een drinker is; en bij een businessman, die sterren telt om rijk te zijn en rijk wil zijn om sterren te verzamelen; en bij een lan taarnopsteker, wiens planeet zo vlug is gaan draaien, dat een dag maar één minuut duurt, zodat hij geen tijd meer heeft om te rusten, omdat hij elke mi nuut de lantaarn aan en een minuut later weer uit moet doen; en bij een geograaf, die zegt, dat rivieren en bergen wel blijvend zijn, maar dat een bloem met een spoedige ondergang bedreigd wordt (en ik heb mijn bloem alleen ge laten, denkt het prinsje). Dan komt hij op aarde terecht, waar hij die merkwaardige vos ontmoet, die hem uitlegt, dat „temmen" het scheppen van banden is. „Als je mij temt hebben we elkaar nodig", zegt hij. „Jij bent dan voor mij de enige op de wereld en ik voor jou". „Ik begin het te begrijpen", zegt het prinsje. „Er is een bloemik geloof, dat zij mij getemd heeft." De vos gaat er op door: „Als je me temt, dan wordt mijn leven zonnig. Dan ken ik het geluid van een voetstap, die anders is dan alle andere.... En zie je daar dat korenveld? Ik eet geen koren. Het koren dient mij nergens toe. Koren velden herinneren mij nerg'ens aan. En dat is verdrietig. Maar jij hebt haren Het gemeenschapsoord Drakenburgh heeft in het voorbije weekend weer een jongerenbijeenkomst gehad, die in sa menwerking met het „Tijdschrift voor Geestelijk Leven" én het 'tijdschrift „Carmei" georganiseerd was. Het is een onmiskenbaar symptoom van de behoefte aan geestelijke verdieping, die zich op het ogenblik in vele milieu's voltrekt, dat de belangstelling voor deze dagen buitengewoon groot was. Het be handelde onderwerp luidde: „De volle dige christelijke mens" Dit thema werd achtereenvolgens belicht door P. Lr. Steph. Kreijkamp O.P., die sprak over „De totaliteit der Verlossing", door de Leidse studenten John v. d. Geer en José Prick, die vooral de psychologische eisen van de volledige christelijke inzet bespraken, en door P. Dr. M. Arts O. Carm., met een beschouwing over de intensiteit van onze participatie aan het verlossings werk. In de morgenuren van Palmzondag werd in de aula een plechtige H. Mis opgedragen volgens het Dominicaans ritueel, voorafgegaan door een palm- processie rond het landgoed. Het is zeer verheugend, dat het initia tief tot deze bijeenkomst op zulk een spontane, van warme interesse getui- Advertentte STATIONSPLEIN 6, Tel. 21750 weer zijn bekende schotels Hors d'Oenvres - Zalmsalade Russische eieren - Huzarensalade Al jarenlang wordt er gesproken over het verdwijnen van de berucht gewor den sloot langs de Hoofdstraat in Sant poort. die al naar de omstandigheden dat wenselijk maken, betiteld wordt met de weidse naam van „beek", ofwel met de geringschattende benaming „sloot" Bij het onderzoek van de begrotingen van Velsen voor 1951 in de afdelingen, is deze slepende kwestie door een dei raadsleden weer eens opgerakeld. In 1948 was in de begroting f 16.500.ge raamd voor de riolering van de beek langs deze straat. In 1949 was dit bedrag plotseling uit de begroting verdwenen. Bij navraag heeft men toen gezegd, dat de begroting voor 1948 nog niet was uitgevoerd. Nadere inlichtingen bleven uit. In 1950 werd voor dit doeleinde weer f 15.000.— op de begroting geplaatst. Al enige malen had het bedoelde raadslid gevraagd wanneer het werk zou worden uitgevoerd. Hij zou daarover uitvoerige medelingen krijgen. Thans is de post voor riolering van deze sloot weer uit de be groting verdwenen. Afgezien van het formele bezwaar tegen deze gang van zaken wilde hij opmerken, dat deze wonderlijke manier van doen een eigen aardige indruk maakt. Men heeft zijns inziens toch duidelijk uitgesproken, dat men de sloot weg wil hebben. Er zijn meer waterproblemen in Sant poort. Een ander lid van de raad besprak de afvoer van grondwater, in het bijzon der van de gronden rond het Kerkpad Op deze gronden loopt het bovenwater voldoende weg. maar men heeft last van grondwater, dat door een duiker onder de Hagelingerweg geloosd moet wor den, welke naar hij vreesde te hoog was aangebracht. Ook de waterlozing van de gronden tussen de Hagelingerweg en de Hoofdstraat schijnt niet voldoende te zijn. Als oorzaak hiervan noemde hij, dat de duiker in de Doodweg te nauw is. In antwoord hierop stellen B. en W., dat het zich laat aanzien, dat riolering van de beek langs de Hoofdstraat niet nodig zal zijn. doch dat te zijner tijd de beek gewoon met zand zal kun nen worden gedempt. waardoor het grootste deel van f 15.000.niet zal behoeven te worden aangewend voor dit doel. In onderzoek is omleiding van deze en andere beken buiten de be bouwde kom van Santpoort om naar de beek langs de Rijksweg. Alles wijst er op dat dit uitvoerbaar zal zijn en dan zullen de bespaarde gelden gebruikt kunnen worden om dit werk te finan cieren. Demping van de beek langs de Hoofdstraat is nu nog niet mogelijk, daar geen bestaande afvoer mag wor den opgeheven (al voert deze in de praktijk ook maar minimaal water af>, voordat een nieuwe afvoer is aange legd. Uitvoering van deze plannen zal. naar de mening van het College, een algehele oplossing brengen, terwijl met uitvoe ring van het rioleringsplan maar een zeer beperkte oplossing zal worden be reikt en het moeilijkste deel van de beek tussen Hagelingerweg en Hoofd straat nog niet kan worden aangepakt. De afvoer van water van gronden langs het Kerkpad heeft, evenals die van de gronden tussen de Hagelinger weg en de Hoofdstraat, dit jaar door de ongemeen zware regenval bijzondere bezwaren opgeleverd, aldus B. en W. Deze bezwaren zijn overigens ondervon den op alle gronden binnen het gemeen telijk gebied, welke langs natuurlijke weg lozen en wel hetzij op het Noord zeekanaal hetzij op het poldergebied binnen Rijnland. Vele beken, die sinds jaren geen water afvoerden, hebben het in 1950 wel gedaan. Hiervoor zijn 3 oorzaken aan te wij zen. Ten eerste zijn de afvoermiddelen (beken en duikers) niet berekend op extreme omstandigheden, zoals zich nu hebben voorgedaan. De duiker on der de Hagelingerweg is wel diep ge noeg aangebracht, maar is uiteraard be perkt in capaciteit. Hetzelfde geldt voor de duiker in de Doodweg. Belangrijk is echter, dat het dwarsprofiel van de beken niet ruim genoeg is voor afvoe ren als thans ware vereist. Zelfs al waren de hiervoor genoemde afvoermiddelen ruim genoeg geweest ter verwerking van de opgetreden debie- ten, dan nog werd herhaaldelijk, juist in de meest precaire perioden, de af voer geremd door dan opgetreden ma ximale waterstanden in het Noordzee kanaal. En ten derde, een stuwing van het water in de beken als gevolg van de maximale waterstanden in het Noord zeekanaal, heeft overduidelijk gedemon streerd, aldus het College, dat de afgra ving van cultuurgronden, zoals in het verleden heeft plaats gehad, te ver is doorgezet voor het geval een periode met zware regenval voorkomt. In dit gebied met vrije lozing kan met de hui dige middelen geen behoorlijke water- standsbeheersing plaats hebben. In dro ge perioden zakt het grondwater veel te laag weg, in natte perioden verdrinkt het land. Slechts met toepassing van kunstma tige lozings-middelen van voldoende ca paciteit valt aan alle door de cultures gestelde waterstands-eisen te volden. „Le petit Princezoals Antoine de Saint-Exupéry hem getekend heeft. „Ten minste, dit is een zo goed mogelijk por tret, dat ik later van hem gemaakt heb", zegt hij zelf. „Mijn tekening is natuurlijk lang niet zo mooi, als hij in werkelijkheid was. Want de grote mensen hebben mij ont moedigd toen ik, zes jaar oud, op weg was een groot schilder te worden." met een kleur als goud. Het wordt dus wondermooi, als je me getemd hebt. Het koren, dat goudblond is, doet me dan aan jou denken. En dan houd ik van het gerucht van de wind in het koren." Zijn wijsheden stromen maar voort: „Als je bijvoorbeeld om vier uur des middags komt, dan begin ik om drie uur al gelukkig te worden. En hoe dichterbij het ogenblik komt, hoe ge lukkiger ik word. Maar om vier uur wind ik me op en maak me ongerust; ik heb de prijs voor het geluk leren kennen." En omdat hij nou eenmaal ook van de roos weet; „De tijd, die je aan je roos verdaan hebt, maakt je roos zo belangrijk." Een kinderboek? „Alle grote mensen zijn eerst kinderen g'eweest" zegt de schrijver in de opdracht bij het ver haal. („Maar er zijn er zo weinig, die zich dat herinneren", voegt hij er tus sen haakjes aan toe). Als zij het zich herinneren, zuilen zij de geschiedenis van het prinsje een teder en poëtisch verhaal vinden. Antoine de Saint-Exu péry herinnert het zich zeker en daar om schreef hij „Le Petit Prince" en kon hij het zo eenvoudig, zo zuiver, zo kinderlijk doen, zo met een licht ont roerd gevoel, dat ook de kinderen de stem van deze nieuwe vriend zullen herkennen. R. Amsterdam, 19 Maart 1951. De reactie op de regeringsverklaring is heden ter beurze niet groot geweest. Be kend was dat grote offers van het Neder landse volk gevraagd zouden worden. Van de vriendelijke stemming, die Vrijdag was waar te nemen geweest was evenwel wei nig meer overgebleven nu belastingver zwaring en versobering in het vooruitzicht liggen. Bij opening was de stemming op enkele uitzonderingen na aan de zwakke kant, terwijl de handel ogenschijnlijk kalm verliep. Bij de internationale fondsen moest enig arbitrageaanbod in aand. Kon. Olie en Uni lever worden opgenomen, waardoor deze fondsen gedrukt openden. De scheepvaartmarkt was eveneens beter gedisponeerd en kon zich verder herstel len. Bij cultuuraand. was de stemming enigs zins onregelmatig. Op de staatsfondsenmarkt was de stem ming voor guldensleningen wegens het uitblijven van arbitragetransacties aan de zwakke kant. De dollarleningen waren ge drukt. i (Nlet-officiële 3(4 Nederl. 1948 3(4 pCt. Ned. 1950 3-3% Nederland 1947 3 Ned. 62-64 beliac. Inschr. Grtbk. '48 3 pCt. Ned. Handel Mij. eert. A.K.U. Van Berkels Patent Calvé-Delft eert. Van Gelder Kon. Hoogovens eert. Unilever cert. Ned. Kabel Philips Kon Petroleum „Amsterdam" Rubber Holl Amerika Lijn Kon. N. Stoomb. Mij. Ned. Scheepv. Unie H.V.A. Deli Mt). eert. koersen) Vorig Opening slot 20/3 96ft 95% 96jigb 95 ft 94 ft 159% 185 gl 121(4 169% 154% 250%gb 307%-% 126% -7gl 192% 1 CL A 1641/4"% 128% -9gl 07%gb8gl 96"; 184% 230 306 126% 153% 163(/, 127 108 Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric General Motors Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North American Co Radio Corp. Republic Steel Shell OU Southern Pacific Southern Railwaj Tidewater U.S. Steel 19/3 39% 54% 78% 53% 52 18 (4 71 68(4 18% 20 42% 54% 66 54 32% 42% 17/3 40% 54 78 54% 52% 18% 72% 18% 20% 4A) */2 43% 54 66% 55 32(4 43 op Tweede Paasdag VelsenCSV QSC—DEM Hollandia—GVO ZaandijkVitesse ZaanlandiaADO OntwaaktNAS PancratiusDSS Onze GezellenASV Wilskracht—EHS Inzendingen tot Zaterdagochtend 9 uur op open briefkaart aan de sportredactie van de Nieuwe Haarlemsche Courant, N.Z. Voorburgwal 6573, Amsterdam. Over de prijsvraag wordt niet gecor respondeerd. Binnenkomende klachten over onjuistheden in de uitslag worden onderzocht en zo nodig gerectificeerd. Meent men, dat de huisclub wint, dan vult men het cijfer 1 in, bezoekende club is 2, gelijk spel 3. Voor iedere goede oplossing wordt één punt toe gekend. De jury voor Noord-Holland van de tekenwedstrijd E. C. A. heeft van de groep 8 tot en met 11 jaar de navol gende kinderen aangemerkt als beho rende tot de 25 besten van hun groep. Grasje van Apeldoorn, 9j jaar, Aer- denhout; Fons Strodijk, 9 jaar, Aerden- hout; Jozien Huisman, 9 jaar, Bever wijk; Emmy Theinej, 9 jaar, Bever wijk; Jan van Geest, 9 jaar, Bloemen- daal; Rietje Fiege, 10 jaar, Bovenkerk, N.-Amstel; Loek Dijkman, 9 jaar, Drie huis; Alie Boschma, 10 jaar, Haarlem; Willie Haver, 8 jaar, Haarlem; Simon Hoek, 10 jaar, Haarlem; Emmie Kol, 11 jaar, Haarlem; Truusje Nabel, 11 jaar, Spaamdam, gem. Haarlem; Els v. d. Sleen, 10 jaar, Haarlem; Dieneke v Ton geren, 11 j„ Haarlem; Vicky v. d. Waag, 10 jaar, Haarlem; Robbie van Dijk, 10 jaar, Heemstede; Marjolein Franken, 19 jaar, Heemstede; R. Sieren, 10 jaar, Heemstede; Julia Swagerman, 10 jaar. Heemstede; Karen van Tiel, 11 jaar, Heemstede; Bartje van Maasdam, 9 jaar, Hoofddorp, Haarlemmermeer; Babs Vettewinkel, 10 jaar, Overveen; Anne ke Burgers, 10 jaar, Uithoorn; Mari- Anne v. Ittersum, 9 jaar, Velsen; Matti Honders, 9 jaar, IJmuiden. Van deze groep kwam niemand in aanmerking om mede te dingen naar de nationale prijs. Var de groep 12 tot 15 jaar werden de uitverkorenen: J. Kok, 13 jaar, Aerdenhout; Hansje Vrij, 14 jaar, Aerdenhout; Maarten Vrij, 15 jaar, Aerdenhout; Nellie Spaarga ren, 14 jaar, Aalsmeer; Albertine Luy- ben, 14 jaar, Bloemendaal; Nieteke Mathijssen, 12 jaar, Driehuis; Louis la Crois, 13 jaar, Haarlem; Wim de. Heer, 12 jaar, Haarlem: Gerrit Heeremans, 12 jaar, Haarlem; Toosje Herben, 14 jaar, Haarlem; Stien Huikcrshoven, 13 jaar, Haarlem; Henk Pander, 13 jaar, Haar lem; Clasientje Rienstra, 12 jaar, Haar lem; Boukje Visser, 13 jaar, Haarlem mermeer; Hannie Visser, 14 jaar, Haar lemmermeer; Anke Hoedemaker. 12 jaar, Heemstede; Jan Kees Korf, 13 jaar, Heemstede; Truus Sluiter, 13 jaar. Heemstede; N'non Vis, 13 jaar. Heem stede; Chris Hille, 13 jaar, Velsen: Emi ly Schiff, 12 jaar, Velsen: K. Blom- vliet, 13 jaar, IJmuiden-O.; G Zeeuw, 12 jaar, IJmuiden-O.; Tiny Uijlenbroek, 12 jaar, Velsen; Marian Vettewinkel, 13 jaar, Overveen. Van deze groep werden Jan Kees Korf en Clasientje Rienstra door de provinciale jury waardig gekeurd om mee tedingen naar de nationale prijs. Van de 50 tekeningen door de locale jury uitverkoren zal t.z.t. een tentoon stelling worden samengesteld op een nader te bepalen plaats in Haarlem. Woensdagavond vergadert in het Pa rochiehuis Anno Santo aan de achter weg de afdeling Heemstede van de Kath. Middenstand. Als spreker komt de heer Th. Hooy, lid van de Tweede Kamer. Tegen M. M. C. C. is procesverbaal op gemaakt wegens het ontvreemden van verschillende voorwerpen ten nadele van enige ingezetenen, waar zij werk zaam is geweest. Advertentie Advertentie Advertentie

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 2