RECHTEN VAN HET KATHOLIEKE VOLKSDEEL BELICHT SCHOTH Pastoor J. Beenakker ten grave gedragen kkuiw fort U san KUK iM&rtbuvm KREMER's THEE Begrotingstekort nu Breng Uw bruid in extase Brand in de Wolstraat Stenen kruik liep leeg in babywiegje Voor een jonger, gezonder uiterlijk Hoe spelen de R.K. clubs? bediende Ernstige critiek op de financiële verhouding tussen Rijk en Gemeente 1 millioen AGENDA ARAPLUIES Een priesterdie hield van het bruisende leven de natuur en bovenal van de mensen WOONHUIS Hoe dreigend DONDERDAG 29 MAART 1951 PAGINA 2 Behandeling der gemeentebegroting 1951 Het katholieke bevolkings deel F. J. Bouckaert 8C Zonen Burgerlijke Stand Avondzitting VANAF f9.75 Twee kinderen door buren gered GEMEENTEZAKEN B. en W. antwoorden HAARLEMSE RECHT- BANK Uitspraken van hedenmorgen KAMERMUZIEKAVOND Fr. Vester, fluit M. v. Luin, piano „HET VOLLE POND" Spar-feestavond in het Concertgebouw VLAG OP RIOLERINGSBUIS Einde van een moeizaam werk EMMABLOEM-COLLECTE Het duinmeer in Noordwijkerhout Krachtig protest van voorz. Van Leeuwen LANDING OP EEN WEILAND Marinevliegtuig door sneeuwstorm verrast BLOEMENDAAL Man reed tegen hek AANKOMEND RIJWIEL HERSTELLER gevraagd KLEIN BEN.HUIS flinke eerste 75 cent HP KW Of het kledingstuk nu van. wol of zij is, van nylon of kunstzij: was het met Klik. En 't wordt veilig en fleurig schoon. Géén kans op doorlopen, verkleuren of verbleken. Integendeel! Klik haalt de kleuren op. Klik maak ze wanner en schenkt ze nieuw leven! En de zij wordt er soepeler en glanzender van. De wol blijft krullig en kroezig en nieuw! Vraag om dit won- derwasmiddel Klik: per groot pak 40 cent! De raad begon Woensdagmiddag met de behandeling van de gemeentebegro ting 1951. De algemene beschouwingen werden geopend door de heer AL- BRECHT (P.v.d.A.), die verheugd was over het voorgenomen sociografisch on derzoek. waardoor o.a. de investering in openbare werken overzichtelijker zal worden en de behoefte van de gemeente beter te bepalen is. Ook de kwestie van de industrialisatie blijkt nu goed aange pakt te worden. Beide vraagstukken maakten een groot deel van de debatten in 1950 uit en er is thans positief werk verricht. Spr. wenste de wethouder van finan ciën succes met zijn zeer zware taak. en was tevreden over de gehandhaafde subsidie-politiek. De offers voor onze veiligheid mogen de volkskracht niet aantasten en daar blijken B. en W. be grip voor te hebben Ik zou zo graag willen, dat er weer publiek op de tribune zat tijdens de raadsdebatten, riep spr. uit en hij wees naar de éne aanwezige burger, die Juist ingedommeld was. Onder grote hilariteit werd voorgesteld presentiegeld te geven maar het moest helaas een grapje blijven. Misschien dat belangstellenden straks een agen da krijgen. En een kopje thee? De heer Albrecht gaf dan enige be schouwingen over de gemeentelijke autonomie De K.V.P. heeft met gemengde ge voelens kennis genomen van deze be groting. verklaarde de heer SCHIP PERS. Zij doet denken aan een belache lijk schimmenspel, omdat wettelijke ver plichtingen en vrceger gedane toezeg gingen opzij worden gezet door de centrale van overheid. Spr. noemde de politiekosten, uitkering ondernemings belasting en kapitaaldienst om aan te tonen, dat de raad alleen nog maar toneel kan spelen. De gemeentelijke autonomie is zoek en er zal spoedig verandering moeten komen. Spr. stelde dan ook een motie in het vooruitzicht waaruit B. en W. kracht kunnen putten om zich te bevoegder plaatse te ver weren tégen mogelijke nieuwe aanslagen op de gemeentelijke financiële zelfstan digheid, voor zover die dan bestaat. Zuinigheid is gebeden, investering mag alleen in dringende omstandigheden geschieden: leniging woningnood, ver betering en uitbreiding van het apparaat van de bedrijven, onderwijsaangelegen- heden. Verbetering en uitbreiding van de in dustrie-terreinen is eis, mede omdat daardoor de werkgelegenheid bevorderd wordt Daar er veel gegadigden zijn voor de nog bouwrtjke gronden zullen op korte termijn grote credieten nodig zijn voor het bewerken van nieuwe grond en het aanleggen van wegen- Andere kapitaals- posten moeten daarvoor wijken o.a. die voor de Schipholweg. Een grondige her- bestudering is daartoe noodzakelijk. Spr. wees er op, dat de 5e loonronde nog niet in de begroting verwerkt is. Hogere belastingopbrengst zou een ho gere uitkering uit het gemeentefonds tengevolge moeten hebben, maar of het zo zal zijn is een vraag. Spreker be treurde het, dat er geen reserve meer is op de begroting, omdat we daardcor op de rand van de insolvabiliteit leven en wellicht volkomen een bijkantoor van de Haagse centrale worden. De heer Schippers zei dan letterlijk het volgende: De grote moeilijkheden, waarvoor wij staan en waarvoor wij huiveren, vereisen een eendrachtige sa menwerking, waarbij in redelijkheid aan allen dezelfde rechten moeten worden gegeven. Ik betreur het te moeten signa leren. dat. hoe aangenaam en hoe vriendschappelijk de verhoudingen in deze raad zijn, er ten aanzien van onder werpen, voorstellen of bencemingen, die in bijzonder het katholieke bevolkings deel betreffen, er tussen onze fractie en somtijds zelfs het overige deel van de raad, een brede kloof blijkt te bestaan. Wij betreuren dit uitermate, temeer waar wij onzerzijds er naar streven ook bij voorstellen, die de belangen van Advertentie Bestel Uw XKOUW-AUTO'S, geheel nieuw, model 1930, 6-persoons, vroegtijdig bij ROZENSTRAAT 7—9, TEL. 19992. Gevestigd sinds 1910. Voor ons werken geen colporteurs ONDERTROUWD: J. H. Schön en W. Visser; G. J. Treffers en P. A. Ram; B. II. Meijlis en H. C. Ulsamer; W. A. Pull en H. G. Thöne; J. Haan en A.»M. Mes; N. J. Zomer en C. H. van Oostrom; H. van der Weiden en J. B. M. Lagrand; A. J. Visser en G. L. M. Bruschke; H. van Ree en P. van Daalen; J. Weide en A. Sonneborn; D. Timmer en S. W. van Bragt; J. Le Noble en H. C. Breed; N. Neuvel en A. A. M. Duijn; H. Rieck en 11. P. M. van Osch; G. H. IJzermans en W. B. van Roon; W. A. Lieverse en A. Smolenaars; W. van Zomeren en E. M. Wesselman; A. Groen en J. T Steur; D. J. Meijer en G. A. Vollenga; H. J. va» Zandbergen en E. W. Schreur. GEHUWD; H. J. G. de Jong en A. P. E. van Hinte; H. de Vries en J. Forrer; G. J. Suijkerland en A. M. Geerlings; T. Prins en A. Boerrigter; S. Barnhoom en G. J. M. Grobbe; P. A. G. Flick en M. keramé; J. H. Turkenburg en C T. va» Buuren; J. H. van Wel en G. M. de Wit; N. G. van der Bijl en A. C. Geukers; H. M. Wilaschut en H. M. van der Putten; J. van Leuven en M. R. van Gerwen; P G. M. Reckman en E. M. Felix; A. F. Cremer en H. A. Horsmeijer; G. de Graaf en M. Strikkers; R. C. van de Bunt en M. Oostewaal; B. Koster en H, J. Schluter; G. P. M. Goffin en M. Oskam; M. G. M. Konings en J. van Oyen. GEBOREN: J. E. W. Thuis—Meijer z' W. C. M. BakkerEleveld z;C. W. WeijersStroombergen z; E. van Aalst Bruin d; D. de LeeuwVan der Ham d; M. J. de VosRuighaver d; Jnkvr. F. J. Baron de Vos van Steenwijk Laman Trip d; M. A. DoetsVan Mourik d; A. van BruggenWassenaar d; M. S EbbingAssendelft d; J. E. de Ron— Mendes d. OVERLEDEN: R. E. Altman, 18 j„ Maerten van Heemskerkstraat; P. C. RijndersSchouten, 57 j., Ripperdapark; J. J. Terol, 1 d., Leidsestraat; M. C. Merts Van Uden, 83 j., Kenaupark: M. de Haan—Traksel, 70 j, Oranjestraat. niet-katholieke bevolkingsgroepen ra ken, een volkomen objectief standpunt in te nemen. Wij menen dat wij daarin steeds geslaagd zijn. Het lijkt mij echter juist, in het bij zonder nu, waar alleen door samenwer king iets bereikt kan worden erop te wijzen, dat deze samenwerking alleen kan slagen, indien de andere partijen loyaal de rechten van het katholieke bevolkingsdeel erkennen en hiervan in de practyk doen blijken. Het katholieke bevolkingsdeel, door getal, innerlijke kracht en morele kwa liteit zeker een belangrijke steunpilaar van onze Haarlemse samenleving, be staande uit goede nationaal voelende Nederlanders, mag aanspraak maken op volledige erkenning van zijn rechten op die functies en op die organisatorische ontwikkeling, waarop ook de andere be volkingsgroepen aanspraak maken. Het wil mij voorkomen, dat deze er kenning vaak zeer moeilijk is. De oor zaak daarvan ligt wel in historisch kromgegroeide gegevens en in onwe tendheid van velen omtrent de werke lijke motieven van de katholieken tot eigen organisaties en tot het verlangen van evenredige vertegenwoordiging in colleges en besturen. Voor de eigen organisatie ligt het hoofdmotief in de noodzakelijkheid het mogelijke te doen om geloofsafval te voorkomen. In deze tijd van vervlakking en oppervlakkigheid, van genotzucht en materialisme, zijn de gevaren van ont kerstening zeer groot. Uit de statistische gegevens van de gemeente blijkt weer het grote aantal onkerkelijken, bijna 37000 op een bevolking van 163.500, of 22'4 een cijfer, dat geregeld stijgt. Daaronder zullen zeker ook vele Ka tholieken zijn. Wij achten deze ontker stening een groot gevaar voor de maat schappij in het algemeen en van ons standpunt uit voor onze Katholieke bevolking in het bijzonder. Kan iemand redelijkerwijze er dus bezwaar tegm maken, dat wij ook langs de weg van eigen organisaties trachten dit euvel te bestrijden, waar de praktijk heeft ge leerd, dat eigen organisaties ten deze de beste resultaten opleveren, resulta ten, welke tenslotte aan het algemeen belang ten goede komen? Kan het iemand dan eigenlijk verwon, deren, indien wij voor de deelneming aan algemene organisaties, comité's of besturen de eis stellen, dat niet alleen met de Katholieke levensbeschouwing ten volle rekening wordt gehouden, maar ook dat uit de evenredige samenstel ling van de bedoelde bestuurslichamen de wil blijkt met deze eis rekening te houden? Het is niet gewoon en niet juist in de besturen van die organisaties op de zoveel leden ook enkele Katho lieken te zien. Meedoen, goed, maar dan op voet van gelijkberechtigdheid en evenredigheid. Uit dit alles meen ik ook een recht te mogen afleiden voor de Katholieke or ganisaties op een gelijk deel van de overheidsmiddelen als andere, soortge lijke, organisaties genieten, rekening houdend met de omvang van ieders werkzaamheid. Ik vind het onredelijk als b.v. het ene kinderhuis per kind f 1. krijgt en het andere maar f 0.25! Dit ver schil wordt niet voldoende verklaard door verschil van behandeling. Trouwens nu ik het toch over sub sidies heb, wil ik de vraag stellen of we niet langzamerhand verstandig doen de subsidies te gaan splitsen in gemeente lijke bijdragen in bepaalde maatschap pelijke werkzaamheden en subsidies, d.w,z. bijdragen in tekorten. De eerste categorie zou dan gebonden kunnen worden aan de verpleegkosten, de ver zorging per kind of patiënt of aan het aantal dienstverrichtende krachten, bij de tweede zou de oude regel van bij drage in het verlies kunnen gelden. Ik geloof, dat op deze wijze een gelijkma tiger regeling wordt verkregen en beter inzicht in de verhoudingen. Wellicht worden moeilijkheden, welke zich in het verleden hebben voorgedaan, dan voor komen. Tenslotte nog een enkel woord over de Katholieke ambtenaren. Een ieder kan vaststellen, dat op het geheel van het corps het aantal Katholieke hoofdambte naren beperkt is. Waar B. en W. zeggen bij het vervullen van vacatures niet op het geloof te letten, moeten we dus aan nemen, dat deze situatie geheel toevallig is ontstaan en dus even toevallig kan verdwijnen. Waar het aantal Katholie ken steeds toeneemt en er geen reden is te veronderstellen, dat Katholieken minder hersens of minder ontwikkeling hebben dan anderen, mogen we dus verwachten, dat deze toevallige omstan digheid een goede kans maakt binnen afzienbare tijd te verdwijnen. Daar wilde spr. op wijzen, die ten slotte Gods zegen afsmeekte over de gemeente en haar leiders. Mevr. SCHELTEMA-CONRADI (VVD) drong aan op beperking van de over heidsbemoeiingen. Het aantal subsidies wilde zij niet te uitgebreid maken, een subsidie moet een blijk van waardering blijven. Zoveel mogelijk moet uit eigen kracht geld bijeen worden gebracht. De heer SPËK (AR) becritiseerde ook de rijks-politiek in verband met de fi nanciële verhouding tot de gemeenten. Spreker bracht hulde aan wethouder Happé voor zijn de vorige week uitgespro ken rede tijdens de eerste vergadering van de industrialisatiecommissie. De heer WENSING (CH) vroeg zich af of verschillende subsidies niet moeten worden bevroren of verminderd. Hij drong aan op rationalisatie van het over- heidsbcheer, waaraan hij meer waaide toekent dan aan uitvoering van socio grafische arbeid. Laten wij het overtallig gemeentelijk huizenbezit verkopen, smeekte de heer FIBBE (VVD). We zouden heel wat in kas krijgen en daarvoor heel wat kun nen ondernemen. Ook renteloze terrei nen moeten nu weg! Totale uitverkoop! gaven ruim 20 millioen en dit jaar zullen zij f22.400.000.belopen. Neemt men de index-cijfers in aanmerking dan is ook deze begroting niet ongezond. Onderwijs zal veel grotere, onafwend bare kosten eisen. In 1952 méér f285.000 en in 1953 méér f372.000. Haarlem kan dus niet meer doen wat het steeds gedaan heeft. Een extra bij zondere uitkering van het Rijk is nodig. De uitkerings-politiek van het Rijk is echter aan dergelijke voorwaarden ge bonden, dat de rechtvaardigheid in het gedrang komt, Spr. ging daarbij uitvoe rig in op het nieuwe wetsontwerp dien aangaande. Af te raden is nu reeds wer ken van de kapitaalsdienst te schrappen, waarop de heer Schippers doelde, hoe wel hij het volkomen met diens critiek op de regering eens was en een motie niet zou afwijzen. De minister stelt bij investering industrialisatie voorop, waarbij de nutsbedrijven aansluiten. Haarlem heeft daarvoor een vernieu wingsfonds. Daarop volgt de woningbouw, zelfs met enige beperking. Alles wat daar buiten valt heeft weinig kans. Veel geld is echter niet te krijgen, zodat alles mondjesmaat moet geschieden. Wat er in Januari 1952 zal geschieden is nu nog een raadsel. Bij het begin van de avondzitting nam wethouder ANGENENT de opmer king; van de heer Fibbe over de ver koop van gemeentehuizen op de korvel. Spreker wees op de on mogelijkheid en de onwenselijkheid daarvan, toen hij onder de aandacht bracht, dat er 1346 woningwetwoningen tot het gemeentebezit behoren, terwijl de 86 gemeentewoningen in Tuinwijk gebouwd zijn met een rijksbijdrage van f 490.000. Deze laatste zouden bij een eventuele verkoop bovendien minder opbrengen, daar ze op erfpachtsgrond staan. Over de gehele stad verspreid staan er nog 137 woningen van de ge meente. Deze zijn bestemd voor de sanering van enkele buurten (het Ro- zenprieel. Delftstraat, De Witstraat, Ba- kenessergracht) Wethouder HAPPé verklaarde naar aanleiding van enkele desbetreffende opmerkingen, dat er grote belangstel ling bestaat voor het industrieterrein. Het is mogelijk, zo zeide hij, dat ter rein rendabel te maken en er zelfs uit breiding aan te geven. De gemeente is nu haar actie begonnen en is ook vast besloten deze tot het eind door te zet ten. De wethouder had vertrouwen in het bedrijfsleven, dat ongetwijfeld het hoofd zal weten te bieden aan de vele moeilijkheden, die het reeds omringen. De replieken brachten niet bepaald nieuwe gezichtspunten. De heer AL BRECHT ging nog even in op de op merkingen van de heer SCHIPPERS, die gewaagde van een grote kloof tus sen de katholieke raadsfractie en het overig deel van de raad. Spreker was van mening, dat het katholieke volks deel zijn recht krijgt. De heer SCHIP PERS deelde daarop mede. dat hij ge sproken had van een kloof bij tijd en wijle en voor het overige diepte hij zijn financieel betoog nog eens grondig uit. De algemene beschouwingen werden tenslotte gesloten. De motie van de heer Schippers, mede ondertekend door alle andere fracties, werd zonder hoof delijke stemming aangenomen. De letterlijke tekst van de motie luid de als volgt' De Raad van de gemeente Haarlem, van oordeel dat het voor een behoor lijk beheer van de gemeente noodzake lijk is te kunnen beschikken over alle haar bij de wet toegekende bijdragen uit het Gemeentefonds; dat een goed beheer onmogelijk wordt, indien, al of niet door wetswijziging, willekeurig hierin veranderingen wor den gebracht; spreekt zijn verontrusting uit over het aanhangige wetsontwerp betreffende de financiële verhouding, waarbij aan de gemeente toekomende bijdragen met te rugwerkende kracht worden gereser- Advertentie U drinkt toch ook ER IS GEEN BETER BIOSCOPEN: Rembrandt: Annie get your gun (18 j.) 2, 4.15, 7 en 9.15 uur; Palace: Mijn held generaal Skelton (a. 1.) 2, 4.15, 7 en 9 15 u.; Luxor: Ultimatum (14 j.) 2, 4.15. 7 en 9.15 u.: Frans Hals: Road to Zanzibar (14 j.) 2, 4.30. 7 en 9.15 uur; City: Ten zui den van Tahiti (14 j.) 2.15, 4.30, 7 en9.15u.; Spaarne: De geheimzinnige Dr. Satan, (14 j.) 2.30 7 en 9.15 u. Donderdag 29 Maart Schouwburg: A.T.G. met „Het dubbelleven van sir William", 8 uur. veerd of onder beperkende bepalingen worden uitgekeerd; verzoekt het college van B. en W. zich tegen iedere aanslag op rechtmatigp aanspraken ten krachtigste te verzetten en deze motie ter kennis van de Rege ring en van de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal te brengen. Bij de behandeling van de afzonder lijke hoofdstukken bracht de heer VAN BOCKHOVEN (Arb.) de laatste loonron de ter sprake en met klem van argu menten drong hij er op aan, dat er met het Rijk overleg gepleegd zou worden om deze verhoging ook met spoed in te voeren voor het gemeentepersoneel, zo dat het niet al te lang zou hoeven te wachten. De heer SPEK (A.R.) sloot zich daar bij volkomen aan en na enkele andere opmerkingen over personeelsbelangen sloot de voorzitter tegen elf uur de be raadslagingen. Vanmiddag werd de zitting voortgezet. Advertentie Overtrekken en repareren GR. HOUTSTR. 47, HAARLEM, TEL. 18036 Gisteravond omstreeks kwart over tien brak een uitslaande brand uit in een woning aan de Wolstraat. Deze wordt bewoond gelijkvloers door een echtpaar en op de bovenverdieping door een ge zin met twee kinderen, waarvan de ouders op het moment, dat de brand uitbrak afwezig waren. De beneden buren, die reeds naar bed waren, werden door voorbijgangers gewaarschuwd. Zij stormden direct naar boven en haalden de twee kinderen resp. van 2 en 4 jaar uit de kamer, waar het vuur reeds was doorgedrongen. De intussen gewaar schuwde brandweer bestreed de vlam men met drie stralen. De kamer van de bovenburen brandde gedeeltelijk uit, evenals de zolder en het dak. De in boedel op de bovenverdieping ging ge heel verloren. Verzekering dekt de schade. De benedenverdieping liep waterschade op. Naar de oorzaak van de brand wordt een onderzoek ingesteld. B. en W. stellen voor aan het kerk bestuur der parochie van O.L.V. van Zeven Smarten medewerking te ver lenen tot het herstellen van het door brand verwoeste gedeelte van de zolder en het vervangen van de verloren gega- ne inventaris van de school aan de Eem- straat. Een crediet van f. 4.000..wordt ge vraagd voor de aanschaffing van twee motormaaimachines. Het comité monument Westergracht heeft een tekort door de plaatsing van het monument voor de slachtoffers die aldaar destijds door de Duitsers zijn ge fusilleerd. Het comité van het monu ment Dreef stond reeds f. 2750.af, doch dan is er nog een tekort van f. 2415.70 welk bedrag de raad kan vo teren. Door een lekkage in de brandleiding in de toren van de Nieuwe Kerk is het orgel zodanig beschadigd dat er f. 1080. onkosten zijn. De toren is eigendom van de gemeente zodat de raad beslissen moet om dit bedrag aan de hervormde gemeente te betalen. Om kwart voor vijf kwamen B. en W. al aan het woord. De VOORZITTER zeide, dat het college niet onder wil doen voor het brengen van hulde aan het ambtenarencorps. Dat spr. er in de nieuwjaarsrede niet van gewaagd heeft, vindt zijn oorzaak in het feit. dat er alleen bij bijzondere gelegenheden over gepraat moet worden. Het verstrekken van de agenda aan de bezoekers van de raadsvergaderingen noemde de burgemeester een goed idee, waaraan gevolg zal worden gegeven. De heer BAKKER (AR) wethouder van financiën, roemde de samenwerking in het college, waardoor'zijn moeilijke taak zeer verlicht wordt. De toestand is zorglijk, het tekort is f 525.000.Ver geleken met andere gemeenten ziet de begroting er echter niet slecht uit. Leiden heeft f 900.000.te kort, Amster dam 2 millioen. Den Haag 5 millioen. De nieuwe loonronde heeft ons tekort echter op een klein millioen gulden ge bracht. In 1940 sloot de begroting met bijna 12 millioen; in 1950 bedroegen de uit- De parochianen van het Spaarne heb ben vandaag hun herder, pastoor N. J. A. Beenakker, ten grave gedragen. Nog vers lag in aller herinnering de harte lijke ontvangst, die zij hem in Septem ber 1949 hadden bereid. Het was immers bekend, dat pastoor Beenakker een gro te activiteit aan de dag had gelegd in zijn parochie te Voorburg, waarvan hij dan ook met weemoed afscheid nam. Daarom was de vreugde in de Spaarne- parochie groot, toen juist deze pastoor belast werd met de zielzorg in Haarlem. Niemand kon echter vermoeden, dat nog geen twee jaar later het Requiem zou moeten worden gezongen in de kerk, waar pastoor Beenakker nog zoveel goeds had willen verrichten. Vele parochianen waren gisteravond in de Spaarnekerk aanwezig, toen de plechtige Metten werden gezongen, waarbij pastoor G. A. Jongejan van de St. Janskerk te Haarlem als agens fun geerde. Hij werd daarbij geassisteerd door de kapelaans H. C. M. de Goede en P. J. M. Matthijssen uit de parochie van O. L. Vr. Hemelvaart te Voorburg, waar pastoor Beenakker voordien werkzaam was geweest. De functies van cantores werden vervuld door de kapelaans J. J. Tesselaar en J. Th. A. van Pol van de Spaarneparochie. Onder grote belangstelling van de pa rochianen en veie geestelijken uit het bisdom werden vanmorgen de Lauden gezongen. Agens was daarbij deken J. J. A. Kuilman, die geassisteerd werd door pastoor E. N. F. Pronk uit Amsterdam en pastoor W. J. V. Hessing uit IJmui- den. Als cantores fungeerden ook hier de kapelaans Van Pol en Tesselaar. De plechtige Requiemmis werd door de de ken met dezelfde assistentie daarna op gedragen. Op het priesterkoor hadden o.m. plaats genomen Haarlems bisschop Mgr. J. P. Huibers, de vicaris-generaal van het bisdom, Mgr. N. L. A. Ammer- laan, de officiaal Mgr. C. G. van Trigt en de voorganger van de overleden her der, em.-pastoor J. de Vlieger. In een schoon gestemde lijkreüe her innerde pastoor Hessing aan het epistel, dat pastoor Beenakker als neomist las bij zijn eerste H. Mis in de Mon Père- kérk te Leiden en waarin geschreven staat: „O diepte der rijkdommen van Gods wijsheid en wetenschap. Hoe on naspeurlijk zijn Uw wegen." Datzelfde woord kon de lijkredenaar nu herhalen, waarbij hij de menselijke vraag stelde: „Waarom hebt Gij ons dit gedaan?" Daar is toch zoveel gebeden in de parochies van Schoorl, Voorburg en Haarlem en de bejaarde moeder van pastoor Been akker liet niet na dag en nacht te bidden voor het herstel van haar zoon. De kerk aan het Spaarne zat het vorige jaar October stampvol om als het ware een petitionnement naar de Hemel te richten tot herstel van haar pastoor, maar God heeft de genezing niet gegeven, het wonder is niet gebeurd, ofschoon ieder een daarop gehoopt had. Het antwoord op de gestelde vraag kan alleen maar hetzelfde zijn als dai de teleurgestelde Emmaüsgangers van Christus te horen kregen: „O tragen van harte wist gij niet, dat Christus dat alles moest lijden om zo Zijn Heerlijkheid binnen te gaan?" Pastoor Hessing tekende daarna de overleden herder als de ware bedienaar van het Kruis, als een priester ook, die hield van het bruisende leven, muziek, gedichten, de natuur en bovenal van de mensen. „Hij probeerde altijd iets van de mensenliefde en de barmhartigheid van Christus in zijn omgang met de mensen te leggen",.zo zeide hij. Daarom ook had hij al zijn laatste energie nodig om ten slotte zijn dood, die hij met een mathe matische zekerheid met de week voelde naderen, te aanvaarden in een „Uw wil geschiede". „De Paasklokken jubelden, toen pas toor Beenakker tot een beter leven over ging. maar straks zullen weer de kerk klokken luiden als een verrijzenislied, wij de pastoor ten grave wanneer dragen." Pastoor Hessing besloot zijn rede met het lievelingsgebed van de overleden pastoor, een klein gedichtje van Guido Gezelle. Deken Kuilman verrichtte daarna de absoute en vervolgens zette zich een lange stoet in beweging naar het kerk hof St. Barbara. Op het Bolwerk voegde zich de gehele jeugdbeweging van de parochie in de stoet. De absoute op het kerkhof werd even eens verricht door deken Kuilman, Voor de Haarlemse rechtbank stond hedenmorgen wegens het veroorzaken van zwaar lichamelijk letsel terecht een kraamverzorgster, die een ondeugdelijk sluitende kruik in het wiegje van een pasgeboren kindje had gelegd, waardoor het hete water kon ontsnappen en de baby ernstige brandwonden opliep. Drie weken later overleed het kindje. Dr. A. van Rhijn deelde mede. dat zich ook voedingsstoornissen voordeden, zodat hij niet kon verklaren, dat de doodsoorzaak het gevolg van de verbranding was. Dé kleine had ook een goede kans op gene zing. Tijdens de zitting bleek, dat de ouders instructies krijgen waarvoor gezorgd moet worden. Stenen kruiken zijn niet gewenst. De president vroeg of de zus ter passief blijft als blijkt, dat het ma teriaal niet in orde is. waarbij hij spe ciaal doelde op de slechte kleine kruik, die gebruikt was. De officier van justitie eiste 50 boete of 15 dagen. De verdedigster meende geen enkel juridisch bewijs voor veroor deling te kunnen vinden en vroeg der halve vrijspraak. Uitspraak 12 April. Veertien dagen geleden stonden voor de Haarlemse Rechtbank terecht twee chauffeurs van de PTT, die jarenlang de geldbusjes in de Haarlemse telefooncel len verwsselden met lege busjes en de inhoud grotendeels verduisterden. De twee chauffeurs werden hedenmorgen veroordeeld tot 6 maanden gevangenis straf, terwijl de eis was 10 maanden, waarvan 5 voorwaardelijk. De vertegenwoordiger P. M. A. uit Haarlem, die dronken achter het stuur van een gestolen wagen zat, werd heden morgen door de Haarlemse Rechtbank veroordeeld tot 5 maanden gevangenis straf, hoewel de eis 4 maanden was. Tenslotte werd de huisschilder R. uit Bloemendaal, die zich wegens oplich ting verantwoorden moest, vrijgespro ken. De Officier van- Justitie had 6 maanden gevangenisstraf geëist. Onder de instrumenten die gewoon lijk de bezetting vormen bij samenstel ling der programma's van kamermu ziek, is goed beschouwd de fluit wel wat stiefmoederlijk bedeeld. Ongetwij feld werken daaraan de ruimten der zelfs kleinere concertzalen mee, daar de fluit wel bij uitstek het instrument der kamermuziek in de strikte zin des woords genoemd kan worden. De flui tist Frans Vester was schijnbaar dezelf de mening toegedaan, en had voor zijn concert dan ook de intieme sfeer der huiskamer gekozen, waarbij hij ons met een uitgelezen programma tezamen met de pianiste Miep van Luin, onmiddel lijk betrok in de voor deze muziek meest geëigende omgeving. Ten huize van de heer en mevrouw J. Hesmerg A. Bouter was een uitgelezen aantal luisteraars tegenwoordig, die genoten hebben van hoogst kunstvolle kamer muziek. Het klassiek georiënteerde pro gramma vóór de pauze bevatte o.m. 5 stukken „für das Laufwerk einer Fló- tenuhr" van Jos. Haydn, in de bewer king van Frans Vester zelf. Dat de zgn. mechanische muziek een grote dosis aantrekkelijkheid bezit, bewees Haydn door voor deze mechanische instrument jes muziek te maken die uiblinkt door een hartveroverende bekoorlijkheid. Frans Vester heeft deze muziek stijlvol bewerkt, evenals de „Fantasie für eine Orgelwalze" K.V. 608 van Mozart, hoe wel dit laatste werk zich niet overal in dezelfde mate eigent in een bewerking voor fluit en piano, als Haydn's werk. Met het thema en variaties opus 105 no. 3, een air Autriehien, en opus 107 no. 7, (Air Russe) van L. v. Beethoven, verbluffend muzikaal en knap van sa menspel weergegeven, besloot het eer ste gedeelte van het programma. Van hetgeen we hierboven schreven met betrekking op de kleine ruimte, kunnen we met zekerheid over de Fran se werken na de pauze zeggen. Het 9e concert van Francois Couperin, bestaan de uit een achttal genrestukjes, hande lend over liefdesomstandigheden was rijk in muzikale uitdrukking. Beide uit voerenden karakteriseerden de titels der afzonderlijke toestanden en bele venissen in deze muziek op wel zeer schilderachtige wijze. Wat mij in het bijzonder trof was de fluitsolo „Syrinx van Cl. Debussy. Dit faunesk getinte werkje is in al zijn eenvoud een won derstukje. Deze ijle melodie, als een zuchtje, maar vol van innerlijke ver rukking, deed ons allen tot diep in ons binnenste stil worden. Welk een won dermacht van zulk een zwevend lijnen spel in één enkele melodie! Dit moet men, kan men alleen maar in de in tiemste sfeer spelen. De Sonatine van Jacq. Ibert kenmerkte zich zowel m hoedanigheid als uitvoering door mu zikale intelligentie en groot vakman schap, terwijl het nog impressionistisch getinte werk „Joueurs de Flute van Alb Roussel in de hoogste mate aan de gestelde eisen der uitvoering voldeed. Het duo Frans Vester—Miep van Lum is op weg een aparte plaats in te nemen ender de vertolkers van kamermuziek Wat hier gepresteerd werd is waard grotelijks genoemd te -worden als een kunstzinnige manifestatie van zeei voorname allure. jan laarveld De Spar-feestavond van dit jaar, die gisteren in het Concertgebouw gehouden werd, bracht weer een grote dosis gezel ligheid voor de klanten van de SPar~ winkeliers. De grote zaal van het Con certgebouw was geheel gevuld met ge zinnen, die een uitnodiging haddenoef" kregen om deze bonte avond mee te maken. Er zal wel niemand spijt gehad hebben, dat hij aan deze uitnodiging ge volg heeft gegeven. De revue „Het volle pond werd zet met de slagzin „Je hebt t of je hebt 't niet". In een overweldigend vlot tempo brachten de artisten hun sketches en liedjes voor het voetlicht. Berry Kievits en Gerard Walden vormden een amu sant paar. dat in een oogwenk de gehele zaal tot een lachsalvo wist te krijgen. Hierbij weiden zij gesteund door Harry Boda en John Bonhoff. Het show- en revueorkest van Martin Erich toverde taferelen uit Hongarije en Spanje op het toneel. In de pauze kwam er nog een verras sing voor de dag, toen onder de aanwe zigen levensmiddelenpaketten werden verloot. De gelukkigen sleepten prach tige en waardevolle prijzen in de wacht, die door firma's beschikbaar waren ge steld. Het programma na de pauze vermeid- de een potpourri van oude en nieuwe Schlagers, die bij het publiek zeer in de smaak viel. Het programmadeel onder de titel „Talenten gevraagd", zorgde voor een grote hilariteit. Een geslaagde show leidde het einde in van deze feest avond, waarop men met genoegen kan terugzien. Toen vandaag de laatste Puis als sluit stuk van de rioleringswerkzaamheden aan de takels hing en langzaam in de diepte zonk, werd de vlag geplaatst op de top van de hijsinstallatie. Het moment naderde, waarop de heer Hulsebosch de laatste hand legde aan het door hem aangenomen rioleringswerk, dat enigs zins tegengevallen is. De riolering zal verder doorgetrokken moeten worden onder de Leidsevaart. Voorlopig heeft men het eind van de rioleringsweg af gesloten met een houten deksel. Er zal een nieuwe inschrijving op het werk volgen en daarvan zal afhangen of de firma Hulsebosch de rioleringswerk zaamheden zal voortzetten. Het Comité voor de Emmabloem- collecte doet een ernstig beroep op alle vrouwen en meisjes van Haarlem en Blcemendaal om hun medewerking te verlenen aan deze collecte op Woensdag 4 April. Grote successen werden geboekt bij de t b.c.-bestrijding. Het aantal sterfge vallen aan t.b.c. is lager dan ooit tevo ren. Willen deze successen gehandhaafd blijven, dan dient de Vereniging ter be strijding van de tuberculose haar arbeid met onverminderde kracht voort te zet ten, want het aantal gevallen is nog veel te groot. In de eerste plaats is hier voor geld nodig en de Emmabloemcol- lecte dient om de Vereniging aan geld middelen te helpen. Sinds 1910 is door het Comité, en zeker niet tevergeefs, een beroep gedaan op het gevoel van gemeenschapsplicht van u allen. Laat het Emmabloemendag- Comité ook nu niet in de steek en geeft u nog heden op als collectante. Voor Haarlem kunt zich opgeven aan het Consultatiebureau, Ged. Oude Gracht 41; voor Aerdenhout bij mevr. M. v. Riemsdijk-v. Limburg Stirum; voor Bloemendaal bij mevr. G. Eldering- v. d. Schoot, H. Duinendaalseweg 24 en voor Overveen bij mevr. A. M. Buhrmann-Le Gras, Ter Hoffsteedeweg 9. Ten slotte nog de mededeling dat door de directie van het Rembrandt-theater Donderdag 5 April. 4.15 uur de zaal is beschikbaar gesteld om alle medewer kenden aan de collecte een bioscoop voorstelling aan te bieden. In de ledenvergadering van de afd. Noordwijkerhout der Alg. Ver. voor Bloembollencultuur is uitvoerig ge sproken over het graven van een duin- meer ten behoeve van de Kalkzand- steenfabriek. De voorzitter, de heer P. n Leeuwen, hield een krachtig be toog, waarin hij zeide, dat de overheid door het nastreven van dit plan te ken nen geeft, dat zij het belang van de instandhouding van het bloembollenvak van geen betekenis acht. Nimmer heeft de overheid zich gewend tot de plaatselijke belanghebbenden of de agrarische organisaties. Indien dat ge schied was, zou gewezen zijn op de ge ringe voorraad aan toekomstige bollen- grond. Om te kunnen voldoen aan zandbehoefte, zal tot in alle eeuwig heid, zo ging spreker voort, een plas water worden gevormd, welke voor het vak een directe schade zal opleveren vafi drie een Hal* millioen gulden per jaar en waardoor zulke andere grote gevaren worden opgeroepen dat het niet ondenkbaar is, dat de cultuur ge heel uit deze streken zal verdwijnen, o.a. door het verzoutingsgevaar. Nim mer hadden wij kunnen denken, ver volgde de voorzitter, dat de provincie met negeren van de belangen der be trokkenen op zo lichtzinnige wijze ver gunningen zou geven voor dergelijke ondernemingen. Spreker liet een krach tig protest horen. Verschillende sprekers meenden, dat er spijkers met koppen moeten worden geslagen, o.a. door een adres aan de raad en een actie van de gehele streek. Gelaakt werd de traagheid der Inge landen van de Noordzij derpolder. An derzijds werd opgemerkt, dat Noord wijkerhout heeft te maken met bloem bollen, industrie en recreatie-mogelijk heden. Een comité van verweer zal alles doen om snel te handelen. Advertentie Een kostelyke, nieuwe scheercrême die U helpt de huid jeugdig en soe pel te houden! Voor de eerste keer is het thans ge lukt een scheercrême samen te stel len, die de huid werkelijk goed doet. Het is de nieuwe Williams Shaving Cream, die lanoline-extract bevat, een onlangs door medici gedane ont dekking, waarmee de huid belangrijk beter in conditie wordt gehouden dan met gewone lanoline. Lanoline-extract verzacht en verfrist Uw gelaat tijdens het scheren... en helpt de huid jong en gezond te houden. Uilsluitend in Williams Elke keer als U Williams Shaving Cream gebruikt ondervindt Uw huid de weldaad van die wonderbaarlijke substantie - en zult U bovendien prettiger en schoner geschoren zqnl Scheer U morgen eens met Williams. Bet is de enige scheercrême die lanoline-extract bevat. 220S Op Zondag X April? IVV—Wijk aan Zee DTS—DEM ZVV—Velsen Always ForwardVitesse TYBBHPSV HBCVVP ADOMonnikendam Onze GezellenLijnden ASV—DSS LisseSJC Inzendingen tot Zaterdagochtend 9 u. op open briefkaart aan de sportredactie van de Nieuwe Haarlemsche Courant, N. Z. Voorburgwal 6573 Amsterdam. Over de prijsvraag wordt niet gecor respondeerd. Binnenkomende klachten over onjuistheden in de uitslag worden onderzocht en zo nodig gerectificeerd. Meent men. dat de thuisclub wint, dan vult men het cijfer 1 in, bezoekende club is 2, gelijk spel 3. Voor iedere goede oplossing wordt één punt toege kend. Vanmorgen moest een licht vliegtuig van de MarineLuchtvaart Dienst een noodlanding maken op een weiland langs de Vogelenzangseweg. De twee inzittenden zagen geen kans om te lan den op het vliegveld Valkenburg, we gens een daar heersende sneeuwstorm. Toen deze voorbij was, verliet het vlieg tuigje het veilige weiland en zette wederom koers naar zijn standplaats, het vliegveld Valkenburg. Triduum van „Trekvogels" Hedenavond begint het triduum van de „Trekvogels" (meisjes in huishou delijke dienst) in de kapel van de Zus terschool aan de Koningsstraat. De oefe ningen worden geleid door pater L. Hooy. Het triduum wordt plechtig be sloten Zondagmorgen om half negen. De 50-jarige L. F. uit Heemstede fietste gisteren op de Hoge Duin en Daalseweg in de richting Overveen. Op de hoek van deze weg en de Midden- Duin- en Daalseweg wilde hij links af. slaan. De wielrijder verloor echter de macht over het stuur en reed' tegen het hek van een villa, waardoor hij kwam te vallen. Zijn fiets werd totaal ver. nield en de man zelf liep een hersen schudding op. Hij is naar het Marine hospitaal vervoerd. G'HR. PETERSEN, Gen. Cronjéstraat 6. SPOED met overname van gehele in boedel aangeb., gesch. voor 2 a 3 pers. Gasthuissingel 16. TE KOOP GEVRAAGD Leeg te aanvaarden, op goede stand. H. Kroonenburg, Krocht 12. BIJMAN's Banketbakkerijen vragen voor hun zaak Stuyvesantplem een voor <lc banketbakkerij. Aanmeldenv. Egmondstr. 38, Haarlem-Noord. de vele gevaren waarin ERIC DE NOORMAN komt te verkeren ook zijn, steeds weer slaagt deze held van jong en oud er in als overwinnaar uit de strijd te voorschijn te komen. In deze bekende serie zijn thans verschenen: Deel I DE STEEN VAN ATLANTIS II DE ONDERGANG VAN ATLANTIS III DE SULTAN VAN AKAIIM en DE GEHEIMZINNIGE BRON IV HET STENEN BEELD en GEVANGENEN DER ROMEINEN V DE VALSE KONING VI HET WAPEN- GERICHT en HET GOUD DER OSZMECS Prijs per deel slechts Verkrijgbaar in de boek' handel en bij N.V. Drukkerij De Tijd, Amsterdam. Po»t- giro 22884.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 2