„Berliner Ballade" een wrange persiflage Feiten wijzen nood in Kennemer- landse tuinbouw aan De Amsterdamse burge meester op Marquette Congres Nijverheidsonderwijs in Haarlem Botten- en aardbeiencampagne waren slecht Minimumprijzenregeling redde aardbeiencampagne ^Pullman ^ITlatraóóen m■■iii Regie van Stemmle BURGEMEESTER KWINT BIEDT EXCUUS AAN Een verbouwing in Italiaanse stijl Pullman matrassen Product was van slechte kwaliteit AUTO-FINANCIERING DE GROOT ZATERDAG 31 MAART 1951 PAGINA 6 Luxor Cinema Palace City Rembrandt Spaarne Voordracht gemeente ontvanger NHfrmr.y Snelheid Deelnemers ontvangen op stadhuis SCHOONHEID VAN KENNEMERLAND Regenten-wee Postzegeltentoonstelling De grote campagnes Bonencampagne teleur stellend Verbouw van Marquette [GEZONDE SLAAP;! bü WASSENAAR Verenigde Kath. Dammers „Het Witte Paard' Biljarten Minimumprijzenregeling van nut Belastingconsulent N.V. W. JAGER GERLINGS AKA - Fa, F. H. JANSSEN - Telefoon 19635 JANSWEG 42. Ook ten voordele van U. D U IJ R S M A SPUIT ALLES WOMNGRUIL KNIPPATRONEN Nieuwstraat 3 Er komt uit Duitsland nauwelijks een film, die niet het lot van het Duitse volk tot onderwerp neemt. Het is te begrijpen, zeker van een volk. dat zo met zichzelf is begaan als het Duitse. Het is ook te begrijpen, dat al die films min of meer in de vorm van een persiflage uitvallen, want de persiflage, die zo ge makkelijk aanleiding tot overdrijving geeft, ligt de Duitsers wel. Een en ander wordt weer eens beves tigd door de film ..Berliner Ballade" van Stemmle. die een beeld ontwerpt van het leven van de „gewone Duitser", hier genaamd Otto Normalverbraucher, een soort moderne Berlijnse Jedermann, aan de buitenkant De film begint met een uiterlijk beeld van Berlijn, zoals het er in het jaar 2050 zou kunnen uitzien. Hoge vierkante hui. zenblokken. stil en koel luchtverkeer. Een stem verklaart, dat de Duitse hoofd stad wel eens een ander beeld vertoond heeft, met name in de jaren, die eindig den met de totale vernieling van de stad. Dan barst de macabere persiflage los: Otto Normalverbraucher wordt van het heden naar het verleden en terug geslin gerd als gewoon burgee als minimum lijder, een gedrilde recHBt, als marionet onder Hitler's lieflijk regiem, als slacht offer van de oorlog, als zwerver, als ver geefs zoeker naar wat normaal eten. naar normale liefde. Hij botst tegen zwarte- h andelaars op, tegen politie, tegen neo nazi's, tegen bezetters en de angst jaagt hem voort, de angst voor het leven, voor de dood, voor de oorlog, voor de vrede In weerwil van dat alles weigert hij be graven te worden, als hij dood is. Hij staat op en bij zijn graf geeft hij te ken nen, dat hij slechts één ding begraven wil: de angst, die hem heeft voortgedre ven. En de dierbare aanwezigen bij zijn begrafenis laat hij op hun beurt begra ven: hun egoïsme, hun haat, hun onver schilligheid Alleen op die manier kun nen zij verder leven. Het slot is dus een optimistische noot en het is de enige in de hele film, die zich als het ware verlustigt in de ellende, waaronder de Duitsers door hun schuld het wordt in de film erkend gebukt gaan. Aan vaardt men eenmaal het thema met alle overdaad, waartoe het in Duitse handen aanleiding geeft, dan dient men Stemmle toch het compliment te maken, dat hij zijn bedoelingen meesterlijk vorm heeft gegeven. We hebben hier in alle geval te maken met een film in de zuivere zin van het woord, met een geluidsfilm van goede kwaliteit. - De stijl doet evenveel denken aan JDrei Groschenoper" als aan „Mutter Krausens Fahrt ins Glück" en ook de atmosfeer kon uit die moedeloze dagen van na de eerste wereldoorlog stammen. De film is door en door Duits in alle opzichten met alle goede en slechte as pecten van de Duitse film, doch ont vlucht het cliché met veel meer succes dan de gebruikelijke Amerikaanse pro ductie. De film gaat deze week in Frans Hals draaien. Het filmverhaal „Mrs. Mike" is niet geheel van sentimentaliteit ontbloot. Dit komt de film. die overigens het gegeven rustig en met eenvoud behandelt, niet ten goede. Een jong meisje trouwt met een sergeant van de politie, die zijn standplaats ergens in het verre Noorden van Canada heeft. Zij ziet aanvankelijk met op tegen de moeilijkheden, die het verblijf in een afgelegen streek met zich meebrengt. Wanneer zij echter beseft, dat bij de komst van haar eerste kind geen dokter aanwezig kan zijn, wil zij met alle geweld de afgelegen post ver laten en vertrekt naar een minder afge legen nederzetting, waar wel een dokter te vinden is. Het kind groeit op. maar valt ten prooi aan een plotseling uitgebroken diphterie- epidemie, die bij gebrek aan serum kans krijgt om dood en verderf te zaaien on der de bewoners. Het verlies van haar kind maakt voor haar de eenzaamheid nog groter en de jonge vrouw ontvlucht ook deze post. Alies komt echter weer op zijn pootjes terecht, want wanneer de man overgeplaatst wordt, treft hij zijn vrouw weer in de nieuwe woning. Toe gang 18 jaar. Roseanna McCoy is de mooie jonge dochter van een Amerikaanse boer. Zij wordt door de zoon van een familie, die met de McCoy's in onmin leeft, geschaakt. De schaking geeft aanlei ding tot een felle strijd tussen de beide gezinnen met hun respectievelijke sup porters Er wordt duchtig geschoten in deze film. Joan Evans en Farley Gran ger spelen er de hoofdrollen in. Joan is pas zeventien jaar oud en een nieuwe ontdekking; dit maakt het zien mis schien de moeite waard. Achttienjarigen kunnen haar bewonderen. Bud Abbott en Lou Costello lossen in «Moord te middernacht" maar liefst twee moorden op. Dat gaat natuurlijk gepaard met de nodige griezeligheden en rare voorvallen, waar ieder hard om mag lachen. Vooral de dikke van het onafscheidelijke tweetal (of het Bud of Lou is, wie zal het zeggen?), krijgt volop de gelegenheid om een serie uit bundige en ongetwijfeld op de lachspie ren werkende stupiditeiten aaneen te rijgen. Zij. die veertien zijn en daaren boven ook nog goedlachs zijn Annie Oakly blijft nog een weekje in de Spaarnestad en dat is geen won der, want haar ondeugende gezichtje, haar schietvaardigheid en haar liedjes zijn bij iedereen erg in de smaak ge vallen. Ge kunt haar gerust gaan zien, •ls ge het nog niet gedaan hebt. AHe leeftijden.. De „gewone Duitser" in de film „Ber liner Ballade" van Stemmle. In het Spaarne-theater wordt deze v/eek de film „Ontmaskerd" vertoond. Dit is een zeer boeiend gegeven en de van spanning en avonturen houdende bioscoopbezoeker kan dan ook zijn hart ophalen. Achtienjarigen kunnen het gaan zien. B. en W. hebben de volgende voor dracht opgemaakt voor de benoeming van een Gemeente-Ontvanger (vacature D. Andrea), die tevens de leiding zal krijgen over de Incasso-, storting- en ophaaldienst. 1. B. J. Thyssen, gemeente-ontvanger en hoofd van de Centrale Boekhouding voor de gemeentebedrijven te Enschede. 2. J. P. Starreveld, wnd. directeur van de Incassodienst te Haarlem. 3. P. Q. Wolff, wnd. gemeente-ontvanger te Haarlem. De nrs. 2 en 3 zijn gedaan in alpha- betische volgorde. Wat zegt de nieuwe wet? Bestuurders van motorrijtuigen zijn verplicht hun snelheid zo te re- gelen, dat zij steeds het motorrijtuig tot stilstand kunnen brengen bin nen de afstand, waarover zij de weg vóór het motorrijtuig kunnen over zien en waarover deze vrij is. De laatste vergadering, welke de ge meenteraad van Velsen wiidde aan de behandeling van -de begrotingen voor 1951, stond aan begin en einde in het teken van de motie van afkeuring, inge diend naar aanleiding van de gewraakte passage in diens nieuwjaarsrede. Burge meester mr. M. M. Kwint heeft hiervoor tenslotte zijn excuus aangeboden, waar mee deze onverkwikkelijke zaak, na bijna 3 maanden, uit de wereld is gehol pen. Over de Velser affaire is deze avond niet meer gesproken. Of dit be tekent, dat ook deze zaak uit de wereld is, zal de toekomst moeten leren. Burgemeester Kwint begon de debat ten Vrijdagavond met de volgende ver klaring: „Ik heb moeten constateren, tot mijn leedwezen, dat aan een passage daaruit (de nieuwjaarsrede, Red.) ernstig aan stoot is genomen. Ik heb daar tegenover gezet mijn interpretatie, maar ik heb de indruk gekregen, dat deze verschillende leden niet heeft mogen overtuigen, zo dat ik blijf bij deze situatie dat verschil- Gisteren werd in hotel „De Leeuwe rik" de vijfde Algemene Vergadering van de Ned. Bond van Leerkrachten bij het Nijverheidsonderwijs gehouden. In de zalen van het hotel was voor deze gelegenheid een expositie opgesteld van werken van leerlingen der Haarlemse Nijverheidsscholen en gereedschappen, door enige firma's ter beschikking ge steld. De vergadering werd o.a. bijgewoond door de wethouder van Onderwijs, de heer D. J. A. Geluk, en de heer Henne- veld, directeur van de Ambachtsschool. De voorzitter van hes hoofdbestuur, de heer G. A. Meurs, begon zijn ope» ningsrede met een herdenking van de genen, die in het afgelopen jaar aan de Bond ontvallen zijn. Naar aanleiding van de financiële noodtoestand, waarin de gepensionneerden verkeren, merkte spr. op, dat de povere toelagen, die de laatste jaren gegeven worden op de pensioenen, in geen enkel opzicht een aanpassing aan de grote behoeften van tegenwoordig zijn. „In naam van de gepensionneerden roepen we de regering toe: Wij wachten ten aanzien van deze grote groep oude ren en invaliden met groot ongeduld op uw daden!", aldus de heer Meurs. Ook wachten we op maatregelen, om de jongste prijsstijging aan te vullen en we scharen ons aan de zijde van hen, die hebben gezegd, dat de sterkste schouders de zwaarste lasten zullen moeten dragen, ging spr. voort. De klei ne man mag niet de dupe worden. We begrijpen de moeilijkheden, waarvoor de regering staat, maar we willen de belangen van de kleine man bepleiten. De heer Meurs liet zich zeer optimis tisch uit over de toestand van het N.O. Het technisch lager onderwijs voor jongens zal een grondige reorganisatie ondergaan. Er zal moeten worden ge broken met het oude en nieuwe inzich ten zullen veld moeten winnen. Al het oude zal niet overboord gezet worden, maar men zal op het goede dat in het oude schuilt voortbouwen. Verheugend vond spr. het, dat de moeilijkheden ten aanzien van de verkorte werkweek op de lagere technische scholen binnenkort tot oplossing zullen worden gebracht. Met ingang van 1 September zal het rooster van de ambachtsschool op 40 les tijden van 50 minuten per week wor den gebracht. Na de gehele dag vergaderd te heb ben, werden de leerkrachten gister avond om half zes officieel door het gemeentebestuur van Haarlem op het stadhuis ontvangen. De burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers, sprak hen toe en noemde het beroep van onderwijzer zeer belangrijk. Het is een zeer groot voorrecht paedagoog te zijn bij het nij verheidsonderwijs, dat met beide voe ten in de -practijk van het leven staat en zich meer op de verbeelding van de leerlingen richt. Nederland kan niet zonder industrialisatie en dientenge volge zeker niet zonder nijverheidson derwijs. Wanneer er echter geen uit stekende leraren zijn, komt ook het on derwijs in gevaar. Ook in Haarlem richt men de aan dacht op industrialisatie. Men is het er over eens, dat het aantal leerlingen van de nijverheidsscholen moet toene men. Ik stel het zeer op prijs, aldus de burgemeester, dat deze vergadering in Haarlem wordt gehouden. De heer Meurs bracht namens de ge hele vergadering dank aan de burge meester, omdat deze zoveel belangstel ling toonde voor het nijverheidsonder wijs en zich eveneens verdiepte in de vraagstukken, die daarmee samenhan gen. Na dit dankwoord bleef men nog eni ge tijd in de hall van het stadhuis bij een. Na een diner werd deze dag be sloten met een vrolijke cabaretavond. Vandaag wordt het congres voortgezet. De koets met vier paarden bespannen, verliet mr. Pieter Bendorp zijn patrici ërshuis „de Son" op de Herengracht te Amsterdam. Voor f65.000 had hfj het gekocht en hij vertoefde er gaarne. Nu echter liet hij het stadsgewoel achter zich om de rust te gaan genieten van de landeljjke omgeving van zijn Heems- kerkse huis Marquette. Een machtig heer. deze Pieter Ren- dorp. Geboren in 1703, behaalde hij 21 Juli 1724 te Leiden zijn titel meester in de rechten. Hij trouwde 15 April 1727 te Amsterdam met Margaretha Calcoen, die 23 Januari 1728, vier dagen na de ge boorte van hun zoon Joachim, stierf. Mr. Pieter hertrouwde 25 Jan. 1731 met Agatha Maria Pancras, weduwe van mr. Jacobus Trip, dochter van mr. Gerbrand Pancras, schepen, later burgemeester van Amsterdam In datzelfde jaar had Pieter „de Son" gekocht. Hij voerde een grote staat, hield meer dan elf dienstboden en reed graag uit in zijn met vier paarden bespannen koets. Hoewel hij reeds 28 Sept. 1730 met Marquette was beleend, trad hij pas na de dood van zijn moeder, in 1740, volle dig als vrijheer van het buiten op. Be halve een rijk man was hij ook een uit stekend begaafd iemand, die nog belang rijke posten zou bekleden. Het was in de tijd, dat de burgemees ters van Amsterdam, meest allen familie van elkaar, op schaamteloze manier zich zelf en hun familieleden, zonder reke ning te houden met bekwaamheid en leeftijd, bevoordeelden door zich, alle lucratieve baantjes toe te eigenen. Deze werden verhandeld en uitgekeerd aan neven en nichten, bezet zelfs door „per sonen in de wieg". Mr. Lieven Geelvinck. heer van Castricum, wiens zoon op Ake- rendam te Beverwijk woonde, was een van deze goedgeefse heren. Het werk aan de baantjes verbonden, werd door an deren opgeknapt. Dit alles liep tenslotte vast. De bur gerij kreeg er genoeg van. Er heerste grote ontevredenheid, tot in 1747 een ern stige volksoproer uitbarstte. In 1748 wer den alle burgemeesters afgezet. Mr. Pieter Rendorp stond in die duis tere tijden in het volle leven. Hij was >eea eehte volksvriend, la 1146 wae hq burgemeester van Amsterdam gewor den, in 1748 werd hij, met nog twee an deren, niet afgezet, in 1750 'werd hij zelfs herkozen. Bij die gelegenheid werd ge dicht: „Wat blijde maar verheugt thans weer de Amstelaren Nu Rendorp 't Capitool ten Tweede maal betreedt? Ten Tweedemaal een plaats als Burger- Heer bekleet? Dat zijne deugden hem die eer doen evenaren." Hieruit blijkt dus wel, dat de heer van Marquette als een hoogstaand magistraat stond aangeschreven. Hij behoorde tot de Staatsgezinden, die in die dagen te Amsterdam machtiger waren dan de Prinsgezinden. Hij was nog burgemeester van Amsterdam in de jaren 17541758 en voor het laatst in 1760. Naast het ambt van burgemeester vervulde hij nog vele andere betrekkingen. Hij was o.a. Mees- terknaap van Holland en West-Friesland, Dijkgraaf en baljuw van Diemermeer en Watergraafsmeer. In 1751 was hij cura tor van het Athenaeum Illustre en scholarch der Latijnse scholen. In 1757 commissaris der artillerie en fortificaties. lende leden van de raad verontwaardigd zijn en zich gegriefd achten door die passage. Dit is niet mijn bedoeling en de enige conclusie voor mij ais man van eer is, dat ik die passage terugneem, waarvan ik hierbij acte ve "ang." Nadat de vergadering 20 minuten ge schorst was, legde de heer R. Verbe.'.k (Arb.) namens de raad van velsen, dat de verklaring van de burgemeester alleen een oplossing voor hem zelf is. De burgemeester neemt alleen terug, omdat de raad een andere zienswijze heeft, dus omdat de omstandigheden daartoe leiden. De raad staat op het standpunt, dat de burgemeester moet erkennen onjuist te zijn geweest en zijn excuus aanbieden en dan zat de raad er verder over zwijgen. De burgemeester vroeg eveneens tijd om zich hierop te beraden, wat cie raad hem toestond, waarna de behandeling der begroting begon, waaronder burge meester Kwint zijn antwoord samen stelde. Nadat de begroting in zijn geheel was aangenomen, legde hij een verklaring al, waarin hij zijn verontschuldigingen aan bood en de gewraakte passage in een nieuwjaarsrede onjuist noemde. In antwoord hierop deelde de heer R. Verbeek namens de gehele raad mede, deze verklaring en het excuus te aan vaarden. „Wij willen," aldus spreker, „niet het onderste uit de kan hebben, al blijven wij het betreuren, dat u de verklaring alleen onjuist noemt in een nieuwjaarsrede." Hiermede werd het incident gesloten. (Van onze redacteur) In dc hedenmiddag begonnen jaarvergadering van de Coöp. Tuindersvereniging „Kennemerland" heeft de heer Jac. de Weijer, directeur van de veiling, zijn jaarverslag uitgebracht. Het is een jaarverslag in mineur geworden, want de veilingomzetten liepen enorm terug, dit nadat de gang van zaken ten aan zien van de winterproducten hoopvolle verwachtingen had gewekt. Had de veiling in 1948 nog een omzet van drie en een half millioen gulden, deze daalde in 1950, na een begin van teruggang in 1949, tot twee ens een half millioen. Aan groenten werd geveild voor f 1.593.277.87, aan aardbeien f955.452,58 Voor het eerst sinds verschillende jaren werd het millioen bij de aardbeien- omzet niet bereikt. De exploitatie van het veilingbedrijf is ontzaglijk kostbaar geworden. Zake- lijk en economisch gezien kan dan ook de vraag worden gesteld of het op de duur en in de toekomst voor de Kennemerlandse kwekers nog wel verantwoord i is om drie aparte veilingen te exploiteren met alle daaraan verbonden kosten, j Geen vraagstuk, aldus spreker, dat op betrekkelijk korte termijn is op te lossen, maar de gedachte zal zeker langzaam aan moeten gaan rijpen. Aan toekomstbe- schouwingen gaf de directeur zich in dit jaarverslag niet over Voorzitter J. P. i Nijssen heeft daarover een en ander gezegd, vooral in verband met de groeien- i de exportmoeiljjkheden Gistermiddag om drie uur vond in het Frans Halsmuseum de opening plaats van de door de Nederlands Philatelisti- sche Vereniging „Op hoop van zegels" te Haarlem wegens haar 40-jarig bestaan georganiseerde postzegeltentoonstelling. De voorzitter van de vereniging, de heer P. de Jong, verwelkomde de aanwezigen, onder wie de directeur van het Frans Halsmuseum, de heer Baard, en verte genwoordigers van het postmuseum, de fa. Joh. Enschede en Zn., en andere post zegelverenigingen. Spreker vervolgde dan met een historisch overzicht van de vereniging, die op 1 Maart 1911 door een aantal H.B.S.-ers is opgericht. Mo menteel telt de vereniging 400 leden, die uit alle rangen en standen komen. De heer De Jong gaf een uiteenzetting van het doel van „Op hoop van zegels" en danktq tot slot allen, die aan deze ten toonstelling hadden meegewerkt. De heer Norenburg, secretaris van de Ned. Bond van Postzegelverzamelaars en hoofdredacteur van het Philatelistisch Maandblad, bood namens deze organen gelukwensen aan. De heer De Jong ging dan alle aanwezigen voor naar de verza meling postzegels. De tentoonstelling is voor kenners zeer interessant en duurt tot en met vandaag. De Nederlandse Bond van leerkrach ten bij het Nijverheidsonderwijs houdt vandaag zijn vijfde algemene vergade ring in hotel „De Leeuwerik" te Haar lem. Tijdens deze vergadering werd be sloten een telegram aan het ministe rie van Onderwijs te sturen, waarin de noodtoestand van de gepensionneerden uiteen zal worden gezet. Deze motie werd met algemene stemmen aangeno men. De spinazie kwam in de eerste week van April los. De aanvoer was over een lange periode verspreid. De prijzen ble ven goed tot de week van 22 Mei. Aan gevoerd werd 1.090.000 kg.. 29.000 kg. draaide door. de middenprijs was f 17.12. Rabarber was best te verkopen, met iedere dag een enigszins oplopende prijs. Sla wisselde in prijs, tot in de zomermaanden een catastrophe kwam. De plantsla kwam in heel Nederland los en het Beverwijkse product bracht slechts de minimumprijs op. terwijl zeer grote hoeveelheden doordraaiden. Ook hier werd dus weer de waarheid bewezen van het feit, dat het motto voor Kennemerland is: vroeg met de producten komen. Omtrent de aardbeiencampagne leze men het aparte verslag van directeur De Weijer in deze editie. Als er in 1950 één teelt teleurstellend is geweest, dan is het wel de bonenteelt. In tegenstelling tot de verwachtingen (de bonen zouden immers niet tegen een teveel aan water kunnen) was de oogst overal in den lande zeer overvloedig. Werd begonnen op een laag markt- niveau, al spoedig bleek, dat in de grote bonencentra in Nederland de, sperzie bonen bjj honderdduizenden kilo's op de gestelde minimumprijs van 20 cent gingen doordraaien. De Productencommissies meenden op dat moment de Duitse markt te kunnen gaan bedienen, als men de gestelde op- houdprijs tot 15 cent per kg. verlaagde. Deze maatregel heeft nogal wat stof doen opwaaien en de tuinders waren het niet eens met deze maatregel, die on danks goede bedoelingen, geen effect heeft gesorteerd. Aangevoerd werden in totaal 1.173.811 kg. bonen, waarvan 52.955 kg. door draaiden (cijfers 1949: 862.300 en 864 kg.). De afzet bleek dus bij Kennemerland niet het probleem, wel de prijs. In ge heel Nederland draaiden in 1950 niet minder dan 12 millioen kg. bonen door, dat is 1200 spoorwagens van 10 ton. En dan te weten, dat de bonenteelt vanwege de plukkosten niet bepaald tot de goedkoopste teelt behoort. Laten wij hopen, dat de minister van Landbouw zijn woord gestand doet, om een toeslag op sperciebonen in eénstige overweging te nemen. Dit zou, mede omdat de tussentijdse verlaging van tie minimumprijs door een semi-overheids- lichaam is gestimuleerd, niet meer dan billijk zijn en het zou de telers van dit product nog enigszins schadeloos stellen. Wij willen nu in vogelvlucht de voor naamste producten, aangevoerd in de zomermaanden, de revue laten passeren, aldus de heer De Weijer. Waspeen,: Deze kwam in grote hoe veelheden aan de markt en het prijspeil kon zich niet boven het gestelde mini mum bewegen. Tot einde Juli hadden wij regelmatig dagen van 10 tot 15 ton „doordraai". De fabrieken toonden weinig animo, vooral ook omdat zij volop in de ver werking van de velderwten zaten. Zo doende was er „geen tijd" voor waspeen, terwijl bovendien de voorraad blik niet al te groot was. Voor dit product was de minimumprijsregeling een „grote ze gen". Het is niet te veel gezegd, dat wij anders beslist op een prijsniveau hadden gekomen, dat niet veel hoger had gele gen dan 2 a 3 ct. per kg. Sla: Met dit product bleef het treurig gesteld. Voor de beste sla konden wij maar niet boven de ƒ3 komen, met ont zettend veel doordraaien. Toen de grote hoos tegen het einde van Juli geruimd was, kwam er wat leven. In de periode van 18 tot 25 Juli bracht de goede sla 6 a 7 op. Daarna bracht tweede kwaliteit het tot een prijs van 9 en liep beste sla nog op tot 13. Ook de 2 sla-perioden brachten veel teleurstelling, gezien het feit, dat er 280.000 kroppen doordraaiden. Bloemkool: In de „volle" aanvoer wer den matige prijzen besteed. De grotere sorteringen konden wel geplaatst, doch de kleine maten en de kool rrret lichte afwijkingen konden veelal niet worden geplaatst. Na ruiming van de grootste vloed bewoog het prijspeil voor de IA sortering zich tussen de 40 en 60 ct. Over het geheel genomen is de bloemkool campagne niet geheel bevredigend ge weest, mede doordat er ruim 18.000 stuks in de onder-afmetingen doordraaiden en kool met een zeer lichte afwijking rond Ie minimumprijs bleef hangen. Peulen en doperwten waren in dit seizoen best te verkopen. Voor goede kwaliteiten „en mits op tijd geplukt" was sprake van een prijshoudende markt met oplopende prijzen. Bospeen bracht dit jaar geen enkele opleving. Het prijsniveau kon nauwelijks boven het minimum uitkomen. Wel was er van dit artkel belangrijk minder doordraai dan van de waspeen. Komkommers: In dit artikel was heel weinig leven. De grootste maten brach ten het tot 13 ct., doch de kleinere ma ten lagen óf op het peil van de mini mumprijs of draaiden door. Circa 80.000 stuks moesten worden vernietigd. De fi nanciële opbrengst „per raam" is dit jaar wel bijzonder slecht geweest. Klein fruit: Het kleine fruit was het gehele seizoen goed te verkopen. Goede en op tijd geoogste frambozen brachten regelmatig om en nabij de 70 cent per doosje op. Rode bessen waren tegen prij zen van 1.50 tot 1.80 per mand te plaatsen, evenals kruisbessen, die van ƒ1.20 tot ƒ2 per mand opbrachten. Zwarte bessen werden onbeperkt door de fa. Docter afgenomen tegen 70 ct. per kg. H.H. aanvoerders, besteedt eens wat meer aandacht aan klein fruit!!! Een goed product, aangevoerd in kleinverpakking, doet het goed op onze consumptiemarkt. De geldelijke omzetcijfers zijn als volgt: Groenten in 1948 ƒ2.338.833,54 in 1949 1.842.794.47, in 1950 1.593.277,87. Aardbeien in 1948 1.176.063,18, in 1949 ƒ1.162.400,90, in 1950 ƒ955.452,58. Totaal in 1948 ƒ3.514.896,72. in 1949 ƒ3.005.195,37, in 1950 ƒ2.548.730,45. Ik twqfel niet om deze achteruitgang van ca. 1 millioen gulden in 2 jaar tijds „catastrophaal" te noemen voor onze koudegrond-tuinders. En menigeen, die geen compensatie heeft door hollenteelt, bloementeelt of veehouderij, zal de eind jes niet meer aan elkaar weten te kno pen. Na een langdurige ziekte overleed hij 8 December 1760 te Amsterdam, oud „omtrent 58 jaaren". Zijn vrouw over leed in 1761. Het grafschrift van Rendorp luidde: De trouwe Rendorp. burgervader, Der Braaven vreugd, een iders Vrind, Ontzien, geëerd, gevreesd, bemind, Voor Staat en Stad een schrandre Raader, Legt onder deeze steen ter rust; Terwijl zijn ziel Gods goedheid kust. Onder mr. Pieter Rendorp werd Mar quette belangrijk verbouwd en de omge ving uitgebreid en verbeterd. De aan grenzende landerijen werden met bomen beplant. De thans nog bestaande mooie laan naar Marquette, strekte zich vroeger uit tot aan de Rijksstraatweg. Het gedeelte vanaf de Kerkweg tot aan de Rijksstraat weg is in de tweede helft van de 19e eeuw verdwenen, terwijl het gedeelte van Kerkweg naar Marquettelaan in het begin der 20e eeuw tot bosch is overge gaan. Marquette zelf werd grotendeels in de stijve Italiaanse stijl verbouwd, die men in de 18e eeuw zo mooi vond. Het geheel schijnt omstreeks 1741 te zijn voltooid, waarvan het jaartal 1741 met het wapen van het geslacht Rendorp een gevederde arendspoot aange bracht in de voorgevel, nog getuigt. De oorspronkelijke ronde toren bleef bewaard, enig zichtbaar overblijfsel van het oude slot Heemskerk, getuigend tot op de dag van vandaag van de eeuwen oude glorie van deze plaats. H. VAN BENTHEM Advertentie LU15- was Marque tie met de oude ronde toren, enige herinnering aan het slot Heemskerk h» Met buiten: gezien vanaf de Oostzijde, Advertentie Volledige collectie Jansweg 17 t/o Station De uitslagen van de partijen voor de onderlinge competitie luiden; Groep A. Joh. v. d. KroftP. Hollenberg 11 P. MulO. Heesakkers 20 J. van BerkumH. G. Rump 20 D. A. Rump—A. Masteling 02 Jac. v. d. KxoftTh. van Wort afg. Groep B. Th. Kok—R. Kok C. MulJ. de Graaf G. HesselmanH. Derogéé 2—0 2—0 20 Voor de competitie van de N.H.S.B. speelde HWP 2 tegen Oosten 4; de voorl. uitslag was 2%21/,. Zeer waarschijn lijk wordt de einduitslag 55, waardoor HWP 2 naar de 2e klasse promoveert. Voor de promotie naar de eerste klasse speelde HWP 1 in Beverwijk tegen HO SC 2. De voorl. uitslag werd 2%4J/2 in het voordeel van HWP 1. Van de onderlinge competitie waren de uitslagen; Groep 1: Stolvoortv. d. Berg 01, HooglandVerstegen /2. Groep 2: v. Hoeselv. Deyzen 01, SpoorFaase 01, Reeuwijk Sr.Hey- mans 10, Happel Sr.v. d. Velde 01, FaaseBurgman 10, HeymansBleeke- molen 10. Groep 4: Boon—v. d. Valk 1—0, Gosen Goedemans 10, VersnelHoltkamp Sr. 01, de VosHoltkamp Jr. 01. Op 4, 5, 6, 7 en 8 April a.s. worden in café ,,'t Hof van Holland", Grote Markt 29, Haarlem de eindwedstrijden gespeeld om het kampioenschap libre hoofdklasse, district Haarlem. De deelnemers zijn: H. v. d. Broek, TOP; D. Swart, Insu- linde; J. v. d. Linden, „1939"; M. v. d. Putten, 't Centrum en W. Bloemink, C. v. d. Hoek, H. Ploeg en J. van Rongen, allen H. Hotóand. Uitvoerig stond directeur Jac. de Weijer hedenmiddag in zijn jaarverslag van „Kennemerland" stil bij de uitkom sten van de aardbeiencampagne 1950 jn de streek. We ontlenen daaraan het volgende: De oogst stond er tot einde Mei zeer goed voor. We waren practisch ver schoond gebleven van nachtvorsten en er was op tijd zon en water gekomen. Hoe anders zou het echter allemaal lo pen. De aanvoerperiode viel gelijk met die van 1949 en door het uitblijven van nachtvorsten kwamen ontzettend veel „zuren" aan de markt. Deze deden al direct een zeer matige prijs en zaten eigenlijk al vrij spoedig de andere soorten in de weg. De „diepvries" be gon onmiddellijk de goede aardbeien met dop uit de markt te kopen, doch de Pulpers kregen geen kans, aangezien de eerste week alles met dop werd aan gevoerd. Op 20 Juni begonnen de eer ste „zuren" door te draaien. Op die dag n.l. ruim 9000 kg Deze werden in het kader van de minimumprijzenregeling aan het Centraal Bureau overgedragen. Wij hadden na die dag het grote geluk dat de firma Docter ons opdracht gaf alle aardbeien, dus ook die met dop welke geen prijs van 45 ct. per kg. kon den opbrengen, voor haar rekening te noteren. Vanaf dat moment was er dus bij ons geen „doordraai" meer. In lan delijk verband gezien is de doordraai uiteindelijk toch tamelijk groot ge weest, op welke cijfers jk straks terug kom. De export toonde alle dagen veel belangstelling, wilde ook wel aan de slag, maar de prijzen en de enorme bij komende kosten lieten export niet toe. Op veiling-aankoop-prijzen van ƒ2.25 a f 2.50 per mand kwamen de volgende kosten: 1 Statiegeld van de mand; 2. mandenhuur en kistenhuur; 3. laadkos- ten; 4. vrachtkosten en last not least 75 ct. per mand „Ausgleichsteuer" (door de Duitsers te heffen invoerrecht). Dit alles maakte het object te duur en daar door onaantrekkelijk. Op 13 Juni laadde de fa. Hoff Co. een koelwagen met aardbeien naar Miinchen. Dit expe riment werd later niet herhaald, zodat wij mogen aannemen, dat hieraan niet voldoende verdiend is geworden. Toch kwam eindelijk op 30 Juni de export los, dank zij het opheffen van de extra „Ausgleichsteuer". Op speciaal verzoek van de H.H exporteurs hielden wij des morgens een speciale veiling, waarvoor helaas de medewerking van de tuinders ontbrak, zodat dit experi ment na drie dagen gestaakt moest worden. In totaal werden ruim 40.000 manden voor export uitgekocht. Dit kwantum had zeer zeker veel groter kunnen zijn, indien de kwaliteit en de houdbaarheid van de aardbeien door de vele regens niet zo bedorven was geworden. Gezegd kan worden, dat door het kopen van de export de goede aardbei beslist op eeq goed prijspeil bleven en zelfs iedere veiling iets stegen. Ook voor de diepvries was de goede kwaliteit te vlug van de markt. Voor het blik kwamen er ook te weinig goede aardbeien, zodat ge constateerd moet worden, dat het pro ductie-schema, zowel voor blik als voor diepvries, lang niet volledig is benut kunnen worden. Ook de H.H. Pulpers bleven permanent belangstelling tonen en tot aan de laatste mand is vast gehouden aan prijzen, die varieerden van ƒ2.tot ƒ2.20 per mand. Er zijn dit jaar, helaas, veel klachten over de kwaliteit van de aardbeien te verwerken geweest. Dit heeft de goede naam van ons Beverwijkse product geen goed gedaan. Daarbij komt, dat de binr nenlandse markt tot 1949 verwend is geweest, doordat de tuinders tot dan toe twee sloffen plukten. Deze „over gang" was hard te verwerken en daar bij komt nog de uitgesproken zwakke kwaliteit van dit product in 1950. Het weer deed zijn funeste werk en drie- a viermaal per week werden wij onthaald op hoos-buien en kleine wolk breuken. De tuinders zaten dan ook allemaal te houden met ontzettend veel ,',rot" in de aardbeien. En wat met het piukken nog wat leek, bleek zó zwak te zijn, dat deze aardbeien de volgende morgen onherkenbaar waren. Vandaar ook de vele klachten. Vele ervaren kopers en tuinders verklaarden dan ook, dat zij in geen dertig jaar zulk een zwakke kwaliteit hadden gezien en dat zij het nog nimmer hadden fncegemaakt dat een oogst zó plotseling was afge lopen. Normaal is, dat wij op het einde van de campagne per dag enkele dui- acht vb noord beverwijk zenden manden in aanvoer teruglopen. Nu was het zó, dat plotseling alle aard beien volledig geruimd waren. Zo zien we, dat mensen weinig te voren kunnen voorspellen. Wij waren optimistisch wat de oogst betreft en beslist pessimistisch inzake de prijzen. Het is juist andersom uitgekomen. Van deze gelegenheid maak ik gebruik te wijzen op de voor 1950 in het leven geroepen minimumprijzenregeling en het uit de markt nemen van partijen, die de gestelde minimumprijs niet kon den opbrengen. Bij ons draaiden ruim 18.000 kg aardbeien door, in hoofdzaak de z.g. „zuren". Wij zijn daarom gauw geneigd de omvang en de betekenis van een genomen maatregel af te meten naar de noodzaak, die alléén voor onze veiling zou kunnen gelden. Ik moge u er op wijzen, dat in het gehele land ea. 1.200.000 kg. aardbeien de gestelde mi nimumprijs niet konden opbrengen. Deze werden door het Centraal Bureau overgenomen en in vaten verwerkt. Thans blijkt, dat deze transactie zonder noemenswaardig verlies heeft gewerkt. Het zal niet nodig zijn om in den brede uit te weiden over de enorme betekenis van de genomen maatregel. Evenmin behoef ik verder in te gaan op de maatregelen, die genomen zijn ten aan zien van de overname der pulp uit de oogst 1949. Iedereen, die een heel klein beetje verstand heeft van economie, beseft, wat het waard is, als men een nieuwe oogst met een „schone markt" kan beginnen en als men voor de nieu we oogst een zekere „veiligheidsklep" achter de hand heeft. Zeker, het zou prettiger zijn, als ai die maatregelen niet nodig waren. Ais het harde feit er nu eenmaal ligt en de wereldsituatie is zodanig dat er gevaar dreigt voor een redelijke opbrengst van onze producten, dan zou het volkomen weerloos Qver- geven van onze belangen niet minder dan zelfmoord kunnen zijn. Thas volgt een vergelijkend overzicht van aanvoeren en middenprijzen: Jaar Aanvoer Middenprijs 1948 1.122.134 kg. ƒ119.26 p. 100 kg. 1949 1.389.630 kg. 90.14 p. 100 kg. 1950 1.321.246 kg. 77.93 p. 100 kg. Inlichtingen omtrent erkende opleiding, erkende examens en lidmaatschap bij het Secr. Nederl. College v. Belasting consulenten, Belgischeplein 6 te 's-Gravenhage (post Sche- veningen) Tel. 551763. WIJNEN EN GEDISTILLEERD SPIURKE 86 TEL. 1011? Voor ANTHOMHSTRAAT 45 Haarlem Tel. 18266 Na C nur 24189 Aangeb.: modern huis te Leiden, bev. kr. ens., 3 slaapk., zolder, bij keuken en grote tuin. Huur 31.—. Gevr.: woning te Haar lem. vrij huis, bev. 5 kamers, eveneens met tuin. Brieven onder no. 29267 bur. van dit blad. De familie CO VALKS—MULDER groeten vanaf de Joh. van Oldenbarneveldt alle vrien den en kermissen. GROTE HOUTSTR. 98 Afd. Fournituren

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 4