Bele venissen van struisvogel Rasmus Wedstrijd in kwaliteits-verzorging Tot lering van de huisvrouw FRANSE LANDSCHAPPEN IN RIJKSMUSEUM E Nieuwe basis voor fiscale winstbepaling r Wij luisteren naar Nieuwe stakingen in Frankrijk Prijzen voor best verzorgde vis en haring uitgereikt Fransman vraagt asyl in Tsjechoslowakije Sim. Sam Doelmatige inkomstenbesteding Van Poussin lot Cézanne Nieuwe voorraad- waardering J Portretten oud~G.G.'s in Rijksmuseum Parijs nog zonder metro en bus WOENSDAG 28 MAART 1951 PAGINA 4 Prijswinnaars treden aan Prijzen voor de reders Namen van pioniers leven voort In gemalen van de Noord-Oostpolder en Rasmus als noodhulp MARKTBERICHTEN S cheep vaartberichten Concerttoneel, filmthuis dat proef je zó! U eet goed èn goedkoop, als U kiest uit deze aan bieding van Simon de Wit. De lage prijzen ziet tl, de uitstekende kwaliteit zult U proeven I Groene erwten Bruine bonen Capucijners 500 gram 48-46-43 ct. Gerookt Gelders vet spek 100 gram 29 ct. Gebroken rijst (droogkokend) Sperciebonenper btik Juist op het moment, dat de harde Noord-Westerstorm, die 's morgens nog in alle hevigheid op de kusten beukte en menig visserman op zee het werken onmogelijk zal hebben gemaakt, plaats ging maken voor wat rustiger weer, juist toen de laatste windvlagen de lucht hadden schoongeveegd en de zon ruim baan vond om iets van de lente te ver tellen, heeft drs. D. J. van Dijk, voor zitter van het bedrijfschap voor visserij producten, in de rotonde van de Haagse dierentuin, Dinsdagmiddag de prijzen voor de in 1950 aangevoerde best ver zorgde haring en vis aan de schippers uitgereikt. Het was daar een gezellige bijeenkomst, waar tal van autoriteiten op visserijgebied, tezamen met schippers, stuurlieden en andere opvarenden van vissersschepen, natuurlijk allemaal ver* gezeld van hun vrouwen, bijeenzaten, alsof er in het visserij wereldje niets an ders dan eenheid bestaat. De Scheve- ningse vissersvrouwen met hun witte mutsen en rijkbewerkte (Zondagse) om slagdoek, ontbraken vanzelfsprekend niet in dit spel van kleuren. De bijeenkomst werd gepresideerd door de heer J. Kolkman, hoofd van de afdeling vis van het voorlichtingsbureau van de voedingsraad, tevens voorzitter secretaris van de commissie, die de aan gevoerde haring en vis beoordeelt. Na een algemeen woord van gelukwens aan hen „die de kroon ontvangen, welke zij verdiend hebben", ging hij wat dieper in op het visserijbedrijf dat hij een bedrijf van „brengen" noemde. De visser brengt zijn vis aan. de handelaar brengt de vis bij de klant en het voorlichtingsbureau poogt de mens er toe te brengen meer vis te eten. De vissers staan hierbij in de voorste linie en daarom is een goede verzorging aan boord het eerste vereiste. Hierbij moet van nieuwe vindingen worden ge profiteerd en moet uit de oude tijd het goede bewaard blijven. De voorzitter van het bedrijfschap voor visserijproducten, drs. D J. van Dijk, kon op deze vierde prijsuitreiking sedert de instelling van de bedrijf- schapsprijs, tot zijn genoegen constate ren, dat deze wedstrijd was ingeslagen. Men doet mee, en wel vooral, omdat in gezien wordt, dat d"e visserij alleen ge baat is bij een goed verzorgd product, zonder hetwelk iedere reclame en pro paganda zonder enig effect blijft. De geanimeerde stemming ten spijt meende hij toch ook even de vinger te moeten leggen op een zere plek: de grote aanvoer. Alleen zich specialiseren op een zo groot mogelijke aanvoer leidt, volgens de spreker, niet tot het gewenste succes. In dit opzicht gaf het afgelopen jaar in zekere mate een afglijden te zien van de goede weg. Er werd te veel gelet op de kwantiteit, vooral bij de haring, waar de steurharing de pekel haring verdringt. Er zal op zee weer meer haring gekaakt moeten worden en de vissers zullen er op moeten toezien, dat zij niet overwonnen worden door het spook van de hoeveelheid. Er is het afgelopen jaar met veel en thousiasme om de prijs gestreden. Het grote voordeel van deze wedstrijd is wel, dat de prijs niet alleen verdiend wordt door schipper en stuurman, maar door de gehele bemanning en zelfs mede door de mensen aan de wal. Ook de visconserven-industrie kan veel bijdra gen tot verbetering van de toestand in het visserijbedrijf. In vorige jaren deed ook deze groep mee in de sportieve strijd, maar dit jaar was voor hen voor het eerst een wisselbeker beschikbaar, welke werd overhandigd aan de N.V. v.h. Gebr. Schaap te Huizen voor net product makreel in tomatenketchup en Olie. Bijzondere woorden van dank zijn ge richt tot de mensen, die menig uurtje van hun vrije tijd hebben geofferd om de aangevoerde haring of vis op kwali teit en verzorging te controleren. De Dienst van de Ned. Haringcontröle deed hier zeer verdienstelijk werk en niet minder halchef Vos van het Staatsvis- sershavenbedrijf te IJmuiden, die geen gemakkelijke taak had bij het toekennen van de punten. De strijd is fel geweest, dat bewijzen wel de cijfers van de win naars. die soms maar weinig verschillen van de nummers 2 en 3 op de ranglijst. De eerste prijswinnaar, die uitgeno digd werd aan de bestuurstafel te ko men, was schipper J. Rog van de motor- logger Jo VL 61, rederij C. van Toor Hzn. uit Vlaardingen. Hij was deze mid dag de koning onder de winnaars, want ook het vorig jaar legde hij beslag op de wisselbeker en de bedrijfschapswim pel en dit resultaat in successie was het eerste in de geschiedenis van de De- drijfschapsprijzen. In 11 reizen had hij met zijn bemanning een gemiddeld cij fer van 8,00 weten te behalen. Tweede werd hier schipper P. Keus van de VL 70, N.V. Zeevisserij Mij. Holland, win naar in 1948 en tweede in 1949, nu met een gemiddeld cijfer van 7,87 in 8 reizen. Als derde eindigde schipper L. Rog van de VL 71, rederij C. van Toor Hzn.. met een gemiddelde van 7,58 in 12 reizen. De stuurman van de winnende VL 61 nam voor de leden van de bemanning de dit jaar voor het eerst ingevoerde legpenningen in ontvangst. Van de Scheveningse haringvloot mocht schipper B. Rog van de motor- logger Dirk SCH 233, rederij N.V. v.h. A. v. d. Toorn Jzn., naar voren treden om beker en be drijf schapswimpel in ontvangst te nemen. Het vorig jaar ein digde hij als derde en nu kwam hij aan de kop met een gemiddelde van 8,00 uit 8 reizen. Ook zijn stuurman kreeg ver volgens de voor de bemanning beschik baar gestelde legpenningen. Tweede werd hier met een gemiddelde van 7,80 uit 5 reizen schipper D. Roeleveld met de SCH 199, rederij S. Taal, en derde schipper D. Pronk van de SCH 262, re derij N.V. v.h. A. v. d. Toorn Jzn.. met een gemiddeld cijfer van 7,78 uit 9 rei zen. Het vorig jaar eindigde hij als nummer één. Katwijk in de schijnwerper. Eerst de haringvloot. Schipper K. v. d. Plas van de Helena KW 39, rederij N.V. Kenne- merland, treedt naar voren en ontvangt uit de handen van drs. D. J. van Dijk de fraaie beker en de wimpel. De prijs is verdiend, want met zijn mannen be haalde hij een gemiddeld cijfer van 8,10 uit 8 reizen. Zijn stuurman volgt hem en ontvangt het pakje met de legpen ningen voor de overige bemanning. De rederij N.V. Kennemerland deed het niet slecht, want schipper J. Vink met de KW 32, die in 1947, het eerste jaar van de bedrijfschappen aan de kop ging, stond nu op de tweede plaats met een gemiddelde van 7,98 uit 7 reizen. De derde plaats was voor schipper J. van Beelen van de KW 73, rederij N.V. v.h. A. den Duik. met een gemiddelde van 7,95 uit 11 reizen. Katwijk heeft nog een winnaar. Zijn trawlloggervloot vormt een aparte groep in deze competitie. Schipper C. van Duin van de Prinses Beatrix KW 51, rederij C. Guyt, behaalde zelfs het hoogste ge middelde van de gehele campagne, n.l. 8,27 in 41 reizen. Met een gemiddelde van 8,097 bezette hij in 1949 de tweede plaats. Deze tweede plaats was nu voor schipper H. Schaap van de KW 89, re derij G. Schaap, met een gemiddeld cij fer van 8,23 uit 43 reizen. In 1948 won hij de bedrijfschapsprijs en in 1949 ein digde hij als derde. Nu werd de derde plaats ingenomen door schipper H. J. Messemaker van de KW 84, rederij J van Duyn Jzn. C.V., gemiddelde 8,09 uit 45 reizen, in 1949 winnaar en in 1948 tweede. Het laatst aan de beurt was de IJmui- der trawlvloot. Met een glunder gezicht stapt schipper Engel Zwart naar voren. De Zeelandia IJM 38, rederij N.V. Lim- burgia, heeft tevoren nog niet in de kop groep gezeten en nu is hij ineens win naar. Al is het dan geerr nieuw schip meer, aldus drs. D. J. van Dijk, de sa menwerking aan boord, maar ook de medewerking van de mensen aan de wal, hebben tot het winnen van de priis geleid. Met een gemiddelde van 8,07 uit 15 reizen bleef hij maar net boven num mer twee van de RO 53 met schipper J. Guyt, rederij N.V. Piscator, die een gemiddelde van 8,06 uit 16 reizen no teerde. De derde plaats was voor schip per Ph. Prins van de IJM 71, rederij N.V. Bloemendaal, gemiddeld 7,88 uit 25 reizen, die daarmee hetzelfde resultaat boekte als in de jaren 1947 en 1949. Het zijn niet alleen de mensen op zee, die alles doen voor een zo goed moge lijk product. Voor een deel moeten zij daartoe in staat worden gesteld door hun reders en daarom had het bedrijf schap voor visserijproducten het juist geoordeeld om, nu de oorkondes voor de leden vdn de bemanning vervangen wa ren door legpenningen, deze penningen ook toe te kennen aan de reders van die schepen, die gedurende dit jaar gerech tigd zijn de bedrijfschapswimpel te voeren. Op die manier houden ook zij een blijvende herinnering aan de pres tatie van hun schip, Nadat de heer C. Guyt namens de schippers een woord van dank had ge sproken en de toezegging had gedaan dat op zee alle zeilen zullen worden bij gezet om een zo goed mogelijk product aan te voeren, in het belang van het gehele bedrijf, sprak de heer C. v. d. Wal namens de Unie Verkeer de wens uit, dat op deze wijze zou worden voort gegaan. Na afloop van deze officiële bij eenkomst bleef men nog geruime tijd gezellig bijeen en is het wonder, dat ia dè borrel, ook nog de echte Hollandse haring ter tafel kwam....? Een genaturaliseerd Frans employé van het Franse consulaat-generaal te Bratis lava, Georges Falkan, heeft ontslag ge nomen uit de Franse regeringsdienst en om asyl verzocht aan de Tsjechoslowaak- se regering, zo meldt het officiële Tsjecho- slowaakse nieuwsbureau Ceteka. In een brief aan de Franse ambassadeur in Praag, Jean Riviere, verklaart Fakan, ,,niet verder te willen meewerken aan het verraad van de idealen van zijn vólk. door een regering te dienen, die een nieuwe oor log voorbereidt". Hij noemde de vroegere consul-generaal te Bratislava Manach, die in Februari werd uitgewezen, en de te genwoordige vice-consul in Bratislava, Maurice Micheloo, spionnen. De drie gemalen van de Noordoost polder hebben nieuwe namen gekregen. Bij ministeriële beschikking is het ge maal bij Urk genoemd „Mr. G. Visse ring-gemaal", dat bij Lemmer „A. Bu- ma-gemaal" en dat bij Vollenhove „Mr. Harm Smeenge-gemaal". De drie ver noemden zijn allen ten nauwste betrok ken geweest bij de „Zuiderzeevereni- ging", de in 1886 te Amsterdam opge richte vereniging tot het instellen van een technisch en financieel onderzoek omtrent de afsluiting van de Zuiderzee, de Wadden en de Lauwerszee, mede ter voorbereiding van een latere gelei delijke drooglegging. Mr. Gerard Vissering was een bekend Nederlands financieel-economisch des kundige, die van 1912 tot 1931 president was van de Nederlandsche Bank. Hij heeft zich zeer vèel moeite gegeven voor het doorzetten van de Zuiderzee werken, was voorzitter van de Zuider zeeraad en van de Zuiderzeevereniging. De heer A. Buma, uit Hindelopen, was met mr. P. J. G. van Diggelen uit Zwolle initiatiefnemer tot de oprichting van de Zuiderzeevereniging. De heer Buma was lid van de Tweede Kamer. Hij was later voorzitter van de Zuider zeevereniging. Mr. Harm Smeenge uit Assen was propagandist van de Zuiderzeevereni ging, Kamerlid, lid van de Zuiderzee raad, vele jaren voorzitter van de schippersvereniging „Schuttevaer" en lid van de in 1892 ingestelde staats commissie, die de droogmaking van de Zuiderzee moest bestuderen. Frankrijk. Dinsdagochtend is in de buurt van Nemours, 70 km. ten Zuid- Oosten van Parijs, een Frans leger vliegtuig verongelukt. De drie inzitten den kwamen om het leven. Het toestel was op weg naar Marig- nane om de Franse minister van Defen. £ie, Jules Moch, af te halen en naar Parijs te brengen ».cV. Copyright P. I. B. Box 6 CopenhoqenI 3. Ze kochten een paar ballonnen, bliezen die op en bonden ze vast aan de draagstoel van sultan Abdul Hamid Jansen, en nu zweefde de stoel rustig over de weg. Met behulp van twee roeiriemen kon de sultan vooruit komen er sturen. De sultan was erg tevreden en hij betaalde met genoegen de hoge prijs, die zij bedongen had den. Op weg naar huis ontmoetten ze toen de heer Frigidère, de grote uitvinder. Hij had panne en zijn auto was niet m beweging te krijgen. Rasmus reed er toen met een flink gangetje van achteren tegen op en daar reed de auto weer. „Dank je, wel," zei meneer Frigidère. Er is een zeer intense uitwisseling tussen Nederland (en andere Europese landen) en Amerika, uitwisselingen, die ten doel hebben op allerlei gebied el- kaars werk- en levenswijze te bestude ren. Wij kijken in Amerika hoe wij ef ficiënter en beter kunnen produceren. Amerika kijkt bij ons, hoe wij de hel pende hand, die het Marshall-plan ons biedt, hebben aangepakt. Ook vrouwen nemen aan deze uitwis selingen deel, dit jaar bijvoorbeeld ver wachten de V.S. er ongeveer 1200, uit al lerlei landen, die ervaringen komen op doen wat betreft de opleiding der jon ge vrouw voor het gezin. Dezer dagen was de Amerikaanse miss Minnie Ho- gan (die Minnie heet naar Prinses Wil- helmina) vier dagen in Nederland, ter voorbereiding van een en ander, en bij die gelegenheid zocht zij contact met de Nederlandse studiegroep, bestaande uit huishoudkundige experts, die bin nenkort onder leiding van prof. Hof stee van de Landbouwhogeschool te Wageningen naar de V.S. zullen ver trekken om er de efficiënte huishoud- voering te bestuderen, zoals de „home- economy" die voorstaat. Home-economy is zoiets als huishoudwetenschap, iets wat wij in ons land als zodanig nog niet kennen, maar waarnaar in samenwer king met de Landbouwhogeschool in Wageningen wel wordt gestreefd. Miss Hogan kreeg een uitstekende in druk van enkele boerenbedrijven, die zij bezocht, als ook van de R. K. Land bouw Huishoudschool te Hoogkarepel. en unieke keur van Franse land schappen uit vier eeuwen; een stroom van meesterwerken van de zeventiende-eeuwer Poussin tot aan Cézanne is momenteel te bezichtigen in het Rijksmuseum te Amsterdam. Met medewerking van collectionneurs en musea uit Frankrijk, Zwitserland, Engeland, Amerika en Nederland is on der auspiciën van het Nederlands-Frans Cultureel Accoord deze expositie inge richt, waarbij alle eer gebracht moet worden aan de heer B Dorival, con- servateur du Musée d'Art Moderne, die Landschap van Watteau. Aan de nota inzake de fiscale winst bepaling, die minister Lieftinck heeft gericht aan de voorzitter der Tweede Kamer is het volgende ontleend: In de regeringsverklaring heeft de re gering tot uitdrukking gebracht, dat de fiscale winstvaststelling in overeenstem- DONDERDAG HILVERSUM I, 402 m. AVRO: 7.00 nieuws, 7.15 gram. VPRO: 7.50 prot. pr. AVRO: 8.00 nieuws, 8.15 gram., 9.00 prot. pr.. 9.15 gram.. 9.35 gram., 10.30 De Antwoordman, 1.045 gram., 10.50 kleuters, 1100 muziek-etalage. 1140 Mode en make-up in de oudheid, cau serie. 12.00 orkestconcert, 12.33 In 't spionnetje. 12.38 pianospel, 13.00 nieuws, 13.20 gram.. 13.45 U kunt het geloven of niet, 13.50 gram.. 14.00 vrouw, 14.30 pianoconcert, 15.00 zieken, 16.00 Van vier tot vijf. 17.00 jeugd, 17.50 rege- ringsuitz.: jeugduitz.: De brievenbus gaat open. de correspondentieclub o.l.v. Regina Zwart. 18.00 nieuws, 18.15 prac- tische wenken voor tennissers, 18 20 sport, 18.30 lichte muziek, 19.05 De Voorjaarsbeurs te Utrecht. causerie, 19.15 Metropole-orkest. 19.40 boek. 20.00 nieuws. 20.05 actualiteiten. 20.15 kamer orkest. koor en solisten. 21.10 discussie over sociale vraagstukken. 21.40 amuse mentsmuziek, 22.00 gram., 23.00 nieuws, 23.15 sport, 23.30 gram. HILVERSUM II, 298 m. KRO: 7.00 nieuws. 7.15 gymn.. 7.30 gram.. 7.45 Mor gengebed. 8.00 nieuws, 8.15 gram., 9.00 idem. NCRV: 10.00 gram., 10.15 prot. pr., 10.45 gram. KRO: 11.00 zieken, 11.45 gram., 12.00 Angelus. 12.03 gram.. 12 33 gram.. 12.55 zonnewijzer. 13.00 nieuws, 13.20 lichte muziek, 13.40 pianorecital. NCRV: 14.00 gram., 14.45 vrouw, 15.15 gram., 15.30 alt. hobo en orgel, 16.00 lezing. 16.45 vocaal ensemble. 17.00 jeugd. 17.30 gram., 17.40 Oost-Veluws progr., 18.00 volksmelodieën. 18.30 CWV- kwartier, 18.45 gram., 19.00 nieuws, 19.15 levensvragen, 19.30 regimentsmarsen en signalen, 19.40 radiokrant, 20.00 nieuws, 20.05 gevar. progr.. 22.10 gram., 22.15 buitenl. overz., 22.35 gram., 22.45 prot. pr.. 23.00 nieuws, 23.15 gram. ENGELAND. BBC, home service 330 m.12.00 Hawaiin-muziek, 15.00 gevar. muziek, 16.30 BBC Northern Orchestra, 19.20 lichte muziek, 20.30 strijktrio. BBC, light progr. 1500 en 247 m.: 12.15 lichte muziek., 13.15 BBC Midland Light Orchestra, 16.00 lichte muziek, 16.45 gevar. muziek, 17.45 amusem.muziek, 18.30 Variété-orkest, 23.20 dansmuziek. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK 309 m.: 12.00 gevar. muziek, 13.20 om roeporkest, 14.15 gevr. muziek. 15.00 amusem.muziek. 15.40 Tango-orkest, 18.00 amusementsmuziek, 21.20 populaire muziek, 22.40 jazzmuziek, 23.15 klassie ke muziek, 0.35 instrumentaal septet. FRANKRIJK, nationaal progr. 249 en 347 m.: 12.30 operamuziek, 14.25 A quoi rêvent les jeunes filles, opera, en La double inconstance, opera. 19.00 lichte muziek, 20.00 Nationaal orkest, koor en solist. BRUSSEL, 324 m.: 11.45 operaconcert, 13.15 instrumentaal sextet, 15.00 Engel se les, 15.40 Franse les, 23.05 dansmuz. 484 m.: 12.05 omroeporkest en solist, 16.30 lichte muziek, 19.00 omroeporkest en soliste. ming zal worden gebracht met redelijke bedrijfseconomische overwegingen. Tot heden is bij de fiscale winstvast stelling de waardering van grond- en hulpstoffen, halffabrikaten e.d. geschied op basis van aanschaffings- en markt prijzen. Als gevolg hiervan ontstaan in tijden van stijgende prijzen extra-win- stpn, waarover belasting moet worden betaald. De belastingheffing daarover dreigt bij vele ondernemingen ernstige financieringsmoeilijkheden te veroorza ken en de regelmatige voortzetting van het bedrijf te verstoren. De minister is -bereid een nieuw fis caal waarderingsstelsel in je voeren, dat het volgende inhoudt. Bij een naar om vang gelijkblijvende voorraad op de eindbalans wordt dezelfde waardering toegepast als op de beginbalans, zodat de prijsstijging van deze voorraad bui ten aanmerking blijft. Het zal de onder nemer in de bepaalde bedrijfstak vrij staan al dan niet toepassing van het nieuwe stelsel te vragen; gaat hij er evenwel toe over, dan dient de nieuwe methode voor waarderen uiteraard ook duurzaam te worden gevolgd. De minister is voornemens de aan wijzing van de bedrijfstakken, waar de bedoelde overgang tot een ander waarderingsstelsel zal worden geac cepteerd, spoedig te doen plaats vin den, zodat bij de fiscale winstbepaling over boekjaren, welke op of na 1 Ja nuari 1950 beginnen, van de tegemoet koming gebruik zal kunnen worden gemaakt. Ook zal in een later jaar op het nieu we systeem kunnen worden overgegaan. Er zal aan de ondernemer vrijheid wor den gelaten welke soorten goederen van zijn voorraad hij op vorenbedoelde wijze wil waarderen. Ook zal de mogelijkheid openstaan om de toepassing van het nieuwe stelsel te beperken tot een bepaalde omvang van de voorraad. De belastingplichtige is dan echter gehouden ook in de volgende /jaren deze stelregel te volgen. In geval van daling wordt slechts dè werkelijk aanwezige vooraad volgens het stelsel gewaardeerd. De door het afstoten van een deel van de voorraad gerealiseerde extra-winst wordt derhalve wel belast. deze verzameling bijeen wist te bren gen. Het Franse landschap is de laatste vier eeuwen met bijna nooit aflatende gloed, charme en vitaliteit weergegeven door een serie meesters, die tot de grootsten van onze Europese schilder kunst behoren. Of men nu de renais- sance-schilders Poussin en Claude Lorrain noemt; de allercharmantste romantische bos-tafereeltjes „Les fêtes galantes" van Watteau en Vernet; de lyriek en de. kleurengloed van Frago- nard, de zuivere kunst van Corot, de romantiek van Willet en Courbet of de impressionisten Monet, Sisley, Pissa- ro, Renoir, Cézanne, men vertoeft steeds in een wereld, waarin het ademen licht valt en waarin het leven verruimd is tot een speling van de natuur, waar tussen de hoge bomen ruisen en de eindeloze velden openwaaieren onder het zonlicht. De Franse landschapschilders zijn veel in de leer gegaan bij de Nederlanders, die eigenlijk de ontdekkers van het landschap zijn, maar de Franse meesters hebben in een schier eindeloze herha ling, welke nu re-eds eeuwen lang voort duurt, steeds weer een bijzondere in spiratie-bron in de natuur gevonden, die hun kunst op verrassende wijze steeds hernieuwde. „Het Franse land schap is realistisch, noch fantastisch of geïdealiseerd, het is poëzie en mu ziek. Poussin is onze Bach; Watteau onze Mozart", zegt Dorival. De expositie wordt gehoud m de nieuwe verbouwde zalen van de grote lichthal en blijft open tot 4 Juni. M. Onlangs zijn in Nederland aangeko men de portretten van de gewezen gou verneurs-generaal uit het paleis-Rij s- wijk, die door de rechtspersoon Neder- lands-Indie zijn overgedragen aan de Nederlandse regering. Deze portretten galerij, meer dan 60 stukken tellend, wordt voorlopig in depot gehouden in het Rijksmuseum, om, zodra er ruimte voor gevonden zou kunnen worden, haar toe te voegen aan de historische afdeling van dit museum. Als het niet mogelijk blijkt de portretten van de gouverneurs-generaal op te hangen, dan zullen ze toch worden opgenomen in de studieverzameling. Van de rest der inventaris van het paleis-Rijswijk zijn de vergulde troon zetel en het historisch se.rvies verloren geraakt onder de Japanse bezetting. Verschillende andere stukken, o.m. glaswerk en een tapijt met de Neder landse Leeuw, zijn na de souvereini- teitsoverdracht overgegaan naar het Hoge Commissariaat te Djakrata. Wél constateerde zij, dat de huisvrouw in de V.S. meer mechanische hulpmid delen ter beschikking heeft. „Weder zijds zullen wij van elkaar kunnen le ren", meende zij. „Het onderwijs in tal van landen is goed, maar de jonge vrouw moet leren zelfstandig te denken en te handelen. Er ligt tussen de op leiding en het practische werk in het gezin nog een hiaat, dat overbrugd moet worden". Ongetwijfeld zal het uit wisselen van ervaringen het nodige kunnen bijdragen om die zelfstandigheid te bereiken. Er is in zekere zin geen eigenaardi ger beroep dan huisvrouw. Want hoe weinigen zijn er eigenlijk door zo'n speciale scholing goed voor haar taak uitgerust! De meesten stappen er zo maar door het huwelijk in, zonder ge degen kennis van zaken, en wie geeft haar verder de nodige lering? Iedere leerling op een bepaald gebied heeft een baas boven zich. Maar niet de pas beginnende huisvrouw, die door scha de en schande zich de kunst van het huishoudelijk beheer eigen moet maken. Zeker in een moeilijke en veeleisende tijd als thans is er voor de huisvrouw voortdurend te leren. Daartoe behoort allereerst en bij de recente prijsstijgin gen, meer dan ooit, het goed besteden van het inkomen. De ene huisvrouw doet met eenzelfde bedrag aan huis houdgeld méér dan een ander, en dat komt hierdoor, omdat ze over groter overleg beschikt. Overleg wil ook zeg gen: goed met geld kunnen omgaan, het handig, dus doelmatig besteden van het bedrag dat haar wordt toevertrouwd. Het pas gestichte werkcomité „Doelma tige Inkomstenbesteding" te 's-Graven- hage gaat een serie van acht vlug schriftjes uitgeven over dit zeer ac tuele onderwerp. Actueler dan ooit, nu menige huisvrouw in zak en as zit over de acute prijsstijgingen van brood, mar garine, vet en wat er gaat volgen. De eerst juist verschenen leidraad van zestien pagina's is samengesteld door mevr. J. PolakKiek en behan delt het gezinsbudget. Nu is het onmo gelijk om een gezin percentsgewijs pre cies voor te schrijven, hoe de uitgaven te verdelen. Bovendien schommelen de uitgaven voortdurend door situatiever anderingen en lopen de huurprijzen (by inwonen) ver uiteen. Men kan slechts een theoretische suggestie geven. Maar zo'n suggestie kan degenen, die nooit weten „waar het geld blijft", inzicht ge ven in de belangrijkheid en de noodzaak van een zakelijke ver antwoording der uitgaven en haar helpen om tot iets dergelijks voor zich zelf te komen. Wij menen dat dit vlug- schriftje, dat up to date is (in tegen stelling tot een andere vorig jaar ver schenen uitgave van deze schrijfster over dit onderwerp, dat een herdruk was van een vooroorlogs boek en dies felle critiek uitlokte) en de beloofde vervolgen tot de verdienstelijke pogin gen behoren om de huisvrouw op reële wijze van dienst te zijn. Men kan de serie van acht deeltjes bestellen bij de administratie van het werkcomité „Doelmatige Inkomstenbe steding", Koninginnegracht 42, Den Haag. A. Bgl. VEEMARKT AMSTERDAM, 27 Mrt. '51 Kleine aanvoer zowel bij runderen als varkens. Aangevoerd 203 runderen, alhoe wel de prijzen duur waren, toch iets mak kelijker te koop. Prijzen f 2.253.per kg geslacht. Varkens duur, aanvoer 345 stuks, f 2.152,20 per kg. geslacht, 10 vette kalveren f 2.302.60 per kg. levend, 233 nuchtere kalveren f 1.051.20 per kg. levend. PURMEREND, Dinsdag 27 Maart '51. Eiérenmarkt: 5000 kipeieren 1112 p. 100 stuks; 8000 eendeneieren 88.50 p. 100 stuks; 60 kievitseieren 0.600.70 p. stuk. Veemarkt: Runderen, totaal 656 stuks; 160 vette koeien 22.90 p. kg. handel goed; 809 geldekoeien 475700 p. st„ stug; 135 melkkoeien 6751025 p. st. stil; 12 pinken 400500 p. st„ kalm; 14 stie ren 650—1400 p. st„ matig; 26 graskal veren 225360 p. st., kalm; 1186 nuch tere kalveren v. d. sl. 3085 p. st., kalm, afloop stugger; idem v. d. fokk. 60130 p. st., vlug; 179 vette varkens v. d. slacht f 1.751.88 p. kg., vlug; 714 magere varkens en biggen resp. 3860 1828 p. st., kalm prijsh. afl. stug. 165 schapen weiderij 2852 p. st„ 90135 per stuk vlug; idem fokkerij 115—170 per stuk, vlug; 40 bokken en geiten 10—50 per stuk, stug; 25 paarden 650—900 p. st. stugger; II fokzeugen 200 320 p. st. stug. Totaal 3493. Varkensmarkt Leiden. 27 Maart. 196 vette varkens. Zware 190194, vette 176 185, zouters tot f 167. Handel vrij goed, afloop minder. Paardenmarkt. UTRECHT, 27 Mrt. Aanvoer 222 paarden. Prijzen: luxe f 900 1100, werkp. 750950, oude 525800, boven 3 jaar 700900, beneden 3 jaar 550700, veulens 300—450, hitten 450 900. GRAANBEURS ROTTERDAM, 27 Maart. Binnenl. granen (officieuze not. per 100 kg franco R'dam): Tarwe, prima zonder vocht- conditie f 24.2524.85. doorsnee kwal. op vochtconditie tot f 24.55, zomergerst f 40.75 f 42.50, haver f 39.00—40.50, (zware daarbo ven). rogge f 36.25—36.50. R'DAM, Aardappelbeurs 27 Maart Klei 35 mm. opwaarts. Alpha s f 9.75, zand 35 mm. opwaarts: Noordeling f 9.25, Eigenheimers 8.50, Coran 'f 7.75, IJsselster f 8.50, Record f 7.75, Wildo f 8.Voeraardappelen f 6. Alles per 100 kg. Binnenlandse granen (Boerennoterin- gen) Amsterdam, 27 Maart Tarwe 23, 75-24, 25; rogge 3536, 50; zomergerst 40, 50—43; haver 40, 50—44; groene erw ten 38, 5040; capucijners 60—70; brui ne bonen 44—48; paardenbonen 33, 50 34, 50; duivenbonen 3640; karwei- zaad 145; blauw maanzaad 145155. Al les per 100 kg. in guldens. GRONINGEN, Graanbeurs, 27 Maart. Rode tarwe 19.2023.60, Witte tarwe 19.20 23 70. inlandse rogge 30.2036.70. winter- gerst 30.2040.70. zomergerst 30.2041. Mansholtgerst 40.7042.20, witte haver 30.20 —44.20. groene erwten 33.2541.voer- gerst 40ronde maïs 44.25, platte maïs 41.50. slag lijnzaad witbloei 30.4048.40, slag lijnzaad blauwbloei 30.4048.40. Kaasmarkt Bodegraven. 27 Maart. Aangevoerd: 39 partijen. Ie soort f 2.18 2,23, 2e soort 2.13—2.17. Handel kalm. ABBEDIJK 28 te Santos. ALBIREO 28 van Hamb. n. Antw., ALBLASSERDIJK 27 te Havana, ALDEGONDA 27 te Bangkok, AM- STELDIJK 28 te N. Orleans, ARKELDIJK 27 van Galvest. n. R'dam, ARNEDIJK 28 van Pt. Arth. n. N. Orl., AXELDIJK 27 te Philad'a, BACCHUS 27 van Inagua n. N. Y., BINTANG p. 28 Kp. Tenez n. N. Y., BO NAIRE 28 te Barbados, BOSCHFONTEIN p. 28 Kp. Palos n. A'dam, BREDA 28 te Aruba, CALT. DELFT p. 28 Malta n. Si- don, CALT. HAGUE p. 27 Gibr. n. Sidon, CALTEX PERNIS p. 28 Dungeness n. Sidon, CASTOR 28 te Param'o, CLAVEDLA p. 28 Azoren n. Key west, CLEODORA p. 27 Pa lawan n. Sydney, CORILLA p. 27 Djeddah n. Singap., CORYDA 27 van Miri, 29 te Singap., COULGARVE 27 te Cur., DANAE p. 27 Ouessant n. Aran, DELFT 27 van Val- par'o n. Lebu, DIDO 28 te A'dam, DOURO 23 te Cristobal, EEMLAND p. 27 St. Pauls n. A'dam, EN A 27 te Freetown, ENTRE- RIOS 28 van IJm. n. Hamb., ERINNA p. 27 Nicobaren n. Surabaja, ESSO A'DAM p. 28 Azoren n. Pernis, FARMSUM p. 28 Dunge ness, 29 te Rott., FRIESLAND 28 van Suez naar Surabaja, GANYMEDES 28 te Recife, GOOILAND 27 van Santos n. Montevideo, GOUWE 30 te Dakar vrw.. GROOTEKERK 27 van Kaapst. n. A'dam, HAARLEM 27 te Santiago Cuba, HEEMSKERK 28 te Sydney, HERA 27 van R'dam n. Kopenh., HESTIA 29 te Guayaquil vrw.. HIMALAYA p. 25 Pt. Galle n. Sydney, HOOGKERK 28 te Suez, verb., NDRAPOERA p. 28 Guardafui naar R'dam, JAPARA 28 te Singap., KEOE 27 v. Singap. n. Macass., KERTOSONO p. 28 Gu- ernsy 29 te Londen, LEERSUM 28 van Ha vre n. R'dam, LINGE p. 27 Finisterré naar A'dam, LOPPERSUM p. 28 Lissabon naar Vlaard., LUNA 28 te R'dam, MAASHAVEN p. 27 St. Pauls n. R'dam, MACUBA p. 28 Guernsey n. Tripoli. MADOERA p. 28 Fe- rim n. A'dam, MALVINA 27 van Miri n. B. Aires, MAPIA 27 van Cheribon n. Belawan, MARKEN 28 te Dakar, MER WEDE p. 28 Bermuda n. Houston, MIDAS 28 te A'dam, MINJAK p. 27 Kp. Bon n. Djakarta. MITRA 27 van Rangoon n. Chittagon, MIJDRECHT P. 28 Las Palm. n. Havre, NESTOR p. 28 Dungeness n. Antw., NIEUW A'DAM 28 te N. Y., OMALA 2 8te Aden, OOTMARSUM 28 te Norfolk. ORANJE 28 te Southampton, ORANJEFONTEIN p. 28 St. Helena n. Kaap stad, ORESTES p. 28 Str. Magelhaen naar Montevideo, ORION 28 te Piraeus, PLATO 22 te Paramaribo, POLYDORUS 28 van Suez naar Djakarta, POLYPHEMUS 25 te N. Y.» POSEIDON 27 van Turkseil. n. La Guaira, PR. JOH. WILL. FRISO 27 te Havre, ROE PAT p. 27 Finistere n. A'dam, ROMA 9 April te R'dam vrw., ROTTI 27 te Semarang, RO- TULA 28 te Pt. Said. RIJNKERK 26 van Beira n. Zanzibar, RIJNLAND 26 van San tos n. B. Air., SAPAROEA 27 te Genua, SIBAJAK 27 van Djakarta n. R'dam, SI- GLI 27 te Halmaheira, SLAMAT 31 te Mar seille vrw., SLIEDRECHT 28 te Nynasham, SOESTDIJK 27 van N. Orl. n. Neuptnews, STAD ARNHEM p. 28 Finisterre n. A'dam, STAD MAASTRICHT 28 te Savona, STAD MAASSLUIS p. 28 Finisterre n. Pepel, STAD SCHIEDAM 28 te Tampa, 30 n. R'dam, STR. SOENDA 24 te Kobe, STRABO 27 van Bil bao n. A'dam, TALISSE 27 te Semarang, TAMO p. 28 Recife n. R'dam, TARIA p. 27 Brothero n. Abadan, TASMAN 27 v. Singap. n. Hongk., TAWALI p. 28 Kp. Gata n. Ge nua, TEIRESIAS p. 27 Kp. Bon n. P. Said, TELAMON 28 van Marac'o n. N. Y., TEU- CER 23 te Macassar, TITUS 27 van Yera- kini n. Sfax, TJIPANAS 26 van Manilla n. Miri, TROMPENBERG 28 van Chariest, n. Havre, UNI-E 21 van N. Orl. n. Pastelillo, VULCANUS 27 te Hamb., WAIKELO 28 te Sumbawa, WATERLAND p. 27 Las Palm. n. A'dam, WELTEVREDEN 28 van Aden n. Djakarta, WOENSDRECHT p. 28 Lissabon n. Menalahmar, ZEELAND p. 28 Ouessant, 29, 8 u. te R'danr, ZONNEWIJK p. 28 Lizard n. Hamb., ZIJPENBERG p. 28 Scilly n. V. S. KLEINE VAART ALDO 21 Maart van Alloa n. Blyth, AMIGO 21 van Sodertelje. BALTIC 21 v. Waterford, CORNELIS HOUTMAN 20 te Liverpool, INSP. MELLEMA 22 van Lon den, KAREL 20 van Stettin, KWIEK 21 van Ronneby, MARGARETHA 21 te Fo- wey, NEPTUNUS 21 te Waterford, PIN GUÏN pass. 21 Brunsbuttel, POSEIDON pass. 21 Start Point, naar Liverpool. POL LUX 21 van Bristol n. Swansea. WARD 21 te Rouaan, WEGRO 21 van Alloa n. Me- thil, DELFZIJL 20 van Selby, MUTUA FIDES 21 te Blyth, NAUTILUS 21 te Gweek, ZEEMEEUW 21 te Kalmar, WES- TERDOK 21 te Gothenburg, MARVA 21 te Londen, ERNA 22 te Fowey, ELMA 22 te Aarhuus. QUIRINA 22 te Newport Mon, MARSDIEP 22 van Rouaao.. n. Amst., AFIENA pass. 23 Holtenau n. Hadëfsrev, GLdftY 23 te Fowey, TEUNA 21 te Ystad, KWIEK pass. 22 Holtenau, PRUDENTIA pass. 22 Holtenau. TRUDE pass 23 Holte nau, HOLLANDIA 21 van Zierikzee naar Londen. INSPE 21 van Gothenburg n. Fur, SPES 20 van Lorient n. Goole, FIDUCIA 22 te Boston (L.), JAB A 23 te Great Yarmouth verw., BARRACUDA 22 van Droback n. Wismar. BORNRIF pass. 26 Maart Dover, naar Plvmouth. VESTA 27 te Antwerpen. DOM- BURGH pass. 26 Ouessant n. Casablanca, KONINGSHAVEN pass. 26 Finisterre naar Belfast. MEIKE 27 te Oporto, WIEBOLD BOHMER 27 van Oran n. Savona. ...lo'n hardnekkige hoest is overal hinderlijk! Wal een geluk, dat ZOUTE GRIOTTEN, die so uitnemend helpen, bovendien so bijsonder lekker sijn! Gemakkelijk meenemen, dank sij de handige pakjes. Allicht Ondanks de loonsverhoging van 10 tot 12 procent, die de Franse regering vo rige week Vrijdag toezegde, doet zich nieuwe onrust voor. Zestig procent van de arbeiders in het arsenaal van Toulon hebben Dinsdag het werk neergelegd, terwijl het tram personeel in die stad een waarschu wingsstaking van 24 uur is begonnen Dertig procent van de mijnwerkers in de Noordelijke kolenvelden zetten hun staking voort om de arbeiders in het gebied van Parijs te steunen. Alle mijnwerkers hebben vorige week 10 procent loonsverhoging gekregen. Ook vandaag moeten de Parijzenaars het zonder metro en bus stellen. Een bespreking tussen vertegenwoordigers van de vakvereniging, die de staking van de metro en de busdienst steunt, en de Parijse transportraad heeft geen resultaat opgeleverd. Intussen hebben de Parijzenaars Dins dag gratis met de weinige wagens der metro die nog rijden kunnen reizen, omdat het niet-stakende personeel geen kaartjes verkocht. De stadhuisambtena ren van zes voorsteden van Parijs heb ben inmiddels het werk neergelegd voor een „waarschuwings"-staking van 24 uur. Zij eisen een onmiddellijke loons verhoging van 4.250 frs. per maand. Volgens het avondblad „Paris-Soir", zou men op de kabinetszitting van van daag plannen uitwerken om te verhin deren, dat de prijzen gelijke tred met de loonsverhogingen houden. „Maar sommige ministers", aldus het blad, „ge loven, dat men het de prijzen en lonen zelf moet laten uitvechten, nu de prij zen der grondstoffen op de wereldmarkt niet meer stijgen". Canada en de VA. zijn het na een notawisseling eens geworden over ge meenschappelijke plannen voor de bur gerlijke verdediging, alsof er geen gren zen bestonden. De Canadese ambassadeur heeft in een nota aan Dëan Acheson voorgesteld de burgerlijke verdediging te coördine ren door een uitwisseling van inlichtin gen. Canada stelde ook voor om perso neel uit te wisselen, hetgeen de V.S. bij monde van Acheson hebben geaccep teerd. r 500 gram 29 a. 500 gram 35 et. 500 gram Appelmoes. per 720 grams pot

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 4