Z.H. de Paus spreekt Eucharistisch Congres tot de de aan Alleen niets negers op Goudkust regen als er te doen was Speaker heeft verhoogde bloeddruk en moet rust nemen DE WERELD ROND ROOD CHINA WIL KATHOLIEKEN VAN ROME VERVREEMDEN VERTEGENWOORDIGERS ONDERTEKENEN HET VAN ZES LANDEN PLAN-SCHUMAN West-Duitsland wil onderhandelen over bezettingskosten Oostelijk Atl. gebied onder Brits commando V!ï Nog geen stap verder BELGISCHE REGERING OVERWEEGT SUBSIDIES Geen gedwongen heffing Trygve Lie naar Parijs Nieuwe Engelse nota aan Perzië Ook socialisten kunnen druk der oppositie niet langer verdragen Tekende pater Wang het „Help Korea"-manifest? de tot Nederland heeft een aanzienlijk aandeel in stand koming der overeenkomst Supra-nationaal gezags orgaan DINSDAG 20 MAART 1951 PAGINA 5 Congres zeer goed geslaagd De Parijse conferentie Om kosten van levensonderhoud te drukken VREDE IN HET LAGERHUIS? Kwestie-Suezkanaal in Veiligheidsraad SOC. ACTIE TEGEN DE C.V.P. IN BELGIË Amerikaanse agressie is voorwendsel Deskundig en voortvarend Mgr. Matthews, de Pauselijke legaat, op het Eucharistisch Congres met een ridder van Mar- shall (Van onze speciale verslaggever) Z. H. de Paus heeft op de voorlaatste dag van het Eucha ristische congres gesproken tot de negers van de Goudkust, die bij tienduizenden in 't congrespark in Kumasi bijeen wa ren gestroomd. Pater Terlinden van de missionarissen van Co- dier en Keer schrijft hierover in een derde en laatste brief, die ons uil de Goudkust bereikte, dat de woorden van de Paus een geweldige storm van neger-enthousiasme hebben opgeroepen. Dat enthousiasme te beschrijven, zo deelt hij mede, is welhaast onmogelijk, omdat het Nederlands geen woorden genoeg heeft die voldoende kracht bezitten om de uitgelatenheid van de negers te omvatten. Oh, wij Wes terlingen, zouden dt vreugde over een boodschap, die de H. Vader tot ons zou richten, ook niet onder stoelen of banken steken, maar wij zouden het toch wet uit ons hoofd laten om daarover door de straten te gaan dansen en hos sen. alsof er een prins geboren was! Wij zouden de Pause lijke woorden in ons hart bewaren en in onszelf overden ken. Onze ontroering zou een inwendige zijn. Maar bij de neger is alles uiterlijk. Hij redeneert niet en overdenkt nau welijks. Zijn bruisend enthousiasme laat hem daar geen tijd voor. Zaterdag, de dag waarop de boodschap van de Paus zou worden uitgezonden, was gewijd aan Maria. De dagen daar voor waren speciaal bestemd geweest voor de vrouwen, de mannen, de onder wijzers, de priesters en de jeugd. Vooraf dient gezegd te worden dat de devotie tot Maria in de Goudkust de laatste jaren geweldig is gegroeid. Vroe ger kon deze devotie niet bloeien, van wege de lage dunk die de heiden had van de vrouw. De vrouw was een niet geteld wezen, goed om kinderen te krij gen en te werken. In deze dagen echter raakt ook de vrouw van de Goudkust geëmancipeerd en gaat ook de neger meer en meer zien welke edele rol de vrouw en speciaal de moeder kan en moet spelen. Daardoor liggen thans voortdurend honderden mensen on hun knieën voor het grote Mariabeeld, dat midden op het pad staat dat in het Con grespark naar het altaar leidt. Na een Pontificale Hoogmis begon 's middags een processie, die uren duur de. Een vijftiental praalwagens, die de mysteries van de Rozenkrans in levende groepen uitbeeldden, werden omstuwd door naar schatting 80.000 mensen. De groepen waren schitterend gekozen. De optocht eindigde in het Congrespark, waar de mensenzee tot wel 100.000 was aangegroeid. Daar sprak pater O.Neill, de directeur van het Legioen van Maria in de Goudkust, de massa toe. Het schouwspel dat het Congrespark 's avonds bood, zal geen der aanwezigen ooit meer vergeten. Van alle heuvels van de stad Kumasi en uit alle richtin gen kwamen duizenden negers afdalen naar de vallei. Zij droegen lampions of kaarsen en hun lange verlichte rijen be toverden de duistere avond. Reeds van uit de verte hoorde men hen zingen De Koning van Ashanti. Nana Prempeh II, vergezeld van de Koningin Moeder en vele wereldlijke autoriteiten vulden de rijen der duizenden aan. Toen allen gezeten waren sprak de a"s. Door de loudspeakers klonk het Sebeier van de zware bronzen klokken van de St. Pieter in Rome. In een zeer goed Engels, hier en daar met een Italiaans accent, sprak toen de Paus. Hij zeide dat hjj sprak vanuit de St. Pieter in Rome tot de St. Pieter in Ku masi. aan welke Heilige de kathedraal van Mgr. Paulissen is toegewijd. De Pa ters van Cadier en Keer hadden in de Goudkust wondermooi werk gedaan, al dus de Paus. En het was, dank zij het werk van deze missionarissen, dat Hij niet geaarzeld had om in het afgelopen H Jaar in de Goudkust een Kerkelijke Picvincie op te richten, met eigen me tropoliet en bisschoppen Hij smeekte de katholieken toch trouw te blijven aan de Christus van de Eucharistie en te bidden voor de vrede in deze donkere dagen. Ook in de Goudkust stonden grote dingen op het spel, zo zeide de Paus. En h« doelde daarbij op de nationalistische beweging en de vrijheidsdrang die zich ook onder de negers thans uit. Hij beloofde te bidden voor welvaart en Gods zegen over dit land. De Paus refereerde met eerbied aan de koning van Engeland en groette speciaal „My friend". Nana Prempeh, de koning van Ashanti. Een geweldig applaus brak los toen de Paus gesproken had. Vijf kindertjes, van de verschillende negerstammen, hebben daarna via de radio de Heilige Vader de dank van de Goudkust overgebracht. De massa zong en vierde nog uren lang feest. De laatste dag van het Congres arri veerden nog duizenden pelgrims uit ver schillende delen van Afrika, uit Togo- land en het verre Dahomey, uit de Soe dan en Tripoli. De hele week is er regen gevallen. Maar nooit, wanneer er oefe ningen of processies gehouden werden. Aileen 's nachts en dat bracht de zo bard nodige koelte. Die laatste dag was Ku masi overstroomd door wellicht 200.000 mensen en al die mensen trokken mee in de Sacramentsprocessie die zo m- De plaatsvervangers van de ministers van Buitenlandse Zaken der Grote Vier zijn het gisteren in een vergadering, die vier-en-een-half uur duurde, opnieuw niet eens geworden over de lijst van onderwerpen, die door hun chefs be sproken moeten worden Een Engelse woordvoerder zei, dat men het over geen der oude voorstellen eens had kunnen worden en dat geen nieuwe ingediend waren. Vanmiddag tc vier uur zullen de plaatsvervangers vor de 14e maal bijeen komen. De Russische plaatsvervanger, Andrei Gromyko, heelt anderhalf uur van de zitting in beslag genomen met een rede, waarin hij een herhaling gaf van al zijn oude argumenten. Het Westen heeft de overeenkomst van Potsdam ge schonden en is verantwoordelijk voor de spanning in de wereld, aldus Gro myko. Daarna merkte Alexandre Parodi, de Franse gedelegeerde, op, dat Gromyko zeer weinig aandacht geschonken had aan de Koreaanse kwestie, maar bijzon der uitvoerig ingegaan was op de be weerde schendingen van de overeen komst van Potsdam. Parodi voegde hier aan toe, dat Gromyko aangetoond had, hoever de beide partijen van elkaar stonden wat betreft de interpretatie van deze kwesties en hoe moeilijk het voor hen was het eens te worden. Italië. De Italiaanse communisten-lei- der Palmiro Togliatti heeft gisteren geëist, dat Italië zich uit het Atlantisch Pact zal terugtrekken als voorwaarde voor beëindi ging van de communistische oppositie tegen de regeringDe Gasperi. drukwekkend was als nooit iemand zag. Deze stoet trok uren en uren lang dwars door Kumasi, waarna allen uit volle borst ter sluiting van dit fenomenale Congres oprecht het Te Deum konden inzetten. Want dit Congres is geslaagd. Dat heeft de Pauselijk Legaat, Mgr. Mat thews gezegd en iedereen is het daar over eens. Koning Prempeh noemde het het grootste evenement in zijn regerings periode. Tot verbazing van iedereen zijn er slechts enkele ongelukken gebeurd. Wanneer negers enthousiast worden, zijn er bijna altijd ongelukken. Bij de aankomst van de Pauselijke legaat brak een vrouw in het gedrang op het vlieg veld beide benen. Zij stierf Zaterdag. Een voorzitter van het kerkbestuur werd overreden en stierf Woensdag. Een meisje werd door de hitte bevangen en overleed Vrijdag. Daartegenover bracht een moeder-pelgrim een baby ter wereld die zij zonder aarzelen „Maria Congres" noemde. De Belgische regering is, naar het A.N.P. verneemt, voornemens een be drag van 100 millioen francs per maand in de vorm van subsidies ter beschik king te stellen van sommige takken van de Belgische industrie, om aldus druk te kunnen uitoefenen op de snelle stij ging van de kosten van levensonder houd. Wat de directe subsidies betreft, zouden slechts die bedrijven een staats- toelage ontvangen, die kunnen aantonen, dat zij op grond van de thans vastge stelde maximumprijzen verlies lijden. Aangenomen wordt, dat ongeveer 75 procent van deze subsidies de Belgische textielindustrie ten goede zal komen. Deze industrie zou zich dan als tegen prestatie evenwel moeten verplichten De Westduitse minister van Finan ciën, Fritz Schaeffer, heeft gisteren de Westelijke geallieerden het recht betwist van West-Duitsland een bijdrage voor de verdediging te vorderen. Op een pers conferentie verklaarde hij, dat de Duit sers zich niet aan de betaling van hun aandeel wensten te onttrekken, maar dat hij zich afvroeg of de geallieerden op grond van het bezettingsstatuut het recht hadden dergelijke betalingen te gelasten. Schaeffer zei, dat de situatie door de loop der gebeurtenissen gewijzigd was en dat het geld, dat de geallieerden vra gen niet langer alleen voor de bezetting gebruikt werd. Maar, zo voegde hij hier aan toe, wanneer men besluit gemeen- Trygve Lie zal ongeveer 6 April een bezoek brengen aan Parijs om met de Franse regering de laatste schikkingen te treffen voor het houden van de vol gende Algemene Vergadering van de Verenigde Naties in Parijs in het na jaar, aldus verklaarden gezaghebbende Franse bronnen gisteren. De Franse regering liet de Verenig de Naties verleden week weten, dat zij bereid is als gast op te treden voor de volgende zitting van de Algemene Ver gadering, vooropgesteld, dat deze zit ting niet eerder dan 6 November zal beginnen. De Algemene Vergadering komt van. daag in New York bijeen om over de Franse uitnodiging te stemmen. Franse bronnen zeiden dat de volgende Alge mene Vergadering wederom zal wor den gehouden in het Palais de Chaillot, waar de zitting in 1948 werd gehou den. Zij voegden hieraan toe, dat waar schijnlijk speciale gebouwen zullen worden opgericht in de tuinen van het Trocadero naast het Palais de Chaillot om het secretariaat te huisvesten. schappelijk de vrijheid te verdedigen moet het de deelnemers vrijstaan hun aandeel in de kosten te bepalen. Van nu af aan, zo zei hij, behoorde over de bezettingskosten tussen de ge allieerden en de Duitsers onderhandeld te worden en moeten die kosten niet meer in de vorm van een gedwongen heffing gevorderd worden. Schaeffer noemde de post van 6.600.000.000 mark voor bezettingskos ten in het komende begrotingsjaar een onmogelijke last voor de Duitse belas tingbetaler. Schaeffer stelde maatregelen voor ter verlaging van de bezettingskosten. In dit verband noemde hij o.m. demobili satie van het legertje huispersoneel, la keien, koks. bar- en kindermeisjes, dat thans in dienst der geallieerden is. Schaeffer bevestigde, dat de Hoge Com missie zijn goede wil getoond had door bevel te geven tot een kostenverlaging over te gaan. Hij stelde voor vraagstuk ken als het geallieerdi gebruik van ge vorderde huizen enz. door gemeenschap pelijke geallieerd-Duitse commissies te laten onderzoeken. een aantal gestandaardiseerde textielpro ducten te vervaardigen en men zou hier bij in het bijzonder een soort standaard- costuum op het oog hebben, waarvan de prijs op 2500 francs zou worden vastge steld. Van de zijde der textielindustrie zijn evenwel vele bezwaren geopperd tegen de vervaardiging op grote schaal van dergelijke eenheidskleding en men wijst erop, dat de ervaring uit het ver leden leert, dat deze eenheidskleding zeer onpopulair is en vrijwel geen aftrek vindt. In het kader van deze nieuwe subsidiepolitiek, waarvan ook de mar garine-industrie z'ou profiteren, zouden tevens een vermindering cf afschaffing van de invoerrechten en de opheffing van de zgn. overdrachtsbelasting worden overwogen. Hoewel hieromtrent nog niets met zekerheid vaststaat, wordt aangenomen, dat h'et subsidiefonds in het bijzonder gevoed zal worden door een belasting op de buitengewone winsten en door een heffing op de export. Aanvankelijk zou een belasting van 4,5 procent op de uit voer worden geheven, doch gezien de protesten, die in de Belgische industrie tegen dit voornemen zijn opgegaan, zou thans een andere formule worden uit gewerkt. Het Britse kabinet hield gisteren een langdurige zitting, waarop de oliesituatie in Perzië besproken werd en naar ver luidt zou Engeland overwegen een nieu we nota naar Perzië te zenden. Betrouw bare bronnen zeiden, dat het kabinet een volledig verslag van de Britse am bassadeur in Teheran bestudeerde, dat niet optimistisch scheen te zijn. Op de vorige nota over deze kwestie heeft En geland nog geen antwoord van Perzië ontvangen. Intussen ,is dr. Nadim Al-Pachaci, di recteur van het Iraakse ministerie van Economische Zaken, gisteren in Londen aangekomen om met de onder Britse lei ding staande Iraakse petroleum maat schappij onderhandelingen te voeren over dé aankoop van ruwe olie voor de Iraakse markt en over de kwestie der royalties. (Telefonisch van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen De nieuwe campagne van de Britse conservatieven, de regering ten val te brengen door physische uitputting van de socialisten, heeft op bijzonder on prettige wijze zijn deugdelijkheid bewe zen. De leider van het Huis, minister Chuter Ede, deelde gisteren mede dat de Speaker, de 71-jarige kolonel Clifton Brown, leed aan verhoogde bloeddruk tengevolge van overwerktheid en af matting en dat hij dientengevolge van zijn arts de raad heeft ontvangen rust te nemen. Zoals uw correspondent reeds eerder meldde, begon de Speaker tekenen van vermoeidheid te vertonen. Hij begon vergissingen te maken en een zekere prikkelbaarheid te tonen welke zich een Speaker niet veroorloven kan. De lange nachtzittingen veroorzaakt door de op positie, de eeuwige ruzies, het herhaal delijk tumult en het voortdurend beroep op de Speaker om zijn oordeel uit te spreken over gewaande overtredingen van de parlementaire statuten, hebben het Clifton Brown onmogelijk gemaakt zijn zware taak voort te zetten. Ook de regeringspartij heeft indirect erkend dat zij de druk van de oppo sitie niet langer kan verdragen. Toen gisteravond het spel weer zou begin nen met het debatteren over moties ter annulering van koninklijke beslui ten, stond de leider van het Huis, mi nister Chuter Ede, op en stelde voor het debat te verdagen. Tegelijkertijd deed hij het voorstel dat de Labour- fractie in overleg zou treden met de oppositie om een andere procedure te vinden voor de „prayers" (d.w.z. de moties gericht tegen koninklijke beslui ten), die in de vorm waarin zij nu door de conservatieven gebruikt werden het prestige van het Lagerhuis dreigden te schaden. Er is wellicht geen enkele socialist in het Lagerhuis die met meer kans op succes dit voorstel had kunnen doen dan de minister van Binnenland se Zaken en leider van het Huis, die grote achting geniet zowel bij eigen partij als bij de oppositie en die uit munt door zijn grote integriteit en zijn verantwoordelijkheidsgevoel. Ongelukkigerwijs hadden zowel Chur chill als zijn plaatsvervanger, Anthony Eden, een avond vrij genomen, zodat de zegsman van de conservatieve fractie niet aanstonds kon antwoorden op het verzoek van de Leider van het Huis. Doch als teken van goede wil stemde de oppositie er aanstonds in toe het debat te verdagen en de socialisten althans één nacht naar bed te laten gaan. Churchill zal nu moeten beslissen of hij accoord gaat met het voorstel van Ede. Het zou inderdaad het prestige van het Lagerhuis ten goede komen in dien de conservatieven gehoor gaven aan Ede's beroep. Doch indien Churchill toestemt, toont hij groter verantwoor delijkheidsgevoel dan de socialisten, die aanleiding gaven tot de huidige conser vatieve afmattingstechniek door het doordrijven van hun laatste nationalisa tieplannen ondanks hun geringe meer derheid en ondanks de afwezigheid van een mandaat. Er is echter een omstandigheid, welke dreigt de kracht van Ede's indrukwek kend betoog te ondermijnen. Want ter wijl de Leider van het Lagerhuis, om wille van het nationale prestige een be roep deed op de redelijkheid van de op positie, nam een andere minister, Wilson, minister van Handel, ook een tegenmaat regel, gericht tegen de conservatieve tac tiek. De meeste „prayers" zijn tot heden gericht geweest tegen koninklijke be sluiten tot verhoging van zekere prijzen. De heer Wilson heeft nu de onderhande lingen met de vertegenwoordigers van handel en industrie over deze kwesties afgebroken, officieel op grond van het feit, dat het geen nut heeft over prijs verhogingen te onderhandelen, indien desbetreffende besluiten in het land worden gedwarsboomd door de oppositie. Hier is op zijn minst sprake van een slechte coördinatie van de socialistische tactiek. Een beroep op redelijkheid wint niet aan overredingskracht als men te gelijkertijd de duimschroeven aanzet. Het zal dan ook interessant zijn te zien of Churchill bereid is de zoete broodjes van Ede te eten met Wilson's aardbeien. In welingelichte Britse kringen deel de men gisteren mede, dat Groot-Brit- tannië en andere Westelijke zeemogend heden van plan zijn er bij Egypte op aan te dringen om tankschepen met be stemming Haifa door het Suezkanaal te laten. Een woordvoerder van de Britse regering zei gisteren op een persconfe rentie, dat dit onderwerp in de Veilig heidsraad van de Ver. Naties ter spra ke zal komen, wanneer het rapport van de Wapenstilstandscommissie voor Pa lestina behandeld wordt. Gistermiddag is te Brussel een bij eenkomst gehouden van de bureaux van de vier afdelingen van de Belgische socialistische partij. In een na de ver gadering uitgegeven communiqué wordt verklaard, dat „tegenover de vele ge varen, die de C.V.P.-politiek voor het land met zich brengt, besloten is een uitgebreide volksactie op touw te zet ten tegen de onnodige diensttijd van 24 maanden, tegen de duurte, tegen het te kort schieten van de regering op economisch gebied en tegen het partij dige drijven van de C.V.P. en aanver wante verenigingen". „De nodige richt lijnen zullen binnenkort medegedeeld worden aan de gewestelijke besturen door het Nationaal Comité voor Ge. meenschappelijke Actie". Verenigde Naties. De Economische en Sociale Raad der V.N. heeft gisteren met vijftien tegen drie stemmen een Engels- Amerikaanse resolutie aangenomen, waarin de vorming van een speciale commissie wordt voorgesteld, welke een onderzoek moet instellen naar de beweringen omtrent het bestaan van dwangarbeid in verschei dene landen. Irak. Gisteren is in de leeszaal van de Amerikaanse voorlichtingsdienst te Bag dad een handgranaat ontploft, waardoor vier personen licht werden gewond. België. De vroegere Duitse militaire gouverneur voor België, generaal Alexan der von Falkenhausen en de civiele admi nistrateur generaal Eggerth Reeder hebben besloten niet in beroep te gaan tegen hun vonnis van 12 jaar dwangarbeid wegens het begaan van oorlogsmisdaden. Perzië. De toestand van Dr. Abdoel Hamid Zanganeh, oud-minister van Onder wijs van Perzië en vriend van de vermoor de premier Ali Razmara, die gistermorgen vroeg op de trappen van de juridische fa culteit van de Universiteit van Teheran neergeschoten werd, was gisteravond le vensgevaarlijk. Sayid Abol Ghasim Kashani. de leider van de fanatieke Fedayse Islamietische broederschap waarvan een lid on- middellijk na de moordaanslag op de Perzische premier, Razmarawerd ge arresteerd speelt een belangrijke rol bij de pogingen om de lraanse olie industrie te nationaliseren. Vanmiddag zou de Senaat over de voorstellen stemmen en het is vrijwel zeker dat het plan geaccepteerd zal worden.0 (Van een bijzondere correspondent) n de communistische propaganda in China voor de stichting van een na tionale onafhankelijke kerk wordt druk gebruik gemaakt van de naam van de Chinese priester Wang-Lang-Yu. Vol gens de communistische bladen zou deze katholieke priester zich hebben aange boden om ook de katholieken er toe te bewegen zich aan te sluiten bij de zelf standigheidsbeweging voor christelijke kerken in China, zoals die door Wu-Yao- Tsung werd gelanceerd voor de pro testanten. Deze zelfstandigheid der ker ken zou bestaan in het zelf besturen, zelf bekostigen en zelf propageren van de christelijke godsdienst zonder inmenging van buitenlanders. De communistische regering heeft deze beweging aangegre- Koningszetel omstuwd door duizenden negers. (Telefonisch van onze Parijse correspondent) PAKIJS, hedenmorgen Gisteren is te Parijs op de Quai d'Orsay het definitieve ontwerp van hef Plan-Schunian geparafeerd. De Franse minister van Buitenlandse Zaken was daarbij aanwezig. De vertegenwoordigers van België, Duitsland, Frank rijk, Italië, Luxemburg en Nederland, die aan de voorbereidende besprekin gen hebben deelgenomen, hebben hun paraaf gezet onder twee documenten. Het ene een ontwerp-verdrag tot instelling van een Europese Gemeenschap van steenkool en staal. Het andere een ontwerp-conventie voor de overgangs periode. Voor Nederland heeft de heer Spierenburg getekend. De officiële parafering vond in een enigszins plechtige sfeer plaats. De voorzitter van de conferentiej, de heer Jean Monnet, lichtte in een toespraak het belang van het ontwerp toe, er uitdrukkelijk op wijzend, dat alle landen zonder enig voorbehoud getekend hebben. Het hoofd van de Duitse delegatie, dr. Hailstein, sprak mede namens de andere landen zijn waardering uit voor de voortref felijke wijze waarop de heer Monnet de besprekingen had geleid. Zoals wij later van Nederlandse zijde vernamen, moesten de woorden van de Duitse gedelegeerde niet als gelegenheidswoorden beschouwd worden. Tijdens de maandenlange besprekingen met nu eens toenemende dan weer minderende kans van slagen heeft Monnet zijn grote bekwaamheid als doorzetter en als diplomaat bewezen. Van de andere kant deelde men ons mede, dat het aandeel van Nederlandse zijde, en in het bijzonder de strijdbare maar eerlijke en nuchtere werkwijze van de heer Spierenburg, aanzienlijk heeft bijgedragen tot het welslagen van de besprekingen. Men hoopte, dat dit voorbeeld van medewerking van Ne derlandse zijde bij het Plan-Schuman tevens stimulerend zal werken op de gang van zaken bij het Plan-Pleven. Evenmin als bij het Plan-Pleven is Ne derland met grote geestdrift naar het Plan-Schuman gekomen. Integendeel, met een rustige verve en een zekere nuchterheid is men begonnen. Toen eenmaal de waarde en de strekking duidelijk bleken Is met inspanning van alle krachten en bekwame medegewerkt. De documenten die aan de regerin gen van de zes landen overhandigd zijn bestaan uit een 89 bladzijden tellend ontwerp-verdrag en een ontwerp-con ventie van 41 bladzijden. Na een praeambule bevat het ontwerp-ver drag vier delen, drie bijlagen en twee protocollen. In het eerste deel worden de doelstellingen van de Europese Ge meenschap voor staal en steenkool om schreven en haar juridische structuur nader aangeduid. Het tweede deel be handelt de instellingen van de Ge meenschap. Het zijn een „Hoog Gezag", een Assemblee, een Bijzondere Raad van ministers en tenslotte een Gerechts hof. De benoeming van de leden van het Hoge Gezag en van hun voorzitter is aan de bijeenkomst van de ministers overgelaten. De Raad van Advies be staat uit dertig tot een en vijftig leden en bevat een gelijk aantal vertegen woordigers van werkgevers, werk nemers en consumenten. De Assemblee wordt samengesteld door Kamerleden die door de afzonderlijke parlementen van de verschillende landen uit hun midden worden gekozen. Over de ver houding der aantallen moeten de mi nisters nog beslissen. Voor de Bijzon dere Raad van Ministers wijst iedere staat een lid van zijn regering aan. Het Hoge Gerechtshof is samengesteld uit zeven rechters door de Staten-Leden voor zes jaar benoemd. De bevoegd heden van dit Hof gaan vrij ver. Vol gens artikel 38 kan het zelfs de beraad slagingen van de Assemblee of van de Raad van Ministers vernietigen. Door deze instellingen wordt der. halve voor het eerst in de geschiedenis van Europa een supra-nationaal gezags orgaan in het leven geroepen, waarbij beperkte overdracht van souvereiniteit plaats vindt. Dit is zoals de heer Mon net het met een zekere Europese trots uitdrukte „een fundamentele verande ring in de aard der betrekkingen tussen de Europese landen. Van de nationale vorm die deze landen tegenover elkaar plaatste en hen verdeeld hield is men nu gekomen tot de boven-nationale vorm, die hen bijeenbrengt en ver enigt". Wat het economische gedeelte betreft hoopt men tenslotte dat honderdvijftig millioen mensen in deze zes landen van deze eenheidsmarkt zullen profiteren. Geen douanetarieven, geen contingen- teringen zullen kunstmatige prijzen kweken. Zover zijn volgens de heer Monnet zelfs de geallieerden in de tweede wereldoorlog op economisch gebied niet gekomen. Van groot belang is dat in het ontwerp tot samensmel ting van deze industrieën de vrijheid en het initiatief van de afzonderlijke on dernemingen worden geëerbiedigd. Elke onderneming blijft volledig de eigen verantwoordelijkheid van zijn beleid dragen. Ja, zelfs de beperking, die deze ondernemingsgeest vroeger was opge legd door de kartelpractijken, wordt thans weggenomen. Van de andere kant worden de consumenten beschermd te gen buitensporige economische machts concentraties. Een van de bijgevoegde protocollen regelt de verhouding tot de Raad van Europa in twee paragrafen. In het eerste geven de Hoge Verdragsluiten de Partijen aan de parlementen in overweging de afgevaardigden voor de Assemblee van de Gemeenschap te kiezen temidden van hun afgevaardig den in de Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa. In het tweede artikel wordt vastgelegd dat de Assemblee van de Gemeenschap jaarlijks een rapport over de werk zaamheden dezer Gemeenschap aan de Raadgevende Vergadering zal aan bieden. De ontwerp-conventie voorziet in de maatregelen, die genomen moeten wor den om te komen tot de instelling van één enkele markt. Te dien einde zal de toepassing van het verdrag over twee perioden worden uitgebreid: een voor bereidende periode welke duurt van het in werking treden van het verdrag af tot de instelling van een enkele markt en een overgangsperiode welke vijf ja- en looptijd heeft van het ogenblik van de instelling van deze enkele markt af. In de voorbereidingeperiode worden de instellingen van de Gemeenschap in het leven geroepen. Als men de vier concrete artikelen daarover leest, krijgt men de indruk dat men wil voorkomen dat de zaken gerekt zullen worden. Zo mm- ROBERT SCHUMAN is vastgesteld dat na de benoeming van de leden van het Hoge Gezag dit or gaan onmiddellijk zal beginnen te func- tiobneren. Een maand nadat het Hoge Gezag zijn arbeid begonnen is, komt de Bijzondere Raad van Ministers bijeen. Binnen twee maanden worden de leden van de Raad van Advies benoemd. In de maand volgende op de desbetreffen de beslissing van de Bijzondere Raad van Ministers moet deze Raad van Ad vies reeds zijn samengesteld. De As semblee zal eveneens een maand na de instelling van het Hoge Gezag bijeen komen en in een tweede zitting, vijf maanden nadien, een uiteenzetting te horen krijgen over de stand van werk zaamheden van de Gemeenschap, i Het is uiteraard ondoenlijk in het be stek van een artikel een overzicht te geven van het onderhavige ontwerp. De voornaamste politieke punten zijn hier even belicht. Het geheel maakt de in druk van grote deskundigheid en voort varendheid. Twee eigenschappen, die men zelden tegelijk aantreft, daar de deskundigen doorgaans traag tot voort varendheid zijn te bewegen en voort varende lieden dikwijls weinig deskun dig zijn. Hoewel dit ontwerp nog naar de ministers-conferentie moet ter teke ning en daarna naar de parlementen ter ratificatie, wordt toch in het hart van menige Europeaan weer de hoop leven dig, dat, zoals Monnet het uitdrukte, hiermede een bres geslagen wordt in de nationale souvereiniteitswaan. In plaats van de slagbomen, die ons in het verle den verdeeld en verarmd hielden, komen nu gemeenschappelijke regelen door allen aanvaard en voor allen van toe passing voor het gemene welzijn dezer zes landen. pen en er grote ophef van gemaakt om ze voor eigen doeleinden aan te wenden. In dit verband publiceerde het pers bureau Nieuw-China onlangs een mani fest, dat ondertekend zou zijn door bo vengenoemde priester Wang en verder door een groep van 500 katholieken van Kwanyuan in Noord-Setsjoean, die door dit manifest alle katholieken willen be wegen iedere relatie met enige buiten landse instantie te verbreken, zich aan te sluiten bij de onafhankelijke kerk en de anti-Amerikaanse „Help-Korea"-actie te steunen. De tekst van het manifest luidt: „Katholieke broeders in het hele land. Vanaf de dag, dat het katholicisme in Chi na kwam, hebben de imperialisten alle mid delen beproefd de Kerk te gebruiken als een voorloopster van agressie. Frankrijk b.v. verklaarde de oorlog aan China op voor wendsel van een nooit opgehelderde moord op een Frans missionaris. Na beëindiging van deze oorlog lieten de Fransen een ar tikel opnemen in het Vredesverdrag om het „recht van prediking" te garanderen, waar door zij hun bedoeling verrieden om ver- i der agressie te plegen tegen China. Vooral de Amerikaanse imperialisten zijn te ver oordelen: zij gebruikten geld en allerlei klei ne attenties om de Chinezen een rad voor de ogen te draaien. Hun sinistere bedoeling was de Kerk te gebruiken voor een agres sie tegen China op lange termijn. Een nieuw China is nu opgestaan: On afhankelijk, democratisch, vrij. De imperi alisten zijn vijanden van het Chinese volk; zij willen hun agressieplannen uitbreiden. Ondanks de herhaalde waarschuwingen van de vredelievende Chinezen, hebben zij het vuur van de oorlog aan de gren zen van onze noordelijke provincies ge bracht. Open steden en onschuldige bur gers hebben zij gebombardeerd. Daarom hebben wij als vaderlandlievende burgers besloten alle relaties met impe rialistische landen te verbreken cn ons zelf te zuiveren van alle pro-Amerikaanse ge hechtheden alsmede van alle gevoelens van vrees en minderwaardigheid. Wij hebben besloten een nieuwe kerk te stichten ge baseerd op de begineien van zelf-bestuur, zelf-bekostiging en zelf-propaganda. Wij willen niet, dat de Heilige Kerk met impe rialistisch vuil wordt besmeurd. Kameraden Katholieken: om de imperialis tische samenzwering tot agressie van ons af te schudden moeten wij de anti-Amerikaan se Help-Korea"- en „Thuisfront"-acties steunen, het democratische „wereldvrede- kamp" versterken en vechten voor de re constructie van nieuw China. Wij hebben een vergadering gehouden, waar alle plaatselijke autoriteiten aanwe zig waren. Alle katholieken gaven blijk van hun volledige steun aan deze beweging en wij vragen u deze oproep tot actie te beant woorden om het succes van de beweging te verzekeren". Pater Wang, die dit Manifest als eerste zou hebben ondertekend, werd drie jaar geleden priester gewijd en is pastoor van een parochie van zowat 800 gelovigen. Hij stond altijd bekend als zeer sterk anti-Amerikaans. Die antipathie zou de drijfveer kunnen zijn tot bovenstaand Manifest, doch in katholieke kringen in China koestert men nog altijd gegron de twijfels, of het Manifest, dat overal bij de katholieken op volledige tegen stand stuit, werkelijk van hem afkom stig is of door hem werd ondertekend. Een ambtenaar van het Amerikaanse departement van Defensie verklaarde gisteren tegenover United Press, dat een Britse admiraal het commando zal krij gen over liet Oostelijk deel van het At lantisch gebied, reikend van de punt van Groenland tot dc Portugese Azoren. Hij zal als zodanig optreden ais plaatsver vanger van admiraal William Fechteler, wiens benoeming tot opperbevelhebber over het Atlantische gebied verwacht wordt. Frankrijk heeft nota's gezonden aan de Verenigde Staten en Engeland, waar in wordt geprotesteerd tegen het feit, dat Frankrijk niet was uitgenodigd om deel te nemen aan de recente Anglo- Amerikaanse vlootconferentie in Malta, aldus verklaarde gisteren een zegsman van het Franse ministerie van Buiten landse Zaken. i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 5