Peking beschouwt Mac Arthur's aanbod als „bluf" en „een belediging" S Opnieuw 3 doden op onbewaakte overweg MANUS 0LY OP SCHREDEN TERUGGEKEERD m HUISHOUDBOEKJE SPREEKT DUIDELIJKE TAAL Nehroe acht kans op wereldoorlog „tamelijk verminderd" OOST-DUITSE V0LKSP0LITIE VUURT OP AMERIKAANSE AUTOBUSSEN Bouw van kleine atoomoven A Dieseltrein verplettert vrachtauto Hij maakt drie auto's onklaar en eet zich een indigestie „Transactie" in het Verre Oosten? Aanzienlijke prijsstijgingen sedert September 1950 Tot hoofd en hart Het weer Verzet der Roden neemt op Korea toe Geen slachtoffers bij deze opzettelijke aanval gevallen Project van Nederland en Noorwegen Amerikaanse luchtmacht Vishinsky ziek? Rood-China bevestigt massa-executie mm t Jongen van tien jaar zwaar gewond Op de fiets er van door Inleveringstermijn oude munten sluit morgen Noorse sneeuw naar Londen Haaknaald na twintig jaar te voorschijn Tweede loonsverhoging van 5 procent VI' J Mr. dr. Van Rhijn over de loonsverhoging DONDERDAG 29 MAART 1951 74é JAARGANG No. 25033 INCIDENT TE BERLIJN Groot depot in Frankrijk Molotov zou hem vervangen NOG GEEN BOLLENWEELDE mI Eén dode, en zes ge wonden bij autobotsing FALCON REGENKLEDING VERGIFTIGD VEEVOER A.N.B. vraagt: ct. BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. Umuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5799 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avorvds 21544 Directeur: J. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severir». NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter» hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 13 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het reCht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 42 cents per week, f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal. Radio-Peking heeft verklaard, dat de rood-Chinese „algemene federatie voor hulp aan Korea" het vredesaanbod van generaal MacArthur slechts als „bluf" beschouwt, en als „een belediging aan het adres van het Chinese volk." Dit is de eerste, weinig hoopgevende reactie van de Chinese communisten op het voorstel van de opperbevelhebber van de UNO-troepen, om met do hoogste militaire leider van de tegenstander overleg te plegen. De verklaring van MacArthur, waarin dit voorstel was vervat, heeft zoals bekend in Westelijke kringen vrij veel critiek moeten ondergaan. De Premier van India, Pandit Nehroe, heeft gisteren in het parlement sprekend over Korea de kwes tie ook even aangeroerd. Zonder hierbij de naam van MacArthur te noemen verklaarde hij, dat politieke verklaringen, afgelegd door militaire bevelheb bers, ernstige gevolgen met zich mee zouden kunnen brengen voor de be trokken landen. Hij voegde hieraan toe, dat de kans op een wereldoorlog in de afgelopen twee of drie maanden „tamelijk verminderd" is. Aan het Koreaanse front is het verzet van de rode troepen ondertussen in he vigheid toegenomen. Volgens de Ameri kaanse „National broadcasting company" heeft op verzoek van It.-generaal Ridg- W'ay. nabij de frontlinie een geheime conferentie plaats gehad van de hoogste commandanten van de verbonden troe- pen. Bij de conferentie waren alleen de commanderende generaals aanwezig, die meestal vergezeld zijn van hun stafchefs. Na afloop heeft generaal Ridgway een afzonderlijk onderhoud gehad met de Amerikaanse ambassadeur in Korea, jjphn J. Muccio. Er is geen officiële ver klaring over de conferentie uitgegeven. Ondanks een gutsende regen gaan de ^'erbonden troepen langzaam vooruit in richting van de nieuwe vijandelijke verdedigingsstellingen, van waaruit de Communisten een voorjaarsoffensief kunnen ontketenen. Gedekt door een moordend artillerievuur baggeren de patrouilles naar de 38ste breedtegraad. Aan de Oostkust waren Zuid-Kore- aanse troepen gisteren tien kilometer diep in Noord-Korea binnengedrongen Maar die sector beschouwt men als tamelijk onbelangrijk. Het gros van de Chinese en Noord-Koreaanse man schappen bevindt zich aan het Centra le en Westelijke front. Sinds verleden week hebben' de verbonden legers in die sectoren geen grote terreinwinsten behaald Een onheilspellende concentratie van Chinezen aan het Centrale front en de behoedzame opmars van het achtste leger zouden een inleiding kunnen vor men. tot een felle voorjaarsslag en wel licht tot een enorme rode poging om de linies der verbonden legers te doorbre ken. De vijand ondervindt grote steun van de zware regenval. Gevrijwaard voor de geallieerde luchtmacht kunnen de communisten voorraden naar de fronten brengen en infanterie concen treren, terwijl de zware tanks van de verbonden troepen met de modder wor stelen. Ondanks het slechte weer hebben vliegtuigen van de verbonden strijd krachten gisteren nog 400 vluchten ge maakt. Hun voornaamste doel was ech ter de grondtroepen te steunen. Marine- eenheden hebben ver ten Noorden van de 38ste breedtegraad doelen aan de kust bestookt. De Noord-Koreaanse leger leiding heeft gisteren, blijkens een te Londen ontvangen telegram van „Tass", medegedeeld, dat een „vijandelijke tor- pedobootjager" in de wateren aan de Oost-Koreaanse kust tot zinken is ge bracht. Leden van de Oost-Duitse volkspoli- tie hebben gistermiddag het vuur ge opend op vier autobussen van het Ame rikaanse leger, waarin zich Amerikaan se militairen en burgers en vele vrou wen en kinderen bevonden. Er zijn geen slachtoffers gevallen. De bussen maak ten een wekelijkse rondrit door Ber lijn en verlieten toen het incident ntC,J voordeed op de „Potsdamer wiatz", waar de Britse, Amerikaanse en Russische sectoren van Berlijn samen- omen, juist de Russische sector van de stad. In een communiqué van het Amc- v.1, anse bezettingsleger wordt ver klaard, dat „de Amerikaanse comman dant van Berlijn voornemens is te pro testeren tegen de opzettelijk en zonder aanleiding uitgevoerde aanval, zodra het onderzoek is beëindigd". De juiste toedracht van de zaak is nog niet geheel al bekend. Naast de Amerikaanse en Oost-Duitse uitleg, die elkaar natuur- -enspreken' verschillen ook de verklaringen van de persbureau's aan merkelijk van elkaar. Volgens een Amerikaans communiqué zouden drie leden van de volkspolitie voor een van de bussen zijn gesprongen, hierop zou de chauffeur uitgeweken hebben om een botsing te voorkomen, waarna de agenten van de volkspolitie het vuur zouden hebben geopend. Vol gens de Oost-Berlijnse volkspolitie had de bestuurder van een van de bussen getracht een agent te overrijden waar aan werd toegevoegd dat de betrokken politieman ernstig gewond naar een Verwachting tot Vrijdagavond: Zwakke tot matige wind, aanvan kelijk uit Oostelijke, later uit Noor delijke richtingen. Wisselend bewolkt met enkele buien. Vannacht af en toe plaatselijk zware nachtvorst, voorna melijk in de Noordelijke helft van bet land. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Zon: 6.22—19.08; Maan: 3.41—10.10. ziekenhuis moest worden vervoerd. De volkspolitie zou getracht hebben de bussen te doen stoppen, daar de inzit tenden foto's namen van een anti-com munistische manifestatie, en na waar schuwingsschoten het vuur geopend hebben op de banden. Volgens Reuter zouden de chauffeurs niet voldaan hebben aan een bevel om te stoppen, waarna de volkspolitie het vuur opende. A.P. tenslotte meldt, dat wel voldaan werd aan een bevel om te stoppen. Hierna zouden de chauffeurs opdracht hebben gekregen een andere route te volgen. Ook dit bevel werd opgevolgd. Maar toen de bussen keer den zou de volkspolitie het vuur heb ben geopend. De twee grote Middelandse Zeehavens Genua en Marseille hebben besloten hun onderlinge wedijver tc beëindigen en een verenigd front te vormen tegen de concurrentie van Antwerpen en Rot terdam en de dreiging van een nieuwe Duitse koopvaardijvloot. Naar „De Telegraaf" verneemt heb ben Nederland en Noorwegen besloten een kleine uranium-zwaar-waterover ie bouwen. Noorwegen heeft het benodig de zware water beschikbaar en Neder land heeft voor deze oven uranium. De oven zal in Noorwegen komen te staan, ma.ar naast Noorse technici zullen ook Nederlanders aan de bouw medewer ken. Aan de zuivering van het uranium, die door Nederlandse chemici zal wor den uitgevoerd, zijn grote kosten ver bonden. -n het Natuurkundig Labora torium van de Rijksuniversiteit te Lei. den zullen, onder leiding van prof. dr. Milatz, physische onderzoekingen ten behoeve van de constructie van de oven worden gedaan. Men moet zich geen overdreven voor stellingen maken van de capaciteit van deze oven. De energie, die geleverd zal worden, is zeer klein. Er zullen enige radio-actieve stoffen mee geproduceerd kunnen worden, die de producten van het Philips Cyclotron te Amsterdam kunnen aanvullen. De Amerikaanse ambassade te Parijs beeft meegedeeld, dat met de Franse re gering overeenstemming is bereikt over faciliteiten en het gebruik van land voor een enorm depot voor de Amerikaanse luchtmacht in de buurt van de stad Clia- teauroux. ongeveer 240 kilometer ten Zuid- Westen Van Parijs. Amerikaanse autoritei ten zeiden te verwachten, dat in het depot 2000 tot 3000 manschappen van de Ameri kaanse luchtmacht zouden worden gesta- tionneerd en dat het personeel in totaal ongeveer 7000 man zal tellen. André Vishinsky, de Russische mi nister van buitenlandse zaken zou naar Dinsdagavond in de interne Russische berichtendienst is medegedeeld, aan een zware longontsteking lijden. Zijn toe stand werd vrij ernstig genoemd, aldus meldt de Bcrlijnse correspondent van de Nieuwe Rotterdamse Courant. De mogelijkheid bestaat dat hij niet op tijd zou zijn genezen om aan de oonferen- t'/van de Grote Vier deel te nemen. Molotov zou de leiding van het Rus sische ministerie van buitenlandse za ken op zich genomen hebben. (Dit bericht van de Nieuwe Rotter damse Courant kon tot nog toe niet geverifiëerd worden, zodat wij het hier onder voorbehoud citeren. Red.) Een bericht van het officiële commu nistische nieuwsagentschap, Nieuw Chi na, heeft bevestigd, dat de Chinese com munisten een begin hebben gemaakt met massa-executies van „conti: a-revo- lntionnaire elementen". Het persbureau meldde uit Peking, dat verschillende tientallen personen voor het executie- peleton zijn gestorven, onder wie „pries ters, bandieten en landheren". Het voortdurend koude weer heeft al,« het. ware een stilstand in het uitkomen der bolgewassen veroorzaakt. Er zijn nog vele velden crocusjes en daar deze niet gekopt worden, zullen ze bij koud weer nog wel korte tijd goed blijven. De vroege narcissen wachten op een paar aagen zon. Slechts op enkele beschutte plekjes komt hun goudgeel reeds te voorschijn. Een geallieerd soldaat staat op wacht bij een krijgsgevangenenkamp in Korea, waar duizenden communistische sol daten, die tijdens het laatste grote offensief der verbonden troepen gevangen genomen werden, zijn samengebracht. Woensdagmiddag om tien minuten over half twee is op de onbewaakte overweg tussen Gouda en Zevenhuizen Moerkapelle, nabij Zuidplaspolder, een auto door een uit Groningen komende diesel-expresse gegrepen. Drie inzitten den van de auto, de 39-jarige koopman K. Koning uit Boskoop, zijn 37-jarige zwager Alblas. eveneens uit Boskoop en het oudste zoontje van de koopman werden op slag gedood. Een ander jon getje is zwaar gewond naar het diaco nessenhuis te Gouda overgebracht; zijn toestand is ernstig. Ook de treinbestuur der liep verwondingen op. De lijn van Gouda naar 's Gravenhage is na het ongeval lange tijd over één spoor versperd geweest. De oorzaak hiervan was, dat de diesel voor onder zoek door de politie is vastgehouden. Pas om 16.48 uur was het treinstel in Gouda teruggekeerd. De koopman Koning, vader van zeven kinderen, zou Vrijdag zijn veertigste verjaardag vieren. Daar het Paasvacan- tie was, had hij zijn twee oudste kin deren, tien en elf jaar oud, meegenomen. Op de Rijksweg 's Hertogenbosch Boxtel nabij café „De Ketting" is een uit de richting 's Hertogenbosch komen de luxe auto, waarin zeven personen gezeten waren, in volle vaart tegen een uit de richting Boxtel komende trailer van de firma J. D. te Wormerveer ge reden. Men vermoedt, dat de bestuurder van de luxe auto de trailer, die een zijweg wilde inslaan, niet tijdig heeft opgemerkt. Alle inzittenden van de luxe „Ik heb nog nooit zulke nare dagen gehad, mynheer", zei mevrouw F. v. d. Brink van het Konijnepad 34 te Zaan dam. „Heeft die schurk van een vent boven ^ons hoofd gelegen terwijl wij sliepen„Kom, kom", suste de heer v. d. Brink, „die man loopt altijd ongewapend rond, dus is hij niet zo gevaarlijk. Maar een schooier is het wel hoor, want drie auto's heeft dat heerschap vernield en Bf* nog een fiets gestolen op de koop toe!" Zaandam leeft in de ban van Manus Oly en druppelsgewijs komen de verha len los die meer en meer het vermoeden rechtvaardigen, dat deze misdadiger zich geruime tijd schuil heeft gehouden in «eze gemeente. Dat bleek ook uit het verhaal van het echtpaar Van de Brink. Het ligt allerminst in onze bedoeling nÜvi 16ze ,misdadiger een romantische held te maken. Het is een a-sociaal ele ment dat terstond achter slot en grendel gezet behoort te worden. Doch de manier waarop deze misdadiger zijn achtervol gers te slim af is, is in ieder geval ori gineel. Want na de geweldige aanloop van Oly over de hindernis, waardoor hij ontsnapte aan de politie, keerde hij rustig naar het hol van de leeuw, i.e. het afgezette gedeelte van de straat, terug. Hij ontliep de tien recher cheurs en agenten en door een wir war van steegjes kwam hij terug op Konijnepad no. 34 terwijl de politie hem achterna zat vanuit Konijnepad no. X, waar de familie Kok woont. Oly kwam voor een hoge schuur te recht, morrelde aan de deur en glipte naar binnen. Hij klom op goed geluk naar boven en kwam op de zolder van de schuur terecht. Deze zolder loopt door tot boven de slaapkamer van het echtpaar Van de Brink. Oly installeerde zich in een veldbed en hij nam een Dit lukte niet, waarop bij de stuur inrichting grondig vernielde Daarop beproefde hij zijn krachten op een be stelwagen, ontdekte dat even verderop een Vauxhall. eigendom van de heer v. d. Steen, stond en met een verkeerd contactsleuteltje probeerde bij de Vaux hall naar buiten te rijden. Het contact sleuteltje knapte af en de gebroken helft, welke naar buiten viel, is bij de verzameling stille getuigen' gevoegd. Oly drukte daarop een ruit van de Vauxhall in en vernielde grondig het dashbord. Hij stelde zich toen maar te vreden met de fiets van de zoon des huizes. De andere morgen ontdekte de fa milie enige minder prettige visite kaartjes op de vloer, een berg sinaas appelschillen, plus een grote hoeveel heid sinaasappelvlees, dat slecht ge kauwd was Door de vernielingen aan de auto's en de wilde verhalen in de stad. ging terstond een lichtje op bij de familie Van de Brink en in allerijl werd de politie gewaar schuwd. Helaas hadden de zoons al pogingen ondernomen de schade zo veel mogelijk te herstellen, zodat er te veel vingerafdrukken voor kwamen op de Ford en de bestel wagen. Maar de glanzende Vaux hall bood nog een kans. Weer kwam de politiemacht in actie, thans ver sterkt met de dactyloscopische dienst. ..Ja. het is hem 2bi recher cheur Brandsma, toen hij de uitge kauwde sinaasappelpartjes zag, „die vent heeft een slecht gebit. En nou hebben we zekerheid", vervolgde hij even later, toen de glanzende lijntjes van Oly's vingertoppen door de poeder heenkwamen. De lijntjes, welke in ieder politiebrcin gegrift staan auto werden ernstig gewond. Twee van de slachtoffers, de bestuurder P. J. M. Schut en L. Slaghek, beiden woonachtig te Naarden. werden overgebracht naar het grote ziekenhuis te 's Hertogenbosch, alwaar de 21-jarige Schut enige uren na aankomst is overleden. De vijf andere gewonden werden overgebracht naar het Sint Liduinaziekenhuis te Boxtel. Het zijn: F. Sorel, G. en P. Bredius en de dames A. M. van Erven Dorens en P. Witteveen. Hun toestand is zodanig, dat geen levensgevaar meer aanwezig wordt geacht. Morgen, Vrijdag 30 Maart, twee uur. zal onherroepelijk de termijn eindigen van de na-inlevering van zilveren en zinken kwartjes en nikkelen en zinken stuivers. Daarna zal er dus geen enkele gelegenheid meer bestaan om deze mun ten in te wisselen. (Inlevering kan ge schieden aan alle kantoren der P.T.T., behalve bij de postagentschappen). Het schijnt dienstig het publiek hierop te attenderen, want naar wij van de zijde der P.T.T. vernemen, meldden zich sê/n sommige postkantoren ook vandaag nog opvallend veel gegadigden, die blijk baar tot het laatst hebben willen wach ten met het gebruikmaken van de ge legenheid tot inlevering der oude mun ten. Een lading Noorse sneeuw voor een skischans in de Engelse hoofdstad heeft de Britse douane vele hoofdbrekens ge kost. De sneeuw, verpakt in 55 grote, houten kisten, was een geschenk van Noorse sportlieden, doch de Engelse douane verklaarde, dat men 20 pdst aan invoer rechten zou moeten betalen, aangezien sneeuw niet op hun lijst van invoer- rechtvrije artikelen voorkwam. Men vond er evenwel wat op en zo kon de lading onder opgave van „sportuitrus ting" vrij worden ingevoerd. Vracht wagens vervoerden daarop de sneeuw van de Londense haven naar Hampstead Heat, in het Noordelijk gedeelte van Londen, waar zij verpakt en onder toe zicht zal blijven tot enkele uren voor de wedstrijden op Vrijdag a.s. Hieraan zal worden deelgenomen door skisprin gers van de universiteiten van Cam bridge en Oxford, alsook 32 Noren- Wat er overbleef van de auto, die giste ren nabij de Zuidplaspolder door een Dieseltrein werd gegrepen. Een inwoonster van Purmerend heeft ruim twintig jaar lang met een haak naald in haar dijbeen rondgelopen. Dit bleek dezer dagen, toen zij, na een val, een foto van haar been moest laten ne men. „Mist u niets?" vroeg de behande lende geneesheer aan de vrouw. Toen zij ontkennend antwoordde, deelde hij haar mede, dat er een stuk van een haak naald in haar dijbeen zat. Eerst begreep de vrouw het zelf ook niet, maar na lang nadenken kwam zij tot de ontdekking, dat die naald er reeds twintig jaar ge leden in terecht was gekomen. /s generaal Mac Arthur behalve een taaie vechtjas ook een flapuit, die van alle diplomatieke en poli tieke „feeling" is gespeend? Men zou het bijna gaan geloven, wanneer men ziet, hoe hardnekkig hij telkens op nieuw uitlatingen over de strijd in Korea en .zijn doelstellingen doet, die ófwel door de daarop volgende feiten, óf door hogere instanties dan hij schij nen te worden gelogenstraft. Zijn ver klaring, kort vóór Kerstmis het vorige jaar ajgelegd, toen de troepen van de V.N. onder zijn bevel de Koreaanse oorlog zo goed als beslist leken te heb ben, de verklaring n.l. dat de Ameri kaanse troepen met Kerstmis weer thuis zouden zijn, had alle schijn van een simpele „blunder", zijn woorden waren nog niet koud, of de Chinezen kwamen met man en macht opzetten en joegen de legers van de V. N. weer terug tot aan de uiterste punt van het Koreaanse schiereiland. Achteraf heeft de genetnal toen verklaard, dat hij toen alleen maar zekerheid had willen hebben over de houding van het rode China en dat hij deze zekerheid op niet mis te verstane wijze had gekregen. Thans staan de troepen van de V.N. na het bloedige pingpongspel weer aan de 38ste breedtegraad en wordt er achter de schermen in de V.N. zwaar gediscussieerd, of de legers die al of niet moeten overtrekken, of geheel Korea dan wel alleen het Zuiden moet worden bevrijd uit de greep vun de communisten en of er een kans moet worden gewaagd met het Rode China tot een redelijke overeenkomst te komen, nu de krijgskansen weer tot zijn nadeel zijn gekeerd. Het lijdt geen twijfel, dat de positie van Mac Arthur als bevelhebber te velde zwaar gehan dicapt wordt door het spel van diplo maten en politici ver vau het front, in Lake Success. Dat hij daardoor af en toe tureluurs wordt, is te begrijpen. En het zou dan ook best mogelijk kunnen zijn, dat hij met zijn nieuwe verklaring over eventuele rechtstreekse onder handelingen met de Chinese militaire bevelhebber, subsidiair een aanval crp China zelf, de heren in Amerika en hun bondgenoten heeft willen force ren. Het is echter eveneens best moge lijk, dat Mac Arthur zich met zijn ver klaringen alleen maar voor een spel letje leent, en proefballonnetjes oplaat, die, wanneer zij geen bijval oogsten, door diplomatieke en politieke instan ties kunnen worden doorgeprikt. Het is echter zeker, dat Mac Arthur's men taliteit en visie méér overeenkomen met die van de Amerikanen dan met die van de partners der V.S. in de Verenigde Naties. Amerika houdt niet van compromissen en inbinden, het slaat liever door: hard tegen hard, terwijl Engeland en Frankrijk wel voor geven en nemen zijn te vinden. Ook de Zuid-Koreanen voelen niets voor een vreedzame oplossing van het con flict, waarbij alleen de Noord-Kore aanse agressie zou zijn teniet gedaan en niet een onder democratisch bewind herenigd Korea uit de bus zou komen. ~\Jie1legenstaande de mededelingen j Van sir Benegal Rau, de ver tegenwoordiger van India, over reeds enige tijd geleden mislukte be middelingspogingen om met Rood China tot een vreedzaam accoord te komen, ziet het er thans weer een beetje naar uit, dat Rood China onder druk van de geleden nederlagen en wellicht ook van Rusland minder af kerig van vredesonderhandelingen zou zijn. In Rusland heet Wishinsky plotseling ernstig ziek geworden en zou de keiharde Molotof weer op de proppen komen. Malik zou volgens on bevestigde berichten hebben laten weten, dat Rood China wel geneigd is te onderhandelen, maar Peking heeft Mac Arthur's verklaring als „bluf" en „een belediging" van de hand gewezen. De V.N. broeien echter op heel wat minder „beledigende" voorstellen. Er wordt gemompeld, dat er een „grote transactie'' ten aanzien van het Verre Oosten op komst zou zijn. Hoe dit alles ook zij, de wereldpolitiek is altijd een kwestie van transacties, waarbij men senbloed als prijs wordt betaald. Advertentie BaRTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 „Ik kan 's nachts" geen oog meer dicht doen zei mevrouw Van de Brink ruime voorraad sinaasappelen mee uit een groentekar die in één der vier boxen van de schuur gestald stond. i - Buiten de groentekar stonden er not no?- "m Jn &cvoel zeRt ™e, dat die man een hier of daar in de buurt zit. Het blijft een schurk" Dit gevoel wordt niet (nog een boot in aanbouw alsmede drie auto's. Na zich een indigestie gegeten te hebben en nadat hij voldoende was uit- In de linkerhoek van de zolder in een oude schuur te Zaandam heeft Manus Oly, nemen dat zijn achtervolgers het zoeken terwijl de schuur omsingeld was door rechercheurs en agenten, rustig het vertrek hadden opgegeven, probeerde hij eerst »oh zijn achtervolgers afgewacht, om, na drie auto's onklaar te hebben gemaakt, er de Ford V8 van de heer Van de Brink op de fiets van de zoon des huizes vandoor te gaan. naar buiten te rijden. alleen door deze familie maar door v.. vrijwel heel Zaandam gedeeld. Want g rust, terwijl hij bovendien kon aan- inmiddels werd op een avond in de Burg. Smitstraat een fiets gevonden, waarop keurig een briefje geplakt was met de naam „v. Beek". Ook deze zaak heeft de politie in onderzoek Bij de veehouder H. te Beets (N.H.) zijn vijf koeien gestorven door het eten van ondeugdelijk veevoer. H. had met nog enige andere veehouders een partij krachtvoer gekocht van een verzeke ringsmaatschappij. Dit krachtvoer was bij een auto-ongeluk te water geraakt tegelijk met zakken kunstmest. De kunstmest is toen gedeeltelijk opgelost in het water er. heeft het krachtvoer ver giftigd. Het bondsbestuur van de Algemene Nederl. Bouwvakarbeidersbond, aan gesloten bij het N.V.V., heeft besloten, zo mogelijk in samenwerking met de Katholieke en Christelijke bouwvak- arbeidersbonden aan de werkgevers in de bouw- en nevenbedrijven voor te stellen nog deze week (26—31 Maart) een tweede loonsverhoging van vijf pet. door te voeren. De A.N.B. zal de actie van het N.V.V. inzake het van rege ringswege nemen van maatregelen tot beheersing der prijzen krachtig onder steunen. De bondsraad zal op korte ter mijn bijeen worden geroepen om maat regelen tc treffen, die het welslagen van beide acties kunnen bevorderen. Artikel wit brood regeringsbrood margarine bak- en braadvet beschuit kleine ontbijtkoek havermout gort suiker slaolie koffie goedkope cacao sigaretten repar. zolen, hakken een persoonsdeken luiers jumperwol overhemd watten vatenkwast pannenlap huishoudzeep wasmiddelen Prjjs Sept. 1950 37 et. 25 34 41 27 29 45 38 70 1.80 1.96 25 65 5.10 f 25.— 1.20 4.40 f 15.— 1.10 40 ct. 30 29 39 Prijs thans 41 28 *9 52 M 58 29 31 f* 54. 61 91 2.10 3.20 40 75 W 6.25 f40.— 1.85 5.88 f 18. 1.40 75 ct. 45 f» 37 46 9 (Van onze Haagse redacteur) Bij de verschillende berekeningen in zake de kosten van levensonderhoud is uitgegaan van gegevens dienaangaande, welke dateren van September 1950; aan de hand van de toen beschikbare cijfers is bijvoorbeelld het bekende rapport van de S.E.R. opgesteld. Inmiddels hebben zich niet alleen na maar ook reeds voor de regeringsver klaring een aantal prijsstijgingen vol trokken, welke tezamen een vrij aan zienlijke verzwaring van de dagelijkse, lasten en van de kosten voor telkens terugkerende aanschaffingen betekenen. Aan de vooravond van de interpellatie- De druppels der geruchten tvorden snel een regen van laster hoeveelheid 800 gr. 800 gr. half pond half pond rol stuk 500 gr. 500 gr. kilogram literfles pond pakje pakje stuk stuk knot 100 gr. stuk 100 gr. stuk stuk stuk pakje Nederhorst over de prijzen, geven wij, op grond van inlichtingen bij ter zake kundigen Ingewonnen, hieronder een zo nauwkeurig mogelijk overzicht van de winkelprijzen voor een aantal artikelen, zoals ze waren in September 1950 en zoals ze thans zijn. Waar door het be- staan van verschillende soorten en prijs klassen niet een algemene prijs genoemd kan worden is een keuze gedaan, welke ais het gemiddelde zou kunnen gelden. In de radiorubriek „Verklaring en toe. lichting" van Vrijdag 30 Maart om 19.15 uur via Hilversum II zal mr. dr. A. A. van Rhijn, Staatssecretaris van Sociale Zaken, spreken over „Vragen en ant woorden inzake de 5 pet. loonsverho ging".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1