Begroting van Sociale Zaken aangenomen Belevenissen van de struisvogel Rasmus F. 58.000 voor verbetering Heemsteedse Dreef votmva*t Min. Joekes acht ook op gebied der volks gezondheid beperkingen noodzakelijk Bezwaren tegen trage gang van zaken op Financiën r Wij luisteren naar HORLOGES 't Silver Stoepke 25c 50c 40 Dekkers met gebroken pedaal toch vierde Sim, Sam en Rasmus als noodhulp Staking der stemmen over verlichting Raadhuis J Het sterke hart dat Uw costuum jong houdt peAf&ctie, i#t Confectie/ Dinsdag interpellatie- Nederhorst Zwitserse merken ARBOR, CALLIMA en RODANA Een goed begin -mei voordelige is de halve schoonmaak! Voe MÉÉR Mét MtNPEK VRIJDAG 30 MAART 1951 PAGINA 5 Dinsdag interpellatie- Nederhorst Het ziekenfondswezen Minister Joekes Staatssecretaris Mun tendam GEPOOGD ZIJN VROUW TE VERGIFTIGEN Kruidenier krijgt twee en een half jaar in Ronde van W.-Vlaanderen Van de Pol en Sweering naar Spanje P.S.V. IN WESTELIJKE HONKBALCOMPETITIE 0. GEMEENTERAAD HEEMSTEDE WETTIG Een Vormvast costuum heeft na tuurlijk alle goede eigenschap pen van een eerste klas costuum. Maar het heeft méér! Het originele Vormvast binnen werk is door zijn soepele veer kracht het sterke hart dat Uw costuum jong houdt. C A Vormvast is inderdaad FAILLISSEMENTEN BLOEMENDAAL K.V.P.-AFDELING VERGADERDE Causerie over rijkssteun aan het jeugdwerk HEEMSTEDE Botsing tussen twee auto's Spreekuur wethouders Viering van Koninginnedag Verlichting raadhuis Wij onivingen zo juist een mooie zending Grote Houtstraat 49 Scheepvaartberichten ///miihn^ schoonmaakartikelen uit de Hema- inde HAARLEM KRUISSTRAAT 4 (Vergadering van Donderdag, geopend te 13 uur, voorzitter mr. Kortenhorst). De Kamer besluit de heer Nederhorst (Arb.) a.s. Dinsdag 3 April te 13 uur in de gelegenheid te stellen de regering te interpelleren over de gevolgen van de jongste loonronde en de stijging van de grondstoffenprijzen. DE VOORZITTER deelt mee, dat de minister-president namens de regering het woord zal voeren, eventueel zullen ook andere ministers aan het debat deel nemen. Spr. verwacht, dat de gehele Dinsdag met deze interpellatie gemoeid zal zijn. Voortgezet wordt de beraadslaging over de begroting van sociale zaken (af deling volksgezondheid). De heer VAN LIENDEN (Arb.) zegt thans geen prijs te stellen op een afzon derlijk departement van volksgezond heid. Het zou maar vertragend werken. In tegenstelling met de heer Mol is spr. van mening, dat de taak van het geneeskundig schooltoezicht terecht in handen is van de overheid. Dit toezicht is van oudere datum; anders ligt het met de schooltandvoorziening, die van uit de school opgebouwd wordt. Hier kunnen overheid en particulieren vruchtbaar samenwerken. De moeilijkheden voor de vrijwillige ziekenfondsverzekering zijn met de ver hoging van de subsidie nog niet opge lost. De premie moest weer worden ver hoogd. We dienen te komen tot een wet telijke regeling van het ziekenfondswe zen; de huidige bezettingsregeling vol doet niet. In de verplichte verzekering dienen niet alleen loontrekkenden, maar allen, wier inkomen beneden een be paalde grens ligt, opgenomen. De lagere ambtenaren dienen in de algemene ziekenfondsverzekering te worden op genomen. Nu heeft men zich daar vrij willig bij aangesloten tegen een hoge premie. Spr. zegt, dat het volkomen begrijpe lijk is, dat iedereen klaagt over de ge zondheidszorg. Slechts X procent van de totale begroting en 7 pet. van de begro ting van sociale zaken is voor de ge zondheidszorg besteed. Weliswaar daalt het sterftecijfer, maar het sterftecijfer van t.b.c.-patiënten stijgt. Wat wordt voor deze patiënten gedaan? Veel te weinig geld wordt ervoor uitge trokken. Werkstudenten lijden honger en de t.b.c. onder hen neemt toe. De minister van Sociale Zaken MR. JOEKES zegt, dat de belangen van de volksgezondheid inderdaad essentieel zijn. Maar dit betekent niet, dat ner gens op dit gebied beperkingen zouden mogen plaatsvinden. Als het financiëie beleid wordt herzien, kan voor de volksgezondheid geen uitzondering wor den gemaakt. De subsidie aan blindenzorg is on der drang van de omstandigheden be scheiden gebleven. Het onderwerp gaat spr. zeer ter harte, maar men vergete niet, dat de drang der om standigheden de laatste maanden sterker is geworden. Spr. zal bezien of een ruimere opvatting te geven is aan de regeling van de sociale ver zekering voor blinden, die in bedrij ven werkzaam zijn. De zorg voor de volksgezondheid kau het particuliere initiatief niet missen. Intussen is het zaak onnodige versplin tering tegen te gaan. De overheid heeft in die gevallen een leidende en coördi nerende taak. Sprekende over de komende wettelij ke regeling voor het ziekenfondswezen, zegt spr. dat goed overleg noodzakelijk is. De ziekenfondsraad is verzocht bin nen een maand advies uit te brengen over het voorontwerp, dat is gereed ge komen. Het ontwerp op de volksgezondheid is door de centrale commissie voorbereid. Via het departement van binnenlandse zaken zijn de adviezen van de provin ciale besturen gevraagd. Het ontwerp zal dit jaar de Kamer nog bereiken. Een ontwerp geneesmiddelenwet is ge reed en toegezonden voor advies aan alle instanties, die op dit gebied werk zaam zijn. Thans is het vooradvies naar de centrale commissie. Ook dit ont werp zal nog dit jaar aan de Kamer kunnen worden voorgelegd. De staatssecretaris voor volksgezond heid. DR. MUNTENDAM zegt er voor stander van te zijn, dat de zorg voor het schoolkind wordt ingeschakeld bij de zorg voor de kleuters en baby's. Bij het geneeskundig schooltoezicht kan het particulier initiatief een belangrij ke rol spelen. Maar de overheid is in de eerste plaats verantwoordelijk. Terecht zei dr. Mol, dat de medisc'n- opvoedkundige bureaux een belangrijke taak hebben in het kader van de ge zondheidszorg. Spr. acht het belang van leerstoelen voor sociale geneeskunde groot. In Groningen en Utrecht wordt reeds on derwijs gegeven. In Leiden wordt nage gaan op welke wijze het onderwijs ge geven zal worden. Spr. herdenkt in dit verband de verdiensten op dit gebied van Dr. Brenkman. die vandaag wordt begraven. Ook spr. betreurt, dat de beslissing inzake de destructiebedrijven zo lang op zich heeft laten wachten. De beschik king zal nu echter spoedig afkomen. Met de wensen en de belangen voor de gemeenten is in hoge mate rekening gehouden. Tijdens zijn dupliek deelt DE MINIS TER nog mede, ook van mening te zijn, dat de ambtenaren het best in een al gemeen fonds verzekerd kunnen zijn. De zaak stuitte echter op verzet van de ambtenarenorganisatie zelf. De beraadslaging wordt gesloten. De artikelen en de begroting worden zonder stemming aangenomen, met aan tekening, dat de communisten geacht willen worden te hebben tegengestemd. Aan de orde is de beraadslaging over dc begroting '51 van het departement van Financiën. De heer TEN HAGEN (Arb.) noemt de gang van zaken met betrekking tot de materiële oorlogsschade traag. Velen worden ernstig gedupeerd door het late tijdstip van uitkeren. Zijn de belemme ringen financiële of van technische aard? De heer VAN DEN HEUVEL (A.R.) acht een eigen verantwoordelijkheid van de andere departementen voor de gang van zaken juister dan het huidige con trolesysteem van deze minister. Dit kan hij immers nooit volhouden. Zo komen we niet tot reële bezuinigingen in het staatsapparaat. Ook spr. bepleit snellere uitvoering van de regelingen op de materiële oor logsschade. Waarom blijven de uitvoe ringsbeschikkingen zo lang uit? De mi nister bedenke, dat de betrokkenen zeer gedupeerd worden. Spr. pleit ervoor, dat bedragen, die voor liefdadige, kerkelijke e.d. doelein den worden uitgegeven, mogen worden afgetrokken van het inkomen, als dit voor de belastingen moet worden vast gesteld. De minister bedenke, dat de kerkelijke en charitatieve instellingen worden gedupeerd, indien de minister hier geen toestemming geeft. Spr. is niet tevreden over de werking van de Nationale Spaarraad. Dit heelt het land nu reeds 2 millioen gekost, waarschijnlijk meer. Dit alles spot met een juist economisch beleid. Spr. wil thans geen critiek uitoefe nen op de regeling van deviezen voor buitenlandse reizen. Maar is het niet mogelijk om meer deviezen beschik baar te stellen vcor hen, die het jaar tevoren geen deviezen hebben besteed? Voorts pleit spr. ervoor, dat emigran ten spoediger in het bezit van hun achtergelaten vermogen zullen komen dan thans. Spr. verzoekt de minister in een nota de werking van de dienst van het rijks- inkoopbureau uiteen te zetten. Spr. pleit voor een geleidelijke ver koop van domeingronden aan pachters, die dit wensen. De heer HOFSTRA (Arb.) waar schuwt tegen het gevaar, dat de mi nister zich met te veel problemen be zig houdt en zo de belangrijke zaken verdrinken. Bijvoorbeeld vraagt spr. zich af of het wel zin heeft voorlopige aanslagen inkomstenbelasting beneden de f 15.op te leggen. Spr. vraagt hoe ver het thans staat met de aanslagen voor de heffing in eens- Spr. noemt de toestand met betrek king tot de effectenregistratie ontstel lend en vraagt met klem de blijvende aandacht van de minister. Ziet spr. traagheid van uitvoering bij de uitvoerende diensten, hij ziet dit ook met betrekking tot de \^|ttelijke rege lingen. Verschillende ontwerpen, die reeds lang zijn toegezegd, zijn nog niet ingediend. Intussen is spr. van mening, dat in ons land veel tijd verloren gaat, door dat de wetgeving te gecompliceerd is. Het Arnhemse gerechtshof heeft de 32-jarige Bennekomse kruidenier E. R. veroordeeld tot twee jaar en zes maan den gevangenisstraf met aftrek en ter beschikking stelling van de regering. De procureur-generaal bij het Gerechts hof eiste onlangs vier jaar gevangenis straf en ter beschikkingstelling; het vonnis van de rechtbank luidde destijds zes jaar. R. werd ten laste gelegd te hebben ge poogd zijn vrouw om het leven te bren gen door haar vergiftigde bonbons te geven. ZATERDAG HILVERSUM I, 402 m. VARA: 7.00 nieuws. 7.15 gram., 8.00 nieuws, 8.18 On der ons gezegd, 8.23 orgel, 8.50 gram. VPRO: 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, causerie. 10.05 prot. pr. VARA: 10.20 herh.. 11.35 fluit en piano. 12.00 Prome nade-orkest, 13.00 nieuws, 13.15 banjo ensemble, 13.40 piano, 14.00 jeugd. 14.20 lichte muziek, 14.40 Fries progr., 15.15 Tiroler muziek, 15.45 Van de wieg tot het graf, causerie, 16.00 gram., 16.30 sport, 16.45 kamerorkest en solist, 17.30 jeugd, 18.00 nieuws, 18.15 De reis van Noach op de wateren, causerie, 18.25 lichte muziek, 18.40 regeringsuitz.Zoek licht op de Westerse defensie, 1900 ar tistieke staalkaart. VPRO: 19.30 Passe partout, causerie, 19.40 causerie. 19.55 Deze week, caus.. VARA: 20.00 nieuws, 20.05 actualiteiten. 20.15 gevar. progr., 21.25 Weense muziek, 21.55 social, com mentaar, 22.10 Metropole-orkest, koor en solisten, 22.40 Onder de pannen, hoorspel,23.00 nieuws, 23.15 dansmuz., 23.45 gram. HILVERSUM n, 298 m. KRO: 7.00 nieuws7.15 gymn., 7.30 gewijde muziek, 7.45 Morgengebed, 8.00 nieuws, 8.15 gram., 9.00 en 9.4o idem, 10.00 kleuters, 10.15 gram., 11.00 zieken, 11.45 gram., 11.50 Als de ziele luistert, causerie, 12.00 Angelus, 12.03 gram., 12.33 gram., 12.55 zonnewijzer. 13.00 nieuws, 13.20 politie- kapel, 14.00 orgel, 14.20 Engelse les, 14.40 accordeonmuziek, 15.00 Kroniek van letteren en kunsten, 15.35 dubbelman- nenkwartet., 15.55 omroeporkest. 16 30 meerstemmige liturgische muziek met toelichting, 17.00 jeugd 18.00 filmprogr., 18.15 De bouw van nieuwe onderzee bootjagers, reportage, 18.25 piano, 18.48 sport, „Dit is leven", causerie, jongeren, 19.00 nieuws, 19.15 actuoliteiten, 19.23 gram., 19.52 journalistiek weekovericht. 20.00 nieuws, 20.05 de gewone man, 20.12 gram., 20.15 Lichtbaken, 20.40 Steek eens op, heren!, 21.00 gevar. progr.. 2153 Wat zou U doen?, 22.00 amusem.muz., 22.30 Wij luiden de Zondag in, 23.00 nieuws, 23.15 Esperanto, 23.25 gram. ENGELAND, BBC, home service 330 m.: 12.00 BBC Welsh Orchestra en so list, 15 50 kamerorkest en solist, 19.30 gevar. muziek. BBC, light progr. 1500 en 247 m.: 13.30 orkestconcert, 16.25 orkestconcert, 19.00 jazzmuziek, 22.00 orkestconcert, 23.15 lichte muziek. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK 309 m.: 12.00 amusem.muz., 16.00 dans muziek, 20.05 dansmuziek, 22.25 sym- phonie-orkest en soliste, 23.10 dansmuz. FRANKRIJK, Nationaal progr. 249 en 347 m.: 12.30 orkestconcert, 14.12 ork- concert, 15.35 lyrische muziek, 16.50 ka mermuziek, 20.00 orkestconcert, 23.25 kamermuziek. BRUSSEL, 324 m.: 12.00 lichte muziek, 12.32 omroeporkest, 14.00 Philharm. or kest en solist, 17.20 kamermuziek, 20.00 omroeporkest en soliste. 484 m.: 12.05 lichte muziek, 15.00 ope ramuziek, 17.10 lichte muziek. 20.00 om roeporkest en solisten, 21.30 jazzmuziek. De vierde etappe in de Ronde van West-Vlaanderen voor amateurs, Blan- kenbergheBlankenberghe (27 km.) werd tegen het uurwerk gereden. De uitslag luidt: 1. Desmedt (B.) 40 min. 17 sec.; 2. Taeldeman (B.) 40.20; 3. V. Mas- senhove (B.) 40.24; 4. Hans Dekkers (N 40.50; 6. Thys Roks (N.) 41.04. Dekkers brak een pedaal in het begin van de course, maar wist desondanks op de vierde plaats te eindigen, een zeer fraaie prestatie. Algemeen klassement na de vierde etappe: 1. Desmedt (B.) 9.32.17; 2. Tael deman (B.) 9.32.17; 3. Dekkers (N.l 9.33.55; 5. Roks (N.) 9.34.02. Suykerbuyk uit Breda staat 20e met een totaaltijd van 9.38.34. Van 12 tot 15 April a.s. wordt te Huelva (Spanje) het tournooi om het biljartkampioenschap van Europa 71/2 gehouden. Ons land zal vertegenwoor digd worden door Piet van de Pol. Jan Sweering gaat als reserve mee. Voor het Europese kampioenschap libre, van 25 t/m 28 April a.s. te Luxem burg, heeft de Nederlandse biljartbond De Ruijter (titelhouder), Kobus en Tege laar ingeschreven. Dit jaar zal voor de eerste maal een Zuidelijke honkbalvereniging uitkomen in de Westelijke competitie. PSV (Eind- heven) wordt n.l. ingedeeld bij een Westelijke tweede klasse afdeling, waar in waarschijnlijk de volgende verenigin gen worden opgenomen: RFC, Neptunus, Celeritas, Schiedam en Laakkwartier. Ook Longa is een „promotie bij keuze" in deze afdeling aangeboden. De Tilburgers hebben deze invitatie echter niet kunnen aanvaarden. Het voetbalelftal van Sunderland, dat Woensdag 4 April te Rotterdam tegen het voorlopig Nederlands elftal speelt, zal pas na aankomst in Nederland wor den samengesteld. Zaterdag a.s. speelt het team een leaguewedstrijd tegen Arse nal en de mogelijkheid is, aldus secre taris George Crow, niet uitgesloten, dat door blessures of andere oorzaken na dien nog wijzigingen moeten worden aangebracht Zondag vertrekt Sunder land naar Nederland. CopyrigM P I. B Box 6 Copenhagen 5. In het mooiste hotel van de stad was een grote lift. Op een kwade dag wilde die niet meer werken en de directeur zei tegen de tiftboy: „Bel Rasmus op en vraag hem, of hij de lift komt maken." De jon gen zette de automatische telefoon dat is er een, die alles zelf doet »n werking en Rasmus Kwam dadelijk en repareerde de lift. Later op de dag wilde ie directeur naar boven. Hü drukte op het knopje voor de vierde verdieping en de lift schoot omhoog, door het dak heen de lucht in. Natuurlijk schrok de directeur heel erg, maar gelukkig dacht hij er aan 3m op het knopje „stop" te drukken en onmiddellijk stond de lift stil. Ruim twee uur vergaderde de gemeen teraad van Heemstede gistermiddag over een tien punten lange angenda. Aller eerst werd er een breedvoerig debat gevoerd over het al of niet aanschaffen van een 22-tal exemplaren van het Gedenkboek Gemeentewet 18511951, waarmede een bedrag van f 440 gemoeid zal zijn. Het lag in de bedoeling van B. en W. om ieder raadslid een exemplaar van dit boek te overhandigen, terwijl er drie boeken ter inzage op het raadhuis zouden blijven liggen. De raadsleden waardeerden de goede bedoelingen van het college zeer, maar allen waren van oordeel, dat er in deze tijd van bezuini ging geen geld voor dergelijke „cadeau tjes" uitgegeven mag worden. De heer Verhoeven (K.V.P.) ging nog verder en zeide. dat er, zelfs al had de gemeente het geld, niet een dergelijke uitgaaf ge daan mocht worden. De overheid moet het goede voorbeeld geven en de bevol king voorgaan in bezuiniging, aldus spieker. De heer Zegwaard (K.V.P.) vroeg, of de burgemeester het voorstel niet terug kon nemen en in plaats daarvan voor stellen om drie boeken te kopen; deze zouden dan onder de raadsleden kunnen circuleren en op het raadhuis ter inzage liggen. Burgemeester A. G. A. Ridder van Rappard antwoordde hem hierop, dat de inhoud van het gedenkboek zeer belangrijk is en eigenlijk door ieder raadslid gelezen moet worden. De stof is echter te zwaar om het boek in één adem uit te lezen en daarom zijn er aan het circuleren talrijke bezwaren verbon den. Overigens is het boek niet als cadeau bedoeld, integendeel, het bezit er van behoort tot het raadslidmaatschap. De voorzitter wilde evenwel een con cessie doen en stelde daarom voor om vier exemplaren aan te schaffen, n.l. drie voor circulatie en één voor de leeszaal. Het crediet werd aldus teruggebracht op f 80. De raadsleden verkeerden echter in zo'n bezuinigingspassie, dat zij ook hier mede niet accoord gingen. „De leeszaal moet maar voor zich zelf zorgen", klonk het, waarop de burgemeester zeide, dat de raadsleden er alsjeblieft geen rekensommetje van moesten ma ken. Er volgde nog enig debat en het resultaat is, dat er voorlopig werd be sloten om het crediet op f 60 te stellen en dus slechts drie boeken aan te schaf fen. De raadsleden, die het boek per soonlijk wensen te bezitten, kunnen zich bij het college opgeven en het dan tegen betaling ontvangen. Naar aanleiding van de verbetering van de Heemsteedse Dreef, waarmee een bedrag van f 58.000 gepaard gaat, vroeg de heer Kamerbeek (Kath. Vrije Lijst) zich af, of deze verbeteringen wel nood zakelijk zijn. Wethouder Van Lent ant- Advertentie De rechtbank te Haarlem heeft Dins dag 27 Maart failliet verklaard: N. de Ruiter, bloembollenhandelaar. Heemskerk, Hoogdorperweg 46. Rechter commissaris: mr. H. G. Rambonnet. Cu rator: mr. A. W. Hellema Sr., IJmuiden. D. C. Tag, bloemenexporteur, Aals meer, Oosteinderweg 53. Rechter-com- missaris: mr. H. G. Rambonnet. Cura- trice: mevrouw mr. J. F. M. Scheltens Charbo, Aalsmeer. E. Janssen, vrachtrijder, Zandvoort, Oosterparkstraat 58. Rechter-commissa- ris: mr. H. G. Rambonnet. Curator: mr. J. H. Junge, Haarlem. W. Estarippa, vertegenwoordiger, Haar lem, Parklaan 11. Rechter-commissaris: mr. H. G. Rambonnet. Curator: mr. S. Groen, Haarlem. J. Engel, houtbewerker, Haarlem, Die- zestraat 6. Rechter-commissaris: mr. H. G. Rambonnet. Curatrice: mej. mr. M. Gooszen, te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werden opgeheven de faillissementen van: M. J van Torenburg, kok, Haarlem, Delftstraat 23. Curator: mr. A. W. Lui- kinga, Haarlem. W. Strijbos, Haarlem, Schoterweg 150, handelende onder de naam of firma In- verco, agenturen en groothandel in aar dewerk, porcelein etc. Curatrice: mej. mr. M. Gooszen, Haarlem. P. H. Kok, hovenier, Haarlem, Rol landstraat 12. Curator: mr. J. C. Smit- huysen, Haarlem. Door het verbindend worden der enige uitdelingslijsten zijn geëindigd de faillissementen van: Jac. van Splunter, loondorser. Hoofd dorp, Sloterweg 893. Curator: mr. A. G. H. H. Roeffen, Aalsmeer. I. Mulder, destijds wonende te Bloe- mendaal, Dennenweg 5. Curator: mr. A. W. Luikinga, Haarlem. x J. A. Teeuw, aannemer, Haarlem, han delende onder de naam Aannemersbe drijf „NIBO", Middenlaan 11. Curator: mr. M. A. van Eek, Haarlem. N.V. Bouwbedrijf „H.A.C.U.", Drie huis, J. Catslaan 26; en haar directeur: M. de Haan, Driehuis, Jacob Catslaan 29. Curator: mr. B. J. de Boer, Zandvoort. De Tweede Kamer heeft hedenmiddag de heer Nederhorst (Arb.) verlof ge geven tot het richten van vragen aan de regering omtrent de economische gevolgen van haar loonpolitiek. Deze in. terpellatie zal gehouden worden Dinsdag 3 April. In een partij over 10 ronden heeft Giel de Roode, kampioen van Nederland wel- tcrgewicht, op punten gewonnen van Ivor Kid Germain, kampioen van Bar bados lichtgewicht. Op de gisteravond gehouden leden vergadering van de K.V.P. afdeling Bloemendaal hield de heer A. P. v. d. Mey, inspecteur jeugdzaken aan het departement van O. K. en W.. een cau serie over „steun van de overheid aan het jeugdwerk". Alvorens deze spreker echter het woord nam werden de gebruikelijke agendapunten afgewerkt en gaf de voor zitter de heer P. A. M. Haanappel een korte toelichting op het jaarverslag van de secretaris, waaruit bleek, dat de ver kiezingsactiviteit van de afdeling niet zonder succes was gebleven, maar vele onkosten teweeg had gebracht. Wanneer men als lid van de K.V.P. bedankt, ge schiedt dit niet om principiële maar om financiële redenen, aldus de voorzitter. De heer J. v. d. Mey toonde in zijn causerie duidelijk aan, welke steun de overheid niet alleen aan de vrije jeugd organisaties. maar ook aan het massa jeugdwerk geeft. Er zijn thans ongeveer 45 verschillende jeugdorganisaties in Nederland, die zich met behoud van hun eigen zelfstandigheid samengebundeld hebben in de Nederlandse Jeugd Ge meenschap. Met dit lichaam treedt de overheid in contact t.a.v. de steunverle ning, die zich uitstrekt op alle mogelijk gebied. Een belangrijke kant aan deze hulpverlening is echter de financiële steun. De overheid verleent een directe subsidie aan het massajeugdwerk en houdt op het gebruik van deze subsidie in zoverre controle, dat zij nagaat of men de gelden ook besteedt voor het doel waarvoor ze verstrekt worden. Dit doel is in het algemeen het openstellen van verenigingsgebouwen, waar de on georganiseerde jeugd onder een vaste leiding kan vertoeven. Bij het verlenen van subsidie aan de vrije jeugdorganisaties is het enigszins anders gesteld. De steunverlening ge schiedt hier niet rechtstreeks, maar komt via eën centraal orgaan, dat o.a. cursussen voor jeugdleiders behartigt, aan de diverse organisaties ten goede. De grootte van de subsidie is afhanke lijk van het ledenaantal der verenigin gen en bovendien nog van hetgeen door de vereniging voor de jeugd wordt ge daan. De Katholieke organisaties staan het hoogst in ledenaantal en leggen daardoor ook beslag op de grootste sub sidieverlening. Al deze regelingen zijn nog niet vast gelegd in een wet, maar er is zeker een behoefte aan een subsidiewet. Het jeugdwerk kan deze subsidie niet meer missen. Als uitgangspunt bij de subsi dieverlening blijft echter altijd, dat de overheid bet particulier initiatief volle dig vrijlaat en zich niet mengt in de programma-aangelegenbede» vao dm jeugdorganisaties, zo besloot spreker zijn causerie. Na een onderlinge gedachtenwisseling waarbij suggesties gedaan werden over het vormen van kerngroepen in de af deling zelf, sloot de voorzitter deze al gemene ledenvreagg gemene ledenvergadering. Een auto bestuurd door de heer v. W. uit Heemstede reed in de Bachlaan, richting Wagnerkade. Gelijktijdig kwam uit de Schubertlaan een auto, bestuurd door de heer B. M. uit Haarlem en juist op het punt waar beide lanen bij elkaar komen, reden de wagens op el kaar in. Ze werden zwaar beschadigd en moesten met kraanwagens naar een garage worden vervoerd.. Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor en het slot was dat de politie proces-verbaal opmaakte. De wethouders E. J. van Lent. mr. R. C. Bakhuizen van den Brink en H. J. W. B. Disselkoen, zullen in plaats van Woensdag 4 April, hun spreekuur hou den op Donderdag 5 April. Woensdagavond werd op het raadhuis door de heren A. J. van Houten en J. Smit Jr. resp. voorzitter en secretaris van de Commissie „Koninginnedag" een uiteenzetting voor de pers gegeven over het programma van de feestelijkheden welke op 30 April zullen worden gehou den. Met het oog op de beperkte ruimte volstaan wij voor heden met een enkele opgave van de verschillende nummers. De dag begint met een Jeugdappèl, waar aan ditmaal ook deputaties van de scho len zullen deelnemen, gevolgd door kin derfeesten in het Heemsteedse Sport park. Des middags worden volksspelen gehouden en des avonds treedt het Ballet der Lage Landen op, welk optreden in de pauze wordt afgewisseld door een Oranje-manifestatie van een kinderkoor onder leiding van de heren Evert Haak en Bob Jansen. Daarna houdt de burge meester een toespraak en wanneer het Ballet zijn programma heeft afgewerkt, wordt op het Raadhuisplein een Oranje- bal georganiseerd en op het Vajkenbur- gerplein zal een kermis de feestvreugde verhogen. De volksfeesten in de open luchtvoorstelling worden in het Heem steeds Sportpark gehouden. Wij komen op deze voorgenomen viering van Konin ginnedag nader terug. Dit weekend wordt de Stadsschouw burg weer bespeeld door „De Haagsche Comedie". Zaterdag wordt gegeven „Oom Harry", een spel van Thomas Job, geregisseerd door Max Croiset. Zondag avond wordt een herhaling gegeven van het blijspel „Ninotchka" van Melchior i^r>ey<aj. onder regie ren Gnoe T uwnr woordde hierop, dat de fietsers op het gedeelte tussen Julianaplein en Wipper plein zeer veel last ondervinden, wan neer het heeft geregend. Op een desbe treffende vraag van de heer Van Houten (V.V.D.) gaf hij ten antwoord, dat de kosten hoe langer hoe hoger zouden worden, dus dat men niet al te lang met deze werkzaamheden moet wachten. De heer Reijnders (Arb.) merkte nog op, dat men bij de aanleg van de Dreef blijkbaar de zijstraten was vergeten, zo dat de achtertuinen in deze straten bij na weer altijd vol water staan, waarop de wethouder zei, dat dit niets met de verbetering van de Dreef te maken had. Het gevraagde crediet werd uiteinde lijk, en na nog niet eens zo veel gedis cussieer, verleend: van langer duur was echter het debat over de verlichting van het raadhuis. Dit voorstel kwam van de burgemeester, die het dan ook met hand en tand verdedigde. De heren Verhoeven en Reijnders waren van oordeel, dat het niet van wijs beleid getuigde, wanneer men in deze dure tijd, terwijl ieder zo veel na deel ondervindt van de prijsstijgingen, f 2.400 zou uittrekken om het raadhuis te verlichten op Koninginnedag. De heer Zegwaard (K.V.P.) kwam tegen hen in verzet en zeide, dat de raad niet al zijn doen en laten door de prijsstijging moet laten beïnvloeden. Vroeger kwamen er altijd veel Haarlemmers om naar ons veriichte raadhuis te kijken, sprak hij, en daarom moeten we de aantrekkelijk heid van ons dorp niet uit het oog ver liezen, maar er voor zorgen, dat ons raadhuis, wanneer de Flora wordt ge houden. in het middelpunt van de be langstelling staat. Ook de heer Hopsta ken (K.V.P.) was vóór het voorstel en noemde het een cadeau voor de gehele bevolking. De burgemeester viel deze spreker bij en wees op het belang wat er voor de gehele gemeente in deze verlichting schuilt; immers de attracti viteit wordt er door vergroot en dit is met het oog op de Flora-bezoekers veel waard. Mevr. Van Nispen van Wely (V.V.D.) haalde het gezegde „Geef ons brood en spelen" aan. Nu het brood door de duurte schaarser wordt, moe ten we ook nog niet de spelen gaan verminderen, aldus spreekster. Op feestdagenTis het verlichte raadhuis een attractie en een lichtpunt voor de bevolking. We moeten doen wat we kunnen om een beetje fleur aan deze sombere tijd te geven. De heer Reijnders toonde zich een pessimist. „Denkt u, dat de buitenlan ders, als ze de Flora bezocht hebben, 's avonds hier blijven hangen, in dit dorp waar niets te eten en te beleven is? Dan heeft u het allemaal mis, want ze gaan 's avonds natuurlijk naar Haar lem of Amsterdam", kwam hij roet in het eten gooien. „Ze willen natuurlijk foto's maken!", kreet men verontwaar digd, maar de heer Reijnders liet zich hierdoor niet van de wijs brengen en vervolgde, dat er bovendien jaarlijks nog grote uitgaven voor arbeidsloon te rugkwamen. Het ligt in de bedoeling van het FIo- ra-hestuur om de Flora ook 's avonds te verlichten, deelde de burgemeester me de, dus dan zijn er hier ook touristen. Overigens is het geen strikt noodzake lijke uitgave, maar we moeten de be zuiniging niet te ver doorvoeren en we kunnen het ons nu nog permitteren. Er volgde dan nog een zeer langdu rig debat, waarna tot stemming werd overgegaan. Doordat er echter een stemmenstaking plaats vond 9-9 zal het voorstel in de volgende raad wederom ter tafel komen. Ook het agendapunt „Verpachting bloembollengrond" leverde moeilijkhe den op. Indertijd heeft men aan de heer J. Kaptein 1350 roe grond, deel uitma kende van Meer en Berg, verpacht. Nu heeft de gemeente deze grond echter nodig voor de Flora en daarom luidde het voorstel om aan de heer Kaptein een ander stuk grond, 850 roe groot, voor een pachtsom van f 722.50 per jaar te verhuren. Daarenboven had de heer Kaptein een eig tot schadevergoeding ingediend, daar hij veel onkosten aan de grond in Meer en Berg had besteed. Het college van B. en W. stelde voor om hem f 2500 schadevergoeding te ver lenen. Van alle kanten kwamen er evenwel bezwaren tegen deze te lage pacht en deze schadevergoeding naar voren. Na een zeer hevig dispuut schor sten B. en W. de zitting. Na hervatting deelde de burgemeester mede, dat het agendapunt aangehouden werd, daar het land nog niet op 1 September nodig is en er over enkele maanden misschien weer andere situaties zich voor zullen doen, die een wijziging van het voorstel ten gevolge zullen hebben. Na de rondvraag, waarbij de heer Zegwaard verzocht om een verzoek schrift in te dienen bij de directie van de N. Z. H. om de buschauffeurs bij de Tempeliersstraat en het station op de tram- en spoorreizigers te laten wach ten, werd de vergadering tegen half zeven door de voorzitter gesloten. Advertentie in de bekende het zijn alle producten van de RODANA-fabrieken in GRENCHEN - SUISSE. Ze zijn uitgevoerd in EXTRA PLATTE MODELLEN en met de nieuwste systemen, o.a. WATER- en STOFDICHT SCHOKVRIJ ANTIMAGNETISCH INCABLOC-SYSTEEM en ROESTVRIJ STALEN kast RADIUM-CIJI ERS en CENTRALE SEC.WIJZER Er zijn kleine SPORTMODEL- LEN bij, die zeer geschikt zijn voor LABORANTEN, TELEFONISTEN en VERPLEEGSTERS 17 Steens ANKER v. 87.50 Alle horloges zijn verzekerd tegen VERLIES, DIEFSTAL en BESCHADIGING De kleine zaak, met de grootste keuze AKKRUMDIJK 30 te Hamb., ALAMAK 30 te Alexandrië, ALBIREO 29 te Antw, ALGENIB 28 van Baltim. n. Ned.. ALPHE- NA p. 30 St. Vinct. n. R'dam, ALMKERK 29 van Hongk. n. Manilla. ALNATI 30 te Santos, ALTAIR 30 te Recife. AMPENAN 29 te Penang, AMSTELDIEP 30 te Gibr., AMST. VAART 29 te Havre vb., ANDIJK 30 te N. Orl., ARENDSDIJK 29 te Norfolk, ARIADNE 29 van Leixoes n. R'dam. AR* KELDIJK p. 30 Keywest n. R'dam. AR* MILLA 29 van Saigon n. Haiphong. AR UN DO p. 30 Bahama s n. Mexico, ATLAS p. 30 Dungeness n. Gibr., BALI 30 te Singap., BAUD 30 te Djakarta, BOISSEVAIN 29 van Hongk. n. Manilla, BOSCHFONTEIN p. 30 St. Vinct. n. A'dam. BREDA 29 van Aruba n. Cristobal. CALTEX LEIDEN p. 30 Malta n. Sidon, CALTEX PERNIS p. 30 Lissab. n. Sidon, CALTEX UTRECHT p. 30 Gibr. n. R'dam, CISTULA 29 v. Abadan n. Piraeus, CORILLA 30 te Aden, CORYDA 30 te Pulubukom, DRACO 30 te Gibr., DUIVENDRECHT 30 te Calabar, EENDR. p. 29 Malta n. Casabl., ENA 29 v. Free town n. Cur., ENGGANO p. 29 Elbacape n. R'dam, GOOILAND 30 te Montevideo, GORDIAS 29 van Tunis n. Piraeus, GOUWE 29 te Dakar, GROOTE BEER 30 te Sydney, HECTOR 29 van Palermo n. Algiers, HEEL- SUM 29 te Antw., HELICON 29 v. Turks- eil. n. Philad'a, HERSILLIA p. 30 St. Vinct. n. W. Ind., INDRAPOERA p. 30 Ferim n. R'dam, JUPITER 30 te Gibr.. HELBER GEN 30 te A'dam, KLIPFONTEIN 29 van Beira n. Durban, KOTA AGOENG 29 van Singap. 31 te Djakarta, LAAGKERK 29 v. Bombay n. Col'o, LAERTES p. 30 Mini- coy n. Padang, LARENBERG p. 29 Kp. Palos n. Savona. LAWAK 29 van S'baja n. Balikp., LEERSUM 30 te Rotterdam, LEOPOLDSKERK 29 van R'dam n. Harnb., LUTTERKERK 30 te Antw., MAAS 29 van Mobile n. Houston, MACUBA p. 29 Oues- sant n. Tripoli, MANOERA 30 te Genua, MATARAM p. 30 Minicoy n. Belawan, MELAMPUS 27 te Singap.. MIDAS 30 van A dam n. Hamb.. MITRA 29 te Chittagong, NESTOR 30 te R'dam, OBERON 30 te Cur., ODYSSEUS 30 te Lissabon, ONDINA p. 29 Azoren n. Gent, OPHIR 31 te Singap. vrw., ORANJESTAD 30 van Barbados n. Trinidad, OVULA 31 te Miri vrw., POSEIDON 30 te La Guaira, PR. WILLEM III 30 te Castellon, PR. WILLEM IV 30 te Antw., PR. WILLEM V 30 te Hamb., RIDDERKERK 29 te Rotterd.. ROEPAT 30 te Amst., ROMA p 30 Malta n. R'dam. ROTULA 30 te Suez, RUYS 30 te Rio J'o. RIJNLAND 30 te Montev'o, SCHIE 30 te Pto. Cabello. SLAMAT 30 van Genua n. Marseille. STAD BREDA 30 van Cristobal n. Boston, STAD MAASTR. 29 van Savona n. Saffi, STAD SCHIEDAM 30 van Tampa n. Pernis, TAMO p. 30 St. Pauls n R'dam, TARIA p. 30 Perim n. Abadan, TEIRESIAS 30 te P. Said, TEUCER 29 van Macass. 31 te Surabaja, TJIBADAK 1 te Surabaja vnv., TJIWANGI 1 te Hongk. vrw., TJIPANAS 29 van Miri n. Mombassa, TJISADANE "O van Penang n. Mauritus, VENUS 30 te A dam, WELTEVREDEN p. 29 Guardafui n. Djakar ta, WESTLAND p. 30 Fern. Norh. n. R'dam, WIELDRECHT 28 van Portld. n. Abadan, WILL. RUYS p. 30 Minicoy n. Djakarta, WILLEMSTAD 30 van Madeira n. A'dam, ZAAN 29 van Ahus naar Zaandam. ALKALI-VRIJ vloeibaar WASMIDDEL slerk geconcentreerd. NATUREL. SPONZEN mooi, rond model p.fl, Grote sortering PRIMA BORSTELWERK, extra voordelig: b. v. onxet prima zwaar-gevulde COCOS - HANDSTOFFER

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 5