Nieuwe wereldoorlog kan vermeden worden Fatale kringloop Truman pleit voor gezamenlijke defensie Spannende race om het K.R.O.-Paasei Herman v.d. Eerenbeemt Verkeersongelukken eisen zes doden en twee gewonden HOGE DEFENSIE-UITGAVEN NODIG IN KADER VAN ATLANTISCH PACT Tot hoofd en hart Duidelijke uiteenzetting van dr. Prees voor de radio „Grote massa zoveel mogelijk ontzien' Mgr. Eras hersteld Het weer J Om Europa en Azië te steunen in de strijd tegen communistische overheersing Militaire hulp voor Zuid-Amerika Twee Kostersin Haarlem veroorzaken grappig misverstand Ravage in een boeken winkel 'ee nUKKIü Demoteyou buy! DINSDAG 27 MAART 1951 74e JAARGANG No. 25031 Verdere prijsstijging moet voorkomen worden -- 21 AMERIKAAN SCHE REPUBLIEKEN TE WASHINGTON BIJEEN Dader roofoverval Beverwijk gearresteerd AUTO DOOR TREIN GEGREPEN LODEN REGENMANTELS BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphlusstr. 45, tel. 3998 Bijkant, IJmuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H, W M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE CUURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich hel recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 42 cents per week, f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal. tffifiittiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiimimiiiiiimimiiiiiiiimiiii De radio-rede van minister-president Dr. Drees Zaterdagavond zal naar het ons voorkomt de door de ge beurtenissen der afgelopen week ge schokte gemoederen wel wat gekal meerd hebben. Zij was het slot van een Uiterst bewogen week, die begon met de weliswaar niet onverwachte, maar psychologisch ongelukkig aangekondig de reeks prijsverhogingen van noodza kelijke levensmiddelen als eerste daad van het nieuwe kabinet. Deze prijsver hogingen zijn ten dele opgevangen door een nieuwe verplichte loonronde. Hoe wel deze beslissing van de Regering in vele huisgezinnen met een zucht van verlichting zal zijn ontvangen, is de on gerustheid over de gang van zaken hierdoor toch niet weggenomen. Alvo- i-ens de jongste prijsverhogingen immers ingingen was het prijsniveau van tal van artikelen sinds de loonronde van September van het vorig jaar met ze ker méér dan 5 pet gestegen, zodat dus de loonronde slechts zeer ten dele de totale verhogingen opvangt. Dit is trou wens ook de bedoeling der Regering, die immers de consumptie met 5 pet. wil terugdringen. Het N.V.V. heeft het be sluit der Regering als een onvoldoende compensatie van de hand gewezen, de K.A.B. en het C.N.V. gaan weliswaar niet zo ver, maar laten de verantwoor delijkheid voor deze loonsverhoging ge heel voor rekening van de Regering. Deze houding der vakverenigingen voor spelt o.i. dat er van deze zijde nog een felle strijd met de Regering gevoerd zal worden, waarbij als de tekenen niet be driegen het N.V.V. zal trachten uit de situatie ook zoveel mogelijk politieke munt te slaan. Niet zonder reden treedt de P.v.d.A. telkens naast het N.V.V. op. De verwelkoming van het nieuwe ka binet vorige .week in de Kamer door mr. Burger als woordvoerder van de P.v.d.A. was een goede inleiding De heer Weiter herinnerde vorige week niet zonder reden aan het rap port van de S.E.R., dat in het particuliere bedrijfsleven de levensstandaard van de intellectuele staven vergeleken met 1940 gedaald is met 28% pet. tot 57 en van de hogere ambtenaren met tenminste 1/3. Intussen is er weinig reden om zich over deze wedloop tussen prijzen en lonen, die immers altijd door de eerste gewonnen wordt, te verheugen. Het is een spiraal, die een werkelijke inflatie moet camoufleren en in feite de koop kracht verzwakt Het brengt ook geen oplossing, want de prijzen zull®n.^°°r*: eaan in de hoogte te streven. Zelfs met fen prijsstop zou o.i. de Regering dit niet kunnen tegengaan. Het beleid der na-oorlogse regeringen, die een politiek van zwaar dirigisme voerden, heeft ons land tot een eilandje gemaakt in de wereld. Onze prijzen liggen over het algemeen onder 'het niveau der ons om ringende landen. Dit alles kan tijdelijk gunstig werken, en op korte termijn schijnbaar succes hebben, Neder land speelt, in tegenstelling tot vóór de tweede oorlog en vóór het verlies on zer Overzeese gebieden in Azië. E.oon belangrijke economische en financiële rol meer in de wereld. Konden we een vijftien, twintig jaar geleden nog een financiële politiek voeren, die van een geduchte invloed was op de wereld markten. dit alles is voorbij, voor goed voorbij. Wij. hebben steeds minder in vloed op de wereldmarkten, maar deze wèl op ons. En daarom moet in de hui dige situatie iedere politiek, welke niet is aangepast aan het buitenland, tot een fiasco leiden. Aangezien wij in dezen nog een hele achterstand hebben in te ha len, en ook de ons omringende landen nog steeds verder afgliiden, is een uit weg moeilijk te zien. Hier liggen voor een groot deel de oorzaken der misluk kingen van de Benelux en van de stroe ve handel met West-Duitsland. Als wij spreken over aanpassing met "het 'buitenland, en als wij hierbij spreken over dirigisme, dan wil dit in geen enkel opzicht zeggen, dat wij bewonderaars zijn van dit systeem. Al leen moeten wij constateren, dat heel cTe Westerse wereld, ook Amerika, tot dit systeem haar toevlucht genomen heeft.- Gelukkig nog niet in de g r a a d als m Rusland en in de landen van achter het IJzeren Gordijn, waar de uiterste con sequenties van het dirigisme, het col lectivisme, hoogtij vieren, maar wèl is de aard van het huidig systeem het zelfde. Em juist dit is het grote gevaar, dat het dirigisme, hetwelk onder de so cialisten zulke grote bewonderaars vindt meebrengt. De wereld verkeert politiek, economisch en financieel op het ogenblik in een toestand, dat geen land, en zeker geen klein land. dat da gelijks steeds duidelijker zijn giote ar moede moet constateren, zich kan ver oorloven van dirigisme af te zien. Maar daarom is dit systeem nog niet l"1®-- Integendeel, wij zijn er van overtuigd, dat, wordt met de geleide economie op de wijze, zoals ze thans overal, in het bijzonder waar de socialisten de boven toon voeren, voortgegaan, dit tot een chaos zal voeren, waar wij ons nauwe lijks een voorstelling van kunnen ma ken. Wij geloven, dat ongemerkt tal van landen en tal van politici, die met af schuw over het communisme spreken, wanneer zij daarmee de communistische ideologie bedoelen, langs de weg der economie de volken langzaam maar ze ker naar deze afgrond voeren. Wij meenden er goed aan te doen on ze lezers op het bovenstaande te wij zen, nu wij allen min of meer het slachtoffer zijn van de wedloop tussen lonen en prijzen. Iedereen voelt, ai weet hij nóg zo weinig van economie af, dat de huidige methode eigenlijk het paard achter de wagen is. Wij zullen de laat- sten zijn om niet te erkennen, dat na de jongste prijsverhogingen een com pensatie noodzakelijk was. De ziekte echter waaraan onze maatschappij lijd* wordt hierdoor niet genezen. De nieu we loonronden verzachten de pijnen, maar genezen niet. Zien wij op de dag van vandaag naar Frankrijk tot welke droeve resultaten deze methode leidt. In de grond der zaak zal er o.i. geen genezing kunnen zijn voordat men weer terugkeert tot een valuta-systeem, en wel internationaal, dat de volken het vertrouwen in het geld hergeeft. Zo lang de regeringsautoriteiten van ieder land het geld gebruiken voor willekeu rige manipulaties, die in hun politiek passen; zolang er van geen uniformi teit en waardevastheid van het geld ge sproken kan worden, gaan wij steeds verder naar de afgrond. Wie dit niet geloven wil, zie slechts naar de wereld rondom zich. „Ik heb geen nieuwe mededelingen te doen, waarbij ge allicht toch maar on gunstige dingen zoudt verwachten", aldus begon dr. Drees zijn radio-toespraak Zaterdagavond tot het Nederlandse volk naar aanleiding van de jongste rege ringsmaatregelen. Velen zullen zich wellicht nog afvragen, zo vervolgde de minister-president, wat er eigenlijk aan de hand is, waarom plotseling allerlei maatregelen worden ge nomen, die de moeilijkheden in de gezinnen vergroten. Waarom ook zo veel hoge defensie-uitgaven worden gedaan. Wat de defensie betreft wil ik met nadruk zeggen, dat de voorstellen niet uitgaan van de gedachte, dat aan een nieuwe wereldoorlog en in het bijzonder aan een oorlog in West-Europa niet zou zijn te ontkomen. Dit is een angst, die op velen drukt en die ik niet deel. Ik ben van mening, dat een dergelijke oorlog kan worden vermeden; het is juist om dat te bereiken, dat het grote verbond van de Atlantische Staten is tot stand gebracht. Er is groot verschil met 1914 en 1939. Als nu een aanval werd gedaan, dan zouden niet alleen alle West-Europese mogendheden zich als een eenheid verweren, maar zouden ook Amerika, Engeland en Canada dadelijk mee op de bres staan. Dit is een waarborg zoals geen klein land tot nog toe ooit heeft bezeten. Daarbij dien echter ook Nederland een evenredige bijdrage te leveren. Daarmee betalen wij als het ware een verzekeringspremie. De premie is hoog, maar uit de bezettings tijd weten wij hoe oneindig veel hoger de te betalen prijs zou zqn als een der gelijke waarborg ontbrak en weer de ellende van oorlog en bezetting over ons zou komen. I Voor de grotere defensie-uitgaven zul len, zoals in de regeringsverklaring is uiteengezet, hogere belastingen worden geheven op de winsten van vennoot schappen zowel als van andere bedrij ven, hogere vermogensbelastifig, hogere motorrijtuigenbelasting, hogere belasting ook op minder noodzakelijke artikelen Hierbij wordt de grote massa zoveel mo gelijk ontzien. Met deze belastingen wordt er ook doelbewust op aangestuurd, dat men minder zal kopen en dat men bij wat wij investeringen noemen, de uitgaven voor uitbreidingen van bedrij ven, voor voorraadvorming e.d„ zich zal beperken tot het strikt noodzakelijke. Zoals de overheid dat zelf ook zo scherp mogelijk zal moeten doen. Dr. Drees wees vervolgens op het te kort op de betalingsbalans. Het is dat tekort, dat op het ogenblik bijzonder grote zorgen geeft. Moeilijkheden in dit opzicht zijn er reeds sinds de bevrijding geweest. Het gebruik van onze reserves en van de buitenlandse hulp is echter geen verspilling geweest; wat verwoest was is voor een groot deel hersteld, onze productie en onze uitvoer zijn regelma tig gestegen. 1950 bracht een grote terug slag. De Marshallhulp werd eerder onzeker dan wij konden verwachten, maar de voornaamste teleurstelling was, dat de mogelijkheid van een langdurige strijd in Korea en van uitbreiding van die strijd heeft geleid tot enorme aan kopen van grondstoffen en levensmid delen in verschillendè landen, niet enkel voor de onmiddellijke behoeften van leger en bevolking, maar ook voor het opslaan van grote voorraden. Er ont stond op de wereldmarkt een vraag, die de grondstoffenprijzen tot een fantasti. sche hoogte opdreef. Deze prijsstijgingen zijn oorzaak van de verhoging van de prijzen van brood, margarine, vet, die ons volk en vooral de huismoeders zo pijnlijk getroffen heeft. Zij zijn er niet om in Nederland hogere winsten te geven, zjj waren er al, maar zij werden verborgen doordat de Staat steeds meer bijpaste om de prijzen van de eerste levensmiddelen op een vast peil te houden. Op deze weg kon niet onbeperkt worden voortgegaan. Het is van het begin af de bedoe ling geweest, zo snel mogelijk de gevolgen van de prijsstijgingen voor de minder draagkrachtige groepen zoveel mogelijk te verzachten. Van daar het besluit de lonen met 5 pet. te verhogen en ook verschillende sociale uitkeringen spoedig te ver beteren. Helaas zijn er groepen, die wij niet kunnen helpen. Wij weten ook, dat er noden blijven, ook als de 5 pet, zal worden toegekend. Wij kennen ook de bezwaren tegen wat men noemt de „loonstop", maar wat meer is centrale loonbeheersing. Dat brengt een verantwoordelijkheid mee, die de regering gaarne van zich zou zien weggenomen. Men miskenne echter niet de voordelen die er ook aan verbonden zijn. Het mogelijke moet worden gedaan om te voorkomen, dat de loonstijging weer de stoot geeft tot een enigszins verdere belangrijke prijsstijging. De lei ders der ondernemersorganisaties heb- bij toegezegd daartoe te zullen mede werken. Na Pasen zullen met de orga nisaties van ondernemers en arbeiders nieuwe besprekingen worden gevoerd over de vraag hoe dit het best kan wor den bereikt. Gesproken zal ook worden over productieverhoging en over de wijze, waarop kan worden gegarandeerd dat de arbeiders daarvan mede profijt zul len kunnen trekken. Dit is de positieve, constructieve wijze, waarop wij onze moeilijkheden kunnen verminderen en de zorgen van allen verlichten. Dr. Drees merkte vervolgens op, dat nog meer beperking b.v. van het bedrag, dat voor buitenlandse reizen beschikbaar wordt gesteld, voor het ogenblik niet mogelijk is, omdat de bij de Europese Betalingsunie aan gesloten landen zijn overeengekomen bepaalde bedragen vrij te geven voor toeristen. Ons volk kan, zij het klagende, moei lijkheden dragen. Het kan ze ook over winnen. Het heeft in industrie en land bouw, in handel en scheepvaart en op menig ander gebied vele leidende krach ten met initiatief, durf en bekwaamheid. Het heeft ook een bezonnen arbeiders klasse. tot redelijke medewerking be reid. Het is tenslotte in wezen een sterk volk. Ik vertrouw, dat het ook sterk genoeg zal blijken om te midden van een wereld vol tegenstellingen en spanningen, te midden ook van eigen noden, zjjn evenwicht te bewaren, zijn vrijheid en zijn geestelijke goederen te beschermen, zijn arbeid doeltreffend te organiseren en, voorzover het in menselijk vermogen ligt, de toekomst ook voor zijn kinderen te verzekeren, aldus besloot dr. Drees. Mgr. dr. B. J. Eras, honorair kerkelijk gezantschapsraad te Rome. heeft juist voor de Paasdagen het Mariapaviljoen te Amsterdam verlaten, geheel hersteld na de operatie, die hij heeft ondergaan. Mgr. Eras zal ongeveer veertien dagen bij zijn familie in Tilburg vertoeven en daarna naar Rome vertrekken. Verwachting tot Woensdagavond: Wisselend bewolkt met enkele buien. Tijdelijk harde of stormach tige, overigens krachtige Noord- Westelijke wind. Vrij koud. Zon 6.27—19.05. Maan 1.20—8.09. De H. Vader smeekt God's zegen af over de stad en de gehele wereld en speciaal ook over de tienduizendendie op het St. Pietersplein zijn samengestroomd om de rede van de Paus te horen en de zegen te ontvangen. (Voor het verslag van deze plechtigheid verwijzen wij naar bladzijde 3). In een rede, te Washington gehouden op de openingsvergadering van de ministers van Buitenlandse Zaken der 21 Amerikaanse republieken, heeft president Truman gisteren verklaard, dat het Westelijk halfrond de verdediging moet coördineren en „gezamenlijk de volken in Europa en Azië moet steunen, die strijden tegen communistische overheersing". De „agressieve Sovjet-expansie" vormde een ge vaar voor de gehele wereld, aldus Truman. De 21 ministers van Buitenlandse Zaken komen op verzoek van de Verenigde Staten bijeen om te spreken over de bescherming van vrede en veiligheid van het Westelijk halfrond. Volgens president Truman moeten de Amerikaanse republieken ook overwegen, welke maatregelen genomen dienen te worden om de Verenigde Naties te steunen en te versterken. In zijn antwoord op het welkomstwoord van president "Truman heeft de Brazi liaanse minister van Buitenlandse Zaken, Joao Neves de Fontoura, namens zijn Zuid-Amerikaanse collega's voorgesteld gezamenlijk maatregelen te treffen tot het doen eindigen van communistische propaganda in Zuid-Amerika. van een „collectief gebalanceerde strijdmacht in het kader van het de fensie-stelsel van het Westelijk half rond." Volgens berichten in de Amerikaanse pers denken de Verenigde Staten over een militair hulpprogram van 80.000.000 dollar voor Zuid-Amerika. Men zou reeds tot een „proefovereenkomst" voor wapenhulp gekomen zijn, waarvoor men Trumans goedkeuring zou verzoeken. Het plan zou langs dezelfde lijnen lopen als het hulpprogram voor West-Euroi» doch minder omvangrijk zijn. Er zou reeds een toewijzingswets ontwerp in gereedheid gebracht zijn, dat na Trumans goedkeuring aan het einde van de volgende maand aan het Congress voorgelegd zou worden. Hier bij zijn de 80.000.000 dollar inbegrepen. Het plan zou er niet op gericht zijn de Zuid-Amerikaanse landen afzon derlijk te steunen bij de ontwikkeling van hun militaire macht doch bedoeld zijn bij te dragen tot het opbouwen Zaterdagavond om even na kwart voor tien werd de Grote Markt het middel punt van een ontzagwekkende „gold-rush"; het sein daartoe werd gegeven tij dens de K.R.O.-uitzending van het Orkest zonder Naam van Ger de Roos, waar bij bekend werd gemaakt, dat één van de eieren uit de jaarlijkse Paaseieren- zoekwedstrijd in Haarlem lag verstopt, en wel bij het beeld van Haarlem's held Loutje Koster. „Natuurlijk!", riepen al die Haarlemmers, die reeds met hun jas aan zaten te wachten, ..Deze keer ook bij ons! En natuurlijk bij Koster!". En velen renden, fietsten, motorden en auto-den derwaarts, zonder nog verder acht te slaan op de toegevoegde mededeling, dat de juiste plaats niet bij die alom bekende uitvinder van de boekdrukkunst was. Functionarissen van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heb ben Zaterdagavond onverwacht bespre- kingen gevoerd met de Argentijnse mi nister van Buitenlandse Zaken, dr. Hip- polito Paz. en diens voornaamste mede werkers. Verklaard wordt, dat de bij eenkomst ten doel had eventuele ern stige meningsverschillen tussen de Ame rikaanse en Argentijnse delegaties tevo ren onderling te regelen, opdat ZÜ n'e* aan de dag zouden treden wanneer de Amerikaanse ministersconferentie was begonnen. President Truman heeft intussen Za terdag een verordening over versterking van de veiligheidsmaatregelen rond het Panama-kanaal ondertekend. Daar de veiligheid van deze zone door „opstandige activiteit" bedreigd zou zijn. is de gouverneur der zone gemachtigd alle hem noodzakelijk voorkomende maatregelen te nemen. In het bijzonder kan hij alle door het kanaal varende schepen laten doorzoeken. De conferentie van ministers van Bui tenlandse Zaken van Amerikaanse sta ten, te Washington bijeen, heeft gisteren met algemene stemmen besloten presi dent Auriol, die morgen voor een be zoek aan de Ver. Staten en Canada te Washington aankomt, te verzoeken a.s. Zaterdag het woord tot haar te richten. Een enthousiaste schare omsingelde de zich van niets bewuste Koster; nij vere jongelieden vormden een levende ladder en hesen elkaar,als ervaren al pinisten tegen het groene beeld op, tot zij doorgedrongen waren tot de hoog opgeheven hand van de uitvinder, waar men algemeen geloofde het ei te zullen vinden. Maar zelfs de hel schijnende koplampen van een eveneens toege schoten auto kon geen wonder force ren. Temidden van het groeiend onge loof verscheen een politieman, die de menigte geslagen uiteen deed vloeien met de laconieke mededeling, dat het ei reeds op het Prinsenhof gevonden was. Inmiddels hadden in de romantische, maar doorregende omgeving van het Prinsenhof twee auto's staan wachten. In deze wagens bevonden zich o.a. de KR.O.-reporter Wim Quint, wethouder Angenent, de K.R.O.-contactman, de heer H. 'v. d. Weijer, oud-inspecteur L.O., benevens vertegenwoordigers van pers- en fotowezen. Zij wachten, genie tend van de radio-uitzending, op de eerste eierenzoekers; en voor de laatste maal de door ieder vergeten ..Laurens met het ei" bekijkend, merkte Wim Quint scherpzinnig op: „Kijk! Dat is juist het leuke: het ei ligt in het cen trum van de stad, en de bewoners van Haarlem-Noord hebben evenveel kans als die uit Zuid". Daarna verschool hij zich met een fotograaf in het struik gewas en wachtte. En plots klonk het door de aether: ,.In Haarlem bij Koster op het Prinsen hof" en bijna onmiddellijk vloog de eerste zoeker de duisternis in; zó snel zelfs, dat hij languit in de modder te recht kwam. Van de andere kant na derde een groep heertjes, die, het hek gesloten vindend, als wanhopig-opgeslo- ten gevangenen aan de tralies begonnen te sleuren. Een dame deed het beter: in één koene sprong nam ze de hin dernis, die toch werkelijk niet zo laag is. Zig zag schoten de donkere gestal ten over het voor velen vrij onbekende terrein; een jongen met een zaklantaarn liet enige malen een bundel licht vallen op het ei, dat stil tussen de benen van het beeld lag, alsof het door hem ge legd was; maar hij zag het niet Neen! Dan de heer Veeninga! In hemds mouwen en bretels ijlde hij zijn woning uit, en vónd het ei. Schel flitste onmid dellijk de lamp van de fotograaf; de ge lukkige vader, die ook de heer Quint al op zich af zag schieten, dacht zich in zijn bezit belaagd en nam de benen. Men wist hem evenwel gerust te stellen. Ter wijl de K.R.O.-wagen zich door de steeds groeiende vloed van mensen, mo toren, auto's en fietsen een weg trachtte te banen, zocht men nog steeds verder. Bejaarde heren wierpen zich keer op keer manmoedig ruggelings in het struik gewas, en velen kropen voorover door het druipnatte gras, in de hoop dat het ei nog niet écht gevonden was. Want het regende nog steeds; daarom werd de vinder snel naar het postkantoor gere den, waar intussen een verbinding met Hilversum tot stand was gebracht, en waar de door het lot zo begunstigde heer Veeninga door de diverse autoriteiten werd toegesproken en geïnterviewd. „Waar woont u eigenlijk?" vroeg Wim Quint belangstellend; „Vlak om de hoek, in de Jacobijnenstraat", was het ant- De vinder van he-t Paasei in de Prinsenhof, de heer Veeninga, werd in het post kantoor voor de microfoon geleid om daar aan de luisteraars te vertellen hoe hij zijn kunststuk had volbracht. Men ziet hem hier met wethouder Angenent, radio-reporter Wim Quint en enkele andere ingewijden. woord, en de heer Quint overwoog in stilte, dat hij daarstraks toch niet te veel gezegd had. Immers, Noord en Zuid hadden gelijke kansen, maar dat neemt niet weg, dat die van Centrum groter waren. Weer flitsen de blitzlampen, ter wijl de gelukkige winnaar zijn prijs een mand met schier ontelbare paas eieren in ontvangst nam. Toen alles afgelopen was, zijn wij nog even een kijkje op het Prinsenhof gaan nemen. Het was er weer even stil als anders, en deze miskende Koster maakte zich gereed om een nieuwe periode van vergetelheid en veronachtzaming in te gaan. Eén uur van interesse voor hem; want wie kende hem voorheen? Wie wist van zijn bestaan of identiteit? Over al deze dingen mijmerend, ver lieten wij de vochtige tuin, waar wij nog geen uur te voren binnenkwamen; en wel juist op het moment, dat men bezig was het ei te verbergen. „Ho!" had toen een hevig verschrikte heer v. d. Weijer geroepen. „Wat zoekt u hier, mijnheer? Wat heeft u hier te maken?" Want de schuilhoek mocht tot geen enkele prijs bekend worden, hetgeen ook niet ge beurd is, zodat de K.R.O.-paaseieren- actie voor Haarlem een enorm succes is geworden. Ondanks of misschien juist daardoor? de stormloop op de gróte Koster op de Grote Markt. Eén ding staat vast: voor ons voortaan niet meer de vraag: Gutenberg of Koster, maar: Koster of Koster? De Bredase politie heeft de vermoede lijke dader van de roofoverval te Bever wijk gearresteerd. De man wordt naar Beverwijk overgebracht, waar zal blij ken of men inderdaad de dader van de aanslag gevat heeft. Tweede Paasdag heeft de Pauselijk in ternuntius. mgr. P. Giobbe, vergezeld van de Pauselijke nuntius te Brussel, mgr. Fer nando Cento, een bezoek gebracht aan de catacomben te Valkenburg. Mgr. Ccinu was zeer onder de indruk van hetgeen hij hier had gezien. Terwijl in het oude Paviljoen Von delpark te Amsterdam, dat hij met zijn nimmer versagende durf en enthousiasme tot een interna tionaal en nationaal cultureel en culi nair centrum wist te maken, de altijd min of meer feestelijke gang van za ken als naar gewoonte door ging, zat in zijn vertrekken op de bovenverdie ping Herman van den Eerenbeemt langzaam, maar zeker te sterven. Niet moedeloos en willoos, maar heldhaftig, in een afzondering, die hij in zijn le ven nog niet had gekend. Want Her man van den Eerenbeemt, de onver moeibare, door mislukking niet klein te krijgen en door successen niet over het paard te tillen levenskunstenaar, die ondanks alle offficialiteit altijd iets van een bohémien behield, behoorde niet alleen aan de stad zijner geboorte, Den Bosch, waarvan hij ereburger was, maar ook aan Amsterdam, waar hij een ruim terrein voor zijn veelzij dige belangstellingen en activiteiten vond, en tenslotte aan gSieel het land, waarvan hij het culturele leven op ve lerlei wijze heeft gestimuleerd. Reeds in zijn studententijd, toen deze gulle Bosschenaar een ronde Amsterdammer werd, trad hij initiatiefnemend op de voorgrond. Toen legde hij reeds met zijn altijd opgewekte persoonlijkheid de basis van de ongelooflijk uitgebrei de relaties, waarop hij steeds hoger voort zou bouwen. Zowel het toneel als de beeldende kunsten als de mu ziek vonden in hem een steunende vriend en een geestdriftig propagan dist. Hij was in de beste zin des woords een amateur, ook in het leven, waar van hij het goede zozeer wist te waar deren, Herinneren wij slechts aan zijn vriendschap voor Herman Heljermans, aan het door hem uitgegeven weekblad „Opgang", aan het door hem gestichte Gebouw voor Beeldende Kunst, aan het Concertgebouw, waarvan hij een actieve vriend was, aan zijn voorzitter schap van de Katholieke Kunstkring „De Violier", aan zijn acties voor al lerlei goede doelen als Missie-tentoon stellingen en Katholieke Filmactie, en tenslotte aan zijn tijdelijk voorzitter schap van de Raad voor de Kunst. Zijn bonhommie, die zich sierde met een Cyranose zelfspot en „panache", be zorgde hem uitsluitend vrienden zowel onder geloofsgenoten als andersden kenden. Hoewel niet van zakelijkheid gespeend kon hij met bepaald niet za kelijke onzelfzuchtigheid en belange loosheid geheel zijn persoon en werk kracht in dienst stellen van een door hem als goed erkende en voorgestane zaak. Op eerste Paasdag, de dag van de herdenking van 's Heren Verrijzenis en overwinning op de dood. is hij gestor ven. tóch nog onverwacht voor velen, omdat de laatste berichten over zijn toestand juist iets gunstiger luidden. Hij laat een lege. niet meer op gelijke wijze te vullen plaats achter, óók in de harten van zijn vrienden. Moge hij, die het leven hier op aar de zozeer beminde, maar nooit het uit zicht op het eeuwig leven uit het oog verloor en daardoor manhaftig wist te sterven, spoedig tot de vreugde des hemels worden toegelaten. REFLECTOR De D. K. W.-luxe auto werd bij het ongeval op de onbewaakte overweg te De Bilt totaal vernield. Op de onbewaakte overweg in de Leynse weg onder de gemeente De Bilt is Maandagavond omstreeks acht uur een ernstig ongeluk gebeurd. Een auto van de Rotterdamse rijwielhande laar Wiegerts werd daar door een uit de richting Utrecht komende electrische trein gegrepen en totaal vernield. Mevr. Wiegerts werd er uit geslingerd en later dood aangetroffen. De bestuurder en zijn tienjarig zoontje werden zwaar ver minkt en zijn later overleden. Het andere zoontje liep lichte verwondingen op. Een achtjarig meisje, Jennie H. uit Steenwijk, is op de onbewaakte over weg te Havelterberg (gemeente Steen- wijk) door een Diesel-electrische trein gegrepen en op slag gedood. Het kind reed op een fiets en moet de trein ge zien hebben, want aanvankelijk remde zij en stond toen stil. Even later is zij om onverklaarbare redenen tóch weer doorgereden, zodat zij door de trein werd gegrepen. De overweg te Havelterberg is voor zien van een flikkerlichtinstallatie. Hoewel het verkeer op de weg tij dens de Paasdagen niet overweldigend druk mocht heten, heeft het toch twee slachtoffers geëist. De heer J. A. M van N., wonende aan de Rijswijkseweg te 's-Gravenhage, kwam door het slip pen van zijn motor zó ongelukkig op het Zieken, het verlengde van het Spui, Wie geen lust heeft anderen gelukkig te maken, zal zijn leven lang ongelukkig zijn te vallen, dat hij per ambulance naar het ziekenhuis „Zuidwal" moest worden overgebracht, waar hij later is over leden. Een verloofd paartje, dat Zondag avond op de rechterhelft van de weg Rolde-Eext wandelde, is door een auto, bestuurd door een chauffeur uit Assen, gegrepen. De vijfentwintigjarige A. de B. uit Assen werd ongeveer twintig meter meegesleurd en bekwam zulke ernstige verwondingen, dat hy ter plaatse overleed. Zijn verloofde, mej. A. T. uit Eext liep slechts lichte verwon dingen op. Met een enorme klap is Zondagmor gen in alle vroegte een auto de etalage lan een boekwinkel aan het Alberdingk Thijmplein te 's-Gravenhage binnen gereden. Dit gieschiedde met zulk een kracht, dat de auto geheel in de winkel verdween. Een zeven-en-twintigjarige autorijder, in het bezit van een rijbewijs, had zijn negentienjarige broer, die een dergelijk certificaat nog niet heeft, toegestaan achter het stuur van de auto, die ge huurd was, plaats te nemen. Volgens de wet mag dit. Alles ging goed tct de wagen, komende uit de Potgieterstraat, het Alberdingk Thijmplein zou oprijden. De jonge bestuurder kon de bocht ech ter niet halen. In plaats van bij te remmen gaf hij evenwel vol gas, zodat „bezoek" aan de boekwinkel niet te vermijden was. Zowel de winkel als dc auto werden flink beschadigd; niemand liep echter enig letsel op. Advertentie BaRTELOORISSTRAAT 20 —TEL. 13439

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1