RAAD WIL MEER BOUWEN IN VRIJE SECTOR DE WEEK IN STAD EN STREEK ffë I - - C. J. v. d. Broek jSffisz: AGENDA' a r- HAARLEM EN HET HOLLAND FESTIVAL Loodgietersgereedschap SLEUTEL WEG? Iedere dame is verwend Molendijk's Permanent HERINGA WUTHRICH ZATERDAG 31 MAART 1951 PAGINA 2 GEMEENTEBEGROTING HAARLEM 1951 Huisvestingsprobleem opnieuw besproken, zonder nieuwe geluiden 1 Ziekenhuisruimte neemt toe Volkshuisvesting Als de waterleiding lek is... Gouden jubileum Burgerlijke Stand „De Fluwelen Handschoen" Bijeenkomst a.s. militairen 1 rHl Gemeentelijke garanties voor Rembrandt-tentoonstelling en orgelconcerten h „COMEDIA" VRAAGT MEER HULP Verduistering en heling Kaartjes voor Kennemer- duinen BILJARTEN BLOEMENDAAL Koninginnedag-viering R.K. OPENB. LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK Gevonden voorwerpen HEEMSTEDE R.K. Verenigingsgebouw Burgerlijke Stand Zondagsdiensten OVERVEEN VIERING KONINGINNEDAG ZANDVOORT „Vrijdag, de dertiende" Aanbesteding arbeiders woningen SANTPOORT Kerkbericht Zondagsdienst Waterstanden Beurs van New York CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS u ZOEKT UW VOORDEEL C. DE WEERS HEREN COSTUUMS „DE SLEUTELSPECIALIST" Chin. Ind. Rest. Hongkong Lunch a 1.75 Gistermiddag werd de behandeling van de gemeente-begroting 1951 voortgezet. Wethouder BAKKER beantwoordde de verschillende vragen, die raadsleden bij het hoofdstuk volksgezondheid had den gesteld. Hij zei, dat de plannen voor de bouw van een badhuis boven de Jan Gij zen vaart in behaandeling zijn. De bestaan de badhuizen moeten echter econo misch gebruikt worden. Op Vrijdag en Zaterdag zijn zij overbelast, maar de rest van de week is er onvoldoende be zoek. Het publiek zal zelf voor een ver deling moeten zorgen. Het doorlichten der gehele bevolking kon nog niet doorgaan, omdat het con sultatie-bureau te klein is en er een wetsontwerp betreffende coördinatie van volksvoorlichting aanstaande is. Thans blijkt, dat de bovenverdieping van het consultatiebureau ontruimd kan worden voor het plaatsen van een tweede arts. Er zal een commissie wor den samengesteld, die propaganda en voorlichting ter hand zal nemen als het tijdstip der algemene doorlichting defi nitief bekend is. Wat de ruimte in de ziekenhuizen be treft was de wethouder nogal optimis tisch. Het St. Elisabeths-Gasthuis krijgt er 15 bedden bij, het Diaconessenhuis 37 het garantiebedrag van f670.000. zal niet voldoende zijn terwijl ook het Marine-hospitaal groter zal worden. Bovendien heeft Velsen plannen om een ziekenhuis bij de grens van Haarlem te bouwen. Wethouder ANGENENT verklaarde zich geen voorstander van duplex-wo- ningen, die een behoorlijke groei van het jonge gezin belemmeren. Ze beho ren van tijdelijke aard te zijn en één gezinshuizen te worden, waarmede ook met de aanleg van sanitair rekening is gehouden. Wethouder GELUK deelde mede, dat binnenkort de voetbal- en speelterrei nen in handen van één gemeentelijke instantie zullen komen. De sintelbaan is zeker gewenst, maar moest wachten, omdat andere sportaangelegenheden na de oorlog noodzakelijk waren. Ook een turahal is nodig en daar aan een com binatie met sintelbaan en voetbalveld gedacht wordt, zal de plek voor bouw wel ten Noorden van de Kleverlaan lig gen. Misschien komt het Krelagehuis dit najaar 4 avonden beschikbaar voor volleyball, handbal, badminton en bas ketball. Bij de post subsidie aan de vereniging „Zuigelingenzorg" (f 9000.wees mej. BOLSIUS (K.V.P.) er op, dat deze ver eniging in het afgelopen jaar 1100 zui gelingen op de lijst had staan, terwijl de niet gesubsidieerde afdeling van het Wit-Gele Kruis er 1000 in 9 maan den noteerde. Hiermede is het hoogste aantal bereikt, dat ooit werd ingeschre ven. Tevens werd bewezen, dat door de. oprichting van de afdeling van het W7G.K. de volksgezondheid gediend is. De heer BLOKDIJK (P.v.d.A.) kreeg van de burgemeester verlof om der ge woonte getrouw een kwartiertje te mo gen spreken over de drankbestrijding, nadat de overige raadsleden toezegden dit jaarlijkse precedent niet te zullen uitbuiten. Om kwart voor vijf kwam het hoofd stuk Volkshuisvesting aan de orde. De beschouwingen werden geopend door de heer GOEDEE (P.v.d.A.), die na een uitvoerig betoog, mede namens drie an dere fracties de volgende motie in diende: De Raad: Overwegende, dat de woniiignood in deze gemeente nog zeer groot is en tot onduldbare toestanden leidt, dat het aantal woningen, waarvoor het rijk tot nu toe financiële steun heeft kunnen toezeggen, te gering is geweest om in voldoende mate aan deze nood tegemoet te komen, gezien de mogelijkheid om een aan tal woningen zonder rijkssteun te doen bouwen, nodigt B. en W. uit de raad op korte termijn prae-advies te doen toekomen omtrent de moge\jkheid van de bouw van een complex woningen, waarvan de huren op een aanvaardbaar peil komen te liggen en waarvan het eventuele exploitatietekort direct of later voor rekening van de gemeente komt. Deze motie werd door B. en W. gaar ne aanvaard en prae-advies zal spoedig worden uitgebracht. De heer Goedee meende tenslotte, dat de bouw in de vrije sector moet toenemen, nu de rijks-investeringskraan De directeur van het Gemeentelijk Wa terbedrijf Haarlem verzoekt ons er op te wijzen, dat bij het ontdekken van een lek in de waterleiding de hoofdkraan moet worden gesloten en onmiddellijk de technische dienst van het waterbe drijf, telefoon 10279, dient te worden ge waarschuwd. Herstelling mag pas plaats vinden, nadat personeel van het Waterbedrijf het lek heeft gezien. Reductie kan worden verleend voor water verloren gegaan uit een lek, dat niet veroorzaakt is door schuld of nala tigheid. Waterverlies uit openstaande tapkranen, defecte stortbakken of andere toestellen, wordt-derhalve tegen de nor male prijs berekend. Vooral op defecte stortbakken dient gelet te worden, want een dunne straal water, welke in de closetpot wegloopt, kan een hoge waterrekening tot gevolg hebben. Reparaties en andere werkzaamheden aan de waterleiding in percelen mogen uitsluitend door erkende particuliere waterfitters worden uitgevoerd. De heer R. Preenen, Waldeck Pyrmont- straat 15, viert Zondag zijn gouden jubi leum bij de fa. H. Dames en Zonen, Houtvaart 12-14. Zondagmiddag is er een receptie te zijnen huize. De huldiging vindt Maandag plaats. GEBOREN: G. C. Mentjoxvan den Broek, z; J. P. van der SteldZwijnen- burg, 2 z; E. GroeneveltWillemze, z; E. A. M. RoestSchultz, z; M. Kuijtde Mooy, z; P. VoulonHovingh, d: C. W. van der Eemvan Rossum, d;' L. W. RodersReinking, d. ONDERTROUWD: J. W. H. Stoelman en E. Eshuis. GETROUWD: J. Hertogs en A. W. van Dort. OVERLEDEN: A. Suwijnvan der Sluis, 76 j., de Haasstraat; J. Flipse, 23 U Gasthuisvest bijna wordt dichtgedraaid. Duplex-wo- ningen achtte spr. altijd nog beter dan zolderkamers. In de avondzitting uitte de heer VAN VELSEN (K.V.P.) allereerst zijn waar dering voor hetgeen op het gebied van de woningbouw is gepresteerd. Maar hij vroeg voor de naaste toekomst de grootste activiteit. Er moet gevochten worden voor elke woning, omdat daar door weer meer geluk en levensvreug de in een Haarlems gezin komt Spr. meende dat voor de middenklasse na de oorlog nog niets gedaan is. De wo ningbouwverenigingen en geldbeleggers moeten er voor geïnteresseerd worden, zoals in andere steden. Maar ook moet er bouwrijpe grond voor middenstands woningen aanwezig zijn. Laat prominen te Haarlemse architecten de ontwerpen maken, beval de heer v. Velsen aan. Er is beweerd, dat er genoeg grote oudere woningen voor de grote gezinnen zijn, waardoor een opschuiving mogelijk is. Maar spr. betwijfelt of er nog zulke huizen zijn, die niet zeer intensief ge bruikt worden. Tussen de normale com plexen moet tegen de normale huur 3 a 4 pet. der woningen beschikbaar zijn. voor het grote gezin. Mevr. SCHELTEMA—CONRADI (V V.D.) noemde het woningprobleem gro tendeels een financiële kwestie. Als de huren de kosten dekken, verrijzen er wel huizen en daarom moet meer on dernomen worden in de vrije sector, speciaal op het gebied van flats. Wat het binnenkomen in de stad betreft be staat weer het poorterssysteem. Men kan blijkbaar de kwestie niet regionaal zien. Nadat nog enige leden het woord ge voerd hadden, dankte wethouder AN GENENT allereerst voor de waarde rende en opbouwende critiek, die B. en W. helaas door besluiten van hogerhand, moeten delen. Er was een hoger bouw volume voor 1951'53 verwacht. Spr. bracht hulde aan de woningbouwvere nigingen. Voor zover mogelijk zullen Haarlemse architecten voor het ontwer pen van conplexen worden ingescha keld. Men mag aannemen dat van 80 pet. arbeiderswoningen er voor 20 pet. mid denstandswoningen zijn gebouwd; de ze verhouding is gekozen aan de hand van de beschikbare gegevens. Ware er eerder een sociografisch onderzoek ge weest, dan zouden de cijfers ongetwij feld nauwkeuriger zijn geweest voor de gehele woning-verhouding De wethouder zou gaarne zien, dat de sociale woninginspectrice de toestanden in de duplexwoningen en ook andere huizen zou kunnen onderzoeken. Zij zal dan een assistente moeten hebben, maar spreker hoopt dat de wethouder van financiën daartoe medewerking zal ver lenen. De flat in het Zuiderhoutpark komt, maar er zitten veel haken en ogen aan. Bouw in de vrije sector is aantrekke lijk, maar ook gebonden aan voorschrif ten en gemeentelijke financiële offers. Wethouder HAPPé (P.v.d.A.) behan delde de huisvestingsaangelegenheden. Er zijn regelmatig klachten over het bu reau, die onderzocht worden en bijna BIOSCOPEN: Rembrandt: Annie get your gun (a. 1.) 2, 4 15, 7 en 9.15 u.; Palace: Roseana McCoy (18 j.) 2, 4.15, 7 en 9.15 u.: Luxor: Mrs. Mi ke (18 j.) 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Berliner Ballade (18 j.) 2.30, 7 en 9.15 u.; Zo. 2, 4.30, 7 en 9 15 u.; City: Moord te midder nacht (14 j.) 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne: Ontmaskerd (14 j.) 2.30, 7 en 9.15 u.; Zo.: 2, 4.15. 7 en 9.15 u. Zaterdag 31 Maart Schouwburg: De Haagsche Comedie met „Oom Harry", 8 uur. Zondag 1 April Schouwburg: De Haagsche Comedie met „Ninotschka", 8 uur. Maandag 2 April Schouwburg: Het Vrije Toneel met „Meeu wen boven Sorrento", 8 uur. TENTOONSTELLINGEN Museum Het Huis van Looy, KI. Hout weg 103: Werken van hedendaagse Luxem burgse kunstenaars. Geopend op werkdagen van 1017 uur. 's Zo. van 1317 u. (t.m. 15 April). Kunsthandel Leffelaar, Grote Markt: Schilderijen en gouaches van R. H. Olde- man en N. Touwen. Geopend op werkdagen van 1017 uur (t.m. 6 April). Het Luifeltje, Groot Heiligland 15, Expres sion Poëtique (1—15 April). APOTHEKEN: De Zondag-, avond- en nachtdiensten van de Haarlemse apotheken worden van 18 April waargenomen door Apotheek Van Rhijn, KI. Houtweg 15. telef. 10539; C. G. Loomeijer Zn.. Zijlweg 34, tel. 12495; Nolf's Apotheek, Kruisstraat 26, telef. 11174; Schoterbos-apotheek, Rijksstraatweg 19, te lefoon 25711. ZIEKENVERVOER: Fa. Mathot, Gr. Houtstraat 9, telefoon 11900; Margriet, Turfmarkt 19 rd., telefoon 21400; te Heemstede Fa. Buitenman en Co., Raadhuisplein 7, telefoon 28523. R.K. Militair Tehuis „De Burcht", dage lijks de gehele dag geopend De Open Deur, Inlichtingenbureau over het Rooms-Katholicisme (Kruisweg 25). Spreekuren: dagelijks (beh. Zondag): 104—12 en 14.30—21.00 uur. R.K. Gezinszorg (Kenaupark 18). Spreek uren: Maandag, Woensdag en Vrijdag van 8.3010.00 uur. Wit-Gele Kruis (Kenaupark 15): Kraam- verzorging spreekuren: Ma. 24 uur; Wo. 23 u.; Do. 1011 uur. Bur. voor Huwelijksvoorlichting: spreek uur Rector de Bot: Di. 45 u en Dins dagavond 7.30—8.30; spreekuur Dr. Ter- vooren, Mauritsstraat 9, dag. van 13 30 14.30 en na afspraak. Kantooruren 95 u. nooit aanleiding geven tot het corrige ren van een beslissing. Spr. kan zich de wanhoop van teleurgestelden indenken, hij vergeeft zelfs insinuaties, maar hij heeft rekening te houden met de regels, die bepaalde categorieën met voorrang aanwijzen. Vorderen gebeurt in uiterste gevallen, meestal is te voren een min nelijke schikking getroffen. Het vraag stuk der gerepatrieerden is moeilijk, maar de krimpeergevallen der eigen Haarlemse bevolking mogen daardoor niet langer onopgelost blijven. Een evenredigheid, ook voor de gedemobili- seerden, is geboden. De woningbouwverenigingen werken goed mee om de beste oplossing te ver krijgen. Spr. deed op de raad een hartstochtelijk beroep om te geloven, dat alles dag aan dag gedaan wordt om de woningnood te lenigen Er zijn 66 in dustrie-woningen toegewezen en het gerucht doet de ronde, dat er méér zul len komen. Met de omliggende huis- vestingbureaux is een uitstekende sa menwerking, maar ieder tracht toch eerst zijn eigen boontjes te doppen. Het migratie-overschot is alleen voor Haar lem van belang. Na re- en dupliek werd het hoofdstuk goedgekeurd. Tegen half twaalf ging de raad naar huis tot Woensdagmiddag 4 April. Advertentie Haarlem: J. DE GRAAF, Kleverparkweg; 2A Heemstede: G. C. Voorham, Kamplaan 4 Agent voor: De Haagsche Comedie heeft gister avond in de Stadsschouwburg natuur lijk ook de leden van „Geloof en We tenschap" kostelijk geamuseerd met het spel van Rosemary Casey „De Fluwelen Handschoen", waarin het dreigend ont slag van een leraar een min of meer ver dekt conflict schept tussen een intelli gente moeder-overste en een wat al te lichtvaardig besluitende bisschop. De leraar in kwestie is volgens bisschoppe lijk oordeel overigens beïnvloed door vooroordelen van enkele ondeskundige lieden al te vooruitstrevend en het ontslag zou onherroepelijk zijn geweest, ware het niet, dat de spitsvondigheid der zusters, voor een verbluffende af loop gezorgd had. Met veel plezier zagen wij Ida Wasserman aan het werk als Moeder Hildebrand, die haar grote deugden en kleine ondeugden tot een tactvolle politiek liet ineenvloeien, en dat zij later de harten van ons allen voor zich innam, bleek wel uit het spontane applaus op het moment, dat zij handig gebruik maakte van de electrische ange- lusklok om de bisschop van zijn stuk te brengen. Zij werd op voortreffelijke wijze ge assisteerd door Willy Haak, die een on vervalste zuster Monica ten tonele voer de, met wie iedereen wel eens kennis heeft gemaakt. De goedmoedige deken Burke kreeg, letterlijk en figuurlijk, het volle pond van Anton Roemer en Max Croiset tekende de idealistische leraar ten voeten uit. Met Heieen Pimentel, die de vlotte secretaresse van Moeder Hilde brand alle eer aandeed, vormde het een temperamentvol paar. Van de overigen zij verder niets dan goeds geschreven. Tenslotte zouden wij nog eens willen herhalen, wat hier reeds bij een vorige gelegenheid over dit spel werd geschre ven, namelijk, dat de schrijfster dn het derde bedrijf toch eigenlijk in verkeerd vaarwater is terecht gekomen. Onze prettige ervaringen met Moeder Hilde brand en zuster Monica verkeerden in teleurstelling bij het derde bedrijf, waar deze twee blijkbaar geen andere oplos sing konden vinden dan een bepaald vrijmoedige chantage op de bisschop. Dat deed wel enige afbreuk aan dit heerlijke stuk met zijn sprankelende dialogen, rake zetten en de ongezouten waarheden, die er werden verkocht. De ontwapenende manier echter, waarop heel de intrige werd uitgespon nen, oogstte bijzonder veel bijval. Dat lag dan ook opgesloten in de bloemen hulde en de minutenlange ovatie, welke de avond afsloten. H. Zondagmorgen 1 April wordt een bij eenkomst gehouden in het R. K. Militair Tehuis voor hen. die eerdaags in dienst moeten. Na een H. Mis om half negen zullen enkele problemen door goede des kundigen behandeld worden. Men wordt verzocht brood mee te nemen, voor koffie en thee wordt gezorgd. De Kon. Vereniging „Oost en West" afdeling Haarlem biedt de leden Dins dag 3 April een filmavond aan. Er zal de fraaie kleurenfilm „Java's pracht en praal" vertoond worden, om acht uur in hotel de Leeuwerik. Verder bestaat het plan om Zaterdag 12 Mei een tolcht naar Texel te maken. v •- ^5 De politiek aangelegde heer, die ging kegelen inplaats van naar de avondzitting van de Haar lemse gemeenteraad te gaan, kreeg terecht een standje. Hij behoort tot de stuurlui, die aan de wal staan en het altijd beter weten en gedaan zouden hebben, en bevindt zich dus in een enorm gezelschap. „Waar ben je gis teravond gebleven?" vroeg ik, toen ik hem tijdens een ommetje, om m'n vale huiskleurtje kwijt te raken, ont moette. „Man, ik heb twaalf negens gegooid en een keer bijna acht om de lange." „Interesseert de gemeentepolitiek je dan niet?" vroeg ik. „Natuurlijk. Het is altijd een vreug de om te lezen wat er weer verkeerd gedaan is. Maar waarom moet ik naar die publieke tribune op het Prinsen hof? Denk er eens even aan hoeveel politie er nodig zou zijn als voor een raadszitting evenveel belangstelling bestond als voor een voetbalwedstrijd. Waar zou de burgemeester die twaalf duizend supporters van de K.V.P., de democratische socialisten of de vrij heidslieden moeten plaatsen? En ge steld eens, dat deze of gene uitlating niet naar de zin van een bepaalde groep is, wat dan? Geloei, gefluit en de reserve-politie in de zaal." Ik liet hem uitspreken, maar mijn handen jeukten. „Wat een vergelijking: een voetbal wedstrijd of een raadszitting!" merkte ik schamper op. „Spelen ze daar op het Prinsenhof soms nooit buitenspel? En waarom zou bijvoorbeeld de anti-revolutionnair Spek de hattrick niet verrichten? Maar je hebt gelijk, er is wel degelijk verschil. Op het voetbalveld is het in tweemaal drie kwartier bekeken en in de raadzaal is het deze week twee maal drie uur geworden. Nou en als dan ook nog de tribune stampvol is, wordt er gepraat tot aan het ochtend gloren." „Gesteld eens, dat er óók geen jour nalisten aanwezig waren, hoe zou dan...." De politiek aangelegde stuurman van-de-wal brulde van het lachen en schudde driftig met z'n hoofd. „Dan zouden alle burgers zich on- getwijfeld op het stenografisch verslag abonneren. Of niet?" „Laat je cynisme nu eens even va ren" suste ik, „je bent toch met mij eens, dat de gemeenteraad een nuttig democratisch instituut is, dat we in de oorlog heel erg gemist hebben. Is het dan zo onbegrijpelijk, dat die vertegenwoordigers van de burgerij een beetje interesse vragen, uit dank baarheid voor de op te offeren vrije middagen en avonden?" „Ja maar, die vroede vaderen en moeders ontvangen presentiegeld" pruttelde de stuurman tegen. „Dat komt voor de toehoorders ook wel" ging ik voort. „We zijn nu al zo ver, dat ze de agenda krijgen, zodat ze weten waar het over gaat. En 'n kopje thee met 'n zakje gemeente-suiker kan er ondanks de hoge prijs misschien ook nog wel af." „Maar weet je wel wat we op de ke gelclub allemaal krijgen? Eerst 'n groot glas en dan 'n paar kleintjesen de hele avond roken, wat bij jullie in de raad pas het laatste uur van de middag of avond mag Ik heb mijn politiek aangelegde vriend toen maar de hand gedrukt. Hij is de democratie niet waard. ~T T?t ommetje was niet voldoende t~1 om mijn anders zo frisse ge- laatskleur te herwinnen. En hoewel er nu en dan een sneeuwbui viel zette ik koers naar IJmuiden. Heerlijk, die zee- en vislucht.' Wie nog nooit vis gegeten heeft krijgt er dan zin in en wie er dol op is moet de neiging onderdrukken om hier en daar een aardig kistje makreel of ton- gen onder dearm te nemen. Reeds aanstonds bij het instappen in de trein tuist ik, dat ik niet de verkeerde ge pakt had de niet-doorgaande ver binding HaarlemIJmuiden en twee kilometers vóór het eindpunt lag de vis als het ware op mijn schoot. In de rijkshallen werd een gloednieuwe fi leermachine in gebruik genomen. Het was geen plechtigheid in een versierde zaal met gemakkelijke stoe len en hoge hoeden. Een drom autori teiten uit de visserij- en zakenwereld stond met hoed en jas om een hoge kist, die als spreekgestoelte diende. De reporter van de K.R.O. sleepte met de kabels aan de microfoon door het viswater en de verslaggevers hadden niet het comfort van een tafeltje en een plaatsje vooraan. Mair niemand had deze plechtigheid anders willen zien. In het hart van het nieuwe bedrijf, met de kisten vis rondom en de bedie ners der nieuwe machine in blauwe overall en witte mutsen in de aanslag was het zo goed gearrangeerd. Reeds op weg naar dit fileerwonder waren mijn lage stadsschoenen door weekt van pekel- en ijswater en toen ik de hal verliet konden de schelvis sen in m'n sokken zwemmen. Raak niets aan daar in die hallen. Zet geen tas op de grond, loop niet tegen een knecht aan, rust niet even uit op een vensterbank of onschuldig uitziende handkar. Het is al vis, die bij U blijft tot de stormwind dwars door U heen gewaaid is. Maar de fileermachine is inderdaad een wonder: ge ziet de ka beljauw zijn kop verliezen, van de graat vallen, vierendelen. Even later is hij keurig ingepakt om ieder, die bang is te stikken in een graatje, nu de vol le vreugde van het zeebanket te ge ven. Zó wil ik op tafel komen, heeft menige vis gedacht. Het is nu zover, zodat de vangst bijbels zal worden waardoor het nijvere IJmuiden scho ner dan ooit zal bloeien. /n de bollenstreek wil het nog niet erg bloeien. Geen wonder, met zo'n kou. Mensen die het weten ver klaren om strijd: twee dagen zacht weer en alle knoppen springen open. Drie dagen zomer en we moeten op een holletje naar de bollenvelden om niet te laat te komen. Toch maakt de natuur het weer goed met ons, 'sterve lingen, want het is veel prettiger om zonder jas en de warme zon op de rug door de bollenvelden te toeren, dan in een habijt en sneeuw op de hoed. Had Maart veel zonnige dagen gege ven, dan was het mis gegaan en nu stappen we de eerste de beste gezel lige Zondag allemaal naar Hillegom en Noordwijkerhout, Lisse en War mond, om de verkeerspolitie de schrik op het lijf te jagen. Er is nu een geheel nieuwe metho de door middel van radio-tactische- flitswegen ontworpen. Zondagmorgen om 11 uur zullen op de Grote Markt te Haarlem, bij d'ouwe pomp te Hillegom en op het Vierkant te Lisse de inge nieuze apparaten van de grote Lon dense verkeersingenieur Sir Sjouw in werking gesteld worden in het bijzijn van talrijke autoriteiten. Door een uit gebreid lichtbord te vergelijken met de stratenzoeker op het Stations plein te Haarlem kan precies wor den vastgesteld waar het verkeer in de knoop zit. Op zichzelf is dat niets bijzonders, omdat het principe op radar berust. Interessant is echter, dat auto's en bromfietsen tot stoppen ge dwongen kunnen worden, wanneer de bedieners van de apparaten dat willen. Voor rijwielen geldt deze onzichtbare straal nog niet, omdat er geen benzine bij te pas komt. Het apparaat werkt verder verdelend, zodat een automobi list zonder het zelf te willen in een B. en W. stellen voor in het kader van het „Holland-Festival" aan de Stich ting Haarlems Bloei in de kosten van inrichting van een tentoonstelling van tekeningen en etsen van Rembrandt in de Vleeshal van 1 Juni tot 1 September 1951 een bedrag te verlenen van maxi mum ƒ2500, onder voorwaarde, dat de o.a. daarvoor aan te schaffen vitrines na afloop der tentoonstelling ter beschik king van de gemeente gesteld worden. Tevens stellen zij voor een garantie te verlenen van 2500 voor de door de Stichting Haarlems Bloei te organiseren twee orgelconcerten, als onderdeel van het „Holland-Festival" op 2 en 4 Juli a.s. Het college heeft de overtuiging, dat het noodzakelijk is de belangstelling voor de gemeente te vergroten en deel te hebben in het vreemdelingenverkeer, dat een factor van grote economische be tekenis is geworden. Het acht de ten toonstelling van groot belang, omdat nu ook de Vleeshal geruime tijd opengesteld zal kunnen worden in een staat en onder omstandigheden, waarin ook het fraaie interieur van dit kostbare gebouw volledig tot zijn recht kan komen. Hier door wordt dan rrrin of meer voldaan aan de voorwaarde, welke het Rijk verbon den heeft aan de subsidiëring in de kos ten van de restauratie van het gebouw, n.l., dat het voor het publiek toeganke lijk moet zijn. Met grote waardering hebben B. en W. kennis genomen van de daadwerkelijke medewerking van particuliere zijde, door To be or not to be De Stichting „Toneelgroep Comedia" heeft andermaal aan B. en W. verzocht om haar voor. het seizoen 1950/1951 een extra-subsidie te verlenen van f 10.000. Haar begroting raamt een tekort van f 15.436 waarbij geen rekening is ge houden met de verplichte 5 pet. salaris verhoging over 11 maanden. Indien c.e raad het subsidie verhoogt met een aandeel in de kosten van de 5 pet. salarisverhogong en de gemeenten Am sterdam en Utrecht dat eveneens doen, moet voor het seizoen 1950/1951 gere kend worden op een tekort van pl.m f 20.000. Het bestuur van de Stichting kan deze begroting met een ongedekt tekort niet aanvaarden en zou zich genood zaakt zien als zodanig af te treden. Het gevolg hiervan zal zijn dat deze Toneel groep haar verplichtingen niet meer zou kunnen nakomen en zal ophouden te bestaan. Het is B. en W. gebleken, dat bij deze extra-subsidie-regeling de bestaande verhouding in de subsidieregeling tus sen het Rijk en de gemeenten Amster dam. Utrecht en Haarlem niet zal kunnen worden gehandhaafd', omdat het Rijk geen subsidieverhoging geeft en de gemeente Amsterdam bij het voortbestaan van Comedia niet voldoende belang meent te hebben om het subsidie te verhogen. De noodzakelijke verhoging zal dus gelijkelijk moeten worden verdeeld tussen de gemeenten Utrecht en Haar lem. B en W. achten het voortbestaan van deze toneelgroep van belang, om dat zij de hoofdbespeelster is van de Stadsschouwburg en een behoorlijke exploitatie van de Stadsschouwburg hiervan in grote mate afhankelijk is. Met de hiervoor genoemde gevolgen voor ogen, schrikken zij er voor terug, om door het onthouden van tijdelijke noodzakelijke hulp de exploitatie van de Stadsschouwburg voor de toekomst in ernstige mate te bemoeilijken en me nen zij niet te moeten voorbijzien, dat in de achter ons liggende jaren die exploitatie zeer gebaat is geweest door het contact met Comedia, zowel finan cieel als cultureel (door de daardoor ontstane verplichtingen van de andere bij de toneelcoördinatie aangesloten gezelschappen). Het extra subsidie zal voor één jaar zijn door de voorgenomen reorganisa tie. De Haarlemse politie heeft de 30-ja- rige magazijnbediende J. G. aangehou den, die ervan verdacht wordt goede ren verduisterd te hebben uit een ma gazijn in huishoudelijke artikelen, waar hij werkzaam was. Als verdacht van heling werden eveneens verhoord een man en een vrouw. Intussen zijn nog drie andere personen verdacht van he ling aangehouden. De verduisterde goe deren hadden een waarde van meer dan drieduizend gulden. Degenen, die het nationaal Park De Kennemerduinen willen bezoeken en daar per bus heen gaan, kunnen bij de busconducteur kaartjes voor dit park kopen. Dit geldt voor de lijn Haarlem Bloemendaal strandZandvoort. In de serie nederlaagwedstrijden voor de Hof van Holana-beker is ook Rem brandt uit Amsterdam er niet m ge slaagd om met een overwinning naar huis te gaan. De eindstand werd 16 8. De uitslagen waren: Bouwmeester 60 60 54 7 1.11 de Rosa 65 62 54 -1-14 Hoenderdos 50 50 42 6 1.19 v. Lochem "O 61 42 13 1.48 Wagenvoort "0 70 38 9 1.84 v. d Horst 60 51 38 6 1.34 van Wunnik 90 61 20 9 3.95 Teelen ®5 95 20 16 4.75 v d Veldt 130 76 34 33 2.23 Ceeli 105 105 34 10 3.08 Rosenhart 70 70 27 19 2.59 PiXler 90 67 27 16 2.48 bepaalde richting gestuurd wordt. Men verzuime niet een kijkje te gaan ne men bij de inwerkinstelling. Misschien ziet ge dan ook nog SPAARNEBABBELAAR Het Oranje-comité Bloemendaal heeft het een en ander bekend gemaakt over de viering van de verjaardag van Ko ningin Juliana. Een stoet van leerlingen der lagere school trekt, voorafgegaan door het fan fare-corps „Sursumnaar de sportvel den aan de Donkerelaan, waar Kinder spelen gehouden worden. De kermis aan de Zomerzorgerlaan wordt 28 April ge opend. het beschikbaar stellen van tekeningen en etsen en door het verlenen van ga ranties tot rond 10.000. Deze garanties zijn echter verleend onder de voorwaarde, dat de gemeente 5000 zal bijdragen. Uit financieel oog punt achten B. en W. een dergelijk hoog bedrag niet verantwoord. Zij hopen ech ter, dat het huidige voorstel de exploi tatie niet onmogelijk zal maken, temeer, daar intussen gebleken is, dat enige verlaging in de raming der uitgaven zonder bezwaar kan geschieden. De minderheid in het college acht de garantie voor de concerten niet verant woord. Aanwinsten van de R.K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek, Nieuwe Gracht 70: G. H. W. VAN AKEN. Tandraderen. J. BOERMAN. Leerboek voor het ont werpen van letters en opschriften. P. BOORSMA. Duizend Zaanse molens. T. VAN DUUREN. Vaktekenen voor electriciens en instrumentmakers. E. J. DIJKSTERHUIS. De mechanise ring van het wereldbeeld. J. HAMMES. Goud. zilver, edelstenen. J. A. P. MEERE en G. D. HOEKSTRA. Handleiding voor de prijsberekening van schilder- en behangwerk. H. MENKVELD en F. OOMES. Het maken en decoreren van taarten A. NIKLITSCHEK. De tovertuin der wiskunde. J. W. SCHOTMAN. Handboek der mo derne bijenteelt. F. SCHUH. Spelen met getallen. F. SCHNACK. Das kleine Buch der Edelsteine. J. A. VISSER en T. BONNEMA. Kunst steen; gebakken materiaal: steen, dak pannen, tegels, buizen en sanitaire arti kelen. J. C. WINTER1NK. Hoe boeken ge maakt worden. Onze ZEEVAART; jaarboekje aange vend de stand van de Nederlandse han delsvloot; samengesteld door G. Colmjon. Aan het Hoofdbureau van Politie te Haarlem, Nassauplein 3, zijn op alle werkdagen van 10.30 tot 12.30 uur inlich tingen te bekomen omtrent de navol gende in de afgelopen weken als gevon den aangegeven voorwerpen: Portemonnaie met geld en koffiebon nen, autopeds, gouden en zilveren arm banden, R.K. kerkboekje, notitieboekje, leesboek, beursje met inh., sportbroekje, boord, brillen, broches, ceintuurs, etui's met inhoud, fluit, bruidsfoto's, gewicht, gebit, munt- en bankbiljetten, hoofd doek, halsband, hamer, handbeschermer, handschoenen, dames- en herenhoed, hond, horloges, militair insigne, diverse jassen, dameskousen, kinderkruiwagen, kussen, koffie, klok, nylonkous, halsket- ting, laars, lapje stof, zeemlap, zakmesje, theemuts, medaille, mondorgel, mutsen, nummerplaat, jongenspetje, passer, para- pluie, portemonnaies met inhoud, pad- vindersriem, gouden ringen, rozenkran sen, kinderrijwiel, sjaals, autoslinger, schortje, spaarzegels, schoenen, sleutels, sierspeld, hondentuig, rol tekeningen, tassen met inhoud, vogel, verrekijker, vulpotlood, vulpennen, waterpas, wiegje, kinderwagen wiel, windjack, poppenwa gens, wanten, kinderzitje, zink, zweep. Maandag 8 uur repetitie „Laudate Dominum", 8 uur bestuur H.B.C., 8 uur Missie Naaikrans. 8 uur gecombineerde bestuursvergadering pluimveevereniging „De Eendracht". Dinsdag 8 uur repetitie Kath. Ge mengd Koor, 8 uur repetitie R. K. Har monie „St. Michaël", 8 uur bestuur K.A.B.O. (W), 8 uur repetitie Melcdia. Woensdag 2.30 uur repetitie Kath. Kinderkoor. 7.30 uur Clubavond Dam club St. Bavo. 8 uur ledenvergadering Kath. Vrouwenbeweging (demonstratie Duyvis). Donderdag 8 uur repetitie Dameskoor „Viva Maria", 8 uur vergadering St. Vincentius. Vrijdag 8 uur toneelrepetitie „Door Eendracht Sterk", 8 uur toneelrepetitie „Berkenrode". ONDERTROUWD; Th. H. van Zoelen en W. M. de Graaf; H. J. F. Hana en E. E. Vonkenberg. GETROUWD: H. L. Weener en E. G. Woelders; W. van de Wardt en N. M. Kikkert; W. Serné en M. C. Th. Graa- man. GEBOREN: W. G. F. Bordes en J. P Snijder, z; H. van Looy en J. P- Weijers, d; W. Prins en G. J. Willemse z; A. Bloemendaal en C. M. J- Bijl. zjJ. 4. F. Beijnes en A. E. M. Helmich, z; W. C. de Groot en Ch. J. van Zoelen, z. OVERLEDEN: Mw. J. P. Olthoff- Pouw, 49 jaar: Mw. R. van Laer-de Vries. 61 jaar; Wed. Cn. R. van Hasselt- Backhaus, 79 jaar; Wed. M. M. J. Pronk- Meelberg, 66 jaar. De Zondagsdiensten voor artsen wor den op 1 April waargenomen door dr. A. G. Degenaar. P. de Hooghstraat 11, tel. 19920 en dr. J. Reurink, Aerden- houts Duinweg 8, tel. 26035. Wijkverpleging Zuster B. G. Badings, Heemsteedse Dreef 138. tel. 29818. Geopende Apotheek: Apotheek Schots man. Binnenweg 206208, tel. 28320. Politie en brandweer: tel. 28850. De Oranjevereniging Overveen heeft het programma samengesteld voor de viering van Koninginnedag op Maandag 30 April. Het ochtendprogramma begint met een aubade van de leerlingen der lagere scholen voor het Raadhuis in tegen woordigheid van de burgemeester. Daarna volgt een optocht naar het sportterrein aan de Vrijburglaan, waar kinderspelen gehouden zullen worden. Het ochtendprogramma wordt besloten met een demonstratie van leerlingen van het Centraal Instituut voor oplei ding Sportleiders (CIOS). In de middag zal er een voetbalwed strijd worden gespeeld door leden van het vrijwillige brandweercorps tegen de gemeentepolitie. Tevens zullen de leer lingen van het Kennemer Lyceum en het Jac. P. Thijsse Lyceum elkaar in sportwedstrijden ontmoeten. Het volledige programma zal in de loop van de maand April huis aan huis in Overveen worden bezorgd. De Zandvoortse politie-sportvereniging geeft Zaterdagavond a.s. in „Zomerlust" voor genodigden een opvoering van het toneelstuk „Vrijdag de dertiende". Deze uitvoering zal Zaterdag 7 April in het zelfde gebouw worden herhaald. De op brengst aan de entreegelden komt dan ten goede aan de kankerbestrijding. Enkele weken geleden besteedde de woningbouw-vereniging „Eendracht maakt macht" te Zandvoort, aan de bouw van 21 arbeiderswoningen. De laagste inschrijver schreef in voor rond f 263.000 (f 12500.per woning of ruim f48.per m3). Deze vereniging liet in December 1949 38 gelijksoortige wonin gen bouwen voor rond f 9400 per et uk, waarmede met de vastgestelde rijks bijdrage een sluitende exploitatiereke ning kan worden verkregen. De rijks bijdrageregeling is sedert dien ongun stiger geworden. De bouw van het com plex van 21 woningen zou dus een groot verlies opleveren. Waar het verschil in de bouwkosten zo belangrijk is, kon men door het toepassen van versobe ringen op deze allerminst luxueuze bouw niet tot een aanvaardbare opzet komen. Het is om die redenen dat het bestuur der vereniging naar wij ver nemen niet tot gunning van dit werk kan overgaan. Het bestuur zal moeten afwachten hoe de situatie in de woningbouw zich zal ontwikkelen. In dien de bouwkosten niet aanmerkelijk teruglopen, zal het rijk ter voorko ming van het vastlopen van de woning bouw tot verhoging van de bijdragen in het exploitatietekort moeten over gaan O. L. Vrouw van Altijdd. Bijstand Zondag H.H. Missen 7, 9 (Hoogmis) en 11 uur; 's avonds 7 uur Lof. In de week H.H. Missen 7 en 8 uur. Maandag, Dins dag en Vrijdag 6.30 uur extra H. Mis. Maandag 7.30 uur Mariagarde I. Dins dag 8 uur Mariacongr. dames. Woens dag 7.30 uur H. Familie jongemannen. Donderdag 8 uur H. Familie heren. Vrijdag 7.30 uur Lof. Zaterdag 59 uur biechten, 7.30 uur Broederschapslof. Artsen: A. de Groot, Hoofdstraat 165, Santpoort, tel. 8310. Apotheken (ook nachtdienst): Bloe- mendaalse Apotheek, Bloemendaalse- weg 85, Bloemendaal, tel. K 2500 22181. IJMUIDEN. Zaterdag 31 Maart: Hoog water: 9.57 uur en 22.53 uur. Laag water: 4.59 uur en 17.51 uur. Zondag 1 April: Hoog water: 11.43 uur. Laag water: 6.36 uur en 19.43 uur. Maandag 2 April: Hoog water: 0.37 uur en 13.12 uur. Iïaag water: oTt uur en ZT.10 uur. Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric General Motors Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North American Co Radio Corp. Republic Steel Shell Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S. Steel 30/3 39 53% 77% 54% 521/4 13% 73 '4 6912 18% 19% 41 Fa se a 65 51% 32(4 41% 29/3 38% 52% 77% 54% 51% 18)4 73% 68% 18% 19% 41 54% 64% 51 31% 41% Advertentie Advertentie HAARLEM Advertentie Gebruikt Lincol wrijfwas. Voor elke schone ledige Lincol-doos ontvangt U 5 centen. Vraagt Uw leverancier een inlever-biljet. LINCOL POLISH - HAARLEM Telef. 14214 (van 9—10 uur 's morgen») Advertentie betaalt U nog steeds tot 100 gld. voor HEREN - DAMES - LEGERKLEDING enz. goede prijzen Jansweg 14 b/h station. Tel. 17825 Advertentie LANGE VEERS TR AA® 10 «EU 11493 Advertentie BESTAANDE DIT: SOEP LOEMPIA BAMI OF NASI GORENG - KOFFIE HAARLEM - SMEDES«RAA« 8 Advertentie met Santpoorterplein 1 - Haarlem - «eL 1970*

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 2