GENIE BOUWT LEGERPLAATSEN IN EEN RECORD-TEMPO E"ricde noorman - EEN MILLIARD AAN GROTE DEFENSIEORDERS REEDS ONDER HANDEN BESTRIJDING VAN RHEUMA (/efyuzktè- j Jjussefi neus en dippen VAL DA Laat heb ik II bemind Voor het eerst in de geschiedenis is een montagesysteem toegepast Ook productie voor de bondgenoten Rijkspostspaarbank deelt guldens uit Wat voor weer met Pasen? Bemanning van „Bonaire" te Pernis -&acaiÜ/. BIJZONDER PLEZIERIG GLAZEN SANATORIUM Gunstige vooruitzichten Om nooit meer mee te maken PAASEI-ACTIE VOOR 'T ZWAKKE KIND WOENSDAG 21 MAART 1951 PAGINA 3 HANGSLOTEN MEEBRENGEN S.V.P. Fokker-straalvliegtuig wordt in April ingevlogen Adviesraad voor de militaire productie Aan kinderen beneden de dertien jaar Leveranties aan bond genoten mm Een honderd-jarige BORSTBEELD VAN TOOROP IN BERGEN Honderddrie-jarige Een beestenboel Neem een doos echte VERKOUDHEID door ETHEL MANNIN Ballonnetjes W aarzeggerij (Van onze speciale verslaggever) Op 2 April komen in Stroe en precies een week later komen in Oirschot de eerste groepen van de militairen van de lichtingen 1945'49 voor herhalings oefeningen onder de wapenen. Het doet ons genoegen na een bezoek aan die beide (goeddeels nieuwe) kampen te kunnen vaststellen, dat hun legering aan redelijke eisen zal voldoen. Wij hebben namelijk begrepen dat het bepaaldelijk niet onmogelijk ware geweest dat dit legeringsprobleem aanmerkelijk minder joyeus zou zijn opgelost. Generaal-majoor J. Kok heeft ons tenminste ver teld, dat men er aanvankelijk zelfs over gedacht heeft de deelnemers aan deze herhalingsoefeningen eenvoudigweg in tentenkampen onder te brengen. Ge lukkig heeft men dit onzalige idee tijdig laten varen en dientengevolge kreeg de genie opdracht te Stroe een kamp te bouwen, waarin tegelijkertijd 3000 mannen bestemd voor de territoriale bataljons zouden kunnen worden geherbergd en in Oirschot de capaciteit van het bestaande kamp te verdubbelen, zodat daar in een keer 6509 man een regimentsgevechtsgroep bestemd voor de Atlan tische strijdmacht kon worden gehuisvest. Een opdracht, die de genie en nog concreter die het centraal bouwbureau onder bevel van kolonel J. C. Stumphius in samenwerking met diverse aannemers met grote voortvarend heid heeft uitgevoerd. Men oordele zelf. In Stroe moesten worden gebouwd: 9 logementsgebou wen, 9 bureelbarakken, er moest 50.000 vierkante meter weg worden verhard, 40.000 kubieke meter zand moest wor den verplaatst, en tijdens het werk tleek dat er en passant ook nog drie nood- keukens, twee noodcantines, drie maga zijnen, een waterzuiveringsinrichting, een wachthuis en nog een transforma tie-installatie moesten worden geplaatst. Dit hele enorme karwei werd ver richt in de recordtijd van zestig werk bare dagen. Op lo September van het vorige jaar werd de opdracht verstrekt om eens te kijken of in Stroe misschien ooit een legerplaats zou kunnen wor den opgebouwd en gisteren hebben wij er een kamp aanschouwd dat de militaire ingenieurs glimlachend een enigermate uitgebreid tentenkamp noe men, doch dat wij zouden willen kwa lificeren als een bijzonder plezierig glazen sanatorium. De legerplaats men heeft ons bezworen het woord kamp zoveel als in ons vermogen ligt uit te bannen kenmerkt zich name lijk door een waarlijk ongemeen uit bundig gebruik van glas. Het zijn zeer lichte en voor ons lekenoog ook archi tectonisch bijzonder plezierige H-vor- mige behuizingen, die het landschap beslist minder ontsieren dan wij van zo grote militaire gebouwen mogelijk hebben geacht. Er is trouwens nog een Wij hebben het bijzondere voorrecht alle militairen, die dit jaar voor her halingsoefeningen onder de wapenen moeten komen, namens de inspecteur der genie te mogen uitnodigen om dij hun opkomst een hangslot mee te nemen. Nee. oprecht, deze uitnodi- 8in0 is volkomen serieus. Voor het "Pderggn van enige persoonlijke el3endommen krijgt iedere soldaat namelijk een klein kastje toegewe- ~en- in totaal zijn er binnen veertien dagen door de Nederlandse industrie 9000 gefabriceerd. Al deze kastjes moeten worden gesloten met een hangslot. Het zou nu echter te ver gaan, aldus heeft men ons van de zijde van de genie medegedeeld, wan neer wij voor ieder kastje een ander hangslot moesten aankopen. Dat im mers zou 9000 verschillende sloten betekenen. Allemaal hetzelfde slot is nutteloos en dus wordt iedereen nog maals verzocht zijn eigen slot mee te nemen. Liefst met sleutel. v omstandigheid, waarop hier zeer na drukkelijk de aandacht dient te wor den gevestigd. En dat is het feit dat bij de bouw van dit complex voor-het eerst in de geschiedenis van ons leger op grote schaal een montagesysteem is toegepast. De gebouwen zijn namelijk opgetrokken volgens het systeem-Duri- sol, waarbij ir. Bakker als architect op trad. Dan is er nog een ding dat ons met alle waardering voor de presta tie, welke door de genie geleverd is van het hart moet. Wij achten het weinig gelukkig, dat generaal-majoor J. Kök ieder gesprek over de kosten van dit werk bij voorbaat afsneed met de opmerking: „Daar wil ik niet over spreken en ik zal er ook geen vragen over beantwoorden. Want ge tallen worden in de krant te licht on. juist geïnterpreteerd of verstaan". Dat 1 wat betreft de legerplaats de Witten berg, zoals het kamp te Stroe offici eel heet. Zij zullen uiteraard per 2 April nog niet geheel gereed zijn. Er zullen in de loop der zomer nog enige on dergeschikte werkzaamheden moeten worden verricht, doch voor het ove rige: de bouw lijkt ons bijzonder ge slaagd. Tenminste, als de weergoden ons leger willen begunstigen. De le gerplaats kent namelijk geen verwar ming. Het geheel is bedoeld als zo- merkamp, het zal 's winters niet wor den gebruikt en men moet dan ook maar hopen dat het voorjaar hier mede terdege rekening zal houden. Met name April. Over Oirschot zijn wjj eerlijk gezegd iets minder enthousiast. Het voldoet zonder twijfel aan alle redelijke eisen, maar voornamelijk de oudere gebouwen, die nu een dubbele bezetting krijgen, lijken ons juist door de dubbele bezet ting niet ideaal. Tachtig soldaten op die vrij kleine, weinig ruime slaapza len, het lijkt van het goede iets te veel. De nieuwe onderkomens daarentegen zijn prima. Groot en ruim met volop licht, al is het glasgebruik dan ook niet zo opvallend als in Stroe. Resumerend kan men zeggen dat voor de toekom stige reservisten op het stuk van de huisvesting gedaan is wat kon en dat het wapen der genie voor zijn voortva rende arbeid een eresaluut toekomt. Het kostenvnaagstuk daargelaten, natuur lijk. 54. Langzaam beginnen Eric's ogen te wennen aan de duisternis. Een enkele flauw.e lichtstraal komt tussen een spleet door. Zware steenklompen versperren de toegang tot het onderaardse vertrek. De Noorman klimt er over heen. Een luguber schouwspel Een storm van vernietiging schijnt door deze gewelven te zijn gegaan, een storm, die ook de aanvallers heeft meegesleept en neergesmakt, slechts hier en daar een arm, een voet zichtbaar latend Voet voor voet gaat de koning verder. Voorzichtig daar, onder die ingestorte muur... Hij bukt zich en tegelijk ziet hij wat hij gezocht heeft: het lichaam van een man, bijna geheel bedolven onder een reusachtige steenklomp. Alleen zijn gezicht is vrij gebleven, het gezicht van ridder Vagen, Ontroerd ziet de koning neer op de trekken van de man, die hem naar het leven stondhem het rijk wilde ontnemen. Maar hij gevoelt geen leedvermaak of afkeer. De glimlach op dat uitgebluste gelaat, met de ogen gesloten, is die van een mis leid kind Hij en zijn makkers! peinst Erich om zich heen ziend. In dit hol, -waarin zij hun plannen smeedden, hebben zij hun graf gevonden, maar waar is het zwaard, dat hen allen betoverde? Scherp oplettend baant hij zich verder een weg. Maar het zwaard ziet hij pa*, als hij zich toevallig omwendt. Het ligt vlak bij de Fret. De onnatuurlijke glans heeft het behouden. Geen smet of kras ontsiert het blinkend lemmet, als in angst aanjagende tegenstelling met dit feest der verwoesting De Noorman overwint zijn aarzeling. Bukkende vat hij het zwaard aan. Hij moet zich verzetten tegen de neiging het onmiddellijk weer te laten vallen. W ant daar 13 het weer, dat zangerig-klagend geluid, dat hem in het gevecht met Vagen als onder een dwang hield. Maar wat is dat andere? Verbeeldt hij zich dat? Hoort hij, dat een ander geluid zich mengt met dat van het zwaard? Wat is dat voor een gefluister, zo zacht als het ritselen van een boomblad? Maar het dreunt m zijn oor: Noorman, neem... Noorman... het zwaard... Wild ziet Eric om zich heen. Harder, dringender nog klinken de woorden aoor zijn hoofd: „Neem het zwaard, Noorman! De Adviesraad voor de militaire pro ductie staat onder voorzitterschap van de heer T. J. Twijnstra (contact-com missie Werkgeversverbonden). Als le den hebben zitting: mr. J. Meynen (Ver bond van Protestant-Christelijke Werk gevers in Nederland), tevens vice-voor- zitter; ir. M. H. Damme (Verbond van Nederlandse Werkgevers); L. A. J. M. van Heyst (R. K. Verbond van Werk gevers-Vakverenigingen); ir. F. J. Phi lips (Centraal Sociaal Werkgeversver bond); A. C. de Bruijn (Katholieke Ar beiders Beweging); H. J. Oosterhuis (Nederlands Verbond van Vakvereni gingen); M. Ruppert (Christelijk Natio naal Vakverbond); de voorzitter van de materieelraad; de vlagofficier materi eel; de directeur materieel landmacht; de directeur materieel luchtmacht; de directeur-generaal van handel en nij verheid van het ministerie van Eco nomische Zaken; de directeur-generaal voor de industrialisatie van het minis terie van Economische Zaken; de com missaris voor de militaire productie bij het ministerie van Economische Zaken; de president-directeur van het bureau Voor het economische en militaire hulp- Programma en de vertegenwoordiger van de ministers van Economische Za ken en van Oorlog en van Marine bij de Nat. Defence Production Board. Als secretaris van de adviesraad zal optreden de heer drs. F. M. J. de Graauw van het ministerie van Econo mische Zaken. Bij de installatie heeft de minister van Economische Zaken de eed van geheimhouding afgenomen. De Rijkspostspaarbank, die 1 April *eventig jaar bestaat, en van de in 1881 toegetreden 24.000 spaarders er thans hog ruim 200 telt, die inlegger zyn met hetzelfde spaarbankboekje, stelt ter ge meenheid van haar jubileum kinderen heneden de dertien jaar een geschenk- kaart ter beschikking ter waarde van *"èn gulden. 10 Januari j.l. is het gebruik van ge- schenkkaarten ingevoerd, waardoor het Publiek in staat wordt gesteld bij ge boorte, verjaardagen e.d. aan kinderen kleine geldsbedragen te geven met de Jokerheid, dat deze op hun spaarbank boekje terechtkomen. Het hoofdbestuur Van de P.T.T. heeft nu besloten in ver band met het zeventigjarig bestaan van he R.P.S. aan alle kinderen, die 1 April a-s. een spaarbankboekje hebben en die hatum nog geen dertien jaar oud zijn, auik een geschenkkaart ter waarde van eén gulden toe te zenden, wanneer haarom gevraagd wordt. De aanvragers Jullen vóór eind April hun geschenk (Vervolg van pag. 1) Teneinde een indruk te geven van de bedragen, welke voor de materiële uit rusting van de Nederlandse krijgsmacht nodig zijn, vermeldde de minister het volgende. In de eerste plaats, dat reeds thans, dus in het kader van de oude plannen, het Nederlandse bedrijfsleven orders van de drie onderdelen van de Nederlandse krijgsmacht onderhanden heeft, ten bedrage van bijna één mil liard. Vanzelfsprekend zal de omvang van deze orders toenemen. Van het ge durende de eerstvolgende vier jaren uit getrokken bedrag van zes milliard gul den is bijna vier en een half milliard bestemd voor aankoop van goederen. Van deze aankopen komt volgens een globaal onderzoek een bedrag van ruim drie milliard in aanmerking om in het binnenland te worden geplaatst. Een groot deel van deze goederen behoort tot de zogenaamde „oneigenlijke oor logsgoederen", zoals kleeding. schoeisel en dergelijke. De gevarieerde Neder landse industrie is op dit gebied tot grote prestaties in staat. Vervaardiging van kleding, vervoermiddelen, verbin- dingsmaterieel, gasbeschermingsmate- rieel e.d. kan door de Nederlandse in dustrie zonder of met geringe omscha keling van het productie-apparaat ge schieden. Naast opdrachten voor de vervaar diging van deze oneigenlijke oorlogs goederen, zal de Nederlandse krijgs macht gedurende de eerste jaren in aanzienlijke mate opdrachten voor bouwwerken moeten geven. Geheel anders staat het met de ver vaardiging van de „eigenlijke oorlogs goederen", zoals wapenen, munitie, oor logsvoertuigen, e.d. De Nederlandse scheepswerven voeren een omvangrijk bouwprogramma uit in opdracht van de Koninklijke Marine, terwijl belangrijke mogelijkheden voor leveranties aan de bondgenoten aanwe zig zijn. De Nederlandse industrie van electronica en electro-technische arti kelen heeft belangrijke orders in uit voering voor radio-, radar-, walkie- talkies- en telefoonapparatuur. Ook de optische industrie is bereids ten dele met militaire orders bezet. De Holland se Signaal Apparatenfabrieken voorzien in de behoefte aan vuurleidingsappara- tuur van de Koninklijke Marine, ter wijl zij daarnaast in belangrijke mate exporteren. De N.V. Nederlandse Springstoffenfabriek fabriceert een groot deel van de benodigde explosiva. De Fokkerfabrieken leveren in samen werking met Aviolanda jachtvliegtui gen aan de Belgische en Nederlandse luchtmachten. Daarnaast fabriceert Fokker lesvliegtuigen volgens eigen ontwerp o.m. ten behoeve van de Ne derlandse Luchtmacht. Deze lesvlieg tuigen werden tevens in Italië, in op dracht van de Italiaanse luchtmacht, met licentie van Fokker vervaardigd. Bovendien hebben de Fokkerfabrieken een aantal andere typen in ontwikke ling, met name van het straallesvlieg- tuig, dat hoogstwaarschijnlijk reeds in April zal worden ingevlogen. Dank zij reeds geruime tijd geleden genomen maatregelen, zijn de Artille rie Inrichtingen, in samenwerking met bestaande Nederlandse bedrijven, in staat in de gehele lopende behoefte van de Nederlandse krijgsmacht aan hand- Advertentle Het is ditmaal wel een zeer vroege Pasen en al hebben wij kans op een mild lente- zonnetje; er kan nog wel eens een Maartse bui tussen vallen. Maar in ieder geval zult U de feest vreugde verhogen door Uw gezin te trac- teren op een heerlijk kopje pittige Paars- merk-Koffie van Niemeijer: dit maakt van elke dag een feestdag! En U geniet dan dubbel, want zonder kosten spaart U met Niemeijer's waardepunten (ook op de pak jes Gala-Thee en Princess-Thee) het prachtige „Safira"- tafelbestek bij elkaar. Voor een betrekkelijk gering aantal pun ten kunt u al een mooi stuk „Safira krijgen. Een 'briefkaart aan Th. Niemeijer N.V., afdeling Geschenken, te Groningen en U ontvangt per omgaande de geschenkenhjst franco thuis. De deelnemers aan de grote Niemeijer prijsvraag worden verzocht nog even ge duld te hebben, daar wegens een over- vuurwapenmunitie te voorzien. Daar naast ligt het in de bedoeling op korte termijn een zodanig productie-appa raat voor artilleriemunitie op te stellen, dat ook in deze behoefte van de krijgs macht voor een groot deel kan worden voorzien. De productie van militaire voertuigen in Nederland begint op gang te komen, waarbij met name eigen ont wikkelingen van specifiek militaire voertuigen de aandaent verdienen. Dank zij de vestiging van Hispano Suiza te Breda zal ons land op korte termijn kunnen deelnemen aan de pro ductie van snelvurende wapenen van 20 m.m. Deze wapenen worden o.m. in gebouwd in de Gloster Meteors, welke door de Fokkerfabrieken worden ge bouwd. Voor verschillende goederen is be reids nagegaan op welke wijze de Ne derlandse industrie zou kunnen deelne men aan leveranties ten behoeve van de bondgenoten. Een aantal concrete voorstellen, welke voor het overgrote deel betrekking hebben op de levering van „eigenlijke oorlogsgoederen", is door de Nederlandse regering gedaan. De omvang van dit aanbod, dat zich over verscheidene jaren uitstrekt, bedraagt ongeveer één millard. Ook in de nabije toekomst, aldus de minister, zal de militaire productie in ons land als geheel slechts van beschei den omvang zijn in vergelijking met de civiele. Waar het echter om gaat is, dat Nederland naar vermogen medewerkt aan het weerbaar maken van de Wester se wereld en door het leveren van een effectieve militaire inspanning en door het leveren van een niet minder effec tieve economische inspanning. In be paalde bedrijfstakken zal de civiele pro ductie in belangrijke mate door militaire moeten worden vervangen. In andere zal dit slechts ten dele het geval zijn. Slechts door een nauwe samenwerking tussen overheid en bedrijfsleven kunnen de gestelde doeleinden op efficiënte wijze worden bereikt. In dit verband zal de minister grote waarde hechten aan het werk van de Adviesraad voor de militaire productie. De heer T. J. Twijnstra, voorzitter van de adviesraad voor de militaire productie, heeft in antwoord op de rede van de minister, doelende op het door de minister gestelde „Weerbaar door v/erken", gezegd, zeker te weten, dat hij namens de allergrootste meerderheid van de Nederlandse ondernemers en werknemers sprak wanneer hij daarop antwoordt: „Het Nederlandse bedrijfs leven is paraat". De rede van de minister wordt heden, avond half zeven over Hilversum I uit gezonden. In de Mayo Clinic te Rochester, het chirurgische Mekka, was dr. P. S. Hench bezig om te zien, wat hij tegen het rheu ma kon doen. Hij vermoedde, dat rheu- maleiders een stof missen, die gezonde mensen wel hebben, en of het nu toeval is of niet, in elk geval zocht hij ook in de richting van de producten der bij nieren. Nu was in 1935 en 1936 een be langrijke stof ontdekt, die door de schors der bijnieren (kleine lichaampjes boven op de nieren) wordt geproduceerd; de ontdekkers Kendall en Reichsteln heb ben de Nobelprijs gekregen. Die stof heet 17-oxy-ll-dehydro corticosteron en wordt kortweg cortison genoemd. Hench vond, dat het effect van deze stof op rheuma, vooral rheumatoide arthritis, de meest voorkomende, maar hardnek kige vorm, geweldig was, maar helaas voorbijgaand. Invalide mensen deden binnen korte tijd weer hun werk, maar enkele dagen na het staken van de behandeling kwam de ziekte weer terug. Bovendien was de behandeling duur, en kost zo iets als veertig gulden per dag. Maar nu is er ook nog een andere klier, n.l. de hypophyse, onder aan de hersenen gelegen; een van de produc ten nu van deze hypophyse zet de bij nier-schors tot werken aan, en wel juist tot het produceren van het cor tison. Men kan dus ook dit product van de hypophyse geven; het heet adrenocorticotroop hormoon, d.w.z. een hormoon, dat zich richt (troop) naar de schans (cortex) van de bijnier (adren), afgekort ACTH. Maar dit heeft, evenals trouwens het cortison, het nadeel dat het een zeer sterk middel is, dat men slechts met de allergrootste voorzichtigheid mag toepassen, en dus voor de algemene praktijk niet geschikt is. Het is nu De voltallige bemanning van de tien mijl ten Westen van Dpngeness ver brandde Nederlandse motorcoaster „Bo naire" bestaande uit acht koppen, is in de afgelopen nacht met het Noorse tankschip „K. J. Knutsen" ongedeerd in de Eerste Petroleumhaven van Pernis aangekomen. Advertentie „Gaat u maar gerust naar huis, ik vertel u niets", zei kapitein Tuil tot een verslaggever van het A.N.P. terwijl hij in zijn dun colbertje het gure weer trot seerde. Dit costuum was het enige, dat hij uit de catastrofe had weten te red den en zo was het met allen van de „Bonaire". Uit losse mededelingen van andere leden der bemanning, bleek dat men plotseling opgeschrikt was door een hevige explosie. Men rende naar het dek en wat zich toen aan hun ogen voordeed was iets „om nooit meer mee te maken". Het was één laaiende vuur zee op het achterschip, waar de brug zich bevond. „In zulke ogenblikken pe- sef je pas, wat radio op zee waard is Enkele leden van de bemanning pro beerde met de nog bereikbare blusmid delen iets tegen de vuurzee uit te rich ten. Was het eigenlijk geen onbegonnen werk? Voor alle zekerheid hielden an deren zich onledig met het laten strijken van de stuurboordsloep, die het gunstigst voor de wind hing. „Dat is ons behoud geweest, want net hadden wij deze sloep buiten boord of de bakboordsloep begon al te branden. Overijsels hoofdstad heeft Dinsdag een honderdjarige binnen haar muren ge kregen, nu mevr. D. JonkerSluiter, in intieme kring bekend als „Dettemeuie", haar verjaardag heeft gevierd. Dette meuie, Zwolse van geboorte en haar ganse leven deze stad trouw gebleven, is niet meer In staat haar huis te verlaten, maar overigens is haar gezondheidstoe stand nog opperbest. wel gebleken, dat allerlei goede ge neesmiddelen pas dan echt practisch worden, wanneer de huisarts ze kan gebruiken zonder voor ongelukken behoeven te vrezen: zo is het gegaan met de sulfa-preparaten, met insuline, met penicilline, en nu met het nieuwe middel tegen Basedow. De nieuwe methode is dus voor practisch gebruik nog even ongeschikt als een auto, die zo gevaarlijk is, dat er tien monteurs mee moeten rijden. Men slooft zich dus uit, zodanige ver beteringen aan te brengen men weet immers nu, dat er mogelijkheden zijn om de methode veiliger en goedkoper te maken. Men mag dus in de naaste toe komst rekenen op tal van zulke pogin gen; één ervan is de combinatie met vi tamine C; maar ook die voert niet steeds tot resultaat. Korte tijd geleden heb ben enkele Nederlanders een fraai re sultaat behaald met een combinatie van cortison, vitamine C, en geslachtshor moon. De invloed van dit laatste op sommige vormen van rheuma in de overgangstijd (climacterium) was trou wens lang bekend, maar eveneens zeer wisselend. En trouwens, er zijn tal van „gewone" medici, die wel eens een klin kend resultaat hebben gehad, zij het ook na lang proberen. Een zeer curieus bericht kwam dezer dagen uit de V. S. Het plasma (bloed zonder rode bloedlichaampjes) van vrou wen, die pas gebaard hebben, zou een belangrijke verbetering gebracht heb ben bij enkele ernstige en hardnekkige gevallen van rheuma. De tijd zal wel spoedig leren, of men hier met een blij vend succes te doen heeft. Maar al deze aarzelingen nemen niet weg, dat naar alle waarschijnlijkheid de behandeling van rheuma thans op mars is. Wanneer men bedenkt dat tot dus verre de behandeling altijd zeer twijfel achtig was, is er werkelijk reden tot dankbaarheid voor het nieuw*uitzicht in de bestrijding van het rheuma. Wanneer men nu rekent, dat het ongeveer vijf jaar duurde, voordat sulfa-preparaten, penicilline, leverbehandeling, en insu line tot algemeen hanteerbare genees middelen werden gemaakt, dan geeft men m.i. geen blijk van onverstandig op timisme, door ook van de nieuwe rheu- ma-behandeling iets dergelijks te ver wachten, al Is deze ziekte eigenlijk nog moeilijker te beoordelen. DR. TH. H. SCHLICHTING Traditiegetrouw doet ook dit jaar het R.K. Huisvestings-Comité weer een be roep op alle Nederlandse katholieken voor de katholieke kinderuitzending naar de koloniehuizen. In 1918_ is het comité begonnen met de uitzending van 50 kinderen gedurende 2000 dagen. In ruim dertig jaar zijn de getallen toege nomen tot 5000 kinderen gedurende 200.000 dagen. Dank zjj deze uitzending naar de bossen in Brabant en Limburg en naar het Noordzee-strand kunnen katholieke kinderen, die herstellend zijn van een ziekte, die lijden aan de ge volgen van kinderziekten of wier alge hele voedseltoestand beneden normaal is onder goede katholieke leiding in enige weken tijds soms volledig lichame lijk herstellen. Hiervoor is natuurlijk nodig een uit stekende voeding, verblijf in frisse, hy giënische koloniehuizen en voldoende goede leiding en personeel. Voor dit alles berekenen de katholieke kinderhuizen, waarheen het Huisvestings-Comité kin deren uitzendt, slechts f 2.50 per dag. De regering geeft 35 ct. subsidie, de pro vincie en de gemeenten leggen wat bij, maar uit particuliere bron moet toch per dag altijd nog ruim een gulden worden bijgedragen. Voor dit geld houdt het R.K. Huisvestings-Comité zijn jaarlijkse Paasei-actie, waarvoor ook nu weer huis aan huis zakjes zijn rondgebracht. De opbrengst komt geheel ten goede aan de kinderen van de eigen gemeente. In het belang van de Nederlandse volksgezondheid en van het Nederlandse kind vraagt het Huisvestings-Comité, Hekellaan 6, 's-Bosch, ook dit jaar aller bijdrage voor de Paasei-actie voor het zwakke kind. Op de zestigste verjaardag van de schilderes Charly Toorop, die zij 34 Maart viert, zal in Bergen, waar zij woont, aan de Jan Tooropweg een borstbeeld van haar vader. Jan Toorop onthuld worden. De beeldhouwer J. Altorf is er de maker van. De heer I. J. Sala heeft het de gemeente ten ge schenke aangeboden. De heer Van Horsser. te Hellouw (Gld.) zal 31 Maart zijn 103e verjaardag vieren. Hij maakt het nog goed. In een vliegtuig van de British Over seas Air Company, dat van Cairo naar Rome en van Rome naar Londen vloog, hebben vijfhonderd apen een formeel luchtgevecht geleverd met 24 papegaai en De ongeregeldheden begonnen, toen enkele apen na het vertrek uit Caïro uit hun kooien ontsnapten. Overgeluk kig bevrijdden de apen de papegaaien en begonnen deze in de vrachtruimten op te jagen. De papegaaien lieten zich dat echter niet welgevallen en dreven Advertentie PAST I L_ L.E S TEGEN Uit het Engels vertaald door DICK OUWENDIJK 65) £aart ontvangen, die zij op het post- j stelpend aantal inzendingen de uitslag JtSntoor ter bijschrijving op hun spaar- 1 eerst na Pasen bekend kan worden ge denkboekje kunnen aanbieden. I maakt. „Mr. Francis, sir?" Hij maakte dadelijk de ketting los en trad achteruit. Hij droeg de kamerjas, die Francis hem eens gegeven had; hij had die vroeger zelf gedragen, maar Johnny bewonderde de jas zo boven mate, dat Francis meende dat de jongen hem beter kon hebben; Johnny huilde bijna van vreugde. De jas was te groot voor hem, maar hij droeg nooit een andere. Hij trok hem om zich heen. zich een verwijt er van makend dat Mr. Fran cis hem en déshabille had aangetroffen had hij geweten dat Francis zou ge komen zijn, hij zou desnoods om vijf uur in de morgen zijn opgestaan, ten einde zich gebaad, geschoren en gekleed te hebben. „Ik heb uw telegram niet ontvangen zei hij. „Ik heb er geen gestuurd. Ik ben plot seling uit Oostenrijk vertrokken. Johnny, ik voel me afgrijselijk. Heb je niets te drinken?" „Alleen die cognac van '75." „Haal die voor me en maak een bad voor me klaar." Hij ging naar zijn slaapkamer en wierp zich op bed. Johnny volgde hem een ogenblik later met de cognac en een glas op een blad. „Zal ik koffie voor Francis, sir?" - Hij plaatste het blad op het nacht kastje. Francis richtte zich op, op zijn elleboog en stak zijn hand uit naar de fles. Cognac van '75. en je ging die zuipen of het de goedkoopste soort kroegcognac was. Maar het monterde je in ieder geval op. Hij liet zich weer in de kussens zinken. „Je kunt me koffie en een paar croissants brengen als ik een bad heb genomen, Johnny ik heb in dagen niet gegeten." „Het moet verschrikkelijk voor u geweest zijn, Mr. Francis, sir. Ik las het in de krant. Ik wilde u schrijven, maar ik wist niet wat ik moest zeggen." „Waar klets je nou over? O. ik begrijp het al. Dat ongeluk. Ja ja. Ik bedoel, als je geschreven had, zou ik het toch niet gelezen hebben. Ik ben al die tijd dronken geweest. Op het ogenblik heb ik een gevoel alsof ik nooit meer nuch ter zal zijn. Maar daar mag je me geen vijf en zeventiger voor geven, Johnny. Er zijn bepaalde vormen van blasphe- mie, die ik zelfs niet duld. De zonde tegen de Heilige Geest, weet je. Of be grijp je het niet?" „O ja, Mr. Francis, sir," dan vurig; „Mr. Aldous Huxley „Loop naar de hel met je Aldous Johnny draafde heen, gelukkig. Het gaf niet, boe geprikkeld Mr. Francis ook mocht zijn, hoe onredelijk zelfs, het was heerlijk om hem terug te hebben. Hij was door de hei heen gegaan. Dat kon je aan hem zien. Een man als Francis Sable moest wel reden hebben om dagen aan een stuk door te drinken. Had hij maar geweten, dat hij terug kwam. Dan zou hij dc flat vol rozen hebben gezet en alles zou geglommen hebben. Hij had van louter geluk willen zingen toen hij bij het bad stond en het hete water liet stromen, handen-vol welrie kend badzout in het water wierp en een grote blauwe en rose handdoek over de verwarmingsbuis hing, maar het kwam natuurlijk niet te pas om te zingen nu Mr. Francis er zo ziek uitzag en zo'n verschrikkelijk drama achter de rug had. Maar hij zou zich wassen en scheren en aankleden, terwijl Mr. Francis zijn bad nam. en terwijl hij koffie dronk en zijn croissants at zou hij naar buiten glippen en bloemen gaan kopen, en een kip en wat van die droge Rijnwijn, waar Mr. Francis zo van hield. En als Mr. Francis weer wat meer was uitgerust zou hij hem het manuscript geven, dat hij voor hem had overgetypt iedere komma met liefde, doch dat wist Mr. Francis natuurlijk niet, al zou hij wel kunnen zien hoe keurig het was getypt; en hij zou hem zeggen, dat de drukproe ven van zijn nieuwe boek gekomen waren en dat hij al half gereed was met ze te corrigeren; en dan waren er nog verscheidene dingen met de post ge komen, die zijn aandacht vroegen. O, het was gewoon heerlijk om hem terug te hebben, en niemand wist er iets van. Dit was het bijzondere geluk van John B. Puckhorst, dit zeer bevoorrech te schepsel, dat de werken van Mr. Francis Sable mocht lezen, voordat ze in druk verschenen; dat zijn bad mocht schoenen poetsen, zetten Mr Huxley. Schiet op, maak een bad voor I klaar maken, zijn schoenen poetsen zetten, rar. me klaar„.." I hem naar bed helpen, wanneer hij dron ken was en hem 's morgens zijn .prai rie-oysters" brengen, als hij een kater had. Het liep allemaal echter anders dan Johnny zich had voorgesteld, omdat de Francis Sable, die onverwachts uit We nen terugkeerde, niet dezelfde was als Francis Sable, die tien dagen geleden uit Londen vertrokken was. De Francis Sable, die terugkeerde, toonde niet de minste belangstelling voor manuscrip ten of drukproeven en wierp de hele stapel post, welke Johnny zorgvuldig voor hem had gesorteerd, in de naast hem staande prullenbak. „Wat verveel je me toch met dat ma nuscript!" zei hij, toen Johnny het hem bracht. „Begrijp je niet dat het hele vervloekte ding me al de keel uithangt als ik het geschreven heb, zodat ik geen zin heb om het nog eens door te nemen als het overgetypt is?". „U stelde er toch altijd prijs op om zelf verbeteringen aan te brengen voor dat een manuscript naar de uitgeverij ging", verdedigde Johnny zich gekwetst. „Loop naar de hel met je verbeterin gen. Wat kan het iemand schelen of Francis Sable een „en" wegschrapt en vervangt door een punt-komma? Het enige, dat me nu kan schelen, is, zo dronken te zijn, dat ik kan vergeten". Hij zei nog een heleboel meer. dat Johnny wartaal achtte en een verdacht making van de hoge, intellectuele stan ding van Mr. Sable's oeuvre, en met een pijnlijk gevoel in de keel wendde John ny zich af. Het was waar, dat Mr. Fran cis niet helemaal nuchter was, dit nam echter niet weg dat de dingen, welke hij zei, pijn deden. Maar je moest wat door de vingers zien. Mr. Francis had iets meegemaakt, dat verschrikkelijk was. Daarom zag Johnny ook door de vingers. (Wordt vervolgd). met hun scherpe snavels de apen op de vlucht. Een paar kraanvogels werden wat onrustig en gingen van het ene been op het andere staan, maar de vliegende honden, die eveneens de reis meemaakten, bleven rustig op en- neer- zwaaien en trokken zich van de bees tenboel niets aan. Er vielen weliswaar geen doden, maar wel moesten enkele papegaaien en apen in de strijd een veer laten. Te Rome werden de vechtenden door te hulp geroepen dierkundigen geschei den. maar na Rome begon het lieve le ventje opnieuw. Het waren thans de papegaaien, die de vrijheid kozen. Met snavels en klauwen wisten zij hun kooi en te openen. Een van hen raakte zelfs onder de vloer door in de keuken ver zeild, maar werd daar toch niet als 'n poularde in de pan gehakt. In Londen werden de papegaaien weer in versterk te kooien cellulair gezet en aan boord van een vliegtuig naar Amsterdam ge bracht. Zjj schreeuwden de apen een krijsend vaarwel toe, want zij gingen via Amsterdam naar Amerika. In Wenen werden ter gelegenheid van de Weense voorjaarsbeurs door bezoekers 50.000 bonte kinderballonne tjes opgelaten. De ballonnetjes waren beschilderd met opschriften als „Mar shallplan 1951", „Vrede, Vrijheid. Wel vaart" alsmede met een kaartje van West-Europa. Aan die ballonnetjes hin gen postkaarten met een tekst in het Russisch, Duits. Tsjechisch en Hon gaars. De tekst luidde; „Groeten van een buurman in Oostenrijk, die op de Internationale Voorjaarsoeurs te Wenen de stand van het Marshallplan heeft be zocht. Deze ballon heeft de vrijheid over steden, dorpen, boerderijen en de gren zen van Europa te vliegen. Zij symboli seert de goederen en producten, die nog eens vrij over de grenzen van een ver. enigd en welvarend Europa zullen stro men een Europa, dat overal demo cratisch, vrij en vreedzaam zal zijn." Vinders van deze ballonnetjes worden verzocht, de briefkaarten terug te stu ren naar de E.C.A.-missie in Wenen. Het communistische blad „Der Abend noemt deze demonstratie „spionnage ten nadele van de Volksdemocratieën Hoevelen in de Russische satellietstaten zouden niet dolgraag zo'n ballonneje willen zijn? In Dijon was een waarzegster, die steeds minder goede zaken maakte. Daarom verzon zij er het volgende op. Zij beroofde haar klanten en voorspelde hun, dat zij beroofd zouden worden, maar hun geld zouden terugkrijgen. In derdaad stuurde zij het geroofde geld terug. Voor de rechter verklaarde zij: „Men moet van alles uitvinden om te maken, dat de klanten de voorspellin gen geloven". Zij kreeg een maand ge vangenisstraf.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 3