Ook gas en electra duurder MANUS OLY IN DE HOOFDSTAD IN DE VAL GROTE FABRIEKSBRAND TE W0RMERVEER Alleen goedkeuring voor bouw van allergrootste belang De nieuwe prijzen kolen- Schade van een half millioen galden Het PRINS BERNHARD ZIET HANDELS EMIGRATIEMOGELIJKHEDEN EN 100ste vlucht naar Indonesië van gezagvoerder Brugman Zoeken naar vermiste Globemaster wordt toch voortgezet AANVULLINGSDETACHEMENT NAAR KOREA VERTROKKEN Tot hoofd en hart 'MORRIST De honderdduizend Rijkspostspaarbank zeventig jaar LUCHTMACHT ACTIEF BOVEN KOREA Prijs van bier 5 cent verhoogd tRfifR Kerkelijke gebouwen slechts bij hoge uitzondering weer Knapenkoren zingen te Rome Programma van bezoek aan Argentinië Op Zondagmorgen 1 April knipte de recherche de opgejaagde vluchteling NOODLOTTIGE FOUT IN ZAANDAM Amerikaans troepenschip maakt heenreis met vrijwilligers; de terugreis met gewonden J MAANDAG 2 APRIL 1951 74e JAARGANG No. 25036 Personeel krijgt f 10 op spaarrekening Voorbereiding voor rood offensief gaat door Ook Nederlandse jongens aanwezig NEDERLAND—URUGUA Y Radiorede minister van Wederopbouw Projectiel gedemonteerd Eén dode, één gewonde De inval Gevaarlijk contact Politie volgt spoor Tips Fatale 1 April EWj Hij komt niet.... I FALCON REGENKLEDING BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20300 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. Umuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoog.e De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 42 cents per week, f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal. Per 1 April 195fl zijn, zoals men reeds weet, voor kolen verhoogde prijzen van kracht geworden. Voor de meest gebrui kelijke huisbrandsoorten als anthraciet, nootjes drie, eerste en tweede soort, eierkolen en gascokes bedragen de ver hogingen onderscheidenlijk 1.40. 1.25, 0.95 en 0.80 per hl. De maximumprijzen voor levering van genoemde soorten in de grote steden bedragen thans resp. 7.95, 7.45, 5.20 en 3.42. De verhoging van de kolenprijzen heeft een verhoging van de gas- en electriciteitstarieven ten gevolge. De toe gestane verhoging van de gastaricven bedraagt één cent per m3, die van de electriciteitstarieven één cent per kwh. Laatstgenoemde verhoging dient mede ter opvanging van de prijsstijging per 1 Januari j.l. van de door de electrici- teitscentrales gestookte kolen. Evenals het vorig jaar zal- een systeem van seizoenprijzen worden ingevoerd, met dit verschil evenwel, dat anthraciet thans niet onder deze regeling zal val len. Op de kolenprijzen welke per 1 April 1950 zijn ingegaan, zal bij aankoop in de maanden Mei en Juni een reductie worden verleend van 0.50 per eenheid (één hl) voor esskolen en vetkolen o.m. nootjes twee en drie en voor eier- De Rijkspostspaarbank bestond Zon dag zeventig jaar. Maandagmorgen wa ren de directeur, de heer J. F. Faber. en zijn naaste medewerkers in de directie kamer te Amsterdam samengekomen, waar de directeur-generaal der P.T.T., de heer L. Neher hen en via de huis- omroep het personeel toesprak. Hij zei o.m.. dat de Rijkspostspaarbank in de afgelopen periode het vertrouwen van het Nederlandse publiek heeft mo gen verwerven en behouden. Hoewel de R.P.S. nooit aan de top heeft gestaan wat haar rentevoet betreft, heeft het publiek toch zijn geld aan de Rijkspost spaarbank toevertrouwd. Dit is een be wijs, aldus spr., voor het vertrouwen, dat men heeft in de bank en haar per soneel. Na hem sprak de directeur, de heer Faber, die reeds 53 jaar aan de bsjfir. verbonden is. waarvan de laatste drie jaar als directeur Hij deelde mede, dat aan het personeel 760 man een „feestpenning" zal worden gegeven van tien gulden. Deze zal om het bedrijfs- sparen tevens te propageren worden bijgeschreven op een spaarrekening van elk personeelslid. Een vertegenwoordiger van het per soneel bood een grote kristallen raas met voorjaarstakken aan, en een „onge organiseerde vrijetijd-zolderwerker" zo als de ambtenaar zich noemde, bood zijn directeur een kloostertafel aan. ge maakt van afbraakhout uit de verbouw de raadzaal. UNO-patrouilles hebben dit weekeinde voortdurend langs het front uitvallen ge daan, doch zijn vrijwel niet met de Chi nezen in contact gekoinen. De activiteit in de lucht was van beide partijen zeer groot en een groeiende tegenstand van vij andelijke straaljagers. Werd ontmoet, al dus verklaarde een c°himuniqué van de Amerikaanse luchtmacht. Een MIG-straal- jager van Russisch type werd neerge schoten, een andere waarschijnlijk vernie tigd en achttien beschadigd. Twee vijan delijke jagers kwamen in botsing en stort ten neer en een derde viel neer na een hotsing met een Amerikaanse „Shooting Star". Laag hangende wolken zyn de Chinezen behulpzaam bij hun concentratie van 300.000 man en grote voorraden voor een nieuw offensief ten Zuiden van de 38ste breedtegraad. Opperbevelhebber lt. gen. Matthews Ridgway heeft het achtste leger gewaarschuwd: we zijn in dit gebied nog niet tot de crisis gekomen. De strijd zal doorgaan en feller worden. Als de crisis komt zullen wij haar het hoofd bieden en haar te boven komen, al zal dat zeker niet gemakkelijk zijn. Zowel Zaterdag als Zondag zijn Ameri kaanse tanks tweemaal over de breedte graad getrokken. Zij wisselden vuur met de tegenstander op Noord-Koreaans grondgebied en men neemt aan, dat aan de Chinezen zware verliezen zijn toege bracht voordat de terugtocht aanvaard werd. briketten. Voor cokes geldt gedurende deze maanden een reductie van 0.35 per eenheid (twee hl). Voor de maanden Juli en Augustus bedragen de reducties voor alle hier genoemde kolensoorten met inbegrip van cokes 0.15 per een heid. De winterprijzen welke op 1 Septem ber a.s. van kracht worden, zullen daar entegen voor esskolen, vetkolen en eierbriketten per eenheid 0.20 hoger worden dan de prijzen ingaande op 1 April 19-51, terwijl de prijzen voor cokes 0.15 per eenheid hoger zullen worden Zoals reeds werd opgemerkt zullen voor anthraciet geen seizoenreducties worden verleend, doch evenmin hogere winter prijzen worden berekend. Het is voor een ongestoord verloop van de huisbrandvoorziening noodzakelijk, dat de aflevering zo geleidelijk mogelijk plaats heeft. Het verdient aanbeveling dat de bevolking zoveel mogelijk gedu rende de zomermaanden reeds een deel van de behoefte aan brandstoffen voor het winterseizoen inslaat. Het ministerie van Economische Zaken geeft werkge vers dringend in overweging bij het eventuele verlenen van voorschotten re kening te houden met de evenredige bevoorrading. Het bier wordt met onmiddellijke in gang' duurder. Dat is de mededeling, die het Centraal Brouwerijkantoor in overleg met de Bedrijfshoreca Zondag middag bekend heeft gemaakt. In volkszaken zal de prijs per glas voor zwaar bier met circa 5 cent verhoogd worden (afhangende van de grootte van het glas). Betreffende deze verho ging van de prijzen per glas in de hotel- café-restaurant-bedrijven zullen dooi de Bedrijfshoreca, na overleg met be langhebbenden, nog nadere adviezen worden gegeven. In slijterijen en win kels zal een fles zwaar bier van 45 cen tiliter van 36 cents tot 40 cents in prijs verhoogd worden. De bewoners van de Paardenstraat hebben op de deur van het perceel, waar Manus Oly gesnapt werd, een groot bord gehangen. Het was géén 1 April-mop. Een felle brand heeft in de afgelopen nacht gewoed in de oliefabriek van Crok en Laan te Wormerveer. De gehe le plettery, een vier verdiepingen hoog gebouw van twintig bij vijftien meter ging met alle machines verloren. Door het snelle en eensgezinde optreden van de Zaanlandse brandweercorpsen kon den de andere delen van de fabriek en de pakhuizen worden gespaard. Om vier uur zag een nachtwaker op 1,1 f® voorkomen, dat met de onder de huidige omstandigheden beperkte middelen bouwwerken w rden uitge voerd, die niet van de allergrootste urgentie zijn, heeft de riiiïiister van Wederopbouw en Volkshuisvesting met ingang van 1 April de bevoegdheid *->t het goedkeuren van bouwwerken dJnr de gemeentebesturen beperkt. Goedkeu- ring voor alle objecten met een bouw- dan ƒ100.000 (voordien 140.000) zal nog slechts doord e mi- nister kunnen geschieden. Verwachting tot Dinsdagavond: Wisselende bewolking met aanvan kelijk voornamelijk in het binnenland enkele buien, en morgen flinke opklaringen. Overwegend matige Wes telijke wind, iets kouder des nachts, morgen overdag iets zachter dan vandaag. Zon: 6.13—19.15 Maan: 5.2215.52 Vijf duizend jongens van het inter nationaal verbond van de „Petits Chan teurs a la Croix de Bois", die meer dan twintig landen, waaronder Nederland, vertegenwoordigen, hebben Zondagoch tend in de basiliek van de Sint Pieter te Rome een H. Mis gezongen, die de Paus tot hun intentie opdroeg. De kinderen, onder wie een aantal leden van het Haags Matrozenkoor, o.l.v. Theo Ettinger droegen witte superplies. Toen de H. Vader binnentrad, hieven zij het „Tu es Petrus" aan, waarop zij het slotkoor uit de Johannes-Passion van Bach uitvoerden. Tijdens de H. Mis brachten de kleine zangers werken van Palestrina, Mozart, Orlando Lassus, Da Vittoria en Martini ten gehore. Na de H. Mis begaf de Paus zich on der de kinderen, die in hun geestdrift slechts met moeite door de Zwitserse Garde in bedwang konden worden ge houden. Prins Bernhard is Zaterdag naar de Uruguese badplaats Punta del Este ver trokken. Hij zal hier tot drie April blij ven, waarna de Prins voor een bezoek van een week naar Argentinië vertrekt. Op weg naar Punta del Este heeft Prins Bernhard een bezoek gebracht aan de marineluchtvaartbasis Laguna del Sauce. Hij werd vereerd met de on- onderscheidingstekenen van de ererang van marinepiloot. In een interview met U.P. heeft (le Prins gezegd, dat Uruguay Nederland vele handels- en emigratiemogelijkhe- den biedt voor de naaste toekomst. Hij zei te geloven dat het handelsverkeer tussen beide landen bog voor grote uit breiding vatbaar is. Hij meende dat in Uruguay afzetmogelijkheden rijn voor Nederlands spoorwegmateriaal en Ne derlandse schepen. Hy zei verder dat in Uruguay, dat wat het maatschappe lijk leven betreft in vele opzichten op Nederland gelijkt, een toekomst ligt voor Nederlandse boeren en veefokkers. De Argentijnse regering heeft het programma bekend gemaakt voor het bezoek van Prins Bernhard. 4 April brengt de Prins een officieel bezoek aan president Peron en geschiedt de kranslegging bij het mausoleum van generaal José San Martin, de „vader van de Argentijnse onafhankelijkheid" in de kathedraal van Buenos Aires. In de middag brengt de Prins een bezoek aan Evita Peron in haar bureau in het ministerie van Arbeid en Volkswelvaart en 's avonds is er een receptie aange boden door de minister van Buitenland se Zaken. Op 5 April brengt Prins Bern hard een bezoek aan sociale instellingen van de Eva Peron-stichting en 6 April wisselt hij met haar decoraties uit. De dag daarna wordt een bezoek gebracht aan de Argentijnse militaire academie en 9 April is er een receptie van de Nederlandse delegatie. 10 April vertrekt Prins Bernhard naar Chili. Gemeentebesturen zullen geen goed keuring meer mogen geven voor de bouw van gymnastieklokalen en kleu terscholen. voor verbouwingen, die uit sluitend verfraaiing ten doel hebben (bijv. winkelpuien), voor de bouw en verbouw van benzinestations, bioscopen en andere inrichtingen van vermaak, sociëteiten, schouwburgen en musea. Op aanvragen voor de bouw van ker kelijke gebouwen, kantoorgebouwen, verenigingslokalen, gebouwen voor so ciale zorg en badhuizen zal door de minister worden beslist en slechts bij hoge uitzondering goedkeuring worden gegeven. Voor nieuwbouw, herbouw, verbouw, onderhoud en herstel niet-oorlogsschade van bedrijfsgebouwen, gebouwen voor handel en verkeer en scholen mogen door de gemeenten slechts goedkeurin gen worden afgegeven binnen de grenzen van de door de minister aan de gemeen te verleende bevoegdheden. Deze zijn voor drie verschillende groepen van ge meenten bepaald óp onderscheidenlijk 100.000.—. 50.000.— en 20.000.—. Voor investeringen in openbare wer ken zullen binnenkort nog afzonderlijke regelingen worden getroffen. De minister van Wederopbouw Volkshuisvesting, mr. J. in 't Veld vanavond vpf minuten over acht over beide radiozenders spreken over het regeringsbeleid ten aanzien van het bouwprogramma. en zal zijn ronde door het pakhuis .Dacota" aan de voorkant van de Zaandijkker- weg een vuurgloed achter een der ra men van de pletterij. Hij waarschuwde ogenblikkelijk de fabrieksbrandweer en de vrijwillige brandweer van Wormer veer, die enkele minuten later al :n actie waren. Maar vóórdat een slang kon worden uitgerold sloegen de vlam men al door het dak van het hoge ge bouw. Het was commandant Gorter van de Wormerveerse brandweer van meet af duidelijk, dat er veel water moest worden ingezet, wilde men iets van het enorme pand sparen. De plet terij ligt namelijk ten Westen van Je grote pakhuizen, die door een luchtbrug over de Zaandijkerweg weer verbonden zijn met de daarachter liggende gebou wen. Door de krachtige Zuid-Westen wind liepen de belendende percelen groot gevaar. Nog voor een half uur om was, wa ren de autospuiten van Krommenie, Zaandam, Zaandijk en Wormer ter plaatse met Wormerveer. De twintig spuiten werden over een lengte van vier meter in slagorde langs de Zaandijker- weg opgesteld en het leeuwendeel van de ruim dertig stralen waarmee water werd gegeven, werd ingezet op de Zuid- Westelijke punt van het fabrieksge bouw. Daar sloegen de vlammen reeds meters hoog boven het dak, dat al spoe dig instortte en met een verbazende snelheid bazïide hei vuur, dat op de bo venste of de derde verdieping moet zijn uitgebroken, zich een weg naar de daar onder liggende verdiepingen. De brandende olie en het vet moeten door de kieren van de dikke ijzeren vloeren zijn gedropen. Binnen de ho- muren van het gebouw was er één vuurzee, die de omtrek hel verlichtte en er waren kundig beleid en groot doorzettingsvermogen voor nodig om de raffinaderij en de vol copra liggen de pakhuizen langs de Zaan te sparen. Daarvoor moesten ook de daken van de belendende percelen vanaf de Magyrus- ladders vol worden gespoten met wa ter. Om ongeveer zeven uur heden ochtend kon met het nablussen worden begonnen. Toen waren de brandweer corpsen van buiten Wormerveer reeds ingerukt. Over de oorzaak is nog niets bekend. De verzekering zal de schade, die minstens een half millioen bedraagt, vergoeden. De 73-jarige J. Stougje uit Nieuw Helvoet, die Zaterdag in de duinen een projectiel vond, nam dit mee naar huis waar hij met de 17-jarige A. Lugtenburg trachtte het te demonteren. Omwonenden hoorden plotseling een zware explosie. L. werd dood aange troffen. S. heeft beide benen verloren. Zijn toestand is zorgwekkend. (Van een speciale verslaggever) Zondag-morgen, 1 April, bij het aanbreken van de dag te ongeveer half zes is Manus Oly in de hoofdstad gearresteerd. Op de tweede verdieping van perceel Paardenstraat 11 zat hij met opgetrokken knieën onder een keuken tafeltje en op het „Ha, die Manus!", waarmede de binnentredende recher cheurs hem begroetten, gaf hij zich over. Manus bleek bereid de recherche ongeboeid te volgen, doch de politiemannen wensten geen risico te nemen, deden hem de handboeien aan en brachten hem per auto naar het hoofd bureau van politie aan de Marnixstraat. Daar wacht hij in een stevig gesloten cel het ogenblik af, dat hij weder op transport zal worden gesteld naar Wor merveer, waar hij in de nacht van 12 op 13 Februari uit de voormalige mare chaussee-kazerne wist te ontsnappen. Met de financiën van Manus was het treurig gesteld. Bij fouillering werd slechts 1 cent op hem gevonden. denstraat, hoewel zij daar niet woonde. De politie stond echter voor een moei lijke taak. Op goed geluk een inval doen was zeer riskant, daar 'net voor de achtervolgde wegens de ingewik kelde bouw der woningen in deze buurt zeer gemakkelijk is te ontsnappen. Zaterdagavond echter kreeg de re cherche de kans, waarop zij reeds enigte dagen had gewacht. Men con stateerde, dat de vrouw wederom het huis Paardenstraat 7 was binnenge gaan en terstond werd het gehele blok Paardenstraat, Amstelstraat, Wa_ genstraat, Amstel door de recherche, 15 man sterk, afgezet. Daar men in de duisternis geen risico wilde nemen, was besloten het aanbreken van de dag af te wachten. Op het afgesproken uur, half zes Zondagmorgen, betrok een tiental ge- uniformde agenten posten op straat Zij hadden order iedereen, die een woning zou verlaten, aan te houden en te gelei den naar een controlepost, waar twee personen aanwezig waren, die Manus Oly zeer goed kenden. Gelijktijdig he den de vijftien rechercheurs invallen in verschillende percelen. stormden naar de daken en sloten de beneden- uitgangen af. Drie rechercheurs drongen perceel no. 7 binnen. Zij troffen daar .rooie Meetje" aan. doch geen Manus Oly wel vonden zij diens leren jas en sokken. De gezochte was naar het dak gevlucht. Toen hij daar recherche op de daken Bij een bezoek onlangs aan Zaandam heeft Manus Oly een fout gemaakt. Hij is toen per taxi naar deze plaats ge gaan, doch kon de chauffeur niet beta len. Hij gaf hem een adres in Amster dam op waar hij het geld kon halen Op dit adres woont een broer van Manus. De chauffeur keerde naar de hoofdstad terug en stelde zich in verbinding met de politie van het bureau Warmoes straat. Terstond alarmeerde men de po litie te Zaandam, waarop het huizen blok, waarbij volgens mededelingen van de chauffeur zijn passagier zou zijn uitgestapt, werd omsingeld en met huis zoeking werd begonnen. Tijdens deze speurtocht zag een agent in een aan grenzend blok in een kamer licht branden. Hij liep op het perceel toe en bij zijn nadering verscheen voor het raam een man. die vroeg wat er nan de hand was. Deze man was. naar later bleek, Manus Oly. De agent kreeg door de houding van de man argwaan en verzocht om legitimatie. Doch in plaats van deze te geven was de man met en kele sprongen bij de deur en nam de vlucht. Door een wirwar van steegjes kwam de vluchteling toen terecht bij een schuur op het Konijnepad. Hij glip te er binnen en verborg zich op zolder. Zodra hij de weg veilig achtte, probeer de Manus Oly per auto weg te komen, doch toen het hem niet lukte deze op gang te brengen, moest hij zich met een fiets tevreden stellen. De man, bij wie Manus Oly in Zaandam op bezoek was geweest had in de bezettingstijd een café in de hoofdstad. De hoofdstedelijke recher che trok uit deze visite van Manus de conclusie, dat de gezochte, die zich enige tijd schuil had gehouden, door geldgebrek gedwongen met deze ex- caféhouder contact had gezocht om van hem adressen te krijgen waar hij behoorlijk onderdak kon vinden. Spoedig na deze tocht van Oly naar Zaandam beschikte de hoofdstedelijke recherche over giegevens, dat de ge zochte zich ophield in de omgeving van de Zeedijk en in gezelschap gezien was van „Rooie Meetje". In het midden van de vorige week had de recherche succes. Het bleek, dat de geobserveerde meermalen een be zoek bracht aan een perceel in de Paar- ontwaarde. sprong hij door een raam van het belendende perceel no 11. Doch ook hier was recherche aan wezig. Manus kroop onder een keu kentafeltje, maar het mocht niet ba ten. Kort daarop klikten de boeien om zijn polsen. Om de politie de grootst mogelijke bewegingsvrijheid te geven had de Jus titie haar een algemene lastgeving ver schaft. waardoor het haar mogelijk was alle percelen te betreden, waarin men de aanwezigheid van Manus vermoed- die- Districtsrecherche, rijkspolitie, hoofd stedelijke centrale recherche en Zaan- damse recherche hebben zeer nauw sa mengewerkt. Het aantal tips. dat van de zijde van het publiek is binnengeko men. was zeer groot en er waren er vele onder van lieden, die het blijkbaar prettig vonden belastingambtenaren of personen, met wie ze in onmin leven, enige rechercheurs op het dak te stu ren. Nog tijdens de persconferentie, die Zondagmiddag op het hoofdbureau van politie werd gehouden, rinkelde meer malen de telefoon en wilden behulp zame lieden de politie aanwijzingen ge ven over hem. die reeds in de cel zat opgeborgen. De recherche is echter niet op alle suggesties ingegaan en heeft naast haar ei gen onderzoek slechts aandacht ge wijd aan tips uit „betrouwbare bronnen" afkomstig. 1 Anril 1951 is voor de 37-jarige Ma nus Oly een fatale dag geworden. Be halve de 19 maander gevangenisstraf, die hem voorwaardelijk waren kwijt gescholden, wacht hem nu nog de straf die Vrouwe Justitia hem zal toekennen voor zijn inb aken in de Beemster. In verhand met het onderzoek naar deze diefstallen was hij in de voormalige marechaussee-kazerne te Wormerveer ongesloten. Na zijn ontsnaoning uit de eel op 13 Februari heeft hïi zoals he kend op de Veluwe. te Baa n. Lands meer en Zaandam van zijn aanwezig heid blijk gegeven en ook daarover heeft de Just'tie nog een anoeltje met hem te schillen. Manu« Oly. die in Landsmeer is geboren heeft het de po litie in zoverre gemakkelük gemaakt dat hij zich hji voorkfr oqhoudt in streken, die h'i door en doo- kent en waa> 'n hii z!eb dus zeer snel kan be wegen. Hii is een zeer bekwaam chauf feur melkriider van beroep doch de onderwnre'd noemt hem als inbreker een ..slecht vakman". (Van onze speciale verslaggever) Hoe lang is het nog maar geleden dat Thomassen a Thuessink van der Hoop met zijn mannen xn een oude Fokker F VII met veel moeite en veel tegensla gen voor het eerst naar Indië vloog? Twee maanden waren ze er druk mee en onderweg moest er nog een nieuwe motor worden nagezonden, omdat hun eigen motor na een defect aan de olie leiding in de poeier was gedraaid. Sindsdien is deze vlucht meer dan 2000 maal herhaald, heen en terug in zo mer en winter. Honderden vliegers heb ben er aan meegewerkt, jonge en oude en van allerlei nationaliteiten. Als iemand nu kan zeggen dat hij van deze 2000 er 100 voor zijn rekening heeft ge nomen, dan is dit zeker de moeite waard en dan kan hij zeker zeggen dat (Van een luchtvaartmedewerker) Het zoeken naar de Amerikaanse Globemaster, die sedert Goede Vrijdag wordt vermist en met 53 personen aan boord boven de Oceaan verdween, zal „voor onbepaalde tijd worden voortge zet". zo heeft het hoofdkwartier van de Amerikaanse derde luchtmacht ver klaard. Drie dagen geleden deelde het hoofdkwartier mede, dat het zoeken ge staakt zou worden. Het hoofdkwartier verklaarde, dat „hoewel de opsporingswerkzaamheden officieel zijn geëindigd" men besloten had voort te gaan „met de vage hoop, dat er nog overlevenden zijn". Vanmorgen (Van onze Rotterdamse redactie) Om even over twee uur, Zaterdag middag, werden de trossen van het Ame rikaanse troepenschip „Generaal J. H. McRae" losgegooid en trokken ijverig puffende sleepboten de grijze kolos van de Lloydkade. Nederlandse soldaten stonden langs de railing, zwaaiden met zakdoeken en mutsen en riepen nog een laatste groet naar hun familieleden langs de kade. Nederlanders soldaten, vrijwil ligers voor Korea, waren hun reis be gonnen op een schip, dat deel uitmaakt van de United States Transport Fleet „Atlantic". Uit 236 man bestond dit Ne derlandse aanvullingsdetachement. On der hen bevonden zich enige tot Neder landers genaturaliseerde Polen, die „er gens in Nederland" hun opleiding ont vingen. Het detachement staat onder lei ding van majoor A. C. van der Meijde, die te zijner tijd overste Eekhout zal af lossen en voorlopig „second in command" wordt. Welke landen het schip op zijn reis zal aandoen, zijn wij niet gewaar kunnen worden. Het enige wat we uit de Ameri kaanse transportcommandant konden krijgen was: „1 can 't give you an in formation". dat antwoordde hij zo onge veer op elke vraag! Het ligt echter voor de hand, dat een groot troepentransport schip geen reis naar Korea onderneemt met een troepje van 236 Nederlandse sol daten! Uit hetgeen we zo links en rechts hebben opgevangen valt af te leiden, dat er o.a. Griekse en Turkse vrijwilli gers mee vervoerd zullen worden. De verpleegsters van het V.H.K. de zusters Hoekveen, Dekker en Mirtnema. scheepten zich eveneens in met bestem ming Tokio. Zij hebben zich vrijwillig opgegeven en kregen een korte militaire training in het V.H.K.-kamp te Kijkduin. Toen het detachement zich aan boord begeven had, sprak Lt.-Generaal Buur man van Vreeden de vrijwilligers vanaf de kade toe, nadat het Wilhelmus was gespeeld. „Het vaderland en de regering- zijn trots op u", aldus de generaal, „om dat zij weten, dat gij de naam van Ne derland hoog zult houden zoals uw voor gangers dat in Korea reeds gedaan heb ben." Hij stelde hen overste Den Ouden tot voorbeeld en wenste hen toe. dat zij de kracht zouden vinden hun taak met succes te voltooien. Van vice-admiraa! N. A. Rost van Tonningen, chef van het militaire huis van H. M. de Koningin, was een tele gram binnengekomen, waarin de admi raal de vrijwilligers namens de Koningin een goede reis toewenste. „De Koningin is overtuigd." aldus het telegram, „dat gij, evenals het detachement, dat reeds in Korea is, de naam van de Nederlandse scldaat aldaar hoog zult houden." Mevrouw Den Ouden en mevrouw E«. khout, die bij dit vertrek aanwezig waren, deelden sigaretten en andere ver snaperingen aan de soldaten uit. Met het Amerikaanse troepentransportschip „General J. H. McRae" is het aanvul- ïngsdetachement Verenigde Naties uit de haven van Rotterdam vertrokken. Voor het aan boord gaan ontvingen de vrijwilligers uit handen van mevrouw Den Ouden de echtgenote van de gesneuvelde commandant van het Nederlands detachement) een pakketje. Rechts van mevr. Den Ouden majoor 'A. C. van der Meyde, comman dant van het aanvullingsdetachementlinks de echtgenote van commandant Eekhout hebben vliegtuigen de opsporingswerk zaamheden hervat. Vorige week Donderdag zijn enkele wrakstukken van het vliegtuig gevon den, die erop wezen, dat het reusachtige toestel geëxplodeerd moet zijn. Alle hoop, dat men nog overlevenden zou kunnen ontdekken, is toen opgegeven. De mededeling van de Amerikaanse luchtmacht, dat de opsporingen nu na elf dagen toch nog zullen worden voortgezet, is dus op zijn minst onge woon te noemen. In buitenlandse bla den is reeds de mogelijkheid geopperd, dat het toestel dcor sabotage verloren is gegaan. Van bevoegde zijde werd dat echter niet erg waarschijnlijk genoemd. De verdwenen Globemaster doet de aandacht weer vallen op de enorme vrachtvliegtuigen die de Amerikaanse luchtmacht in gebruik heeft. Met de Convair XC-99. de Stratofreighter en de Fairchild ..Vliegende pakkisten" behoort de Douglas Globemaster tot de grootste vliegtuigen die er op de we reld bestaan. Met een vrachtruim van 2S0 kubieke meter waarin kanrnnen en vrachtauto's vervoerd kunnen worden en dat. omge bouwd als troepentransportvliegtuig, plaats biedt aan een legertje van 200 man met volledige uitrusting, kan het vliegtuig een nuttige last vervoeren van 22 800 kilogram. Als troepentransportvliegtuig brengt men in het ruim een tussenvloer aan. zo dat het vliegtuig in een grote tweedek- ker-bus wordt veranderd. De Globemaster is geheel als vracht vliegtuig gebouwd. In de bodem is n.l. hij een belangrijk steentje heeft bijge dragen om de langste en ook de belang rijkste route van de K.L.M op poten te zetten en in atand te houden. Zo iemand is gezagvoerder Louis Adolf Brugman, die vanmiddag om i uur zijn 100ste vlucht naar Indonesië is begonnen. Hij is de eerste K.L.M.-vlie- ger die de 100 vluchten op- deze route vol zal maken, maar ook de enige man in de wereld die ooit zoveel luchtreizen -an Europa naar het Verre Oosten heei' gemaakt. Dit feit werd vanmiddag even voor het vertrek op Schiphol met een kleine feestelijkheid herdacht. Niet da' gezagvoerder Brugman dit zelf zoveel bijzonders vindt: .jk doe mijn werk zo als ieder ander", meent hij, „en ik word ervoor betaald". Met dit al is hij toch een vlieger van de oude garde, een der weinige nog vliegende K L.M.-rliegers. die eens met de oude Fokkers naar de Oost zijn vertrokken. Als hij straks terug komt de 13 r April dan viert hij meteen zijn 20- iig jubileum als K.L.M.-piloot, ook al en feit, dat het vermelden meer dan waard is. Het is dan meteen 20 jaar ge leden dat hij zijn Nederlands vliegbre vet haalde. Het (internationale) F.A.I.- brevet verkreeg hij al drie jaren eer der. want Louis Brugman diende eerst in Soesterberg, werd toen invlieger bij Koolhoven en was tussen de bedrijven door reclamevlieger voor de Unilever. In deze functie maakte hij zich verdien stelijk met het overboord gooien van grote pakken strooibiljetten, een in die dagen zeer geliefde bezigheid. Ook liet hij de mensen raden hoe hoog en hoe laat hij nu bijvoorbeeld precies boven de toren van Gouda vloog. Dat is nu al lemaal voorbij. De eockpitramen blijven gesloten en niemand mag meer iets overboord wei-pen. Maar gezagvoerder Brugman is de vliegtuigen nog altijd trouw gebleven, van de oude Fokker F VII tot de nieuwste Constellation; even als zijn onafscheidelijke pijp. Intussen heeft hij er al 19.000 vlieg uren opzitten. 19.000 uren zonder een enkel ongeval! De vlieguren duren nog altijd even lang. maar de reizen duren korter. Vóór de oorlog was hij 6 weken onderweg voordat hij de groene vlieg- weide van Schiphol weer in het oog kreeg. Tegenwoordig is men in 12 dagen uit en thuis. Daarom hoopt hii ook nog de kans te krijgen de 200 indonesië- vluchten vol te krijgen, vóór hij met pensioen gaat. Daarvoor heeft hij nog 5 jaren de tijd! De berichten over een terugkeer van Faas Wilkes naar Nederland werden gis teravond laat tegengesproken door een lid van de directie" van Internazionale. Vincenzo Corbella, een van de bestuurs- een lift aangebracht die tot op de be- leden van Internazionale en een per- gane grond naar beneden kan zakken waardoor het in- en uitladen van zware goederen óók op vliegvelden waar geen andere hulpmiddelen aanwezig zijn, met de meeste spoed voortgang kunnen vinden. Boven in de zoldering van het ruim hangt ook een transportrail met een loopkat. waardoor de goederen ook in het vliegtuig zelf kunnen werden verplaatst. De auto's en ka nonnen rijden door de grote schelpvor mige deuren in de rompneus naar bin nen ever een inklapbare loopplank. De deuren maken een opening vrij die even groot is als de dwarsdoorsnede van het laadruim. De Globemaster weegt volge laden ongeveer 80.000 kg. en hij wordt voortgestuwd door 4 motoren van 3500 nk. elk. soonlijke vriend van Wilkes, zei, dat de berichten, dat Wilkes aan het eind van het seizoen zou vertrekken, ongegrond waren. Bij velen heeft het woord helaas eigen zin en kracht verloren, het bestaat alleen voor hen zelf Advertentie Op nummer 1078 van de 512e Staats loterij 15e klasse, 5e lijst, is de prijs van honderdduizend gulden gevallen. Het voorlichtingsbureau van het Rus sische ministerie van Buitenlandse Za ken heeft medegedeeld, dat minister Vishinsky „ziek, doch herstellend" is. Volgens enkele berichten zou Vi shinsky een longontsteking hebben.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1