Brandstichter aan het werk aan boord van „Johan v. Oldenbamevelt" Tweemaal brand veroorzaakt onder ogen der politie Dader nog niet Vooroverleg met de vakcentrales was niet mogelijk Opnieuw gesprek met de regering? mm 0 HELICOPTERS BIJ DE AMERIKAANSE MARINE D Tot hoofd en hart gegrepen MOSKOU WIL AMERIKAANSE BASES IN EUROPA EN ATLANTISCH PACT OP DE AGENDA Resolutie over Kasjmir aanvaard Ook kappers duurder? Moeilijke besprekingen Gebruik van catap de praktijk te omslachtig tn Jhr. Van Vredenburgh in kuil gevallen Eenheid geboden 1^. MET TWEE KINDEREN OP DE FIETS? Amerikaanse tanks over de breedtegraad Het weer IRRIS ieimucu U MAANDAG HOGERE K0LENPRIJZEN Lt.-generaal Calmeijer naar Amerika Wig gedreven tussen de Westerse partners J ZATERDAG 31 MAART 1951 DR. A. VAN RHIJN OVER LOON- EN PRIJSPOLITIEK Tot heden geen bekeuringen Tuinders vragen dispensatie De huishuren SPORT-COLBERTS PRIJSINDEXCIJFER GEZINS- VERBRUIK HOGER GROMYKO GAAT ENIGE STAPPEN VERDER Vliegtuig kan |n het ruim worden opgeborgen Ruim een uur bewusteloos 74e JAARGANG No, 25035 oot/we/v/ (Vervolg op pap. 51 Zoeken naar Globemaster definitief gestaakt DRIE MAANDEN VOORWAARDELIJK VOOR ITALIAANSE COMMUNISTE Wegens belediging van de Paus BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. Umuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3- W. Boerrigter Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Het m.s. „Johan van Oldenbamevelt" Is gistermiddag; na een kort oponthoud in de Noordersluis te IJmuiden, waar het parket en de districtsrecherche der Rijkspolitie te water zich aan boord be gaven, doorgevaren en heeft nu lig plaats gekozen in het Noordzeekanaal halverwege de sluis en de Velserbrug, ter hoogte van de Casembrootstraat te Velsen. Ook de commandeur der Am sterdamse brandweer, A. Hartog, heeft een onderzoek naar de oorzaak van de brand ingesteld. De stemming aan boord onder de emigranten heeft ondanks dit onver wachte oponthoud niet geleden. Een onafgebroken stroom familieleden van de passagiers heeft zich gisteren naar IJmuiden begeven om te pogen een glimp op te vangen van hun verwan ten. Het was alléén mogelijk over het water elkaar toe te roepen. En aan boord verdrongen zich velen voor de patrijs poorten en de railing om gesprekken voor zover de afstand dit mogelijk maakte met verwanten op de kade te voeren. Alhoewel het oponthoud zo kort mogelijk zal duren, is momenteel nog niet te zeggen zo deelde de Mij. Nederland mede wanneer het schip opnieuw zee zou kiezen. De gezagvoerder van het m.s. „Johan van Oldenbamevelt", kapitein A. H. Broere, heeft Vrijdagavond een gerust stellende verklaring afgelegd tegenover de passagiers-emigranten aan boord van bet schip, waar zich in de afgelopen vier en twintig uur driemaal een begin van brand heeft voorgedaan. De brand, die onlangs ter hoogte van het eiland Wight is uitgebroken aan boord van de Johan van Oldenbamevelt, het schip, dat met 1800 opvarenden op weg was naar Australië, is een gevolg van brandstichting, aldus luidt de lezing van mr. Wassenbergh, die het onderzoek leidde. De kapitein achtte het onverant woord de reis voort te zetten en voerde het schip gistermorgen om 11 uur op nieuw de haven van IJmuiden binnen om de oorzaak van de branden aan boord van de Johan van Oldenbamevelt sinds het vertrek te laten uitzoeken. De recherche heeft gisteren en van nacht haar werk gedaan. Intussen zag de onverlaat kans onder de ogen van de politiemannen nog tweemaal brand te stichten boven op het dek van het schip. „Het is zoeken naar een speld in een hooiberg" deelde mr. H. A. Wassenbergh mee, doch alle maatregelen zijn thans ge nomen om te voorkomen, dat de brand stichter (of brandstichtster) groot onheil kan aanrichten. De geringe omvang van de branden (zes in totaal) en de manier waarop ze ontstonden, wijzen erop, dat men te doen heeft met een gek of een pyromaan, die echter omzichtig te werk gaat, omdat nog geen van de 1800 perso nen aan boord van het schip iets gemerkt heeft van de daden tot het moment, waarop de branden ontdekt werden. Vrijdagavond heeft mr. dr. A. A. van Rhijn. staatssecretaris van Sociale Za ken en voorzitter van de interdeparte mentale commissie voor de loon- en prijspolitiek, via de zender Hilversum II gesproken over het regeringsbeleid inzake lonen en prijzen. Over de vraag waarom over de afschaffing van de subsidies geen overleg met de vakcen- tralen is gepleegd, zei hij: Hiervoor waren dringende redenen. De regering pleegt steeds zoveel moge lijk overleg. Maar hier was dit niet mogelijk. Want toen iets over de plan nen tot subsidievermindering was uitge lekt, dreigden ernstige misstanden. Het begon met de suiker. Het publiek wilde uit vrees voor prijsverhoging nog grote voorraden inslaan. In één week tijds steeg de afzet tot het dubbele. De winkelier bestelde gro te hoeveelheden bij de groothandel om aan de vraag van het publiek te kun nen voldoen en nog winst op dé voor raden te kunnen maken. Er dreigden chaotische verhoudin gen te ontstaan, waarvan de brutaal- sten het meest plegen te profiteren. Vandaar dat de prijsverhogingen op suiker en andere producten zo spoe dig mogelijk moesten worden afge kondigd, waardoor helaas tijd voor overleg met de organisaties ontbrak. De secretaris van het N.V.V., de heer Ad Vermeulen, heeft voor de radio eveneens de laatste loonronde bespro ken. Van de zijde van de Raad van Vakcentralen wordt er, aldus spr., ernstig naar gestreefd om in de kortst mogelijke tijd opnfeuw met de regering om de tafel te gaan zitten en het hele vraagstuk van lonen en prijzen te be spreken. Het heeft het N.V.V. buiten gewoon onaangenaam getroffen, dat de staatssecretaris van Sociale Zaken het nodig geoordeeld heeft in een perscon ferentie en over de radio te vertellen, dat komende besprekingen zeker niet Nog steeds is voor rijwielrijdend Ne derland de grote vraag: „wordt nog vóór. het zomerseizoen het wegenver keersreglement gewijzigd?" Zoals be kend, staat het op 1 Januari j.l. in wer king getreden nieuwe reglement niet toe, dat een volwassene twee kinderen op een rijwiel meevoert. Een volwasse ne mag echter sinds genoemde datum wèl een volwassene achter op de fiets meenemen. Naar bij informatie bij de ANWB is gebleken, komen nog steeds brieven over het niet mogen fietsen met twee kinderen op één rijwiel bij de ANWB binnen. Een gezin met twee kinderen kan reeds door de thans van kracht zijnde bepaling worden gedupeerd. Zo als men weet, heeft de ANWB vrij spoe dig na de inwerkingtreding van het re glement bij de minister van Verkeer en Waterstaat een wijziging van het regle ment in dit opzicht bepleit. De ANWB meent te mogen vertrou wen dat bij de eerstvolgende regle mentswijziging inderdaad met dit ver zoek zal worden rekening gehouden, mede in verband met het feit, dat te dezer zake geen bekeuringen zijn ge maakt. zouden lopen over de verdergaande loonsverhoging. Indien de regering werkelijk van mening is, dat door haar beslissing de zaak voor de vakbeweging is afgedaan, dan maakt zij een zéér ernstige fout. Het wil mij, aldus de heer Vermeu len, voorkomen, dat de regering er zeer verstandig aan zal doen het overleg opnieuw te openen, tenzij men met alle geweld een conflict met de vakbewe ging wil forceren, met alle gevolgen van dien. En ik heb geen enkele reden om dat te veronderstellen. Het Koninklijk Nederlands Land bouw Comité, de Nederlandse Christe lijke Boeren- en Tuindersbond en de Katholieke Nederlandse Boeren- en Tuindersbond, hebben het College van Rijksbemiddelaars verzocht de werkge vers in de voedingstuinbouw dispensa tie te verlenen van de verplichting tot het uitbetalen van de loonbijslag van 5 pet., welke met ingang van 19 Maart j.l. is ingevoerd. Het bestuur van de Nederlandse Bond van Huis- en Grondeigenaren, heeft aan de Ministerraad een adres gericht, waarin verzocht wordt bij de besprekin gen, welke omtrent de te nemen maat regelen op het gebied van de lonen in de otichtmg van de Arbeid worden ge houden. mede te willen betrekken het vraagstuk van de huren Amerikaanse tanks hebben vandaag de 38ste breedtegraad overschreden. Het was de eerste keer, dat Amerikaanse troepen zich op Noord-Koreaans gebied begaven sinds de Chinese doorbraak aan de rivier de Imjin op Oudejaarsavond. De overschrijding door Amerikaanse troe pen ten Noorden van Seoul geschiedde precies een week nadat Zuid-Koreaanse strijdkrachten aan de Oostkust zonder tegenstand te ontmoeten de 38ste breed tegraad waren overgetrokken. Advertentie Verwachting tot Zondagavond: Half tot zwaar bewolkt met plaat selijk enkele buien. Overwegend ma tige wind tussen Zuid-West en Zuid- Oost. Weinig verandering in tempe ratuur. ZONDAG: Zon: 6.18—19.12 Maan: 4.50—13.30. MAANDAG: Zon: 6.15—19.14. Maan: 5.08—14.29. r J «s/ ISSTRAAT 20 TEL. 13439 Met acht tegen nul stemmen bij drie onthoudingen India, Rusland en Joe goslavië heeft de Veiligheidsraad gis teravond besloten een nieuwe vertegen woordiger te benoemen, die tot taak zal hebben binnen drie maanden een rege ling in de kwestie-Kasjmir te treffen. Indien de V. N.-vertegenwoordigcr er niet in slaagt het met India en Pakistan eens te worden over de voorwaarden van een volksstemming in Kasjmir, zal de Raad beide landen verzoeken de kwestie te onderwerpen aan de arbitrage van een persoon of commissie, die door het hof van internationale justitie aan gewezen zal worden. Zoals bekend zullen met ingang van Maandag a.s. de kolenprijzen opnieuw worden verhoogd. De anthraciet eerste soort (Hollandse drietjes) komt van ,f 6.65 op 7.75 per mud, eierkolen, kachelnootjes e.d. van 4.30 op 5.05 per mud. Voor deze laatste soorten (dus niet voor anthraciet) zullen ingaande 1 Mei weer zomerprijzen worden vastgesteld; namelijk 4.55 per mud, daarna 4.90 en voor het einde van het jaar 5.20. Ook de andere soorten huisbrand zul len verhogingen ondergaan, maar tot 1 April 1952 hoopt men de prijzen op het nieuwe niveau te kunnen handhaven. (Van onze Haagse redactie) In een circulaire aan zijn leden heeft het hoofdbestuur van de Nederlandse Kappersbond aan alle kappers geadvi seerd een tariefverhoging' in te voeren. Deze verhoging bedraagt over het ge heel genomen ongeveer 35 a 40 procent. De reden tot dit advies is gelegen in het feit, dat de bedrijfskosten sinds 1947 enorm zijn gestegen. De prijzen die in deze circulaire wor den genoemd, gelden als minimumprij zen. Voor de middelklassen zal scheren 3540 cent gaan kosten, knippen 80 a 90 cent, onduleren fl.65f2.25, water golven f 2.00f 2.50 en permanenten zonder toestel f 12.00f 15.00. Het C. B. S. heeft thans prijsindexcijfers v. h, gezinsverbruik op basis 1949 100 samengesteld per 15 Februari 1951. Het totaal-indexcijfer steeg van 15 Januari op 15 Februari met 2 punten, hetgeen werd teweeg gebracht door prijsstijgingen hij al le niet-voedingsmiddelen-groepen. Het indexcijfer voor de voedingsmidde len daalde met 1 punt. Prijsdalingen tra den op bij eieren, vlees en roomboter. Aardappelen en, in geringe mate, fruit ondergingen een prijsstijging. De prijzen van kleding, vooral van wol len kleding, schoeisel en schoeneparatie liepen verder op. Prijsverhogingen van de kens, tapijten, huishoudelijk linnengoed en meubelen deden het indexcijfer voor de groep woninginrichting en huisraad stijgen. Voorts waren huishoudzeep en zeeppoeder in Februari duurder dan in Januari. Luitenant-generaal M. R. II. Calmeijer zal zich binnenkort naar de Verenigde Staten begeven, teneinde aldaar een studie te maken van de wijze, waarop de samenwerking wordt tot stand ge bracht tussen de verschillende instanties, die betrokken zijn bij de totale defensie voorbereiding, n.l. de drie delen van de krijgsmacht, de burgerlijke departemen ten, de industrie enz. Het bezoek van Z. K. H. Prins Bernhard aan Uruguay wordt gekenmerkt door grote hartelijkheid en eenvoud. Overal wordt de Prins door de bevolking enthousiast toegejuicht. Een beeld tijdens een wandeling door de belangrijkste winkel straat AVan Montevideo, de Avenida van de 18e Juli. Geen statietocht, doch wel een bewijs vanl de ongedwongen Uruguese hartelijkheid. (Telefonisch van onze Parijse correspondent) PARIJS, hedenmorgen De Russische afgevaardigde op de vergadering van de plaatsvervangers van de Grote Vier, Andrei Gromyko, heeft gisteravond tijdens de twintigste bij eenkomst in het Palais Rose te Parijs wederom nieuwe voorstellen ingediend, die bijna evenveel verrassing te weeg hebben gebracht als die welke Woens dag op tafel zijn gekomen. Aan het eind van de vergadering gaf Gromyko de wens te kennen, dat nog twee punten zullen worden opgenomen op de agenda van de toekomstige ministersconferentie, namelijk: 1. Het Atlantisch Pact en „de vestiging van Amerikaanse militaire bases in Engeland, Noorwegen, IJsland en in andere landen van Europa en het nabije Oosten." 2. De vredesverdragen met Roemenië, Bulgarije, Hongarije èn Italië, en schikkingen der Grote Vier betreffende Duitsland en Oostenrijk, „met inbe grip van de kwesties der denazificatie, democratisering en oorlogsmisdadigers." Als men zo vurig de vrede wil,, zoals Moskou, is het indienen van deze agen dapunten volkomen logisch. De vraag is nu of het Westen, en in het bijzonder Amerika, toegankelijk is voor deze lo- gica. Het ziet er voorlopig niet naar uit dat de Amerikanen aan de vos, die de passie preekt, veel gehoor willen schenken. De besprekingen in Parijs zullen daarom, ondanks het grote opti misme, dat na de voorstellen die Gro myko Woensdag indiende, in Westerse kringen is ontstaan, nog wel moeilijk worden. Het voorstel van Gromyko schijnt een tegenaanval te zijn op de eis van het Westen, om de schending van de vredesverdragen der Balkansatellieten, wat betreft de militaire clausules en die der mensenrechten, in de agenda op te nemen. Gromyko vroeg nadruk kelijk of men dit voorstel handhaafde en kwam daarna schijnbaar aan de eis van het Westen tegemoet, waarbij hij echter Italië bij de Balkanlanden noem de en de kwestie van de denazificatie, democratisering en de oorlogsmisdadi gers in Oostenrijk en Duitsland aan het punt vastkoppelde. Een groot deel van de zitting van ruim vier uur ging heen met de mislukte pogingen van het Westen, om Gromyko over te ha len om zijn voorstel van Woensdag toe te lichten. Toen men een Franse woordvoerder vroeg, of de ontwikke lingen van gisteren een stap terug be tekenden, zei hij: „Zij betekenen zeker, dat we nog niet klaar zijn". Opvallend was ondertussen, dat de (Van een luchtvaartmedewerker) e Piasecki HUP-1, de nieuwste helicopter voor dc Amerikaanse marine, waarmede reeds enijse jaren een groot aantal proeven werden genomen, is thans bij de marine in dienst gesteld. Men is druk bezig de marinevlie gers, die hiervoor in aanmerking komen, als hefschroefvliegtuig-bestuurder op te leiden en ze in het bijzonder met de Piasecki HUP-1 vertrouwd te maken. Het ligt n.l. in de bedoeling om dit vliegtuigtype dat na een zeer zorgvuldige overweging uit een groot aantal helicopterontwerpen werd giekozen in groten getale bij de vloot in gebruik te nemen. Tot nog toe waren de meeste kruisers en slagschepen van een catapult-inrichling voorzien, waarmede een of meer watervliegtuigen, die aan boord van de schepen werden gestationneerd. in de lucht werden geschoten. Na afloop van de vlucht landde zo n vliegtuig op het water naast het schip daarom gebruikte men voor dit doel ook altijd watervliegtuigen, met drijvers inplaats van landingswielen en het werd dan met behulp van een hijskraan weer aan boord gehesen De gehele handeling was nogal omslachtig en men ondervond ook vaak de grootste moeilijkheden, omdat vooral bij ruwe zee het landen en het aan boord nemen grote gevaren voor de betrokken vlieger met zich meebrachten. Dat zal nu in de toekomst anders wor den. De grote catapultinstallatie, die eigenlijk een onding is en een sta in de weg, zal verdwijnen. In plaats daarvan komt er een vrij platje waar elke heli copter kan landen en opstijgen zonder dat men er te veel moeilijkheden bij ondervindt. Onder het platje is een lift aange bracht. waarmede een deel van het plat met de helicopter, die er op wordt geplaatst, naar beneden in het scheeps. ruim kan worden gebracht. De HUP-1 is zodanig geconstrueerd, dat alle rotorbladen het toestel heeft twee rotoren met elk drie rotorbladen netjes naar binnen worden gevouwen, zodanig dat geen enkel blad ook maar een millimeter buiten de romp uit steekt. Daar de roeren en ook het on derstel uiterst compact zijn gebouwd, neemt het aldus opgevouwen hef- sehroefvliegtuig een zeer beperkte ruimte in. Het past precies in de lift en het gaat net door de opening in het dek en zonder bezwaar kunnen er enkele in het scheepsruim worden opgeborgen. Xn elk geval nemen ze veel minder plaats in dan watervliegtuigen, ai zijn deze dan meestal ook uitgerust met op vouwbare vleugels. Een ander voordeel is dat de in het ruim opgeborgen vlieg tuigen betrekkelijk beschut zijn, zodat ze menige gevechtsactie overleven, ook al zal de kruiser of het slagschip boven deks wat worden beschadigd. Dat kan niet worden gezegd van de watervlieg tuigen die boven op het dek op de ca tapultinstallatie zijn vastgezet. Wat de prestaties van de helicopters betreft, men heeft er evenveel aan als aan gewone vliegtuigen. De vliegtuigen voor deze schepen worden toch uitslui tend gebruikt als communicatiemiddel tussen de schepen zelf en van het schip naar het land: voor het vervoer van personen, gewonden en eventueel post en alle andere voorwerpen, die nood zakelijkerwijze van het ene schip naar het andere moeten worden overgebracht. Tenslotte gebruikt men deze vliegtuigen voor observatiedoeleinden, het leiden van het scheepsvuur en het opsporen van vijandelijke duikboten, allemaal werkjes waar-mor men nu niet bepaald eer. straaljager van duizend kilometer per uur nodig heeft. Trouwens de HUP-1 is even sne) als een modern sportvliegtuig, zij haalt een maximum snelheid van 208 kilometer per uur en de stijgsnelheid is zeer be hoorlijk: ongeveer 457 meter per se conde. De geheel metalen romp met geluid- dichte wanden biedt plaats aan twee be. manningsleden en vijf medereizigers of, in plaats hiervan,- drie gewonden of zie ken op draagbaren. De Piasecki HUP-1 is de eerste helicopter die met een auto matische besturing werd uitgerust, waar door blindvliegen mogelijk wordt en de vlieger veel werk wordt bespaard. De eerste Piasecki HUP-1 werd een dezer dagen bij de Amerikaan se marine in gebruik genomen. De helicopter zal worden gebruikt aan boord van de meeste Amerikaanse marinevaartuigen, o.a. op kruisers en slagschepen, voor het onder houden van de verbindingen, voor het vervoer van gewonden, het redden van drenkelingen en als observatievliegtuig voor duikboten. Engelse en Franse openbare mening na Gromyko's voorstellen van Woens dag, de volle nadruk legde op het optimisme, dat hierdoor was ontstaan. Niet weinigen zijn er zelfs, die de aanwezigheid van de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Robert Schuman, in Washington als een uiterst belangrijk argument beschou wen in de ontwikkeling van de Oost- West-dialoog te Parijs, Met een bijna onverklaarbaar opti misme is men te Parijs gelukkig, dat zowel Engeland als Frankrijk al het mogelijke een medewerker van het katholieke dagblad „La Croix" schrijft zelfs „het onmogelijke" willen doen om te geraken tot een conferentie van de ministers van de Grote Vier. Het is duidelijk, dat het Gromyko derhalve na lange dagen van onderhan delen toch gelukt is een wig te drijven tussen de Westerse partners. Reeds meent men te weten dat dc vertegen woordigers van Amerika, Engeland en Frankrijk het gisteren niet met elkaar eens waren op hun gebruikelijke dage lijkse conferentie op de Quai d'Orsay. De tegemoetkomende houding van de Sovjet, die volgens Gromyko's voor- stellen van Woensdag thans geneigd zou zijn als punt een van de agenda de algemene oorzaken van de huidige in ternationale spanning te beschouwen, wordt hier bijzonder door Amerika niet als genoegzaam beschouwd. Met name het punt betrekking hebbende op de ontwapening van de vier grete mogend heden, zo meent men te Washington, is niet voldoende. Een algemene ont wapening moet onderwerp van gesprek zijn. De verwarde situatie wordt goed ge karakteriseerd door een geestige op merking van een buitenlands politiek waarnemer, welke „Combat" heden morgen vermeldt. Volgens deze waar nemer kregen de vier plaatsvervangers een Brits voorstel voor zich, dat aan de Fransen werd toegeschreven, maar door de Russen werd aangeboden. In afwijking met wat door Agence France Presse werd gemeld omtrent het aan jhr. Van Vredenburch, de Ne derlandse administrateur van de inter nationale zone van Tanger, overkomen ongeval, meldt Reuter. dat jhr. Van Vredenburch kwam te vallen doordat hij, bij een bezoek aan zijn in aanbouw zijnde villa in de voorstad La Montag- ne van Tanger. in een kuil van een halve meter diepte stapte, waarbij hij met zijn hoofd tegen een muur terecht kwam. Hij leek aanvankelijk ongedeerd te zijn en ging op eigen gelegenheid naar huis. Daar aangekomen voelde hij echter hevige hoofdpijn en verloor het bewustzijn. De bewusteloosheid duurde ruim een uur; ook Vrijdag had hij nog hevige hoofdpijn. De dokter verklaarde, dat jhr. Van Vredenburch zeker wel twee weken in observatie zal moeten blijven, voordat een definitieve diagnose kan worden gesteld. ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogie. De administratie behoudt zich hei recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 42 cents per week. f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal. (Van een bijzondere medewerker) De deining rond de heftig in bewe ging zijnde prijzen is beslist niet glad gelegd door de geldloonsti.i- ging. die voor de inkomens beneden de f 4.000 maximaal 5 pCt. mag bedragen, en voor de hogere inkomens (ook) niet meer dan f 200 per jaar. A.s. Dinsdag zal de Tweede Kamer aan de hand van de aangekondigde gin ter pellatie-Nederhorst gaan discussiëren over deze, het leven van ons volk raken de aangelegenheid. Dat inmiddels wel haast elke maatschappelijke groep in belangrijke vergadering wensen en verlangens formuleert en moties aanneemt die beogen het welvaartspeil van de groep zoveel mogelijk onaange tast te laten, ligt geheel in de rede. De onderwijzers en de leraren zijn b.v. wel op een bijzondere wijze terzake actief geweest. Toch zijn het niet de grote be- r.chten in de kranten, die het meest ty perend zijn voor de moeilijke situatie, waarin ons land verkeert. Onze Haagse redacteur liet dezer da gen een bladzijde zien uit het huishoud boekje der praktijk, waarvan een opper vlakkig kennisnemen voldoende was om de huisvrouwen een werkelijk grote angst aan te jagen. Het is geen toeval, dat onze redactie naast deze publicatie het bericht plaatste dat de algemene Ned. Bouwvakarbeidersbond, aangeslo ten bij het N.V.V.. een tweede 5 pCt. loonsverhoging gaat eisen. Dit korte maar uitermate belangrijke berichtje ver dient een nadere beschouwing. Vorige week reeds hebben we ge tracht, aan te geven wat er aan de hand is. Nederland verkeert financieel in een noodsituatie. De prijsstijging op de we reldmarkt en de noodzakelijke verhoog de uitgaven voor onze defensie noodza ken tot een zodanige bezuiniging van onze consumptie, dat een staats-bankroet kan worden voorkomen. Het gaat om niet meer. maar zeker om niet minder. Het voorkomen van een bankroet is de verantwoordelijke taak van ieder, die op het ogenblik aan ons volk leiding moet geven: de regering, de Staten-Generaal, de leiders van onze grote organisaties. Elk van deze instanties draagt weliswaar eer. eigen verantwoordelijkheid, maar het uiteindelijke doel van die verant woordelijkheid is gelijk: de bestaans mogelijkheden van het Nederlandse volk te behouden op een zo hoog m o g e i ij k peil. Nu kunnen we het op sommige momenten volkomen oneens zijn met terzake door de regering genomen maat regelen. wij menen dat het niet redelijk, niet billijk zou zijn van mannen als Drees en v. d. Brink. c.s. te veronderstel len, dat ze deze maatregelen nemen omdat zij nu eenmaal de weg van de minste weerstand afbakenen. Wij menen te mogen aannemen vooral na het aan horen van de Regeringsverklaring en van de toelichting die minister Drees j.l. Zaterdag voor de radio gaf. dat in de Regering met aüc ernst gestreefd wordt naar het voorkomen van een ramp voor ons volk, waar we in de eerste jaren niet overheen zouden kunnen komen. Maar ook in de overtuiging, dat de Re gering de allerbeste bedoelingen heeft, kan het natuurlijk voorkomen en komt het op het ogenblik ook naar onze me ning beslist voor, dat onvoldoende reke ning wordt gehouden met de reeds zo sterk gedaalde koopkracht van de man met het lagere inkomen, met het gebrek aan reserves bij diezelfde man. niet alleen in geld maar ook in kleding en huisraad. Het is mogelijk, dat daardoor voor een zeer belangrijk deel van ons volk reeds een toestand van pauperisme dreigt te ontstaan, waarvoor op een mo ment de regering niet voldoende inzicht blijkt te hebben. Welnu, teneinde tegen over dit onjuiste inzicht of dit gebrek aar. inzicht een compensatie te hebben, treden de organisaties van het vrije mr at.schappelijke verkeer op. Hierbij dient men te bedenken, voorzover het althans de bonafide organisaties betreft, dat deze'jnede verantwoordelijkheid dra gen. In iff Stichting v. d. Arbeid heeft Ce Regering wel bewust een voorlich- tings- en adviesapparaat gevonden, dat wel van zodanige belangrijkheid werd en wordt geacht, dat geen beslissing meer wordt genomen zonder dit college te horen. Van deze Stichting v. d. Arbeid maken de drie vakcentrales van arbei ders een zeer belangrijk deel uit. Hun verantwoordelijkheid op dit moment is van wel haast angstige afmeting. Zij zijn een macht gaan vormen in ons land, die niet licht overschat kan worden. Rond 1000.000 arbeiders zijn er bij aangeslo ten en al deze zien met een grote mate van vertrouwen naar hun leiders. Aan de ene kant is het de levenstaak van de leiders van de vakbeweging, het men- senmogelijke te doen om het levenspeil van hun leden op een zodanige hoogte te brengen of te houden, als met de men selijke waardigheid overeen komt. Van de andere kant mag dit streven er niet toe voeren, dat over heel ons volk een r,:et te schatten ramp zou worden ge bracht. Bij het vallen van de avond is giste ren het zoeken naar de sedert Goede Vrijdag vermiste Amerikaanse Globe master gestaakt. Thans wordt aangeno men, dat alle 53 inzittenden, onder wie brigade-generaal Paul Cullen, plaats vervangend bevelhebber van de tweede luchtmacht-divisie, het leven hebben verloren. Uit het feit, dat zeer kleine wrakstukken gevonden zjjn, trekt men de conclusie, dat het toestel door een ex plosie vernield is en dat de inzittenden practisch onmiddellijk dood waren. Zelden is zo intensief naar een vermist vliegtuig gezocht als in dit geval. Een flink aantal schepen en meer dan hon derd vliegtuigen waren er bij ingescha keld. Laura Diaz, een vrouwelijke afgevaar digde van de Italiaanse communistische partij, is gisteren schuldig bevonden aan belediging van Z. H. de Paus en veroor deeld tot drie maanden voorwaardelijke gevangenisstraf. De openbare aanklager had, na een rede die ruim een uur duur- De gang van het leven is de gang van het lijden de, een voorwaardelijke gevangenisstraf van een jaar geëist. Deze eis was voor velen in de rechtszaal, die tot de nok toe gevuld was, een verrassing, daar op be lediging van de Heilige Vader een maxi mumstraf staat van vijf jaar of een boete. Laura Diaz werd ervan beschuldigd op een openbare bijeenkomst te hebben gezegd: „de handen van de Paus zijn besmeurd met het bloed van de kinde ren van Griekenland en Palestina, om dat hij geen vinger heeft uitgestoken om de oorlog aldaar de beëindigen, zoals hij ook niets heeft gedaan om de wereld oorlog te doen eindigen of te beperken. Al het wijwater van de wereld zal de banden van de Paus niet kunnen was sen." De beklaagde heeft ontkend, de gewraakte woorden te hebben gebruikt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1