Katholieke onderwijzers hespreken noden en verscheidene belangen EQIC DE NOOQMAN: DE LAATSTEN V i l Prins Bernhard in Uruguay j Juii&K n&ui en dippen Laat heb ik fl bemind Diocesane bonden houden in geheel land vergaderingen het De godsdienstvrijheid in Indonesië „Het Lichtspoor" wordt opgeheven TELEURSTELLENDE SCHATGRAVERIJ TE EYSDEN Chefarine 4 Nederlander gevangen in Oost-Duitsland? Overpeinzingen Verhouding religieuzen en leken De landbouw en de regeringsverklaring Lege kan inplaats van veertig kilogram goud Chefarine „4 doet wonderen. Een goed begin! dader meldde zich Krans bij monument van nationale held van Snorrebor door ETHEL MANNIN WOENSDAG 28 MAART 1951 PAGINA 3 Breda in Hulst INTERN. OEFENINGEN VOOR MIJNENVEGERS Onder Nederlands bevel Prof. de Quay in Den Bosch Haarlem in Amsterdam Handelsbetrekkingen FIRMA GOUDSTIKKER DOET AFSTAND VAN RECHTSHERSTEL De achtergrond van de zaak Rangeerder onder trein IN MEI OEFENING „OMBRELLE" Mère Isabella onderscheiden Gezonde oorvijg Komt u nog eens terug? Tandem Cynisch Gangsters Van baarden en kaalkoppen De katholieke onderwijzers zyn gis teren bijeen geweest op de jaarverga deringen van de diocesane bonden; van daag zijn zij in Utrecht voor de jaar vergadering van hun landelijke organi satie de K.O.V. De St. Lebuïnusvereniging, waarin de katholieke onderwijzers in het Aartsbisdom zijn georganiseerd, is in Utrecht bijeen geweest. Voorzitter W. Wiltschut, sprekende over de ont- knikking der onderwijzerssalarissen, constateerde enig rumoer, daar niet alle onderwijzers ervan profiteren. De kwestie is ingewikkelder dan zij bij lezing van het K.B. misschien schijnt en op de kernvergadering van het K.O.V. is dan ook wel gebleken, dat critiek vaak uit een onjuist inzicht voortkwam. Later was de voorzitter toch gedwon gen, door een voorstel van de afdeling Deventer om de belangen der niet- ontknikten met alle kracht te blijven verdedigen, de gehele zaak uit de doe ken te doen, waarbij adjunct-commie zen, adjunct-commiezen A, de voorzit tershamer en de microfoon er aan te pas kwamen om de vergadering van de complexiteit dezer kwestie te overtui gen overigens met succes. Uit het jaarverslag bleek de bloei der vereniging door de stijging van het aan tal leden van 3096 tot 3166. Bij de be stuursverkiezingen werden voorzitter en secretaris herbenoemd, de laatste na zijn herverkiezing bij acclamatie tot lid van het hoofdbestuur. Rector G. J. Braakhuis, de geestelijk ad viseur, gaf daarna een prachtige be schouwing over de apostolische opvatting van de onderwijzerstaak. Tijdens de vergadering werd een voor stel van de afd. Wageningen om voor zitter, secretaris en penningmeester een vast pensioen te verlenen aanvaard, waarbij de technische uitwerking naar een commissie werd verwezen. Met grote bijval werd ook een Amersfoorts voorstel aangenomen om krachtig te blijven ijveren voor het verleggen van de wetgevende functie in het K.O.V. van Verbondsbestuur naar Verbondsvergadering. Verbetering in de kinderbijslag, af schaffing, der classificatie en een ziekte regeling, als voor de rijksambtenaren gel dend, waren ook wensen der vergade ring. Zelfs voor afschaffing van het regelmatig huiswerk vormde zich een meerderheid bij de debatten ontbrak de factor correctietijd echter totaal. Met wensen voor een vacantietoeslag voor iedereen SinS de vergadering laat in de niddag uiteen. De K-O.B. in het bisdom Breda had dit jaar als plaats voor de algemene vergadering het Zeeuws-Vlaamse stad je Hulst uitgekozen. De geestelijke en wereldlijke overheid in de persoon van deken J. Plasschaert en burge meester Truffino gaf blijk van waar dering voor deze keuze door ter ver gadering aanwezig te zijn. In zijn openingswoord herdacht de voorzitter, de heer J. v. d. Berg, de onlangs overleden bisschop van Breda Mgr. P. Hopmans en memoreerde de ontzaglijke verdiensten die deze voor hef katholieke onderwijs in zijn bisdom heeft gehad. Uiteraard ging spreker ook niet voorbij aan het in de onderwijs- De woordvoerder van het Indone sische ministerie van Godsdienst heeft naar aanleiding van het aan het agent schap Fides ontleende bericht inzake de godsdienstvrijheid in Indonesië aan Aneta medegedeeld, dat er „geen sprake is van beperkingen van de godsdienst vrijheid voor katholieken. Door de re geling inzake het godsdienstonderwijs op de gouvernementsscholen in Indone sië kunnen katholieken juist hun gods dienst onderwijzen aan de kinderen die die godsdienst belijden" aldus de woord voerder. De uitgave van het weekblad voor de strijdkrachten „Het Lichtspoor" zal per 1 April worden gestaakt. Ofschoon nog pogingen zijn gedaan door reorganisatie de kosten, voor het Rijk aan de afname van dit weekblad verbonden, te verminderen, is het met mogen gelukken deze tot een voor de regering aanvaardbare abonnements prijs te drukken, zodat besloten is de uitgave stop te zetten. Het hoofdbestuur van de Stichting voor de Landbouw heeft een bespreking gewijd aan de regeringsverklaring van het nieuwe kabinet. De landbouw blijft vasthouden aan het principe, dat in het goed geleide sociaal-economisch verantwoorde bedrijf een redelijk be staan moet worden gevonden voor de agrarische ondernemer en de landar beider. In de loop van de komende we ken zal een kleine werkgroep, be slaande uit vertegenwoordigers der hoofdafdelingen Veehouderij, Akker bouw en Tuinbouw, van de commissie voor kleine boerenvraagstukken als mede van de landarbeidersbonden richtlijnen ontwerpen met betrekking tot het realiseren van dit principe on der de huidige omstandigheden. Mijnenvegers van Engeland, Frankrijk, Nederland, België en Noorwegen zullen in Juli grote oefeningen houden in het ruimen van mijnenvelden. Deze oefe ning zal onder Nederlands bevel staan Behalve aan deze oefening zal de Ko ninklijke Marine nog deelnemen aan Verscheidene andere vlootmanoeuvres, die de landen van het Noord-Atlantisch Pact dit jaar gezamenlijk zullen houden. Bij deze oefeningen zal schout-bij- nacht A. de Booy, die genoemd wordt als opvolger van de chef-marinestaf, vice-admiraal jhr. C. E. van Holte, een Nederlands smaldeel commanderen. wereld brandende vraagstuk van de ont- knikking. Nadat de vergadering zich met de begroting en de voorgestelde contri butieregeling had accoord verklaard, volgde een langdurig debat over het door Bergen op Zoom ingediende voorstel, dat het hoofdbestuur actie zou voeren om te komen tot een algehele onvoorwaarde lijke ontknikking van de onderwijzers salarissen. Na lang delibereren werd dit voorstel afgewezen. Vervolgens werd een voorstel om te bevorderen dat het lidmaatschap van de gemeenteraad ver enigbaar wordt verklaard met het ambt van onderwijzer bij het bijzonder on derwijs goedgekeurd. Als plaats voor de volgende algemene vergadering werd Breda aangewezen in verband met de viering van de stadsfeesten in 1951 aldaar. (Van onze Brabantse redactie) Doordat de commissaris van de Ko ningin in N.-Brabant, prof. dr. J. de Quay persoonlijk pp de 50ste Alge mene Vergadering van de K.CB- in het Bisdom Den Bosch aanwezig was, kon hij meteen een toelichting geven op het besluit van het Provinciaal Re- stuur om een onderzoek te doen in- stellén naar de resultaten van het lager onderwijs in N.-Brabant. De reden van dit onderzoek is, dat de beoordeling van dit vraagstuk in deze provincie van bijzondere betekenis is. Spr. stelde nadrukkelijk vast, dat zeker niet de mening heeft vooropgestaan, dat de resultaten in Brabant lager zouden liggen dan elders in het land. Maar zelfs als uit het onderzoek zou blijken, dat dit het geval is, dan is Brabant zich vol doende bewust van zijn kracht om dit onder het oog te zien en aan de ver betering ervan te werken. Dr. Jos de Boer sprak op deze verga dering over „Gezin en school". Nadat spr. had vastgesteld, dat economisch gesproken ons onderwijs beschouwd kan worden als genationaliseerd, omdat de bijdragen der ouders slechts een zeer klein percentage van de kosten van het onderwijs bedragen, pleitte hij voor de gedachte, dat de ouders het recht heb ben de scholen in te richten naar de zedelijke en godsdienstige normen, die zij huldigen. Vervolgens wees spreker er op, dat de Nederlandse ouders wel geprofiteerd hebben van het recht om schelen van hun eigen godsdienstige richting te kie zen, maar dat zij de inrichting van deze scholen niet hebben beïnvloed. „Van een democratische vertegenwoordiging van de ouders in het schoolbestuur is geen sprake", aldus spr. Hij pleitte voor een rustige propagan da voor inzicht bij de schoolbesturen ten aanzien van de rechten en verant woordelijkheden van de ouders en voor inzicht bij de ouders voor hun verant woordelijkheid ten aanzien- van de school. De St. Augustinusvereniging, de On derwijzersvereniging in het bisdom Haarlem, heeft haar jaarvergadering in Bellevue te Amsterdam gehouden. De voorzitter, de heer J. H. M. Derk- sen voerde in zijn openingswoord vooral drie punten aan: de verhouding tot de regering, de moeilijkheden van de kwestie religieuzen-leken en de vraag hoe de vereniging weer tot een levend organisme moet worden. De verhouding tot de regering is op de eerste plaats een zaak van de K.O.V., maar omdat de invloed van de leden op de gang van zaken daar gering is, achtte hij dit punt ook in de diocesane bond op zijn plaats. Terloops noemde spr. het als een ideaal dat er een organisatievorm zou komen, waarin ieder lid zijn stem rechtsgeldig kan doen horen (en dat was een punt, waarop later ook de vergade ring nog zou terugkomen). Op de loon- en prijspolitiek hebben de onderwijzersorganisaties geen invloed; mogelijk zou dat beter worden, als de centrale voor hoofdarbeiders tot stand gekomen is, maar de voorbereidende werkzaamheden lijken weinig te vorde ren. Toch zou een dergelijke invloed van belang zijn. Spr. wees op de nood van de gepensienneerden; verbetering daar achtte bij alleen mogelijk, wanneer men het pensioen gaat zien als uitgesteld Icon. Wat verder de verhouding tot de overheid betreft besprak spr. de ont knikking in de classificatie: het hoofd bestuur zal niet rusten, vóór het volko men ongemotiveerde verschil in salari ëring is verdwenen. De verhouding tussen religieuzen en leken in het onderwijs achtte spr. pas gezond, wanneer beide categorieën ge zien worden ais gelijkwaardige elemen ten, die beide een hoge taak hebben. Voor de verbetering van het organi satieleven wilde spreker gebruik maken van de belangstelling, die onder de leden blijkt te leven voor godsdienstige, cul turele en sociale vraagstukken en die maken tot uitgangspunt van de actie der afdelingen. De heren J. A. Poncion uit Santpoort en broeder Urbanus uit Alkmaar zijn in het hoofdbestuur herkozen; voor J. H. M. Derksen is gekozen de heer Schuteiser. De zeereerw. heer J. Th. Kraalman heeft gesproken over „Apostolaat in dienst van de kerk", een rede, waarin hij uit eenzette, hoe men het onderwijzersbe- roep in de "geestelijke sfeer kan beleven. In Groenlo, in de Gelderse lAchterhoek, traden Dinsdagmorgen vier bruidsparen in het huwelijk, die allen verwanten van elkaar zijn. Het zijn v. 1. n. r.: Mej. Groninger en de heer J. B. M. Asbreuk; mej. Brus en de heer K. T. J. Groninger; mej. B. Meekers en de heer W. J. Bruns; me j. G. T. Sieverink en de heer J. F. Meekers. Allen zullen binnenkort naar Canada emigreren; het eerste paar ver trekt reeds volgende week. Enige dagen na de schatgraverij aan de Boschstraat te Maastricht liepen ge ruchten, dat er ook gegraven werd in de tuin van het voormalig Capucjjnen- klooster te Oost-Eysden. Blijkens oncon troleerbare aanwijzingen zouden in deze tuin door een Amerikaanse militair in 1945 gouden kandelabers met of zonder edelstenen op een bepaalde plek zjjn begraven. De militair had deze waarde volle metalen meegebracht uit Duitsland. Aanvankelijk deden de onbekende schatgravers het voorkomen alsof zij een bodemonderzoek wilden instellen. De beheerder van het klooster verleende hen inderdaad hiervoor toestemming. Het bleek echter al spoedig, dat het bo demonderzoek slechts een voorwendsel was en dat men op zoek was naar in deze omgeving begraven gouden voor werpen. Toen men ook de politie hier van in kennis stelde, maakte deze ge bruik van een wichelroedeloper en een mijndetector, echter zonder enig resul taat. Enkele dagen na deze vruchteloze schatgraverij kreeg het klooster bezoek van een nieuwe adspirant-gouddelver, vermoedelijk een Amerikaan. Met veel geheimzinnigheid toonde deze een schrif telijke aanwijzing, waaruit moest blij ken, dat de gouden kandelabers zich op een diepte van ongeveer anderhalve me ter in de onmiddellijke omgeving van een Maria-beeld, in een oude oliekan moesten bevinden. Alhoewel opnieuw Advertentie I" Wanneer U zich onbehaaglijk voelt ol hevige pijnen hebt, doet een enkel ta bletje Chefarine „4" wonderen. Door de samenwerking van 4 beroemde ge neesmiddelen, in één tablet verenigd, voelt U zich een ander mens, weer in staat met plezier uw werk te doen. VIERVOUDIGE WERKING TECtN PUN EN EN &R1EP 30 TABLEI TEN F 0.7E werd gegraven bleek alle moeite tever geefs, doch de Amerikaan bleef bij zijn positieve verklaring omtrent de goud schat, die een gewicht zou hebben van ruim veertig kilo. Er werd toen een tclepaath bijgehaald, die werkelijk goud en edelstenen in een oliekan meende te zien. Inderdaad werd op de door hem aangewezen plek een soortgelijke kan gevondenechter zij was leeg. Ook verdere onderzoekin gen aan de hand van zéér vage schrifte lijke mededelingen en schetsen, bleven zonder resultaat. COP. MUM TOONOtO $tuoio> 1, Aan het hoofd van een kleine schare rijdt Eric de Noorman in een stemming van blijde verwachting naar Wogram's burcht, het slot van zijn voorvaderen. Hoe zal Winonah het maken? En Erwin, zijn zoon? Lang is de weg nog die voor hen ligt. Reeds vier dagen geleden hebben zij de muren van Tyrfing verlaten, nagestaard door burchtheer Olaf. Met hoeveel ontroering heeft deze zijn koning dank gezegd voor het afwenden van de gevaren, die de burcht van Tyrfing bedreigden. De kostbare helm, die de Noorman nu draagt, bewijst de dankbaarheid. Eeuwenoud is deze helm geschenk van Eric's voorvaderen aan het geslacht Tyrfing. Steeds verder gaat de tocht, door dichte bossen en langs vruchtbare veldenover de heuvels en door holle wegen. Met vreugde heeft Awain de taak op zich genomen te zorgen voor Heidrun, Olaf's enige dochter, die aan het hof van koning Eric haar opvoeding zal voltooien. De stoere krijgsman wijkt geen ogenblik van haar zijde diep onder de indruk van de schoonheid van het meisje en wat onbeholpen in zijn pogingen om zijn gevoelens te verbergen. De oude ridder Ewouddie achter het tweetal rijdtkan soms een glimlach nauwelijks onderdrukken. Pum-Pum sluit de stoet. Zijn ezeltje heeft wel eens moeite het tempo vol te houden, maar dat bemerkt Eric spoedig genoeg om dan met wat minder spoed de kleine trouwe dienaar weer te laten bijkomen. Op de top van een heuvel gekomen, houdt de koning plotseling in. Wat is daar in de vallei aan de hand? Waar trekken die mensen heen? Zij zien er vermoeid en verschrikt uit. Vrouwen en kinderen ziet Eric er ook bij. Een paar magere paarden en ezels gaan onder zware lasten gebukt en ook de mannen torsen pakken op de rug. Zijn zij op de vlucht? vraagt Eric zich af. Hij wendt zich tot de anderen. Wacht hier een ogenblik!" beveelt hij en meteen geeft hij zijn paard de sporen, de heuvel af, en rijdt naar de stoet vluchtelingen Advertentie Met IVOROL-tandpasta als begin Luidt de dag fris en heerlijk in. Het West-Berlijnse anti-communisti sche inlichtingenbureau „West" deelde Dinsdagavond mede, dat de Nederlandse onderdaan Willi Zahler door de Oost-Duitse autoriteiten in een gevan genis te Torgau, in de Russische zone, gevangen wordt gehouden. Zahler was tot 1947 als tolk voor de Nederlandse militaire missie te Berlijn werkzaam. In dat jaar verdween hij. Volgens een Dinsdag te Berlijn aan gekomen voormalige gevangene van de gevangenis te Torgau werd Zahler in 1947 op last. van Oost-Duitse functiona rissen ontvoerd en aanvankelijk gevan gen gezet in het concentratiekamp van Sachsenhausen. Van hieruit is hij naar de gevangenis te Torgau overgebracht. Het bureau „West" meldt verder, dat Zahler. die afkomstig is uit Eygelsho- ven, geen briefwisseling mag onderhou den met zijn bloedverwanten in Neder land. Hij werd door de Oost-Duitse autoriteiten op beschuldiging van het op onwettige wijze werven van Oost- Duitsers voor het Franse vreemdelin genlegioen gearresteerd. De dader van de roofoverval aan de Romerkerweg, van wie wij gisteren heb ben gemeld dat hij te Breda is aange houden, heeft zich in die stad, naar het politierapport meedeelt, Maandagavond eigener beweging bij de politie gemeld. Dinsdagmiddag is hij te Beverwijk aan gekomen waar hij in verband met de verhoren alsnog wordt vastgehouden. Waarschijnlijk is de gehele zaak minder ernstig dan sensatielust en zeer over dreven berichten doen - vermoeden. De eerste officiële daad van Prins Bernhard in Uruguay was het bezoek aan de president, Martinez Trueba, waarover wij gisteren in het grootste deel van onze oplage reeds berichtten. De Prins overhandigde de president de versierselen, behorende by het groot kruis in de orde van de Nederlandse Leeuw. President Trueba zei o.m.: „Deze mij toegedachte onderscheiding is niet slechts een formaliteit, doch manifes teert de vriendschap van twee landen, beide geografisch klein, doch groot van geest. Ik zie dit als een vriendschaps daad, die de democratische inslag sym boliseert van onze landen". Prins Bernhard ontving een onder scheiding uit de handen van president Trueba. Toen Prins Bernhard met zijn gevolg van het landhuis Saenz in Carrasco over de Boulevard van de 18de Juli reed op weg naar het paleis van de president, liepen tal van Montevideanen uit om de Prins te zien. De boulevard was ver sierd met de blauw-witte vlaggen van Uruguay en de Nederlandse driekleur. Vele firma's hadden winkels en kanto ren versierd. Na het bezoek aan de president be gaf Prins Bernhard zich naar het dicht bij de regeringsgebouwen gelegen mo nument van generaal Artigas, de natio nale held van Uruguay. Bij het stand beeld hadden leden van het eerste ca- valerie-regiment in schilderachtige uni formen en de militaire band van het eerste infanterie-regiment de wacht be trokken. Prins Bernhard legde onder grote belangstelling een krans by het monument, waarna het gezelschap har telijk toegejuicht per auto via de bin nenstad naar zijn villa terugkeerde. Dinsdagavond was de Prins op een banket de gast van de president. De langdurige procedure voor het „Bundesgericht" te Lausanne over het rechtsherstel van de firma Goudstikker is onlangs gestaakt, omdat de firma haar eis tot 'verder rechtsherstel heeft inge trokken. In overeenstemming met de beheerders is afgesproken, dat de firma Goudstikker zal afzien van verdere vorderingen tot rechtsherstel zowel in Nederland als in het buitenland. Aanleiding toe de procedure was het feit, dat na de bevrijding in Zwitserland werd aangetroffen een schilderij van Jan Steen, „De bruiloft van Canaan' dat tot de collectie Goudstikker behoord had. Twee jaar geleden begon te Lau sanne de procedure en na langdurige onderhandelingen met öe belanghebben den werd besloten de procedure niet voort te zetten. Hiermede is echter nog geen einde gekomen aan de kwestie van het rechtsherstel van de firma Goudstik ker. Ten aanzien van de goederen, die de erven Goudstikker reeds door rechtsherstel weer toegewezen hebben gekregen, heeft de heer A. Miedl, die kort na het uitbreken van de oorlog de firma Goudstikker opkocht, appèl aangetekend en binnenkort zal de zaak wederom dienen. Direct na de inval der Duitsers, in Juli 1940, heeft de heer A. Miedl alle activa van de firma Goudstikker opge kocht. De directeur, de heer J. Goud stikker, was in Mei 1940 tijdens zijn overtocht naar Engeland aan boord van het schip verongelukt. De transactie der bezittingen van de firma Goudstikker had ten slotte het volgende verloop: de gehele kunstcollectie (schilderijen, beeld houwwerk, gobelins, enz.) ging over aan Goering voor een bedrag van f 2.000.000. Het overige bezit (gebouwen en inven taris) ter waarde van f 550.000, bleef in handen van Miedl. Volgens Miedl betrof het hier een ge wone doorverkoop van de door hem aangekochte goederen aan Goering. Vol gens de erven Goudstikker had de zaak een ander verloop. Miedl had, aldus hun lezing, direct na de aankoop niet vol doende financiën om de zaak af te han delen en zou daarom Goering hebben ingeschakeld. Bij de collectie, die Goe ring destijds had overgenomen, bevond zich ook „De bruiloft van Canaan"; Goering heeft het doek tijdens de oor log weer aan Miedl terugverkocht, waar bij het naar Zwitserland werd verzon- len. Nu de erven Goudstikker afstand heb ben gedaan van hun vorderingen voor het Bundesgericht, is het doek weer in bezit gesteld van Miedl. Inmiddels hadden onderhandelingen over rechtsherstel van de erven Goud stikker met het Beheersinstituut en de beheerders van Miedl tot de overeen komst geleid, dat alle nog in Nederland aanwezige goederen en waarden van de oorspronkelijke N.V. (voornamelijk net bezit aan onroerend goed) tegen beta, ling van f 425.000 aan de firma zouden worden teruggegeven. Dit bedrag is aan de beheerders van Miedl uitbetaald. In appèl wil Miedl zich thans ver weren tegen deze gang van zaken. Vol gens hem heeft hij behalve op de be treffende onroerende goederen boven dien nog steeds rechten op een aantal schilderijen," dat niet door Goering is aangekocht en waarvan hij de eigenaar zou zijn. In een boodschap, die hij Dinsdag tot de bevolking van Uruguay heeft ge richt, heeft Prins Bernhard tot uiting gebracht dat Nederland de banden van vriendschap en handel met alle be vriende landen, in het bijzonder met Uruguay, wenst te verstevigen. In een verklaring voor de pers ver geleek de Prins de nationale held van Uruguay, Jose de Artigas, met de Prins van Oranje en herinnerde hij aan de reis die het Nederlandse schip „Mun- deo del Plata" in 1599 ondernam om handelsmogelijkheden te bestuderen De Prins beantwoordde na het af leggen van zijn verklaring een aantal vragen van de journalisten. Zij infor meerden of de handel tussen Uruguay en Nederland beide landen onafhanke lijk zou kunnen maken van de dollar en sterlinggebieden. Prins Bernhard verklaarde daarop optimistisch: „Ik houd dat serieus voor mogelijk en zou er aan toe willen voegen dat dit ook noodzakelijk en gemakkelijk voor bei de landen is. Nederland bezit vele arti kelen die Uruguay nodig heeft en aan de andere kant kan Uruguay naar mijn land producten exporteren, die Neder land mist of slechts in onvoldoende hoeveelheden bezit. Het is mijn bedoeling een bevre digende en gemakkelijke weg te verkrijgen en ik hoop dat de handel en iedere andere onderlinge uit wisseling belangrijk verinnigd en zeer spoedig werkelijkheid zullen worden, opdat onze volken elkan der beter zullen kennen en begrij pen." Het Uruguese ministerie van Buiten landse Zaken heeft Prins Bernhard tot eregast verklaard. Woensdagmorgen is op het stations emplacement te Goes de 26-jarige ran geerder J. de J. uit Lewedorp onder een rijdende goederentrein geraakt. Zijn beide benen werden afgereden. De man, die op de treeplank stond, is waarschijn lijk doordat hij wat te ver naar buiten hing, in aanraking gekomen met een wa terpomp, die tussen twee spoorbanen staat. Hij kreeg een klap en viel onder de trein, waarbij hij drie assen over zich heen kreeg. Voor zijn leven wordt ge vreesd. „Ik ben blij, dat onze Jan niet meer in Indonesië zit", zei Snorrebor tevre den. „Hij was wel geen planter, maar zeker is zeker, en hij zit als Neder lander hier veiliger dan ginder, al wordt hij dan ook hier net als wij allemaal door de fiscus en de duurte uitgeknepen als een citroen. In Indo nesië verkeren de Nederlanders in levensgevaar. Meer dan 75 planters zijn er in een paar maanden tijd ver moord. De Nederlandse regering is er ontsteld over, maar de Indonesische regering is verbaasd over die ontstel tenis. Nederlanders behoeven er niet méér beschermd en veiliger te zijn dan de Indonesiërs zelf, zo heeft zij ver klaard. Nu weten we dus precies en uit de meest onverdachte bron, hoe het met de veiligheid van de Indonesiërs zelf is gesteld". In Mei zai onder de codenaam ,Om- brelle" (hetgeen parasol betekent) bo ven West-Europa een grote luchtverde digingsoefening worden gehouden. Engelse, Franse, Belgische, Neder landse en Deense vliegtuigen zullen aan deze oefening deelnemen. De Denen opereren van een vliegveld in Neder land uit en waarschynlijk zullen ook andere buitenlandse eenheden in Ne derland worden gestationneerd, evenals dat by de oefening Cupola het geval was. Bij K.B. is mère Isabella (H. A. M. M. Laane). algemeen overste van de congre gatie van de zusters Penitenten-Recoliec- tinen van de H. Franciscus te Dongen, benoemd tot Officier In de Orde van Oranje-Nassau. Advertentie een verstandige vrouw koopt uitsluitend gemltlnlaeerde wol en wotgoed Een 16-jarige boerenjongen te Vado, een dorp ten Zuid-Oosten van Florence had door een oogziekte het gezichtsver mogen verloren. Hy vermaakte zich dezer dagen met spektakel te maken door op een blikken melkbus te trom melen. Dat werkte zó op de zenuwen van zijn moeder, dat ze hem in drift een fikse oorvijg toediende. Het resul taat was verrassend. De jongen kon weer zien, en heus niet alleen sterretjes. In New York stal een dief voor een waarde van 10.000 dollar ujt een juwe lierswinkel. Dat was een maand geleden. Dezer dagen keerde hij terug en ver dween nu met een buit van 200.000 dollar. Bij de eerste overval had hij juwelen ter waarde van 150.000 dollar uit de open gebroken safe vergeten mee te nemen. De bestolen juwelier zal nu waarschijn lijk het bordje: „Komt u nog eens terug?" wel van de winkeldeur halen. In Parijs slenterde een jongeman op verdachte wijze rond een school. Een politieagent ging op hem toe om eens te onderzoeken, wat de knaap in de zin Uit het Engels vertaald door DICK OUWENDIJK 70) Hij draaide zich plotseling om en kwam naar haar toe, hij nam haar han den in de zijne, trok haar omhoog en hield haar tegen zich aangedrukt. „Jij zou me kunnen helpen, Sue. Ik heb iemand nodig. Iemand, die dicht bij me is. Iemand naast mij". Hij glimlach te een beetje wrang. „Of gaat het niet Sue?" „Ik houd van je. Dat weet je. Maar waarom maak je alles zo moeilijk, Fran cis?" Hij sloeg zijn arm om haar heen en kuste haar op de mond. Er was honger in die kus. en wanhoop. Zij voelde de honger en het verlangen, en bloed, geest en lippen gaven antwoord. Ze zei, toen ze samen op de bank za ten: „Je moet hier niet alleen blijven. Dat is niet goed voor je". „Dat kan, maar wat dan? Blijf Jij hier bij me. Of zullen we samen een huis huren buiten Parijs in St. Cloud, of Fontainebleau?" Hij glimlachte. „Samen in Fontainebleau gaan wonen zou in de lijn liggen van de beste artistieke tra ditie „O nee, Francis, ik ben niet van plan om met je te gaan samenleven." „Niet?" „Neen". „Je bedoelt, dat je niet wat men noemt: met mij in zonde wil leven?" „Je kunt het zo zeggen, als je daar plezier in hebt. Maar ik wil geen af faire zijn. Dat deugt voor geen van ons beiden". „Ik begrijp het al. Trouwen of niets Zoals iedere kleinsteedse burgerjuf frouw, die haar lichaam aan de wettige echtgenoot verkoopt in ruil voor de veiligheid en de sociale, economische en morele waarborgen van de huwelijkse staat". Hij stond boos op en liep naar de huisbar. Er sprong een diepe kleur open in haar gelaat. „Je weet heel goed, dat het niet gaat om veiligheid en conventioneel fatsoen. Je bent erg beledigend, Fran cis". „Ja? Waar gaat het dan om, en wat wil je drinken?" „Ik vil helemaal niets drinken en ik vertrek". „Doe niet zo mal, je wilt natuurlijk iets drinken en je gaat niét". Hij schonk jenever met een tic en kwam met de glazen naar haar toe. Zij nam haar glas van hem aan en zette het op een tafeltje naast de bank. Zij was woedend. Hij nam een grote slok en herhaalde: „Waar gaat het dan wel om?" „Heeft het zin om er over te praten?" „We zouden kunnen proberen om el- - kander te begrijpen", zei hij. „Je zei, dat je me zou willen helpen. Ik heb je verteld hoe dat zou kunnen, namelijk door bij mij te komen en met mij te le ven. Ik heb iemand nodig. Ik houd van je, ik heb je nodig en voor een lange tijd". „Ik zal je heus niet beletten om van mij te houden. Maar de moeilijkheid is, dat je niét van mij houdt.- Je hebt be hoefte aan een maitresse en ik ben aan trekkelijk voor je, omdat ik de enige vrouw ben. die je moeite kost. Ik was niet dadelijk weg van je blikken, je charme, je brille, zoals de rest." Hij dronk zijn glas leeg, stond op en vulde het opnieuw. „Je voelt je verbitterd, niet?" „Ja, ik ben bitter." Hij keerde met de drank naar haar terug. „Begin je daar nu weer mee?" zei ze. „Een mens moet toch iets doen? Het zou beter zijn als ik helemaal door mijn liefde voor jou in beslag genomen werd, maar dat wil je niet." Zij stond op: „Ik ga." Zy liep de kamer door en pakte haar vos op. „Wanneer je je misschien wat een zaam voelt, kun je met opbellen. Ik ga niet veel uit in de laatste tijd." Hij ging naar haar toe, kwam naast haar staan en streelde haar vos. „Wat voor zin zou het hebben om je op te bellen? Je bent nu hier by me, en ik voel me eenzamer dan wanneer ik alleen zou zijn. Ik kan dan nog be ter naar Sandra gaan, waar je in de massa verloren gaat." „En in de drank." „Juist en in de drank." Zij keerde zich af en hij volgde haar tot in de hall. „Misschien wi'l je Johnny vragen of hij je de sleutel geeft, voordat hij uit Parijs vertrekt hij had er een en ik veronderstel, dat hij hem in zijn zak had toen hij hier weg ging. Als hij hem heeft neem hem dan en houd hem dan ook maar." „Houden?" „Ik zou graag de gedachte blijven koesteren dat je er misschien eens ge bruik van zal willen maken." „Wanneer ik hem krijg zal ik hem dadelijk terug sturen." „O, doe dat niet. Gooi hem dan lie ver ergens in de goot. Dat is niet zo kwetsend, en op z'n minst kan ik dan nog blijven hopen." Hij nam haar hand en kuste die. Zij glimlachte bedroefd. „Nu word je ineens galant." „O God!" Haar ogen vulden zich met tranen. Er viel niets meer te zeggen. Er was alleen dat pijnlijke gevoel in de keel en die nevel van tranen voor haar ogenj tranen die niet mochten vloeien. Zij ging heen, de trappen af, de hel dere morgen in. Francis keek haar een korte poos na, toen sloot hij zacht de deur en keerde naar zijn zitkamer terug. Hij nam zijn glas op en dronk het leeg, zag toen dat zij het hare niet had aange raakt. Hij zette zich neer en nam het glas in zijn hand. Begin je daar nu weer mee? Ja, wat anders? Ga weer werken, zei Sue. Ga zitten schrijven. Maar wat? Creëer iets; breng mensen tot leven; blaas levensadem in de gestalten van je verbeelding. Daar leef je voor. Dat is je natuurlijke functie. Schrijf iets, dat diep doorvoeld is. Zou je niet eens een echt groots boek willen schrijven? (Wordt vervolgd) had. Dat dit niet veel goeds kon zijn, bleek, toen de jongeman bij het zien van de naderende agent op een tandem sprong en trachtte te vluchten. De poli tieagent sprong echter onmiddellijk op het tweede zadel en arresteerde de vlug ge vogel in de vlucht. Een Franse variété-artist werd in zijn woning te Parijs dood aangetroffen met het volgende briefje bij zich: „Gisteren heb ik geprobeerd van de Eiffeltoren te springen, maar iemand hield me tegen. Vandaag probeerde ik mezelf op te hangen, maar het touw brak vier maak Ik hoop, dat het nu met het gas- siangetje beter gaat, maar ik heb er, ge zien de staking, nog een hard hoofd in". Had de stakker met een minder hard hoofd naar zelfvernietiging gestreefd en even halsstarrig getracht van zijn leven iets te maken, hij zou het niet zo cy nisch van zich af hebben geworpen. Maar de Parijse variété's zijn niet be paald leerscholen des levens. De wan hoop en de leegheid van de mens trach ten er zichzelf met schunnigheidjes en grapjes lollig voor te doen, totdat zij als deze cynische variété-artist zichzelve beu worden. Een Parijs café werd overvallen doer gangsters, die gebruik maakten van een auto. Toen de politie onderzocht, wie de eigenaar van die auto was, bleek het. de chef van de Franse contraspionage dienst te zijn. De auto werd de dag te voren gestolen. De „France-Soir" heeft de baarden in de Franse Nationale Vergadering geteld en is tot de ontdekking gekomen, dat van de 620 afgevaardigden er nog maar 18 een baard droegen, terwijl er in 1901 op de 581 leden 346 afgevaardigden een baard droegen. Het aantal kale hoofden is echter in de afgelopen halve eeuw nagenoeg gelijk gebleven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 3