NOOD VAN DE GEPENSIONNEERDEN VRAAGT ONMIDDELLIJKE MAATREGELEN I MILITAIRE INVALIDE BEDIENT HUISTELEFOONCENTRALE MISDADEN, ZÓ GRUWELIJK ALS DEZE, ZELDEN NOG BERECHT" owi om WILLEM MENGELBERG BEGRA VEN Juiie.n neus en Laat heb ik II bemind Ontknikking en classificatie punten van bespreking EEIC DE K/OOT2MAN. DE TW/NT/G LAATSTEN Medezeggenschap bij prijs- en loonpolitiek Wapens voor planters ®Si\oop Plechtige Requiemmis in Luzern P.T.T. ontwierp speciale installatie Voor hoofdverdachte geconcludeerd tot een hernieuwd onderzoek FELLE BRAND IN ROTTERDAM Verkouden? Dorpsbewoners brengen kist per slede naar de hoofdweg door ETHEL MANNIN Die slopende Rhenmatiek maakt U humeurig en ziek DONDERDAG 29 MAART 1951 PAGINA 3 JAARVERGADERING KATHOLIEK ONDERWIJZERSVERBOND St. Bonaventura vergadert 5 PROCENT VERHOGING VOOR PENSIOENEN GEVRAAGD Noodlanding van Deense sportvlieger Pater Keiler onderscheiden Leraren en onderwijzers L.O. Probeert U eens diverse sigarettenmerken, rustig en met overleg. Uw keus wordt BOSTON, de ideale combinatie van rijke Virginia-smaak en mildheid. 1450 emigranten naar Australië 99 LEDEN S.S. JAGDKOMMANDO IN CASSATIE Grote loods een prooi der vlammen 8 53 Verbouwing stopgezet Kindje verkouden? 'Mmr Kaste Een ongeluk zit in een klein hoekje De telefoon in Amerika ouwendijk 71) Roman en werkelijkheid De laatste dames Om 12 pennies (Van onze correspondent) De Woensdag te Utrecht gehouden vergadering van het Kath. Onderwijzers Verbond heeft zich, zoals de vorige dag reeds de vergaderingen van de diocesa ne Kath. Onderwijzersverenigingen had den gedaan, vooral bezig gehouden met de noodtoestand van de gepensionneer- de onderwijzers, de „ontknikking". de progressieve kinderbijslag en de afschaf fing van de classificatie. De Verbondsvoorzitter W. Wiltschut wees in zijn openingsrede met nadruk op de ernstige moeilijkheden, waarin de gepensionneerden verkeren ten gevolge van de huidige prijsstijgingen. Met blijk bare instemming vernam de vergadering, dat het bestuur bij Regering en Staten- Generaal stappen zal ondernemen om in deze noodstand te voorzien. Later zou den er ook nog uit de vergadering stem men opgaan om de gepensionneerden van de organisatie uit directe hulp te bieden, b.v door het afstaan van één percent van het door de leden genoten salaris. Verder wees de Verbondsvoor zitter op de onvoldoende salarisregeling voor het onderwijzend personeel, welke de spot drijft met de sterk gestegen prij zen van de laatste tijd en hij betoogde de wenselijkheid van medezeggenschap der organisaties op het gebied van loon- en prijspolitiek. Ten slotte verklaarde de heer Wilt schut, dat hij de tijd gekomen achtte om het voorzitterschap van de Centrale van Kath. Onderwijzersorganisaties, dat hij sinds 1934 heeft vervuld, neer te leggen, en dat hij zal worden opgevolgd door de heer Joh. Derksen uit Amsterdam, die op 1 September a.s. als gesalarieerd voorzitter in functie treedt. Deze laatste mededeling gaf aanleiding tot een vrij uitvoerige discussie, waarbij de vergadering het niet eens bleek met de door het bestuur voorgestelde com binatie van voorzitterschap en redac teurschap van het „Katholiek School blad". De vergadering besloot de A.N.O.F. uit te nodigen op korte termijn een congres te beleggen met als onderwerp: „De nood van de gepensionneerden, de ont knikking en de classificatie". Goedgekeurd werd een voorstel om het lidmaatschap van de gemeenteraad onverenigbaar te verklaren met het ambt van onderwijzer bij het bijzonder onderwijs. Met slechts geringe meerder heid van stemmen (8980) werd verwor pen het voorstel om een commissie van rsiet-hoofdbestuursleden te benoemen teneinde de toekomstige organisatievorm van de Kath. Onderwijzersorganisatie in Nederland te onderzoeken. Een uitvoerige discussie ontspon zich naar aanleiding van het voorstel om het K.O.V. zich te doen uitspreken over de kwestie tot welke standsorganisatie de onderwijzers behoren. Ten slotte werd het voorstel op initiatief van de voorzit ter in dier voege gewijzigd, dat het be stuur van het K.O.V. opdracht kreeg, ernstig te onderzoeken tot welke stands organisatie de katholieke onderwijzers eigenlijk dienen te behoren. Het aldus gewijzigde voorstel werd (Van onze correspondent) Mr. dr. Th. Keulemans O.Carrn.. heeft in een inleiding over „Opvoeding tot staatsburgerschap", gisteren gehouden in de vergadering van de Katholieke Lera ren Vereniging „St. Bonaventura" ern stige critiek gegeven op het onderwijs systeem van onze 'dagen in Leiden. Tijdens deze inleiding bleek spr. dë on derwijsvernieuwing in de meest uitge breide zin voor te staan. Volgens hem was het systeem, zoals dat thans wordt toegepast, niet in staat de leerlingen op de juiste wijze tot een goed staatsbur gerschap op te voeden. De vergadering was geopend door dr. M. de Haas, die er de aandacht op ves tigde, dat de verzorging der leraren op materieel gebied niet voldoende is. De vergadering werd o.m. bijgewoond door de minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, prof. dr. Rutten; de voorzitter van de onderwijsraad, prof. Woltjer; verschillende instructeurs voor het M. O.; mej. A. Nolte, lid van de Tweede Kamer; en de Leidse wethouder van Onderwijs, de heer J. C. van Schaik. De dag tevoren was reeds het huishou delijk deel van de agenda afgewerkt. Daarbij kwamen uiteraard ook de sala rissen ter sprake en besloten werd ten slotte twee moties ter kennis van de regering te brengen. In de eerste motie verklaarde de ver gadering, dat zij onprettig gestemd was over het feit, dat de salariscommissie V.H.M.O. nog steeds niet opnieuw bij eengekomen is, ondanks de vele kwes ties welke op behandeling wachten. Er werd dan ook op aangedrongen dat de commissie zo spoedig mogelijk weer bij een zou komen. De tweede motie betrof de snelle prijs stijgingen van de laatste dagen, welke zeer nadelig werken ook op de gezinnen van de leraren. Aangedrongen werd dan ook geen maximumgrens te stellen en ook de pensioenen met vijf procent te verhogen. Een derde motie werd nog tot de K.V.P. gericht. Daarin werden ook de prijsstijgingen onder de aandacht ge bracht van de partij en op de K.V.P. werd dan ook een dringend beroep ge daan om een goede en gezond» gezins politiek te voeren. Een Deens sportvliegtuig, met de re gistratietekens OY-DZE en bestuurd door de Deense sportvlieger D. Dahle, heeft wegens benzinegebrek en slecht zicht op een weiland in de nabijheid van Hoogkerk (Gr.) een noodlanding moeten maken. Het toestel was opgestegen van het vliegveld Volkel nabij Venlo en zou via Eelde naar Beldringe in Denemarken vliegen. Boven de provincie Groningen geraakte het toestel in een sneeuwstorm en verloor de juiste richting. Nadat de piloot zich ter plaatse ge oriënteerd had en benzine had bijgevuld, steeg hij weer op om via Eelde de reis naar Denemarken voort te zetten. Pater H. W. M. H. Keller S.J., secreta ris van de Indische Missievereniging en directeur van het Centraal Indisch Missiebureau te 's Gravenhage. die dezer dagen zeventig jaar werd, is benoemd tot Officier in de orde van Oranje-Nassau. zonder stemming aangenomen, nadat de Verbondsadviseur, Rector B. J. de Bot, had medegedeeld, dat de vraag, b(j welke standsorganisatie de resp. organisaties van hoofd- en handarbeiders dienen te zijn aangesloten, mede in verband met de P.B.O. op het ogenblik in behandeling is bij het Doorluchtig Episcopaat, dat daarvoor een studie-commissie heeft aangewezen. Aan het slot van de door ruim 170 af delingsvertegenwoordigers bijgewoonde vergadering sprak de heer B. Willemse uit Rotterdam namens de aanwezigen een dankwoord aan het adres van de scheidende voorzitter voor al hetgeen deze in de loop van vele jaren voor de katholieke onderwijzers, het katholieke onderwijs en voor de katholieke zaak in ons land heeft gedaan. In het American Hotel te Amsterdam is de 89ste algemene vergadering gehou den van de Vereniging van Leraren en Onderwijzers in de Lichamelijke Opvoe ding in Nederland. De vergadering werd geleid door de voorzitter, de heer J. M. J. Korpershoek. Dr. mr. C. A. van Peursen, lector in de faculteit dér Letteren en Wijsbegeerte van de Rijksuniversiteit te Utrecht, hield in inleiding over het onderwerp „De waarde van het lichaam in de mensbeschouwing der hedendaagse wijs begeerte" en de vergadering werd be sloten met een inleiding door de heer N. G. Vlot, directeur der Stichting voor Lichamelijke Opvoeding, Spel en Sport in het jeugdwerk over het onderwerp: „De taak van de lichamelijke opvoeding in de vrije jeugdvorming van nu". De vergadering werd onder meer bij gewoond door de heer A. Oosterlee, chef van de afdeling Vorming Buiten Schoolverband van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. 2. Niet zonder argwaan en met een opgejaagde blik in de ogen kijkt de man met het zware pak op de rug op. Wie is deze ruiter in volle wapenrusting, die daar plotseling voor hem staat? „Waar trekt gij heen?" vraagt Eric vriendelijk. Wat is er gebeurd, dat gij zo met al uw have en goed door het land trekt?" De man ziet angstig om zich heen en antwoordt half fluisterend: „Het is de nevel, heer!" Uitvorsend ziet de Noorman hem aan. „De nevel," herhaalt hij. „Wat bedoelt ge daar mede? Zvt ge gevlucht voor een nevel?" Heftig knikt de man en snelhaast struikelend over zijn eigen woorden, begint Welvarend was ons dorp, heer! Vruchtbaar was ons land en wijd in de omtrek was er geen schoner vee dan het onze. Maar toen.. Er gaat een huivering door de armzalige gestalte van de man. Zijn ogen ontmoeten die van Eric, alsof ze hulp zoeken en hij gaat verder: Het werd steeds erger! Geen gras wilde nog groeien. Alle gewassen gingen doo<r.. Wij moesten wel wegtrekken We konden de beesten met meer voederen en onze eigen leeftocht raakte op De nevel Tranen verstikken zijn stem. Met diep medelijden ziet de koning op de vian neer. Angstig 'komeTde andere vluchtelingen samen. Eric wendt Hch om tn het cadet en kijkt in tie richting, vanwrqjdr"™"™ Neen. hn bespeurt met een nevel, maar kijk, daar en 'kijkt in de richting, vanwaar de stoet is gekomen. Neen, hij bespeurt mets van Tegen de helling van de heuvel op nadert een nieuwe karacaan van armzalige vluchtelingen voor iets, waartegen zij niet bp machte zijn te strijden. „Vertel!" zegt Eric. „Wat is dat, die nevel?" (Van onze speciale verslaggever) Gistermorgen is onder bijzonder grote belangstelling in de gemeentelijke gas fabriek van Apeldoorn de huistelefoon- installatie in gebruik gesteld, die speci aal door de PTT is ontworpen om aan de 25-jarige oud-militair Bas van Wol- feren. die tengevolge van een noodlottig ongeval zijn gezichtsvermogen en bo vendien beide handen mist, werk te verschaffen. De blitzlampen van pers fotografen flitsten, een aantal journalis ten keek naarstig toe hoe het apparaat werd bediend, vertegenwoordigers van de ministeries van Oorlog en Sociale Za ken van het Rijksarbeidsbureau en de PTT hielden speeches en wij konden niet aan de gedachte ontkomen dat net toch eigenlijk bijzonder triest was dat deze, op dit moment door zenuwen ge plaagde jongeman, was uitgekozen als, middelpunt van een actie om het werk voor minder invalide arbeidskrachten onder de aandacht van het Nederlandse volk te brengen. Maar Bas van Wolfe ren is een „chose célèbre" en daar moet hij naast alles wat hij door heeft ge maakt ook de nadelen van ondervinden! Op een onzalig moment is in 1946 tij dens een rustpauze van een militaire oefening een handgranaat ontploft in de hand van Van Wolferen, hetgeen de ge noemde vreselijke verminking tot ge volg had. Dit was geen zogenaamd „dienstongeval" en viel met onder de normen van de mil. inval.- of pens.ver- zekering. Waardoor voor de man, on danks zijn verminking werk gezocht moest worden om in zijn levensonder houd te kunnen voorzien. Een psychische test leverde op, dat hij bijzonder geschikt was voor telefo nist. De P.T.T. heeft daarop een toestel geconstrueerd, dat door een blinde zonder handen bediend kan worden en alle functies kan verrichten van een normale huistelefoon. Dit is een ruime tafel, waarop een aantal houten toetsen, die door hun ligging gemak kelijk af te tellen zijn. Deze toetsen vervangen de kiesschijf en de verbin dingsknoppen der in- en uitgaande lijnen van een huistelefoon. De licnt- signalen zijn vervangen door acousti- schc tekens van verschillende toon hoogten, terwijl de nog ontbrekende functies door voetpedalen worden be diend. Alles bijeen een vernuftig sa menstel, dat met veel liefde en zorg door de vakmensen van de P.T.T. spe ciaal en op maat is gemaakt en door Van Wolferen geheel zelfstandig kan worden bediend. De tewerkstelling van minder valide arbeiders is een bijzondere zorg voor het Rijksarbeidsbureau. Gemiddeld staan bij de verschillende gewestelijke arbeidsbureaux zevenduizend minder valide arbeiders per maand ingeschre- Bas van Wolferen In de centrale, die zo ontworpen is, dat hij haar ondanks zijn invaliditeit kan bedienen. Advertentie iWÜH ven. Ongeveer zevenhonderd worden hiervan maandelijks geplaatst, maar elke maand ook komen er weer zevenhon derd bij, waardoor het aantal van zeven duizend constant blijft. De zorg voor deze mensen kost het Rijk circa twee millioen gulden per jaar. Het Rijksar beidsbureau mag niet klagen over de medewerking van de werkgevers in dezen. Wettelijk moet van het totaal aantal arbeidskrachten twee procent minder-validen in de bedrijven worden geplaatst. Vrijwel overal is hieraan vol daan. Maar dit percentage is te gering, reden waarom de arbeidsbureaux her haaldelijk verzoeken om een verhoging tot vier procent. In 1950 konden ruim duizend minder-validen meer in het be drijfsleven worden geplaatst dan in 1949. Thans is in totaal aan zestig blinden een positie als telefonist verschaft. In het laatste jaar alleen aan 45. Er wordt in deze richting hard ge werkt en men zeide ons, dat men met de revalidatie reeds begint „bij de bran card en niet eindigt voor de man in de werkplaats een nieuwe levenstaak heeft gevonden". i Het m.s. „Johan van Oldenbarnevelt", van de Maatschappij „Nederland", is Woensdag met 1450 emigranten, onder wie 500 kinderen, naar Australië ver trokken. Het schip wordt 24 April te Freemantle verwacht. 30 April te Mel bourne en 3 Mei te Sydney. „Misdaden, zó gruwelijk als deze, zfjn zelden nog in deze zaal berecht", aldus verklaarde prof. mr. Langemeyer, procu reur-fiscaal bü de Bijzondere Raad van Cassatie tfjdens de hernieuwde behande ling van het cassatie-beroep van drie leden van het „S.S.-Jagdkommando Zeppelin". Deze requiranten, de 34-jarige A. J. P. uit Groningen, de 42-jarige W. R. C. M. van de L. uit Driebergen en de 3ï-jarige C C. uit Venlo, zijn wegens de gruwelijke terreur, die zij in de laatste twee maanden van de bezetting in Loos- drecht en Brummen hebben uitgeoefend, door het Amsterdamse Bijzondere Hof tot de doodstraf veroordeeld. Bij de eerste behandeling van hun cassatie beroep gelastte de Bijzondere Raad van Cassatie een onderzoek naar hun gees- tesvermogens. De psychiatrische rappor ten, die naar aanleiding hiervan door dr. C. Wuite zijn uitgebracht, werden thans uitvoerig door de raadslieden van de requiranten besproken. Het psychiatrisch onderzoek ten aan zien van P. concludeerde niet tot ver minderde toerekeningsvatbaarheid. Mr. van Dal, die P. als raadsman was toege voegd, vond het psychiatrisch rapport door „zijn oppervlakkigheid" onbevredi gend. Het opleggen van de doodstraf aan iemand die bijna zes jaar op zijn vonnis heeft moeten wachten achtte de raads man in strijd met de „majesteit, noblesse en hoogheid van het recht". Hij verzocht de Raad de doodstraf daarom niet meer toe te passen. Subsidiair bepleitte hij vernietiging van de sententie, omdat naar zijn oordeel enige wettige bewijs middelen niet geleverd zijn. De critiek van mr. Van Dal op het psychiatrisch rapport was voor de pre sident van de Bijzondere Raad van Cas satie, mr. Haga aanleiding om de psy chiater, dr. Wuite, die de zitting bij woonde te verzoeken zijn oordeel nader toe te lichten. Dr. Wuite gaf als zijn me ning weer. dat P. misdaden heeft begaan, die hij onder normale omstandigheden nooit zou hebben begaan. Deze misda den zag de psychiater dan ook niet als uitingen van een misdadige persoonlijk heid. De omstandigheden, waarin P. leefde, waren er de oorzaak van. Prof. mr. Langemeyer vroeg aan P. of hij nooit respect had gevoeld voor de houding van illegale wer kers, die in zijn handen waren ge vallen en die ondanks vreselijke martelingen bleven zwijgen. „Ja zeker", antwoordde P. De raadsvrouwe van C., mej. Nieubuur, bepleitte eveneens vernietiging van de sententie en een hernieuwd onderzoek. Ook zij kon zich niet geheel verenigen met de conclusie van het psychiatrisch rapport, dat C. volkomen toerekenings vatbaar beschouwde. De bespreking van het psychiatrisch rapport van Van de L. geschiedde met gesloten deuren. In zjjn conclusie verklaarde prof. mr. Langemeyer, dat P., gezien zjjn ontken ning van bepaalde mishandelingen, nog steeds niet beseft, wat hfj heeft misdaan. Spr. zei, dat hij bevestiging van de dood straf zou hebben gevraagd, wanneer hem op het laatste ogenblik niet een brief van P. aan zijn vrouw had be reikt. De inhoud van deze brief gaf hem thans aanleiding te concluderen tot een hernieuwd onderzoek. Ten aanzien van C. concludeerde de procureur-fiscaal tot levenslange gevangenisstraf. Het niet toepassen van de doodstraf achtte hij in dit geval gerechtigd, omdat C. zjjn mis daden op bevel van P. heeft begaan, die commandant was van het „kommando" en omdat hij thans werkelijk berouw heeft en gekomen is tot een innerlijke afwijzing van zijn misdaden. De conclu sie ten aanzien van Van de L. luidde een gevangenisstraf van zeven jaar met af trek en onvoorwaardelijke ter beschik kingstelling van de regering. Uitspraak 21 April. Een felle brand heeft Woensdagmid dag een grote loods van de vlasfabriek van de wed. Barendregt, aan de Rijs- dijk, te Rotterdam, in de as gelegd. Enkele arbeiders van die fabriek hadden buitenwerk verricht, maar moesten voor het slechte weer naar binnen vluchten. Daar begonnen ze aan andere werkzaamheden en drie hunner zetten od de zolder van de loods de daar staande vlaszwengelmachine aan. Plotseling bemerkten zij, at er vlammen uit de machines sloegen, vermoedelijk veroorzaakt door kortsluiting. De vlam men deelden zich spoedig mede aan het omringende houtwerk en een kleine voorraad vlas, welke daar opgeslagen lag. Aan blussen viel niet meer te den ken; de werklieden moesten ijlings de vlucht nemen. Hoewel de brandweer van Rotterdam en van Rhoon, die met groot materieel kwamen aanrukken, spoedig met de blussching begonnen en acht stralen op de vuurhaard wierpen, konden zij niet voorkomen, dat de ge hele schuur, die negentien meter lang is, afbrandde. De waarde van de verbrande ma chines wordt op t 40.000 geschat, die van het verloren gegane vlas op f 25.000. Verzekering dekt echter de schade. Op ondernemingen in het laagland van Midden-Ja va mogen maximaal acht Mauser-karabijnen aanwezig zjjn, bjj die van de bergcultures veertien, aldus is bepaald bfj verordening van de ter ritoriale commandant van Midden-Java, Gatot Subroto. Voorts zijn administra teurs en maximaal vier stafemployé's gerechtigd een revolver te dragen. Het landbouw-syndicaat, het suikersyndi caat en de verenigde landbouwbedrij ven in de Vorstenlanden kunnen ver gunningen voor wapens afgeven voor Nederlandse ondernemingen Advertentie (O Dr. Willem Mengelberg, die Donder dag in zijn villa te Zuort in Engadin is overleden, is Woensdag te Luzern be graven. Zfjn stoffelijk overschot werd bijgezet in een graf naast dat van zijn in 1943 overleden echtgenote op het kerk hof „Friedenthal" De begrafenisplechtigheden begonnen om acht uur met een Requiem-mis in de Katholieke kerk te Luzern. De dag te voren was de kist door dorpsbewoners uit de kleine kapel van de villa te Zuort, waar het lijk van de dirigent opgebaard was, door de diepe sneeuw naar een slee gedragen, die, door een paard voortge trokken, de kist over een afstand van acht kilometer naar de hoofdweg bracht. Door de zware sneeuwval kon geen auto het dorp dichter dan tot op acht kilo meter naderen. Toen de slee, gevolgd door een aan tal dorpsbewoners, in beweging kwam, luidden de klokken van het dorp, waar Mengelberg de laatste jaren van zijn leven heeft doorgebracht. In elk dorp. dat de stoet passeerde, werden de kerkklokken geluid en tenslotte had den ongeveer vijftig inwoners zich achter de stoet geschaard. Toen de slee de hoofdweg had bereikt nam een lijkauto de kist over. Voordat de mis begon, speelde Ferdi nand Helmann, voormalig concertmees ter van het Concertgebouworkest, een, langzaam deel uit een vioolconcert van J. S. Bach. Het Stift-koor van de kathedraal te Luzern zong onder leiding van dr. Jean Battiste Hilber een requiem van de 19de eeuwse Nederlandse componist Johan nes Verhulst. De mis werd o.a. bijgewoond door dr. Rudolf Mengelberg, neef van de over ledene, met zijn echtgenote en twee kin deren, mevrouw J. Kindermann-Wierin- ga, vice-voorzitster van het koor van Toonkunst te Amsterdam, en mevrouw B. Honig namens de vereniging van vrienden van het Concertgebouworkest, en door mevr. J. D. van Eek, secreta resse van „Preludium". Zij waren allen per auto uit Nederland gekomen. Er waren onder meer kransen van het Concertgebouworkest, van de directie van het Concertgebouw en van het Toon kunstkoor. Ook de inwoners van Zuort hadden een krans gezonden. Later op de dag had de teraardebestel ling plaats. In de stromende regen had den een honderd mensen zich verzameld voor de kleine kapel op het kerkhof. Al leen verwanten en naaste vrienden wer den tot de kapel toegelaten, waar de eerw. heer Taeschler de absoute ver richtte. Hij begeleidde de kist naar het geopende graf en bad met allen het Onze Vader en het Wees gegroet, alvorens de kist in het graf werd neergelaten. Vijftig leden van de twee Luzernse koren „Lie dertafel" en „Maennerchor" zongen daar na „Der Barde" van Friedrich Silcher en „Frieden" van Carl Kloss. Daarop werden als laatste eerbewijs de vaandels van de twee koren boven het graf ge streken. Tenslotte wierpen de aanwezigen bloe men op de kist. Zoals bekend, heeft de Sociaal-Econo mische Raad onlangs een tweetal panden aan de Bezuidenhoutseweg te "s Graven hage aangekocht voor de huisvesting van dat college. Men is kort daarop be gonnen deze panden te verbouwen. Thans is van hogerhand deze verbouwing stopgezet, aangezien een vergunning daarvoor niet was verleend. Advertentie Dan rug, keel en borstje inwrijven met 'm ZWITSAL product- A A Volgens de regels van de kaste der Kooplieden in India mag aan een brui loft van kaste-genoten door niet meer dan 21 gasten worden deelgenomen. Toen nu onlangs voor zo n feestelijkheid in Ghauabad 31 personen uit Delhi per vliegtuig overkwamen, posteerden ver toornde burgers zich met zwarte vlaggen voor het huis van de bruid. Ze gingen pas weg, toen tien gasten óók weggingen. Waarschijnlijk een welkome versobering voor alle partijen behalve de gedu peerden. De Amerikaanse filmacteur James Best heeft in de jongste oorlog als boordschutter bij de Amerikaanse lucht macht gediend en heeft, niettegenstaan de zijn vele vluchten boven Duitsland, nooit ook maar een schrammetje letsel opgelopen. Onlangs echter moest hij voor een filmscène op een paard in een draai molen zitten. De bouten, waarmee het houten beest bevestigd was. braken, James Best tuimelde er af en verstuikte een pols. Per jaar voeren de Amerikanen 60.225.000.000 telefoongesprekken; som mige daarvan zijn noodzakelijk. Uit het Engels vertaald door DICK Het is niet genoeg om alleen maar schrander te zijn. Het hart openge scheurd tot de wortels toe. Het offer van zichzelf. Zelfverloochening. Een schrijver moest zich helemaal geven. Wroeging was niet een van onze nain- derwaardigste gevoelens, maar wel het meest verwoestende. Johnny, idioot, waarom heb je dat gedaan? Francis Sable is een dergelijke overmaat van gevoeligheid niet waard. Hij dronk met één enkele teug Sue's glas 'leeg; toen hij de warmte er van door zich heen voelde vloeien, begon hij te denken: het had erger kunnen zijn, je hebt Johnny's dood niet op je geweten. God zij dank! Of eigenlijk, dank zij de ri vierpolitie! Waarom moest Sue hem dat van Johnny eigenlijk komen ver tellen? Ze had het hem kunnen bespa ren, want er viel toch niets meer aan te doen. Hij bedacht echter, misschien geloofde ze wel, dat het me zo'n schok zou geven, dat ik weer „mezelf zou zijn". Arme Sue. Zij bedoelt het goed, en nu maak ik haar ook nog ongeluk kigHij schonk zich opnieuw een glas in en nam net mee naar zijn slaap kamer. Hij begon alle mogelijke laden en kasten open te trekken. Wat zou de keurig verzorgde Mr. Francis Sable vandaag aantrekken? Wat zal het zijn? Tot in de puntjes verzorgd, de man van de wereld, of een beetje nonchalant, de letterkundige? God, wat kwam het er op aan? Hij nam het eerste het beste, dat hem in handen kwam, een bruin, geribd fluwelen costuum. Het was alle maal van geen belang toch deed hij zorgvuldig een keuze tussen een crème kleurige zijden en een bruine, gebloem de zijden das, en hij deed een crème kleurige pochet in zijn borstzak. Francis Sable mocht zich dan dood drinken, men zou hem op zijn minst blijven na geven, dat hij het had gedaan met een zekere zwier In de hall bedacht hij plotseling dat Johnny er niet meer was om de post te behandelen. Hij nam een hele stapel uit de brievenbus en keek ze door. De meeste kwamen via zijn uitgever, dus brieven van bewonderaars of scheld brieven. Geen van alle van belang. Van verschillende andere herkende hij het handschrift o£ de poststempel, ze lieten hem onverschillig. Op één brief zag hij een Weense poststempel. Die was mis schien van Johann, hij stak de brief in zijn zak en ging naar buiten. Hij begaf zich het eerst naar Café des Lilas, omdat dat het dichtst bij was. Hij voelde dat hij een „opkikkertje" nodig had en bestelde een champagne-cocktail en een cognac; hij goot de cognac bij de champagne, dronk het glas leeg en ging toen wandelen in de tuinen van het Luxembourg, zichzelf wijs makende dat de frisse lucht hem goed zou doen. Hij zat een poosje onder een kleine, ge draaide hagedoorn op het terras dat uitziet over de vijver, toen hij plotseling dacht aan de brief in zijn zak. Hij scheurde de enveloppe open en staarde een ogenblik naar het krullerige Duitse handschrift. „Mein lieber Francis". Hij was voor Johann altijd Herr Francis ge bleven. Hij draaide het laagste blad om en keek naar de handtekening en zijn belangstelling groeide. De brief was van Lotte. Zij kwam de zestiende naar Pa rijs; ze zou het prettig vinden om hem te zien. als hij daar eveneens prijs op stelde. Zij had hem niet geschreven toen het ongeiuk was gebeurd omdat er op zulke ogenblikken niets te zeggen valt; je weet dat degenen die van je houden met je meevoelen. „Und ich liebe dich. Francis". Als hij het prettig vond om haar weer te ontmoeten, wilde hij dan opbellen? Zij gaf het adres en een te lefoonnummer in de Rue St. Honoré Lotte. Wel, het zou aardig zijn om haar weer eens te zien. Zij was knap om naar te kijken en prettig om mee om te gaan. Zii zou lief zijn, als hij haar het hof maakte. Je kon haar het hof maken, maar tot een zekere grens. Het verschil tussen Lotte en Sue was, dat Lotte niet verlangde dat je haar serieus het hof maakte, met. zoals dat vaak in de huwe lijksadvertenties staat, „het doel om tot een gelukkig huwelijk te komen". Lotte wilde niet, dat je haar au sérieux nam. terwijl Sue dit wel degelijk wilde. Ze wilde zelfs dat je haar zo verdomd au sérieux nam, dat ze wilde dat hij met haar trouwde. En ging hij met een belof te van haar te zullen trouwen die avond naar haar toe, dan zou ze hem niet weg sturen. Er was geen sprake van een morele codex bij Sue; alleen maar haar vervloekte trots Hij vouwde Lotte's brief samen, schoof die in de enveloppe en spon weer voort aan zijn gedachten over Sue. Waarom eigenlijk niet met haar trouwen dan was alles klaar? Het burgerlijk huwelijk was zuiver een formaliteit. Wanneer die niet naar je zin werkte, was er weer een andere formaliteit, die haar ongedaan kon maken. Waarom trouwde hij Sue eigenlijk niet? Omdat er toch nog iets in je was. dat je zei, dat het niet fair tegenover haar zou zijn. Hij hield vee' van haar, werd sterk door haar aange trokken, maar hij wist te goed, dat het geen liefde was geen liefde in ieder geval zoals hij die verlangde. Hij wist dit en zij wist dit. Hij kon haar alleen maar ongelukkig maken. Hij stond op, verliet het park en stak de straatweg over naar Medici. Grill. Beter om iets te eten. Hoe lang was het al weer geledon, dat hij behoorlijk ge geten had? Terwijl hij op zijn bestelling wachtte gaf de kellner hem een krant. Hij merkte, dat het de zeventiende was. Dit betekende, dat hij na de lunch Lotte zou kunnen opzoekenToen hij echter geluncht had en het een en ander ge dronken, verlangde hij alleen maar naar zijn flat terug te keren en te gaan sla- pén. Hij zou Lotte 's avonds wel opbel len, of de volgende dag. Er was geen haast bij. (Wordt vervolgd). Charles Jackson, de Amerikaanse schrijver van „Lost Weekend waar naar ook een film werd gemaakt, heeft 75 dollar boete gekregen. „Lost Week end" is, zoals men weet, het verhaal van een chronische dronkaard. Jackson liep die boete op, omdat hij onder invloed van sterke drank achter het stuur van zijn auto zat en een botsing veroorzaakte niet een andere auto. Waar vindt men in Tsjechoslowakije de laatste dames? Volgens het commu nistische blad „Prawda" te Pilsen in sommige kapperszaken, die niet veel beter zijn dan „reservaten van de bour- goisie". „Ofschoon zij eigendom van de staat zijn", aldus het blad. „houden zij de oude gewoonten in ere en zijn de laatste toevlucht van de laatste „dames" gewor den. Het is uit den aard der zaak een persoonlijke aangelegenheid, hoe men zich wil laten misvormen, maar de tijd, die aan zulke mooimakerij wordt ver spild en de reserves aan arbeidskracht, die nog niet worden gebruikt, geven te denken. Als zo'n „madam" uren op haar beurt kan wachten om juist door „haar" kapper te worden geholpen, en die kap per dan nog weer eens een uur voor haar „werkt", dan vraagt men zich toch af, of die tijd niet beter zou kunnen worden besteed in een fabriek", zo be sluit het blad. Het is tekenend voor de levensstandaard in communistische sta ten, dat er blijkbaar alleen „dames" nog behoorlijk gekapt gaan. f In Nieuw-Zuid-Wales werd Edith May Martin, een 19-jarige gehuwde vrouw ter dood veroordeeld wegens roofmoord op een oude man, William Gilleland geheten. Haar twee mede plichtigen Beryl Milles en William Ba ker, twee jongens van 17 jaar, kregen levenslang, omdat men in Nieuw-Zuid- Wales minstens 18 jaar moet zijn om de doodstraf te kunnen ondergaan. De man van Edith, John Martin, die ook mede plichtig was, heeft zich in de gevangenis van het leven beroofd. De buit van deze afschuwelijke roofmoord, begaan door een tragisch stelletje jonge mensen, be stond uit12 pennies oftewel onge veer 6ü ct. Advertentie maar bovendien raakt Uw hele gestel er van ondersteboven. Ga toch zó niet verder, drijf die slopende pijnen uit Uw leden. Met Kruschen! Wonderlijk, wat die zes minerale zouten, waaruit Kruschen ia samengesteld, voor U doen. Met Kruschen voert ge de bloedzuiverende organen pre cies datgene toe, wat ze nodig hebben om weer met jeugdige kracht te kunnen functionneren. Het bloed gaat weer krachtig stromen en dc onzuiverheden, die nu oorzaak zijn van Uw tergende pijn, Worden langs natuurlijke weg afgevoerd regelmatig en radicaal.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 3