Marshall: „Wereldtoestand ernstiger dan drie maanden geleden" f2.- TOESLAG PER WEEK, PLUS 6 pet. ALS NOODVERBAND DRIE CHINESE BATALJONS IN EEN AMERIKAANSE VAL ZAANDAMSE POLITIE HEEFT HOED, SHAWL EN JAS VAN MANUS 0LY Besprekingen in Den Haag over dollarsteun Oprukken over breedtegraad een zaak van politiek overleg Afdruk verboden Gedeeltelijke handhaving der subsidies van werkgeverszijde betreurd Gestadige opmars in Korea Gesignaleerd doch weer ontsnapt dank zij formidabele sprong Zacht tegen hard? Het weer „Zuiderzee wordt land" Tot hoofd en hart J V.N. BEREID OM DE OORLOG TE STAKEN Britse oorlogsschepen in Abadan? NOG GEVAAR VOOR INFLATIE IN V.S. Schending der verdragen met de Balkanstaten ERE SALUUT VOOR LT. KOLONEL DEN OUDEN SCHIP GEZONKEN OP IJSSELMEER Op straffe van f 10.000 per nummer Schroeven van grendel losgerukt Incident op arbeiders congres in Oost-Berlijn Overleg met Clarence Hunter Vrijdag overleg over verhoging WOENSDAG 28 MAART 1951 74e JAARGANG No. 25032 Staking in Perzië niet omvangrijk Verklaring van defensie' mobilisator Wilson Verdediging van West-Duitsland Critieke periode in komende maanden Nieuw agendapunt van Jessup m witi De zeven opvarenden gered Het radioprogramma Aanvankelijk voorstel vakcentrales: Ho-Tsji-Minh vervangen? JONGEN GEDOOD ONDER TRAILER Sociale uitkeringen BERUCHTE OPLICHTER AANGEHOUDEN Op 4 April in Waaggebouw Jeep over de kop Inzittende gedood TENNIS SHIRTS WORDT GENERALE STAF INGEKROMPEN? BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tei 3998 Bijkant. Ilmuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 42 cents per week, f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaaL Op een persconferentie heeft de Amerikaanse minister van Defensie. George Marshall, Dinsdag te Washington verklaard, dat een algemeen oprukken van de troepen der V.N. over de 38e breedtegraad een zaak voor politieke overweging is. Men neemt aan, dat dat het antwoord van de regering der V.S. is op de jongste verklaring van MacArthur. Marshall beschouwt de wereldtoestand als ernstiger dan drie maanden geleden. Hij gaf uitdrukking aan zijn grote bezorgdheid over de onverschilligheid van het Amerikaanse publiek ten aanzien van de defensie. Hu zei, dat er een gevaar in schuilt om in een oorlog het contact met de vijand te verliezen. Zo ziet op het ogenblik generaal Ridgway, de bevelhebber van het Amerikaanse achtste leger, zich voor het probleem geplaatst of hij al dan niet het contact met de tegenstander moet herstellen in de nabijheid van de 38e breedtegraad. de Chinezen gesteld, het overwegen van een uitspraak over het vredesdoel be moeilijkt hebben. Zij achtten het onwaar schijnlijk, dat de vertegenwoordigers der V.N. formeel zullen protesteren tegen het politieke aspect van MacArthur's verklaring. De kwestie van het overschrijden van de 38e breedtegraad en de verklaring van MacArthur vormen nog steeds het Onderwerp van vele geruchten en ver onderstellingen. Van officiële zijde zegt U. P. te vernemen, dat MacArthur's verklaring de regering der V.S. in de wielen reed, omdat zij deze week een nieuwe verklaring over de doelstellingen der V.N. met betrekking tot dé Kore aanse oorlog had willen uitgeven. Het ontwerp van dit document circuleerde verleden week onder de dertien naties, die troepen in Korea hebben. Het geeft duidelijk blijk van de bereidwilligheid der V.N. om de oor log te staken op eervolle voorwaar den. die door de V.N. moeten zijn opgesteld. Het bevestigt, dat dé V.N. van plan zijn de strijd tegen agressie voort te zetten, indien het niet tot vredesonderhandelingen kan komen, maar het dreigt niet, zoals Mc cAr thur liet doorschemeren, de oorlog naar China te verplaatsen. Het ogenblik dat deze nieuwe ver klaring die nog onderworpen is aan overleg met de bondgenoten zal wor den uitgegeven, maakt nog een punt van bespreking met de bondgenoten uit. Het ligt in de bedoeling haar door president Truman te laten uitgeven uit naam van alle partners in de V.N. Volgens Reuter zullen Dinsdag verte genwoordigers der V.N. te Washington informele besprekingen houden over een Verklaring van het vredesdoel der V.N. in de Koreaanse oorlog. Deze bespre king zou gehouden worden tijdens de regelmatige Dinsdagbijeenkomst op het State Department, waarop de vertegen woordigers van de landen, die troepen >n Korea hebben, on de hoogte gebracht Worden van de militaire situatie en ge legenheid hebben hun commentaar hier over te geven. Functionarissen verklaarden, dat de persoonlijke oproep van generaal Mac Arthur en de voorwaarden, hierbij aan Uit Teheran meldt Reuter dat slechts 8.000 van de 80.000 arbeiders der Anglo- Iraanse oliemaatschappij in staking zijn gegaan. Hoewel men van mening was, dat de staat van beleg de staking zal localiseren, heeft zij zich sinds Maandagavond toch nog uitgebreid. De studenten, die als een der eersten staakten, studeren aan een Technische Hogeschool op kosten van de maat schappij. De militaire gouverneur van Teheran, Hoessein Hedjazi, heeft Dinsdag ver klaard, dat de staat van beleg en an dere maatregelen, die onlangs in Perzië genomen zijn, een einde hebben ge maakt aan de paniek en er toe bij droegen orde en veiligheid te herstel len. In een radiorede waarschuwde hij moordenaars en onruststokers hun po gingen om de rust te verstoren niet te herhalen. Hij kondigde de strengste maatregelen tegen overtreders aan. Tegelijkertijd noemde het Nationale Front (de oppositie) het premierschap van Hoessein Ala en het afkondigen van de staat van beleg onwettig en slechts in het belang van Britse spionnen. De Britse ambassadeur, sir Francis Shepherd, heeft een bezoek aan de Perzische minister-president gebracht. Dit bezoek, het eerste sinds zijn ambts aanvaarding, was naar zijn zeggen een zuiver beleefdheidsbezoek. Volgens A.P. zijn drie Engelse oor logsschepen in Abadan aan de Perzi sche Golf voor anker gegaan om in noodgevallen de Britse petroleumbedrij ven aldaar te beschermen. In een onbevestigd bericht wordt ge zegd, dat. de Britse families Abadan verlaten hebben en dat velen in Basra aangekomen zijn. De grootste raffinade rij van de Anglo-Iraanse Oilcompany bevindt zich in Abadan. De directeur van de defensiemobilisa tie der V. S. Charles E. Wilson heeft Dinsdag verklaard, dat de V. S. weldra een militaire macht zullen bezitten, die Rusland van een aanval zal weerhou den. Hii uitte de waarschuwing, dat er nog steeds gevaar is voor inflatie. Hij toonde zich in het algemeen tevreden over de mate waarin de inflatie is te gengehouden. De mogelijkheid bestond echter, dat de regering verdere beper kende maatregelen zou moeten nemen. Wilson zeide verder, dat zijn bureau sou trachten meer bevoegdheden te verkrijgen ten aanzien van prijsbeper- king, o.a. herziening van de beperkin gen, die door de Defence Production Act zijn vastgelegd voor maximumprij zen van landbouwproducten. Er is ech ter nog geen beslissing genomen om- teent de. aard van de ■wijzigingen. De Canadese pers heeft Dinsdag ge zegd. dat de Canadese regering opge schrikt was door het eigenmachtige vredesaanbod van MacArthur, vooral door de bedreiging van de generaal de oorlog uit te breiden tot Chinees grond gebied. Luitenant-generaal Manton S. Eddy, bevelhebber van de Amerikaanse tac tische strijdkrachten in Duitsland, heeft in een redevoering verklaard, dat een succesvolle verdediging van West- Duitsland georganiseerd kan worden indien de voorgenomen versterkingen arriveren en de Russen „ons zes a negen maanden tjjd geven". „Ik begin te geloven dat de Russen van plan zijn ons tijd te geven om onze opbouw te voltooien", zeide Eddy, maar hij voegde hier aan toe, dat onder alle omstandigheden de komende zes A negen maanden de meeste critieke pe riode zullen zijn. Op de Dinsdag te Parijs gehouden bijeenkomst der plaatsvervangers van de ministers van Buitenlandse Zaken der „Grote Vier", die bijna vijf uur duurde, heeft de Amerikaanse gedelegeerde Jessup een nieuw voorstel ingediend. Hij deed een aanval op de Sovjet-Unie wegens het oogluikend toestaan van het niet nakomen door Roemenië, Bulgarije en Hongarije van de met deze landen gesloten vredesverdragen en stelde na mens de Westerse mogendheden voor een nieuw punt op de agenda, luidend: „De vredesverdragen met Roemenië, Bulgarije en Hongarije, met inbegrip van de daarin opgenomen bepalingen over de menselijke rechten, de militaire clausules en de voor het regelen van geschillen getroffen regeling." Jessup zeide: „De regeringen dezer drie landen hebben de vredesverdragen stelselmatig en onophoudelijk geschon den. Zij hebben alle menselijke rechten, die in een democratische staat geëerbie digd behoren te worden, tot een aanflui ting gemaakt. De politieke partijen, die na de oorlog in Bulgarije, Hongarije en Roemenië de meerderheid bezaten, zijn door de communistische regeerders met geweld ontbonden. De leiders dezer partijen zijn gevangen gezet, terechtge steld of tot vluchten gedwongen. Er bestaat geen vrijheid van godsdienst. Hongarije, Roemenië en Bulgarije hou den strijdkrachten op de been, die de in de vredesverdragen toegestane sterkte verre te boven gaan, aldus zeide Jessup. Gromyko zei geen woord over Jessup's voorstel. Hij prees de Sovjet-politiek, die niet agressief is en zei over Korea, dat de Westerse mogendheden het Koreaanse incident misschien wel in elkaar hebben gezet om het als voorwendsel voor een uitgebreide bewapening te sanctionne- ren. Enig resultaat leverde de zitting van Dinsdag niet op. China. Het linkse dagblad Ta- koeng Pao publiceerde Dinsdag een be richt uit Kanton volgens hetwelk Ca- hadese nonnen in het openbaar berecht zullen worden. Zij worden er van be schuldigd door verregaande verwaar. lozing de dood van honderden weeskin deren op hun geweten te hebben. Op het ereveld te Poesan, de havenstad aan de Zuid-Oostkust van Korea, is het stoffelijk overschot van de Commandant van het Nederlands Detachement Ver enigde Naties, luitenant-kolonel M. P. A. den Ouden, ter aarde besteld. Leden van het 10de Corps, waarvan het Nederlands Detachement deel uitmaakt, vorm den de erewacht. Boven: De kist met het stoffelijk overschot van de gesneuvelde commandant daalt in het graf. Dinsdag is op het IJsselmeer een beurt schip van de Amsterdamse rederij Kop- pe, het m.s. „Bomstroom", ter hoogte van de dijk waar straks Flevostad komt te liggen, door nog onbekende oorzaak gezonken. De zeven opvarenden, de schipper met zijn vrouw en drie kin deren, de stuurman en een matroos, zijn door een Inspectiehootje van de „MUZ" (Maatschappij tot Uitvoering van Zui derzeewerken) gered. De „Bornstroom" was geladen met beurtgoederen uit de hoofdstad vertrokken. Aangenomen wordt, dat het scheepje door het slechte weer in moeilijkheden is geraakt. Dinsdagavond is het Griekse schip „Virginia" ten Westen van Terneuzen op de Westerschelde aan de grond ge lopen. De positie van het schip werd aanvankelijk gevaarlijk geacht, omdat de mogelijkheid van breken niet uitge sloten was. Met acht Belgische sleepbo ten is het schip vannacht tenslotte vlot getrokken. Leden van het grondpersoneel van de basis der Luchtmacht in Shop- pard (Texas), die de scharnierpen. nen van het roer van een B 36-bom- menwerper moesten nazien, k x amen tot de ontdekking, dat er geen lange ladder beschikbaar was om het kar wei te kunnen uitvoeren. De brand weer van Wichita Falls bracht uit komst. Zij leende een' brandweerled, der uit en de mannen van het vlieg veld waren in staat het werk vlot uit te voeren. (Van onze correspondent) De president van de Arnhemse Rechtbank heeft Woensdagmorgen in het kort geding tussen de omroepver enigingen en de N.V. Drukkers en Uit gevers Mij. C. Misset te Doetinchem, die het goedkope programmablad van de Stichting „Het Radioprogramma" drukt bevolen om van de dag van de uitspraak af in „Het Radioprogramma" achterwe ge te laten het afdrukken van de ra dioprogramma's van de omroepvereni gingen in verkorte of onverkorte vorm. of in welke vorm ook, op straffe van een dwangsom van 10.000.per ver schijnend nummer. In het uitvoerig gemotiveerde vonnis gaf de president als zijn oordeel te ken nen, dat de omxoepverenigingen krach tens artikel 1 en 10 van de Auteurswet rechthebbenden zijn op de door haar opgestelde radioprogramma's, die zij wekelijks in haar omroepgidsen publi ceren en dat deze programma's, die in hun oorsprong alleen aan de opstellers daarvan bekend waren, niet als nieuws tijdingen zijn te beschouwen. De pre sident acht inbreuk op het auteursrecht aanwezig, onverschillig aan welke bron de Stichting de stof van deze program ma's ontleend heeft. Ook de drukker is voor die inbreuk verantwoordelijk. Door de oplegging van voormelde dwangsom acht de president de nako ming van het bevel aan de fa. Misset voldoende verzekerd, om welke reden het verzoek van de omroepverenigingen om beslag te mogen leggen op de vol gende nummers van het blad thans wordt afgewezen. De Stichting, die te Amsterdam is ge vestigd, was geen partij in dit kort ge ding, zodat de principiële vragen te haren opzichte nog niet zijn beslist. De heer A. Borst Pzn„ algemeen voor zitter van het Verbond van Prot. Chr. Werkgevers, heeft op een vandaag te Ltrecht gehouden vergadering van het plenaire bestuur van het verbond ge sproken over de jongste loonsverhoging. Hü betreurde het, dat de subsidies op de levensmiddelen na de jongste terug brenging hiervan nog niet geh t :1 verdwenen zijn; met 175 millioen be zwaren zij momenteel de staatsuitgaven. Dit terugbrengen der subsidies bete kende natuurlijk een direct ingaande verhoging van de gezinsuitgaven. Van arbeiderszijde schatte men dit bedrag op f 1.84 per week. Na enige aarzeling toon de men zich van werkgeverszijde bereid, zonder vooruit te willen lopen op de resultaten van een diepgaand onderzoek naar de werkelijke stijging van de kos ten van levensonderhoud sinds 1949, als noodverband een directe uitkering van f 2 per week voor gehuwden en kostwin ners te bepleiten, welke zou eindigen, zodra een diepgaand onderzoek de wer kelijke stijging van de kosten van levensonderhoud zou hebben aangetoond en overeenstemming zou zijn verkregen tot dat gedeelte van de verhoging dezer kosten, dat diende te worden afgetrok ken voor een door de regering noodza kelijk geachte vermindering van de con sumptie. Dit voorstel kon echter in de ogen van de arbeidersvertegenwoordigers geen genade vinden en werd zonder meer afgewezen, zo zei de heer Borst. De arbeidersvertegenwoordi gers wensten aanvankelijk deze f 3 plus 6 pet. (beide als noodverband). De verhoudingen werden moeilijker, toen van werkgeverszijde de aandacht werd gevestigd op de uiterst precaire positie, waarin het bedrijfsleven ver keert. Het stopzetten van de uitvoer naar Duitsland betekent, vooral voor land- en en tuinbouw, een gevoelige klap en een vermindering van onze uitvoer van op zijn minst 500 millioen gulden. De ver slechtering van de ruilvoet in de laatste weken is van uiterst nadelige betekenis voor onze invoer én kost mlllioenen, ter wijl t.o.v. onze uitvoer telkens de vraag rijst of Nederland zal kunnen blijven be schikken over de nodige grondstoffen voor onze industrie en het daardoor mo- Bij de langzame opmars naar de Noord-Korcaanse grens hebben de Amerikaanse troepen aan het Weste lijke front zich een weg gebaand door een Chinees regiment, waarvan 350 sol daten werden gedood. Andere Ameri kaanse eenheden leverden strijd met drie Chinese bataljons, die zij tegen het einde van de middag in een val gedreven hadden Vliegtuigen wierpen De Zaandamse politie is in het bezit ge komen van de hoed, shawl en jas van Ma- nus Olyl De voortvluchtige had deze attri buten netjes achtergelaten in het huis, waar hij precies een half uur had doorgebracht en waar hij dacht dat hij veilig was. De bruingebloktc shawl, de lichtgele regenjas, alsmede de flaphoed liggen nu als stomme getuigen op het politicbureau en menig Zaandams agent heeft iets van zijn zelf verzekerdheid verloren. Oly heeft zich Dinsdag uit Amsterdam naar Zaandam laten rijden, naar een vriend die, merkwaardigerwijs, juist die dag naar Am sterdam was gegaan om kaartjes voor de bioscoop te kopen en niet aanwezig was, toen de politie naarstig speurde en zocht in zijn woning.... Die vriend had in de bezettingstijd een bekend café in Amster dam waar Manus kind in huis was Ook de taxi-chauffeur bleek Manus goed te ken nen. jm K het absoluut", aei de chauffeur t op het politiebureau, „hij zit nu bij een oude vriend van hem. Ik zal hem leren mij niet te betalen. Die vriend woont daar in de Oostzijde vlak bij een rode brievenbus". Zes agenten en een drietal rechercheurs trokken naar de Oostzijde en zetten het huizenblok af dat zich tegenover de brie venbus bevond. Het eerste onderzoek leverde niets op. Een agent, die eigenlijk buiten zijn boekje was gegaan, en zich enige meters van het hui zenblok had begeven, zag in een zijstraat in een kamer nog licht branden en bonsde op goed geluk op de deur: „Open doen, poli tie!" werd er bij geroepen. Een man deed open, maar zorgde dat de agent geen voet tussen de deur kon zetten. „Ja", zei de man in antwoord op de vraag of hij zojuist uit Amsterdam met een taxi Was gekomen, „dat ben ik". Maar toen de agent hem vroeg of hij even mee wilde gaan om zijn iden- liteit vast te stellen, zei de man „Dat kan ik zo wel zeggen. Ik ben Schreuder uit Landsmeer". „Dat geloof ik niet", zei de agent, die meteen zijn revolver trok. Er volgde een harde klap, niet uit de revolver, maar van de deur. Met enkele grote sprongen was Manus door de kamer heen, rukte de voordeur open, die notabene met een ijzeren schuif gesloten was (later werden de schroeven op de mat gevonden) en in een wip was hij op straat. De agent rukte aan de achterdeur en riep: „Openmaken, anders schiet ik de boel ka pot" De deur werd weer opengedaan door een van de aanwezige vrouwen en er volg de terstond een onderzoek in het dressoir en de kasten. Inmiddels werd in de Oostzijde de achter volging ingezet, er werd geschreeuwd: „denk er om niet schieten" en „schiet dan toch!", maar er volgde geen schot. Oly zet te door met drie agenten op zijn hieler. De uitroepen waren nogal verward, want eens klaps werd er geroepen, „Iaat maar gaan, hij is het niet". Hij die het niet zou zijn sloeg enige meters voor een brandende lantaarn een steegje in en via een gedempt slootje nam hij een formidabele sprong over een hoop oud roest, over welke sprong zich de agenten later op de dag nog eens zijn gaan verbazen, toen zij de hoogte van hét afval kwamen opnemen. Hoewel Oly in de achtergelaten kleding stukken geen naamkaartje had achtergela ten, bestaat er onder de Zaandamse politie nog steeds geen eensgezinde opvatting om trent de identiteit van de vluchteling waar op men zo ijverig gejaagd heeft. „Hij was het", zegt de ene partij en zij is bereid de eed af te leggen. De andere partij staat al met de vingers in de hoogte, en zegt: „Hij was het beslist niet!" Wie allerminst twijfelt aan de identiteit van Oly is zijn gastheer die echter afwezig Was. De gastvrouw zegt weer dat zij de man beslist niet kende, of herttende op de haar getoonde foto.— boven de 2500 ingesloten communisten pamfletten uit, waarin de soldaten ge maand werden zich over te geven. Naar verluidt bevinden zich even ten Noorden van de grens zes Chinese le gers. De communistische verdedigings linies zouden zich recht tegenover de huidige linie bevinden, ongeveer 3,5 km ten Noorden van de grens. Het Chinese 26ste legercorps heeft zich over Imjin teruggetrokken. Aan de linkerflank van de Amerika nen zijn de Zuid-Koreaanse troepen tegen zonsondergang tot op 8 km. van de breedtegraad gevorderd. Zij heb ben zich ingegraven langs de Imjin, ten Oosten van Munsan. De Zuid-Koreanen zijn zonder tegenstand te ontmoeten door de Koreaanse heuvels opgerukt. Volgens een in San Francisco opge vangen bericht van radio-Peking zijn in de generale staf van de communistische strijdkrachten in Indo-China belangrijke wijzigingen aangebracht. Er is zelfs ge zegd, dat de leider van de Vietminh, Ho- Tsji-Minh, door een energieke leider vervangen is. Ho-Tsji-Minh zou tot ere president van het nieuwe revolution- naire front, de „Lienviet", benoemd zijn. President van deze beweging zou een zekere Ton Due Thang zijn. Radio-Peking wees vooral op de vor ming van de nieuwe „partij van de ar beid" in Vietnam, die tot taak zou heb ben, het Frans-Vietnamese bestuur om ver te werpen. De nieuwe partij zou zich strikt aan de communistische beginselen houden. Een jonge Franse katholieke arbeider heeft Maandag het communistische Euro pese arbeiderscongres in Oost-Berljjn in beroering gebracht, toen hjj de 1000 af gevaardigden eraan herinnerde, dat het Eerste Faasdag was en zei, dat hü van mening was, dat de levenslange gevan-« genisstraf, opgelegd aan kardinaal Minds- zeaty, de wereldvrede niet bevorderde. gelijk zal blijken door verhoogde uit- voerprijzen, de verhoogde invoerprijzen te compenseren. Onderhandelingen, die eerst waren gevoerd onder leiding van de Staatsse cretaris, mr. dr. A. A. van Rhfjn, werden later gevoerd onder praesidium van de minister-president, resp. de minister van Sociale Zaken, in het bijzijn van de minister van Economische Zaken en de Staatssecretaris van Sociale Zaken. D» arbeidersvakccntrales persisteerden ech ter ook toen nog bij de 6 pet. loonsver hoging als noodverband, zij achtten de stijging van de kosten nu reeds 3 pet. hoger dan was berekend en wensten diverse waarborgen op het gebied van de prijsbehcersing en algehele versobe ring.. De werkgevers verklaarden zich niet te zullen verzetten tegen het voornemen van de regering om een loonsverhoging van 5 pet. bij beschikking van Rijksbe middelaars, met mogelijkheid van dis pensatie, af te kondigen. Practisch is toch daardoor mede een consumptiebe perking van 5 pet op het uit te keren loonbedrag bereikt. Of deze °P de duur vcldroende zal blijken te zijn, is een vraag die spr. op het ogenblik niet be antwoorden kan. De vergadering van de plaatsver vangende ministers van Buiten- landse Zaken van de Grote Vier te Parijs komt geen stap verder met het opstellen ran een agenda voor eventuele besprekingen van de minis ters zelf. Gromyko voert op de ge bruikelijke wijze propaganda, over laadt het Westen met loze beschuldi gingen en bindt af en toe maar zeer tijdelijk in, om de volgende dag weer van voren af aan te beginnen. Tegen over de keiharde Rus zijn het vooral de Amerikanen, die een even harde tegenpolitiek voorstaan, een tegenpoli- tiek, die zowel door de Fransen als door de Engelsen niet soepel, lees zacht genoeg, wordt geacht. Het is dui delijk, dat de Rus juist op die grotere zachtzinnigheid van de Fransen en de Engelsen speculeert, om een wig te peuteren tussen de Westerse partners. Naar onze mening is ook in de diplo matie met toegevendheid tegenover een onbetrouwbare en machtsbegerige dictatoriale tegenstander uiteindelijk geen deugdelijk resultaat te bereiken. Rusland baseert zijn politiek niet op recht of op welk ethisch beginsel dan ook, maar alleen op macht, hetzij fei telijke of gesuggereerde. Tegenover deze politiek kan alleen macht, liefst feitelijke en zo nodig ook gesugge reerde, op de diiur succes hebben. Dit klinkt niet prettig, maar tegenover gewetenloze opportunisten, die zich realisten noemen, baat alleen een ijs koud realisme, dat zich er echter voor dient te hoeden niet ook tot geweten loosheid te vervallen. De nuttige les van Chamberlain's échec te München tegenover Hitier geleden schijnt in het hart van de Engelsen en de Fransen niet zó diepe sporen te hebben ach tergelaten, als in dat van de Amerika nen. In bepaalde situaties, en de we reld verkeert op het ogenblik in zulk een situatie, moet het alleen maar hard tegen hard gaan, omdat alleen de harde noodzaak onredelijken en onzedelijken tot de orde kan dwingen. REFLECTOR. Verwachting tot Donderdagavond: Aanvankelijk: Enkele verspreide buien, maar ook flinke opklaringen en op vele plaatsen zware nachtvorst, overwegend matige wind uit Weste lijke richtingen. Later: half tot zwaar bewolkt met opnieuw nu en dan buien. Meest matige veranderlijke wind en ongeveer dezelfde tempera turen als vandaag. Zon: 6.24—19.07 Maan: 2.40—9.00 Een achtjarige jongen, die Dinsdag avond in de Egelantiersstraat te Am sterdam op de verbindingsstang tussen een vrachtwagen en de aanhanger wilde klimmen, toen de wagen reeds reed, viel en geraakte met zijn hoofd onder de achterwielen. Hij overleed vrijwel onmiddellijk. (Van onze Haagse redacteur) Gisteren werd te Den Haag een eerste contact gehouden tussen de heren Cla rence Hunter, die aan het hoofd staat van de Marshall-missie in ons land, en D. Spierenburg, waarnemend regerings commissaris voor het Europese herstel programma, ter bespreking van wat in de regeringsverklaring genoemd is: „Buitenlandse hulp in bondgenootschap pelijk verband zowel op het zuiver mili taire gebied als op het economische ter ondersteuning van onze reeds zo zwaar belaste volkshuishouding." Het doel van de besprekingen, die in de komende weken zullen worden voort gezet, is onder ogen te zien op welke wijze bij beëdiging van de Marshall hulp ons land steun van de V.S. kan krijgen. De militaire hulpverlening tekent zich Van de zijde der regering is bij het toekennen van de vijf pet. loonsverho ging medegedeeld, dat de regering over weegt te bevorderen dat op de kinder bijslagen, de uitkeringen aan ouden van dagen en andere uitkeringen, krachtens de sociale wetgeving, alsmede krachtens de rijksregeling voor sociale bijstand (waaronder de overbruggingsregeling) eveneens een verhoging wordt toegepast. Het overleg tussen de interdepartemen tale loon- en prijscommissie en de Stich ting van de Arbeid over dit onderwerp zal Vrijdag beginnen. Van het resultaat van het overleg zal aan de regering rapport worden uitgebracht voor het nemen van een beslissing. De Rijkspolitie te Diemen heeft een beruchte recidivist aangehouden, die ver schillende pogingen had aangewend om Diemenaren op te lichten. Bij al deze pogingen was het hem slechts gelukt een bedrag van f 2.50 los te krijgen, welk bedrag hij inmiddels weer had verteerd in plaatselijke café's. Juist toen een be kend ingezetene van Diemen hem twin tig gulden ter hand wilde stellen, wist de politie hem aan te houden. De op lichter, genaamd Ab. de J., van beroep sleepbootkapitein, is afkomstig uit Mak- kum en werd o.m. gezocht door de politie te Meppel. Hij heeft reeds verschillende veroordelingen achter de rug. tot nu toe niet in zo duidelijke vorm af als de ERP-hulp, waarvoor de zestien Europese landen op Amerikaans verzoek een verdelingsschema hadden opgezet; de besprekingen worden zuiver bilate raal tussen de V.S. en, in dit geval, ons land gevoerd. Het gaat ditmaal om een complex van regelingen, waardoor Nederland de be nodigde dollars zou kunnen verwerven. Het regeringsprogramma biedt thans aanknopingspunten voor het onderzoe ken van de mogelijkheden dienaangaan de. Zoals is gemeld, zal de minister van Verkeer en Waterstaat Zijne Exc. H. H. Wemmers op 4 April in het Waaggebouw te Amsterdam de tentoonstelling „Zui derzee wordt land" openen. Dit zal, zo vernemen wü nader, de eerste officiële daad zijn van minister Wemmers. De tentoonstelling wordt gehouden door het genootschap Flevo. Zij zal in enigszins gewijzigde vorm datgene laten zien wat in de afgelopen maanden in een der gebouwen van de technische Hoge school te Delft was tentoongesteld. Ook de grote maquette van de inpolderingen zal in Amsterdam worden geëxposeerd. Het bezoek aan de tentoonstelling te Delft is, naar wij vernemen, boven ver wachting groot geweest. Een jeep van de melkinrichting „St. Jan" te 's-Hertogenbosch is op de weg 's-HertogenboschEngelen bij de bailey brug over de kop geslagen. Het wegdek was ter plaatse door sneeuwval spiegel glad. De naast de chauffeur zittende H. Geerts uit Empel, werkzaam bij de melkinrichting, werd uit de jeep ge slingerd en kwam tegen het ijzerwerk van de brug terecht. Het slachtoffer overleed aan de bekomen verwondin gen. G. bereikte de leeftijd van 41 jaar en laat een vrouw en vier kinderen achter. Advertentie Talenten, die opgeborgen worden, zijn vruchteloos Naar het A.N.P. verneemt, heeft de chef van de Generale Staf aan de mi nister van Oorlog in overweging ge geven enige grotere zelfstandigheid toe te kennen aan de commandant strijd krachten te velde. Dit betekent niet, dat de functie van commandant veld leger, zoals die voor de oorlog bestond, in de huidige legerorganisatie zal terug keren. Wel is te verwachten, dat de Generale Staf door deze voorgestelde verandering enigermate zal inkrimpen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1