NIEUW RUMOER VERMEER-VAN IN DE ZAAK MEEGEREN IN HOGER BEROEP WEER ZEVEN EN TWEE JAAR GEËIST I EOT STRIJD OM „HET RADIOPROGRAMMA Bel evenissen van de struisvogel Rasmus Botwinnik en Bronstein houden het bij remise Kreymborg r Wij luisteren naar Belgische kunstexpert houdt pleidooi voor echtheid der Emmaüsgangers BELGEN TWEE JAAR ONDER DIENST ZWITSALETTEN Drie soorten bommen werpers naar Eniwetok $.2.15 pet. toot 3 millioen man onder dienst in V.S. Rusland geeft geleende schepen niet terug TULPEN-RALLYE 1951 Inschrijving reeds voltekend '1 Mr. Witteman betoogtdat de levensader der omroepverenigingen er door wordt aangetast Exorbitante schending van auteursrecht J m DONDERDAG 22 MAART 1951 PAGINA 5 Niet overtuigend Senaat heeft wetsontwerp aangenomen HET ZIGEUNERDRAMA TE SITTARD „Uit gevoelens van wraak kan nooit iets goeds voortkomen Ketel springt bijna „N.-Holland" brengt zieke vrouw naar Sydney FINSE REGERING BLIJFT TOT NA DE PAASDAGEN JONGENSPAKKEN MET PLUSFOUR met elastische kuitband, aparte modellen, met vlotte rugplooien, leeftijd 12 jaar: van f 44.7 5 tot f 59 JONGENSPAKKEN MET KORTE BROEK nieuwe, vlotte modellen in wollen cheviots, leeftijd 7 j. f 31.— tot f 42.— van TINNEROY de ideale schoolkleding, ijzer- sterk, grote sorteringen voor alle leeftijden, aantrekkelijke prijzen. Ontsparing gaat voort Tweemaal zoveel als vóór oorlog op Korea Aan de Verenigde Staten Militaire country-cross Nationale zwemvierkamp Internationale sportdag bij Philips Nederlandse jeugdploeg in Cannes aangekomen Sportsnippers Omroepverenigingen contra nieuwsblad Vordering ontzegd V. V erkeers veiligheids competitie Scheepvaartberichten MARKTBERICHTEN Sim, Sam en Rasmus in de Dieren tuin De zaak-Van Meegeren heeft van de dag af, dat zij aan het rollen kwam, een sensationeel karakter gehad. Zij was een sensatie om de enorme bedragen, die met deze affaire gemoeid zijn geweest; zij was een sensatie om het prestige van de deskundigen, die de vervalsingen geaccepteerd hadden; zij was wederom een sen satie, toen Van Meegeren tijdens het tegen hem gevoerde proces een nieuw doek ging schilderen en tenslotte een sensatie bij de plotselinge dood van de vervalser. Er is gisteren weer een sensationeel element bij gekomen. Anders kunnen wij tenminste niet zien het houden van een lezing, welke een felle aanval was tegen het oordeel van prof. Coremans, directeur van het scheikundig laboratorium der Belgische Musea, die in opdracht van de arrondissementsrechtbank te Amsterdam bij het proces-Van Meegeren het natuurwetenschappelijk onderzoek van acht om streden schilderijen leidde een lezing in hetzelfde Museum Boymans, dat des tijds voor ruim vijfhonder^ duizend gulden „De Emmaüsgangers" verwierf. Wel verklaarde de burgemeester van Rotterdam, mr. P. Oud, vooraf, dat wie rekende op sensatie zich in de meest volstrekte zin zou vergissen, maar aan de wijze, waarop de Belgische kunst expert Jean Decoen zijn landgenoot prof. Coremans die ook aanwezig was, maar zich niet kon verweren, daar voor af debat was uitgesloten te lijf ging, ontbrak, al wemelde de voordracht van technische argumenten, nog al opvallend die typisch irenische sfeer van een Wetenschappelijk betoog. Het schilderij „De Emmaüsgangers" was voor de dag gehaald en hing te kijk naast „Isaac's Zegen", dat ook door de heer Decoen niet aan Vermeer wordt toegeschreven, maar juist ter vergelij king om de echtheid van „De Emmaüs gangers" aan te tonen er bij was ge haald. Het is een mooi schilderij en de leek zou het met het grootste genoègen als een „Vermeer" accepteren, maar bij de bestrijding van prof. Coremans, dis op grond van zijn wetenschappelijk on derzoek tot het tegendeel concludeerde, richtte de heer Decoen zich o.i. te sterk 'egen de persoon van prof. C. en dit deed aan de waarde van zijn betoog aan merkelijk afbreuk. Het zou ondoenlijk zijn voor een niet- deskundige en wie zal nog wagen na al hetgeen in deze affaire gepasseerd is zich deskundige te noemen een oor deel te geven over de vele vaktechnische bijzonderheden, die de heer Decoen te gen het rapport van prof. Coremans c.s. heeft aangevoerd. Er waren er betreffen de de signatuur „Vermeer", welke vol gens de spreker bij „Emmaüsgangers" en „Laatste Avondmaal" niet van Van Mee geren afkomstig kan zijn, en er waren er. welke het craquelé betroffen, dat bij de twee genoemde schilderijen zo ver schilt van de andere in het geding zijn de werken. De heer Decoen heeft voorts verschillen aangevoerd tussen de vorm geving vooral bij de „Emmaüsgangers' enerzijds en het werk van Van Meege ren anderzijds en op overeenkomsten ge wezen van „Emmaüsgangers" en „Laatste Avondmaal" met doeken van Vermeer en hij heeft prof. C. meer dan eenmaal Van een valse voorstelling van zaken beschuldigd. Zo noemde hij o.a. onjuist de door prof. Coremans aangegeven plaats-aanduiding van een detailop name; zo bestreed hij, dat de „Em mausgangers" geschilderd zou zijn op een oud doek, dat ter linker zijde door Van Meegeren werd afgesne den. en hij wees er ook op, dat d in Van Meegeren's atelier gevonden voorwerpen een kruik, tinnen schotels en glazen niet overeen komen met de voorstellingen op het schilderij. Deze en vele andere be weringen gingen vergezeld van licht- beelden, die vaak frapperend, ande re maleni niet bepaald overtuigend soms bepaald niet overtuigend wa ren. Men kreeg ook soms de indruk, dat de spreker zijn opponent niet geheel volledig citeerde, zodat door een onzuivere praemisse een oordeel over de erop volgende stelling nog moeilijker werd. Voorts waren er ar gumenten, die in een serieuze uit eenzetting vrij naïef aandeden, ge lijk b.v. de opmerking, dat men van het officiële rapport niet voldoende kennis heeft kunnen nemen, omdat het in de Engelse taal gesteld was. Alsof de weinige deskundigen, die de bewijsvoering zouden kunnen vol gen. het daarom ongelezen zouden laten! Met dit alles willen wij niet direct martij kiezen in een nieuwe affaire Vermeer-Van Meegeren, welke zich gisteren in Boymans voordeed als een controverse Goreman-Decoen. Maar wel zij hier aangetekend, dat, wanneer prof. Coremans dan zozeer zou hebben misgetast, ofwel de Rotterdamse ver zamelaar D. G. van Beuningen, die des tijds voor meer dan anderhalf milli- oen zijn „Laatste Avondmaal" heeft gekocht, zijn aangekondigde proces te gen degene, die zijn „Vermeer" tot een vervalsing van Van Meegeren heeft bestempeld, moet doorzetten, ofwel dat degenen, die ijveren voor een eer herstel van „Emmaüsgangers" en „Laatste Avondmaal" een herziening van de in 1947 gevallen rechterlijke uit spraak moeten trachten te bewerkstel ligen. Bij een felle, deels persoonlijke, en naar het ons voorkwam niet ge heel van sentiment vrije aanval in een lezing, ook al werd die dan speciaal voor genodigden gehouden, moet ge vreesd worden, dat het mysterie „Ver meer-Van Meegeren" er alleen nog maar ingewikkelder op wordt. De Belgische Senaat heeft gisteren met 84 tegen 74 stemmen bij vier Ont houdingen, besloten de militaire dienst plicht van één op twee jaar te brengen. Het betrokken wetsontwerp was reeds door de Kamer van Afgevaardigden aangenomen. Door deze verlengde mili taire dienstplicht zal België op 1 Juli a.s 82.000 man onder de wapenen kun nen hebben. Op het ogenblik doen 73.000 man dienst. Door deze extra manschappen zal de gevechtssterkte van het leger opgevoerd worden tot één volledige infanterie-divisie en één divisie gevechtswagens op driekwart der sterkte. De recruten van de lichting-1952 zullen drie tot vier maanden eerder worden opgeroepen dan gebruikelijk is. Ais zij in Juli 1952 ingelijfd en geoefend zijn, zal de sterkte van de troepen in actieve dienst toenemen tot een volledige infanteriedivisie, een infanteriediviscie op driekwart sterkte en twee volledige divisies ge vechtswagens. De socialistische en liberale opposi tie stemde tegen het wetsontwerp, om dat zij op het standpunt stond, dat een dienstplicht van twee jaar onnodig was. indien de vrijstellingen om medi sche en familieredenen beperkt werden en een Belgisch vrouwencorps gevormd werd, om een deel van de bureaudien sten over te nemen. Advertentie Advertentie rit 2» DE anti.pijn tabletten Het Nederl. passagiersschip „Nieuw- Holland" heeft zijn ketels bijna laten springen om een zieke vrouw ijlings naar Sydney te brengen. De dame, de 35-jarige mevr. D. Warren, uit Mel bourne. keerde met verlof terug uit Djakarta, waar zij secretaresse bij de UNO-delegatie was. Zij kreeg plotseling aan boord een aanval van blindedarm ontsteking. Kapitein Zuyderhoudt van de „Nieuw-Holland", deelde aan A. P. mededat hij voor 2000 pond sterling extra brandstof nodig heeft gehad voor de hogere snelheid van het schip. De Amerikaanse luchtmacht heeft be kend gemaakt, dat drie typen bommen werpers zullen worden gebruikt bfj een reeks atoombom-proefnemingen op Eni wetok. Van deze proefnemingen is Dins dag mededeling gedaan door de Ameri kaanse commissie voor atoomenergie. Een van de bommenwerpers is de B-47, een middelzware bommenwerper met Uitsluitend straalaandrijving, die een snelheid van ongeveer 1.000 km .per uur zou hebben. Verder zullen worden ge bruikt de oudere B-29 en een gemoder niseerde versie ervan, de B-50, zo ver klaarde een woordvoerder van de Ame rikaanse luchtmacht. Er zouden wellicht °ok jagers aan de proeven deelnemen. De Finse president Juho Faasikivi bfeft gisteren premier Kekkonen en dien§ kabinet verzocht tot na de Paas- J'agen aan te blijven. Er dreigt in Fin land namelijk momenteel een kabinets- c«Ui«. Woensdag diende voor het Gerechts hof in Den Bosch de appèlzaak tegen de beide verdachten uit het Sittardse zigeu nerdrama, W. G. uit Dusseldorf én S. A. R. uit Sittard. W. G., bekend onder de naam Bubiwerd terzake van zware mishandeling door de rechtbank te Maastricht veroordeeld tot een gevan genisstraf van twee jaar. Zijn mede verdachte in deze zaak S. A. R. of wel de „Oude Marks" werd wegens doodslag door dezelfde rechtbank veroordeeld tot zeven jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. 11 Mei 1950 ontstond er in het café van J. Smeets in Sittard een hevige ruzie tussen de zigeunerfamilies Basili Georg en SteinbachMarks. Men had een verzoeningsfeest willen beleggen in genoemd café en er tevens de verjaar dag willen vieren van de „Oude Marks". Aanvankelijk heerste er in het kleine café de beste stemming, doch de vro lijkheid werd plotseling verstoord door een vrij onbeduidende uitlokking van één der aanwezigen. Een lid van de familie Marks plaatste een schampere opmerking aan het adres van een der Georg's. De ruzie ontaardde in een handgemeen. De kachel in het café werd omgestoten en er werden een mes en twee pistolen getrokken. Twee Basili's Gebrs. Peter en Anton werden in het vuurgevecht gedood. Frans Marks werd door vier messteken zwaar gewond. Ook de oude Marks werd door een pistool schot en een messteek buiten gevecht gesteld. Aan verdachte W. G werd de verwonding van Frans Marks ten laste gelegd en aan R. het doden der Basili's. G. verklaarde voor het Hof genoodzaakt te zijn geweest zijn mes te trekken. Zijn broer werd aangevallen en hij wilde hem te hulp komen. De advocaat-generaal, mr. A. H. M. H. Receveur, zei het meeste ver trouwen te hebben in de verkla ringen, die getuigen vlak na het ge beuren tegenover de politie hadden afgelegd. Hij was van oordeel, dat de schietpartij ontstaan was door de vechtpartij. Spr. was voorts van oordeel, dat geen beroep op nood weer, noodweerexces of noodtoe stand kon gelden. Mr. Receveur requireerde tegen W. G. bevesti ging van het vonnis. De 68-jarige Marks bleef echter na drukkelijk ontkennen op de bewuste avond te hebben geschoten. De getuige L. G. die het eerst zou zijn aangevallen in het café, verklaarde gezien te heb ben, dat verdachte op één der Basili's schoot. De advocaat-generaal requisi toir nemend zei, dat vast is komen te staan, dat ui.t twee handvuurwapéns is geschoten. Hij oordeelde, dat het in dit geval beter was geloof te hechten aan de stomme getuige dan aan de spreken de getuige. Mr. Receveur achtte wettig en overtuigend bewezen, dat verdachte de dood van zeker één der Basili's op zijn geweten heeft. Over het hoofd van verdachte heen richtte hij een klemmende waarschu wing aan het adres der zigeunerfami lies, dat uit gevoelens van wraak nooit iets goeds is voortgekomen. In verband met de hoge leeftijd van verdachte en zijn labiele gezondheid zou een langjari ge gevangenisstraf wel eens levenslang kunnen betekenen. De advocaat-gene raal vroeg het Hof het vonnis van de Maastrichtse rechtbank te willen beves tigen. 25 zaken in Nederland. Volgens een mededeling van de Rijkspostspaarbank werd in Februari j.l. inigelegcT f22.769,889 en terugbetaald 42.356.024; voor Februari 1950 waren deze cijfers respectievelijk f 29.572,142 en f22.959,577; van een besparing van ca. f 7 millioen dus naar een ontsparing van ca. f20 millioen in Februari 1951. Over de eerste twee maanden van 1951 werd in totaal ingelegd f 47.301,797 en terugbetaald f 77.454,850. Voor de zelfde periode van 1950 waren deze cij fers resp. f61.791,227 en f48.577,139. Advertentie Ook de derde partij tussen Botwinnik en Bronstein om het wereldkampioen schap schaken is in remise geëindigd. De partij was bij de 41e zet afgebroken, waarbij Botwinnik een gering positioneel voordeel bezat. Bij de voortzetting wist Botwinnik dit voordeel nog te vergro ten, bezorgde zijn tegenstander boven dien enkele zeer kwetsbare plekken in diens stelling, maar moest zijn voordeel weer prijsgeven door het te vroeg rui len van de torens. Na 63 zetten werd lot remise besloten. De eerste drie partijen zijn dus in remise geëindigd, maar in geen van de drie gevallen zou men kunnen spreken van „grootmeesters-remises". De strijd was in de meeste gevallen fel en her haaldelijk werden complicaties opgeroer pen met stoutmoedige aanvallen van beide zijden. Ongetwijfeld moet deze schermutseling worden beschpuwd als een aftasten van eventuele kwetsbare plekken in de verdedigingssystemen. Vrijdag 23 Maart wordt de vierde partij gespeeld. De voortgezette derde partij had het volgende verloop: Wit: Botwinnik Zwart Bronstein 41. Pd4e2, a6a5; 42. a2—a4, Td7—d8; 43. Kg2—13, Rg7i'6; 44. Pc2—d4, Kh7— Op het ogenblik is de sterkte van de Amerikaanse strijdkrachten precies tweemaal zo groot als op de dag toen dé Koreaanse oorlog begon, nu negen maanden geleden, aldus heeft George Marshall, de Amerikaanse minister van Defensie, aan president Truman gerap porteerd. Naar gisteren door A.P. vernomen werd beschikken de strijdkrachten thans over ca. 2.900.000 man. Even voor het uitbreken van de oorlog op Korea op 25 Juni van het vorige jaar bedroeg de sterkte van het militaire personeel 1.458.000 man. De toeneming is voor een groot deel te danken aan vrijwillige dienstneming, het oproepen van reser visten en federalisatie van zes divisies, twee regimenten en kleinere eenheden van de nationale garde. Rusland heeft gisteren formeel gewei gerd de 670 schepen, welke het tijdens de oorlog onder de Leen- en Pachtwet van Amerika heeft ontvangen, terug te ge ven aan de Verenigde Staten. Op 7 Fe bruari heeft Acheson de „onmiddellijke" teruggave van deze schepen gevraagd op grond van het feit, dat Truman van mening was, dat zij nodig waren voor de defensie van de Verenigde Staten. Na lang uitstel antwoordde Rusland gis teren, dat het niet overwoog deze sche pen terug te geven. Te Arnhem werd een nationale mili taire cross country over 8 k.m. om het Nederlands kampioenschap gehouden. De uitslag was: 1. segt. Roffel (inf. school Harderwijk) 28 min. 37 sec.; 2. soldt. H. W. Viset (corps comm. troe pen Roosendaal) 28 min. 42.8 sec.; 3. F. A. Visser (marr. van de SMLO te Hooghalen) 29 min. 22.6 sec.; 4. soldt. W. J. Rovers (corps comm. troepen Roosendaal); 5. sergt. H. H. Lugthart (2e eg. genietroepen Gorkum); 6. soldt. H. van der Burg (luchtmacht Huis ter Heide). De eerste zes aankomenden mogen deelnemen aan het komende internatio nale kampioenschap. Te Delft werd Woensdagavond een nationale zwemvierkamp gehouden ten bate van de kankerbestrijding, georga niseerd voor de Delftse Zwemvereni ging- De uitslag luidt: 1. DZV, Delft, 2292.3 pnt., 2. Rotterdam, 2328.9 pnt. 3. Surea, Breda, 2397.8 pnt., 4. UZSC Utrecht, 2526,8 pnt g7; 45. Pd4b5, Kg7—f8; 46. Pb5—c7, d5d4; 47. c3—c4, Rf6—e7; 48 Pc7—d5. Re7c5; 49. Kf3—e2. Td8—e8ï; 50 Ke2 d3, b7—b6; 51. g3—g4, Kf8—g7; 52. Tdl—hl, h5h4; 53. g4—g5, Te8—e5; 54. Thlgl, Kg7f8; 55. f2—f3, Kf8—g7; 56. f3—f4. Te5e8; 57. Kd3—d2, Te8—e6; 58. Tgl—el, Te6xel; 59. Kd2xel, Kg7—f8; 60. Kei—e2, Kf8—e8; 61. Ke2—d3, Ke8— d7; 62. Kd3—e4, Kd7—d6; 63. Pd5—f6, Kd6e6 Remise. De belangstelling voor de Tulpen- rallye, zowel van nationale als inter nationale zijde, is ook dit jaar weer groot en, zoals reeds werd verwacht, is de Inschrijving voltekend. De Neder landse inschrijvingen zijn alle geaccep teerd. Slechts indien inschrijvingen zouden worden teruggetrokken zou het mogelijk zijn deze vrijkomende plaat sen alsnog aan nieuwe gegadigden toe te wijzen. Uit negen verschillende plaatsen zul len 23 April a.s. de driehonderd équi pes (honderdtwintig buitenlandse en honderdtachtig Nederlandse) worden gestart. De deelnemerslijst vermeldt twaalf nationaliteiten. Onder de inschrijvers bevinden zich o,m. de buitenlandse rallyecracks Ken Wharton (tweevoudig winnaar van de Tulpen-rallye), mrs. Cooke, Ian Ap- pleyard, Mad. Fran?ois-Sigrand, Greta Molander, Ainsworth en Robinson, ter wijl onder de Nederlandse rijders o.a. starten: Barendregt, Gatsonides, Kreisel, Beekman, Gerlach, Groenhart, Hooge- veen, Hillen, Van der Lof, Roeloffzen en Sijthoff, die het hun buitenlandse sportcollega's stellig niet cadeau zullen geven. Ongeveer vijftig wagens, waarvan de helft uit het buitenland, zijn voor de „sportkiasse" geboekt. Behalve vele tientallen van de hier te lande veel voorkomende merken binden twaalf Ja guars, twaalf Jowetts, zeven Rileys, drie Sunbeam Talbots, twee Porsches, twee Allards en één Ferrari de strijd aan. De drukst bezette startplaatsen zijn: Den Haag (150 wagens), Harrogate (56 wagens) en Brussel (40 wagens). Uit Parijs en Bern vertrekken zestien équipes. (Van onze Brabantse redactie) Tweede Pinksterdag wordt te Eindho ven voor het personeel van de Philips- bedrijven een internationale sportdag gehouden. De Zwitserse handbalkam pioenen, de Belgische korfbalkampioe nen en de Engelse le divisie voetbalclub Huddersfield zullen aan deze sportdag deelnemen. Verder staan grote gym- nastiekdemonstraties op het programma. De Nederlandse, Belgische, Zwitserse en Engelse jeugdelftallen, die deelnemen aan het F.I.F.A.-tournooi, zijn te Can nes aangekomen. Het Zuid-Slavisch team wordt in de nacht van Woensdag op Donderdag verwacht. Verder zullen de jeugdploegen van Noord-Ierland en Oostenrijk nog deelnemen, alsmede het team van Frankrijk. Donderdag worden de eerste wedstrijden gespeeld, waarbij Nederland tegen Noord-Ierland uit komt. De Britse zwaargewichtkampioen Tommy Farr heeft door k.o. verloren van zijn landgenoot Bell. In April wordt te Venetië een be stuursvergadering gehouden van de internationale ski-federatie, gevolgd door het twee-jaarlijkse congres. O.a. zullen ter sprake komen de Olympische Spelen in Oslo eiy het amateurvraag- stuk. Te Leiden is een hockeywedstrijd ge speeld tussen de Leidse studenten en de ploeg van Cambridge. De gasten won nen de ontmoeting met 32, nadat de rust met 20 was ingegaan. Advertentie 'H 1 iirnmc PRODUCT 99 (Van onze correspondent) Er is in de radiowereld reeds enige tjjd beroering door de activiteit van de „Vereniging van Radioluisteraars", een organisatie, welke geleid wordt door mr. J. W. F. Donath, advocaat en procureur in Arnhem, en „Het Radioprogramma" uitgeeft tegen een prijs, welke aanmer kelijk lager is dan die der programma's, welke de v'jf reeds lange tijd bstaande omroepverenigingen aan de man bren gen. Gisteren werd door de president van de Arnhemse rechtbank, mr. Smits, in kort geding een proces aanhangig ge maakt, waarbij door mr. dr. P. H. Wit teman een request werd ingediend tot beslaglegging op „Het Radiopragramma" op grond van art. 28 der Auteurswet om- Hel gerechtshof te Leeuwarden heeft in zijn arrest in de zaak van de vier grote omroepverenigingen contra het Nieuwsblad van Friesland betreffende het publiceren van radio-programma's, aan de president van de Leeuwarder rechtbank de bevoegdheid ontzegd in kort geding kennis te nemen van deze zaak. Het Hof grondde zijn arrest op de omstandigheid, dat het Nieuwsblad drie en een half jaar lang ongemoeid is ge laten en dat niet is aangetoond, waarom thans met spoed in rechten moet worden opgetreden. Het Hof vernietigde het von nis, en ontzegde aan de omroepvereni gingen de vordering. Zij werden veroor deeld in de kosten van het geding'. Over het wezen van de zaak zelf heeft het Hof zich dus niet uitgelaten. dat de AVRO, NCRV, KRO, VARA cn VPRO zich beschouwen als de enige rechthebbenden op de radioprogramma's in Nederland. Verder werd gevraagd een verbod van het doen drukken en uitge- ven. De omroepverenigingen ondervinden veel nadeel door de verschijning van „Het Radioprogramma". Daarom verzoe ken zij de president der rechtbank een dwangsom van f 10.000 op te leggen voor ieder verder verschijnend nummer, zo wel aan de stichting als aan de druk ker. Mr. Donath zette eerst de rede nen uiteen, waarom in Januari van dit jaar te Amsterdam is opgericht de Ver. van Radioluisteraars, waar van de leden ontevreden zijn met de gang van zaken in het Nederland- Se omroepwezen. Zij zijn van oor deel, dat de omroepverenigingen handelen tegen de belangen van de luisteraars, omdat zij met zoveel geld zó weinig cultuur brengen en hun radioprogramma's in koppelver koop aan de man brengen. Van de 1.900.000 radioluisteraars in Nederland is ongeveer de helft aange sloten bij de omroepverenigingen. De andere helft koopt öf los een programma óf doet het zonder een gids. De Ver. van Radioluisteraars nu meent dat zij het recht heeft 'n programmablad te bren gen tegen de kostprijs, daar de luisteraar genoeg betaalt voor het radiogenot door twaalf gulden per jaar neer te tellen voor een luistervergunning. Het beroep der omroepverenigingen op art. 10 van de Auteurswet gaat vol gens mr. Donath niet op, omdat zij niet de makers zijn van een werk dat be scherming verdient. Om auteurs te zijn, is wat anders nodig dan louter een pro gramma in elkaar te zetten. Als men een programma aan het papier toever trouwt is men geen auteur, want aan een werk dat beschermd wordt door de Auteurswet, moet een persoonlijke vormgeving of een cachet gegeven wor den. Mr. dr. Witteman herinnerde er in zijn pleidooi aan dat de omroepvereni gingen tot dusver geen enkel pleidooi verloren ten aanzien van het auteurs recht hunner programma's. Er is z.i. een vaste jurisprudentie, dat de radio-pro gramma's onder de Auteurswet vallen en wel onder art. 10, dat spreekt van „andere geschriften". De radioluisteraars, die zich niet bij een der vijf omroepverenigingen willen aansluiten, worden niet op de pijnbank gelegd in Nederland; zij blijven vrij en kunnen losse nummers der vijf radio programma's kopen. „Het Radioprogramma" is een exor bitante schending van het Auteurswet. Bovendien tast de Stichting, welke dit programma verspreidt, daardoor een levensader van de omroepverenigingen aan, omdat slechts een deel van hun in komsten komt uit de radioretributie, maar minstens even zoveel uit de lid maatschappen via de abonnementen. Daar de identiteit van de uitgever van „Het Radioprogramma" niet precies vast staat, wordt ook ver volging tegen de drukker ingesteld, maar pleiter verklaarde bereid te zijn bij de president van de Amster damse rechtbank de Stichting aan te spreken voor een dwangsom. Mr. Donath: „Als de stichting een dwangsom opgelegd krijgt zal zij de uitgifte staken." Mr. dr. Witteman: „Ik vraag de toezegging van mijn tegenpartij, dat zij met de uitgifte van haar pro gramma stopt zolang het rechtsge ding duurt." Uitspraak 28 Maart. VRIJDAG HILVERSUM I, 402 m. VARA: 7.00 lieuws, 7.15 gram., 8.00 nieuws, 8.15 gram., 8.50 huisvrouw, 9.00 gram. VPRO: 10.00 Kinderen en mensen, causerie, 10.05 prot. pr. VARA: 10.20 gram.. 10.30 vrouw, 10.45 alt en piano, 11.00 voordr., 11.20 gram. AVRO: 12.00 gram., 12.33 pianospel, 12.45 sport, 13.00 nieuws, 13.15 kamerorkest en solist, 14.00 voordraent.' 14.15 kamerorkest, 14.40 kookkunst, 14.55 gram., 15.30 vocaal dubbel-kwartet! VARA: 16.00 klein vrouwenkoor, 16.30 jeugd, 17.00 gram., 17.20 muzikale cau serie, 18.00 nieuws. 18.15 felicitaties, 18.45 Denk om de bocht, 19.00 meisjes koor, 19.15 prijzenpraatje. VPRO: 19.30 prot. pr„ 20.55 nieuws. VARA: 21.00 po pulaire melodieën, 21.30 aetherforum, 22.00 buitenlands weekoverzicht, 2215 lichte muziek. VPRO: 22.40 Vandaag, caus., 22.45 prot. pr. VARA: 23.00 nieuws, 23.15 Huwelijk van A tot Z, 23.30 gram. HILVERSUM II, 298 m. NCRV: 7.00 nieuws, 7.15 gymn., 7.30 gram., 7.45 prot. pr„ 8.00 nieuws, 8.18 gewijde muziek, 8.45 gram., 9.15 zieken. 9.30 gram., 10.30 prot. pr„ 11.45 fluit en piano, 12.15 Ma rinierskapel en solist, 13.00 nieuws, 13.15 orgelconcert, 14.00 Hoe kunnen wij cy clamen overhouden?, 14.15 strijkkwin tet. 15.00 voordracht, 15.20 gram.. 16.10 klein koor, 16.40 voordracht. 17.00 ver- zoekprogr., 17.30 Fries progr., 17.45 koor zang en orgelspel 18.30 Een woord van man tot man, 18.45 vocaal kwartet, 19.00 nieuws, 19.15 cello en piano, 19.35 gram., 19.40 radiokrant. 20.00 nieuws, 20.05 Ned.' Herv. Kerkd., 21.30 omroeporkest en solist. 22.15 vocaal dubbel kwartet, 22 30 voordracht (met comm.). 22.45 prot. pr„ 23.00 nieuws. 23.15 gram. ENGELAND, BBC, home service 330 m.: 12.00 lichte muziek, 15.00 gewijde muziek. 19.20 gevar. muziek, 22.15 or kestconcert. BBC, light progr. 1500 en 247 m.: 15.00 lichte muziek. 15.30 BBC Welsh Or chestra en soliste, 16.15 gevar. muziek, 19.30 orgelmuziek. 21.45 Negro Spiri tuals, 0.15 dansmuziek. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK 309 m.: 12.00 gevar. muziek, 14.00 ka merorkest en colisten, 14.40 instrumen taal kwartet en solisten, 15.30 -kamer orkest en solisten, 18.05 symphonie-ork„ 20.00 Matthaus Passion. BRUSSEL, 324 m.: 15.00 symphonie- orkest, koren en recitant, 20.15 sympho- nie-orkest, koor en solisten. 484 m.: 20.00 omroeporkest, koren en solisten. FRANKRIJK, nationaal progr. 347 en 249 m.: 12.30 orkestconcert, 21.25 Natio naal orkest. Ter bevordering van de verkeersvei ligheid heeft de K.N.A.C. besloten tot het in het leven roepen van een jaarlijk se Verkeersveiligheids-competitie van een aantal gemeenten in Nederland, waarbij voorlopig is gedacht aan een indeling in groepen van de 77 gemeenten met meer dan 20.000 inwoners. De K.N.A.C. heeft voor deze wedstrijd een tweetal wisselbekers beschikbaar gesteld. AALSDIJK 21 te Rotterdam, AALSUM p. 22 .Lissabon n. Cuba, AGATHA 22 te Plaa- ju, AKKRUMDIJK zlte Antw., ALBiKEO 22 te Hamb., ALCH1BA vrt. 29 van Duaia n. Lagos, ALHENA 21 van Vitoria n. Sal vador, ALIOTH 21 van Rio Gr. Sul n. Pto. Aiegre, ALTAIR 22 van Las Palm. n. Pto. Aiegre, AMSTKLKERK 22 van Takor'i n. Lagos, AM MEN KERK 20 te Colombo, APPIM- GEDAM 22 te San Fel., ARIADNE 22 te Al giers, ATLANTIS p. 22 Ouessant n. R'd., ATLAS 23, 17 u. te A d. verw., AVERDIJK 22 te Antw., BENNEKOM 21 te Antwerpen, BINT ANG 22 van P. Said n. N. Y.f BOISSE- VA1N 20 te Nagoya, BORMEO 23 te Balik- papan vrw., BOSCHFONTEIN 21 te Genua, BOSKOOP p. 22 Lissabon n. Cur., BREDA p. 22 Guadeloupe n. Cur., CALTEX DELFT p. 22 Ouessant n. Sidon, CALT. NED. p. 21 Algiers n. Sidon, CALTEX PERNIS p. 22 Kp. St. Vinct. n. R'dam, CALT. UTRECHT 23 te Sidon verw., DIEMERDIJK 21 te Rotterd., DRACO 22 te Rotterdam, EEM- DIJK 21 te Antw., ENA 22 te Lagos, ERIN- NA 22 te Madras, ETREMA 21 van Port Said n. Livorno, GAASTERKERK 22 te Hamb., GROOTE BEER 21 van Fremant- le naar Melb., HECTOR 22 te Tel Aviv, HEELSUM p. 22 Ouessant, 23 te Havre, HELENA 22 te Paramaribo. HERCULES 21 van Kalivia n. Izmir, HIMALAYA p. 18 Guardafui n. Sydney, JAPARA 21 v. Ma dras n. Calcutta, JAVA 22 te Melewan, KEDOE 22 te Belawan, KOTA AGOENG 22 te Pt. Swettenh., LAERTES 21 v. Ras Mallep n. Aden, LARENBERG p. 22 Dun- geness n. Savona, LEKKERKEHK 21 van R'dam n. Calcutta. LIMBURG 22 te Pt. Elisabeth, LINDEKERK 21 te Londen. LOMBOK 22 van Manilla n. Surabaja, LUTTERKERK p. 21 Pantellaria n. R'dam, MAASHAVEN p. 21 Kp. Frio n. R'dam, MAASKERK 22 te Accra, MACUBA 21 te Kopenh., MALEA p. 21 Majorca n. Va- do, MALOJA 18 te Sydney, MANOERAN 21 van Pt. Sudan n. A'dam, MARPESSA 21 te Rastanura, MELISKERK 22 te Alex- andrië, METULA 22 te Willemstad, MI- DAS 21 te Leixoes, MODJOKERTO 22 te Singap., NERO 21 te Aarhuus, NEZQ 22 te Djibouti, NEW AUSTR. 19 te Sydney, April n. Djakarta, NIGERSTROOM 22 te Dakar, NOORDWIJK p. 21 Kp. Palos Melilla, ORANJE 22 van P. Said naar A'dam, PERNA 18 te Fremantle, PRINS MAURITS 21 te Antw., RANCHI 19 van Melb. n. Sydney, RIDDERKERK 2—3 dag. ver. door brand in haven Antw., ROMA 22 van Aden n. R'dam, ROTTI 21 te Pan- kalpinang, SARANGAN 21 te Pladju, SCHERPENDRECHT p. 21 Kreta n. Port land. SCHIEDIJK p. 22 Azoren n. R'd., SIBAJAK 22 te Surabaja, SLAMAT 21 v. P. Said n. N. Y., SOMMELSDIJK p. 23 Dungeness, 23 te Londen, STAD HAAR LEM p. 20 Gibr. n. Savona, STENTOR 21 te Lissabon, SURRIENTO 19 te Sydney, TELAMON 21 te Arbba, TJISADANE 22 te Pt. Swettenham, TOSARI 23 te Dja karta verw., TJIKAMPEK 22 te Rio J'o., TJIMENTENG 20 te East London, TJI- PANAS 17 te Hongk., TJIPONDOK 20 te Kobe, WILLEMSTAD 21 van Barbados n. A'daan, ZEELAND 22 te Marseille. KLEINE VAART BANKA, pass. 20 Maart Vlissingen, naar - Hull, CARPO pass. 20 Vlissingen naar Bel fast, CORNELIS HOUTMAN 20 te Liver pool, EUROPA 20 te Antwerpen, KUNLA- BORI 20 van Bordeaux n. Liverpool, PO SEIDON pass. 20 Start Point n. Liverpool, R.P.S., 20 van Belfast n. Swansea, ZEE HOND 2 pass. 20 Vlissingen naar Middles- bro, TILLY 20 te Leixoes, LARIX 20 van Nantes n. Bordeaux, PONZA 21 te Bordeaux, ALI S, 19 te Falmouth, ALPHA 19 te Fo- wey, AMAZONE 20 van Frederiksund naar Hull, ANTARES 20 te Kingslynn. CONFID 19 te Snodland, CORNELIS HOUTMAN 20 van Belfast. EMKE 20 te Parijs, FIVEL, 20 te Newcastle, FREMA 20 van Haderslev n. Stettin, GRADA 20 van Kalmar, INSP. MEL- LEMA 20 van Erith, JURA 20 te Grange mouth, KAAP FALGA 20 te Kopenhagen, MERAK 20 van Rochefort. REGULUS 20 van Guernsey n. Londen, ROMA JA 20 te Guern sey, RUJA 20 te Shoreham, SANTA LUCIA 20 van Belfast n. Workington, SPICA 20 te Londen, TINDA 20 van Ipswich n. Londen, TWIN 21 te Ostende. WARD 20 van Calais, WEST VALK 20 van Stettin n. Amst., LI- BELLE 20 van Dublin, MUTUA FIDES 20 van Dundee. KITTY 21 te Rouaan, UNITAS pass. 21 Holtenai* n. Hamburg, ELMA 21 van Fredericia n. Aarhuus, MARIA THE- RESIA 21 te Londen. Veemarkt Leiden, 21 Maart. Aan voer 80 kalf- en melkkoeien van 600 1040; handel flauw; 68 varekoeien f 425 f 850; 60 vette koeien van 7501060, vaarzen 20. van 525750 gulden, pinken 10, van 320460, 172 slachtkalveren van 3050, 25 fokkalveren van 6090, 10 vette schapen van 140190, 22 weide- schapen van 90150, 222 schrammen van 5585, 235 biggen van 2042. C(-&nVY\^ ICopyri ght P. I. B. Box 6 Copenhogen 43. Och och, wat was die vader leeuw blij. Geen van de dieren had hem ooit zo uitgelaten gezien. Hij tilde zijn jongste zoontje op, liet hem op zijn arm dansen en zei: „Hoera jongen, je moeder is niet ziek meer. Zij kómt al gauw weer naar huis. Sim, Sam en Rasmus intussen vonden, dat ze nu wel lang genoeg in de dierentuin geweest waren; alles was er tot in de puntjes geregeld. Ze namen dus van iedereen af scheid en het konijntje gaf Sam een cadeautje: een schattig klein baby-konijntje. Ze waren er allemaal erg blij mee en ze lachten en wuifden toen ze de dierentuin uit gingen. En nu zulten ze morgen wel weer met nieuwe avonturen voor de dag komen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 5