Katholieke Middenstand wijst herinvoering algehele prijsbeheersing af GEEN EXPORT NAAR DUITSLAND? Alle emblemen van de Passie worden in processie rondgedragen votmvo&t Laat heb ih bemi] nd Djuanda H. C. te Den Haag? Maatregelen ten aanzien van prijzen eisen, een tijdig overleg Bouwstop duurt drie maanden Ontroerend passiespel in liet dorp Seize Het geheim van de blijvende jeugd! Verhoging gevraagd van bruto-winstmarges VICTORIA Ex-bankdirecteur krijgt één jaar Nederlandse tuinbouw dan dodelijk getroffen Behoefte aan realistische voorstellingen Gedood door vallende ijzeren balk TREINEN STOPPEN TE LISSE Beroep op regering om onheil af te wenden G.W. Kampschöer60 jaar Politiemannen voor de Raad van Cassatie De Goede Week in Italië petfecUe. ut Ccmfcctic/ door ETHEL MANNIN DONDERDAG 22 MAART 1951 PAGINA ek -?uc: die /oAacAüge irabte &ooiU~*Dou&tfe$tont 3 Huruu&sigte/t. O POGING TOT DOODSLAG OP ZIJN VROUW Inwoner van Hengelo in arrest Mr. Geuljans voorzitter van de K.F.C. Geen medisch onderzoek voor schepelingen Die knagende Rheumatische pijnen in al Uw leden moet ge in de oorzaak aantasten WATER Naar de bollen Veldwachter geschorst In één geval vermindering van straf geconcludeerd Min. Rutten te Deventer Zeepost voor Oost en West WETTIG v GEDEPONEERD Een Vormvast costuum heeft na tuurlijk alle goede eigenschap pen van een eerste klas costuum. Maar het bezit bovendien het geheim van de blijvende jeugd. De soepele veerkracht van het originele Vormvast binnenwerk houdt Uw costuum blijvend jong! C A Vormvast is inderdaad KEERT KABINET-NATSIR GEDEELTELIJK TERUG? Advertentie b/tch&j i.W.M.1 i WJm ÊJLam Uit economische overwegingen staat de Katholieke Middenstandsbond volstrekt afwijzend tegenover een hernieuwde invoering van een algehele prijsbeheersing. Een dergelijke prijsbeheersing zou zeker niet prijsverlagend werken, aldus zegt de Nederlandse Katholieke Middenstandsbond in een verklaring, die heden aan de regering kenbaar werd gemaakt. Deze verklaring was het resultaat van een buitengewone vakraadsvergadering, die gisteren te Utrecht gehouden werd en waarin de gevolgen, welke uit de jongste regeringsmaatregelen voor het midden- en kleinbedrijf voortvloeien, onder de loupe zijn genomen. Waar de regering in de daarvoor in aanmerking komende gevallen maatregelen ten aanzien van de prijzen zou overwegen, zo gaat de verklaring dan verder, acht de Katholieke Middenstandsbond tijdig voorafgaand overleg met het bedrijfs leven een dringende eis. De ervaring, met name in de levensmiddelensector, heeft geleerd, dat het ontbreken van een dergelijk overleg tot voor het bedrijfsleven onmogelijke situaties leidt. Met verontwaardiging heeft de katho lieke middenstand kennis genomen van de speculaties, waardoor bepaalde groot ondernemers zich in het jongste ver leden hebben laten leiden op het stuk van hun bevoorradingspolitiek. Men heeft de leden opgewekt zich te onthou den van iedere vorm .van misbruik der huidige moeilijke situatie. De rechtvaar digheid vergt evenwel, dat de lasten, welke uit de momentele economische ontwikkeling voortvloeien, zo gelijk mo gelijk over de onderscheidene bevol kingsgroepen worden verdeeld. De stij ging der prijzen zal voor de werknemers een verhoging van de lonen tengevolge moeten hebben. Een spoedige beslissing ten deze acht de Katholieke Midden standsbond zowel uit sociale als econo mische overwegingen uiterst urgent. Door de stijging der prijzen en de helaas noodzakelijke maatregelen ter verkrijging van consumptiebeperking zullen ongetwijfeld de omzetten dalen. Hieruit vloeit voor het middenstands bedrijfsleven voort een vermindering van de bruto-opbrengsten. Door de te verwachten loonsverhoging en de ver hoging van bedrijfslasten zullen boven dien de bedrijfskosten stijgen. Om nu de verdeling van de lasten zo rechtvaardig mogelijk te doen zijn is het noodzakelijk, aldus de verkla ring, dusdanige voorwaarden te schep pen, dat de ondernemer in staat is in zijn onderneming een bruto-opbrengst te bereiken, welke zowel de zelffinan ciering van zijn bedrijf als een recht matig inkomen voor hem en zijn ge zin, waaronder begrepen het treffen van sociale voorzieningen, waarborgt. Bij de noodzakelijk te treffen maatre gelen op sociaal en economisch gebied zal men hiermede rekening dienen te houden. Uit het oogpunt van rechtvaardig heid dringt de Katholieke Midden standsbond er met de grootste klem op aan. dat de mogelijkheid wordt ge opend tot verhoging van de bruto marges, resp. losgelaten wordt het tot op heden gevolgde systeem van hand having dezer marges in geldsbedrag. Ook ten aanzien van de in de rege ringsverklaring aangekondigde fiscale maatregelen dringt de Katholieke Mid denstandsbond met klem aan op een constructieve middenstandspolitiek en een zo rechtvaardig mogelijke verde ling der lasten. Ten aanzien van de verhoging van de inkomstenbelasting is naar de mening van de Bond geen rechtsgrond aanwezig deze uitsluitend te beperken tot het be- De Almelose recherche heeft een in woner van Hengelo, J. J. W., gearres teerd. die er van verdacht wordt een poging tot doodslag op zijn vrouw te hebben gedaan. W. vertoefde bij ken nissen in Almelo en tijdens zijn arres tatie kreeg de politie de indruk, dat hij verdovende middelen had gebruikt. W. zou zijn vrouw enige dagen geleden hebben geslagen en geschopt en vervol gens bij de keel gegrepen tot zij bewus teloos was. Hij is thans aan de Henge lose recherche overgeleverd. In de vacature, ontstaan dwoir het aftreden van deken I. C. M. Broekman, is op de te Eindhoven gehouden ver gadering van de K.F.C. (Katholieke Filmcentrale) mr dr. R. M. A. A. Geul jans, burgemeester van Roermond, ge kozen tot voorzitter van de K.F.C. Bemanningen van schepen van Enge land. Frankrijk. België en Nederland, die een gezondheidscertificaat van de autoriteiten in de thuishaven hebben ontvangen bij het begin van een reis, zul len zich niet meer aan medisch onder zoek behoeven te onderwerpen in een haven van een der drie andere landen. Dit is Woensdag besloten op de con ferentie van de commissie voor volks gezondheid van de Brusselse verdrags organisatie te Marseille. Advertentie Die oorzaak is als regel onzuiver bloed. Degin daarom een Kruschen-kuur. Won derlijk die aansporende werking aer *es minerale zouten, die Kruschen oevat en die de bloedzuiverende organen dag na dag op toeren houden en daarmede nun Natuurlijke krachtige werking geven Als J^ver, nieren ingewanden weer op volle toeren hun functies verrichten, kunnen °Nzuiverheden in het bloed zich niet meer vastzetten en daarmee is dan de oorzaak ^an TJw pijnen in de kiem gesmoord. ™eem daarom Kruschen. Regelmatig! En.... No« eerder hoe beter. drijfsleven. De uitbreiding van de wer kingssfeer van het weeldetarief eist een nauwkeurige precisering van het begrip weelde en semi-weelde. Op dit punt is overleg met het bedrijfsleven ten zeerste gewenst. Bijzondere moeilijkheden schept de verhoging van de omzetbelasting bij de groothandel, omdat doorberekening van deze verhoogde belasting voor de detailhandel vaak onmogelijk zal blij ken. De aangekondigde verhoging van de motorrijtuigenbelasting zal voor het vervoerwezen welhaast onoverko melijke moeilijkheden scheppen. Dooi de bevoegdheid te verlenen aan de minister van Financiën, zij het in overleg met de minister van Economi sche Zaken, de vervroegde afschrij ving te beperken, bestaat de moge lijkheid, dat de ten deze bij de be lastingherziening 1950 geboden facili teit teniet wordt gedaan. Zeer urgent acht.de Bond. in verband met een zo rechtvaardig mogelijke ver deling der lasten, de noodzaak van fis cale winstvaststelling volgens redelijke bedrijfseconomische normen. De Katholieke Middenstandsbond, zo besluit de verklaring, verklaart zich on verminderd bereid zijn volle medewer king te verlenen bij de oplossing van de huidige moeilijkheden. Advertentie BIJ LUNCH EN DINER Het beste mineraalwater (Van onze correspondent) Met ingang van Paaszaterdag 24 Maart zullen op de Zaterdagen en Zon dagen alsmede op Tweede Paasdag een aantal treinen van de gewone dienstre geling te Lisse stoppen, teneinde een be zoek aan de bollenvelden en met name aan de „Keukenhof" te vergemakkelij ken. Op de stations zullen dagretour- kaarten naar Lisse met aangehecht toe gangsbewijs voor de „Keukenhof" tegen gereduceerde prijs verkrijgbaar zijn. Op Zaterdag 21 April, bij het Bloemen corso, en op de Zondagen 15, 22 en 29 April zullen de normale treinen echter niet te Lisse stoppen. Op die dagen zul len extra stoptreinen tussen Amsterdam en Den Haag rijden, die tussen 10 en 19 uur elk uur in beide richtingen zullen vertrekken. De gehele regeling geldt tot ongeveer half Mei. v In verband met te vervrachten druk 1 eizigersvervoer tijdens het Paasweek énd hebben de N.S., ook op de tijdelijk wegens kolenschaarste voor reizigers treinen gesloten baanvakken Alkmaar- Bergen aan Zee en Amersfoort-Zwolle (stopdienst), treinen ingelegd. Op het baanvak Nijmegen-Roermond, waarop de treinenloop reeds enige tijd geleden weer in beperkte omvang is hervat, zul len tijdens het Paasweek-end enkele treinen meer rijden. De Haagse rechtbank heeft de oud directeur van het bijkantoor Schevenin- gen van de Rotterdamsche Bankvereeni- ging, G. A. A., veroordeeld tot één jaar gevangenisstraf wegens oplichting meer malen gepleegd. Door zijn adviezen heb ben, zoals bekend, verschillende perso nen in totaal bijna vier ton belegd in later mislukte ondernemingen. Tegen hem was 2 'A jaar geëist. De minister van Justitie heeft onbe zoldigd rijksveldwachter M. S. te Vught geschorst in de uitoefening van zijn functie in verband met het feit. dat deze opsporingsambtenaar in strijd met de voorschriften van zijn vuurwapen heeft gebruik gemaakt, ten gevolge waarvan aan een persoon lichamelijk letsel werd toegebracht. S. heeft kort geleden te Vught op een man, die mollen had ge vangen, geschoten, nadat hij eerst een waarschuwingsschot had gelost. eric de noorman: Ti/rfUitf - MtfS'éecie Op de gisteren te Utrecht gehouden vergadering van „Het Centraal Bureau voor de Tuinbouwveilingen in Neder land" heeft de voorzitter van de veiling te Rotterdam, de heer A. van 't Hart, een motie ingediend betreffende de ex portmoeilijkheden naar Duitsland. Spr. zei, dat niet minder dan een nationale ramp is te verwachten, wanneer gedu rende April en Mei geen uitvoer van tuinbouwproducten naar Duitsland kan geschieden. Deze motie, nader door het bestuur geformuleerd, spreekt uit, dat wanneer voor April en Mei geen in voervergunningen worden verleend voor tuinbouwproducten, de Nederland se tuinbouw dodelijk zal worden ge troffen, weshalve een dringend beroep op de Nederlandse regering wordt ge daan, dit dreigend onheil af te wenden. Deze motie werd met algemene stem men aangenomen. De heer W. van Kampen uit Loos- duinen maakte een motie aanhangig be treffende de uitvoermogelijkheden van tuinbouwproducten naar België. Ook deze motie werd nader door het bestuur geredigeerd en spreekt uit, dat in plaats van een geleidelijke toeneming van de tuinbouwexport naar België, deze ver mindert, op grond waarvan er met kracht bij de regering op wordt aange drongen te bevorderen, dat de tuin bouwexport naar België verruimd wordt. Ook deze motie werd bij accla matie aangenomen. Een bestuursvoorstel inzake goedkeu ring van het bestuursbeleid minimum prijsregelingen 1950 werd zonder hoof delijke stemming goedgekeurd. Er werd échter van de vergadering uit een vraag geponeerd of de prijzen in Nederland niet beter dienen te worden in verband met de slechte vooruitzichten voor de export. Een bestuursvoorstel inzake voortzetting van de minimumprijsrege- Zaterdag wordt de heer G. W. Kamp- schöer te Wassenaar, een bekend specialist op land- en tuinbouwgebied, zestig jaar. Niet alleen de boeren en tuinders uit het Westland. waar de heer Kampschöer van 1922 tot 1943 burgemeester van Monster was, hebben van zijn kunde geprofiteerd, zijn inzichten op iand- en tuinbouwge bied zijn het gehele land ten goede ge komen. De heer Kampschöer is van 1926 tot 1938 voor de toenmalige R.K. Staats partij lid geweest van de Tweede Ka mer, waar hij zich deed kennen als tuinbouwdeskundige. Hij is voorzitter van de KNBTB en van de LTB, vice- voorzitter van het dagelijks bestuur van de KRO, voorts voorzitter van drie emigratiestichtingen: van de LTB, de Centrale Katholieke Emigratiestichting en van de Stichting Landbouwemigratie. Bovendien heeft hij zitting in de Sociaal- Economische Raad. De nog zeer vitale heer Kampschöer is ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw en ridder in de orde van de H. Gregorius de Grote. lingen 1951 werd tegelijk behandeld met een voorstel uit Utrecht, volgens het welk de minimumprijzen voor nagenoeg alle producten dienen te worden aan gepast aan de verhoogde kostprijzen en in zekere -verhouding (naar de smaak van de voorstelster 80 pet.) dienen te staan tot de werkelijke kostprijzen. Het bestuursvoorstel werd goedgekeurd met 413 tegen 49 stemmen; hiermede was het Utrechtse voorstel vervallen, alhoe wel het bestuur daarmede rekening zal houden. Op vragen van het Tweede-Kamerlid Andriessen (KVP) betreffende de afge kondigde bouwstop heeft minister In 't Veld het volgende geantwoord. Het tijdelijk niet meer verlenen van Rijks goedkeuringen voor de woningbouw, met uitzondering van die ten aanzien van herbouwgevallen en gevallen, waar in bepaalde toezeggingen zün gedaan, is uitsluitend gegrond op het groot aantal tegelijk in uitvoering zijnde woningen (ongeveer 53.000). Andere overwegingen hebben niet gegolden. De minister verwacht, dat in ongeveer drie maanden het aantal tegelijk in uit voering zijnde woningen zover zal zijn gedaald, dat de genomen maatregel kan worden ingetrokken en dus geen vrees ïrteer behoeft te bestaan voor een on regelmatige materiaalvoorziening en voor spanningen op de arbeidsmarkt. 55. Ten prooi aan een hevige verwarring, iaat Eric zijn blikken dwalen naar de donkere hoeken van het half-ingestorte gewelf. Verbergt zich daar iemandWie wil hem verleiden het zwaard in bezit te nemen? Heeft hij het voornemen niet de noodlottige keten van Tyr te verbreken „Wie spreekt daar?" roept hij gedempt, maar er komt geen antwoord. Alleen het zwaard schijnt te blijven zingen. Hoger is de toon nu en het zoemen zwelt aan als tot een koor van onheilige stemmen. Maar die woorden ze hameren in Eric's hoofd, alsof zij uit hemzelf komen. Of is het toch een geluid van buiten. Van het zwaard soms? Automatisch begint de Noorman te lopen in de richting van de trap. Hu moet hier vandaan.' Hij draagt het zwaard op de armen, maar de stem laat hem met met rust. Die stem dreunt mee met zijn voetstappen en het is Eric te moede als moest hij marcheren op een marslied van de dood. Neem het zwaard bezit het zwaard," zegt de stem. "zwaard geeft macht rijkdom, land!" klopt het in het hoofd van de Noorman Sneller gaat hij lopen om er aan te ontkomen. Maar sneller ook klinkt het met „Eer en roem... wereldmacht... alles voor Eric... help de mensen.,, redde wereld tot „Juist!" denkt Eric grimmig. „Tot ik er aan onderga! Neen, nooit zal dit zwaard hem behoren!" Blindelings stormt hij de trappen op. De mannen, die bij het luik in angstige spanning op hem gewacht hebben, zien de koning verbaasd aan. Met vreemde buk staat hij daar, de adem hijgend door zijn neus. Ineens schijnt hij tot de werke lijkheid terug te keren. „Geen levend wezen meer beneden!" zegt de Noorman kort. „Het zwaard dat zij zochten, dit zwaard, heeft hen allen vernietigd!" In Olaf's ogen leest hij een vraag. Met vaste stem zegt hij: „Wij zullen dit zwaard onschadelijk maken!" En bij het wegsterven van de nacht tekenen zich tegen de langzaam lichter wor dende einder de donkere omtrekken af van een zwijgende stoet. Hol klinken de hoef slagen op de kale rotsgrond. Naast de burchtheer gaat koning Ene; Awain en Ewoud volgen hen en een voerman met twee knechten komen achteraan. Door het dampende land brengen zij het zwaard Tyr de kale krijsen der zeevogels begeleidt hun tocht en de dode boom aan de top strekt als een angstaanjagende uitnodiging zijn kale takken naar hen uit. De Bijzondere Raad van Cassatie heeft de zaak behandeld van Marinus V.. te Nijmegen, die door de Bijzon dere Kamer van de Rechtbank te Arn hem was veroordeeld tot een gevange nisstraf van achttien jaar. V. heeft zich schuldig gemaakt aan de aanhou ding en arrestatie van tal van Joodse personen, hetgeen de dood van 23 per sonen, onder wie vele kinderen, ten gevolge gehad heeft. De advocaat-fis caal, prof. Langemeyer, concludeerde tot vermindering der straf tot 16 jaar met aftrek van het voorarrest, van 23 September 1944 af. Hierna behandelde de Raad het be roep van een tweede Nijmeegse politie man, A. H. W„ die door de Bijzondere Kamer van de Rechtbank te Arnhem tot levenslange gevangenisstraf werd veroordeeld. W heeft in Maart 1945 een aantal politieke gevangenen, die zonder vorm van proces doodgeschoten moesten worden naar de plaats van de executie gebracht. De procureur-fiscaal concludeerde tot verwerping van het beroep. Op initiatief en in opdracht van de minister van Onderwijs prof. dr. F. J. Th. Rutten zijn ongeveer anderhalf jaar geleden op enkele scholen in Neder land. o.a. ook te Deventer, experimen ten begonnen, teneinde de voor- en na delen na te gaan van het overgaan der leerlingen per val» inplaats van per klas. In verband hiermede heeft de minister een bezoek gebracht aan de drie leerscholen, verbonden aan de rijkskweekschool te Deventer. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes ach ter de naam van het schip vermeld: Indonesië s.s. ..Radjah" (29 Maart); Nieuw-Guinea s.s. ..Bantan" (2 April); Antillen s.s. „Bennekom" (27 Maart); Suriname s.s. „Cottica" (4 April). Behalve de kruisweg van Goede Vrijdag op de Palatijnse heuvel en de zege ning van de huizen op Paaszaterdag, is er in de stad Rome niets van openbare processies of plechtigheden te zien. Heel anders is het in de dorpen en op he platteland. Wie gewend is aan de processies in Nederland met kerkmeesters m geklede jas en collectantenmet witte handschoenen, kan ztch nauwelijks een begrip vormen van zulk een plechtigheid in het Zuiden. De kinderlijke bevol king heeft behoefte aan realistische voorstellingen; de mensen moeten do aan doening en het medelijden tot hun keel voelen stijgen; zij moeten Christus lijden voelen als hun eigen pijn. Op Capri wordt het mondaine leven voor een half uur stil gelegd. 'Alle emblemen van de Passie worden in processie rondgedragen: de doornenkroon, do lijfrok met de dobbelstenen, de geselkolom, de zweetdoek en liet houten kruis. Op Sicilië rijdt op Palmzondag een man ten naaste bij gekleed als Christus op een ezeltje door het dorp. Begeleid door een hosanna roepende menigte, komt hij bij het kerkje, waarvan de deur gesloten blijft en waarbinnen de geestelijken de passie zingen. Op een gegeven ogenblik gaat de deur wijd o- pen en de man op het ezeltje doet zijn intocht in de kerk, zoals eertijds Jezus in Jeruzalem. Op Goede Vrijdag heeft de kruisiging plaats. Ook de herinne ring aan deze heilige gebeurtenis moet zo sterk mogelijk tot de verbeelding spreken. Op het hoogste punt van het dorp wordt een ruw houten kruis op gericht en niet zelden stelt een jonge man zich beschikbaar om enige tijd, met uitgespreide armen, de lijdende Christus uit te beelden. Wie een dergelijk passiespel wil zien heeft echter niet nodig naar Sicilië te gaan. Ook in Sezze, een dorp op vijftig kilometer afstand van Rome hebben de bewoners, na een onderbreking van tien jaar (oorlogs- en na-oorlogsejaren) de lijdensprocessie weer hervat. Deze ommegang stamt uit de middel eeuwen. Evolutie, revoluties, liberalisme en socialisme hebben aan de oorspron kelijke schoonheid van dit spel niet ge knaagd. Wij hopen, dat deze eeuw van snobis me op kunstgebied dit ook niet zal doen, want de primitieve processie trekt hon derden vreemdelingen en nieuwsgierigen naar Sezze en er bestaat natuurlijk kans, dat de bevolking hierin een financiële mogelijkheid gaat zien. Deze tweede ge beurtenis na de lange onderbreking is echter nog vol zuivere ontroering. In deze lijdensnacht zijn de middeleeuwse muren van het stadje gehuld in geheim zinnig duister, van waaruit de bijbelse figuren naar voren komen, als uit het mysterie van het verleden. Telkens gaat er een deur open in de nauwe straatjes en mèt de geur van vers gebakken paas- brood komt een donkere gestalte naar buiten. De vrouwen en de kinderen, de enige toeschouwers van de twintig dui zend inwoners van Sezze, zetten zich tussen de bezoekers en wachten op het ogenblik, dat Mozes de stoet zal openen. Mozes komt zwijgend en plechtig Advertentie Uit het Engels vertaald door DICK OUWENDIJK 66) Het kostte echter moeite en het werd steeds erger. Mr. Francis stelde in niets meer belang dan in drinken. Hij at bij na niets, hoewel Johnny hem telkens trachtte te verleiden met dingen waar hij van hield. Het enige dat hij ooit nam was, 's morgens, een weinig koffie en een croissant, maar hij moest dan eerst een borrel hebben, omdat hij zich, zoals hij altijd zei, „voelde als een vaat doek". Het ergste was echter niet, dat Mr. Francis niet werkte en zich niet met de literatuur bezig hield, noch dat hij zelden helemaal nuchter was of het moest 's morgens zijn. wanneer hij zich ziek en moroos voelde, maar dat hij, dronken of half nuchter, zo onvriende lijk was, zulke verschrikkelijke dingen zei. Hij was altijd sarcastisch geweest; je raakte daaraan gewend, ook hij was er aan gewend geraakt, maar nog nooit had hij zulke dingen gezegd als nu. Din gen, die je werkelijk een schok gaven. Nare, wrede dingen. Beestachtige din gen. Je begon haast te begrijpen wat in de Bijbel bedoeld werd met mensen die door een duivel bezeten waren. Mr. Francis was in die tijd door een duivel bezeten. De duivel van de smart. Dat was het. Je moest dat redelijk beschou wen en dan kwetste het je niet. Maar niets wat Je deed was goed, en de klei ne dingen welke je deed. zoals bloemen neerzetten, badzout in het bad doen, handdoeken warmen en kleren klaar leggen wekten alleen zijn spotlust. „Je had butler moeten worden, Johnny. Of huisknecht, of kamenier, of kindermeis je, of gouvernante". Je verlangde geen dank; het enige dat je verlangde was dat je zou mogen helpen, zou mogen dienen. Je vroeg niet om zijn vriend schap óf genegenheid; daar had je geen recht toe; hij was de beroemde Francis Sable, terwijl jij alleen maar John B. Puckhurst was: maar je had recht op respect, omdat je trouw diende; en je deed je best je deed verdomd je best en verdiende iets anders dan ge minacht te worden. Want daar kwam het op nperje deed verdomd je best en hij minachtte jeJe zei wel bij jezelf, dat je er mee zou ophouden, dat je de baan er aan zou geven, maar dat kon je ook weer niet doen. Je had een bepaald beeld in je zelf opgebouwd van Francis Sable; hij was van adel en je liet je vingers glijden langs de ruggen van zijn boeken op de boekenplanken in je kamer en vergaf hem; hij had die boeken geschreven; daar veranderde niets aanDie boe ken waren je bijbel en de man die ze geschreven had was je God. Evenals Mr. Francis was je een rationalist, een vrijdenker, dus was er niets godslaster lijks in. Het enige godslasterlijke was dat Francis Sable bezig was te probe ren Francis Sable de schrijver in zich te doden. Want dat was het eigenlijk. Hij was ziek, hij was dood-ziek en jij was alleen maar Johnny en wist niet wat te moeten doen; het maakte je ellendig; het maakte je zo vervloekt ellendig dat er dagen waren, waarop jé meende dat je er aan zou sterven...... 1 Het was op een van die dagen, dat Sue Lester een bezoek bracht aan de flat. Zij voelde zich geschokt door het uiterlijk van de jongen, toen deze open deed. Hij zag er uit als een geest. „Dag Jöhnny. Is Mr. Francis thuis?" „Ja miss Lester, maar hij zal u niet ontvangen. Hij is ziek." Zij keek hem aan, terwijl hij de deur van het portaal sloot. „Je bedoelt dat hij smoordronken is, Johnny. Sinds hij terug is, is hij zeker nog nipt nuchter geweest, wel?" „Hij is ziek, miss Lester." Hij volgde haar in de zitkamer. „Hij hield heel veel van Miss Cathryn. Het was een vreselijk ongeluk." „Natuurlijk was het een vreselijk on geluk, maar denk je niet dat het ook voor anderen een ongeluk is voor Lady Sable, bijvoorbeeld? Zij aanbad Cathryn gewoon. En er was een aardige jonge Oostenriiker, die met Cathryn zou trouwen. Denkt Francis misschien, dat hij de enige is, die er onder lijdt?" Johnny zei, een beetje ongelukkig: „Voor hem is het erger. Hij voelt er zich verantwoordelijk voor. Ik geloof dat wroeging iets verschrikkelijks is, miss Lester!" Sue .zette zich neer. „Er moet iets voor Francis gedaan worden, Johnny, Ik zou alleen willen weten wat." Johnny zette een roos recht, die uit een vaas dreigde te vallen. „Mettertijd raakt hij er wel overheen, denk ik." „En ondertussen ga jij er onder door, als je niet oplet. Heeft niemand je nog verteld hoe verduiveld slecht je er uit ziet?" „Ik spreek nooit iemand, behalve de leveranciers We ontvangen geen bezoek meer." „Kun je het dan zelf niet zien in de spiegel?" „Ik heb een beetje griep gehad, dat is alles." „Het is loyaal van je, beste jongen, maar het dient nergens toe. Je kon be ter naar huis gaan vacantie nemen, en terugkomen als Francis weer zich zelf ls, als dat tenminste ooit gebeurt." Een rozeblaadje viel op de glanzend gewreven tafel. Hij had die 's morgens nog gewreven; hij ging door met de din gen te wrijven, ze te verzorgenHij trok het blad in kleine stukjes. Hij stond haar door zijn hoornen bril aan te sta ren en trokhet blad in kleine stukjes en zei eindelijk met een verontwaardig de klank in zijn stem: „Ik kan hem niet in de steek laten. Als het zo blijft du ren, mag ik hem niet in de steek laten; hij heeft mij nu harder nodig dan an ders." Hij dwong zichzelf haar aan te kijken met wat hij dacht dat een glim lach was. maar wat zij zag als het be vende samentrekken van de mond van een kind, dat op het punt staat om te gaan schreien. „We moeten denken aan wat hij was en wat wij hopen, dat hij weer zal zijn." Zij stond op. Ik kwam niet om Francis. Johnny. Ik wist, dat het geen zin .had. Ik heb hem een paar malen in de Döme gezien en gesproken, maar hij zou het zich niet eens herinneren. Ik kwam om jou te spreken. Verscheidene mensen hebben me verteld hoe je er nu uitziet. Ik weet hoe Francis kan ziin Ik kwam je nu zeggen, dat je niet zo dwaaa moet zijn en er tussenuit moet knijpen.' (Wordt vervolgd). met de stenen tafel in zijn armen. Het lijkt of het beroemde beeld van Michelangelo levend is geworden. De stem van David, die de lof van de koning der koningen zingt, echo't tussen de oude muren. De profeten Daniël, Ezeehiël. Jeremias en Isaias trekken in stilte voorbij en in de verte zien wij Joannes de Do per met zijn schapenvacht .en zijn pelgrimsstaf. De beelden volgen el kander op zoals wereldgebeurtenis sen. waaruit de jaren zijn wegge vallen. Reeds zien wij Maria en Jozef, die zoeken naar een onderdak en. na een korte tussenpoze. volgt een horde sol daten. Zij maken met kromme messen de beweging van dicht langs de grond te maaien. De versregels van Vondel ko men ons in de gedachtedoor 't moorden van onnooz'le zielen En wekt een kerm en angstgeschrei In Bethlehem en op de akker Wie zal die droeve moeders troosten Nu zij haar lieve kinders derft? Nu zij ze ziet in 't bloed versmoren... Het weeklagen van deze rouwende moeders, die met bloed bevlekte doeken tegen haar borst drukken, vindt weerklank in de harten van de vrouwen van Sezze. Zij snikken en steunen nog als de speelsters uit het gezicht verdwenen zijn. De eigenlijke passie wordt uitgebeeld in enkele suggestieve beelden: Pilatus, die in een bekken zijn handen wast, de woedende menigte, die onheilspellend: „morte, morte", roept, de soldaten met hun koperen helmen en rode rokken, wier passen somber en hol klinken op de keien. Wij zien Christus zijn kruis slepen. De twee moordenaars gaan aan zijn zijde. Judas zoekt naar een tak, waaraan hij zich kan ophangen. In de stilte, die het voorbijgaan van Christus achterlaat, komen de doden, zwarte figuren, waarop een skelet is geschilderd, uit hun graven. Dit is het teken, dat Christus is ge storven, dat het grootste van alle drama's is voltrokken. Dan komt het licht in de vorm van martelaars, die olielampjes dragen, van maagden met palmtakken, van heiligen met de symbolen van hun lijden in de hand. De processie heeft vier uur geduurd. Ze heeft ons niet verleid tot een verge lijking met Oberammergau. Dit is ook geenszins de bedoeling van de Sezze- naars. Zij heeft ons ontroerd door haar kinderlijke eenvoud en diep gevoelde vertolking. Tijdens het Heilig Jaar heeft het comi té A. S. de passiespelers van Sezze naar Rome laten komen. Op een regenachti ge avond in October was de Via Sacra (heilige weg) in het Forum Romanum verlicht met toortsen en oliepitjes, het Colosseum, de boog van Titus, de tempel van Antonio en Faustina fungeerden als décor voor de processie, die veel enthou siasme onder de pelgrims teweeg bracht, maar die wij toch het liefst zien in de omgeving, waarin zij vier eeuwen gele den geboren is. C. P.—D. Mr. Rum heeft aan Associated Press medegedeeld, dat dr. Djuanda in aan merking komt als candidaat voor de functie van Indonesische Hoge Com missaris in Nederland. Hij is een bekwaam man, die goed op de hoogte is van de economie, het geen uiterst belangrijk is voor een Hoge Commissaris in Den Haag, aldus Rum. Sukarno heeft vertegenwoordigers van verschillende politieke partijen, o.a. van de Masjumi en de P.N.I., ontvangen voor consultering over de vorming ener nieu we regering. Natsir (Masjumi) heeft aan Aneta medegedeeld, dat, indien er eenmaal overeenstemming zal zijn verkregen over het program, het vraagstuk van de aanwijzing van één dan wel twee for mateurs van ondergeschikte aard is. Naar men verwacht, zullen in het nieuwe ka binet vele figuren uit de afgetreden re gering terugkeren. In een fabriekshal van de fa. Polak en Schwarz te Hilversum was men gisteren doende met behulp van een takelinstallatie een 1800 kg. zware ke tel te verplaatsen. Doordat de ketel op een gegeven ogenblik uit balans ge raakte, ontwrichtte deze de takelinstal latie, waarvan een zware, ijzeren balk los werd gewrongen en naar beneden viel, juist op het hoofd van de arbei der, die de installatie bediende. Het slachtoffer, de 40-jarige P. M. uit Hil versum, was op slag dood. Hij was gehuwd en vader van vier kinderen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 3