Fransen vast besloten zich te verdedigen BOUW VAN ATOOM0VEA IN NOORWEGEN Australië heeft voorkeur voor ongehuwden en kleine gezinnen IN MONTEVIDEO SPREEKKOREN: KLINKEN DE BERNARDO President Auriol zegt Truman zijn volledige steun toe Truman achter verklaring van Marshall over Korea RODE TROEPEN OP KOREA BIEDEN HARDNEKKIG WEERSTAND „Globemaster" is geëxplodeerd EERSTE THUNDERJETS IN ONS LAND Ongedwongen verblijf temidden van hartelijke mensen Tot hoofd en hart Het weer mmm In staat tot een krachtig offensief EMIGRATIEDAG VAN DE K.R.O. Nederland zorgt voor 3 ton uranium EMIGR ANTEN STROOM WORDT AANZIENLIJK BEPERKT Dit jaar misschien nog slechts 2000 personen naar het door velen begeerde land Materiële overwegingen spelen een rol VELSER RAAD CONTRA BURGEMEESTER Spontaan applaus voor onze Prins Amerika stelt er honderd ter beschikking Een glas water voor de secretaris J 5 pet. loonbijslag geen voldoende compensatie Nederlander vermoord in Indonesië Opkomst lichting 1951-1 VRIJDAG 30 MAART 1951 74e JAARGANG No. 25034 NEDERLANDERS MORGEN NAAR KOREA Geen hoop meer op overlevenden Een 101-jarige in Vlissingen Motie van afkeuring ingediend 99 J9 LEDEREN SPORTKLEPDVG Schrijven aan Mijn- industrieraad „JOHAN v. OLDENBARNEVELT" TERUGGEKEERD BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM' Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postg.ro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumpbiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. IJmuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na &30 uur 's avonds 21544 Directeur: J. 3- W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 42 een» per week, I 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal. Öe Franse president, Vincent Auriol, heeft president Truman volledige steun toegezegd aan de Noord-Atlantische verdragsorganisatie en verklaard, dat het Franse volk vastbesloten is zich tegen elke buitenlandse agressie te ver dedigen. De Franse president had gistermiddag op het Witte Huis een onderhoud van een uur met Truman, waarbij de presidenten door middel van tolken met elkander van gedachten wisselden. Verwachting tot Zaterdagavond: Vannacht: Weinig bewolking en zwakke wind. Bijna overal zware nachtvorst en hier en daar mist. Morgen overdag: Geleidelijk toene mende bewolking met aan het einde van de middag kans op enige neer slag. Matige en in de kustprovincies later tot krachtig toenemende wind tussen Zuid en Zuid-West. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Zon: 6.2019.10; Maan: 19.1011.34. Na het onderhoud begaven de presi denten zich naar het Lafayettepark om een krans te leggen aan de voet van het standbeeld van de Franse leider, die Amerika ter zijde heeft gestaan in de strijd voor onafhankelijkheid. Een van de oogmerken van Auriol's bezoek is de twijfel in Amerika weg te nemen aan Frankrijks vastbeslotenheid om zich te bewapenen en zo nodig te strijden voor de verdediging van West-Europa. In een communiqué van het Witte Huis wordt gezegd, dat Truman inge nomen was met de verklaring van Auriol en dat hij uitdrukking gaf aan zijn vertrouwen, dat de vrede kan en Zal gehandhaafd blijven en dat de de mocratische volkeren een onverstoor bare eenheid zullen bewaren bij het nastreven van hun grote doelstelling: vrede voor de gehele wereld. Bij het onderhoud waren ook Ache- son, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, en zijn Franse collega, Schuman, aanwezig, die gis teren een driedaagse bespreking van de voornaamste wereldvraagstukken zijn begonnen. Het communiqué ver klaart verder, dat vele onderwerpen behandeld werden, ook de strijd in Korea en Indo-China. Naar verluidt greep minister Schu man de gelegenheid aan om met Ache- son de verdediging van de Middel landse Zee te bespreken. Volgens Franse kringen had Schuman het standpunt van zijn land duidelijk uiteengezet. Het onderhoud zou tengevolge hebben, dat de Fransen in sterkere mate bij toe komstige besprekingen over dit onder werp betrokken zouden worden. Men was thans geneigd tot ..afzonderlijk re gionale regelingen", waarbij Frankrijk een belangrijk aandeel zou krijgen. President Truman heeft gisteren op zijn wekelijkse persconferentie zijn instem ming betuigd met de verklaring van de Amerikaanse minister van Defensie, Marshall, en verder een beroep gedaan op het Congress om spoedig zijn verzoek goed te keuren om twee millioen ton graan ter beschikking van India te stellen. „De V.S. kunnen, indien zij zich enige opofferingen getroosten, graan missen. Het moet ter beschikking van India worden gesteld, zowel om mensenle vens te redden, als om de zaak van vrij heid en democratie in een belangrijk gedeelte van Azië te steunen", zeide hij. Truman bevestigde de juistheid van de Dinsdag door Marshall afgelegde verklaring, dat een beslissing inzake een algemene overschrijding van de 38ste breedtegraad door de troepen der V.N., een politieke aangelegenheid zou zijn. President Truman weigerde her haaldelijk vragen te beantwoorden over de strijdvraag of de verbonden strijdkrachten al dan niet geheel Ko rea moeten bezetten. Hij verwees de vragenstellers naar Marshali's verkla ring, er de nadruk op leggend. dat deze verwijzing geschiedde met be trekking tot de gehele verklaring Een journalist vroeg of er verande ring was gekomen in het standpunt der Amerikaanse regering, dat inhield, dat de resolutie der V.N.. waarin is vast gesteld, dat geheel Korea zal worden verenigd en bevrijd, zou worden ge- Op het kerkhof „Friedenthal" bij huzern is het stoffelijkoverschot van de Neder landse dirigent Prof. Dr. Willem Mengelberg ter xarde besteld. Een kleine groep Nederlanders, onder wie Dr. Rudolf Mengelberg, woonde de eenvoudige plechtig heid bij. Na de rouwdienst in de „Hofkirche" wordt het stoffelijk overschot naar de laatste rustplaats gebracht. Aan het Centrale en Westelijke front,, waar de communisten zich op ca. 6.5 km ten Zuiden van de 38ste breedte graad hebben ingegraven, zijn de geal lieerde troepen op het hardnekkigste verzet gestuit, dat de communisten sinds weken hebben geboden. Elders aan het Centrale front, ten Noord-Wes ten van Kapyong. hebben Australische en Canadese troepen echter flinke ter reinwinsten geboekt. Deze troepen trot seerden snelstromende rivieren en zwoegden moeizaam voort door het heuvelland, dat door drie dagen regen moeilijk begaanbaar is geworden. Het Amerikaanse ministerie van De fensie heeft bekend gemaakt, dat de Amerikaanse strijdkrachten op Korea tot Goede Vrijdag 57.180 man hebben verloren, onder wie 8.571 doden, 37.918 gewonden en 10.691 vermisten. Op het hoofdkwartier van het Acht ste leger is men ondertussen van oor deel, dat Chinese en Koreaanse com munisten thans in staat zijn een krachtiger offensief te ontketenen dan zij tot nu toe geprobeerd hebben, aldus meldt A.P, Het weder en an dere factoren geven de Chinezen in de eerste drie weken van April een uitermate gunstige gelegenheid om een enorme aanval te beginnen. Bij het vertrouwen in de mogelijk heid, dat de Koreaanse oorlog door een politieke regeling beëindigd zou kunnen worden omdat de verbonden legers nu tot de 38ste breedtegraad gevorderd zijn „is de wens de vader van de ge dachte". Dit vertrouwen is op onjuiste conclusies gebaseerd, zeggen officieren op het hoofdkwartier. Uit alles blijkt het tegendeel. De Chinese communisten zijn in staat negen uitgeruste of verse legercorpsen voor een nieuwe opmars te gebruiken. Vijf of zes dezer korpsen zouden tot het derde veldleger beho ren, dat sinds de campagne in Noord- Oost Korea, die eindigde met de Ame rikaanse evacuatie uit Hungnam, uitge rust en gereorganiseerd is. Men weet verder, dat drie of meer nieuwe korp sen de Jaloe overgetrokken zijn. Die negen legerkorpsen op volle sterkte 270.000 man zouden de zes geteisterde en verslagen korpsen van het vierde veldleger moeten vervan gen, die zich gedurende het huidige of fensief van het achtste leger in een goed voorbereide vertragingsactie terugge trokken hebben. Tezelfdertijd echter Is bet achtste leger van generaal Ridgway vermoedelijk beter dan ooit te voren in Itaat een nieuwe rode opmars op te Mngen en tegen te houden, aldus A.P, Morgen, Zaterdag, zal het aanvullingsde tachement voor het Ned. detachement Ver enigde Naties zich te Rotterdam inschepen met bestemming Korea. De reis zal ge- sehieden met het Amerikaanse troepen schip „General Mac Rae". steund. Truman ontkende dit, doch voegde hier nadrukkelijk aan toe, dat zijn uitlating niet moest worden opge vat als een aanwijzing, dat de verbon denen mogelijk tot de Mandsjoerijse grens zullen oprukken. Truman deelde op zijn persconferentie ook nog mede tot een beslissing te zijn gekomen over de vraag of hij zich even tueel als candidaat der democratische partij beschikbaar zal stellen voor de eerstvolgende presidentsverkiezingen in de V.S. Hij wilde de aard van zijn be slissing echter niet onthullen. De Globemaster van de Amerikaanse luchtmacht die sedert Goede Vrijdag vermist werd, is in stukken geslagen door een geweldige explosie, aldus heeft een officiële woordvoerder medegedeeld. Het vliegdekschip Coral Sea heeft de Oceaan bezaaid gevonden met kleine wrakstukken, nabij de plaats waar eer der een loopbrug van een benzinetank van het grote transportvliegtuig was ge vonden. De ontdekking dat het vliegtuig geëxplodeerd en uitgebrand is, heeft de hoop dat een of meer van de 53 inzit tenden het ongeluk overleefd hebben, nu wel definitief weggenomen. Deson danks liet de luchtmacht gisteren nog meer dan 60 vliegtuigen hefschroefvlieg- tuigen en schepen zoeken. De schepen gingen daar vannacht mee door en van morgen zijn ook de vliegtuigen weer de lucht ingegaan. (Van onze Haagse redactie) Naar wij vernemen, zal de K.R.O. in samenwerking met de Katholieke Emi gratiestichting in het begin van Mei een Emigratiedag organiseren. De bedoeling van de dag is, de emigratie onder de speciale aandacht te brengen van katho liek Nederland. Een Hoogmis in de parochiekerk te Laren (N:H.) zal die dag openen. Rector Van de Hoogten, bisschoppelijk commis saris voor de emigratie, zal de predica te houden. Verschillende deskundige sprekers zullen die dag verder vcor de microfoon het woord voeren, terwijl men een klankbeeld over emigratie zal kunnen beluisteren. Het ligt in de bedoeling, voortaan regelmatig om de veertien da gen klankbeelden over emigratie uit te zenden. 's Middags zal een Lof worden uitge zonden vanuit Berg en Dal, dat een sluitingslof zal zijn van een emigratie- cursus. Pater Van den Elzen O.P. zal tijdens dit Lof de predicate houden. 's Avonds zal het gesprek r-m de ronde tafel, waarbij mr. Jan Derks gesprek- leider is, gaan over emigratie. Van elke standsorganisatie zal één vertegenwoor diger aan het gesprek deelnemen. Donderdag vierde „oma" E. M. Goote- Landman, de oudste inwoonster van Vlissingen, haar 101ste verjaardag. De Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, kwam haar persoon lijk zijn gelukwensen aanbieden. In verschillende hospitalen te Tokio liggen Nederlandse militairen van het Deta chement Verenigde Naties. Deze foto werd genomen even voor zij groeten naar huis mochten uitspreken, welke via de „sound-mirror" over radio Hilversum in de ouderlijke huiskamers zullen klinken. Om de uitzending vlot te kunnen laten verlopen, worden de groeten op een briefje geschreven. Men ziet hier een aantal militairen druk bezig met het schrijven van een boodschap aan „thuis". Naar de Stichting voor fundamenteel onderzoek op kernphysisch gebied mede deelt, is het bericht over de bouw van een kleine atoomoven, dat wij giste ren aan „De Telegraaf" ontleenden, voorbarig. Er zijn onderhandelingen gaande over een mogelijke Nederlands- Noorse samenwerking op kernphysisch gebied. Zij zijn echter nog niet afgeslo ten, aldus de Stichting. Naar A.P. echter uit Oslo meldt, is de overeenkomst tus sen Nederland en Noorwegen reeds ge tekend. Er zal gezamenlijk een zwaar water en uranium splijtoven in het Kjeller- onderzoekcentrum bij Oslo geëxploi teerd worden. Nederland zal drie ton uranium leveren benevens ervaren ge leerden. Noorwegen brengt zeven ton zwaar water in plus een atoomsplijt- oven, die vrijwel gereed is. De oven zal geëxploiteerd worden door een geza menlijke Noors-Nederlandse commis- (Van onze Haagse redactie) Blijkens een mededeling, die mr. ir. B. W. Haveman, commissaris voor de emi gratie, gedaan heeft bij het vertrek van de Johan van Oldenbarnevelt naar Australië, zal de emigrantenstroom aanzienlijk beperkt worden. Op zichzelf is dit toe te juichen. De omstandigheden in Australië, vooral op het gebied van de huisvesting, zijn van dien aard, dat een voortdurende grote emigrantenstroom catastrofale gevolgen zou hebben. De wijze, waarop men van Australische zijde de beperking tracht door te voeren, is echter allerminst toe te juichen. Aan de hand van de verklaring van de heer Haveman valt namelijk af te leiden, dat de Australische regering alleen maar de bedoeling heeft arbeidskrachten te verkrij gen, zonder verder te lette* op de sociaal-religiienze en uitsluitend religieuze consequenties. verklaring van huisvesting kunnen overleggen, iets wat practisch tot de onmogelijkheden behoort. De Australische regering prefereert ongehuwden en zeer kleine gezinnen. Zijn wij wel^inggUtht, dan mag men aannemen, dat hei emigratieverdrag, dat op 1 April a.s. in werking treedt en waarschijnlijk op enige punten analoog is aan dat met Nieuw-Zeeland wij zien een publicatie van het verdrag met grote belangstelling) tegemoet! o.a. in houdt, dat aan ongehuwden, z.g. singels, subsidie gegeven wordt door Anstralië. Men helt dus kennelijk over naar het doen immigreren van vrijgezellen en het, schijnt zo. dat alleen materiële over. negingen hierbij een rol spelen. Met alle respect voor het Australische volk moet hier toch vastgesteld worden, dat de nieuwe samenleving in Australië voor de eenling, vooral op geestelijk gebied, zeer vele moeilijkheden oplevert. De laatste tijd heeft men hieromtrent van verschillende gezaghebbende zijdem waarschuwende woorden kunnen hórd*. Een deraillering van de vrijgezel in den vreemde moet niet in de hand gewerkt worden en derhalve zou het aanbeveling verdienen, dat de Nederlandse regering aan de pas gehuwden, of aan te huwen personen wanneer ze tot de catego rieën behoren, die recht hebben op sub sidie subsidie geeft niet alleen aan de man, maar ook aan de vrouw of het meisje. Zoveel mogelijk moet tegen gegaan worden, dat tè veel ongehuw den naar Australië vertrekken. Toen men met de emigratie startte heeft men van Australische zijde de komt van zoveel mogelijk Nederlan ders gestimuleerd; iedereen was wel kom. Op een gegeven moment is dit echter vastgelopen en thans vervalt men tot een ander uiterste: alleen vrijgezellen en pas gehuwden. Het is op het ogenblik reeds zo, dat men van de zijde der Australische legatie de grote gezinnen maar vast mede deelt, dat zij voor emigratie niet in aanmerking komen, wanneer zij geen Wat moet er gebeuren met al die grote gezinnen, die nog wachten op hun vertrek ongeveer 13.000 personen slaan nog op de wachtlijst. De ervaring heeft geleerd, dat het merendeel der emigranten uit grote gezinnen bestaat. Het ligt dus voor de hand, dat, wanneer Australië aan zijn „voorkeur" vasthoudt, er dit jaar slechts weinig emigranten misschien nog slechts 2.000 naar Australië zullen kunnen vertrekken. Wie vergoedt dan deze gezinnen de ge maakte kosten? Het gaat niet aan iemand het emigreren mogelijk te ma ken vanwege de samenstelling van zijn gezin. Met het in werking treden van het ëmig'ratieveidag zou eigenlijk het mo ment moeten komen om tot een geor dende emigratie te geraken. Toen men bij de onderhandelingen in Australië het getal van 25.000 noemde, werd veronde- steld, dat men met hetzelfde systeem zou kunnen doorgaan, als voorheen, maar dan op geordende wijze. Nu komt men plotseling voor de dag- met een beperking tot alleen vrijgezellen en zeer kleine gezinnen. Van deze drastische be perking, die inderdaad noodzakelijk was. maar die verkeerd wordt doorgevoerd, krijgt alleen Nederland de lasten te dragen. Nederland ondervindt thans de weerslag van het overdreven optimisme van Australië tijdens de onderhande lingen. Men kan zich overigens afvragen hoe Australië denkt te komen aan een getal van 25.000 emigranten per jaar, wanneer deze alleen zouden moeten bestaan uit „singels" en kleine gezinnen. De drasti sche beperking van de emigranten stroom, die de „voorkeur" der Austra liërs tot gevolg zou hebben, is niet bepaald een van hun vurige wensen! De woningnood is ongetwijfeld een van de redenen voor het niet toelaten van grote gezinnen. Het is echter te hopen, dat men zowel van Australische als van Nederlandse zijde alles in het werk zal stellen om een apparaat op te bouwen dat de mogelijkheden openstelt voor het onderbrengen van Nederlandse families bij Australische gezinnen, zoals dat bij voorbeeld ook in Canada het geval is. Verder moeten er van Australische Zijde de nodige faciliteiten verleend worden voor het meenemen van zogenaamde prefabs door emigranten en voor het bouwen van woningen door Nederlandse firma's in Australië. sie, welker leden nog benoemd moeten worden. De juiste datum, waarop de oven ge reed zal zijn, is nog niet bekend. Zelfs de geleerden, die in Kjeller werken, weten het nog niet. Het hoofd van de isotopenproductie bij de Noorse atoomoven heeft beves tigd, dat de oven gebruikt zal worden voor natuurkundige proeven en het pro duceren van radio-actieve isotopen. De ze isotopen zullen de invoer van isoto pen uit de V. S. en Engeland gedeel telijk vervangen. Hij zei, dat de hoe veelheid plutonium, die in de oven ge produceerd wordt, niet genoeg is voor practische doeleinden, maar alleen voor onderzoek en experimenten. Naar onze Haagse redacteur rer- neemt, heeft de regering geen directe bemoeienis met de Nederlandse bijdra ge voor de met Noorwegen opgezette isotopenproductie. (Onder isotopen ver staat men de vormen van eenzelfde ele ment. die in chemische eigenschappen geheel overeenkomen, maar die in ato- mische structuur en physische eigen schappen verschillen). Wel is uiteraard de Nederlandse regering van de onder handelingen op de hoogte geweest. Het oude kabinet heeft aan de plan nen tot medewerking bij het drijven van een atoomoven nog zijn goedkeu ring gehecht; deze goedkeuring betrof met name de ter beschikking stelling van het in ons land aanwezige ura nium. Deze hoeveelheid uranium N slechts gering; welke de omvang pre cies is kon niet worden medegedeeld. 15 April zal over deze aangelegenheid van de Nederlandse organen op kern physisch gebied een officiële gemeen schappelijke publicatie verschijnen. In de begvotingszitting van de ge meenteraad vair Velsen. die dit jaar een uitermate roerig karakter had. daar zo wel een passage uit de nieuwjaarsrede van burgemeester mr. M. M. Kwint als de zgn. „Velser affaire" in de debatten werden betrokken, is Donderdagavond een motie ingediend, die gesteund werd door de fracties van de K.V.P., de P. v. d. A„ de C.P.N. en de C.H.U. de A.R.- fractie onthield haar steun aan de mo tie, de V.V.D.-fractie was niet aanwezig. In deze motie spreekt de raad zijn af keuring uit over de nieuwjaarsrede van de burgemeester, waarin deze heeft ge meend onder meer te moeten opmerken, dat wij leven in een tjjd, waarin half slachtigheid en middelmatigheid zetelen in het gestoelte der ere, en het compro mis. Zelfs tot over de grenzen der eer, bijzonder en vogue is. Hij is van oordeel dat deze uitspraak een beledigende in houd heeft voor alle vertegenwoordigers in de openbare lichamen. De motie zal aan het einde van de be grotingszitting, waarschijnlijk vanavond, in stemming worden gebracht. (Door onze Luchtvaart-medewerker) Terwijl inwoners van Den Haag geschrokken de lucht afzochten naar het vreemde instrument dat een zo onheilspellend geluid' ver oorzaakt had, stonden acht van deze „instrumenten" al rustig ergens op de Brabantse grond; het waren de nieuwe Thunderjets, de jager-bom menwerpers, welke wij van de Ame rikanen ontvangen. De vreesver wekker was ook zo'n Thunderjet, doch een van de Amerikaanse luchtmacht, die wat buiten zijn koers was geraakt. Op deze wijze hebben de Hagenaars dus de „pri meur" gehad, de eerste kennisma king met het vliegtuig, dat de trótse kern van onze tactische luchtmacht zal vormen. Deze mededeling behoeft enige toe lichting. Vrijwel niemand in den lande weet immers, dat de Thunderjet er „al is". Zij werden eerst in de zomermaan den verwacht, doch de Amerikanen hebben het verstandig geoordeeld aan de eerste transporten geen enkele ruchtbaarheid te verlenen. De ervarin gen. opgedaan in West-Europa en voor al in Frankrijk, met de ontschepingen van Amerikaans oorlogsmaterieel, welke met stakingen en zelfs met daden van terreur gepaard gingen in verschillende de havensteden, hebben de Amerikanen tot grote voorzichtigheid bij de organi satie van dit militaire vervoer gemaand. De vliegtuigen zijn in alle stilte aan boord van vrachtschepen geladen en aldus naar Nederland vervoerd. Lang zamerhand mag men echter best weten, dat de Thunderjet al gearriveerd i*. De belangrijkste basis voor dit nieuwe type vliegtuig wordt Volkel, een lucht haven aan de landelijke weg tussen Uden en Volkel in Oost-Brabant, feite lijk gelegen in de driehoek Den Bosch- Helmond—Nijmegen. Dit is niet een volstrekt nieuw vliegveld. De Duitsers begonnen immers de aanleg, doch na nauwkeurig bodemonderzoek en ver kenning van de omstreken is wel ge bleken, dat in Volkel de Nederlandse luchtmacht een voortreffelijke basis be zat. Het terrein is belangrijk uitgebreid en het kan nog veel verder uitgestrekt worden. Volkel is verkoren om de kern van onze tactische luchtmacht te her bergen. Een tweede verklaring betreft het ook voor ons land nieuwe be grip „tactische luchtmacht". Dit wordt een afzonderlijk commando in het kader van ons luchtwapen en men verwacht de officiële op richting daarvan in de zomer of de na-zomer. Dan zullen er voldoende Thunderjets zijn, plus technisch en vliegend personeel om het comman do met enig recht ten doop te hou den. Men weet, dat de meest waardevolle vliegtuigen uit onze luchtmacht op Het ogenblik de Meteors vormen, de Britse straaljagers, die Fokker in Amsterdam in licentie bouwt. Deze vliegtuigen zijn bestemd voor de luchtverdediging, een defensief wapen dus, waarmee de lucht boven onze steden en havens „schoon" gehouden zal moeten worden. Daar naast krijgen wij een nieuw wapen, dat van de tactische luchtmacht, en dat is .bedoeld om de troepen te velde onder- een NIEUW VUEGVELD en NIEUWE VLIEGTUIGEN HcnroGdtosCH UH» %VoHtH VUEGVELDj" CINOHOVCN THUNDERJFTSI steuning te verlenen. Daarvoor is de Thunderjet een uitstekend wapen. Het type wordt gerangschikt onder de „ja ger-bommenwerpers" en daarmee wordt aangegeven, dat het vliegtuig zowel als jachtvliegtuig kan opereren en als .lichte en zeer snelle bommenwerper. De Thunderjet wordt in deze categorie be schouwd als wellicht het allerbeste ty pe, dat i« de wereld bestas-* Geen politiccordons zetten in Monte video de weg af, waarlangs Prins Bem- hard met zijn gevolg gaat, er staan geen duizenden urenlang langs de routes, die zullen worden gevolgd. Maar het Uru- guese volk is zich deze dagen wel dege lijk bewust van het bezoek van de prins „el Principe Bernardo" uit het verre Nederland. Dank zij de activiteit van onze diplomatieke vertegenwoordigers en voolichtngsdiensten zjjn kolommen- lange artikelen in de kranten versche nen, die een levendige belangstelling voor ons land hebben gewekt. De inpoldering van de Zuiderzee en de Haarlemmermeer is plotseling gemeen goed geworden voor de Zuid-Amerika nen in deze kleine, doch uitermate be langrijke republiek. Zelfs weet men thans, dat ons land zich in de eerste na oorlogse jaren met grote snelheid heeft hersteld van de toegebrachte wonden, dat we niet alleen tulpen exporteren, maar ook belangrijke industrieproduc ten, dat er mogelijkheden te over zijn om de handel met het koninkrijk der „Paises Bajos" belangrijk uit te breiden. Dit alles dank zij het bezoek, dat Prins Bernhard brengt aan Uruguay, het land met een der sterkste munten, waar zelfs de Amerikaanse dollar geen begeerd be zit is. Dinsdag maakte de Prins met zijn ge volg een wandeling van drie kwartier door de binnenstad van Montevideo en speciaal door de belangrijkste winkel straat, de Avenida van de 18e Juli. „Ber nardo": deze roep weerklonk van alle kanten, uit de bussen, die de arbeiders na hun dagtaak weer terugbrachten naar hun woonsteden, van de balcons door bruin getinte senoras en senoritas. Ieder een, die men voor een Nederlander houdt, wordt aangeklampt met de vraag wie el Principe Bernardo is, van wie ge zegd wordt, dat hij zo goed Spaans kan spreken. Want dit vindt men in Zuid- Amerika uitermate belangrijk. Overal waar de Prins voorbij komt klatert een spontaan applaus op. Gaat hij even een winkel binnen om iets te kopen, dan verdringen honderden zich voor de zaak, heffen in spreekkoren zijn naam aan: Bernardo, Bernardo, maar als de Prins weer buiten komt, is er geen hinderlijk gedrang, maar wordt onmiddellijk uit eigen beweging vrij baan gemaakt, opdat hij zijn weg ongestoord kan voortzetten. Geen cor dons van politiemannen zijn hier nodig om het publiek in toom te houden. Zoals de auto's, die hier met angst wekkende snelheid door de straten suizen, elkander naar believen rechts of links mogen passeren, zo laat men hier een ieder zijn gang gaan. zolang hij niet uitgesproken hinderlijk is. Voor iemand, die iets uitstaande heeft met het gezelschap van de Prins, wordt in deze dagen in Montevideo van alles gedaan. Een treffend voorbeeld hiervan ondervond de particuliere secretaris van de Prins, dr. F. de Gaaff, die tijdens een wandeling dorst had gekregen. Met het hem ter beschikking staande Spaans vertelde hij dit aan een gemoedelijke, corpulente politie-agent, die naast liem liep. Het volgend ogenblik werd dr. De Graaff aan zijn arm mee een kroegje binnengetrokken. Zonder enige explica tie nam de politieman een glas, opende de waterkraan en schonk de secretaris en zichzelf in. Nadat de frisse dronk in het dorstig keelgat was verdwenen, werd dr. De Graaff weer even snel aan de arm meegetrokken, terwijl de Uru- guese -overheidsdienaar als de enige uit leg aan de kroegbaas gaf: „Secretario de Bernardo". Advertentie Een dwaas verdient slechts als dwaas behandeld te worden BaRTELOORISSTRAAT 20 TEL. 13439 De Bedrijfsunie van de Mijnindustrie heeft aan de Mijnindustrieraad een schrijven ge zonden, waarin de Bedrijfsunie zegt. met de Raad van Vakcentralen van mening te zijn, dat'met alléén 5 pet. loonbijslag geen voldoende compensatie wordt verkregen. Bekend zijnde met de voorstellen voor 5 pet. loonbijslag, die de Raad 2 April denkt te behandelen, stelt de Unie de Raad er van in kennis, dat zij zich de vrijheid voorbehoudt verder gaande voorstellen aan de Raad voor te leggen. De heer J. H. Kuneman, administrateur van de onderneming „Badak en Baba- dan" in het Kedirische, is vermoord op de naburige onderneming „Djenkol". De daders waren twee Indonesiërs, die na aanhouding van de auto, waarin het slachtoffer en zijn chauffeur reden, de heer Kuneman met twee revolverschoten doodden. Zij lieten zich vervolgens door de chauffeur naar Kediri rijden, waarna iÜ chauffeer en wagen terugstuurden. 3. 4 en 5 April zullen ruim twaalfdui zend dienstplichtigen van de Konink lijke Landmacht, die zijn ingedeeld bij de voorjaarsploeg van de lichting 1951, in verschillende garnizoenen voor eerste oefening onder de wapenen komen. Het m.s. Johan van Oldenbarnevelt, dat Woensdag uit Amsterdam met emi granten naar Australië vertrok, is als gevolg van het ontstaan van brand ter hoogte van het eiland Wight terug gevaren naar IJmuiden. De brand ont stond in de machinekamer, werd spoe dig geblust en had geen ernstige ge volgen. De gezagvoerder achtte het echter nodig de technische staf van de Mij. Nederland te raadplegen en zo nodig reserve-onderdelen en uitrusting mee te nemen Vanmorgen omstreeks elf uur was de „Johan van Oldenbarnevelt" bij de Noor- dersluis te IJmuiden. Het sluizencomplex was door Rijks- en gemeentepolitie ge heel afgesloten, zodat alle ongewenste belangstellenden verre werden gehou den. Velen, die naar IJmuiden waren gekomen om hun familieleden een laatste vaarwel toe te roepen, moesten worden teruggewezen. De Nederlandse administrateur van de internationale zone van Tanger. jhr. mr. H. F. L. C. van Vredenburch, is bij een bezoek aan een scheepstimmerwerf ern stig gewond Door een val van geringe hoogte liep hij een schedelbasisfractuur op.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1