Nederlandse industrie krijgt milliarden aan defensie-orders te verwerken f Drie gezinnat dakloos door felle brand in de hoofdstad STAKING BIJ METRO EN BUS ONSYMPATHIEK BIJ DE PARIJZENAARS Argentijnse regering neemt beheer over SUKARNO AANVAARDT ONTSLAG VAN KABINET-NATSIR Het weer Nederlanders betreuren Natsir's heengaan Franse communisten gewaarschuwd Montgomery plaatsvervanger van generaal Eisenhower L J Prijzen onrustbarend gestegen Tot hoofd en hart Internationale situatie vereistdat op zeer korte termijn een zo goed mogelijk leger ter beschikking staat INTERNATIONALE GRONDSTOFFENVERDEUNG NIET BEMOEDIGEND Weerbaar door werken OVERLEG STICHTING VAN DE ARBEID Zeventien personen ontkomen aan het snel om zich heen grijpende vuur Crisis gevolgd op wekenlange toenemende spanning tussen de partijen Regering zal zo nodig overgaan tot het recrateren van werkkrachten Taft: Sprake van 15 Amerikaanse divisies NIEUWE PROEVEN MET ATOOMBOM? Van Geelkerken houdt levenslang Middelbaar onderwijs voor Prinses Beatrix Dagelijkse arbeidsinspanning voor velen een mars van tien kilometer vergroot met (Jee. MORRIS (ejoietfcu firn/; WOENSDAG 21 MAART 1951 74e JAARGANG No. 25027 ADVIESRAAD MILITAIRE PRODUCTIE GEÏNSTALLEERD R«eds thans heeft het Nederlandse bedrijfsleven militaire orders voor de Nederlandse defensie ten bedrage van één milliard onderhanden. Verwacht wordt dat gedurende de eerstvolgende vier jaar nog voor een bedrag van ruim drie milliard in het bin nenland zal worden geplaatst. Een groot deel van deze orders zal worden verwerkt door de zeer gevarieerde Nederlandse industrie, zoals de kleding- en schoeiselindustrie. Daarnaast zal de Nederlandse krijgsmacht gedurende de eerste jaren in aan zienlijke mate opdrachten voor bouwwerken moeten geven. Bo vendien is de Nederlandse industrie in staat om een aanzienlijk deel „zuivere" oorlogsproducten te vervaardigen, zoals wape nen, munitie, vliegtuigen en andere oorlogswerktuigen. Behalve de inspanningen voor de Nederlandse krijgsmacht zullen in de komende jaren militaire orders voor de Atlantisch-Pact- landen kunnen worden verwerkt tot een bedrag van ongeveer één milliard gulden. Aldus sprak de minister van Economische Zaken, prof. dr. 3. R. M. v. d. Brink, hedenmorgen ter gelegenheid van de installatie van de Adviesraad voor de militaire productie. Spoed gewenst „La Prensa" Coördinatie grondstoffen- gebruik Compensatie voor de hogere prijzen grootste probleem ti v RADIOREDE VAN QUEUILLE Voorlopig tegen zes divisies geen bezwaar Extra-treinen tijdens het Paasweekend WINDJACKETS BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. IJmuiden: Bonifaciusstr. 27, te) 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 42 cents per week, f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal. Het meest werkzame middel voor het militair en daarmede onverbrekelijk verbonden voor het economisch weerbaar maken van ons land is: de ver hoging van de productiviteit. Dit stre ven is derhalve een der belangrijkste doeleinden van de regeringspolitiek Het zal afhangen van de mate, waarin de productiviteit zal worden opgevoerd in hoeverre een groter deel van de her bewapeningslasten ten koste van de con sumptie moet worden gebracht. Zelfs een sterke verhoging van de produc tiviteit zal echter op zichzelf nimmer voldoende kunnen zijn. Deze zou hier voor op korte termijn met ca. 10 pet extra, d.w.z. boven de normale jaarlijk se stijging, moeten toenemen. Dit moet u'tgesloten worden geacht. gedragslijn „Weerbaar door wer ken" geldt zowel voor de voortbrenging Van civiele als voor die van militaire toederen. In beide gevallen is een groter overschot van productie boven consump tie nodig, om het tekort op de betalings balans te dekken. De minister wees op enkele aspecten van de samenhang der productie van civiele en militaire goederen. In de eerste plaats vestigde hij de aandacht op het grote belang, dat de productie van militaire goederen kan hebben voor de productie van civiele goederen. Ten behoeve van de krijgsmacht worden technieken ontwikkeld en beproefd, welke worden gebruikt bü de voort brenging van civiele goederen. Alleen al uit dien hoofde acht de minister de Inschakeling van het Nederlandse be drijfsleven bij de vervaardiging van militaire goederen van grote waarde. De opbouw van de krijgsmacht Is echter aan een tijdschema gebonden. De internationale situatie brengt me de, dat op korte termijn een zo goed mogelijk leger ter beschikking moet staan. Het is veel beter op korte termijn een krijgsmacht beschikbaar te hebben, die op verantwoorde wijze zijn taak kan V vervullen, dan op langer zicht een leger op te bouwen, dat in bepaalde opzichten wellicht beter is. met het risico dat dit betere te laat komt. Ook in dit geval moet het betere in verband met de ur gentie wijken voor het goede. Aan industriële zijde zal men er mede rekening dienen te houden, dat in vele gevallen een verdere ontwikkeling niet De Argentijnse regering heeft gisteren officieel het beheer over het onafhanke lijke blad „La Prensa" overgenomen. Vijf leden van de speciale Commisssie van Negen, benoemd door het Congress, betraden gisteren het gebouw, begeleid door politie in uniform en een notaris, die de nodige documenten opstelde voor deze „officiële daad van interventie". De directeur, tevens hoofdredacteur, dr. Al berto Gainta Paz, was niet aanwezig. De eommissieleden werden ontvangen door de administrateur van het blad. De commissie van negen bestaat uit drie senatoren van de Partij van Peron, vijf Peronistische leden van het Huis van Afgevaardigden en een radicaal lid. Zij werd de vorige week benoemd om „een onderzpek in te stellen in en te interveniëren bij de commerciële on derneming, die eigenaresse is van het onafhankelijke blad La Prensa". Het blad is sinds 26 Januari niet ver schenen. kan worden afgewacht, omdat de mate- rieelvoorziening van de krijgsmacht eist. dat de industrie zo spoedig mogelijk tot productie overgaat, teneinde op tijd. d.w.z. op het moment, waarop de man schappen aanwezig zijn, het materieel te kunnen leveren. Het tijdschema, waaraan de militaire instanties bij de opbouw van de krijgsmacht zijn gebonden, werkt derhalve door in het tijdschema, dat kan worden aangehouden bij 'de productie van militaire goederen. Een tweede en belangrijker aspect van de samenhang van de productie van militaire en civiele goederen vormt de grondstoffenvoorziening. Als gevolg van, de vraagverschuivingen en de voorraadvormingen is een aantal grondstoffen schaars geworden. Hoe wel door een gezamenlijke krachtsin spanning zal worden getracht de voortbrenging van deze goederen te stimuleren, moet er bij toenemende militaire productie en voorraadvor- ming rekening mede worden gehou den, dat een aantal van deze goede ren schaars zal blijven. Dit kan inhouden, dat door gezamen lijk overleg van producenten en consu menten goederenverdelingen moeten plaatsvinden. Het is een gelukkige om standigheid, dat Nederland als gevolg van de uitvoering van het Breedband- project binnen afzienbare tijd ook zijn bijdrage zal kunnen leveren aan de pro ductie van een dezer schaarse goederen door een productie van pl.m. 200.000 ton dunne stalen plaat en blik. De internationaal te regelen gronil- stoffentoewijzingen zullen gecomple teerd dienen te worden door nationale maatregelen, welke evenwel in interna tionaal verband op elkaar afgestemd dienen te zjjn. De resultaten, die in in ternationaal verband tot heden zijn be reikt ten aanzien van een coördinatie van het grondstoffenverbruik, zijn niet bemoedigend. Met name is de O.E.E.C. er tot heden niet in geslaagd door ge zamenlijk overleg een bevredigende ge dragslijn uit te stippelen. Indien de O.E.E.C.-landen niet in staat zouden zijn een samenwerking op het gebied van het grondstoffenverbruik tot stand te brengen, dan voorzie ik, aldus minister v. d. Brink, dat de economische integratie van Europa op losse schroe ven komt te staan. Het is des ministers vaste overtuiging, dat een in onderling overleg ontworpen allocatiesysteem voor schaarse grondstoffen, gepaard aan een op elkaar afgestemd systeem van bin nenlandse verwerkingsvoorschriften, een der essentiële voorwaarden is voor het welslagen van de economische en mili taire krachtsinspanning van de landen van het Atlantisch Pact. (Vervolg op pag. 3) (Van onze Haagse redacteur) Bij het overleg in de Stichting van de Arbeid, dat gistermorgen en -middag plaats vond en waar des avonds een ver gadering op volgde met de interdeparte mentale commissie voor de loon- en prijspolitiek, is men hoewel staats secretaris Van Rhjjn na de totstandko ming van de laatste loonronde verklaar de, dat er geen nieuwe loonsverhogingen meer zouden komen geneigd het eerst te denken aan een zoeken naar een com pensatie voor de prijsstijgingen. Dit probleem is het meest acuut en het afwijzen door de regering van een alge hele compensatie heeft gerechtvaardig de verwachtingen gewekt voor een al thans gedeeltelijke tegemoetkoming. Zie ker spreekt deze kwestie voor de con sument het meest tot de verbeelding, doch zijn wij wel ingelicht, dan leeft er in de Stichting van de Arbeid naast het vraagstuk van de direct te treffen voor zieningen sterker nog het verlangen naar groter klaarheid omtrent de politiek der regering. Het gaat er namelijk om een beter inzicht te krijgen in het prijsbeleid, waarover in de regeringsverklaring, be houdens de aankondiging van enkele meteen ingaande stijgingen, nog niet veel verteld is. Omstreeks kwart over acht Dinsdag avond heeft in de Jodenbreestraat te Amsterdam een felle brand gewoed, waardoor de drie verdiepingen van het perceel no. 77 totaal zijn uitgebrand. De weduwe Kist met zeven kinderen, de familie Alma met vier kinderen, een ander gezin Kist, man vrouw en één kind, zijn door deze brand dakloos ge- WQrden. De vermoedelijke oorzaak van de brand is, dat op de eerste verdieping kleding in benzine is gewassen, terwiji er een open vuur in de nabijheid brand de. De brand werd ontdekt door de 24-jarige zoon van de weduwe Kist, die omstreeks acht uur de deur uit was ge gaan om in de buurt een pakje sigaret ten te kopen. Toen hij een kwartier later terugkwam sloegen de vlammen al naar buiten. Hij rende desalniettemin het huis binnen om de bewoners te waarschuwen. Ook hij kon toen niet meer terug. Het huis is echter zeer diep en komt uit halverwege de Markensteeg. Aan de achterzijde van het huis is een smalle gang en ter hoogte van de tweede ver dieping is aan de andere kant van deze gang een klein platje. De angstige be woners van het brandende huis, die door Gisteravond omstreeks kwart over acht heeft in de Jodenbreestraat te Amsterdam dikke rookwolken werden omringd een felle brand gewoed. Een ladderwagen van de brandweer moest in actie ko- sprongen uit een raam op dit platje. men om de in gevaar verkerende bewoners van drie brandende verdiepingen te redden. Buurlieden. onder leiding van de E 8H De Posterijen in Berlijn hebben bij wijze van proef voor het post- en telegraaf - bedrijf een „scooter" in gebruik genomen. Deze voertuigjes worderC in Berlijn gebouwd. Sukarno heeft de ontslagaanvraag van het kabinet-Natsir aanvaard en de demis- sionnaire regering verzocht, haar taak te blijven uitoefenen tot een nieuwe rege ring zal zijn gevormd. De reis van Sukarno naar Oost Java, die 22 dezer zou aanvangen, is voor onbepaalde tijd uitgesteld. De kabinetscrisis in Indonesië volgde op een wekenlange toenemende spanning tussen de regerings- en oppositiepartijen. De wijze, waarop zij een feit is ge worden, had men echter toch nog niet voorzien. Ten eerste meenden waarnemers te mogen voorspellen, dat men zelfs bij het wegblijven van de P.N.I. en linkse groeperingen in de parlementsvergadering van Dinsdag, waarin de regerings verklaring betreffende de motie-Hadikusumo ten aanzien van de ontbinding der daerah-raden besproken zou worden, het vereiste quorum wel zou halen. Behalve de leden van de P.N.I. bleven echter ook negentien anderen weg, waardoor het quorum niet bereikt werd. Bovendien deelde de fractie van de P.I.R. mede, dat zij liaM -ministers verzocht hac! uit lipt kabinet ie Leden en kondigde zij aan het kabinet niet langer te zullen steunen. De regering-Natsir. die door het aftreden van de minister zonder porte feuille, Harsono Tjokroaminoto, (die geen steun van zijn partij had verkre gen) en door het niet-ingewilligde ver zoek om ontslag van de minister van Binnenlandse Zaken. Assaat (na de aan neming van de motie-Hadikusumo over de daerah-raden, hetgeen nog steeds een aangrijpingspunt vormt voor de moeilijkheden) reeds was verzwakt, zag zich daardoor gedwongen, haar mandaat ter beschikking te stellen. In politieke kringen te Djakarta ver nam Aneta, dat, indien de formatie zou worden opgedragen aan de tot de P.N.I. behorende burgemeester van Djakarta, Suwirjo, deze daarmede eventueel zou worden belast tezamen met de demis- sionnaire minister-president. Algemeen is men te Djakarta van oordeel, aldus meldt A.P., dat het on mogelijk is, dat de Masjumi een oppo sitiepartij wordt, hoewel Natsir bij ver schillende gelegenheden heeft ver klaard, dat de Masjumi niet zou dele- nemen aan een kabinet, dat de steun van de P.N.I. genoot. Thans schijnen de leiders van de Masjumi van gedachten veranderd te Verwachting tot Donderdagavond: Vannacht tijdelijk nog licht be wolkt met op vele plaatsen nacht vorst. Overigens toenemende bewol king met morgen later kans op enige regen. Aanvankelijk weinig wind, later matige en aan de kust vrij krachtige wind uit Zuidelijke rich tingen. Ongeveer dezelfde tempera turen als vandaag. Zon: 6.4118.55. Maan: 17.586.22. In een gisteravond gehouden, radio- rede heeft de Franse minister-president Henri Queuille de waarschuwing laten horen, dat de regering niet zal dulden, dat de communisten het openbare leven door stakingen lam leggen. Queuille kwam voor de microfoon kort nadat de regering de nodige maatregelen had ge nomen om zo nodig over te gaan tot het recruteren van werkkrachten voor het gas- en electriciteitsbedrijf en de spoor wegen, om deze bedrijven ondanks de Generaal Eisenhower, opperbevelheb ber van de West-Europese verdediging, heeft gisteren enige plaatsvervangers en bommandanten benoemd: Veldmaarschalk Burggraaf Montgome ry wordt Eisenhower's plaatsvervanger; Generaal Juin, inspecteur-generaal van ®e Franse strijdkrachten, wordt alge meen bevelhebber van de geallieerde JJndstrijdkrachten in West-Europa; Hoofd-Luchtmaarschalk Sir Hugh Saun- IJers> opperbevelhebber van de West- eairopese luchtstrijdkrachten, wordt Eisenhower's plaatsvervanger voor de *«htmaeht; Luitenant-Generaal Nor- stad, sedert 1950 opperbevelhebber van de Amerikaanse luchtmacht in Europa, wordt opperbevelhebber van de geal lieerde luchtmacht in de centrale sector van West-Europa; Vice-Admiraal Jau- jard, raadsman voor marine-aangelegen heden bjj de Permanente Militaire Com missie voor West-Europa in de Westerse Unie, wordt vlagofficier van de marine in de centrale sector van West-Europa,- Admiraal Sir Patrick Brind, vroegere opperbevelhebber van de Britse vloot in het Verre Oosten, wordt opperbevelheb ber van de vloot in de Noordelijke sec tor van West-Europa. stakingen op gang te kunnen houden. De minister-president richtte zich in het bijzonder tot de spoorwegemployé's, nu de staking van de Parijse forensenlijnen naar de provincie overslaat. „De regering zal niet dulden, dat de stakingen een wezenlijke aanval op de natie gaan worden", zeide Queuille met klem, „zij kan niet dulden, dat haar eco nomie wordt lamgelegd door een anar chistische beweging." Hij herinnerde er aan, dat het kabinet reeds de nodige maatregelen had goedgekeurd en wekte alle Fransen op geen deel te nemen aan „anti-nationale daden", zelfs wanneer deze zouden geschieden „onder het mom van verzoeken der vakbonden". Queuille vroeg hun te bedenken, welke .invloed een dergelijk optreden zóu nebben op de internationale openbare mening. De Parijzenaars ondervonden intus sen gisteren ongerief van een lage gas druk, een ongeregelde treinenloop en een nagenoeg volledige afwezigheid van bussen. Een ernstige stagnatie in de stroomlevering heeft zich echter niet voorgedaan. Van de gasfabrieken werk te er een op de vier en van de electri- citeitsbedrijven een op de drie. Na een bijeenkomst van vakverenigin gen van mijnwerkers en de directies van mijnbedrijven werd bekend gemaakt, dat de regering besloten had toestem ming te verlenen tot loonsverhoging voor mijnwerkers tot een bedrag van 12 milliard francs. De Amerikaanse republikeinse sena tor Robert Taft verklaarde gisteravond in een rede voor de senaat van gezag hebbende militaire bron te hebben ver nomen dat de bijdrage van de Verenigde Staten aan het Noord-Atlantisch leger tot 15 divisies zou kunnen uitgroeien. HU sprak de hoo>p uit dat de senaat zich zou uitspreken voor ingrijpende beper kingen ten aanzien van de omvang der Amerikaanse landstrijdkrachten die voor de verdediging van West-Europa ter beschikking zullen worden gesteld. Hoge militaire autoriteiten hebben het voorstel gedaan, zo zeide Taft, Amerikaanse troepen in het Noord- Atlantisch leger op te nemen op een schaal van één Amerikaanse divisie tegenover drie divisies van de Euro pese bondgenoten. Dezelfde bronnen hadden volgens Taft gesproken van een totale strijdmacht van zestig divi sies. hetgeen zou neerkomen op 15 divisies van de Verenigde Staten. Taft liet echter tezelfdertijd weten dat hij zou stemmen voor de resoluties die aan de senaat zijn voorgelegd en die voorzien in een stilzwijgende en onmid dellijke goedkeuring van het Congress met het voorstel om zes divisies ter be schikking van de Europese defensie te stellen. Deze resoluties, zo zeide Taft, geven het Congress een stem in het ka pittel ten aanzien van verdere troepen zendingen. Dat was de reden waarom hij zich met deze resoluties kon vereni gen. De Amerikaanse Commissie voor Atoomenergie heeft gisteren bekendge maakt, dat „een groot project wordt uitgevoerd op het proefnemingsgebied van Eniwetok in de Stille Oceaan". De verklaring voegt hieraan tóe. dat uit veiligheidsoverwegingen geen sche pen of vliegtuigen binnen de gevaarlijke zone rond Eniwetok mogen komen. Op een vraag of nieuwe proeven met atoom bomontploffingen worden genomen, zei den de autoriteiten van de commissie, dat zij niets aan de verklaringen konden toevoegen. zijn. Zij hebben er op gewezen, bereid te zijn op bepaalde voorwaarden samen te werken. Waarnemers zijn het er over eens, dat een coalitie van de Masjumi en de P.N.I. in het parlement op veel meer steun zou kunnen reke nen. Bevoegde Nederlandse waarnemers in Djakarta hebben tot A.P. gezegd, de val van het kabinet-Natsir te betreuren. Een Nederlandse autoriteit zei: „Hij heeft oprecht getracht de toestanden hier te verbeteren. Indien hij faalde was het niet zijn fout". Gisteren opende mr. L. A. Kesper, Commissaris var deKoningin in Zuid-Holland, de grote bloemen tentoonstelling „De Keukenhof" te Lisse. Ook de Amerikaanse am bassadeur Selden Chap in was aan wezig. Beide hoge gasten, omgeven door meisjes in costuums van Ja- coba van Beieren, op de tentoon stelling. kapper Hemelrijk uit de Markensteeg. boden hun de helpende hand en bovendien was weldra de brandweer aanwezig met een ladderwagen om hen naar de begane grond te bren gen aan de achterzijde van het huis. Ook hebben zich nog enige kinderen uit het brandende huis gered door uit een raam van de eerete verdieping aan de voorzijde naar beneden te springen. Zij werden opgevangen door een twee tal agenten van politie De Raad van Cassatie heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen C. van Geel kerken, ex-plaatsvervangend leider der N.S.B., ex-hoofdstormer van de „Natio nale Jeugdstorm" en ex-inspecteur- generaal der Nederlandse Landwacht. De bijzondere strafkamer te Utrecht had Van G. tot levenslange gevange nisstraf veroordeeld. De Officier van Justitie ging hiervan in beroep van cassatie. Dit beroep werd vandaag door de Raad van Cassatie verworpen. Na de Paasvacantie gaat Prinses Beatrix na zes jaar van vruchtdra gende opvoedi." ontwikkeling op de „werkplaats" van ir. C. Boeke te Bilt- hoven, deze inrichting verlaten. Zij gaat dan voortgezet lager onderwijs genieten op een te Soestdijk te stich ten school. Daar wordt met een eerste klasse be gonnen, maar de bedoeling is, dat de ze school in de komende jaren tot een volledig lyceum zal uitgroeien. De lei ding hiervan hebben de Koningin en de Prins opgedragen aan dr. J. A. vor der Hake, oud-rector van het lyceum te Baarn, terwijl de Koningin en Prins Bernhard prof. dr. H. W. F. Stellwag, hoogleraar in de paedagogiek aan de Amsterdamse universiteit, als paedago- gisch adviseur aan de nieuwe inrichting hebben verbonden. Het onderwijs in de vakken zal worden gegeven door do centen van verschillende scholen voor voorbereidend hoger en middelbaar on derwijs in de omgeving van Soestdijk. Van DonaSr'dag 22 tót er. met Dmsaag 27 Maart zullen de Nederlandsche Spoor wegen extra treinen laten rijden naar en van het Zuiden, Noorden en Oosten. (Van onze Parijse correspondent) Als er één staking de Parijzenaars onsympathiek is, is het wel die van de open bare verkeersmiddelen, metro en bus, die de laatste dagen de Franse hoofdstad teistert. En dat juist op een ogenblik, dat de officiële leersyndicaten hebben goed gevonden de prijzen van het repareren van het schoeisel duchtig te verhogen. Wie dezer dagen in Parijs zjjn schoenen afloopt en ze bjj zijn schoenmaker brengt ter verzoling, mag na afloop van 's mans deskundig ingrijpen in plaats van het luttele bedrag van 800 francs 950 francs betalen (ruim 10 gulden). Hoewel de Pa rijzenaars evenals rechtgeaarde Amsterdammers een grote dosis humor bezitten, hoort men toch over deze staking weinig grapjes. Evenals in alle grote steden wonen de meeste mensen aan de rand van de stad, daar het centrum steeds meer door kantoren in beslag wordt genomen. Voor elke gesalarieerde betekent deze staking derhalve, dat hij zijn dagelijkse arbeidsinspanning met een gedwongen mars van een kleine tien kilometer moet vergroten. Advertentie BaRTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 Nu zou dat nog niet zo verschrikke lijk zijn als de mogelijkheid bestond zich met extra voedsel te versterken. Dit laatste is op het ogenblik ten enen male volledig uitgesloten. De prijzen zijn onrustbarend gestegen en de loons verhoging sukkelt er achter aan. Juist dezer dagen ook hebben de Fransen in hun bladen de officiële cijfers kunnen lezen van de stijging van het levenspeil. De Internationale Arbeidsorganisatie heeft uitgemaakt, dat alleen al in 1950 het prijspeil in Frankrijk met 12 pet. gestegen is. Amerika en Engeland no teerden in dezelfde periode een stijging van 6 pet. Naar het oordeel van deskun digen in deze aangelegenheden als huis vrouwen zijn, is de ernstige stijging pas opgetreden na Januari van het nieuwe jaar. Het is maar goed, dat de officiële cijfers nog een tijdje op zich laten wach ten. Ligt de oorzaak van deze staking in de hierboven aangeduide situatie, de aanleiding is er niet ver van af. Er bestaat een oude wrevel bij de werk lieden van het Parijse transportwezen tegen de bij de Parijse prefectuur te werk gestelden. Deze laatsten schij nen een iets voordeliger salarisrege ling te hebben. Sommigen verdienen zelfs 6.000 francs per maand meer. Al enige malen is daarover onderhandeld, evenwel zonder gevolg. Om nu deze afstand tussen collega's in het zelfde departement in te halen, is besloten tot deze staking met als inzetleuze „6.000 francs per maand meer", De regering heeft deze eis niet erkend en heeft er op gewezen, dat er slechts Wie zijn plichten kiest, kiest het beste een kleine groep gesalarieerden is in de prefectuur, die inderdaad deze 6.000 francs meer ontvangt. Daarnaast zijn er echter nog een goede 30.000, die ongeveer het zelfde salaris ont vangen. Dit argument heeft wel enige indruk gemaakt bij de verbonden vak verenigingen, weshalve zij de leuze van 6.000 francs hebben laten schie ten en doorstaken om in het algemeen een betere loonregeling te krijgen. De regering schijnt er vooralsnog weinig voor te gevoelen toe te geven en heeft reeds laten weten, dat de da gen, waarop gestaakt is, niet zullen wor den doorbetaald. Het is voor de rege ring thans niet doenlijk incidentele maatreêelen op het gebied van lonen en prijzen te nemen. Een groter project van economische aard teneinde het ge hele vraagstuk van de lonen en prijzen te regelen is juist op het ogenblik bij het kabinet in bespreking of „studie", zoals men wel zegt. Een eenvoudige vorm van studie immers voor een ka binet is de bespreking. Intussen gaat de staking door. En, wat veel erger is, deze staking heeft aan stekelijk gewerkt, niet alleen op het personeel van de openbare nutsbedrij ven, maar ook op de arbeiders in de metaalindustrie en de bouwvakarbei ders. In de kringen van de ambtenarij heeft vergadering op vergadering plaats om te bespreken of men niet tot het stakingsmiddel zijn toevlucht moet ne men. Bij de posterijen constateert men eveneens een zekere gisting. En tenslot te heerst er in de staalindustrie een zekere ontevredenheid, omdat de werk gevers weinig geneigd zijn een herzie ning te overwegen van de reeds gete kende salarisovereenkomsten. De stakingen in de hoogovens te VH- Ierupt, die ai reeds 6 weken duren, ver zwakken de productiviteit van de zwa re industrie, die men wel gerust weer oorlogsindustrie mag noemen. De Mos- kovietische agenten doen hun werk. Zij zullen, als de Franse regering nog lang een „studieuze" houding aanneemt, nog wel méér sueces boeken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1