Nederland wordt voor vele vogels een moeilijk bewoonbaar oord Tassen vogelvrienden en vogelliefhebbers gaapt een zeer brede kloof Elke huisvrouw doet het anders 1HIT DOMEflINi DIR VIRQUW Minister Teulings: Kamer moet zich niet inlaten met specificatie van toelagen Ornithologische Vereniging morgen vijftig jaar m Over grote vrouwen, rechte hoedjes en benauwde shows B uwelijk Topsalarissen van ambtenaren en volksgezondheid aan de orde Voorbereiding I1KH Hop het -m VOGELWET CONTRA AVIFAUNA Nu beslissen als li geld wik verdienen DONDERDAG 29 MAART 1951 PAGINA 5 (Van onze speciale verslaggever) Nederland wordt zo langzamerhand voor een groot deel van zijn vogels onbewoonbaar. Nog niet direct voor mussen en meeuwen, maar wel voor de gevleugelde have van bos en veld. De toenemende bevolkingsdichtheid, de steeds intensie vere cultivering van de grond, de veranderingen in het landschap beperken de levensruimte van de dieren onherroepelijk tot kleine, moeizaam behouden reservaten. Het gemengd bos, ideaal voor de vogelstand, neemt steeds meer in omvang af, terwijl de dennenplantage aan de gevederde gemeente weinig kansen biedt. Het droogleggen van plassen en venen, de ontwatering, het ontsluiten, zoals het heet, van tot dusver afgelegen streken, het vroege maaien van het gras, het ijverig fatsoeneren van een slootrand maakt voor zoveel weide- en watervogels het bestaan precair. Er is geen ruigte, geen verholenheid, geen rust meer. De vogel kan alleen nog maar vliegen voor het naakte bestaan, maar nestelen en broeden en jongen groot brengen, kortom een eerlijk, ongestoord gezinsleven, is hem nauwelijks meer vergund. Gelukkig is er een machtig leger van vogelvrienden, dat sinds jaar en dag over hem waakt, wetenschapsmensen allereerst, maar ook zoveel anderen, want de Nederlander in het algemeen houdt veel van vogels, al verschilt men onderling in interpretatie van die liefde. Zo kan de Ornithologische Vereniging in Neder land morgen 30 Maart op 50 jaar activiteit bogen. Zij vormt het nationaal vogelfront tezamen met de Club van Nederlandse Vo- gelkundigen en de Nederlandse Vereniging tot bescherming van Vogels, kortweg Vogelbescherming, van Mr. P. G. van Tienhoven, laatstgenoemde voot zijn werkzaamheid wellicht het best gete kend met de gemoedelijke bijnaam, welke zijn vrienden hem gaven: Vogelen-Piet. Vogelarij in vroeger dagen Vrij, maar toch onvrij r "v,sX.a tmm - ■■Mia Vogelvriendenfeest in Mei a.s. De Nederlandse wil het matelootje niet recht op het hoofd zetten Interpellatie over de lonen KIESPIJNI -e- Minister Teulings Volksgezondheid Dagbladen in Indonesië met twee pagina's Vriendschap of liefhebberij? Natuurlijk is de opsomming van or ganisaties binnen onze grenzen, die zich met vogels bezig houden, hiermee bij lange na niet uitgeput. Zo heeft men het Nederlands Valkeniers Verbond „Adriaan Mollen", een uiteraard select groepje, om verder niet te. spreken van de Nederlandse Bond van Vogelliefheb bers, de Kanariebond en al wat zich met duiven bezig houdt. Doch het zou niet aardig wezen tegenover de jubile rende ornithologen hen met de vogel liefhebbers in één adem te noemen. Zij immers richten zich vóór alles op de vogel in de vrije natuur en het heeft reeds tot een schisma geleid in 1910, waarbij de Club van Vogelkundigen jrjch afscheidde van de Nederlandse Vereniging, omdat de meest orthodoxen onder de vrienden het bestuderen van een opgezette dus dode vogel uit den boze achtten. En als men dan weet, dat de Bond van Vogelliefhebbers zich met kooien en volières bezig houdt, begrijpt men welk een kloof er gagpt tussen de opvattingen omtrent vogelvriendschap. Een belangrijke overwinning voor de orthodoxe vogelvrienden was het tot stand komen van de Vogelwet van 1936, welke het houden van in heemse vogels in kooien verbood met slechts enkele uitzonderingen, zoals vink, sijs, kneutje. De vaak daveren de lentezang der kooivogels in de steden behoort daarmee goeddeels tot het verleden. Wij herinneren ons nog van voorheen, hoe wij er vroeg voor opstonden om nog vóór he.t rumoer van de ontwakende stad de Jordaan in te gaan, waar het schalde hoog tus sen de huizen als ginds in het voor- jaarsbos. Al die vogels hingen buiten, tegen de gevels, er waren merels bij en leeuweriken, de laatste met een graspolletje, dat in hun gevangenschap de illusie van de bonte wei bewaren moest. Zij zongen er echter niet min der om en de jubel steeg tot ver bo ven de. daken. Natuurlijk was het een triest gezicht die lentevogels ner veus in hun smalle kleine kooien, en zelfs is het geen sprookje, dat men vinken de ogen uit stak om ze beter te laten zingen, al is dat zeker nooit in de Amsterdamse Jordaan gebeurd: de man, die dat waagde, zou er ge lyncht zijn. Zeker is, dat de kooivogel heel wat eenzamen heeft getroost en het nog doet en in menige trieste stadse steeg of ach terkamer de illusie van lente brengt. Verder, dat duizenden er hun liefheb berij in vinden, ooit wel een sport van maken. Want al zijn ze nu officieel ver boden, de feestelijke vmkenconcoursen t>p het platteland, dat het clandestien nog altijd gebeurt, is zeker. De liefheb bers zeggen nu, dat misstanden, welke hierbij voorkomen, in vrijheid stellig overwonnen zouden zijn. Ook het vangen van kooivogels hier in Nederland uit de vrije natuur houdt langzamerhand op. Er zijn nog enkele vogelvangers, die in de trektijd. SeptemberOctober, hun netten uitzetten, maar met hen sterft het beroep uit. Vroeger werd de vogelarij in onze streken druk beoefend. Het behoor de tot het buitenleven, het van ouds ver maarde vinken, de vangst van patrijzen met een spannet, van leeuweriken met het slagnet, snippen en lijsters in strik ken, mezen, putters, sijsjes en paapjes met de flouw of slagknip. De ..lijster- en sneppevangh" vormde voor Vader Cats eer. grote „vermackelijkheyt in Sorgh- vliet", die hij uitvoerig bezingt, het van gen en uiteindelijk de daarop volgende smulpartij: De lijsters onder dies, en Sneppen hier gevangen, Die koockt dan ons gesin, en eetse met verlangen, Oock wel een buyte-gast; ey siet, op dese wijs Soo wort een vriendt onthaelt met onge kochte spijs. Bravo, zuinige Cats! schrijft Jan ter Gouw in zijn Volksvermaken. Een lek ker boutje te kluiven, dat geen duit kostte. Maar vooral was het vinken voorheen populair. Van menige herberg langs de weg hing „de Vink" uit, de Leidse Academie en het Amsterdamse Atheneum gaven in het begin van Octo ber een „vinkevacantie". Vooral in de houtrijke duinstreek tussen Velsen en Loosduinen werd het druk beoefend. Overal vond-mnu-vinkehuiztjxi met dub bele baan, naar de regelen der kunst aangelegd. Elders plaatste de vmker zijn ret in het open veld, terwijl hij zichzelf in een bosje verschool. Vandaag de dag heeft de Stichting Vogeltrekstation Texel nog twee vinkebanen in Den Haag, waarvan er een permanent in gebruik is en de andere in de trektijd. De vogels, hierin gevangen, worden geringd en daarna losgelaten teneinde zoveel moge lijk gegevens omtrent de trek te verza melen. De grote verzamelpunten der vogels zijn namelijk binnen de duinrand van Haarlem tot Hoek van Holland en daarnaast in de omgeving van Harder wijk. Hier, bij Harderwijk en Elburg, vindt men in hoofdzaak de laatste voge laars, zoals in de buurt van Elburg en Spakenburg de laatste ganzenvangers, die echter niet onder de Vogelwet,. maar onder de Jachtwet vallen. De bedoeling van de Vogelwet is dus om de in het wild levende vogels zo veel mogelijk wettelijke bescherming te bieden Dit geldt voor alle soorten in heemse, maar ook in ruimere zin Euro pese vogels. De vogel in de vrije natuur is, zoals wij reeds schreven, ook het ideaal van de jubilerende Ornithologi sche Vereniging, welker leden, weten schapsmensen en amateurs, hier bij voor keur de vogel observeren willen en van zijn gedragingen studie maken. De ge organiseerde belangstelling voor vogels heeft hier te lande, vergeleken met b.v. Duitsland en Engelandeen grote achterstand; in Zweden echter is men er pas vijf jaar mee bezig. De leden, ook de amateurs, werken bij hun waarnemingen volgens vaste richtlijnen. De resultaten van dit alles worden regelmatig gepu bliceerd in het tijdschrif ..Ardeaj'. Daar naast geeft de Club van Nederlandse Vogelkundigen het niet minder belang rijke orgaan „Limosa" uit. Het zo vrij als een vogel in de lucht gaat tegen woordig niet meer op, wanneer men in die bladen leest. Integendeel, een vogel moet zich in Nederland, zou men zeg gen, op den duur bepaald heel onvrij gaan voelen, want al zijn doen en laten wordt vaak nauwkeuriger bespied dan dat van de mensen. Bladerend in een aflevering van Ardea stuitten wij geheel willekeurig op de vol gende details van de gedragingen van de Circus Cyaneus, de blauwe Kuikendief: Het eerste broedgeval werd geconstateerd door Hinloopen. Het bewuste nest lag verscho len in een vegetatie van 70 a 80 cm. hoge duindoorns en kruipwilligen, aan het Wes telijk uiteinde van een drassige duinvallei. Rondom het nest, dat slechts 27 cm. in diameter mat, groeide waternayel. op 19 Juni stootte Hinloopen het wijfje van het nest, dat 3 eieren bevatte. Zowel de ha bitus van dit wijfje als het feit, dat het luid kekkerend boven de broedplaats bleet rondvliegen, wezen op Circus Cyaneus. De volgende dagen bezocht Hinloopen de broedplaats opnieuw en was toen ruim- schoots in de gelegenheid de beide Blauwe Kuikendieven bij het nest gade te slaan en ze te vergelijken met een paar Grauwe Kuikendieven, dat op een kleine 100 m. afstond zijn nest had, dat eveneens .1 eieren bevatte. Beide soorten gedroegen Advertentie Kijkt U maar eens naar Mevrouw W. Die begint al heel vroeg met de schoon maak en doet alles ineens achter elkaar. „Dan is het gebeurd" zegt zij. Mevrouw J., die ook nog voor vier peuters moet zorgen, denkt er anders over^ Zij verdeelt het over een paar weken, dan kan zij alles rustig klaar krijgen. Zo heeft elke huisvrouw haar eigen methode. Zo gaat het ook met het koffierant- soen! Mevr. W. besteedt haar bonnen ineens, dan heeft ze haar koffie voor 6 weken in huis; Mevr. J. levert wel de bonnen dadelijk bij haar kruidenier in, maar koopt niet alles tegelijk: „dan heb ik steeds verse koffie", zegt Mevr. J. Maar.... beiden kopen ze voor hun kostbare bonnen de beste koffie, die er is: Niemeijer's Paarsmerk! Dat heeft de ondervinding hun 'geleerd. Zo genieten ze bovendien dubbel, want met Niemeijer's waardepunten (ook op Niemeijer's Gala en Princess thee) sparen ze ongemerkt voor het prachtige ..Safira" tafelbestek, vlekvrij door en door! Vraagt U ook even per briefkaart aan Niemeijer, Groningen, een geschenken- lijst? P.S.: Denkt U er aan dat bonnen 489 en 497 uiterlijk 31 Maart bij Uw kruidenier moeten worden ingeleverd? gen boeit in de wisselwerking tussen vissen en slakjes, kreeftjes en plankton, fosfaten en bacteriën in het zoete water. Of wat een amateur mycoloog wel alle maal bij schimmels ontdekt en hiervan kennis geeft in het orgaan Fungus. De vogels echter onderscheiden zich van dit alles door hun populariteit en de dagen, dat voor een grotestadsjongen alles Inheemse kooivogels, buiten tegen de gevel gehangen, waren ooit de vreugde van de buurt. Hun aantal is sinds het in werking treden van de Vogelwet sterk ver- minderd. Tropische vogeltjes vullen, naast de kanarie, thans meestal kooien en volières van de liefhebbers. zich sterk verschillend. Het wijfje van de wat vloog een vinkie was en wat zwom Grauwe Kuikendief vloog stil en ver weg als er iemand bij het nest kwam: het mannetje ver toonde zich slechts zelden in de omge ving. Daarentegen ging het wijfje van de Blauwe Kuiken dief direct boven de nestplaats alarme ren: wanneer het mannetje aanwezig was alarmeerde het mee en deed zelfs schijnaanvallen, die echter geen gevaar opleverden. Het wijf je. dat ook de „Kie- je"-roep liet horen, daalde alweer op het nest als de bezoeker zich nauwelijks 100 m. verwijderd had; liet mannetje hield cle wacht op een na bije duintop. Hinloo pen kreeg de indruk, dat de eieren op uit komen stonden. Op 29 Juni bleek echter, dat de 3 cyaneus- eieren klotsten of zij met water gevuld waren, zodat het lep- sel verzameld werd voor het Zoölogisch Museum te Amster dam. Men ziet het. de huishoudens der Kuikendieven ble ven niet onbespied. De hier genoemde heer Hinloopen is een der vele waar nemers. die de Or nithologie altoos in het veld heeft. Daar zijn wetenschappe lijk ge vormden bij, maar veelal wordt dit werk door ama teurs verricht, na tuurvrienden, die puur uit liefde hun tijd daarvoor offeren. Uit hun rijen kwamen tal van bekende figuren voort: Strijbos. Drijver, Tolman, Wigman en noem ze maar verder op, die met hun publicaties naam maakten. Van hen wer den er onlangs twee, Jan P. Strijbos en A. B. Wigman, zestig jaar. Strijbos is de grote reporter uit het duingebied. Wig man de veldbioloog van het nationale park „De Hooge Veluwe". Hun lezingeh en geschriften hebben in de loop der jaren tal van landgenoten wegwijs ge maakt in de levende natuur. Zij riepen velen, zoals zij zelf eens geroepen wer den door de grote pioniers Thijsse en Heimans, de Mozes en Aaron van de Exodus der Nederlandse natuurliefheb bers, elk jaar in groter getale naar bos en veld. Maar hier in de vaderlandse bui ten komt de vrije natuur, in het bijzonder de vogelstand, steeds meer in het gedrang. De oorzaken gaven wij reeds aan. Vooral aan geschikte en vooral rustige broedgelegenheid komt voor verschillende vogelsoor ten nijpend gebrek. De goudpluvier is als broedvogel reeds uit onze streken verdwenen, de laatste raaf broedde voor enkele jaren in de om geving van Zwoile. Roerdomp, baardmees, woudaapje zien rust en afzondering van hun waterwereld verdwijnen. Purperreiger en lepe laar vestigen zich nog alleen op beschermde broedplaatsen. Ook de kievitenstand gaat achteruit. Verbe terde afwatering en goede bemes ting wijzigen het uiterlijk van steeds meer percelen grasland zodanig. dat het niet meer voldoet aan de eisen welke de kievit aan zijn broedter- rein stelt. Het wordt alles te welig voor hem en te vet, terwijl hij liever een schraal plekje bewoont, ook al bevat dat minder voedsel. Zo trof fen waarnemers op een stuk weide grond van 10 H.A., een waar lui lekkerland met per vierkante meter 305 regenwormen, 330 insecten en 770 millioenpoten, slechts drie man netjes kieviten aan tegen liefst 37 op een stuk afgeplagd terrein van dezelfde grootte, dat slechts 20 re genwormen, 120 insecten en 20 mil lioenpoten te bieden had. Worden dus bos-, weide- en rietvogels door de voortgaande cultivering van het landschap belaagd en verdreven, vogels, die in de stad verkeren, ma ken het heel wat beter. Merel, zang lijster en houtduif bij voorbeeld groeien staag in getal. Zeer slecht staat het echter weer met de ooie vaar, die trouwens uit heel West- Europa geleidelijk aan verdwijnt. In ons land handhaafde hij zich het best in Friesland, maar ook voor 't Heitelan verzwakt zijn trouw. De vogelarij is in Nederland een beroep, dat uitsterft. In hoofdzaak in de buurt van Harderioijk zijn in het seizoen nog de laatste vogelaars actief. een drèfsèsie, zijn lang voorbij. Het gou den jubileum van de Nederlandse Orni thologische Vereniging zal dan ook met enige luister worden gevierd, maar pas in Mei, de vogelmaand bij uitnemend heid. Men heeft er Bergen in Noord- Holland voor uitgekozen, voor die vie ring, en er worden tal van buitenlandse gasten verwacht, aan wie op verschil lende excursies zal worden getoond, wat Nederland ondanks alles nog aan vogel rijkdom bezit. FRED THOMAS Zo hebben wij, naar aanleiding van het jubileum der Ornithologen, lange ge sprekken gevoerd over vogels met dr. K. H. Voous van het Zoölogisch Museum te Amsterdam, secretaris van de Neder landse Vereniging. Daarbij kregen wij een indruk van wat er allemaal op bio logisch gebied in Nederland georgani seerd wordt verricht, een wereld op zich, welke zich ijverig roert, terwijl er maar weinig van naar buiten doordringt. Want wat weten wij van de zorg, be slommering en vreugde van b.v. de leden der Malacologische Vereniging en hun dagelijkse omgang met oesters en mos selen, kokhanen en kreukels. Lezen wij ooit hun tijdschrift Basteria? En hebben wij enig benul vjjji wat de hydrobiolo- £55?#» bezitten, die modern is sinds de Ko reaanse oorlog Chinese invloeden in de mode bracht. Offerman die zijn collectie toonde met mooie bontcapetjes en bontstola's die Dora v. d. Ven voor dit seizoen ont wierp, had zo'n pikzwarte ribzijden dit experiment namen, wees namelijk mantel geheel gevoerd met granaatrood, uit, dat er bij het publiek een zeer wat men aan de mouwinkijk ver grote vraag is naar dit genre. Een moedde. collectie deux-piéces, in vlot model Een soort mefisto-mantel met iets en in allergrootste maten die ze aan mysterieus in z'n zwarte, alles verhul de winkels leverden, m de populaire le^de gestrengheid, en plotseling héél f!Thh'twaren ln mmlmum van tJJd fei ais hij aan de helrode zijde werd ge dragen op dito rokje, ui uc Er was veel wit en zwart in de col van J deze nieuwe afdeling stroomden lectie van dit Amsterdamse couture- uitverkocht. Bij de feestelijke, officiële opening de inkopers der modemagazijnen toe en er zijn duizenden van die grote-toch- jeugdige, fris bedrukte en lichtgekleur de jurken besteld, waar even zovele flink gebouwde vrouwen deze zomer gelukkig mee zullen zijn. huis, witte jakken, vesten, jasjes, b.v van zijden piqué op zwarte rok. Een der foto's laat iets dergelijks zien. Matelot van cognackleurig stro, die de vrouwen liefst niet zo recht op het hoofd zetten. Model Angelique. Offerman maakte mooie dingen voor het toneel. Ank van der Moer draagt o.a. in „Vreemd Tussenspel" goed ge kozen toiletten van dit huis. waar men met genoegen naar kijkt. Maar 't moet ons van het hart dat 't genoegen van het schouwspel der Offerman-col lectie in het Victoria-hotel, zeer gereduceerd werd door de traagheid te zetten! Misschien zit daar ook wel waarmee de modellen langsdruppelden. Er zat geen pit en geen vaart in deze show. En dan wordt mode-kijken ver velend en vermoeiend. A. Bgl. Waar de Nederlandse vrouw niét geluk kig mee is, dat zijn de nieuwe voor jaarshoedjes, die kaarsrecht op het hoofd gezet moeten. Ze willen daai niet aan en ze ontnemen de stijl volle matelootjes hun gestrenge charme, door ze toch maar wat naar achteren op ij het vroegere huwelijks-ritueel in de Engelse staatskerk beloof de de bruid haar echtgenoot, dat ze „lief en mollig" zou zijn. Ook als dat laatste nu niet geschrapt was, zou den de vrouwen, die in haar hele uiterlijke persoonlijkheid nu eenmaa) sterk onderhevig zijn aan de mode, aan die voorwaarde toch zeker niet meer willen voldoen. De „gargonne" van na 1918 heeft nu eenmaal haar sporen achtergelaten en de mode richt zich nog steeds uitslui tend tot de jonge, frêle verschijning: alsof het moederlijke, wat gezette, of forse type haar volstrekt niet aanging. Nu de „little lady" meer en meer aandacht krijgt en veel modezaken een tikje mannen-invloed achter, waar alleen de zeer zelfstandige vrouw zich aan weet te onttrekken. Mannen hou den over 't algemeen méér van lief en zacht, dan van streng, wat 't aanzien der vrouw betreft. Al is de strengheid van een recht strooien matelootje heel pittig. Wie deze weken modeshows „doet", kan daar niet ongevoelig voor zijn. Maar het is ook wel gemakzucht of beter gezegd, een gebrek aan modisch élan dat de Nederlandse vrouw afkerig maakt van het recht-op-'t-hoofd staande hoedje. Het dwingt namelijk het ver dere uiterlijk tot een zeer geacheveerde verzorgdheid. Eigenlijk moet men er zo'n moderne tailleur bij dragen, met sterk geaccentueerde taille en gebombeerde heupen, en met geraffineerd zak-effect. Zoals ze op 't ogenblik bij honderden over de lopers gaan, bij de gratie der mannequins, op de talloze modeshows. ^Middag aan middag wordt daar „par- speciale afdelingen voor haar hebben ]ez_moj d'amour" en „tea for two" ge- ingericht, waar ook de vrouwen, die vecjeld in een benauwde, ongeventileer- dp atmosfeer, waar de obers „tea for hundreds" serveren, voor de honder den die met benijdende blikken het voorbijgaand vrouwelijk schoon taxe ren, dat onrust in haar harten brengt. Want nu moet het van de modemees ters alwéér anders. Nu moet het décol leté de ingewikkelde uitsnijding hebben pon-confectiefabrieken ..Anco" (met van een sleutelgat, ocharm wie dit grap- een productie van vijfduizend jur- je au sérieux neemt. En aan de zomer ken in de week) heeft met deze jurken zijn vrijwel alle mouwen rudi- vrouwen, die maat 46 tot 52 dragen, menten van vleugeltjes! Wat doe je medeleven betoond en dezer dagen een daarmee als je boven de achttien bent? speciale afdeling geopend voor „jeug- dige modellen in grote maten." De Ieder boven de achttien wil in haar proef die zij drie maanden geleden met dromen ook wel zo'n mandarijnenmantel bakvis-af zijn, graag eens rondsnuffe len, kijken de „dikkerds" onder haar met lede ogen naar al dat aardigs en met een zucht naar de cliché-japonnen in min of meer ouwelijke stijl, waar zij op zijn aangewezen. Een onzer grote Amsterdamse ja- Offermann toonde dit witte kleiachtige jasje op zwarte rok. „Er is in zekere zin geen eigenaardiger beroep dan huisvrouw. Want hoe weini gen zijn er eigenlijk door zo'n speciale scholing goed voor haar taak uitgerust! De meesten stappen er zo maar door het huwelijk in, zonder gedegen kennis van zaken, en wie geeft haar verder1 de no dige lering? Iedere leerling op een bepaald gebied heeft een baas boven zich. Maar niet de pas beginnende huisvrouw, die zich door schade en schan de de kunst van het huis houdelijk beheer eigen moet maken." Het bovenstaande lazen wij dezer dagen in een van on ze Nederlandse kranten. Er zit in het bovenstaande veel, wat de moeite van het overdenken waard is. In derdaad, hoeveel meisjes volgen een behoorlijke scholing voor huisvrouw? Nauwelijks neemt men ds moeite eens een cursus te volgen in koken, wasbehan- deling enz. Hieruit spreekt toch wel een ongelooflijke zelfoverschatting en tegelij kertijd onderschatting van het huishoudelijk werk. Als iemand niet uit zichzelf leert typen of stenograferen, tekenen of musiceren, waar om zou men dan wel, als men wel eens heeft zien koken of wassen, dit zelf ook auto matisch kunnen? Koken, wassen, naaien, het zijn even zo veel dingen, die men door oefening moet leren en dan nog blijkt de een er een „be tere hand" van te hebben dan de ander. „Och, dat leer je vanzelf als je er maar eenmaal voorstaat", horen wij dikwijls achteloos bewe ren. Er zijn inderdaad vrouwen, die het op de duur zelf al doende leren, maar we irfoe- ten niet vragen, hoe vaak ze de dingen dan eerst ver keerd hebben gedaan, hoe veel materiaal er dan, al oefenend, bedorven is en of ze het, als ze het dan ten slotte kennen, inderdaad op de beste en meest economi sche manier doen. Dikwijls blijven de meisjes maar wer ken tot vlak voor haar huwe lijk. 't Zou immers zonde zijn om de verdiensten te laten lopen. Maar misschien zou het wel eens blijken heel wat voordeliger te zijn. als ze dat laatste jaar voor haar trou wen eens besteedden aan een goede huishoudcursus of, als ze dat jaar eens doorbrachten bij moeder, of misschien nog beter bij een kennis, die een groot gezin en kennis van de huishouding heeft. Iedere leerling op een be paald gebied heeft een baas boven zich. Vroeger jaren had ieder meisje, dat trouw de ook minstens enige jaren zo'n baas boven zich gehad, want toen kenden de moe ders nog haar huishouding en leerden ze ook aan haar dochters. Tegenwoordig ech ter kennen veel moeders ook niet meer dan wat ze zichzelf (zie boven) met scha en schande hebben geleerd. Ideaal zou het daarom zijn als ieder meisje voor haar trouwen een huishoudcursus volgde en bovendien een tijdje practisch werkte. Het financiële nadeel, dat zij daarvan voor haar trouwen had, zou ze zeer waarschijn lijk na haar trouwen door haar grotere ervaring dubbel en dwars terugverdienen- (Vergadering van Woensdag, geopend te 13 uur; voorzitter mr. Kortenhorst). De heer NEDERHORST (Arb.) vraagt de regering te mogen interpelleren over de gevolgen, welke de jongste loonronde en de stijging van de grondstoffenprij- zen hebben voor het levenspeil en over de maatregelen, welke de regering denkt te nemen teneinde de prijzen en investe ringen te beheersen en een ontwikkeling in inflationistische richting te voorkomen. Donderdag bij de aanvang van de ver gadering zal over deze interpellatie-aan vrage worden beslist. Voortgezet wordt de beraadslagng Advertentie Mijnhardt's Kiespijnpoeders. Doos 45 ct Er gaapt een kloof tussen vogelvrien den en vogelliefhebbers. De vogelwet van 1936 onttrok de meeste inheemse vogelsoorten aan kooien en volières, die thans in hoofdzaak met tropische dieren zijn bevolkt, welke regelmatig in grote hoeveelheden worden inge voerd, hoofdzakelijk uit Frans West- Afrika. Ook Avifauna, het grote vogel park in Alphen aan de Rijn, mag nog altijd geen inheemse vogels in zijn col lectie opiemen. Men heeft vergunning voor één ooievaar, maar verder loopt er een proces over het feit, dat Avifau na een roerdomp, een koekoek, een specht, een strandpluvier huisvesting heeft verleend, omdat deze dieren er halfdood of hulpbehoevend werden binnengebracht. Tegen dit „illegaal verblijf" van inheemse vogels heeft destijds de hoofdcontroleur van de Vo. gelwet proces-verbaal opgemaakt. De kantonrechter heeft in eerste instantie de directie van Avifauna vrijgesproken. Thans is de :aak hogerop aan de orde om principieel verder te worden uitge vochten. over de begroting van Binnenlandse Za ken (topsalarissen). Mr. BEERNINK (C.H.U.) zegt, dat hij het zou hebben toegejuicht, als de Ka mer zich met de tweede nota van wijzi ging had kunnen verenigen. Hij blijft echter van mening, dat er geen bezwaar kan bestaan tegen het bekend maken van de onderverdeling van het artikel, waarin de toelagen zijn opgenomen in één begroting. Komt de regering spr. wat dit aangaat niet tegemoet, dan zal zijn fractie niet accoord kunnen gaan met de begrotingspost. De heer TUIN (Arb.) vraagt of de re gering over de tweede nota van wijzi ging overleg heeft gepleegd met het ge organiseerd overleg. Spr. vraagt de re gering een specificatie in de begroting te geven van de toelagen. De heer DASSEN (Kath.) acht de eis van deze bekendmaking van de zijde der Kamer onjuist. De Kamer vertrouwe de regering, die de salaris sen en ook de toelagen beoordeelt. Op grond van het budgetrecht kan de Ka mer in het algemeen controle uit oefenen, maar niet in speciale geval len. Spr. acht de toezeggingen, die de regering in de tweede nota doet, be vredigend. De heer RITMEESTER (V.V.D.) is niet bevredigd door de nota. Spr. vestigt er de aandacht op, dat ambtenaren en werknemers in het vrije bedrijf niet ge lijk gesteld kunnen worden voor wat betreft de 5% verhoging. De kregen het niet allemaal. Dr. SCHOUTEN (A.R.) blijft van me ning, dat de regering integraal aan de beslissing van de Kamer had moeten tegemoetkomen. Zij handhaaft thans haar eigen systeem zij het iets gewij zigd in de zin van de wens van de Ka mer. Het systeem van toelagen wordt uitgebreid. Dit is een ongezonde toe stand, want met deze uitbreiding zal het gaan als met een olievlek. We moe. ten thans echter van deze zaak geen halszaak meer maken. Intussen verhoogt de regering het be drag van f 100.000 met f 50.000. Spr. acht specificatie in de begrotingen dringend gewenst. De minister zonder portefeuille, mr. TEULINGS, zegt, dat een nieuwe amb tenaar niet treedt in de rechten van zijn voorganger, wat betreft de toela gen. Dit geldt niet de groep van secre tarissen-generaal; de toelage, die deze groep krijgt, moet niet als toelage worden gezien. Spr. betoogt, dat de re geling, die de regering thans heeft ge maakt, de enige is, die de chaos kan beperken. Er moet d.m.v. een toelage- beleid enige speling blijven om de ge wenste krachten aan te trekken. Spr. is van mening, dat dé Kamer zich niet moet inlaten met de specifi catie van de toelagen. Dit behoort tot het beleid van de regering, dat niet aan de Kamer toekomt. Spr. erkent het budgetrecht, maar waarschuwt haar niet op de stoel van de regering te gaan zitten door een beoordeling van indi viduele salarissen. Dit schept voor de regering en de ambtenaren 'n ondraag lijke toestand. Overigens zal de rege ring het hare doen om zoveel mogelijk aan de wens van de Kamer tegemoet te komen. Hierna wordt gerepliceerd. De MINISTER zegt, dat h(j oereid Is de Kamer inlichtingen te geven. Hij heeft echter bezwaren tegen de specifi- catie van personen. Laat de regering overleggen op welke wijze beter ope ning van zaken gegeven kan worden. Als blijkt, dat de meerderheid het toch wil, zal de regering zich echter niet verzetten. De beraadslaging wordt gesloten. De artikelen worden zonder stemming aangenomen, met aantekening, dat de communisten tegen zijn. De voorzitter stelt aan de orde de stemming over drie moties-Gortzak. Daarop zegt hij echter, een fout gemaakt te hebben, daar deze moties in Decem- ïaatsten I ber reeds zijn verworpen. De voorzit ter biedt zijn verontschuldiging aan. De begroting wordt zonder stemming aangenomen, met aantekening, dat de communisten geacht willen worden te hebben tegengestemd. De nota inzake de burgerlijke verde diging wordt voor kennisgeving aange nomen. Advertentie jy hoeft niet zomaar ge noegen te nemen met de nieuwe margarineprijs. U kunt toch immers óók gaan profiteren can 10 procent korting op De Gruyter's margarine. Dat wordt nu, méér nog dan vroeger, een Voordeel, dat U stukken scheelt. U bent dan ook van alle kwaliteits - onzekerheid af, want De Gruyler heeft alleen de allerbeste volledig gevifaminiseerde margarine MET HET WAPEN van 54 cent per pakje. Door 10 procent korting nog goedkobp bovendien Voortgezet wordt de beraadslaging over de begroting van Sociale Zaken '51 (afdeling volksgezondheid). De heer MOL (Kath.) zegt, dat on danks de hoge defensieuitgaven de zorg voor volksgezondheid de aandacht dient te hebben. Spr. vraagt spoed te betrachten met de bewerking van het rapport inzake het geneeskundig schooltoezicht. De monopolistische gemeentelijke school artsendiensten werken onvoldoende. Hier ligt een taak voor het particulier initiatief. Waarom is de centrale com missie volksgezondheid niet ingescha keld bij de bestudering van de opleiding van verpleegsters? Spr. vraagt aandacht voor medisch opvoedkundige bureaux cn uitbreiding van het asthmacentrum. De blindenzorg dient verbeterd te wor den. De vrijwillige ziekenfondsen zijn in een dwangpositie geraakt. Overleg ls hier op zijn plaats. Wil de minister erop toezien dat geen hogere ziekenhuiskos ten worden gehonoreerd dan de huidige? De vergadering wordt te 17.05 uur ge sloten. Met ingang van 1 April zullen de dag bladen in Indonesië nog slechts met twee pagina's per dag verschijnen', dit be tekent een halvering van het tot nog toe verschijnende aantal pagina's. Deze maatregel is noodzakelijk in verband met de moeilijke papiersituatie in In donesië.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 5