Dr. Drees: „Geen gedachte aan devaluatie hobst ABDusTroop NATIONALISTISCH EGYPTE KEERT ZICH TEGEN ENGELAND Mr. Stikker geeft geen nabeschouwing over zijn formatiepogingen mm m. Plan-Schuman kost Nederland in 5 jaar 20 millioen gulden Verouderde Van persoonlijke vijandigheid is verrassend weinig te merken ZAL ENGELAND IN BEPERKTE OVERSCHRIJDING TOESTEMMEN? VIERING VAN VIGILIE VAN PASEN m Reële grieven REGERING ZAL ALLE AANDACHT AAN EEN GOEDE VOORLICHTING GEVEN Dupliek „Draagt de offers blijmoedig" „Positie van tuinbouw is ernstig' In vele landen volgens de nieuwe liturgie Vaticaan hervat diplomatieke Weer twee Nederlanders in Indonesië vermoord Min. Peters 30 Maart naar Nederland WOENSDAG 21 MAART 1951 PAGINA 5 DEBAT OVER REGERINGSVERKLARING IN DE TWEEDE KAMER Katholieke Illustratie Examens De replieken IRÜ I m Advies van de Christelijke M iddenstand sbond Beperkende maatregelen op levensmiddelen opgeheven Geen reden echter tot wanhoop y WAARDE BLOEDPROEF In strijd met de wet? DE 38STE BREEDTEGRAAD betrekkingen met Bonn Aurlol naar Amerika Luchtvaartvoorschriften overtreden? Gezagvoerder De Pauw staat terecht Meisje onder trein Paters Carmelieten 75 jaar in Geleen Dodelijke aanrijding NIEUW PERZISCH KABINET (Vergadering van Dinsdag, geopend te 13.15; voorzitter mr. Kortenhorst) Aan de orde is de voortzetting van de beraadslaging over de regeringsverkla ring. De minister-president Dr. DREES zet zijn Maandagavond aangevangen rede voort en zegt, dat het toch wel begrij pelijk is, dat hij zich in de nacht van 24 Januari levendiger uitliet dan hij ge woon is te doen. De heer Oud haalde in zijn rede de vakbeweging erbij en disqualificeerde het kabinet. Spr. deelt namens minister Stikker mede, dat deze geen nabeschouwing zal geven over zijn informatiepogingen. De formatie Drees Van Schaik besprekende zegt spr. dat inderdaad de bedoeling was het kabinet te reconstrueren. Daarom werd ook geen contact opgenomen met de partijen die geen vertrouwen in het kabinet hadden. Toen deze pogingen mislukt waren, stel de spr. zich op het standpunt, dat hij zich nu verder buiten de zaak moest houden. De heer Steenberghe richtte nochtans tot spr. zijn bekende verzoek. Maar de formatie mislukte. Tijdens de werkzaamheden van prof. Romine heeft spr. zich nooit verzet tegen opneming van de A.R. in het kabinet. De portefeuilles van Oorlog en Marine en Verkeer en Waterstaat zijn niet da delijk door de A.R. partij afgewezen. Later zijn door de A.R. Onderwijs en Binnenlandse Zaken gevraagd. Daar Voelde echter prof. Romme niet voor. Spr. maakt een vergelijking tussen de formaties van '48 en '51. Zij liggen niet gelijk, al is het zo, dat in beide gevallen spr. niet de formateur en wel de premier is geworden. In het laatste geval heeft spr. het niet juist gevonden na de informatie van prof. Romme, als formateur op te treden. De initiatieven waren door de informateur genomen. Maar dit betekende niet, dat ik zou moe ten weigeren als voorzitter op te treden. Inderdaad hebben de A.R. voorbehoud gemaakt. Met name met betrekking tot Nieuw-Guinea. Dit maakte echter het program niet waardeloos. Het was een constatering van een bestaand menings verschil. Waarom moeten we toch ieder debat Vertroebelen door te spreken over de tragische gang van zaken met betrekking tot Indonesië. Ondanks dit waren wij een heel eind op weg naar een herstelde welvaart. Nu ziin we echter de dupe geworden van de fantastische prijsstij gingen op de wereldmarkt. We staan daar machteloos tegenover. Het beleid moet nu worden herzien in de geest van oorlosseconnmie. Met subsidies kunnen Wii niet bliiven doorgaan als voorheen Laat de heer Gortzak ons_ eens iets vertellen over dc diensttüden in Rusland en de nn^erwornen landen Die eaan bo ven de jg maanden uit. Let verderop.de van de onmening. In de commu- j ftische landen leren de kinderen uit --1 UtSgkie-'. dpt. soldaat zijn..een eer ig, _v*. leo„( ":t zo'n boekie voor. Gelach). Er is niet de minste gedachte aan de valuatie. Over overwerk is nog niet ge sproken. Wij staan voor een hoogst ernstige, maar niet voor een hopeloze toestand. De rege ring zal a'le aandacht aan goede voorlich ting besteden. De Kamer klage dan niet. als wc ons rechtstreeks tot het volk rich ten. Pers en radio zullen worden inge schakeld. Achter de grote bedragen, die wij moe ten uitgeven, staan zeer belangriike bijdra gen van anderen. Wii kunnen echter lenin gen niet omzeilen. Deze zullen alleen wor den uitgegeven ten bate van objecten, die Jaren meegaan: vliegvelden, kazernes e.d. Het begrotingstekort wordt thans (21 Oct. '501 geschat op 257 millioen. Daarbij dient berekend te worden, dat 150 mil lioen zal worden bezuinigd, dat de oude belastingopbrengst 26 millioen te laag is geschat. Een tekort van 80 millioen bliift dus over. Voorts zal in verband met de met 500 millioen verhoogde defensieuitga- ven de belastingopbrengst op 250 mil lioen meer worden gebracht. De prijsverhogende maatregelen dienen dikwijls plotseling in te gaan Dit in ver band met" de reacties van de consument. De bekende rubriek „Uit de schatka mers van de beeldende kunst" is in dit Paasnummer gewijd aan voorstellingen van de verrijzenis des Heren. Het aan breken van de lente althans volgens de kalender! wordt gememoreerd in een opgewekte causerie bij een serie mooie lentefoto's van Martien Coppens. Een artikel over een aantal Nederlan ders, die reeds enige tijd in Australië ge vestigd zijn. gaat vergezeld van hun foto met vermelding van elks beroep of werk. Na de moeilijkheden van het begin zijn allen thans zeer content. „Luisterspel en cabaret" is de titel van de derde bespre king van de inwendige organisatie van een radio-omroep. Een ernstig gesteld artikel onder de titel „De strijd om het bestaan" spreekt over de grote zorgen en moeilijkheden, waaronder tegenwoor. dig middenstanders en kleine onderne mers gebukt gaan. Verder een fotorepor tage van Katwijk, een vissersplaats zon der buitenhaven, zodat de Katwijkse vis sersschuiten via Leiden, Haarlem en IJmuiden de Noordzee moeten bereiken een hoogst zonderlinge toestand! In „De Paus uit het Volk" wordt een schets gegeven van de persoonlijkheid en het leven van Pius X z.g., wiens zaligverkla ring binnenkort zal geschieden. Verder roman, Paasverhaal, diverse rubrieken etc. AMSTERDAM Cana. Ind. recht S. Tan (Amsterdam); doctoraal rechten mej. H. Herweyer (Amsterdam), G. Geiger en A. de Jonge (Amsterdam); cand. kunstgesch. mej. M. Hengst (Amsterdam); cand. econ. L. Bal- ke en Th. Steenbergen. AMSTERDAM Bevorderd tot apotheker F Dönzelmann, Voorburg; doctoraal rech ten mej. W. van Mechelen, Amsterdam en de Jong, Amsterdam; cand. rechten mej. C van Heelsbergen, Amsterdam, W. Pie ker, Amsterdam en P v. d. Biggelaar, Am sterdam. NIJMEGEN Doctoraal klass. taal- en 'etterk pater P. A. Gerrïtsma O.E.S.A.; cand. rechten: J. Fluitsma (Nijmegen); F. Jansen, Maastricht; J. Kelderman, Deven ter; j. Cremers, Sittard: B. Smit, Nijme gen; J. v. d. Hout, Alphen N.Br.; P Mi tels, Kerkrade en J. v. d. Staak, 'Den ^osch; cand. gesch.: de weleerw. heer H. Nispen tot Pannerden (Valkenburg) en Cüm laude F. Adriaens, Weert. T TILBURG (Psych. paed. inst. der R K. leergangen). Gesl voor de akte paedago- ffiek M.O. B: G. Lenssen te Blerick (met T^f); acte paedagogiek M.O. A: P. Corten- ^sch S.C.J te Helmond en M. Kramer te Unster dam. ^UTRECHT Semi-arts-ex.: J. Boiten, Den Saag; A Molendijk, Ridderkerk; E. Rooy, j-^ndhoven; mej. T. Klumpenaar, Wouden- Jerg; arts-ex.: mevr. J. ter Haarv. Aspe- JJ1*» Utrecht, mej. J. Groenewee, Utrecht, J^ej. t. Bakker, Zwolle. H. de Reus, Zeven huizen (Z.H.)A Adriaansen, Tilburg; ^Jhd-arts ex.: A. de Wilde, Haarlem, J. ^rmans, Nuth (L.), Willemsen, IJzen- Toen de suikerprijs zou stijgen, werd het dubbele in gewicht afgenomen. De subsidie op melk blijft voorlopig onverminderd. We kunnen niet alle categorieën helpen met compensaties. De wetgeving is nu een maal altijd algemeen. Des te meer reden is er om nodeloze prijsstijgingen te voor komen. De definitieve ouderdomsverzekering en de ziekenfondswet zijn een heel eind gereed. Mr. BURGER (Arb.) zegt na de woorden van dr. Drees verheugd te zijn, dat hij de. zware taak van het pre mierschap wederom op zich heeft ge nomen. Zijn rede is vertrouwenwek kend voor spr.'s fractie. De houding van mr. Oud is wonder lijk. In Januari noemde hij deze mi nisters vermoeid. Er zijn nu tien mi nisters teruggekeerd en mr. Oud zegt, dat zij een injectie hebben gekregen. Is die injectie de komst van die paar nieu we figuren? Me.t extra-parlementair heeft spr. be doeld aan te geven de mate van bin ding van het kabinet met zijn fractie. De binding is thans niet volledig; er is een duidelij lossere binding dan b.v. in het geval mei het kabinet-Beel. Maar de heer Oud erkent blijkbaar in het geheel geen binding. We kunnen dus verwachten, dat de V.V.D., ondanks het feit dat een vertegenwoordiger van die partij in het kabine.t zitting heeft, op positie zal blijven voeren. Dit lijkt spr. voor de K.V.P. wel te leurstellend. Waarom moest de K.V.P. die offers brengen; om de versterkte vier partijen-basis te verkrijgen? Was het landsbelang, dat ir. Staf mr. s'Jacob verving? Spr. ziet dit kabinet als het oude. Dr. SCHOUTEN (A.-R.) zegt niet volledig bevredigd te zijn door hetgeen dr. Drees zei over het ontwerp-Rijn- kanaal. Spr. dringt er nogmaals op aan, dat de regering de zaak nog eens over weegt en vreest dat er kans is, dat de regering een stap onderneemt, die tot gevolg heeft,'dat ze niet meer ten prin cipale vrij is een weg te volgen, die ze uiteindelijk wil gaan. Dr. STOKMAN (kath.) zegt, dat de K.V.P. de offers moest brengen, omdat zij de brede basis noodzakelijk achtte voor het landsbelang. Op dit ogenblik acht spr. een brede basis zeer gewenst, in verband met de internationale drei ging. Mr. Burger dient in zijn redevoe ringen rekening te houden met het feit, dat de andere drie partijen, waarop het kabinet steunt, deze brede basis wensen. Ten onrechte zegt mr. Oud, dat hij als overwinnaar uit de crisis is gekomen. Hij heeft zich onttrokken aan verant woordelijkheden, die hem volgens de parlementaire gebruiken toekwamen. Voorts is de ijskasttheorie inzake Nieuw-Guinea niet beter dan de door het vorige kabinet gedane toezegging. Tenslotte zegt spr., dat er geen scha duw van prof. Romme over het kabinet valt. De heer WELTER (kath. nat.) betoogt, dat we er extra slecht voor staan, om dat we 7/8 van het rijk verloren hebben. Voor dit verlies is het eerste kabinet- Drees verantwoordelijk. De heer TILANUS (C.H.U.) heeft de rede van de minister-president in menig opzicht met instemming beluisterd. De regering wil de 500 millioen vinden in 250 millioen lening en 250 millioen belasting. Moeten we verwachten, dat In verband met de uitbreiding van de cementindustrie in ons land zet de Eerste die lening zich vier maal herhaalt en Nederlandse Cement Industrie (ENCI) te Maastricht naast de bestaande fabriek dUDeeehe™lUGORTZAKe^comm?) houdt een nieuw complex van gebouwen. Deze nieuwe fabriek, welke men in het najaar vol, dat de bezittende klasse geen offers gebruik hoopt te nemenzal 250.000 ton cement per jaar kunnen voortbrengen-, brengt en ook niet brengen wil. waarmede de totale productie de half millioen ton overschrijdt. Het voor de geffng WOTdteeuit™e0nodigd ^"diploma- ceTOe™tiredMstrie ten dele te °nt9raven gebied in het Maasdal is toereikend tot tieke betrekkingen met Spanje te ver- bef begin van de volgende eeuw. De foto geeft een beeld van de afgravingswerk- breken. I zaamheden aan do St. Pietersberg te Maastricht. Recht# de nieuwe in aanbouw In een andere motie wordt aangedron ï/'F gen op een prijsstop en compensaties, d.w.z. loonsverhoging en verlaging van de lasten. Mr. OUD (V.V.D.) heeft in het alge meen de rede van dr. Drees met instem ming gehoord. Inderdaad heeft de minister zich vroe ger tegenover spr. niet aan disqualifi- caties schuldig gemaakt. Maar dat heeft spr. in Januari ook niet gedaan. Voorts heeft spr. gezegd, geschokt te zijn door een uitspraak van ir. Vos over de vak beweging. Niet spr. dus voerde de vak beweging in. De heer ANDRIESSEN (kath.) had toch graag iets meer gehoord over de compensaties al begrijpt hij, dat de rege ring zich niet kon vastleggen. zijnde fabriek van de E. N. C. I. De minister-president Dr. DREES zegt, dat minister Stikker van oordeel blijft geen mededelingen te moeten doen. Wat de AR-figuur aangaat: spr. had geen bezwaar tegen een parlementaire figuur van AR-zijde op Verkeer en Wa terstaat. Het overige onttrekt zich ten dele aan spr.'s oog, dus daarover kan hij thans beter niet spreken. Inderdaad is het de bedoeling, dat vier maal 250 millioen zal worden geleend, indien de middelen niet op andere wijze verkregen kunnen worden. De situatie van de betalingsbalans is ook al onzeker, omdat we niet weten welke hulp we krijgen van Amerika in de militaire en de civiele sector. De regering zal alles doen om zoveel mogelijk groepen, die de dupe worden van de prijsverhogingen, trachten te helpen. De motie-Gortzak wordt verworpen met 69 tegen 6 stemmen (voor de comm.), nadat mr. Burger (Arb.) ver-' klaard heeft, dat zijn fractie er tegen zou stemmen, omdat heden reeds het overleg over de kwesties is geopend en de heer GORTZAK (comm.) gezegd heeft, dat die besprekingen zijn gericht op onvol ledige compensatie en de motie dus noodzakelijk was. Spr. zal voor stemmen. De beraadslaging wordt gesloten. De vergadering wordt te 18.55 uur ge sloten. Het bestuur van de Christelijke Mid denstandsbond heeft de moeilijkheden voor de middenstand in verband met de jongste regeringsmaatregelen onder ogen gezien. Het is zich er van bewust, dat deze maatregelen ook van de mid denstand gevoelige offers vragen. Het bestuur acht het zijn Christen plicht de ondernemers in de midden- en kleinbedrijven er op te wijzen, dat deze offers blijmoedig gedragen moeten worden om zo de strijd voor de vrij heid te strijden. Tenslotte spreekt het bestuur uit, dat het zijn invloed aan zal wenden, niet om de gevolgen van de genomen maatrege len van de zelfstandigen af te wente len, maar om te komen tot een even redige en sociaal rechtvaardige ver deling der lasten over de verschillende groepen van de Nederlandse bevolking. Het hoofdbestuur van de Algemene Bond van Ouden van Dagen heeft de regering telegrafisch verzocht, binnen de kortst mogelijke tijd maatregelen te nemen tot dispensatie van de prijsver hogingen voor de ouden van dagen en de minst draagkrachtigen. Nu de overheidsmaatregelen ten aan zien van de grondstoffenprijzen bekend gemaakt zijn, heeft het Bedrijfschap voor granen, zaden en peulvruchten de beperking van de bereiding en afleve ring van tarwemeel, -bloem en -gries- meel, die 9 Maart werd ingesteld, op geheven. Eveneens heeft het Bedrijf- hap voor margarine, vetten en oliën de 10 Maart ingestelde beperking van aflevering van margarine en bak- en braadvet ingetrokken. Op de vandaag te Utrecht gehouden vergadering van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen in Nederland heeft de heer M. Prins er op gewezen, dat de kwetsbaarheid van de tuinbouw het gevaarlijkst is op het punt van de af zet. De afzet naar de binnenlandse markt vertoont een grote stabiliteit en er behoeft geen vrees te zijn voor in grijpende verschuivingen in de voor ziening daarvan. Heel anders staat het met betrekking tot onze exportgebieden. De dreiging van een nieuw groot in ternationaal conflict noodzaakt de lan den zich andermaal economisch en mi litair te herbewapenen. Het onvermij delijke gevolg hiervan is een versobe ring in de consumptie, die o.a. tot uit drukking komt in geringere imp', rten. De groep van onze producten komt heel spoedig voor importbeperking in aanmerking en zo ontstaat er een si tuatie die voor onze tuinbouw hoogst gevaarlijk genoemd moet worden, aldus de heer Prins. Al is de positie waarin de tuinbouw verkeert ernstig, er is naar spreker's mening stellig geen reden tot wan hopen. De innerlijke kracht van de tuinbouw is tevens zijn defensie. De directeur-generaal van de Buiten landse Economische Betrekkingen, de heer D. P. Spierenburg, die gedurende negen maanden van onderhandelen aan het hoofd stond van de Nederlandse delegatie te Parijs, heeft gisteren in Den Haag een uiteenzetting gegeven over inhoud en betekenis van het j.l. Maandag mede door hem geparafeerde Plan-Schuman. Na het vele, dat in ons blad over deze „Europese Gemeenschap van Kolen en Staal" reeds gepubliceerd is, moeten wij volstaan met aan de mededelingen van de heer Spierenburg het volgende te ontlenen: De vorming van één marktgebied voor kolen en staal betekent, dat de voortbrenging en verhandeling van de desbetreffende productie niet zal wor den belemmerd door tarieven en res trictieve practijken. De combinatie van de ene opheffing met de andere is belang rijk, want het wegwerken van kwanti- Advertentie Maak een einde aan dat gekuch, zuiver Uw luchtwegen van ziektekiemen met de snelwerkende S,'ike, f Vonhogen. Kerkrade, J. Hanselaar, i"' en 't Waal, ürger, Utrecht. 't Waal, F. Rackwitz, Utrecht, H. (Van een bijzondere medewerker) Een paar dagen na mijn aankomst in Cairo was ik bij toeval m de gelegen heid vanaf het terras in mijn hotel een typisch stukje Egyptische politiek gade te slaan; een stoet schreeuwende studenten, die met veel groene vlaggen over de brug kwamen getrokken om bij het Ministerie van Buitenlandse Zaken een beto ging te gaan houden. Het ging nogal ordelijk toe. De studenten hadden een delegatie naar de minister afgevaardigd, die er o.a. op had aangedrongen dat de Anglo-Egyptische onderhandelingen onverwijld zou den worden afgebroken, dat de Britse troepen m de Kanaalzone als „vijanden" moesten worden behandeld en dat elke vorm van alliantie met Engeland van de hand zou worden gewezen. Kort daarna was de minister op het balkon versche nen om de verzamelde menigte toe te spreken. „Gij kunt er op vertrouwen, dat ik voor onze rechten blijf opkomen," zo was de kern van zijn betoog, „maar het is niet aan jullie mij te zeggen hoe ik dat doen moet." Toen sommige studenten daarop de kreet „Weg met Engeland en Amerika!" hadden aangeheven en de mi nister hadden uitgenodigd hen daarin bij te vallen, vroeg Zijne Excellentie hun liever met hem uit te roepen: „Weg met het imperialisme! Leve Egypte! Leve de evacuatie van de Kanaalzone! Leve de eenheid van Egypte en de Soedan!" Het geen met veel enthousiasme gebeurde, waarop de demonstratie in alle kalmte uiteen ging. Egyptische kranten en een redelijk aan tal kopjes Turkse koffie drinkt met Egyptische ministers en oppositionele ex-ministers, zoals schrijver dezes eni ge weken lang heeft gedaan, kan moei lijk aan de indruk ontkomen dat niet die nationalistische borrel maar de koek een ersatzproduct is. Hij mag van een werkelijke persoonlijke vijandig heid tegen de Britten, zoals uit de pers zou. blijken, verrassend en verheugend weinig merken, hij mag in zijn „off the record" gesprekken met Egyptisch» staatslieden constateren dat ook hier de soep niet zo heet wordt gegeten als zij wordt opgediend, maar dat neemt niet weg dat hun nationalistische grieven reëèl schijnen en oprecht worden ge voeld. Het tij kt misschien op net eerste ge zicht allemaal met erg serieus. En men kan dan ook aan Britse borreltafels vaak de mening horen uitspreken dat al deze nationalistische en anti- Britse agitatie in werkelijkheid heed weinig om het lijf heeft. De grote mas sa, zo zegt men daar, heeft niet de minste sympathie met al dit gedoe. Het gaat alleen maar uit van een aan tal demagogen en politici die het slechts om hun baantjes en hun beurzen te doen is. Zelfs de demonstrerende stu denten zijn heus niet zo vol heilig na tionalistisch vuur als het lijkt; hun be togingen zijn niet spontaan, maar geor ganiseerd door een handjevol commu nisten die achter de schermen aan de touwtjes trekken. En soms ook is net de regering zelf die er achter zit. Zij hoopt n.l. door op de nationalistische trommel te slaan de aandacht van net volk af te leiden van zijn economische misère. Het is natuurlijk begrijpelijk genoeg dat vele Engelsen (niet alle) zo reage ren. Niet anders praatten velen bij ons een paar jaar geleden over het Indone sisch nationalisme, niet anders praten de Fransen over het Marokkaans na tionalisme. Overal waar een nationalis tische beweging zich doet gelden zal men van 't slachtoffer daarvan altjjd weer dezelfde oude afgezaagde tegenar gumenten te horen krijgen. Dat die luid ruchtige nationalisten niet representa tief zijn en dat de massa heel andere ideeën is toegedaan wat ook als het waar zou zijn niettemin volkomen irre levant blijft aangezien de ongeorgani seerde ongeletterde massa in deze ge vallen nu eenmaal politiek gesproken d.w.z. als machtsfactor nooit iets bete kent en het alleen die luidruchtige min derheid is met wie men te doen heeft. Dat het die minderheid van politici en intellectuelen niet wer kelijk gaat om 's lands belang maar alleen om hun eigen persoonlijk voordeel. Dat zjj de dupes van communis tische intriges zijn of alleen maar de nationalistische trompet steken als een afleidingsmanoeuvre. Het is alle maal oude koek die aan de politieke borreltafels van elk volk, dat zijn machtspositie bedreigd voelt, altijd in rijkelijke hoeveelheden wordt veror berd om de bittere smaak van de na tionalistische borrel, die daar wordt gepresenteerd, enigszins weg te nemen. Wie echter zijn oor eens te luiste ren legt in de redactiebureaux van Egypte's schoenen stond. Stel b.v. dat Engeland zeventig jaar Amerikaanse ko loniale overheersing had gekend waar aan het zich, dank zij de groei van een nationalistische beweging, eerst ip de laatste dertig jaar geleidelijk aan had weten te ontworstelen. Stel, dat de Ame rikanen zich eerst vijftien jaar geleden bereid hadden verklaard hun militaire bezetting van het land op te heffen en de Engelse .Regering daarmee eindelijk weer in het volle bezit van haar souve- reiniteit te herstellen, maar in ruil daar- De Sjah van Perzië heeft, overeenkomstig zijn besluit om de kroondomeinen voor een verdrag van bondgenootschap onder de1 bevolking te verdelen, dezer dagen een dorp op zijn persoonlijk landgoed hadden geëist, waaronder zij het recht cfl voordelige voorwaarden op lange termijn overgedragen aan 143 boeren. Ieder boeren krijgt acht hectaren land; 20 pet. gratis en de rest te betalen over een periode van 25 jaar. In totaal zal de Sjah ongeveer 800 dorpen op deze manier overdragen. Met een verheugd gezicht neemt een oude boer de eigendoms bewijzen voor zijn aandeel van de Sjah persoonlijk in ontvangst. behielden voor de volgende twintig jaa troepen en luchteenheden te handhavei in de Theemszone. Stel, dat zij neger, jaar geleden met tanks voor Buckingham Palace waren verschenen om Koning George te „overreden" een nieuwe en pro-Amerikaanse Regering aan het be wind te brengen, die zich beter zou kwij ten van haar verdragsverplichtingen om Amerika in zijn oorlog met b.v. China glle mogelijk Engelse bijstand te verle nen. Zou men onder die omstandigheden anders verwachten dan dat de Engelsen uitermate gevoelige nationale tenen zou den hebben ontwikkeld en dat de voort gezette aanwezigheid van Amerikaanse troepen en luchtbases, ook al was dat kennelijk in het belang van hun eigen militaire veiligheid, de nationalistische gevoelens van zulk een Engeland ten zeerste geprikkeld zou hebben? En daar bij komt dan dat Egypte in de vorm var. de Soedan ook nog een andere grief heeft, een soortgelijke grief als Engeland zou hebben indien Amerika vijf en twin tig jaar geleden het bestuur van het Britse koloniale rijk uitsluitend voor zich zelf had opgeëist, dat bestuur ook nu nog handhaafde en er daarbij, voorzover de toekomst betrof, van uitging dat het zelf beschikkingsrecht van de koloniale be volking moest prevaleren boven de aan spraken van de Britse Kroon. Er zal over dit alles in volgende ar- tatieve restricties en het toch handhaven van tariefbeperkingen gelijk thans voor textiel in OEEC-verband wordt beraamd leidt slechts tot een onvol ledige oplossing. Bij het Plan-Schuman zullen invoerrechten en verdere han delsbelemmeringen worden opgeheven en voorts zal het systeem van prijsnote ring aan bepaalde voorschriften worden gebonden. Dit alles is van grote importóntie, wanneer de geprojecteerde „Europese Gemeenschap" eenmaal realiteit gewor den is. Het overschakelen van een aan tal deelmarkten op één marktgebied vergt echter een overgangsperiode van 5 jaar, zo nodig tweemaal te verlengen met maximaal één jaar, en het meest actueel is dus wat er direct te gebeuren staat. Daarin trekt vooral de aandacht de tijdelijke internationale egalisatie regeling voor kolen, welke inhoudt dat de duurst producerende landen een tij delijk, aflopend subsidie ontvangen, dat voor de helft wordt opgebracht door de goedkoper werkende landen. Deze laat ste zullen derhalve een heffing moeten betalen ter grootte van, om te begin nen, ten hoogste anderhalf procent van hun omzet. Deze regeling dient vooral om de Belgische kolenprijs te drukken en de Nederlandse bijdrage hiervoor zal over vijf jaar ongeveer neerkomen op 20 millioen gulden. Dit betekent ongetwijfeld een offer, maar het is van de andere kant redelijk, da- een sanering in België, welke !sn goede komt aan het gehele productiegebied, niet alleen door dit land behoeft te worden opgebracht, doch met steun van de collectiviteit geëffectueerd wordt. De helft van de kosten komt ten laste van het duurder produce rende land, i.e. België, zelf. In d* overgangsperiode zal uit deze midde len 't oneconomische productie-appa raat moeten worden gemoderniseerd of ande gesloten. Mr. S. J. Timmenga uit Amsterdam heeft voor de Hoge Raad gepleit in een zaak, waarin de rechtbank te Amster dam een veroordeling heeft uitgespro ken tegen A. van der B. aldaar, op grond van het besturen van een mo torrijtuig onder invloed van sterke drank. De rechtbank heeft bij dit von nis mede geoordeeld op grond van de bekende bloedproef. Een der door mr. Timmenga voorga» dragen cassatiemid<flen klaagde erover dat de rechtbank bij haar beslissing ge bruik heeft gemaakt van een dergelijk bewijsmiddel. Onze wet aldus pleiter omringt de verdachte tijdens het vooronderzoek met de nodige waarbor gen, opdat niet tekort zal worden ge daan aan zijn menselijke rechten, zoals beschreven in de grondwet. Een onder zoek bijvoorbeeld aan de kleren is al leen mogelijk onder bepaalde voor waarden, welke in de wet genoemd zijn. Bij de bloedproef gaat men echter verder: men onderzoekt dan in het li chaam en brengt de verdachte wonden toe. Dit acht pleiter in strijd met de wet. Pleiter concludeerde dus ook tot ver nietiging van het vonnis. De advocaat- generaal zal 3 April concluderen. tikelen natuurlijk nog veel meer te zeggen zijn, al was het alleen maar omdat men uit de bovenstaande en natuurlijk zeer manke vergelijking maar al te gemakkelijk de indruk zou kunnen krijgen dat het gelijk uitslui tend aan één kant is of dat schrijver dezes Egypte ziet als hef medelijdens waardig slachtoffer van zeventig jaar lang Britse onderdrukking. Zo is het allerminst. Ik heb met dit alles ter aanvang slechts één punt naar voren willen brengen. En dat is dat de his torische achtergrond van de huidige Anglo-Egyptische moeilijkheden die per slot van rekening slechts een laatste phase vormen van een al aan zienlijk bejaard confüict tussen een koloniale voogd en zijn naar onafhan kelijkheid strevende beschermeling, zoals wij er in de moderne geschiede nis dozijnen hebben gezien geenszins reden biedt om de realiteit en oprecht heid van Egypte's nationalistische ge voelens in twijfel te trekken. Het te gendeel is waar. J. H. HUIZING A Overigens, wie ook maar de geringste kennis van Egypte's moderne geschiede nis bezit, zou nauwelijks iets anders ver wachten. Laat men zich eens trachten in te denken hoe Engeland of Nederland of enig ander land zou reageren als het in A avert enne (Van onze Romeinse correspondent) Alles wijst erop, dat de nachtwake van Pasen in zeer vele landen volgens de nieuwe, dit jaar nog niet verplichte litur gie gevierd zal worden. De rituales, die door de Pauselijke boekerij zijn gedrukt voor deze liturgie, waren binnen twee dagen uitverkocht, zodat het wachten thans is op de tweede druk. De luxe editie van het 50 bladzijden tellend ri- tuale kost f 3.70, de gewone editie f 2.50. Er wordt verwacht, dat men in alle kerken van Rome de nachtwake zal vie ren en er wordt zojuist bekend ge maakt, dat de Heilige Vader met het oog hierop de gebruikelijke Pausmis op Paasmorgen niet zal celebreren, doch wel om twaalf uur de zegen „Urbi et Orbi" van de buitenloggia van de Sint Pieter zal geven. Inmiddels verneemt men hier, dat de officiële diplomatieke betrekkingen tus sen de Heilige Stoei en West-Duitsland binnenkort hervat zullen worden. De „regent" van de nuntiatuur, Mgr. Muench, die geen diplomatieke status genoot en de titel van „Moderator Apos tolicus" voerde, is tot Nuntius benoemd. De brief van net Staatssecretariaat van Zijne Heiligheid, waarin de Duitse re gering deze benoeming werd meege deeld, draagt de datum 6 Maart, dat is de dag van de herziening van het bezet tingsstatuut, waardoor Duitsland ge machtigd wordt, een ministerie van Buitenlandse Zaken in te stellen. Vol gens de internationale gewoonte is de Nuntius daarmee aangewezen tot dekep van het Corps Diplomatique te Bonn. Men schijnt het in Bonn nog niet eens te zijn over de persoon van de te De- noemen Duitse ambassadeur. Er zijn twee katholieke candidaten. maar de Evangelische groep in Adenauer's partij dringt aan op het hervatten van de voor oorlogse gewoonte, volgens welke Duits land ten Vaticane steeds door een Evan gelische diplomaat werd vertegenwoor digd in plaats van door een katholiek. Intussen verneemt het agentschap Fi des, het agentschap van de H. Congre gatie de Propaganda Fide, uit Ankara, dat er een goede kans bestaat op het instellen van diplomatieke betrekkingen tussen Turkije en het Vaticaan. Bij de bespreking van de buitenlandse begro ting in het Turkse parlement is de quaestie ter sprake gebracht en volgens Fides is ook de Turkse pers het instel len van diplomatiek verkeer zeer gun stig gezind. Turkije zou in dat geval het vijfde Mohammedaanse land zijn, dat in officieel contact staat met de H. Stoel; na India, Egypte. Indonesië en de Liba non. Bij decreet van de Congregatie de Pro paganda Fide is de bisschoppelijke Hië rarchie opgericht in Zuid-Afrika met de volgende vier kerkprovincies: Kaapstad, Durban, Pretoria en Bloemfontein. Aan boord van het Franse passagiers schip ,.Ile de France" zijn president Vincent Auriol en zijn echtgenote gis teravond uit Le Havre vertrokken voor hun officieel bezoek aan de Verenigde Staten en Canada. De „Ile de France" verliet de haven om kwart voor twaalf, drie kwartier over tijd. De oorzaak van het oponthoud was gelegen in de spoorwegstaking, die de passagiers noopte de afstand ParijsLe Havre per bus in plaats van per trein af te leggen. fen verwacht te Londen, aldus A.P.. de Britse regering' morgen in het Lagerhuis een verklaring zal afleggen over haar houding in verband met de 38ste Breedtegraad. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken deelde gisteren n.l. mede, dat de minister van staat voor buitenlandse aangelegenheden, Kenneth Younger, een dergelijke stap overweegt. De woord voerder zei, dat de besprekingen in Washington tussen de V.S., Groot-Brit- tannië en de overige landen, die troepen in Korea hebben, voortduren. Welingelichte kringen zeidciT gisteren, aldus U.P., dat Engeland wellicht zal instemmen met een beperkte overschrij ding van de Breedtegraad om aldus een passende defcnsieiyn te vinden binnen Noord-Korea. De Engelsen verzetten zich echter tegen ieder belangrijk offen sief, dat de troepen tot ver over de Breedtegraad zou brengen. De voorhoedes van de verbonden le gers kwamen intussen gisteren tot onge veer 20 km. van de 38ste Breedtegraad terwijl de Chinezen nieuwe eenheden in het veld wierpen om te trachten de ge allieerde opmars te stuiten. Een staf officier van het geallieerde leger ver klaarde gisteren, dat door het haastig terugtrekken van de Chinezen een ge- De Nederlandse gezagvoerder-vliege nier H. de Pauw heeft Dinsdag voor een Gerechtshof te Calcutta terecht gestaan op beschuldiging de luchtvaartvoor schriften te hebben geschonden. Gezag voerder De Pauw zou alle documenten van een Dakota-vliegtuig hebben gete kend, dat 540 kilogram te zwaar zou zijn beladen. De Dakota is 5 April 1950, kort nadat zij van het vliegveld van Dum dum, nabij Calcutta, was opgestegen, omlaag gestort. Beide vliegers en de marconist kwamen om het leven. De openbare aanklager zei, dat gezag voerder De Pauw het toestel door an dere vliegers had laten besturen. Hierna werden zeven getuigen gehoord. Een twaalfjarig meisje, E. van Enden uit de De la Reyweg, is Dinsdag aan de Putselaan van het perron van de R.T.M. gevallen. Zij is onder een langzaam rij dende Dieseltrcin terecht gekomen en werd op slag gedood. vechtsterrein vacuum was ontstaan, maar ergens naar het Noorden zouden de Chinezen bezig zijn zich in te graven. Generaal MacArthur heeft voorts ver dere restricties opgelegd aan het geven van nieuws over de frontbewegingen. De censuur heeft ditmaal zelfs geweigerd te laten passeren wat deze restricties zijn. Maandagochtend zjjn dc employe's van de suikerfabriek „Padjie", H. J. Bo venlander en A. A. Rijkschroeff, te Gununggangsir, ongveer 100 km. ten Zuiden van Surabaja, door een bende ontvoerd en vermoord. De nieuw benoemde minister van Uniezaken en Overzeese Rijksdelen, ir. L. A. H. Peters, zal 30 Maart per K.L.M. naar Nederland vertrekken. 23 Juni zal het 75 jaar geleden zijn dat de Paters ongeschoeide Carmelieten zich vestigden in Geleen. Dit feit zal op Zondag 17 Juni worden gevierd Dinsdagavond is op de Hoogeveense- weg te Meppel, bij het Diaconessenhuis, de 20-jarige J. B. uit Ansen (gem. Rui nen) met zijn motor tegen een aan de kant van 'de weg geparkeerde vracht auto aangereden. B., die met matige snelheid had gereden, was op slag dood. Vermoedelijk heeft hij door een korte sneeuwbui de vrachtauto niet gezien. Hoessein Ala heeft gisteren zjjn nieu we kabinet aan de Sjah voorgesteld. Hjj zal behalve eerste minister ook minister van Buitenlandse Zaken zijn. Vanmiddag zou de Sjah van Perzië vanuit zijn paleis te Teheran een radiorede houden. Inmiddels heeft de Perzische regering voor de tijd van twee maanden de staat van beleg voor Teheran afgekondigd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 5