Sint Pietersplein lag onder een dreigende hemel waarlangs een ijskoude wind joeg ekicpe noorman: -f{et 7yrfing - tnusiecie* W i GOOD WILL-REIS VAN DE PRINS NAAR ZUID-AMERIKA ZUID-KOREANEN OVER DE 38ste BREEDTEGRAAD Laat heb ik IJ bemind „Ter versterking van de banden met ons land" „Pad van minister voor Munuor allerminst over rozen" loopt Herman van den Eerenbeemt overleden „De vrede is de vrucht van het geloothet grootste geschenk, dat God geven kan Gelovigen en pelgrims op een natgeregend plein Critiek op de diplomatieke activiteit van generaal MacArthur Zware verantwoor delijkheid SARTONO FORMATEUR Vier Nederlanders weer in vrijheid gesteld Nieuwe atoomwapens naar het front? Voor vlijtige handen Afvoer K.L.-militairen 2 April geëindigd NIEUWE METHODE IN ARGENTINIË VOOR DE VRIJMAKING VAN ATOOMENENGIE? door ETHEL MANNIN DINSDAG 27 MAART 1951 PAGINA 3 DE PLECHTIGE PAUSELIJKE ZEGEN URBI ET ORBI" Kneepjens redt zijn leven Verklaring van ir. Peters De arrestaties te Semarang BORSTBEELD VAN JAN TOOROP ONTHULD Tjerk Hiddes" de grond aan Ontbinding afwikkelings commando De studie in het Ned.- Indisch recht Vrij sceptische reacties (Van onze Romeinse correspondent) ROME, Tweede Paasdag Voor de Romeinen was het gisteren maar nauwelijks Pasen. En wie trouwens ter wereld, wiens gedachten ooit zijn uitgegaan naar de meest feestelijke van alle morgens, de ochtend van Pasen op het Sint Pietersplein, heeft zich iets anders voorgesteld dan dc juichende vreugde van een overdadige zon, die nadruk legt op de strakke lijnen van de hoge gevel van de Sint Pieter en de weidse buiging der kolonnades? In de voorstelling, die men zich van jongs af maakt van de plechtige zegen „Urbi et Orbi", is alleen plaats voor een strakblauwe hemel, voor een overvloed van zonlicht, waarin het kleurig tapijt met het Pauselijk wapen, dat van de buitenloggia neerhangt, fel schittert en helemaal niet voor een lage dreigende hemel, waarlangs een ijskoude tramontana-wind de wolken jaagt. Toen de Heilige Vader gisteren bij het slaan van het middaguur op de buiten loggia kwam, met over de schouders de witte vacht, dié alleen 's winters ge dragen wordt, was er misschien haast niets van alles, wat de zegen op Paas- morgen tot een vertrouwd beeld maakt, ook voor hem, die nog nooit in zijn le ven tussen de menigte op het plein stond. Toch was het indrukwekkend. Want juist nu bleek, dat er bijeen komsten en meetings zijn in de open lucht, die alleen bij stralend weer kun nen slagen en ook in Rome is er de her innering aan toespraken van balkons, die alleen konden worden aanhoord door een menigte, waarvan ook het sen timent werd verwarmd door een feeste lijke zon. Maar de zegen van de Paus aan stad en land en wereld is een mo ment van hogere betekenis, een plech tigheid van zo grote allure, dat het niet „in het water vallen" kan. Degenen, die jaarlijks naar het Sint Pietersplein ple gen te wandelen omdat het er als jaar lijks terugkerend evenement nu eenmaal zo bij hoort, evenals een nachtmis op Kerstmis, waren ditmaal thuisgebleven voor de trieste stortregens en de ijs koude wind die door merg en been ging. Op het grijze natgeregende pleinston den ditmaal geen dagjesmensen, maar alleen gelovigen, geen toeristen maar prlgtrims. Er werd niet zo makkelijk gejuicht als anders op het Sint Pietersplein en we hebben nu pas goed ingezien, hoe het komt dat Italianen juichen en Ne derlanders in de handen klappen, wan neer de Paus op de buitenloggia komt. Want onder zo'n grauwe hemel als die van gisteren juichten ook de Italianen met minder hartstocht dan anders. Ook zij keken stil en vol van haast honge rige aandacht, op naar de kleine witte figuur hoog boven hen, naar de Paus, die dit jaar, anders dan gewoonlijk, de vele tienduizenden toesprak, voor Hij Zijn Apostolische Zegen gaf. Er is een goede reden om aan te nemen, dat de Heilige Vader een geheel andere toe spraak heeft uitgesproken, dan die Hij had voorbereid en die de omroepers van Radio Vaticana op de trappen van de Sint Pieter in de hand hielden om er in alle talen direct de vertaling van te kunnen geven. In dit plechtig uur, zo begon de Paus, richten Wij tot de gelovigen en de pel grims die hier zijn samengestroomd en tot allen die hier in de geest zijn, de ontroerde en bewogen groet van een gemeenschappelijke Vader en Wij willen bet u nog eens vol vreugde toeroepen: Hij is verrezen." Dit feest geeft de mil., lioenen van de hele wereld weer de ruime adem van de hoop. Vernieuwt u door de kracht van het grote mysterie. Werpt de oude gist weg voor het nieu we Bekleedt u met de nieuwe mens na de oude te hebben afgelegd. Herstelt de banden met God en wordt weer broe ders. En doorgaande op het herstel van de ze tweeledige vertrouwelijkheid ver volgde de Paus: „Vrede zij U," pax vo- bis, is de mooiste Christelijke groet die denkbaar is. De vrede is de vrucht van het geloof, het grootste geschenk dat God geven kan. Bidt, opdat de vreugde van Pasen niet vergankelijk en opper vlakkig zij, maar in ons wordt besten digd en doordringt in onze harten. Als tolk van het Christenvolk bad de Heilige Vader daarna tot God om Zijn zegen, die Hij allereerst vroeg voor de priesters, de bisschoppen, de priester- i studenten, de religieuzen en allen die hun leven geheel aan God gewijd heb ben. Daarna voor allen die, in welke verm dan ook, lekenapostolaat verrich ten, voor wie Hij de hernieuwde genade vroeg en een brandende ijver. Voor de regeringen bad hij en voor allen die de volkeren moeten leiden, opdat al hun streven gericht zij op gerechtigheid en vrede, op het herstel van het onderling vertrouwen en de broederschap tussen de volkeren. Dan bad hij voor de fami lies, waaruit de Kerk van morgen zal voortkomen. Voor de jeugd, opdat zij zuiver mag zijn en zich bewust van wat waardevol is en wat niet. O God, zo be sloot de Paus, help de dwalenden en hen, die zich tegen U gekeerd hebben en zegen hen allen. Troost allen, die lijden naar lichaam en ziel. Help en ze gen de talloze verlaten kinderen, de hulpeloze grijsaards, de vluchtelingen, de verdrukten en de slachtoffers. Hen. die lijden in de ziekenhuizen en hen, die gevangen zijn. Geef hun kracht om sterk te zijn en het geloof te blijven verdedi gen. Laat hen in hun lijden beseffen dat er maar één overwinnaar zal zijn: Chris tus. O Jezus overwin. Laat komen Uw Rijk. Laat de luister van Uw Rijk steeds duidelijker en stralender worden voor alle mensen. Dit was in grote trekken het gebed van de Heilige Vader om Gods zegen. Daarna gaf Hij uit de kracht van Zijn ambt de Apostolische Zegen en trad kort daarop terug achter de hoge glazen deur, die het balkon verbindt met de zaal der zegeningen. De nachtwake van Pasen met de zegening van het vuur, het doopwater en de paaskaars is in zeer vele ker ken van Rome gevierd volgens de door de Ritencongregatie gegeven mogelijk heid van het herstel der oude gebrui ken. In de St. Pieter werd de vigilie echter niet gevierd in de nacht, maar normaal op de morgen van Paaszater dag. Maar in de Sint Jan van Latera- nen en de Santa Maria Maggiore was de viering 's nachts, evenals in de ker ken van San Martino, de Jezuïeten kerk Gesti, de Benedictijnerkerk op de Aventijn de Maria sopra Minerva, de Amerikaanse nationale kerk de Santa Suzanna en vele andere. Het blijkt, dat er enige bezwaren van practische aard zijn tegen het herstel van de oorspronkelijke paasliturgie. Zo is het in Italië gewoonte op de morgen van Paaszaterdag alle huizen te zegenen met het pas gewijde water en deze tra ditie zou moeten komen te vervallen. En zo hebben de klokken van alle ker ken van Rome ook op Paaszaterdagrnor- gen 11 uur een kwartier lang geluid en ook dit is natuurlijk niet in overeen stemming met de viering van de Paas- vigilie in de nacht van Zaterdag op Zon. dag. 58. Verrast kijkt de Noorman op. „Baldon! Zeker heb ik daarvan gehoord!" zegt h\j grimmig. „Heel veel onheil heeft juist die Baldon over mij gebracht, voordat hij aan zijn einde kwam „Baldon en de Fret waren beide zoons van dezelfde vader legt Olaf verder uit. „En naar wat ik hoorde, waren zij aan elkaar gewaagd Een donkere wolk glijdt over de trekken van de Noorman. „Hij kreeg wat hij verdiende!" zegt de koning met nadruk. „Hij, en nu ook zijn broeder Vagen!" „Er was nog een derde broeder," vertelt Olaf verder. Jaren geleden is hij weg gevaren met een schip, naar men zegt in Westelijke richting. Nooit heeft iemand nog iets van hem gehoord." De komst van Heidrun onderbreekt hun gesprekHet schijnt Eric toedat ook zij er veel fleuriger uitziet. De dood van haar verloofde heeft haar blijkbaar niet aangegrepen. Alsof ze zijn gedachten heeft geraden, zegt het meisje met een lange blik: „De Fret als echtgenoot was niet mijn keus!" Eric ziet haar vriendelijk aan. Inderdaad, dit meisje was de eerste hier op de burcht, waarin hij meende vertrouwen te kunnen stellen en hij heeft zich daarin niet vergist. „Waarom komt ge niet met ons mee, naar Wogram's burcht?" vraagt hij. „Wtnonah zal u gaarne ontvangen en u nog vele dingen leren, die ge hier bij al deze strijd' bare ridders misschien mist!" Eric ziet Olaf's gelaat betrekken en hij heeft bijna spijt van zijn uitnodiging. Maar Heidrun ziet hem aan met ogen, waaruit de blijdschap straalt en zegt zacht: „Het zou mijn liefste wens in vervulling doen gaan!" „Dan moet ge ook maar gaan!" zegt Olaf wat bars, als om zijn ontroering te ver- bergen. „Maar vergeet uw eenzame, oude vader niet!" Met een hartelijke kus stelt Heidrun de burchtheer gerust. Welaan dan!" zegt Eric opgeruimd. ,J3ij het aanbreken van de dag rijden wij van Tyrfing weg, naar huis." EINDE VAN HET 19DE AVONTUUR. Advertentie De heer A. Kneepjens, vertegenwoordiger in insectenpoeder, muggenolie, vliegen- lijm, rattenkruit en andere verdelgende middelen, was een man van levendige verbeeldingskracht. Zo opende hij nimmer de klerenkast, zonder te kijken of er wellicht achter een van zijn colbertjes een inbreker verdekt stond opgesteld. Ook stapte hij nooit in bed, zonder zich eerst even te bukken om te zien, of er onder het ledikant een Man met Laag hartige Bedoelingen verborgen lag. Op een nacht kwam de heer Kneepjens, wel niet dronken, maar toch innerlijk op gebeurd, thuis en begaf zich zingend naar zijn slaapvertrek. Ongetrouwd zijnde wierp hij zijn kousen, bretellen en onder wolletje zorgeloos de kamer rond en vloog, in zijn haast om onder de dekens te komen, met één sprong zijn bed in, zonder eerst te kijken of er iemand onder lag. Hij maakte zich een holletje en keek, knorrend van behaaglijkheid, de duistere kamer in. Plotseling verstijfde hij van schrik. Want van onder zijn ledikant hoorde hij het zachte slijpen van een mes. Nu was de heer Kneepjens tegen onge vallen verzekerd, maar toch kon hij een gevoel van onbehaaglijkheid niet van zich afzetten. Hij bukte zich over de rand van het bed en keek midden in de verlopen gelaatstrekken van Loze Arie, een voor aanstaande figuur uit de Amsterdamse onderwereld. De heer Kneepjens bedacht zich geen ogenblik. Hij grabbelde zijn enigste pakje „North State" uit het nacht kastje en liet dit aan een touwtje omlaag zakken. „Is dit genoeg, Arie?" vroeg hij zacht. „Meneer", antwoordde de diep ge zonken man, „daar lig ik nou al een uur naar te snakken." En zo geschiedde het, dat het leven van deze uitnemende ver tegenwoordiger gespaard bleef. North State H. M. de Keningpn en Prins Bemhard zijn Zaterdagmiddag, uitgeleide gedaan door minister Stikker en de gezanten van Argentinië en Chili, met een regerings- Dakota van Soesterberg naar Zurich vertrokken, vanwaar de Prins en zijn ge volg met het KLM-lijntoestel naar Bue nos Aires de goodwill-reis naar Argenti nië, Chili en Uruguay hebben voortgezet. Via Lissabon en Dakar was de Prins Maandagavond reeds in Montevideo. Tweede Paasdag is Prins Bernhard in Montevideo aangekomen. Luid applaus van honderden belangstellenden klonk op toen de Prins uit het vliegtuig stapte. Tevoren, toen het vliegtuig na de lan ding over de startbaan taxiede naar het platform, speelde de kapel van het Florida-regiment het Wilhelmus en het Uruguese volkslied, waarna saluutscho ten werden gelost. Ter verwelkoming waren aanwezig de onder-minister van Buitenlandse Zaken en de Uruguese be velhebber van leger en vloot. Na de in spectie van de erewacht en de officiële ontvangst vertrok Prins Bernhard, per auto, naar een groot landhuis aan het strand van Carrasco dat hem als verblijf zal dienen. Op weg daarheen werd hij luide toegejuicht door de menigte langs de weg. Vandaag heeft de Prins een officieel bezoek gebracht aan de presi dent van Uruguay, Martinez Trueba, en een krans gelegd aan de voet van het monument van de nationale held van Uruguay, generaal Jose de Artigas. Bij zijn aankomst op het vliegveld te Montevideo heeft Prins Bernhard in vloeiend Spaans tot de journalisten ge zegd dat hij zeer verheugd is zich in Uruguay te bevinden en dat hij erken telijk is voor de uitingen van sympathie, die het volk van Uruguay via hem aan Nederland betuigt. „Mijn missie is er een van goodwill en ik verwacht de vriend schappelijke banden tussen onze beide landen nauwer te kunnen aanhalen", al dus zei de Prins tot de journalisten. Vóór zijn vertrek van Soesterberg heeft prins Bernhard voor de microfoon de volgende verklaring afgelegd: „Nu ijc op het punt sta mijn good will-reis naar Zuid-Amerika te be ginnen, spreek ik de wens uit, dat deze reis zal beantwoorden aan haar doel: versterking der banden tussen Zuid-Amerika en Nederland. Tot weerziens, hasta la vista". Herman v. d. Eerenbeemt De Marine-Voorlichtingsdienst heeft bij monde van de heer H. Hermans, het hoofd van de „Voorlichtingspost Neder landse Antillen", een radio-interview met de nieuw-benoemde minister van Minuor, ir. L. A. H. Peters, gehad, toen de minister op de „Van Speyk" met volle kracht van de Bovenwindse Eilan den naar Bonaire stoomde om afscheid te nemen van de bevolking van dat eiland. Na verklaard te hebben, dat het af scheid van de West hem zwaar viel, zei ir. Peters, dat er in het leven van een minister maar twee gelukkige dagen zjjn: de dag, waarop hij optreedt, en die, waarop hij zijn ambt weer kan neerleg gen. Daartussenin draagt hij een zware verantwoordelijkheid voor 's lands be lang. Ik ben mij maar al te zeer van die Verantwoordelijkheid bewust, aldus de minister, die vervolgde: Het pad, zeker Van een minister voor Uniczaken en Overzeese Rijksdelen, loopt in deze da gen allerminst over rozen. De proble men, die mij wachten, zijn verre van de eenvoudigste. Het betreft geen wisseling Voor genoegen, ook al niet, omdat ik afscheid moet nemen van de Nederland se Antillen, die mij ik mag dat gerust heggen in de loop van de jaren zeer, aeer na aan het hart zijn komen te liggen. Advertentie Rij brandend maagzuur «en of twee Rennies eenvoudig laten smelten oP de tong. Nog vóór U het weet. behoort de pijn tot net verleden. Ook voor U is er nu geen reden "leer. bepaalde lievelingsgerechten te [aten voorbijgaan. Als er eens iets ver keerd valt, hebt ge toch Uw Rennies bij °e hand. En ge kunt ze innemen zonder water of wat ook. altijd en overal, vraag Uw Apotheker of Drogist een pak Rennies. Een pracht remedie, prettig om te nemen en.... zo doeltreffend. De voorzitter van het Indonesische par lement, het. P.N.I.-lid Sartono, is aangewe zen als kabinetsformateur. Sukarno, die hiervan op Paasochtend mededeling deed, verklaarde: „Het doel is een nationaal coalitiekabinet op brede basis te vormen". Sartono heeft later tegenover Aneta ver klaard, dc opdracht tot vorming van een kabinet te aanvaarden. De uitvoerende raad van de P.N.I. heeft hieraan zijn goed keuring gehecht. De fractie-voorzitter van de Masju- mi, Prawoto Mangkoesasmito, heeft tegenover Aneta verklaard, dat de aan wijzing van Sartono tot kabinetsforma teur geschied is volgens de internatio nale gewoonte. Dit betekent dat de op positie het door haar vastgestelde be leid kiest als basis van een te vormen kabinet. Mangkoesasmito zei op de vraag, of een kabinet te vormen is, waarin de P.N.I. en Masjumi-Ieden zuilen worden opgeno men, dat hij zulks niet uitgesloten acht. Over de arrestatie van vijf Nederlan ders te Semarang, waarover de woord voerder van het ministerie van Defensie, majoor Bachtar Loebis, een mededeling deed naar aanleiding van de verklaring van de Nederlandse Hoge Commissaris over de moordaanslagen op Nederlan ders in Indonesië, verneemt Aneta van betrouwbare zijde, dat twee hunner, Bastiaanse en Smid, spoedig wederom op vrije voeten zijn gesteld. Twee anderen, Van de Broek en Visbeen, zijn vrijgela ten op voorwaarde, dat zij zich regelma tig zullen melden bij de politie. De vijf de, Robbie Andrea (die de schuilnaam Robinson voert), is overgegeven aan de politie Herman van den Eerenbeemt, direc teur van Van Munsters Uitg. te Am sterdam en letterkundige te Amsterdam, is op Eerste Paasdag, na een langdurige ziekte, overleden. Hij was Bosschenaar van geboorte, maar hij woonde al jaren lang in Amsterdam, waar hy tal van functies heeft bekleed en in en buiten zijn Internationaal Cultureel Centrum als kunstbeschermer is opgetreden. De to rige zomer heeft hy zün zestigste ver jaardag gievierd. 27 Juli 1890 is Herman van den Eeren beemt in 's Hertogenbosch geboren. Aan de universiteiten van A'dam, Berlijn, Londen en Parijs heeft hij pharmacie ge studeerd en letteren met bijzondere aan dacht voor de philosophie van de kunst geschiedenis. Hij heeft ook drie jaar in een apotheek gestaan, is drie jaar lang bij Heyermans geweest. Belangstelling voor het toneel heeft hij altijd daad- werkelUk gehad. Voordat hij in 1919 directeur werd van Van Munster's uit geverij in de hoofdstad, heeft hij ver schillende treurspelen gepubliceerd: „Ju dith, en heldenspel in verzen", dat „Tho mas Aquinas" in 1916 in de Amsterdamse Stadsschouwburg heeft gespeeld. „Sam son", Quadrille en „Malmström" in 1918. „Samson" is in het jaar van zijn verschij nen door Heyermans in de A'damse Stads schouwburg gespeeld. „Malmström" is in 1923 onder regie van Frits Bouwmeester gespeeld en is ook in het Duits vertaald, taald. Maar voor alle takken van kunst had Herman van den Eerenbeemt aandacht. Hij heeft er zijn leven lang zijn tijd en zijn grote werklust aan gegeven. Hij was een goed organisator, die het ook verstond de financiële kant van het kunstleven goed te behartigen. Kun stenaars vonden in hem een hartelijk be schermer; vooral voor jonge kunstenaars heeft hij zeer veel gedaan. Dit is vrijwel allemaal in Amsterdam gebeurd, want hij was al spoedig niet alleen een be kende figuur geworden in de hoofdstad, hij voelde zich ook volop Amsterdammer. Het was daar heel goed mee te rijmen, dat hij toch ook Brabander en Bossche naar bleef. Toen Den Bosch 750 jaar bestond heeft men hem dan ook de feestelijkheden daar laten leiden en hij heeft dat zó gedaan, dat men hem tot ereburger van Brabants hoofdstad be noemde. Herman van den Eerenbeemt heeft in een zeer groot aantal organisaties en verenigingen zitting gehad. Hij was voor zitter van de Raad voor de Kunst, be stuurslid van de vereniging „Vrienden van het Concertgebouworkest", voorzit ter van de katholieke kunstkring „De Violier", directeur van de „Fondation Internationale contre les bombardements des populations civiles et la guerre totale", voorzitter van de R- K. Oratoriumver eniging, regent van het Museum Amstel- kring. Bij zijn zestigste verjaardag is Herman van den Eerenbeemt, vooral om zijn verdienstelijk werk voor jopge katho lieke kunstenaars, benoemd tot com mandeur in de orde van St. Sylvester. Hij werd toen ook officier in de Orde van Oranje Nassau. In 1924 was hem „Pro Ecclesia" toegekend. Amsterdam heeft hem met de zilveren medaille van de stad vereerd en het Concertgebouw heeft hem de gouden Concertgebouw medaille uitgereikt. Ter gelegenheid van de 60ste ver jaardag van mevr. Charley Toorop is te Bergen Zaterdagmiddag op de hoek van de Buerweg (waaraan Charley Toorop woont) en de Jan Tooropweg een borstbeeld onthuld, dat door de kunstverzamelaar S. J. Sala aan het gemeentebestuur van Bergen was aan geboden. Bij de plechtigheid waren, behalve mevrouw Toorop, tal van Bergense schil ders tegenwoordig, evenals mr. A. F. Kamp, voorzitter van het kunstenaars centrum Bergen. Het Znid-Koreaanse leger maakte van daag bekend dat zyn troepen aan het Oostelpk deel van het ruim 200 kilome ter brede Koreaanse front de 38ste breedtegraad hebben overschreden en zich daar hebben meester gemaakt van het dorp Vonpo-Ri, vier en een halve kilometer binnen Noord-Koreaans ge bied gelegen. Dit was de eerste maal dat een geallieerde eenheid voet op Noord Koreaanse bodem zette sedert de ver bonden troepen in December van het vorig jaar met de grote terugtocht be gonnen. Zaterdag maakte generaal Mac Arthur bekend dat de verbonden troe pen zo nodig de grens zouden overschre den. Naar door het U. P. te Washington vernomen wordt heeft het departement van buitenlandse zaken aan het Penta gon (het departement van defensie) en het Witte Huis verzocht de activiteit van generaal MacArthur op diplomatiek gebied te beknotten. Naar verluidt is het verzoek van het departement in tameiyk krachtige bewoordingen vervat. Het departement is hier biykbaar toe overgegaan na MacArthur's dramatische aankondiging van de vorige week, dat hü bereid was te velde met de commu nistische opperbevelhebber in Noord- Korea over een wapenstilstand te con fereren. Radio Peking had gisteren nog niet gereageerd op het door generaal Mac Arthur gedane voorstel om met de communistische bevelhebber te velde besprekingen te voeren over een wa penstilstand. Ook Radio Pyongyang (Noord-Korea) heeft tot nog toe over deze kwestie gezwegen. De Amerikaanse minister van defensie George Marshall onthulde Zaterdag, dat de Amerikaanse stryders in Korea en elders wellicht spoedig zullen worden uitgerust met nieuwe in het geheim Advertentie in het schoonmaakgetij: Hainea-Gelei ontwikkelde wapens, waaronder atoom wapenen. Deze verklaring legde de ge neraal af in zyn eerste halfjaariykse verslag sedert hy tot minister van de fensie werd benoemd. Het vlaggeschip van de Indonesische marine, de „Gadjah Mada" (de voorma lige „Tjerk Hiddes") is de vorige week tijdens een proefvaart nabij Madura aan de grond gelopen. 31 Mei wordt het afwikkelingscom mando van de Nederlandse troepen in Indonesië ontbonden, aldus is in een gezameniyk communiqué van de chef staf van de APRI (Indonesische strijd krachten) en de commandant van het Nederlandse afwikkelingscommando te Djakarta medegedeeld. 2 April zal met het vertrek van de „New Australia" de afvoer van militairen van de Konink- iyke Landmacht geëindigd zyn. Nadien zullen de werkzaamheden die betrekking hebben op het vervoer van Ambonese leden van het voormalige KNIL geregeld worden door een aantal ex-KNIL-leden en enkele leden van de K.L., die aangezocht worden te blijven. Na 2 April zijn er in Indonesië nog 7.725 Ambonese ex-KNIL-leden en voorts 375 leden van de K.L. en 150 niet-Ambonese leden van het voormalige KNIL. 1 April zal het rayon-Bandung geheel verlaten zijn. De laatste rayons Djakarta en Semarang zullen eind Mei geheel ver laten zijn. Vóór 16 Maart bevonden zich nog 10.955 militairen met K. L.-status in Indonesië. Volgens deze gegevens worden in Indonesië 250 militairen ge demobiliseerd. Naar het A.N.P. verneemt is binnenkort een Koninklijk Besluit te verwachten waarbij de studie in het Ned.-Indisch recht wordt opgeheven. Voor hen, die thans nog in dit vak studeren, zou nog gelegen heid gegeven worden tot 14 April 1951 candidaats- en tot 14 April 1954 doctoraat examen te doen. Koningin Juliana is Zondag voor een korte wintersportvacantie in Sankt An ton (Arlberg) aangekomen. De prinsessen Beatrix, Irene en Margriet waren hier reeds Donderdag gearriveerd. President Peron van Argentinië heeft Zaterdag op een persconferentie, die alleen voor Argentijnse journalisten toe- gankeiyk was. verklaard, dat Argentinië atoom-energie kan vrymaken, volgens een methode welke in andere landen onbekend is De Argentynse methode is, aldus Peron, veel goedkoper dan het kostbare kemsplitsingsproces, dan in de V. S., Engeland en Rusland wordt toe gepast. Hij omschreef de methode als geba seerd op thermonucelaire acties iden tiek met die, waardoor de zon atoom energie vrijmaakt. De proeven vonden 15 Febr. j.l. plaats op het eiland Huemil, bij San Carlos de Bariloche, waar het Argentijnse proefstation voor atoomenergie is ge vestigd. Volgens Peron leiden de Argentijnse proeven tot de conclusie, dat althans een deel van de zogenaamde kosmische stralen zijn oorsprong vindt in pro cessen, die binnen in de zon plaats hebben. Argentinië heeft een nieuw apparaat ontwikkeld, een zogenaamde thermo- tron. Dit wordt gebruikt bij de bestu dering van de reacties in de zon, als mede bij het bestuderen van de proble men, die in verband staan met de wa terstofbom. Peron verklaarde, dat deze onder zoekingen hebben aangetoond, dat buitenlandse geleerden wat de wa terstofbom betreft nog ver van hun doel zijn, althans te oordelen naar hetgeen ze er tot nu toe over heb ben gepubliceerd. Argentinië zal de atoom-energie op grote schaal gebruiken, echter uitsluitend in centrales en andere industriële installaties. Radio-actieve bijproducten zullen voor weten schappelijk onderzoek worden ge bruikt. De genaturaliseerde Oostenrijkse pro fessor Ronald Richter is de ontdekker van Argentinië's nieuwe methode voor het vrijmaken van atoom-energie. Hij verklaarde, dat Argentinië thans ook de atoombom kan maken, maar niet zal overgaan tot productie.' Het nieuws van Peron's verklaring wekte over het algemeen vrij sceptische reacties. Men ziet er een politieke ma noeuvre in, bedoeld' om Argentinië steun te verlenen in zijn houding tij dens de inter-Amerikaanse conferentie te Washington. De mogelijkheid, dat Argentinië iets nieuws en belangrijks heeft ontdekt, wordt evenwel niet ver worpen. Peron's verklaring bevat ech ter te algemene en te vage wetenschap pelijke gegevens om zich een juist oor deel over de waarde der ontdekking te kunnen vormen. Uit het Engels vertaald door DICK OUWENDIJK 69) Hy zei vlug: „Je bedoelt toch niet dat hij zichzelf iets heeft aangedaan?" „Hij probeerde het. Hij wierp zich te gen middernacht van de Pont Neuf. Hij werd door de rivier-politie opgepikt en naar het hospitaal gebracht." „Hemel! Wat gebeurt er nu met hem? Er wordt toch geen rechtszaak van ge maakt?" „In dit land blijkbaar niet. De Fran sen zijn in dit opzicht geciviliseerder dan wij. Maar de dokter, die hem ver zorgt, is nogal vasthoudend Hij belde me op en vroeg me of ik naar het hos pitaal wilde komen, omdat hij me wilde spreken. Het schijnt dat Johnny hem heeft verteld, dat hij voor me werkte en verliefd op me was, maar dat het hopeloos was een dat hij het niet langer kon verdragen." Hij staarde haar verbijsterd aan. „Hoe komt-ie daar in godsnaam bij?" „Dat is nog wat jij noemt zijn ploer tige loyaliteit. Begrijp je het niet? De dokter stelde hem alle mogelijke vra gen en hij moest iets zeggen, maar wil de jou er niet bij betrekken. De dok ter was zeer sympathiek en met alle geweld wilde hü, dat ik zou proberen Johnny te troosten en in een betere geestestoestand te krijgen voor hij het hospitaal verliet. Op zijn voorstel heb ik met Johnny een gesprek gehad, on der vier ogen. Ik vroeg hem wat dat al les had te betekenen en hij zei, dat hij het eerste het beste dat er bij hem op kwam aan de dokter verteld had; het enige waar hij nog aan kon denken was: hoe hy Mr. Francis er buiten kon houden. Toen begon hij te huilen." Francis drukte zijn sigaret uit in een asbak. Een poos duurde hun zwijgen, toen vroeg hij. zonder haar aan te zien: „Waar is hy nu?" „Ik bracht hem naar mijn huis. Hij blijft daar tot we de nodige regelingen voor hem getroffen hebben om weer naar huis te gaan." „Wil hij dat?" „Ja. Volgens zijn eigen woorden is hij Europa zat. Hij is trouwens alles zat, de arme jongen." Hij dacht: „Waarom zegt ze dat er bij?" Hij vroeg even later: Zou het helpen, denk je, als ik eens met hem ging praten?" „Ik ben bang van niet. Ik vroeg het hem en hij werd er bijna hysterisch onder. Ik geloof, dat hy je onder geen voorwaarde meer wil zien." Francis drukte zyn handen tegen zijn gelaat „O God." zei hij vol afkeer. Hy keek haar aan. „Wat moet ik dan doen?" Zij zag de dringende vraag in zijn ogen en hardheid en toorn smolten weg. Zij was gekomen om hem alle mo gelijke verwijten te doen en hem van alles te beschuldigen. Nu had ze alleen maar medelijden met hem. Ze zei zacht: „Ik geloof niet dat je iets zou kunnen doen." „Dat is mijn straf." Hij kwam overeind en leunde tegen het raam, met het hoofd op zijn arm. Het balcon was vrolijk versierd met Johnny's bloembakken, vol rose gera' niums en witte margrieten en een blau we rand lobelia's. Er groeide een cle matis in een bak. die hy aan de muur bevestigd had. Die plechtige, stipte, humorloze Johnny met zijn grenzenloze loyaliteit, die zich in het donker van de Pont Neuf wierp.... „Heel je leven de kennis by je moe ten dragen, dat je je zuster voor haar dood mee een berg opnam en een jon gen tot zelfmoord dreef." Zij wilde iets zeggen, dat niet banaal zou klinken, zij kon echter niets vin den en hij ging voort: „Wroeging, een van de minderwaardigstemenselijke gevoelens. Ik zei dat eens tegen Ca- thryn, toen mijn moeder zich na de dood van myn vader zo ellendig voel de." Ze zei: „Je hoeft geen wroeging te voelen over Cathryn dat had ik je in Drindel al willen zeggen, maar je liet me er geen gelegenheid toe." „Ik nam Cathryn met me mee naar Drindel, omdat ik door Framley in de steek gelaten was en niet alleen wilde gaan. Ik had haar gewoon op een va- cantiereisje mee kunnen nemen, maar ik wilde gaan klimmen, en ik wist, dat zij het voorstel van een vacantie in de bergen enthousiast zou aangrijpen. Ik nam haar mee, hoewel ik wist, dat moe der een bijna ziekelyke angst er voor had, dat Cathryn zou gaan klimmen. Ik wist, dat zy zich zorgen makkte, dat zij zich ongelukkig voelde, toch deed ik het. Toen ik daar was nam ik Cathryn mee de Drindelhorn op, onmiddellijk na een andere inspannende tocht, in plaats van dat ik haar een paar dagen rust gunde. Ik deed dat, omdat het zo met mijn eigen plannen uitkwam. Zij viel, omdat zij vermoeid was. En nu wil je me nog vertellen, dat ik geen wroeging hoef te gevoelen. Zij bleef zwijgen. „En na dat alles", ging hij onbarm hartig voort, „werd ik zo'n zwyn, dat ik een arm joch er toe dreef om in do Seine te springen". „Francis, houd daar nu mee op. Dat is alleen maar masochisme, zelfkwel ling". „En minderwaardig, zoals wroeging, niet? Nu, wat moet ik dan doen om gered te worden?" Het oude cynisme klonk weer in zyn stem. „Ga weer aan het werk, wanneer je maar enigszins kunt". Hij slaakte een ongeduldige uitroep. „O, daar moet ie niet mee spotten, Francis. Je weet, dat een mens helemaal kan opgaan in zijn werk. Dat dit soms het enige is, dat ons creatieve kunstenaars is overge bleven. Je probeerde te ontsnappen door te veel te drinken, en het ging niet, dat wist je van tevoren. Het is alsof je plotseling in een donkere tunnel ver dwijnt maar op de een of andere ma nier kom je er altijd aan de andere kant weer uit, en er is niets veranderd. Je kan je leven niet veranderen in een reeks tunnels. Je kan niet maar blyven weglopen. Het spijt me, dat het alle maal erg leger-des-heilsachtig klinkt maar het is waar". (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 3