m IN FRANKRIJK RIJDEN VANDAAG EN MORGEN GEEN TREINEN Dr. W MENGELBERG OVERLEDEN Driejarig kind slachtoffer van felle brand in de hoofdstad Willem Mengelberg ONTSCHEPING EERSTE AMBONEZEN HEEFT RUSTIG VERLOOP GEHAD Triduum Sacrum „Force Ouvrière" verordent een algehele staking Busdiensten tussen de grote steden Zes gezinnen dakloos geworden Dramatische redding van inwonenden Kleumende vrouwen en kinderen vormen troosteloos gezicht Eén verstekeling WETSONTWERP INZAKE REGELING VOLKSGEZONDHEID IN GEVORDERDE STAAT VAN VOORBEREIDING Ziekteverzuim kost dugelijks 7 ton Zorg voor bejaarden schreeuwt om oplossing Tot hoofd en hart Gromyko praat twee uur HET LAATSTE AVONDMAAL Het weer BREEDTEGRAAD REEDS OVERSCHREDEN? Overeenstemming te Washington w MORRIS iejrn ijcu imj! BESPREKINGEN DUREN NOG VOORT J DONDERDAG 22 MAART 1951 74e JAARGANG No. 25028 m Mijnwerkers niet FALCON REGENKLEDING Lonen en prijzen VAN RIJST NAAR ERWTENSOEP Zonder iets te zeggen s i jfl BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. IJmuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 42 cents per week. f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal. Geen tijdvak van het kerkelijk jaar grijpt zo diep in onze ziel, doet zon totaal en allesomvat tend beroep op ons hele wezen en is van zulk een absolute en universele betekenis voor ons leven hier en hier namaals als het Triduum Sacrum, het heilige drietal, de laatste dagen van de Goede Week. De woorden, die 'in de verschillende talen worden gebe zigd voor deze dagen, duiden alle hun verhevenheid, hun heiligheid aan. Omdat zij het einde en tevens het hoogtepunt vormen van Jesus' verlos sende taak op aarde. Omdat in deze dagen de wereld geplaatst wordt voor de grootste mysteries van de onbe grijpelijke liefde Gods voor de mens. Want in deze dagen vervult onze Ver losser en Zaligmaker Jesus Christus de goddelijke" voorwaarde voor de schepping van een nieuwe wereld, de wereld der genade, de wereld der bo vennatuur, waarin de mens in zijn oorspronkelijke waardigheid van kind van God wordt hersteld en de Liefde tot hoogste levensinhoud geprocla meerd. De historische gebeurtenissen, welke wij in deze drie dagen vroom herdenken, vormen dan ook de groot ste en gewichtigste wereldhervorming, die ooit heeft plaats gevonden. In deze dagen spreekt God tot de wereld door Zijn Liefde. Het is dan ook volkomen begrijpe lijk en voor de hand liggend, dat Christus' Kerk, die van haar Stichter de opdracht heeft ontvangen, haar leden leiding, lering en genadehulp te schenken op hun weg naar God, deze dagen geheel en al heeft gewijd aan de herdenking van Zijn verlossend lijden en dood. Zij put zich uit in een onovertroffen weelde van schoonheid in gebeden, dramatische uitbeeldingen en aangrijpende symboliek om ons toch maar diep te doordringen van onze immense verantwoorde lijkheid tegenover de oneindige liefde van God. Gezien in het licht van de eeuwigheid, liet enig-onveran derlijke, absoluut betrouwbare eft al tijd geldende, hebber) wij in deze da gen niets belangrijkers te doen dan in stille overweging de eeuwigheidsbetekenis te overdenken van ons leven, welke wij danken aan het lijden en sterven van God. Oudtijds werd in deze dagen het openbare leven totaal stil gelegd., Dat was in een tijd, toen onze voorvade ren nog diep doordrongen waren van het gewicht dezer heilige overweging. Tegenwoordig heeft God geen plaats meer in het openbare leven, zeer tot schade van het hele mensdom. Wij kunnen dat niet in korte -tijd veran deren. Maar wat wij wel kunnen en moeten, is onze kerken en huisgezin nen maken tot brandende centra van aanbidding, dankbaarheid en sme- v. Wij, Katholieken, moeten in deze dagen de grote voorsprekers zijn voor de hele wereld, die God de rug heeft toegekeerd. Wij hebben haar lot in handen, omdat wij door onze op rechte liefdebetuigingen, onze eerlijke erkentelijkheid voor de verlossing van het mensdom, Gods barmhartigheid en genadehulp kunnen verdienen, die alle afgedwaalden op het rechte spoor terugvoert. Maar eerst zullen wij dan zelf onze eigen houding tegenover God moeten zuiveren van alle zelf zucht en ongerechtigheid. Eerst zullen wij het kindschap van onze Vader in de hemel in eigen leven moeten doen uitgroeien tot een levende liefdebin ding met God, die uit ons gedrag alles verwijdert, wat met die liefde niet in overeenstemming is. Eerst moeten wij zelf geheel zuiver staan tegenover God. Dan, maar dan ook in de volle betekenis van het woord, zijn wij de machtigste voorsprekers voor de wereld-in-nood. Om dit te bereiken is er geen ge schikter methode denkbaar dan het nauwkeurig en toegewijd meeleven van de liturgische plechtigheden der H. Kerk in deze dagen. Er is heus niet veel moeite nodig om binnen te drin gen in de geest der Kerk, zo wij maar ernstig trachten de ceremoniën van het Triduum Sacrum te volgen. Hoe kan een goed willend Katholiek koud blijven bij de schoonheid van een Witte Donderdag? De Kerk herdenkt dan de. instelling van het Sacrament des Altaars, waardoor, naar het woord van St. Jan, Christus de Zijnen het bewijs leverde, dat Hij hen tot het uiterste liefhad. Op deze dag, die als geen andere geschikt is om onze Paascommunie te verrichten, om ons \n het gezelschap der Apostelen te voelen in de zaal van het Laatste Avondmaal, om de ontstellende rijk dom van Gods liefde te ervaren; die ons in Zijn Lichaam en Bloed een zielevoedsel schenkt, dat ons be kwaam maakt om alle moeilijkheden te overwinnen, die in de loop van ons hele leven onze opgang naar Hem in de weg treden, op deze dag, die ge heel aan vreugde en blijde dankbaar heid moet zijn gewijd, begint echter tevens Zijn onmenselijk lijden. Door het verraad van een Zijner leerlingen. Zo stelt Witte Donderdag ons tegen over het uiterste van liefde en het uiterste van boosheid. Durven wij een ernstig en diepgaand onderzoek aan naar de vraag of wij behoren tot de genen, die Gods liefde voor ons waar deren en hun dankbaarheid uitdruk ken in een trouw nakomen van Zijn geboden? Of hebben wij onze plaats in de, helaas zo lange, rij van Zijn oorspronkelijke vrienden, waarvan als eerste Judas' Hem ontrouw is ge worden? De liturgie van Goede Vrijdag, zo aangrijpend in de goddelijke klacht over de ondankbaarheid van Zijn volk, in de liefdedood van de Verlos ser aan het kruis, dwingt ons onweer staanbaar tot een voortzetten van dat gewetensonderzoek. Want de harde waarheid is, dat Christus is gestorven Voor ieder van ons! Is het dan niet onze dure plicht neer te knielen Voor Zijn kruis en Zijn sterven te ge denken, waaraan wij het leven dan ken? Wie in eerlijk berouw God na dert mag verzekerd zijn van Zijn vergevende liefde. Daarom moet schuldbewustzijn samengaan met dankbare aanbidding, omdat Christus' kruis het onderpand is van onze hoop *n redding. m Byzantijnse schildering in het klooster Lavra op de Athos. De Franse niet-communistische vakverenigingsorganisatie „Force Ouvrière" heeft een algehele spoorwegstaking verordend voor vandaag en morgen. Men verwacht, dat de voornaamste vakbond, de onder communistische leiding staande C.G.T., zich achter deze verordening zal scharen. Indien behalve de „Force Ouvrière" en de andere niet-communistische vakbonden ook de C.G.T. zich achter de staking schaart, zal de staking algeheel zijn. De internationale treinen zouden dan niet verder kunnen gaan dan de grens. De vier niet-communistische bonden van spoorweglieden hebben een communiqué uitgegeven, waarin gezegd wordt, dat zij niets van de regering hebben gedaan gekregen, behalve een belofte, dat de minimum-lonen zouden worden verhoogd. Intussen heeft de Franse regering gisteravond het onmisbare spoorwegpersoneel opgeroepen. De aldus opgeroepenen kunnen bij niet verschijnen beboet of met in hechtenis neming bestraft worden. Het bevel geldt voor locomotief-personeel, wisselwachters, seinhuiswachters, rangeerders, baanwachters en baanarbciders. gemene staking te verhinderen. Het waren de vice-premiers Guy Mollet (socialist), Georges Bidault (M.R.P.) en René Pleven (radicaal gezind). Voorts de minister van Financiën, Maurice Petsche, de rpinister van Be voorrading, Jean-Marie Louvel, en de minister van Transport, Antoine Pinay. De commissie voor herziening van lonen zou vandaag bijeen komen, vijf dagen vóór de oorspronkelijke vastge stelde datum. Waarnemers verwach ten, dat de regering de niet-commu nistische vakverenigingen loonsyerho- ging zal toezeggen, mits de arbeiders het werk hervatten of aan het werk (blijven zolang de beraadslagingen van de commissie voortduren. niet-communistische vakbonden De instelling van een nood-verkeers regeling werd gisteren aangekondigd door de minister van Vervoerswezen, Antoine Pinay. Pinay deelde mede, dat de prefecten van de 89 departementen en de inge nieurs van het Vervoerswezen in Frank rijk telegrafisch de instructie hadden gekregen noodverkeersdiensten met be hulp van autobussen en trucks op gang te brengen, teneinde de gevolgen van de spoorwegstaking te verzachten. Het plan voorziet in het organiseren van busdiensten tussen de grote steden en het in dienst brengen van zoveel mogelijk vrachtauto's voor het vervoer van levensmiddelen en andere artikelen. De Franse minister-president, Henri' Queuille. had gisteren de zes ministers, die sleutelposities in zijn kabinet be zetten, te Parijs bijeen geroepen1 om de middelen te bespreken om een al- Verwachting tot Vrijdagavond: Meest zwaar bewolkt met af en toe enige regen of motregen, krachtige tot harde en aan de kust later wellicht stormachtige Zuid-Westelijke wind. Vrij zacht. Zon: 6.38—18.56 Maan: 19.22—6.32 Dit aspect van het goddelijk lijdens drama is het hoofdmotief van Paas zaterdag. Dan staat de hele liturgie in het teken van Jesus' triomfante lijke overwinning over zonde en dood. Op Paaszaterdag viert de Kerk de glorierijke verrijzenis van onze Ver losser. Oudtijds was dat duidelijker dan zoals wij het kennen. Gedurende de dag bleef de kerk leeg, uit rouw om de gestorven Christus. Maar tegen 't begin van de voornacht kwamen de gelovigen naar de kerk om de heilige Paas-nachtwake te houden. Dan be leefden allen de onzegbare vreugde over de Verrijzenis des Heren. De doopleerlingen ontvingen het H. Doop sel met het pas gewijde doopwater en, tijdens de gezamenlijke viering van de H. Eucharistie, werden allen ge voed met het Lichaam en Bloed van de verrezen Christus. Onlangs heeft een bepaling van de kerkelijke over heid te Rome het herstel van dit oude gebruik weer mogelijk gemaakt. In vele landen wordt dit jaar Paaszater dag reeds op de „nieuwe" manier, 's nachts gevierd. Dat zal zeer zeker ertoe bijdragen de juiste zin van de liturgische plechtigheden zuiverder aan te voelen en te beleven. Waar het echter in hoofdzaak op aan komt is de geestelijke gesteltenis, waarmee wij ons op het Verrijzenis- feest van Christus voorbereiden. Naar mate wij dieper door zijn gedrongen in de zin van Zijn lijden, zullen wij meer recht hebben deel te nemen aan de vreugde om Zijn Opstanding. Naar mate wij meer hebben begrepen van de oneindige waarde van Zijn verzoe nende lijden en sterven, van Zijn ma teloze liefde voor ons, zal onze hele verdere levenshouding sterker culmi neren in het ene gebed: nooit van Hem te worden gescheiden. Want Christus betekent: leven; Zijn afwe zigheid: de dood. De hebben gisteravond een overeenkomst voor hoger loon met de regeringskolen- raad getekend, waardoor vermoedelijk mijnwerkersstakingen voorkomen zul len worden. Door deze overeenkomst wordt het kabinet gemachtigd twaalf milliard francs voor de verhogingen uit te trekken in plaats van de reeds goed gekeurde acht milliard. De regering heeft inmiddels in som mige openbare nutsbedrijven, die door een staking van gas- en elcctriciteits- arbeiders zijn getroffen, matrozen aan het werk gezet. Bij de narigheden, waaronder de Parijzenaars gebukt gaan, heeft zich nu ook een 24-uurs staking van 1.500 arbeiders bij het waterleiding bedrijf gevoegd en een staking van aan sprekers. De qpfukJtcndc yXtLtroepiiii!>P het Centrale front zjjn de 38ste breedtegraad zo dicht genadferd, dat zij deze onmid dellijk kunne?» overschrijden, zodra het bevel hiertoe gegeven wordt. Zuid-Ko- reaanse troepen, ver vooruitgeschoven oprukkend langs de Oostkust van Korea, hebben de breedtegraad reeds bereikt of wellicht reeds overschreden, aldus meldt U. P. Uit Washington meldt A. P., dat dc V.S., Engeland, Canada en Frankrijk met de andere landen, die troepen in Korea hebben, ondertussen overeenstemming hebben bereikt over de politiek ten aan zien van de breedtegraad-kwestie. Amerikaanse militaire deskundigen zijn van mening, dat het van de uitslag van het verwachte vijandelijke tegen offensief zal afhangen, of de Chinezen bereid zijn aan de onderhandelingen ter beëindiging van het conflict deel te ne men. Willem Mengelberg is vannacht in Zuort (Neder-Engadin) in Zwitserland overleden. 28 Maart zou hij 80 jaar ge worden zijn. Mengelberg had de vorige week griep gekregen, waaruit een longontsteking is voortgekomen. Sinds Zaterdag was hij buiten bewustzijn. Een vriend van Mengelberg zei, dat het einde zeer rustig en vredig kwam. Het stoffelijk overschot zal naast dat van zijn echtgenote te Luzern worden begraven. De datum der teraardebestel ling is nog niet vastgesteld, maar ver moedelijk zal deze na Pasen zijn. Willem Mengelberg is 28 Maart 1871 in Utrecht geboren' uit een familie, die uit Duitsland afkomstig was. Zijn moe der was een zeer muzikale vrouw, zijn vader beeldnouwer van naam. De zoon toonde al vroeg muzikale aanleg. Op twaalfjarige leeftijd was hij al leerling van de muziekschool, waar hij les kreeg van Hol, Le Blanc, Petri, v. d. Wulf, v. Riemsdijk. Toen hij zeventien jaar oud was stuurde zijn vader hem naar het Conservatorium in Keulen een stad, waarmede de familie ook door persoon lijke relaties verbonden was. Na drie jaar heeft hij daar een opvallend eind examen gedaan. Hij solliciteerde naar de plaats van stedelijk muziekdirecteur in Luzern en werd in 1892 uit 80 sollicitan ten uitgekozen. Toen in 1895 de gevierde dirigent Kes het Amsterdamse Concert gebouworkest verliet, zocht men Willem Mengelberg aan; hij accepteerde en gaf ■24 October van dat jaar zijn eerste con cert. Hij is deze functie blijven bekleden, tctdat. zijn houding' in de oorlog de Cen trale Ereraad voor de Kunst aanleiding gaf hem tot 1 Juli van dit jaar van be roepsuitoefening uit te sluiten. In hef buitenland zijn zijn naam en talenten ook spoedig bekend en gewaar deerd geworden. In Frankfurt beeft hij van 1907 tot 1920 de Museum-concerten en later ook de uitvoeringen van de Cae- cUia-vereniging gedirigeerd. In het mu- z;ekseizoen 1913—1914 leidde hij het Kon. Philharmonisch Orkest van Lon den, in 1921 nam hij de leiding op zich van het National Symphony Orchestra te New York. dat zich het jaar daarop op zijn aanraden met de Philharmonia Society associeerde. (Van onze verslaggever) Opnieuw heeft een felle brand in Amsterdam gewoed, waarbij een driejarig meisje het slachtoffer is geworden. Het vuur legde het perceel Eerste Ooster parkstraat 161 te Amsterdam geheel in de as, waardoor zes gezinjien dakloos zijn geworden. De ouders van het omgekomen kind en nog een andere bewoner van het perceel moesten ernstig gewond naar het O. L. Vrouwegasthuis worden over gebracht. De meeste bewoners konden slechts hun leven redden door uit de ramen (e springen. De brand is tegen middernacht ontstaan vlak bij of in do keuken van de achter woning op de tweede verdieping. Er moet een ontploffing zijn ontstaan, maar waarvan kon nog niet worden achterhaald. Het echtpaar Adam, dat hier woont, lag te slapen en werd wakker door geknetter. Eerst dacht het dat het regende, maar al spoedig bemerkte het, dat het huis in brand stond. Het echtpaar is met zijn beide kinderen door het raam op een plat dak van de uitbouw van het er naast gelegen perceel gesprongen. Eerst sprong de vrouw, die haar kinderen van haar man opving, waarna de man naar buiten is gesprongen. Intussen waren ook de bewoners van de woning aan de voorzijde (het echt paar Homan met twee dochtertjes) wakker geworden, alsmede de buren, die in een jas de twee dochtertjes ,van resp. zes en negen jaar opvingen, waar na de vrouw in een deken werd opge vangen. Een (achtenzestigjarige) man klom langs een regenpijp naar beneden en is daarbij gevallen. Hij is met o.a. brandwonden naar het O. L. Vrouwe gasthuis overgebracht. De bewoners van de eerste verdieping-voor: een twee en tachtigjarige man met zijn zoon, kon den nog langs de trap vluchten, terwijl die van de woning acher niet thuis wa ren. Ook de bewoners van driehoog- voor waren niet thuis. Het ergst waren de bewoners van driehoog-achter (het echtpaar Meule- man met dochtertje) er aan toe. Het buis was zeer snel één vuurzee ge worden, zodat vluchten langs de trap onmogelijk bleek. Zij sprongen daar om eveneens op het plat, maar kwa men zo ongelukkig terecht, dat de vrouw o.a. haar pols brak en zij met haar man naar het O. L. Vrouwegast huis moest worden overgebracht. Bei den hadden ernstige brandwonden op gelopen. Hun driejarig kind Miencke kwam in de vlaöimen om. Een plasticlóewerker uit de Wibaut- straat, de heer C. J. A. Weimei', heeft nog getracht het kind te redden. Hij is via het belendende perceel op het dak Advertentie BaRTEIOORISSTRAAT 20 TEL. 13439 geklommen cn kon aldus de brandende woning bereiken Daar heeft hij nog rpet de heer Meülemans gesproken, die toen volgens de verklaring van de heer Weimer het kind in zijn armen hield en tegen zijn vrouw riep: ..Spring jij nu eerst". De rook en de vlammen dwongen de heer Weimer zo. snel mo gelijk het huis weer langs de dakgoot te verlaten. Beneden hoorde hij echter, dat het kind zich niet onder de geredde personen bevond en daarom is hij met enige brandweerlieden het huis op- nieuw binnengedrongen, maar zij kon den de bovenverdiepingen niet berei ken. Het gehele huis stond in brand Later heeft de brandweer het verkoolde lijkje van het kind op de derde ver dieping teruggevonden. Met zes stralen heeft de brandweer de aangrenzende huizen kunnen behou den. De consternatie in de buurt was uiteraard zeer groot. Bij het blussings- vverk is een brandwacht bedwelmd en daarna in aanraking met electriciteit gekomen. Ook hij is in het O. E. 3 rou- w egasthuis opgenomen. De toestand van de gewonden is niet levensgevaarlijk. Aangaande de besprekingen inzake de stijging van de kosten van levens onderhoud kan worden medegedeeld, dat Dinsdag en Woensdag uitvoerig overleg is gepleegd tussen de interde partementale commissie voor de loon- en prijspolitiek cn de Stichting van de Arbeid. Naar aanleiding hiervan is Donderdagochtend een bespreking ge houden met een delegatie uit de Minis terraad. /n Zuort in het schone Zwitserse Engadin is de eens wereldver maarde Nederlandse dirigent Wil lem Mengelberg op bijna tachtigjarige leeftijd in vrijwillige ballingschap overleden. Een roemloos en tragisch einde van een der meest schitterende carrières in de wereld van de meest universele en minst materiële der schone kunsten, de muziek. Te treffen der nu het vrijwel samenvalt met de traditionele uitvperingen van Bach's Matthaus Passion, die indertijd onder zijn leiding en met medewerking van het door hem tot grote volkomenheid opgevoerde Concertgebouworkest dui zenden bewonderaars trokken ook van ver buiten onze grenzen. Willem Men gelbergstammend uit een artistiek uitzonderlijk begaafde familie van Duitse origine, is tientallen jaren de drager en beheerser van het Neder landse muziekleven geweest en heeft in tal van 's Heren landen, ook aan de andere zijde van de Atlantische Oce aan, de dirigeerstok gezwaaid en tal loze muziekliefhebbers tot geestdrift gebracht. Hij en mét hem het door hem tot de hoogte der virtuositeit op gevoerde Concertgebouw-orkest namen bij het uitbreken van de rampzalige tweede wereldoorlog een plaats in van zo grote verantwoordelijkheid en zo algemeen erkende waarde, dat zij zich met kans op succes hadden kunnen en moeten verzetten tegen de nationaal- socialistische Külturdwang van de be zetter. De Duitsers zouden zich wel tweemaal bedacht hebben, vóór zij hem en zijn instelling „rücksichtslos" voor het forum der gehele beschaafde wereld onder het Caudijnse juk van hun barbaarse opvattingen zouden hebben doorgejaagd, indien zij zich principieel en halsstarrig zouden heb ben schrap gezet. Maar helaas, Willem. Mengelberg, de gevierde en door vele bewonderaars wel haast verafgode en met Koninklijke onderscheidingen getooide, heeft deze kans om blijk te geven van een waarlijk grote en moe dige menselijkheid en karaktervastheid, waarbij hij in ieder geval beduidend geringere risico's zou hebben gelopen dan de vele minder vermaarde figuren uit de wereld van het Nederlandse verzet tegen de overweldiger, niet aan gegrepen, integendeel hij boog, zoals hij vele malen voor het hem toejui chende publiek had gebogen. Kan men het Concertgebouworkest wel kwalijk nemen, dat het niet sterker bleek dan zijn vereerde leider, die het in voor beeld en daad had vóór moeten gaan? Voor deze buigende houding is Wil lem Mengelberg na de oorlog zwaar gestraftHoe zwaar kan slechts hij bevroeden, die er zich rekenschap van geeft, ivat het voor een man, die een mensenleven lang de grootste triomfen vierde en overal waar hij verscheen ovaties in ontvangst had te nemen, moet betekend hebben vergeten en zo niet vergeten, dan gesmaad en gemin acht, werkeloos zijn dagen te slijten in het teruggetrokken en afgelegen ver blijf ver buiten de grenzen van zijn vaderland. Mengelberg was een ge lovig man, en in de afzondering van het majestueuze Engadin zal hij wel de woorden van de psalmist hebben overwogenIJdelheid der ijdelheden, en alles is ijdelheid". REFLECTOR (Van onze Rotterdamse redactie) Hedenmorgen in alle vroegte is aan de Lloydkade te Rotterdam de debarkatie begonnen van de eerste groep der 12.000 Ambonezen, die naar Nederland zullen komen. De „Kota Inten", die gisteravond laat in Rotterdam binnenliep, bracht 351 militairen, ruim 200 vrouwen en bijna 300 Ambonese kinderen naar Neder land. Lt.-gen. D. Buurman van Vreeden, die bjj de ontscheping aanwezig was, las in het Nederlands en in het Ambonees een boodschap voor van H. M. de Koningin.. „Gij komt in een land", aldus deze boodschap, „dat gij niet kent dan alleen uit de verhalen van de veie Nederlanders, die gü in Indonesië gekend hebt. Moge uw verblijf in Nederland voor u een goede herinnering blijven". In de boodschap wijst H. M. er verder op, dat de zorg, die dc Nederlandse regering aan de Am bonezen zal wijden, terwijl het land zelf in moeiljjke omstandigheden verkeert, de medewerking* van hen allen zal vragen. De zieken aan boord wenste zjj spoe dige beterschap. „Moge God, in Wie gij gelooft en op Wie gij vertrouwt, uw bestaan van dag tot dag beschermen", zo besloot de Koningin haar boodschap. Hierna sprak de generaal een enkel woord als vertegenwoordiger van de Nederlandse regering. „Nederland heet u welkom", aldus gen. Buurman van Vreeden, „en ontvangt u en uw gezin nen ondanks de vele moeilijkheden". Hij hoobte dat de Amobnezen zich hun verblijf in Nederland ten nutte zouden maken. De commanderende officier aan boord, lt.-kol. W. Detiger, vertelde ons hoe het schip met inbegrip van de bemanning en het medisch personeel, met 1021 per- Frankrijk De 71-jarige Duitse ex- generaal Hermann Ramcke is door een Frans militair gerechtshof te Parijs tot vijf jaar dwangarbeid veroordeeld. Met het oog op zijn leeftijd werd de straf ge wijzigd in vijf jaar gevangenisstraf. Groenland In een officiële bekend making is gisteren medegedeeld, dat op 27 Maart a.s. te Kopenhagen besprekin gen zullen beginnen over de verdediging van de Deense kolonie Groenland. sonen aan boord de 1021ste werd op de kade van Surabaja geboren, kreeg de naam van de gezagvoerder en als tweede naam Inten op 20 Febjuari vertrok. Aanvankelijk verliep alles niet zo vlot, vooral ook omdat de Ambonezen ontzettend veel bagage bij zich hadden, maar na het passeren van de Straat Soenda was alles geordend en konden de regelingen van het K.L.-transport ge volgd worden. Dikwijls heeft men moe ten vechten tegen de indolentie van de Ambonese vrouwen, maar tenslotte kon deze worden overwonnen. Het menu is geleidelijk overgeschakeld op de Neder landse keuken en de laatste weken kon (Van onze Haagse redacteur) De staatssecretaris van Sociale Zaken voor Volksgezondheid, Z. Exc. dr. P. Muntendam, heeft gisteren te Den Haag ih een uiteenzetting over het samenspel tussen de overheid en het zeeir verdien stelijke particulier initiatief (met name de Kruis-verenigingen) voor de gezond heidszorg verklaard, dat een wetsont werp inzake de regeling en wel niet alleen het staatstoezicht maar ook dc organisatie van de volksgezondheid zich in vèrgevorderde staat van voor bereiding bevindt; de bestaande opzet dateert nog van minister Aalberse. Ook ligt ten departemente gereed het ont werp van een nieuwe ziekenfondswet, dat over. een maand in de Ziekenfonds raad in behandeling genomen zal kun- nen worden. Speciaal in verband met laatstgenoemde materie ontkende dr. Muntendam categorisch, dat het de be doeling zou zijn in Nederland in de richting te gaan van een „National Health Service". De staatssecretaris acht het noodza kelijk met de volksgezondheid „te blij ven leuren". Bij internationale verge lijkingen staat Nederland met Denemar ken en Nieuw-Zeeland bovenaan, wat ■>het peil van de volksgezondheid betreft. De gemiddelde levensduur is hier te lande voor het mannelijk geslacht in een eeuw verhoogd ^an 36 tot 69 jaar en voor het vrouwelijk geslacht van 38L tot 71jaar; van de honderd levend geborenen bereikten er honderd jaar ge leden slechts vijf de tachtigjarige leef tijd tegen 35 vandaag aan de dag en in 1865 stierven er nog 22 van de 100 zui gelingen in het eerste levensjaar, ter wijl het er nu maar twee zijn. Dit alles is zeer verheugend, maar men moet be halve op hetgeen er niet (meer) ge beurt, ook letten op wat er nog altijd wèl gebeurt. De aantallen t.b.c.-gevallen zijn hoger dan ooit tevoren en er sterven 13.000 mensen per jaar aan kanker. Er is voorts een dagelijks ziekteverzuim van 5 pet.; dit wil zeggen, dat er 100.000 deelnemers aan het arbeidsproces iedere dag uitgeschakeld zijn. Bekijkt men dit laatste verschijnsel alleen al eens op zijn economische betekenis, dan ontdekt men, dat bij een gemiddeld loon van negen gulden per dag en een ziektegeld- uitkering van 80 pet. dagelijks zeven ton hiervoor moet worden uitgetrokken. Zou men er in slagen het verzuim van vijf op vier percent terug te brengen, dan ware hiermee reeds per jaar de ka pitale som van 50 millioen gulden te be sparen hetgeen overeenkomt met het dubbele bedrag van dc gehele begro ting voor Volksgezondheid. I)e machtigste is hij, die macht heeft over zichzelf er zelfs erwtensoep gegeten worden. Op de rede van Suez is de tweede baby geboren en in de Middellandse Zee kwam de derde. In de Golf van Biscaye zagen twee babies het levenslichk zodat het aantal passagiers tot 1025 stSeg. De commandant vond dit transport een van de moeilijkste van alle die hij had ge had. Zijn taak is echter belangrijk ver licht door de vaste en medische staf. Gedurende de hele reis heeft verder een voortreffelijke discipline geheerst, ook onder de vrouwen en kinderen. In tegenstelling tot andersluidende berichten verklaarde kol. Detiger, dat er slechts één verstekeling aan boord was, namelijk een Ambonees meisje, dat in Surabaja werkzaam was als cas- sière en met enige militairen mee aan boord gekomen was. Alle Ambonezen, aldus de comman dant. komen zonder uitzondering graag naar Nederland. Op hun vertrek is geen enkele drang uitgeoefend. Zij stellen zich ook zeer zeker voor ook later weer uit Nederland weg te gaan. In de stromende regen en de gure, harde wind zijn de Ambonese gezin nen van boord gegaan. In de grote loods zaten de vrouwen en kinderen bijeengegroept te kleumen. Sommigen hadden onder hun kleurige maar dunne sarongs een trainingsbroek aangetrokken; anderen hadden om hoofd en schouders wollen dekens ge slagen. Het was een ietwat trooste loos gezicht, deze tengere gebruinde mensjes in de nuchtere Hollandse kou. Buiten stond een groot aantal bussen klaar, die hen naar Amersfoort zou den brengen, naar het demobilisatie centrum, waar de medische keuring plaats vindt en de indeling over de verschillende kampen. Omhangen met een label, waarop het afvoervak in de loods stond vermeld, vluchtten zij door wind en regen de bussen in. Nog vanavond hoopt men ze allen naar hun uiteindelijke bestemming te kun nen voeren. Tjjdens de ontscheping heeft zich geen enkel incident voorgedaan. Het hele terrein was als het ware herme tisch afgesloten door een groot aantal M.P.'s en marechaussées, die een zeer strenge controle hielden. Ook buiten het terrein was alles rustig. Er werden geen demonstraties gehouden. Het troepenschip „Atlantis", dat een tweede groep Ambonese militairen met hun gezinnen naar Nederland vervoert, wordt in de namiddag van Vrijdag voor Hoek van Holland verwacht. Andrei Gromyko, de Sovjet-Russische vertegenwoordiger op de conferentie van plaatsvervangers der Grote Vier te Pa rijs, heeft gisteren twee uur lang het woord gevoerd en had volgens een zegs man der drie Westerse delegaties „de zelfde propaganda-onderwerpen die al herhaaldelijk ter sprake zijn gebracht behandeld, zonder ook maar iets nieuws te vertellen". Gisteren is weer niet de geringste vooruitgang geboekt. Vandaag om vier uur is de zestiende bijeenkomst begonnen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1