VIJF PROCENT VERPLICHTE MAXIMUM f 200.- Per 19Maart j. I. reeds ingegaan LOONSVERHOGING Amerikaanse parachutisten landen bij breedtegraad m FRANSE REGERING TREKT DE VERLOVEN VAN LEGER EN POLITIE IN N.V.V. acht 5 procent onvoldoende MOEILIJKE BESPREKINGEN IN DE STICHTING VAN DE ARBEID Poging om 60.000 de vlucht te beletten Corruptie M GOEDE VRIJDAG f? r iü Si i Wellicht loonsverhoging van ruim tien procent NIEUW KIESSTELSEL IN FRANKRIJK Tot hoofd en hart .Het weer Voor allen, die 23 jaar oud zijn of gehuwd of kostwinner: REGELING VOOR ANDERE GROEPEN VOLGT NOG Doorberekening alleen bij strikte noodzaak PRODUCTIEVERHOGING OP KORTE TERMIJN Werknemers achten verhoging zonder prijsstop bedrieglijk Rusland zou 50 atoom bommen bezitten 27 DODEN BIJ VLIEG RAMP IN COLUMBIA Kleine middenstand in moeilijke positie Attlee drie weken in het ziekenhuis Dieven van de Steen van Scone opgespoord Nadelig voor communisten en Gaullisten VRIJDAG 23 MAART 1951 74e JAARGANG No. 25029 D« regering heeft met ingang van 19 Maart een loonsverhoging van vijf procent voorgeschreven voor allen die 23 jaar, dan wel gehuwd of kostwinner zijn en wier arbeidsverhouding geregeld is in een C.A.O. of bindende loonregeling. Aan niemand mag ech ter een grotere loonsverhoging worden toegestaan dan f 200. per jaar. Voor de mannelijke werknemers, die de leeftijd van 23 jaar hebben bereikt, zal een minimum van vier cent per uur gel den. De loonsverhoging geldt dus van het begin van de lopende loonweek. Voor de maandlonen en -salarissen gaat de verhoging eveneens op 19 Maart in. Voor wat betreft de mannelijke en vrouwelijke werknemers beneden 23 jaar en niet gehuwd of kostwinner zijnde, zal de mogelijkheid worden geopend, de lonen te verhogen volgens een nader te bepalen schaal. Sociale uitkeringen W erkgeversorganisaties vertrouwen op: Reeds verschillende tot ontploffing gebracht I^.L.M.-VLIÊGTUIGEN MET LIGSTOELEN Nederlander in Canada verongelukt MGR. ERAS GEOPEREERD AMBONEES IN DJAKARTA VERMOORD PROTEST TEGEN VERHOGING MOTORRIJTUIGENBELASTING 10.212.684 inwoners LEDEREN SPORTKLEPING HOOFDREDACTEUR LA PRENSA ONVINDBAAR BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. IJmuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: J. J. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mifHmeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 42 cents per week, f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal. de beschikking zijn geregeld. De positie van het overheidspersoneel tenslotte zal door de regering afzonderlijk worden geregeld. Met de daarvoor in aanmerking ko mende organisaties uit het bedrijfsleven zal overleg worden gepleegd, teneinde de uit de loonsverhoging voortvloeiende consequenties voor de prijzen onder ogen te zien. De regering vertrouwt, dat de uit de loonsverhoging voortvloeiende kosten alleen bij strikte noodzaak zullen worden doorberekend. Zij heeft er met instemming kennis van genomen, dat van de zijde der werkgevers dit beroep volledig wordt ondersteund. In het officiële communiqué wordt gezegd, dat de regering uitvoerige be sprekingen heeft gevoerd met de Stich ting van de Arbeid. Algemeen werd het regeringsstandpunt aanvaard, dat het ongunstige verloop van de betalings balans, hetwelk een gevolg is van de internationale politieke ontwikkeling en de daarmede samenhangende militaire inspanning, noopt tot een beperking van het verbruik en van de investeringen Deze noodzakelijke vermindering van het verbruik werd door de regering ge steld op 5 pet. Hierbij is nog niet in aan merking genomen, dat in het bijzonder de recente moeilijkheden in - het han delsverkeer met Duitsland intussen op nieuw een ongunstiger situatie hebben doen ontstaan. Hiermede rekening houdend en m aanmerking nemende de vermoedelijke prijsstijging tot 1 April met inbegrip van de op deze datum voorgenomen prijsverhoging van huisbrandkolen heeft de regering besloten door het Col lege van Rijksbemiddelaars de hier boven vermelde beschikking te doen uitvaardigen. Voor die bedrijfstakken, waarin de naleving dezer beschikking tot ernstige economische moeilijkheden zou leiden, kan het College van Rijksbemiddelaars, gehoord de Stichting van de Arbeid en de betrokken partijen, dispensatie ver lenen. Verzoeken om dispensatie moeten uiterlijk 31 Maart a.s. bij het College van Rijksbemiddelaars zijn ingediend. Gedurende de periode, dat het college nog geen uitspraak heeft gedaan, wordt de verplichting tot het toekennen der loonsverhoging opgeschort. Indien het college het verzoek afwijst, moet de verhoging met terugwerkende kracht worden toegekend. Daarnaast zal het College van Rijksbemiddelaars een ver gunning geven eenzelfde loonsverhoging toe te kennen voor die arbeidsverhou dingen, welke niet bij C.A.O. of binden- De regering overweegt tevens te be vorderen, dat op de kinderbijslagen, de uitkeringen aan ouden van dagen en an dere uitkeringen krachtens de sociale wetgeving, alsmede krachtens rijksrege lingen voor sociale bijstand (waaronder de overbruggingsregeling) ook een ver hoging wordt toegepast. Omtrent deze verhoging is nog overleg tussen de re gering en de Stichting van de Arbeid gaande. In verband met deze beslissing acht de regering het gewenst, dat na Pasen het overleg met de Stichting van de Ar beid wordt voortgezet, teneinde de ont wikkeling van de economische toestand van ons land nader in beschouwing te nemen. Onder leiding van de minister zonder portefeuille, prof. Albregts, zal tevens worden nagegaan op welke wijze door samenwerking van ondernemers en arbeiders de productiviteit verder kan worden verhoogd, waarbij er tevens naar zal worden gestreefd de arbeiders in de resultaten dezer productieverno- ging te doen delen. In een vergadering van de bij het N.V.V. aangesloten bonden is de vijf procent loonsverhoging als onvoldoen de van de hand gewezen. Het N.V.V. verklaart met nadruk, dat het geen enkele medeverantwoordelijkheid voor deze regeringsmaatregel aanvaardt. Het draagt het verbondsbestuur op de actie voor een ruimere compensatie der prijsstijgingen en voor een recht vaardige verdeling der lasten met in schakeling van de besturen der aange sloten organisaties onverminderd voort te zetten, zulks bij voorkeur in samen werking met K.A.B. en C.N.V. Naar aanleiding van het gedurende de afgelopen dagen gevoerde overleg tus sen de regering en de Stichting van de Arbeid, delen de gezamenlijke centrale werkgeversorganisaties het volgende mede: Bij het thans afgesloten overleg, heb ben de werkgeversorganisaties het standpunt ingenomen, dat maatregelen op het terrein van de loonpolitiek slechts dan tot het beoogdfe doel kun nen leiden, indien tezelfder tijd tegen over een loonsverhoging verhoogde pro ductie staat. Nu aan de getroffen regeringsbeslis sing deze voorwaarde niet is verbon den, vertrouwen de werkgeversorgani saties, dat het aangekondigde nieuwe overleg inzake productieverhoging op korte termijn tot tastbare resultaten zal leiden. Het beroep van de regering om al leen bij strikte noodzaak de kosten, welke uit de loonsverhoging voort vloeien door te berekenen, wordt van de zijde der werkgevers volledig ge steund. (Van onze Haagse redacteur) Nederland heeft dus Donderdagavond een nieuwe loonronde gekregen. Men zou het de zesde ronde kunnen noemen sedert de oorlog, als worden meege rekend de algemene loonsverhoging van 1943 (23 proeent op de basis Mei 1940) cn de geruisloze, incidentele looncorrecties in 1946 en 1947. Het kan ook de vierde ronde heten, als men begint te tellen bij de Joekesgulden in October 1948, waarbij het befaamde Haagse huishoudboekje werd gepubli ceerd, plus daarna de vijf procent van December 1949 en de tweede vijf pro cent van September 1950, nu opnieuw gevolgd door een vijf procent, die ongeveer de helft van de prijsstijgingen opvangt. (Stelt men het indexcijfer van September 1949 op honderd dan staan de prijzen nu op 120 en de lonen op 110, een achterstand derhalve van tien procent). Verwachting tot Zaterdagavond: Vanavond en vannacht op vele plaatsen enige regen, morgen overdag wisselende bewolking met plaatselijk enkele buien. Aanvankelijk tijdelijk afnemende, maar later weer krachtige of harde wind tussen Zuid-West en Noord-West. Kouder overdag. Zon: 6.36—18.58 Maan: 20.486.43 Dr. Harold C. Urey, een van Amerika's Meest vooraanstaande atoomgeleerden, heeft gisteren gezegd, dat hy het met de gissingen van dagbladen eens is, dat Rusland waarschijnlijk over 50 atoom bommen beschikt. Dr. Urey, die gisteren te Rome een persconferentie hield, is op weg naar Israël, waar hij in Haifa een serie lezin gen zal houden. Hij verklaarde, dat hij eraan twijfelde of de Russen methodes ontwikkeld hadden voor het gebruik van atoomenergie voor vredesdoeleinden, en zei. dat hij geen vertrouwen had in de verklaring van de minister van Buiten landse Zaken Andrei Vishinsky, dat Rusland met behulp van atoomenergie .bergen verzette". Op de vraag, hoeveel krachtiger de atoombommen van thans zijn vergele ken bij die welke men op Japan heeft laten vallen, zei dr. Urey: „Een van onze senatoren het zijn zij, die hun mond het meest voorbijpraten heeft gezegd, dat er op het ogenblik bom men zijn, die zesmaal zo krachtig zijn als die. welke men in de tweede we reldoorlog gebruikte". Ik ben cr zeker van, dat de Russen de atoombom hebben, zei dr. Urey, cn ook, dat zy cr reeds tot ontploffing hebben gebracht Op de vraag, wat hij met „er" bedoelde, antwoordde hij, dat hij er zeker van was, dat er in de Sovjet-Unie verscheidene atoombommen tot ontplof fing waren gebracht. Op de vraag welk stadium de ontwikkeling van de water stofbom heeft bereikt zei dr. Urey: „Er wordt aan gewerkt". Een twee-motorige DC-3 van de Lansa Airline is in de buurt van Cartagena (Columbia) neergestort. Alle inzittenden - een bemanning van 3 koppen en 24 passagiers kwamen om het leven. Men gelooft dat de meeste inzittenden bewoners van Columbia waren. De oor- ■aak van bet ongeluk is nog niet bekend. Duizenden Amerikaanse parachutisten zijn vanmorgen aan het Westelijk front van Korea, enkele kilometers ten Zuiden van de 38ste breedtegraad geland en hebben de hoofdweg van Seoul naar Kaesong, waarlangs zestig duizend Noord- Koreanen trachtten te ontsnappen, afgesneden. Twee grote pantser-kolonncs van de verbonden troepen hebben ten Noorden en ten Noord-Westen van Seoul een krachtige aanval ingezet en trachten contact te krijgen met de lucht landingstroepen. Uijongbu is een van de kolonnes zonder slag of stoot in handen gevallen. De luchtlandingsmanoeuvre verliep uitstekend. De landing werd onder leiding van lt.-generaal Matthew Ridgway die in de tweede wereldoorlog in Afrika en Normandië' ervaring op dit gebied heeft opgedaan bij gunstige weersomstandigheden uitgevoerd. Een woordvoerder van het Amerikaanse leger heeft verklaard, dat men ongeveer twintig duizend communisten gevangen boopt te nemen. De operatie heeft de vijand volledig verrast. In het communiqué, dat gisteren van regeringswege is verstrekt, verdient één woord de aandacht, al trèkt het die aandacht zeker niet, omdat men er ge makkelijk overheen leest. In tegenstel ling tot vorige malen wordt namelijk geen melding gemaakt van overleg tus sen regering en Stichting van de Arbeid, maar van besprekingen tussen deze twee partijen. De besprekingen in de Stichting van de Arbeid zijn ditmaal moeilijker ge weest dan bij de vorige gelegenheden; het meningsverschil tussen werkgevers en werknemers heeft zich o.a. met na me afgetekend op het stuk der prijsbe heersing. In werknemerskringen hecht te en hecht men hieraan byzondere waarde; zonder een prijsstop is het ef fect van een loonsverhoging illusoir, zo redeneert men aan deze kant, en men gaf ons een voorbeeld van damesonder goed, waar tachtig procent winst op zou zijn gevraagd, en van wollen stof fen, waarbij de ene kleur aanmerkelijk duurder was geworden dan de andere hetgeen toch niet te verklaren zou zijn uit gestegen grondstoffenprijzen. In de kringen van de handel daar entegen ziet men het aldus: het stel len van een maximumprijs betekent dat het dan gefixeerde bedrag onmid dellijk ook de minimumprijs wordt wanneer er voorts op de wereldmarkt een daling plaats vindt en men acht dit niet helemaal een luchtkas teel dan volgen de maximumprijzen in het buitenland deze ontwik keling niet en tenslotte, het uit schakelen van het vrije-concurren- tie-element houdt de prijzen hoog; men mag daarbij niet vergeten, dat zonder prijsbeheersing tot dusverre door de concurrentie de wereldmarktprijs in derdaad niet geheel op de binnenland se markt is doorgewerkt. Waarmede men wil aantonen, dat een prijzenstop de zaak er niet beter op maakt. De regering oordeelde blijkbaar in dezelf de zin. Een ander, hiermede samenhangend, wrijvingspunt was de omvang van de loonsverhoging cn wel niet zozeer, dat de compensatie maar gedeeltelijk is, ge lijk trouwens vooraf al vaststond, als wel - en hier spreekt weer de kwestie van de prijzenstop de te verwachten ver- Een woordvoerder van de Britse rege ring heeft er gisteren op gewezen, dat Groot-Brittannië zich verzoend heeft met de gedachte aan acties op kleine schaal ten Noorden van Korea's 38ste breedtegraad. maar dat een algemene opmars ten Noorden van die lijn dubieus geacht moet worden. De Britse minister van staat, Kenneth Younger, verklaarde in het Lagerhuis: „Zolang daar militaire operaties aan ae gang zijn moet ik mij er van onthouden de generaals van de tegenpartij op ac hoogte te brengen van de tactische en strategische plannen onzer strijdkrach ten. Nog steeds zijn wij echter van me ning, dat Korea één land is met één volk; hoe wij die eenheid verkrijgen is een andere kwestie. Ik geloof, dat wij de militaire weerstandskracht afbreuk zouden doen, indien wij de commandan ten ter plaatse zouden dwingen zich to houden aan een denkbeeldige linie, dit behalve op de kaarten, geen enkele be tekenis heeft. Wij staan op het standpunt, dat ae opperbevelhebber van de verbonden troepen redelijkerwijs niet aan streng, voorschriften gebonden kan worden, maar een algemene opmars in Noord- Korea zou een daad van grote politieke en militaire betekenis zijn". De Britse minister-president, Clement Attlee, die Woensdag in het ziekenhuis is opgenomen, moet drie weken onder medische behandeling biyven voor een zweer aan de twaalfvingerige darm, al dus is gisteren te Londen officieel me degedeeld. Een nieuwe Constellation-dienst, met sleepairs uitgerust, zal met ingang van de zomerdienst te beginnen op 15 April door de KLM tussen Amsterdam en New York worden onderhouden. Sleepair is de benaming voor een zeer comfortabe le vliegtuig-ligstoel, welke met een voe tensteun kan worden verlengd. Door de rugleuning in de laagst mogelijke stand te brengen, wordt daardoor aan de pas sagiers een mogelijkheid geboden om op de meest aangename manier te reizen. Voorlopig is de KLM-Constellation „Rotterdam" met dertig van deze sleep- airs uitgerust. Van 26 Mei af zal een tweede sleepair dienst op de op de Am sterdamNew Yorklijn worden, inge steld. De manschappen van de verbindings troepen der Verenigde Strijdkrachten op Korea, die zorgen voor het aanleg gen en het in stand houden van de te lefoonlijnen, werken onder vaak uiterst moeilijke omstandigheden. Men moet inderdaad over zeer sterke zenuwen beschikken, om dit karwei uit te voe ren. Welingelichte Londense kringen zei den gisteren, aldus U.P., dat de detec tives van Scotland Yard na een bezoek van tien dagen aan Schotland erin zjjn geslaagd de personen te ontdekken, die de kroningssteen uit de Westminster Abdij de z.g. Stone of Scone heb ben gestolen met Kerstmis verleden jaar. De detectives waren echter niet in staat arrestaties te verrichten omdat de personen, die naar zij aannamen bij de diefstal betrokken waren, weigerden een verklaring af te leggen. Ingelichte krin gen zeiden, dat Scotland Yard weinig kans zou hebben een proces tegen de dieven door te drijven, tenzij één van hen bekent. Naar verluidt, zouden 13 personen by de diefstal betrokken zyn geweest. De detectives zouden nagenoeg over alle inlichtingen beschikken over de wüze waarop de steen gestolen is en van En geland naar Schotland is vervoerd. De juiste plaats waar de steen zich bevindt is nog onbekend. De Schotse nationalis ten hebben reeds gewaarschuwd, dat zy de mannen, die de steen verwyderd heb ben, zullen beschermen tegen bestraf fing. Bij een botsing tussen een trein en een vrachtauto is in Hamilton (Canada) de 22-jarige Nederlandse emigrant Hendrik Verkuyl om het leven geko men. Verkuyl was werkzaam bij een on derneming in Hamilton. dere prijsstijgingen. Wanneer er immers o.a. tengevolge van doorberekeningen toch weer enkele percenten achterstand bij komen, dan wordt in werknemers kringen een compensatie van vijf pro cent onwaarachtig geacht. Wat de doorberekeningskwestie be treft, hierbij spreekt de slotalinea van het regeringscommuniqué het vertrou wen uit, dat alleen bij strikte noodzaak de, uit de loonsverhoging voortvloeiende, kosten zullen worden doorberekend in de prijzen en hier sluit op aan de op nieuw van werkgevers zijde gegeven toezegging inzake de gelijkelijke verde ling van lasten. De andere partij vraagt zich echter af: wie maakt uit wat „strik te noodzaak" is en in hoeverre zullen de ondernemers ook inderdaad het advies van hun organisaties opvolgen? Bij de kleine (middenstands-) ondernemin gen met een of twee man personeel zal trouwens aan het doorberekenen van de loonsverhoging in de prijzen nauweiyks te ontkomen zijn. Hierbij moet echter weer wel worden aangetekend, dat in vele gevallen de invloed van de doorbe rekening eerst na verloop van tijd merk baar wordt. Hoe dan ook, wij hoorden gisteren in Den Haag de desbetreffende passages ais niet meer dan „een fraaie tirade" aan duiden, gelijk er in de toelichtingen <qp vorige loonrondes wel meer zijn geko men. Men herinnert zich dan b.v. de aankondiging van de Joekesgulden. waarbij gezegd werd, dat er geen sprake van was, dat er (in 1948) een algehele prijsverhoging te verwachten zou zijn waarover men overigens in verband met de devaluatie en „Korea" ook weer niet te hard mag oordelen. Dit zijn de problemen, welke zich thans het duidelijkst aftekenen. Aparte vragen rijzén er nog bij twee punten. Evenals bij de vorige loonronde is de verhoging voorgeschreven met mogelijk heid van dispensatie. De vorige maal werd deze dispensatie o.m. aangevraaga voor de tuinbouw, bloembollencultuur, veenbedrijf, trawlvisserij, binnenscheep vaart, brandstoffenhandel, bakkers en nog vele andere groepen; zij is in enkele gevallen ook verleend. Nu de omstandig heden zoveel moeilijker zijn, mag men echter verwachten, dat er ook meer dis pensaties zullen moeten worden gefiat teerd. En hoe staat het dan met de be langen van de werknemers in deze be drijfstakken om van degenen, die de vorige keer reeds buiten de loonronde bleven en nu andermaal zouden worden gepasseerd, maar niet eens te spreken. Een ander probleem ligt bij de klei ne middenstander met het grote gezin. Men kan hem geen loonsverhoging bieden en geen belastingverlaging. Hier zal een oplossing moeten worden gevonden in verhoging van de kinder bijslag, waarvoor de cijfers toch ai van een half jaar terug dateren. Moeilijkheden zijn er dus nog te over. Regering en Stichting van de Arbeid gaan nu verder praten. De vakbonden zien de thans inderhaast gevonden oplos sing kennelijk als een voorlopige om de eerste nood te lenigen. Dé slotvraag is echter of de regering zich zal kunnen veroorloven het ook zo te zien. Mgr. dr. B. Eras, rector van het Neder landse priestercollege te Rome, heeft in het Maria-paviljoen te Amsterdam met goed gevolg een operatie ondergaan. Zijn toestand is zeer verbeterd. 1 Juni zal hij zijn gouden priesterfeest vieren. Naar eerst thans bekend geworden is, heeft een groep van ongeveer dertig Ambonese ex-K.N.I.L.-militairen uit het kamp aan de Berenlaan te Djakarta 2 Maart een Ambonees sergeant-majoor, Gaspersz, zodanig met stokslagen ver minkt, dat hij onmiddellijk is over lieden. Gaspersz was een der leiders van de Ambonezen te Djakarta. Met enkele an dere Ambonezen had hij zich verzet tegen het besluit, naar Nederland te vertrekken. Hij wilde te Djakarta de- mobiliseren om daarna naar Ambon te vertrekken. De meeste deelnemers aan deze mis handeling met dodelijke afloop zijn met de „Roma" naar Nederland vertrokken. Men veronderstelt, dat zij in Nederland berecht zullen worden. De federatie van Nederlandse organisa ties voor het personenvervoer heeft een telegram gezonden aan de minister van Verkeer en Waterstaat, de minister van Fi nanciën en de voorzitter van de Tweede Kamer der Staten Generaal, waarin zij ten sterkste protesteert tegen de voorge nomen verhoging der motorrijtuigenbelas ting. Het wegvervoer is, naar de mening van de genoemde federatie, al te zwaar belast. Het aantal inwoners van ons land be liep. volgens de voorlopige cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek, op 1 Februari van dit jaar 10.212.684. acht van enkelingen of kleine groepen leidt gemakkelijk tot maentsmisbruik, omdat de weelde van macht te kunnen dragen sterkere benen vereist dan velen blij ken te bezitten. Een van de meest voorkomende vormen van machtsmis bruik is het openstaan van de machti gen voor corruptie. Het aoor het rap port van het sub-comité uit de Ameri kaanse senaat onder leiding van W. Fulbright openbaar geworden corrup tie-schandaal bij de Reconstruction Fi nance Corporation, de grootste bank van de wereldin 1932 in Amerika op gericht om de toen heersende econo mische depressie te overwinnen, levert daarvan weer het trieste en overtui gende bewijs. Nu kan men zeggen, dat dit een typisch Amerikaans verschijn sel is, waarvan men zich buiten Ame rika niets behoeft aan te trekken, maar wie zo spreken, hebben ongelijk. Cor ruptie moge in de Amerikaanse ver houdingen misschien meer en gemak kelijker gelegenheden vinden om voort te woekeren dan in vele andere lan den, het verschijnsel op zichzelf doet zich overal elders in min om meer ernstige mate voor, overal elders waar macht in ongecontroleerde of oncon troleerbare handen wordt geconcen treerd. XJorruptie is dan ook geen ty pisch kapitalistisch verschijnsel, want in zig. anti-kapitalistische dictatuur- staten woekert ze nog voorspoediger en weliger, omdat de macht er in nog minder en bijna altijd ongecontro leerde of oncontroleerbare handen be rust. Het verschil is alleen, dat cor ruptie in z.g. anti-kapitalistische die- tatuurstaten alleen dan maar uitlekt en tot een schandaal leidt, wanneer er door de hoogste machthebbers politie ke munt voor eigen zakje uit valt te slaan. Hoe ongezond het verschijnsel van corruptie in democratische landen ook moge zijn, de democratie biedt meer en betere middelen om de ziekte te achterhalen, te bestrijden cn te ge nezen dan de dictatuur, waar alle macht over alle gebieden des levens aan slechts een kleine kaste van gelijkge zinden. die zelf de deksel van de doof pot beheren, is gegeven. REFLECTOR. W VOLK, MIJN VOLK, WAT HEB IK U MISD-AAN OF WAARIN HEB IK U BE DROEFD? WAT HAD IK NOG MEER VOOR U MOETEN DOEN EN HEB IK NIET GEDAAN? (Tekst uit de liturgie van Goede Vrijdag. Crucifix uit Stedel. Museum te Maastricht). Illlllllllllll I lllll III til llltllll III HUI llllllllllllll llllllllllllllllll Advertentie DARTELOORISSTRAAT 20 TEL. 13439 De Franse Nationale Vergadering heeft gisteren, na een rumoerige nach- tclyke vergadering, een nieuw kiesstel sel goedgekeurd, waarbij iedere party, die 50 pet. van de stemmen in zyn de partement behaalt, alle zetels in dat departement krygt toegewezen. (Het aantal zetels in de departementen va rieert van twee tot elf). Theoretisch zouden de andere partijen met 49 pet. van het totaal aantal stemmen volgens het nieuwe stelsel geen enkele zetel kunnen krygen. Verder houdt het nieu we stelsel in. dat indien geen enkele partij 50 pet. van het aantal stemmen zou halen, de zetels als tot dusver ver deeld zouden worden, namelyk naar evenredigheid. Daar echter geen der regeringepar tijen in welk departement ook 50 pet. van het totaal aantal uitgebrachte stemmen op zich kan verenigen, is de mogelijkheid van lijstverbinding ge schapen. Zo zouden b.v. vier samen gaande partijen, die elk 13 pet. van de uitgebrachte stemmen hebben behaald, alle zetels krijgen, terwijl een vijfde alleenstaande partij, die de resterende (48 pet.) op zich verenigd heeft, geen enkele zetel zou krijgen. De bedoeling van het nieuwe stelsel is. de voornaamste regeringspartijen socialisten, radicalen. M.R.P.-Ieden, ra dicaal-gezinden en gematigden een meerderheid in het nieuwe parlement te verzekeren en zowel de communisten als de Gaullisten uit te sluiten. •remier Henri Queuille zal de eisen der stakende Franse arbeiders waarschijn- ïyk inwilligen door een loonsverhoging van meer dan tien procent toe te staan, aldus meldt A.P. De commissie voor colleicticf overleg, die vandaag met de pre mier vergadert, heeft aanbevolen een loonsverhoging van twaalf cn een half procent door te voeren. In een parlementszitting, die de afgelopen nacht is ge houden, heeft Queuille erkend, dat de looneisen der stakers voor het grootste deel rechtvaardig zyn en zullen worden ingewilligd. De toestand van het spoorwegverkeer schijnt te zullen verbeteren, nu niet- communistische vakbonden, die de 48 uursstaking hadden uitgeroepen, hun le den hebben bevolen weer aan het werk te gaan. De Franse regering heeft in tussen alle verloven van leger en politie ingetrokken en aan 40.000 man van de spoorwegen officieel doen weten, dat zij door de regering worden gerequireerd- Men vraagt zich thans af. of dc bij de communistische vakbond aangesloten spoorwegarbeiders, de staking zullen voortzetten. Donderdag had ook de ka tholieke vakorganisatie besloten zich bij dc staking aan tc sluiten.; zij neemt eenzelfde houding aan als de socialistische Force Onvrièrc. Intussen duurt dc staking bij de Paryse metro cn busdiensten nog voort. Door de regering gevorderd zijn de arbeiders van de gasbedrijven naar hun werk teruggekeerd, waardoor de druk op het gas in Parys thans weer normaal is. De waarschuwingsstakingen van de arebiders in het waterleidingbedrijf en van de aansprekers is gisteren geëin digd, zonder de Paryzenaars veel last te hebben berokkend. Het gevaar be staat echter, dat zij alsnog voor onbe paalde tijd het werk zullen neerleggen. Dit geldt ook voor de bouwvakarbeiders het hotel- restaurant en café-personeel, het personeel van Air-France, de rijks- en gemeenteambtenaren en het perso neel van krankzinnigengestichten,. Aan de andere kant zijn overeenkomsten be reikt, waarmee de mijnwerkers en me taalbewerkers tevreden schijnen te zijn. In het algemeen dreigen alleen sta kingen by overheidsbedrijven, het per soneel van particuliere ondernemingen heeft geen verlangen getoond om het werk neer te leggen. God kon geen andere weg vinden dan die over Golgotha j De Argentijnse politie heeft bekend gemaakt, dat zij moeilijkheden onder vindt bij het opsporen van dr. Alberto Gainza Paz, hoofdredacteur-uitgever van het door de regering overgenomen blad La Prensa, wegens belediging van het congres. Zyn arrestatie was bevolen, na dat hy het Argentijnse congres ervan had beschuldigd dat het de grondwet liad overtreden door het blad te natio naliseren. De Argentijnse minister van Buiten landse Zaken, die thans te Washington is, heeft op een persconferentie ver klaard, dat de kwestie van „La Prensa" geheel binnen de juridictie van Argen tinië lag. Men zou geen buitenlandse in menging dulden. De minister beant woordde schriftelijk gestelde vragen. De antwoorden werden in het Engels ver taald. De minister voegde er nog aan toe, dat de uitvoerende macht niet ver antwoordelijk was voor het verbieden van het blad. Aanvankelijk was de zaak een arbeidsconflict geweest, later was het een juridische kwestie geworden en thans was zij in handen van het Argen tijnse congres, aldus de minister.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1