Bach's Matthaus-Passie weerklonk in Leipzig Thomaskerk Eüicde noorman: ~7ï/rfüntf - yrufS'éecie Ganeia GASTVRIJE ONTVANGST VAN DE AMBONEZEN de beste br Laat heb ik IJ bemind BEKA Nederlands Jeugdteam verliest van N.-lerland r Wij luisteren naar v. Kachelwarmte en genegenheid in het Amersfoortse Boskamp GOEDE VRIJDAG 1729 TERUG NAAI1 OORSPRONKELIJKE UITVOERING uw matrassen reparatie „DELANA F a. v. Vrtsleu hoven Wi<' kwaliteit weet te waarderen zal zeker LINCOL-WAS begeren! J NAAIMACHINES BROSENS Verhuizingen - Verpakkingen - Meubelopslag en Pianotransporten Vleesverbruik 1950 J§% Oostenrijks-Hongaars voetbalconflict J door ETHEL MANNIN VRIJDAG 23 MAART 1951 PAGINA 3 Door onze groie voorraad zonder prijsverhoging HAARLEMS fMTRASSENHÜIS H. DE GRA&FF Ontvangen: KINDERKLEDING 19S1 Voor f 3.95 Tiroler broekjes Meisjesmanielftjes prima modellen 24.75 verende w u un matrassen Junsweg 17 t.o. station BEDDENSPECIAALZAAK i Nederlandse bloemen naar genade-oord Fatima Magda Janssens gaat jubileren F. Damiaans en zn - Zijlvest 41 Telefoon 12456-14155-11141 Haarlem Weinig lager dan voor de oorlog VERKEERSONGELUKKEN EISEN DRIE DODEN Ned. spoorwegmaterieel voor Argentinië De kabinetscrisis in Suriname nieuwe tie drank Sportsnippers Duel BottwinnikBronstei|i zal nu scherper worden FAUSTO COPPI UIT HET ZIEKENHUIS Bloemenrallye Noord- wijkerhout Tijdens F.I.F.A.-tournooi Op Goede Vrijdag van tiet jaar 1729 en wel op 15 April werd voor het eerst Bach's Matthaeus Passie ten uitvoer gebracht. De historische bete kenis daarvan wera door zijn tijdgenoten met begrepen. Alleen de criti cus Mizler schonk enkele woorden in zijn Musikalisclie Bibhothek' aan deze gebeurtenis in het oude Leipzig, al meende hij, dat deze passiemuziek wel in de concertzaal tot haar recht zou kunnen komen, doch in een kerk een bepaald afstotende uitwerking zou hebben vanwege het weinig sacrale karakter van dit aiereldse opus. Inderdaad, de Matthaeus Passie vond geen waardering en zelfs nauwelijks enige belangstelling. Deze ervaring heeft Bach weerhouden van het schrijven Var, andere passiemuziek. Hij bepaalde zich tot het omwerken van vroegere com posities en daarbij heeft hij in zijn tien laatste levensjaren ook nog veel veran- ierd in de onsterfelijke Matthaeus Passie, welke eerst omstreeks 1750 de vorm ■creeg. waarin wij haar thans kennen. Men meent, dat Bach niet meer dan Vijf passies geschreven heeft. De eerste uit het jaar 1725 was opgebouwd op een madrigaal-tekst: de muziek is evenwel verloren gegaan. Twee jaar la ter kwam de muziek voor het evangelie Van Marcus gereed, waarvan niet veel meer dan een treurzang is overgebleven. Wel kennen wij de volledige partituur Van de Lucas-passie, welke bij de dood van de grote meester in de weinig zorg zame handen van de zoon Friedemann Bach kwam. De twee laatste grote wer ken, de Johannes- en de Matthaeus- Passie (de eerste werd op Goede Vrij dag van 1923 in Leipzig ten gehore ge- bracht) werden daarentegen uitstekend bewaard door Philipp Emanuel Bach en aan hem is het stellig te danken, dat Wij thans nog elk jaar deze gigantische Composities beleven kunnen. Tegenwoordig meent men in de mu sicologische wereld, dat Bach oorspron kelijk met twee koren, twee orkesten en twee orgels in de Thomaskerk van Leip zig heeft gewerkt'en er is een streven merkbaar, dat men thans deze traditie nieuwe vorm wil geven. Zo is in Am sterdam een Bachkring opgericht, wel ke dit jaar in de Lutherse Kerk onder leiding van de componist Bertus van Lier de Matthaeus Passie in een gewij- Advertentie 's morgens 's avonds gehaald gebracht Grote Houtstraat 103 Haarlem Telefoon 11485 Advertentie 99 o.a. Blouses, broekjes, truitjes, jurkjes, maat 40 t/m 95. DE KLEDING VOOR UW KINDEREN V. Ostadestraat 46, KJeverpark - Tel. 10413 Advertentie heeft U reeds een vlot model KINDERJURKJE, wasecht, grote zoom, in diverse ruitjes. Nieuwe sortering Gestreepte Pullovers korte mouw v.a. 7.45 bruin - koren - grijs 8.45 HAARLfM Antgonq 19 fel. 2Ml£ Advertentie Advertentie DE ENIGE MAT11AS in Nederland welke nog nooit in prijs verhoogd is 80/190 90'190 120/190 130/190 117.50 125.- 165.- 185.- HEERLIJK SOEPELE MATRAS met 15 jaar garantie Zeer uitgebreide collectie bij Advertentie Voor nieuwe fnaar één adres: SCHAGCHELSTR 40 - TEL. 12921 GEN. CRONJéSTR. 148 - TEL. 18558 zigde conceptie ten uitvoer wil bren gen: daarbij worden het lijdensverhaal en de reacties der gemeente niet door dezelfde uitvoerenden vertolkt. In Rot terdam heeft deze opvatting feitelijk reeds „burgerrecht" verkregen. Mendelssohn's verdienste Merkwaardig is, dat bijna driekwart eeuw na Bach's dood verstrijken moest voordat de Matthaeus Passie weer kon worden gehoord. Het is de grote ver dienste van Mendelssohn geweest, dat hij als twintigjare knaap de moed kon opbrengen om de Matthaeus Passie weer aan de vergetelheid te ontrukken. Dat was in 1829, op 11 Maart. Mendelssohn bracht Bach's opus met de Berliner Sing- akademie en dit experiment was een ongehoord succes. Men moet daarbij be denken, dat in die tijd Bach niet meer dan een naam was en stellig geen be grip; een naam als de laatste vertegen woordiger van de Duitse' meesters van de „vorklassische Polyphonie", zoals de Duitse musicologen hét uitdrukten. De naam Bach werd toen slechts door een handvol uitverkorenen met eerbied uit gesproken, doch Mendelssohns moedige daad op die 11e Maart maakte Bach in één slag tot een kostbaar en onverganke lijk Duits volksbezit. Daarna is zijn werK heel snel tot cultuurgoed van de gehele Westerse beschaving verklaard en wij geloven niet, dat er een muzikale schepping is, die elk jaar zovele mil- lioenen oren beroert en harten ontroert als Bach's Matthaeus Passie, die de mens door het reusachtige portaal van het beginkoor met het vermaarde orgelpunt in e moll terstond in het passieverhaal binnenvoert met de dramatische wis selzangen der koren. Om de preek heen In Bach's tijd waren de monumentale oratoria feitelijk bedoeld als een muzi kale omlijsting van de middagpreek: het eerste deel Voor de preek, het slot daar na. Doch de feitelijke geboorte van het oratorium, zoals wij dat thans kennen, was ver voor Bach's tijd. Opera, orato rium en cantate zijn van zuiver Italiaan se oorsprong. Men „noemt het oratorium wel eens de tweelingzuster van de opera. Maar terwijl de opera in een wereldse sfeer werd geboren, werd het oratorium van zijn geboorte af reeds voor de kerkdienst bestemd. Ook later gaf het oratorium, als het bij wereldse gele genheden optrad, feitelijk slechts gast rollen. Trouwens, dat blijkt ook al uit de benaming: „Oratorium" wil eigenlijk zo veel zeggen als „bidzaal" en heeft in zijn oorspronkelijke betekenis betrekking op het gemeentehuis van San Girolamo del- la Charita in Rome, waar de vrome priester Filippo Neri omstreeks 1550 voor zijn biechtkinderen zogenaamde ..Esercitii spirituali" liet uitvoeren. Deze ..geestelijke oefeningen" waren voorna melijk zangoefeningen, waarbij men later vooral driestemmige lofzangen ten ge hore bracht, zogenaamde „Laudi spiritu ali". die door Giovanni Animuccia waren gecomponeerd. Later werden er bij feestelijke gelegenheden ook meer ge compliceerde vijfstemmige „madrigali spirituali" gezongen, die door Palestrina gecomponeerd waren. Hierbij kregen composities in dialoogvorm, waarbij vraag en wederwoord werden gesteld en afwisselend door de helft van het koor ten gehore werden gebracht, snel de voorkeur. Langzamerhand ontstond het „Con certo ecclesiastico". het geestelijk con cert en het aantal compcnisten, dat zich in Italië daarmee heeft bezig gehouden is ontelbaar. Een ware pelgrimstocht van jonge Duitse componisten naar het Italiaanse land in het einde van de zes tiende en het begin van de zeventiende eeuw bracht deze muzikale vorm naar het Noorden: Michael Pretorius was een van de eerste grote Duitse leerlingen uit die tijd: toen hij in 1621 stierf had hij wel een drieduizend composities op zijn naam en na hem noemt de muziekge schiedenis met eerbied Heinrich Schiitz, die dwars door de vernietigingen van de 30-jarige oorlog heen het muziekleven in het Duitse land organiseerde om als „vader van de Duitse muzikanten" ge- eerd te worden, en om tenslotte over een reeks van kleine componisten heen de meesterstaf in handen te leggen van de grote familie der cantoren: Bach, een geslacht van een zo intense muzikale be gaafdheid als de wereld maar eenmaal gekend heeft. Traditie getrouw zal de Stichting Fa tima dit jaar weer bloemen zenden naar de Cova da Iria, ter opluistering van de bedevaart op 13 Mei. Alle vereerders en vereersters van O.L. Vrouw van Fatima kunnen door hun geldelijke bijdragen, hoe klein ook, meewerken aan deze altiid grootse hul de, en zo de liefde tonen Van de Neder landse katholieken voor het Onbevlekte Hart van Maria. Deze bijdragen kunnen worden gestort op girorekening 426154 t.n.v. penningmeester Stichting Fatima te Boxtel, onder vermelding: Bloemen Fatima. Correspondentie betreffende deze bloe menhulde richte men aan het secretari aat der Stichting Fatima, Missiehuis St. Theresia te Boxtel. De toneelspeelster Magda Janssens zal in de eerste helft van het volgend seizoen bij „Comedia" haar 50-jarig to neel-jubileum vieren. Het ligt in de be doeling de jubilaresse te doen optreden in een spéciaal voor haar uit te kiezen Napolitaans stuk. Advertentie Wanneer wij U bedienen dan profiteert U ook van ons prima materiaal. Geheel vrijblijvend Uwerzijds komen wij graag eens met U praten. Volgens het C.B.S. werd hier te lande yorig jaar aan vlees geproduceerd 411.7 millioen kg. tegen 268.6 millioen in 1949 en 350.9 millioen kg. in 1938. De productie van varkensvlees en spek was het grootst, n.l. 246.9 millioen leg., gevolgd door 139 mill. kg. rund- en kalfsvlees, en 25.8 millioen kg. ander vlees. In 1938 waren deze cijfers resp. 213.5 millioen, 119.9 millioen en 17.5 millioen kg. In 1950 werd in totaal verbruikt 385.1 millioen kg. tegen 285.1 millioen kg. in 1949 en 334.7 millioen kg. in 1938. Het verbruik per hoofd der bevolking blijkt in 1950 slechts weinig lager te zijn ge- Donderdagmorgen is een melkauto met aanhangwag&n, komende uit de richting Putten, op de rijksweg Amers foortZwolle, tussen Hoef en Bijsteren, tegen een boom gereden en totaal ver nield. De chauffeur, wiens naam nog niet bekend is. werd zwaar gewond, terwijl een mede-inzittende, de weduwe H. Kamphorst-Schuit uit Putten, werd gedood. Zij laat vier kinderen achter. Te Purmerend is een 28-jarige woon wagenbewoner door een personenauto overreden en gedood en in Den Haag is op de Bezuidenhoutseweg een ge compliceerd verkeersongeluk gebeurd, tengevolge waarvan de 66-jarige P. E. v. d. L. uit Den Haag is overleden. Het Argentijnse ministerie van Verkeer heeft zijn goedkeuring gehecht aan de aankoop van Nederlands spoorwegmaterieel en onderdelen tot een waarde van 395 mil lioen pesos. Van de directie van Werkspoor te Am sterdam vernamen wij, dat deze zaak nog niet haar beslag heeft gekregen. Van deze aankoopplannen is in November 1950 reeds gewag gemaakt. Het contract tussen Werkspoor en het Argentijnse ministerie van Transportzaken is getekend. Behalve de ondertekening van dit contract is ook het decreet, gesigneerd door de president van Argentinië, van be lang Dit decreet schijnt, volgens offici euze inlichtingen alhier, inmiddels getekend te ziin. Thans dient rfog de correspondentie te worden afgewacht tussen de Banco Cen tral in Argentinië en de Nederlandsche Bank alhier, omtrent de betaling van de ze order. Nadere bijzonderheden over de leverings tij d en het aantal en soort van het te le veren spoorwegmateriaal konden nog niet worden verstrekt. De kabinetsformateurs van Suriname hebben de heren J. Buiskool, A. Smit, W. Juglall. ir. Oliviera, J. Drie sma. A. Currie en de vertegenwoordiger van Suriname in Nederland, de heer R. Pos, aangezocht in het nieuwe kabinet zit ting te nemen. Advertentie I Na arbitrage van enkele partijen, gespeeld in de hoofdklassewedstrijd tussen Utrecht en ..Max Euwe" (Am sterdam) op 11 Maart, is de uitslag van deze ontmoeting 64 voor Max Euwe geworden. Hiermede heeft laatst genoemde vereniging het kampioen schap van Nederland behaald. Het tennisteam van Monaco, dat in de eerste ronde van de Vaiscup op 3, 4 en 5 Mei te Den Haag tegen Nederland uitkomt, zal bestaan uit de spelers Pas- quier en Noghès. Voor de Belgische ereafdeling werden de volgende wedstrijden gespeeld: Charleroi—Beerschot 1—5; Antwerpen F.C.F.C. Brugge 10, 56. Diep onder de indruk van de ernst van wat hier gaat gebeuren, zien de ridders toe, hoe Eric afstijgt en het zwaard aanvat. In zware handschoenen var, zwijneleder steken zijn handen. Het zwaard Tyr is in een berenhuid gewikkeld, bijeengehouden met taai peeskoord. Langzaam, het zwaard torsend op de armen, begeeft hij zich naar de kar die klaar staat. Een fel-koude wind suist de Noorman om de oren en meteen hoort hij het weer, dat geluid van die geheimzinnige stem, als werd het door de wind. naar hem toegebracht: „Doe het niet!... Noorman, neen!" Stokstijf blijft de koning staan. Luisteren moet hij, al wil hij het niet. „Het zal u berouwen wenen zult gij om deze daad!" krijtwit is Eric's gelaat geworden. Zijn ogen staren in de wijde verte naar de zee, die daar voor hem ligt. Daar! Wéér die stem! Nogmaals die waarschmoing Verontrust door de plotseling zo vreemde houding van de koning, doet burcht heer Olaf een paar stappen naderbij. Wat is er met de Noorman? Doch eer Olaf hem bereikt heeft, werpt Eric met een krampachtig gebaar, als moest hij zichzelf overwinnen, het zwaard in de kar. Dof dreunen de planken, die de kar moeten afdekken. Met vreesachtige ogen snoeren de knechten de meege brachte touwen er om heen Een snerpend kort bevel van Eric. Daar duwen de mannen het voertuig krakend voort, over de laatste meters van de rotspunt Daar! De kar steekt reeds over de rand heen, de wielen verliezen het contact met de grondMet zijn vreemde inhoud stort de kar in de diepte om, vele honderden meter lager, met een doffe klap het water te raken. Eric ziet de burchtheer met vaste blik aan. De mannen raden eikaars gedachten en de- opluchting, die hen beiden vervult. Want daar beneden, vér onder hen, bruist en kolkt het water. Een gele nevel als van brandende zwavel, stijgt omhoog en met het gieren van de wind mengt zich de ijl-zangerige klaagtoon, die langzaam wegsterft Advertentie In de kwarteindstrijd van het Fifa- jeugdtournooi heeft het Nederlands jeugdelftal met 2-0 van de ploeg van Noord-Ierland verloren. In de eerste helft van de wedstrijd wist Rooney (Ierland) het eerste doel punt te scoren. Na de rust verhoogde aanvoerder Giffen de stand tot 2-0 uit een strafschop. Het Nederlands jeugdelftal speelde in de eerste helft uitstekend, doch kon na de rust het^ernpo niet volhouden wegens gebrek aalguithoudingsvermogen. De verdere uitslagen luiden: OostenrijkZwitserland 2-1 (rust stand 1-0), Engeland—België 1-1 (na lo ting mag België in de halve finale uit komen). Frankrijk—Zuid-Slavië 0-3. Nadat loting had uitgewezen, dat Bel gië in de'halve eindstrijd uitkwam, en Engeland als verliezer van de kwartfina le werd aangemerkt, is het programma, dat Zaterdag gespeeld wordt, als volgt samengesteld: Halve eindstrijden: Monaco: Oostenrijk België; Nice: Noord-IerlandZuid-Sla vië. Verliezers ronden: Nice: Zwitserland Engeland; Cannes: NederlandFrank rijk. Volgens radio-Moskou zal de wedstrijd BotwinninkBronstein om het wereld kampioenschap schaken in de komende wedstrijden waarschijnlijk scherper van karakter worden. De drie eerste wed strijden zijn in remise geëindigd. De derde partij, voorgezet uit een stelling die Bottwwinnik enig voordeel bood, le verde de kampioen kort na de hervatting aanvankelijk verder voordeel op. Bott winnik ruilde echter te vroeg torens en verloor daardoor zijn voordeel. Radio- Moskou meende dat de twee meesters in de drie gespeelde partijen eikaars kracht hebben beproefd. Fausto Coppi heeft het ziekenhuis verlaten, waar hij verpleegd werd na zijn val in de wedstrijd Milaan-Turijn, toen hij een sleutelbeenfractuur opliep. Hij vertelde dat hij goed vooruit gaat en zeker aan de Ronde van Italië zal deelnemen. Op Hemelvaartsdag wordt te Noord- wijkerhout weer de bloemenrally voor fietsers gehouden, georganiseerd door de Vereniging voor Vreemdelingenverkeer aldaar. Deze rally is een oriëntatierit, die langs mooie plekjes in de bollen streek en de duinen leidt. De sterke Hongaarse voetbalclub Hon- ved heeft de Oostenrijkse voetbalbond telegrafisch laten weten dat zij Zondag niet kan komen spelen in Weenen. Zes weken geleden was tussen de voetbal bonden van beide landen afgesproken dat Honved in Wenen tegen Wacker zou spelen. Reeds zijn 40.000 kaarten voor deze wedstrijd verkocht. De Oostenrijkse voetbalbond heeft be kend gemaakt dat Oostenrijk alle sport- betrekkingen met Hongarije zal verbre ken en het incident zal melden aan de FIFA. Indien de Hongaren niet van houding veranderen en alsnog Zondag spelen dan zal Oostenrijk ook de inter nationale wedstrijd, die op 15 April in Boedapest zou worden gespeeld, opzeg gen. De Amsterdamse studenten hebben gistermiddag op een der terreinen bij het Wagenerstadion te Amstelveen de hockeywedstrijd tegen de in ons land op tournee zijnde hockeyploeg van Cambridge met 3—2 gewonnen, nadat de rust met 2—1 in het voordeel van onze landgenoten was ingegaan. ZATERDAG HILVERSUM I, 402 m. VARA: 7.00 nieuws. 7.15 gram., 8.00 nieuws, 8.15 gram.. 8.18 Onder ons gezegd. 8 23 orgel, 8.45 gram. VPRO: 10.00 Tijdelijk uitge schakeld, causerie. 10.05 prot. pr. VARA: 10.20 herh., 11.35 Clavecimbelrecital. 12.00 gram., 13.00 nieuws, 13.15 dansmu ziek. 13.45 gram., 14.00 jeugd, 14.30 or gel 15.00 boek. 15.15 accordeon. 15.45 Van de wieg tot het graf. causerie, 16.00 gram., 16.30 soort. 16.45 kamerorkest en solisten. 17.30'jeugd, 18.00 nieuws. 18.20 gram.. 18.30 volksmuziek. 19.00 artistie ke staalkaart. VPRO: 19.30 Passepar tout, causerie. 19.40 causerie, 19.55 Deze week, causerie. VARA: 20.00 nieuws, 20.05 actualiteiten. 20.15 cabaret. 21.15 Ti roler muziek, 21.45 socialistisch comm. 22.00 instrumentaal sextet, 22.25 Onder de pannen, hoorspel. 22.45 instrumen taal kwartet, 23.00 nieuws, 23.15 gram. HILVERSUM II, 298 m. KRO: 7.00 nieuws, 7.15 gymn., 7.30 gram., 7.45 Morgengebed. 8.00 nieuws, 8.15 gram., 8.25 plechtigheden van Paaszaterdag, 9.40 gram., 10.00 kleuters, 10.15 gram., 11.00 zieken, 11.45 gram.. 12.00 Angelus, paasklokken en Hallelujah, 12.07 Metro- pole-orkest. 12.55 zonnewijzer, 13.00 nieuws, 13.20 amusem.orkest en sol'st, 13.45 gram.. 14.00 pianoduo, 14.20 Engel se les, 14.40 amateuruitzending. 15.10 Kroniek van letteren en kunsten, 15.45 omroeporkest en solist, 16.30 liturgische muziek (met toelichting). 17.00 jeugd. 18.00 filmmuziek. 18.15 Nederland in dustrialiseert, klankbeeld, 18.25 orgel. 18.40 gram., 18.53 reportage, 19.00 nieuws. 19.15 „Dit is leven", causerie, actuali teiten. sport, 19.27 politiekapel. 19.52 journalistiek weekoverz., 20.00 nieuws. 20.05 de gewone man. 20.12 gram.. 20.15 Lichtbaken. 20.40 Steek eens op. heren!. 21.00 gevar. progr., 21.53 Eieren zoeken. 22.45 Avondgebed, 23.00 nieuws, 23.15 Esperanto, 23.22 gram. ENGELAND, BBC, home service 330 m.: 12.00 orkestconc.. 19.40 gevar. muz. BBC, light progr. 1500 en 247 m.: 12.50 lichte muziek. 13.30 orkesteoncert, 16.10 orgelspel, 22.00 opera-orkest en solist, 23.20 orkestconcert, 23.35 dansmuziek. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK 309 m.: 12.00 amusem.muz., 14.00 amuse mentsmuziek, 15.30 koormuziek, 16.00 gevar. muziek, 18.30 volksliederen. 20 05 gevar. muziek. 22.25 symphonie-orkest en soliste, 23.05 Jichte muziek. BRUSSEL, 324 m.: 13.15 zigeunerork.. 13.45 Phiiharm. orkest, 15.30 Matthaeus Passion. 20.00 omroeporkest en solist, 21.15 lichte muziek. 484 m.: 12.05 omroeporkest, 14.45 Mat thaeus Passion. 16.30 lichte muz., 20.00 omroeporkest, 21.30 jazzmuziek. FRANKRIJK, nationaal progr. 249 en 347 m.: 12.30 orkestconcert, 14.12 sym phonie-orkest, 16.50 lichte muziek. 17.19 kamermuziek. 20.00 orkestconcert. 23.25 kamermuziek. Het was de derde maal in ons le; ven. Donderdagmiddag, dat wij de Ambonezen zagen. De eerste keer gaat terug tot de twintiger jaren, de dag, dat de begrafenisstoet van Van Heutsz door Amsterdam trok, het Am sterdam uit the incredible twenties, waar het, men zou haast zeggen ver boden was, dat een militaire forma tie door de stad trok, want het mocht de gevoelens der bevolking eens kwetsen. In deze atmosfeer, soldaten slechts kennende op verlof en niet in hun beste houding, zagen wij het op marcheren der Ambonezen in het K. N.I.L.-detachement, dat Van Heutsz de laatste eer bracht. Het heeft een die pe indruk '■op ons gemaakt, de eerste confrontatie met de betekenis en de macht van het Rijk, waaromtrent de gevoelens altijd latent waren geble ven, nooit geprikkeld of gestimuleerd Ons kleine land, nietwaar. Wij wisten nauwelijks wat marcheren, wat mili taire discipline was, en nu gingen daar Nedeo-landse soldaten voorbij, Rijks verdedigers, uit het Verre Oosten, met een houding en een gang, marti aal van top tot teen, haast onwerke lijk krijgshaftig, deze bruine mannen, met hun tropische stormhoeden, de groene uniformen, geweer en klewang. Wij waren nog jong toen, en het ge voel van trots, dat ons op slag tinte lend doorstroomde, was overeenkom stig onze jaren, maar het heeft ons nooit meer geheel verlaten. De tweede keer, dat wij met deze keurformatie in aanraking kwamen, was op de rede van Belawan. Als verslaggever aan boord van het troe penschip „Volendam" zagen wij, met Pasen 1948 een formatie van het K. N.I.L., die naar alders werd overge plaatst, bij ons aan boord komen; zij zouden zover met ons meevaren. En deze embarkatie behoort tot de meest bonte beelden uit de caleidoscoop van ons journalistiek verleden. Dit was een leger, dat reisde met kind en kegel, met heel zijn hebben en hou den, soldaten met waaiers, hun vrou wen onder parasols en in de dracht van het land, zoveel bruine kinder tjes om hen heen en de merkwaardig ste bagage: looprekken en pannen, comfoortjes. kooivogels en zelfs een kip in een mand. En overal baby's op de arm van vader of moeder, zoveel, dat wij deze wonderlijke formatie prompt hebben gedoopt: het leger in luren. Toen hebben wij veel met hen ver keerd, verstandige, hartelijke mensen. En wij hebben meegeleefd met het lot van de kleine Alfred Montong, een piepjong Rijksgenootje. dat aan stui pen leed. Aandoenlijk was het hoe dat zieke Ambonese jongetje in de zieken boeg werd verpleegd door hospitaal soldaat Vet uit Ulft, aan wie het ze ker niet gelegen heeft, dat het uit eindelijk toch bezweek. Op een eiland van de Riouw-Archipel, dat wij aan deden, kreeg het jongetje een chris telijke begrafenis en wij hebben tus- Advertentie Uit het Engels vertaald door DICK OUWENDIJK 67) Hij stak het laatste bruine, gerimpel de stukje rozeblad in de zak van zijn colbert. „U bedoelt het goed, Miss Lester en ik waardeer dat. Maar ik vervul hier een plicht en zal dat blijven doen." Toen Johnny haar had uitgelaten leun de hij met zijn rug tegen de deur en begroef zijn gelaat in beide handen. O vervloekt, waarom kwam die hier om hem dat te zeggen? Zij beklaagde hem. Noemde hem een dwaas. Een kladschil deres, die hem beklaagde, hem John B Puckhurst, Francis Sable's particuliere secretaris.... Francis Sable's butler, huis knecht, voetveegHet was al erg ge noeg zonder dat zij hier kwam om hem dit alles nog onder de neus te wrijven. Hij hoorde Francis om hem schreeu wen en ging naar binnen. Francis zat op de rand van zijn bed, met het hoofd tussen de handen, de elle bogen op de knieën. Hij had zich in da gen niet geschoren, noch had hij van kleren gewisseld, zijn gezicht was ge vlekt en opgezet. „Jij weet dus nog wat ik was en wat ik weer kan worden, niet Johnny? Je dacht, dat ik van de kaart was. hè? Maar ik heb jullie babbeltje wel gehoord. Het is hier erg gehorig, Johnny, heel erg gehorig. En je denkt, dat ik je nu meer dan anders nodig heb, niet? Kleine, ver vloekte, verwaande gek!" Johnny zei flink: „Ik weet dat u on gelukkig bent en ik wil u helpen." „Er is maar één ding, dat je voor me kan doen. Johnny, en dat is ophoepelen. Je hoordé toch wat onze heilsoldate zo juist zei? Neem vacantie tot Mr. Francis v/eer zichzelf is. Dat betekent, neem va cantie tot Mr. Francis dood is of jjj gaat er aan. Begrijp je niet, dat het me al ziek maakt om te zien, hoe Je hier rondhannest? Dronken of nuchter, half dronken of half nuchter, je hangt me de keel uit. Begrijp je het nu? Als er één ding is, dat me misselijk maakt, is het wel verwaandheid. Die godvergeten ver waandheid van: waarom kun je niet zo braaf zijn als ik? Ik smeer 'm nu en laat ik je hier niet meer zien als ik terug kom. Je kunt een maand salaris nemen, een half jaar, een jaar salaris, als je maar verdwijnt dat is nu duidelijke taal. niet?" Johnny staarde hem aan met wit ge zicht. „Dat meent u niet, Mr. Francis, sir? Ik bedoel, ik heb niets verkeerds gedaan. Ik heb mijn best gedaan. Eerlijk, ik heb mijn best gedaan. Met alles.'' Plotseling begon hij te huilen, hulpe loos en met schaamte. Hij had het gevoel glsof iets in hem ineenstortte, een dam, die tot nog toe alles had tegengehouden; nu zonk deze ineen en de hele stroom van ellende en wanhoop kwam over hem heen en sloeg alles weg. Alles wat hij voor zichzelf had opgebouwd, de veilig heid, waarin hij had geleefd en waarmee hij zijn bestaan opbouwde: de veiligheid van zijn trots, zijn intelligentie, zijn nauwgezetheid. Hij haalde een helderwitte zakdoek uit zijn zak te voorschijn, nam zijn bril af en bette zijn ogen;- maar iets was er in hem gebroken en nu deed hij, wat hij al sinds weken had willen doen en wat hij meende, dat hij zijn leven lang zou doen. Hij stond daar te snikken, zijn ogen te betten en zijn brilleglazen schoon te vegen. „Het spijt me", stamelde hij. „Ik ik ben er kapot van Walging steeg in Francis op. Walging en verachting. „O Godverer uit! Hoor je me niet? Er uit!" Johnny draaide zich om en wankelde de kamer uit. Zonder bril was hij bijna blind. In de hall stootte hij zich nog tegen het marmeren blad van een wand tafeltje en vond toen de deur van zijn kamer. Voldaan hoorde Francis hem de deur dicht slaan. „Verdomde, kleine, sentimentele ver waande kwast", zei hij luid. Hij kwam overeind van het bed. bleef een ogenblik, een beetje heen en weer zwaaiend, staan, ging naar de wasbak en wierp zich koud water in het gelaat. God, dacht hij, ik voel me afgrijselijk Hij keek in de spiegel. Ik zie er afgrijse lijk uit. Ik moet iets te drinken hebben. Ik moet mensen om me heen hebben. Ik moet wat afleiding hebben. Ik moes1 de prinses maar eens opbellen. Me op knappen en naar Sandra gaan. Wat zè schenkt is goed en ze schenkt volop, en altijd amusante lui. Hij bekeek zich op nieuw in de spiegel. Je ziet er uit om met geen tang aan te pakken, Francis, ouwe jongen, maar als je je opknapt gaat het wel weer. De knappe, elegante Francis Sable. Altijd als om door een ringetje te halen. Vooruit dan maar. Eerst scheren. Neen, eerst de prinses op bellen. Het voornaamste het eerst. Voor de donder, waar is het telefoonboek? Verdomme, laat hij het doen. Als je een hond houdt, ga je zelf niet staan blaffen. Hij schreeuwde: „Johnny!" Er kwam geen antwoord. Woedend liep Francis naar de deur en brulde: „Johnny! Beu je doof?" Hij wachtte tot Johnny's deur zou opengaan. Hij luisterde en hoorde een gedempt gesnik. „Vervloekte grienpot!" Francis liep de hall door naar zijn zitkamer. Een geur van parfum. Goede parfum. Numéro cinq. Natuurlijk Sue. Zij had een goede smaak. Hij tastte naar de lijst met tele foonnummers, die met het adresboek en een in fluweel gebonden bloc-note keu rig gerangschikt op de schrijftafel lag, zette zich neer, zocht het nummer op cn trok toen het wit emaille telefoon toestel naar zich toe. Hij gaf het nummer op en wachtte. „Ik wou dat ik iets te drinken had", dacht hij. Hij werd verbonden. „O, hallo Sandra. Je spreekt met Francis Sable. Hoe gaat het met je. lieveling?Dank je. Ja, het was verschrikkelijk. Ik moet aflei ding hebben, zoals men dat noemt. Kan ik vanavond niet even langs komen' Heb je een partij? O, dat geeft niet. Het is juist wat ik nodig heb. Avondtoilet? Niet erg. Voor een mooie vrouw heb ik wel meer over. Ik wil je alleen waar schuwen. dat ik er afgrijselijk uitzie Dat is erg lief van je. Ik kom om negen uur ongeveer. A bientót." (Wordt vervolgd). sen de Ambonezen ingestaan, blank en bruin verenigd in het gebed, waarin de veldprediker voorging, en toegezien hoe het kleine kistje in de donkere tropische aarde werd neergelaten. Donderdag nu zagen wij de Am bonezen voor de derde maal. Het le ger in luren was een leger in dassen en dekens geworden. Wij hadden het vaderlandse voorjaar wel met De Ge- nestet's Boutade om de oren willen slaan, zo bar en boos betoonde het zich bij aankomst van deze tropenkinde- ren, die krompen van kou. Maar alles werd vergoed door de gastvrijheid, de zorg en toewijding waarmee zij 's mid dags in het Amersfoortse Boskamp, in gebruik als demobilisatie-centrum, werden ontvangen. Een kamp blijft maar een kamp, doch er heerste in de barakken een sfeer van hartelijke ge negenheid, die mèt de. kachelwarmte de Ambonezen zichtbaar goed deed. Van de duizend mannen, vrouwen en kinderen, die, uit de Kota Inten ontscheept, in de loop van de dag hier aankwamen, konden er ongeveer 600 worden afgeholpen. Want Amersfoort is slechts voor een vluchtige door gang. Gezinsgewijs worden de men sen hier doorgelicht, medisch onder zocht en over hun bestemmingen verdeeld. Alles was hiertoe, prachtig geregeld en verliep dus vlot. Een uit gebreide staf van doktoren, Marva's, V. H. K.'sters, verpleegsters van het N. V. K. L. en Rode Kruis-helpsters is tot laat in actie gebleven om zoveel mogelijk van de aangekomenen te. helpen, zodat zij nog door konden reizen naar hun uiteindelijke bestem ming: voor de Ambonezen, die tot de Marine behoren, Doorn en voor de overigen Westerbork of Vught, waar alles voor hun ontvangst in gereedheid is gebracht. Vierhonderd moesten er dus blijven slapen en ook daar was voor gezorgd. Dekens volop en aanhangkribjes voor de baby's. Wij hebben door de loka len gelopen, waar gegeten werd of waar men zich reeds vroeg in de bed den en warmpjes onder de dekens had geïnstalleerd. Er waren vrouwen bij, die over wollen onderkleding toch nog hun sarong en kabaai droegen en in de slendang over de schouder de baby als een zonderling teddybeertje in slobbroek en trui en met een ijs muts op he.t hoofd, waaronder de grote gazelle-ogen in het bruine gezichtje verbaasd de wereld in keken. Allen zagen ons trouwens met grote don kere ogen en haast ontroerend ver trouwen aan: de kleine, tengere vrou wen, huiverig met jumpers en sjaals, de kinderen, donkergelokte meis jes, zacht zwatelend onder elkaar, die Valentine, Maria, Augustina heetten, en de kostelijk open snuitjes van de jongens, die luisterden naar namen als Willy en Ronnie. De Nederlandse militairen, die van harte hun Paasverlof hadden geofferd, zorgden voor een verrassing en deel den 600 lolly's uit. bekostigd uit hun eigen pot, lekkernij, die in een omme zien was verdwenen, want ook de vrouwen bleken er niet afkerig van. En er werd een pittig kostje opge diend om de'inwendige mens te ver sterken: rijst met sajoer en sambal, zoveel men maar hebben wou. En ge lijkelijk zag men luitenants en soldaten, met de borden lopen om met vele handen licht werk te maken. En later sinaasappelen uitdelen overal in gre tige handjes. Wij spraken nog met verschillende Ambonezen. Ook zij huiverden, de sol dateske kerels in de onwennig zware uniformjassen, een beetje bleekjes weggetrokken onder de bruine huid kleur. Maar zij lachten gul met rijen witte tanden en waren vol belangstel ling voor alles om hen heen. Zij vroe gen hoever Amsterdam was, en of Soestdijk hier nu vlak bij lag, zo dicht hadden zij nooit gedroomd bij hun Koningin te komen. En hoeveel 'n gui taar kostte en vooral wanneer de zomer begon. In elk geval: zij waren vol vertrouwen op de toekomst, nu immers in Nederland, thuis,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 3