Reproducties zuilen circuleren op Haarlemse scholen Keukenhof begint zijn tweede jaargang Jaarvergadering kring Haarlem Kon. Ned. Zwembond Ctiefarme4 J. TH. KORT 1 m BLIKSEMAFLEIDERS fcii FRANKEN 5.«° REMBRANDT HERINGA WUTHRICH PASEN een OVERHEMD en DAS van KORT 2.25 Voorlichting in Frans Hals Museum leidde tot scherp debat AGENDA Passie-avond K.A.B. Ver boven het provinciaal belang, moet de nationale betekenis gezien worden" m ÜJ Vliegtuigbom gevonden Wie kwaliteit weet te waarderen zal zeker LINCOL-WAS begeren! 13. 16. 11« 11. 13. 2.6° 3.4S WOENSDAG 21 MAART 1951 PAGINA 2 Het rijwiel R.K. Vereniging voor Gezinsvoogdij Gemeentediensten op Goede Vrijdag en Paaszaterdag Taxi? Bel 1.2.3.4.5 Burgerlijke Stand VOOR BRILLEN i 1 till ft - ÊjJr Biljarten In duinen langs de Zeeweg GOUDEN JUBILEUM VAN STATIONSCHEF Huldiging in met bloemen versierde wachtkamer EINDPARADE VAN REGIMENT BETUWE Ouderdag in de Kouder- horn kazerne WASSERIJ DUYN Portefeuille met ruim f 700 gestolen Beëdiging Benoeming Waterstanden FAILLISSEMENTEN mrfe verder denkt koopt mottrrii L 'n enkel tablet doet wonderen m n enKei laoiei aoei wonaeren m Beurs van Amsterdam Beurs van New York Ongeval Breedband De eerste kampioen Morgen Paasbrood bestellen TELKENIARE TELKENJARE 45 75 95 25 HAARLEM HEEMSTEDE ZANDVOORT Vele leden van het Haarlemse leraren corps waren gisteravond in de grote zaal van het Frans Halsmuseum bijeen teneinde nader kennis te maken met de plannen, die B. en W. koesteren om de leerlingen van de scholen voor voort gezet onderwijs een bepaalde stimulans te geven bij het waarderen van kunst. In de zaal hingen reproducties naar wer ken van Rembrandt en Van Gogh en zoals wij reeds eerder publiceerden ligt het in de bedoeling deze reproducties op de scholen te laten circuleren. Wethouder Geluk zette een en ander nog eens uiteen en noemde het een ge lukkige omstandigheid, dat de heer H. P. Baart, de directeur van het museum, zijn uitgebreide collectie daarvoor ter beschikking had gesteld. De gemeente had zelf nog een klein bedrag aan geld ter beschikking, waarvoor wit-houten lijsten zijn aangeschaft, waarin de repro, ducties kunnen circuleren. Hij wees er verder op. dat de scholen kunnen aanvragen in deze circulatie be trokken te worden. Van enige verplich ting is derhalve geen sprake. De heer E. de Kat, kunstschilder en tekenleraar in Haarlem, die eveneens enkele reproducties ter beschikking heeft gesteld, verklaarde, dat het nood zakelijk was de geestdrift bij de jeugd los te slaan en haar zo ware kunst te leren waarderen. In het leerplan van onze scholen zo merkte hij onder meer op is kunstgeschiedenis helaas niet opgeno men. maar de leraar, aie er voor voelt, vindt altijd wel gelegenheid, een en ander in zijn lessen te betrekken. Uiteraard beschikken niet alle leraren Wat zegt de nieuwe wet? Het rijwiel moet in de voldoend#; staat van onderhoud verkeren. In de dezer dagen gehouden verga dering van de R.K. Vereniging voor Gezinsvoogdij en Patri nage te Haarlem werden de statuten algemeen goed gekeurd; ook vond de verkiezing van een voorlopig bestuur plaats. Pater dr. Jac. de Groot, psycholoog te Rotterdam, hield een causerie, waarin hij het veelomvattende en ver antwoordelijke werk der gezinsvoogdij uiteenzette. Hij gaf de leden verschil lende methodes aan om tot het gestel de doel te komen: een succesvolle her opvoeding van de onder toezicht ge stelde, in zijn eigen miliewf- Deze door alle aanwezigen met grote aandacht gevolgde lezing heeft er on getwijfeld toe bijgedragen de liefde tot het werk der gezinsvoogdij, ook in eigen kring, te verdiepen. De Kinderrechter, mr. E. J. W. Top, die deze vergadering bijwoonde, dank te de spreker voor de bijzondere wijze waarop hij dit werk had belicht en wenste de nieuwe vereniging heel veel succes. De voorzitter spoorde tot slot de aanwezigen aan om dit werk op de juiste plaats te propageren om daar door het aantal R.K. Gezinsvoogden te vergroten. Tevens dankte hij de aan wezigen, onder wie o.a. ook mr. H. A. Prinsen Geerligs, secretaris van de Voogdijraad. Het bestuur is als volgt samenge steld: Mr. J. H. A. M. van Son, voor zitter; J. P. Roekens, Marnixstraat 51, secretaris; mevr. J. Vahmeijer-Wij- nands. penningmeesteresse en mej. C. Houtkamp, lid. Het tournooi om de Dr. van Moorsel- beker wordt dit jaar gehouden op de tereinen van HVV in Den Haag. Zoals bekend worden op dit tournooi wedstrij den gespeeld tussen jeugdelftallen van HVV en HFC. Het aantal is uitgebreid tot 6 wedstrijden. Het tournooi wordt gehouden op Donderdag 29 Maart. De houdster van de beker is HFC. De leden van de Kath. Bond van Ar- beidspersoneel, afdeling Haarlem worden er op attent gemaakt, dat de afdeling een reductie geeft van 1.50 per lid, aan hen, die deelnemen aan de meeting in het Feijenoord-stadion te Rotterdam op Zaterdag 26 Mei. Men wordt dringend verzocht zich zo spoedig mogelijk op te geven aan de bode of aan het secretariaat. Het is bij de N.V. Chemische Industrie Rids te Haarlem langzamerhand een tra ditie geworden om tegen de Paasdagen een extra-uitkering aan het personeel te geven. Ook dit jaar zal het gehele personeel weer een ..Paasei" ontvangen, welk extraatje onder de huidige omstandig heden zeker dubber welkom zal zijn. Advertentie over de nodige kundigheid. Hij was van mening, dat er bij de jeugd wel degelijk appreciatie bestaat voor de kunst en hij twijfelde er ook niet aan, of zij zouden ook de inspiratie op doen (o.a. door de reizenden tentoonstelling) om de kunst te leren waarderen. De leraar zal zelf moeten bepalen, waar de reproducties in zijn school moe ten worden opgehangen. In gevallen, waar geen volwaardige leerkracht op het terrein van de kunst aanwezig is, zal De Kat gaarne bereid zijn toelich ting op de werken te geven. Overigens bestaan er plannen een schriftelijke toe lichting samen te stellen en deze even eens te laten circuleren. Ongeveer twee of drie weken na Pa sen zal met de circulatie een aanvang gemaakt worden. De practijk zal moeten leren, hoe lang een bepaalde collectie op één school zal moeten blijven. Voor lopig zal het wel zo zijn, dat elke school tweemaal per jaar een nieuwe serie krijgt. Tot zover verliep de bijeenkomst rus tig, maar bepaald pijnlijk werd het, toen een der aanwezige leraren naar voren kwam en protesteerde tegen de uitlatin gen van de heer De Kat, die hij ervan beschuldigde „zijn collega's een trap te hebben gegeven". Bovendien merkte deze spreker op, dat met deze circulatie een reeds lang bestaand plan werd door kruist. Een andere leraar verklaarde niet overtuigd te zijn, dat de leerlingen zich zouden interesseren voor zwart-wit kunst, welke zij ongetwijfeld zouden voorbij lopen. Hij zou liever kleuren reproducties hebben gezien, waarop een derde opmerkte, dat Rembrandt en Van Gogh hun tekeningen en etsen (waaruit de reproducties bestaan) ook in zwart wit gemaakt hadden. Wethouder Geluk zette er toen maar een punt achter met de mededeling, dat het een voorlichtingsbijeenkomst was en geen debatavond. De heer De Kat maak te de aanwezigen er attent op, dat nij zijn standpunt handhaafde. De diensten en bedrijven van de ge meente Haarlem zullen op Goede Vrij dag, 23 Maart, na des middags 12 uur en op Zaterdag 24 Maart de gehele dag ge sloten zijn. Het bureau van de Burger lijke Stand zal 24 Maart geopend zijn van 9 tot 10 uur. doch uitsluitend voor aangiften van geboorten en-Overlijden. Op genoemde dagen zijn echter ge opend: 1. Het gemeentelijk laboratorium voor pathologische bacteriologie (Zondags dienst). 2. Het kantoor van het Havenwezen aan de Koudenhorn. 3. Het Frans Halsmuseum van 10 tot 16 uur en het museum „Het Huis van Looy" van 10 tot 17 uur. Het huisvuil wordt die Zaterdag niet opgehaald. Advertentie AMSTERDAMSCHE RIJTUIG MIJ. GEBOREN: B. J. Burggraaf-Hoskorn z; G. M. Busman-Van Zeeland z; M. Veltman-Nijman z; H. C. M. Zonneveld- Klaver z; M. de Smit-Koster z; P. P. C. Otte-Houweling z; P. E. Bakker-Borst z; H. W. Roeland-Hoogkamer z; J. van Es-Van der Heide z; G. M. van Bakel- Van der Eem z; E. P. Inpijn-Droog d; W. H. C. Ruyter-Van Engelenburg d; N. Verger-Tierie d; P. C. Scheepers- Verzeilberg d; M. Lacourt-Disselhof d; J. F. Lakemond-Brokmann d; E. L. Thijm-Van der Putten d; J. C. J. Nelis- Van der Peet d ONDERTROUWD: D. J. Mekenkamp en A. C. Knegt. GEHUWD: H. L. Pijlman en H. G. Jalvingh. OVERLEDEN: A. C. Kessens-Van Bodegraven, 70 j; J. J. Laurense-Klum- per, 90 j; F. van der Gaast-De Wolf, 84 j; M. Absil-Kruijenaar. 55 j; R. J. Johannes, 51 j: L. van der Linden. 17 j; P. J. Wijers. 51 j; J. Schotman—Jansen, 69 j: A. van Keulen-Van Riessen, 67 j; A. de Gier-De Langen, 34 j. Advertentie loox Service^" Gr. Houtstraat 37 h BIOSCOPEN: Rembrandt: Prima Ballerina (a. 1.) 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Palace: Gereserveerde kamers (14 j.) 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Mannen (14 j.) 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Het teken van de Gorilla (14 j.) 2.30, 7 en 9.15 u.; City: De Indische graf tempel (volw.) tweede deel: Het monument ener grote lief de, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne: De on dergang van de Red Witch (18 j.) 2.30, 7 en 9.15 uur. Donderdag 21 Maart Concertgebouw: Matthaus Passion, met medewerking van H. O. V., 7 uur. Het blijft toch altijd een hachelijke onderneming het passie-gebeuren voor het voetlicht te brengen. De onmoge lijkheid om het drama zelf gestalte te geven dwingt een schrijver om via ver halende vorm zijn indrukken en gevoe lens weer te geven. Dramatische effec ten zijn dan vrijwel uitgesleten, tenzij de kracht van het spel moet uitgaan van enkele bijfiguren, die in feite de entou rage moesten vormen. Deze laatste wijze van dramatiseren heeft men de laatste jaren laten varen en gepoogd is de zuiver meditatieve vorm het gemis aan een reële uitbeelding te vergoeden. Henri Ghéon is daarin opmerkelijk ge slaagd in zijn „Kruisweg", maar nadien hebben anderen dat peil niet weten te bereiken. Deze indruk werd ook gisteravond weer bevestigd, toen de Amsterdamse speelgroep „Homo Ludens" in het ge bouw St. Bavo voor de Haarlemse K.A.B. het passie-gebeuren in deze vorm ten tonele bracht. Het meditatieve was daar tot het uiterste doorgevoerd en concentreerde zich rond enkele figuren uit het lijdens verhaal, van wie Maria Magdalena, Ve ronica en Christus' moeder in een reli gieuze dans werden uitgebeeld. De declamatrice wist ons nog het meest te boeien, zij het dan dat Barab- bas bijzonder zwak naar voren kwam. De dansen waren eenvoudig van opzet, maar vormden in het geheel een wel kome variatie. De vocale omlijsting kon den wij niet bewonderen en wij zouden deze avond minder geslaagd moeten noemen, ware het niet, dat na de pauze deze zelfde mensen zich plotseling op een hoger plan stelden. Maar toen was er van het Lijdensmotief geen sprake meer en werden de aanwezigen gecon fronteerd met het Aswoensdag-thema „Memento Mori", dat op verrassende wijze in concrete vorm was overge bracht. Met levendige en boeiende declamaties wordt in dit spel, dat diep in de middel eeuwen zijn oorsprong vond, de aloude waarheid verkondigd, dat de dood geen aanzien des persoons kent. Dansen brengen deze gedachte op suggestieve wijze in beeld, en alle bewondering willen wij neerschrijven voor dit kleine greepje, dat met zuike eenvoudige mid delen bijzonder veel wist te bereiken. H. Advertentie De „Keukenhof" in Lisse heeft zijn poorten weer geopend en met enkele woorden gewaagden wij gisteren reeds van hetgeen de heer T. van Waveren als inleiding op de officiële opening sprak. Met een uitvoerige rede verklaarde de Commissaris der Koningin in Zuid- Holland, mr. L. A. Kesper, de tentoon stelling voor geopend. Het wil wel eens een enkele keer voorkomen, aldus de commissaris, dat in een gemeente de bloemetjes worden buitengezet. Wij plegen dan. in een min of meer gemoedelijk gesprek ten pro vinciehuize hun. die daarvoor geheel of gedeeltelijk verantwoordelijk zijn, daar over onze mening kenbaar te maken. Nog nimmer is het voorgekomen, dat de bloemeties in zó belangrijke mate werden buitengezet, dat de Commissaris der Koningin en twee gedeputeerden zich naar de betrokken gemeente heb ben begeven om zich daarvan persoon lijk te gaan overtuigen en ter plaatse té gaan vertellen hoe zij daarover den ken. Vandaag is dit wel het geval. Maar gij zult niet getuige zijn van boze woor den, van strenge gezichten en opgetrok ken wenkbrauwen, die naar de theorie bij het oefenen van critiek op het bui tenzetten van de bloemetjes horen, want wü zijn niet gekomen om critiek te oefenen, maar om lof te zwaaien. De „Keukenhof-tentoonstelling is be doeld als een min of meer permanent instituut. Met een wel zeer bijzonder genoegen ben ik, aldus spreker, naar hier gekomen om te voldoen aan het verzoek, de tweede „jaargang" te ope nen. Vèr boven het gemeentelijke, vèr bo ven het provinciale belang van deze tentoonstelling moet de nationale bete kenis daarvan gezien worden en wel de nationale betekenis in drieërlei zin. In de eerste plaats draagt Keukenhof in belangrijke mate bij tot de vermaard heid van bollenstreek en bollenteelt, die zo'n belangrijke rol spelen in onze ex port. In de tweede plaats is „Keukenhof" van nationale betekenis, omdat deze tentoonstelling is te beschouwen als een niet onbelangrijk cultuurelement en in de derde plaats, als wij „Keukenhof" zien. denken wij dan eigenlijk niet alle maal „Wij hebben toch óók wel waf, en vooral „Wij kunnen toch óók nog wei waf? Ik zal de laatste zijn om van Ne- Advertentie s -4 j Op het terrein van de Gem. Reiniging werd Dinsdagmiddag een nieuwe vuilnis- wagen gedemonstreerd. Het is een Zwitserse uitvinding, welke door een Belgi sche firma in de handel wordt gebracht. De wagen heeft twee hydrolische persen, één voor het storten en de ander dient om het vuil in de bak samen te persen, waardoor 50 pet. meer vuil meegenomen kan worden dan door de momenteel gebruikte wagens, hetgeen hierop neerkomt, dat nu twee wijken door deze wagen bediend kunnen worden. In Hotel Lion d'Or werd Dinsdagavond onder voorzitterschap van de heer G. Voogd de jaarvergadering van kring Haarlem van de Koninklijke Nederland se Zwembond gehouden. In zijn openings woord liet de voorzitter de belangrijkste gebeurtenissen van het afgelopen jaar de revue passeren en sprak er zijn trots over uit dat drie leden uit kring Haar lem, Cor Braasem, Gerrit Bijlsma en Joris Tjebbes, als leden van de Neder landse Zwem- en poloploeg, hadden mede gewerkt aan de successen in Wenen De- ha aid. Het verslag van de secretaris,, zwemcommissie en polo-commissie ge tuigde van grote activiteit in het afge lopen jaar. De aftredende bestuursleden werden op voorstel van de vergadering allen bij acclamat e herkozen, te weten: G. Voogd, voorzitter; P. Wapstra, secre taris; P. van Goor, penningmeester; J. J. Hogeland Sr., vice-voorzitter; J. de Mayer, L. A. Roozekrans en W. Schop pen, commissarissen. In de vacatures bij de zwemcommissie, ontstaan door het bedanken van de heren J. H. v. ei. Poo- ren en H. v. d. Helden, werden hij accla matie gekozen de heren H. A van Doo- renmaalen en P. Gottmer; de aftredende commissieleden werden eveneens bij ac clamatie herkozen. Ook de aftredende leden van de polocommiisie werden op dezelfde wijze herkozen en in de vaca ture, ontstaan door het bedanken van de heer Leyenaar, werd de heer E. Pra- ger gekozen. De virktc.'n g van een competitieleider ging niet zo vlot en in deze functie zal door DWR worden voor zien. Hierna werd de agenda voor de Bondsvergadering Dehandeld. Het finan cieel verslag werd danig rrcier de 'oupe genomen en de vele vragen werden af doende door de heer Jan de Vries voor- z'tter K.N.Z.B., en de heer 1. A. Rooze krans, lid van ut financ>ie commissie beantwoord. Het voorstel van het Bonds- bestuur tot verhoging van contributie en startgelden werd begrijpelijker wijze met tegenzin aanvaard; er werd vooral op versobering aangedrongen. Door de heer Joh. M. Schmidt werd een inleiding gehouden over de jeugdzwemdag 1951, na hierover van gedachten'te hebben ge wisseld, werd een commissie ter voorbe reiding van deze dag benoemd en beslo ten de jeugdzwemdag in Haarlem op 30 Juni te doen houden. Een voorstel van HVGB om wederom een bonds-jeugd- waterpolocompetitie in te stellen, ver kreeg de instemming van de vergadering en het voorstel zal bij de Sportcommissie worden ingediend. In herinnering werd gebracht dat het op 7 Juli a.s. 50 jaar geleden zal zijn dat voor het eerst in Nederland te Haarlem een polowedstrijd werd gespeeld, en de heer Hogeland Jr. deelde mede, dat HVGB plannen heeft om deze dag niet onopgemerkt te laten voorbijgaan. Het was omstreeks het mid dernachtelijk uur dat de voorzitter met enige hartelijke woorden de vergadering sloot. Om de Hof van Holland-beker stre den gisteravond Hof van Holland en Excelsior uit Beverwijk tegen elkaar. De uitslagen luidden: Grapendaal 60 60 39 5 1.53 Hooydonk 60 46 39 7 1.17 Vessies 125 76 47 11 1.61 Loerakker 100 100 47 9 2.12 V. d. Lee 105 105 38 10 2.76 V. d. Veldt 130 95 38 22 2.50 V. d. Laan 125 106 32 14 3.31 V. d. Veldt 130 130 32 21 4.06 Zijlstra 70 36 31 7 1.16 Rosenhart 70 70 31 10 2.25 Vessies 125 114 41 13 2.78 Loerakker 100 100 41 13 2.43 Stand 84 voor H. v. Holland. Hedenavond worden de wedstrijden voortgezet. Bij graafwerkzaamheden in de dui nen langs de Zeeweg te Overveen hebben arbeiders een zware, nog niet ontplofte, vliegtuigbom gevonden. Deze bom zal morgenochtend om twaalf uur precies worden gedemonteerd. De be woners in de omgc.ving worden ver zocht om hun deuren en ramen open te zetten, daar er door de hevige klap van de ontploffing gevaar van springen van de ruiten bestaat. De wachtkamer van het Bloemendaal- se station was vanmorgen gevuld met bloemen, waartussen de stationschef, de heer H. Siecker, met zijn gezin aandach tig luisterde naar de hartelijke huldi gingswoorden, die hem ter gelegenheid van zijn 50-jarig jubileum door collega's en vrienden werden toegesproken. De adjunct-commies Lenzen wees op de vakkennis en de bedrijfstrouw van de jubilaris. Hij zei, dat het beeld van toe gewijd werker hem steeds voor ogen zou staan, wanneer zijn chef gepension- neerd zou zijn. Een vertegenwoordiger van het trein personeel en de vakorganisatie vestigde vooral de aandacht op de activiteit, die de heer Siecker steeds had betoond t.a.v. de vakorganisatie. Hij wenste, dat de chef nog steeds actief zou deelnemen aan de organisatie van het personeel, ook al was hij gepensionneerd. De verdiensten van de jubilaris wer den wel bijzonder onderstreept door de hoofdinspecteur Vervoer te Amsterdam, mr. J. P. A. van Ballegooyen de Jong, die dank bracht voor al het goede dat de scheidende stationschef in zijn lange diensttijd had gedaan. fn deze geest spraken ook de hoofd stationschef van Haarlem, de heer J. Wijman, en de hoofdinspecteur van po litie, de heer Voerman, met wie de sa menwerking steeds zeer goed is geweest. Een deputatie van Bloemendaalse han delaren bood de jubilaris een oorkonde aan en een ets van een Amsterdams stadsbeeld. Tenslotte sprak de jubilerende sta tionschef een slotwoord, waarin hij nog eens teruggreep naar de tijd van 50 jaar geleden, toen de treinen nog getrokken werden door kleine en oude locomotie ven. Er is intussen veel veranderd. Als jongen van 14 jaar kwam de jubilaris in dienst van de Spoorwegen en werkte toen 168 uur in de .week. Negen jaar ts hij in Bloemendaal werkzaam geweest. De verstandhouding met het personeel was altijd goed en hij hoopte, dat ook zijn opvolger het vertrouwen van het personeel mocht genieten. Vandaag vond op d Dreef een af- scheidsparade plaats van het regiment Betuwe, dat gelegerd is in de Kouden horn Kazerne. De parade wrd afgnomen door kol. J. van Brien en had veel belangstelling van de Haarlemse burgerij. Na afloop marcheerden de militairen terug naar de kazene, waar een algemene lunch stond te wachten, 's Middags kregen de ouders gelegenheid om de oefeningen gae te slaan, die gehouden werden op de binnenplaats. Deze oefeningen omvat ten o.a. een demonstratie met een vuur mond. derland en de Nederlanders iets kwaads te zeggen. Daarvoor is de liet de voor mijn vaderland te diep in mij geworteld. Maar het is juist die lief de, die mij dé laatste tijd wel eens in opstand heeft gebracht tegen het te kort aan nationaal gevoel, aan natio nale zin, aan nationale trots, dat ik zo dikwijls bij mijn landgenoten moet constateren. Nederland is zwaar geslagen. Alle po litieke overwegingen volkomen ter zij de gelaten, is het goed ons van dat nuchtere feit ook nuchter rekenschap te geven. Ons land gaat een enorm moei lijke en zware tijd tegemoet. Het is no dig, dat wij ons hiervan volkomen be wust zijn en blijven. Maar wat niet goed is en niet nodig en wat niet "mag, dat is, dat wij ons door dat alles klein gaan voelen en onmachtig en nietswaardig; dat wij bij de pakken neer gaan zitten en ons als fatalisten laten drijven naar een toekomst, die slechts minder slecht kan zijn, maar waarin wij geen enkel vertrouwen hebben. Als wij dat doen. dan zal de toekomst zeker slecht zijn, heel slecht; ik sta er u borg voor. Laat ons ons herinneren, dat wij een klein volk zijn, laat ons beseffen, dat wij zijn geworden een arm volk, maar laat ons daarbij niet vergeten, dat wij zijn een volk van eer, een volk van vrijheid, een volk dat wat weet, een volk dat wat kan, een volk dat meetelt, een volk dat, als het maar door een vaste en verbeten wil geleid wordt, zich op de duur zal kunnen handhaven tegen alle moeilijkheden in. De Nederlandse volksaard kenmerkt zich door individualisme en groepsgeest Dit heeft zijn goede kanten, al was het alleen maar deze, dat die kwaliteiten vergif zijn voor elke vorm van dicta tuur, maar dat individualisme en die groepsgeest praedisponeren voor de kwaal van nationale onverschilligheid. Laat ons er ons tegen te weer stellen, dat die kwaal ons metterdaad gaat be kruipen en chronisch wórdt. Nederland moet omhoog, en als het wil kan het dat. Deze tentoonstelling vormt slechts een partikel van al datgene, waarin de waarde en de kracht van ons land tot uiting kunnen komen. Maar in al zijn bescheidenheid vormt dit partikel dan toch ook in dit opzicht een stukje na tionaal belang, dat aan de openings plechtigheid voor hem, die hem mag verrichten, een bijzondere bekoring geeft, zo besloot mr. Kesper. Langs de prachtige vijvers en uitge strekte parken wandelden de gasten ,van het bestuur van de „Keukenhof" lange tijd rond. Wij zagen de minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, prof. dr. F. J. Th. Rutten, de Amerikaanse ambassadeur de heer Chapin en zijn echtgenote, mr. Prakke, waarnemend Commissaris der Koningin in Noord-Holland, enige Gedeputeerden van Zuid-Holland en de griffier der Staten, ir. A. W. van der Plassche, di recteur-generaal van de Landbouw, prof dr. E. van Slogteren, de voorzitter en de directeur van het B.V.S., dr. A. J. Ver- ha ge en de heer J. G. A. Órbaan, de heer H. D. Louwes, voorzitter van de Stich ting voor de Landbouw, de burgemees ters van vrijwel alle bollengemeenten en tal van andere vooraanstaande figu ren. Op de „Keukenhof" bloeien de crocus- sen op het ogenblik volop en met twee dagen mooi weer beloven de narcissen een gouden schijn over de groene ga zons. In de grote kas bloeien al enige honderden soorten tulpen, narcissen en hyacinten. Het landgoed is tfians zo aangelegd, dat men de tentoonstelling in drie etappes zal kunnen zien. In de eerste helft van April voornamelijk narcissen en vermoedelijk ook reeds botanische tulpen. In de tweede helft van April hyacinten, vroege tulpen en dubbele tulpen, terwijl in de eerste we ken van Mei bloeiende tulpen, voorna melijk darwins, in volle fleur zullen staan. Mits het weer tenminste redelijk blijft. amstkr»amsevaart20 tel.11053 De 19-jarige typogfaaf A.1 J. v. O. uit Haarlem is gistermiddag door de Haar lemse recherche gearresteerd. Deze jon geman heeft in het begin van Januari een portefeuille met 720 er in vanzijn patroon gestolen. De portefeuille en 220 waren er nog over. Als advocate en procureur bij de ar- rondissements-rechtbank te Haarlem werd gisteren beëdigd: mejuffrouw C. F. Kehrer, Haarlem, Zijlstraat 47 rd. Z. H. Exc. Mgr. J. P Huibers, bisschop van Haarlem, heeft op voordracht van de hoogeerw. pater provinciaal der Re demptoristen benoemd tot kapelaan aan de parochiekerk v. d. Allerheiligste Verlosser te Rotterdam de weleerw. pater J. P. Kluyskens. Woensdag 21 Maart. Hoog water: 2.39 uur en 14.54 uur. Laag water: 10.29 uur en 22.54 uur. Donderdag 22 Maart. Hoog water: 3.14 uur en 15.27 uur. Laag water: 11.08 uur en 23.29 uur. De rechtbank te Haarlem heeft Dins- ag 20 Maart 1951 failliet verklaard: E. van der Duyn, koopman in kantoor benodigdheden, Haarlem, Florapark 4. en aldaar aan de Lange Lakenstraat 27 handelende onder de benaming handels onderneming E. van der Duyn. Rech- ter-Commissaris: mr. H. G. Rambonnet. Curatrice: mej. mr. S. Boekman, Haar lem. C. van Pel, aannemer-wegenbouwer, Heemstede, Binnenw. 180. Rechter-Com- missaris: mr. H. G. Rambonnet. Curator: mr. J. H. Ekering, Haarlem. Wegens het verbindend worden der enige uitdelingslijst is geëindigd het fail lissement van: C. J. de Jong, Haarlem en aldaar zaak- drijvende onder de naam „De Jong's Le- derwarenfabriek en Reparatie-inrich ting", aan de Schoterstraat 13. Rechter commissaris: mr. C. E. Muller. Curator: mr. W. Boers, Overveen. Advertentie Advertentie Advertentie TEGEN PIJNEN EN GRIEP - 20 TABLETTEN 75 CT. (Niet-officiële koersen) Vorig Opening slot 21/3 3% Nederl. 1948 96% 3% pCt. Ned. 1950 95% 3-3% Nederland 1947 96% 96% 3 Ned. 62-64 bel-fac. 95% Inschr. Grtbk '48 3 pCt. 94 ft Ned. Handel Mij. eert. 358% A.K.U. 183% gl 183i/2 Van Berkels Patent 118% Calvé-Delft eert. 13Sgb Van Gelder 167% Kon. Hoogovens eert. 153% Unilever cert. 228gb% 2261/2 Ned, Kabel 223 Philips CO Th C-J Kon Petroleum 304-V4 302 „Amsterdam" Rubber 125V4 123% Holl Amerika Lijn 191 IA Kon. N. Stoomb. Mij. 154 Ned. Scheepv. Unie 1641/4-% 162 H.V.A. 126 123 Deli Mij. eert. 1061/;, 20/3' Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric General Motors Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North American Co Radio Corp. Republic Steel Shell Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S. Steel 39% 53% 78% 54% 52 18% 71 63% 18% 20 42% 55 66 53% 32 42% 19/3 39% 54% 78% 53% 52 18% 71 68% 18% 20 42% 54% 66 54 32% 42% De arbeider J. Ootkes, wonende te Haarlem en in dienst van de firma Nelis en Van Dijk, kreeg op het terrein van de Breedband tijdens het Jossen van een auto, de zijklep tegen het hoofd. Hij be kwam hierdoor letsel en is in het Rode Kruisziekenhuis te Beverwijk opgeno men. D.E.M.-voetbal heeft zijn eerste kampioen van het seizoen. D.E.M. 3 is namelijk door een 41 overwinning op Stormvogels 6 kampioen van de 3e klasse H.V.B. geworden. Tot dit succes droeg cok bij het verlies van Velsen 3 van Beverwijk 4. Welk elftal volgt? HEMDJE en BROEKJE 4.20 fant. weefsel sch.band met ronde hals 5.45 INTERLOCK CAMISOLE 2.95 met schouderband ONDERJURK en DIRECTOIR charmeuse geborduurd, ook In wit 7.85 CHARMEUSE NACHTHEMDEN met kant, ook in wit 9.85 WASZIJDEN PYAMA, zeer fijn 17.50 WOLLEN POPLIN Dames-pyama 20.85 DAMESKOUSEN 1.65 links 2.95 - 3.25 met loodje 4.65 m Nylon 5.25 - 6.50 CORSETTEN - BUSTEHOUDERS Anegang 25 Telef. 19644 Advertentie Advertentie HAARLEM Advertentie Effen poplin HEREN- OVERHEMDEN met 2 losse trubenijsboorden Bijzonder mooie HE- RÉNO VERHEMDEN, fijne poplin met door geweven streepjes HERENOVERHEMDEN met vast boord, lin nen effect, modetinten Effen poohn HEREN OVERHEMDEN met vast trubenijs boord Zeer fijne HEREN OVERHEMDEN met vast trubenijs boord, sanfor De bekende TOOTAL HERENZELFBINDERS diverse dessins Grote collectie ZELF- BINDERS in de moo% ste dessins en tinten, vanaf Wollen ZELFBINDERS in fraaie dessins en aparte tinten Zuivere zijden ZELF BINDERS, zeer gedis tingeerd, vanaf

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 2